Aporie blízkovýchodní propagandy regresívní levice

16. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Cody Roche podrobně mapuje současné spokojené soužití "alternativní levice" na hromádce s ultrapravičáky ZDE. Klíčovou operaci podle něj představovala normalizace diskursu "války proti terorismu" v prostředí, které kdysi samotnou představu války s terorismem rozhořčeně odmítalo. Když však dojde na obhajobu protežovaných utlačitelských režimů u regresívních levičáků, prapor "boje s terorismem" je zvedán a nesen do útoku nejméně stejně zapáleně, jako v případě kovaných neocons.

Trumpovo chování má následky. Vidíme to teď v Gaze

16. 5. 2018

čas čtení 4 minuty

Představte si, jak by zuřily západní vlády, kdyby teroristé usmrtili v jediný den v ulicích Tel Avivu více než 50 Izraelců. Avšak když jde o vraždění, které spáchaly v pondělí izraelské jednotky v Gaze - a dělají to už celou řadu týdnů - mlčení od většiny západních vlád je ohlušující. A co je ještě horší, vznikají pokusy toto hromadné zabíjení ospravedlňovat jako legitimní sebeobranu, píše Jonathan Steele.

Rozhovor Britských listů 164.

Ničí sociální sítě demokracii?

11. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaPřispívá existence sociálních sítí k tomu, že politiku v mnoha zemích světa ovládli populisté? A jak se proti tomu bránit? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. května 2018.

Britská vláda zabránila vstupu do země více než 1600 specialistům na IT

16. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minutaVe svém hysterickém "boji proti imigrantům" zabránila britská vláda vstupu do země od prosince 2017 do března 2018 více než 1600 vysoce kvalifikovaným odborníkům na IT ze zahraničí, jimž britské firmy nabídly pracovní příležitosti. Kritikové  poukazují na to, že tato politická strategie ohrožuje technologickou budoucnost Británie, vláda tvrdí, že firmy musejí hledat své zaměstnance mezi domácím obyvatelstvem.

Stejně je postiženo britské zdravotnictví, kde britská vláda odpírá vstup do země už najatým odborným lékařům ze zahraničí.

Ve vládnoucí Konzervativní straně v Británii převládly ideologické tendence, které vážně poškozují ekonomickou situaci Británie. Britská vláda tvrdošíjně prosazuje tvrdý brexit, který bude pro britskou ekonomiku katastrofou.

Je to velmi zajímavá situace, protože konzervativní strany v Evropě vždycky dosud byly na straně rozvoje ekonomiky a podporovaly hospodářství a podnikatelství. Britská Konzervativní strana tuto politiku opustila a plně se oddala ultrapravicové, nepromyšlené ideologii jakési zvláštní nostalgie po izolovaném zlatém věku bývalého britského impéria, které ovšem nelze znovu vytvořit.

Erdogan v Británii: "Teroristé nikdy nebudou dobrými novináři"

16. 5. 2018

čas čtení 1 minuta
Matt Frei, Channel 4 News:
Pane prezidente Erdogane, v červnu se budou u vás v Turecku konat volby. Jak můžete zajistit, aby tyto volby byly svobodné a férové,když vězníte více než 200 novinářů, stejně jako desetitisíce vládních úředníků, vojáků, policistů, učitelů, profesorů. Jak mohou ty volby být svobodné a férové?


Erdogan: Vaše informace co se týče počtu uvězněných novinářů jsou nesprávné. Vaše zdroje nejsou přesné a musíte rozlišovat mezi novináři a teroristy. Hovoříme o zlodějích z bankomatů, kteří byli chyceni při činu a měli u sebe zbraně. To oni zabíjeli lidi. A my jim máme říkat novináři, jen proto, že mají novinářské průkazy? Nemají přece právo dělat si úplně, co chtějí, že? A v současnosti turecké soudnictví stíhá a odsuzuje osoby, které se podílely na terorismu. Prosím, používejte správné zdroje a přesné a zdravé informace. Abyste mohli psát zdravé články. To je podstata vaší otázky. Teroristé nikdy nebudou dobrými novináři.
 


Lekce z vývoje postkomunistické Evropy

15. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Pozn. JČ: Povšimněte si také, jak se východní Evropa při lezení autoritáři a primitivovi Donaldu Trumpovi rychle izoluje od demokratických států západní Evropy a spojuje se s autoritářskými režimy mimo Evropu. ZDE


Slovenský prezident Kiska v situaci, kdy je Slovensko ve vleklé politické krizi, na kterou on sám několikrát výrazně reagoval, oznámil, že již nebude v roce 2019 usilovat o druhý mandát. Prý z osobních důvodů. Může mít v současnosti Slovensko lepšího prezidenta, než je Kiska? Podle mne nemůže. I kdyby po Kiskovi nastoupil někdo s podobnou hodnotovou a politickou orientací, která naprosto kontrastuje s běžnými standardy postkomunistického světa, nebude mít tu zkušenost a autoritu, kterou nyní má Kiska.

Kiskovi se bohužel nepodařilo vytvořit kolem sebe nějakou politickou sílu, která by mohla navázat na jeho působení a hrát významnou roli v parlamentních volbách. Kam asi povede frustrace veřejnosti z nefungování právního státu, z táhnoucího se a velmi nepřesvědčivého vyšetřování vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky? My v Česku máme za sebou vskutku dramatické změny ve státním zastupitelství, ale když se podíváte třeba na případ Davida Ratha – je to téměř na den přesně (14. 5. 2012) šest let od chvíle, kdy byl zadržen se svou slavnou krabicí se sedmi miliony korun – uvidíte, že pravomocný rozsudek je stále v nedohlednu. Koho budou volit Slováci, až se jim v důsledku vyšetřování začne hroutit politický systém jako v Itálii v 90. letech? Kotlebu? Polská a maďarská zkušenost ukazují tím směrem.

Představa, že podobné masové demonstrace, jaké na Slovensku probíhaly, aby vedly k výměně Ficovy vlády za Ficovu loutkovou vládu, něco mohou v našem postkomunistickém světě, kde nefungují základní instituce právního státu a veřejné moci, opravdu změnit, je destruktivní. Čím více se bude voličům vnucovat iluze, že mohou takto něco změnit, tím budou nakonec cyničtější a frustrovanější. Nakonec uvěří neonacistům. Instituce nemohou změnit voliči při demonstracích, dokonce ani ve volbách. To je veliká lekce z vývoje postkomunistické Evropy. Jedinou nadějí je postupná personální obměna, kdy se do vedoucích funkcí v institucích snad konečně budou dostávat kvalitní lidé se západní mentalitou. Je to běh na dlouhou trať, ale musíme doufat, že se to stihne dříve, než zoufalí voliči zlomí nad demokracií hůl definitivně.Skotský parlament velkou většinou odmítl zákon o odchodu Británie z EU

16. 5. 2018

čas čtení 1 minutaSkotský parlament velkou většinou odmítl zákon Theresy Mayové o brexitu. Hrozí tak  Británii velká ústavní krize.

Parlament v Edinburku odmítl zákon londýnské vlády o odchodu Británie z EU 93 hlasy proti 30. Odmítnutí podpořili skotští nacionalisté, labouristé, liberální demokraté i skotští zelení.


Francouzský pravicový časopis rasisticky útočí na Sorose

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Absolutně odpoorné: Francouzský pravicový týdeník má na titulní stránce nápis 'Miliardář, který se spikl proti Francii. (Ale stánkař upozorňuje, že to nikdo nekupuje.)"


Ekvádor vydal miliony na špionážní operace pro Juliana Assangeho

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaBěhem posledních pěti let vydal Ekvádor nejméně 5 milionů dolarů na špionážní operaci, jejímž cílem je ochraňovat a podporovat Juliana Assangeho na svém velvyslanectví v centrálním Londýně. Zaměstnal mezinárodní bezpečností firmu a řadu tajných agentů, kteří monitorovali Assangeho návštěvníky, zaměstnance velvyslanectív i britskou policii. Měsíčně dosahují náklady této operace 66 000 dolarů. Schválil ji ekvádorský prezident Rafael Correa a ministr zahraničí Ricardo Patiño.

Během času se vztah mezi Assangem a jeho hostiteli na velvyslanectví výrazně zhoršil. Assange porušil diplomatický protokol a pronikl do komunikačního systému velvyslanectví. Měl svůj vlastní satelitní přístup k internetu, pronikl firewallem velvyslanectví a četl oficiální a osobní komunikace ekvádorských diplomatů. Assange to popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Lidi, sdílejte, prosím, články z BL se svými přáteli a známými a mluvte s nimi o nich

10. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Tuhle se mě kdosi zeptal, zda po čtyřiceti letech života v Británii mám pro Čechy cizí přízvuk. Jazykově tedy ne, ale kulturním, hodnotovým systémem určitě ano. Čtyřicetileté kritické srovnávání poměrů v ČR a v jiných zemích světa, především v Británii, nutně musí vést k jiným postojům, než jaké zastává většina domácího českého obyvatelstva, která nikdy nikde v zahraničí delší dobu nepobyla, a způsobu uvažování lidí ve vnějším světě moc nerozumí, přestože právě tito lidé přímo a dlouhodobě ovlivňují jejich způsob a kvalitu života.

Je nám dobře známo, že způsob myšlení a uvažování, který zosobňují Britské listy, jsou drtivé většině českých občanů naprosto cizí.

Přesto si myslíme, že je nesmírně důležité, aby myšlenky, které v Britských listech přinášíme do českého prostředí, byly více sdíleny a aby se o nich víc v ČR mluvilo a diskutovalo.

Chtěli bychom, abyste nám pomohli vykročit z uzavřené bubliny Britských listů.

Prosíme, sdílejte naše články, informujte o nich své přátele, příbuzné a známé a mluvte s nimi o nich.

Děkujeme

Jan Čulík

Pchjongjang hrozí zrušením summitu USA-KLDR

16. 5. 2018

čas čtení 1 minuta


KLDR rozhodla o zrušení na zítřek naplánovaného setkání na vysoké úrovni s Jižní Koreou a pohrozila také zrušením summitu s účastí USA plánovaného na 12. červen. Podle informací severokorejských médií Pchjongjang takto protestuje proti americko-jihokorejskému vojenskému cvičení. 

Ukrajina už 900 dní žije bez ruského plynu

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ukrajina již 900 dní neimportuje z Ruska zemní plyn. S tímto prohlášením vystoupila společnost Ukrtransgaz. "Dnes již uplynulo 900 dní od toho historického momentu, kdy Ukrajina začala využívat možnost obejít se bez importu plynu z RF," uvádí se v prohlášení. 

Izraelské nálety v Sýrii byly zprávou pro Teherán

16. 5. 2018

čas čtení 9 minut

Izraelská letecká kampaň proti desítkám cílů náležícím Íránu, Hizballáhu a syrské armádě představuje nejrozsáhlejší izraelskou operaci v Sýrii za dobu více jak 40 let, píše Elizabeth Tsurkovová v levicovém listě Forward. Izrael těmito nálety signalizuje Teheránu, že nebude akceptovat posilování íránských pozic v Sýrii - a pokouší se přinutit Asadův režim, aby přitáhl uzdu íránským aktivitám v zemi.

Mezitím v Absurdistánu 69:

Akademická konference šíří trestné protipolské myšlenky, strana PiS a invalidní děti a cenné rady katolického kněze do manželství

15. 5. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minutFoto: Ať jedí koláče!


Dobře, já vím, že jsem o tom už v minulosti vtipkoval, ale tentokrát je to vážné- Polská policie a spravedlnost se konečně daly do práce a snaží se bojovat proti hate speech a proti extremismu. Problémem ale je, že tentokrát z toho sami dělají vtip.

Pohlédněme na tento případ: V roce 2016 rozvinuli fotbaloví chuligáni z Varšavy transparent, který informoval, mezi jiným, deník Gazeta wyborcza, šěfredaktora polské mutace týdeníku Newsweek Tomasze Lise, který je otevřeně proti straně Právo a spravedlnost, televizní moderátorku Moniku Olejnik a "další kurvy", že budou viset. Nebylo to lehké. Nejprve se tím případem prokuratura odmítla zabývat. Podle prokurátorky Agnieszky Małyszky "to byl prostě jen nezdvořilý způsob jak vyjádřit svůj politický názor". Podle ní by se to nemělo považovat za hrozbu, protože to heslo "nebylo moc přesně vyjádřeno" a ... netýkalo se nikoho osobně.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Jak ANO požralo ČSSD

15. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Analýza volebních intencí od Daniela Prokopa. K tomu Jiří Hlavenka:

Tohle je vynikající. Pro mě nejzajímavější je volební model přes různé voličské skupiny. Highlights:
- prvovoliči: 40% jich volí Piráty. To je síla - Piráti v podstatě sklízejí prvovoličskou základnu, jsou v ní 4x silnější (!) než nejbližší konkurenti včetně ANO
- v seniorech nad 65 let je přesně stejně dominantní ANO (40%): tedy i ANO staví na důchodcích jako na své hlavní voličské skupině.
- zajímavé je, že vzdělání není tak důležitým rozlišovacím faktorem, až na výjimky (vysokoškoláci téměř vůbec nevolí KSČM).
- Ženy mají raději Babiše, muži zase Okamuru. (Proč tomu tak je?)
- "mužské" strany jsou dále: Piráti, ODS, TOP, "ženské" strany jsou Zelení, Lidovci, ČSSD
- Okamura poklízí nezaměstnané a nízkopříjmové, "poražené v dnešní válce", nikoli ale hloupé lidi - napříč stupni vzdělání má zhruba stejnou podporu
- jako přehnané se ukazuje rozdělení republiky na velkoměsta vs periférie: v obcích pod 5000 má Babiš 33,5%, ve velkých městech 25%, tj. rozdíl tu je, ale není to zásadní dělítko.
- "strany chudých": KSČM, ČSSD, SPD, ANO, "strany bohatých": Piráti, TOP, STAN, ODS


"Pokud teď opravdu zapomeneme na své problémy s Ruskem, zničí to Evropskou unii"

Dohoda s Íránem: Neradostné vyhlídky Evropské unie

16. 5. 2018

čas čtení 3 minuty

Zničí uchování íránské dohody transatlantické vztahy a obnoví vztahy unie s Ruskem? Jak moc bude Brusel nadbíhat Kremlu, aby dohodu zachránil?, ptá se Teri Schultzová.

Přečetli jsme:

Odchod Sorosovy nadace z Maďarska je vážným signálem, že po roce 1989 otevřený svět se opět uzavírá

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Svoji první nadaci na pomoc rozvoji maďarské společnosti založil v rodné zemi americký miliardář George Soros v roce 1984. Dnes, po několika letech drsného vládního tlaku a změn zákonů, které neustále zpřísňují a znesnadňují fungování nevládních organizací financovaných ze zahraničí, jeho nadace Open Society Foundations oznámila, že přesouvá svoji centrálu do Berlína.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Kácení v Bělověžském pralese skončí. Polský ministr po kritice a rozsudku EU nařídil jeho zastavení

16. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk nařídil zastavit kácení stromů v Bělověžském pralese, které vyvolalo kritiku nejen ze strany ochránců životního prostředí, a to v Polsku i v zahraničí. O rozhodnutí informovalo Kowalczykovo ministerstvo. Ve sdělení se podle listu Rzeczpospolita uvádí, že ministrovo nařízení bylo postoupeno generálnímu řediteli Státních lesů Andrzeji Koniecznému. Zrušení předchozího rozhodnutí generálního ředitele, které kácení v pralese povolovalo, má vstoupit v platnost během několika dnů.

 

Celý text: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

OSN: Už to stačilo

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Rupert Colville, OSN: Odsuzujeme děsivé smrtící násilí, k němuž včera došlo v Gaze, během něhož bylo usmrceno 58 Palestinců a téměř 1360 demonstrantů bylo zraněno ostrou střelbou izraelských bezpečnostních jednotek. Stále jsme ještě svědky případů, v nichž je raněným demonstrantům Izraelem bráněno, aby byli převezeni z Gazy ven na ošetření. Pravidla užívání síly podle mezinárodního práva byla mnohokrát opakována, ale znovu a znovu jsou ignorována. Zdá se, že kdokoliv může být zastřelen nebo postřelen: ženy, děti, tiskový personál, zdravotníci, náhodní okolostojící. Určitý počet demonstrantů se přiblížil k plotu, házel kamením a Molotovovy koktejly na personál izraelských bezpečnostních jednotek a pouštěl draky naplněné benzínem namočeným materiálem. Někteří se pokusili poškodit plot, který odděluje Gazu od Izraele. Jiní pálili pneumatiky. Izraelské jednotky reagovaly slzným plynem, plastickými projektily a různými druhy ostré munice, některá způsobila děsivá zranění a celoživotní invaliditu. Znovu zdůrazňujeme, že smrtící sílu je možno použít pouze jako opatření poslední záchrany - nikoliv jako první opatření - a jen tehdy, kdy vznikla bezprostřední hrozba životu nebo vážného zranění. Pokusy přiblížit se nebo poškodit plot na Zelené linii se nerovnají hrozbě života ani vážného zranění a nejsou dostatečným důvodem pro používání ostré munice. A jsme nesmírně znepokojeni tím, co se může stát dnes v pozdějších hodinách v den, který je zjevně silně emocionálním dnem pro všechny strany, a tím, co se může dít v nadcházejících týdnech. Naléháme na všechny strany, aby se chovaly s maximální zdrženlivostí. Už to stačilo. 


Izrael: Je to čistě sebeobrana

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Pokud je střelba do neozbrojených demonstrantů sebeobrana, pak je jakékoliv zvěrstvo ospravedlnitelné v národním zájmu.


Je to čistě sebeobrana. Lidé z Gazy útočí na naše domovy. Jejich motto je Právo návratu, což znamená zničení Izraele


Které státy se účastnily kontroverzního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě? ČR, východoevropské, africké, jihoamerické a asijské země

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


Seznam zemí, včetně České republiky, které lezou Trumpovi kamsi, naleznete ZDE


Seznam dál signalizuje vážný rozkol mezi západní a východní Evropou.

Za demonstracemi v Gaze byl Hamas, ale byly daleko širší, než co dokáže Hamas zorganizovat

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.
 

Úterní postřehy Jonathana Rugmana, reportéra Channel 4 News, který je v Gaze:
 
Jestliže dnes bude postřeleno mnoho dalších lidí, nemocnice v Gaze budou muset předčasně propustit ty, co byli postřeleni včera. Většina pacientů postřelených v předchozích týdnech byla už propuštěna.

Neuvěřitelný záběr z Gazy:


Tato koňská sanitka jezdila jak posedlá sem a tam celý den. Spolu se zdravotníky nosícími nosítka, skupinami lidí, nosícími raněné, vzpomeňte na tohe jednoho muže, který v běhu nesl úplně sám raněnou ženu.Bezpochyby byl Hamas za včerejšími protesty, ale byly daleko větší, než co dokáže Hamas zorganizovat. Izraelská armáda střílela na neozbrojené civilisty. Mnozí z nich nebyli "teroristické buňky", ale nezaměstnaní mladíci, kteří třásli mřížemi klece, jíž je Gaza.Otázka tiskovému mluvčímu Bílého domu: "Požadujete, aby se po zabíjení v Gaze Izrael mírnil?"

Říká: "Jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."

"Ale usilujete o zkrocení Izraele?"

"Ne, my jsme přesvědčeni, že odpovědnost nese Hamas."


 

Izraelský ministr obrany schválil obnovení dodávek humanitární pomoci do Gazy, od zítřka. Nemocnice plné stovek lidí postřelených izraelskou armádou potřebují zdravotnický materiál.Sílí globální protesty proti izraelskému zabíjení palestinských demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


Vysocí činitelé OSN odsoudili střelbu izraelské armády do demonstrantů jako "šokující porušování lidských práv". Upozornili, že každý, kdo se přiblížil k pohraničnímu plotu v Gaze, se tím vystavil možnosti zastřelení izraelskými vojáky. Irsko si povolalo izraelského velvyslance a protestovalo proti masakrování demonstrantů v Gaze. 

Členové Rady bezpečnosti OSN Rusko a Čína také vyjádřili své znepokojení nad tím, že Izrael zabil desítky převážně neozbrojených demonstrantů na hranici v Gaze. 

Žádná lidská bytost by neměla žít v otřesných podmínkách okupované Gazy

Izrael se chová jako klasická blízkovýchodní despocie

15. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Včera v okupovaném Pásmu Gazy vyvrcholila série demonstrací s názvem Velký pochod za návrat, jehož záměrem je upozornit svět na bezútěšný a stále neřešený status palestinských uprchlíků. Izraelské okupační síly se dopustily největšího masakru od zahájení Velkého pochodu za návrat na konci března, když usmrtily desítky demonstrantů a více než dva tisíce dalších zranily. Spojené státy mezitím slavnostně otevřely svou ambasádu v Jeruzalémě, aby tak Izraeli poskytly morální podporu při decimaci jakýchkoliv státotvorných aspirací Palestinců.

Palestinci se chystají pohřbít 58 neozbrojených civilistů, které včera zavraždila izraelská armáda

15. 5. 2018

čas čtení 2 minutyV Gaze se připravují pohřby 58 neozbrojených civilistů, které zavraždila izraelská armáda, když tam desetitisíce lidí protestovaly proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Východní Jeruzalém je hlavním městem Palestiny a Donald Trump to přesunutím amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma popřel, čímž zlikvidoval jakoukoliv naději na rozumné vyjednávání o vytvoření palestinského státu. Česká republika tím, že zablokovala protest Evropské unie proti tomuto činu.

V Gaze izraelští vojáci postřelili sedm palestinských novinářů

15. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 Výbor na ochranu novinářů odsuzuje užívání střelných zbraní izraelskou armádou proti novinářům, kteří v pondělí informovali o demonstracích v Gaze. Nejméně sedm palestinských novinářů informujících o demonstracích izraealští vojáci postřelili.

Izraelská armáda nereagovala na žádost Výboru na ochranu novinářů, aby se k tomu vyjádřila.

The Onion: Trump fascinován izraelskou kulturní tradicí masového vraždění demonstrantů

15. 5. 2018

čas čtení 1 minutaWASHINGTON - Poté, co strávil většinu pondělního odpoledne sledováním živého vysílání z demonstrací v konfliktním pásmu Gaza, prohlásil Donald Trump, že je "absolutně fascinován" izraelskou kulturní tradicí masakrování demonstrantů. "Je to velmi krásné, takový krásný zvyk," řekl Trump o slavném izraelském koníčku vraždění neozbrojených Palestinců ostrou střelbou. "Dělají to už dlouhá léta, ale dnes je to poprvé, co jsem měl možnost dívat se na celý ten rituál. Je to opravdu něco výjimečného, je to ohromné. Jiné země jen používají slzného plynu, ale tady, oni přímo vraždí lidi za to, že házejí skleněnými lahvemi. Jsem přesvědčen, že se to stane populární i v Americe." Trump dodal, že ho "zejména dojala" ta část oslav, které slavily třináctiletého palestinského chlapce, který se stal mrtvolou.

Tento text vyšel v americkém satirickém časopise The Onion. Potíž je, že je poněkud příliš těsně děsivé realitě. V dnešní době se už velmi těžko poznává, co je skutečnost a co satira, poznamenává Jan Čulík.

Článek v angličtině  ZDE  

Řvali na sebe

14. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaModerátorka Channel 4 News se v pondělí večer pokusila interviewovat izraelského velvyslance u OSN. Interview to nebyl, velvyslanec neposlouchal a mlel si svou, o tom, že "Hamas používá palestinské civilisty jako lidské štíty" a že neozbrojení demonstranti "přímo ohrožují existenci státu Izraele". (Hned poté v televizních zprávách Channel 4 News informovala pozorovatelka palestinské politiky, že ač se staví kriticky k organizaci Hamas, je nutno poukázat na to, že Hamas v poslední době předložila několikeré návrhy na mírové jednání s Izraelem, které Izrael zcela ignoruje.)

Mezinárodní reakce na vraždění neozbrojených Palestinců v Gaze izraelskou armádou

14. 5. 2018

čas čtení 5 minut


Izrael se zřejmě dopouští porušování mezinárodního práva. Střílí ostrými na lidi, kteří se přiblíží k plotu, anebo se ho snaží přelézt. Mezinárodní právo však umožňuje střílet ostrými náboji pouze v nejnutnějším případě, jako poslední záchrana, v reakci na vážná zranění anebo na bezprostřední hrozbu smrti, upozorňuje Jonathan Rugman ve výše uvedené reportáži z dnešní Gazy (ve videu kolem minuty 2).
Jonathan Rugman, reportér Channel Four News, po odvysílání dnešní děsivé večerní reportáže z Gazy (viz výše), v níž svědčil, že nikdo z palestinských demonstrantů, na něž izraelská armáda střílela, nebyl ozbrojen: "Je to možná podivné to říct, ale mnoho z těch lidí, kteří, jak jsme viděli, byli dnes u plotu v Gaze postřeleni, to budou považovat za nejpozitivnější a nejvíce životní optimismus potvrzující čin svého života. To se děje, když nemáte pro co žít."

Izraelská policie konfiskuje palestinské vlajky od  demonstrantů před americkým velvyslanectvím v Jeruzalémě. "Protože, jak každý ví, kus látky na tyči zosobňuje existenční hrozbu jak státu Izrael, tak  jediné světové vojenské supervelmoci."

Palestinci jsou stříleni při protestech na hranici v Gaze, zatímco Spojené státy otevírají své nové velvyslanectví v Jeruzalémě.


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Upozornění, že nejmocnější země světa si myslí, že je naprosto přijatelné posílat do tohoto snad nejnestabilnějšího regionu světa nekvalifikované a nezkušené lidi, protože se stala protekce přijatelnou (o tom, že Trump poslal do Izraele Ivanku a Jareda!!)Reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum z Jeruzaléma: Izraelci zpívají u nového amerického velvyslanectví v Jeruzalémě americkou hymnu. "Země svobodných", to zjevně není Gaza.

"Ohrožujete své životy." Dnes dopoledne Izrael shazoval letáky na palestinské demonstranty a předem je tak obvinil z toho, co se jim a jejich dětem chystali učinit izraelští vojáci. Hrozbu pak splnil a zmasakroval jich desítky. Za denního světla.George Monbiot: Média nám sdělují, že Palestinci v Gaze "umírají", že to jsou oběti "konfliktu" nebo "střetnutí". Tak to tedy ne. Jsou masově vražděni.


Britský labouristický poslanec Chuka Umunna: Tohle je děsivé: Více než 40 lidí usmrceno, více než 2000 zraněno a izraelský premiér Netenyahu říká o otevření amerického velvyslanectví: "Jaký slavný den. Ten moment si pamatujme." Otřesné a chování prezidenta Trumpa je neomluvitelné.


Guy Verhofstadt, Evropská unie: 43 lidí usmrcených a 1800 zraněných za pár hodin, to je čisté zvěrstvo! Házet zápalky do sudu prachu pro věc symbolismu a pro ústup od postojů směrem k mírovému řešení, to je jak si americký prezident představuje svou politiku na Blízkém východě! Takhle se ale o mír neusiluje.Labouristický poslanec David Lammy: Odsuzuji brutální a vražedné užívání síly na hranicích s Gazou, zabíjení a mrzačení neozbrojených demonstrantů. Masakrování neozbrojených demonstrantů je nepřijatelné a Británie se musí postavit do čela mezinárodního úsilí požadujícího vyšetřování Rady bezpečnosti OSN.Trump řeší politiku jako bulvární TV program - jenže tohle není jeho show

14. 5. 2018

čas čtení 4 minuty

Velké poučení z posledního Trumpova týdne v politice - kdy zrušil americký podpis pod jadernou smlouvou s Íránem a optimisticky se připravuje na summit s Kim Jong-unem, je jasné: Chcete-li, aby vám Amerika při vyjednávání naslouchala, vyplatí se mít jaderné zbraně, píše Julian Borger.


Chvála, kterou Trump zavalil "výtečného" Kima, který provedl šest jaderných zkoušek, ostře kontrastovala s vitriolem, jímž zahltil Írán, který dodržoval mezinárodní smlouvu, že jaderné zbraně vyrábět nebude.

Trump v úterý záměrně porušil tuto dohodu nejdramatičtějším možným způsobem, obnovil všechny americké sankce proti Íránu a vyhrožoval evropským a dalším zahraničním firmám americkými sankcemi, pokud budou dál obchodovat s Íránem.

Co v ČT neuvidíte: Rozdělená obrazovka v Al Džazíře: Jared a Ivanka v Jeruzalémě, zatímco pokojní demonstranti v Gaze jsou stříleni jako psi

14. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:


Aha, tak ten chlap s nulovou zkušeností z diplomacie a bez znalosti tohoto regionu, který dostal svou funkci z protekce, nesplnil svůj úkol přinést mír na Blízký východ? Jsem hluboce, hluboce šokován. Myslel jsem si, že to dokáže.29541

Spojené státy jsou samy se sebou v trvalém válečném stavu

14. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


Od samého počátku existovaly dvě Ameriky, mezi sebou v trvalém konfliktu, píše ve své nové studii Sarah Churchwell. První, kterou vytvořil britský pirát Walter Raleigh, byla ohnivá, nepředpověditelná a pirátská. Byla založená na kolonii, vzniklé ve Virginii za anglické královny Alžběty I. Tito lidé, nerespektující žádná pravidla, se usadili na americkém jihu a západě. Druhá Amerika, na severu, byla založena na novoanglickém puritánství. V roce 1630 viděl její ideolog John Winthrop tuto novou společnost jako "město na kopci", světlo naděje.

K dvoustému výročí narození Karla Marxe

14. 5. 2018 / Tomáš Korda

čas čtení 5 minut

 K tomu: 

Varoufakis: Marx a Engels v Komunistickém manifestu předpověděli dnešní predátorský kapitalismus, nepsali o slabém kapitalismu z 19. století


Nedávno jsme si připomněli narození myslitele, jehož učení, myšlení a filosofie se staly ideologií ospravedlňující minulý režim. Zvláště pak pro post-komunistickou zemi musí proto vyvstat problém, jak s Marxem naložit, jak si tohoto myslitele připomenout, jak se k němu vztáhnout. Už zde ale můžeme předeslat, že se to nepodařilo. Ani po třiceti letech bez cenzury se našemu osvobozenému myšlení (brázdící moře facebookových bublin) nepovedlo navázat poměr k Marxovi, který by mu byl hoden.

Izraelci dnes usmrtili v Gaze 52 Palestinců a zranili více než 2400 osob. Trump jim poblahopřál

14. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

 Otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě vyvolalo obrovské protesty v Gaze a na Západním břehu a násilnou reakci od izraelské armády. Izraelská armáda zastřelila nejméně 52 Palestinců a více než 2400 jich střelbou zranila. Experti OSN pro lidská práva naléhají na Izrael, aby přestal proti Palestincům používat přehnaného násilí a požaduje "nestranné, nezávislé vyšetřování" armádního násilí, které usmrtilo desítky osob.  (Česká televize, nepřekvapivě, prezentuje hrubě zkreslené zpravodajství, propagandu izraelské armády, která líčí ubohé a vražděné  lidi z Gazy jako "teroristy".)

Amnesty International:
Jsme svědky děsivého porušování mezinárodního práva a lidských práv. Potvrzeno, že bylo usmrceno 38 lidí, včetně dětí a nezletilých. Téměř 2000 osob bylo v Gaze zraněno. Mnoho má zranění hlavy a prsou. Více než 500 lidí bylo zraněno ostrou střelbou. Tato hrůza musí okamžitě skončit.

Palestinec na motocyklu uhýbá před kulkou:Izraelská armáda tvrdí, že protestů je zneužíváno pro "terorismus". Tři muži se pokusili u plotu v Rafah umístit výbušnou nálož. Izraelská armáda je všechny tři usmrtila:Haaretz informoval, že je už 37 mrtvých:
Trump Izraeli poblahopřál:Podrobnosti v angličtině ZDE

 

29944

Jak jsem zase potkal skotskou premiérku

13. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Náhodou při zábavném programu v neděli odpoledne  v jednom glasgowském parku. Prostě náhodou tam byla, bavila se s lidmi (je velmi populární), sedla sí mezi ně na okraj arény. Připomnělo mi to historky o tom, jak údajně TGM v pátek večer chodil sám z Pražského hradu pěšky na Vinohrady přes město na schůzku Pátečníků do bytu k Čapkovým. Je příjemné žít v zemi, kde se premiérka nevyvyšuje nad ostatní. Žádní policisté, žádná ochranka.

Mimochodem, zábavný program v parku, při příležitosti 450. výročí bitvy v Langside o vládu královny Mary, Queen of Scots, byl nevěřitelně inkluzivní a pro mnoho Čechů asi nepřijatelně levicový. Zdůrazňoval demokratičnost a vstřícnost a přátelství vůči všem imigrantům, ať jsou odkudkoliv, kteří si Skotsko učinili svým domovem. Zajímavé, že na rozdíl od daleko většího národa Čechů nebo Maďarů se pětimilionoví Skoti nebojí, že jim imigranti zničí jejich národní identitu. Že by to mělo něco společného s národním sebevědomím? 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23318