Průzkum: 65 % obyvatel chce energetickou koncepci založenou na úsporách nebo zelené energii

7. 11. 2012

čas čtení 3 minuty
Tisková zpráva Hnutí Duha

Dvě třetiny obyvatel ČR chtějí, aby stát založil svoji energetickou politiku v prvé řadě na podpoře zateplování domů a jiných úspor nebo na využívání větrné, solární či vodní energie.

Zjistil to nový nezávislý průzkum veřejného mínění, který pro Hnutí DUHA provedla sociologická agentura Focus.

Výsledky mohou způsobit těžkou hlavu čerstvému prvnímu místopředsedovi ODS Martinu Kubovi, jehož návrh Státní energetické koncepce začne zítra projednávat vláda. Ministr průmyslu a obchodu v něm plánuje pravý opak toho, čemu by dávali přednost lidé.

Průzkum zjišťoval, co by podle dotazovaných stát měl udělat, aby za 10 let lidé platili méně za energii. Pouze 17 % respondentů na prvním místě vybralo, aby stát podporoval stavbu nových jaderných reaktorů, a jen 12 % si myslí, že by měl hlavně zajistit dostatek uhlí pro energetiku.

Pomoc se zateplováním domů nebo podporu jiných úspor energie však preferuje 40 % dotázaných a 25 % chce v prvé řadě podporovat větší využívání větrné, sluneční a vodní energie.

Zdeněk Dytrt z Agentury Focus řekl:

"Česká veřejnost pokládá podporu OZE a úspory energie za perspektivnější energetické strategie než výstavbu nových jaderných elektráren či intenzivnější těžbu uhlí. Podpora využívání OZE je o něco silnější mezi nejmladšími respondenty ve věku do 24 let,a lidmi s vysokoškolským vzděláním a s nejvyšším socioekonomickým statusem."

Navíc zelená energetika má velmi málo odpůrců. Pouze každý dvacátý respondent zařadil větší podporu obnovitelných zdrojů energie na poslední místo v žebříčku.

Úspory energie a podporu obnovitelných zdrojů kladli na první dvě místa také voliči ODS a pravicoví voliči. Průzkum ukázal, že lidé sdílejí velmi podobné preference bez ohledu na svůj příklon k pravé či levé části politického spektra.

Hnutí DUHA kritizuje ministra Kubu, že v návrhu Státní energetické koncepce naprosto promarnil příležitost, jak snížit závislost české ekonomiky a rodin na dražší a dražší energii z fosilních paliv -- ropy, zemního plynu a uhelných dolů. Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

"Lidé očividně chtějí, aby stát nepomáhal velkým energetickým firmám vyrábět více energie, ale aby podporoval rodiny a obce s tisíci malých projektů, které sníží jejich závislost na dražších a dražších fosilních palivech."

"Stát by měl ve velkém podporovat zateplování domů, výměnu kotlů nebo solární kolektory na střechách a obecní výtopny na biomasu. Ale v koncepci jsou pouze neurčité sliby a směšně slabá opatření. Pokud ministr Kuba svůj návrh prosadí, průměrná česká rodina bude každý rok zbytečně platit o několik tisíc korun více, než by musela."

Pačesova komise už před čtyřmi lety spočetla, že součet možností k zateplování českých domů a výrobě tepla z obnovitelných zdrojů -- v kotlích na peletky a na dřevo, obecních výtopnách na biomasu či solárních kolektorech na střechách -- je větší než kompletní současná spotřeba uhlí a plynu k vytápění.

0
Vytisknout
4201

Diskuse

Obsah vydání | 8. 11. 2012