Barack Obama lhal:

Usáma bin Ladin byl neozbrojený starý invalida, když ho američtí vojáci zastřelili

12. 5. 2015

Investigativní novinář Seymour Hersh upozornil, že Usáma bin Ladin zemřel úplně jinak, než jak praví oficiální verze americké vlády

Seymour Hersh, investigativní novinář a držitel Pullitzerovy ceny, tvrdí, že Barack Obama lhal ohledně okolností usmrcení Usámy bin Ladina. Učinil to ku svému osobnímu politickému prospěchu. Když Usámu v roce 2011 zastřelili američtí vojenští námořníci, byl to neozbrojený "invalida". K žádné přestřelce nedošlo.

Kauza Usáma bin Ládin a okolnosti jeho dopadení a smrti: Plagiátorství nebo shoda v informacích?

12. 5. 2015 / Daniel Veselý

Karel Dolejší píše, že Seymour Hersh se s „největší pravděpodobností jen chlubí cizím peřím“, protože bloggerka R. J. Hillhouseová již 7. srpna 2011 publikovala verzi o smrti Usámy bin Ládina, v níž je řada informací totožná s těmi, jež Seymour Hersh zveřejnil ve svém rozsáhlém textu o 10 000 slovech ZDE. Dolejší nicméně odkazuje pouze na krátký text zmiňované bloggerky a její obvinění Hershe z plagiátorství. Myslím, že je třeba srovnat oba texty, takže přikládám obsáhlý Hershův článek, který vyšel letos ve vydání na 21. května v London Review of Books ZDE, nechť čtenář sám rozhodne, jde-li o plagiátorství, či nikoliv.

Zruší-li konzervativci Zákon o lidských právech, rozbijí tím mírovou dohodu ze Severního Irska

12. 5. 2015

Severoirská lidskoprávní organizace Committee on the Administration of Justice, Výbor pro provádění spravedlnosti CAJ, upozorňuje, že pokud britští konzervativci zruší Zákon o lidských právech, jak plánují, poruší tím "Velkopáteční" mírovou dohodu, uzavřenou v roce 1998 mezi dvěma suverénními státy, Velkou Británii a Irskou republikou. CAJ požaduje bezodkladné jednání s britskou ministryní pro Severní Irsko Theresou Villiersovou.

Nepál byl zasažen dalším silným zemětřesením

12. 5. 2015

Lidé v hlavním městě Nepálu Kathmandú dnes v hrůze vyběhli do ulic, poté co byla země znovu zasažena dalším silným zemětřesením o síle 7,4 na Richterově stupnici. Epicentrum bylo blízko Mount Everestu. Zatím nejsou informace o nových mrtvých a raněných. Podrobnosti v angličtině ZDE

Sociální demokrat Jonas Savimbi, aneb Víme, že nic nevíme?

12. 5. 2015 / Karel Dolejší

Bývalý angolský guerillový předák Jonas Savimbi se v mládí angažoval v portugalské komunistické straně; v polovině 60. let navázal spolupráci s Pekingem a odjel na výcvik do Číny; v polovině 80. let získal podporu amerických konzervativních institucí. Souběžně s tím v různých životních etapách vystupoval jako komunista západního střihu, maoista a sociální demokrat. Při veškerých proměnách politické identity zůstal fakticky kmenovým lídrem kmene Ovimbundu a jedním z nejúspěšnějších guerillových velitelů 20. století. Kdo však ví, možná by jej někteří kritizovali za "chybějící identitu"...

John Kerry cestuje do Moskvy

12. 5. 2015

Poprvé od začátku války na Ukrajině navštíví americký ministr zahraničí John Kerry v úterý Moskvu. Bude cestovat také do Soči na Černém moři a setká se s Vladimírem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Budou jednat o ukrajinské krizi, o Sýrii a o Íránu.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Rektor Masarykovy univerzity: vzdělávací systém reprodukuje sociální rozdíly

12. 5. 2015 / Bohumil Kartous

Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, přednesl zásadní projev u příležitost Dies academicus (dne akademiků). Upozornil v něm na fakt, že český vzdělávací systém se podílí na reprodukci sociálních rozdílů, místo aby se je snažil snižovat, což je jeho zásadní sociální funkce. Potvrdil tak zjištění, která na přednášce o vlivu vzdělání na sociální mobilitu pro českou odbornou veřejnost přednesl Jan Germen Janmaat z University College London. V rozporu se stávajícími trendy požaduje ministr školství Marcel Chládek odklon od všeobecného vzdělávání ve prospěch odborného: na úrovni 15letých. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Věda o nedostatku: Behaviorální ekonom o chudobě

12. 5. 2015

Ke konci 2. světové války, když tisíce Evropanů umíraly hlady, se 36 mužů z University of Minnesota dobrovolně přihlásilo k provedení studie, jež je přivedla na hranici vyhladovění. Cílem bylo zjistit, jak bezpečně znova vyživit zbídačené obyvatele, s nimiž se potkávali spojenečtí vojáci.

Zákon o státní službě nyní vede přesně k tomu, čemu má později zamezovat

"Noc dlouhých nožů" na českých úřadech

12. 5. 2015 / Bohumil Kartous

Současné dění v Agentuře pro sociální začleňování, kde se většina zaměstnanců vzbouřila proti svému politickému nadřízenému Jiřímu Dienstbierovi a vstoupila do stávky, není jen zprávou o tom, co se děje na úřadu vlády, resp. v úseku řízeném ministrem bez portfeje. Je to zpráva o tom, co se děje v posledních týdnech před tím než vstoupí v platnost zákon o státní službě, jehož původním záměrem bylo zamezit přílišné politické manipulaci úřadů oblíbeným dosazováním loajálních a často zcela neschopných přátel na místa, jejichž prostřednictvím je možné úřady řídit. V současnosti vrcholí frenetická snaha těch, kdo jsou v politickém držení úřadů, aby dosadili své příznivce do 1. 7., kdy zákon vstoupí v platnost. Poté totiž budou mnozí z nich takřka neodvolatelní.

Více než 5000 signatářů požaduje připojení severní Anglie ke Skotsku

12. 5. 2015

Po všeobecných volbách v Anglii stoupl počet signatářů na rok staré petici na serveru Change.org, požadující připojení severní Anglie ke Skotsku na více než 5000.

V petici se praví: "Diskuse v londýnské sněmovně je pro sever Anglie stále více irelevantní. Severoanglická města cítí daleko větší afinitu se svými skotskými protějšky, jako je Glasgow a Edinburgh než s ideologií jihu země, soustředěné na Londýn. Potřeby severu nechápe nekonečná fronta absolventů soukromých škol z Etonu, kteří osazují poslanecké lavice v londýnském parlamentu. Sever Anglie by se měl připojit k nově nezávislému Skotsku a znovu získat kontrolu nad vlastním osudem. My, obyvatelé severu, požadujeme, pokud Skotsko získá nezávislost, aby byla hranice mezi novým Skotskem a Anglií posunuta na jih až k řece Dee a k ústí řeky Humber."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Cameron se připravuje zaútočit na BBC

12. 5. 2015

Britský konzervativní premiér, rozzuřený předvolebním vysíláním televize BBC, jmenoval nepřítele BBC Johna Whittingdale ministrem kultury a uložil mu úkol, aby "BBC vyřešil". Whittingdale zahájí akce ke zrušení povinného koncesionářského poplatku BBC. Jak konstatuje konzervativní deník Daily Telegraph, jde o vyhlášení otevřené války proti BBC.

Whittingale se v minulosti vyjádřil, že "BBC vyřeší" a že "koncesionářský poplatek je horší než městská daň". Ultrakonzervativní poslanci se chtějí BBC pomstit, protože tvrdí, že její vysílání bylo zaujaté ve prospěch Labouristické strany.

Konzervativci se také obávají, že před vyhlášením referenda o odchodu Británie z EU by BBC mohla vysílat názory podporující setrvání Británie v Evropské unii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Překvapení z britských voleb, které platí i pro Českou republiku

Politika se nedělá na Facebooku či Twitteru

12. 5. 2015

Jedním z největších překvapení nedávných britských voleb je, že nelze vytvořit socialistický ráj na Zemi publikováním na Twitteru či na Facebooku, píše ironicky Suzanne Moore v deníku Guardian.

Lidé, kteří to dělají, sledují, nebo mají mezi přáteli jen sami sebe, a zdá se, že mnoho z nich si to vůbec neuvědomuje. Tito lidé poslouchají jen vlastní ozvěnu a neuvědomují si, že ne všichni občané jsou levicového přesvědčení.

Improvizace podle („neochvějných“) pravidel (?)

12. 5. 2015 / Miloš Dokulil

Před lety jsem náhodou poznal jednoho pana docenta, který zřejmě po celá desetiletí, když se dostal se svým výkladem na začátek 19 století, důvěryhodně zahlaholil o „Óžýstu Kóntovi“. (Šlo ovšem o jméno Auguste Comte, jehož křestní jméno se čte „ógyst“.) Měl-li takto naservírováno každoročně v posluchárně třeba na sto párů uší, infikoval do hlav jejich nositelů přinejmenším v tomto zcela konkrétním případě výslovnostní zmetek.

Syrský režim "se obává převratu"

11. 5. 2015

Alí Mamlúk, šéf národní bezpečnostní kanceláře a jeden z mála syrských představitelů, kteří stále mají přístup k prezidentu Asadovi, byl obviněn z tajných jednání se zeměmi podporujícími povstalce a exilovou opozicí. Byl odeslán do domácího vězení.

Ukrajina: Čekání na obnovení ofenzívy

11. 5. 2015 / Karel Dolejší

Od uzavření druhé Mnichovské, pardon, Minské dohody spojené síly ruské armády a donbaských "separatistů" obsadily celkem 28 ukrajinských sídel ZDE.

Denně se bojuje na přístupech k Mariupolu a také v několika dalších městech a vesnicích Doněcké a Luhanské oblasti, které jsou pravidelně ostřelovány (již opět raketomety a těžkým dělostřelectvem) a periodicky "masírovány" útoky nepravidelných ruských jednotek.

Jak natočit film, který se bude líbit i za třicet let

11. 5. 2015 / Tomáš Franke

Také vás už nudí ty dnešní filmy, které jsou sice technicky úplně dokonalé ale jinak za nic nestojí? A místo stříleček byste raději nějaký ten příběh. Tak právě pro vás je určen můj článek. Ano, je to zvláštní, za té nejtužší normalizace, kdy vše podléhalo schvalování, vznikaly mnohdy kvalitnější filmy a zábavné pořady, než jaké vznikají dnes. Říkáte, že bez tučného konta a trikového studia nemůžete konkurovat Hollywoodu? Tak to se tedy ošklivě pletete. Nechte akční hrdiny klidně spát a raději si zapisujte příhody svých známých. A nezapomeňte se podívat do skříně, jestli tam nemáte schované dopisy od dětí, ze školy v přírodě. Ne, nezbláznil jsem se. To všechno může totiž snadno porazit i světové trháky za stovky miliónů dolarů. Nevěříte? Všechny následující události se opravdu staly...

Krajské zřízení jako bezpečnostní hrozba ČR

11. 5. 2015

Žijeme v době větších bezpečnostních hrozeb, než tomu bylo před několika málo lety. Vojenské zásahy „na obranu Rusů“ na území sousedních států či fanatičtí teroristé všude po světě nám dělají vrásky na čele. Někteří politici v ČR hovoří o potřebě zvětšení rozpočtu na armádu, obnově odvodů a ochotě občanů ČR hájit svůj stát. Jak se k této otázce staví strana Moravané? píše Ondřej Hýsek, předseda politické strany Moravané.

Proč jsme protestovali proti Marine Le Penové

11. 5. 2015

tisková zpráva

Po mediálních ohlasech na protestní akci proti návštěvě předsedkyně francouzské Front National, Marine Le Penové, je namístě znovu vyjasnit motivace, které k tomuto protestu vedly. Marine Le Penová přijela do Prahy na pozvání Občanské konzervativní strany. Ta pořádala konferenci „Evropský mír a prosperita po EU“, které na půdě parlamentu dal záštitu poslanec strany Úsvit přímé demokracie, Radim Fiala.

NATO vyhostilo ze svého ústředí větší množství ruských špionů a obnovilo horkou linku do Moskvy

11. 5. 2015

Severoatlantické společenství se rozhodlo obnovit horké telefonní linky z doby studené války do Kremlu a do ruského generálního štábu v Moskvě s cílem snížit pravděpodobnost eskalace vojenské konfrontace a případných chybných interpretací rozhodnutí opačné strany v době napětí mezi Východem a Západem v důsledku války na Ukrajině.

Makedonie: Čeká Evropu další válka?

11. 5. 2015 / Karel Dolejší

Dvoudenní boje u města Kumanovo v neděli skončily, nicméně jeden z poražených aktérů, kosovskoalbánský ozbrojenec, ještě na závěr oznámil, že "skutečná" válka začne až 12. května ZDE. To poté, co makedonské bezpečnostní složky horkotěžko udolaly až 120 militantů vyzbrojených útočnými i odstřelovačskými puškami a reaktivními granátomety ZDE, přičemž padlo 8 policistů ZDE a 37 jich bylo raněno.

Merkelová v Moskvě naléhala na Rusko, aby separatisté dodržovali příměří z Minsku

11. 5. 2015

Německá kancléřka Angela Merkelová požaduje, aby Rusko přesvědčilo separatisty na Ukrajině, aby dodržovali dohodnuté příměří. To je neustále porušováno.

"Stále ještě nemáme příměří," zdůraznila Merkelová. "Separatisté ho velmi často porušují," dodala a citovala informace od mezinárodních pozorovatelů. "Každý den dostáváme zprávy z OSCE, které vysvětlují docela objektivně, proč toto příměří není dodržováno."

Osvobození či dobytí aneb u nás v Absurdistánu je vše při starém

11. 5. 2015 / Daniel Veselý

Diskusi o tom, zda nás Rudá armáda před 70 lety osvobodila či dobyla, považuji za tradiční kolorit a zároveň za typicky českou absurditu – asi tak, jako když normalizační politrukové s vážnou tváří tvrdili, že Plzeň neosvobodila americká armáda. Dnes tu ale je jeden dost podstatný rozdíl. Nemusíme totiž povinně lhát, nicméně se při hodnocení 70 let starých událostí stále ocitáme jako v Jiříkově vidění.

Anglické volby:

Někteří Angličané zuří

10. 5. 2015

Toto upozornění je vystaveno před jedním obchodem v jižní Anglii:

Důležité upozornění:

Prosím, aby ti zákazníci, kteří hlasovali pro konzervativce, se při vstupu do mého obchodu identifikovali. Budu mít potěšení účtovat vám desetiprocentní konzervativní daň, kterou uvalím na váš nákup. Jsem si jist, že jako občané, kteří jste se rozhodli podpořit stranu elitářských, sobeckých jedinců, pochopíte, že toto je jedno z "tvrdých" rozhodnutí, které musím učinit abych dospěl za vlády, kterou jste si zvolili, k "vyrovnanému rozpočtu". Nestyďte se za to, že jste konzervativci! Ano, a co se týče občanů, kteří hlasovali pro stranu UKIP, prosím, jděte si nakupovat jinam. Děkuji, Matt.

Jak informuje dodatečně deník Guardian, tato fotografie se virálně rozšířila po sociálních sítích. Autorem upozornění je Matt Woodruff, majitel zahradnického supermarketu Woodruffs Yard v městě Lewis v hrabství East Sussex.

"Je mi jedno, jestli se mi pomstí. Nevydělávám moc a jestliže to bude znamenat konec mého podnikání, ať to tak klidně je," řekl Matt Woodruff deníku Guardian. "Někdy prostě se musíte postavit a říct, v co věříte."

Dodal, že jeho "upozornění" proměnilo jeho obchod v ohnisko politických rozhovorů. Mnoho lidí přišlo debatovat o tom, jakým směrem se má vydat britská levice. Woodruff uvedl, že byl překvapen, že za ním bulvární pravicový deník The Sun poslal reportéra jen za několik hodin od té doby, co tabuli s "upozorněním" zveřejnil. "Původně jsem s nimi nechtěl mluvit, ale přesvědčili mě. Řekl jsem jim co si myslím," dodal. "Asi mě vylíčí jako šíleného levicového zahradníka, který se zbláznil, ale mě je to jedno, stejně to číst nebudu."

Podrobnosti ZDE

Britští konzervativci ruší Zákon o lidských právech

10. 5. 2015

Britský premiér David Cameron rychle připravuje akční program své nové vlády. Jeho základním pilířem bude zrušení evropského Zákona o lidských právech. Cameron právě jmenoval ministrem spravedlnosti svého ultrapravicového bývalého ministra školství Michaela Govea, který vyvolal v britském školství svými "reformami" tak velký odpor, že musel být odvolán. Gove bude hlavním vyjednavačem za Británi s Evropskou unií a zasadí se o zrušení Zákona o lidských právech. Další součástí akčního programu nové konzervativní vlády bude referendum o odchodu Británie z EU a překreslení volebních okrsků, které napříště budou výhodnější pro Konzervativní stranu.

Jediný skotský poslanec za Konzervativní strany David Mundell se má stát ministrem pro Skotsko a bude realizovat decentralizační program, který po loňském skotském referendu nastínila tzv. Smithova komise. Jenže Nicola Sturgeonová, skotská premiérka za SNP, varovala, že decentralizační program je nedostatečný a že požaduje plnou fiskální odpovědnost za Skotsko.

Premiéru Cameronovi hrozí vzbouření od extremistických euroskeptiků v jeho vlastní straně. David Davies, bývalý kandidát na šéfa Konzervativní strany, už požadoval, aby Británie měla právo nedodržovat všechny zákony Evropské unie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Altruismus" Marshallova plánu. Brain way z východu na západ. Korejská válka a německý průmysl. Genialita nedokonalého VW Brouk.

Německý hospodářský zázrak ( II. díl)

10. 5. 2015

Dnes, po šedesáti letech, otřásá Evropou finanční krize. Německo nutí ostatní země, aby přijímaly tvrdá úsporná opatření. A radí jim: "Kdybyste byli tak pilní, jako jsme byli my po válce, tak byste také dosáhli výhod hospodářského zázraku.“ To působí arogantně a sebevědomě. Odkud bereme vlastně jistotu předepisovat ostatním, co a jak mají dělat? Shoduje se vůbec naše verze hospodářského zázraku se skutečností, pokud tomu tak vůbec bylo. Co kdyby to bylo jinak? Může existovat jiný názor na to, jak se věci měly? Přinášíme pokračování přepisu německého dokumentárního filmu Christopha Webera Ist Zukunft der Wirtschaft düster? (Chmurná budoucnost ekonomiky?, I. díl), jenž popisuje pozadí tzv. německého hospodářského zázraku po 2. světové válce. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

První krok nové britské vlády

Ministryně vnitra zintenzivní špehování občanů

9. 5. 2015

Nová britská konzervativní vláda rychle rozšíří a posílí pravomoci policie a bezpečnostních služeb špehovat občany na internetu. Před volbami to udělat nemohla, protože to blokovali její levicovější koaliční partneři, liberální demokraté, jejichž strana se ve čtvrtečních volbách téměř úplně rozložila.

Ne všichni vysokoškoláci jsou "mrtvé duše", ovšem ti aktivní okolo sebe vidí letargii

Největší neštěstí je mít bezduchého učitele

9. 5. 2015 / Bohumil Kartous

"Častá vize je 40 let v jednom kabinetu a následný přesun rovnou do krematoria," říká o perspektivě budoucího českého učitele Tomáš Bederka, jeden z těch studentů, kteří potvrzují výjimku o apatické generaci vysokoškolských studentů. Sám založil studentský spolek Agora na Pedagogické fakultě UK v Praze a snaží se s jeho pomocí rozhýbat stojaté vody v této "zapomenuté" části akademického světa. Zdá se mu, že na VŠ přichází nová generace studentů, z nichž alespoň někteří se nechtějí smířit s rolí mrtvých ryb plujících s proudem. V následujícím rozhovoru poukazuje na objektivní bariéry, které brání tomu, aby se z učitelství stalo v ČR respektované a požadované povolání, ale i o tom, jak velký vliv mohou mít studentské spolky na rozvoj vysokého školství nebo jak absurdně je v ČR zablokován výzkum v oblasti pedagogiky.

Osvobození?

9. 5. 2015 / Karel Dolejší

"Slavné májové dny" probíhaly za minulého režimu pokaždé ve znamení masové projekce (vědecko)fantastických sovětských válečných filmů. V nich stateční vojáci hned na počátku války puškami a granáty zastavují makety německých tanků Tiger, jež ještě neexistovaly ani na rýsovacích prknech (Bojovali za vlast), zatímco Stalin nemizí vyděšeně na daču, ale s pomocí stroje času z budoucnosti řídí porady Stavky a pronáší přitom autentické výroky pozdějšího data. V souvislosti s debatou, zda květen 1945 byl či nebyl osvobozením, je velmi důležitý jeden z nich. Konstatoval totiž, že probíhající válka představuje nový typ konfliktu, "v němž vítěz poraženému vnutí vlastní společenský systém".

Britským konzervativcům zajistil vítězství tajnůstkářský Australan Lynton Crosby

8. 5. 2015

"Z nejjednoduššího hlediska znamená předvolební kampani prostě zjistit, kdo bude rozhodovat o výsledku. Kde ti lidi jsou, co je pro ně důležité a jak se s nimi spojit." Tak argumentoval už před půl druhým rokem ve svém semináři australský volební stratég Lynton Crosby.

Jeho hodinová přednáška je na YouTube, avšak zhlédlo ji méně než 2000 lidí.Jiné jeho rady: ""Když vedete negativní kampaň, velmi důležitý je tón. Vystupujte jasně a kontrastivně" a "Ignoruje většinu průzkumů veřejného mínění v tisku, protože jsou příliš zjednodušené."

Lynton Crosby argumentuje, že v politické soutěži VŽDYCKY zvítězí ten, kdo se dokáže s voliči emocionálně spojit. Emocionální přístup k voličům vždycky vítězí nad racionální argumentací.

Chrti na cibulce

8. 5. 2015 / Karel Dolejší

V civiizovaném světě, například v Lublani, v případě squatterů hledají způsoby, jak se domluvit a harmonizovat zájmy všech zainteresovaných stran. Na Divokém Východě je to ovšem jinak. Se stejným zápalem, s jakým tu kdysi hubili drobné živnostníky dokonce úspěšněji než v NDR, dnes hájí svaté právo soukromého vlastnictví ad absurdum. Policie v polovině týdne násilím zlikvidovala squat v pražské usedlosti Cibulka, osazenstvo pozatýkala a údajně zmlátila, dva lidi zranila. Ještě včera odpoledne šel jeden ze squatterů před stalinský rychlosoud a obdržel podmíněný trest, obviněno je dalších sedm osob. Vítejte v České republice ZDE

.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23586