7. 10. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 10. 2005

Obavy, že se asijská ptačí chřipka rozšířila do Evropy, zesílily v pátek poté, co potvrdila rumunská vláda, že na tuto chorobu zemřely tři kachny na východě Rumunska. Britští vědci budou provádět zkoušky na vzorcích ve snaze potrvrdit, zda tyto domácí rumunské kachny skutečně byly nakaženy nebezpečným chřipkovým virem H5N1, který dosud postihoval pouze Asii.

Rumunská vláda konstatovala, že se obává, že kachny byly touto chřipkou skutečně infikovány, a kolem vesnice Ceamurlia ve východním Rumunsku, kde tito ptáci koncem září zahynuli, byla zavedena přísná bezpečnostní opatření. Byla zavedena karanténa na lidi i na zvířata a místní obyvatelstvo má být proti ptačí chřipce očkováno. Téměř veškerá drůbež ve vesnici byla usmrcena.

Pokud bude potvrzeno, že kachny skutečně zemřely na ptačí chřipku H5N1, celá Evropa bude uvedena do stavu vysoké pohotovosti. Ptačí chřipka v Asii usmrtila už 60 lidí a vládnou obavy, že pokud by virus trasmutoval ve formu, přenosnou mezi lidmi, vznikla by světová pandemie, při níž by zahynulo až 150 milionů lidí.

Sloupek
Tomáš Makaj

Natáhni prsty
dotkni se tmy
jedním hmatem
obleč sochy v parku
posbírej slova
(i ta nehezká)
upleť z nich věnec
hoď ho do vody
a
pak
spokojeně usni
(nic víc)

ze soutěže Horky Václava Bolemíra Nebeského 2001 vybral Štefan Švec

9. 10. 2005

Pákistánští činitelé uvádějí, že zřejmě tisíce lidí v sobotu zemřely při zemětřesení o síle 7,6 na Richterově stupnici, které také zasáhlo severní Indii a Afghánistán. Epicentrum bylo 80 km severovýchodně od Islamabádu. Vládnou obavy, že v nejvážněji postižené oblasti v severozápadní provincii v Pákistánu a v Kašmíru zahynulo nejméně 3000 osob. Zahynulo mj. prý i 400 dětí, kdy se v okrese Nasehra při zemětřesení rozpadly budovy dvou škol.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 10. 2005

Operetní protofašismus českého státu sílí

"Tento výraz je nepřípustný!"

Český senát spáchal ve čtvrtek tvrdý prohřešek proti demokracii a zakázal "propagaci komunismu". Nijak ovšem slovo "komunismus" nedefinoval. Dolní komora parlamentu však pravděpodobně - naštěstí - tento stranickopolitický zmetek neschválí. "Zákon" je také zřejmě protiústavní.

Je to tvrdě nedemokratický čin, jímž se Česká republika vážně posunula směrem k protofašismu. Demokracie nemůže zakazovat žádné názory, natož slova! (Je to tak trochu jako v Číně, kde chatovací software firmy Microsoft reaguje, když napíšete slovo "demokracie" nebo výraz "lidská práva", varováním "TENTO VÝRAZ JE NEPŘÍPUSTNÝ!")

Jde o stranickopolitickou hříčku, právnicky jen těžko realizovatelnou. Budou od nynějška v ČR kriminalizováni všichni novináři, kteří třeba uspořádají v televizi politickou debatu o nových marxistických trendech v západní Evropě?

Zřejmě budeme muset, podobně jako při trapných pokusech českého státu kriminalizovat podporu Usámy bin Ladina v roce 2001, vystoupit na podporu "komunismu" a "fašismu", abychom dokázali, jak směšná je tato senátní iniciativa. [daleko horší je novela trestního zákona, která totéž - verbální trestné činy a trestné činy politické povahy, kriminalizuje ve větší šíři a daleko skrytěji - pozn. ŠOK]

Praxí prokázaným a nosným prinicipem, který definoval v USA soudce Brandeis už ve dvacátých letech dvacátého století, je, že verbální výroky lze kriminalizovat pouze tehdy, vedou-li k přímé násilné akci. (Povel: "Zab tohoto černocha!")

Pro protofašisty v českém Senátu mám drobnou informaci. Komunismus se odlišoval od demokracie tím, že se v něm směl chválit jen komunismus. Možná českým "demokratům" nedošlo, že demokracie se odlišuje od totality především tím, že se v ní smí odmítat i demokracie.

Demokracie není paternalistický systém, v němž nám tatíčkové z parlamentu rozkáží, co si smíme a nesmíme myslet a co smíme a nesmíme říkat.

V demokracii určují občané, jaké názory a postoje jsou nosné. Stoupající podporu pro KSČM, jakkoliv je pro mnohé politiky politováníhodná a jakkoliv je znervózňuje, asi neodstraní zákazem slova "komunismus"...

K tomu: Zdeněk Hrabica: Proč [spoluautor antikomunistické zákonné novely, senátor zvolený za stranu Zelených] Jaromír Štětina už nemiluje Sovětský svaz? ZDE

8. 10. 2005

Ptačí chřipka - téma pro budoucnost? Bohužel asi ano!

Toto slovo v současnosti už postupně odchází ze slovníku. Těžko vzpomenout, kdy jej v běžné mluvě bylo možno zaslechnout naposledy a přesto by se mohlo někomu hodit a dalo by se použít. Možná i ve dvou souvislostech. První je žabomyší, v té druhé jde o věc mimořádně vážnou, dotýkající se každého jednotlivce z těch šesti miliard okolo nás.

Není třeba dělat paniku, ale určitě je zapotřebí bít na poplach. A vzít ne nohy na ramena, ale rozum do hrsti. Jak se k tomu která země postaví? To bude pro každou vládu hmatatelný výsledek . I bez volebních kampaní.

Následující čtyři odstavce je možno přeskočit.

9. 10. 2005

Nestudoval jsem nejnovější návrh zákona proti propagaci nacismu a komunismu, který putuje ze Senátu do Sněmovny, těžko dokážu tedy říci, zda je opravdu špatný nebo dobrý. Dovolím si jen pár obecných poznámek k myšlence jakéhokoli podobného zákona.

9. 10. 2005

Článek Borise Cveka je typickou - elitářskou - ukázkou nedůvěry v demokracii a v soudnost lidí. Cvek se bojí, že by se "národ mohl zbláznit" a zase jednou hlasovat pro Hitlera, proto je mu to nutno trestními prostředky zakázat.

Troufám si říci, že se to tím nevyřeší. Odhlédněme na okamžik od toho, že dnešní cca 1 milion českých voličů pravděpodobně nepodporuje KSČM proto, že by vzývali Gottwaldovy a Stalinovy ideály - pokud se na podporu blíže nedefinovaného "komunismu" uvalí trestní stíhání, zaženete tyto lidi do ilegality, dáte jim aureolu mučedníků a poskytnete jim stimul, aby "pracovali pro revoluci" - protože se - právem - budou cítit utlačovaní a ukřivdění.

Cvekův návrh, že "určité myšlenky se musejí kriminalizovat", vychází z nedůvěry v soudnost občanova myšlení - důvěra v jeho soudnost je však ovšem základní podmínkou demokracie. Zakazujte si myšlenky, nenazývejte se však demokraty. Cvek si myslí, že demokratické rozhodování by mělo být nahrazeno diktátem elit. Možná má pravdu, to já nevím - nebyla by to však už demokracie.

Souhlasím s Cvekovým názorem, že česká - i každá - společnost potřebuje otevřenou a hlubokou diskusi o nejrůznějších aspektech současné politiky i morálky, včetně komunistické minulosti, a to, řekl bych, zejména za normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech - chování českého národa v této době dosud zůstává tabu. S kriminalizací názorů či slov to však nemá nic společného.

Mohu jen opakovat, že v demokracii smí být trestně stíhatelná pouze přímá výzva k násilí.

8. 10. 2005
přepis vystoupení na plénu Senátu

Budu proti tomu zákonu hlasovat z několika důvodů: Jednak liberální demokracie, kterou bych byl rád, aby nám Hospodin zachovati ráčil, nepřipouští ostrakizaci jakýchkoliv politických názorů. Ústavní soud správně v roce 1992 dikci, obdobnou té dnes navrhované, zrušil jako neústavní podle naší Ústavy. Dále svoboda projevu podle čl. 10 Evropské úmluvy o lidských právech a čl. 17 Listiny je mi posvátným statkem, s jejímž porušením, byť v dobrém úmyslu, má Evropa 20. století mimořádně hořkou zkušenost. Nelze vyhánět ďábla belzebubem. Řečeno právní teorií Spojených států - svobodu projevu lze omezit jen k odvrácení váženého a akutního ohrožení zájmů chráněných zákonem. Vždy se však vyžaduje přímý vztah mezi projevem a porušením práva.

A konečně, dámy a pánové, bylo mi vždy blízké v mém životě, a je mi blízké dosud - zápasit s komunismem silou argumentů, silou pravdy, spravedlnosti, silou občanské angažovanosti, silou politickou. Není mi blízké bojovat proti němu jeho vlastními, tj. komunistickými prostředky - tedy potlačováním svobody projevu těch jinak smýšlejících, a to dokonce trestním zákonem. Proboha, to snad ne!

31. 10. 2005

7. 10. 2005

Zpráva ČTK, reagující na nejistotu uživatelů multimediálních počítačů ohledně platby koncesionářských poplatků, uvádí mimo slov Martina Krafla i citaci odpovědi mluvčího Českého rozhlasu Ladislava Pavlíka. Bohužel jsou to slova zmatených laiků. Je ostudou ČTK, že novináři nebyli schopni nejen logicky uvažovat, ale ani konfrontovat názor mluvčích s názorem kteréhokoliv právníka...

Krafl, který reagoval za Českou televizi, ani Pavlík hovořící za Český rozhlas si nejspíš nepřečetli zákon 348/2005 Sb., který je účinný už od 13. září 2005. Povinnost platit koncesionářské poplatky dle tohoto předpisu přitom vznikla od 1. října 2005 - tedy před týdnem. A vznikla všem, kteří vlastní zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového či televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu.

7. 10. 2005

Mezinárodní úřad pro atomovou energii a jeho generální ředitel Mohamed ElBaradei dostali Nobelovu cenu míru za rok 2005. Cena byla udělena za jejich úsilí "bránit tomu, aby byla jaderná energie využívána pro vojenské účely" a zajistit bezpečnost jaderné energie.

El Baradei, 63 je egyptský právník, který stál v čele tohoto úřadu OSN pro kontrolu jaderného zbrojení, v době, kdy se snažil vyřešit krize v Iráku, v Severní Koreji a v Íránu. Pod jeho vedení se Mezinárodní úřad pro atomovou energii stal významným centrem v úsilí odzbrojit potenciálně jaderné režimy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 10. 2005

Hierarchie římskokatolické církve vydala dokument, v němž sděluje věřícím, že některé části Bible nejsou pravdivé.

7. 10. 2005

Chci reagovat na článek Britských listů -- "Katolická církev už nebere Bibli jako zdroj pravdy". Většina lidí nerozlišuje nějaké dělení církví například na katolickou církev a na evangelikální církve. Proto se dotklo i mě samotného konstatování z tohoto nadpisu.

Pokusím se vyjádřit k některým bodům, které mají mít omezenou platnost.

7. 10. 2005

Pro křesťanskou víru je základním zjevením to, o čem svědčí Písmo svaté. V něm nalezneme zprávu o vzniku veškerenstva, o osobním vztahu transcendence k lidem, o jejich svévolném pádu a o vykoupení, které jim bylo nabídnuto. V Písmu tedy vidíme dějiny lidstva i kosmu v jejich vztahu k transcendenci. Ačkoli se Bůh zjevuje různým způsobem i mimo Písmo (Ř 2,14-15), křesťané všechna ostatní zjevení poměřují Zjevením, které je obsahem Písma svatého a v němž je podle prvotní církve obsažena jediná pravda o trasncedenci, jediné platné slovo trasncedence k lidem (J 3,31-36, Ř 2,16).

7. 10. 2005

George Bush tvrdil, že má poslání od Pánaboha, když uskutečnil invaze do Afghánistánu a do Iráku. Svědčí o tom vysoký palestinský politik v rozhovoru, který bude vysílat BBC.

7. 10. 2005

Mluvčí amerického prezidenta George Bushe Scott McClellan popřel, že by se Bush vyjádřil, že mu Bůh nařídil zaútočit na Afghánistán a na Irák. Zdůraznil, že toto tvrzení, které je obsaženo v novém dokumentárním filmu BBC, je "absurdní".

V tomto filmu svědčí bývalý palestinský ministr zahraničí Nabiul Shaath, že v roce 2003 Bush řekl palestinské delegace, že k němu promluvil Bůh a řekl: "Georgi, jdi, a bojuj proti těm teroristům v Afghánistánu" a také "Georgi, jdi a ukonči tyranii v Iráku."

McClellan se vyjádřil na tiskové konferenci v Bílém domě, že "je to absurdní. [Bush] nikdy nic takového neřekl." McClellan však přiznal, že nebyl na vrcholné izraelsko-palestinské schůzce v egyptském letovismu Sharm el-Sheikm v červnu 2003, kdy Bush údajně odhalil intenzivní míru svého náboženského zanícení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 10. 2005

Itálie zůstává dodneška hluboce pověrčivou zemí a nedávno tam došlo k pozdvižení, když skupina vědců zpochybnila náboženský rituál v Neapoli, během něhož "zkapalňuje" uschlá krev světce, popraveného v roce 305 po Kr. Podle tradice chrání proměna krve svatého Gennara, uchovaná ve dvou ampulkách, město před katastrofami, jako jsou zemětřesení či výbuch sopky Vesuv.

7. 10. 2005

Je-li něco vyřčeno v televizi nebo napsáno v novinách, ať už se jedná o blbost sebevětší, má to svou váhu. Velkolepý a úplně nahý žvást, který nemá žádnou faktickou ani jinou hodnotu, si vykračuje v průhledných mediálních šatičkách s hrdostí originální myšlenky. Podle zvláštního pravidla uveřejňovat jen takové blbosti, které odpovídají redakčnímu názoru, je tak rozpětí nabízených čerstvých hloupostí redukováno politickým nebo jiným zájmovým klíčem.

Mezi takové určitě patřil oslavný článek o fastfoodech jako o spasitelích českého národního závodního stravování. Zaslouží si jistě ještě několik vřelých historických připomenutí.

7. 10. 2005

V Británii vznikl nový skandál kolem BBC. John Kampfner, šéfredaktor týdeníku New Statesman, vydal široce citovaný článek, v němž tvrdí, že Michal Grade, předseda Rady BBC, si přál, aby byl z BBC vyhozen známý a energický moderátor John Humphrys, klíčový novinář silně poslouchaného ranního publicistického pořadu rozhlasu BBC Radio Four Today, poté, co v jednom svém projevu na soukromé recepci "zesměšňoval" labouristické politiky. Tuto informaci přinesl deník Times, který je většinou proti BBC (jeho vlastníkem je magnát Rupert Murdoch, provozující konkurenční soukromou televizi Sky). (Když to vyšlo najevo, Humphrys byl uvnitř BBC ředitelstvím kritizován, ale sdělovací prostředky se za něho ostře postavily, tak BBC s kritikou umlkla.)

Generální ředitel BBC Mark Thompson v bezprecedentním emailu zaměstnancům BBC Kampfnerovo obvinění označil za lživé, Kampfner však při svém obvinění nadále stojí. V časopise New Statesman napsal Kampfner mimo jiné toto:

7. 10. 2005

Protože si všímám, že se na stránkách Britských listů opakovaně, z různých hledisek, zmiňují spory o vznik života, mohlo by vaše čtenáře zajímat, že 22. 10. bude Kongresové centrum v Praze hostit konferenci "Darwin a design: Výzva pro vědu v 21. století".

Podrobnosti: http://www.darwinanddesign.org/ Pokud vím, je to v naší zemi poprvé, co existuje možnost vyslechnout argumenty oponující evoluční teorii v podání několika vědců, píše Jan Klika. Pořadatelem konference je křesťanská o.p.s. "Komenského institut v Praze", která si dle svých slov klade za cíl zprostředkování vzdělávacích kurzů a programů v ČR pro VŠ v duchu působení a filosofie Jana Ámose Komenského a plánuje umístění profesorů na IZV UK.

K tomu: "Evoluce nebo kreacionismus?" ZDE

7. 10. 2005

Česká mediální veřejnost (novináři v jednotném šiku s dopisy čtenářů) odvedla standardní práci v úsilí odvrátit hrozící stávku soukromých lékařů. Hlavním aktérem, jak je již v tomto půlroce zvykem, se stal pochopitelně J. Paroubek; nelze si nevšimnout, že od něj veřejnost očekává rozhodnutí v každé krizi a Paroubek svoji roli hraje s očekávaným plným nasazením čerstvého zachránce národa.

7. 10. 2005

Chtěl bych reagovat na příspěvek Daryny Martykanové o právech gayů a lesbiček, píše Jiří Foral. Přestože fakta v článku uvedené souhlasí, chtěl bych doplnit pár informací. Shodou okolností jsem minulý rok, právě v době projednávání zákona, ve Španělsku studoval a mnohokrát jsem četl v tisku zhruba tento názor:

6. 10. 2005
Karel Hlaváček


A lukewarm balm brew, a bitterish smell of fennel oil,
pressed to an old antique object
cut from a green Egyptian diorite
by a femininely subtle and unknown palm -
a palm sprayed with a strong smell of carmine varnish before...
I made the most delicate nuances of colours,
led my hand to the subtlest moves,
tried harmonies of the deepest minor chords
and composed in the most dangerous clefs and signatures,
before I stepped into the realisation of my visions.

Karel Hlaváček v angličtině. Přeložila Maxi Parková.

Karel Hlaváček in English. Translated by Max Park.

6. 10. 2005

Otevřený dopis Martina Putny děkanu FFUK Vackovi

V Praze 6. října 2006

Pane děkane, vážený pane Vacku,

dnes mi byl doručen Váš dopis, ve kterém mi odvoláváním na zákoník práce de facto vyhrožujete výpovědí, pokud od pondělka nezačnu učit na rusistice. Mluvíte o mém "odmítavém postoji k osobnímu projednání". Nuže, k tomu, co Vy nazýváte "osobním projednáváním" a co je ve skutečnosti jen nucením osamoceného člověka Vaším sehraným týmem, aby souhlasil s tím, o čem jste Vy předem rozhodl, jsem opravdu nepřišel. Mé důvody byly tyto:

6. 10. 2005

Neuvěřitelně šikanózní paragrafy vypadly z dílny autorů připravované "protiteroristické" novely trestního zákoníku, kterou bude projednávat příští týden sněmovna.

Autoři novely by šmahem trestali odnětím svobody na jeden rok až pět let každého, kdo by vlastnil byť jed na krysy, a sami si pletou marihuanu s jedem (§ 261 - 264). V jiných paragrafech by zase potrestali vězením každého, komu vytuhne či se - třebas z nedbalosti - zaviruje počítač a v důseldku toho jeho zaměstnavatel přijde o jakkoliv cenná data. I když přijde o bezcenná data... Umožněním šikany nepohodlného zaměstnance zaměstnavatelem se diletantismus mnohých podnikových správců sítí nevyřeší. Bezpečnost se nezlepší, když zatajíme, že dveře mají zámek a kliku. Pokud stát zavře každého, kdo ví, jak klika vypadá, ocitáme se v zemi, kde já osobně nechci žít.

V dalších paragrafech zase chápou autoři velmi extenzivně pojem ohrožení utajované skutečnosti (§ 293), porušování tajemství dopravovaných zpráv (§ 157), porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí (§ 158) či porušení důvěrnosti ústního projevu a jiného projevu osobní povahy (§ 159). Může se stát, že tato činnost ochromí veškerou investigativní žurnalistiku - a to i v případech, kdy zveřejnění jinak utajované skutečnosti je ve veřejném zájmu, neb například dokládá krytí neschopnosti či porušování zákona samotnými úředníky státu či politiky. Veřejný zájem a zvláštní práva novinářů ovšem novela trestního zákona vůbec neposuzuje a nebere v úvahu. Alespoň v Česku nebude moci nastat aféra Watergate. Zákon zato posuzuje "ohrožení společenské vážnosti" poškozených... Už tuším, proč se Stanislav Gross stal koncipientem v advokátní kanceláři, specializující se na trestní právo. Má se co učit.

7. 10. 2005

A SVU Press Release

Czechs and Slovaks in America. By Miloslav Rechcigl, Jt. Boulder, CO: East European Monographs, 2005. 317 p. Distributed by Columbia University Press.

On the occasion of his 75th birthday, the Czechoslovak Society of Arts and Sciences (SVU) has just published a volume of selected writings of Miloslav Rechcigl, Jr., who is the Society's current President. It comprises general surveys, essays, reflections and personal insights of the author relating to the history and the contributions of Czech and Slovak immigrants in America and their descendants.

7. 10. 2005
Petr Jiška

Rok 2005 bylo výtvarné umění v Praze ve znamení bienále. A jak z nadpisu vyplývá, nebylo jen jedno. Obyvatelé i návštěvníci hlavního města měli výjimečnou možnost během letního období shlédnout a seznámit se s aktuálními proudy ve výtvarném umění u nás i ve světě. Ale jak v takové záplavě "umění" neztratit přehled? Z hlediska systematiky je možné uplatnit časové a geografické hledisko.

7. 10. 2005

Ve své recenzi na film Sin City ("Alibistická oslava zvrácenosti") jsem odsuzoval způsob, jakým je v něm oslavováno zvrácené násilí. Na jejím základě se v Jaromíru Kopečkovi hnuly vášně a pustil se do plamenné filipiky proti mému "divnému" názoru. Bohužel, jeho zbytečně osobně laděný útok těsně míjí cíl.

7. 10. 2005

Minulý týden se v různých médiích dozvídali čtenáři o nejrůznějších okrajových událostech, které se odehrály na nedávném pardubickém sjezdu Strany zelených (SZ). Některé komentátory nesmírně zaujalo, že sjezd měl oproti předpokládanému programu osmihodinový časový skluz, že se někteří delegáti osobitým způsobem vyjadřovali k průběhu sjezdu apod. Alexandr Mitrofanov se v Právu v této souvislosti ptal, zda Zelení jsou skutečnou alternativou a Pavel Pečínka se v Rovnosti zamýšlel, zda jsou Zelení "v normálu". Rád bych oba komentátory, ale i další čtenáře ubezpečil, že Strana zelených (SZ) je "v normálu" a že na naší politické scéně představuje alternativu.

7. 10. 2005

Praktičtí lékaři, podporovaní ostatními ambulantními lékaři a lékárníky, protestují proti politice vlády ve zdravotnictví. Selhala veškerá jednání s ministryní Emmerovou, takže nezbývá než stávkovat. Stávka je vlastně nesprávné označení, protože stávka je protestem zaměstnanců vůči zaměstnavateli nebo vládě. Dnešní protest je zvláštní tím, že se vzbouřili samotní zaměstnavatelé-podnikatelé. V Milovech, na setkání zástupců lékařů-praktiků, zaznělo varování před návratem socialistického zdravotnictví a dnešní postoj ministryně k soukromému sektoru byl dokonce přirovnáván k roku 1947.

Vladimír Železný
6. 10. 2005

Ve čtvrtek 6. října 2005 v dopoledních hodinách se právní výbor Evropského parlamentu zabýval případem poslance Vladimíra Železného - zda má či nemá být zbaven imunity v souvislosti s trestním stíháním, vedeným proti němu v České republice. Hlasování se opíralo jak o zprávy rakouské sociálně demokratické poslankyně Marie Bergerové, která byla zpravodajkou pro tento případ, tak o osobní slyšení Vladimíra Železného před právním výborem. Výsledek druhého slyšení, které proběhlo včera, byl pro pana poslance Železného spíše kontraproduktivní, neboť se mu nepodařilo členy výboru přesvědčit ve svůj prospěch.

6. 10. 2005

Průzkumy veřejného mínění zjistily, co způsobuje, že se lidé cítí šťastní: manželství, domácí zvířata, kupodivu nikoliv děti. Nejšťastnější dobou života je mládí a stáří. Peníze nemají se štěstím příliš mnoho společného - od padesátých let se v Británii příjem lidí ztrojnásobil, pocit štěstí se tím vůbec nezvýšil. Pocit štěstí u osob, které vyhrají - v Británii - mnohamilionovou - loterii, se do roka vrací k normálu. Pocit štěstí je pravděpodobně geneticky definován - totožná dvojčata jsou obyčejně obdobným způsobem šťastná anebo naopak zdeprimovaná.

6. 10. 2005

Těsně po listopadu 1989 byla tehdy ještě KSČ chápána jako integrální součást politického života a hlasy, které požadovaly její zákaz, byly okrajové. Heslo "nejsme jako oni", které vyjadřovalo odmítání snahy o další vlnu kádrování, bylo bez rozporu přijímáno téměř celou společností. V té době si ještě většina občanů uvědomovala svůj podíl na chodu minulého režimu.

Nevydrželo to dlouho. První politická garnitura vzešlá z voleb v roce 1990 zacházela s komunisty jako s loajální opozicí. Místa ve Federálním shromáždění i v České národní radě se obsazovala proporčně: na rozdíl od Slovenska měli komunisté zastoupení v předsednictvu obou zákonodárných sborů.

Férové zacházení s komunisty bylo pečlivě monitorováno zahraničními pozorovateli: podle zacházení s opozicí měřili politickou kulturu východních zemí. Kladli nám tehdy na srdce, že liberální demokracie nesmí ostrakizovat politické názory.

Odvysíláno na ČRo 6

6. 10. 2005

Do Tonyho Blaira a Labour Party či New Labour je módne v poslednom čase sa navážať, najmä zo strany novinárov. Tento fakt spôsobila invázia do Iraku a okliešťovanie demokracie v rámci boja proti terorizmu. Zabúda sa na pôsobenie New Labour na domácej scéne, na politiku v oblastiach dotýkajúcich sa každodenných starostí občanov nielen v technickom slova zmysle, ale aj v duchovnom. Z tohto hľadiska stoja za povšimnutie prejavy Tonyho Blaira a Gordona Browna na konferencii Labour Party konanej minulý týždeň. Možno z nich rozpoznať, prečo je New Labour úspešná na rozdiel od sociálno-demokratických strán v kontinentálnej Európe.

Poučiť by sa mohla i ČSSD, ktorá s nijakými veľkými myšlienkami neprichádza, lpie skôr na minulosti, je konzervatívna. Svet je inde. Iniciatívu majú pravičiari.

5. 10. 2005

...ve vědě obecně a v lingvistice zvlášť

V základu každé vědy a každé teorie je poezie.

Základem vědy, stejně jako poezie, není pouhé poznání, ale také tvorba. Tvorba ostatně poznání přináší a poznání tvorbou je hlubší než poznání jiné. Kdo postaví dům, pochopí jinak a lépe, co je dům, než ten, kdo si ho jen prohlédne a změří.

5. 10. 2005

Pod názvem A2 začaly tento týden vycházet "konkurenční" Literární noviny - pod vedením Libuše Bělunkové. Proztím vyšlo "nulté" číslo, dnes najdete na stáncích číslo první... Nejen "Rozhovor vašeho života" Davida Čeňka se španělským spisovatelem, básníkem, autorem divadelních her, filmovým režisérem a výtvarníkem Fernando Arrabalem dává tušit, že více než malichernými spory v jinak rozeštvané straně Zelených se bude nový týdeník věnovat kultuře - literatuře, filmu, divadlu. Snad se nové "literárky" vrátí k tomu, čeho si na nich předchozí generace vážily. Ambicí novináře jsou noviny, ne politika. Obsah novin je vždy víc než jejich název. Tak ať se týdeníku s krátkým názvem A2 daří co nejdelší dobu udržet odstup od hnědozelené minulosti... Ať se daří.

klikni kamkoliv

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

8. 10. 2005

V září 2005 přispělo celkem 110 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 12 866 Kč, příjem z reklamy byl 15 000 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 778.82 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 10. 2005 Požadoval předseda Rady BBC, aby byl propuštěn slavný moderátor?   
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
6. 10. 2005 S komunisty se nemluvilo a už se mluví Václav  Žák
5. 10. 2005 Chvála podivných teorií... Štefan  Švec
3. 10. 2005 Pár slov o obsahu a formě Evropské unie Egon T. Lánský
3. 10. 2005 Je lepší výstavbu mešit podpořit, než jí bránit. Ale co odluka státu od církví? Lucie  Doleželová
3. 10. 2005 Na slepé víře program spravedlivé společnosti budovat nelze Michael  Kroh
3. 10. 2005 Chvála braku II aneb Definice braku Milan  Černý
30. 9. 2005 Nestraníci v politice Egon T. Lánský
30. 9. 2005 O nesmrtelné duši? Alex  Koenigsmark

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
7. 10. 2005 O homosexuálech ve Španělsku   
6. 10. 2005 Nezapomínejme, že lidská práva gayů a lesbiček uznalo Španělsko   
5. 10. 2005 Proč by měli mít homosexuálové stejná práva jako ostatní lidé? Fabiano  Golgo
5. 10. 2005 Mea culpa Fabiano  Golgo
4. 10. 2005 Homosexuálové jsou v ČR diskriminovaní Filip  Sklenář
2. 10. 2005 Vladko dělá pro gaye v ČR víc než Jiří Hromada Fabiano  Golgo
29. 9. 2005 Zášť katolické církve vůči homosexuálům volá do nebe Romana  Radová
23. 9. 2005 Vatikán: Homosexuálové budou mít zakázáno stát se knězem   
7. 9. 2005 Poslanci obdrželi petici pro registrované partnerství   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 "Já vám předkládám kvalitní médium a vy to, holoto, čtete zadarmo"   
7. 6. 2005 BL jsou špatné, ale jsou tím nejlepším, co máme   
7. 6. 2005 Slova plná zloby   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér
19. 9. 2005 Prodaná černoška Filip  Sklenář
19. 9. 2005 O rasismu v médiích a ve společnosti Jan  Čulík
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Kdyby nebylo důležité, jak lidé vypadají, vypadali by všichni stejně Štefan  Švec
16. 9. 2005 Ironizuji přehánění Alex  Koenigsmark
16. 9. 2005 Vy to vážně necítíte? Jan  Čulík
16. 9. 2005 Pěkná potměšilost, Barva trenýrek, Zasmrádlé rasistické teplíčko Zdeněk  Wognar

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík
4. 4. 2005 The democratic deficit in Czech politics Jan  Čulík
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 10. 2005 Požadoval předseda Rady BBC, aby byl propuštěn slavný moderátor?   
7. 10. 2005 Mluvčí nevědí, o čem mluví, a přesto mluví Štěpán  Kotrba
3. 10. 2005 Internetové stránky BBC Action Network dostaly cenu za demokracii   
26. 9. 2005 BBC terčem kritiky za zpravodajství o útocích ze 7. července   
18. 9. 2005 Blair "poslal s nadšením" vojáky do Iráku   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
14. 9. 2005 Vegetariánství škodí zdraví Petr  Wagner
14. 9. 2005 Děti prý mohou být vegetariány! Bohumil  Kartous
14. 9. 2005 Špatná mapa ve vysílání ČT 1 Roman  Staněk
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík

Zelení RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2005 Dotaz pro antifašisty a nahnědlé rojení kolem Patočkových Zelených Pavel  Pečínka
30. 9. 2005 Zelení zvolení a VyVolení Milan  Daniel
6. 9. 2005 Smělé řeči osamělého předsedy Milan  Daniel
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Labouristická strana se omluvila za to, že vyhodila dvaaosmdesátiletého "výtržníka"   
22. 9. 2005 Je načase stáhnout západní vojáky z Iráku?   
14. 9. 2005 Více než 100 osob usmrceno při bombovém atentátu v Bagdádu   
12. 9. 2005 Konec moderního světa   
12. 9. 2005 Otazníky kolem 11. září   
12. 9. 2005 11. září 2001 - jeden velký otazník Petr  Schnur
1. 9. 2005 Kenneth Clarke ostře zaútočil na Blaira kvůli válce v Iráku   
27. 8. 2005 Británie začíná deportovat Kurdy do Iráku   
25. 8. 2005 George W. Bush se tak unavil na dovolené, že musel jet na druhou dovolenou   
24. 8. 2005 Proměňuje se Irák v islámský stát?   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Literárky pro starší a pokročilé masochisty Štěpán  Kotrba
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 10. 2005 Spánek sen Tomáš  Makaj
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
6. 10. 2005 ó ano, vy Patrik  Ouředník
5. 10. 2005 Post coitum Milan  Ohnisko
4. 10. 2005 Noc Petr  Hruška
3. 10. 2005 Bolest Antonín  Sova
23. 9. 2005 Šátky a pomeranč Dušan  Malíř
21. 9. 2005 Hrdá bolest Antonín  Sova
20. 9. 2005 Do Viňasu přišel Bouzek Petr  Štengl
19. 9. 2005 * * * Viola  Fischerová

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Minimální cena benzinu -- utopie, nebo schůdné řešení? Jan  Hošek
29. 9. 2005 Amerika by měla vrátit nakradené létající talíře Jiří  Míka
20. 9. 2005 Co nebylo řečeno o termojaderné fúzi Michal  Ruman
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Jak čelí chudý Jih růstu ceny ropy? Simone  Radačičová
13. 9. 2005 Skutečně už hrozí konec ropné éry?   
13. 9. 2005 Ještě jednou o termojaderné fúzi Michal  Mašín
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
12. 9. 2005 Sluneční energie bez kompromisů Michal  Ruman
12. 9. 2005 Bude mít hurikán Katrina vážné hospodářské následky?   

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 Co je opravdu podstatou uměleckého díla? Pavel  Šmerk
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
2. 9. 2005 Neporadím vám Martin  Škabraha

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   
8. 9. 2005 Sdělovací prostředky jsou vůči Bushovi zaujaté   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   

Český sen - dílo nebo podvod? RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
12. 9. 2005 Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář   
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
14. 7. 2004 Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv   
9. 7. 2004 Český sen je úžasný projekt...   
8. 7. 2004 Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy Ondřej  Čapek
7. 7. 2004 Film Český sen: zklamání Jan  Čulík
12. 2. 2004 Český sen: Kultura hypermarketů   
23. 7. 2003 Invitation: "The Czech Dream" project in London