Amnesty International:

EU musí oficiálně varovat Maďarsko, že porušuje zákony o uprchlících

8. 10. 2015

Maďarská vláda investovala více než 100 milionů euro do vybudování žiletkového drátu a do pohraničních kontrol ve snaze zabránit uprchlíkům ve vstupu na území Maďarska. Je to trojnásobek částky, kterou ročně vydává na přijímání žadatelů o azyl, konstatuje Amnesty International.

AI vydala analýzu "Fenced Out (Za plotem)", která dokladuje, že drakonická opatření Maďarska proti uprchlíkům opakovaně porušují mezinárodní právo. Amnesty International požaduje, aby Evropská unie pohnala Maďarsko k odpovědnosti za selhání při ochraně lidských práv a za neochotu ochraňovat lidi na cestě vytvoření bezpečnějších legálních cest před příchodem zimy.

"Maďarsko se proměnilo v zónu zcela blokující příchod uprchlíků. Tím drsně ignoruje své povinnosti v oblasti lidských práv a nutnost spolupracovat s ostatními státy EU a s balkánskými státy na vytvoření kolektivních, humánních řešení nynější krize," řekl John Dalhuisen.

AI požaduje, aby Evropská unie aktivovala preventivní mechanismus včleněný do článku 7 (1) smlouvy o Evropské unii. Tento mechanismus umožňuje Radě Evropy vydat varování členským zemím EU, pokud existuje "jasné riziko vážného porušování" respektu vůči zákonnosti a lidským právům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Česká média skoro nikdy nedají uprchlíkům hlas. Tak alespoň my:

Nechci soucit, chci mít možnost studovat a pracovat!

8. 10. 2015

Když jsem získala možnost opustit svou vlast, hledala jsem bezpečí. A také jsem ho nalezla, tady, v České republice. Když jsem sem však přijela, zjistila jsem, že není možné se do Sýrie vrátit, protože se tam situace zhoršila..., píše exkluzivně pro Britské listy Syřanka v České republice Leen Shreepa.

Tak musím pokračovat se svým životem tady. Bylo opravdu obtížné přijmout, že už není možné, abychom se vrátili domů, a že musíme ve všem začít úplně od začátku, naučit se všechno znovu, i dokonce abecedu! Jako bychom se znovu narodili.

Armex Energy:

Případ Jana Posoldy: Nejsme "úžerskou firmou", panu Posoldovi jsme vyšli vstříc

7. 10. 2015

Martin Jonáš, mediální zástupce společnosti Armex Energy v Děčíně poslal Britským listům přípis, v němž jménem firmy protestuje proti článku „Splácíte energetické firmě Armex Energy svůj dluh? Nevadí, bude vás stejně drsně pokutovat“.

Martin Jonáš ve své reakci protestuje, že v případě pana Posoldy prý nešlo o "drsné pokutování", že Armex Energy není "úžerskou firmou" ani své zákazníky neterorizuje. Upozorňuje, že Janu Posoldovi firma Armex Energy poskytla splátkový kalendář, který však Jan Posolda nebyl schopen plně dodržovat. "Domníváme se, že je slušností platit své závazky," zdůrazňuje pan Jonáš. Celý text jeho přípisu přinášíme níže. Přípis obsahuje historii jednání firmy Armex Energy s Janem Posoldou a z ní vyplývá, že i když tento invalidní důchodce po mozkové příhodě měl problémy s pravidelným splácením svého dluhu za energie, z historie plateb je zjevné, že vyvíjel ve své situaci až nadlidské úsilí dluh uhradit. Podle nejnovějších informací od Jana Posoldy je dluh firmě Armex Energy prý už úplně uhrazen, takže, pokud tomu tak je a nedošlo zase k nějakému dalšímu zmatku, tato sága, doufejme, dospěla snad uspokojivého konce.

Děkujeme čtenářům Britských listů, kteří panu Posoldovi finančně pomohli, a dostali ho tak z neřešitelné situace.

Rádi bychom se však pozastavili o výroku pana Jonáše, "že je sliušností platit své závazky, což se v případě pana Posoldy nestalo."

Zastavme se, prosím, na okamžik u toho, jak firma Armex Energy v pojetí pana Jonáše vnímá pojem "slušnost". Je nutno ocenit, že firma Armex Energy poskytla panu Posoldovi splátkový kalendář a posléze jej ještě na jeho žádost změkčila. To je chvályhodné. Některé energetické firmy v České republice to nedělají.

Prosíme, nezapomínejte na finanční příspěvky pro Britské listy

8. 10. 2015 / Jan Čulík

Zdá se, že jde vážně do tuhého.

Veřejná diskuse v České republice byla za posledního čtvrt století po většinu doby vždycky do značné míry povážlivá, nikdy však natolik iracionální, nesmyslná a hysterická jako dnes. Bereme vážně varování některých pozorovatelů, že se Česko svou nynější veřejnou diskusí vrací do atmosféry někdejší pomnichovské Druhé republiky. Nesmysly a strach, jemuž v důsledku absence přístupu k normálnímu mezinárodnímu diskursu propadají v ČR i lidé, od nichž by to nikdo nečekal, dosahují rekordního počtu a intenzity.

Britský premiér: "Corbyn je bezpečnost ohrožující, s teroristy sympatizující a Británii nenávidějící" ideolog

8. 10. 2015

Cameron ve svém projevu pro české poměry pozoruhodně hájil etnické menšiny, jimž podle jeho slov Británie dodnes z rasistických důvodů odpírá seberealizaci.

Během svého projevu závěrem výročního sjezdu Konzervativní strany zaútočil britský premiér David Cameron na nového šéfa Labouristické strany Jeremyho Corbyna jako na "bezpečnost ohrožujícího, s teroristy sympatizujícího a Británii nenávidějícího" ideologa. Labouristická strana na to reagovala konstatováním, že se "zjevně Cameron cítí Corbynem ohrožen".

Libanonský list Daily Star:

Polovina Čechů je proti přijímání uprchlíků z válek

8. 10. 2015

Polovina Čechů je podle průzkumu organizace CVVM proti přijímání uprchlíků z válečných zón, píše libanonský list Daily Star. Dokazuje to podle tohoto deníku důraznou opozici České republiky a střední Evropy vůči strategii otevření dveří rostoucímu počtu uprchlíků a žadatelů o azyl. Podle CVVM odmítá 50 procent Čechů přijímat uprchlíky ze zón konfliktu. 40 procent je sice ochotno je přijmout, pouze však dočasně. Z průzkumu CVVM také vyplynulo, že 69 procent Čechů je proti přijímání uprchlíků z Blízkého východu a ze severní Afriky a 49 procent proti přijímání uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny. Jen 4 procenta z 994 dotazovaných lidí podpořilo názor, že by uprchlíci z válečných zón měli být přijati trvale.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Famous Slovak actress and MP slams anti-refugee xenophobia

8. 10. 2015

In an interview for Czech Television, Magda Vášáryová (67), a revered Slovak classical actress and an independent MP in the Slovak parliament, sharply criticised her Slovak and Czech compatriots for their anti-refugeee xenophobia. In the interview, she said that the Slovaks are much more willing to help dogs rather than Syrian children. She accused the Slovaks and the Czechs of not being Christian. She attacked Slovak and Czech politicians for cowardice and for being only interested in their own political advantage.

"Some 250 people have emailed me today to ask me to vote for a law protecting the rights of dogs. But I have never received 250 emails to ask me to save 60 000 Syrian children," said Vášáryová and continued:

"This will have serious repercussions. Because we have found out about ourselves that we are not Christians. Simply we are not. We just regard Christianity as folklore. We go to church only to free ourselves of our sins. This is all we do. This is a mirror which shows us what we are like. And I am very worried that those [Syrian] children are looking at us and they know that when we say that we are supposed to love our neighbours just as we love ourselves and that we are supposed to be hospitable, we do not really mean it. Because we spread the notion about our nation that we are incredibly hospitable and this is not true. Only one thing is true: We are merely interested in preserving our own skin. We do not give a damn about other people."

"Of course, I understand why politicians are doing this. In Poland, there will be elections in two weeks, in Slovakia, there will be elections in March. Our frightened Slovak citizens will go and vote. And they will vote for those politicians who say, 'We will not allow anyone to come to this country, have no fear, you will be safe and everything will be as it has always been.' Surely we cannot expect politicians to commit suicide. But real politicians should go against the majority of their own nation now. At least those politicians who want to enter history as statesmen," said Vášáryová. She added that she was grateful for an invitation for an interview from Czech Television. "Slovak TV would not invite me," she added.

Source in Slovak HERE

Life in the Czech refugee detention centres:

No insulin for a diabetic, police violence, lies about interpreters, nightly police raids with dogs

8. 10. 2015

At the Prague Main Railway Station, we meet a man from Somalia who has just been released from a Czech refugee detention centre, say volunteers Daniela Horáková and Agneška Polášková in Deník Referendum. He tells us that his wife is still being detained in Bělá. When Czech police arrested them on 19th August, it split them. The husband was sent to the Vyšní Lhoty detention camp, his wife was sent to Bělá. During his detention the Somali man demanded that he should be re-united with his wife, without success. He was eventually released without being able to contact his wife.

The Czech activists later meet his Somali wife in the detention camp in Bělá. She constantly weeps, is in depression and does not believe she will ever be released and reunited with her husband. The woman is a diabetic and she has not been given a single dose of insulin for a whole month. As a result of her untreated diabetes, she has serious bruising on her legs. She is not being given food appropriate for a diabetic so for the only thing she has been eating for the past four weeks is dry bread. She says that when she was detained by the Czech police in Břeclav, she was beaten up.

The Somali woman speaks good English. Her file is written in Czech. When she was given it, she had to sign a declaration that the decision to detain her was explained to her by an interpreter speaking Arabic. It was not true, there was no interpreter.

Two other Somali detainees in the Bělá detention camp have been forced to sign a declaration that the official decision to detain them has been explained to them by an interpreter speaking Arabic. This was also a lie. Anyway, the refugees from Somalia do not speak Arabic.

One refugee was held in the Vyšní Lhoty detention camp for 122 days. Another refugee was taken to a doctor in handcuffs in the presence of four policemen. Policemen with dogs regularly carry out night inspections in the cells where the refugees are held. These night inspections frighten the children.

One refugee asked a prison warden for warm clothes. In response, he was grabbed by a group of five wardens and thrown to the ground.

All the refugees complain of small food portions. On release from the detention centres, they are unable to eat a normal portion of a warm meal. All the refugees testify that the Czech police has confiscated all their money and has not returned it. They are only given 400 Czech crowns (some 15 euros) to buy a train ticket to Prague.

Many refugees report that while they were being detained, they were banned from leaving their cells. Most refugees have been held for approximately two months.

Source in Czech HERE

Rozhovor Britských listů 25:

Neviditelná Strana zelených

2. 10. 2015
Dokáže se česká Strana zelených vyhrabat ze své neviditelnosti? Potenciálně by mohla mít podporu až 10 procent voličů, avšak dokážou její aktivisté voliče přesvědčit o svém praktickém programu a volitelnosti? S členem Strany zelených, filozofem Martinem Škabrahou, hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. října 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech Organisation to Help Refugees: "Czech refugee detention centres are inhumane and degrading"

8. 10. 2015

"The conditions in the Czech refugee detention centres are inhumane and degrading," said Martin Rozumek, the director of the Czech Organisation to Help Refugees in an interview for Swiss radio and television (SRF). "There are not enough toilets. The refugees do not even know why they are being imprisoned. The only reason for their detention is that the Czech government is trying to deter other refugees from coming to the Czech Republic."

"Czech police hunts Syrian, Iraqi and Pakistani refugees who are trying to cross the Czech Republic in an attempt to reach the West. These refugees are then placed in detention centres, including minors without the accompaniment of adults. There is only one reason for this: to deter other refugees from entering the Czech Republic. Thus the Czech government is trying to avoid its responsibility and to deflect the refugee burden to other countries."

The volunteers working for Rozumek's organisation have seen barefoot, insufficiently dressed and hungry children in the Czech detention centres.

"The hygienic conditions are very bad. About 70 per cent of men sleep on mats in a gymnasium. There is an extremely limited number of toilets and the refugees are not allowed to go to the toilet without being accompanied by a prison guard. There are cases of salmonella. These conditions infringe Article 3 of the European Human Rights Convention, which bans torture and degrading and inhumane treatment," said Rozumek.

Rozumek also confirmed to Swiss Radio and TV that the Czech police forces refugees to strip naked. "This is true. They are forced to strip naked. According to Czech law, the detained refugees must pay for their detention, so the Czech police, embarrassingly, conducts body searches in order to confiscate the cash that the refugees have on them. This is inhumane and degrading," said Rozumek. In his view, nothing will change as long as the Czech Home Secretary Milan Chovanec remains in his post.

Source in Czech HERE

Takže, co pro nás kdy imigranti udělali, Thereso?

7. 10. 2015

"Kromě toho, že založili 465 000 nových podniků, zaměstnávají 1,2 milionu lidí, pracují v 11 procentech zaměstnání v britském zdravotnictví (včetně 26 procent lékařů), a jen loni poskytli Británii 8183 registrovaných zdravotních sester - a od roku 2000 přispěli do britské ekonomiky mnoha miliardami liber...," píše deník Independent.

Britská konzervativní ministryně vnitra se stala terčem ostré kritiky po svém úterním polofašistickém protiimigrantském projevu - protože je dávno dokázáno, že přistěhovalci a uprchlíci jsou pro každou zemi obrovským prospěchem.

Taková je debata v Británii, zatímco v České republice média šíří xenofobní strach ze "zlých, agresivních, nevzdělaných cizinců". Hlupáci. Ale co by čeští novinářští prostituti neudělali pro zvýšení čtenosti svých publikací, i tím nejpofidérnějším způsobem.

Mezinárodní organizace poukazují na to, je pozoruhodné, že přestože přes Balkán v šílených podmínkách jdou pěšky desetitisíce lidí, nebyla zaznamenána žádná kriminalita. (JČ)

Bombardování skoro vždycky válečný konflikt rozšiřuje a zhoršuje

7. 10. 2015

Při pokusech americké armády usmrtit bezpilotními letadly 41 osob bylo usmrceno 1147 osob.

Tak argumentuje v deníku Guardian George Monbiot v souvislosti se sobotním americkým vybombardováním nemocnice v afghánském městě Kunduz. Píše: Skoro nikdy bomby - ať je shazují letadla či drony - americká, britská, ruská, izraelská, saúdskoarabská či jiná - válečnou situaci nezlepší, naopak ji skoro vždycky zhorší. Není pravda, že nikdy neexistuje argument pro leteckou válku, avšak její důsledky musejí být při její přípravě pečlivě zkoumány. Neustále však přicházejí nyní zprávy o leteckých úderech, které vypadají nepořádně a impulzivně.

Samozřejmě, Taliban, Isis a al Kajda zabíjejí civilisty bez skrupulí a také je záměrně vraždí. Avšak to přece posiluje argument, že by se Západ z morálních důvodů měl chovat jinak.

EU zahájila operace proti libyjským pašerákům uprchlíků

7. 10. 2015

Námořní mise bude "prohledávat a konfiskovat plavidla v mezinárodních vodách", trvají však pochybnosti o efektivitě akcí proti pašerákům

Téměř půl roku poté, co se EU rozhodla zaměřit se na libyjské pašeráky uprchlíků, to má nyní začít dělat v praxi. Je to v době, kdy pašerácká sezóna v podstatě končí a kdy se primární migrační cesta přesunula z Libye do Turecka.

Riskoval jsem svůj život kvůli tomuhle?

Uprchlíci vznášejí zdrcující otázky. Mají evropští politikové odpovědi?

7. 10. 2015

"Myslel jsem, že jsem přijel do svobody, do lidských práv, tady v Evropě, ale lidé s námi zacházejí jako se zvířaty a se zločinci," řekl jeden Iráčan, s nímž jsme hovořili v Maďarsku. "Riskoval jsem svůj život pro tohle? Co jsem udělal, že si takové zacházení zasloužím?" Jak mu evropští politikové odpovědí?

Tovarnik, Chorvatsko. "Buď zemřeme. Anebo budeme moci dál žít."

To je volba, kterou měli před sebou Samira a Omar, manželská dvojice z města Kobane v Sýri. Tak vzali své děti - ve věku devíti, osmi, tří let a 10 měsíců - a za pomoci osmnáctiletého bratrance se vydali na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře do Evropy. "Na cestu smrti," jak ji charakterizovali uprchlíci, s nimiž jsme se sešli minulý týden, píší na prestižním serveru Politico Lydia Gall a Izza Leghtas.

Americká armáda už čtyřikrát změnila vysvětlení, proč bombardovala nemocnici v Kunduzu

7. 10. 2015

Letecký úder na nemocnici organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kunduzu objednaly americké speciální jednotky - nikoliv jejich afgánští spojenci, přiznal nyní americký velitel. Krátce předtím, než generál John Campbell, velitel amerických jednotek a vojsk NATO v Afghánistánu svědčil v americkém Senátu, obvinil předseda organizace Lékaři bez hranic Spojené státy a Afghánistán, že se přiznali k "válečnému zločinu".

Britská ministryně vnitra chce radikálně omezit právo na azyl

7. 10. 2015

Plán britské ministryně vnitra byl ostře kritizován organizacemi pro uprchlíky a podnikatelské kruhy odmítly její restriktivní imigrační strategii

Konzervativní britská ministryně vnitra Theresa Mayová požadovala ve svém projevu na kongresu britské Konzervativní strany, aby žádosti lidí o azyl, přicházejících ze zemí, kde zuří válka a vládne útlak, byly hodnoceny v sousedních zemích a nikoliv v Británii, "kam se dostanou jen bohatí a zdraví lidé".

Její názor okamžitě ostře odsoudil Refugee Council, Rada pro uprchlíky, která její výroky charakterizovala jako "absolutně hrůzostrašné". Prestižní britský Institute of Directors, Ústav ředitelů podnikatelských firem, konstatoval, že ho "překvapuje neodpovědná rétorika ministryně vnitra", a obvinil ji, že se snaží podbízet protiimigračním náladám a dává přednost vnitrostranickému politikaření před zájmy Británie jako celku.

50 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should never receive refugees escaping war

7. 10. 2015

50 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should not be receiving refugees from countries affected by war. 40 per cent of Czechs think that such refugees should be accepted temporarily until they are able to return home. Only 4 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should accept the refugees permanently.

In September 2015, 69 per cent of Czech citizens above 15 years of age were against accepting refugees and migrants from the Middle East and from Africa. 49 per cent of Czech citizens were against accepting some refugees from Ukraine.

62 per cent of Slovaks and 38 per cent of Poles were against accepting refugees from war-torn countries.

The Czech polling agency CVVM interviewed 994 Czech respondents above 15 years of age. In Slovakia, 1003 Slovak respondents above 18 years of age were interviewed, in Poland 1040 respondents above 18 years of age were interviewed.

Source in Czech HERE

Czech President Zeman: "If you approve of immigrants who have not applied for asylum in the first safe country, you are approving a crime."

7. 10. 2015

"People who approve of the arrival of immigrants who have not applied for asylum in the first safe country they have reached are approving of a crime," said Czech President Miloš Zeman to the Czech News Agency. "Czech society is united in its defiance of the immigrants," said Zeman. 90-95 per cent people are against the immigrants while only chronic complainers, i.e. Prague journalists, hold the opposite view.

Zeman added that if the European Union tries to force higher refugee quotas on the Czech Republic, the Czech government should take the EU to court.

Source in Czech HERE

KONZERVATIVNÍ DAILY TELEGRAPH:

Projev britské ministryně vnitra proti imigraci je nebezpečný a věcně nesprávný

7. 10. 2015

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová rozdmychává plameny xenofobie v cynickém úsilí stát se šéfkou Konzervativní strany, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

Je těžko říct, kde začít při reakci na děsivý, ošklivý, věcně chybný, cynický a neodpovědný projev Theresy Mayové pronesený v úterý na výročním sjezdu Konzervativní strany.

Její projev lze shrnout takto: "Imigranti vám kradou pracovní příležitosti, způsobují, že chudnete a ničí vaši zemi. Věcná fakta ignorujte, jen prostě nenáviďte cizince. A udělejte mě šéfkou Konzervativní strany."

Syrské ženy se snaží uniknout z uprchlických táborů za každou cenu. I za cenu účelového podřadného manželství

7. 10. 2015

V tureckých provinciích Kilis a Manisa roste rozvodovost, protože syrské ženy se snaží uniknout obtížnému životu v uprchlických táborech třeba i za cenu účelového manželství. Řada z nich se stává druhými manželkami tureckých mužů. Byl zaznamenán i případ, kdy si padesátiletý muž vzal patnáctiletou Syřanku. Tento faktor vysvětluje prudký nárůst žádostí o rozvod v oblastech, kde se nacházejí uprchlické tábory.

JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV: Skotský ministr pro mezinárodní rozvoj:

Když se dívám na uprchlíky, uvědomuju si, jak obrovské máme štěstí, že to nejsme my

6. 10. 2015

Skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj Humza Yousaf navštívil řecký ostrov Lesbos a pomáhal tam při přistávání uprchlíků. Jel se tam podívat, jaká je tam situace. Na Twitteru píše: "Setkal jsem se na Lesbosu s nádhernými dětmi. Většina z nich je zjevně traumatizována a mají před sebou ještě mnoho dní/týdnů dlouhou pěší cestu:"

Scény z Lesbosu mě budou traumatizovat ještě dlouho. Všichni bychom se měli stydět. Selhání Evropy stojí životy: Po návratu do Glasgow napsal toto: "Jsem zpět po čtyřiadvaceti hodinách na ostrově Lesbos: Radím: Obejměte své blízké a řekněte jim, jak silně je milujete. My jsme ti, co máme štěstí..." Zde skotský ministr z Řecka poděkoval Britským listům, že jeho článek vydaly česky:

Kde se najednou bere ta solidarita

Češi našli empatii v xenofobii

6. 10. 2015 / Bohumil KartousV ranním pořadu televize veřejné služby moderátorka přemlouvala diváky, aby přispěli na charitativní akci podporující postižené děti v ČR, Na stránce Britských listů na Facebooku umístil jeden čtenář odkaz na článek o případu malého českého dítěte, na jehož léčbu údajně nejsou peníze a k tomu doplnil dotaz, jak je možné, že máme peníze pro uprchlíky a ne pro české děti. Ve večerním diskusním pořadu ČT Hyde park položila "divačka z Prahy" dotaz Ivanu Gabalovi, jak to, že chceme vynakládat peníze na cizí, když v ČR žije tolik lidí na hranici chudoby. S evidentní potřebou zdůraznit to dodala, že rozhodně není žádná levičačka. Kde se najednou v těchto lidech, kteří problém světa okolo sebe více méně ignorují, bere tak silná vlna solidarity s bližními? 

Nejprve je třeba pomoci, teprve pak zjišťovat, kdo jsou ekonomičtí migranti

Ohromuje mě ten postoj

6. 10. 2015 / Jan Čulík

Je neuvěřitelné, jak sprostě se chová mnoho lidí neustále na základě svého iracionálního strachu a nenávisti vůči uprchlíkům, které nikdy osobně neviděli a nepoznali.

Normálním lidem přijde obscénní, když někomu shoří barák, nebo mu někdo zabije manželku, a on vás požádá o pomoc, a vy začnete namísto toho zjišťovat, jestli náhodou nebyl před rokem 1989 v KSČ nebo zda neukradl v samoobsluze na rohu tatranku. Anebo se dotazovat, co z toho budete vy mít, když mu pomůžete.

V první řadě se těm lidem musí pomoci, aby nemuseli spát s malými dětmi v pěti stupních Celsia v oranici a nemuseli hladovět a být nemocní. Jenže to je normální LIDSKÁ reakce, která se zdá být drtivé většině Čechů naprosto cizí.

Až po zabezpečení těchto základních havarijních potřeb se může zjišťovat, kolik z nich jsou "ekonomičtí migranti".

Odborníci ale poukazují na to, že ta hranice je velmi mlhavá. Už jsme o tom mnohokrát psali, jenže čeští zarytci neposlouchají, ignorují informace a melou si svoje nesmysly. Velká odbornice na Blízký východ, reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum, na námitku, že "to přece všechno nejsou uprchlíci". o tom napsala toto:

Za poslední tři týdny cestování po Evropě bylo asi 80 procent lidí, s nimiž jsem se setkala, Syřani. Setkala jsem se také s Iráčany, Afghánci, Pákistánci a lidmi ze Senegalu. Syřané prchají před válkou - o tom není diskuse. Bangladešané a Senegálci pravděpodobně hledají lepší život v důsledku chudoby a nedostatku příležitostí v jejich vlasti. S ostatními je to složitější. Pokračující válka v částech Afghánistánu a Iráku znamená, že normální život je pro mnoho lidí nemožný, ale definice jsou tu mlhavé. Avšak pokud jste mladý muž, jehož otce zabila bomba umístěná v automobilu v Bagdádu a který nemůže najít práci, aby uživil svou matku a sestry, jste uprchlík nebo ekonomický migrant? Nejsem si tím jista.

ZdrojZDE

"Paraziti a výkaly u nepřizpůsobivých", "Romové zbili v Calypsu bílé"

6. 10. 2015

MKC Praha zveřejnilo Analýzu způsobu zobrazování Romů v severočeských médiích

tisková zpráva

Praha, 1. 9. 2015. Analýza vytvořená Multikulturním centrem Praha v rámci projektu Společně proti rasismu mapuje, jak 17 regionálních mediálních titulů ze severu Čech psalo v roce 2014 o Romech. Ukazuje se, že média o Romech referovala převážně negativně (60 % mediálních výstupů), a to nejčastěji v souvislosti s problematikou sociálně vyloučených lokalit (22 % textů) a kriminalitou (21 % mediálních výstupů). Média dávala největší prostor k vyjádření politikům (30 % citovaných osob), pouze 9 % citovaných osob jsou samotní Romové.

Nežádoucí významové posuny, k nimž při mediálním zprostředkování informací dochází, odhaluje kritická analýza diskurzu vybraných mediálních výstupů.

Predátorské časopisy ohrožují vědecké publikace rostoucím tempem

6. 10. 2015 / Boris Cvek

Na serveru Retraction Watch, který se zabývá otázkami kolem kvality vědeckého publikování a zejména informováním o tom, které vědecké články byly staženy jako z nějakého důvodu nedůvěryhodné, vyšla šokující zpráva o tom, že v tzv. „predatory journals“, kde bylo v roce 2010 publikováno 53 tisíc článků, jich vyšlo loni 420 tisíc.

O zaříkávání Vladimira Putina

6. 10. 2015 / Karel Dolejší

NATO vyzvalo Rusko, aby zanechalo náletů na syrskou opozici a přestalo narušovat turecký vzdušný prostor ZDE. Zaříkávání jsou ovšem k ničemu, ať už je provádí velekněz Obama osobně, nebo celý sbor ministrantů. NATO buď Putina zastaví silou, nebo bude přihlížet tomu, jak se z postupu vyzkoušeného na Ukrajině a nyní v Sýrii stává rutinně opakovaný vzorec řešení mezinárodních sporů, podle nějž si Putin v libovolné situaci dělá, cokoliv se mu zlíbí ZDE.

Podvodná aféra koncernu VW ohrožuje jeho existenci

6. 10. 2015

Interní audit koncernu Volkswagen dosáhl pokroku při objasňování emisního skandálu. Někteří inženýři se podle mediální zprávy přiznali, že se podíleli na manipulacích. V aféře falšovaných hodnot emisí u Volkswagenu jsou k dispozici v rámci interního auditu společnosti první doznání. Informace ze serveru Spiegel přeložil pro Britské listy Milan Lelek.

Ve Středozemí dále umírají děti - už nejsou fotografie, tak Evropa zůstává nevzrušena

5. 10. 2015

Řecká policie nalezla na pláži nedaleko hotelu na ostrově Kos dvě silně rozložené mrtvoly dětí. Jedna byla nemluvně, mladší než jeden rok, měla na sobě zelené kalhoty a bílé tričko. Druhá mrtvola byla dítě ve věku od tří do pěti let, měla modré kalhoty a růžové tričko. Mrtvoly byly odvezeny do nemocnice k pitvě a k testů DNA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidská práva už nejsou pro Velkou Británii prioritou, konstatuje vysoký činitel britského ministerstva zahraničí

5. 10. 2015

Podle tajemníka britského ministra zahraničí má nyní pro britskou vládu podnikatelská "agenda pro prosperitu" přednost před bojem proti bezpráví

Simon McDonald, tajemník britského ministra zahraničí, sdělil listu Independent, že lidská práva už nejsou na jeho ministerstvu tak důležitá, jak bývala v minulosti. Daleko důležitější je prý dnes vládní "agenda pro prosperitu", na niž nyní ministerstvo soustřeďuje své tvrdě seškrtané zdroje. Lidskoprávní organizace označily McDonaldův výrok za "překvapující a znepokojující" a charakterizovaly tuto změnu strategie britské vlády jako "hluboce politováníhodnou".

Důležitější než hájit lidská práva je podle McDonalda podporovat zájmy britských firem v zahraničí. McDonald to řekl před cestou britského ministra financí George Osborna do Číny, kde Osborne v zájmu "obchodu" podlézal činitelům čínské komunistické strany a byl kritizován, že veřejně s Číňany nehovořil o lidských právech.

Alan Hogarth, šéf organizace Amnesty International pro strategické a vládní záležitosti, uvedl, že jeho organizace je těmito výroky hluboce znepokojena a bude o nich bezodkladně hovořit s britskými ministry. "Když hoří velká část Blízkého východu a v Evropě zuří uprchlická krize, McDonaldovy výroky jsou překvapující a znepokojující. Za obchodní zájmy nelze nikdy zaprodat životy a svobodu lidí. Budeme o tom s ministerstvem zahraničí jednat na nejvyšších místech."

David Mepham, britský ředitel organizace Human Rights Watch, dodal: "Tato neochota plně podporovat lidská práva a základní svobody je v rozporu s nejlepšími tradicemi britské historie a globálně to oslabuje britskou pověst a britský vliv."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vraťte nám důstojnost!

5. 10. 2015 / Jan Sláma

Ne, zde nemám na mysli to, jak všechny polistopadové vlády pohrdají nejpočetnější skupinou obyvatel. Svými seniory, babičkami a dědečky, svými důchodci. Nikdy jsem neslyšel, že by politici řekli „víme, že vše co jsme rozprodali, rozdali a nechali rozkrást, jste vy, naši předkové vybudovali. A my se vám za to odměňujeme nízkými důchody, nevšímáme si vás, ale buďte rádi, že máte vůbec z čeho žít“.

Mám na mysli jinou důstojnost. Takovou, která neschází ani bezdomovcům, svobodu nakládat se sebou samým. Tato svoboda je vyspělým zdravotním systémem řadě lidí odepřena a nutí je přežívat v poměrech člověka nedůstojných. Jedná se o odkladiště ve formě různých organizací následné péče. Lidé tam žijí jako králíci v kleci. Pokud jste někdy viděli jak tato milá zvířátka v kleci žijí, v kleci, kde jim kdosi pravidelně donáší jídlo a pití, kde si v koutku vybudovali svou toaletu a kde zdánlivě spokojeně přežívají až do okamžiku popravy.

JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV

Do Skotska přicházejí uprchlíci. Chovejte se, prosím, takto, aby se cítili vítaní, apeluje na veřejnost skotský ministr

4. 10. 2015Humza Yousaf, skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj

Je důležité, aby uprchlíci získali pocit, že jsou součástí komunity, v níž bydlí. Přestěhovat se do jiné země, zejména za obtížných podmínek, musí být děsivé. Když se s nimi spřátelíte, má to na lidi významný pozitivní dopad. Může to potřebným lidem poskytnout nový směr do života a zvýšit jejich sebeúctu. Stačí prostě jim říct "Dobrý den" a pozvat je na kávu. Celá řada rodičů se s námi nedávno spojila a nabídla možnost, aby si uprchlické děti hrály s jejich dětmi.

Skotsko je láskyplná a soucitná země a jsem si jist, že málokdo je schopen podívat se na srdcervoucí záběry uprchlíků, aniž by ho to nedojalo, píše v týdeníku The Sunday Herald Humza Yousaf, skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj za Skotskou nacionalistickou stranu. Je zdrcující vidět muže, ženy a děti, jak se pěšky trmácejí Evropou s celým svým světem na zádech.

Týden v zemi nikoho

3. 10. 2015 / Lukáš Stříteský

(Osobní deníkové zápisky ze srbsko-chorvatské hranice)Foto Lucie Poláková

Ještě jsem tu noc řešil jeden problém: krásné patnáctileté afghánské holce se ztratil otec. Byli u ní dva Syřani a naši dobrovolníci, kteří se ho snažili nalézt. Byla tma, hustý déšť a začínalo byt čím dál více zjevné, že tady už otce nikde neobjevíme.

Na té holce bylo vidět, jak je jí to všechno trapné. Má věk, kdy je sice ještě považovaná za dítě, ale mentálně už příliš dobře rozumí tomu, co se kolem ní děje. Neukazovala ani trochu smutek, slabost nebo lítost, když s námi mokla na dešti. Viděl jsem na ní jen hanbu a silný hněv, že tu situaci není schopná sama řešit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24427