ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27.9.2016
"Husane, vstávej!! Nedovol, aby nás svět takhle viděl."

Z pořadu televize BBC o životě v Aleppu, který se vysílal v pondělí večer:

Armageddon. Apokalypsa. Lidé používají silná slova o tom, co se tady děje. Ale někdy jsou to ty nejtišší okamžiky, která odrážejí hloubku zoufalství.

Stařec: "Husane!!!"

Mahmud Džiniri volá svého syna Husana.

"Husane!!!!"

Husan leží v pytli na mrtvoly.

"Husane, vstávej!! Nedovol, aby nás svět takhle viděl."

Rodina se sem přestěhovala před pěti lety. Netušili, že to skončí takhle. Ale kdo by býval předpověděl hrůzy Aleppa.

Pořad televize BBC Panorama sledoval Ismaila. Záchranáře.

"Mahmoude, jdi s ním!"

Režim tady shodil dvě barelové bomby. Usmrtilo to víc než patnáct lidí. Byli to účastníci pohřbu, při němž byly pohřbívány oběti předchozího bombardování.

Aleppo nemá čas popadnout dech. Lidé nemají čas truchlit.

Žena křičí: "Moje dcera Maryam. Moje dcera Maryam. Maryam!!!"

Ismail: "Někdy mám pocit, že žiju poslední dny svého života."

27.9.2016
Peklo v Aleppu pokračuje

Když slova globálních politiků selžou, takhle to pak vypadá na zemi. Agonii Aleppa všichni jasně vidí - avšak diplomacie je v troskách a v troskách jsou i vyhlídky na ukončení tohoto konfliktu.

Po víkendu, během něhož obklíčení občané v Aleppu hovoří o bombardování bezprecedentní intenzity, nyní přicházejí zprávy o tom, že docházejí zásoby a nemocnice jsou zahlcené raněnými. Moskva tvrdí, že žádné mírové rozhovory teď nebudou. A poté, co západní velvyslanci odešli z mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN a obvinili Rusko z válečných zločinů, nikdo neví, jak syrská noční můra skončí, nebo kdy.

A jestliže nenebízí mezinárodní společenství žádnou útěchu 250 000 občanů, uvízlých ve východním Aleppu, ani pro pár šťastliců, kterým se podařilo dostat se sem, do uprchlického tábora v Calais, nemají vedoucí politikové žádné řešení. Calais v pondělí navštívil francouzský prezident a zahájil diplomatickou hádku z Británii ohledně toho, jak a kdy by měl být uprchlický tábor zlikvidován.

(...)

27.9.2016
BBC Panorama: Příběh záchranáře z Aleppa

Když bomby dopadají na východní Aleppo, Ismail riskuje svůj život. Zachraňuje raněné a sbírá mrtvé. Toto je jeho příběh.

27.9.2016

Bombardování nepovoluje. Diplomacie je v troskách. Syrské město Aleppo je nyní terčem útoků bomb, zkonstruovaných pro likvidaci podzemních bunkrů. "Peklo samo," říkají obyvatelé. Asadovy jednotky jsou rozhodnuty ovládnout toto město, ať to stojí, co to stojí.

Letecké údery zasahují východní část města, kde žijde stále asi 250 000 lidí. Aktivisté uvádějí, že od začátku nejnovější Asadovy ofenzívy minulý čtvrtek bylo usmrceno asi 250 osob. Naše reportáž obsahuje znepokojující záběry.

Východní Aleppo. Kdyby se Asadovi podařilo ovládnout tuto část města, bylo by to za posledních šest let pro něho největší vítězství. Uvízlo tu čtvrt milionu civilních obyvatel, buď proto, že jim islamistické vzbouřenecké organizace brání v odchodu, anebo se prostě děsí ruského a Asadova bombardování.

OSN dnes potvrdila, že Rusové vytvořili osm, údajně bezpečných koridorů z této oblasti. Nikdo jimi ale neodchází. Namísto toho lidé v městě zůstávají a spěchají na kliniky dávat krev.

"Za poslední týden zintenzivnila ruská válečná letadla intenzitu svých náletů proti všem osvobozeným čtvrtím v Aleppu. Útočí na nás nyní thermobarickými kazetovými bombami. Vede to k většímu ničení. Do nemocnic přichází mnoho zraněných lidí."

A ti potřebují tu krev. Protože po každém leteckém úderu Asadových či ruských letadel přichází do nemocnic zoufalé množství zraněných lidí.

Avšak Rusové a syrská vláda nejsou jediní, co necíleně vraždí civilisty. Vzbouřenci ve východním Aleppu se samozřejmě zaměřují na vládou kontrolované čtvrti, kde také žijí tisíce civilistů.

Je také pravda, že Asadova armáda a Rusové umožňují civilistům, i ozbrojeným vzbouřencům opustit dobytá města. Takto k tomu došlo nedávno v městě Daraja. Totéž se stalo dnes v Homsu, ale vzbouřenci obviňují vládu, že ostřeluje civilní oblasti, vláda obviňuje vzbouřence, že používá civilisty jako lidské štíty.

Generální tajemník Pan Ki Moon: "Mezinárodní právo mluví jasně: Necílené používání zbraní v hustě obydlených oblastech je válečný zločin."

A zase jsme dnes viděli, že když se to hodí oběma stranám, dochází k pokroku. V pondělí přijela pomoc do mnoha oblastí, které byly obklíčeny dlouhé měsíce. Tyto záběry rozšířila Asadova vojenská televize.

Ve východním Aleppu v přestávce mezi boji se zatopený kráter po bombě stal plaveckým bazénem.

Agonie Aleppa spočívá v tom, že ani jedna strana není ochotna zorganizovat humanitární konvoje, které by přivezly pomoc, anebo evakuaci lidí z města. Ani těch, kteří zoufale potřebují lékařskou pomoc.

Wissam Zarqa, obyvatel Aleppa: Už jsme měli špatné dny, ale teď je v obklíčení situace daleko horší. Nemáme dost pohonných látek, což znamená, že je daleko obtížnější shánět vodu. Ostřelování dnes je méně intenzivní než během posledních dvou dnů, ale pořád je to velmi intenzivní ostřelování. Lékaři jsou zahlceni množstvím raněných. Co se týče potravin, máme trochu malou zásobu. Ale dochází nám.

Moderátorka: Mluvíte o tom všem velmi klidně. Zdá se, že je to absolutně děsivé. Řekněte mi, na co myslíte během těchto dní.

Nejsme prvním místem tady v Sýrii, které je v obklíčení. Město Madaja je například v obklíčení už několik let. Kdybych teď začal panikařit, nezvládl bych to. Proto musíme být klidní a brát to lehce. Musíme vědět, co máme dělat. Kdybychom zpanikařili, byli bychom ztraceni. Zdá se, že Rusko a Amerika se dohodly na tom, že budeme v této situaci, v obklíčení.

Moderátorka. Jaké to bylo o tomto víkendu s těmi bombami na ničení podzemních bunkrů?

Ano, je to jiné. Je to poprvé, co vidíme obrovské díry v zemi. Někdy čtyři, pět metrů. A někdy to vypadá prostě nesmyslné.

Moderátorka: Spousta lidí se ptá, proč tam zůstáváte?

Ano. Vezměte si mě jako příklad. Vrátil jsem se před půldruhým rokem ze Saúdské Arábie. Protože je to moje povinnost. Jsem učitel, mám učit. Učím tady na univerzitě, učím ve škole. Není tady dost učitelů. Kdyby všichni utekli, kdo bude tuto zemi spravovat?

27.9.2016

Nové používání munice určené k ničení podzemních struktur zřejmě naznačuje, že Rusko chce Aleppa rychle dobýt

Používání supersilných bomb určených k ničení podzemních bunkrů zřejmě potvrzuje novou, ničivou fází v ruském útoku na vzbouřenecké jednotky v Aleppu a dokazuje, že možnost jakéhokoliv diplomatického vyjednávání skončila.

Tyto bomby, které jsou schopny zničit podzemní kryty a velíny, zřejmě naznačují, že se Rusko rozhodlo ukončit dlouhé obléhání Aleppa a že Rusko má přesné výzvědné informace o tom, kde se nacházejí opoziční velitelská centra.

Justin Bronk, výzkumník z britského vojenského institutu RUSI, vysvětlil, že protibunkrové bomby jsou velmi specifickými precizními zbraněmi. "Vytvářejí krátery jiných tvarů. Zasahují velmi hluboko a vybuchují hluboko v podzemí, takže za sebou zanechávají hlubší, ale méně široké krátery než jiné bomby."

Dodal, že je velmi nepravděpodobné, že by Rusko těchto bomb používalo necíleně jen tak proti městu, protože tyto bomby jsou velmi drahé a vyžadují specifické, přesné výzvědné informace, mají-li být efektivní. Je podle něho možné, že Rusko získalo přesné informace o umístění opozičních velitelských center. Používané protibunkrové bomby jsou zřejmě laserem naváděné zbraně KAB-500L, analogické americké sérii Paveway.

Užívání takových silně ničivých bomb vyvolává paniku ve městě, protože jsou nyní zranitelné civilní kryty, nemocnice a zdravotní střediska, mnohá z nichž jsou umístěna v podzemí, aby se vyhnula bombardování.

Fotograf tiskové kanceláře AFP Karam al-Masri, který posílá zpravodajství z Aleppa už pět let, uvedl, že ničení za posledních několik dní je zcela bezprecedentní. "To, co se teď děje, je ničení jako bombardování za celé poslední tři roky."

Organizace Syria Solidarity UK také svědčí o tom, že letecké údery se změnily. "Protibunkrové bomby vyvolávají obrovské šokové vlny. Některé budovy proto padají, aniž by je bomba zasáhla, jen v důsledku těch šokových vln. Tyto bomby jsou zaměřeny proti podzemním krytům, takže se lidé už nemají kam skrýt. Včera spadla budova čistě v důsledku šokových vln. Zahynulo čtyřicet lidí."

Západ proti tomuto novému vývoji nemá strategii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23.9.2016
Rozhovor Britských listů 76:
Proč si lidi nechávají nalhat, že uprchlíci jsou pro nadcházející volby hlavní problém?

S Ondřejem Liškou, bývalým ministrem školství, bývalým předsedou Strany zelených a nynějším představitelem organizace Ashoka, globální sítě sociálních inovátorů, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o manipulaci v nynější předvolební kampani v ČR Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

27.9.2016
KOHO CHLEBA JÍŠ, TOHO PÍSEŇ ZPÍVEJ

Vyškrtli tuto větu:

"Měl pravdu – a co teprve říct o společnosti, v níž si miliardář, který zbídačil Ostravsko, koupil renomé a svědomí nákupem Respektu a Knihovny Václava Havla"

Zcenzuroval mě týdeník Respekt, píše na Facebooku Ondřej Slačálek. Sice jen o jednu větu, ale zrovna o tu, která můj hejt pointovala. Tak celé znění mé odpovědi na anketní otázku, z níž odkapává dobro připravované ve vlastní šťávě, aspoň tady:

Je stejný – stále plný nenávistí, konfliktů, vražd, stále plný lásky, empatie a prosté lidské dobroty.

Je jiný – plný lidí, kteří měli a využili příležitost zamyslet se nad životem a dílem mrtvého. Mnozí si z něj jistě odnesli spoustu zajímavého, bylo co. Jenže slyšíme spíš o těch, kteří se rozhodli udělat z Havla objekt obdivu a totem vlastní bezradnosti , o zapalovatelích svíček, přejmenovatelích letišť a laviček. Tomáš Schejbal v roli kandidáta na předsedu Strany zelených řekl, že kult Václava Havla mezi některými zelenými připomíná kult Stalina v KSSS před XX. sjezdem – v básnické nadsázce přitom zachytil něco podstatného, co se zdaleka netýká jen zelených. Prozatímním vrcholem Havlova kultu byl výrok Ondřeje Lišky, že „každý se může stát Václavem Havlem“ a vážně míněná debata některých pražských myslitelů, jak by asi Václav Havel reagoval na migrační krizi. 

Co by řekl Havel na migrační krizi přitom nevíme, co ale vzkázal lidem skandujícím „Ať žije Havel“ víme celkem jasně z dob, kdy byl intelektuálně ještě při síle, v rozhovoru pro předchůdce Respektu Sport v září 1989: „Společnost, která je schopna svou totální frustraci a totální nespokojenost se situací artikulovat větou »Ať žije Havel!«, je společnost bez politické kultury.“ Měl pravdu – a co teprve říct o společnosti, v níž si miliardář, který zbídačil Ostravsko, koupil renomé a svědomí nákupem Respektu a Knihovny Václava Havla? (Tato věta byla v Respektu vyškrtnuta, ZDE}

Kdo si chce oživit Havlovu poetiku a vůli tnout do živého, kterou předvedl v některých hrách a esejích, musí opomenout celý Havlův kult (i neméně stupidní antikult různých fašizoidních vymítačů „pravdolásky“). Udělá lépe, když si najde na Youtube bizarní píseň skupiny Young Havel „Kde je Havel“.

24.9.2016

Liberální technokraty, kteří "zacházejí s lidmi jako s hlupáky", nikdo neposlouchá. Avšak ukažte lidem, že jimi obdivovaní politikové z nich dělají idioty, a máte šanci je přesvědčit. Pak, možná, budou naslouchat.

Když se outsideři dostávají k moci, všechno se mění. Jejich schopnost změnit a zničit životy je nutno přísně zkoumat, píše Nick Cohen v deníku Guardian.

Neoliberální pořádek, který začal s Ronaldem Reaganem a Margaret Thatcherovou někdy v letech 1979-80, skončil kolapsem banky Lehman Brothers v roce 2008.

Nyní se na scénu dostavil jeho nástupce, jako postava ze zlého snu, o němž jste doufali, že je zapomenut. Je to nacionalismus.

Proti demagogickému nacionalismu je nutno bojovat. Jenom proto, že starý pořádek zanedbával celé sociální třídy a podporoval hospodářskou nerovnost, která urážela všechny, kdo mají trochu morálky, to neznamená, že alternativa bude lepší. Ano, už máme důkazy, že alternativa bude horší.

Zkuste takto argumentovat a začnou vás urážet nadávkami, které se opakují tak často, že se staly frázemi. Nebuďte elitář. Nestavte se arogantně nad normální lidi. Lidé mysleli, že nová alternativa bude lepší, než dosavadní nudní politikové. Mýlili se.

Vidíte výsledek, když argumentujete, že brexit byla obrovská hloupost, a že Británii i Evropě bude trvat dlouhá léta, než se z toho zotaví. Okamžitě na vás zaútočí jako na kavárenského liberálního elitáře, který považuje obyčejné lidi za idioty.

Je ovšem nutno přiznat, že rozklad evropské sociální demokracie byl částečně důsledkem neschopnosti úzké vrstvy středostavovských liberálů porozumět svým spoluobčanům. Tito liberálové nepochopili, že většina z nás si cení toho, co je známé a místní. Nové kultury, jimž rodilí Evropané nerozuměli, noví lidé, jejichž gesta a výrazy nedokázali číst, je znervóznili.

Mezitím autoritářství, které proměnilo levicový liberalismus v hnutí pro prudérní občany, začalo hrát do rukou pravice. Občané přestali naslouchat těm, kdo reagovali na nepříjemné argumenty požadavkem, aby policie politicky nekorektní jedince zatkla.

Teď už ale nemáme žádnou liberální elitu. Máme vychloubačnou, nacionalistickou a hrdě nevědomou elitu.

Platí to i mezinárodně. Po rozkladu komunismu se Amerika stala jedinou světovou supervelmocí. I kdyby její zahraniční politika byla systematicky světu prospěšná, hněv nad dominantní rolí Ameriky byl nevyhnutelný. Jenže americká zahraniční politika v desetiletích od roku 1989 zdaleka nebyla světu prospěšná a vůči těm, kdo to kritizovali, se přistupovalo s blahovůlí, kterou poskytujeme Davidovi, který se rozhodl bojovat proti Goliášovi.

Avšak pohleďme, co se stalo s americkou mocí dnes. Rusko, Asad, Írán a Hezbollah zlikvidovali syrské příměří. Bombardují konvoje humanitární pomoci a proměnili Aleppo v Drážďany jednadvacátého století. Barack Obama a John Kerry už nevypadají jako mocní vládci unipolárního světa. Vypadají přesně tak, čím jsou: jako bezmocní a ponížení lidé minulosti. Rusko si na Blízkém východě může dělat, co chce.

Léta jsme všichni psali proti nemorálnosti politiků a intelektuálů, kteří omlouvali Slobodana Miloševiče, islamofašismus, Saddáma Husajna, íránskou teokracii a ruskou kleptokracii. Uvědomíte si, jak hluboko se hniloba rozšířila, když vidíte, že Donald Trump, šéfka britské strany UKIP a šéfka francouzské Front National obdivují Putina. Uvědomíte si, jak hluboce je zkorumpovaná levice, když zjistíte, že nynější šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn pracoval jako placený propagandista pro íránskou státní televizi, bránil Miloševiče, Hamas a Hezbollah a Putina také. Morální zhnusení nad touto kolaborací by nikdy nemělo přestat. Avšak v našem novém věku mají morální argumenty praktickou naléhavost. Zničení Sýrie vyhání uprchlíky do Evropy a jejich přítomnost posiluje ultrapravicové strany, které sponsoruje Vladimír Putin.

Odsuzování americké moci, stejně jak odsuzování "neoliberalismu" a "liberální elity" jsou dnes horší než prostoduché. Jako cukání mrtvoly, jsou to vyčerpané reakce ze světa, který zmizel. Ve světě, v němž nyní žijeme, prosazují stoupenci brexitu s doktrinářskou rozhodností zchudnutí Británie, extremní levice a extremní pravice podporují režimy, které nás ohrožují, a ruský, nikoliv americký imperialismus, vyvolává chaos v Evropě.

Liberální technokraty, kteří "zacházejí s lidmi jako s hlupáky", nikdo neposlouchá. Avšak ukažte lidem, že jimi obdivovaní politikové z nich dělají idioty, a máte šanci je přesvědčit. Pak, možná, budou naslouchat.

Kompletní článek v angličtině ZDE

27.9.2016
OTÁZKA INTEGRITY:
V krizi je důležité, aby média občanům nelhala

Obloha se temní a mezinárodní i domácí situace se stává stále nebezpečnější. Český národ je posedlý uměle  vyvolaným strachem z "vražedných muslimů" (stejně tak by se bylo možno bát "vražedných blondýnů"), Evropa neřeší ekonomickou, ani uprchlickou krizi ani brexit, destabilizační tendence sílí, stejně jako podpora ultrapravicových stran, nedůvěra mezi Západem a Ruskem, které spolu se svým klientem Asadem hromadně vraždí v Sýrii civilisty, ženy a děti, se zhoršuje, destabilizace sílí na všech stranách.

V této situaci je nezbytně nutné, aby mohli mít občané důvěru v aspoň některá média, že jim nebudou lhát a nebudou cenzurovat to, co publikují, aby to vyhovovalo majiteli oligarchovi. Možná, že za to ani majitel Bakala nemohl, že Respekt vyškrtl z anketní odpovědi Ondřeje Slačálka větu, kritickou vůči němu, že to byla jen typicky česká předstrašenost (abychom nemuseli použít vulgárnějšího, lidovějšího výrazu) redakce. Bakala si mohl uvědomit, že kdyby věta, kritická vůči němu, v jeho týdeníku vyšla, posílilo by to jeho renomé jako otevřeného tiskového magnáta. Bohužel, tato možnost byla promarněna. Nastoupila známá úzkoprsost. "V mém týdeníku mě nikdo kritizovat nebude."

Článek, kde se Respekt dotazuje různých lidí na názor na Václava Havla, je nudným důkazem, do jak velké míry Respekt oslovuje už jen ty přesvědčené - většina dotazovaných jsou lidi ze stáje Respektu a jejich odpovědi jsou zcela předpověditelné.

Jediné, co čtenáři asi neočekávali, byla cenzura. Nebo očekávali? Na článku je přínosné, že čtenářům cenzurou Respekt signalizoval, že ani v nynější krizi mu čtenáři nemohou věřit. Co dalšího cenzuruje?


27.9.2016
Jemen: Pětiměsíční nemluvně Atan umírá hladem
Toto pět měsíců staré nemluvně trpí hladomorem, jako statisíce dětí v zapomenuté jemenské válce. Koalice vedená Saúdskou Arábií bombarduje přístavy a továrny na potraviny britskými bombami a za pomoci britských vojenských poradců.

26.9.2016


Chvílemi to vypadá, jakoby jedinou reakci Západu na ruské a režimní nálety proti sídelním oblastem syrského města Aleppa, při nichž jsou k vraždění civilistů masivně používány chlorové, zápalné, kazetové i protibunkrové bomby, byly plamenné projevy americké velvyslankyně při OSN Samanthy Power ZDE.

Takové projevy se možná dobře poslouchají, zvlášť pokud toužíte po pocitu morální nadřazenosti - civilistům v Aleppu ovšem nepomohou ani dost málo. A Obamova administrativa krčí rameny, údajně nemůže nic dělat. Jenže je tomu opravdu tak?


Protože východní Aleppo se zhruba 250 000 - 300 000 obyvateli je obklíčeno prorežimními ozbrojenci a ani turecká intervence zjevně nemá kapacitu v řádu týdnů dosáhnout zrušení jeho obklíčení, jedinou šanci pro zásobování syrských civilistů vodou, jídlem a zdravotnickým materiálem by nyní představoval letecký most. Nákladní letouny by například mohly startovat z letiště Kahramanmaraş v jihovýchodním Turecku a u hranic by se k nim připojily eskortní letouny starující z vojenské základny Incirlik na předměstí města Adana. Po příletu nad Aleppo by náklad byl svržen na padácích.

Hodně se toho za poslední léta namluvilo o možné bezletové zóně v Sýrii, ovšem teď by byla naprosto nezbytná. Přesněji řečeno, byl by třeba bezpečný letový koridor vedoucí od turecké hranice nad Aleppo, kde by hlídkovaly bojové letouny nejlépe nepřetržitě. Takový koridor bylo možno v Sýrii snadno zřídit v roce 2012, kdy stačilo udeřit na Asadovo letectvo a zničit je. Dnes, když je v konfliktu na straně režimu již rok zapojeno Rusko, které také na svých základnách umístilo moderní pozemní systémy protivzdušné obrany, se jedná o mnohem složitější úkol. Ale přece...

Pokud by Rusové byli ochotni po útoku na humanitární konvoj OSN útočit také na humanitární letecký most, a to ať už letecky, nebo pozemními raketami, signalizovalo by to potřebu zredukovat jejich vojenskou přítomnost v Sýrii na to, co odpovídá jejich legitimním zájmům - tedy základnu vojenského námořnictva Tartús a další jejich základny. V případě, že by systémy PVO S-300 a S-400 ze základny Hmejmim ohrožovaly dopravní letadla s pomocí, znamenalo by to, že nejsou součástí legitimní obrany ruských základen a že je třeba tyto hrozby asymetricky odstranit.

Stručně řečeno, Rusku by byla v Sýrii zaručena jeho aktiva, ale nic víc. Náletů na Aleppo by muselo zanechat pod hrozbou střetu s širokou mezinárodní koalicí, v níž by figurovaly západní státy a přinejmenším ještě Turecko se Saúdskou Arábií.

Že k tomu nedojde a Západ v čele s Obamovými USA nechá obyvatele Aleppa povraždit, udusit se pod sutinami, umřít hladem a žízní, na banální choroby, později v proslavených režimních mučírnách? Není to proto, že by skutečně nemohl nic udělat. Důvodem je něco jiného: Syrští civilisté, "nějací čmoudi", mu za takovou riskantní operaci, která by (podle Samanthy Power) "barbarské" Rusko a ještě barbarštějšího Asada odkázala do mezí, jednoduše nestojí.

V případě válečných zločinů, které se nyní dějí v Aleppu, však nečinnost těch, kdo by mohli pomoci, znamená faktickou spoluvinu - a zprofanování hodnot, jichž se Západ údajně zastává.

A německá Steinmeierova diplomacie, která dokonce ještě odmítá byť jen připustit jakýkoliv ruský podíl na zločinech v Sýrii, vychází z celé mimořádně ostudné záležitosti mezi západními státy zdaleka nejhůře.

13.9.2016
Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

26.9.2016
Analýza
V západních politických a mediálních kruzích se množí domněnky, podle nichž Obamova administrativa tváří v tvář brutalitě Asada a jeho spojenců v Aleppu obecně řečeno nedělá nic pro ukončení války, která připravila o život statisíce lidí. Ovšem tyto představy jsou mylné, neboť Bílý dům a jeho klienti podle odtajněných dokumentů amerického ministerstva obrany realizovali transfer zbraní do Sýrie již od října 2011, tedy sedm měsíců od vypuknutí legitimních protestů proti režimu Bašára Asada. Jaká je reálná, ač nepříliš známá geneze tragické válečné pře v Sýrii a jakou roli v ní hraje Obamův kabinet?

Protesty proti represivní syrské vládě, které, inspirovány takzvaným arabským jarem, vypukly 15. března roku 2011, byly ze začátku naprosto legitimní. Účastníci těchto protestů byli valnou měrou znepokojeni ekonomickou situací v zemi, již zhoršily zavedení volnotržních ekonomických opatření, vleklé sucho a následná neúroda, s níž si syrská vláda nedokázala poradit. Tyto ekonomické „reformy“ (například privatizace velkých sektorů ekonomiky) zahájil otec stávajícího syrského prezidenta Háfiz al-Asad a akceleroval je Bašár Asad. Pro mnohé může být překvapením, že se nominálně „socialistický“ a sekulární syrský režim inspiroval západním ekonomickým modelem. Připomeňme si, že Asadova vláda, obdobně jako Kaddáfího vláda, v té době spolupracovala s administrativou George W. Bushe na věznění a mučení osob podezřelých z terorismu.

Demonstrující také požadovali zavedení demokratických reforem, větší svobodu, propuštění politických vězňů, boj proti korupci apod. Z toho vyplývá, že Asadův režim, který byl v té době do jisté míry spjat se západními politickými a ekonomickými špičkami, nebyl - a samozřejmě, že není - tak čistý a nevinný, jak se nám snaží někteří „analytikové“ namluvit.

Ukradená revoluce

Avšak již první protesty, jejichž účastníci volali po radikálních reformách a nikoliv výhradně po hlavě prezidenta Asada, což je dodnes přetrvávající mantrou západních států a jejich arabských spojenců a Turecka, se záhy staly násilnými. 20. března 2011, tedy pouhých pět dnů po zahájení syrské revoluce, několik demonstrujících vypálilo do základů sídlo baasistické strany a další přilehlé budovy a v následujících potyčkách přišlo o život sedm policistů a 15 demonstrantů. Prezident Asad ze spáchání incidentu obvinil zahraniční konspirátory a násilnosti dále eskalovaly s obětmi na obou stranách.

Podle oficiálních údajů bylo do konce července téhož roku při nepokojích usmrceno 1600 civilistů a 500 příslušníků bezpečnostních sil; nelze tedy hovořit o jednostranné a drtivé ofenzivě syrských bezpečnostních sil proti naprosto bezbranným civilům. Tyto údaje je však nutné brát s rezervou, neboť jsou ovlivněny oboustrannou propagandou a chaotickou informační válkou. Požadavky zprvu sympatické revoluce v Sýrii tedy splněny nebyly, neboť představitelé demokratických sil byli záhy odsunuti na okraj nebo přímo do podzemí a jejich vliv na dění v zemi byl minimální a nyní se prakticky rovná nule.

Armáda chameleónů

Do civilních bojů se v červenci téhož roku zapojila Svobodná syrská armáda (FSA), kterou za pomoci turecké vojenské rozvědky založilo pět nebo sedm důstojníků zběhlých ze syrské armády s cílem „způsobit pád systému“ v Sýrii. V říjnu 2001 Turecko nabídlo FSA na svém území útočiště - „bezpečnou zónu“ a základnu, kde by mohla operovat. FSA měla oficiálně získat další pomoc ze zahraničí v listopadu 2011, a to od Dočasné národní přechodné rady v Libyi v podobě financí, zbraní a dobrovolných bojovníků. Koncem listopadu bylo v Sýrii nasazeno asi 600 libyjských bojovníků, kteří tam vstoupili přes turecké území. Ankara společně se Saúdy a Katarci začala těmto a dalším rebelům poskytovat zbraně a další vojenský materiál (automatické pušky, ruční protitankové granátomety a další protitankové zbraně) za asistence CIA již v první polovině roku 2012, jak informuje New York Times, a tím se dosud lokální konflikt internacionalizoval.

Zahraniční pomoc pro FSA, které se časem podařilo získat podporu od Spojených států, Velké Británie a Francie, ale přitáhla i islamistické elementy, sdružené kupříkladu v Syrské islámské osvobozenecké frontě (SILF), jejíž páteř tvořili salafisté a muslimské bratrstvo. Tito islamisté na konci roku 2012 představovali polovinu ozbrojených sil bojujících proti vojskům Bašára Asada. V řadách Svobodné syrské armády bojovali a bojují taktéž další sunnitští militanti, dále pak Libanonci, Alžířané, Tunisané, Jordánci, a dokonce i bojovníci ze Saúdské Arábie. Není žádným velkým tajemstvím, že spousta bojovníků z FSA zběhla ke káidistické formaci an-Nusrá, jež se v roce 2013 stala nejlépe vyzbrojenou a motivovanou silou bojující proti Asadově režimu. FSA na druhou stranu navázala ambivalentní vztah s kurdskými milicemi YPG.

Zvěrstva spravedlivých

Ze západních sdělovacích prostředků i organizací, jako je třeba rebelům stranící Syrian Observatory for Human Rights (SOHR), se běžně dozvídáme, že FSA představuje legitimní odpor proti nepochybně brutálnímu Bašárovi Asadovi. Pomineme-li fakt, že tyto „spravedlivé bojovníky“ podporují represivní režimy se sídlem v Rijádu, Ankaře, Dauhá a Washingtonu, i oni se na syrském bojišti dopustili řady válečných zločinů.

V březnu 2012 napsali zástupci Human Rights Watch (HRW) otevřený dopis, v němž syrskou opozici včetně příslušníků FSA obviňují z únosů, mučení a poprav, a žádají je, aby s těmito zločinnými praktikami skoncovali. Vojáci z FSA byli HRW obviněni z toho, že do svých řad systematicky rekrutovali dětské vojáky včetně čtrnáctiletých dětí. Tato organizace obvinila syrské rebely kupříkladu ze spáchání masové vraždy nejméně 190 civilistů během ofenzivy namířené proti syrské armádě dne 4. srpna 2013.

Mýty ohledně umírněných rebelů v Sýrii

Dohady o tom, že v Sýrii existují umírnění rebelové v řadách FSA, rozmetává dokonce opozici nakloněná a již zmíněná organizace SOHR v jednom ze svých textů z února 2015. Zde je uvedeno, že FSA není umírněnou silou, a dokonce to ani nepředstírá. Dále v textu čteme: „Většina jejich lídrů a velitelů má silné džihádistické tendence a svou válku proti Damašku nazývají svatou válkou. V roce 2013 několik amerických vojenských představitelů pod podmínkou anonymity poukázalo na odhady Pentagonu, podle nichž je v FSA sdruženo více než 50 procent „extrémistických islamistických skupin“. Americká televize NBC k tomu tvrzení dodala, že „FSA se skládá ze stovek malých jednotek – některé z nich jsou sekulární, jiné pak náboženské – ať už jde o náboženství radikální či mainstreamové – a zbytek jsou rodinné gangy nebo jednoduše zločinci.“

Ono by bylo skutečně podivné, kdyby v prostředí války sycené jak Asadovou brutalitou, tak zločiny opozice podporované ze zahraničí, existovala krystalická umírněná opozice. V této chaotické válečné džungli místo pro umírněné bojovníky jednoduše být nemůže.

Přes masivní podporu velmocí ze zahraničí FSA po čtyřech letech bojů v podstatě zkolabovala, jak se můžeme dočíst i na stránkách deníku International Business Times, jelikož tisíce vojáků dříve bojujících pod záštitou FSA přeběhly ke káidistům z an-Nusrá. Bohatí byznysmani z monarchií v Perském zálivu a Libye je jednoduše přeplatili. Bývalé kádry FSA si totiž stěžovaly, že byly nedostatečně placeny a že nedostávaly zbraně v potřebném množství.

V informační válce obestírající konflikt v Sýrii se dokonce objevily zvěsti o tom, že Svobodná syrská armáda de facto neexistuje. Toto konstatování však nepadlo z úst žádného konspiračního teoretika, ale opakovaně z úst známého reportéra Roberta Fiska. Další smrtící ránu efektivitě „umírněných rebelů“ sdružených kolem FSA zasadil v říjnu loňského roku novinář publikující v listu Independent a specialista na dění v Sýrii Patrick Cockburn, který napsal: „Svobodná syrská armáda byla vždycky mozaikou frakcí a dnes je vesměs neefektivní.“

Džihádisté na koni

Paralelně s vytvořením „demokratických“ opozičních bojových sil reprezentovaných hlavně FSA začaly v druhé půlce roku 2011 a v průběhu následujícího roku do Sýrie proudit tisíce džihádistických elementů, jež se brzy staly páteří syrské opozice. Tuto skutečnost dokládá i zpráva americké Defense Intelligence Agency (DIA) ze srpna 2012, v níž její zaměstnanci předpovídají a mezi řádky vítají převahu salafistů ve východní Sýrii, potažmo vznik Islámského státu. Salafisté, mající silnou podporu hlavně ze Saúdské Arábie, samozřejmě nepředstavují žádnou mírumilovnou demokratickou alternativu k vládě sídlící v Damašku – jejich cílem je nastolení práva šaría v Sýrii. Tato politika, již podporovali spojenci Washingtonu v Rijádu, Ankaře a Dauhá, měla vést k izolaci a porážce režimu Bašára Asada, potažmo jeho podporovatelů v Moskvě a Íránu.

Další významnou informací této zprávy je konstatování, že hlavní hnací sílu povstaleckých sil v Sýrii představují salafisté, muslimští bratři a irácká odnož Al-Káidy; tedy žádní mírumilovní demokraté. Připomínám, že hovoříme o situaci z roku 2012; v té době zuřil válečný konflikt v Sýrii více než rok. Bašár Asad tedy již v této době čelil džihádistickým elementům, jež schůdnou alternativu vůči jeho opresivnímu režimu nepředstavovaly.

Tito fanatikové byli nepokrytě financováni, trénováni a vyzbrojeni blízkými spojenci Spojených států, a to zejména Saúdskou Arábií. Z poznatků americké tajné služby vyplývá, že Al-Káida v Sýrii prováděla teroristické útoky již na začátku roku 2012, tedy ani ne rok po vypuknutí protestů proti režimu Bašára Asada, a že v zemi hraje nemalou úlohu. Američtí představitelé také uvedli, že stoupenci Al-Káidy operující v Iráku se začali přesunovat na bojiště v Sýrii, aby zde bojovali po boku antiasadovských sil.

V listopadu 2012 bojovalo v řadách syrské franšízy Al-Káidy (Fronta an-Nusrá) 6 až 10 tisíc bojovníků, kteří byli v tutéž chvíli považováni za vysoce disciplinovanou a efektivní sílu v syrském válečném kotli. Tyto jednotky byly řízeny ze zahraničí arabskými monarchiemi s jasným cílem – svrhnout režim Bašára Asada, a to i za cenu, že oficiální nepřítel Washingtonu ovládne Levantu a nahradí sekulární, byť silně represivní vládu. Tato politika vedla taktéž ke vzniku Daeše v Sýrii, který zde začal zapouštět kořeny v dubnu 2013 – jak bylo ostatně předpovězeno v analýze DIA o osm měsíců dříve. Navíc existují pádné důkazy o přímé spolupráci Turecka, tedy klíčového klienta Washingtonu, s extrémisty z Daeše.

Irácký faktor

Nezapomínejme, že Al-Káida měla před angloamerickou invazí do Iráku v roce 2003 v Mezopotámii pramalý vliv, ale ten vzrůstal a sílil společně s odporem proti okupantům. Tito fanatičtí bojovníci se po takzvané surge v Iráku v roce 2007 uchylovali do bezpečného azylu v Sýrii, kde se později přidali na stranu antiasadovské opozice. Není náhoda, že myšlenky na vytvoření Islámského státu vznikaly v Američany spravovaných věznicích v Iráku, a to v letech 2007 až 2008, o čemž se podrobněji můžeme dočíst v deníku Washington Post.

Depeše amerického velvyslance v Damašku z roku 2006 obsahuje návrh, který doporučoval využití sektářských animozit při svržení režimu Bašára Asada, a to pět let před vypuknutím protivládních nepokojů v Sýrii. Obecně je možné konstatovat, že válka v Iráku představovala zásadní faktor v destabilizaci širšího Středního východu, a tato teze je podepřena třeba touto studií s názvem The Iraq Effect, již vypracovali experti na bezpečnostní situaci Peter Bergen a Paul Cruickshank.

Libyjská spojka a Obamovi rebelové

Investigativní novinář Seymour Hersh přišel předminulý rok se zjištěním, že CIA se na začátku roku 2012 ve spolupráci s Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem podílela na tajném plánu, který spočíval v transferu zbraní z arzenálu svrženého libyjského lídra Kaddáfího do rukou syrské opozice. Spojené státy měly v této operaci hrát jakousi zákulisní roli „supervizora“. Nicméně další zpráva DIA z října 2012 (publikovaná organizací Judicial Watch) informuje o transferu zbraní z libyjského Benghází do dvou syrských přístavů nacházejících se poblíž hranic s Tureckem, který probíhal od října 2011 do začátku září 2012. Zbraně z libyjských arzenálů (pušky pro snipery, RPG, munice pro houfnice…) se nakonec dostaly do rukou i hlavním představitelům syrských opozičních sil – džihádistům, což aktivně podporovali klíčoví spojenci Spojených států. Ba co více – informace o této operaci přicházejí přímo ze zdrojů amerického ministerstva obrany, není proto žádný důvod pochybovat o jejich pravosti.

Americký prezident Barack Obama si v rozhovoru pro New York Times v srpnu předloňského roku posteskl, že v Sýrii je mezi sekulárními rebely obtížné nalézt dostatečný počet spolehlivých kádrů, které by se daly trénovat, vyzbrojit a financovat.

Obamův kabinet prostřednictvím tajného programu CIA s ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy dolarů, který byl zahájen na jaře 2013, vycvičil a vyzbrojil téměř 10 tisíc „umírněných rebelů“, již byli následně odveleni do Sýrie. Informoval o tom kupříkladu mainstreamový list Washington Post. Vzhledem k poznatkům DIA z roku 2012 o převaze džihádistických elementů v syrské ozbrojené opozici a kontroverzím spojeným s FSA lze s úspěchem pochybovat o demokratických úmyslech Obamou podporovaných rebelů. Tento program, jehož těžiště mělo spočívat ve vybudování mocenské protiváhy proti režimu Bašára Asada, ale vytčený cíl nesplnil.

Pentagon na konci roku 2014 představil ambiciózní plán s rozpočtem 500 miliónů dolarů, který počítal s vytvořením bojové síly o 5000 mužů ročně, již měli v Sýrii čelit Daeši. Následovalo ale spektakulární fiasko, neboť tento nákladný program vygeneroval pouze 4 nebo 5 bojovníků, kteří se do bojů s Daešem zapojili. Prvních 54 „absolventů“ totiž padlo do zajetí syrské odnože Al-Káidy, další byli buď zabiti, nebo se jednoduše rozprchli.

Tento program měl však být na rozdíl od předchozí iniciativy primárně zaměřen na potlačení Daeše, jehož územní zisky v Sýrii a Iráku vedly k vytvoření samozvaného chalífátu.

Otazníky okolo kampaně proti Daeši

Spojené státy v létě 2014 se svými spojenci zahájily leteckou kampaň proti pozicím Daeše v Sýrii a Iráku, která trvá dodnes. Její efektivita je sporná, neboť nebýt pozemních ofenzív kurdských jednotek v první řadě, Daeš by jen stěží utrpěl sérii porážek na severu Sýrie. Efektivitu Američany vedeného bombardování v Sýrii může zastínit účinnost ruského bombardování tamtéž, jelikož Kreml nálety úzce koordinuje s Damaškem. Washington však kromě syrských kurdských milic postrádá spojence na zemi, navíc v zemi, kde zuří konflikt mezi řadou znesvářených stran. Navíc počet civilních obětí v důsledků Američany vedených náletů se v Sýrii a Iráku pohybuje v řádu tisíců, jak ukazuje statistika organizace Airwars. Tento projekt nezávislých novinářů se zároveň zabývá monitoringem ještě destruktivnějších ruských náletů v Sýrii.

Události, které v Sýrii přinesl poslední rok (přímý vstup Ruska do války, resuscitace Asadova režimu i armády, smršťující se území Daeše, intervence Turecka namířená jak proti Kurdům, tak proti Daeši, blokáda a hrůzy Aleppa, mírové iniciativy USA a Ruska, americký nálet na syrské jednotky apod.) by si samozřejmě zasloužily samostatnou analýzu.

Autor tohoto textu nepodrobil rozboru vojenské aktivity ani rozsáhlé a zdokumentované zločiny Bašára Asada a jeho spojenců v Sýrii, neboť jsou s nimi čtenáři Britských listů pravidelně seznamováni; jde o doplnění nepříliš známých informací, jejichž absence může povahu samotného konfliktu zkreslit. Když vycházíme z interních dokumentů a produkce západního mediálního středního proudu, zjistíme, že původně civilní konflikt v Sýrii, který vypukl na jaře 2011, se během necelého roku dramaticky internacionalizoval. Válka v Sýrii se stala naprosto spletitým konfliktem, kde figuruje řada vnějších a vnitřních aktérů včetně světových velmocí, a obyčejní Syřané na jeho chod nemají žádný vliv, ačkoliv jsou jeho hlavními obětmi.

26.9.2016

Společná tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví, Frank Bold a ClientEarth z 26. září 2016

Praha, 26. září 2016 – Občané Prahy dnes prostřednictvím svých advokátů podali žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli neefektivnímu Programu zlepšování kvality ovzduší (1). Znečištění ovzduší v Praze dlouhá léta překračuje zákonem i evropskou směrnicí stanovené limity pro prach, oxidy dusíku a rakovinotvorný benzo-a-pyren. Ministerstvo v minulosti žádalo Evropskou komisi o časově omezené výjimky pro dosažení limitů znečištění prachem a oxidem dusičitým v Praze. Komise výjimky odmítla udělit (2, 3), ale Praha nebyla schopna dosáhnout splnění limitů ani v termínech, které navrhlo samo ministerstvo. Znečištění ovzduší v Praze vede k vážným onemocněním srdce a cév, včetně předčasných úmrtí obyvatel Prahy na srdeční infarkty nebo mozkové mrtvice. Ministerstvem vydaný plán však podle žalujících občanů Prahy nemá velkou šanci tuto situaci změnit, proto navrhují zrušení plánu a jeho nahrazení novým.

„Jeden z klíčových zdravotních problémů pro obyvatele Prahy, i když jsem si to i já donedávna neuvědomovala, představují zplodiny z automobilové dopravy. O opatřeních ke snížení znečištění ovzduší škodlivými látkami z dopravy se spíše mluví nebo píše, než že by byly realizovány v praxi,“ objasňuje okolnosti žaloby jedna z žalobkyň, Olga Richterová (4), občanka městské části Prahy 10. Tato část Prahy je přitom nejen sídlem žalovaného ministerstva životního prostředí, ale některé lokality Prahy 10 jsou řazeny mezi kritické oblasti města z pohledu kvality ovzduší.

„Ani předchozí strategie proto nevedly k dosažení zákonných limitů a obáváme se, že to je problém i aktuálního programu. Potřebujeme takový plán, který ochrání naše zdraví a nebude jen soupisem toho, co by se pro čistější ovzduší případně mohlo udělat," vysvětluje Olga Richterová, spolupracovnice místního spolku Koalice VLASTA, jež je k žalobě připojen (4), a dodává: „Věříme, že pokud soud tento program zruší, bude ministerstvo nuceno přijmout nový, který konečně zajistí dosažení splnění limitů a který jasně definuje konkrétní opatření i jejich časový plán a přínos pro lidi žijící v zatížených oblastech.“

Žalující stranu zastupují právníci společnosti Frank Bold (5), podle kterých je ministerstvem slibované splnění imisních limitů v roce 2020 nereálné. „Program jako celek podle našeho přesvědčení nesplňuje základní požadavky českých i evropských právních předpisů tak, aby na jeho základě bylo možné v co nejkratší možné době dosažení zákonem stanovených limitů znečištění. Proto žádáme soud, aby program zlepšování kvality ovzduší pro Prahu zrušil,“ vysvětluje Kristína Šabová a dodává: „Program neobsahuje dostatečně konkrétní opatření, jejich časový plán, ani srozumitelné hodnocení jejich účinnosti, z nichž by bylo zřejmé, kdy a v důsledku jakých konkrétních opatření bude dosaženo stanovených hodnot limitů a zda se skutečně jedná o co nejdříve možný termín dosažení těchto zákonem stanovených hodnot. Z programu zároveň nevyplývá, proč ministerstvo zvolilo tento termín, ani že k tomuto datu ke splnění může skutečně dojít. Z některých částí programu a z vyhodnocení jeho vlivů na životní prostředí naopak vyplývá, že ve vztahu k navrženým opatřením se nejedná o termín reálný.“

„Znečištěné ovzduší představuje v současnosti v Česku ze všech faktorů životního prostředí největší ohrožení lidského zdraví. V posledních letech vedlo znečištěné ovzduší v České republice k předčasnému úmrtí asi 10 tisíc lidí ročně (6) a k několika tisícům vážných onemocnění dýchacího ústrojí nebo srdečně-cévního systému. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zpřísnit politiku ochrany ovzduší, včetně zpřísnění limitů, ale Praha dlouhodobě neplní ani stávající limity, ani stávající hodnoty doporučované odborníky pro ochranu lidského zdraví,“ uvedl Miroslav Šuta, expert pro hodnocení zdravotních rizik z Centra pro životní prostředí a zdraví (7) a dodal: „Ministerstvo vyjednávalo s Evropskou komisí o časově omezených výjimkách pro znečištění ovzduší Prahy prachem a oxidem dusičitým do poloviny roku 2011, respektive do počátku roku 2015. Komise však vznesla námitky vůči těmto požadavkům. Mimo jiné i proto, že ministerstvem předložené podklady neprokazovaly splnění limitů. Doslova Komise uvedla, že v plánech kvality ovzduší chybí důkazy o tom, jak bude stanovených hodnot dosaženo. Dále Komise upozorňovala na nekonzistentnost odhadů plánovaného zlepšení kvality ovzduší a očekávané doby pro dosažení příslušných hodnot (3). Život dal námitkám Evropské komise za pravdu, neboť po vypršení ministerstvem navržených termínů se nepodařilo splnit ani zákonné limity, ani sliby ministerstva.“

„Tento případ je součástí vlny obdobných žalob probíhající napříč Evropou. V posledních dvou týdnech se k městům, kde lidé bojují za své právo dýchat čistý vzduch, připojilo Brno, Brusel a dnes i Praha. Vlády v celé EU reagovaly příliš pomalu na krizi v oblasti veřejného zdraví způsobenou znečištěním ovzduší, které se každoročně podílí na více než 400 tisících předčasných úmrtí v zemích Evropské unie,“ uvedl Alan Andrews, právník mezinárodní organizace ClientEarth (8) a dodal: „Žaloba jako je tato může mít pozitivní dopad na životy tisíců lidí. Soudy ve Velké Británii a v Německu již nařídily úřadům, aby podnikly konkrétní kroky k vyčištění nelegálně znečištěného ovzduší."

Poznámky pro editory:

(1) Program zlepšování kvality ovzduší aglomerace Praha (PZKO): http://www.mzp.cz/cz/zlepsovani_kvality_ovzdusi_praha_2016

(2) Rozhodnutí Komise ze dne 28. září 2009 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO2 a zproštěni povinnosti tyto mezní hodnoty uplatňovat pro PM10.

(3) Rozhodnutí Komise ze dne 12. července 2012 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO2 ve čtyřech zónách kvality ovzduší.

(4) Žalobu podala paní Olga Richterová a místní spolek Koalice VLASTA u Městského soudu v Praze.

(5) Frank Bold je mezinárodní tým právníků, který se zabývá aktuálními společenskými výzvami. Více na www.frankbold.org

(6) European Environmental Agency (EEA): Air Quality in Europe – 2015 report

(7) Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) je nevládní nezisková organizace, jejíž aktivity se zaměřují zejména na oblast nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší z hlediska jejich vlivu na životní prostředí a lidské zdraví. Více na http://www.cpzpz.cz

(8) ClientEarth je mezinárodní nevládní nezisková organizace. Více na http://www.clientearth.org

26.9.2016
Maďarská vláda vydala 16 milionů euro na lhaní svým občanům o neexistujících "no-go zónách" v západní Evropě

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Milá maďarská vládo. Jsem dnes v jedné z vašich údajných "no-go zón" v Evropě. Lžete lidem a nutíte je, aby za to zaplatili 16 milionů euro.

Další lidé posílají selfies z jiných údajných "no-go zón". Berlín-Neukölln Simon Robinson se odvážil do "no-go zóny" v londýnském Tootingu. Šel tam na festival vietnamského, korejského, libanonského a španělského jídla. Přežil!

15.9.2016
VOLBY ŘÍJEN 2016:
Který kandidát má vaše názory? Odpoví vám volební kalkulačka

Interaktivní online test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidátů do Senátu. Kalkulačku připravilo nezávislé sdružení KohoVolit.eu. Obsahuje 35 otázek na témata, kterým se budou muset noví senátoři v nadcházejícím volebním období věnovat.

Některé otázky řeší kandidáti ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů zaslaných veřejností nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všech 233 kandidátů, již skoro 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostali kandidáti, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

26.9.2016
Aleppo ozářené fosforovými bombami

Válka v Sýrii se zhoršuje. Rusko tvrdí, že mír je téměř nemožný. Británie a Amerika obvinily Rusko z válečných zločinů.

26.9.2016

Obvinění se soustřeďují na intenzivní používání bomb určených k prorážení bunkrů a zápalných bomb v obytných oblastech

Rusko bylo při neobvykle otevřeném jednání v Radě bezpečnosti OSN přímo a opakovaně obviněno z válečných zločinů, poté, co jakákoliv naděje na příměří byla zlikvidováno obrovským rozsahem a obrovskou intenzitou útoku Asadova režimu na východní Aleppo.

Obvinění z válečných zločinů se soustřeďuje na intenzivní používání bomb určených k prorážení bunkrů a zápalných bomb proti 275 000 obyvatelům žijícím ve východní části města, které podle svědků shazují ruská letadla.

"Bomby určené k prorážení bunkrů, zkonstruované pro ničení vojenských instalací, jsou nyní používány k ničení domovů, protileteckých krytů a k mrzačení a zabíjení desítek, ne-li stovek lidí," řekl Matthew Rycroft, britský velvyslanec u OSN během mimořádného zasedání Rady bezpečnosti k Sýrii.

"Do civilních oblastí je necíleně shazována zápalná munice, takže zase znovu, Aleppo hoří. A nad to všechno je nyní terčem útoků vodárenská síť, tak nutně potřebná pro miliony lidí, a to připravilo o vodu nejpotřebnějši občany. Je obtížné popírat, že se Rusko spojilo se syrským režimem k páchání válečných zločinů."

Humanitární organizace Save the Children v neděli citovala lékaře v Aleppu, že přibližně polovina mrtvých a raněných jsou děti.

François Delattre, francouzský velvyslanec u OSN, také zdůraznil, že používání bomb určených k prorážení bunkrů a zápalných bomb v městských obytných oblastech je válečný zločin a trval na tom, že "tyto zločiny nesmějí být nepotrestány." Delattre dodal, že Aleppo se stává novou Srebrenicí či Guernicou a pokud se nepodnikne nic k zastavení útoků. "tento týden vejde do historie jako týden, kdy diplomacie selhala a triumfovalo barbarství".

Americká velvyslankyně Samantha Power poukázala na zničení tří ze čtyř záchranných středisek Bílých helem, což znamená, "že lidé, pohřbení v troskách velmi pravděpodobně v troskách také zemřou".

Poukázala na to, že zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořil na zasedání Rady bezpečnosti OSN minulý týden o obnovení míru, do ruských letadel byly přípravou na novou ofenzívu nakládány zápalné bomby.

"To, co Rusko sponzoruje a to, co dělá, není boj proti terorismu. Je to barbarství," řekla Powerová a naléhala, aby proti tomu protestovali i ostatní představitelé. "Historie nebude pohlížet laskavě na členy Rady bezpečnosti, kteří mlčí tváří v tvář tomuto masakrování. Řekla, že je načase říct jasně, kdo bombarduje.

Mimořádný velvyslanec OSN pro Sýrii Staffan da Mistura uvedl, že poté, co syrský režim jednostranně odmítl dodržovat dohodnuté příměří, situace v Aleppu dosáhla nových rekordních hrůz. V provincii Aleppo letecké údery usmrtily 213 osob, 139 z nich ve východním Aleppu.

"Viděli jsme zprávy, videozáznamy a fotografie používání zápalných bomb, které vytvářejí ohnivé koule takové intenzity, že ve východním Aleppu osvětlují temnotu, jako by byl den. Vidíme záběry obrovských kráterů, daleko větších, než těch způsobených předchozím bombardováním. Systematické používání takovýchto zbraní v oblastech, kde žijí civilisté a kde je civilní infrastruktura se zřejmě rovná válečným zločinům."

Tom Fletcher, bývalý britský velvyslanec v Libanonu, uvedl, že změna tónu používaného v Radě bezpečnosti OSN v neděli charakterizovala novou fázi v reakci Západu na konflikt v Sýrii. Západ zjevně opustil zbytek svých nadějí, že se bude moci s Ruskem dohodnout.

"Normálně je diplomatický jazyk opatrný. Avšak dnešní prohlášení v Radě bezpečnosti od Francie, od USA a od Británie jsou syrovější a hněvivější. Dokazují, že dosavadní strategie - jistě, spíš jen naděje než očekávání - že je možno důvěřovat Rusku, že Asada umírní, je nyní pohřbena v troskách Aleppa. Toto signalizuje novou fázi. Asad si vypočítal, že americké volby mu dávají volnou ruku masakrovat. Nyní uvidíme, zda podcenil ochotu Spojených států ochránit ty nejzranitelnější."

Podrobnosti v angličtině ZDE

26.9.2016


Přes masivní íránskou a ruskou pomoc Asadův režim kontroluje stále jen 30 - 40 % území Sýrie.

Obyvatelstvo, ozbrojené síly i vysídlené osoby musejí platit zkorumpovaným tajným službám, které už po dvě generace představují páteř režimu.


Značná část ruských jednotek byla ze Sýrie stažena, Kreml přijal politické rozhodnutí maximálně snížit náklady na syrskou intervenci. Docházejí i bomby, hovoří se o jednání s Běloruskem, které má velké zásoby ze sovětských časů.

Syrská armáda se od roku 2004 zbavovala důstojníků vyškolených v SSSR a dnes v ní takřka nikdo nehovoří rusky, což komplikuje koordinaci s Moskvou. Naopak ti, kdo byli uvolněni, z velké části přešli na stranu opozice, a zdaleka se nejedná o nejhorší část armádních kádrů. V režimní armádě vládnou intriky a korupce, iniciativní důstojníci bez konexí nemají šanci na služební postup.

Ruští poradci již byli také staženi, Moskva nemá v centrálním aparátu syrské armády žádné spojence. Ani v generálním štábu, ani u jednotlivých zbraní, ani na velitelstvích. Ruští a syrští vojáci se vzájemně podezírají. (Jednoduše řečeno, válku už několik let fakticky řídí Íránci, kteří si nepřejí posilování ruského patronátu o nic více, než zasahování Syřanů do syrských záležitostí - KD.)

Syrská armáda nedisponuje žádnými strategickými rezervami. Jeden z návrhů jak to řešit zní stáhnout do Sýrie 10 000 Čečenců Ramzana Kadyrova.

V syrské armádě neexistuje centrální logistický systém, o všem rozhodují velitelé armádních sborů (kteří ale vzhledem k charakteru bojů stejně nemají nic jiného na práci - KD). Ti dostanou peníze a je jen na nich, co objednají. Proto jsou dnes nejbohatšími vojáky v syrské armádě. Armádě chybí výstroj, mládež před vojenskou službou prchá do zahraničí. Pomoc rodinám padlých je minimální nebo neexistuje.

Ani vojáci, ani důstojníci nejsou motivováni k bojovým úspěchům. Během bojů o Aleppo na území armádního učiliště syrská vojska v panice ustoupila, když do objektu proniklo jedno obrněné vozidlo povstalců s výsadkem osmi osob. Protivníkovi zůstaly ohromné zásoby shromážděné v objektu. Ruské letectvo muselo tyto zásoby zničit.

Průběh operací nejčastěji vypadá následovně: Ruské letectvo provede nálet a Asadovi vojáci nejdou do boje. Postoupí šedesát metrů, zalehnou a ustoupí. Střílejí bez míření, vysunují ruku se zbraní za roh. (Ještě před několika měsíci podobně stříleli i mnozí opoziční ozbrojenci - KD.)

Syrské armádní uskupení z oblasti Palmýry půl druhého měsíce postupovalo na Dejr ez-Zor, ale když zbývalo 7 km k cíli, po návštěvě náčelníka generálního štábu vypukla panika a živelný ústup. Často jediný povstalec na vozidle s velkorážovým kulometem dokáže rozprášit celou syrskou jednotku.

Syrské dělostřelectvo v lepším případě zvládá jen přímou a polopřímou palbu. Palbu pod větším úhlem místní dělostřelci neovládají.

V Damašku se každou noc střílí, obyčejně od 22 hodiny. Ale nikdo to neřeší.

Pět syrských bezpečnostních služeb, hlavní opora režimu, je neuvěřitelně zkorumpovaných. Vymáhají peníze od obyvatelstva, armády i běženců. Při průjezdu každým checkpointem musíte platit, i když vezete nezbytné zboží.

Syrští křesťané, kterých je zhruba půl druhého milionu, nemají chuť prolévat krev za Asada, protože bývali občany druhé kategorie a dnes netuší, čeho by se od režimu mohli dočkat.

Velká část Turkmenů považovaných za dobré vojáky bojuje za opozici, režim se je ani nesnažil získat na svou stranu. Nedobrou roli zde sehrávají Asadovy služby - Turkmeni kvůli nim mizí beze stopy.

Zatímco opozice spolu s Američany pracuje na projektu nové ústavy, Asad a jeho spojenci neplánují žádné změny.

Zdroj v ruštině: ZDE

26.9.2016


Ve jménu Boha, milosrdného a slitovného,

Asadův režim v přímé spolupráci se svým spojencem Ruskem a íránskými milicemi eskaloval svou zločinnou a barbarskou agresi vůči našim lidem v Aleppu uplatněním politiky spálené země zaměřené na zničení města a vyhnání jeho obyvatel. Tato bezpříkladná agrese přišla poté, co režim jednostranně vyhlásil, že příměří skončilo a že se odmítá řídit jeho ustanoveními.


Do této chvíle zabila režimní agrese proti městu Aleppo stovky civilistů. Mezinárodně zakázané zbraně, včetně napalmu a chemických látek, byly použity proti syrským civilistům bez skutečné nebo zdánlivé reakce světového společenství, která by směřovala k ukončení těchto zdokumentovaných válečných zločinů. Nynější agrese režimu je přímým porušením Rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 2042, 2118, 2165, 2209, 2235 a 2254.

S ohledem na naši morální, národní a revoluční povinnost vůči našemu lidu, my, nížepodepsaní, prohlašujeme následující:

1. Vyjednávací proces na současném základě je ve světle probíhajícího bombardování, zabíjení a destrukce neseriózní a nesmyslný. Podle rezolucí OSN by takové zločiny měly být ihned a v plném rozsahu zastaveny.

2. Rusko už nemůže být monitorující stranou vyjednávacího procesu, protože je spolupachatelem režimních zločinů proti našemu lidu.

3. Jakákoliv mezinárodní dohoda o příměří nebo zastavení nepřátelství musí zahrnout a ukončit veškeré bombardování, zabíjení a nucené vysídlování, a to všemi prostředky. Všechna obležení musejí být zrušena a humanitární zásoby doručeny pod dohledem OSN. Kromě toho všechny "dohody", které si režim vymohl na syrském lidu podle své politiky "Kleč nebo hladov" zaměřené na nucené vysídlování musejí být anulovány a napraveny.

4. Všechny relevantní rezoluce OSN musejí být okamžitě a plně implementovány, zejména ty, které se týkají humanitárních záležitostí. Tato záležitost nemůže být předmětem jednání.

5. Režim musí být volán k zodpovědnosti za použití chemických zbraní vůči civilistům, protože to bylo nyní potvrzeno výzkumným panelem zřízeným podle ustanovení 21 Rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 2118 (2013).

6. Syrská opoziční koalice a revoluční skupiny vyzývají Nejvyšší vyjednávací výbor, aby konzultoval a studoval možné varianty.

7. Vyzýváme Radu bezpečnosti OSN, aby zřídila oficiální vyšetřovací panel týkající se útoku ruských a režimních letadel na humanitární konvoj. Kromě toho vyzýváme, aby ti kdo nesou zodpovědnost byli předvedeni před Mezinárodní trestní tribunál a obviněni z válečných zločinů. Konečně požadujeme, aby Organizace spojených národů, Rada bezpečnosti a skupina "Přátelé Sýrie" dostály své odpovědnosti okamžitě ukončit válečné zločiny páchané proti syrskému lidu prostřednictvím neprodlených opatření k ochraně civilistů.

(Podepsáno 32 opozičních organizací)

Zdroj v angličtině: ZDE

26.9.2016
Sýrie: Na volání o pomoc nereaguje nikdo

Intenzivní útoky pokračují. Syrská a ruská letadla dál bombardují obytné oblasti Aleppa a také strategický tábor na severním okraji města. Na nedělním zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil britský velvyslanec Rusko, že se spiklo s Asadem k provádění válečných zločinů.

Před čtyřiadvaceti hodinami byla toto ještě továrna. Textilka, kde si lidé ještě mohli vydělávat na živobytí. Toto je al Kasamia, nedaleko Aleppa. Situace je ale stejná v městečkách a ve vesnicích nedaleko Aleppa.

Míra zničení východního Aleppa je téměř totální. Jen dnes bylo údajně zabito 23 mužů, žen a dětí. 2 miliony lidí tady jsou bez pitné vody.

Obyvatel Aleppa Abu Muhammad: Aleppo krvácí. Vlastně Aleppo je mrtvé. Nemáme civilní obranu, nemocnice, nemáme chleba, nemáme potraviny, nemáme dopravu, členové naší civilní obrany obětují své životy, aby pomáhali lidem uvízlým pod troskami.

Koho máme žádat o pomoc? Spojené národy selhaly.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN se nehovořilo diplomaticky:

Matthew Rycroft, velvyslanec Velké Británie u OSN: "Je obtížné popřít, že se Rusko spojilo se syrským režimem k páchání válečných zločinů."

Samantha Power, velvyslankyně USA u OSN: "To, co dělá Rusko, není boj proti terorismu, je to barbarství."

Vitalij Čurkin, velvyslanec Ruska u OSN: "Syrské území je bombardováno intenzivně. Proto je mír téměř nemožný."

Ve vzdálenosti 8000 kilometrů mezitím bomby ničí budovy a četné životy. Na volání o pomoc nereaguje nikdo.

26.9.2016
Aleppo: Šťastnému otci se podařilo najít svého malého zraněného syna

Po hledání v pěti nemocnicích se šťastné rodině podařilo najít svého malého zraněného syna. Nemocnice ale vypadá jako bojiště.

26.9.2016
Jak dlouho ještě?Ve čtvrtek se konal i v České republice Den bez aut. Ve zpravodajství se objevilo, že se ho zúčastnila i Plzeň. Zatím jsem zachyil o Plzni jen tuto zmínku:

"...v Plzni na parkovišti u Techmánie si zase mohou zadovádět na vozítkách segway.". ZDE> To je tedy všechno, co Plzeň nabízí jako alternativu k situaci města zahlceného automobilovou dopravou? Kdysi se v Plzni konaly na Den bez aut dobře navštívené cyklojízdy. Ta poslední vypadala takto. Poslední cyklojízy na jaře letošního roku se zúčastnili pouze organizátoři a jejich několik přátel. Od roku 2014 poklesl počet účastníků plzeňských cyklojízd na desetinu. Autor tohoto článku byl jejich aktivním účastníkem a reportérem.

V Plzni neexistuje zájmové zastoupení cyklistů, jako například v Praze Auto-Mat. Skupina, která se za takové zastoupení vydává, zřejmě usnula anebo plní svou pasivitou přání přátel z radnice, viz její "aktuální" web, který hodnotí jarní akci Do práce na kole a letošní Den bez aut ignoruje. Město samo pokračuje v zastaralé koncepci cyklodopravy, kterou systematicky vytlačuje na okraje města jako zábavu a rekreaci. Pokud se již něco na území města dělá, je to vytlačování cyklistů z hlavního dopravního prostoru na chodníky, což je zcela zastaralý koncept, zvyšující riziko střetů mezi chodci a cyklisty, který byl v Evropě dávno opuštěn. Přesto se počet cyklistů v Plzni, kteří kolo používají ve všední dny jako dopravní prostředek, zvyšuje. Zatím bez větších potíží a nehod. Jak dlouho ještě?

25.9.2016
Z tisíce uprchlických dětí bez doprovodu rodičů v Calais se stanou bezdomovciAž tisíc uprchlických dětí bez doprovodu rodičů bude ponecháno bez pomoci, až Francie příští měsíc zlikviduje uprchlický tábor v Calais. Francouzské úřady neplánují tyto děti nikde ubytovat, protože doufají, že svlj slib pomoci dětským uprchlíkům splní Británie.

Bylo by vynikající, kdyby šla česká vláda příkladem a nabídla, že se o tyto dětské uprchlíky postará. Proč to nejde?

Tak bych si představoval slušnou vládu, poznamenává Jan Čulík.

Francouzské ministerstvo vnitra informovalo charitativní organizace a humanitární instituce, že uprchlický tábor v Calais zlikviduje do čtyř týdnů.

Už bylo zjištěno, že téměř 400 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů, mnozí z nichž mají příbuzné v Británii, mají legální právo vstupu do Británie.

V květnu oznámil bývalý britský premiér David Cameron, že Británie přijme až 3000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů. Tehdejší ministr pro imigraci James Brokenshire tehdy uvedl, že "Británie má morální povinnost pomoci".

Avšak z oficiálních údajů vyplývá, že do poloviny září Británie přijala jen 30 uprchlických dětí. Britské ministerstvo vnitra nereagovalo na dotazy, zda má v úmyslu pomoci dětským uprchlíkům bez doprovodu rodičů poté, co bude tábor v Calais zlikvidován.

Francie připravuje pro 9000 dospělých a rodin alternativní ubytování jinde ve Francii.

Neexistují však kapacity pro uprchlické děti bez doprovodu rodičů, a tak se z nejméně 850 dětí v táboře stanou bezdomovci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25.9.2016
Británie na žádost Asadova režimu odebrala cestovní pas syrské aktivistce

Britské úřady zkonfiskovaly na žádost Asadova režimu cestovní pas prominentní kritičce prezidenta Asada, čímž jí zabránily cestovat.

Zaina Erhaim, syrská novinářka a aktivistka, žijící v Turecku byla po příletu na londýnské letiště Heathrow hodinu vyslýchána britskými imigračními úředníky a byl jí odebrán cestovní pas s tím, že vláda v Damašku tvrdí, že pas byl ukraden.

Erhaimová pas předtím bez problémů použila letos v dubnu, kdy také cestovala do Británie, aby tam převzala cenu časopisu Index on Censorship za svou práci. Cestovala také s tímto pasem bez problémů po celé Evropě.

Britští imigrační úředníci jí sdělili, že se v politice neangažují a že "toto je náš systém, naše předpisy". Pas bude odeslán do Damašku, uvedli. Britské ministerstvo vnitra konstatovalo, že musí žádost Damašku splnit, protože pasy jsou právním majetkem vlád, které je vydávají. "Pokud zahraniční vláda nás informuje, že pas byl ukraden, nemáme jinou možnost než ho vrátit," řekl mluvčí. Dodal, že se Erhaimová má obrátit o pomoc na syrskou vládu, která má dobře zdokumentovanou historii věznění, mučení a zabíjení oponentů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.9.2016
Hanba: Z přislíbených 160 000 uprchlíků přijaly členské země EU za rok jen 4947 lidí

23.9.2016

Pro nadcházející absurdní protiuprchlické referendum v Maďarsku vydala maďarská vláda lživou brožuru, v níž tvrdí maďarským občanům, že prý v Evropě existují "no-go" zóny přistěhovalců. Je to sprostá lež. Nic takového neexistuje.

Ostře v té věci zaútočil v pořadu televize BBC Newsnight na maďarského ministra zahraničí Petera Szijjarteho známý britský novinář a analytik Evan Davis:

(...)

Evan Davies: Poslední otázku. Vy jste vydali pro svou kampaň pro referendum brožuru, leták, v němž tvrdíte maďarským občanům, které chcete přesvědčit, aby se postavili proti migraci, že v Evropě existuje "několik stovek no-go zón", kde převzali veškerou vládu jen migranti a normální lidé se tam nemohou dostat. V Británii jsou prý takových no-go zón podle vás desítky. Vy tomu tvrzení věříte?

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjartó: No, vlastně, my jsme založili tyto informace na otevřených zprávách, na oficiálních zprávách od policií v jednotlivých zemích. Ze zpravodajství a z oficiálních policejních zpráv. V Evropě existují no-go zóny a my je nechceme mít v Maďarsku.

Evan Davies: Vy si opravdu myslíte, že v Evropě existují no-go zóny migrantů? A že v Británii jsou jich desítky? Protože jste je tam označili. Peterborough, Londýn, Southampton. Ale vy jste navštívil Británii, ne? Vy jste byl v Londýně, ne?

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjartó: Ano, samozřejmě, mně se v Londýně velmi líbí. Žádný problém.

Evan Davies: A to vy pořád ještě věříte, že v Londýně existují no-go zóny, kam nemůžete vkročit, protože tam vládnou migranti?

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjartó: Ano, to je něco, co jsme založili na oficiálních zprávách.

Evan Davies: Ale vždyť to je absurdní!! Vy nemáte oči? Používejte své vlastní oči! Vždyť je to naprostá blbost!

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjartó: Samozřejmě, že umím používat vlastní oči.

Evan Davies: Ale, ale - - mluvili jste o tom s kýmkoliv v britské vládě? Než jste toto publikovali o Spojeném království?? Je to pomluva Spojeného království, mimochodem, lživá pomluva Spojeného království. Mluvili jste s britskou vládou, nebo alespoň se svým vlastním velvyslancem v Británii? Než jste to vydali?

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjartó: Ano, samozřejmě, s naším velvyslanectvím v Londýně jsme hovořili. A studovali jsme velmi pečlivě oficiální zprávy. A abych byl upřímný, poté, co jsme to vydali, váš velvyslanec v Budapešti za námi přišel, na moje ministerstvo, a tvrdil to, co říkáte vy.

Evan Davies: Tak to skončeme. Maďarsko v podstatě štve celou řadu jiných členských zemí. Lucembursko požaduje, abyste byli vyloučeni z Evropské unie. (...)

24.9.2016
Ležíme na posteli a doufáme, že nás ještě dnes nezabijí

Dnes ráno začaly letecké údery v 7 hodin. V 9 hodin, po dvou hodinách, jsme měli s manželkou a dcerou pocit, že umřeme. Že dneska určitě umřeme. Přemýšleli jsme, že půjdeme dolů, anebo se přesuneme do jiné čtvrti, anebo že uděláme něco jiného, ale zjistili jsme, že by to bylo zbytečné. Tak jen prostě ležíme na posteli a doufáme, že nás v tuto chvíli ještě nezabijí.

Jako lékař a jako otec mám stejný pocit. Pocit beznaděje. Že nemůžeme udělat nic, abychom zastavili to vraždění z oblohy. Které postihuje naše děti a všechny civilisty v Aleppu a v celé Sýrii. Každý den je horší než ten předchozí. Každým dnem je tu méně potravin, méně zdravotnického materiálu, méně léků, méně pohonných hmot pro generátory, méně elektřiny, méně vody a taky méně lidí. Taková je tady situace.

24.9.2016
V důsledku syrského a ruského bombardování je v Aleppu 1,75 milionu lidí bez pitné vody

UNICEF varuje, že děti jsou ohroženy rizikem epidemií poté, co  byly z provozu vyřazeny dvě  přečerpávací vodárenské stanice

Intenzivní bombardování východního Aleppa způsobilo, že 1,75 milionu lidí zůstalo bez přístupu k pitné vodě. Intenzivní bombardování v pátek zabránilo opraván vodárenské přečerpávací stanice v Bab al-Nayrab, která zásobuje vodou asi 250 000 lidí ve východním Aleppu, uvádí UNICEF. Odplatou za to byla vypnuta přečerpávací stanice v Suleiman al-Halabi, která čerpá vodu pro 1,5 milionu lidí, žijících v západním Aleppu.

"Nejméně dva miliony lidí v Aleppu jsou nyní bez pitné vody přístupné veřejnou vodárenskou sítí," konstatovala Hanaa Singer, zástupkyně organizace UNICEF v Sýrii. Připravit děti o vodu je podrobuje riziku katastrofálních epidemií nemocí, které se šíří vodou, a zintenzivňuje to utrpení, strach a hrůzu, v nichž děti v Aleppu žijí každý den," dodala. "Ve východní části Aleppa bude obyvatelstvo muset používat vysoce kontaminovanou vodu ze studní. Mají-li děti přežít, všechny strany konfliktu musejí zastavit útoky na vodárenskou infrastrukturu, poskytnout přístup k opravě čerpací stanice v Bab al-Nayrabu a uvést znovu do provozu čerpací stanici v Suleiman al-Halabi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23.9.2016
Osmiměsíční holčička Nour se stala tváří brutality nové syrské ofenzívy

V úterý zveřejnily Channel Four News záběry zraněné osmiměsíční holčičky Nour, kterou po leteckém úderu ošetřili lékaři v aleppské nemocnici al Kuds. (Jen na Facebooku zhlědlo tyto záběry 4,5 milionu lidí.) Matka holčičky byla při náletu zabita.

Ošetřené nemluvně bylo z nemocnice propuštěno do domácího ošetřování. Při dalším náletu byla zabita. V pátek uskutečnila ruská a syrská letadla intenzivní sérii dalších více než 80 náletů proti civilním cílům v Aleppu. Zahynulo více než 100 lidí, není známo, kolik jich je pohřbeno v troskách po náletech.

23.9.2016
Aleppo hoří. Rusové a Asad dnes uskutečnili více než 80 leteckých úderů na město

Syrská a ruská letadla intenzivně bombardují už druhý den východní část Aleppa. Zasaženy byly mj. tři zdravotní střediska a dvě střediska záchranářských Bílých helem. Mnoho obětí zůstává pod troskami svých zničených domů. Asad bombarduje Aleppo také barelovými bombami. Podle předběžných zpráv v pátek zahynulo více než 100 lidí, ale mnoho z nich zůstává pod troskami a není, kdo by je vyhrabal.

"Hněv naplnil všechny lidi, kteří zůstávají v tomto městě trosek," řekla jedna zdravotní sestra v Aleppu. "Mnoho zraněných jsou děti, a když se jim podíváte do očí, pláčou a říkají, že už nám nic nezbývá. Proklínám tuto spravedlnost. Přicházejí o ruce a nohy a stávají se invalidy na celý život a jejich jediným hříchem je, že jsou dětmi Sýrie. Spálili jejich dětství a jejich nevinnost a učinili je v jejich vlastní zemi bezdomovci. Nechť Bůh prokleje lidstvo, jestliže se stalo tímto."

Asadův režim se nejintenzivnějším bombardováním Aleppa za posledních šest let připravuje na pozemní ofenzívu. Podle jedné odbornice z Chatham House, která hovořil v pátek v poledne v rozhlase BBC, po případném pádu Aleppa ozbrojená opozice povede proti režimu partyzánskou válku.

Nynější situace je totální prohrou Spojených států i Západu. Rusko prosadilo svou vůli a stalo se na Blízkém východě hegemonem. Cenou za to je obrovské utrpení syrského obyvatelstva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.9.2016
Intenzivní syrské a ruské bombardování Aleppa pokračuje třetí den

Asadova armáda zjevně zahájila ofenzívu ve snaze okupovat celé město. Obyvatelé svědčí o tom, že Aleppo je už třetí den terčem nejzuřivějšího bombardování od začátku syrské války před pěti lety. V sobotu dopoledne zaútočila letadla intenzivně na čtyři oblasti ve východním Aleppu, kde žije asi 250 000 lidí. Útočníci nyní používají daleko silnější bomby než dosud a místní obyvatelé svědčí o tom, že mnoho budov bylo zničeno.

"Používají zbraně, které jsou speciálně zkonstruovány pro ničení budov," konstatoval vysoký činitel vzbouřenecké organizace Fronta Levantu. "Většina obětí je pod troskami, protože více než polovina civilní obrany byla vyřazena z provozu."

Syrská observatoř pro lidská práva uvádí, že od pátku zdokumentovala, že bylo zabito 47 osob, včetně pěti dětí. Selmo uvedl, že mrtvých je více než 100.

Syrská armáda tvrdí, že se zaměřuje na vzbouřenecká postavení ve městě a popřela, že útočí na civilisty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16.9.2016
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V srpnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 44 937 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna  2016 102 858,39 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za srpen 2016

Zůstatek k dispozici Britským listům k 31.7.  2016 :..............94 660, 91 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 46 481.11  Kč
Reklama .....................................................................44 937.00 Kč
úrok.....................................................................................1.07 Kč


Výdaje:

bankovní poplatky........................................................495.20 Kč
připojení k internetu: ...................................................2190.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................13 500.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................7 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................7 500.00 Kč
programování a správa serveru (MP) ......................17 600.00 Kč
natáčení  a střih Rozhovorů Britských listů (AK) ......9000.00 Kč
účetnictví (JS)..............................................................24 320.00 Kč
odvod daní (IŠ) ..............................................................1116.00 Kč

Zůstatek k 31.8. 2016: 102 858,39

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
17. listopad       Historie >
6. 6. 2016 O ukradené československé revoluci z roku 1989 Jan  Čulík
23. 11. 2015 Rozeštvat, rozdělit, zbavit smyslu Karel  Dolejší
18. 11. 2015 Kritický okamžik pro českou společnost nastal Bohumil  Kartous
18. 11. 2015 Studentům vstup zakázán, Miloš Zeman má dostaveníčko s lůzou...   
18. 11. 2015 Kde je ten správný duch 17. listopadu? Kryštof  Kozák
18. 11. 2015 Není možné   
17. 11. 2015 "Síla skupiny", aneb Proč podléháme zlu Karel  Dolejší
16. 12. 2014 Svět obyčejného člověka a Vánoce Josef  Mrázek
27. 11. 2014 Dají se spontánně přes noc vyrobit unifikované červené kartičky? Jan  Lipšanský
22. 11. 2014 Sovětské rady z Washingtonu

Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec František  Řezáč
20. 9. 2013 Důchodci už bojovat nemohou

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce