Sýrie a Blízký Východ: Naše největší chyba od vzestupu fašismu

29. 5. 2013

čas čtení 5 minut

Západ pomohl na Blízkém Východě zlikvidovat sekulární poliitku. Vyvolal tak konflikt mezi šiity a sunnity, v jehož důsledku je tamější region nyní trhán na kusy

Není strašlivějšího nápadu než dodávat do sektářské války, která nyní stravuje Sýrii, další zbraně, míni konzervativní komentátor Simon Jenkins v deníku Guardian. To přesně chce však nyní britská vláda udělat.

Už dva roky předvídají komentátoři, že každou chvíli bude svržen syrský prezident Assad. Nestalo se tak. Assad je stále u moci, drží ho tam vražedné muslimské schisma, které se vynořilo na povrch po pádu sekularistických diktátorů v tomto regionu. Tito diktátoři měli své chyby, ale dařilo se jim potlačovat náboženské konflikty, vnutit svým zemím základní míru snášenlivosti a udržovat region víceméně v pořádku. To bylo v zájmu Západu a tito vládci byli proto podporováni.

Syrští povstalci se distancují od prozápadních představitelů

29. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Povstalci bojující v Sýrii se dnes distancovali od politických představitelů opozice v zahraničí, které preferují západní mocnosti. "Revoluční hnutí v Sýrii" tvrdí, že prozápadní koalice nedokáže reprezentovat "syrskou revoluci".

Kritika přichází poté, co Rusko a USA začaly organizovat mírovou konferenci. Západní mocnosti uvažují o podpoře "demokratických sil" v syrské opozici, ty jsou však vesměs tvořeny politiky v zahraničí, zatímco v bojových oddílech dominují fundamentalističtí islamisté.

Mohl by v poslanecké sněmovně zasedat kůň?

29. 5. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

Kůň, který ztratil svobodu, strká se o místo u žlabu.
Jacob van Blom

Otázka, zda by mohl kůň zasedat v parlamentu, je možná bláznivá, ale v blázinci není nic nemožné a historie už takový případ zaznamenala. Ctihodný senátor byl bílý hřebec jménem Incitatus. Císař Botička (Caligula) na něm jednoho krásného dne roku čtyřicátého po Kristu vjel do senátu a představil ho zkoprnělým zákonodárcům coby budoucího kolegu. Nikdo se nesmál. Nikdo neprotestoval. Nesvéprávný, vyděšený senát odměnil (za nápad udělat z bílého koně zákonodárce) císařského šílence potleskem. Kůň se tak zhostil svého nového úřadu, který, u žlabu ze slonoviny, opečováván osmnácti sluhy, vykonával ku císařově spokojenosti, dokud korunovaného blázna Botičku nezavraždila jeho vlastní garda pretoriánů, čímž zabránila (kromě jiného), aby se kůň stal konzulem.

Izrael varuje Rusko před dodávkami zbraní Sýrii

29. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Izraelský ministr obrany v úterý večer označil ruský plán na dodávku sofistikovaných protiletadlových střel Sýrii za "hrozbu". Současně signalizoval, že jeho země je připravena dodávce zabránit s použitím síly.

Moše Jalon vystupňoval napětí ve vztahu k Moskvě kvůli plánovan dodávce zbraňového systému S-300 do Sýrie. Krátce předtím proniklo do médií vyjádření náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, podle nějž Moskva Západu neustoupí a trvá její závazek vůči dohodě s Damaškem o dodávce zbraní.

Sýrie: pro Západ žádná výhra

29. 5. 2013 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 7 minut

Spojeným státům a západní Evropě jde o to, aby měly situaci "pod kontrolou". To ale není v jejich silách. Proto ten křik "intervencionistů" a chození "opatrníků" kolem horké kaše.

Není výmluvnější doklad omezenosti moci Západu, než nynější veřejný spor jeho elit o to, co mají dělat Spojené státy a také západní Evropa ve věci občanské války v Sýrii. Proti sobě stojí dvě skupiny, kterým říkám intervencionisté a opatrníci. Navzájem se dost vehementně obviňují, že prosazují politiku, která poškodí geopolitickou moc USA a západní Evropy. Věc je v tom, že obě mají pravdu. Ať udělají USA a západoevropské státy cokoliv, bude to mít pro ně neblahé důsledky. Dominantní světové síly se nacházejí v situaci, kdy mohou jen prohrát.

Bez komentáře

Tomáš Sedláček: Válka nebude

29. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Pokaždé mě zarazí, když tu otázku dostanu: Bude válka? ptají se mě v debatách, na ulici, ale dost často i moji kolegové. Stručná odpověď je: Nebude. Proč by také měla?

Lidé se většinou ptají s jistou dávkou cynismu a tazatel tak demonstruje svou představu konce krize.

Zdroj: ZDE

D. Duka má sice pravdu, ale na potlesk to rozhodně není

29. 5. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 5 minut

O podivuhodných a odsouzeníhodných praktikách některých prodejců a pořadatelů prodejních předváděcích akcí toho bylo napsáno a v TV odvysíláno mnoho. Že to je někdy marný, je to marný je to marný nasvědčují skutečnosti, že jsou nepolepšitelní nejen aktéři ze strany prodejců, ale i obětí (převážně starší osoby a důchodci) těchto nekalých praktik. Snad v těchto dnech přijatá opatření vůči předváděcím firmám přinese kýžené ovoce.

Putna plná bolševiků

29. 5. 2013 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Tomáš Halík by měl vědět, co a kdo byli bolševici. V jeho životopisu se neuvádí, kdy přesně vystudoval, ale lze to podle jeho věku odhadnout. Tedy někdy mezi lety 1966 až 1971? Bylo by dobré to do životopisu doplnit. Tak jako byla také na filozofické fakultě UK i v té době katedra marxismu- leninismu, mohl zde však dočasně působit v letech 1968 až 1971 profesor Václav Černý. Z "marxáku" se dělaly zápočty a možná i nějaká ta zkouška, myslím že jeden z předmětů se jmenoval dokonce Dějiny VKS(b) -- b jako bolševiků.

Extremismus za českými humny

S maďarskou stranou Jobbik v ulicích

28. 5. 2013

čas čtení 4 minutyEvropa se rychle destabilizuje. V řadě zemí vznikají ultrapravicové strany a hnutí. Snad nejvážnější situace je v nedalekém Maďarsku, jak zdokumentovala v pondělí reportáž Channel Four News. V ČR se o tom neví a vláda nemá pro budoucí destabilizovanou Evropu žádnou strategii...

K tomu: Jan Čulík, Česká republika nemá v obyvatelstvu západních zemí informované, strategické spojence

Jan Čulík, Vážné myšlenky z Francie

Maďarská ultrapravicová strana Jobbik doufá, že se příští rok při všeobecných volbách stane druhou největší politickou stranou. Její politický program je plný nenávistných útoků proti Romům a židům. Aktivisté strany Jobbik jsou přesvědčeni, že světu vládne prostřednictvím Spojených států a Západu globální židovské spiknutí, které záměrně během dvaceti let od pádu komunismu ožebračilo Maďarsko. Činitelé strany Jobbik plánují mimo jiné zakázat vlastnictví pozemků v Maďarsku cizincům a za jejich vlády vypracuje tajná policie seznamy všech občanů, kteří mají kromě maďarského občanství také občanství Izraele. Strana Jobbik ostře útočí i proti Romům. V televizi si nedává vysílat ostře rasistické politické reklamy. Jobbik je dobře organizován. Má vlastní uniformy i vlastní národní gardu.

Varovnou reportáž o straně Jobbik vysílaly v pondělí večer v rámci seriálu o radikalizujících se extremistech v Evropě britské Channel Four News.

Cožpak Tomáš Halík neví, co je "bolševik"?

28. 5. 2013 / Václav Hořejší

čas čtení 2 minuty

Tomáš Halík je bezesporu jedním z nejvýznačnějších českých intelektuálů. Většina jeho veřejných projevů, ať již kázání, knih či novinových rozhovorů a článků, svědčí o jeho intelektuálních kvalitách a moudrosti.

Proto mě nepříjemně překvapují jeho opakovaná prohlášení směrem k ČSSD. V recentním rozhovou pro Českou pozici říká, že se "ČSSD zřetelně vydala cestou bolševizace a populismu a pomalu splývá s KSČM."

Tomáš Halík: Je lepší, když občané státníka i nenávidí, než když se mu smějí ZDE

V Anglii došlo k deseti útokům na mešity

28. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V Yorku nakonec na protimuslimskou demonstraci zorganizovanou English Defence League přišlo jen 7 lidí a 4 z nich pak přijali pozvání do mešity na čaj a sušenky.

Po usmrcení jednoho anglického vojáka extremistou v Londýně minulý týden - vraždu důrazně odsoudily všechny britské muslimské organizace - došlo v Británii k dramatickému nárůstu násilných útoků proti muslimům. Předáci muslimských organizací varovali, že pokusy podpálit několik britských mešit pocházejí od ultrapravicových organizací.

V Londýně se konala demonstrace ultrapravicové organizace English Defence League (Anglická obranná liga), jejíž aktivisté jsou většinou násilníci a opilci. Za posledních šest dnů došlo v Anglii k 193 útokům proti muslimům, z toho k 10 útokům proti mešitám. Před vraždou anglického vojáka v Londýně došlo za poslední rok v Anglii k 642 islamofobním incidentům - za posledních šest dní tedy se jejich počet zvýšil patnáckrát.

Temné cesty kartelizace ČSSD

28. 5. 2013 / Miroslav Polreich

čas čtení 9 minut

Dlouho jsem hledal odvahu, zda tento článek napsat -- jako vykřičník. Jedná se v podstatě o budoucnost levice v našem rychle měnícím se světě a to právě proto, že ČSSD byla založena již v roce 1878. Přesto jak se dnes zdá, není dostatečně ukotvena ve své ideologii ani praktickém směřování a to se navíc jedná bezpochyby o stranu, která má nakročeno znovu naši zemi řídit.

Vypůjčím si na úvod raději citát od "socana", kterého si pro jeho člověčenství velice vážím - Erazima Koháka: "Pro jednadvacáté století "socanům" nestačí být skanzenem někdejší sociálně demokratické strany dělnické. Pokud by se však stali čistě pragmatickou stranou manipulace moci, zradili by sami sebe. Sociální demokraté potřebují být vědomě hnutím ideálu svobody, rovnosti, bratrství, stranou svobody a solidarity. Jsou toho schopni? Nevím."

Ať žijí "mrtvé duše"!

28. 5. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 7 minut

Začnu tím, že pokud jde o "mrtvé duše", nevylučuji, že půjde i o "kostlivce ve skříni", protože vyloučit nelze vůbec nic. Ale k věci "mrtvých duší". Jak uvádí Novinky.cz, ačkoliv platy ve státní správě klesaly nebo byly zmraženy, na Hradě za šéfování Václava Klause průměrné platy naopak trvale rostly.

Přesto, že ministr Kalousek přidělil Hradu již před dvěma roky o deset procent méně na hradní rozpočet, tedy "pouhých" 49 441 000 Kč, někteří zaměstnanci kanceláře prezidenta republiky si přesto polepšili. Jak je to možné? Přišli totiž na "fintu": ze státního rozpočtu fasovali tolik, kolik vycházelo na tabulková místa, tedy na 114 lidí. To navzdory tomu, že jich tam v r. 2011 ve skutečnosti pracovalo pouze 90, o rok později (2012) dokonce o tři méně. Díky tomuto fíglu (fintě) si tak zaměstnanci polepšili o více než 9 a půl tisíce korun, o rok později o více než 11 tisíc korun.

Zemřel MUDr Dušan Cvek

28. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení < 1 minuta

Dovolte mi bolestné oznámení, které dělám takto veřejně jen proto, že můj otec, lékař, básník a vášnivý šachista, MUDr. Dušan Cvek, byl veřejně známou a činnou osobou. Dne 26.5.2013 zemřel náhle, ráno po krátkém pobytu v nemocnici ve svých nedožitých 87 letech. V umírání projevil ušlechtilou statečnost a pokoru. Protože můj otec po celou dobu, co jsem ho znal, neměl rád obřady, zejména ty pohřební, bude pohřeb uspořádán co nejprostěji a jen v úzkém rodinném kruhu.

ZDE je odkaz na heslo ve Slovníku české literatury:

Některé z  básní Dušana Cveka lze najít ZDE

Moc na vsi, aneb Kronika moravské dědiny

28. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 11 minut

Zatímco v nejvyspělejších evropských zemích v 18. století probíhala technologická "revoluce" také v zemědělství, většina kontinentu produkující obilí pro mezinárodní trh se změnami příliš nespěchala. V jedné z hlavních obilnic tehdější Evropy, Francii, představoval hlavní inovaci způsob, jakým postupně posilující státní moc dokázala prostřednictvím systému byrokratické správy venkov ždímat, aby financovala dynastické války. Tak se stalo, že se země postupně prodrala na pozici vojensky nejsilnější kontinentální mocnosti, zatímco její zemědělci hospodařili v zásadě stejně jako o sto let dříve, jen odváděli výrazně vyšší dávky. Žití z podstaty samozřejmě nemohlo trvat věčně - právě proto se venkov stal jednou z rozbušek revoluce roku 1789.

Udávejte své sousedy, vyzývá Brity bývalá šéfka rozvědky

28. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Lidé, kteří podezřívají své sousedy z extremismu, musejí informovat bezpečnostní orgány, protože "nepřítel je všude", tvrdí bývalá šéfka britské rozvědky MI5 Stella Rimingtonová (78) po nedávné vraždě anglického vojáka v Londýně.

Veřejnost má podle ní v "boji proti terorismu" povinnost jednat jako "oči a uši" bezpečnostních služeb. Rimingtonová, která byla šéfkou MI5 v letech 1992-1996, podporuje plány konzervativní ministryně vnitra Teresy Mayové monitorovat všechny telefonní rozhovory, emaily i návštěvy všech internetových stránek.

Další drobný důkaz o tom, jak se v Británii nepozorovaně šíří totalitní praktiky komunistického režimu, aniž by o tom Britové, kteří s východoevropskými režimy nemají žádné zkušenosti, měli nejmenší ponětí, poznamenává Jan Čulík a dodává: Každý další násilný útok je bohužel samozřejmě zneužit jako záminka pro další omezování občanských svobod.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britští euroskeptikové ohrožují obchodní dohodu EU s USA

28. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Obamova vláda varovala Británii, že jestliže Británie opustí Evropskou unii, vyloučí se z připravované obchodní a investiční dohody mezi USA a EU, která má hodnotu stovek miliard liber ročně. Podle Američanů je velmi nepravděpodobné, že by Washington byl ochoten uzavřít s Británii samostatnou obchodní a investiční smlouvu.

Varování přichází po nedávné návštěvě premiéra Camerona ve Washingtonu, jejímž účelem bylo právě prosazovat u Baracka Obamy nové Transatlantické obchodní a investiční partnersrtví (TTIP) mezi USA a EU. Jenže Cameronovu návštěvu ve Washingtonu zastínila rebelie euroskeptických konzervativních poslanců v Londýně.

SANEP: Miloš Zeman je "nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem"

28. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Prezident Miloš Zeman se dva měsíce po svém jmenování do čela státu stává nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem. Jak ukázal exkluzivní květnový průzkum společnosti SANEP, aktuálně se prezident Miloš Zeman těší v souhrnu důvěře 59,3% domácí populace. Přitom jeho předchůdci Václavu Klausovi v květnu loňského roku vyslovilo důvěru 41,2% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Zdroj: ZDE

Česká televize: vyváženost jak z praku

27. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 4 minuty

Česká televize zveřejnila minulý týden na tiskové konferenci něco, čemu říká "Průběžná měření prováděná v rámci hodnocení plnění úkolů vysílání veřejné služby Českou televizí". Školila novináře, že mají talíř před sebou vylízat dočista a mlaskat u toho blahem.

Ovšem to, co Česká televize sama na sebe zveřejnila, není plnění veřejné služby, jak tvrdí, ale její neplnění.

ČR je laboratorní krysou pro Kalouskovo pokusnictví s vládními škrty

27. 5. 2013

čas čtení 6 minut

Neexistují a nikdy neexistovaly důkazy, že by škrty ve vládním rozpočtu mohly ekonomice přinést jakýkoliv prospěch

Mark Blyth, Austerity: The History of a Dangerous Idea (Škrty: Historie nebezpečného nápadu), Oxford University Press, 2013

Co si myslíte o programu vládních škrtů, který realizuje britský ministr financí George Osborne, zeptal se svých čtenářů ekonomický editor Guardianu Larry Elliott. V českém kontextu můžeme Osborna nahradit Miloslavem Kalouskem, je to stejný problém.

Když vám ministr financí tvrdí, že řeší zadluženost země prostřednictvím vládních škrtů a zvyšováním DPH, vede vás to k tomu, abyste utráceli více nebo méně?

Odpověď na tuto otázku se zdá většíně lidí samozřejmá. Škrty způsobují, že se podniky i spotřebitelé stávají více ostražitými, vydávají v ekonomice méně peněz a to způsobuje, že se státní zadluženost zvyšuje.

Skrytý boj o Národní galerii: co spojuje pátera Daniela Hermana a Jiřího Fajta?

27. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 21 minut

Když se 17. května letošního roku dostalo nedopatřením (resp. negramotností) jedné úřednice ministerstva kultury na veřejnost složení další „tajné“ ministerské komise pro výběr generálního ředitele Národní galerie v Praze, na ministerstvu jistě nezavládla žádná velká radost. Ještě menší radost mají určitě elitní hráči této zákulisní hry. Protože skrytý boj se stává věcí veřejnou. Jde o miliony. A o českou uměleckou historii. Zda skončí v rukou veřejných galerijních institucí, v rukou církve, nebo v trezorech spekulantů.

Na úřadech práce fronty antropologů nestojí

27. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva České asociace pro sociální antropologii

Česká asociace pro sociální antropologii dementuje výroky prezidenta republiky Miloše Zemana o uplatnitelnosti absolventů oboru kulturní a sociální antropologie.

Prezident Miloš Zeman v rámci diskuze po svém vystoupení na Žofínském fóru 20.5. 2013 vyjádřil přesvědčení, že české vysoké školy by měly být financovány podle uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Kulturní antropology přitom označil za příklad absolventů neuplatnitelných. Podle jeho vyjádření "máme nejvíce kulturních antropologů na milion obyvatel na světe, ale bohužel většinou ten antropolog po absolvování jde na úřad práce. A jsou školy, které mají devadesáti, pětadevadesáti procentní uplatnitelnost." Odvolává se přitom na skutečnost, že "dnes již existují zhruba desetileté časové řady této uplatnitelnosti."

Nečinnost Ministerstva zdravotnictví

27. 5. 2013 / Marek Steiner

čas čtení 7 minut

Vyhláška č. 440/2001 Sb. Ministerstva zdravotnictví stanoví výši, do které se poskytuje náhrada škody za bolestné nebo za trvalé ztížení společenského uplatnění. Tyto škody vznikají v důsledku úrazů a jiných poškození zdraví. Výši škody určuje příslušný lékař podle položek, tj. sazeb, u jednotlivých diagnóz stanovených v přílohách vyhlášky. Každá položka má určitý počet bodů. (Například vážné mozkové poruchy pro těžké poranění hlavy 500 až 3000 bodů, oboustranná hluchota 3000 bodů, porucha řeči centrálního původu po úrazu 1000 až 2000 bodů atd.) Podle ustanovení § 7 odst. 2 vyhlášky hodnota jednoho bodu činí 120 Kč.

Je opravdu česká energetická koncepce stupidní a zpátečnická?

27. 5. 2013 / Vladimír Wagner

čas čtení 10 minut

V pátečních Britských listech se ve svém příspěvku "Nečasova stupidní a zpátečnická strategie" pan Boris Cvek vymezuje proti současnému návrhu aktualizace státní energetické koncepce. Připomínám, co je hlavním bodem této strategie, který pan Cvek napadá. Jde o to, že se ve výrobě elektřiny má další velká část uhelných zdrojů nahradit hlavně jadernými a také obnovitelnými a plynem. Mělo by to vést k tomu, že od současné situace, kdy se pomocí uhlí vyrábí okolo 50 % elektřiny a jadernými zdroji zhruba 34 %, přešlo ke stavu, kdy se v jaderných elektrárnách vyrobí něco přes 50 % elektřiny a v uhelných i díky zvýšení podílu plynu a efektivně fungujících decentralizovaný obnovitelných zdrojů i mnohem méně než 30 % elektřiny. Je pravda, že se opravdu nepočítá s náhradou jádra velkými větrnými a solárními farmami jako v Německu. Česká koncepce také na rozdíl od Německé nepočítá s masivním dovozem elektřiny ze severu Afriky.

Energetická křižovatka:

Nature: Všichni by měli podpořit Německo v jeho velkém experimentu v oblasti obnovitelné energie

27. 5. 2013

čas čtení 5 minut

Dcera východoněmeckého pastora, německá kancléřka Angela Merkelová vděčí za svou politickou kariéru pokojné revoluci z podzimu 1989, která vedla k sjednocení Německa. A na Merkelovou bude svět zřejmě vzpomínat i v důsledku jiného obratu v poválečné historii Německa - die Energiewende - energetického obratu.

Merkelová je už dlouho hlavní silou podporující úsilí bojovat proti globálnímu oteplování. Die Energiewende, energetický obrat, samostatné úsilí Německa radikálně restrukturalizovat svou ekonomiku tak, aby jí dominovaly obnovitelné zdroje energie, je pragmatickou alternativou k víceméně neúspěšným pokusům v oblasti mezinárodní diplomacie týkající se globálního oteplování. Pokud samostatné úsilí Německa přeorientovat se na obnovitelnou energii ponese ovoce, bylo by to důvodem pro obnovený optimismus v boji proti antropogenním podnebným změnám.

Redakční komentář časopisu Nature

Po usmrcení britského vojáka v Londýně chce ministryně vnitra cenzurovat internet

27. 5. 2013

čas čtení 2 minutyRozhovor Channel Four News s radikálním klerikem Anjemem Choudarym po usmrcení britského vojáka v Londýně

Konzervativní ministryně vnitra Teresa May navrhla po usmrcení britského vojáka v Londýně dvěma islámskými mladíky řadu dramatických opatření, jejichž cílem má být zabránit radikalizaci britských muslimů. Požaduje mj. předběžnou cenzuru internetu, přísnější zakazování extremistických organizací a nátlak na univerzity a mešity, aby zakazovaly vystupování tzv. nenávistných kazatelů.

Mayová také naznačila, že bude bojovat proti liberálně-demokratickému náměstku premiéra Nicku Cleggovi, který vetoval její návrh, aby se monitoroval veškerý internetový, emailový a telefonní provoz.

Mayová také ostře kritizovala BBC za to, že po usmrcení britského vojáky extremisty interviewovala v televizi extremistického kazatele Anjema Choudaryho, který označuje činnost britských vojáků v zahraničí za vraždění. Konstatovala: "Anjem Choudary má odporné názory a myslím, že je správné, abychom zkoumali, jak jsou tyto názory prezentovány." Anjema Choudaryho po usmrcení britského vojáka v Londýně interviewovaly také televizní Channel Four News.

Nature: Německá energetická revoluce

27. 5. 2013

čas čtení 7 minut

Na předměstí Stuttgartu funguje pilotní projekt: síť nádrží z nerez oceli využívá elektřiny k výrobě metanu z vody a kysličníku uhličitého. Tento pilotní projekt power-to-gas (P2G) je největší svého druhu na světě a Německo by se tak mohlo octnout v popředí závodu o čistou energii. Vědci, kteří tento projekt v hodnotě 3,5 milionu euro rozvíjejí, uvádějí, že technologie P2G je ideální způsob, jak se vyrovnat s nespolehlivostí zdrojů sluneční a větrné energie. Během slunečných či větrných dnů je možno vyrobit z nadbytku elektřiny metan, který lze uložit a pak spálit na výrobu elektřiny pro dobu, kdy není vítr a nesvítí slunce.

Německo doufá, že bude do roku 2020 vyrábět aspoň pětatřicet procent své elektřiny z ekologických zdrojů, do roku 2050 má toto procento stoupnout na 80 procent. Tuto energetickou změnu podporují všechny německé politické strany a většina obyvatelstva. "Německý program energetické změny může mobilizovat globální energetickou revoluci," konstatuje Harry Lehmann, generální ředitel Světové rady pro obnovitelnou energii v Dessau v Německu.

Cannes: Zlatou palmu získal film o lesbické lásce

27. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Hlavní cenu filmového festivalu v Cannes, Zlatou palmu, získal film Modrá je nejteplejší barva, francouzský snímek tuniského režiséra o vášnivé lesbické lásce dvou žen žijících v současnosti ve francouzském městě Lille. Domácí obecenstvo cenu přivítalo ovacemi s pocitem, že film ospravedlňuje nedávné bolestné vítězství aktivistů v jejich úsilí legalizovat sňatky homosexuálů.

Režisér Abdellatif Kechiche věnoval svou cenu "mládí Francie" a tuniské revoluci, kde "mají touhu být svobodní, vyjadřovat se a milovat v plné svobodě". Režisér dodal: "Mladí lidé ve Francii jsou často hodně napřed před mou generací ve svém myšlení, a jsou otevření světu. Tuniská mládež je také taková: Proto se uskutečnila revoluce. Starší lidé neposlouchali."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

49094