Britský komik a satirik Russell Brand:

Bude revoluce

6. 11. 2013

Bude revoluce. Ta revoluce se prostě stane. Naprosto o tom nepochybuji. Tohle je konec. Je načase se probudit. Viděl jsem vás v tom vašem pořadu, kde hovoříte o svých předcích, a mluvil jste tam o své babičce, která se musela prostituovat u nějakého aristokrata, ti aristokraté ji utlačovali, a vy jste plakal, protože jste věděl, že to bylo nespravedlivé. No a co to bylo? To bylo před sto lety. A teď se to děje lidem znovu, právě teď. Já jsem dneska, právě dneska, mluvil s jednou paní, s kterou zacházejí takovým způsobem v současnosti. Takže jestliže můžeme zaangažovat tyto pocity, namísto toho, abychom propadali nějaké slzavé sentimentalitě, a vytvářet pro lidi v televizi emocionální pornografii, jestliže můžeme zaangažovat tyto pocity k tomu, abychom věci změnili, proč to neudělat? Proč je to naivní? Proč to není moje právo, protože jsem jenom herec? Já jsem si to právo vzal. Nepotřebuju na to váš souhlas. Nepotřebuju souhlas nikoho. To právo si beru.Známý britský komik a milionář Russell Brand byl pozván, aby zredigoval vydání levicového časopisu New Statesman. Po vydání "jeho" čísla ho v publicistickém pořadu televize BBC Newsnight interviewoval Jeremy Paxman. Rozhovor vyvolal velkou pozornost a na YouTube ho zhlédlo 10 milionů lidí, což je dvacetkrát více, než je sledovanost pořadu Newsnight. Russell Brand totiž odmítl dnešní systém západní demokracie jako zkorumpovaný a požadoval revoluci.

Níže je překlad onoho pozoruhodného rozhovoru. Na YouTube ho můžete zhlédnout v angličtině ZDE. Stojí to skutečně za to.

"Paxman: Lidi, kteří v životě nikdy neměli žádné normální zaměstnání, by neměli být politiky" ZDE

K tomu dále v angličtině:

"Paxman: Brand měl pravdu, že je veřejnost zhnusená špinavostí politiky" ZDE

"Jeremy Paxman: Rozumím tomu, proč Russell Brand nehlasuje při volbách" ZDE

"Russell Brand: Zasloužíme si od našeho demokratického systému daleko víc" ZDE

 9668

Demonstranti z hnutí Anonymous se střetli před Buckinghamským palácem s policií

6. 11. 2013

5. listopadu je v Británii tzv. Guy Fawkes Day. Ohňostroji a všeobecným odpalováním rachejtlí se připomíná odhalené katolické spiknutí z 5. listopadu 1605, kdy se Guy Fawkes pokusil vyhodit do povětří anglický parlament.

V rámci všeobecného odpalování rachejtlí se v úterý 5. listopadu 2013 sešly před sídlem anglické královny, Buckinghamským palácem v Londýně, stovky aktivistů z hnutí Anonymous. Akce se odehrávala jakou součást celosvětových demonstrací proti vládním škrtům.

Demonstranti rozdělali těsně před branou královského paláce oheň a při potyčkách s policií házeli rachejtlemi a lahvemi směrem k paláci. Zatčeno bylo 11 osob. Obdobné demonstrace proti škrtům, proti korupci a proti sílícímu státnímu špehování se konaly i v Japonsku, v Austrálii a na Novém Zélandu.

Demonstrace se účastnila i britská poslankyně za Stranu zelených Caroline Lucas a komik a milionář Russell Brand byl vyfotografován na demonstracích u sídla britského premiéra v Downing Street.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Fotografie z protestních akcí hnutí Anonymous, které se konaly v Británii 5. listopadu ZDE

K vraždě francouzských novinářů v Mali se přihlásili islamisté

6. 11. 2013

Mauretánská agentura Sahara Medias tvrdí, že obdržela prohlášení skupiny AQIM napojené na al-Kajdu. Ta se v něm měla přihlásit k vraždě francouzských novinářů Hgislaine Dupontové a Claude Verlona. Oba zemřeli v sobotu v Mali na území obývaném separatistickými Tuaregy, kteří v minulosti byli spojenci islamistů, poté s nimi však bojovali.

Kam zmizela neschopnost se soustředit?

6. 11. 2013

Stuart Jeffries v deníku Guardian poukazuje na vzrůstající a sílící zájem o rozsáhlé romány a dlouhé a komplikované televizní seriály. Zejména mladí lidé nyní čtou romány, které mají až 800 stran. Jeffries tento vzrůst zájmu o rozsáhlá a složitá díla připisuje záporné reakci na všeobecnou povrchnost dnešního světa, úsilí žít jinak než ve světě, v němž se všechno dá vyjádřit 140 písmeny. Právě proto sílí zájem o rozsáhlé knihy, dlouhé televizní seriály a rozsáhlé novinářské články. Dodejme, že i v Britských listech jsou nejčtenější rozsáhlé, autoritativní analýzy.

Pozoruhodné je, že čtou dnes především mladí lidé, loni v USA za poslední rok přečetlo aspoň jednu knihu 88 procent mladých lidí ve věku 18-24 let, ale jen 68 procent lidí nad 64 let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lhát se nemá

6. 11. 2013 / Přemysl Janýr

Více než jiné okolnosti mne na výroku zaujaly jeho referenční etická autorita a fakultativnost. Vzpomněl jsem si, jak nám před mnoha lety, ještě za hluboké normalizace, náš syn v příslušném věku pěti, šesti let poprvé vědomě zalhal. Prozradili jsme mu tenkrát důležitou věc: Ale když budeš lhát, tak už nikdy nebudeme vědět, jestli to co říkáš je pravda, nebo ne. Nikdy tomu už nebudeme moci věřit. Výchovných problémů následovalo ještě dost, ale lhaní mezi ně nepatřilo. Zpětně si říkám, že měl velké štěstí, že se to dozvěděl včas.

Bylo by pošetilé chtít současný konflikt uvnitř ČSSD redukovat na nedostatečnou sociální informovanost jeho proponentů. Půdorys problému je obecně systémový, avšak zasazený do specificky českých vzorců, v nichž obsedantní potřeba moci tvoří jen jednu, i když nezanedbatelnou část. Pokusme se ukázat si na nich jejich kontraproduktivnost.

Jásir Aarafat byl zřejmě otráven poloniem

6. 11. 2013

Švýcarští vědci zjistili, že v mrtvole bývalého šéfa palestinského hnutí Jásira Arafata je 18x vyšší koncentrace polonia, než je normální. Švýcarská forenzní zpráva, která to potvrdila, byla předána v úterý vdově po Jásiru Arafatovi Suze Arafatové a představiteli Palestinské správy. Kopii zprávy získal exkluzivně televize al Jazeera, která ji před zveřejněním poskytla deníku Guardian.

Ve švýcarské zprávě se praví, že i osm let od Arafatovy smrti výsledky "do určité míry podporují argument, že Arafatova smrt byl důsledkem otravy poloniem 210."

Podrobnosti v angličtině ZDE

75. výročí Křišťálové noci:

Svět odsoudil násilí, pro oběti však neudělal nic

6. 11. 2013

V období kolem 9. listopadu 1938 němečtí nacisté spáchali nejhorší pogrom, jaký Německo zažilo od časů středověku. V souvislosti s 75. výročím těchto událostí Berlín shromažďuje svědectví zahraničních diplomatů. Ta ukazují, že šokující události nevyvolaly o mnoho víc, než nic neřešící odsuzování. Hranice většiny okolních zemí zůstaly pro zhruba 400 000 německých Židů uzavřeny.

Loděnice společnosti BAE mohou rozhodnout debatu o nezávislosti Skotska

6. 11. 2013

Budoucnost dvou loděnic společnosti BAE na skotské řece Clyde má zásadní důležitost pro debatu o skotské nezávislosti. Testuje totiž tvrzení britské vlády a opoziční Labour Party, že Skotsko má přímý prospěch ze stávající unie.

Britští ministři dávají najevo, že jsou si akutně vědomi významu tisíců pracovních míst v loděnicích v Govanu a Scotstonu (čtvrtích Glasgowa) pro výsledek skotského referenda o nezávislosti vyhlášeného na příští září. Tato místa jsou nyní chráněna projektem výstavby dvou letadlových lodí třídy Queen Elizabeth pro Royal Navy. Pokud by však některá z loděnic byla uzavřena, podkope to argumentaci, podle níž Skotsko přímo profituje z toho, že je součástí Velké Británie. Také by to oslabilo základnu průmyslových odborů a Labour Party v Glasgowě a posílilo postavení konkurenční Skotské národní strany.

Snowden v Německu svědčit nebude a azyl nedostane

6. 11. 2013

Po dnešním mimořádném zasedání kontrolního výboru Bundestagu jeho předseda Thomas Oppermann oznámil, že se orgán rozhodl neprovádět výslech bývalého operativce americké zpravodajské služby NSA Edwarda Snowdena v Německu. Je však možné, že dojde ke kontaktování Snowdena za tímto účelem v Rusku. Tím že padly vyhlídky na cestu do Německa padl i projekt udělení azylu výměnou za svědectví.

Výbuchy před regionální úřadovnou komunistické strany v Číně

6. 11. 2013

Nejméně jedna osoba přišla o život a osm jich bylo zraněno v důsledku řady výbuchů u regionální úřadovny komunistické strany, k nimž došlo ve středu ráno v provincii Shanxi v městě Taiyuan. Podle státní čínské televize vybuchlo sedm bomb, umístěných v květinové výzdobě na ulici. Kovovým projektilem byla usmrcena babička, která vedla vnuka do školy.

Čína je od minulého týdne ve stavu nejvyšší pohotovosti poté, co sportovní nákladní vozidlo vjelo na náměstí Nebeského míru v Pekingu do chodců, narazilo do mramorového mostu a vybuchlo. Při tom bylo usmrceno pět osob a zraněno 40. Úřady tento incident označily za "teroristický útok", který prý spáchalo "Východoturkestánské islámské hnutí".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jsme kapitalistická země, bohužel

6. 11. 2013 / Miloslav Ransdorf

To jsem neřekl já, ale Andrej Babiš. V televizi, takže si to snad lze v archivu ověřit. Přemýšlel jsem, co tím chtěl básník říci. Tedy ne básník, ale podnikatel a politik Andrej Babiš. Nostalgii po socialismu u úspěšného miliardáře a zakladatele hnutí ANO jsem předem vyloučil. Blábolení toho, co slina na jazyk přinese jsem vyloučil také. Babiš je racionální člověk s vysokou inteligencí, byť lehce jednosměrnou. To nemyslím vůbec pejorativně...

PŘEČETLI JSME:

Jak "dramatický vývoj" v české politice vidí ve Francii

6. 11. 2013

Rozevřeme-li Le Monde (Svět), deník nejpodrobněji se věnující zahraničním událostem, najdeme v něm o dramatickém dění u nás za posledního tři čtvrtě roku jen několik málo zpráv. Francouzi se mohli dočíst, že "Češi obrátili list s érou Václava Klause, euroskeptického prezidenta" (11. ledna). Že v Česku proběhne prezidentský duel mezi "bývalým premiérem a exšéfem diplomacie" (14. února). Že došlo k "demisi českého premiéra po korupční aféře" (18. června). A že v parlamentních volbách dosáhla "česká sociální demokracie těsného vítězství" (26. října). Poslednímu vývoji, který tak vášnivě prožíváme, věnoval list dvě věty, navíc vybrané ze zprávy agentury Reuters: "ČSSD, která získala ve volbách 20,5 procenta hlasů, ale zůstala parlamentní menšinou, se v neděli 27. června rozdělila, komplikujíc tak vytváření vlády. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odmítl odstoupit, jak ho požádalo vedení strany s ohledem na výsledky voleb."

(...) Ve vší té naší hysterii bych si skoro přál, abychom alespoň na okamžik sami od sebe poodstoupili, sami nad sebou získali nadhled. Třeba i duševní emigrací k Seině. A pohledem na naše žabomyší války "žabožroutíma" - bezděčně mnohem realističtějšíma - očima.

Martin Hekrdla ZDE

Masaryk přímou demokracii neodmítal

6. 11. 2013

Reakce na článek pana Křečka Švýcarsko, Masaryk a Okamura

Původně jsem nechtěl na článek reagovat a nechat to na panu Okamurovi samotném, ať si to obhájí (pokud má vůbec zájem reagovat), nicméně podprahová informace článku pana Křečka je v podstatě vysoce negativní vůči klíčovému prvku přímé demokracie a domnívám se, že toto nelze nechat bez reakce, píše čtenář Jan Neuman.

Evropská komise pohrozila Německu disciplinárním řízením

6. 11. 2013

Evropská komise varovala Německo, že může čelit disciplinární akci, pokud bude dál realizovat rekordní obchodní přebytky ve vztazích k ostatním zemím Unie. Připojila se tak ke kritice formulované v nedávné době ministerstvem financí Spojených států amerických. Podle ní Německo dělá málo proto, aby pomohlo evropským zemím vybřednout z ekonomické krize, píše v listě The Telegraph Ambrose Evans-Pritchard.

"Budeme o této otázce diskutovat příští týden," říká ekonomický šéf EU Olli Rehn po zveřejnění podzimní zprávy Komise. Text tvrdí, že nynější německý přebytek na běžném účtu zůstane ještě v polovině dekády vysoko nad tolerovatelnou úrovní.

29137

Koutek reklamní tuposti:

Jako houska NA krámě

6. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Můj dnešní Koutek reklamní tuposti částečně souvisí s tím včerejším, který pojednával o názvu piva, o němž pohostinský podnik inzeroval, že je lze ochutnat "NA pivnici". Průmyslový básník (dnes se mu říká copywriter) pekařství Mr. Baker (= českého! řetězce s anglickým názvem, který má v ČR více než třicet poboček s mnou vyfoceným štítem), stejně jako majitel dané restaurace, ve škole nejspíš chyběl, když se probíraly předložky vážící se k 6. pádu. Jinak by věděl, že k dějům odehrávajícím se uvnitř těchto provozoven se v českém spisovném jazyce váže přeložka "v" a že pokud se něco "peče přímo NA prodejně", může se to z hlediska gramatického péct leda na její střeše.

S předložkou NA v tomto případě pracuje jen hovorový jazyk a dialekty, díky čemuž vzniklo například přísloví, že je něco "jako houska na krámě". Jeho smyslem je, že je někde něco úplně běžné a automatické -- jako je například v českém prostředí běžné udělat chybu přímo v mottu své vlastní firmy.

Syrská mírová konference bude odložena

6. 11. 2013

Vyslanec OSN a Ligy arabských států v Sýrii Lachdar Brahímí prohlásil, že mírová konference, která se měla v listopadu konat v Ženevě, byla odložena, ale že se stále snaží dosáhnout jejího konání ještě před koncem roku. Přiznal nicméně, že nedokáže oznámit datum konání této diplomatické události.

Kosovské volby přinesly násilí

6. 11. 2013

Volby v Kosovu byly považovány za milník, protože poprvé od vyhlášení nezávislosti se jich směla účastnit také srbská menšina. Nicméně násilí zastínilo hlasování - a zdá se, že jen nemnozí chápou, proč.

Evropská unie se chystá podepsat mezinárodní obchodní smlouvu, která dá globálním podnikům neomezená práva nad vládami

5. 11. 2013

Účelem Transatlantického obchodního a investičního partnerství je odstranit regulační rozdíly mezi Spojenými státy a evropskými zeměmi. Umožní to velkým mezinárodním firmám porazit u soudů vlády, které se pokusí před nimi ochraňovat práva svých občanů, varuje v deníku Guardian George Monbiot. Umožní tajnému panelu podnikatelských právníků vynutit si rozhodnutí proti vůli parlamentů a zničit právní ochranu občanů v jednotlivých evropských zemích. Evropské vlády však proti tomuto nebezpečí nedělají nic.

Když spasitel, tak stádotvorný

5. 11. 2013 / Lubomír Brožek

Vlk, který kandiduje na pastýře ovcí, začíná častokrát svůj volební projev prostým: Mám vás rád...

Jacob van Blom

Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit.

Karel Havlíček Borovský

Poslední události kolem odvolání neodvolání předsedy Bohuslava Sobotky by mohly za normálních okolností vyšumět jako každá bouře ve sklenici stranické vody, kdyby se toho nechytla média. S vervou vpravdě nečekanou proměnila jednu stranickou rozepři v bouři rozměrů takřka apokalyptických, jež rozmetala poněkud chaoticky navigovanou vlajkovou loď české kvazilevice doslova napadrť. Ani piráti z Karibiku by nezvládli takový masakr jako náš slavný mainstream.

Z celé té parády s oranžovým plachtovým zbyl jenom záchranný člun na vlnách podivna, v němž se zdecimovaná posádka, v čele s přeživším kapitánem, vášnivě dohaduje, jak naložit se vzbouřenci, na jejichž bídné životy by vsadil věru sotvakdo. Vše nasvědčuje tomu, že pokud neskončí přímo ve vlnách plných krvelačných žraloků, budou (po zbavení imunity) vysazeni někde na pustém ostrově, kde (kromě hadů) není vůbec nic. Dokonce ani poslanecké náhrady.

Hodnotné dílo ČT ukázalo nahého "Beneše"

5. 11. 2013 / Michal Z. Čenko

Diváci, kteří v neděli dne 3. 11. 2013 sledovali večer od 20.00 hod. na ČT 1 historické etudy České století (Den po Mnichovu), si přišli za své těžce zaplacené televizní poplatky na své. Nikomu se totiž jen tak nepoštěstí vidět bývalého prezidenta Československa E. Beneše sakumprásk, tak jak jej pánbůh stvořil, nahého.

 9661

O hloupém lidu a zlých médiích

5. 11. 2013 / Karel Dolejší

"Machiavelli tvrdí, že panovníci jsou stejně vrtošiví a nestálí jako dav, zatímco lid v zemi zvyklé dodržovat zákony není ani podlézavým služebníkem, ani svévolným tyranem. Individuální panovník má sklony k bezuzdnému zneužívání moci, když ho neomezují zákony obce. Naproti tomu lid, který takové zákony a práva i svobody s nimi spojené zná a zachovává, je zdrojem a nejlepší zárukou politické stability, a proto jeho hlasu musí i panovník naslouchat jako hlasu božímu", napsal před volbami Jiří Přibáň v eseji Vstanou noví vůdcové?. To je samozřejmě mnohem uváženější přístup než vychvalovat lid do nebe, pokud právě zastává názory, které se mi líbí, a zatracovat až do samotných pekel "iracionální dav", jakmile se od mých názorů odchýlí. Že posledně zmíněná alotria často páchají politici, na tom ovšem není nic k divení, když však pozorujeme tytéž oportunistické přemety ze dne na den také u intelektuálů, je to opravdu na pováženou. A obvykle celá věc ještě skončí tvrzením, že za všechno mohou jaro, léto, podzim, zima a média, jež prý nemoudrý lid úplně zblbla.

Jenže za co všechno média vlastně mohou a za co už nemohou?

Švýcarsko, Masaryk a Okamura

5. 11. 2013 / Stanislav Křeček

Nějak jsem po posledních volbách nabyl dojmu že mne již nic nemůže překvapit natolik, abych reagoval na slova politiků, ale po včerejším Hyde parku Tomia Okamury nemohu jinak. Celkem jsem si zvykli, na to, že nejen u nás politici ve volební kampani spíše mluví než přemýšlí a jejich slova na náměstích přednesená je třeba (nejen u nás, ale všude ve světě) brát s jistou "předvolební" reservou. To není lhaní ( které se nemá), ale jistá politická licence obdobná licenci básníkově, který když píše že viděl jak "kůň Václavův se včera v noci třás a kníže kopí potěžkal" také nebude obviňován ze lži, protože to zcela zjevně nebyla pravda. I když by patrně jinak asi bylo načase....

Beneš jako inspirace povolebních úvah

5. 11. 2013 / Miloslav Ransdorf

Letošní volební kampaň i povolební vyjednávání je nekonečný seriál trapnosti. Absence myšlenek, ubohá úroveň diskusí, schopnost snížit se i k nejhorším vulgaritám a faulům, to vše odrazuje lidi od politického života. Politika, která by měla mít ráz prakticky aplikované vědy se mění v pouhou korupční špínu. Je zajímavé si ukázat, že Edvard Beneš to vše už byl schopen pranýřovat dávno v minulosti. A jeho výklady jsou vysoce časové.

OECD: ČR je co do kvality života na 22. místě

5. 11. 2013

V žebříčku kvality života čtyřiatřiceti členských zemí OECD se Česká republika umístila na 22. místě, a to za většinou západoevropských zemí, ale před mj. Itálií, Izraelem, Polskem, Portugalskem, Maďarskem, Řeckem, Estonskem a Ruskou federací.

Nejlépe je na tom Česká republika v kategorii osobní bezpečnosti a vzdělávání, relativně špatně v oblasti příjmů, bydlení, v oblasti rovnováhy mezi prací a volným časem, v oblasti života občanů jako komunita, v občanské angažovanosti a ve zdraví.

V ČR je podle zjištění OECD podstatný rozdíl v příjmech různých skupin obyvatelstva. Nejbohatších 20 procent obyvatel vydělává čtyřikrát více než nejchudších 20 procent obyvatel. 66 procent obyvatel ČR ve věku od 15 do 64 let má placené zaměstnání. Placené zaměstnání má 74 procent mužů a jen 57 procent žen. Průměrná délka života v ČR je téměř 78 let, je to o dva roky méně než je průměr OECD. Průměrná délka života žen je 81 let, mužů 75 let.

75 procent českých občanů uvádí, že během průměrného dne mají víc pozitivních než negativních zážitků. Je to nižší procento než průměr v OECD, který je 80 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 9664

Jak čeští novináři severokorejskou ponorku potopili

5. 11. 2013

Konzumenti českého internetového zpravodajství se mohli v pondělí 4. 11. dozvědět zcela exkluzivní zprávu: severokorejský režim přiznal říjnové potopení vojenské ponorky. Poutavá ilustrační fotografie ponorky obklopené ledovými krami (buď ponorka doplula opravdu daleko, nebo v mořích kolem Koreje panují daleko větší mrazy, než jsme si dosud mysleli) na ceskenoviny.cz celou tragédii pěkně dokreslila. Tragická nehoda (údajně zahynulo nejméně 19 vojáků) vyvolala očekávatelné pošklebky diskutujících a uživatelů sociálních sítí na adresu (vskutku nechutného) režimu v KLDR, píše Radek Svítil.

Otevřený dopis prezidentu Zemanovi

4. 11. 2013 / Jiří Jírovec

Vážený pane presidente,

právě jsem přečetl dopis jistého Kroupy z paneláku, který horlivě citují media. Má prý svou rodnou zem rád, ale nyní se za ní stydí,

"protože její hlavou je ve vaší osobě člověk, který není ani maličko hoden toho, aby si ho lid vážil".

Rodná země samozřejmě nemůže za to, že jste byl presidentem zvolen a nemá nic společného s tím, že v české kotlině na Vás byla zahájena lovecká sezóna.

Druhý díl Českého století: Hádky o prase v restauraci čtvrté cenové skupiny

4. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Po nedělním druhém díle silně inzerovaného (a alespoň v okruhu mých známých vysoce sledovaného) seriálu autorsko-režijní dvojice Kosatík-Sedláček si nejsem jistý už vůbec ničím. Nad (lépe řečeno pod) mou minulou recenzí proběhla na facebooku diskuze, z níž jsem si uvědomil, že autorovi a někdy i režisérovi vytýkám zcela jiné věci, než diskutující.

Věda, jaké jsou inscenační možnosti a propozice v současné ČT, nezazlívám tvůrcům ani to, že dialogy se odehrávají především v interiérech. Obeznámen s tím, jak úsporný může být syžet vyprávění, které chtějí tvůrci věnovat jen určitým osobám a dějům z olbřímího tématu, nekritizuji je ani za to, že z něj vypouštějí stěžejní postavy a děje (v prvním díle například celou postavu M. R. Štefánika a zásadní americká jednání).

Babišova koalice

4. 11. 2013 / Boris Cvek

Velice na mne zapůsobilo, že se KDU-ČSL objala s ANO, že byla nalezena programové shoda (je ANO připraveno nechat církevní restituce nedotčené? -- KDU-ČSL má totiž podle mého názoru pouze dvě programové priority, kterých se nevzdá: církevní restituce a odmítání manželství homosexuálů). Člověk politicky trochu naivní by mohl očekávat, že lidovcům, kteří jsou antikomunističtí a nesou si zkušenosti z normalizace, budou odmítat jednání s hnutím, které vede a financuje člověk vážně podezřelý z působení pro StB.

Nicméně jak už to je v polistopadovém vývoji běžné: vadí komunisti, kteří se nezapojili do privatizace a zůstali věrni ideálům sociální spravedlnosti, zatímco bývalí exkomunisti s velkými majetky jsou nová smetánka.

Jemná xenofobie v Olomouckém deníku

4. 11. 2013 / Jan Čulík

24. října se stal v olomoucké tramvaji terčem rasistického útoku tříletý syn dr. Mirny Šolić, odbornice na českou literaturu z University v Glasgow, která nyní vyučuje v rámci grantu Evropské unie na univerzitě v Olomouci. Na chlapce a na jeho maminku verbálně zaútočil v tramvaji opilec, který nerozuměl chorvatštině, jíž dr. Šolićová se svým synem hovořila, a nadával jim oběma protože chlapce považoval za Roma a jeho matku za "zrádkyni", protože má údajně romského partnera. Dr. Šolićová byla incidentem natolik šokována, že nevěděla, co má dělat, chlapec, který rozumí česky, po incidentu pak hodinu mlčel. Uvažovala, že se neprodleně vrátí do Velké Británie. Naštěstí se na obranu matky s dítětem postavili cestující v tramvaji a agresivního rasistu z ní vyhodili. Videonahrávka neexistuje.

(Není to jediný takový incident, když navštívila absolventka českých studií na Glasgow University, jejíž maminka je Češka a tatínek Pákistánec, se svým malým synem ČR, na ulicích na něho lidé plivali.)

O Tigridovi jen v dobrém nestačí

4. 11. 2013 / Daniel Strož

V nakladatelství Mladá fronta chtěli asi nějak důstojně připomenout desáté výročí úmrtí Pavla Tigrida, neodmyslitelné osobnosti české exilové žurnalistiky a rozhodli se za tím účelem vydat biografii napsanou Pavlem Kosatíkem. Kniha, opatřená řadou dobových fotografií, jmenným rejstříkem, poznámkovým aparátem a vším, co k tomu patří, nese titul Tigrid, poprvé a její podtitul zní Průvodce osudem inteligentního muže ve dvacátém století.

Tady nežijí moc šťastní lidé

4. 11. 2013

Čtu, že Češi jsou rasisti, píše Daniela Ročáková. Možná někteří, ale nemyslím, že by jich bylo víc než v jiných státech. Ono to rozdělení společnosti, nejen podle barvy, což zdůrazňujete, ale také podle věku, mladí proti starým, nepěkné chování některých lidí k nim zdůrazňování, že mladí prý musí doplácet na jejich důchody, útoky na bezdomovce, už jich pár zaplatilo životem jak jsem se dočetla. u nás nedávno v hypermarketu nějaký člověk narazil do dívky na invalidním vozíku až si zranila obličej a personál se jen díval, takže nevím, zda se přišlo na to, kdo to byl.

Jaké ponaučení si ČSSD (ne)vezme

4. 11. 2013 / Marek Řezanka

V posledních dnech jsme mohli nabýt dojmu, že nejzávažnějším problémem ČSSD jsou Michal Hašek a jeho stoupenci. Vyrojily se nám hned romány o zradě, o dýce v zádech, div jsme se nedostali k biblickému příběhu o Kainovi a Ábelovi. Holt si potrpíme na to, že Václav byl světec, zatímco Boleslav krvežíznivý barbar. Že by jeden mohl být za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, se nepřipouští.

Daily Mail: Život v brlozích:

Košice dostaly 51 milionů liber - tak proč žijí romské děti dál v těchto strašlivých podmínkách?

4. 11. 2013

Košice získaly 50 milionů liber na zlepšení infrastruktury města, když byly jmenovány Evropským městem kultury pro rok 2013, spolu s francouzským městem Marseille. Přinášíme srdcervoucí fotografie čtvrti Luník IX, kde žije asi 8000 slovenských Romů, mnoho z nich dětí, píše britský konzervativní deník Daily Mail. Na fotografiích naprosté bídy si špinavé děti hrají mezi odpadky a ve špinavých bytech. Mnoho z nich žije bez plynu, vody i elektřiny v oblasti, kde je téměř 100 procentní nezaměstnanost.

FOTOGALERIE LISTU DAILY MAIL

Po volbách v Plzni, aneb Ať žije republika

4. 11. 2013 / František Řezáč

Vážená paní! píše František Řezáč Sandře Wain.

Máte ve Vašem článku pravdu. Mladá generace je na tom duševně i tělesně špatně. Je závislá na živení rodiči a prarodiči. Nemůže být tedy nezávislá ani duchovně. Přemluv bábu, aby přemluvila dědka, aby nám dal prachy. Takže tlustí dědkové a báby sledují slevy, aby uživili sebe i ty parazity. To jim nikdo nemůže vyčítat, mají na rozdíl od parazitů ještě smysl pro odpovědnost.

Nicméně jsou výjimky a já se orientuju na ně. Přese všechno je u nás svoboda a já se s parazity nemusím stýkat. Je málo, ale přesto pořád dost mladých lidí, kteří jsou nadějí. Tady u nás v Plzni zabránili referendem stavbě dalšího monstra OC v centru. Přikládám text, který jsem se styděl poslat do BL, protože nezapadá do nynějších jeremiád. Možná potěší aspoň Vás.

Z pohledu levicového nečlena ČSSD o krizi v této straně

4. 11. 2013 / Stanislav A. Hošek

Nejen výsledek volebního hlasování, ale dění v prvních povolebních dnech určitě nepředpokládal ani ten nejschopnější politolog, pokud se náhodou na něm nepodílel. Kdyby nic jiného, tak v minulém týdnu se rozladění většiny občanů a především voličů ještě zvýšilo, oproti tomu, jaké bylo několik měsíců před volbami. A určitě se, víc než si profesní politici myslí, zvýšilo emoční napětí u přesvědčených členů levice. To všechno není dobrým výchozím stavem do povolebních časů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35058