Stovky muslimů se spojily ve Francii s křesťany k poctě zavražděného katolického kněze

2. 8. 2016

Křesťané a muslimové se spojují ve Francii poté, co teroristé zavraždili katolického kněze. Stovky muslimů začaly chodit na katolické mše jako výraz solidarity.

Muslimská žena: "Tato zkouška nás nerozdělila, ale naopak nás spojila."

Jiná muslimská žena: "V první řadě chceme vyjádřit poctu Otci Hamelovi."

Třetí muslimská žena: "V těchto chvílích člověk musí být přítomen."

Místní muslimské komunity vraždu odsoudily. Odmítly "pošpinit islám" tím, že by poskytly vrahům tradiční muslimský pohřeb.

Během pohřebního ceremoniálu v katedrále v Rouenu sestra Otce Hamela hovořila o jeho službě jednotě a snášenlivosti:

"Dnes, Jacquesi, náš bratře, tvůj bratře, máš svou odpověď. Bůh lásky a milosrdenství tě vybral pro službu jiným, abys pěstoval lásku, sdílení a snášenlivost mezi lidmi všech věr."

Vrátili jsme se do třicátých let dvacátého století?

2. 8. 2016

K událostem dochází velmi rychle: brexit, turecký puč, islamistické masakry ve Francii, obklíčení Aleppa, nominace Donalda Trumpa. Od USA před Francii až po postbrexitovou Británii, vysoká míra rasismu a xenofobie, kterou nyní šíří politikové s podporou vyšší než 10 procent, vede lidi k otázce: vrátili jsme se do třicátých let dvacátého století? píše Paul Mason.

Na první pohled jsou podobnosti velmi reálné. V září 1931 Británie hlasovala o odchodu z tehdejšího zlatého standardu - byla to první velká země, která odešla z tehdejšího globálního hospodářského systému. Ekonomická deprese a bankovní krize také připomíná nynější situaci.

Avšak skutečná studie třicátých let ukazuje, že naše dnešní situace je daleko lepší a daleko lépe napravitelná než tehdy, i když v jednom ohledu je horší.

V Sýrii vznikla největší humanitární katastrofa tohoto století

2. 8. 2016

Moderátor BBC: To, co se odehrává v Sýrii, je největší humanitární katastrofa tohoto století. Občanská válka začala před pěti lety a OSN odhaduje, že zemřelo 400 000 lidí. Více než 10 milionů přišlo o své příbytky. Avšak ani statistika v tomto měřítku neříká nic o hrůzách, jimž čelí každý den statisíci obyvateli Aleppa, druhého největšího syrského města, obklíčeného vládními a ruskými vojsky. Lidé čelí smrti od barelových bomb, shazovaných z nebes, a hlavní hrozbou je nyní hladomor. Hovořili jsme s Pawlem Kriszkem z Mezinárodního červeného kříže:

Pawel Kriszek: Situace v Aleppu je velmi dramatická. Město čelí už dva měsíce sílícím bojům. Není tam v podstatě žádné bezpečné útočiště. Lidé jsou vystavováni raketovým útokům. Situace ve východních částech města je nesmírně znepokojující. Naposledy jsme měli možnost dodat do města potraviny letos v dubnu. Od té doby se zesílily boje, východní část je zcela obklopena a situace se velmi zhoršila.

Moderátor: Takže lidé hladovějí?

Rozhovor Britských listů 68:

Dvacet let Britských listů

29. 7. 2016Před dvaceti lety, dne 29. 7. 1996, vyšlo první číslo deníku Britské listy. V dnešním Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem o tom, co ho vedlo k založení tohoto serveru, proč ho rediguje a zda má pocit, že to má nějaký smysl. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. července 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Desítky lidí byly zraněny po útoku chlórem v Sýrii

2. 8. 2016

Více než dvě desítky lidí byly zraněny údajným chemickým útokem proti městu v severní Sýrii. K útoku došlo s použitím plynové bomby obsahující chlór. Byla svržena na město Saraqeb v provincii Idlib, které ovládá opozice. K útoku došlo nedaleko místa, kde v pondělí byl sestřelen ruský vrtulník.

K útoku došlo téměř přesně rok poté, co přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci, která určila, že do 12 měsíců má být vyšetřeno, kdo spáchal v Sýrii útok chlórem. Lhůta končí příští týden.

Ibrahim al-Asad, lékař, který ošetřoval oběti, uvedl, že všechny mají problémy s dýcháním a s plícemi, kašlou a mají krví podlité oči.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Protiofenzíva u Aleppa: Labutí píseň syrské revoluce?

2. 8. 2016 / Karel Dolejší


V syrské provincii Idlíb došlo včera k sestřelení ruského vrtulníku Mi-8AMTŠ, jehož pětičlenná osádka zemřela. Podle ruské strany stroj distribuoval humanitární pomoc v Aleppu. ZDE ZDE

Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova osádka stroje "hrdinsky zahynula". ZDE Později byla publikována jména tří z pěti mrtvých ruských vojáků: Kapitán Roman Pavlov, navigátor Oleg Šelamov, technik Pavel Šorochov. Identita dalších dvou osob na palubě nebyla zveřejněna. Mohlo se nejpravděpodobněji jednat o palubní střelce z kulometů.

Donald Trump: "Clintonová je ďábel a prezidentské volby budou zfalšovány"

2. 8. 2016

Donald Trump tvrdil, že existuje možnost, že americké prezidentské volby budou "zfalšovány". Označil také Hillary Clintonovou za "ďábla".

Ve svém hodinovém projevu kromě toho Trump opakoval svá oblíbená témata. Přeháněl svou volební podporu, útočil na dohody o volném obchodu a kritizoval členské země NATO, že "neplatí dost". Opakoval také svou chválu mučení prostřednictvím tzv. "waterboarding": "Oni mohou lidem sekat hlavy, mohou lidi topit, mohou vás pohřbít do písku a my nesmíme používat waterboarding. Nemáme rovnou příležitost." Dav jásal.

Trump se nezmínil o kontroverzi, kterou vyvolal, když kritizoval a zesměšňoval rodiče zemřelého amerického muslimského vojáka, za což byl všeobecně kritizován.

Obě nová kontroverzní témata byla součástí typického způsobu Trumpova jednání, když je v defenzívě. Namísto aby se omluvil nebo své předchozí útoky vzal zpět, zveřejnil kaleidoskop nových obvinění, aby přesunul pozornost médií k tématům, která mu méně škodí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie ve zmatku ohledně toho, co znamená brexit

2. 8. 2016

Britská vláda dosud vůbec nevypracovala otázky, co brexit znamená, natož odpovědi na ně, varují kritici z EU

- Nová britská premiérka Theresa Mayová navštívila celou řadu evropských hlavních měst, avšak není zjevné že by ona či kdokoliv jiný, znala odpověď na to, jak má Británie opustit EU. Opakovala, že Londýn hned tak neplánuje aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o EU, protože všechny strany si musejí zjistit "podstatu našeho vztahu".

Opakovala také varování, že Británie zajistí ochranu občanů EU na svém území pouze, pokud totéž zajistí evropské země pro britské občany. Britská vláda "splní" požadavek britských voličů na omezení imigrace a zároveň zajistí co možná nejlepší obchodní dohodu s EU. Vzhledem k tomu, že většina členských zemí EU považuje volný pohyb obyvatelstva za základní podmínku přístupu na evropský trh, není jasné, jak toho může být dosaženo.

Matka muslimského vojáka, který zahynul pro Ameriku, odmítla kritiku Donalda Trumpa

1. 8. 2016

"Jsem muslimka a jsem velmi silná. Mám velmi silné city. Mám velmi silné přesvědčení, že mohu říci, cokoliv chci."

Donald Trump kritizoval tyto truchlící muslimské rodiče... protože matka nepromluvila na sjezdu Demokratické strany.

Donald Trump: "Stála tam, neměla co říct. Pravděpodobně - možná měla zakázáno mluvit. Vysvětlete mi to. Ale spousta lidí to napsala."

Jejich syn, kapitán Humayun Khan, zahynul v roce 2007 v bojích pro Spojené státy v Iráku.

Moderátorka: "Co si myslíte o kritice od pana Trumpa, zaměřené na projev vašeho manžela, vzhledem k tomu, že to bylo tak přímo zaměřeno proti vám a proti tomu, že jste se rozhodla nepromluvit?"

"Byla jsem opravdu překvapena, že neviděl můj smutek ani mou bolest. Moje vnučka se mě zeptala, když jsem tam byla: 'Proč jsi byla tak smutná?' Čtyřleté dítě rozezná tu bolest a on reagoval, namísto na bolest, on tvrdil, že mi bylo zakázáno mluvit. On o islámu neví vůbec nic."

Papež František: Není správné identifikovat islám s násilím

1. 8. 2016

"Všechna náboženství mají ´malou fundamentalistickou skupinu´. Víra není jedinou příčinou terorismu"

Papež František varoval, že je nesprávné identifikovat islám s násilím a že sociální nespravedlnost a modloslužba penězům jsou hlavními příčinami terorismu.

"Myslím, že není správné ztotožňovat islám s násilím," řekl papež František reportérům na palubě letadla, jímž se po pětidenní návštěvě Polska vracel do Říma. "Není to správné a není to pravda."

Papež reagoval na otázku ohledně usmrcení pětaosmdesátiletého římskokatolického kněze během bohoslužeb v západní Francii, k němuž došlo 26. července. Vraždu si přisvojil Islámský stát.

"Myslím, že téměř všechna náboženství mají malou fundamentalistickou skupinu," řekl papež a dodal. "My ji máme tady," řekl o katolictví.

"Nemám rád, když se mluví o islamistickém násilí, protože, každý den, když se podívám na noviny, vidím tady v Itálii násilí - někdo zabil svou dívku, někdo zabil svou tchyni. To jsou pokřtění katolíci," dodal.

"Mám-li mluvit o islamistickém násilí, musím také mluvit o katolickém násilí. Ne všichni muslimové jsou násilní."

Dodal, že terorismus má různé příčiny. "Vím, že je nebezpečné tohle říkat, ale terorismus roste, když není žádná jiná alternativa, když lidé zbožští peníze a namísto člověka je učiní ohniskem světové ekonomiky. To je prvotní forma terorismu. To je základní terorismus proti celému lidstvu. Hovořme o tom," zdůraznil.

Nedávné teroristické útoky jsou podle papeže důkazem, že "svět je ve válce", avšak tu nezpůsobuje náboženství. V letadle z Polska do Říma řekl reportérům, že vinu za terorismus nese také nedostatek ekonomických příležitostí pro mladé lidi v Evropě.

"Ptám se sám sebe, kolik mladých lidí v Evropě bylo připraveno o ideály, lidí, kteří nemají práci. Pak se dávají na drogy a na alkohol anebo se nechají naverbovat Islámským státem."

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Táhni do islámska!"

1. 8. 2016

Jedu si takhle tramvají přes zastávku Hlavní nádraží. Sedím za řidičem a najednou přistoupí do dveří cizinec, který se ptá: "Ticket?" Z kabiny řidiče se ozve: "Já ti dám tyket ty imigrante zasranej, táhni do islámska", napsal Michael Skřivan na Facebooku.

Hned jsem věděl, že ten pán (pravděpodobně ze Španělska) mi dceru neznásilní a manželku nezabije.

Děkuji Vám, neznámý hrdino, z kabiny řidiče tramvaje číslo 9.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Dnes před dvaceti lety vyšlo první číslo Britských listů

29. 7. 2016 / Jan Čulík

Najdete je ZDE.ZDE je archiv vydání Britských listů za rok 1996. ZDE je archiv všech vydání Britských listů za posledních dvacet let, od července 1996 až do současnosti. ZDE je seznam nejčtenějších článků za celou dobu existence Britských listů.

K tomu: 28. 7. 2006: Brána pro nové myšlenky: Deset let Britských listů ZDE

Tehdy jako dnes byla důvodem, proč vydáváme Britské listy, snaha otevírat v české společnosti okna a dveře do světa. Deník jsme založili na základě přesvědčení, že pro každou společnost, tedy i českou, je  podnětné a užitečné, je-li vystavována myšlenkám a veřejné debatě odjinud, protože konfrontací různých kulturních postojů vznikají nové myšlenky. Není náhodou, že společnosti, které přijaly větší množství lidí z jiných zemí a kultur, výrazně ekonomicky i kulturně prosperují - vzniklý multikulturní kadlub je nesmírně přínosný. Vždycky je užitečné sledovat a zkoumat, co v jiných zemích a kulturách lidé dělají jinak, dobře či špatně, a poučit se z toho.

Vydat se ovšem na cestu otevírání dveří do světa a povzbuzování interkulturní komunikace je cesta obtížná. Britské listy to měly relativně lehké, neboť jejich šéfredaktor, Jan Čulík, už v době jejich založení žil více než třináct let na Západě. Stát každou nohou v jiné kultuře je  přínosné - to byla jeho zkušenost - a rozhodl se, ve veřejném zájmu, tuto zkušenost sdělovat českým čtenářům. Bylo a je, myslíme, velmi důležité, že zahraniční myšlenky a zkušenosti komunikuje někdo, kdo není z domácího českého prostředí - které automaticky nasazuje myšlenkám ze zahraničí filtr a funguje jako gatekeeper. Do vnitřního kulturního prostředí určité země se tak vlastně nikdy nedostanou myšlenky a postoje, které v něm už nejsou. To, co česká média přejímají ze zahraničí, je vždycky jen domácí výběr, který posiluje a prohlubuje domácí stereotypy. Tomu se nevyhneme - pokud jsme produktem jediné kultury, děláme to podvědomě a automaticky. Tak se ale uzavíráme ke své škodě ve vlastní izolaci. Budoucnost mají lidé, kteří mají zkušenost z více zemí a více kultur.

Jsem imigrant a muslim. A jsem tady, abych léčil rakovinu

1. 8. 2016

Moji rodiče se rozhodli žít v Pákistánu, ale povzbuzovali všech svých sedm dětí, aby emigrovaly do Spojených států a získaly tam vyšší vzdělání. Rodiče nás vychovali v přesvědčení, že imigrace do USA nám poskytne prostředky, abychom mohli přispět k znalostem tohoto světa, píše v deníku Guardian čelný americký onkolog Azra Raza. Moji rodiče byli hluboce dojati přijetím, jakého se jejich dětem dostalo v jejich nové vlasti, v zemi, kde se uznávají schopnosti a jsou odměňovány bez ohledu na rasu, barvu kůže či náboženství.

Můj starší bratr je chirurg pro nemoci srdce, moje starší sestra se stala pediatrickým onkologem, moje mladší sestra je radiolog a expert na rentgenování prsů. Další sestra má PhD v oboru mezinárodních vztahů, jeden můj bratr je profesor leteckého inženýrství a můj nejmladší bratr je elektrikářský inženýr.

Jsme všichni muslimové, jsme přistěhovalci a obohacujeme, prodlužujeme a zachraňujeme americké životy. Je nás jen sedm z mnoha imigrantů z mnoha zemí, z mnoha věr, kteří jsou - a vždycky byli - klíčovou součástí síly Spojených států. Tvrdě pracujeme, máme velké nápady a velké sny, věříme v tuto velkou zemi a ve svou sdílenou odpovědnost učinit ji ještě lepší pro všechny.

Uzavřít dveře Ameriky imigrantům nebude nikdy řešením problémů, jimiž čelíme. Namísto toho potřebuje Amerika přivést nejlepší mozky - a VĚTŠINU mozků - na boj proti rakovině a pro řešení dalších zásadních otázek naší doby.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump má "černou duši" a je absolutně nevhodným kandidátem na prezidenta

1. 8. 2016

Ve Spojených státech vznikla obrovská kontroverze poté, co Donald Trump urazil rodiče muslimského amerického vojáka, který r. 2004 zahynul v Iráku při snaze ochránit svou jednotku před nebezpečím. Otec zemřelého muslimského vojáka, právník, který vystudoval na Harvardu jménem Khizr Khan, se vyjádřil, že Trump má "černou duši" a je naprosto nevhodný pro funkci amerického prezidenta.

Uprostřed všeobecného ohromení nad chováním Donalda Trumpa, prezidentského kandidáta Republikánské strany, konstatovali rodiče sedmadvacetiletého armádního kapitána Humayuna Khana, který zahynul v Iráku, že Trump nemá morálku a je neschopen empatie.

"Je naprosto nevhodný k tomu, aby vedl tuto krásnou zemi," řekl Khizr Khan.

Czech President Zeman: People should arm themselves against refugees

1. 8. 2016

The Czech President Miloš Zeman recommends that Czech citizens should be afraid of terrorist attacks and should obtain guns. He has also demanded that those individuals whose applications for asylum have been rejected, should be deported and that the Czech Republic should build a fence on its border.

"It is cheap just to condemn terrorist attacks. The only solution is to get rid of what causes them and what causes them are the illegal immigrants," said Zeman.

He added that it is necessary to realise that amongst the large numbers of refugees, arriving in Europe there is a certain percentage of jihadists. "The solution is to deport everyone who is refused asylum in a particular country. As we know, most refugees are refused asylum." Zeman also wants to deport the "fanatical imams" who "sow hatred in the mosques".

Zeman added that in his view, all the refugees who have refused to accept asylum in a particular European country are illegal immigrants. Such people want to go to Germany in order to access social welfare there. "Have no illusions. They do not want to work there. They just want to get social welfare," said Zeman.

There are no refugees in the Czech Republic.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Hluboká knížka o životě a smrti

29. 7. 2016 / Jan ČulíkHelena Drašnarová, Kde je moje máma? Nakladatelství Petra Štengla. Praha, 2016. 248 stran. ISBN 978-80-87563-37-3

Helena Drašnarová, dcera Jaroslava Dietla a manželka nedávno zemřelého spisovatele Jiřího Drašnara vydala v nakladatelství Petra Štengla pozoruhodnou, čtivou, zábavnou a zároveň hlubokou knížku o svém životě a o smrti svých blízkých, nazvanou Kde je moje máma? Psala ji v letech 1989-2014 jako příležitostné zápisky o tom, co ji během míjejícího života zaujalo, v Americe i v Praze. Knížka je téměř perfektní tvar a je hlubokým svědectvím o životě - je asi funkcí věku autorky, že celá řada těchto "deníkových záznamů" je motivována úmrtím příbuzných, přátel a mnoha blízkých. Mám pocit, že hlavní motivací k publikaci této knížky byla zřejmě smrt maminky, paní Marie Dietlové, kterou ovšem Jaroslav Dietl kstáru sprostě opustil, jak už tomu bývá v Čechách zvykem, a zvolil si nový, mladší model trofejní manželky.

Ke knížce jsem objevil velkou blízkost, nejen proto, že paní Drašnarová je zřejmě přesně mého věku (také jí v době sovětské okupace v srpnu 1968 bylo šestnáct) a od roku 1980 žila se svým manželem na Západě, podobně jako já (žiju na Západě od roku 1978). Ovšem můj osud byl zřejmě daleko fešáčtější než osud Drašnarových: Já jsem se přiženil do skotské rodiny, dostal jsem od komunistického režimu z toho titulu povolení oficiálně se vystěhovat (že Stb později úspěšně na několik let zabránila tomu, abych volně jezdil přes železnou oponu mezi Británií a Československem, v což jsem drze doufal, to je jiná věc) a navzdory různým existenčním peripetiím jsem měl v Británii vždycky pevné zázemí a nakonec i různá, velmi slušná zaměstnání. Drašnarovi to navzdory svému intelektuálskému zázemí měli v Americe nesmírně těžké. Dvacet let pracovala paní Drašnarová jako servírka v restauraci na losangeleském letišti, Jiří Drašnar byl nezaměstnaný. V posledních letech Jiří Drašnar zemřel na rakovinu a zkušenost s průběhem této choroby a Drašnarovou smrtí musely být strašné - to však v knížce paní Drašnarové není, je zjevné proč.

Už by ale stačilo, co říkáte...

Chvála nejviditelnějších mezi populisty

1. 8. 2016 / Bohumil Kartous

Když budete mít pole a nebudete se o něj starat, zaroste plevelem. Agrokultura i kultura jsou postaveny jednoduše na kultivaci, ať už jde o polnosti či dobytek, nebo lidskou společnost. Rozdíl je v tom, že zaplevelení polnosti poznáte na první pohled. Zaplevelení společnosti se často tak jednoduše rozpoznat nedá. Většinou k tomu dochází až s odstupem a část lidí nakonec nikdy není ochotná uznat, že žijí obklopeni parazitickým kulturním býlím. Pro mnohé je tento stav prostě kýžený. Političtí populisté jsou takovým kulturním plevelem v krystalické podobě. Dobré varování před tím, než pokryjí společnost kobercem těžko vykořenitelné biomasy, která pouze spotřebovává cennou energii, aniž by z ní společnost získávala zpětně jakýkoliv užitek.

Česká média stále více podléhají rasismu

1. 8. 2016 / Daniel Veselý

Jestliže se v českém mediálním prostoru se vznikem konfliktu na Ukrajině vyrojily desítky konspiračních webů, jež se od vypuknutí uprchlické krize s úspěchem věnují šíření rasistických a xenofobních zkazek, tato mediální strategie se dosud úspěšně vyhýbala takzvaně seriózním médiím. To se ale pomalu začíná měnit, neboť „uprchlické“ téma se prostě dá skvěle „prodat“.

Je nade vší pochybnost jasné, že uprchlická krize zdaleka nekončí a děsivá tragédie osob utíkajících před strázněmi osudu neztenčena pokračuje, ba přímo graduje. Reportérka listu Independent Lizzie Dearden se znepokojením upozorňuje na skutečnost, že žijeme v hanebné kapitole evropských dějin, protože s bližními nedokážeme zacházet jako s lidskými bytostmi ZDE . Letos ve vodách Středozemního moře, které nadále zůstává obrovským hřbitovem, zahynuly přinejmenším tři tisíce osob, jež se snažily dostat ke břehům starého kontinentu.

Rasismus v médiích je i v České republice trestný. Proč Policie ČR proti němu nezasahuje?

1. 8. 2016

§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Proč Policie ČR nezasahuje proti rasismu?

1. 8. 2016

Ptáte se proč policie v ČR nezasahuje proti rasismu, píše David Michal. Vodítkem k odpovědi mohou být dva prosté fakty.

Za prvé, počet policistů v ČR na obyvatele je jeden z nejvyšších na světě. Bezpečnost však v ČR vyšší není. Tedy je zřejmě velký problém v organizaci policie jako takové.

Za druhé, rasisty a nácky uniforma z nějakého důvodu přitahuje. Tedy je u policie a v armádě více nácků, než v ve zbytku populace.

Takže proč policie nehoní nácky? Je jich moc a jsou špatně organizovaní a také protože je hodně policistů samo nácky.

Poznámka JČ: Pokud se nepletu, policie má však dohlížet na dodržování zákonů. Neměla by tedy Česká republika ty paragrafy kriminalizující rasismus zrušit? Není to pokrytectví, mít je v trestním zákoníků a nejednat?

Jel jsem tuhle na kole v jedné středočeské vesnici a visel tam plakát "Islám - naděje, nebo globální hrozba"? Už ten plakát zosobňoval trestný čin vyvolávání nenávisti proti náboženství, který údajně český trestní zákoník trestá třemi lety vězení. Zkuste si představit plakát "Židovstvo - naděje, nebo globální hrozba?" nebo "Křesťanství - naděje, nebo globální hrozba?"

Nikomu to nevadilo. Pokrytectví.

Bodláky Václava Duška

Státní sinekury, záruka trvalé soběstačnosti

1. 8. 2016 / Václav Dušek

Plytké století, ani náhodou. Sudetští lázeňáci, náplavy, nečekali až budou konečně více zasahovat strážníci proti nedodržování městských pravidel, ale vytvořili jakousi neúprosnou milici, která začne proti vetřelcům, arabským neposedům, dobře platícím za služby v lázních, bránit obyvatelstvo. Pro zamyšlení i pobavení. Tajné služby prý budou pořádat zátahy na nepohodlné občany. Takže, položte si zásadní otázku, zda můžete být v hledáčku Bretschneiderů. A začněte kušovat. Pokud zpráva není kachnou letních vodstev, bude o zábavu postaráno - v Jáchymově se přehrabou nejen zvětralé haldy, ale s novou výrazně moderní technikou, hrrr, do slojí - nerostů ubývá, potřeb přibývá.

Každý z nás se může stát autoritou

1. 8. 2016 / Ivo Barteček

Možnosti před dvaceti a více lety stát se ovlivňovatelem dění okolo, byly mnohem menší, než jak je v tomu v novém tisíciletí. Lidé se dříve spoléhali v referování o událostech ve světě na denní tisk a na televizi. Dříve bylo nesmírně jednoduché lidmi manipulovat, v období komunismu se pár tiskáren a redakcí ovládalo velice snadno a stejně tak snadno se ovládalo pár konglomerátů vlastnících média v západním světě. Smyslem médií bylo ukazovat běžným lidem tu správnou cestu a nechat je, ať si přednatrávené informace maximálně zpracují někde u piva v hospodě. Informací nebylo příliš moc a pokud byli tak takové, aby byl lid pokud možno udržen v klidu. A život byl klidnější. Ve světě se totiž nedělo až tolik věcí, nebo se o nich nevědělo a máloco stálo za skutečný hovor. Člověk byl konzument a informace mu byly předkládány hotové, zpracované a názorově správné. Ve společnosti se zažilo, že v tisku se obecně lže. A dnes?

Desetitisíce Erdoğanových stoupenců uspořádaly demonstraci v Německu

1. 8. 2016

V Kolíně nad Rýnem se konala demonstrace 40 000 stoupenců tureckého autoritářského prezidenta Erdoğana. Demonstranti skandovali "Turecko" a nesli turecké státní vlajky. V Německu žijí asi 3 miliony Turků. Kolínskou demonstraci zorganizovala jedna proerdoğanovská strana. Německý ústavní soud zakázal přímý přenos projevů tureckých politiků včetně Erdoğana, proti čemuž turecká vláda ostře protestovala.

"Jsme tady, protože naši spoluobčané v Německu podporují demokracii a protestují proti pokusu o vojenský puč v Turecklu," řekl na shromáždění turecký ministr sportu Akif Çağatay Kılıç.

Od neúspěšného vojenského puče v Turecku dne 15. července provádí prezident Erdoğan tvrdé čistky proti údajným stoupencům puče a už nechal uvěznit téměř 19 000 lidí, což vyvolává mezinárodní znepokojení

Přesná definice pobrexitové Anglie

1. 8. 2016"Mezitím civí svět na Británii a vidí opilou, protivně vlhkou skálu, po níž lezou bigotní jedinci s tváří Shreka a školáci, trpící přeludy a mámením, navlečení v oblecích pro dospělé." Tak charakterizuje dnešní pobrexitovou Anglii spisovatel A.L. Kennedy, který Británii opouští a vyzývá občany, aby se k němu přidali. ZDE. Definice je to přesná, konstatuje Jan Čulík.

Naděje na porážku nemoci Aids mizí, varují experti

1. 8. 2016

Úsilí zlikvidovat Aids v Africe se vážně rozkládá. Léky ztrácejí svou účinnost, protože choroba AIDS získává novou odolnost, počty infekcí rostou a financování boje proti nemoci klesá. Znamená to, že hrozí, že se epidemie AIDS znovu vymkne z kontroly, varují experti.

OSN stanovila cíl roku 2030, do kdy měla být choroba AIDS zlikvidována, avšak realita především v rozvojových zemích vypadá naprosto jinak. Mnoho expertů se domnívá, že se epidemie bude dál šířit. V současnosti na AIDS ročně umírá 1,5 milionu lidí. Vládnou obavy, že tento počet zase rychle poroste.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Papež František v Polsku apeloval na mladé lidi, aby odmítli "narkotika úspěchu"

1. 8. 2016

Během své poslední mše celebrované na poli nedaleko Krakova naléhal papež František na statisíce účastníků mše, aby věřili v sami sebe, odmítli hmotařství a "narkotika úspěchu za každou cenu". Apeloval na ně, aby riskovali.

"Nepřijmout sebe samého, žít zachmuřeně, být negativní to znamená neuznat naši nejhlubší totožnost," řekl František a pokračoval:

"Bůh počítá s vámi s takovými, jací jste, ne s tím, co vlastníte. V jeho očích jsou šaty, jaké máte na sobě, anebo mobilní telefon, jaký používáte, naprosto irelevantní. Bohu je jedno, jestli vystupujete nebo nevystupujete stylově: Bůh se zajímá o vás. V jeho očích máte obrovskou cenu a vaše hodnota je tak velká, že ji nelze určit."

Tajemstvím radosti ze života není "potlačovat zdravou zvědovaost, ale riskovat, protože život znamená nebýt schovaný za pecí," řekl papež.

Apeloval na mladé lidi, aby "řekli jasné NE narkotikům úspěchu za každou cenu a sedativu starosti jen o sebe a o vlastní pohodlí."

František dodal: "Lidé vás možná budou považovat za snílky, protože věříte v novou humaniotu, v humanitu, která odmítá nenávist mezi národy, která odmítá považovat hranice zemí za bariéry a která dokáže pěstovat vlastní tradice, aniž by byla soustředěná jen na sebe a úzkoprsá. Nenechte se tím zdeprimovat: s úsměvem a otevřenou náručí vyhlašujte naději a budete požehnáním pro naši jednotnou lidskou rodinu, kterou tu představujete tak krásně."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump zaútočil na muslimského otce vojáka, který zemřel pro Ameriku

31. 7. 2016

Donald Trump reagoval na kritiku Khizra Khana, otce muslimského amerického vojáka, který zemřel ve snaze ochránit svou jednotku. Khan promluvil tento týden na kongresu Demokratické strany. Obvinil Trumpa, že se chová nevlastenecky a sobecky.

Trump se vyjádřil: "Proč neřekla nic jeho manželka?" Tvrdil také, že Khanův projev mu napsali propagandisté, kteří pracují pro Hillary Clintonovou. Khan zdůraznil, že svůj projev spolu se svou manželkou napsal sám.

"Když se podíváte na jeho ženu, jen tam stála," řekl Trump. "Neměla nic co říct. Možná jí zakázal, aby cokoliv říkala. Vysvětlete mi to," řekl Trump.

Jaké má Donald Trump vazby na Rusko?

31. 7. 2016

Trump a jeho stoupenci zajistili, že nedávný kongres Republikánské strany v Clevelandu zrušil příslib, že Spojené státy poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině v boji s proruskými vzbouřenci, kteří dostávají vojenskou podporu z Ruska. Koordinátorem washingtonského diplomatického sboru pro Republikány v Clevelandu byl Frank Mermoud, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který se podílel na podnikání na Ukrajině prostřednictvím černomořské ropné a plynařské společnosti Cub Energy, jíž je ředitelem. Je také členem Americko-ukrajinské podnikatelské rady.

Mermoud má dlouholeté vazby na předsedu Trumpovy předvolební kampaně, Paula Manaforta, který v roce 2010 pomáhal proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi zlepšit svůj image a vyhrát prezidentské volby na Ukrajině.

Na republikánském sjezdu se vyskytl i Philip Griffin, dlouholetý Manafortův spolupracovník v Kyjevě.

Nesmyslné představy o boji proti rakovině

31. 7. 2016 / Boris Cvek

Na Novinkách.cz se objevil titulek: „Boj s rakovinou nevzdal. Badmintonista Koukal na olympiádu pojede.“ To vyvolává dojem, že boj s rakovinou stačí nevzdat, a zvládnete to – nebo jinými slovy: ti, kteří na tuto nemoc zemřeli, to prostě vzdali.

Na Facebooku pravidelně sleduji zkušenosti několika amerických žen s metastazující rakovinou prsu (metastatic breast cancer neboli MBC), které na tuto nemoc pomalu, neodvratně umírají. Jen v USA na MBC zemře každý rok na 40 tisíc žen.

Četl jste vůbec někdy americkou ústavu, Donalde Trumpe?

30. 7. 2016

Khizr Khan, otec muslimského amerického vojáka, který zahynul v Iráku, konstatoval během kongresu Demokratické strany, že Donald Trump by jeho syna nikdy nevpustil do USA:

"Hillary Clintonová měla pravdu, když řekla, že můj syn patří k tomu nejlepšímu v Americe. Kdyby to záleželo na Donaldu Trumpovi, můj syn by se nikdy do Ameriky nedostal. Donalde Trumpe, vy žádáte Američany, aby vám svěřili svou budoucnost. Dovolte mi, abych se já vás zeptal: Přečetl jste si vůbec někdy ústavu Spojených států? Rád vám půjčím svůj výtisk. Vyhledejte tam slova svoboda a rovná ochrana před zákonem. Byl jste někdy v životě na hřbitově v Arlingtonu? Jděte se tam podívat na hroby odvážných vlastenců, kteří zemřeli při obraně Spojených států amerických.

Uvidíte tam všechny víry, pohlaví a etnika.

Vy jste neobětoval nic.

Udělejte si čas a jděte volit. A volte toho, kdo nás uzdraví. Hlasujte pro nejsilnějšího, nejkvalifikovanějšího kandidáta, Hillary Clintonovou. Ne pro toho člověka, který nás rozděluje."

There is no difference between islam and islamism, says the spokesperson of the Prague archbishopric

29. 7. 2016

Islam is not a friendly religion and it is connected with violence, said Milan Badal, the director for external relations in the Office of the Archbishop of Prague on Czech television. He warned that islam and islamism may be more alike than it seems.

"Only in 2014, there were 467 attacks against Christian churches in France. Now the first person was actually murdered. Both the media and the politicians keep silent about these attacks due to their political correctness. The murder of the Catholic priest at Saint-Étienne du Rouvray is the consequence of their silence," said Badal.

"Radical attitudes prevail in islam. Islam is becoming more and more militant because this is how they understand it. We are 'unbelieving dogs' for them and if you kill an unbelieving dog, you will be received in Paradise," said the spokesperson of the Prague Archbishopric.

The Prague archbishop Dominik Duka is well-known for his hostile attitude towards refugees and towards islam. In an interview for the newspaper Lidové noviny Archbishop Duka said in May that those people who demonstrate demanding that the Czech Republic should accept refugees should be ready to give up a quarter of their income. He warned against an uncritical reception of refugees because "such action would divide society".

Source in Czech ZDE

Jak jsem se nestal kapitalistou

29. 7. 2016 / Jan Sláma

Ne že bych o to byl nějak stál, dokonce jsem k této společenské vrstvě mnohokrát vyjádřil svůj odmítavý názor. Nicméně v době slavné transformace, tedy lépe předání celospolečenského majetku do rukou a kapes jednotlivců, se mazaná myšlenka, založená na přirozené hrabivosti lidí, ve formě kuponové privatizace ujala. I lidé kteří principiálně s odnárodněním nesouhlasili si nakonec řekli – „když už se to takhle upeklo, tak ať z toho také něco mám“.

Zaplatili jsme si kuponové knížky a vybírali z množství továren a podniků, které se nabízely, aby si v nich občan získal svůj akcionářský podíl, ze kterého pak bude dostávat dividendu, která mu třeba zpříjemní stáří, či něco podobného. Tak jsem stejně jako ostatní přemýšlel kam své možnosti vložit, který podnik vypadá perspektivně, který má tradici a jistotu výdělku. Ti, kteří byli světa neznalí se spolehli na jakési fondy, které někteří spekulanti založili, aby časem zjistili, že přišli o vše, zatímco majitel fondu si užívá někde na Bahamách. Někteří na fondech ale neprodělali a nějakou odměnu za svou důvěru dostali.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16477