ODS nechce pustit Nejvyšší kontrolní úřad do ČEZu navzdory koaliční smlouvě

4. 11. 2011

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva Ekologického právního servisu

V parlamentu se nyní rozhoduje o rozšíření pravomocí NKÚ a mezi koaličními stranami zavládl spor -- jde o to, zda kromě obcí, krajů a vysokých škol dosáhnou kontroly také na státem ovládané společnosti jako je ČEZ, České dráhy, Letiště Ruzyně a další. Zatímco TOP09 a VV rozšíření podporují, ODS je proti, a rozšíření pravomocí na státní firmy zřejmě zablokuje. Koaliční strany se přitom k rozšíření pravomocí na tyto firmy zavázaly v koaliční smlouvě, a vládní NERV je označil za "více než nutnost".

Koalice se k rozšíření pravomocí NKÚ na státem ovládané společnosti zavázala v koaliční smlouvě z června 2010 -- z vládního programového prohlášení však tato věta vypadla. /"Nemohu neupozornit na diskrepanci mezi koaliční smlouvou a vládním prohlášením, kde zmizel závazek z koaliční smlouvy rozšířit pravomoci NKÚ také na kontrolu hospodaření státem ovládaných společností,"/**řekla při prvním čtení Karolína Peake (VV), a její strana následně podala pozměňovací návrh.[1] <#_ftn1> /"Za situace určitého nedostatku v programovém prohlášení vlády se cítím být zavázán koaliční smlouvou,"/ podpořil Věci veřejné Stanislav Polčák (TOP09&Starostové), který je zpravodajem zákona a podle předsedy Karla Schwarzenberga má v této věci za TOP09 rozhodující slovo.[2] <#_ftn2>

Proti návrhu se však postavila ODS, a projednávání návrhu bylo přerušeno. Místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS), řekl: /"Nevylučuji to jako dlouhodobou myšlenku a možnost. Ale pokud dnes rozšíříme pravomoci na kraje a obce, bohatě to stačí. Pojďme se podívat, jestli to funguje, a pak se můžeme bavit o tom, jestli je budeme rozšiřovat dál."*[3]* <#_ftn3>/**O konečném postoji ODS rozhodne v příštím týdnu Petr Nečas -- bez podpory ODS přitom návrh zřejmě neprojde.

Vládní NERV přitom rozšíření pravomocí NKÚ na státní firmy zařadil mezi 12 hlavních doporučení v boji proti korupci a označil je za "logický krok" a "více než nutnost." NERV také upozorňuje na paradox, že NKÚ může kontrolovat státní podniky, ne však akciové společnosti:

"Realizace záměru [ministerstva zemědělství] převést Lesy ČR na akciovou společnost by vedla k absurdní situaci, kdy by NKÚ již nemohl tuto státem vlastněnou společnost kontrolovat."[4] <#_ftn4>

Rozšíření pravomocí NKÚ na státem ovládané společnosti je také jedním z požadavků Pankrácké výzvy, kterou v pondělí zveřejnilo 12 protikorupčních organizací včetně Transparency Int., Oživení a Ekologického právního servisu.

Právník EPS Martin Fadrný k tomu řekl: "ODS tvrdí, že se obává nárůstu byrokracie. Avšak současné rozšíření nepočítá s finančním ani personálním posílením NKÚ. Jestliže je ODS ochotna podpořit rozšíření na obce a kraje, kde bude NKÚ se současnou kapacitou moci provádět jen náhodilé preventivní kontroly, není jasné, proč totéž odmítá u státních firem. Zakázky v těchto firmách jsou přitom řádově vyšší než v obcích a podle výroční zprávy BIS se na nich systematicky obohacuje organizovaný zločin nejvyšší úrovně. To by přece měla být priorita."

0
Vytisknout
5883

Diskuse

Obsah vydání | 7. 11. 2011