ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25.10.2016Při letošních prezidentských volbách v USA mají obě americké politické strany přesné informace o každém jednotlivém občanu ze všech 225 milionů voličů. Vybudovaly si k tomu obrovské databáze. Informovaly o tom v pondělí Channel Four News.

Politické strany vědí, co jednotliví voliči kupují v supermarketech, za co utrácejí úvěrovými kartami i na co se dívají v televizi. Využívá se to k tomu, že politické strany voliče bombardují personalizovaným přesvědčováním.

Reportér Michael Crick to zjišťoval v Pennsylvánii.

Je to kampaň založená na válce obrovského množství dat. Obě politické strany shromáždily obrovské množství osobních dat o 225 milionech amerických voličů.

Reportér: "Vy opravdu máte složku na každého jednotlivého voliče v této zemi?"

Analytik: "Ano."

Reportér: "A kdybych si vybral nějakého voliče zcela náhodně, kolik informací o něm máte?"

Analytik: "Máme o každém z nich tisíce charakteristických rysů."

Je to svět velkého bratra, kde se digitálně shromažďují data a pak se analyzují.

Jiný analytik ukazující mobilní telefon: "Dnes je předvolební kampaň tady v tom telefonu. Všechno máme k dispozici."

A tento vývoj při volbách v Americe mění volby v Británii i po celém světě.

Britský analytik: "Je to revoluce a stará garda se toho dost děsí."

Filadelfie v Pennsylvánii je, kde se zrodila americká demokracie. Tady napsal Thomas Jefferson Deklaraci nezávislosti. A Otcové zakladatelé ji podepsali v Síni nezávislosti. Thomas Jefferson později řekl, že zamýšlel, aby byla Deklarace nezávislosti vyjádřením americké mysli.

Ale nyní o 240 let později, se v americké politice odehrála nová revoluce. V důsledku neuvěřitelného pokroku v datové analýze je nyní možné, aby vedoucí političtí představitelé měli přístup k názorům VŠECH amerických myslí.

"Tady jste u úplných kořenů letošní předvolební kampaně."

Aktivista Jack Posobiec oslovuje obyvatele filadelfských ulic ve své čtvrti. Aplikace na jeho IPhonu je životně důležitým nástrojem. Špendlíky na mapě v jeho telefonu mu ukazují, kteří obyvatelé kterých domů zřejmě budou hlasovat pro Trumpa. A když s nimi pak hovoří, okamžitě přeposílá do ústředí, co mu lidi řeknou.

A celostátní ústředí pak může těmto lidem, například na Facebooku posílat personalizované volební vzkazy. Které reagují na jejich potřeby.

Posobiec: "Anebo se můžete rozhodnout: Máme tady v té čtvrti hodně nerozhodných lidí, měli bychom tu uspořádat schůzi."

Jeho aplikace zaznamenává i lidi, kteří normálně podporují Republikány, ale odmítají Trumpa.

Reportér: "Tady je domovní číslo 603, co je to za člověka, kdo tady bydlí?"

Posobiec se podívá do telefonu: "Nerozhodná."

Občanka: "Nevím, koho budu volit. Myslím si, že oba jsou zločinci. Trump je Trump, ale ona je víc tajnůstkářská."

Reportér: Občanka se přiklání k Trumpovi a podrobnosti, které sděluje, to mohou později rozhodnout.

Posobiec: Jak hovořila, probíral jsem se jejím profilem, a viděl jsem, že je to křesťanka, že potřebuje péči o dítě..."

Reportér: To, co Trumpovi lidé slyší od občanů při rozhovorech s aktivisty, jim pak sdělují z televizních obrazovek. A anglická firma v Cambridgi, English Analytica, dostala jen letos v září zaplaceno 5 milionů dolarů, aby pro Trumpa analyzovala data a pomohla mu přesněji zacílit jeho propagandu.

Reportér: "Vy tohle víte o jednom každém americkém voliči?"

Analytik: "Ano, tak to je.

Reportér: Alexander Nix mi ukázal, jak jeho firma dává lidi do skupin podle svých psychologických charakteristik.

Reportér: "Takže tyto tečky jsou jednotliví občané ve státě Iowa, kteří mají tyto společné vlastnosti?"

Analytik: "Ano. Můžeme jít dokonce na úroveň jednotlivého občana, kde máme jméno, věk, pohlaví, a asi 5000 informací o tom člověku."

Tak odkud pocházejí všechna tato podrobná data? Z obrovského množství zdrojů. Mimo jiné ze supermarketů a z transakcí na úvěrových kartách. Ze subskripcí pro časopisy. A z toho, na co se lidi dívají v televizi.

V jižní Filadelfii, kde žijí voliči Demokratické strany Džihad Seiluffah, aktivista z odborové organizace, podporuje Hillary Clintonovou. Na Ipadu má mapu těch voličů Demokratické strany, kteří potřebují trochu povzbudit, aby hlasovali pro Clintonovou.

Džihad Seiluffah se ptá voliče: "Co si myslíte, že je v těchto volbách nejdůležitější téma?"

Volič: "Já jsem příslušníkem dělnické třídy, jsou to daně."

Jiný volič: "Nejdůležitějším tématem jsou pracovní příležitosti."

Džihad odesílá tyto názory do ústředí a také kontakty na oba voliče, aby jim mohlo ústředí posílat informace.

Datová analýza byla poprvé používána při obou triumfálních Obamových kampaních. Které používaly spoustu chytrých matematiků. Dokonce se vytahovali, že znají jména všech 69 milionů Američanů, kteří hlasovali pro Obamu. Mozkem, který to všechno zorganizoval, byl Jim Messina.

"V minulosti se s lidmi zacházelo jako s čísly. Já jsem s nimi chtěl zacházet jako s jednotlivými osobnostmi a vědět o nich všechno."

Těsně před volebním dnem v roce 2012 přišla znepokojivá data z jednoho regionu klíčově důležitého státu Ohio, tak organizátoři tam na poslední chvíli přesunuli proobamovský rockový koncert se světovými hvězdami.

Republikánská strana nyní uvádí, že v datové analýze nyní Demokraty dohnali, zejména při psychologickém profilování.

"Podle toho, jaký jste typ osobnosti, posíláme vám personalizované zprávy. A pozměňujeme to každému jednotlivému člověku."

Například pro lidi, kteří se bojí zlodějů, jim zdůrazňujeme, že potřebují právo vlastnit zbraně. Lidem, kterým záleží na rodině, zdůrazňují, že potřebují zbraně na ochranu své rodiny.

Je to svět, kde jsou vedoucí politikové přesněji naladěni na to, co si myslí občané? Anebo je to svět, kde se politikové, kteří se za každou cenu chtějí dostat do funkce, mikrozaměřují na občany a manipulují je?

V Evropě tvrdé zákony na ochranu osobního soukromí některé tyto metody znemožňují, jsou v Evropě protizákonné. Avšak mnohé tyto americké techniky byly tiše použity ve všeobecných volbách v Británii v květnu 2015 i při červnovém referendu o brexitu.

25.10.2016


Od začátku srpna se konflikt v Sýrii dál stupňuje. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že ani USA, ani Rusko nemají kontrolu nad spojenci zapojenými do této války.


Pokud jde o USA a další západní mocnosti, sotva to překvapí. Zejména saúdské a katarské investice do západní ekonomiky jsou příliš významné, než aby byly ignorovány, nebo aby rozhodnutí vlád v Rijádu a Dauhá mohly být významně ovlivněny Západem v případě konfliktů jako ten v Sýrii. Pokud jde o Rusko a jeho spojence v této válce, situace je poněkud složitější a detailněji bude popsána níže.

Turecká vojenská intervence

Hlavním bojištěm syrské občanské války zůstává vysoce kontroverzní administrativní celek Aleppo - a v této oblasti také došlo k nejdůležitější novince za období srpen-září 2016. 23. srpna 2016 Turecko poprvé přímo zasáhlo do války v Sýrii pozemními jednotkami. Operace "Eufratský štít" má dva cíle: Zničení zbývajících jednotek takzvaného "islámského státu" kolem hranice s Tureckem, ale také oslabení výkonných struktur vytvořených teroristickou organizací syrských Kurdů PKK, zejména konglomerátu PYD / YPG v oblasti mezi Eufratem (na východě) a Afrinskou enklávou (na západě).

Zpočátku se operace účastnily 5. obrněná brigáda (s velitelstvím v Gaziantepu, vybavená bojovými tanky M60) a 106. dělostřelecký pluk, ale už 25. srpna se k nim přidaly 2. obrněná brigáda (s velitelstvím v Istanbulu, vybavená bojovými tanky Leopard 2A4) a jednotka zvláštního určení OKK (velitelství armádních jednotek zvláštního určení). Operují v úzké spolupráci s řadou jednotek, včetně 13. brigády, brigády Mutasím, divize Sultan Murad, brigády Sukúr ad-Džabál, divize Hamza, Džajš-Tahrír, Ahrát Tal Rifát, brigáda al-Fatáh, Fajlak aš-Šám, Džabhat aš-Šamíja a menších kontingentů Harakat Núreddín az-Zinki, Džajš an-Nasr a Ahrár aš-Šám.

Navzdory dvěma masivním protiofenzivám extrémistů dokázaly turecké jednotky a jednotky povstalců uvolnit v Sýrii celou oblast mezi městem Azaz na západě a Džarábulus na východě až do hloubky 20 km. To umožnilo návrat tisíců syrských uprchlíků z uprchlických táborů v Turecku do Sýrie. Turecko, částečně prostřednictvím této vojenské operace a částečně diplomatickým tlakem na USA, také donutilo kurdskou milici kontrolovanou PYD / YPG stáhnout se z oblasti západně od Eufratu.

Postup této koalice tureckých a povstaleckých vojáků bude pokračovat relativně pomalu, ale očekává se, že koncem roku bude schopna osvobodit celé území až do hloubky 40 km od turecké hranice a západně od Eufratu. Současně znemožní vytvoření pozemního koridoru mezi částmi území drženými syrskými Kurdy na severozápadě a severovýchodě Sýrie.

Zápas o Aleppo

V oblasti města Aleppa rozsáhlé tažení koalice Džajš al-Fatáh, k němuž došlo na konci července a na začátku srpna a během nějž byl proražen pozemní koridor do obklíčeného východního Aleppa, způsobila masivní reakci, zejména na straně Teheránu. Zatímco podle médií tu bojuje jen Syrská arabská armáda, íránské Revoluční gardy (IRGC), jež jsou oficiálně podřízeny režimu syrského prezidenta Bašára Asada, kontrolují aleppskou operaci již dva roky. Současně všechny hlavní bojové operace jsou řízeny jejími spojenci - zejména syrským, iráckým a libanonským Hizballáhem. Navíc zde působí také Palestinci, brigáda al-Kuds al-Filistini zřízená organizací Lidová fronta pro osvobození Palestiny - hlavní velení.

Současně - dokonce i po opakovaných střetech mezi syrským Hizballáhem a různými spojenci IRGC - byla přítomnost milice skutečně loajální k Asadovu režimu významně oslabena. V tuto chvíli jsou v západním a jihovýchodním Aleppu přítomny 800. prapor komandos Republikánských gard, 113. dělostřelecký pluk a brigáda komandos strany Baas.

V první polovině srpna Íránci posílili své místní jednotky jako brigáda Fatimijún (afghánští Hazárové naverbovaní Íránem), brigáda Zajnobijún (pákistánští šíité) a Katajb Hizballáh (irácký Hizballáh) nejméně třemi velkými uskupeními militantů iráckého Hizballáhu Harakát an-Nadžba. Navíc přiletěly i vlastní brigáda IRGC Kibbe Najjíh (íránští pasdaráni a basídž) a brigáda Šuhada Tel Aran (íránští Kurdové) a dva prapory Hizballáhu z Libanonu (z brigád Ridavan a Intikam).

Počátkem září bylo do oblasti Aleppa přesunuto asi 2 500 ruských žoldnéřů soukromé vojenské společnosti Wagner, která, jak bylo veřejně zmíněno, je označována za "ruské námořní pěšáky" nebo "ruskou armádu".

Tento konglomerát sdružení provedl sérii chaotických protiútoků v okrscích 1070 a 3000 a také v Ramúse, ale prodělával jednu hořkou porážku za druhou. Teprve poté co ztratil téměř 1000 mrtvých a zraněných a asi 20 obrněných vozidel bylo zničeno, velitelé IRGC přišli na nápad zkusit to o něco jižněji - v otevřené oblasti mimo město, kde mohli lépe využít převahu v palebné síle. Velký útok v oblasti al-Bhurfa jižně od dělostřelecké akademie byl úspěšný. Od 6. září 2016 bylo východní Aleppo odříznuto od vnějšího světa.

Od té doby IRGC útočí na povstalce ve východním Aleppu. Tento podnik je podporován desítkami náletů ruského letectva, ale žádný z nich dosud nesměřoval na pozice povstalců. Naopak, Rusové stejně jako letectvo Asadova režimu bombardují výlučně části města dosud osídlené asi 275 000 civilisty. Ještě více než dříve se snaží zasáhnout zbývající nemocnice, pekárny a sklady potravin. Fakt že nemocnice M10 podporovaná organizací Lékaři bez hranic byla od začátku července zasažena nejméně jedenáctkrát dokazuje, že v žádném případě nejde o náhodu. Každý den při tomto bombardování zemře až 70 civilistů, téměř třetinu tvoří děti. Cíl takové akce je zřejmý a měl by být dobře znám, protože to je běžná praxe ruské armády aplikovaná již ve válkách v Afghánistánu v 80. letech, stejně jako v Čečensku v 90. letech a po roce 2000. Civilní obyvatelstvo je buď zničeno nebo vyhnáno masivními vojenskými útoky s cílem změnit území na území pro povstalce "nepoužitelné".

19. září večer překvapivý nálet zničil konvoj 31 kamionů s humanitární pomocí sponzorovaný OSN a Světovým potravinovým programem, který dorazil ke skladišti Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC) v Urum al-Kubře, povstaleckém městě asi 20 km západně od Aleppa. Tento útok byl mezitím terčem nejintenzívnějších diskusí a kontroverzí.

Povstalecká ofenzíva v Hamě

Ve snaze omezit tlak na Aleppo zahájila 28. srpna 2016 aliance složená zejména z čečenských džihádistů Džund al-Aksá a povstalců z Džajš al-Iza ofenzívu na jihu správní oblasti Idlíb směřující na město Hamá.

Oficiální milice Strany syrských sociálních nacionalistů (ultrapravicová proasadovská strana do značné míry inspirovaná hitlerismem, používající nacistickou symboliku, jejíž členové se zdraví hajlováním - KD), oficiálně známá jako "Národní obranné síly" nebo "11. obrněná divize" byla tak překvapena, že v panice opustila své pozice a útočníci dokázali získat významné množství vojenského vybavení, munice a zbraní, včetně takřka 20 obrněných vozidel (zejména tanků T-72, T-62, T-55 a bojových vozidel pěchoty BMP-1).

Později se k této ofenzívě přidali další povstalci, včetně AAS a FASH, což vedlo k poměrně rychlému postupu: 7. září již dosáhli oblasti sotva čtyři kilometry vzdálené od Hamy. Neočekávaně byl postup Džund al-Aksá na východním křídle operace poněkud pomalý, zejména proto, že se musel vypořádat s několika masivně opevněnými vesnicemi.

Ruské a režimní letectvo reagovalo těžkým bombardováním měst a vesnic v Idlíbu, nicméně na tomto úseku fronty se prorežimní síly dost vyhýbaly pozemním bojům. Zdá se, že dosud nedokázaly nalézt a zabrat ani jeden z asi tuctu zásobovacích konvojů cestujících denně z Turecka přes správní oblast Idlíb a Západní Aleppo k povstalcům a džihádistům. Naopak, navzdory údajně "bezpříkladným náletům" Asadova režimu, povstalci z Džajš al-Iza hlásí jediný srpnový nálet se dvěma kazetovými bombami během postupu na městěčko Halfája 16 km severně od Hamy, který je minul asi o 200 m.

Navzdory zřejmému úspěchu, který donutil Asadův režim vybudovat novou obrannou linii přímo severně a západně od Hamy, se ofenzíva v polovině září zastavila. Hlavním důvodem jsou masivní neshody mezi syrskými salafisty z AAS a džihádisty z JAA. Počátkem října eskalovaly v otevřenou válku charakterizovanou útoky na místní velitele a konvoje. Poněkud překvapivě, protože Asadův režim se dosud přímým střetům s AAS vyhýbal, režim 20. září zahájil protiofenzivu. Milice z jiných částí Sýrie - jako brigáda Sukúr ad-Dautar, Kuwwat Kalamún, Tygři a Arabská národní garda - právě udeřily na východní křídlo džihádistů a zatlačily je o šest kilometrů nazpět.

Ruský zmatek v Íránu

Ačkoliv se Rusko ještě v červnu snažilo omezit svůj letecký kontingent v Sýrii, Moskva byla nucena v srpnu znovu zintenzívnit nálety. Nejen že se zvýšil počet vrtulníků operujících v Sýrii, ale v polovině září bylo nejméně osm bitevníků Su-25 opět přepraveno do Sýrie. Další s tím související a potenciálně velmi důležité události byly překaženy samotnou Moskvou.

15. srpna 2016 celkem šest letounů Tupolev Tu-22M-3 a šest Suchojů Su-34 přistálo na základně Nožíh poblíž íránského Hamadánu (oficiálně jde o 3. základnu taktických stíhačů, TBF.3). Protože íránská ústava zakazuje jakékoliv rozmístění cizích vojsk na íránské půdě, operace z této základny měly zůstat "přísně tajné".

Nicméně ruské ministerstvo obrany zveřejnilo tento přesun prostřednictvím fotografií a videí na sociálních médiích. To samozřejmě vyvolalo v Íránu vlnu odporu. Pod tlakem veřejnosti neměla íránská vláda jinou možnost než jednoduše nařídit ruskému letectvu opustit zemi. Ruská letadla a pozemní personál opustily základnu 23. srpna.

Podrobnosti v němčině: ZDE

Podrobný přehled syrských povstaleckých uskupení včetně výzbroje zpracovaný redakcí rakouského armádního časopisu Truppendienst: ZDE (pdf)

21.10.2016
Rozhovor Britských listů 80:
Jak získávají podřadná manipulativní média důvěru veřejnosti

Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý rozbírají ničivý vliv, jaký mají v nynější "postpravdivé" éře na českou společnost podřadná manipulativní média jako Parlamentní listy, které šíří lži, poplašné zprávy a nesmysly do české společnosti, vytvářejí falešnou realitu a legitimizují nonsens. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

25.10.2016

Právě jsem zhlédnul rozhovor "Jak získávají podřadná manipulativní média důvěru veřejnosti" a rád bych se také podělil o svůj názor, píše čtenář Britských listů. Co se týče mé osoby, tak mě "do náruče" Parlamentních listů vehnala hlavně novinářská mizérie "oficiálních médií".

 


Zvláště v době prezidentských voleb jsem začal vnímat hodně silně, že se "vyváženost" už ani nepředstírá. Jestliže mi "novináři" vysvětlují, že jsem vlastně blbec (či dnes už rovnou "agent Kremlu"), pokud spatřuji nesrovnalosti, lze se těžko divit, když hledám jiné zdroje informací.

Navíc, ačkoliv s angličtinou nemám problém, přece jenom je mnohem jednodušší stravovat informace z českých médií a pouze spíše namátkou ověřovat vůči více zdrojům, jestli dochází ke shodě. PL vypadaly ze začátku poměrně zajímavě, ale bohužel musím přiznat, že teď už mi dění na nich připadá spíše bizarní. A četnost slova "zásadní" je vysloveně obtěžující (Nicméně třeba takovou Terezu Spencerovou si vždy rád přečtu).

Každopádně nejlepší způsob, jak proti podobným stránkám bojovat, je dle mého soudu dělat prostě a jednoduše kvalitní novinařinu. Může sice chvíli trvat, než lidem začnou docházet rozdíly, ale právě toto poznávání je zároveň důležitá součást demokracie. A není dobře ho lidem nedej bože odpírat cenzurou či zákazy.

 

24.10.2016

KOMPLETNÍ ČESKÝ PŘEKLAD CURTISOVA MEGADÍLA

Kompletní dokumentární film, délka: 2 hodiny 41 minut:

(Curtisovy dokumentární filmy jsou proslulé autoritativním, dobře vyresearchovaným narativem-komentářem, jímž autor předkládá svou tezi. Komentář je doplněn ohromujícími archivními záběry.)

Žijeme v době obrovské nejistoty a zmatku. Dějí se události, které se zdají být nevysvětlitelné a nad nimiž nemáme žádnou kontrolu. Donald Trump, brexit, válka v Sýrii, nekonečná uprchlická krize, náhodné bombové atentáty. A ti, kteří jsou údajně u moci, jsou ochromeni - nemají tušení, co dělat.

Tento film je epickým příběhem toho, jak jsme se dostali do této podivné situace. Vysvětluje nejen, proč k těmto chaotickým událostem dochází, ale i proč my a naši politikové jim nerozumíme.

Ukazuje, že to, co se stalo, je, že všichni z nás na Západě - nejen politikové a novináři a experti, ale i my sami - jsme ustoupili do zjednodušené a často naprosto falešné verze světa. Ale protože je všude kolem nás, přijímáme ji jako normální.

Avšak on venku existuje jiný svět. Síly, na které se před čtyřiceti lety politikové snažili zapomenout a pohřbít je, a které se pak zanítily a zmutovaly, na nás nyní začaly útočit s mstivou zuřivostí. A probourávají zeď našeho falešného světa.

ČESKÝ PŘEKLAD KOMENTÁŘE CURTISOVA FILMU:

Žijeme v podivné době. Dějí se neuvěřitelné události, které ochromují stabilitu našeho světa. Sebevražedné atentáty, vlny uprchlíků. Donald Trump, Vladimír Putin. I brexit. Avšak lidé u moci jsou, jak se zdá, neschopni je vyřešit. A nikdo nemá žádnou vizi jiné, nebo snad lepší budoucnosti.

Tento film vylíčí příběh toho, jak jsme se octli na tomto podivném místě. Je o tom, jak za posledních čtyřicet let politikové, finančníci a technologičtí utopisté odmítli čelit skutečné složitosti světa a ustoupili. Namísto toho si zkonstruovali jednodušší verzi světa. Aby se udrželi u moci.

A jak tento falešný svět rostl, všichni z nás jsme tuto vizi podporovali. Protože jeho jednoduchost byla útěšná. I ti, kteří si mysleli, že na systém útočí, radikálové, umělci, hudebníci, a celá kontrakultura. Všichni se stali součástí tohoto podvodu. Protože i oni ustoupili do falešného světa. Právě proto nemá jejich opozice žádný efekt. A nic se nikdy nemění.

Avšak tento ústup do vysnéného světa umožnil temným a ničivým silám, aby zahnivaly a rostly mimo náš svět. Jsou to síly, které se nyní vrací, aby zničily náš pečlivě vykonstruovaný falešný svět.

HYPERNORMALIZACE

Příběh začíná ve dvou městech. Ve stejné chvíli v roce 1975. Jedno to město je New York. Druhé je Damašek.

Byla to chvíle, kdy poprvé zakořenily dvě myšlenky o tom, jak by mohlo být možné řídit svět bez politiky.

NEW YORK

V roce 1975 se octlo město New York na pokraji bankrotu. Po dobu třiceti let si politikové, kteří toto město řídili, vypůjčovali stále více peněz od bank, aby tak hradili jeho rostoucí služby a sociální sítě.

Avšak začátkem sedmdesátých let z města uprchly střední vrstvy. A s nimi zmizely i daně, které platily. Takže banky začaly městu půjčovat ještě více peněz. Ale pak začaly být znepokojené rozsahem rostoucího dluhu a zda bude město kdy schopno jej splatit.

A pak, jednoho dne v roce 1975, banky prostě přestaly platit.

Město uspořádalo pravidelnou schůzi, na níž chtělo prodávat obligace na uhrazení svých dluhů. Banky se měly dostavit v 11 hodin dopoledne. Brzo se ale ukázalo, že žádná z nich nepřijde.

To, co se stalo toho dne v New Yorku, byla radikální změna v držení moci. Banky rozhodly, že aby mohly ochránit své půjčky, musejí dostat právo řídit město. Město apelovalo na amerického prezidenta. Ten mu odmítl pomoci.

Takže byl založen nový výbor, jehož úkolem bylo řídit městské finance. Z jeho devíti členů bylo osm lidí bankéři.

Byl to začátek pozoruhodného experimentu. Kdy finanční instituce převzaly moc od politiků a začaly řídit společnost samy.

Město nemělo jinou možnost. Banky městu vnutily politiku škrtů. Tisíce učitelů, policistů a hasičů byly propuštěny.

Byl to nový druh politiky. Staří politikové měli ve zvyku věřit, že krize se řeší vyjednáváním a dohodou. Banky měly úplně jiný postoj. Byli to představitelé něčeho, o čem se prostě jednat nedalo. Logiky trhu. Pro ně tento systém neměl žádnou jinou alternativu. Tento systém měl řídit společnost.

Ale pozoruhodné bylo, že nikdo se proti bankéřům nepostavil. Radikálové a levičáci, kteří o deset let předtím snili o změně Ameriky prostřednictvím revoluce, neudělali nic. Ustoupili a žili v opuštěných budovách na Manhattanu. Zpěvačka Patti Smith později popsala náladu deziluze, které propadli:

"Už jsem se nemohla identifikovat s politickými hnutími. S vší tou manickou činností v ulicích. Cítila jsem se zahlcena další formou byrokracie."

Hovořila o vzestupu nového, mocného individualismu, který se nehodil k představě kolektivních politických akcí.

Namísto toho se Patti Smith a mnoho dalších stali novým druhem individualistických radikálů. Kteří sledovali rozkládající se město s chladným odstupem. Nesnažili se ho změnit, jen ho zažívali.

Namísto toho se radikálové po celé Americe obrátili k umění a hudbě jako k výrazu své kritiky společnosti. A zatímco pospávali, moc převzaly peníze.

Jedním z lidí, kteří rozuměli tomu, jako používat této nové moci, byl Donald Trump. Trump si uvědomil, že už není žádná budoucnost ve výstavbě domů pro obyčejné lidi. Protože všechny vládní granty byly zrušeny. Viděl ale, že existují jiné způsoby, jak dostat od státu obrovské množství peněz.

Trump začal kupovat polorozpadlé domy v New Yorku. Oznámil, že je promění v luxusní hotely a byty. Oplátkou za to si vyjednal největší daňové úlevy v historii New Yorku. V hodnotě 160 milionů dolarů.

Město s tím muselo souhlasit, protože bylo v zoufalé situaci. A banky, které viděly novou příležitost, mu také začaly půjčovat peníze. A Donald Trump začal New York proměňovat v město pro bohaté. Zatímco on sám neplatil v podstatě nic.

DAMAŠEK 1975

V tutéž dobu, v roce 1975, došlo v Damašku, v hlavním městě Sýrie, ke konfrontaci mezi dvěma mocnými muži. Jedním z nich byl Henry Kissinger, americký ministr zahraničí.

Druhým byl syrský prezident, Hafez al Asad. Válka mezi oběma těmito muži měla pak rozsáhlé důsledky pro celý svět.

A podobně jako v New Yorku, začala to být válka mezi starou představou používání politiky k změně světa a novou představou, že je svět možno spravovat jako stabilní systém.

Prezident Asad dominoval Sýrii. Země byla plná obřích obrazů a soch, které ho glorifikovaly. Byl brutální a krutý. Zabíjel či věznil všechny, které podezříval, že by mohli být hrozbou.

Asad byl přesvědčen, že se násilí dá používat za určitým účelem. Chtěl najít způsob jak sjednotit veškeré arabské země a použít této moci k tomu, aby se arabský svět postavil proti Západu.

Kissinger byl také tvrdý a krutý. Začínal v padesátých letech jako expert na jadernou strategii. Říkalo se tomu "jemná rovnováha strachu". Byl to systém, který řídil studenou válku.

Obě strany věřily, že kdyby zaútočily, druhá strana by okamžitě odpálila své rakety a všichni by byli zničeni. Kissinger byl jedním ze vzorů pro postavu Dr. Divnolásky ve filmu Stanleyho Kubricka.

Kissinger se považoval za tvrdého realistu. Odmítal emocionální nejistotu politických ideologií. Byl přesvědčen, že historie vždycky byla bojem o moc. Mezi skupinami a národy.

Avšak Kissinger převzal ze studené války představu, že svět je navzájem propojený systém. A jeho cílem bylo udržet v tomto systému rovnováhu a zabránit, aby propadl chaosu.

A tuto představu začal Kissinger vnucovat chaotickému světu Blízkého východu. Aby jej zvládl, věděl, že musí jednat se syrským prezidentem Asadem.

Prezident Asad byl přesvědčen, že může vzniknout trvalý mír mezi Araby a Izraelem, jestliže bude dovoleno palestinským uprchlíkům vrátit se do své vlasti. V Sýrii žily v exilu statisíce palestinských uprchlíků. Také v Libanonu a v Jordánsku.

Asad byl také přesvědčen, že takový mír by posílil arabský svět.

Avšak Kissinger byl přesvědčen, že posílení Arabů by destabilizovalo jeho rovnováhu moci. Takže se rozhodl udělat přesný opak. Roztříštit moc arabských zemí tím, že způsobil, že se rozhádaly. A rozbít jejich aliance, aby si navzájem konkurovaly a navzájem se omezovaly.

Kissinger začal hrát dvojí hru. Neboli, jak tomu říkal, "konstruktivní mnohoznačnost".

V rámci několika jednání přesvědčil Egypt, aby podepsal samostatnou smlouvu s Izraelem. Zároveň ale předstíral Asadovi, že pracuje na širší mírové dohodě. Jejíž součástí budou i Palestinci. Ve skutečnosti však byli Palestinci ignorováni. Pro strukturní rovnováhu globálního systému byli irelevantní.

Když to Asad zjistil, bylo už příliš pozdě. V celé řadě konfrontačních setkání s Kissingerem v Damašku Asad zuřil kvůli této zradě. Řekl Kissingerovi, že to, co udělal, osvobodí démony, které se skrývají pod povrchem arabského světa. Kissinger popsal tato setkání. Napsal: "Asadova zuřivost, kterou ovládal, dělala o to větší dojem, čím více se choval zdánlivně chladně a neemocionálně."

Asad nyní ustoupil. Začal stavět obří palác nad Damaškem. A jeho přesvědčení, že bude možné přeměnit arabský svět, začalo ustupovat. Jeden britský novinář, který Asada znal, napsal: "Asadův optimismus se rozplynul. Důvěra v budoucnost se rozplynula. Namísto toho vznikl brutální, mstivý Asad. Který nevěří v nic jiného než v pomstu."

UPROSTŘED SOVĚTSKÉHO IMPÉRIA

Původním snem Sovětského svazu bylo vytvořit nádherný nový svět. Svět, v němž by byla proměněna nejen společnost, ale i lidé sami. Měli se stát novými a lepšími lidskými bytostmi.

Avšak v osmdesátých letech bylo jasné, že tento sen selhal.

Sovětský svaz se namísto toho stal společností, kde nikdo nevěřil v nic. A nikdo neměl žádnou vizi budoucnosti.

Ti, kteří řídili sovětskou společnost, bývali přesvědčeni, že dokáží naplánovat a spravovat nový typ socialistické společnosti. Zjistili ale, že je nemožné předpovědět a ovládat všechno.

A plán se jim vymkl z rukou.

Avšak namísto toho, aby to přiznali, vládnoucí technokrati začali předstírat, že všechno stále ještě funguje podle plánu.

A tak namísto toho vznikla falešná verze společnosti.

Sovětský svaz se stal společností, kde všichni věděli, že to, co jim říkali vedoucí politikové, není skutečné. Protože viděli na vlastní oči, že se hospodářství rozkládá. Avšak všichni museli dál předstírat. Předstírat, že jejich společnost reálná je.

Protože nikdo si nedovedl představit žádnou jinou alternativu.

Jeden sovětský spisovatel to nazval "hypernormalizace". Natolik jste se stali součástí systému, že začalo být nemožné vidět cokoliv mimo něj.

Falešnost se stala hypernormální.

LIDSKÁ BOMBA

Ronald Reagan, nový americký prezident, měl novou vizi světa. Už to nebyl tvrdý realismus Henryho Kissingera. Bylo to něco jiného. Byla to jednoduchá, morální křižácká výprava.

Amerika nyní měla mimořádný úkol bojovat proti zlu a učinit svět lepším.

Avšak tato křižácká výprava měla Regana přivést tváří v tvář ke Kissingerovu dědictví. A především, k mstivé zuřivosti syrského prezidenta Asada.

Izrael byl nyní rozhodnut s konečnou platností zlikvidovat moc Palestinců. V roce 1982 poslali obrovskou armádu, která obklíčila palestinské uprchlické tábory v Libanonu.

O dva měsíce později byly tisíce palestinských uprchlíků v táborech zmasakrovány. Svět byl zděšen.

Ale ještě více šokující bylo, že Izrael dopustil, aby se to stalo. Izraelská armáda stála v nečinnosti a dívala se, jak libanonské křesťanské bojůvky Palestince vyvraždily.

V tváří tvář té hrůze a rostoucímu chaosu byl prezident Reagan nucen jednat. Oznámil, že do Bejrútu budou vyslány americké námořní jednotky do čela mírových sborů. Reagan trval na tom, že americká vojska jsou nestranná.

Avšak prezident Asad byl přesvědčen, že existuje jiná realita. Považoval americké jednotky za součást rostoucího spiknutí Ameriky a Izraele s cílem rozdělit Blízký východ na znesvářené frakce a zničit tak moc Arabů.

Asad se rozhodl Američany z Blízkého východu vyhnat. A proto uzavřel alianci s novou revoluční silou ajatolláha Chomejního v Íránu.

A Chomejní byl schopen dát Asadovi neobyčejnou novou zbraň, kterou právě vytvořil.

Začalo se tomu říkat "atomová bomba chudého muže".

Ajatolláh Chomejní se dostal k moci o dva roky předtím jako vůdce íránské revoluce. Avšak jeho mocenské postavení bylo nepevné. A Chomejní si vymyslel novou metodu jak bojovat proti svým nepřátelům na obranu revoluce.

Chomejní sdělil svým stoupencům, že mohou zničit sami sebe, aby zachránili revoluci. Pokud při tom usmrtí co největší počet nepřátel kolem sebe.

Bylo to něco úplně nového. Protože korán výslovně zakazoval sebevraždu. V minulosti jste se mohli stát mučedníkem jedině ve válce na bojišti, protože Bůh rozhodoval o čase a o místě, kde zemřete.

Avšak Chomejní to změnil. Udělal to tak, že se vrátil k jednomu z ústředních rituálů šiitského islámu.

Každý rok pochodují šiité v průvodu a truchlí po obětí zakladatele svého náboženství Husejnovi. Zároveň se při tom bičují a tím symbolicky napodobují Husejnovo utrpení.

Chomejní řekl, že absolutním pokáním není pouze se sebebičovat, ale usmrtit se. Pokud je to pro dobro revoluce.

Chomejní zmobilizoval tuto sílu, když jeho zemi napadl Irák. Írán čelil téměř jisté porážce. Protože Irák měl daleko modernější zbraně, mnohé z nichž dodala Amerika.

Takže revolucionáři vzali desetitisíce mladých chlapců ze škol, posadili je do autobusů a poslali je na frontu.

Jejich úkolem bylo projít nepřátelskými minovými poli. Úmyslně se vyhodit do povětří, a tak vytvořit koridory, kudy by íránská armáda mohla projít bez zranění.

Byla to organizovaná sebevražda v obrovském rozsahu.

Tato lidská oběť byla oslavována na obřích hřbitovech po celé zemi.

Fontány, v nichž tekla krvavě červená voda, glorifikovaly tento nový druh mučednictví.

A byla to tato nová myšlenka o nezastavitelné lidské zbrani, kterou prezident Asad převzal od Chomejního a přinesl ji poprvé na Západ.

Avšak jak ta myšlenka cestovala, zmutovala v něco ještě daleko vražednějšího. Namísto toho, abyste se zabili jen sami, měli jste přinést výbušniny do samého srdce nepřítelovy oblasti.

A tam jste se měli vyhodit do povětří a spolu s tím usmrtit desítky, nebo i stovky lidí.

Začalo se tomu říkat "sebevražedné atentátnictví".

V říjnu 1983 přivezli dva sebevražední atentátníci nákladní vozidla do amerických kasáren v Bejrútu.

Obří exploze usmrtila 241 Američanů.

Atentátníci byli členové nové extremistické organizace, o níž do té doby nikdy nikdo neslyšel.

Říkali si Hezbollah. A i když mnozí z nich byli Íránci, byli pod kontrolou Sýrie a syrských výzvědných služeb.

Prezident Asad jich používal jako svých nástrojů k útokům na Ameriku.

Do čtyř měsíců stáhl prezident Reagan veškeré své jednotky z Libanonu.

Jeho ministr zahraničí George Shultz to vysvětlil: "Ochromila nás složitost, které jsme tam čelili."

Tak se Američané obrátili a odešli.

Pro prezidenta Asada to bylo pozoruhodné vítězství.

Byl to jediný arabský vedoucí představitel, který porazil Američany a donutil je, aby odešli z Blízkého východu.

Dokázal to tím, že použil nové síly sebevražedného bombardování.

Síly, která jakmile byla puštěna ze řetězu, se začala šířit s nezastavitelnou mocí.

V této chvíli si Asad a Írán stále ještě mysleli, že tu sílu zvládnou.

To, co této síle dalo tu obrovskou moc, byla skutečnost, že učinila realistickým sen, že je možno změnit zkorumpovaný svět a vstoupit do nové, lepší éry.

ZMĚNĚNÉ STAVY

V polovině osmdesátých let byly banky v Americe stále mocnější. To, co začalo o deset let před tím v New Yorku, představa, že finanční systém může společnost řídit, se šířila. Avšak na rozdíl od starých systémů moci byl tento víceméně neviditelný.

Spisovatel jménem William Gibson se pokusil zdramatizovat to, co se děje, vynikajícím, imaginativním způsobem v řadě románů. Gibson si povšiml, že se banky a nové korporace navzájem propojují prostřednictvím počítačových systémů.

Vytvářely obrovské informační sítě, které byly pro normálni lidi a pro politiky neviditelné. Avšak tyto sítě poskytly těm korporacím neuvěřitelnou novou moc.

Gibson tento nový prostor pojmenoval výrazem "cyberspace", "kybernetický prostor". Ale jeho romány líčily budoucnost, která byla nebezpečná a děsivá. Hackeři dokázali doslova do kybernetického prostoru vstoupit a cestovat systémem, který byl tak mocný, že dokázal rozdrtit vetřelce zničením jejich mysli.

V kybernetickém prostoru nebyly žádné zákony ani žádní politikové, kteří by vás ochránili. Jen syrová, brutální, korporátní moc.

Ale pak se stala podivná věc. Nová skupina vizionářů v Americe převzala Gibsonův koncept skrytého, utajeného světa a proměnila ho v něco naprosto odlišného. Proměnili ho v sen nové utopie.

Byli to technologičtí utopisté, kteří získávali na významu na západním pobřeží Ameriky. Obrátili Gibsonovu myšlenku vzhůru nohama. Namísto toho, aby byl kybernetický prostor děsivou oblastí, jemuž dominují mocné korporace, vymysleli si ho jako přesný opak. Jako nový, bezpečný svět, kde se mohou uskutečnit radikální sny.

O deset let předtím tváří v tvář složitosti moderní politiky, se vzdali radikálové představy, že by mohli kdy změnit svět.

Avšak nyní viděli počítačoví utopisté v kybernetickém prostoru novou, alternativní realitu. Místo, kam se mohli uchýlit před tvrdou pravicovou politikou, která nyní v Reaganově Americe dominovala.

Kořeny této vize spočívaly v kontrakultuře šedesátých let. A hlavně v LSD.

Mnoho z těch lidí, kteří v šedesátých letech brali LSD, bylo přesvědčeno, že je to něčím víc než jen pouhou drogou.

Že LSD otevírá cestu lidského vnímání a dovoluje lidem vidět novou realitu, která je před nimi normálně skryta. Osvobodit je před omezeným, úzkoprsým světem, který jim vnucovali politikové a další lidé u moci.

O dvacet let později se zdálo, že nové sítě počítačů umožňují vytvořit novou, konstruktivní realitu. Která by nemusela být vyvolána jen chemicky, ale prostor, který by skutečně existoval v paralelní dimenzi reálného světa.

A podobně jako po požití LSD, kybernetický prostor by byl místem, kde byste byli osvobozeni od starých, zkorumpovaných hierarchií politiky a moci a zkoumat nové možnosti existence.

Jedním z čelných exponentů této myšlenky byl John Parry Barlow. V šedesátých letech psal písně pro skupinu The Grateful Dead a byl součástí kontrakultury spojené s LSD. Nyní začal organizovat tzv. kybernetické salóny. Snažil se tak přivést jejich nadšence dohromady.

Barlow pak napsal manifest. Nazval ho Deklarace nezávislosti kybernetického prostoru. Byl adresován všem politikům. Žádal je, aby do tohoto nového světa nevstupovali.

Ukázalo se, že manifest je nesmírně vlivný. Protože Barlow vytvořil přesvědčivý obraz internetu nikoliv jako sítě, ovládané velkými korporacemi, ale jako kouzelného, svobodného světa. Jako alternativy k starým mocenským systémům.

Byla to vize, která v následujících dvaceti letech dominovala internetu.

PHIBER OPTIK

Avšak dva mladí hackeři v New Yorku usoudili, že Barlow popisuje fantazii. Že jeho vize nemá vůbec žádný vztah k tomu, co ve skutečnosti vzniká na internetu. Říkali si Phiber Optik a Acid Freak.

Prozkoumávali a dobývali se do obřích počítačových sítí. Věděli, že právě tyto sítě jsou tvrdou realitou moderní počítačové moci.

Během dobře známé veřejné debaty na internetu zaútočili na Barlowa oba hackeři. Nejvíce je iritovalo, že Barlow tvrdil, že v kybernetickém prostoru není žádná vládnoucí hierarchie.

Oba hackeři se rozhodli dokázat, že nemá pravdu.

Acid Freak hackersky pronikl do obří korporace TRW. Tato firma původně vybudovala systém, který provozoval pro americkou armádu studenou válku. Firma pomohla vytvořit jemnou rovnováhu moci.

Nyní pozměnila TRW své počítače pro nový systém. Systém úvěrů. Její počítače shromažďovaly data o úvěrech milionů Američanů. Banky ho využívaly k rozhodování o tom, jakou úvěrovou důvěryhodnost má ten který zákazník.

Hackeři se vloupali do systému, ukradli Barlowovu úvěrovou historii a zveřejnili ji na internetu.

Dokazovali tím rostoucí moc finančních institucí. Jak firmy, které provozovaly nový systém úvěrů, o vás věděly stále více a stále častěji používaly těchto informací na ovládání vašeho osudu.

A systém, který toto umožňoval, byly nové obří sítě informací, propojené prostřednictvím počítačových serverů.

Oba hackeři se ptali, zda Barlowova idealistická představa o internetu není jen užitečná kamufláž, která skrývá vznik nové a rostoucí moci, která dosahuje daleko za politiku.

PLUKOVNÍK

Avšak kybernetický prostor nebyl jediným imaginárním příběh, který byl konstruován. Tváří v tvář ponižující porážce v Libanonu, vláda prezidenta Reagana chtěla posílit svou vizi morálního světa, v němž dobrá Amerika bojuje proti zlu. Proto se rozhodli vytvořit jednoduchého zloducha, imaginárního nepřítele, který je měl osvobodit od ochromující složitosti skutečné politiky na Blízkém východě. A perfektní kandidát už na ně čekal. Plukovník Kaddáfí, vládce Libye.

Američané se rozhodli bezostyšně zneužít plukovníka Kaddáfího a vytvořit z něho falešného superorganizátora teroristických útoků. A Kaddáfí tuto roli spokojeně a nadšeně hrál, protože to z něho udělalo slavnou globální osobnost.

Plukovník Kaddáfí uchvátil moc v sedmdesátých letech. Od samého začátku však byl přesvědčen, že je něčím víc než jen šéfem jediné země. Myslel si o sobě, že je mezinárodní revolucionář, jehož osudovým úkolem je postavit se proti moci Západu.

Když byl mladým důstojníkem, Kaddáfího poslali na výcvik do Anglie. Začal nenávidět arogantní rasismus, s kterým se setkal v centru britské společnosti.

Jakmile se dostal k moci, Kaddáfí si vypracoval vlastní revoluční teorii. Nazval ji "třetí univerzální teorie". Byla to podle něho alternativa ke komunismu a ke kapitalismu. Vydal ji. Skoro nikdo ji nečetl. Posílal peníze a zbraně Irské republikánské armádě v Severním Irsku, aby svrhli britskou vládnoucí třídu.

Avšak všichni ostatní arabští politikové odmítli jeho samotného i jeho myšlenky. Dospěli k závěru, že je to šílenec. V polovině osmdesátých let byl Kaddáfí izolovanou postavou. Bez přátel a bez globálního vlivu.

A pak se to náhle změnilo. V prosinci 1985 teroristé ve stejnou dobu zaútočili na letiště ve Vídni a v Římě. Usmrtili 19 lidí, včetně pěti Američanů. Prezident Reagan se octl pod rostoucím tlakem, aby zorganizoval odvetu.

Prezident Reagan okamžitě oznámil, že zosnovatelem těchto útoků byl plukovník Kaddáfí.

Avšak evropské bezpečnostní služby, které tyto útoky vyšetřovaly, byly přesvědčeny, že s těmito útoky nemá Libye vůbec nic společného.

Že útoky zosnovala a provedla Sýrie. Že teroristy řídily syrské výzvědné služby.

A co celou věc činilo ještě zmatenější, bylo to, že přestože neexistovaly žádné důkazy, že útoky provedla Libye, Kaddáfí se nepokusil tato obvinění popřít. Namísto toho učinil opak a krizi proměnil v globální drama. Začal Americe vyhrožovat sebevražednými útoky.

Kaddáfí nyní začal hrát roli, která se měla stát velmi dobře známá. Zmocnil se reklamy, kterou mu udělali Američané, a dramaticky jí začal využívat. Začal si dělat reklamu, že je mezinárodní revolucionář, který pomůže osvobodit utlačované lidi po celém světě. I černochy v Americe. Kaddáfí zorganizoval živý televizní most do hromadné schůze organizace Nation of Islam v Chicagu. Kaddáfi účastníkům sdělil, že Libye je nyní jejich spojencem v jejich boji proti bělošské Americe.

Kaddáfí přislíbil, že dodá zbraně na vytvoření černošské armády v Americe, která bude mít 400 000 vojáků. Pokud bělošská Amerika odmítne přijmout černochy jako své spoluobčany, řekl Kaddáfí, musí být zničena.

Kaddáfí si také pozval skupinu německých raketových vědců, kteří mu v Libyi měli vybudovat raketu. Trval na to, že to nemá žádný vojenský účel. Libye měla nyní provádět výzkum vesmíru.

Nikdo mu ale nevěřil. Novináři varovali, že se Kaddáfí ve skutečnosti připravuje k útoku na Evropu. Dramaticky ukazovali nové nebezpečí.

Američané a Kaddáfí nyní byli těsně propojeni v cyklu vzájemného posilování. A tak vznikl vlivný nový obraz, který byl vytvořen tak, aby zaujal obrazotvornost Západu.

Kaddáfí se stal globálním superzloduchem. Šéfem takzvaného zločineckého státu. Šílencem, který ohrožoval stabilitu světa.

A Kaddáfí byl nadšen každou minutou této situace, v níž byl globální celebritou.

Pak došlo k dalšímu teroristickému útoku. V diskotéce v západním Berlíně. Bomba usmrtila amerického vojáka a zranila stovky lidí. Američané vydali to, o čem tvrdili, že jsou to odposlechy z NSA, které dokazují, že atentát zorganizoval Kaddáfí. A složku dokumentů, která měla dokazovat, že Kaddáfí také zorganizoval spoustu dalších útoků.

Prezident Reagan nařídil Pentagonu, aby začal Libyi bombardovat.

Ale i tentokrát existovaly pochybnosti. Tentokrát v samotné americké vládě. Vzniklo znepokojení, že na analytiky byl vyvíjen nátlak, aby zkonstruovali případ, který ve skutečnosti neexistoval. K tomu používali samotnou Kaddáfího rétoriku o tom, jaký je on sám globální revolucionář, a jeho maniakální bláboly a prezentovali je jako fakta.

A tak společně, Američané i Kaddáfí, konstruovali fikční svět.

Evropské výzvědné služby sdělily Američanům, že se mýlí. Že atentáty organizuje Sýrie. Ne Libye. Avšak Američané se rozhodli zaútočit na Libyi. Protože nedokázali čelit nebezpečným důsledkům útoku na Sýrii.

Namísto toho zaútočili na Kaddáfího, muže bez přátel a bez spojenců.

V dubnu 1986 zaútočili Američané na Libyi. Zaútočili i na Kaddáfího vlastní rezidenci.

Hned po útoku se Kaddáfí objevil v troskách a popsal, co se stalo.

"Rodina spala. A moje žena byla toho dne přivázána k posteli, protože měla vyhřeznutý páteřní disk. Snažil jsem se zachránit děti a dům se začal rozpadat, jak vidíte. A knihy začaly hořet. Zaměřili se na dětský pokoj. Aby usmrtili všechny děti. Naše malá adoptovaná dcera byla usmrcena. A dvě naše děti byly zraněny."

Ale znovu, je možné, že Kaddáfí lhal. Od té doby se šíří nepodložené zprávy, že jeho adoptovaná dcera ve skutečnosti přežila.

Ale mnoho jiných dětí bylo při náletu usmrceno, protože Američané bombardovali velmi nepřesně.

Kaddáfí si uvědomil, že se na něho nyní zaměřuje pozornost celého světa. A využil toho okamžiku k reklamě pro svou revoluční teorii, Třetí cestu, která měla být globální alternativou k demokracii.

PRAVDA TAM VENKU EXISTUJE

V osmdesátých letech ve Spojených státech informovalo stále větší množství lidí, že na obloze viděli nevysvětlitelné předměty. Zároveň vyšetřovatelé, kteří věřili v UFO, hovořili o tom, že objevili přísně tajné dokumenty, podle nichž mimozemské vesmírné lodě navštívily zemi.

Tyto dokumenty byly skryty po dobu dvaceti let. Zdálo se, že dokazují, že tyto věci byly obrovským způsobem utajeny a zakamuflovány.

Avšak realita byla ještě podivnější. Americká vláda si to zřejmě celé vymyslela. Vytvořila falešné spiknutí a jím záměrně mátla veřejnost.

Světla, o nichž si lidé představovali, že to jsou UFO, byly pravděpodobně ve skutečnosti nové, vysoce technologické zbraně, které americká vláda zkoušela.

Americká vláda si tyto metody vypracovala, protože si představovala, že Sovětský svaz je daleko silnější, než jak tomu bylo ve skutečnosti a že stále chce dobýt svět.

Vláda chtěla tyto zbraně utajit. Nebyla však vždycky schopna zakrýt, když se tyto zbraně objevily na obloze. Tak mnozí tvrdí, že americká vláda použila určitého množství lidí, kteří šířili nepodložené zprávy, že jde ve skutečnosti o návštěvy mimozemšťanů.

Jedním z těchto vybraných lidí byl Paul Benowitz, který žil nedaleko letecké základny Chad v Novém Mexiku a povšiml si, že se dějí divné věci.

Benowitz a další lidé, pracující v agentuře, dostali údajně celou řadu zfalšovaných dokumentů. Mnohé z nich byla tajná vojenská memoranda, popisující přítomnost mimozemských vesmírných lodí. Dokumenty se rychle rozšířily po Americe. Vytvořily základnu přesvědčení, že existují UFO, které se v devadesátých letech rozšířilo po Americe.

A také to podpořilo a prohloubilo všeobecný úsudek, že vlády občanům lžou. Že konspirace jsou reálné.

To, co Reaganova vláda dělala, jak s Kaddáfím, tak s UFO, bylo zamlžování faktů a fikce. To ale bylo součástí ještě širšího programu.

Prezidentovi poradci tomu dali jméno. Nazvali to "management vnímání". A stalo se to hlavní strategickou zásadou americké vlády v osmdesátých letech.

Cílem bylo šířit dramatické příběhy, které by dokázaly fascinovat imaginaci veřejnosti. Nejen o Blízkém východě, ale i o Střední Americe a o Sovětském svazu. A nezáleželo na tom, zda tyto příběhy jsou či nejsou pravdivé, pokud dokázaly odvést pozornost lidí od skutečných problémů a umožnily politikům vyhnout se řešení neřešitelné složitosti skutečného světa.

Mělo se ale stát něco, co mělo dramaticky dokázat, jak daleko se americká vláda oddálila od skutečnosti. Sovětské impérium se začalo rozkládat.

A nikdo, žádní politikové, ani novináři, ani analytičtí experti, ani ekonomové, ani akademici, to nedokázali předem předpovědět.

JANE FONDOVÁ SE VYKAŠLALA NA SOCIALISMUS A ZAHÁJILA JINOU REVOLUCI - SPORTOVNÍHO CVIČENÍ

SNAŽIT SE ZMĚNIT SVĚT BYLO PŘÍLIŠ SLOŽITÉ

AVŠAK EXISTOVALA POŘÁD JEŠTĚ JEDNA VĚC, KTEROU JSTE MOHLI OVLÁDAT - VLASTNÍ TĚLO

(poprava Nicolae Ceaušeska a jeho manželky Eleny)

STARÝ SYSTÉM UMÍRAL A NOVÝ SE RODIL

ŘÍZENÉ VÝSLEDKY

Rozklad Sovětského svazu také měl mocný dopad na Západě. Pro mnoho lidí symbolizoval konečné selhání snu, že by politiky bylo možno využít k vybudování nového světa.

Namísto toho vznikl nový systém, který neměl s politikou nic společného. Systém, jehož cílem nebylo nic změnit, ale zvládat postpolitický svět.

Jedním z prvních lidí, kteří popsali tuto dramatickou změnu, byl levicový německý politický myslitel jménem Ulrich Beck.

Beck řekl, že každý politik, který věří, že by dokázal společnost změnit, a vytvořit lepší budoucnost, je nyní považován za nebezpečného.

V minulosti to politikové možná byli schopni dělat. Nyní však čelí tomu, co Beck nazval "nezvládnutelným světem".

V němž jsou záležitosti tak složité a tak navzájem propojené a moderní technologie je tak potenciálně nebezpečná, že je nemožné předpovědět výsledek čehokoliv, co začnete dělat.

Dokazoval to katalog ekologických katastrof.

Politikové se podle něho musejí vzdát jakékoliv představy, že by mohli měnit svět.

Namísto toho musí být jejich novým cílem snažit se předvídat nebezpečí z budoucnosti a pak najít způsoby, jak se těm rizikům vyhnout.

I když Beck pocházel z politické levice, svět, jehož příchod předvídal, byl hluboce konzervativní. Vytvořil obraz politické třídy, která nedokáže dělat nic jiného než směrovat společnost do temné a děsivé budoucnosti.

S tím, že lidé se neustále upřeně dívají do budoucnosti a snaží se rozeznat rizika, která se k nim blíží. A jejich jediným cílem je se těm rizikům vyhnout a udržet společnost stabilní.

Avšak systém, který dokázal budoucnost předvídat a udržet společnost stabilní, se už budoval.

Byl sestavován z nejrůznějších a často překvapivých zdrojů.

A všechny z nich byly mimo politiku.

Jedna jeho část vznikala v městečku na severozápadě Spojených států. Ve východním Wenatchee.

Byl to obří počítač, jehož úkolem bylo učinit budoucnost předpověditelnou.

Muž, který ho budoval, byl bankéř jménem Larry Fink.

V roce 1986 se Finkova kariéra rozložila. Přišel v rámci jednoho kontraktu o 100 milionů dolarů a byl vyhozen z práce.

Rozhodl se, že se mu to už nikdy nestane.

Fink založil firmu, kterou nazval Blackrock. A vybudoval počítač, který nazval Aladdin.

Je umístěn v celé řadě velkých budov za městem Wenatchee.

Finkův počítač měl předpovědět s naprostou jistotou, jaké bude riziko jakékoliv smlouvy či investice.

Ten počítač neustále sleduje svět. Bere věci, které vidí, že se dějí, a srovnává je s událostmi z minulosti.

Dokáže to, protože má v paměti obrovskou historii posledních padesáti let.

Nejen finanční historii, ale celou řadu nejrůznějších událostí.

Z mnoha milionů korelací počítač vyhledává možné katastrofy. Možná nebezpečí, ležící v budoucnosti. A přesunuje investice, aby nedošlo k žádné radikální změně a aby systém zůstal stabilní.

Ukázalo se, že je Aladdin neuvěřitelně úspěšný. V současnosti řídí a ovládá kapitál ve výši 15 bilionů dolarů. To je 7 procent celkového bohatství světa.

Avšak Wenatchee se stal i dalším příkladem touhy po stabilitě a ujištění, že je všechno v pořádku. Více jeho občanů bralo Prozac než jacíkoliv jiní občané jinde v Americe.

Avšak začal se vyvíjet efektivnější způsob, jak lidi ujistit, že je všechno v pořádku, který nevyužíval léků. Také vznikl z počítačových systémů.

Tentokrát to byla umělá inteligence.

Ale způsob, jak to učinit, byl objeven náhodou.

AI / UMĚLÁ INTELIGENCE

V šedesátých letech vznikly optimistické sny, že by mohlo být možné vytvořit počítače, které by dokázaly uvažovat jako lidské bytosti. Vědci se pak léta snažili naprogramovat pravidla, která řídí lidské myšlení. Jenže ta pravidla nikdy nefungovala.

Jeden počítačový vědec v MIT se dostal do takové deziluze, že se rozhodl vytvořit počítačový program, který by byl parodií těchto beznadějných pokusů.

Jmenoval se Joseph Weisenbaum. A zkonstruoval to, o čem tvrdil, že je to počítačový psychoterapeut.

Jako v případě terapeuta lidé mohli přijít a hovořit s tímto počítačem.

Napsali na klávesnici své problémy.

Weisenbaum nazval tento program "Eliza". Vytvořil ho podle skutečného psychoterapeuta jménem Carl Rogers, který proslul tím, že prostě jen pacientům zpětně opakoval to, co právě řekli.

Přesně to dělala i Eliza.

Pacient seděl před obrazovkou a psal na klávesnici, jaké má pocity. A program mu to zpátky opakoval. Formou otázky.

"Muži jsou všichni stejní."

"Jakým způsobem?"

"Pořád nás s něčím otravují."

"Máte nějaký konkrétní příklad?"

"No, můj přítel mě přiměl, abych sem přišla."

"Váš přítel vás přiměl, abyste sem přišla."

"Říká, že jsem skoro pořád v depresi."

"Je mi líto, že jste skoro pořád v depresi."

"Je to pravda. Jsem nešťastná."

"Myslíte si, že to, že jste sem přišla, vám pomůže nebýt nešťastná?"

"Potřebuju pomoc, to je jasné."

Jedním z prvních lidí, kteří použili Elizu, byla Eisenbaumova sekretářka. A její reakcí bylo něco, co vůbec neočekával a nepředpovídal.

Eisenbaum: "Po několika větách s počítačem se na mě obrátila a řekla: Mohl byste prosím odejít z místnosti?"

Sekretářka nicméně věděla, stejně jako Eisenbaum, že Eliza nerozumí jedinému slovu, který se do počítače píše.

Eisenbaum byl ohromen. Zjistil, že kdokoliv si vyzkoušel Elizu, jí byl fascinován. Lidé tam seděli dlouhé hodiny a vykládali počítači o svých niterných pocitech. Sdělovali neuvěřitelně intimní podrobnosti o svém životě. Také se jim to líbilo, protože počítač neprojevoval žádné arogantní elitářství.

Eliza dokázala, že ve věku individualismu způsobovalo, že se lidé cítí v bezpečí, to, když se jim prezentoval odraz jich samotných. Jako v zrcadle.

Umělá inteligence změnila svůj směr a začala vytvářet nové systémy, které dělaly právě tohle. Ale v obřím měřítku.

Říkalo se jim "inteligentní agenti". Fungovali tak, že sledovali jednotlivé lidi.

Shromažďovali obrovské množství dat o jejich chování v minulosti. A pak hledali vzorce a korelace, z nichž by mohli předpovědět, co budou chtít v budoucnosti. Byl to systém, který uspořádal svět takovým způsobem, že byl soustředěn na vás. A ve věku úzkostného individualismu, kdy se lidé báli budoucnosti, bylo toto uklidňující. Přesně tak jako Eliza.

Byla to bezpečná bublina, která vás ochraňovala před složitostí světa venku. Ukázalo se, že používání tohoto nového přístupu je plodné a že to vydělává velké zisky. Pokud se vám líbí tohle, toto budete doslova milovat.

Rozličnými způsoby se rodil nový systém, který sliboval, že svět zůstane stabilní. Jeho chapadla začala dosahovat do všech oblastí našeho života. Finančnictví slibovalo, že dokáže zvládnout nevypočitatelnost svobodného trhu. Jednotliví občané začali být daleko intenzivněji sledováni, aby se stabilizoval jejich duševní a fyzický stav.

A inteligentní agenti na internetu stále častěji začali předpovídat, co se lidem bude líbit a jak se v budoucnosti budou chovat.

Avšak k největší změně došlo v politice. Ve světě, kde hlavním cílem byla nyní stabilita, politika se stala pouhou součástí širšího systému k zvládání světa.

Stará představa demokratické politiky, která dávala hlas slabým proti mocným, zmizela. A na okrajích společnosti začal pomalu růst hněv.

VAROVNÝ PŘÍBĚH

Avšak nový systém měl vážnou chybu. Protože v reálném světě se nedá analýzou dat z minulosti všechno předpovědět. A člověkem, který to měl ke své škodě zjistit, byl Donald Trump.

Jednoho dne kdosi zatelefonoval muži jménem Jess Markham. Volal mu Donald Trump. Zoufale potřeboval jeho pomoc. Markam byl podivnou záhadnou postavou. V padesátých letech byl jaderným vědcem a studoval vliv radiace z jaderných zbraní na lidské tělo. Pak se Markham odstěhoval do Las Vegas a stal se posedlý hazardem. Měl fotografickou paměť a používal ji k tomu, aby okamžitě zpracoval a analyzoval data z hazardního hraní, které se odehrávalo před jeho očima. Z toho dokázal předpovědět výsledky, takže pokaždé vyhrál.

Gangsteři v Las Vegas jím byli fascinováni. Dali mu přezdívku "automat".

Donald Trump byl jedním z hrdinů tohoto nového věku. Ve skutečnosti však byla velká část jeho úspěchu jen potěmkinovskou vesnicí. Banky, které půjčily Trumpovy miliony, zjistily, že Trump už není schopen splácet úroky za tyto půjčky. Trumpovo impérium čelilo bankrotu. Jeho manželka Ivana ho nenáviděla, protože měl nemanželský vztah s Miss Hawaiian Tropic 1985. A pak přišel slavný japonský hazardní hráč Akio Kašuwagi do jednoho z Trumpových kasin. Začínal vyhrávat miliony dolarů.

Trump, který zoufale potřeboval peníze, sledoval, jak jsou z jeho kasin tak odčerpávány miliony dolarů. Tak se obrátil o pomoc k Jessi Markhamovi.

Markham přišel do Trumpova kasina v Atlantic City. Zanalyzoval všechna data, podle nichž hrál Kašuwagi. Pak navrhl Trumpovi určitou riskantní hru s velkou výhrou, o níž věděl, že jí Kašuwagi neodolá. Jeho model, řekl Markham, předpovídá, že Kašuwagi musí prohrát.

A za pět dní Kašuwagi prohrál. Kašuwagi přišel o 10 milionů dolarů. Vzdal se. Donald Trump byl nadšen. Myslel, že se mu vrátily peníze.

ALE: NEDOPADLO TO PODLE PLÁNU:

"Za tři měsíce vás usmrtíme. Nemylte se. Uvidíte. Chápete to?"

Než mohl Kašiwagi zaplatit svůj dluh, rozsekali ho na kusy v jeho kuchyni gangsteři Jakuza.

A Donald Trump své peníze nedostal. Trumpův podnik zkrachoval a Trump byl nucen prodat většinu svých budov bankám. Oženil se s Miss Hawaian Tropic. V budoucnosti prodával své jméno jiným lidem, aby ho umisťovali na další budovy. A on sám se stal milionářem - celebritou.

DAMAŠEK 1991

Prezident Asad nechtěl stabilitu. Chtěl pomstu. V prosinci 1988 vybuchla bomba na palubě letadla společnosti PanAm nad Lockerbie ve Skotsku. Téměř okamžitě ukázali vyšetřovatelé a novináři prstem na Sýrii. Atentát byl, jak argumentovali, pomstou za to, že Američané o několik měsíců před tím sestřelili v Perském zálivu íránské letadlo. A po dobu půl druhého roku všichni souhlasili, že toto je pravda.

Avšak pak se stala podivná věc. Bezpečnostní instituce najednou uvedly, že se spletly. Sýrie ten atentát vůbec nespáchala. Atentát v Lockerbii zorganizovala Libye.

Avšak mnoho novinářů a politiků tomu nevěřilo. Byli přesvědčeni, že k změně názoru došlo v důsledku absolutně cynických příčin. Že Amerika a Británie zoufale potřebovaly Asada jako spojence v nadcházející válce proti Saddamu Husajnovi. Takže zase začaly obviňovat plukovníka Kaddáfího jako teroristického zloducha.

Avšak Asad neměl plnou kontrolu nad svou zemí. Protože pustil ze řetězu síly, které nemohl zvládnout už nikdo. Síly, které před deseti lety přivedl z Íránu, aby útočily na Západ. Lidskou bombu. Ta nyní měla přeskočit, jako virus, ze sunnitského islámu do šiitského islámu.

V prosinci 1992 unesla extremistická organizace Hamas izraelského pohraničníka. Ubodali ho k smrti. Izraelská reakce byla drtivá. Izrael zatkl 415 členů organizace Hamas, naložil je do autobusů a odvezl je na vrcholek pusté hory v jižním Libanonu. Nechali je tam a odmítli tam vpustit jakoukoliv humanitární pomoc.

Avšak Izraelci odvezli extremisty z organizace Hamas do oblasti, kterou ovládala organizace Hezbollah. Muži tam byli půl roku. A během té doby se dověděli od členů organizace Hezbollah, jak mocnou zbraní jsou sebevražední atentátníci.

Organizace Hezbollah jim řekla, jak této metody použili k donucení Izraelců, aby opustili Libanon.

Prvním signálem, že se tato myšlenka rozšířila do organizace Hamas, bylo, když skupina deportovaných mužů vyšla na protest k izraelské hranici. Byli oblečení jako mučedníci a Izraelci na ně stříleli.

Brzo se to však proměnilo v něco daleko víc než jen divadlo.

Organizace Hamas zahájila vlnu sebevražedných atentátů v samotném Izraeli.

Organizace Hamas začala vysílat sebevražedné atentátníky do center izraelských měst. Tam se měli vyhodit do povětří a usmrtit co největší počet lidí kolem sebe.

Touto strategií zašla organizace Hamas daleko dál než kdy Hezbollah. Zaměřovala se na civilisty, což Hezbollah nikdy nedělala.

Tato taktika šokovala sunnitský svět. Bylo to něco naprosto cizího jeho historii. Nejenže korán zakazoval sebevraždu, ale sunnitský islám neměl žádné rituály sebeobětování. Na rozdíl od šiitského islámu.

Nejvyšší náboženský předák v Saúdské Arábii zdůrazňoval, že je takovéto chování nesprávné. Ale jeden mainstreamový teolog z Egypta, jménem šejk Charadawi, využil této chvíle. Vydal fatwu, která útoky ospravedlňovala. A dodal, že je také ospravedlnitelné zabíjet civilisty. Protože v Izraeli všichni, včetně žen, slouží jako záložní vojáci. Takže vlastně jsou všichni součástí nepřátelské armády.

"Není to sebevražda. Je to mučednictví jménem Boha. Islámští teologové a justiční odborníci o těchto otázkách debatovali. Izraelské ženy nejsou jako ženy v naší společnosti. Protože izraelské ženy jsou zmilitarizované. Považuju tyto mučednické operace za součást Boží spravedlnosti. Bůh je spravedlivý. Ve své moudrosti dal slabým moc. Aby své tělo proměnily v bomby, jak to činí Palestinci."

Organizace Hamas dál posílala sebevražedné atentátníky do Izraele. Často každý den. Hrůza zahltila izraelskou společnost. Absolutně to zlikvidovalo možnost, aby palestinskou krizi vyřešila politika.

Namísto toho zvítězil v izraelských volbách r. 1996 Bijnamin Netanjahu. Ten se obrátil proti mírovému procesu. To bylo přesně to, co si organizace Hamas přála.

A od té doby jsou obě strany plně angažovány v cyklu děsivého násilí. Lidské bomby zlikvidovaly přesně to, co prezident Asad původně chtěl. Reálné politické řešení palestinské otázky.

AMERIKA NA KONCI DVACÁTÉHO STOLETÍ

A v Americe také zmizely všechny optimistické vize budoucnosti. Namísto toho všichni ve společnosti, nejen politikové, ale i vědci, novináři i nejrůznější experti se začali zaměřovat na nebezpečí, která se mohou skrývat v budoucnosti. To vytvořilo pesimistickou náladu, která se začala šířit z racionálního, technokratického světa. Nakazila celou zemi.

Všichni začali být posledlí temnými obavami z budoucnosti. Začali si představovat to nejhorší, co by se mohlo stát.

(ukázky z apokalyptických amerických filmů: VŠECHNY TYTO FILMY BYLY NATOČENY PŘED ROKEM 2001)

Útoky ze září 2001 byly sebevražedné atentáty. Nyní ale v obrovském měřítku. Dokázaly děsivou sílu této nové moci. Že dokáže proniknout skrze veškerá obranná opatření. Atentátníci přišli usmrtit tisíce Američanů na jejich vlastním území.

O dvacet let předtím čelil prezident Reagan prvním sebevražedným atentátníkům. Ze řetězu je pustil prezident Asad v Sýrii, aby donutil Američany opustit Blízký východ. Avšak namísto toho, aby se Američané zabývali složitostí problémů v Sýrii a v Izraeli a palestinským problémem, Amerika ze scény ustoupila a nechala Sýrii a sebevražedné atentátníky, aby zahnívali a zmutovali.

Západ namísto toho začal útočit na plukovníka Kaddáfího a proměnil ho v globálního teroristického zloducha.

Tohle ale proměnilo způsob, jak lidé chápali terorismus. Namísto násilí, které vzniká z politického boje o moc, ho vnímali jako daleko jednodušší obraz zloducha tyrana, který stojí v čele teroristického státu. Vznikl obraz arcizloducha, zločince, který má v úmyslu terorizovat svět.

Veškerá politika a boj o moc zmizely. Problémem se stali pouze zloduši a jejich osobnosti, zosobnění zla.

A po 11. září 2001 toto vedlo k nové a stejně zjednodušené představě. Že stačí svrhnout tyto tyrany a vděční občané osvobozených zemí spontánně pak vytvoří demokracii. Protože budou od zla osvobozeni.

Jak Tony Blair, tak George Bush začali být posedlí představou, že je nutné zbavit svět Saddáma Husajna. Začali věřit každé historce, která dokazovala jeho zlovolné úmysly. A hranice mezi skutečností a fikcí začala být ještě více zamlžena.

V září 2002 přispěchal šéf MI6 do Downing Street a vzrušeně sdělil Blairovi, že konečně našli zdroj, který potvrdil všechno. Zdroj měl podle něho přímý přístup k programu výroby chemických zbraní Saddáma Husajna. Prý vyrábí obrovské množství nervových plynů VX a sarin. Nervovými plyny se naplňují skleněné kuličky.

Pak si ale někdo v MI6 povšiml, že podrobnosti, které zdroj popisuje, jsou stejné jako scény ve filmu z roku 1996 "The Rock". V němž hráli Sean Connery a Nicholas Cage.

Pozdější zpráva o irácké válce poukázala na to, že skleněné kontejnery se pro chemické zbraně běžně nepoužívají. Informátor pro MI5 zjevně viděl populární film "The Rock", který fiktivně tvrdil, že nervový plyn se přepravuje ve skleněných kontejnerech.

MAUSOLEUM HAFEZE AL ASADA, SÝRIE 2003

Hafez al Asad zemřel v roce 2000. Novým prezidentem Sýrie se stal jeho syn Bašar al Asad. Ten ale nemohl uniknout nevyhnutelné logice toho, co zahájil jeho otec.

O dvacet let předtím vyslal jeho otec šiitské sebevražedné atentátníky, aby zaútočili proti Američanům v Libanonu. Nyní, když Amerika a Británie provedly invazi do Iráku, Bašar se rozhodl, že bude dělat totéž jako jeho otec. Avšak to, co pustil ze řetězu, roztrhalo arabský svět na kusy. A pak se to vrátilo a pokusilo se to zničit i jeho.

Bašar al Asad se neměl nikdy stát prezidentem. Prezidentem měl být jeho starší bratr Basil. Jenže Basil zemřel při autonehodě. A tak Bašar nyní převzal obrovský palác, který jeho otec vybudoval nad Damaškem.

Až do tohoto okamžiku s Bašar o politiku nezajímal. Fascinovaly ho počítače. Založil syrskou počítačovou společnost a zavedl v Sýrii internet. Jeho oblíbenou pop skupinou byl Electric Light Orchestra.

Nyní se ale stal prezidentem. Začal útočit na Ameriku.

Bašar al Asad byl přesvědčen, že invaze do Iráku je jen prvním krokem ve spiknutí západních mocností, jehož cílem je zmocnit se celého Blízkého východu. Věděl, že invaze rozzuřila mnoho radikálních islamistů v Sýrii. To, co nejvíce chtěli, bylo odebrat se do Iráku a zabíjet Američany.

Takže Bašar nařídil syrským výzvědným službám, aby jim v tom začaly pomáhat.

Syrští agenti vytvořili linii, která začala posílat přes hranici do Iráku a do srdce povstání tisíce bojovníků. A povstání rostlo. Do roka přicházeli téměř všichni zahraniční bojovníci z celého světa přes Sýrii. A přinesli s sebou metodu sebevražedných atentátů.

Američané odhadovali, že 90 procent sebevražedných atentátníků v Iráku bylo zahraničními bojovníky.

Ale věc se začala vymykat z rukou. Většina džihadistů se v Iráku připojila k organizaci al Kajda. Ale pak začali ve snaze vyvolat občanskou válku zabíjet šiity. A síla, kterou původně vynalezli šiité, sebevražedné atentátnictví, se nyní vrátila a začala zabíjet je.

Tony Blair a George Bush čelili katastrofě. Irák se začal rozkládat. A doma byli obviňováni, že lhali svým vlastním občanům, aby invazi ospravedlnili.

Zoufale potřebovali něco, co by ukázalo, že invaze měla v arabském světě dobrý důsledek. Tak učinili pozoruhodné rozhodnutí.

Obrátili se o pomoc k muži, o němž dosud vždycky tvrdili, že je to jeden z nejnebezpečnějších světových tyranů. K plukovníku Kaddáfímu.

A namísto toho se rozhodli z něho udělat svého nového přítele.

Stalo se to největším úspěchem strategie "managementu vnímání". Muž, z něhož Západ vytvořilo falešného globálního superzloducha, měl být nyní proměněn ve falešného hrdinu demokracie. A všichni, nejen politikové, se na tom měli podílet.

PR, akademici, televizní moderátoři, špioni a dokonce i hudebníci. Ti všichni začali pomáhat vytvořit nový image pro plukovníka Kaddáfího.

Dokazovalo to, kolik lidí v západním establishmentu se nyní stalo inženýry tohoto falešného světa.

Od té doby, co byl obviněn z atentátu v Lockerbie, byl plukovník Kaddáfí naprostým vyvržencem. Západ uvalil na Libyi sankce a ekonomika se rozkládala. Ale pak najednou vstoupil Tony Blair živě do britského televizního vysílání. S Georgem Bushem informovali, že plukovník Kaddáfí se rozhodl "zlikvidovat svůj arzenál zbraní hromadného ničení".

Plukovník Kaddáfí se nyní stal pro západní politiky hrdinskou osobností. Jeho rozhodnutí vzdát se svých zbraní hromadného ničení se zdálo dokazovat, že invaze do Iráku dokáže proměnit Blízký východ k dobrému. A Tony Blair cestoval do Libye a setkal se tam s Kaddáfím v jeho pouštním stanu. Aby ho přivítal zpět do toho, co jeden novinář nazval "komunitou civilizovaných zemí".

Ale stejně jako v minulosti, nic nebylo tím, čím se to zdálo být. Ve skutečnosti totiž Kaddáfi neměl žádné děsivé zbraně hromadného ničení, které sliboval zlikvidovat. Jeho jaderný program se dávno rozložil a nikdy z něho nevzniklo nic nebezpečného. Kaddáfímu se podařilo koupit si nějaké zařízení na černém trhu, ale jeho technici to nedokázali uvést v provoz. Žádné biologické zbraně neměl. Měl určité množstvé starého yperitu v rezivějících barelech, které tekly. Nyní ale musel předstírat, že vlastní děsivý arzenál zbraní. A Západ musel předstírat, že se tak vyhnul nové globální hrozbě.

A pak se staly vymyšlené historiky ještě daleko složitějšími. Součásti dohody bylo, že jestliže Libye přizná, že spáchala atentát v Lockerbie, Západ zruší protilibyjské sankce.

Avšak mnozí z těch, kdo atentát v Lockerbie vyšetřovali, byli stále ještě přesvědčeni, že Libye ten atentát nespáchala. Že to byla Sýrie.

Ale plukovník Kaddáfí se přiznal. Jen syn Saíf byl o tomto přiznání interviewován. Řekl, že jeho otec prostě předstírá, že zorganizoval atentát z Lockerbie, aby byly sankce zrušeny.

Nové lži byly vršeny na staré lži. Cílem bylo vytvořit naprosto falešný svět.

Pak přicestovaly do Libye reklamní společnosti, aby, jak to formulovaly, "restrukturalizovaly narativ". Jedna firma dostala tři miliony dolarů, aby z Kaddáfího vytvořila "moderního světového myslitele". Dělala to tím, že do Libye přivedla jiné světové myslitele a televizní moderátory na setkání s plukovníkem a k debatě o jeho teoriích.

Jeden světový myslitel se jmenoval lord Anthony Gibbons. Shodou okolností měl teorii, které říkal "třetí cesta". Ta inspirovala Tonyho Blaira.

Teorie plukovníka Kaddáfího se jmenovala "třetí univerzální teorie". Lord Gibbons později napsal o svém jednání s libyjským lídrem: "Panu plukovníku Kaddáfímu se líbí můj výraz 'třetí cesta', protože jeho vlastní politická filozofie je určitou verzí této myšlenky. Argumentuje velmi inteligentně a chytře. Oživilo mě to a povzbudilo."

A pak se plukovníku Kaddáfímu splnil jeho celoživotní sen. Byl pozván, aby promluvil v OSN. Strávil téměř dvě hodiny vysvětlováním své "třetí univerzální teorie" a také požadoval vyšetřování vražd prezidenta Kennedyho a Martina Luthera Kinga.

Když byl v New Yorku, Kaddáfímu nabídli stan. Právě takový, jaký měl doma, na zahradě své velké rezidence. Muž, který tuto nabídku učinil, se jmenoval Donald Trump.

SVĚT BEZ MOCI

Lidé v Británii a v Americe se nyní začali odvracet od politiky. Dopad války v Iráku byl velmi silný. Nejenom, že miliony lidí dospěly k názoru, že jim politikové lhali ohledně zbraní hromadného ničení, existoval zároveň ale i hlubší pocit. Že ať lidé řeknou či udělají cokoliv, nemá to žádný dopad. Že navzdory masovým protestům a strachu a varování k válce stejně došlo.

Liberálové, radikálové a celá generace mladých lidí ustoupili. Obrátili se namísto toho k jinému světu, kde nevládlo pokrytectví ani korupce politiky. Vstoupili do kybernetického světa.

Touto dobou se kybernetický prostor stal ještě sofistikovanějším než dříve a dokázal ještě lépe reagovat na interakci s lidmi. Internetový svět byl plný algoritmů, které analyzovaly a předpovídaly lidské chování.

Muž, který většinu tohoto zorganizoval, byl vědec, který se jmenoval Judea Pearl. Byl to otec moderní umělé inteligence. Jeho významným objevem bylo to, že začal používat toho, čemu říkal "baziánské sítě přesvědčení". Byly to systémy, které dokázaly předpovídat chování, i když byly informace nekompletní.

Avšak aby mohl systém fungovat, Pearl a ostatní importovali model lidského chování, který převzali z ekonomie. Vytvořili tzv. "racionální aktéry". Software, které napodobovalo lidské chování, ale velmi zjednodušeným způsobem.

Model předpokládal, že aktér bude vždy jednat racionálně, aby získal, co chce. Nic víc.

Jeden z raných utopistů kybernetického prostoru, Gerard Lanier, varoval před důsledky tohoto přístupu. Model aktérů a jeho interpretace bude vždycky jen karikatura. A v důsledku toho uvidíme očima aktéra jen karikaturu světa. A, dodal, nikdy nebude jasné, pro koho pracují. Pro vás, anebo pro někoho jiného?

Nové technologie začaly umožňovat lidem, aby na internet umisťovaly miliony videozáznamů. A internet, který se do té doby zdál být abstraktním "jiným světem", začal vypadat jako reálný svět.

Videa zvířat, osobních zážitků, mimořádných událostí, děsivá videa teroristických útoků, uploadovalo se stále více a více materiálu. A v podivném, smutném obratu událostí, bylo první video popravy, umístěné na internetu, video popravy vlastního syna Judey Pearla - Daniela Pearla. Byl to novinář z listu Wall Street Journal a unesli ho radikální islamisté v Pákistánu.

Nahráli to, o čem tvrdili, že je to jeho přiznání. A pak jeho vraždu.

Byl to nový svět a pro staré systémy moci bylo nesmírně obtížné ho zvládnout.

Po útocích z 11. září začaly výzvědné organizace tajně shromažďovat data od milionů lidí na internetu. Jeden program se jmenoval Optic Nerve. Ukládal fotografie z webcamových rozhovorů milionů lidí po celém světě. Snažil se tak najít teroristy, kteří by plánovali nový útok.

Program neodhalil jediného teroristu. Objevil ale něco jiného.

V přísně tajné analýze se praví: "Bohužel existují problémy s nevhodnými fotografiemi v těchto datech. Zdá se, že překvapivě velký počet lidí používá webcamové rozhovory k tomu, aby ukazovali intimní části svého těla jiným osobám. A skutečnost, že software umožňuje sledovat webcamový stream více než jediné osobě, znamená, že se to používá k rozšiřování pornografie."

Avšak lidé začínali používat internet stále častěji jinými způsoby. Prezentovali se tak, jak chtěli, aby byli vnímáni.

Internet lidi přitahoval, protože byl mesmerizující. Bylo to místo, které bylo možné zkoumat, a člověk se v něm mohl ztratit, jakkoliv chtěl.

Avšak za obrazovkou, jako v dvojstranném zrcadle, vás sledovali zjednodušení aktéři. Předpovídali a vedli vaši ruku.

Jak inteligentní systémy na internetu shromažďovaly stále více dat, začínaly vznikat nové formy ovlivňování.

Sociální média vytvořila filtry. Složité algoritmy, které zkoumaly, co se lidem líbí, a pak jim zpřístupňovaly znovu a znovu totéž.

A tak se lidé začali pohybovat, aniž by si všimli, že se přesunují do bublin, které je izolují od obrovského množství jiných informací. Slyšeli a viděli jen to, co se jim líbilo.

A proud zpráv stále častěji vylučoval všechno, co by mohlo zpochybnit už předem existující přesvědčení uživatelů.

Verze kybernetického prostoru, která vznikala, vypadala velmi silně jako původní vize Williama Gibsona.

Za povrchní svobodou internetu bylo několik obřích korporací s utajovanými systémy kontroly toho, co lidé vidí, a co formuje, v co věří.

A co bylo ještě záhadnější, bylo, jak činí svá rozhodnutí o tom, co by se vám mělo líbit. A o tom, co by mělo být před vámi skryto.

Ale pak se znovu objevila ta druhá, utopická verze kybernetického prostoru.

OCCUPY WALL STREET

Po finančním krachu r. 2008 zachránili politikové banky. Avšak neučinili prakticky nic proti obrovské míře korupce, která v rámci tohoto krachu vyšla najevo. Argumentovali, že by to mohlo systém destabilizovat.

Vypukl hněv veřejnosti. Hnutí Occupy obsadilo Wall Street a pak Senát ve Washingtonu.

Motorem hnutí Occupy byl původni sen internetu, který formulovali lidé jako John Parry Barlow začátkem devadesátých let. Ve své Deklaraci nezávislosti kybernetického prostoru vylíčil Barlow nový svět, bez politiky a bez staré mocenské hierarchie. Byl to prostor, kde se lidé navzájem spojovali v rámci sítě jako rovný s rovným a vytvořili novou společnost bez vedoucích představitelů.

Hnutí Occupy se rozhodlo vytvořit takovou společnost v reálném světě. Vzorem měly být tábory. Všechny schůze používaly myšlenku "lidského mikrofonu". Lidé v davu opakovali to, co mluvčí říkal, aby to všichni slyšeli.

Ale když někdo chtěl zpochybnit to, co mluvčí říká, lidské zesilovače musely opakovat i jeho slova. Takže jejich hlas měl stejnou sílu.

Každý člověk byl autonomním jednotlivcem, který vyjadřoval to, v co on sám věří. Dohromady byli všichni součástí jediné sítě, která se zorganizovala prostřednictvím rozšiřování informací po celém systému. Bylo možné lidi organizovat, aniž by se při tom použila moc.

A pak, téměř okamžitě poté, začalo Arabské jaro. První revoluce začala v Tunisku, ale rychle se rozšířila do Egypta.

25. ledna 2011 vyšly do ulic ve skupinách do káhirských ulic tisíce Egypťanů a začaly se přesunovat na Tahrírské náměstí. Vypadalo to jako spontánní povstání.

Avšak při organizaci těchto skupin hrál klíčovou roli internet.

Jedním z hlavním aktivistů byl počítačový inženýr Wael Ghonim. Pracoval v Egyptě pro firmu Google, ale také založil facebookovou stránku, která hrála klíčovou roli při organizaci prvních protestů.

Když Tahrírské náměstí zaplnily statisíce lidí, Ghonim poskytl rozhovor egyptské televizi.

"Ze začátku nemohli věřit, že je to jen pár mladých lidí z facebooku. To nám říkali - ty hlučné děti z facebooku. Nevěřili, že to jsou ti lidé, kteří po tisících vyšli 25. ledna do ulic. Takže prosím - nejsou žádní hrdinové. My jsme všichni byli hrdinové. Nikdo nesedí na koni a neřídí masy."

Ghonim byl však také ohromen tím, jak obrovskou moc měla tato nová technologie. Že počítačový inženýr jen s klávesnicí mohl dostat do ulic tisíce lidí. Někteří z nichž pak uprostřed protestů zemřeli.

"Chci říct každé matce a otci, kteří přišli o syna, že je mi to líto, ale že to není naše vina. Přísahám Bohu, že to není naše vina. Je to vina těch, kteří drželi moc a odmítli se jí vzdát. - Chci odejít."

Mnoho lidí na Západě to považovali za důkaz, že internet má revoluční moc. Znovu se zdálo, že dokáže zorganizovat revoluci bez předáků. Revoluci, která je natolik mocná, že dokáže svrhnout brutálního diktátora, kterého podporovaly Amerika a Západ déle než třicet let.

Avšak internetoví radikálové nebyli jediní, kteří se domnívali, že jejich sen splnilo Arabské jaro. Mnoho čelných politiků na Západě také nadšeně podporovalo tuto revoluci, protože se zdálo, že odpovídá jejich prosťáčské představě o možnosti změny režimů.

V Iráku se to sice nepovedlo, ale teď povstali lidé všude a rozhodli se zbavit svých zlovolných tyranů. A všude zvítězí demokracie.

Takže když začalo povstání v Libyi, Británie, Francie a Amerika ho podpořily. A najednou přestal být plukovník Kaddáfí hrdinou Západu.

Všichni politikové a pracovníci reklamních společností a akademikové, kteří šířili Kaddáfího slávu jako globálního myslitele, najednou zmizeli.

A Kaddáfí se znovu stal zlovolným diktátorem, který musí být svržen.

Jeho syn Saíf řekl: "Způsob, jak tito lidé se distancují ode mne a od mého otce, je odporný. Ještě před několika měsíci s námi zacházeli jako s ctěnými přáteli. Teď, když naší zemi hrozí vzbouřenci, tito zbabělci nás opustili. "

Plukovník Kaddáfí ustoupil do trosek domu, který Američané vybombardovali před třiceti lety, a promluvil k světu. Varoval, že dojde k nesmyslnému prolévání krve.

V listopadu 2011 zaznamenali Američané v Nevadě velký konvoj, který rychle odjížděl z Kaddáfího rodného města Sirte. Americký dron, ovládaný z budovy nedaleko Las Vegas, byl vyslán, aby konvoj sledoval. Operátor dronu vypálil střelu na první vozidlo v konvoji.

Kaddáfí pak utekl. Hledal úkryt před blížícími se vzbouřeneckými jednotkami. Schoval se pod silnicí v potrubí kanalizace.

(Záběry, jak je Kaddáfí zavražděn)

Avšak namísto toho, aby se z Libye stala demokracie, propadla se ta země do chaosu.

A druhé revoluce také selhaly.

Tábory Occupy uvízly v nekonečném schůzování. A ukázalo se, že v centru hnutí vládne obrovský zmatek. Radikálové věřili, že kdyby se jim podařilo najít nový způsob jak lidi organizovat, vznikla by nová společnost. Avšak neměli tušení, jak by ta nová společnost měla vypadat. Neměli vizi budoucnosti.

Ukázalo se, že jejich revoluce není o žádné myšlence. Byla o tom, jak věci zvládnout a řídit.

A ti, kteří zahájili revoluci v Egyptě, se octli tváří tvář stejnému strašlivému faktu. Sociální sítě pomohly lidem, aby se na Tahrírském náměstí sjednotili. Ale jakmile se tam sešli, internet jim neposkytl žádné odpovědi ohledně toho, jakou novou společnost by měli v Egyptě vytvořit. Hnutí nevědělo kudy kam.

A organizace, která měla mocnou představu, Muslimské bratrstvo, přišla a vyplnila vzniklé vakuum. Muslimské bratrstvo zvítězilo ve volbách. A jeden jeho člen, Mohammed Morsí, se stal prezidentem.

Liberálové a levice byli šokováni. A postupně se obrátili s prosbou o pomoc k armádě. Protestovali a žádali armádu, aby revoluci zachránila před islamisty.

Na jaře 2013 začala armáda jednat. Zatkla prezidenta a usmrtila stovky jeho stoupenců, kteří protestovali.

A na Tahrírském náměstí došlo k neuvěřitelnému sledu událostí. Tisíce liberálních aktivistů, kteří revoluci před dvěma lety zahájili, na signál ze sociálních sítí, nyní přivítaly znovu vládu armády. Mávali svými laserovými tužkami na vojenské vrtulníky nad hlavou.

Dav se opět sešel na Tahrírském náměstí na signál z Facebooku.

Po selhání revolucí už nikdo na Západě, ani radikálové, neměli vůbec žádnou představu jak změnit svět.

Na Západě předali politikové tolik své moci finančníkům a stále bující manažerské byrokracii, že se vlastně oni sami stali manažery. Všechna jejich zahraniční dobrodružství selhala.

A jejich jednoduchá představa světa byla odhalena jako nebezpečná a ničivá.

Avšak v Rusku byla skupina mužů, kteří viděli, jak právě tato absence jakékoliv víry v budoucnost může fungovat k jejich prospěchu. Proměnili politiku v podivné divadlo. V němž už nikdo nevěděl, co je pravda a co je falešné.

Říkalo se jim političtí technologové moci. Byly to klíčové osobnosti podporující prezidenta Putina. Udržely ho bez konkurence u moci po dobu patnácti let. Někteří z nich bývali v sedmdesátých letech disidenty a obrovský vliv na ně mělo dílo bratří Strugackých.

O dvacet let později, když se Rusko po pádu komunismu rozložilo, povstali a ovládli sdělovací prostředky.

A využili jich k manipulaci voličů v obrovském měřítku.

Pro ně byla realita prostě něčím, co se dá zmanipulovat. A přetvořit v cokoliv, co chcete, aby to bylo.

Ale pak se objevil technolog, který zašel ještě daleko dál. Jeho myšlenky se staly ústředním základním kamenem Putinovy moci.

Jmenoval se Vladislav Surkov. Surkov původně pocházel z divadelnického světa. A ti, kdo studovali jeho kariéru, poukazují na to, že Surkov převzal myšlenky z umělecké avantgardy v divadelnictví a přenesl je do samotného centra politiky.

Surkovovým cílem nebylo jen lidi zmanipulovat, ale jít hlouběji. Hrát si s jejich vnímáním světa a ochromit ho. Aby si nikdy nemohli být jisti, co se děje.

Surkov proměnil ruskou politiku v matoucí, neustále se měnící divadlo. Používal peníze z Kremlu na podporu nejrůznějších organizací. Od masových antifašistických mládežnických organizací až po jejich přesný opak, neonacistické skinheady. A liberální lidskoprávní organizace, které pak útočily na vládu. Surkov dokonce podporoval celé politické strany, které se protivily prezidentu Putinovi.

Klíčovou věcí ale bylo, že Surkov pak dal najevo, že tohle všechno dělá. Což znamenalo, že si už nikdo nemohl být jistý tím, co je v moderním Rusku reálné a co je falešné.

Jak to napsal jeden novinář: "Je to strategie moci, která udržuje veškerou opozici v neustálém stavu zmatku. Neustálá proměna tvarů, která je nezastavitelná, protože je nedefinovatelná."

Mezitím byla skutečná moc jinde. Skrytá za jevištěm. Vykonávaná, aniž by ji kdokoliv viděl.

A pak se totéž začalo dít na Západě.

Teď už bylo stále jasnější, že systém má zásadní chyby.

Každý měsíc se objevovaly další a další zprávy o tom, do jaké míry se banky podílejí na světové korupci. Že se všechny hlavní globální korporace masivně vyhýbají placení daní. Že National Security Agency tajně monitoruje emaily všech lidí.

Avšak nikdo nikdy za to nebyl trestně stíhán, kromě hrstky nevýznamných lidí na nejnižších úrovních.

A za tím vším rostla obrovská nerovnost. Avšak struktura moci zůstávala stejná.

Nic se nikdy nezměnilo. Protože se nemohlo dovolit, aby cokoliv destabilizovalo systém.

Ale pak se začaly struktury měnit.

Donald Trump: "Děkuji mnohokrát. Jste tak milí."

Kampaň, kterou zahájil Donald Trump, byla v politice něčím naprosto novým. Nic nebylo fixní. To, co říkal, na koho útočil a jak útočil, se neustále proměňovalo. Trump zaútočil na své republikánské soupeře, že jsou součástí rozbitého a zkorumpovaného systému. Politiky, v níž jsou všichni na prodej.

Používal argumentaci, která se podobala té, již používalo hnutí Occupy.

Ale zároveň Trump používal jazyk extremních rasistů v Americe. Spojil dohromady nejhlubší obavy lidí. Vynesl tyto obavy na veřejnost.

Mnoho faktů, které Trump tvrdil, bylo naprosto nepravdivých. Ale Trumpovi to bylo jedno.

On i jeho posluchači věděli, že většina toho, co říká, nemá skoro vůbec žádnou vazbu na skutečnost.

To znamenalo, že Trump porazil novinářskou práci. Protože ústředním kamenem novinářské práce bylo, že novinář má odhalovat lži a prosazovat pravdu.

V Trumpově případě se toto stalo zcela irelevantním.

Není překvapivé, že Vladimír Putin to obdivoval.

Putin: "Je to velmi vyhraněný člověk, talentovaný, bezpochyby. Není ale naším úkolem ho hodnotit. To je na Spojených státech. Říká, že chce přejít k jinému druhu vztahů. K solidnějšímu a hlubšímu vztahu k Rusku. Jak by to Rusko mohlo nepřivítat? My to vítáme. A co se týče jeho vnitropolitických témat, jeho způsobu vyjadřování, které používá k zvýšení své popularoity, opakuji, není to náš úkol to hodnotit."

Liberálové nad Trumpem zuřili. Avšak vyjadřovali svůj hněv v kybernetickém prostoru. Takže to nemělo žádný dopad.

Protože algoritmy zajistily, že oslovovali pouze ty lidi, kteří už s nimi souhlasili.

Namísto toho je ironické, že jejich vlna rozhořčených výroků a tweetů přinesla prospěch velkým korporacím, které provozují sociální sítě.

Jeden analytik internetu to formuloval jednoduše: "Zuřiví lidé více klikají."

Znamenalo to, že radikální zuřivost, která proběhla jak vlny internetem, už neměla moc změnit svět. Namísto toho se proměnila v palivo, které živilo nové systémy moci a proměňovalo je v ještě mocnější systémy.

Avšak nikdo z liberálů si nemohl představit, že Donald Trump získá prezidentskou nominaci. Bylo to obrovské absurdní divadlo.

Avšak uprostřed odporu od liberálů si jak Donald Trump v Americe i Vladislav Surkov v Rusku uvědomili stejnou věc. Že té verzi skutečnosti, kterou předkládá politika, už nikdo nevěří.

Že příběhy, které politikové říkají o světě svým občanům, přestaly dávat smysl. A že v takové situaci je možné si hrát s realitou. Neustále ji měnit a tak dále ochromovat a oslabovat staré formy moci.

A existovala ještě další síla, která měla dramaticky ukázat, jak slabou se stala politika na Západě: Sýrie.

Novinářka: "K útoku došlo tady, na policejní stanici v Damašku. Policie uvádí, že atentátník přišel nahoru po schodech, policie začala střílet a on odpálil výbušniny. A škody vidíte."

Sýrie byla nyní rozervána děsivou občanskou válkou. To, co začalo jako součást Arabského jara, se proměnilo v zuřivou válku na život a na smrt mezi Bašarem Asadem a jeho odpůrci. A v jádru konfliktu byla síla, kterou jeho otec poprvé přinesl na Západ.

Sebevražedné atentátnictví.

V osmdesátých letech považoval otec Bašara al Asada sebevražedné atentátnictví za sílu, které mohl použít, aby donutil Američany opustit Blízký východ.

Avšak během následujících třiceti let se to proměnilo a zmutovalo v něco, co nyní činilo přesný opak. Trhalo to arabský svět na kusy.

Sen Hafeze al Asada o sjednoceném a mocném arabském světě byl nyní zlikvidován. V Iráku využivaly extremistické sunnitské organizace sebevražedné atentátnictví jako způsob jak zahájit sektářskou válku. A nyní přinesly skupiny jako Isis tytéž techniky do Sýrie, kde jich použily k útokům nejen na Asadova syna, ale i na jeho souputníky šiity.

A stejně jako jeho otec, Bašar al Asad se začal zuřivě mstít. A země se rozpadla na kusy.

Obama: "Mí spoluAmeričané! Dnes s vámi chci mluvit o Sýrii. Proč na ni záleží a co nyní budeme dělat."

Tváří v tvář k této válce byli západní politikové uvrženi ve zmatek. Trvali na tom, že Bašar al Asad je zloduch. Pak se ale ukázalo, že jeho nepřátelké byli ještě zlovolnější a ještě děsivější než on sám.

Takže Británie, Amerika a Francie se rozhodly začít tuto teroristickou hrozbu bombardovat.

Důsledkem toho bylo, že to pomohlo Asadovi zůstat u moci.

A pak to začalo být ještě více matoucí.

Náhle zasáhli Rusové. Prezident Putin poslal stovky letadel a bojových vojáků na Asadovu podporu.

Nikdo ale nevěděl, jaký je jejich skrytý cíl.

Zdálo se, že používají strategii, kterou vypracoval Vladislav Surkov pro Ukrajinu.

Říkal tomu "nelineární válka".

Byl to nový druh války. V níž nikdy nevíte, co má nepřítelm vlastně za lubem.

Skrytým cílem, řekl Surkov, nebylo válku vyhrát, ale použít konflikt k tomu, aby se vytvořil trvalý stav destabilizovaného vnímání. Ve snaze situaci zvládnout a ovládnout.

V březnu 2016 Rusové náhle oznámili s obrovskými fanfárami, že ze Sýrie odcházejí. V troskách Palmyry uspořádali koncert na oslavu stažení svých vojsk.

Avšak ve skutečnosti Rusové ze Sýrie neodešli. Jsou tam dodnes.

A stále nikdo neví, co vlastně zamýšlejí.

A v Sýrii se objevil nový islamistický ideolog, který se rozhodl využívat rostoucí nejistoty v Evropě a v Americe.

Jmenoval se Abu Musab al Suri.

Al Suri původně spolupracovat s Usámou bin Ladinem v Afghánistánu. Avšak obrátil se proti němu. Al Suriho přednášky měly mocný dopad na islamistické hnutí.

Argumentoval, že se bin Ladin mýlil, když se rozhodl přímo zaútočit na Západ. Protože tím vyvolal obrovskou vojenskou reakci, která islamismus téměř zničila.

Namísto toho, argumentoval Al Suri, islamistické skupiny nebo jednotlivci by měli uskutečňovat náhodné atentáty malého rozsahu proti civilistům v Evropě a v Americe.

Cílem bylo vyvolat strach, nejistotu a pochybnosti. A ochromit už tak selhávající autoritu západních politiků.

Důsledky těchto útoků Evropu a Ameriku šokovaly. A výrazně posílily novou politiku nejistoty a úzkosti.

(Nigel Farage a Donald Trump činí rasistické protimuslimské výroky)

Jak kampaň za brexit v Británii, tak Donald Trump v Americe začali dělat přesně to, co al Suri předpověděl. Zneužili tohoto strachu, aby zdramatizovali svět, takže všechno, i třeba návštěva restaurace, začala být riskantní záležitostí. A to, co byly neúspěšné kampaně na okrajích společnosti, které nemohly nikdy zvítězit, se najednou proměnily v něco děsivě reálného.

25.10.2016

Tisková zpráva Učitelského profesního sdružení

Ministerstvo školství opět začne v letošním školním roce sčítat žáky ze sociálně slabého prostředí a romské žáky. Jedná tak prý kvůli rozsudku D. H. z roku 2007. Pak ovšem jde především o žáky romské.

Existuje „metodika“, která určuje, kdo je či není romským žákem. Zde je oficiální definice:

Za romského žáka(kyni) považujeme člověka, který se za něj (za ni) sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností (např. při sčítání lidu) hlásil(a), a /nebo je za takového (takovou) považován (a) významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů.

Školám byly v minulosti poskytnuty další informace, jak mají poznat, zda jde o žáka romského. Hovořilo se o jméně, barvě pleti, vlasů a dalších, především antropologických znacích. I nyní určitě dostanou dodatečné informace o tom, jak budou sociálně znevýhodněné či romské děti rozpoznávat.

Za celé sčítání je zodpovědný ředitel školy. Pokud v minulosti některý ředitel odmítl žáky počítat, dostal „návštěvu“ z ČŠI. Inspekce zasahovala i preventivně - některé školy navštívili "sčítací komisaři", aby překontrolovali plnění těchto nepochopitelných požadavků.

Celé toto počínáni je zcela v rozporu s lidskými právy. Pouze rodiče jednotlivých žáků smí určovat, zda je jejich dítě romského původu. Totéž by platilo, např. kdyby se zjišťovala příslušnost k nějaké církvi apod. Není možné, aby se podobné průzkumy děly za zády rodičů či zákonných zástupců. Ve školách je kvůli kdejakému úkonu vyžadován informovaný souhlas od rodičů - uvádění dat do matriky, fotografování dětí, souhlas s prací školního poradenského pracoviště, souhlas s vyšetřením v PPP, souhlas se slovním hodnocením, souhlas se vzděláváním podle IVP a další a další souhlasy s úkony spojenými s prací školy.

Jak je možné, že s podobným činem, jako je jakési pofiderní sčítání a určování sociálního postavení nebo etnické příslušnosti, nemusí rodiče souhlasit? Bohužel, tuto praxi sčítání doporučila i kancelář ombudsmana či vládní zmocněnec pro lidská práva. Podle nich sběr těchto dat a jejich interpretace je nadřazena „lehčímu“ porušení práv jednotlivců, kteří prý stejně nejsou uváděni jmenovitě, ale pouze jako jeden celek.

Přitom se národnost či etnicita neuvádí v žádném školském dokumentu, škola ji nevykazuje do matrik, takže vlastně není možné zjistit ani ta „dobrá“ data, tedy zda se lepší vzdělávání romské komunity na středních školách nebo vysokých školách. To ministerstvo nejspíš nezajímá, což je udivující fakt.

Původně bylo toto sčítání prováděno proto, že ministerstvo chtělo zjistit počet romských dětí, které jsou vzdělávány podle Přílohy k RVP ZV pro žáky s LMP. Jelikož od 1. 9. 2016 tato příloha přestala existovat (pouze tzv. dobíhá vzdělávání, které již započalo, a to na 2. stupni praktických škol, a postupně bude počet žáků takto vzdělávaných každým rokem klesat, jak budou ukončovat základní vzdělání), přestává být toto zjištění potřebné. Všichni žáci budou vzděláváni podle stejného RVP ZV.

Jako zástupci UPS nesouhlasíme s podobnými praktikami na školách. Navrhujeme: pokud by ministerstvo trvalo na podobném šetření, aby toto šetření bylo jasným způsobem legislativně zakotveno, rodiče měli možnost dávat či nedávat informovaný souhlas k tomuto aktu a aby školy rozhodnutí rodičů musely respektovat. Tím by se celý podivný proces šetření alespoň legalizoval a stal se dostatečně průhledným, neboť by rozhodoval zákonný zástupce a ne nějaký komisař, který by ve škole počítal děti podle jakýchsi domnělých antropologických znaků, což je nedůstojné a v podstatě rasistické jednání.

Mgr. Jana Karvaiová za UPS

25.10.2016


Na sociálních sítích se v souvislosti s nedávnou deklarací vazalství vůči Pekingu objevil zajímavý novotvar - "zemancipace". Pojem se ale, jak už to tak v daném kontextu bývá, nedočkal přesné definice. Zde jeden návrh.


Emancipace bývala programem autentické levice. Jeho podpora však vždy byla poněkud vachrlatá, což odráží celá složitá problematika vztahu mezi "avantgardou" a "lidem". Emancipaci hlásala avantgarda, která vždy tvořila menšinu, leč užívala rétorických strategií, které ji představovaly coby mluvčí budoucí většiny.

Nejrigorózněji je tato strategie propracována v klasickém marxismu. Podle prognóz kapitalistického vývoje předložených Marxem v "Kapitálu" mělo "progresívní zbídačování" dělnické třídy automaticky produkovat třídní vědomí proletariátu a tak přivést dělníky k poznatkům hlásaným předem marxistickou inteligencí.

Již během 1. světové války bylo zřejmé, že takto věci nefungují, když dělníci vyzývaní marxisty k internacionalismu pod vedením sociálních demokratů podpořili nacionalistické válečné programy. Poté se marxisté začetli do mladého Marxe a ve znamení Lukácse a Frankfurtské školy přešli od ekonomických analýz k ideologickým. Neštěstí bylo dovršeno, když se ze všech marxismů stal zdaleka nejvlivnějším neogramsciánský proud, který ze studia působení katolické církve na evropské semiperiferii vyvozuje závěry ohledně "hegemonie". "Hegemonii" se sice podařilo získat americkým (levicovým) liberálům na univerzitách, nicméně ani vítězství v kulturních válkách 70. let nepřineslo skutečný a dlouhodobý úspěch, jak ukazuje populistická exploze posledních let v Evropě i USA. Příznačné je, že levičáčtí ideologové až na několik výjimek v právě probíhajícím sporu mezi establishmentem a populisty nezískávají žádné body. Pravdu měl ovšem již v polovině 80. let Ivan Sviták, když gramsciánství označil za mrtvý proud marxistického myšlení.

Pojem kulturní a ideologické hegemonie nemá co do činění s levicovým emancipačním programem, tak jako s ním nemá co dělat žádný jiný program vymývání mozků. Samotný principiálně antipluralistický projekt podřízení a ovládnutí většiny za účelem údajného osvobození v blíže neurčené budoucnosti v sobě od počátku chová zárodek nerovných, hierarchických vztahů, které se mohou následně pouze reprodukovat a rozvíjet.

Jak je na tom "zemancipace" ve vztahu k emancipaci?

"Zemancipace" představuje instinktivně volený program "lidu", který se již odmítá jakkoliv identifikovat s emancipační avantgardou a jejím ambiciózním programem, na nějž rezignoval. Zemancipujete se tehdy, pokud namísto vlastního rozvoje a osvobozování, místo získávání vlastního vlivu na veřejné dění, akceptujete normalizační model "výhody za poslušnost". Výhody, ostatně jen slibované, mají být ovšem povýtce materiálního charakteru a údajný příjemce se v rámci dealu výměnou zříká zbytků vlastní autonomie, kterou odkládá ve jménu tradiční skupinové identity.

Dalším prostředkem, jak takový člověk prchá před vlastní vyprázdněnou individuální existencí, je nekritická identifikace se zjevným symbolem síly a moci ztělesňujícím nerozlišený dav v osobě idolu. Chybění, které si samo sebe nejasně uvědomuje jako chybění, jako čistou negativitu, se idolem kompenzačně zmocňuje zdání pozitivity. V České republice paradoxně tuto roli sehrává dvojice Zeman / Babiš, za nimiž ovšem často vykukuje tvář Vladimira Vladimiroviče Putina. Vlastní pocit méněcennosti stejně jako absence jakéhokoliv reálného politického programu zřejmě představují hlavní motivy identifikace s obrazy skutečně či údajně mocných a vlivných nepřátel establishmentu, k nimž se resentiment zemancipanta upíná a na nichž se zemancipant ipsuje. Sám se osvobodit nedovede a nezvládá, proto fandí těm, kdo to jeho pánům možná mohou vytmavit - bez ohledu na to, že pod knutou vítězů by pak byl utlačen mnohem dokonaleji než dnes. Fanoušek Zemana nevidí burlaka táhnoucího kontejnerové lodě po kanálu Dunaj - Odra - Labe: Burlaka, který může být jeho vnukem. Jeho momentální nelibé pocity jsou pro něj mnohem důležitější než budoucnost potomků.

Emancipační program při veškerém utopismu dlouhodobě pracoval na vymezení kritérií, podle nichž se dala posuzovat proveditelnost politických programů - podobně, jako mnohé velké technické projekty doprovází studie proveditelnosti. První vlaštovkou byl program "vědeckého" socialismu schematicky shrnutý v Engelsově práci "Vývoj socialismu od utopie k vědě"; zatím poslední významný příspěvek k tématu v českém prostředí představovala stať "Emancipace a utopie" z pozůstalosti filosofa avantgardy Roberta Kalivody. Východiskem je zde přesvědčení, že politické programy nemohou být založeny na pouhých psychických potřebách a libůstkách subjektu, případně na jeho mindrácích, resentimentu, hněvu a či osobní nenávisti vůči ministrovi X. Politický program by měl být realizovatelný ve stávajícím politickém prostředí (nikoliv "až po dosažení hegemonie") a umožnit slušnou šanci na změny k lepšímu. Změny pro změny v lepším případě nevedou nikam, v horším působí následným zhoršením masová zklamání a apatii, po nichž přichází kolektivní regrese na nižší vývojový stupeň.

Zemancipace je takovou kolektivní regresí upadlého "lidu", který se sám ještě chápe jako "levicový", ačkoliv jeho hodnotové zakotvení a sada očekávání jsou formovány konzervativní normalizací. Tito lidé by byli zcela spokojeni s bismarckovským programem sociálního zabezpečení v nacionalistickém a konzervativním kontextu, nic by jim zde nescházelo.

"Levice" tak začíná být pojmem velice zavádějícím, protože označuje příliš mnoho věcí naráz. Od počátku panovalo napětí mezi avantgardou a "lidem, který má teprve prohlédnout"; s rétorickým trikem "budoucí většiny" se vypořádali první postmoderní autoři, kteří jej radikálně odmítli. Dnes už i "lid" pokládá za zřejmé, že "budoucí levicová většina" je neustále odkládána do unikající budoucnosti - a program emancipace je jím opuštěn. Z autentické emancipace se znova stala menšinová myšlenka radikálních intelektuálů, jako na samotném počátku moderny.

V letech 1948 - 1967 existovala ve Francii radikální avantgardní skupina nazvaná "Socialisme ou Barbarie" (Socialismus nebo barbarství) vydávající stejnojmenný časopis.

Dnes už je zřejmé, jak byla zmíněná otázka rozhodnuta.

25.10.2016
BBC: Syrské uprchlické děti vyrábějí v tureckých továrnách oděvy pro firmu Marks and Spencers

Odhalil to pořad Panorama televize BBC. Dětská práce je samozřejmě protizákonná:

25.10.2016

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka, po jednání s Theresou Mayovou v Downing Street: "Nebudu předstírat, že jsme udělali větší pokrok, než jak tomu bylo ve skutečnosti. Ale jsem rozhodnuta projít tímto procesem v dobré víře."

Reportér: "Někteří lidé říkají, že to jednání bylo docela bojechtivé."

Nicola Sturgeonová: "To je pravda."

Reportér: "Bylo to na hraně? Hrozili jste si prstem?"

Nicola Sturgeonová: "Já se snažím nikomu nehrozit prstem. Nevšimla jsem si, že by někdo hrozil prstem. Podívejte se, byla to velmi upřímná výměna názorů. A existovala, nemohu mluvit za ostatní decentralizované vlády [tj. severoirskou a velšskou], myslím, že je férové to říct, frustrace, pociťovaná nejen Skotskem, ale i ostatními decentralizovanými vládami, kdy jsme kladli docela základní otázky o tom, čeho se britská vláda snaží v tomhle všem dosáhnout a nedostávali jsme vůbec žádné odpovědi.

Reportér: "Protože nemají páru, anebo to s vámi nechtějí sdílet?"

Nicola Sturgeonová: "Myslím, že pravděpodobně to první."

Reportér: "A závěrem, vy máte tři požadavky, které jste velmi jasně vyjádřila, které chcete, ale zdá se docela jasné, že Theresa Mayová se jimi vůbec nechce zabývat.

Nicola Sturgeonová: "To zatím nevíme. Tohle není jen nějaká přestřelka mezi dvěma vládami. Jde o to, že v situaci, v níž nyní jsme je toho mnoho ohroženo. Jsou to opravdu vážné věci. Tisíce pracovních příležitostí, obchod, investice, životní úroveň. To je ohroženo a já mám povinnost co nejlépe ochraňovat zájmy Skotska. Takže jsem řekla velmi jasně, já budu pracovat velmi usilovně, na celobritské scéně, abych odvrátila tvrdý brexit. Pokud to nebude možné, přednesu konkrétní návrhy na to, aby Skotsko mohlo zůstat v jednotném evropském trhu, i když ostatní Británie odejde. Ale jestliže nám budou před obličejem zavírat dveře, a doufám, že to nebudou dělat, ale jestliže ano, pak já nejsem připravena sledovat, jak je Skotsko shozeno z brexitového útesu se všemi dopady, které to bude mít pro naše hospodářství, aniž bych Skotsku alespoň nedala možnost zvolit si lepší alternativu."

Reportér: Downing Street naznačuje, že vám nedovolí uspořádat referendum před brexitem.

Nicola Sturgeonová: "No, jestli chce Downing Street vytvářet tento dojem, to není zpráva, kterou jsem já od nich dostala. Myslím, že by to bylo nemyslitelné, aby britská vláda zaujala takový postoj, vzhledem k tomu, že to jsou oni, kteří nás dostali do této situace. Ale jestliže chce britská vláda vyslat Skotsku signál, že nerespektuje náš hlas, že nás nepovažují za rovného partnera, že chtějí ochromit naše pokusy ochránit své hospodářské zájmy, tak to myslím si není od paní premiérky příliš rozumný signál.

24.10.2016

Naší společností se poslední dobou stále více šíří atmosféra strachu a nevraživosti, střídaná apatií a nezájmem o věci veřejné, což nebezpečně otevírá dveře extremismu a totalitním praktikám.

Žijeme ve světě plném jinakosti, proměnlivosti a nejistot, zároveň toužíme po řádu a zvláště ekonomických jistotách, což skrývá mnohá nebezpečí, dle sociologa Baumanna se vždy mohou najít lidé, kteří se do nového pořádku nehodí.

Lidé se obávají konkurence, odlišnosti, na základě vnímání rozdílů se prohlubuje negativní vnímání. Obávají se také křehkosti vlastní existence.

Lidé se cítí bezvýznamní a ponížení, zároveň jsou společenskými vlivy tlačeni k výkonu a ke srovnávání s ostatními. Za pocit bezpečí obětují stále více a více svobody. Lidská skupina přitom funguje nejen v prostoru, ale také v čase, dochází ke vzájemnému ovlivňování generací, lidé se často snaží naplnit přání předešlých generací a zároveň si zpracovávají traumata minulých režimů.

Dle skupinové psychoanalýzy vznikají totalitní vzorce ve společnosti na základě traumatu – polarizace na my a oni. Lidská společnost regreduje na nižší stupeň. Přitom by bylo potřeba přirozené agresivní pudy transformovat v pozitivní akci.

Dle psychoanalytičky Heleny Klímové přináší napětí ve společnosti návrat na nižší vývojový stupeň, mizí diferenciace mezi jedinci, lidé ztrácí vlastní subjektivitu, začnou se identifikovat s davem a hledají společného nepřítele. Což mohou být lidé odlišné národnosti, náboženského vyznání, odlišného sociální postavení, politického smýšlení etc.

Měli bychom si stále uvědomovat patologické vzorce ve společnosti a také budovat společenské elity, které by působily důvěryhodně, posilovaly morální hodnoty a snažily se o kritické myšlení. Také je potřeba se neustále snažit uvědomovat si kořeny společenských jevů a dbát na pravdivost ve sdělovacích prostředcích.

Nejen elit, ale i věrohodných a objektivních informací se nám aktuálně nedostává. Lidé se pod vlivem nepravdivých informací a nedostatečného důrazu na obecně platné morální hodnoty mohou začít nebezpečně radikalizovat a zcela podléhat vlivu dezinformací.

Za určitých okolností může být v lidech indukováno agresivní chování, což mimojiné prokázal i Zimbardův tzv. Standfordský experiment, kdy se psychicky zdraví jedinci začali v roli dozorců chovat sadisticky vůči studentům, kteří představovali vězně.

Zimbardo uzavírá, že k agresivnímu chování a jeho pozvolnému stupňování přispívá dehumanizace okolí, kdy člověk začíná vnímat lidi na druhé straně bariéry jako pouhé věci, dále pokud bezmyšlenkovitě a přes etické zábrany udělá první krok k nehumánnímu chování, anonymita, kdy ztrácí pocit zodpovědnosti za své chování, tedy rozptýlení osobní zodpovědnosti, slepá poslušnost autoritě, nekritické přijímání skupinových norem, ale také pasivní tolerance zla lhostejným postojem.

Je potřeba naučit se žít v různorodém a proměnlivém světě a neztratit schopnost kritického uvažování. Konfrontovat se s jinakostí, čelit překážkám a výzvám, i to může nakonec vést k větší spokojenosti v životě. Z dlouhodobého hlediska neexistuje možnost okamžitého uspokojení našich potřeb, stejně tak možnost trvalého ekonomického růstu je pouze iluzorní.

Čelní představitelé našeho státu ale stále tento klam posilují, nabízejí jednoduchá hesla na složité problémy, chybí dlouhodobé koncepce a schopnost reflektovat minulá pochybení, namísto toho posilují svou moc a ukazují na falešné vnější viníky společenských jevů.

Slovy Petra Pitharta zde hrozí riziko vzniku neliberální demokracie se selháváním právního státu a omezování práv jednotlivců. Lidé se vzdávají pocitu zodpovědnosti, přestože by bylo více než potřeba budovat občanskou společnost, která má schopnost ukazovat alternativní cesty.

Každý z nás v ní může být něco platný, ale často to vyžaduje vzdát se části svého osobního pohodlí. Je potřeba být připravený na to, že je to dlouhá cesta, která přináší frustraci, ale zároveň může přinést pocit smyslu a hodnoty vlastního života.

Podle zakladatele logoterapie a existenciální analýzy V. E. Frankla, který sám prošel zkušeností koncentračního tábora a ztratil v něm zároveň velkou část své rodiny, v konečném důsledku nezáleží na tom v jak složité se nacházíme situaci, ale jaký k ní zaujmeme postoj.

25.10.2016
Guardian: Název "Czechia" pro Českou republiku se neujal

K tomu dnes publikuje deník Guardian dlouhý článek ZDE. Globální zájem, který loni v dubnu vyvolalo rozhodnutí českých úřadů začít nazývat svou zemi "Czechia", je pozoruhodný a bezprecedentní. Mezinárodní sdělovací prostředky neřeší ohledně České republiky skoro nic jiného... :)

25.10.2016

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla v parlamentě, že 800 uprchlických dětí v Calais uvádí, že mají v Británii příbuzné, avšak vznikají pochybnosti, zda mají britské komunální úřady kapacitu přijmout děti bez doprovodu rodičů.

Do Británie mají být v nadcházejících třech týdnech přivezeny stovky dalších uprchlických dětí z Calais, avšal čtvrtina komunálních úřadů v Anglii uvádí, že za ně nemohou převzít odpovědnost.

Amber Ruddová uvedla, že v posledních dnech bylo do Británie už přivezeno asi 200 dětí, včetně 60 holčiček podle Dubsova dodatku k zákonu o imigraci, podle něhož má Británie z evropského kontinentu přijmout i zranitelné děti, které nemají v Británii žádné příbuzné.

1918 obyvatel uprchlického tábora v Calais se v pondělí nechalo oficiálně registrovat, uvedlo francouzské ministerstvo vnitra. (Předtím nebylo možné pro uprchlíky se ve Francii řádně registrovat, na žádosti o azyl nepřicházela od francouzských úřadů žádná odpověď často ani po roce.) Flotila 46 autobusů je začala rozvážet do ubytoven po celém Francii. V Calais dále čeká na registraci ještě asi 8000 osob.

Většina registrovaných uprchlíků pochází ze Súdánu a z Eritreje. Třiadvacetiletý Mohamed z Eritreje uvedl, že je rád, že z tábora může odejít: "Tábor je špinavý a nebezpečný," řekl. Byl v něm tři měsíce a předtím se neúspěšně pokusil požádat o azyl ve Francii.

"V Itálii mi vzali otisky prstů a jinde v Evropě mi říkali, že se tam podle dublinského předpisu musím vrátit. Teď poprvé říkají, že je to jedno a že můžeme znovu zažádat o azyl tady. Jsem moc rád."

Yusef, 35, lékárník ze Súdánu, který tři měsíce žil v Calais bez přístřeší, řekl, že doufá, že dostane ve Francii azyl: "Chci se integrovat, začít nový život, přispívat společnosti. Věřím Francii, že mi dá bezpečí."

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.10.2016


Dyn DNS, společnost fungující jako obrovská internetová směrovací stanice, byla bombardována zprávami, které přetížily její obvody, napsali David Sanger a Nicole Perlroth.


Když se na přelomu 70. a 80. let začaly objevovat sledovací kamery, byly vítány jako nástroj boje se zločinem, pak jako způsob monitorování dopravních potíží, továren a dokonce dětských postýlek. Později byly adaptovány k méně příznivým účelům, když je autoritativní vlády jako čínská začaly používat k prevenci protestů.

Ale teď tyto kamery a mnoho dalších zařízení dnes propojených přes internet byly použity k úplně jinému účelu: Jako zbraň hromadného narušení služeb. Zpomalení internetu na východním pobřeží USA v pátek ohlásil novou éru zranitelnosti, jaké čelí vysoce propojená společnost. A přitom už se mnozí Američané obávají hackerských útoků na volební systémy.

Útok na infrastrukturu internetu, který chvílemi téměř znemožnil kontrolu Twitteru nebo titulků zpráv, připomněl, že miliardy zařízení připojených na web, mnohé z nich nezabezpečené, mohou být využity k nekalým účelům. A hrozby budou pokračovat ještě dlouho po volbách, když lidé stále častěji ukládají data v cloudech a často strkají hlavu do písku.

Útok na některých stránkách dozníval ještě v sobotu, ačkoliv největší problémy byly opraveny. Ale škody trvají. Nový typ škodlivého softwaru využívá dlouho známé zranitelnosti kamer a dalších levných zařízení, která se nyní připojují k takzvanému internetu věcí.

Výhody připojení všech zařízení k internetu jsou zřejmé. Znamená to, že lednička vám může objednat mléko, když dochází a tiskárna může sdělit obchodníkovi, že potřebujete více inkoustu. Ale statisíce a možná miliony bezpečnostních kamer a dalších zařízení byly infikovány docela jendoduchým programem, který odhalil jejich tovární hesla a proměnil je v armádu jednoduchých robotů. Každému z nich bylo v koordinovaném čase nařízeno, aby bombardoval malou společnost v newhampshirském Manchesteru nazvanou Dyn DNS zprávami, které přetížily jeho obvody.

Taková zranitelnost může být snadno využita národními státy jako Rusko nebo zločineckými skupinami. Příležitosti pro napodobitele jsou nekonečné.

Nejnaléhavější varování přišlo v půlce září od Bruce Schneiera, experta na internetovou bezpečnost, který zveřejnil krátký esej nazvaný "Někdo se učí, jak položit internet". Technika není nijak nová: Entity jako severokorejská vláda a vyděrači dlouho používají útoky DDoS ke směrování proudu dat na stránky, které se jim nelíbí.

Není jasné, kdo by teď měl ve Spojených státech internet chránit. Síť internetu věcí nepatří vládě, fakticky nenáleží nikomu. Místo toho je každá společnost zodpovědná za ochranu svých zařízení. Banky, prodejci a sociální média by měli investovat do ochrany webů, ale to moc nepomůže, když je narušeno spojení.

Pokud jde o internet věcí, většina zařízení byla připojena na web v posledních několika letech s minimální péčí o bezpečnost. Levné zboží, některé vyrobené v Číně, má malou nebo žádnou ochranu heslem a není jasné, jak tato hesla měnit.

A problém se rychle šíří: Společnost Cisco odhaduje, že počet zařízení na síti může v roce 2020 dosáhnout 50 miliard, zatímco dnes jde o 15 miliard. Intel hovoří dokonce o zhruba 200 miliardách zařízení ve stejném časovém rámci.

Výzkumníci v oblasti bezpečnosti po léta před tímto problémem varovali, ale jejich hlas byl většinou zpochybňován jako zbytečné strašení. Chester Wisniewski z firmy Sophos tvrdí, že útoky jako ten páteční "mohou být začátkem nové éry internetových útoků prováděných prostřednictvím `chytrých` věcí".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016

Pokud ale někdo skutečně chce pád Miloše Zemana v příští prezidentské volbě, pak je podstatné – a to mne napadlo při vypuknutí střetu mezi prezidentem a ministrem Hermanem o dalajlámu a údajné vydírání ministra prezidentem – aby se tento pozvolný vývoj nechal přirozeně dozrát a aby se nad postupným pádem Zemana do stále odpudivějších skandálů, z nichž čouhají panské způsoby hradní šlechty kolem Mynáře a Nejedlého, neradovala „schwarzenberkovská“ část společnosti tak triumfalisticky, že většinové společnosti bude Zemana líto.

Bylo to 16. října, kdy v Otázkách V. Moravce zjevně spokojený a suverénní Jiří Čunek říkal tato slova (stopáž od 26. minuty): „Já skutečně – možná na rozdíl i od svých kolegů v KDU – já jsem přesvědčen, že Andrej Babiš tady nevyplnil marketingově koblihový prostor. On tady vyplnil prostor toho, že důsledek opoziční smlouvy…“ A pak mluvil o tzv. kmotrech, o sobě jako o oběti toho prostředí, které tu zavládlo po opoziční smlouvě atd.

Pokud jde o tzv. čunkiádu, problém byl v tom, že se za podivných okolností nedostala k soudu, kde mohl být Jiří Čunek očištěn. Ale k tomu se nechci vracet. Šokující na citovaných Čunkových slovech bylo to, že „lidový politik“, politik tak drtivě úspěšný na valašském a nejen valašském venkově, vytahuje po tolika letech opoziční smlouvu jako aktuální problém, na který podle něj reaguje úspěch Andreje Babiše. To je zjevný útok na prezidenta Zemana, který je zosobněním této opoziční smlouvy, smlouvy mezi ním a Václavem Klausem po volbách v roce 1998, kdy Zeman v předvolební kampani líčil Klausovu ODS jako největší zlo.

O opoziční smlouvě by se mělo jistě mluvit co nejvíce, zejména mezi lidem, zejména mezi levicovými voliči, kterým v minulé prezidentské volbě Zeman jako zosobnění opozice proti Nečasově vládě splynul s levicí. Nicméně že o ní začne mluvit Jiří Čunek, to jsem naprosto nečekal. On vlastně chválí Babiše a ANO a kritizuje Zemana, staví Babiše a Zemana proti sobě. Pokud se k tomu přidá fakt, že lidoví kandidáti, exponenti zemanismu, tedy Hašek a Škromach, prohráli ve volbách a jihomoravský venkov (!) je nepodržel, může se přízeň lidu za o něco více než rok v prezidentských volbách postavit proti Zemanovi.

Pokud ale někdo skutečně chce pád Miloše Zemana v příští prezidentské volbě, pak je podstatné – a to mne napadlo při vypuknutí střetu mezi prezidentem a ministrem Hermanem o dalajlámu a údajné vydírání ministra prezidentem – aby se tento pozvolný vývoj nechal přirozeně dozrát a aby se nad postupným pádem Zemana do stále odpudivějších skandálů, z nichž čouhají panské způsoby hradní šlechty kolem Mynáře a Nejedlého, neradovala „schwarzenberkovská“ část společnosti tak triumfalisticky, že většinové společnosti bude Zemana líto. Ať měla kdysi Unie svobody sebevětší pravdu s tím, že Klaus se skandálem s financováním ODS odrovnal, mnoha lidem bylo Klause líto a podrželi ho. Nakonec i díky tomu vystoupal až do prezidentské role.

V té příští prezidentské volbě na začátku roku 2018, což je už opravdu velmi blízko, by nemělo jít o návrat střetu z první prezidentské volby, ač se o to Hrad všemi silami snaží. Ti, kdo volili Miloše Zemana v roce 2013, by neměli mít pocit, že hlasují o své minulé volbě, ale měli by mít pocit, že se za těch pět stalo tolik nechutných věcí, že více už nechtějí.

Zeman jako prezident jistě bude mít vždy podporu, ale jeho podpora jako kandidáta na prezidenta pro dalších pět let může být už dnes ve skutečnosti velmi slabá. Lze navíc očekávat, že každý měsíc nebo i vícekrát za měsíc nás hradní věrchuška obšťastní nějakým panským skandálem a pokusí se ho schovávat za lid. Pokud by se do lidového povědomí k tomu všemu vrátila debata o opoziční smlouvě jako o něčem naprosto reálném a devastujícím – oproti tzv. pražské kavárně - jak to nyní podává jeden z nejpopulárnějších lidových politiků v naší zemi, byl by to podle mne jasný konec pro jakékoli šance na Zemanovo znovuzvolení.

Otázky V. Moravce z 16. října ZDE

23.10.2016

Když na fakultě architektury Kalifornské univerzity vypsali konkurz na místo učitele, tři vybraní kandidáti přednesli před studenty svou vizi o obsahu a výuce svého předmětu. Následně se všichni postavili na pódium a studenti se stavěli za kandidáta, kterého chtěli jako učitele, a ten pak byl přijat. Vedení fakulty studentský výběr potvrdilo s důvěrou v budoucí soulad mezi ním a studenty. Škola je tu nakonec pro studenty, a ne pro pedagogy.

Studenti vycítí, kdo mluví erudovaně, dokáže identifikovat problém, jeho škodlivost a riziko i cesty jeho korekce. Studenti se musí s pedagogem identifikovat a přijmout ho jako svého učitele pro život. Je to metoda, jak předejít pochybnostem o objektivitě výběrových komisí, jejich předpojatosti či účelovosti. Třicetiminutový přednes svých vizí před autoritami školy nemusí být vždy v souladu s vizí členů výběrové komise, ale co kdyby kandidát přednesl neotřelý vhled do neprozkoumaných forem seberealizace právě skrze vizuální artefakty?

A co u nás? Například na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze: Jak se obsazují místa vedoucích ateliérů, jak se dbá na názor studentů a na jejich přání, aby je učil ten, k němuž vzhlížejí jako k svému vzoru, skutečnému učiteli, a to nejen v umění, ale i v životě? Když v roce 1990 založil na Akademii výtvarných umění v Praze její tehdejší rektor Milan Knížák Intermediální školu (ateliér), byla to první škola tohoto typu v tehdejším Československu. Nebyla zaměřena na jednu konkrétní techniku, ale definovala se jako „volný pohyb mezi médii“; od obrazu, sochy, videa přes počítač, instalace (i z velmi netradičních prvků), používání literární, hudební či divadelní formy jako regulérní součásti studia.

Přivedla na umělecké školy i uměleckou scénu nové přístupy a trendy v systému výuky. Škola – ateliér kladla důraz na disciplinovanost, nutnost morálky a kuráže v životě člověka i umělce. V ateliéru se tvořilo, ale i vzdělávalo. Pro každý nový semestr byl vytyčen hlavní myšlenkový proud – studijní plán a individuální programy pro studenty všech ročníků (např. napsat geometrickou báseň). Omyly a chyby se připouštěly jako součást studia, ale nepřipouštěla se lenost a nezodpovědnost. Tato metoda výuky byla později kritizována jako nedemokratická, ale mnozí pedagogové ji zaváděli. Studenti ateliéru se svými autonomními názory a postoji stále výrazněji odlišovali od vyžadované typologie studenta AVU.

Existence Knížáka se pro nové vedeni AVU v čele s rektorem Tomášem Vaňkem stala neúnosnou a koncem ledna 2015 rektor vypsal konkurz na vedoucího intermediálního ateliéru. Do druhého kola byli vybráni Milena Dopitová, bývalá Knížákova studentka, Ivan Vosecký a Milan Knížák, který před porotou obhajoval své pětadvacetileté pedagogické působení na akademii. M. Dopitová popsala intermedialitu jako volný pohyb mezi klasickými médii, ale i novými formami, s důrazem na celospolečenskou situaci. Dále kladla důraz na kolektivní projekty, protože je důležité, aby se studenti nebáli a byli otevření. To vše, co prezentovala jako vizi, zažila při studiu v Knížákově ateliéru. To on sehnal pro studenty svého ateliéru mecenáše, který mu financuje každoroční plenér, na němž se studenti slovy M. Dopitové podílejí na kolektivních projektech jednoduše tím, že jsou spolu!

Jako výsledek konkurzu „po důkladném zvážení všech předložených návrhů“ se rektor rozhodl od nového akademického roku 2015/2016 jmenovat do funkce vedoucí pedagožky Ateliéru intermediální tvorby I. (předtím intermediální školy) doc. MgA. Milenu Dopitovou.

V případě prof. Milana Knížáka je si rektor plně vědom jeho výjimečného přínosu, jímž během devadesátých let vtiskl Akademii výtvarných umění v Praze novou definici a kvalitu. Jako ocenění jeho výjimečných zásluh podá Umělecké radě AVU návrh, aby profesoru Knížákovi udělila titul Doctor honoris causa, aby požíval statut emeritního profesora, a tak nadále participoval na aktivitách školy, včetně možnosti být školitelem vybraných doktorandek a doktorandů.

Studenti se s takovým kompromisem nesmířili. Naopak s pomocí asistenta Milana Periče a editorky Vilmy Brzezinové vydali knihu s názvem Skoroučebnice, 25 let první československé Intermediální školy, v  rozsahu 500 stran. A proč Skoroučebnice? Kniha mapuje vývoj a systém výuky, jsou v ní obsažena zadání individuálních úkolů studentům, jejich hodnocení, obhajoby a ukázky studentských prací, testy i zamyšlení, jimiž profesor Knížák zahajoval každý semestr. Mohutným protestním akcím proti rozhodnutí školy o odvolání Knížáka je v knize věnována příloha o rozsahu 62 stran.

Na závěr ještě úryvek z dopisu, který Knížákovi poslal ředitel muzea Fusion Arts a mimořádný profesor Pratt Institute a Parsons New School of Design v New Yorku, Tomas Neuman:

„... (Knížák) je skvělým zdrojem znalostí a talentu pro každou vysokou školu ... Spolu s Františkem Kupkou je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí.“

24.10.2016

Různí politici nyní řeší otázku, zda se mají, nebo nemají, účastnit oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Neúčast vysokých politiků na těchto oslavách, při nichž se udělují státní vyznamenání, není ničím zas až tak neobvyklým. Jak jsem se dozvěděl dnes po poledni na Radiožurnálu, v minulosti se protestní neúčasti dopustil Miloš Zeman i Bohuslav Sobotka.

Sobotka se neúčastnil v roce 2013 z důvodu tzv. lánského puče, zosnovaného proti němu prezidentem a jeho věrnými (z nichž dva nejvěrnější zemanovci letos propadli ve volbách). Dnes spočívá dilema politiků v tom, na jaké straně stojí ve sporu prezidenta s ministrem za KDU-ČSL Danielem Hermanem. Herman tvrdí, že ho prezident vydíral tím, že pokud se Herman setká s dalajlámou tak, jak se setkal (čímž podráždil Čínu), tak Hermanův strýc Brady přijde o státní vyznamenání.

Zajímavý postoj v tomto konfliktu zaujal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Na Twitteru se zeptal: „Prosím o váš názor. Mám nejít na Hrad zatleskat generálovi J. Klemešovi, když si to jistě zaslouží, kvůli někomu jinému? Má se stát rukojmí?“ Rozuměl bych tomu, kdyby bylo jasné, že pan generál pana Bělobrádka na Hradě chce, ale pak nemá smysl psát dotaz, ale jen konstatování: půjdu na Hrad, protože generál Klemeš si zaslouží můj potlesk a vyslovil přání, abych tam byl.

V té formě, v níž to položil Bělobrádek svým dotazem, to zní ale úplně jinak. Asi takto: našel jsem si úctyhodného člověka, který tento pátek dostane od prezidenta státní vyznamenání, a použiji ho jako argument pro své rozhodnutí na Hrad jít. Co na to říká pan generál Klemeš a jeho rodina, že je pan Bělobrádek takto tahá politickými spory? Nestal se náhodou pan generál rukojmím pana Bělobrádka? Nestane se díky Bělobrádkovi argumentem pro pány Ovčáčka, Mynáře, Nejedlého, v jejichž „logice“ se může stát nakonec zosobněním toho, že prezident má vysokou morálku a že nerozborné čínsko-české přátelství v zájmu několika soukromých subjektů navazuje na nejlepší tradice politiky našeho lidově-demokratického státu?

Tweet Pavla Bělobrádka: ZDE

8.10.2016
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za září  2016

Zůstatek k dispozici Britským listům k 31. 8.  2016 :..............102 858,39 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 36 117,52  Kč
Reklama .....................................................................6081,00  Kč
úrok.....................................................................................0,84 Kč


Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................259.16 Kč
připojení k internetu: .....................................................2190.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................20 000.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................11 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................11 500.00 Kč
natáčení  a střih Rozhovorů Britských listů (AK) ......5000.00 Kč
pronájem filmové techniky ............................................1543.00 Kč

připojení k internetu ........................................................2190,50 Kč

Zůstatek k 30. 9. 2016: 93 065,09

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
18.10.2016
Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

23.10.2016

Tuto otázku položila Saša Uhlová včera uživatelům Facebooku a zde je její shrnutí jejich odpovědí:

Slíbila jsem krátké shrnutí toho, co jsem si přečetla v odpovědi na svou otázku, co je přitažlivého na Miloši Zemanovi. Čerpala jsem nejen pod svým statusem, ale i jinde po internetech.

Tu to je, pravdivost tvrzení jsem v žádném ohledu neověřovala, jen sesbírala:

Miloš Zeman

- má k lidu blíže. Jezdí po republice a baví se s lidmi o jejich problémech. Dělá konkrétní kroky pro to, aby je řešil

- chová se lidově (tlačenka a pivo), nezpanštěl

- používá normální jazyk

- je chytrý

- je drzý, má všechno na háku

- nandavá to elitám, Pražákům, kavárně a novinářům, které nemáme rádi: "dokáže elitáře dostat do vývrtky"

- je nespravedlivě osočován, ať už přímo propagandou (není pravda, že by měl cokoli společného s Kellnerem, Lukoilem, nebo exekutory - to jsou lži), anebo jsou jeho vtipné úlety zbytečně zveličovány

- dával si u nás na chatě na Orlíku LSD

- není rusofob a neleze do prdele Američanům

- neohýbá se před mocnými

- ochrání nás před imigrací

- je proti státem nařízené plošné inkluzi

- podporuje zvýšení minimální mzdy, ale je proti vysokým dávkám pro lidi, kteří pracovat nechtějí

- je vtipný, je jako my

- o jeho zásluhách se nepíše, vetuje méně zákonů než jeho předchůdci, z médií to vypadá opačně

- není pokrytec, odmítá diktát politické korektnosti

- jmenuje soudce a do justice se přitom neplete

- zajímá se o naše problémy, ne o problémy vzdáleného Tibetu

- nelže

- je to punker

Velká kapitola je také chování jeho odpůrců, kteří

- pohrdají lidmi a nezajímají je jejich problémy

- neuznávají právoplatný výsledek voleb

- jako novináři nepravdivě informují a proti Zemanovi štvou

- vyčítají Zemanovi i věci, které jiným promíjejí (lžou všichni)

Shrnuji:

Kdybyste se začali zabývat cíleně tématy, které v nějaké podobě umí zdvihnout Miloš Zeman, místo toho abyste proti němu organizovali protestní akce, bojkoty, anebo o něm umanutě pořád psali, udělali byste asi lépe.

24.10.2016

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že pondělní jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Downing Street o brexitu bylo "hluboce frustrující". Nabídka Mayové, že vedoucí politikové Skotska, Walesu a Severního Irska budou mít možnost přímo přispět do návrhu vyjednávání o brexitu vyvolala skeptickou reakci. Sturgeonová konstatovala, že se během schůzky o plánech londýnské vlády nedověděla vůbec nic nového.

V Downing Street se s Mayovou v pondělí setkali jak Sturgeonová, tak vedoucí politikové Walesu a Severního Irska. Skotsko a Severní Irsko hlasovalo proti brexitu, Wales a Anglie pro brexit. Brexit bude zvlášť problematický pro Severní Irsko, protože může znamenat uzavření hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou a obnovení severoirského terorismu.

Po dvouhodinové schůzce s Mayovou řekla Sturgeonová, že "velmi robustní" rozhovory nepřinesly nic nového.

"Přiznám, že určité části schůzky byly hluboce frustrující. Nevím nic nového o přístupu britské vlády vůči jednání s EU než předtím, než jsem šla na tuto schůzku," zdůraznila Sturgeonová.

Na dotaz, zda podvrací vyjednávací pozici Británie vůči EU Sturgeonová reagovala: "Nemohu podvracet něco, co neexistuje. V této chvíli podle mě neexistuje žádná britská vyjednávací strategie, což je pro mě zdrojem obrovské frustrace."

Sturgeonová požaduje, aby Skotsko zůstalo v evropském společném trhu, i pokud zbytek Británie z něho odejde. Chce také samostatné pravomoci, aby Skotsko mohlo rozhodovat o vlastní imigraci a případně si udržet volný pohyb obyvatelstva z EU. Sturgeonová uvedla, že nedostala žádné informace o tom, za to bude možné.

"Nejsem připravena jako skotská premiérka prostě nečinně stát a čekat, až Skotsko bude dohnáno skočit z tvrdého brexitového útesu," dodala Mayová.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.10.2016
New York Times vydal kompletní seznam urážek od Donalda Trumpa

281 osob, míst a věcí, které Donald Trump urazil na Twitteru. Kompletní seznam

24.10.2016Prezident Putin byl minulý týden v Berlíně a jednal tam se svými francouzskými, německými a ukrajinskými protějšky o Ukrajině. Měl tam s sebou člověka, který se jmenuje Vladislav Surkov, přestože Spojené státy a Evropská unie uvalily na něho po anexi Krymu a po intervenci Ruska na východní Ukrajině sankce. Surkov, blízký spolupracovník Vladimíra Putina a muž, který má velký vliv, dostal výjimku, aby mohl být na jednání.

Avšak kdo je přesně Vladislav Surkov a proč ho Vladimír Putin potřeboval v Berlíně?

Peter Pomerancev: Vladislav Surkov je jedním z Putinových prostředniků se Západem. Je to člověk, který se setkává v Victorií Nulandovou, která je představitelkou amerického ministerstva zahraničí, specializující se na východní Evropu a Rusko. Když je zapotřebí projednat něco závažného, vysílají Surkova."

Proč má Putin v Surkova tak obrovskou důvěru?

Peter Pomerancev: "To je velmi zajímavá otázka, že. Protože by se dalo očekávat, že to bude někdo z ministerstva zahraničních věcí, nebo z armády, a tenhle člověk odtamtud není. Je to spin doctor. Nevíme. Možná nějaké osobní konexe? Putin a Surkov se znají už velmi dlouho.

Surkov vedl původní Putinovu volební kampaň. Putinův problém vždycky byl, že nedůvěřuje příliš mnoha lidem. Možná důvěřuje Surkovovi, protože Surkov nemá vlastní politickou základnu. Zadruhé si Putin možná myslí, že se Surkov hodí na to, aby vyjednával se Západem, protože Surkov je muž mnoha masek. Mluví dobře anglicky. Je to člověk, který vyrostl se západní kulturou a zná západní metody PR, reklamy. Je to člověk od reklamy. A Putin si možná myslí, že Surkov je schopen hovořit se Západem chytřeji než mnoho lidí z ruského establishmentu. Ministr zahraničí Lavrov hovoří o Sýrii s Kerrym, takže ministr zahraničí má velkou roli. Ale tyto záležitosti jsou daleko více hraním her.

Moderátor: Když Surkova charakterizujete jako spin doctora, který měl kariéru v PR, v reklamě, na Západě byste něḱoho takového charakterizoval jako mistra temných umění.

Pomerancev: Ano. Surkovova kariéra je absolutně fascinující. Surkov je mužem současného Ruska, skrze něho získáte obraz celého Ruska. Na začátku vedl bohémský, tak trochu disidentský život. Studoval divadelní režii. Pohyboval se v avantgardních kruzích v Moskvě. Pak, jako mnoho lidí s uměleckým zázemím, přešel do reklamy a do PR. Byl v tom opravdu dobrý. A stal se jedním z nejvýznamnějších image makerů devadesátých let v Rusku. Pracoval pro Michaila Chodorkovského, jednoho z nejvýznamnějších oligarchů. Dělal mu reklamní kampaně. A nově definovat obraz oligarchy v Rusku. Pak řídil předvolební kampaň.

Moderátor: Co udělal pro Vladimíra Putina? Co udělal pro obraz Vladimíra Putina?

Pomerancev: Po velmi dlouhou dobu - už to nedělá, ale po velmi dlouhou dobu, v letech 2000 - 2008 řídil v podstatě Surkov domácí propagandu. Řídil televizi. řídil kulturu, řídil politické strany. Řídil celé to divadlo současného Ruska.

Moderátor: Je zajímavé, že jste použil toho slova "divadlo".

Pomerancev: To to taky je. Jako velký režisér. V tomto smyslu měl a má propagandista vždycky daleko významnější roli v Rusku než na Západě. Na Západě se politický propagandista snaží manévrovat proti médiím a proti opozici. V Rusku propagandista ovládá média a opozici. Je to trochu jiné. Od té doby dělá něco jiného. Částečně byl odpovědný za Ukrajinu. Vytvořil loutkové vlády na východní Ukrajině. Částečně byl odpovědný za organizaci anexe Krymu. Ne celou, ne z vojenského hlediska. Ale prý byl odpovědný za referendum, které tam uspořádali. Za to divadlo, které tam hráli, aby legitimizovali ten proces. Je to velmi zaměstnaný člověk.

Moderátor: Překládá tedy on Putinovu vizi pro Rusko a jeho vztah k ostatnímu světu? Anebo ji vytváří?

Pomerancev: To dělal, dlouho, ale teď byl povýšen a dělá vyjednávání. Změnilo se to. Býval daleko jemnější a hravější. Nyní je daleko drsnější.

Moderátor: Čímž myslíte?

Pomerancev: No dříve samozřejmě s novináři a s kulturními pracovníky manipuloval. Teď je rovnou nechává zatýkat. Anebo přijdou o zaměstnání. Je to daleko jednodušší. Daleko víc stará škola.

Moderátor: Takže je ještě pořád užitečný? Pan Surkov panu Putinovi?

Pomerancev: No zjevně. Teď opravdu sedí u nejvyššího stolu. Jestliže je to nyní i člověk, o němž i Američané vědí, že s ním musejí hovořit, pokud se mají dostat k Putinovi. Je to Putinovi velmi blízké postavení.

Zdroj: BBC Newshour, sobota 22. října 2016

K tomu: Adam Curtis o Vladislavu Surkovovi:

Ale pak se objevil technolog, který zašel ještě daleko dál. Jeho myšlenky se staly ústředním základním kamenem Putinovy moci.

Jmenoval se Vladislav Surkov. Surkov původně pocházel z divadelnického světa. A ti, kdo studovali jeho kariéru, poukazují na to, že Surkov převzal myšlenky z umělecké avantgardy v divadelnictví a přenesl je do samotného centra politiky.

Surkovovým cílem nebylo jen lidi zmanipulovat, ale jít hlouběji. Hrát si s jejich vnímáním světa a ochromit ho. Aby si nikdy nemohli být jisti, co se děje.

Surkov proměnil ruskou politiku v matoucí, neustále se měnící divadlo. Používal peníze z Kremlu na podporu nejrůznějších organizací. Od masových antifašistických mládežnických organizací až po jejich přesný opak, neonacistické skinheady. A liberální lidskoprávní organizace, které pak útočily na vládu. Surkov dokonce podporoval celé politické strany, které se protivily prezidentu Putinovi.

Klíčovou věcí ale bylo, že Surkov pak dal najevo, že tohle všechno dělá. Což znamenalo, že si už nikdo nemohl být jistý tím, co je v moderním Rusku reálné a co je falešné.

Jak to napsal jeden novinář: "Je to strategie moci, která udržuje veškerou opozici v neustálém stavu zmatku. Neustálá proměna tvarů, která je nezastavitelná, protože je nedefinovatelná."

Mezitím byla skutečná moc jinde. Skrytá za jevištěm. Vykonávaná, aniž by ji kdokoliv viděl.

A pak se totéž začalo dít na Západě.

24.10.2016


Ministerstvo vnitra se chystá čelit ruské propagandě, více jak dva roky po jejím masivním nástupu během ukrajinské krize. Zpráva o českém křížku po zrušení hřbitova dokonce pronikla i do světových médií ZDE.


Pokud jde o situaci v Evropské unii, Putin už popravdě řečeno Českou republiku příliš nepotřebuje. Ať udělá cokoliv, za jeho zájmy v EU kopou Řecko, Maďarsko, Kypr a Itálie ZDE. Kromě toho začíná svítat naděje na proruskou vládu dokonce i v Německu ZDE, o Francii nemluvě. Takže proč by měl Kreml investovat vzácné peníze do České republiky?

Na druhé straně termín příštích prezidentských voleb v ČR připadá teprve na leden 2018. A protože hlavním autoritativním zdrojem ruské propagandy v českém veřejném prostoru ve skutečnosti není ani Sputnik, ani Parlamentní listy, ale Miloš Zeman osobně, znamená to, že ještě nejméně rok bude při ministerstvu vnitra provozován úřad, který by měl především uvádět na pravou míru část nesmyslů šířených při různých příležitostech prezidentem republiky.

Upřímně, příliš si Chovancův boj se zemanismem nedokážu představit. Kontrazpráva ke každé Ovčáčkově tiskové zprávě obsahující nesmysl? Kontratweet ke každému Ovčáčkovu tweetu? Kapacitně nemyslitelné, neboť vyvrátit zhůvěřilou pitomost je vždy nesmírně pracné a v principu nelze udržet tempo s kadencí hradního mluvčího, kdyby to měl kdokoliv dělat opravdu poctivě. A také by šlo o praxi hluboce neproduktivní, protože postrádá jakoukoliv pozitivní agendu a jen by se zpožděním reagovala. Komunikační experti tvrdí, že mnohem důležitější je prosazovat vlastní narativ a přitom se odlišit od kremelské praxe systematického lhaní. Jenže dokáže tohle ministr za Sobotkovu ČSSD, jejíž hlavní zpráva z posledních voleb zhruba zněla "Nejsme jako Babiš"? A konečně, s čínskou propagandou se snad u nás bojovat nemíní?

Jestliže Chovancovo ministerstvo zřizuje instituci pro boj s ruskou propagandou, ale hradnímu zdroji se věnovat nehodlá, dopadne celá záležitost nejspíš podle pravidel naší nové normalizace.

Prezident bude dál předstírat, že hájí a reprezentuje zájmy České republiky, zatímco vnitro se bude beze změny tvářit, že nevidí, co se kolem Hradu děje.

24.10.2016

V poslední době se množí dohady, zda organizace WikiLeaks a její „šéf v klatbě“ Julian Assange nehrají roli trojského koně Kremlu v amerických volbách. Kritikové Assangemu a spol. vyčítají posedlost Hillary Clintonovou a jejími skandály s e-mailovou korespondencí a až nápadný nezájem o prohřešky Donalda Trumpa. Navíc kontroverzní magnát má až okaté pochopení pro ruského prezidenta Vladimira Putina - i proto se WikiLeaks ocitly v podezření.

Julian Assange spolu se svými kolegy zveřejnil tisíce e-mailů uniklých z nejvyššího stranického orgánu Demokratické strany a také e-mailovou korespondenci demokratické nominantky na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonové, a to během poměrně krátké doby. Australský novinář a hacker, který se už pět let ukrývá na ekvádorské ambasádě ze strachu, že by jej mohl stihnout osud uvězněné Chelsea Manningové, si vysloužil ostrou kritiku ze všech stran, neboť tak učinil během choulostivého předvolebního období.

Volební štáb Hillary Clintonové a s ním sympatizující média obvinily Assangeho z toho, že pracuje pro Kreml, který by v Bílém domě nejraději viděl prostohubého xenofoba Trumpa a nikoli zanícenou jestřábku Clintonovou, jež pro Putina nemá dobrého slova.      

I když se „kouřící revolver“ prokazující infiltraci WikiLeaks ruskou tajnou službou nenašel, přibývají kritikové Assangeho a spol. ze směru, odkud by to asi nikdo nečekal (Edward Snowden a Naomi Kleinová). Ti poukazují na etiku a jisté hranice veřejného zájmu, jež by měl zodpovědný whistleblower respektovat. Assange a jeho stoupenci, mezi nimiž lze zmínit novináře Glenna Greenwalda, se těmto výtkám urputně brání s tím, že tyto hranice jsou příliš rozostřené na to, aby mohli být mocní tohoto světa imunní před zraky veřejnosti. Tento inspirativní názorový rozpor je pro veřejnou debatu jistě mnohem přínosnější, než oportunistická ostrakizace WikiLeaks ze strany Clintonové a řady mainstreamových médií.        

Rozhovor Glenna Greenwalda s Naomi Kleinovou je pozoruhodný, a to hned z několika důvodů: Střetávají se v něm názorové koncepce, které Assangeho a WikiLeaks neukazují v lacině černobílém světle. Kleinová soudí, že je poměrně obtížné definovat mocenský status té které osoby, jež má nezadatelné právo na soukromí, počítaje v to její e-mailovou korespondenci. Podle Kleinové by ale veřejnost měla být rozhodně obeznámena s „rozhodnutími učiněnými za zavřenými dveřmi“ a uvádí konkrétní příklad, kdy Hillary Clintonová předákům odborů sdělila, aby za ní klimatičtí aktivisté nechodili a radši se věnovali něčemu smysluplnému. Sám Assange soustředí v rukou obrovskou moc a příliš podléhá svému vlastnímu egu, jež v sobě nese prvky pomsty, což je nebezpečné, míní dále Kleinová.  

Greenwald se snaží motivaci Assangeho, který izolován dlí v jedné místnosti pět let, pochopit, a má za to, že Assangeho boj se zlovolným systémem dospěl do fáze, kdy je ochoten nechat „vše vybouchnout“. Australanova frustrace prý nepramení pouze z izolace před vnějším světem, nýbrž i ze zkušenosti, že se WikiLeaks potýkaly se zlobou i kvůli opatrně publikovaným materiálům. Od této praxe nakonec WikiLeaks upustily, o čemž svědčí zejména poslední zveřejněné dokumenty, jak pokračuje Greenwald. Novinář nesouhlasí s tezí Naomi Kleinové o absolutní nedotknutelnosti soukromí politicky exponovaných osob; neexistují jasně definované hranice mezi soukromou korespondencí a „výroky pronesenými za zavřenými dveřmi“. Obsahuje-li soukromá korespondence mocných informace, jejichž zveřejnění je ve veřejném zájmu, veškerý takt by měl jít stranou, jak konstatuje Greennwald.

Tyto podnětné postřehy však zůstávají pohřbeny pod černobílou palbou volebního týmu Hillary Clintonové a liberálních médií, přičemž až příliš nápadně vykukuje ruská karta. Sám Greenwald říká, že neexistuje pádný důkaz o napojení WikiLeaks na Moskvu. Honba za špióny Kremlu ostatně zamlžuje samotnou podstatu e-mailů Demokratického národního výboru a korespondence Hillary Clintonové, a tou jsou obavy z fenoménu Sanders, názorová nekonzistence bývalé první dámy, její náklonnost k Wall Street či přemítání o nebezpečí vyplývající ze zavedení bezletové zóny v Sýrii.          

Co se údajného protežování Donalda Trumpa ze strany WikiLeaks týče, Julian Assange označil volbu mezi Trumpem a Clintonovou za volbu mezi cholerou a kapavkou. Australan ostatně napsal, že ačkoliv mají WikiLeaks k dispozici materiál o Republikánské straně, není o nic horší, než to, co Trump obden vypustí z pusy. 

Jistěže není záhodno WikiLeaks a jejich „otce zakladatele“ jakkoliv imunizovat před oprávněnou kritikou, ovšem oportunistické vyvolávání duchů studené války nikam nevede. Jednání politicky exponovaných osob, týká-li se veřejného zájmu, by mělo být podrobeno kritické reflexi. Dokud tomu tak nebude, politika se nikdy nestane skutečnou věcí veřejnou.                        

         

             

.     

24.10.2016
Kremelští propagandisté publikovali "leaky" dříve než WikiLeaks


Šestá část emailové složky WikiLeaks z údajně hacknutých Podestových emailů byla zveřejněna, ale nikoliv WikiLeaks. Velké odhalení přišlo z RT America, americké pobočky ruské kabelové televize kdysi známé jako Russia Today.

RT America tweetovala link k dokumentům v 6:09. Nicméně WikiLeaks ještě neohlásily zveřejnění. Udělali to fakticky až o 23 minut později.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016

Julian Assange by nikdy vědomě nebyl nástrojem ruského státu. Kdyby mu Putin dal sérii příkazů, Assange by ho ignoroval. Avšak pokud mu anonymní či pseudonymní skupina nabídne proticlintonovský materiál, Assange ho s radostí bude publikovat, píše jeho někdejší spolupracovník James Ball v dlouhém článku na serveru buzzfeed.com. James Ball zdůrazňuje, že Assange má téměř osobní nenávist vůči Hillary Clintonové, kterou považuje za zosobnění zkorumpovaného amerického státu. Tento, podle svého mínění, zkorumpovaný americký stát Assange natolik nenávidí, že mu nevadí se proti němu spojit s pochybnými politiky či diktátory.

Balls zaznamenává, že když v roce 2010 žil Assange v anglické Ellingham Hall, dostavil se tam starší muž, který se označil jako "Adam" a požádal Assange o všechny dokumenty týkající se Ruska, východní Evropy a Izraele. Assange mu je beze všeho dal. Podle Jamese Balla se Assange chová daleko nedůvěřivěji vůči svým blízkým spolupracovníkům než vůči úplně neznámým lidem. "Adam" byl Israel Shamir, známý prokremelský a antisemitský novinář. Vyfotografovali ho, jak nese Assangeovy dokumenty na ministerstvo vnitra v Bělorusku, což znamenalo, že běloruský diktátor Lukašenko získal od Assangeho dokumenty o běloruských disidentech ve své zemi.

Assange se letos v červenci chytl na Twitteru s Edwardem Snowdenem, který ho kritizoval za bezskrupulózní vydávání nezredigovaných emailů, ukradených z ústředí americké Demokratické strany.

Kolem roku 2010 musel Assange brát vážně obvinění od novinářů, že vydáváním nezredigovaných materiálů ohrožuje životy lidí v nich zmíněných, dnes už Assange neusiluje o to dostat se do médií, tak na takové skrupule kašle, píše James NBall.

Zdroj v angličtině ZDE

24.10.2016


Vzpomíná si někdo na prezidentem Barackem Obamou prosazovaný "obrat k Asii"? Plán se měl zaměřit na diplomatická a vojenská aktiva ve Východní Asii, aby byla zadržena expanze sílící Číny. Šlo o jeden z důvodů, kterým Obama podkládal oslabování angažmá na Blízkém východě, napsal Eli Lake.


Tato politika selhává. Ve čtvrtek filipínský prezident Rodrigo Duterte na audienci ve Velkém lidovém sále v Pekingu oznámil "oddělení" od USA, které "prohrály". "A možná také pojedu do Ruska k rozhovorům s Putinem a řeknu mu, že jsme tři proti světu: Čína, Filipíny a Rusko."

Zde je třeba říci dvě věci.

Za prvé, Duterte je ohavný sprosťák a často bývá srovnáván s Donaldem Trumpem. Jako prezident se chová autoritářsky a vede polovojenské tažení proti uživatelům drog a obchodníkům s nimi.

Za druhé, zdá se že Dutertova vláda to s novou aliancí nemyslí až tak ostře. Duterte v pátek dodal, že nehodlá přerušit diplomatické styky, ale zruší vojenskou spolupráci.

Každopádně jde o velkou věc. Filipíny byly od počátku studené války důležitým americkým spojencem. A Obamova administrativa do země investovala ve snaze zajistit svou politiku obratu k Asii. Když Filipíny předložily spor o území v Jihočínském moři s Čínou tribunálu v Haagu, USA je diplomaticky podporovaly. V červenci soud rozhodl ve prospěch Filipín. To byla příležitost pro USA vyvinout na Peking tlak. Místo toho ale Obamův Bílý dům povzbuzoval Čínu a Filipíny, aby záležitost vyřešily samy.

Po oznámení nového spojenectví s Čínou Duterte podepsal sérii obchodních dohod v hodnotě 13,5 miliardy dolarů.

Lze se divit, pokud Duterte dospěl k závěru, že Obama to s obranou vlády zákona v Jihočínském moři nemyslel vážně? Před svou prezidentskou kampaní v srpnu 2015 sdělil příznivcům: "Pokud by Americe na tom záleželo, poslala by letadlové lodě a raketové fregaty v okamžiku, kdy Čína začala získávat půdu ve sporném území."

Amerika to samozřejmě neudělala. Nevyslala ani námořnictvo do filipínských územních vod nárokovaných Čínou v Jihočínském moři, když mezinárodní tribunál rozhodl, že tyto vody náleží Filipínám. Místo toho Obamova administrativa jednala, jako by se mezinárodní právo implementovalo samo. Obamou vychvalovaný systém založený na pravidlech yyžaduje velmoc, která jej brání.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016


Revoluce v roce 1991 svrhla sovětské politické, ekonomické a sociální uspořádání a na mapu místo jedné země nakreslila zemí patnáct. Ale jako mnohé jiné revoluce v dějinách, i tato skončila restaurací, napsal týdeník The Economist.


Car, kterého Kreml nejvíce vychvaluje, je Alexandr III., jenž se ujal úřadu v roce 1881 a zvrátil liberalizační trend nastolený zavražděným otcem, aby zavedl oficiální ideologii pravoslaví, nacionalismu a autokracie. Také Stalin se dočkal návratu. Gigantické portréty lemují cesty na Krymu a tvrdí: "To je naše vítězství!"

Dva hlavní pilíře sovětského státu, propaganda a hrozba útlaku, byly obnoveny. KGB byla znovu vybudována jako hlavní pilíř politické a ekonomické moci. Tajná policie opět zatýká protestující a obtěžuje občanské aktivisty. V září Kreml označil agenturu Levada Center za "zahraničního agenta", což může být její konec. Televize se změnila v jedovatou propagandistickou mašinérii, která vyzývá lidi k boji se "zrádci národa" a "pátou kolonou".

Po takřka dekádě ekonomického růstu taženého tržními reformami 90. let a rostoucími cenami ropy ruská ekonomika spadla do sovětské stagnace. Státní podíl v ekonomice se zdvojnásobil. Vojensko-průmyslový komplex je opět považován za motor růstu. Alternativní mocenská centra byla eliminována. Postsovětský federalismus byl vykuchán a Rusko změněno v unitární stát.

Po porážce puče v roce 1991 bylo široce očekáváno, že se Rusko westernizuje, demokratizuje a změní v tržní ekonomiku.

Když se Putin v roce 2000 dostal k moci, očekávalo se, že zemi zkonsoliduje. Místo toho znovu nastolil archaický model státu.

Nová generace westernizovaných Rusů narozených na konci sovětské epochy zestárla. Děti sovětské inteligence, rozsáhlé vzdělanecké třídy, která podporovala Gorbačova, se oblékají, jedí a chovají jinak než generace rodičů.

Sovětský svaz měl mnoho chyb, ale postmodernismus k nim nepatřil. Putinovo Rusko je konstrukt, v němž simulace a podvod hrají důležitou roli. Nic není takové, jak to vypadá. Volby jsou pořádány kvůli udržení moci. Licencovaná "opozice" je organizována Kremlem. Medvěděvova modernizace byla jen iluzí. Doktoráty udělované ruským představitelům jsou založeny na plagiátorství nebo podvodu.

Putinův restaurační projekt funguje, protože rozpad SSSR nebyl dokončen. Pozůstatky sovětského systému a dokonce i carismu, instituce, ekonomická struktura a sociální praktiky, které se v první dekádě po pádu Sovětského svazu nacházely ve stavu jakési hibernace, znova ožily a zesílily.

Rusko se možná ve větší míře než jiné země vyvíjí díky výměně generací. Současná reakcionářská fáze se možná ukáže jen odbočkou na cestě k modernímu federalistickému národnímu státu. Nebo může vést k dalšímu úpadku přerušovanému obdobími agrese. Která varianta nastane?

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016


Komunitní rozvoj může nabízet alternativu k přístupu "shora dolů", který si mnozí přejí opustit, napsala Rose Longhurst. Místní filantropie ještě nepatří od žargonu rozvojového sektoru, ale mnozí věří, že komunitní filantropie nabízí jiné paradigma poskytující příležitost udržitelnému rozvoji.


Komunitní nadace je pevná a trvanlivá, zakotvená v místním kontextu, protože ti kdo organizují musejí žít s důsledky toho, co vytvoří.

Jaké charakteristiky odlišují organizaci typu komunitní nadace od neziskové organizace? Jak se liší "mobilizace lokálních aktiv" od "místního vlastnictví"? Proč se to liší od předchozího přístupu k participativnímu vládnutí?

To co komunitní nadace spojuje jsou jejich hodnoty. Všechny sdílejí přesvědčení, že lokálně vlastněný a lokálně vedený rozvoj není jen novým žargonem, ale důvodem jejich existence. Cílem komunitní nadace je navázat spojení mezi těmi, kdo mají zdroje, a těmi, kdo je potřebují.

V komunitní nadaci tvorba lokálních aktiv neznamená vnějšího aktéra, který zakoupí budovu a pak ji předá; jde tu o hledání aktiv - vědění, dovedností, zdrojů - která již existují a jejich poskytnutí ku společnému prospěchu členů komunity.

Komunitní nadace píšou svá vlastní pravidla a potichu podvracejí model řízení shora dolů. Mocenská dynamika vztahů mezi donorem a příjemcem je jiná, pokud je donor vaším sousedem.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016

Donald Trump se stylizuje během své prezidentské kampaně v muže, který je odvážný na to, aby "vystupoval proti elitám jménem obyčejných lidí". Je tento tón něčím novým, anebo to v politice už existovalo? Mark Mardell, reportér pořadu The World This Weekend rozhlasu BBC o tom hovořil s Laurou Gratton, politoložkou z Wellesley College v Massachussetts, autorkou knihy Populism's Power (Síla populismu) a Johnem B. Judasem, autorem knihy The Populist Explosion (Populistická exploze). Nejprve se zeptal "Co je to, populismus?"

John B. Judas: Putin je označován za populistu. Ronald Reagan byl označován za populistu. Neexistuje žádná definovaná množina charakteristických vlastností, která by definovala výraz populista. Ve své knize píšu o populistické tradici, která začala v USA v osmdesátých a v devadesátých letech devatenáctého století. Už tehdy ta tradice poukazovala na to, že existuje konflikt mezi elitami a establishmentem na jedné straně a obyčejnými lidmi na straně druhé.

Laura Gratton: Populistická tradice v Americe opravdu vzniká už v období konce devatenáctého století. Tehdy se farmáři a dělníci organizovali proti bankám, proti železnici a proti kapitalistickým korporacím. Hovořilo se o týchž věcech jako dneska.

Moderátor: Johne Judasi, vy vidíte v populismu pravice také útoky na některé společenské skupiny?

John B. Judas: V populismu existuje další pojem, a to je představa, že elity či establishment poskytují zvláštní protekci určité skupině obyvatelstva. Ilegálním imigrantům, muslimům, Afroameričanům. Takže vzniká obětní beránek, představitel jinakosti v tomto centrálním konfliktu mezi establishmentem a obyčejnými lidmi.

Moderátor: Proč jsme nyní svědky vzedmutí populismu, nejen v Americe, ale i tady v Evropě?

John B. Judas: Začátkem sedmdesátých let v USA i v Evropě jsme se začali odklánět od modelu, kdy byl stát odpovědný za provozování všeobecných sociálních programů. Státy přijaly neoliberalismus s důrazem na svobodu korporací a možností přesunování peněz a pracovních příležitostí po světě. Do USA i do západní Evropy začaly přicházet především imigranti na špatně placenou práci. Tak vznikl tlak na dělnickou třídu i na střední třídu. To je základní vývoj za posledních padesát let, který se ale velmi zrychlil od vzniku hospodářské krize r. 2008.

Laura Gratton: Na jednu věc se zapomíná, pokud hovoříme jen o stranickopolitické strategii či o volbách, že v Americe už existovaly skupiny jako hnutí Tea Party a křesťanská ultrapravice, které jen čekaly na mobilizaci.

Moderátor: Co se stane, jestliže Donald Trump prohraje. Tito lidé dál existují. Co se stane?

Laura Gratton: Jeho rétorika oslovuje nativistické emoce, rasistické emoce, ekonomickou nejistotu, kterou bělošská dělnická třída už trpí delší dobu. Takže pokud Donald Trump prohraje, bude dál existovat tato základna lidí, kterou bude možno mobilizovat.

John B. Judas: V USA máme systém dvou politických stran, který znemožňuje vznik jiných samostatných organizací. Jiná hnutí mimo tyto dvě strany jsou nesmírně dočasná.

Laura Gratton: Pokud Hillary Clintonová zvítězí a stane se pro Republikány společným nepřítelem, extremistické rasistické tendence dočasně poklesnou, ale ten substrát bude dál existovat a později se zřejmě zase vynoří.

Zdroj v angličtině (audio, od minuty 22) ZDE

24.10.2016


Luiz Inácio Lula da Silva známý jako Lula je gigantem moderní latinskoamerické politiky. Během osmi let jeho prezidentování došlo k mimořádnému ekonomickému boomu, zatímco vláda zavedla sociální politiku, která pomohla 36 milionů lidí dostat z bídy. Prezident Obama jej nazval "nejpopulárnějším politikem na Zemi".


Ale v těchto dnech barvy levicové ikony notně pobledly. Lula byl obviněn z korupce a praní špinavých peněz v rozsahu mnoha miliard dolarů prostřednictvím státního ropného gigantu Petrobras. Čelí podobným obviněním v kauze stavební firmy také zapojené do kauzy Petrobras.

Brazilská ekonomika upadla do recese a Lulou vybraná nástupkyně Dilma Rousseffová byla v srpnu odvolána z funkce kvůli porušení zákonů o státním rozpočtu. Špičkoví kandidáti, pro něž Lula vedl kampaň v obecních volbách, prohráli a jeho Dělnická strana vládne na méně než polovině radnic než před čtyřmi roky.

"Ekonomika a korupce. Tyto dvě věci společně tvořily velmi silný koktejl, který zničil někdejší Lulovu popularitu," říká Mauricio Santoro, profesor mezinárodních vztahů na státní univerzitě v Rio de Janeiro.

V roce 2005 zasáhl první Lulovu vládu skandál nazývaný Mensalão, v němž byli poslanci jiných stran placeni za hlasování pro vládní návrhy. Za vlády Rousseffové výdaje dále rostly, ale skončil boom na trzích s komoditami.

Podle vyšetřovatelů byl Lula zapojen do plánování ilegálního opatření zahrnujícího vývar v hodnotě 26 milionů dolarů a příspěvky na kampaň vládní strany.

Lulova popularita zůstává značná, částečně kvůli narativu o prezidentovi narozeném v chudobě - což je rarita v zemi s obrovskými příjmovými nerovnostmi, jejíž lídři vesměs pocházejí z privilegovaných kruhů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.10.2016


Příslušníci italské pobřežní stráže v závěru minulého týdne zachránili ve Středomoří 5 700 migrantů a uprchlíků. Vylovili také 14 těl uprchlíků, kteří se utopili po cestě z Libye.


Stráž koordinovala 20 záchranných operací týkajících se asi 2 400 osob. Dalších asi 3 300 migrantů se vylodilo na pěti různých místech na Sicílii. Záchranáři zachránili přes 460 migrantů, kteří v neděli dorazili do Neapole.

Itálie je nyní hlavním vstupním bodem pro ty, kdo cestují ze Severní Afriky a riskují při plavbě na substandardních lodích přes Středozemní moře do Evropy. Tato plavidla bývají často přeplněna, pasažéři jsou vystaveni výfukovým plynům nebo trpí podchlazením a dehydratací.

Podle Mezinárodního institutu pro migraci letos v Itálii zatím přistálo 146 381 migrantů a uprchlíků. Po cestě zahynulo kolem 3 645 osob.

Mezitím vede Řím s EU spor o financování. Premiér Matteo Renzi si stěžuje na nedostatečnou solidaritu partnerů v EU. Trvá také na pokutě pro východoevropské státy, které odmítají přijímat přistěhovalce.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

23.10.2016

Anthony Browne, předseda Asociace britských bank, varuje, že veké britské banky mají připraveny plány na odchod z Británie a začnou je realizovat od začátku příštího roku.

Největší britské banky se připravují na odchod z Británie do nějaké členské země Evropské unie v prvních několika měsících roku 2017. Menší banky odejdou už před Vánocemi.

Britští euroskeptičtí konzervativní politikové, kteří chtějí omezit volný pohyb občanů EU do Británie, tím přijdou o tzv. "pasová práva", která britským bankám zatím umožňují obchodovat s celou Evropskou unií.

Anthony Browne poukázal na to, že v současnosti britské banky poskytují podnikům v 28 zemích EU celkem půjčky ve výši 1,1 bilionu liber a že tato praxe je ohrožena.

Bankovnictví a finanční služby byly dosud nejlukrativnějším vývozem Velké Británie do zahraničí. Podle Anthonyho Browna má obchod britských bank se zahraničím v současnosti hodnotu 20 miliard liber ročně a bez pasových práv EU je ohrožen. Předpokládá se, že Británie přijde až o 70 000 pracovních míst ve finančnictví a v bankovnictví.

Četné evropské země lobbují u bank v Londýně, aby banky přesídlily k nim.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22.10.2016
Sobotka: Prezident by Bradymu měl vyznamenání udělit

Sobotka na Facebooku:

"Zjišťování toho, jestli ministr Herman za vyznamenání svého strýce na Hradě loboval a jestli je jeho nevyznamenání aktem pomsty za dalajlámu bych přenechal investigativním novinářům. Pravda je, že do hlavy panu prezidentovi nikdo z nás nevidí a rozhodování o tom, koho vyznamená, je jeho pravomoc. V nastalé situaci bych ale silně doporučoval následující: Prezident Zeman by se měl zachovat jako státník a vyznamenání panu Bradymu udělit. Brady si to svým životem rozhodně zasloužil. Cokoliv jiného povede k tomu, že z letošního 28. října bude festival hradní malosti a také typické české rozhádanosti. Trucpodniky na Staromáku nic neřeší. Tady jde o důstojnost našeho hlavního státního svátku a soudržnost celé české společnosti. Státní symboly by nás měly spojovat."

22.10.2016
Jiří Ovčáček: Prohlášení k otázce státního vyznamenání

tisková zpráva

Před několika měsíci ministr kultury Daniel Herman písemně kontaktoval prezidenta republiky s žádostí o udělení státního vyznamenání strýci ministra kultury.

Seznam osobností, které obdrží státní vyznamenání, je tajný až do jeho oznámení prezidentem republiky ve státní svátek 28. října 2016. Tento seznam je stejný jako ten, který byl kontrasignován předsedou vlády České republiky.

Jiří Ovčáček

ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

V Praze dne 22. října 2016

22.10.2016
New York Times: "Český prezident odepřel kvůli dalajlámovi medaili oběti holocaustu"

Deník New York Times si všímá, že se prezident Miloš Zeman rozhodl neudělit státní medaili osmaosmdesátiletému Georgi Bradymu, žijícímu v Kanadě, protože jeho synovec ministr Daniel Herman se v Praze setkal s dalajlámou.

I když list idealizuje politiku České republiky za prezidenta Václava Havla jako "silně lidskoprávní" (ve skutečnosti byla podpora Václava Havla pro lidská práva selektivní), zpráva, kterou deník New York Times převzal od tiskové kanceláře Reuters, zřejmě dále poškodí mezinárodní postavení České republiky, už tak vážně zdiskreditované  antiuprchlickým postojem, jako země váhající mezi západní demokracií a příklonem k východnímu autoritářství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

21.10.2016
Jak by Češi přijali tuto předvolební reklamu Hilary Clintonové?

"V roce 2004 byl můj syn vyslán do Iráku. Viděl, jak se k němu přibližuje sebevražedný atentátník. Můj syn se vydal směrem dopředu, aby atentátníka zastavil, když bomba explodovala. Zachránil život všem ve své jednotce. Jen jediný americký voják zemřel. Můj syn byl kapitán Himain Khan. Bylo mu 27 let a byl to muslimský Američan. Chci se zeptat pana Trumpa: Měl by můj syn místo ve vaší Americe?"

21.10.2016

"Nejvyšší cenu platí ženy. Protože jsou všechny znásilněny. A všechny ty ženy přijíždějí těhotné, i malé dvanáctileté holčičky. Protože byly všechny znásilněny. A co ty malé holčičky, které neotěhotní? To není proto, že nebyly znásilněny, je to proto, že dostaly koňské injekce hormonů, aby se zastavila jejich ovulace a jejich měsíčky. Aby neotěhotněly."Včera v noci skoro vůbec nespal a dnes ráno vypadá naprosto zničeně, zahajuje nejnovější ze svých ohromujících reportáží zpravodajka rozhlasu BBC Emma Jane Kirby. Šedesátiletý lékař dr. Pietro Bartolo, hlavní lékař v nemocnici v italské Lampeduse, si teď chvíli hraje s nejnovější příchozí do Lampedusy: drzou a legrační čtyřletou holčičkou z Mali, která ho objímá a která mu sebrala jeho mobilní telefon.

Dr. Pietro právě povolal vrtulník, aby odvezl její invalidní maminku do odborné nemocnice na pevnině. Vidím ale, že se nechce rozloučit s touto malou holčičkou.

"Dovedete si představit," ptá se mě, "že tato žena byla na moři? Na polovinu těla je ochromená a měla s sebou tu malou holčičku. A je bez manžela. Přišla se, protože chce najít svoy tetu, ale vůbec neví, v které evropské zemi ta teta teď je. Jak to zvládne? Její teta by mohla být v Německu, ve Francii, v Holandsku..." Ignoruje svůj telefon.

"A vůbec. V souladu s Dublinským předpisem bude identifikována, budou jí odebrány otisky prstů tady a nebude moci jít do žádné jiné země."

Dr. Pietro unaveně listuje obrovskou hromadou chorobopisů na svém pracovním stole.

"Vypadáte vyčerpaně," říká mu reportérka.

"Mám horečku," přiznává, "skoro dneska nemůžu mluvit, ale nemůžu zůstat doma. Za posledních čtyřiadvacet hodin tu přistály tři čluny a mnoho lidí potřebovalo lékařskou pomoc." Usmívá se.

"Dělám tuhle práci už celý život. Pětadvacet let. A podílím se na přijímání skoro všech člunů." Má skoro omluvný výraz.

"Nikdy si na to nezvyknete," dodává. Přeruší řeč a dává příkazy své sekretářce. Pak znovu pohlédne do svých poznámek.

"Včera připlulo jedno dítě, celé popálené. Přicházejí sem lidi se strašnými popáleninami, od benzínu a paliva na gumových člunech. Všichni přicházejí psychicky ztraumatizovaní."

Lékař si položí čelo na hromadu papírů.

"Nejvyšší cenu platí ženy. Protože jsou všechny znásilněny," říká, když nakonec zvedne hlavu. "A všechny ty ženy přijíždějí těhotné, i malé dvanáctileté holčičky. Protože byly všechny znásilněny. A co ty malé holčičky, které neotěhotní? To není proto, že nebyly znásilněny, je to proto, že dostaly koňské injekce hormonů, aby se zastavila jejich ovulace a jejich měsíčky. Aby neotěhotněly."

Zlost si vylévá na faxu, který ho přerušuje.

"Protože pro pašeráky," pokračuje, "je těhotná dívka jen břemenem. Nevíme, jaké dávky hormonů vpravují pašeráci těmto dívkám do těla. Všechny jsou určeny k prostituci a pro sexuální obchod. A těhotná dívka nemá žádnou cenu."

Měli byste vědět, že součástí práce dr. Pietra není jen starat se o ty, kteří přežili. Jeho úkolem je také identifikovat a provádět pitvu u všech těch, kteří nepřežili.

"Začínám tím, že popisuji jejich šaty a to, co mají na sobě," říká a civí na svůj psací stůl. "Pak je svléknu a zaznamenávám tetování či nějaké charakteristické rysy. Jestli jsou muž či žena obřezáni. Zda mají zaplombované zuby."

Od stolu nevzhlédne.

"A když jsou lidé už rozloženi a nedají se fotografovat ani se jim nedají odebrat otisky prstů, pak mě forenzní policie žádá o vzorek tkáně. To je ta brutální část, kterou nerad dělám. Musím vyříznout žebro, uříznout prst nebo ucho. Abychom tu tkáň mohli dát do databáze DNA."

Reportérka: "Tohle děláte už dlouho. Stává se to lehčím?"

Dr. Pietro na mou otázku pozvedne obočí. "Nikdy si nezvyknete na to, že vidíte mrtvé. Jak si můžete zvyknout na mrtvé děti? To není možné. Ani ta nejnecitlivější osoba na světě by si na to nezvykla."

Má na krajíčku pláč.

"Nejsem robot, jsem jenom člověk," připomíná mi. "Jsem člověk, který má pocity a který je křehký. Často pláču, když vidím tyhle věci. Snažím se to skrývat," a poukáže na své oči, které se mu plní slzami.

"Ale děje se mi to velmi často. Asi je to normální."

Reportérka: "Udržujete si pořád víru v Boha?" V lidstvo? Dokážete pořád ještě v něco věřit?"

"Samozřejmě, že věřím v Boha," říká. "A modlím se k Bohu a Matce Boží. Často je prosím. Ale Bůh nemá nic společného s tímto utrpením. Co s tím má společného?"

Objevuje se zase holčička z Mali a oni ji znovu obejme.

"My jsme spáchali všechna tahle zvěrstva," říká mi. "Je to hanba. Není to Boží dílo. To my lidé jsme vytvořili všechny tyhle hrůzy."

Zdroj v angličtině (audio) ZDE (od minuty 5'20")

21.10.2016

Britská premiérka Theresa Mayová rozzuřila evropské politiky, když jim po večeři na summitu EU v Bruselu ve čtvrtek večer řekla, že očekává, že Británie bude hrát čelnou roli v rozhodovacích procesech v Evropské unii až do doby, než z EU odejde.

Manfred Weber, šéf křesťanských demokratů v Evropském parlamentu, řekl: "Když někde chce odejít z nějakého klubu, není normální, aby ten člověk rozhodoval o budoucnosti toho klubu. Tohle vyvolalo hodně hněvu ohledně chování britské vlády. Jestli někdo chce odejít, tak ať odejde, ale prosím, nerozhodujte o Evropské unii. Většina se rozhodla, že Británie nebude sedět v centru evropské debaty."

Ve čtvrtek Mayovou vážně varovali jak Angela Merkelová, tak Francois Hollande, že Británie čelí "tvrdému" vyjednávání, protože zaujala vůči EU tvrdý postoj a nechce povolit volný pohyb obyvatelstva.

Weber také pohrozil Británii přísnějším vyjednáváním o brexitu, pokud bude Británie dále blokovat zvýšení financování evropské obrany. Řekl v pátek ráno v britském rozhlase: "Britové se rozhodli nezůstat. Toho litujeme, ale respektujeme to. Je naprosto pochopitelné, jestliže my jako Němci, Francouzi a Italové uvažujeme o svém dlouhodobém projektu. Prosím, neblokujte ho, protože to bude mít silný dopad na vyjednávání o brexitu."

Weber také požaduje, aby britský ministr zahraničí Boris Johnson odstoupil, protože jeho alternativní článek, který byl zveřejněný minulý týden, dokazuje že byl Johnson přesvědčen, že EU je "dobrá věc", a přesto vedl kampaň proti ní.

Weber tvrdil, že potíže Británie od hlasování o brexitu zvýšily v Evropě důvěru občanů v Evropskou unii. Řekl: "Mám velmi pozitivní postoj vůči budoucnosti Evropské unie, právě v důsledku vývoje ve Velké Británii - propad libry, ekonomické škody pro Británii a debata o budoucnosti Skotska. Lidé po celé Evropě vidí, že musíte vést spoustu vnitřních bitev. A tak máme v Německu, v Holandsku a ve Francii velkou podporu pro Evropskou unii. Lidé vidí, že je riskantní EU zpochybňovat."

Podrobnosti v angličtině ZDE

21.10.2016


Hlavní město samozvaného "islámského státu" v Iráku čelí útoku. Ale IS se nikam nestěhuje. Místo toho teroristická skupina začíná měnit "skupenství" - z "chalífátu" v povstání, varuje americký generál.


Jde o mnohem víc než jen o změnu názvu nebo taktiky. Může to znamenat, že nedojde k žádné "trvalé porážce" IS, i když ztratí kontrolu nad druhým největším iráckým městem. Po ohlášeném vítězství může přijít stejná hrozba, jaká sužovala Irák krátce po invazi v roce 2003.

Boj s tímto povstáním stál podle odhadů až 2 biliony dolarů a životy téměr 5 000 amerických vojáků. Na vrcholu protipovstaleckého tažení bylo třeba přítomnosti 170 000 vojáků (a desetitisíců sunnitských kmenových milic - KD) k oslabení povstání. Bylo by velkou ironií, kdyby se Irák o mnoho let později vrátil do téhož stavu.

Generálmajor Gary Volesky, velitel proamerické koalice pozemních jednotek v Iráku, tvrdí, že vojáci už zjistili přítomnost tříčlenných a pětičlenných týmů s minomety vedoucích přerušovanou palbu ve městech kdysi kontrolovaných IS, jako je Fallúdža a Ramádí.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

21.10.2016


Americké federální úřady před více než čtyřiceti lety začaly vynakládat stamiliony dolarů na masivní experiment s chudobou. Zúčastnily se jej tisíce rodin v několika městech, které se zapojily do programu garantujícího čtyřčlenné rodině roční příjem 25 900 dolarů.


Ekonomové dosud debatují o výsledcích tohoto experimentu. Tento týden ale dva výzkumníci předložily několik nových překvapivých závěrů ze Seattlu a Denveru, které zpochybňují existující teorie o státu blahobytu a chudobě.

Na jedné straně výsledky protiřečí obvyklým konzervativním kritikám programů státu blahobytu: Výzkumníci nezjistili, že by program ničil manželství nebo vedl k větší závislosti dětí na vládní pomoci v dospělosti. Na druhé straně ale existuje také jen málo důkazů na podporu nadějí části levice, že platby zlepší vyhlídky dětí do budoucna.

Náčrt studie také obsahuje neočekávanou záhadu. Účastníci experimentu odcházeli do penze dříve než ti, kdo získali méně velkorysé platby ze standardních programů. Přitom úvodní studie předpovídaly, že experiment by měl mít v dlouhodobém výhledu jen minimální dopad na ekonomickou aktivitu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

17. listopad       Historie >
6. 6. 2016 O ukradené československé revoluci z roku 1989 Jan  Čulík
23. 11. 2015 Rozeštvat, rozdělit, zbavit smyslu Karel  Dolejší
18. 11. 2015 Kritický okamžik pro českou společnost nastal Bohumil  Kartous
18. 11. 2015 Studentům vstup zakázán, Miloš Zeman má dostaveníčko s lůzou...   
18. 11. 2015 Kde je ten správný duch 17. listopadu? Kryštof  Kozák
18. 11. 2015 Není možné   
17. 11. 2015 "Síla skupiny", aneb Proč podléháme zlu Karel  Dolejší
16. 12. 2014 Svět obyčejného člověka a Vánoce Josef  Mrázek
27. 11. 2014 Dají se spontánně přes noc vyrobit unifikované červené kartičky? Jan  Lipšanský
22. 11. 2014 Sovětské rady z Washingtonu

Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec František  Řezáč
20. 9. 2013 Důchodci už bojovat nemohou

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce