Zemanova chytrá strategie pro prezidentské volby

11. 3. 2017 / Boris Cvek

Na tom, že prezident Zeman chce být prezidentem i po skončení svého prvního mandátu, není nic překvapivého. Nejde jen o tu budoucnost, ale zejména o jeho prvních pět let ve funkci. Jestliže znovu vyhraje, získá od voličů posvěcení svého pojetí prezidentské funkce. A bude moci v druhém prezidentském období ještě více přitlačit na pilu. Zajímavé je to, že odmítá v předvolebním klání vstupovat do debat s protikandidáty, ba dokonce útočit na ně.

Rozhovor Britských listů 100:

Jak odložení a nespolehliví komunisté v Literárkách podvraceli režim

10. 3. 2017

Jan Čulík pokračuje v rozhovorech se svědkem dvacátého století, s publicistou, politickým komentátorem a filmovým kritkem Antonínem J. Liehmem (92) tentokrát o tom, co se dělo v Československu od konce padesátých do šedesátých let. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Turecký premiér hrozí Holandsku sankcemi

12. 3. 2017

Turecký premiér pohrozil Holansku sankcemi za to, že deportovalo ze země tureckou ministryni, která se pokusila navštívit turecký konzulát v Rotterdamu.

Binali Yıldırım tvrdí, že holandské úřady porušily diplomatickou imunitu Fatmy Betül Sayan Kayi, když jí zabránily vstoupit na konzulát v rámci předvolební kampaně k tureckému referendu o posílení Erdoganových pravomocí.

Holandsko se postavilo proti návštěvě, protože je v konfliktu s holandskými všeobecnými volbami, které se konají příští týden.

Příčinou brexitu jsou závažné ekonomické problémy Británie, které se brexitem ještě zhorší

12. 3. 2017

Příčinou britského hlasování pro brexit byla skutečnost, že současný britský ekonomický model pro mnoho lidí nefunguje, píše Tom Kibasi. Je zajímavé srovnat, že situace v České republice je téměř totožná. Posuďte:

Ve většině Británie, s výjimkou Londýna a jihovýchodu země, nedošlo po finanční krizi z roku 2008 k zlepšení hospodářské situace. Mimo Londýn a jihovýchod země neexistuje jediný britský region, v němž by se mzdy navrátily k vrcholu z doby před finanční krizí.

Třicátá léta byla nejkrvavější, nejtemnější kapitolou lidstva. Vrací se?

11. 3. 2017

Hitler, nacismus, neschopnost světa se proti nim ubránit, hnědokošiláci, Goebbels, Mnichov a Chamberlain. Nezaměstnanost, německá inflace a hospodářská krize. 60 milionů mrtvých v druhé světové válce. 6 milionů židů vyražděných nacisty industriálním procesem, pokus likvidovat celý národ, píše Jonathan Freedland.

Dnešní mezinárodní architektura byla vytvořena v reakci na katastrofu třicátých let. OSN, Evropská unie, Mezinárodní měnový fond, Bretton Woods. Svět roku 2017 byl vytvořen traumatem z třicátých let.

Znepokojující je, jak zjistil průzkumy veřejného mínění Journal of Democracy, že rychle klesá počet lidí, kteří považují demokracii za nezbytnou. Jen 25 procent lidí narozených v osmdesátých letech považuje demokracii za nezbytnou. Mezi lidmi narozenými ve třicátých letech ji za nezbytnou považovalo 75 procent. Ti, kdo se narodili v hurikánu, nemají touhu si to zopakovat.

Znepokojující nyní také je, že lidé začínají zpochybňovat, že třicátá léta byla hrůzná. Trumpův hlavní poradce Steve Bannon se přislíbil, že Trumpova éra bude "tak vynikající jako byla třicátá léta".

Problémem nejsou lháři. Problémem jsou miliony lidí, kteří chtějí, aby se jim lhalo

12. 3. 2017

To, že bývalý předseda euroskeptické britské strany UKIP Nigel Farage navštívil na ekvádorském velvyslanectví Juliana Assangeho, bylo ujasňujícím okamžikem, který měl vrhnout světlo na temný svět. Odhalilo to, že ultralevice a ultrapravice jsou nyní jediným, spojeným hnutím, píše Nick Cohen.

Starý rozdíl mezi levicí a pravicí zmizel. Nepodceňujme sílu tohoto hnutí. Antiliberálové nyní ovládají jak Bílý dům, tak Kreml. V Británii se projevuje jejich vliv v pohrdání brexiťácké pravice vůči vzdělání a odborníkům a v alianci labouristické levice s protiosvícenstvím.

PŘEČETLI JSME:

Séan Hanley, Londýnská univerzita: Britové považují muslimy za důvěrně známou část sociální struktury země

12. 3. 2017

"Většina lidí, kteří jsou v každodenním kontaktu s muslimy, tvrdí, že jsou přátelští a nijak nevyčnívají. Byť vyvstávají otázky ohledně integrace, muslimové nejsou ve Spojeném království pokládáni za „skrytou hrozbu“, jak je naopak vnímá střední Evropa, nýbrž za důvěrně známou součást sociální struktury země.

Je málo pochopitelné, proč se veřejnost, média a politici ve střední Evropě soustřeďují na „hrozbu“, která je ve skutečnosti tak malá. Přímo bije do očí, že se ve střední Evropě prakticky žádní běženci usadit nechtějí. Jde pouze o region, který jim slouží jako tranzit do Německa a severní Evropy. A těch pár běženců, kteří byli přijati, zase hodně rychle odešlo. Střední Evropa je příliš chudá, neznámá a postrádající různorodost, aby mohla být pro migranty atraktivní.

Problémy střední Evropy jsou jinde. Nespolehlivé a zkorumpované instituce, stále nízká životní úroveň ve srovnání se Západem, vzdělávací systémy potřebují reformu. Region také trápí emigrace, čímž přichází o vzdělané a talentované lidi. Pokud by byly středoevropské země bohaté a ekonomicky dynamické jako Německo či Švédsko, pak by  pro ně otázka, zda a jak se stát multikulturní společností otevřenou migrantům, byla daleko podstatnější."

Zdroj: ZDE

The Czechs realise with horror: "We are poor!"

12. 3. 2017 / Jan Čulík

Just like the attitude of most of the 27 EU member states to Brexit, the attitude of the Czech government has been fairly uncompromising. Tomáš Prouza, the Czech government minister for EU affairs, has been rather critical towards Theresa May and her attitude to Brexit over the past few weeks and months. For instance, in late February, the Czech minister expressed the anger of the EU nations over Downing Street's attempts to divert a part of the UK aid budget to eastern European countries in order to bribe them to give Britain a good trade deal. “The benefits go to the UK only,” said Tomáš Prouza, the Czech minister for EU affairs. “There is a real danger that British politics, with all its whipped up resentments of Europe, will mean British negotiators are unable to compromise, and we will head for a crash-landing.” In January of this year, Prouza tweeted: “UK’s plan seems a bit ambitious. Trade as free as possible, full control on immigration... where is the give for all the take?”

The hard line of the Czech government towards Brexit is in line with the prevailing European belief that Brexit will be a self-inflicted disaster for the United Kingdom. This belief has been eloquently expressed by this Duesseldorf carnival float:

Erdoğan: Holanďané jsou nacisti

11. 3. 2017

Turecký autoritářský prezident Erdoğan se vyjádřil, že Holandsko je "pozůstatkem nacismu" a že to jsou "fašisti", poté, co jeho ministru bylo znemožněno vstoupit do Holandska a oslovit politické shromáždění v Rotterdamu.

Rotterdamské městské úřady v pátek zrušily povolení pro ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğlu, který tam měl pronést projev na shromáždění Turků na podporu rozšíření Erdoğanových pravomocí. Má se o tom hlasovat v Turecku příští měsíc.

Několik dalších evropských měst zakázalo tureckým politikům vystoupit na podobných shromážděních tureckých imigrantů v Evropě.

Erdoğan pohrozil Holandsku sankcemi. Çavuşoğlu uvedl, že stejně poletí do Holandska. "Já jsem ministr zahraničí a mohu si cestovat, kam chci."

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN: Svět čelí nejhorší humanitární krizi od roku 1945

11. 3. 2017

20 milionů lidí čelí smrti hladem bez pomoci v Jemenu, v Jižním Súdánu, v Somálsku a v Nigérii

Bez kolektivního a koordinovaného globálního úsilí "lidi prostě zemřou hladem a mnoho dalších bude trpět a zemře na nemoci," varoval Stephen O'Brien, náměstek generálního tajemníko OSN pro humanitární záležitosti.

"Potřebujeme do července 4,4 miliard dolarů."

Polská státní televize "odhalila Evropskou unii"

10. 3. 2017

Hlavní zpravodajský pořad polské státní televize TVP Wiadomosci informoval o zuřivém odporu polské vlády proti zvolení Donalda Tuska na druhé funkční období šéfa Rady Evropy jako o triumfu, který odhalil zastrašování ze strany Německa.

Většina polských médií charakterizovala zuřivý odpor polské vlády proti Tuskovi jako fiasko Varšavy.

Nikoliv však pořad polské státní televize TVP Wiadomosci. Ten uvedl, že Tusk byl znovuzvolen v důsledku nátlaku Německa a že Polsko dosáhlo svého cíle, protože "odhalilo", jak Evropská unie skutečně funguje.

Živý rozhovor experta na Jižní Koreu v televizi BBC přerušily jeho děti

10. 3. 2017

Živý rozhovor profesora Roberta Kellyho o odvolání jihokorejské prezidentky Parkové v zahraničním vysílání televize BBC přerušily jeho děti:

Někteří komentátoři pochválili profesora, že zachoval chladnou hlavu. James Melville napsal na Twitteru, že mu přijde, že profesor se zachoval vůči svým dětem nějak podivně až příliš chladně.

Polská premiérka Beata Szydlo se vysmála francouzskému prezidentu Hollandeovi, že má podporu jen 4 procenta

10. 3. 2017

Zuřící polská premiérka Beata Szydlo z ultrapravicové autoritářské strany Právo a spravedlnost, která dnes vládne v Polsku a jíž se nepodařilo zabránit znovuzvolení Donalda Tuska do funkce předsedy Rady Evropy, otevřeně zaútočila na francouzského prezidenta Hollandea, poté, co se Holland vyjádřil, že Polsko, které dostává z EU rekordně vysoké dotace, by mělo ve věci zvolení Donalda Tuska držet hubu.

Szydlová se vyjádřila, že nebude poslouchat hrozby od nějakého politika, který nemá ve své zemi skoro žádnou podporu voličů: "Mám brát vážně vydírání od prezidenta, který má podporu 4 procent voličů a který brzo vůbec prezidentem nebude?"

Zásadní otázka: Zkušenosti s jadernou energií

11. 3. 2017

Dnes je výročí jaderné havárie ve Fukušimě, k níž došlo 11. března 2011. Jaroslav Bajer při této příležitosti upozorňuje na publikaci Zásadní otázka: Zkušenosti s jadernou energií, kterou vydala organizace WECF e.V., Women in Europe for a Common Future. Její česká verze je ZDE. Samozřejmě, v Německu a v Rakousku je vůči jaderné energii úplně jiný postoj než v České republice:

Zveme vás...

na cestu mnoha fázemi transformace uranu.

Rádi bychom věděli, co se skrývá za jadernou energií a jaké má následky u nás i na celém světě.

Co to znamená pro nás a naše životní prostředí, když Česká republika i další evropské země získávají svou energii z jaderné energie? Vydali jsme se na cestu po stopách uranu, protože uran je surovina, kterou jaderné elektrárny potřebují pro výrobu elektřiny. Co vlastně stojí za pojmy těžba uranu, obohacování uranu, jaderná energie, NPN (největší předpokládaná nehoda), přepracování jaderného paliva a uložení? A čeho mů- žeme skutečně dosáhnout obnovitelnou energií?

Setkali jsme se s ženami a muži, kteří nám vyprávěli o svých zkušenostech. Zkušenosti o utrpení, kterému byli vystaveni nesčetní lidé v mnoha zemích. Hledali jsme informace a skládali dohromady fakta. Naše poznání posíláme dál, protože jaderná energie je smrtelná. Ničí život a jeho prostor. Ne- vratně ničí zdraví, lidský genetický fond, a tím i celou naši budoucnost.

V naší knížce budou vyprávět silné osobnosti, které se ani šikanou, jakou je propouštění a vyhrožování smrtí, nedaly odradit od toho, aby říkaly pravdu. Za to jsme jim velmi vděčni. Jsou lepší řešení a cesty než jaderná energie. To nás naše cesta naučila. O to více jsme zavázáni slovy našeho partnera Alain de Halleux: „Musíme se postavit a říct, že to není ta správná cesta.“

O kampani, kde zítra již znamená včera

10. 3. 2017 / Karel Dolejší


Ti kdo v minulých letech alespoň jedním okem sledovali výlety Miloše Zemana do regionů, vesměs nepochybují, co nominální hlava státu při svých návštěvách dělala. Proto také nebrali vážně "zaručené" zprávy "informovaných", podle nichž prý Zeman oznámí návrat na Vysočinu ZDE.

Kdo se tolik vynasnažil získat si za státní peníze na budoucí soupeře rozhodující náskok, ten bez velmi vážného důvodu z boje neodchází.

Poradíte české firmě?

10. 3. 2017

Brněnská firma Silvia Engine vynalezla chytré nové řešení spalovacího motoru. Avšak jak ho uplatnit ve světových automobilkách, aby si toho povšimli? České vládní úřady pomoci nedokážou. Mají naši čtenáři nějaké nápady jak to udělat? Abychom nebyli jen montovnou? Děkujeme.

Dobrý den pane Čulíku,

obracím se na vás s tématem, které je trošku technické ale asi ne nezajímavé pro spostu chlapů zajímajících se o motory, píše Petr Bodeček z brněnské firmy Silvia engine, s.r.o.

Bohužel česká podpora novým inovacím, vynálezům a pokroku je nastavena zcela brutálně (Promiňte za to slovo, ale je to spíše na osobní pohovor s tristní zkušeností )...

Podařilo se nám vyvinout nový typ motoru, který má po 150 letech fungování spalovacích motorů trošku jiný "hardware" a který jsme prezentovali na nedávném veletrhu v Brně Věda výzkum inovace (... nechci komentovat veletrh ani okolnosti, ale bohužel nesplnil jakákoli očekávání dle předpokladů. A neočekával jsem kromě plánovaných schůzek jakoukoli publicitu díky tomuto veletrhu... ) ( ... Zkrátka vývoj je v Česku v .. špatném stavu... jsme jen montovna)

Neměl by někdo s lidmi mluvit?

10. 3. 2017 / Jan Čulík

74 procent obyvatelstva ČR si myslí, že Trumpovo pozvání pro Miloše Zemana do Bílého domu zvýší mezinárodní prestiž České republiky!!

"Nedivte se ničemu, třetina národa jsou idioti," vyjádřil se před časem v rozhovoru pro IDnes nedávno zemřelý psycholog Slavomil Hubálek. Takové tvrzení se většinou v západních demokraciích považuje za arogantní vyjádření elitismu. "Vůle lidu" je tam posvátná. Žádný politik, ani psycholog by si tam nedovolil říct, že občan je idiot.

Miloš Zeman will stand again in the elections for the post of Czech President

10. 3. 2017

72,4% Czechs are of the opinion that Trump's invitation for Zeman to visit the White House is "extremely good for the prestige of the Czech Republic on the international scene".

The current Czech president Miloš Zeman (72) has announced that he will stand again in the elections for the post of the Czech President, which will take place in early 2018.

Zeman, an economist, joined the Czech Social Democratic Party after the fall of communism and held the post of the Czech Prime Minister in 1998 to 2002. However it would be wrong to regard him as a Social Democratic politician.

Trump "nevěděl, že Michael Flynn je cizím agentem"

10. 3. 2017

Michael Flynn, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, dodatečně přiznal, že v době, kdy byl poradcem Trumpovy kampaně, lobboval pro firmu spojenou s tureckou vládou.

Podle Seana Spicera, Trumpova tiskového mluvčího, to Trump "nevěděl".

Flynn odstoupil ze své funkce v únoru poté, co vyšlo najevo, že vedl rozhovory s ruským velvyslanecem ve Washingtonu o možnosti zrušit protiruské sankce a pak se pokusil tuto skutečnost utajit.

Wikileaks se staly součástí Trumpovy administrativy

10. 3. 2017


Donald Trump coby prezidentský kandidát prohlásil: "Miluji Wikileaks!" A měl dobrý důvod dát najevo příklon k této stránce provozované Julianem Assangem obviněným ze znásilnění. Zveřejněním emailů ukradených Demokratickému národnímu výboru a šéfovi kampaně Hillary Clintonové Johnu Podestovi Wikileaks pomohly posunout volby v roce 2016 v Trumpův prospěch, napsal Max Boot.

Proč už dětem nebudete vyprávět o hrdinných novinářích

10. 3. 2017 / Karel Dolejší


Masová média jsou dnes již v dlouholeté krizi ZDE  ZDE (pdf). Nejen ta tištěná; v zemích které určují trendy mladí přestávají sledovat i televizi a informace si vyhledávají z rozličných zdrojů sami na internetu ZDE. Česká republika ve zmíněném trendu - snad kromě dosud ještě přetrvávající obliby televize - není výjimkou ZDE. Namísto žurnalistických hrdinů z kauzy Watergate odhalujících zločiny mocných koluje dnes po sociálních sítích stereotyp "presstitutky" a šíří se představa, že média neustále lžou a podvádějí.

O kvalitní novinářskou práci možná není zájem v ČR, ale mezinárodně není situace zdaleka ztracená

10. 3. 2017 / Jan Čulík

Glosa Karla Dolejšího o tom, že končí nezávislá novinářská práce, protože o ni nikdo neprojevuje zájem, zdá se přehnaně pesimistická. Je možné, avšak neprokázané, že se v ČR nechává lživými a manipulativními servery ohlupovat drtivá většina společnosti, směrem na Západ od České republiky to však zdaleka není tak špatné.

V Německu poklesla popularita ultrapravicové strany Alternative fuer Deutschland na 8 procent.

Americké deníky New York Times a Washington Post, které ostře kritizují lži a nesmysly Donalda Trumpa, od jeho zvolení výrazně zvýšily počet svých předplatitelů. Začátkem února 2017 byla zveřejněna zpráva, že New York Times od zvolení Donalda Trumpa získal 276 000 nových - platících - předplatitelů. V prosinci 2016 měl deník New York Times 2,5 milionu předplatitelů.

Jak se bránit proti oblbování neseriozními médii

10. 3. 2017 / Jan Čulík

Tu a tam nám někdo pošle odkaz na nějaký materiál kdesi na internetu, který má dokazovat, že "lžeme" a že "uprchlíci a muslimové jsou vrazi a zločinci", že "ve Švédsku vládne peklo", atd., atd., všechno podle lživého mustru, který do České republiky přinášejí Parlamentní listy a které jsou mnohá ostatní média z komerčních důvodů ochotna více než nadšeně napodobovat.

Mimochodem je pozoruhodné, jak obdobná je v tomto smyslu v ČR situace tomu, co se dělo v Čechách koncem devatenáctého století, kde v tisku - a dokonce i v literatuře - také vládla rasistická hysterie. Tenkrát byla zaměřená proti "zločincům židům". Židé přece údajně vraždili panny, cedili jim krev a dávali ji do macesů. Byly to úplně stejné nesmysly, jaké šíří o muslimech a uprchlících dnešní česká média.

K tomu:

Rozhovor Britských listů 15. Jak poznat, že média lžou

Rozhovor Britských listů 16. Jak bojovat proti strachu v obyvatelstvu

Rozhovor Britských listů 57. Zjišťujme, z jakých důvodů lidé věří blbostem

Rozhovor Britských listů 76. Proč si lidi nechávají nalhat, že uprchlíci jsou pro nadcházející volby hlavní problém?

Rozhovor Britských listů 80. Jak získávají podřadná manipulativní média důvěru veřejnosti

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Rozhovor Britských listů 99:

O životě v USA: Cena je jiná, než si jeden maloval

3. 3. 2017

Helena Drašnarová, Kde je moje máma. Praha, nakladatelství Petra Štengla, 2016. ISBN: 978-80-87563-37-3, 248 stran. Cena 249 Kč, desetiprocentní sleva v knihkupectví Kosmas

K tomu: Jan Čulík, Hluboká knížka o životě a smrti ZDE

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, dcerou dramatika Jaroslava Dietla, o její knížce Kde je moje máma a o jejích neocenitelných zkušenostech z třiceti let života v multikulturních Spojených státech. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Mezitím v Absurdistánu 19:

Nehoda premiérky, kácení lesů, pedofilie a ženy, kterou jsou samou svou podstatou hloupé

8. 3. 2017 / Tomasz Oryński

Vyvolenci národa mají opravdu těžký život, a pak musejí čelit kriticé občanů. Pracují usilovněji než kdokoliv jiný: Bartłomiej Misiewicz například pracoval tak tvrdě, že musel odejít na dovolenou. A z práce je teď pryč už déle než měsíc. To je delší doba, než na jakou má nárok, ale jeho nadřízení vysvětlují, že kromě standardní dovolené má Misiewicz právo na dny volna za všechny ty přesčasy, které si napracoval. Jsem překvapen, že se ještě ministerstvo obrany nerozpadlo, když tam chybí jeho klíčový odborník v tolika oborech.

Nenávistné servery jako Breitbart, americké Parlamentní listy jsou vážnou hrozbou Evropě

7. 3. 2017

Breitbart, americké Parlamentní listy, nejsou zpravodajský server. Je to politický projekt se specifickou politickou agendou. Zaměstnává ochotné propagandisty.

Breitbart je součástí transatlantického hnutí se společným názorem na svět a s koordinovanými cíli. Snaží se vytvářet události a zkreslovat je, píše Joe Mulhall, výzkumník z organizace Hope not Hate. 

Breitbart publikuje lži a polopravdy. Jeho nezdokladované závěry jsou založeny na existujících předsudcích a jsou publikovány s cílem prosadit jeho politickou agendu.

Cílem je zlikvidovat současný liberálnědemokratický pokrokový konsensus a společenské normy, které jsou od něho odvozeny.

Breitbart pravidelně publikuje antifeministické, homofobní a transfobní materiály a prosazuje odmítání multikulturalismu, což se projevuje odporem vůči imigraci a liberální uprchlické politice.

29550

Ruské hordy se opět valí, třesme se…

9. 3. 2017 / Daniel Veselý

Nesouhlasím s názorem, že WikiLeaks kvůli skutečným a domnělým přešlapům není možné považovat za důvěryhodný zdroj informací, zvláště pak v souvislosti s odtajněnými materiály, o jejichž pravdivosti není sporu. Není ve veřejném zájmu kamenovat chybující, předpojaté a vnějším tlakům podléhající proroky proto, že informují o nekalých praktikách mocných, o nichž mají důkazy. Navíc nebyly prokázány konkrétní vazby WikiLeaks na ruské zpravodajské služby či Kreml, avšak znovuobjevená „rudá hrozba“, nadto v souvislosti s domnělým napojením Donalda Trumpa na Kreml, nyní vévodí diskurzu americké politické scény. Téměř se zdá, jako by největším postrachem rozkymácené americké společnosti byly opět příslovečné ruské hordy, přestože reálná hrozba nepochybně přichází z jejího lůna.

Trumpův šéf Úřadu pro ochranu životního prostředí šokoval vědce tvrzením, že CO2 nezpůsobuje globální oteplování

10. 3. 2017

Scott Pruitt, Trumpův šéf amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí odmítl základní vědeckou interpretaci globálního oteplování. Popřel, že kysličník uhličitý je prvotní příčinou globálního oteplování.

Pruitt se ve čtvrtek vyjádřil, že si nemyslí, že vypouštění CO2 do ovzduší vede k zvyšování globální teploty.

Vědci vědí už déle než sto let, že C02 způsobuje koncentraci vysokých teplot. Od začátku průmyslové revoluce se zvýšila v důsledku spalování fosilních paliv a likvidace lesů koncentrace CO2 v atmosféře o více než třetinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německý soudce: Facebook nemá povinnost odstraňovat lživé statusy

7. 3. 2017

Německý soudce odmítl žalobu syrského uprchlíka proti Facebooku kvůli lživým statusům, které ho spojují s teroristickými útoky

Anas Modamani se vyfografoval v září 2015 s Angelou Merkelovou. Fotografie je od té doby systematicky pozměňována photoshopem a lživě ho obviňuje z teroristických útoků páchaných v Evropě.

Letos v lednu podal Modamaniho právník žádost o vydání soudního příkazu, který by "zabránil Facebooku publikovat pomlouvačnou fotografii syrského uprchlíka Anase Monomaniho v kontextu teroristických útoků".

Bývalý polský premiér Donald Tusk byl znovu zvolen předsedou Rady Evropy, navzdory protestům Szydlové

9. 3. 2017

Vládnoucí ultrapravicová strana Právo a spravedlnost navrhovala za předsedu neznámého europoslance Jacka Saryusz-Wolského. Šedá eminence polské vlády Jaroslaw Kaczyński se vyjádřil, že Tusk je "německým kandidátem". Vedoucí představitelé všech ostatních členských zemí EU kromě Polska Tuskovu nominaci schválili.

Někteří polští politikové ostře útočí na Szydlovou a na dnešní polskou vládu, která ze sebe v Bruselu "udělala idiota". "Zesměšnila se vláda strany Právo a spravedlnost, odnese to Polsko", napsal Adrian Zandberg ze strany Razem:

Polsko: Strana Právo a spravedlnost zuří nad znovuzvolením Donalda Tuska

10. 3. 2017

Donald Tusk byl zvolen na druhé funkční období předsedou Rady Evropy, navzdory tvrdé opozici polské vlády, v jejímž důsledku se Polsko octlo v Evropě v izolaci.

Tuskovo druhé funkční období potrvá dva a půl roku. Vždy bylo jasné, že Donald Tusk z pravostředové polské strany Občanská platforma bude znovuzvolen, avšak dnešní varšavská vláda na to reagovala zuřivě.

"Víme nyní, že je Evropská unie pod diktátem Berlína," řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v polských médiích. Strana Právo a spravedlnost to tvrdí trvale.

Snowden: Americké výzvědné služby věděly o bezpečnostních chybách v chytrých telefonech a využívaly jich ke špionáži

9. 3. 2017

Edward Snowden argumentuje, že v dokumentech zveřejněných WikiLeaks, zde níže, je první jasný důjaz, že americká vláda tajně platila, aby software chytrých telefonů zůstalo nezabezpečené:

Situace v Německu pohledem etablovaného imigranta

Masová migrace, islámské hodnoty a adaptace

9. 3. 2017

"Již v roce 2014 bylo možno sledovat rostoucí známky hrozící masové migrace ze Středního východu. Ale státní politika reagovala pozdě. Dnes nejsou kritici islámu žádoucí a mnozí mladí muslimové nemají o západní hodnoty zájem," píše pro server Cicero libanonsko - německý režisér Imad Karim. Na článek upozornil a úryvek přeložil Milan Lelek.

Německo udělilo status uprchlíka 57 % syrských imigrantů

9. 3. 2017

Libanonsko - německý režisér Imad Karim ve svém textu kritizujícím přístup Německa k řešení imigrační krize mimo jiné tvrdí, že 90 % syrských imigrantů jsou ekonomičtí uprchlíci, kteří nepocházejí z míst zasažených válkou. Toto číslo nedokládá a statistika, která by přesně uváděla podíl válečných uprchlíků vůči ekonomickým imigrantům není dostupná. Určité srovnání nabízí nedávný údaj německé vlády, citovaná britským deníkem The Independent, podle nějž doposud německé úřady udělily status uprchlíka 57 % syrských imigrantů.Pro srovnání, imigrantům z Eritreje byl v Německu udělen status uprchlíka v 75 % případů, u všech ostatních národností k tomu došlo v méně než polovině případů. V roce 2016 dobrovolně odešlo z Německa 55 tisíc imigrantů, dalších 25 tisíc bylo vyhoštěno.

Bodláky Václava Duška

Vykostěná společnost

9. 3. 2017 / Václav Dušek

Komu záleží dávat u brodu přednost druhým bytostem, leda čičmundům poznamenaným sociálnem. Čóro – móro, staré rašple, musí být konáno. Putičkám i písklatům vstup zakázán, aby nám kdosi z nich neochořel ztrátou vkusu. Kostit vás může i zaručený přítel – zvrácená touha stát v první řadě zájmu okolí, může vykonat špatnosti výrazně nečekané. Věř, ale nepodlehni iluzi, že věrnost bývá nekonečná platná záruka oddanosti.

Demagogové všech politických stran, spojte se!

9. 3. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Sen o věčném návratu, kterým opíjejí demagogové v celém západním světě své voliče, se nevyhýbá ani české politické scéně. Pomyslný "chalupář", který vyvolává nostalgii po starých dobrých časech, případně navozuje iluzi o obraně před realitou současnosti, není jen na Hradě. Je v každé české parlamentní politické straně a většinou se netají ambicemi stranu převzít. S určitou výjimkou pochopitelně: v některých případech stranu ovládají trvale, případně si ji k tomu účelu založili...

Havajské ostrovy podaly žalobu proti novému Trumpovu exekutivnímu příkazu

9. 3. 2017

Federální soudce dovolil státnímu prokurátoru na Havajských ostrovech podat žalobu proti novému Trumpovu exekutivnímu příkazu, zakazujícímu vstup do USA pro občany šesti převážně muslimských zemí. Jednat se o ní bude 15. března.

Trumpův nový exekutivní příkaz se týká občanů šesti zemí, Jemenu, Somálska, Súdánu, Íránu, Sýrie a Libye. Držitelé víz opravňujících je ke vstupu do USA jsou ze zákazu vyjmuti.

Avšak stát Havajské ostrovy v žalobě argumentuje, že i tento nový Trumpův exekutivní příkaz je neslučitelný s ochranou svobody náboženství, která je definována jak ve státní i ve federální ústavě, poškodil by ekonomiku Havajských ostrovů a jejich školské instituce a zabránil by občanům Havajských ostrovů, kteří mají rodinné příslušníky v těchto šesti zemích, ve sjednocování rodin.

Podrobnosti v angličtině ZDE

CIA vás sleduje i přes mixér a rychlovarnou konvici. Zaručeně.

9. 3. 2017 / Karel Dolejší


Internet věcí (IoT) je velmi nedotažený projekt představující ve svých důsledcích výrazné bezpečnostní riziko. V lednu 2015 před ním výslovně varovala i Americká obchodní komora ZDE. Nejen že vás přes "chytrá" zařízení ve vaší domácnosti může sledovat libovolný subjekt schopný poradit si s vesměs směšnými bezpečnostními opatřeními výrobců, ale jednotlivé komponenty IoT lze také použít jako boty působící v síti chaos, výpadky a systematické útoky.

Hackeři vidí i esemesku, kterou jste ještě nikomu neposlali

9. 3. 2017 / Jan Čulík

Karel Dolejší zesměšňuje varování Edwarda Snowdena, že tajné služby si mohou přečíst esemesku na vašem mobilu už když ji píšete, tedy ještě před tím, než jí odešlete. Myslím, že se Karel Dolejší mýlí.

Při počítačovém provozu my běžně používáme např. software TeamViewer, které umožňuje přístup ze vzdáleného počítače na vaši počítačovou plochu. Tedy uživatel TeamVieweru si může přečíst emailovou zprávu, kterou na ploše vašeho počítače teprve píšete, i ještě předtím, než jste ji odeslali. Totéž platí i o vašem mobilu. Jistě existují i hackerské programy, které toto umožňují bez souhlasu vzdáleného užívatele (TeamVIewer to umožňuje jedině s jeho souhlasem.)

Snowden se snaží upozornit uživatele, že hackeři mají běžný přístup do operačního sytému vašeho počítače, případně mobilu, nikoliv jen k datům, které posíláte po internetu.

Je samozřejmě velkou otázkou, zda a do jaké míry je možné takovéto sledování činit hromadně. To však, pokud tomu rozumím, ani Snowden netvrdí. Jde o to, že výzvědné služby (tedy NEJEN CIA, ale třeba i výzvědné služby ruské) se mohou zaměřit individuálně na vás. Že to pravděpodobně u drtivě většiny lidí nedělají (viz níže), to je jiná věc. Není ovšem vyloučeno, že to u důležitých objektů dělat mohou.

Snowden záměrně nafukuje program sběru metadat v NSA, kde dělal systémového administrátora

9. 3. 2017 / Karel Dolejší


Jan Čulík ZDE dezinterpretuje paranoidní protiamerickou kampaň, kterou vede z Ruska bývalý systémový administrátor zpravodajské služby NSA Edward Snowden. Ten se snaží fakt, že americká NSA sbírá metadata z elektronické komunikace, nafouknout do podoby představy, že "deep state" vás sleduje na každém kroku. Že tedy běžně pracuje také s obsahem vaší komunikace - a dokonce s SMS, kterou jste ještě ani neodeslali.

Theresa Mayová za opozici vůči brexitu vyhodila z vládních funkcí nestora Konzervativní strany

8. 3. 2017

Michael Heseltine (83), bývalý náměstek britské premiérky Margaret Thatcherové a jeden z mála skutečně inteligentních britských politiků, byl vyhozen ze všech svých pěti poradenských vládních funkcí poté, co se postavil do čela rebelie v Horní sněmovně ohledně brexitu.

Tento významný nestor Konzervativní strany se poté vyjádřil, že se bude i nadále stavět proti katastrofální probrexitové politice britské vlády.

Mayová ho vyhodila ze všech vládních funkcí poté, co pronesl v Horní sněmovně významný projev, požadující, aby měl parlament právo veta nad výsledkem vyjednávání Mayové o brexitu v Bruselu.

Heseltine se vyjádřil, že je zklamán, že vláda přijde o jeho expertní znalosti, ale odhalil v rozhovoru s rozhlasem BBC, že od doby, kdy se Mayová stala loni v létě premiérkou, se s ní neměl ani jednou možnost setkat.

Heseltine dodal: "Od samého začátku jsem přesvědčen, že výsledek referenda o brexitu je jednou z nejkatastrofálnějších událostí, jaké jsme byli svědky v této zemi v době míru."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se doáci české i mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Děkujeme čtenářům, že výraznou měrou přispěli na provoz Britských listů od Trumpova zvolení do začátku roku 2017. Potřebujeme však trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Američtí republikáni nepodpořili Trumpovo obvinění, že ho Obama nechal odposlouchávat

8. 3. 2017

Mitch McConnell, šéf senátní většiny, uvedl, že nemá k dispozici žádné důkazy, které by podpořily Trumpova tvrzení, která zveřejnil v sobotu na Twitteru, že ho Obama údajně v Trump Tower nechal odposlouchávat. Žádná takové důkazy nemá ani Devin Nunes, předseda parlamentního výboru pro výzvědné záležitosti.

Američtí republikáni však reagovali na Trumpova obvinění jako obvykle: Hájili Trumpovy výroky, přestože je o něm známo, že Trump činí falešné proklamace se zásadními důsledky.

Nunes kritizoval média, že "berou Trumpovy výroky doslova". Trump přece jen vznesl otázku, zda nebyl odposloucháván, argumentoval. Novináři to samozřejmě zpochybnili.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se vyjádřil, že Trump nijak svých výroků nelituje a nebude je brát zpět. Avšak ani on nebyl schopen poskytnout jakékoliv důkazy v této věci. Vyjádřil se, že "to je nad mou platovou kategorií".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se doáci české i mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Děkujeme čtenářům, že výraznou měrou přispěli na provoz Britských listů od Trumpova zvolení do začátku roku 2017. Potřebujeme však trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Proč se tolik nekompetentních mužů stává lídry?

8. 3. 2017


 

Existují tři populární vysvětlení zřejmého nedostatečného zastoupení žen v managementu, jmenovitě: 1) nejsou dost schopné; 2) nezajímá je to; 3) mají zájem a jsou i schopné, ale nedokážou prorazit skleněný strop: neviditelnou kariérní bariéru založenou na předsudečných stereotypech, která ženám brání v přístupu k moci, napsal Tomas Chamorro-Premuzic. Konzervativci a šovinisté mají sklon propagovat to první; liberálové a feministé preferují třetí; a ty někde mezi nimi obyčejně přitahuje druhé vysvětlení. Ale co když všem uniká širší kontext?

Facebook byl povolán na koberec do Dolní sněmovny: neodstraňuje problematické fotografie

8. 3. 2017

Investigace televize BBC zjistila, že Facebook odstranil jen 18 ze 100 sexualizovaných fotografií dětí, na něž byly moderátoři Facebooku upozorněni

Pracovníci firmy Facebook byli předvoláni k výslechu před vlivnou skupinou poslanců britské Dolní sněmovny poté, co zjistilo vyšetřování televize BBC, že Facebook neodstraňuje sexualizované fotografie dětí, přestože předpisy Facebooku výslovně zakazují zveřejňování sexualizovaných záběrů dětí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
33256