Údaje o americkém špehování veřejnosti odhalil devětadvacetiletý Edward Snowden

9. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Snowden pracuje v americkém Úřadě pro bezpečnost státu (NSA) už čtyři roky jako zaměstnanec různých externích firem, včetně Booz Allen a Dell.

Po několika dnech, kdy Snowden poskytoval deníku Guardian rozhovory, nyní list Guardian na jeho žádost zveřejnil jeho totožnost. Od okamžiku, kdy se Snowden rozhodl prozradit různé přísně tajné dokumenty veřejnosti, byl rozhodnut neskrývat se v anonymitě. "Nemám v úmyslu se skrývat, protože vím, že jsem neudělal nic špatného," zdůraznil.

Snowden vejde do historie jako jeden z nejvýznamnějších amerických whistleblowerů, vedle Daniela Ellsberga a Bradleyho Manninga, míní deník Guardian. Zveřejnil informace z jedné z nejtajnějších organizací světa - NSA.

Demokracie v data mining cloudu zvaném Boundless Informant

9. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 17 minut

"Pokud si chcete udržet tajemství, musíte je také skrýt před sebou."
George Orwell, 1984

Před více než rokem jsem na žádost šéfredaktora odborného časopisu o bezpečnostních technologiích Security magazín napsal takový paranoidní text o cloudu - vzdálených úložištích, vzdáleném software a rizicích jejich užívání. Nazval jsem jej s odkazem na klasika "Cloud trend, šťastný Nový svět". Nyní vyšly na povrch první dvě "SIGINT/COMINT cloud sniffing" "global acces" operace. Nicméně... Americký deník Washington Post i britský Guardian ze 41 stránkové prezentace přísně tajného systému špehování občanů řady zemí zveřejnil pouhé čtyři stránky. A to je zpráva o "hlídacích psech demokracie".

Rizika cloudu jsou jasná: jde v prvé řadě o riziko závislosti na těchto stále více centralizovaných proprietárních technologiích, neboť kdo ovládá váš přístup ke konektivitě a k informacím, má moc vám ten přístup odejmout či jej omezit, filtrovat, nebo modifikovat. Ve jménu bezpečnosti, ve jménu morálky, ve jménu udržení své moci. Má totiž tu moc. Bez přístupu k těmto službám nejste nic. O tom se přesvědčila řada firem i jednotlivců, žadonících u správců služby facebook, aby zrušili jejich "odstřižení". Internet byl kdysi dávno vymyšlen a postaven na principu decentralizace s požadavkem přežití - i jaderné války. Přežije nyní snahu vlád takových velmocí, jako je USA, Rusko a Čína o jeho zkrocení?

BRITSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ:

"Systému Prism se musejí bát jen teroristé, zločinci a špioni"

9. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Britský ministr zahraničí William Hague vystoupí v pondělí v Dolní sněmovně ve snaze uchlácholit britskou veřejnosti ohledně skandálu se špehovacím sytémem Prism, který umožňuje americké National Security Agency shromažďovat o občanech data z Facebooku a z dalších velkých serverů a sociálních sítí.

"Tajné činnosti britských a amerických výzvědných služeb se mají co bát pouze teroristé, zločinci a špioni," zdůraznil Hague v neděli v televizi, ale odmítl poskytnout jakékoliv další informace. Uvedl, že sám osobně dohlíží "téměř každý den" na práci britského výzvědného a monitorovacího střediska GCHQ. "Získává výzvědné informace prostřednictvím procesů, které jsou schválené, nutné, omezené a zacílené na určité účely - jen na to, co potřebujeme vědět. A samozřejmě sdílíme mnoho informací se Spojenými státy. Tak tomu je už od druhé světové války," řekl Hague v neděli v televizi. "Představa, že se zaměstnanci GCHQ nějak snaží vyhnout zákonu prostřednictvím spolupráce s úřadem v jiné zemi je nepodložená. Je to nesmysl."

Hague dodal: "Pokud jste občanem této země, který dodržuje zákony, nemáte se čeho bát. Nemusíte se bát, že britské výzvědné služby vám budou odposlouchávat telefonní rozhovory. Ale jestliže se chcete stát teroristou nebo ohniskem zločinecké sítě nebo zahraničním špionem, který chce provádět špionáž proti Británii, měli byste mít strach, protože na tom pracujeme a celkem vzato jsme v tom dost dobří."

Hague dodal, že pokud bychom věděli, co britské výzvědné služby dělají a co nedělají, "obrovským způsobem by nás to ujistilo, že je všechno v pořádku". Hague nám však bohužel z důvodů "bezpečnosti státu", nesdělil, co vlastně dělají, a tak mu holt budeme muset věřit - nebo taky ne, dodaly v neděli v podvečer Channel Four News s tím, že Hague vlastně potvrdil, že ve spiknutí s americkou NSA britská GCHQ obchází platné zákony.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Skandál kolem systému Prism:

Západní demokracie se proměňují v autoritářský systém podle vzoru Číny

9. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Je pozoruhodné, jak se Západ a Čína postupně sbližují, zejména v oblasti masového dohledu nad komunikacemi. Avšak na rozdíl od Číňanů máme zatím možnost se proti tomu postavit.

Budoucnost našich svobodných společností záleží na tom, zda budeme požadovat od vlád pravdu o internetovém špehování, píše v týdeníku Observer Henry Porter.

Neměli bychom dovolit kabale politiků středního věku s vážnou tváří a špionů, aby pohřbili nejnovější skandál ohledně internetového špehování milionů občanů prostřednictvím jejich typické reakce, že prostě jde o státní bezpečnost. Internetová generace potřebuje vědět, že její budoucnost nebude zotročena špehováním. Proto je reakce velkých internetových firem takovým zklamáním. Všechny popřely, že by věděly o zadních vrátkách, která umožňují americké Národní bezpečnostní agentuře a britskému centru GCHQ volně sbírat z jejich serverů komunikační data o občanech.

O whistleblowerech a vládních výhrůžkách

9. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Žádná zdravá demokracie nepřežije, pokud budou zásadní činy vládnoucích osob utajovány a pokud se z nich vládci nebudou muset zodpovídat, píše v deníku Guardian Glenn Greenwald.

Od té doby co se Nixonova vláda vloupala do kanceláře psychanalytika Daniela Ellsberga, je taktikou americké vlády útočit na whistleblowery a démonizovat je. Cílem je odvést pozornost od odhalených provinění a zlikvidovat důvěryhodnost zdroje zpráv, aby si veřejnost nepovšimla, o co ve skutečnosti jde. Americká vláda se o tohle bezpochyby pokusí nyní i po odhalení jejího špehovacího systému Prism.

Whistlebloweři jsou hrdinové. Odhalují informace o porušování zákona navzdory tomu, že vědí, že se je nejmocnější vláda na této planetě bude pokoušet potrestat. Nemají ze svého odhalení žádný prospěch. Mohli klidně prodat své informace zahraničním rozvědkám nebo cizím mocnostem. Nedělají to. Jejich cílem je vzdělávat, demokratizovat, přimět osoby u moci, aby se musely zodpovídat ze svých činů.

PŘEČETLI JSME:

Kalouskova absolútna strata súdnosti

9. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Stačilo povedať, že [Kalousek] nemá čas, odkázať novinárov na tlačového tajomníka, prisľúbiť im jednou krátkou vetou neskorší termín, či ich nejak inak odbiť. Skutočnosť že tak Miroslav Kalousek neurobil a poskytol hneď minimálne dve opilecké interview, zvádza hneď ku dvom domnienkam. Za prvé, že tie "dva panáky" nie sú u neho ničím výnimočným a opitosť nepovažuje za prekážku svojho úradovania, za druhé, že nevie odhadnúť, kedy už opitý je a a kedy ešte nie. Táto strata súdnosti, strata odhadu je u človeka rozhodujúceho o miliardách v štátnej kase alarmujúca.

Zdroj: ZDE

Z FACEBOOKU:

Jak jsem si zamiloval Cikány

9. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Jako malej kluk jsem k Cikánům, asi jako každý jiný u nás, měl takový ten běžný odpor - prostě kluci, co byli cítit tabákovým kouřem a hospodským ovzduším, byli "furt nastartovaní", když si z nich náhodou udělal někdo srandu, ale pořád se snažili někoho nachytat na hruškách, jak si neustále vymýšleli nějaké pohádky, aby se mi vzápětí mohli vysmát, jak jsem naivní, že jim věřím, píše Hugo Fibiger.

(Až mnohem později jsem vystopoval podobné chování u mnohých ostatních lidí, kteří se buďto cítili nejistí s vlastní rolí ve společnosti, nebo měli permanentní potřebu se někomu bránit, a to s různou mírou vlastní naivity či sofistikované vypočítavosti.)

Tomášek, katolická církev a restituce

9. 6. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Chtěl bych jen krátce reagovat na debatu o tom, co řekl či neřekl kardinál Tomášek o majetkových nárocích církve. Myslím, že není podstatné, jaká slova přesně kardinál Tomášek řekl, podstatné je, že s pádem komunistického režimu měla katolická církev obrovskou šanci postavit se na stranu pravdy, zaujmout a vtáhnout lidi, stát se morální a kulturní autoritou.

Takovou šanci nikdy předtím v Česku neměla. Po čtyřiceti letech existence v útlaku a vzdoru vůči zločinnému režimu mohl kardinál Tomášek na mši při příležitosti svatořečení Anežky České říci pateticky, že on a katolická církev stojí na straně národa (to slovo sám kardinál zdůraznil, jak je patrno z níže uvedeného záznamu). Polistopadové dějiny katolické církve jsou však dějinami stejné deziluze a kocoviny z naivních polistopadových představ, jako je tomu u celé české společnosti.

"Neomezený informátor": software, jehož prostřednictvím o vás získávají americké úřady z internetu informace

9. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Americká Státní bezpečnostní agentura si vypracovala velmi efektivní nástroj pro zaznamenávání a analýzu informací z internetu. Software s názvem Boundless Informant, Neomezený informátor, poskytuje informace z jednotlivých zemí a dokonce vypracovává mapy, které ukazují, kolik dat Spojené státy získávají ze zahraničních internetových a telefonních sítí.

Z dokumentů, vypracovaných softwarem Boundless Informant vyplývá, že za třicetidenní období v březnu 2013 získaly americké státní úřady z amerických internetových serverů téměř tři miliardy informací, celkem ze světového internetu 97 miliard informací.

Nejvíce informací, více než 14 miliard, bylo získáno z Íránu, 13,5 miliard z Pákistánu, z těsného amerického spojence Jordánska 12,7 miliard informací, z Egypta 7,6 miliard a z Indie 6,3 miliard.

Z přiložené mapy je vidět, odkud americké státní úřady sbíraly nejvíce informací. Nejmenší množství bylo získáno ze zemí, označených zeleně, více pak ze žlutých a oranžových zemí a nejvíce z červených.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Amerika připravuje kybernetické útoky

8. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Barack Obama nařídil svým nejvyšším výzvědným činitelům, aby vypracovali seznam potenciálních zahraničních cílů amerických kybernetických útoků. Vyplývá to z přísně tajného příkazu, který získal deník Guardian.

Osmnáctistránkový Prezidentský příkaz č. 20, vydaný loni v říjnu, avšak nezveřejněný, hovoří o tom, že tzv. "ofenzívní operace s kybernetickými dopady mohou přinést jedinečné a nekonvenční možnosti, jejichž prostřednictvím dojde ke splnění amerických státních cílů po celém světě, aniž by si toho byl protivník či cíl vůbec vědom. Důsledky jsou v rozsahu jemné až vážně škodlivé."

Firmy Google a Facebook vydaly dementi

8. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Larry Page a Mark Zuckerberg důrazně popřeli, že by do čtvrtka vůbec věděli o existenci programu Prism, který krade z jejich serverů osobní informace uživatelů. Prezident Obama existenci tohoto programu potvrdil.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská vláda pod tlakem, aby vysvětlila, proč dovolila špehování občanů své země

8. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Ministři britské vlády jsou pod rostoucím tlakem, aby vysvětlili, proč dali britskému monitorovacímu středisku GCHQ právo shromažďovat osobní informace o Britech ze serverů největších mezinárodních internetových firem v rámci tajné operace provozované CIA.

Poslanci, univerzitní profesoři a aktivisté zaútočili v Británii na vládu poté, co deník Guardian zveřejnil informaci, že centrum GCHQ má přístup do amerického špehovacího internetového systému Prism. V rámci tohoto programu se britské instituce mohou vyhnout veškerým formálním legálním procesům, které je jinak nutno splnit při získávání osobních informací o občanech.

Americký program Prism umožňuje získávat z internetu emaily, fotografie a videa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vaši emailovou poštu si čtou agenti FBI

7. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Britská odposlouchávací a bezpečnostní agentura GCHQ tajně shromažďuje informace o občanech žijících kdekoliv na světě od největších světových internetových společností prostřednictvím tajné americké operace.

GCHQ má přístup do tohoto systému nejméně od roku 2010 a loni z něho vypracovala 197 výzvědných zpráv.

Americký program, který se jmenuje Prism, umožňuje GCHQ vyhnout se oficiálním legálním procedurám a žádostem o přístup k osobním emailům, fotografiím a videozáznamům uloženým u internetových firem, které mají sídlo mimo Británii.

V rámci systému Prism probíhá špehovací operace, která umožňuje americké National Security Agency a FBI bezproblémový přístup do systému devíti největších internetových firem, včetně Googlu, Facebooku, Microsoftu, Apple, Yahoo a Skype.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská vláda se omluvila za mučení a vraždění při keňském povstání Mau Mau

7. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

V padesátých letech vypuklo v centrální Keni povstání Mau Mau usilující o navrácení zemědělské půdy a ukončení britského koloniálního panství. Řada příznivců Mau Mau byla zadržována v "detenčních" táborech a tisíce jich byly mučeny, zmrzačeny nebo popraveny. Britská vláda to nyní oficiálně uznala, avšak nepřevzala za tyto činy odpovědnost, i když podle ministra zahraničí Williama Haguea "upřímně lituje". Místo toho asi pět tisíc poškozených Keňanů v seniorském věku obdrží dohromady necelých dvacet milionů liber finančních kompenzací. Znamená to, že každá oběť dostane necelé čtyři tisíce liber (asi 120 000 korun).

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Kdo je hlavním viníkem letošní povodně v Česku

7. 6. 2013 / Jiří Jůdl

čas čtení 5 minut

Povodeň, která zasáhla Čechy a část Evropy je dílem přírody. Ale její průběh a z toho vyplývající škody jsou dílem českého diletantismu. Navazujeme na článek Štěpána Kotrby "Ne déšť, ale ministr zemědělství Petr Bendl je hlavním viníkem letošních povodní".

Poslední kapkou k napsání tohoto příspěvku bylo neustálé ubezpečování všech vysoce postavených "expertů", kteří svorně prohlašují, že je nesmysl, se tím zabývat. Těmto názorům vévodí odborník na všechny problémy, (tentokrát ne pan Klaus), ale pan senátor Kubera (ODS), cituji - "Docela mě irituje, že už teď se kdosi snaží vykřikovat něco o tom, kdo za to může a kdo je vinen, atd." Pane senátore, nechci vykřikovat kdo je vinen, ale možná, na rozdíl od Vás, je třeba občas počítat. Protože pokud se nepoučíme z chyb, které jsme udělali, budeme mít příště opět zatopené domy, obrovské škody a v čele státu budeme mít stále ty samé ignoranty.

Velký čínský obrat

7. 6. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 12 minut

Čínský ekonomický model je už delší dobu předmětem značného zájmu. Jednak pro své nepopiratelné úspěchy, jednak proto, že je obtížné ho jednoznačně zařadit do jasného ideového proudu. Čína rozhodně nikdy neaplikovala Washingtonský konsenzus. Nešla cestou "skoku do tržní ekonomiky" a jednoduchých učebnicových pouček, které měly přinést (alespoň dle J. Sachse) blahobyt během jedné dekády i do transformujících se zemí.

Čínský přístup se vyznačoval gradualismem a absencí ideologie -- ne nadarmo se často cituje Teng Siao Pching "je jedno, jestli je kočka černá nebo bílá, hlavně že chytá myši." Experimentální hospodářská politika typu "funguje, pokračujeme, nefunguje, opustíme" je charakteristická svým totálním pragmatismem. Čínská vláda zároveň bedlivě sledovala reformní pokus Sovětského svazu a poučila se v jednom: ekonomické reformy ponejprv a politické otěže pevně v rukou.

Lekce praktické politiky od profesora Zemana

8. 6. 2013 / Pavel Urban

čas čtení 6 minut

Aféra s nejmenováním a následně neprezidentským jmenováním Martina C. Putny pomalu dohasíná. Je načase bilancovat. Většina komentátorů se soustřeďuje na to, co bylo aspoň navenek jádrem problému: zda je prezident povinen jmenovat navržené profesory či zda by je vůbec měl jmenovat, jaké jsou jeho výhrady k Putnovi atd.

Než se začne hodnotit

7. 6. 2013 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 7 minut

Než se zvedne smršť hodnocení první stovky dnů prezidentových aktivit, dovolil bych si několik připodotknutí, na která by se možná nemělo zapomínat.

Skutečná síla Zemanova mandátu

Hned na počátku svého funkčního období Zeman několikrát zdůraznil, že má podstatně silnější mandát, než jeho předchůdci a vlastně i ostatní ústavní činitelé. Naprostá většina publicistů a samozřejmě především poklonkujících novinářů, až příliš často tuto tezi ve svých komentářích připomínala. Jsem poněkud jiného názoru. Zeman by si měl velice dobře uvědomit dvě skutečnosti. V prvním kole mu dala hlas necelá čtvrtina účastníků voleb, které ale tvořily pouze necelé dvě třetiny všech občanů, takže obdržel pouze něco přes patnáct procent hlasů k volbě oprávněných voličů. Řečeno jinak a mnohem působivěji, Zemana si v prvním kole za prezidenta nepřálo skoro 85% lidí. Dá se tedy říci, že jeho podporovatelé od opravdových příznivců, přes fandy, či dokonce vyznavače jeho vůdcovství, soustředěné do SPOZ, tvoří reálně nevýraznou minoritu v naší zemi.

Falešné dilema

7. 6. 2013 / Pavel Drs

čas čtení 1 minuta

Ač nejsem velkým příznivcem prezidenta Zemana, článek "Než se začne hodnotit" Stanislava A. Hoška musím bohužel označit za ukázkový případ argumentačních klamů.

Je třeba si uvědomit v čem je smysl dvoukolové volby.

  • 1. kolo = výběr nejpodporovanějších kandidátů
  • 2. kolo = eliminace většinově nepřijatelného kandidáta

Například argument, že "Zemana si v prvním kole za prezidenta nepřálo skoro 85% lidí" je typickým argumentačním klamem zvaným "falešné dilema". (Líbí se mi jedna černovláska, tj. nelíbí se mi žádná zrzka ani blondýna).

Stejnou úvahou lze dojít k tomu, že ostatní kandidáty si nepřálo ještě podstatně více lidí. Například Dienstbiera si nepřeje 90%, Franze 95%. A celkem si prezidentské kandidáty nepřeje 630% občanů.

Započítávat do tohoto počtu i nevoliče už je vyložený faul. Formulace "Žádný občan do 18let si nepřeje Schwanzerberga" je zjevná blbost.

Formulací "Sečteno a podtrženo, za prezidenta jej nechtělo 85% procent občanů" bohužel Stanislav A. Hošek naznačuje, že není příliš zběhlým počtářem a laicky řečeno sčítá jablka a hrušky.

Legitimita Miloše Zemana

7. 6. 2013 / Petr Wagner

čas čtení < 1 minuta

K článku pana Hoška, kterého si mimochodem velmi vážím, malá poznámka.

Jeho matematické kalkulace jsou jistě správné, nicméně pomíjí jednu podstatnou věc, která by měla být vytčena před závorku. A tou je, že prezident Zeman je osobou, kterou v Česku volilo nejvíce lídí - voličů.

Obec obci - město městu

8. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva

7. června 2013

Konzervativní strana tímto vyzývá všechna zastupitelstva obcí a měst v zemi, která nebyla postižena právě odeznělými povodněmi, aby si zvolila partnerskou obec či město obdobné velikosti, které povodní postiženo bylo, a zjistila přímo jejich aktuální potřeby od tamního zastupitelstva, resp. obecního (městského) úřadu, a aby zorganizovala mezi občany svých obcí a měst veřejnou sbírku za účelem uspokojení těchto potřeb, popř. aby jim poskytla i jinou pomoc dle svých možností. Zejména vyzýváme starosty a primátory, aby se kontaktovali přímo se svým protějškem z dané obce či města a bezprostředně nabídli konkrétní pomoc.

Prosím o korektnost

7. 6. 2013

čas čtení 5 minut

Dne 6.6.2013 byl na Britských listech zveřejněn článek: Jakub Szántó nepravdivě nařknul Britské listy z podpory syrského režimu", ve kterém bylo několik nepravdivých údajů, nebo údajů poškozujících občanskou čest a dobrou pověst, ve smyslu neoprávněného zásahu do práva na ochranu osobnosti, píše Daniel Solis.

Konkrétně bych rád uvedl větu:

"Nicméně Solis, který skutečně propagandisticky podkuřuje režimu Bašára Asada, je vůči BL autorsky v opozici."

Chtěl bych tedy využít obecných prstředků práva na ochranu osobnosti a žádám Vás o zadostiučinění ochrany před zásahem do do práva na ochranu osobnost, aniž bych se jí samozřejmě hodlal dovolávat soudně. Jsme zde "inter pares" a jako velcí kluci si to můžeme vyříkat sami mezi sebou. Nepřekvapují mne podobné útoky od Tomáše Halíka, ale překvapují mne to od názorově blízkého media, jakým jsou Britské listy.

Monitor Jana Paula

Eva Prokopcová vystavuje v  českobudějovické galerii Měsíc ve dne

7. 6. 2013 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Výstava Evy Prokopcové pod názvem Hudba byla zahájena ve čtvrtek 6. června v galerii Měsíc ve dne v  Českých Budějovicích. Tato galerie se pod pečlivým dramaturgickým vedením Elišky Štěpánové a Františka Nárovce neorientuje výhradně jen na mediálně notoricky známá jména, ale mapuje tvůrčí snažení mnoha kvalitních a zajímavých umělců, kteří se spíše než svému PR věnují soustředěné práci v atelieru. To platí i pro Evu Prokopcovou (nar. 9.2.1948 v Českém Krumlově), která je na české výtvarné scéně výrazným solitérem, a to nejen pro svoji mírnou a uzavřenou povahu, ale i tím, o co se v malbě snaží.

Můj strýc Reinhard Heydrich

7. 6. 2013 / Jiří Bátěk

čas čtení 3 minuty

Peter Thomas Heydrich, herec, šansoniér a recitátor, byl synovcem a kmotřencem nechvalně známého Reinharda Heydricha, jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše, klíčovou postavou "konečného řešení židovské otázky".

Jako malý chlapec si strýce značně idealizoval. Pamatoval si ho jako zdatného šermíře i dobrého houslistu a milovníka vážné hudby. Byl pro něj vzorem.

Po válce však pochopil zrůdnost nacismu i roli, jakou zde jeho strýc hrál. Pokrevní spřízněnost s rodinou Heydrichů ho silně traumatizovala, byla jeho stínem. Nedokázal se vypořádat se skutečností, že jeho strýc měl na svědomí smrt miliónů Židů, kteří skončili v plynových komorách. Trpěl depresemi, samotou, pocity viny. Éra nacismu bylo po válce tabuizované téma, s nikým si nemohl o svých pocitech promluvit.

Poslání

7. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Nový dokumentární film spolupracovnice Britských listů Dominiky Švecové Poslání, o životě skupiny jeptišek na zámku Štěkeň v jižních Čechách, které se snaží žít životem, nemajícím vůbec nic společného s hodnotami dnešní konzumní společnosti, a jimž tedy vnější svět vůbec nerozumí, se bude vysílat na ČT2 v neděli 9. 6. v 15.55.

Jeptišky přežily nacismus i komunismus - přežijí i kapitalismus?

Podrobnosti ZDE

Mezi povodní a potopou

6. 6. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 4 minuty

Uvážíme-li, kolik hlupáků zastává ta nejvýznamnější společenská postavení, je zřejmé, že ti hlupáci zase nejsou až tak hloupí.

Jacob van Blom

Ale především bych vám chtěl říct, že by bylo mnohem méně skandálů, kdyby si lidé neidealizovali hřích a nevystavovali se na odiv coby hříšníci.

Gilbert Keith Chesterton

Povodňové vlny zvolna opadají a nastává čas čtení levitů, čímž v tomto případě není míněno mentorování z knihy Leviticus, ale v Čechách tolik oblíbené hrátky na to, kdo se tváří v tvář živlu a médiím pochlapil a koho je naopak třeba pořádně vykoupat, potopit a nechat polykat andělíčky. Anebo alespoň veřejně vyválet v blátě. Je mnoho k zostuzení povolaných, však pohříchu málo vyvolených. A louže vysychají. Blázni se v nich budou ještě chvíli cachtat, než je to přestane bavit a začnou vyhlížet oblaka věštící novou povodeň. A mračna se stahují.

Národní galerie IV: Jiří David skrze mentální povodně

5. 6. 2013 / Jiří David

čas čtení 8 minut

Vážení kolegové, se zájmem jsem si přečetl otevřený dopis (v příloze), jež je pojmenovaný: Otevřený dopis členů Komise ministryně kultury pro otázky galerii zřizovaných MK ČR. Mou reakci tak lze chápat jako otevřenou:

Plně chápu vaše "rozhořčení", obavu(?!), neboť ani jeden z vás není nyní v poradní komisi, která by měla pomoci ministryni v rozhodování, jak už konečně narovnat dlouhodobou tristní situaci v NG. Přesto věřím, že tento vámi formulovaný a i podepsaný otevřený dopis, není touto situací nikterak motivován. Bohužel jsem však viditelně doposud nezaznamenal, že by i vaše komise, nějak jednoznačně, progresivně na ministerstvu fungovala. Její role je dosti na veřejnosti i té odborné, na kterou se nyní obracíte, nejasná. Nevím tedy, jestli není ani v důsledku zbytečná?!

Dnes začínají Dny antikapitalismu

7. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Zveme Vás na Dny antikapitalismu 2013, řadu přednášek, diskuzí a doprovodných akcí, pořádaných Socialistickou Solidaritou. Začínají dnes 7.června a končí v neděli 9. června. Podtitul letošního ročníku zní "Alternativa existuje".

Jakou cenu má rozkvetlý Štiřín

7. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Pracovníci Zámku Štiřín Václav Větvička a Václav Hrubý si Vás dovolují pozvat na představení své nové knihy

Jakou cenu má ROZKVETLÝ ŠTIŘÍN?

Kniha má podtitul "Ohlednutí za léty 1395 až 2013" a zachycuje nejen nejstarší historii, ale především problematiku posledních dnů, kdy je otázka prodeje Štiřína znovu a znovu aktuální. Veřejně bude představena v úterý, 11. června 2013 v 15 hodin v Galerii Evy Jandejskové v Praze 5, Lidická 22 (roh Lidické a ul.Preslovy)

Moderuje Vratislav Ebr

Syrská armáda nasadila těžké zbraně v bojích o hraniční přechod na Golanských výšinách

7. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Den po obsazení strategického města Kusajr syrská armáda převzala plnou kontrolu nad hraničním přechodem na Golanských výšinách, který byl přednedávnem obsazen povstalci. Oznámily to izraelské vojenské zdroje. V bojích u Kunejtry byly nasazeny tanky a obrněná vozidla, což je v rozporu se syrsko-izraelskou dohodou o příměří z roku 1973. Izrael se nicméně nechystá nijak reagovat.

Ředitel závodu Horní Vltava je ve střetu zájmů - podniká na lipenské maríně v jachtingu

7. 6. 2013

čas čtení 6 minut

Myslím, že kromě obecného konstatování odpovědnosti ministra zemědělství a možných zájmů ČEZu by nebylo od věci provést trochu hlubší "investigativu" střetů zájmů, a to i ve vztahu k zájmům na komerčním rekreačním využití nádrží, jak už bylo trochu naznačeno v reakci na článek Štěpána Kotrby pod titulkem "Hlavním důvodem výstavby lipenské hráze bylo omezení povodní"..., píše čtenář J. Řejha.

Zaměstnanci najezdili na kole milion kilometrů a ušetřili sto tun CO2

7. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva iniciativy Auto*Mat

Bezmála milion kilometrů ujelo 3 860 účastníků kampaně Do práce na kole, rozdělených do 1 327 týmů ze 776 firem a institucí. Dvaadvacetkrát by dokázali objet zeměkouli. Díky tomu, že nechali pro své cesty do zaměstnání auto v garáži, ušetřili 97 tun oxidu uhličitého, jenž způsobuje změny klimatu. Jízdou na kole uspořili 4,2 milionu korun za benzín, opotřebení aut a poplatky.

Útěk továren v koncích?

6. 6. 2013 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 6 minut

Mechanismus prchajících továren byl pro kapitalistický systém velkou výhodou. Míst, kam se dá "utéci", ale zbývá už jen málo. Znamená Kambodža konec cesty? Jestliže je kapitalismus jako světosystém na odchodu, co se bude dít dál?

Vodí nás Lenka Procházková za nos?

6. 6. 2013

čas čtení 7 minut

Reagoval jsem na článek pana Bati, který osočil kardinála Duku ze "znevěrohodňování, či zpochybňování" slov svého předchůdce kardinála Tomáška, píše Josef Nerušil. Předložil jsem tedy několik zásadních argumentů, proč si myslím, že kardinál Tomášek nikdy za žádné dary církvi neděkoval a nikdy za církev neprohlašoval nic o posledním majetkovém nároku církve. Pana Baťu -- a nepřímo i ostatní čtenáře Britských listů jsem vyzval, aby výrok doložili -- buď odkazem na pramenný zdroj, nebo ho alespoň dosvědčili. Naivně jsem očekával záplavu pamětníků, kteří se budou předhánět v precizaci okolností, kdy měl výrok zaznít. Nestalo se ovšem nic.

Pan Baťa bohužel k tématu nadále mlčí. Naopak mi odpověděla Lenka Procházková, která ale uhýbá do oblasti hypotéz: "Počátkem srpna, domnívám se, že 1. 8. 1991, prohlásil v děkovné řeči kardinál František Tomášek: "Toto je poslední nárok, který církve vznášejí". Zajímavé je, že Lenka Procházková kardinála Tomáška cituje v uvozovkách. Pramenný zdroj ale nedodává, ani neidentifikuje, zda se tak stalo v televizi či při kázání v kostele, dokonce si velmi dobře dává pozor, aby výrok verifikovala svým osobním svědectvím. Jasnému slovu se tak vyhýbá. Intuice mi jaksi říká, že autor by měl být schopný citaci uvedenou uvozovkami doložit. Nicméně, i kdyby kardinál Tomášek v srpnu 1991 tato slova pronesl -- hovořil by jako emeritní arcibiskup jenom za sebe, nikoliv za církve (asi tak, jako nedávné úvahy kardinála Vlka o vlastnictví katedrály, které nejsou ničím jiným (při vší úctě k panu kardinálovi), než "jen" jeho osobním názorem).

Duchcovské pozdvižení

6. 6. 2013 / Radek Mikula

čas čtení 12 minut

Co se v budoucnu vybaví při vzpomínce na česko -- romské konflikty, z nichž poslední právě odezněl s severočeském Duchově? Pravděpodobně pocit trapnosti nad neschopností řešit národnostní napětí a nad lavinou moralizování, které je z jedné strany vířené multikulturní hysteríí, z druhé primitivním anticiganismem. Rozum mlčí. Skutečností je, že soužití dvou společenství je na určitých místech mimořádně zatíženo kulturní a sociální propastí. Ta je kořenem problému. Nic nepomůže, když se jí budeme snažit popírat a pro jistotu raději nemluvit o střetu Čechů a Romů, ale o "napětí mezi majoritou a minoritou". Fakt, že se jedná o konfrontaci národnostně vymezených protistran nemohou zastřít poukazy na individuální odpovědnost jednotlivých aktérů ani skutečnost, že někteří Romové začali chodit na demonstrace proti romské kriminalitě, nebo že řada Čechů se s Romy solidarizuje. Základním faktorem zůstává zmíněný kulturněsociální nesoulad, který působí, že si Češi i Romové navzájem působí množství utrpení. To je však téma na rozsáhlou sociologickou studii. Podívejme se na teď na duchcovském případě, jaký postoj k této problematice zaujímají státní či samosprávné instituce.

Výrok kardinála Tomáška si pamatuji

6. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Vážení, Výrok kardinála Tomáška si pamatuji, píše Jiří Zajac. Byl pronesen na jedné z demonstrací po 17. listopadu 1989. Kardinál Tomášek tehdy prohlásil že církev žádný majetek zpět nechce.

Důvod proč si tento výrok pamatuji je ten, že jsem tehdy byl - po ukončení vysoké školy v červnu 1989 - na roční vojenské službě v Táboře. Tehdy nás samozřejmě drželi zavřené v kasárnách (konkrétně Tabačka u vlakového nádraží). Ale mohli jsme v televizi sledovat přenosy z demonstrací v Praze jak na Václaváku tak následně na Letenské pláni. Tak jsem ten výrok viděl, ocenil jej a zapamatoval si jej.

Jakub Szántó nepravdivě nařknul Britské listy z podpory syrského režimu

6. 6. 2013 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Nemám přehnané nároky na zaměstnance veřejnoprávních médií, a to platí zejména o redaktorech, kteří se věnují zahraničním událostem. Nicméně obvinění reportéra zahraniční rubriky České televize Jakuba Szántó na adresu Britských listů mě coby stálého přispěvovatele BL mírně řečeno znepokojilo.

Facebookový komentář Jakuba Szántó k mediální smršti týkající se narození romských paterčat ZDE:

"Média tady jsou mimo jiné i od toho, aby společnost aspoň trochu kultivovala. Proto třeba kolem toho suchcovskýho svinstva ČT našlapuje ja v minovym poli (kterým to i je). Zatímco b-listy a spol. naopak jsou často kanálem těch svinstev. Jen pro zajímavost: jejich zpravodaj se nechal pozvat na luxusní výlet Bašárovou diplomacií do hotelu v Damašku. A odtamtud napsal něco o teroristech, co si nevážej slušnýho režimu. Proto útočim na Blejt-blatt."

Americký bezpečnostní úřad shromažďuje informace o milionech telefonátů amerických občanů

6. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

A Americký Národní bezpečností úřad v současnosti shromažďuje telefonní záznamy milionů amerických zákazníků telefonní firmy Verizon, jedné z největších telefonních společností v USA. Děje se to podle tajného soudního příkazu, který byl vydán v dubnu. Verizon má povinnost poskytovat Národnímu bezpečnostnímu úřadu každý den informace o všech telefonních rozhovorech, uskutečněných uvnitř USA i do zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Češi žijící v Americe nezapomínají

6. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva

Cape Coral, FL, USA, 6. června 2013

Češi žijící v USA bedlivě sledují vývoj povodní v České republice, kde stále žijí jejich rodiny a přátelé. Situace, která naši zemi zasáhla, jim není lhostejná. Chtějí se alespoň na dálku prostřednictvím českých médií v USA zapojit do pomoci lidem postiženým povodněmi.

Češi žijící v USA, zejména pak ti z Westu v Texasu, mají v živé paměti ochotu občanů České republiky, kteří neváhali posílat finanční dary na obnovu jejich města. West byl v dubnu tohoto roku zasažen ničivou explozí v továrně na hnojiva. Stejně nyní zareagovali na povodeň, která v posledních dnech zasáhla většinu krajů České republiky včetně hlavního města. Téměř okamžitě začali shánět informace, kam mohou svoji pomoc směřovat.

Kdo to vlastně byl, ten geniální podnikatel Tomáš Baťa?

5. 6. 2013

čas čtení 4 minuty

Snad každý Čech ví, že kdysi za 1. republiky existoval ve Zlíně slavný a často připomínaný podnikatel toho jména, píše Stanislav Vrbík.

Ale o skutečné tvůrčí síle, jíž proměnil vesnici s 2 600 obyvateli v proslulé světové hlavní město obuvi a sociálního podnikání, ví u nás snad jen pár desítek lidí.

Dřímající šedá síla

5. 6. 2013 / Ivan David

čas čtení 3 minuty

Podíl obyvatel ČR ve věku nad 60 let pomalu roste. Jejich vliv na veřejné dění tomu neodpovídá. Většinou se příliš neidentifikují se svojí věkovou kategorií, se kterou sdílejí mnohé společné zájmy. Ještě méně se připomíná, že s ní sdílejí také společné zkušenosti a z nich plynoucí nadhled. Sdílejí ovšem také například menší pružnost při uplatňování nových technologií nebo zdravotní a sociální zranitelnost.

Restituce komu?

5. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Odkud měla katolická církev tak velký majetek ? Proč není restituován těm, kterým byl zabrán předtím, tj. českým a moravským rodinám a pánum, kteří byli donuceni emigrovat?, ptá se Věra Cerrutiová.

Moc korporací změnila Británii ve zkorumpovaný stát

5. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Pokud čelíte útoku, vyrobte diverzi. David Cameron a Nick Clegg se vykrucovali, zatímco se kolem opakovaně vynořovalo strašidlo westminsterské špíny. Čtyři roky poté, co britskou politiku zasáhl skandál kolem výdajů poslanců, byl odhalen zase další údajný podvod. Nejprve konzervativní poslanci a pak pár chamtivých šlechticů ze Sněmovny lordů bylo zachyceno kamerou přitom, jak údajně souhlasí s převzetím peněz od novinářů vydávajících se za zástupce zahraničních společností. Bývalý vymahač Tonyho Blaira Jack Cunningham si řekl o 12 000 liber měsíčně, píše v deníku Guardian Seumas Milne.

Cameron a Clegg slíbili, že si s ovlivňováním členů parlamentu poradí - a neudělali s tím nic. Takže v pondělí přišli s jiným plánem: Zničit odbory. Do panikářského zákona o registraci lobbistů byly zařazeny pravomoci k policejnímu sledování seznamu členů odborových organizací a omezení odborářských výdajů na volební kampaň. To první ještě dále zkomplikuje už tak obtížné hlasování o vyhlášení stávky. To druhé představuje veřejný útok na financování Labouristické strany.

Církev nebyla tím, kdo po Bílé hoře získal majetek protestantů

5. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Rád bych uvedl na pravou míru názor paní Věry Cerrutiové, která ve svém článku uvádí, že katolická církev získala současný majetek hlavně zabráním majetku protestantů po nešťastné bitvě na Bílé hoře, píše Ivo Naiman.

Bohužel jde o často rozšířený mýtus, který nemá s realitou mnoho společného. V 15. století, v době husitských válek přišla církev v Čechách o velké množství dřívějších majetků. V Čechách bylo vypáleno, rozbořeno nebo alespoň vyloupeno několik stovek klášterů, biskupských sídel a většina majetku přešla pod husitská města a místní husitskou šlechtu. Na Moravě byla většina církevního majetku a církevní hierarchie uchována.

Hlavním důvodem výstavby lipenské hráze bylo omezení povodní

5. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

V přístavišti, které se jmenuje Marina Lipno, může kotvit přes sto třicet jachet a pokud sami loď nevlastníte, můžete využít služeb půjčovny. Pronájem pětimetrové lodě pro čtyři lidi stojí na půl dne 750 korun, celodenní ježdění pak vyjde na 1200 korun. Na přístav volně navazují další atrakce, například koupaliště Aquaworld s plaveckým i kruhovým bazénem a vodními atrakcemi, třeba divokou řekou se silným proudem a peřejemi. Nedaleko je 18jamkové golfové hřiště.

S článkem naprosto souhlasím, píše Stanislav Sípal z Dolního Dvořiště. Pamatuji si, jak jsme v šedesátých a sedmdesátých letech jezdili často k lipenskému jezeru. Pocházím z Vyššího Brodu, tak jsme to měli kousek, jezdili jsme tam i na kolech, pobývali jsme tam týdny pod stany či jen tak pod "šírákem". Normální stav hladiny jsme tenkrát skoro neznali. Byly dny, kdy jsme chodili desítky metrů po suchém dně jezera a vymotávali zbytky rybářských vlasců z kamení a zbytků pařezů ve vykácených lesích před napuštěním přehrady, jindy naopak jsme se brodili v trávě na zatopených loukách.

I v zimě, zejména k jejímu konci jsme na ledě nejen bruslili, ale i sjížděli na sáňkách po šikmém ledě od břehu daleko na sníženou úroveň zamrzlé hladiny. Led totiž zůstával ležet na suchém dně, když hladina klesala a vytvářel tak přírodní šikmou ledovou dráhu.

Syrská armáda obsadila strategicky důležité město Kusajr

5. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Syrské vládní síly získaly plnou kontrolu nad strategickým městem Kusajr. Tvrdí to shodně státní televize i povstalci. Město nedaleko libanonských hranic bylo místem těžkých bojů více jak dva týdny. Na straně vládních sil bojují libanonské šíitské milice Hizballáh. Podle státní televize mnoho povstalců padlo a další se vzdali rychle postupujícím jednotkám. Povstalci tvrdí, že se stáhli přes noc, aby se vyhnuli masivnímu útoku.

Jaroslav Zavadil: "Oceňujeme vysokou profesionalitu českých hasičů, kterým tato vláda snížila platy i jejich počty"

5. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

tisková informace

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS:

Přes velké fyzické a psychické zatížení příslušníků hasičského záchranného sboru při současných povodních zvládají čeští hasiči svou práci víc než profesionálně. Často i na úkor vlastních osobních problémů, kdy v mnoha případech mají sami zatopené obydlí a pomáhají jiným.

ČMKOS, jejíž členskou organizací je Odborový svaz hasičů, vždy odmítala, aby vláda úspory ve státním rozpočtu dělala na úkor snižování platů těchto zaměstnanců a jejich počtů. Od roku 2010 se počty hasičů snížily o 400 příslušníků HZS a jejich plat v průměru o 3 500 korun.

Je ostuda, že základní plat řadového hasiče, který zachraňuje život a majetky lidí, sotva dosahuje průměrné mzdy v ČR. ČMKOS děkuje a vysoce si váží práce hasičů, kteří nasazují svůj život, a přitom pracují za nedůstojných platových podmínek. Přírodním katastrofám a živelním pohromám se nevyhneme. ČMKOS opět apeluje na vládu ČR, aby si uvědomila, jak podhodnoceno je odměňování hasičů a platové podmínky vrátila na důstojnou úroveň.

V Praze 5. 6. 2013

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

72489