ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20.1.2017
Rozhovor Britských listů 93:
Jak to, že taková civilizovaná země zvolila Donalda Trumpa?


Se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, která žila ve Spojených státech déle než třicet let, zkoumá Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů při příležitosti inaugurace Donalda Trumpa do amerického prezidentského úřadu, jak je možné, že Američané zvolili svým prezidentem tuto podivnou a zřejmě i nebezpečnou postavu. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

21.1.2017

Zelený trávník, bílý plot z planěk, zářící slunce. Dětičky jsou domů ze školy, maminka v zástěře jim mává na přivítanou. Otec se večer vrací domů z dobře placeného zaměstnání, které má celý život. Zdraví šťastné sousedy ve stejné situaci a zasedne k televizním zprávám v 18 hodin, zatímco matka vaří večeři. Slunce zapadá, všichni pokojně spí a vědí, že zítřek nepřinese žádná překvapení.

To je obraz, který Američané dobře znají, zejména z klasických filmů, píše Anne Applebaum. Také vědí, co skrývá. Na této scéně nejsou žádní černoši ani mexičtí imigranti, kteří trhali rajčata pro rodinnou večeři Američanů. Nevidíme ani, že manželka v ložnici tajně bere valium. Nevidíme poválečnou devastaci Evropy, která způsobila nadřazenost amerického průmyslu. Nevidíme, že polovinu světa ovládají totalitní režimy. Nevidíme nadcházející technologické změny, která obraz naprosto změní.

Víme, že tato vize jednoduché Ameriky se nikdy nemůže vrátit, protože nikdy neexistovala. Přesto však má tato vize na nás silný vliv.

Žijeme v kultuře, která oslavuje narušování existujícího pořádku, inovace, podnikavost, rizikové jednání, rozrůzněnost a změnu. Mnoho lidí však sní o stabilitě, bezpečnosti a homogenitě, dokonce i o rasové čistotě. A také o světě, v němž Spojené státy navždy zůstávají neporazitelnou mocnou silou. Ano, touha vrátit hodiny nazpět je tak silná, že nám přinesla prezidentství Donalda Trumpa.

V posledních dnech vyplynulo z četných průzkumů veřejného mínění, že Trump je nejméně populárním novým prezidentem za mnoho let. Dostal o tři miliony méně hlasů než jeho soupeřka. Vyhrál volby v důsledku masivní podpory ruské výzvědné operace a proto, že šířil lži o Baracku Obamovi a o Hillary Clintonové.

Avšak nepodceňujme sílu jeho nostalgické vize. Jeho apel na Američany, aby Amerika "začala znovu vítězit" je tak silný, že triumfoval navzdory své vulgárnosti, nečestnosti, absenci náboženské víry, navzdory svým četným manželkám, navzdory mnoha rysům jeho charakteru, které ho zdánlivě diskvalifikovaly. Je nyní v Bílém domě, Američané si velmi váží svého prezidenta, jeho popularita může vzrůst.

Samozřejmě, Trumpova vize se nebude líbit všem. Není ani tak koncipována. Záměrně vylučuje lidi s černou či hnědou kůží i kohokoliv kdo nežije v tradiční rodině a netouží po domku s bílým plotem. Ani nemůže uspět: "Pracovní příležitosti" a "hranice", o nichž Trump slibuje, že je "přinese zpět", už neexistují, ve světě letecké dopravy a umělé inteligence a automatizace.

Avšak Trump není prvním demagogem, který zvítězil nabízením nerealistické, idealizované nacionalistické vize.

Trumpova Amerika má paralely v současné Evropě, v nacionalistické rétorice politiků, kteří chtějí zatáhnout Francii, Británii i Německo násilně zpět do údajně jednodušší, bezpečnější, bělejší a čistští éry.

Mnozí ovšem odmítnou jeho utopický americký nacionalismus, jeho rétoriku, kdy "Amerika musí být na prvním místě" a jeho brutální apely na ochranářství a sobecké kmenové jednání. Je možné, že Trumpova vláda se stane bodem obratu, okamžikem, kdy americký vliv, který byl vždycky zakořeněn v myšlenkách a v morálce, stejně jako v hospodářské a vojenské moci, konečně se propadl do rychlého a nenávratného úpadku. Avšak lidé, kteří věří v Trumpovu vizi, tento úpadek nebudou vidět, nebudou mu rozumět a nezmění svůj názor. Příslib mýtické minulosti je příliš silný.

Kompletní článek v angličtině ZDE

21.1.2017

Německo

Německo si bude muset vypracovat novou hospodářskou strategii vůči Asii, pokud nová americká vláda zahájí obchodní válku s Čínou, konstatoval německý vicekancléř Sigmar Gabriel a varoval, že příchod Donalda Trumpa do Bílého domu bude znamenat vážnou situaci. "Slyšeli jsme silně nacionalistické tóny," řekl Gabriel. Trump to, co řekl ve svém inauguračním projevu, "mínil nesmírně vážně" a bude to realizovat. Proto se musí Evropa a Německo sjednotit "na obranu našich zájmů".

V Německu se konaly četné demonstrace, protestující proti Trumpovi. Jejich účastníci se obávali, že jeho příchod do Bílého domu posílí německou nacionalistickou ultrapravici.

Tchajwan

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen Trumpovi blahopřála na Twitteru:

Posílí to zřejmě znepokojení Číny.

Čína

Poté, co Trump ve své inaugurační řeči přislíbil, že zahájí protiofenzívu proti "ničení Ameriky jinými zeměmi", čínský komunistický bulvární list Global Times napsal, že začátek Trumpovy éry bude znamenat "dramatické změny". "Na světovém jevišti pan Trump zřejmě bude koordinovat svou zahraniční politiku s americkými korporátními zájmy a rozmlží linie ideologie a politických hodnot. Třenice mezi USA a jejími spojenci a obchodní napětí mezi USA a Čínou se v nadcházejících čtyřech letech zdají nevyhnutelné. Bezpochyby zapálí Trumpova vláda před svými dveřmi i po celém světě mnoho ohňů. Vyčkejme a uvidíme, kdy vznikne příležitost pro Čínu."

Čínská státní média zaujala smířlivý tón: "Obě strany by se měly snažit být přáteli a partnery, nikoliv oponenty či nepřáteli," řekl Hua Chunying, mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Avšak inagurační ceremonie se v čínské televizi nevysílala, čínští činitelé se zřejmě obávali, že Trump bude znovu útočit na Čínu.

Mexiko

Většina Mexičanů neví, koho mají nenávidět víc: zda Donalda Trumpa za jeho opakované urážky a hrozby obchodu, migraci a pracovním příležitostem, anebo svého prezidenta Enrique Peñu Nieta, který se snaží Trumpovi ustupovat. V Mexico City se o víkendu budou konat proti Trumpovi demonstrace. Peña Nieto Trumpovi blahopřál k inauguraci a řekl, že "Suverenita, národní zájem a ochrana Mexičanů budou rysy našich vztahů s novou americkou vládou." Pozorovatelé poukazují na to, že jestliže Trumpova politika povede ke kolapsu mexické měny, vyvolá to paradoxně vlnu emigrace z Mexika do USA.

Rusko

V budově Telegrafu nedaleko Kremlu uspořádala skupina nacionalistických aktivistů inaugurační večírek na oslavu vítězství Donalda Trumpa. Avšak na večírku bylo více novinářů než skutečných nadšenců pro Trumpa. I když není pochyb, že ruské politické vedení je opatrně optimistické ohledně vztahů s Trumpem, moderní Rusko je apolitická země a obyčejní Rusové se o Trumpovo vítězství nijak nezajímali.

"Jsme připraveni udělat svůj podíl práce na zlepšení vztahů," napsal v pátek na Facebooku premiér Dmitrij Medveděv.

Írán

V Íránu nevysílala státní televize inauguraci živě, informovala, že "nový americký prezident zahájil svou práci uprostřed lidových protestů". Mnoho lidí ale inauguraci sledovalo v televizním vysílání BBC v perštině z Londýna prostřednictvím ilegálních satelitních talířů. Írán je znepokojen dopadem Trumpova vítězství na jadernou dohodu z července 2015.

Izrael a palestinská území

Pravicoví Izraelci podporující budování izraelských osad na palestinském území byli nadšeni. Izraelský ministr infrastruktury Yuval Steinitz vyjádřil naěji, že Trump brzo přesune americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Velká Británie

Londýnané pověsili na Tower Bridge transparent s nápisem "Stavte mosty, ne zdi". Demonstrace proti Trumpovi se konaly ve Skotsku.

Francie

Z pátečního průzkumu veřejného mínění vyplývá, že více než 80 procent Francouzů má špatné či velmi špatné mínění o Trumpovi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

21.1.2017
Americkému ministerstvu bylo zakázáno používat Twitteru: zveřejnilo fotografie, že na Trumpovu inauguraci nepřišlo zrovna mnoho lidí

21.1.2017
Trumpovi ultrapravicoví obdivovatelé se v sobotu sešli v Německu

Marine Le Penová z Francie, Geert Wilders z Holandska, Matteo Salvini z italské Severní ligy, Frauke Petry a Alternativy pro Německo a činitelé rakouské ultrapravicové Strany svobody se sešli v Německu ke koordinaci své volební strategie. Doufají, že se jim podaří zvítězit tak, jak zvítězil Trump v USA.

21.1.2017

Narcista a neurvalec v Bílém domě se brzo střetne s obdobnými politiky jinde. Připravme se na konflikt s Čínou, varuje Timothy Garton Ash.

Nacionalisté po celém světě jsou nyní silně povzbuzeni příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu. Tento svět vzájemně se posilujících nacionalismů je také světem, v němž je relativní moc a vnitřní koherence Západu oslabována z obou stran Atlantiku. Lidé často hovoří o třicátých letech 20. století, kdy přišel k moci Hitler. Avšak struktura vzájemné mezinárodní provázanosti a liberálního mezinárodního pořádku je dnes o hodně propracovanější, než byla v třicátých letech dvacátého století. Proto hovořil leninský nacionalista Xi Jinping v Davosu jako obránce otevřené, globalizované mezinárodní ekonomiky. Ví, že efektivita hospodářství jeho vlastní země, a tedy její stabilita, na tom závisí.

Způsob, jímž noví nacionalisté hovoří o mezinárodních vztazích, připomíná daleko víc 19. století - svět suverénních národních mocností, které prosazovaly své vlastní národní zájmy. Avšak je logické, že nacionalismy se navzájem dříve nebo později střetnou. Kromě toho, nacionalismy jednadvacátého století existují pod obrovským tlakem ekosystému nepřetržitého mediálního zpravodajství a veřejné kontroly, jaké by zděsily Bismarcka, Disraeliho i ruského cara. I autoritářští vládci jako Putin a Xi jedou na tomto tygru.

Nejvážnějším možným konfliktem je konflikt mezi USA a Čínou. I Indie si nyní nahlas stěžuje na rostoucí vliv Číny. Je to známý tanec mocností soutěžících mezi sebou o vliv. Avšak riziko náhodného námořního či leteckého konfliktu v mořích u jižní či východní Číny není zanedbatelné. Tady je vážným problémem Trumpův násilnický, narcistní a vznětlivý charakter. Čínský prezident Xi je pod tlakem vystupovat jako legitimní vůdce čínské státostrany, takže nebude chtít ustoupit. Jsme v nebezpečné situaci a měli bychom na to být připraveni.

Kompletní článek v angličtině ZDE

20.1.2017
Trumpův inaugurační projev: Zavedu ochranářství a postavím hranice

Ve svém inauguračním projevu tvrdil Donald Trump. že "přesune moc z Washingtonu do rukou obyčejných lidí". Tyto výroky zněly velmi nepřesvědčivě vzhledem k tomu, že do své vlády jmenoval oligarchy, miliardáře a ultrapravicové ideology a jako jeden z prvních kroků své vlády hodlá připravit dvacet milionů Američanů o zdravotní pojištění . Trump v inauguračním projevu plánovitě a emocionálně zneužíval hněvu frustrovaných Američanů k vyvolávání nenávisti vůči jiným zemím a k vybičování nacionalismu. Komentátoři poukazují na to, že na rozdíl od předchozích amerických prezidentů se Trump nepokusil svým inauguračním projevem aspoň symbolicky sjednotit národ, jak to zatím vždy činil KAŽDÝ nový americký prezident, avšak promluvil populisticky jen výlučně k svým vlastním stoupencům. Komentátoři také poukazují, že Trumpovo heslo "America first" (Amerika na prvním místě), které Trump opakovaně používal, bylo heslem amerických fašistů v třicátých letech dvacátého století (primitiv Trump to samozřejmě neví) :

"Po mnoho desetiletí jsme obohacovali cizí průmysl na úkor amerického průmyslu.

Dotovali jsme armády jiných zemí a dovolili jsme úpadek vlastní armády.

Bránili jsme hranice jiných zemí a odmítali jsme bránit vlastní hranice.

Utráceli jsme biliony dolarů v zahraničí zatímco se americká infrastruktura rozpadala.

Způsobili jsme, že jiné země zbohatly, zatímco bohatství, síla a sebedůvěra naší vlastní země zmizela za horizontem.

Továrny opouštěly naše břehy a nikdo ani nepomyslel na mnoho milionů amerických dělníků, kteří zůstali bez práce.

Bohatství našich středních vrstev bylo vytrháno z jejich domovů a přerozděleno do celého světa.

Od nynějška bude Amerika na prvním místě.

Všechna rozhodnutí ohledně obchodu, ohledně daní, ohledně imigrace, ohledně zahraniční politiky, budou činěna ku prospěchu amerických dělníků a amerických rodin.

Musíme ochránit své hranice před útoky od jiných zemí, které vyrábějí naše výrobky, kradou naše firmy a ničí naše pracovní příležitosti.

Ochranářství povede k velké prosperitě a síle.

Budeme dodržovat dvě základní pravidla: Kupovat jen americké výrobky a najímat jen americké pracovníky.

Zdroj v angličtině ZDE

20.1.2017

Dnešek je začátkem koncem Trumpova prezidentského úřadu, píše Thomas Wolffe. Už to totiž není hra hraná v televizi a na Twitteru.

To, co probíhalo jako podlézavý rozhovor s Trumpovým právníkem nyní otevírá dveře k nekonečným soudním sporům a jasnému a vážnému nebezpečí impeachmentu, předčasnému odvolání Trumpa z funkce.

To, co probíhalo jako podivné podlézání Vladimíru Putinovi, se nyní proměnilo ve vyšetřování, které provádí celá řada institucí, vyšetřování protizákonných plateb ze zahraničí, jejichž cílem bylo podvrátit americké volby.

Trump přichází do Oválné pracovny jako nejslabší nový vrchní velitel americké armády za mnoho desetiletí. Prohrál při lidovém hlasování skoro o tři miliony hlasů a nemá řádný politický mandát. Má nyní katastrofálně nízkou podporu od voličů,

Než začnou vážné krize, nyní, na vrcholu své popularity má Trump tak malou podoru voličů, jakou měl George W. Bush na konci svého zoufalého prezidentského období, po katastrofálním kolapsu americké ekonomiky a po krvavé katastrofě irácké války.

Osobní Trumpova popularita je nyní jen 32 procent, ve srování s Obamovou popularitou 61 procent.

Během přípravy na příchod do Bílého domu po volbách měl Trump volební podporu jen 40 procent voličů, Obama 84 procent. I George W. Bush měl popularitu 61 procent.

To nejsou triviální čísla. Vysoká volební podpora dokáže prezidenta ochránit před opozicí v Kongresu. Nízká podpora od voličů odhaluje prezidenta zranitelného útoky zvnější. Posiluje mnoho jeho odpůrců v Republikánské straně i mimo ni.

Občanská podpora pro Trumpa se nyní ještě zhorší. V prvním roce svého funkčního období přišel Obama o 15 procent své občanské podpory. Pokud se totéž stane Trumpovi, poklesne jeho podpora touto dobou příští rok na 20 procent. Volební podpora Richarda Nixona v den, kdy opouštěl prezidentský úřad, byla 24 procent.

Na rozdíl od Obamy, který zdědil nejhorší ekonomiku za dvě generace, se Trump nemůže vymlouvat na vnější podmínky. Největší hrozbou sám sobě je Trump sám. Zdá se, že Trump poruší zákon ohledně vládního pronájmu svého nového hotelu ve Washingtonu, už tím, že převzal prezidentský úřad. Existuje celá řada dalších etických prohřešků, jichž se Trump neustále dopouští. Mimo jiné i zákon, podle něhož americký prezident nesmí dostávat žádné platby ze zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20.1.2017
Bílý dům už zlikvidoval svou webovou stránku o globálním oteplování

Nahradil ji Trumpovým příslibem oživit americké uhelné doly. Stránka se také zmiňuje o tom, že Donald Trump "zruší škodlivé a zbytečné politické strategie jako Akční plán proti globálnímu oteplování".

Byly také odstraněny informace o občanských právech, právech LGBT komunity, o zdravotnictví, o imigraci, o školství a o dohodě s Íránem. Byly nahrazeny "Energetickým plánem Amerika první", "Vytvářením pracovních příležitostí snižováním daní", občanská práva byla nahrazena výrazem "Stojíme bok po boku s naší policií" a důrazem na protizákonnost ilegálního přistěhovalectví a nerespektování zákonnosti v amerických městech.

Dříve a nyní:

Coda Story: Podobně jako v Rusku, stránka Bílého domu věnovaná LGBT komunitě už zmizela:

20.1.2017
Amerika se obrací zády k světu

20.1.2017
Trumpova hospodářská strategie začne zrušením podpisu USA pod asijskou obchodní dohodou

Nová americká vláda Donalda Trumpa oznámila v pátek, že její obchodní strategie na ochranu amerických pracovních příležitostí bude zahájena odchodem USA z Transpacifické obchodní dohody, jejímiž signatáři je 12 států. Bílý dům také oznámil, že "USA ostře zasáhnou proti těm státům, které porušují obchodní dohody, a tak poškozují americké dělníky."

Bílý dům také oznámil, že Trump přislíbil vyjednat nové podmínky pro Severoamerickou dohodu volného obchodu (NAFTA), kterou r. 1994 podepsaly USA, Kanada a Mexiko.

"Příliš dlouho byli Američané nuceni přijímat obchodní dohody, které dávají přednost zájmům insiderů a washingtonské elity před tvrdě pracujícími muži a ženami této země. Proto byla dělnická města v USA svědkem likvidace svých továren a toho, jak se dobře placená místa přesunují do zahraničí, zatímco Američané čelili rostoucímu obchodnímu deficitu a zničené výrobní infrastruktuře."

"Pokud signatáři dohody NAFTA neposkytnou USA lepší podmínky, USA svůj podpis pod dohodou zruší," praví se v prohlášení.

20.1.2017
Zatímco se svět soustřeďuje na Trumpa, Rusko podepsalo s Asadem pronájem své námořní základny v Sýrii na dalších 49 let

20.1.2017


Armáda "může pochodovat po Pennsylvania Avenue", prohlásil Donald Trump v rozhovoru pro Washington Post publikovaném ve středu. "Ta armáda může přelétat New York City a Washington, D.C., kvůli přehlídkám. Tím myslím, že to bude předvedení naší armády."


Podle několika zdrojů zapojených do přípravy inaugurace se Trump snažil zajistit, že první den ve funkci hlavního velitele bude poznačen neobvyklým předváděním těžké vojenské techniky.

Jeden z členů přípravného týmu navrhl začlenit do přehlídky tanky a raketomety. Podle zdroje listu Huffington Post se uvažovalo ve stylu přehlídek na Rudém náměstí v Moskvě nebo v Pchjongjangu, které jsou vnímány jako agresivní předvádění svalů.

Požadavek Trumpových spolupracovníků zmírňovala armáda, tvrdí zdroj. Někteří její představitelé se obávali, jak to bude vypadat, až po Pennsylvania Avenue pojedou tanky a raketomety. Ale měli také strach, že by tanky zničily silnici. (Pokud vojáci takto skutečně argumentovali, musejí samozřejmě vědět, že moderní pásy tanku M1 s pryžovými patkami jsou k vozovkám podstatně šetrnější než staré celokovové, které byly vyřazovány nejpozději před třemi dekádami - KD. Armáda ale argumentovala, že tanky jsou nesmírně těžké a Washington je vybudován na bažině, pozn. JČ)

Mluvčí Pentagonu Valerie Henderson odmítla komentovat požadavek na účast tanků a raketometů a odkázala na Trumpův tým. Poradce Boris Epshteyn sdělil, že "specifické aspekty" vojenské podpory zodpoví ministerstvo obrany.

Pentagon neodmítl všechny Trumpovy nápady. Na prezidentovu žádost dojde k pěti přeletům vojenských letounů, řekl mluvčí Pentagonu major Jamie Davis.

Za letectvo se zúčastní stroje F-35. F-16, F-22 a F-15E. Za námořnictvo přelétnou F/A-18. Armáda také nasadí čtyři vrtulníky UH-60 Black Hawk a námořní pěchota čtyři konvertoplány V-22 Osprey. A pobřežní stráž plánuje čtyři záchranné vrtulníky MH-65. Počet a typy se ještě mohou měnit.

Ve Spojených státech nejsou přelety bojových letounů typickou součástí inaugurace. Naposledy k tomu došlo v roce 2001, při první úvodní ceremonii inaugurace George W. Bushe, která se odehrála s dvoudenním předstihem. Prezident Ronald Reagan uvažoval o začlenění tohoto prvku do druhé inaugurace v roce 1985, ale nikdy k tomu nedošlo. Předtím naposledy použil přelet vojenských letounů při své inauguraci Harry Truman v roce 1949.

Armáda tradičně hraje při inauguraci významnou roli, ale nikoliv její těžká výzbroj. Ozbrojené síly typicky přispívají "vojenskými orchestry" a dalšími prvky založenými na pochodujícím personálu.

Zdroj v angličtině: ZDE

20.1.2017

Theresa Mayová nezůstane dlouho u moci, protože brexit zcela ochromí její vládu a Donald Trump je "potenciálním diktátorem" který "zcela selže", argumentovat miliardář George Soros na Světovém hospodářském fóru v Davosu.

Soros ostře napadl Trumpa jako "podvodníka", který se "připravuje na obchodní válku", která bude mít "dalekosáhlé důsledky v Evropě i v jiných částech světa".

Tento "potenciální diktátor nepředpokládal, že zvítězí, byl překvapen", řekl Soros při své přednášce podnikatelům a novinářům v Davosu.

"Osobně jsem přesvědčen, že selže, protože myšlenky, jimiž se řídí, jsou vnitřně rozporné."

Co se týče Theresy Mayové a brexitu, Soros předpověděl ekonomický chaos v Británii a vážné problémy při realizaci odchodu Británie z EU.

"V současnosti lidé v Británie odmítají vidět, co se děje. Současná hospodářská situace není tak špatná a oni žijí v naději. Ale jak se bude propadat měna a hlavní silou se stane inflace, povede to k poklesu životní úrovně. Potrvá to určitou dobu, ale až k tomu dojde, uvědomí si, že vydělávají méně, protože mzdy neporostou tak rychle jako životní náklady. Rozvod bude trvat velmi dlouho. Je daleko obtížnější se rozvést než vstoupit do manželství takže vznikne touha po sblížení a v praxi se může stát v roce 2019 nebo 2020, že Británie odejde v pátek z EU, ale přes víkend do ní zase vstoupí."

Budoucnost pro Evropu je temná, řekl Soros, po katastrofálním roce 2016. Evropa se stala příliš složitou, lidi jsou odcizení a protievropské síly získávají navrch.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20.1.2017


Donald Trump má "hluboké obavy", že není legitimním prezidentem, což vyvolává jeho "shazující a delegitimizující chování" vůči zpravodajské komunitě a dalším kritikům, tvrdí autor jeho biografie.


Michael D'Antonio, autor knihy "Never Enough: Donald Trump a honba za úspěchem" z roku 2015 charakterizuje nastupujícího prezidenta jako "osobu, která nikdy nevěděla, zda někdo chce být s ní kvůli její osobnosti, nebo chce být s ní kvůli jejím penězům".

Trumpův životopisec sdělil reportérovi webu Politico, že Hillary Clintonová získala téměř o tři miliony hlasů více, což je podle něj faktor, který přispívá k celkovému výsledku, a dodal: "Vždycky svým způsobem švindluje - podle mého názoru nevyhrává po zásluze."

Další autorka zabývající se Trumpem, Gwenda Blair, připomíná k Trumpovu nekonvenčnímu, konfrontačnímu stylu: "Hledá díry, rozšiřuje je jak jen se dá, prochází jimi. Donald to dělal po celou svou kariéru."

"Jeho otec to dělal po celou svou kariéru... nyní vidíme, jak se prošvindloval do Bílého domu."

Třetí autor, Timothy O'Brien, autor knihy "Trumpnation: Umění být Donaldem", tvrdí: "Nedokázal najít jasné rozlišení mezi svými emočními potřebami a vlastními nejistotami a prostě být zdravým, strategicky oddaným lídrem, který chce prosadit dobrá politická rozhodnutí."

Zdroj v angličtině: ZDE

20.1.2017


Nová zpráva EU zdůrazňuje, že ruská státní propagandistická televize RT představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů zkreslování názorů ve prospěch Vladimira Putina, napsal Julian Röpcke.


Trumpovo vítězství v prezidentské volbě v USA zřejmě znepokojuje EU. Ve čtvrtek unie vydala dokument, který představuje propagandistickou kampaň Kremlu bez příkras. Varuje před "útokem" ještě než začnou volby v Německu a ve Francii.

Moskva provádí dezinformační kampaň za účelem dosažení "politických cílů".

Kreml nevyužívá je "velká" média jako RT nebo Sputnik, ale i zdánlivě marginální zdroje, jako menší weby, blogy nebo stránky na Facebooku. Často jsou použity zjevné lži s cílem pomlouvat některé osoby, politické skupiny, vlády či mainstreamová média.

Kromě toho Moskva používá trolly, a to nejen pro zvýšení efektu dezinformací, ale také pro obtěžování těch, kdo mají dost odvahy postavit se šíření propagandy.

Odborníci z úkolového uskupení Stratcom ustaveného v roce 2015 při komisariátu EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku zkoumali 15 měsíců putinskou propagandu a prošli 2 500 případů v 18 jazycích, "které jsou v rozporu s veřejně dostupnými důkazy".

Zpráva výzkumníků z Bruselu dochází k jasnému závěru: "Cílem této dezinformační kampaně je oslabit Západ a destabilizovat jej využíváním stávajících dělících linií a uměle vytvářet nové."

"Strach z uprchlíků" je jen jedním z mnoha existujících konfliktů, který Kreml využívá proti západním vládám.

Studie končí alarmujícím přiznáním, že jsme nejen v informační válce s Ruskem, ale také hrozí, že ji prohrajeme. "Došli jsme k závěru, že dezinformační kampaň byla mimořádně úspěšná," píšou autoři. Průzkumy veřejného mínění ukazují, "kolik lidí přijímá zřejmé dezinformace zasévané prokremelskými médii".

Zdroj v němčině: ZDE

20.1.2017

Předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn oznámil, že nařídí labouristickým poslancům v Dolní sněmovně, aby hlasovali pro odchod Británie z EU, poté, co vyšlo najevo, že britský Nejvyšší soud zřejmě rozhodne, že o brexitu nesmí rozhodnout sama vláda, ale musejí o něm hlasovat poslanci v parlamentu.

Avšak desítky labouristických poslanců, zejména těch, kteří zastupují městské volební okrsky, jejichž občané hlasovali pro setrvání v Evropské unii, uvažují, že se tomuto příkazu vzepřou. Očekává se, že proti brexitu bude zřejmě navzdory Corbynovu příkazu hlasovat asi 30 labouristických poslanců.

Šéf britských Liberálních demokratů Tim Farron poukázal na to, že Labouristická strana selhala a že jasný proevropský postoj jeho strany jí pomůže stát se hlavní opozicí v Británii. Farron obvinil Corbyna, že se "uboze vzdal" zatímco se Británie chystá "skočit z útesu" směrem k brexitu.- Dodal, že příští generace labouristům neodpustí, že se nepostavili proti snaze Therese Mayové vyčlenit Británii z EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

13.1.2017
Rozhovor Britských listů 92:
Všichni jsme Donalda Trumpa podcenili


Obecnější úvaha o tom, co zvolení a inaugurace Donalda Trumpa znamená pro USA a pro svět. Jan Čulík hovoří na toto téma s Kryštofem Kozákem, amerikanistou z Karlovy univerzity. Rozhovor vznikl před středečním zveřejněním britské dokumentace o údajné existenci kompromitujícího materiálu na Trumpa. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

19.1.2017
Odváto s větrem!

Vladimír Putin ve spolupráci s Cold War Productions uvádí

ODVÁTO S VĚTREM - NOVÁ VERZE

SLÍBILA MU, ŽE HO BUDE NÁSLEDOVAT  DO KONCE SVĚTA. PŘISLÍBIL, ŽE TO ZAŘÍDÍ!

DONALD TRUMP - THERESA MAYOVÁ!!

PŘIJDE TO BRZO PO 20. LEDNU 2017!!

9.11.2016
Vzniká přízračná éra
JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

20.1.2017


Německo zvyšuje obranné výdaje a současně vyzývá USA k vyjasnění zahraničněpolitické agendy. Ministryně obrany Ursula von der Leyen brání NATO a transatlantické vztahy, ale zároveň očekává, že Američané konkretizují politiku vůči Evropě.


"Bojujeme za něco, ne proti něčemu," prohlásila ministryně na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. "Bojujeme za demokracii, vládu zákona, lidská práva."

V rozhovoru pro NTV Leyen formulovala zprávu adresovanou Trumpovu týmu. "Chceme, aby Američané byli otevření, `Co je vaší agendou`," prohlásila. "Nejdůležitější věcí... je spolehlivost."

Minulý víkend Donald Trump prohlásil, že NATO je "zastaralé".

Leyen také oznámila zvýšení německých obranných výdajů o takřka 2 miliardy eur na 37 miliard. To odpovídá 1,22 % HDP.

K roku 2020 by výdaje měly dosáhnout 39 miliard. "Pohybujeme se správným směrem, ale nemůžeme to udělat za jeden rok," dodala.

Není to poprvé, co ministryně obrany dává najevo znepokojení nad Trumpovým přístupem. V listopadu prohlásila, že Trump musí pochopit, co NATO je a co není.

Zdroj v angličtině: ZDE

20.1.2017


Senegalské jednotky včera vstoupily do sousední Gambie, oznámil mluvčí armády. Jde o součást regionálního úsilí podpořit nového prezidenta Adamu Barrowa ve sporu s dlouholetým vládce, Yahyou Jammehem, který odmítá odstoupit.


"Vstoupili jsme do Gambie," prohlásil plukovník Abdou Ndiaye v textové zprávě adresované Reuters.

Inaugurace Adamy Barrowa proběhla včera narychlo v prostorách gambijského velvyslanectví v Dakaru. V malé místnosti se nacházelo asi 40 lidí, včetně senegalského premiéra a šéfa gambijské volební komise.

Zúčastnili se také představitelé západoafrického regionálního bloku ECOWAS, který hrozí invazí do Gambie, aby přinutil odcházejícího Jammeha odstoupit. O schválení zásahu v Gambii jednala OSN a jednomyslně schválila rezoluci vyjadřující "plnou podporu" novému gambijskému prezidentovi. Dokument vyzývá exlídra Jammeha, aby odstoupil, a odsuzuje jeho snahu uzurpovat moc.

Rezoluce podporuje snahu ECOWAS s výhradou, aby přednost měly "politické prostředky".

Zdá se, že Jammeha už podporuje pouze bezpečnostní aparát, zejména jednotky elitní Gambijské národní gardy. Avšak armáda, která čítá necelých 5 000 mužů, jako celek zřejmě za bývalým vládcem stát nebude.

Adama Barrow v prosinci zvítězil ve volbách a porazil Jammeha, který se dostal k moci pučem v roce 1994. Jammeh původně porážku uznal, ale pak změnil názor a prohlásil volby za neplatné. Jeho mandát vypršel ve středu o půlnoci.

Africké vlády se začaly od Jammeha distancovat. Africká unie oznámila, že ho nebude dál uznávat, až jeho mandát vyprší.

Jammeh tento týden vyhlásil výjimečný stav, ale neexistují známky vojenské aktivity. Ulice hlavního města Banjulu byly ve čtvrtek klidné, obchody měly zavřeno a objevil se nedostatek benzínu.

Tisíce Gambijců uprchly ze země, včetně několika bývalých členů kabinetu, kteří nedávno rezignovali. Stovky zahraničních turistů byly evakuovány speciálními lety.

Zdroj v angličtině: ZDE

20.1.2017


Norsko ve čtvrtek oznámilo, že shromáždilo 400 milionů dolarů, aby odradilo brazilské farmáře od ničení deštných pralesů. Fond podpoří také potravinářské giganti Unilever a Nestlé.


Fond má reformovat drobné farmaření, které patří k hlavním hnacím silám odlesňování v Brazílii. Mezi lety 2000-2012 bylo vyklučeno kolem 2,3 čtverečních kilometrů pralesů, které představují jeden z hlavních mechanismů pohlcování skleníkových plynů.

Budoucnost planety v bezprecedentním měřítku závisí na naší společné schopnosti chránit a obnovovat lesy," prohlásila premiérka Erna Solberg.

Fond by měl pomoci zemím na jejichž teritoriu leží deštné pralesy splnit závazky vyplývající z Pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Norská vláda vloží do fondu 100 milionů dolarů a plánuje zajistit příspěvky soukromého sektoru do celkové výše 400 milionů dolarů k roku 2020.

Do fondu jako první přispěje firma Unilever s 25 miliony během pěti let, Carrefour, Marks & Spencer, Mars a Nestlé také vyjádřily podporu.

Zdroj v angličině: ZDE

19.1.2017
A pro-Roma organisation in Prague was threatened to be firebombed. According to Czech police this is not a criminal act

In December 2016 the Prague Pro-Roma organisation "Romea" made an official complaint to the Czech police that a person on Facebook threatened to firebomb their offices. The Czech Police has now informed Romea that the firebombing threat "is not a criminal offence" and it has therefore shelved any further investigation of the matter.

 Source in Czech HERE

19.1.2017
UNICEF: 40 procent dětí syrských uprchlíků v Turecku nemá možnost chodit do školy

380 000 syrských dětí, žijících v současnosti v uprchlických táborech v Turecku, nemá možnost chodit do školy. Vzniká ztracená generace statisíců lidí bez vzdělání, jejíž příslušníci budou lehce rekrutováni extremistickými skupinami pro teroristické útoky v Evropě.

Podle Ankary chodí od června v Turecku do školy přibližně půl milionu z 1,2 milionu syrských dětí žijících dnes v Turecku. Od dubna 2011 do září 2016 se v Turecku narodilo syrským uprchlíkům 180 000 dětí.

V Turecku žije 2,7 milionu syrských uprchlíků. Po celém regionu žije celkem 2,7 milionu syrských dětí, většina z nich ve válkou zničené Sýrii. Ve válce v Sýrii od začátku protivládních protestů v roce 2011 bylo usmrceno 310 000 lidí.

19.1.2017
Britský diplomat: Boris Johnson zničil britské ministerstvo zahraničí

Nestor britských novinářů John Simpson:

Výsoký britský diplomat: Jsem hluboce zklamán Borisovým propadem. Britské ministerstvo zahraničí bývalo nejlepší na světě. Boris ho proměnil v absurditu.

19.1.2017
Šutr v. smartphone

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Ve světě, z nějž se postupně vytrácejí všechny opěrné body, mezi nimiž je možné vykolíkovat rozměr vlastní existence, není jednoduché žít. Ne člověku, druhu, který se sice jako černá labuť, chyba v jinak dlouhodobě udržitelném systému života, vymanil z evolučního řetězce a začal se vyrovnávat s potřebou určité identity. Po tisíciletí a staletí budované konstrukty, v nichž bylo možné spočinout, se proměnily v pouhé bity, které je možné odsát, rekonfigurovat a přestavět v řádu nanovteřin. Paleolitický člověk, kterého obaluje stále silnější vrstva high-tech berliček a hraček, se probouzí k životu a hledá prostředky, které se mu zdají být vhodným řešením. A slaví úspěch: pokud totiž proti sobě postavíte postavíte šutr a smartphone, kdo myslíte, že vyhraje?

Odešel Zygmunt Bauman, další z velkých myslitelů, kterým se podařilo trefně definovat společenský vývoj 20. století. Jeho teorém tekuté modernity je dobře odpozorovanou metaforou zrychlování světa, transformace, marginalizace či úplného rozpadu původních sociálních institucí a struktur a dopadu tohoto fenoménu na člověka, jednou z jehož nejdůležitějších životních potřeb ukrytých v pozadí celé vertikály Maslowovy pyramidy je rychlá a přesvědčivá odpověď na otázku "kdo jsem a co tu pohledávám".

Upřímně, současník nemá příliš na čem stavět. Stárnoucí generace lidí se narodily do doby, v nichž se dalo jakž takž spoléhat na relativní pevnost a stálost světa vezdejšího, reprezentovaného ideologiemi, od nichž se odvíjelo pojetí institucí. Přirozeně se jim stýská, paradoxně i tehdy, když si kdysi vůbec nemysleli, že to bylo kdovíjak skvělé. Zejména v postotalitních zemích, jako je Česká republika, se mnoho lidí v dobách jejich očividného úpadku a blížícího se konce snažilo zbavit se této nechtěné identity a přijmout jinou, vystavěnou na lákavější iluzi.

Po čtvrtstoletí často zjišťují, že se vlastně spletli, že ta jistota zdánlivě pevných sociálních struktur v celkově fádním a stále méně sympatickém prostředí byla příjemnější než pocit naprosté nejistoty ve světě, kterému vůbec nerozumí a v němž se cítí být stále více ohrožení. Nejedná se ale o posttotalitní trauma, to dává reakci středoevropských a východoevropských společností pouze specifický charakter. Tekutá modernita zasáhla stejnou silou celý svět, nejrozvinutější země zejména. Rychlost toku informací velmi úzce souvisí s rychlostí proudu společenských změn, před nimiž paleolitický tvor v high-tech ulitě nenachází obranu.

Můžete pochopitelně surfovat po proudu, ale k tomu potřebujete určité předpoklady, komplex dovedností, které umožňují udržet se nahoře. Stačí málo, abyste se ocitli hluboko pod hladinou, dezorientováni a neschopni určit, kde je vlastně nahoře a kde dole. Nebo je možné stav světa a jeho efemérnost odmítnout a tvrdit, že se nic neděje, respektive že to, co se děje, je veskrze špatně a je třeba se vrátit o krok či dokonce o několik kroků zpět.

To se v současnosti děje. Zoufalá společenská majorita, která se ocitá v existenciální krizi poctivě budované identity, jež se během krátké doby proměnila ve značně nestabilní fluidum, hledá v rezervoáru paleolitických řešení, oprašuje staré dobré kamenné nástroje a kupodivu zjišťuje, že "skvěle" fungují. Kupodivu když použijete kámen proti high-tech hračkám, funguje to stále dobře. Stejně tak když se vrátíte ve svém myšlení k řešením uplynulých ér, dosáhnete minimálně jednoho: hodně toho dokážete rozbít.

Donald Trump je ztělesněním probuzení paleolitického člověka a jeho potřebě návratu do světa, v němž identita nebyla než souhrn nestabilních charakteristik, které možná už zítra budou mít úplně jiný design. Jakkoliv je zosobněním někdejší identity ve zvrácené podobě, neochota a neschopnost vyrovnat se s tekoucím světem vytváří zoufalou potřebu, která je ochotna vyrovnat se i s hodně špatnou groteskou. Jen když utěšuje, že svět zase může být takový, jaký jsme ho "znali".

Nassim Taleb píše v knize Černá labuť nejenom o tom, že jsme špatní prognostici, jak se ostatně ukázalo v řadě případů disruptivních politických změn posledního období, ale i o poučení, které z toho plyne. Měli bychom na jedné straně budovat imunitu vůči těm negativním a na straně druhé umět maximálně vytěžit ty pozitivní. Černá labuť - četnost jejího výskytu - je právě tím průvodním jevem, který původní struktury rozpouští a tím pádem umožňuje tekutému jádru identity opustit její původní tvar. 

Taleb nabízí princip, jak se se s tekutým stavem světa vyrovnat. V prvé řadě je nutné přijmout fakt, že změny, které přijdou, nejsme schopni předvídat. Na to je třeba prostě přistoupit, což je ovšem nepochybně podmíněno změnou myšlení a schopností vyrovnat se s paleolitickým člověkem uvnitř. Nikoliv popřít ho, ale vyrovnat se s ním. Možná i tak by se dala interpretovat Talebova myšlenka z článku The intellectual yet idiot, v němž velmi ostře degraduje současnou intelektuální elitu na bandu polovzdělaných hlupáků, jejichž prediktivní schopnosti jsou mnohem horší než odhady postavené na zkušenostech předchozích generací. Možná je ta sžíravost na první pohled paušalizující, na druhou stranu ukazuje, že dosavadní společenská řešení se zdají být nepoužitelná a je třeba se z toho poučit. Protože šutr nad smartphonem stále ještě s přehledem zvítězí...

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

19.1.2017

Ačkoli už v pátek bude Donald Trump slavnostně uveden do úřadu amerického prezidenta, jeho předchůdce Barack Obama na poslední chvíli nepřestává překvapovat. Dosluhující šéf Bílého domu podstatně snížil trest pro whistleblowerku Chelsea Manningovou, která tak bude po sedmi letech strávených za mřížemi letos v květnu propuštěna na svobodu. Obama toto humánní gesto neučinil pouze z chvilkového rozmaru, nýbrž v reakci na systematickou kampaň za osvobození Manningové. Zároveň vešel do dějin jako státník, který pronásledoval více whistleblowerů než všichni předcházející američtí prezidenti dohromady, a proto lze jeho gesto chápat jako ryze pragmatický čin. Přestože Obama na poslední chvíli učinil vícero pozitivních opatření, mohl zajít mnohem dále, a to neplatí pouze pro jím pronásledované whistleblowery.

O zákulisí kauzy Chelsea Manningové se podrobně rozepsal Petr Jedlička na stránkách Deníku Referendum. Podle mého soudu by Chelsea Manningová měla být odškodněna za to, že strávila sedm let ve vězení, kde byla navíc podrobena krutému zacházení (Chelsea strávila 11 měsíců na samotce, kde se opakovaně pokusila o sebevraždu, byla jí odpírána adekvátní lékařská péče apod.). Chelsea by měla předstoupit před mezinárodní soud jako korunní svědek zločinů amerických válek v Iráku a Afghánistánu. Je absolutně nepatřičné, aby na ni veřejnost nahlížela jako na zrádkyni, když zveřejnila materiály, které zachycují jednoznačné válečné zločiny, za něž nikdo nebyl potrestán.

Dosluhující prezident Obama se na poslední chvíli snaží cizelovat své politické dědictví, a ať již tak činí jen proto, že chce řádně zatopit Donaldu Trumpovi, můžeme tyto kroky kvitovat s povděkem. Barack Obama snížil trest také portorikánskému aktivistovi Oscarovi Lópezovi Riverovi, který za mřížemi tráví již 35 let a většinu trestu si odpykává na samotce. Rivera byl odsouzen v roce 1981 kvůli tomu, že se násilně snažil podkopat pravomoc Spojených států nad Portorikem. Aktivista bude společně s Manningovou propuštěn v květnu. Snížení trestu ani milost nezískal aktivista Leonard Peltier, odsouzený v roce 1975 za vraždu dvou agentů FBI. Lidskoprávní aktivisté na Obamu apelují, aby Peltierovi udělil milost, protože aktivistův zdravotní stav je vážný a navíc přetrvávají pochybnosti o jeho vině.

Barack Obama však mohl i v kauze Chelsea Manningové zajít dále, jak argumentuje Juan Cole, který má za to, že je třeba zrušit anachronický Zákon o špionáži z roku 1917. Tento zákon, jímž prezident Woodrow Wilson trestal kritiky americké proválečné politiky, Obamova administrativa oprášila, aby mohla efektivně bojovat s whistleblowery. Existuje nebezpečí, že přicházející Trumpův kabinet, který bude čelit silnému odporu, se o tento zákon bude opírat při perzekuci svých politických oponentů.

Obamova administrativa, jak už bylo řečeno, pronásledovala prostřednictvím sto let starého Zákona o špionáži více whistleblowerů než všechny předchozí americké vlády dohromady. Kontraktor Stephen Kim, který pracoval pro ministerstvo zahraničí, byl v roce 2014 odsouzen na 13 měsíců odnětí svobody, protože televizi Fox News vyzradil podrobnosti o severokorejském jaderném programu. Kim se svěřil webu The Intercept, že intenzivní vyšetřování jej přivedlo na pokraj sebevraždy. Právník a bývalý zaměstnanec CIA Jeffrey Sterling byl v roce 2015 odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání tři a půl roku, neboť reportérovi Jamesovi Risenovi z New York Times prozradil informace o tajné snaze Bílého domu sabotovat íránský jaderný program. Ministerstvo spravedlnosti agresivně popotahovalo také Jamese Risena, který Obamovu vládu označil za největšího nepřítele svobody tisku. Bývalý analytik CIA John Kiriakou si odseděl dva roky ve federální věznici kvůli tomu, že jednomu reportérovi předal citlivé materiály o tvrdých vyšetřovacích metodách CIA, ačkoli tyto dokumenty nebyly nikdy zveřejněny.

Human Rights Watch (HRW) na konci loňského roku poslala Baracku Obamovi dopis, v němž jej žádá, aby vyřešil několik palčivých lidskoprávních problémů. Představitelé HRW vyjádřili obavy z budoucí Trumpovy administrativy, jež se problematikou lidských práv příliš nezatěžuje, a proto Obamovi doporučili, aby v tomto ohledu provedl několik nezbytných a nezvratných kroků. Mezi tato doporučení patří: Propustit osoby zadržované na dobu neurčitou ve věznici na Guantánamu, jež byly zproštěny viny, zveřejnit co nejvíce informací o výslechových metodách a programu detence CIA, omezit rozsáhlé pravomoci vlády při sledování osob, pozastavit zbrojní dodávky do Saúdské Arábie apod.

A propos – ve věznici na Guantánamu, již chtěl Barack Obama zavřít, zůstává stále 45 osob. Po přezkoumání vládními orgány bylo doporučeno, aby devět z nich bylo propuštěno na svobodu. Naposledy opustila brány věznice neidentifikovaná osoba 16. ledna.

Nechť si laskavý čtenář o Obamově lidskoprávním odkazu udělá obrázek sám a vzpomene si, s jakou pompou a nadějemi 44. americký prezident před osmi lety vstupoval do Oválné pracovny.

Mezitím budoucí americký prezident Trump nenechává své odpůrce na pochybách, že s nimi nebude jednat v rukavičkách a že se nemíní obtěžovat něčím tak pofidérním, jako jsou lidská práva. I kdyby Barack Obama na poslední chvíli poslal Zákon o špionáži do zapomnění, předá svému nástupci značně posílené pravomoci FBI a Národní bezpečnostní agentury (NSA), na čemž jeho vláda usilovně pracovala. Jinými slovy, Trumpova administrativa díky populárnímu prezidentovi, který před osmi lety svým šarmem a příslibem změny omračoval davy, zdědí rozsáhlý represivní aparát.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

19.1.2017
Česká studentka prostě chce nosit hidžáb

Proč kvůli tomu musí žalovat školu a trpět nenávistí extremistů u soudu?

19.1.2017
Kolosální fake news: "EU zakáže sněhuláky, protože jsou rasističtí", píší v Bulharsku

18.1.2017


"Víte," pronesl během kampaně v roce 2016 tehdejší kandidát Donald Trump, "Vždycky jsem chtěl řici tohle: ...Experti jsou strašní." Trump byl často nachytán na hruškách v základních tématech veřejné politiky a opakovaně útočí na intelektuály, kteří ho kritizovali pro absenci podstaty. Slavně prohlásil, "Mám rád nedostatečně vzdělané," požadoval, aby Barack Obama prokázal své americké občanství a citoval National Enquirer jako zdroj obvinění, že otec jednoho z jeho oponentů, Ted Cruz, byl zapojen do zavraždění prezidenta Johna F. Kennedyho, napsal v Chronicle of Higher Education Tom Nichols.


Vyšší vzdělání je považováno za ochranu proti těmto typům čelních útoků na zavedené vědění, která má posilovat schopnost voličů rozeznat fakta od fikce a bojovat s fantazírováním kritickým zdůvodňováním.

Jak to funguje? Nedobře. Po loňských volbách polovina Republikánů věřila, že Donald Trump získal většinu hlasů (což nezískal), zatímco více než polovina Demokratů je přesvědčena, že Rusko zmanipulovalo americké volební stroje (což neudělalo).

Instituce college nejen že selhává ve svém poslání vzdělat mladé muže a ženy , ale také v úkolu poskytnout základ civilizačního vědění, na němž stojí informované hlasování a občanská participace. Tato selhání ohrožují stabilitu a budoucnost americké demokracie.

Zacházení se studenty jako se zákazníky, šíření podvodných "univerzit", inflace titulů a změna mocenské konstelace mezi vyučujícím a studentem jsou dobře zdokumentované fenomény, častý předmět stížností. Tyto prvky nicméně tvoří nebezpečnější celek: Občanstvo nepřipravené na své povinnosti ve veřejné sféře a postižené zmatením, které vychází z indiferentního a líného sáhnutí po televizi, rádiu a webu. A co je horší, občané už nepřistupují k politické participaci jako k veřejné povinnosti, ale místo toho se zapojují do bezvýchodných konfliktů na sociálních médiích, kde je cokoliv urazí, zatímco uvěří čemukoliv.

College měla v dřívějších dobách být nepříjemnou zkušeností, protože růst je vždy spojen s výzvou. Bylo to místo, kde student opustil dětství a přijal úzkost, nepohodlí a výzvu složitosti, která vede k hlubšímu poznání - doufalo se, že na celý život.

To už bohužel není způsob, jak se pohlíží na vyšší vzdělání, ať už ze strany college nebo studentů. College dnes představuje zkušenost, která se soustředí na klienta. Místo aby studenty zbavila intelektuálního solipsismu, moderní univerzita jej posiluje. Studenti mohou opustit kampus bez toho, aby plně přijali, že potkali někoho inteligentnějšího než jsou sami, ať už mezi vrstevníky nebo mezi profesory (pokud se vůbec namáhají mezi oběma skupinami rozlišovat).

Tento klientský model vychází z konkurence o studenty, která vedla instituce k marketingu operujícímu se "zkušeností" místo se vzděláním. Konkurence o školné znamená, že studenti dnes nakupují college stejným způsobem, jako dospělí auta. Mladí lidé se tak zapisují bez toho, aby se vážněji zamysleli, jak absolvovat nebo co pak. Čtyři roky se změní v pět a stále častěji v šest a více. (Absolvent školy v Kalifornii proslulé svými párty popsal vzdělání jako "těch magických sedm let mezi školou a prvním místem ve skladu.")

Omezená dieta studia se změnila v drahý vzdělávací bufet zaplněný vesměs intelektuální podřadnou stravou, ale s malým dohledem dospělých, který by zajistil, že studenti dají přednost výživě před nesmyslem. Členové fakult často jednají spíš jako prodejci kursů než jako vzdělavatelé. Jak mi jednou řekl profesor elitní college, "V některých dnech si připadám méně jako učitel a více jako prodavač v drahém butiku."

Tyto změny nepřišly znenadání. Vznikaly dekády. Když jsem koncem 80. let přišel do Dartmouthu, mí kolegové mi vyprávěli příběh proslulého vědce, který přednášel skupině studentů o mezinárodní bezpečnosti. Během otázek student zpochybnil profesorovy názory a prohlásil, "Víte, váš odhad je stejně dobrý jako můj." "Ne ne ne," řekl profesor důrazně. "Moje odhady jsou mnohem, mnohem lepší než vaše."

Studenti mohou opustit kampus bez toho, aby přijali, že potkali někoho inteligentnějšího než jsou sami. Ale problém je obecnější. Mladá žena v roce 2013 na sociálních médiích požádala o pomoc s úkolem. Zřejmě měla zjistit podrobnosti o smrtící chemické látce sarinu. "Nemohu zjistit chemické a fyzické vlastnosti plynu sarin, prosím pomozte," tweetovala studentka.

Na její žádost rychle reagoval ředitel bezpečnostní konzultační firmy v Londýně, expert na poli chemických zbraní. Nabídl pomoc a opravil ji, že sarin není plyn. Studentka odpověděla bouří vyvolanou uraženým egem: "ano [urážka] je to plyn ty ignorantský [urážka]. sarin je tekutina a může se vypařit... sklapni []." Bezpečnostní profesionál, zjevně ohromen, to zkusil ještě jednou: "Vygooglujte si mě. Jsem expert na sarin. Omlouvám se, že jsem vám chtěl pomoci." Věci se nezlepšily, než hádka konečně skončila.

Členové fakult v učebnách a na sociálních médiích hlásí častěji takovéto incidenty, při nichž se studenti považují za rovné nebo považují opravu za urážku. Nezasloužená chvála a prázdný úspěch postavený na křehké aroganci studentů, které je může vést ke střetu s prvním učitelem nebo zaměstnavatelem, jenž tuto iluzi naruší, je návyk, který přechází v odpor dospělých uvěřit čemukoliv, co je nepříjemné nebo představuje výzvu.

I když college předává studentům vkus a životní standardy, propaguje svou značku a přesvědčuje studenty, že jsou lépe vzdělaní, než ve skutečnosti jsou. Proto se například college od 90. let povyšují na "univerzity". Snaží se přitáhnout studenty, kteří chtějí věřit, že platí za něco mimořádného - regionální nebo národní "univerzitu" spíše než za místní college. Tyto nové "univerzity" pak nabízejí záruku titulu v konkurenci jak se zavedenými, tak s novými institucemi a snaží se všemožně získat nové zdroje financování.

To vše je na hranici akademického zneužívání.

Není možné obejít skutečnost, že studenti příliš často plýtvají penězi a získávají iluzi vzdělání, když jsou přitahováni kurzy nebo přednášejícími, kteří by buď neměli existovat, nebo jejichž působení by mělo být omezeno na malý počet studentů, kteří mají zájem věnovat se jim důkladně.

Problém inflačních diplomů je posílen poklesem úrovně obhajob. Akademické standardy byly sníženy ve snaze zajistit, že nedojde k narušení příjemného charakteru akademické zkušenosti. Jak v roce 2011 zjistila studie University of Chicago, "dosažení uspokojivých akademických výsledků na současné college a univerzitě nevyžaduje velké úsilí". 45 % studentů hlásí, že v předchozím semestru neprošli ani jediným kursem, který by vyžadoval více jak 20 stran psaného textu za celý semestr; 32 % neprošlo ani jednou přednáškou, která by vyžadovala přečtení více než 40 stran týdně.

Červený diplom už neznamená to co v roce 1960 nebo i 1980. Studie zkoumající 200 college a univerzit v roce 2009 zjistila, že výborná je nejčastější známka, což představuje nárůst o téměř 30 % oproti roku 1960 a o více jak 10 % jen od roku 1988.

Dopad lehčí zátěže a snazších zkoušek na občanskou kompetenci by měl být zřejmý. Studenti absolvují s iluzorní sebedůvěrou, ale to neodpovídá úrovni vzdělání nebo intelektuálního výkonu.

College dále znehodnocuje expertízu v myslích studentů podněcováním evaluace přednášejících stojících před nimi. Jsem příznivcem určitého omezeného využití studentské evaluace. Ale celá myšlenka se vymkla kontrole, když studenti hodností profesionály jako by šlo o filmy nebo pár bot.

Kumulativní dopad tohoto přístupu ke vzdělání orientovaného na služby a zákaznické testy spočívá v posilování cynismu a neinformovaného úsudku vůči kritickému myšlení. To nakonec ohrožuje stabilitu republikánské formy demokracie, která spočívá na důvěře ve zvolené představitele a jejich poradce, že přijmou informovaná rozhodnutí.

Když se školy vzdaly intelektuální autority na vlastní půdě, kapitulovaly podobně i za jejími hranicemi. Tradice svobodného bádání, která vznikala po staletí a která se v posledním půlstoletí stala terčem vlny útoků, ustupuje silnějšímu imperativu uzpůsobit akademické prostředí tak, aby se tam mladí cítili jako doma.

Kampus přední univerzity už není místem intelektuálního zkoumání. Je to luxusní dům pronajatý na 4-6 let, vždy na po 9 měsících, mladými lidmi, kteří mohou řvát na profesory jako na nešikovné služky v koloniální usedlosti.

Už to dávno není záležitost politické pravice nebo levice; všichni akademici jsou ohromeni křehkostí studentů v 21. století. Prostředí moderních univerzit studenty infantilizuje a ničí jejich schopnost logicky a informovaně argumentovat. A co je horší, když studenti zjistí, že emoce překoná vše ostatní, zapamatují si to jako prostředek proti nesouhlasu v jakémkoliv tématu.

Když studenti opouštějí mou přednášku, uvědomuji si, že nemohu moderovat jejich argumentaci věčně. Nemohu jim zabránit, aby shazovali druhé, aby odmítali fakta, pomlouvali dobře myšlenou radu, požadovali, aby jejich pocity byly přijaty místo pravdy. Pokud stráví čtyři roky příležitostným posuzováním svých profesorů, projevy neúcty k instituci a poučováním spolužáků, nelze očekávat, že budou respektovat spoluobčany nebo jim naslouchat.

Boj za udržení smyslu a civilizovanosti je zvlášť naléhavý dnes, kdy nový americký prezident sám útočil na učení a expertízu a politicky profitoval z nejnecivilizovanější a nejvulgárnější prezidentské kampaně v moderní historii. Ale pokud už ani absolventi college nedokážou vést rozumnou debatu a rozlišit mezi věděním a pocity, pak jsme v tak vážných problémech, jaké žádný učenec nebo expert nedokáže napravit.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18.1.2017


Představte si, že sedíte v letadle, které letí vysoko nad oblaky, když si pasažéři náhle uvědomí, že v pilotní kabině nikdo není. Letadlo letí samo, ale je nejasné, kam míří a jestli přistane, napsal Joseph Dana.


Tato hypotetická situace je podle polského sociologa Zygmunta Baumana, který minulý týden zemřel ve věku 91 let, příkladem strachů definujících současnou společnost. Bezpečnostní ohledy ovládají národy celého světa a přesto se jedinci cítí nejistě. Média využívají kolektivního pocitu, že podivné události jako přírodní pohromy a teroristické útoky jsou mimo naši kontrolu.

"Strach," napsal Bauman v jednom ze svých pozdních esejů, "je patrně nejzákeřnějším z démonů hnízdících v otevřených společnostech naší doby. Ale je to současný pocit ohrožení a nejistoty z budoucnosti, z nějž se líhnou naše nejstrašidelnější a nejhůře snesitelné strachy."

Během Baumanova života se svět kolem něj dramaticky proměnil. Bauman se narodil v Polsku v nepraktikující židovské rodině a s rodinou uprchl do Sovětského svazu, aby se vyhnul Hitlerovým plynovým komorám. Poté sloužil v 1. polské armádě a účastnil se po boku Sovětů v roce 1945 bitvy o Berlín.

Po válce rodina emigrovala do Izraele, navzdory jeho tvrdým námitkám vůči sionismu odvozenými z marxismu. Místo toho se rozhodl pro život sociologa modernity a nakonec se přestěhoval do Británie, když během politických čistek v roce 1968 musel opustit Polsko. Bauman, který publikoval více než 50 knih věnovaných kritické teorii a modernitě, je považován ze jednoho z nejlepších evropských myslitelů pozdního 20. století.

Celebritního učence zabývajícího se současnou společností z něj udělalo spojení s kritickou teorií. Se vzestupem ultrapravicových hnutí v Evropě a Spojených státech během poslední dekády se kritická teorie stala znova populární.

Filosofie byla poprvé definována Franfurtskou školou sociálněvědní koncem 30. let jako pokus pochopit sociální, historické a ideologické síly produkující kulturu. Frankfurtská škola tvořená většinou německými Židy marxistických politických názorů musela odejít do exilu, aby unikla Hitlerovi.

Populární současní filosofové jako Slavoj Žižek a dokonce Alain de Botton by neexistovali nebýt díla raných kritických teoretiků jako Theodor Adorno a Max Horkheimer, kteří analyzovali, jako vzniká kultura a udržuje se ideologií. Kritičtí teoretici se například méně zajímají o definici štěstí než o to, jak se společnost dostala k naší definici štěstí a jakou roli hraje kultura při konstrukci takové definice.

Podstatná část Baumanových raných prací se soustředila na sociální hnutí, modernitu a socialismus. Později zaměřil pozornost na pojem tekutosti jako znaku definujícího modernitu. V "Tekuté modernitě", která se stala jeho nejslavnějším dílem, tvrdí, že stále jedinec ve propojenějším, globalizovanějším a materiálně zajištěnějším světě může dnes přecházet z jedné sociální pozice na druhou zcela fluidně. Toto tekuté prostředí umožňuje jednotlivcům osvobodit se od tradičních břemen, ale také vytváří nové problémy, zejména dusivou úzkost a strach spojený s touhou utéct.

Ale jak můžeme chápat tyto ezoterické pojmy ve vlastních životech? Vloni Bauman poskytl al-Džazíře zasvěcený rozhovor, v němž použil své myšlenky k analýze jedné z hlavních výzev, jimž dnes čelíme: Syrské uprchlické krize.

Před občanskou válkou, tvrdil Bauman, mnozí Syřané žili hrdé a zajištěné životy. Měli práci, domov, živnost a rodiny, tak jako lidé v Berlíně nebo Paříži. Dnes jsou uprchlíky doma i v zahraničí. Mnozí z těch, kdo zemi opustili, aby nalezli útočiště v Evropě, jsou nyní bezdomovci, nemohou najít práci a trpí nejistotou ohledně toho, kde večer složí hlavu. Protože v jejich osudu zahlédáme sami sebe, nemůžeme se vyhnout jejich přítomnosti ve vlastním podvědomí. Nejde o to, že přicházejí kvůli našim zdrojům; jde o strach, že v určitý okamžik můžeme být sami ve stejném postavení.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

19.1.2017
Globální teplota v roce 2016 už třetí rok překonala předchozí rekord

Globální teploty byly loni o téměř 1 stupeň Celsia vyšší než průměr poloviny dvacátého století

Trumpův nominant na šéfa Úřadu pro životní prostředí během parlamentního slyšení byl donucen připustit, že globální oteplování není hoax

19.1.2017
Problém vzdělávání a Gaussovy křivky

Diskuse o vzdělávání, jeho smyslu, problémech a chybách, které se v systému objevují a o řešeních, která je třeba přijmout, velmi často staví na tom, že se rapidně snížily nároky na studenty a tím pádem prodělalo vzdělání (titul) devalvaci. Taková je i argumentace Toma Nicholse v článku z Chronicle of Higher Education, z nějž citovaly Britské listy. Je velmi překvapivé, že v těchto argumentacích velmi často chybí zcela zásadní fakt: počet studentů na terciárním stupni vzdělávání se za poslední desítky let zněkolikanásobil. Je to špatně? Jsem přesvědčen, že ne...

Statistika srovnávající počet studentů na college v USA mezi lety 1965 a 2014 ukazuje, že jejich počet je více než trojnásobný. Podobné by bylo srovnání i v ČR, procentuální nárůst by byl v tomto období pravděpodobně ještě vyšší. Předpokládejme, byť to nelze konstatovat absolutně, že selekce studentů na VŠ je postavena na hodnocení studijních předpokladů. Při několikanásobném zvýšení objemu studentů je pochopitelné, že muselo dojít na snížení požadavků a tedy - logicky - i studijních nároků.

To není obhajoba, to je prostě konstatování faktu. Zvyšování počtu studentů na VŠ je celosvětový trend, za nímž stojí několik faktorů. Jedním z nich je rostoucí šíře profesní expertnosti, kterou nelze pokrýt na nižších stupních vzdělávání. Dalším je nepochybně odložená nezaměstnanost lidí, kteří by jinak museli hledat uplatnění na pracovním trhu. A byť Tom Nichols argumentuje z pozice akademika evidentním snížením nároků, z pohledu opačného jde naopak o zvýšení vzdělávacích nároků na ty, kteří by se ještě před pár lety ke studiu vůbec nedostali.

Je to velmi těžce měřitelná přidaná hodnota, nicméně pokud tyto lidi bude stát držet mimo vyšší vzdělávání, těžko si pomůže k nějakému lepšímu uspokojení veřejného zájmu. Jistě, vysoké školy mají být diverzifikované tak, aby menší část z nich připravovala vědce a špičkové odborníky a větší část byla zaměřena na profesní rozvoj. V obou případech ale má vysoká škola plnit společensky (politicky) kultivační charakter a pokud ho neplní, bude z velké části problém na vysokých školách samých. Fakt, že kupříkladu v ČR chtějí téměř všechny VŠ zachovat svůj univerzitní status, je úsměvný a pouze dokumentuje, že stesky akademiků na kvalitu studentů jsou z jistě části pokrytectvím.

Někdy nabývá diskuse na téma "co dělat se vzděláváním", právě pod tlakem kontextuálně úzce profilované argumentace, naprosto absurdních rozměrů. V ČR má svoji specifickou podobu v tom, že je vysoká škola některými "vzdělanci" považována za pouhý nástroj k profesní přípravě. Miloš Zeman kdysi prohlásil, že je třeba na humanitní studijní obory uvalit školné a zcela nesmyslně argumentoval vymyšlenými daty o o nezaměstnanosti absolventů takových oborů. Této nebezpečné demagogie, která některým lidem vnucuje závěr, že se školným na humanitních oborech se automaticky zvýší počet uchazečů o obory technické a přírodovědné, se chytají různí fachidioti, kteří dokonce navrhují naprosto ddrakonické částky. S neuvěřitelnou drzostí si dovolují konstatovat, které obory jsou - z jejich omezeného úhlu pohledu - potřebné a které nepotřebné.   

Této společnosti se nemůže stát nic horšího, než že takovou vzdělávací politiku vyslyší nějaký populista a přesvědčí řadu dalších formálně vzdělaných lidí, že je to dobrý nápad. Průmyslové lobby nelze úplně vytýkat, že se urputně snaží tlačit stát ve směru svých zájmů, ale diskuse o vyšším vzdělávání musí brát v potaz mnohem delší horizont i širší rámec. Určitě se bavme o tom, jak udržet vysoké standardy na vysokých školách, ale s tím, že vysoké procento účasti na vzdělávání je z hlediska blízké i vzdálenější budoucnosti nezbytnost. Rychlá transformace ekonomik a v důsledku toho doposud nevídané změny na pracovním trhu, které přijdou v řádu let, změní význam lidské práce ve smyslu společenském i individuálním

V této situaci uvažovat o stavění nějakých bariér v přístupu k formálně co nejvyššímu vzdělání a zvyšovat tak pravděpodobnost právě toho, před čím varuje Tom Nichols, tedy podléhání emocím a manipulacím, by byla velká chyba. Bude naopak třeba uvažovat o tom, zda jak zachytit ve vzdělávacím systému určitou část společnosti, která bude ohrožena ztrátou jakékoliv společenské funkce a tedy vystavena potenciálním rizikům nejrůznějších patologií. V tomto smyslu není vůbec od věci návrh rakouského kancléře Kerna na povinné vzdělávání do věku 25 let. Představa "návratu" k omezené skupině vyvolených, kteří se jediní mohou honosit akademickým titulem, je ze stejné kategorie, jako odhodlání uvěřit Donaldu Trumpovi a jeho vizi návratu k "velké Americe"...

18.1.2017
Obama poskytl půl miliardy dolarů fondu proti globálnímu oteplování

Barack Obama pozitivně reagoval na požadavky, aby zajistil budoucnost pařížské dohody o boji proti globálnímu oteplování, tím, že uhradil druhou částku ve výši 500 milionů dolarů do Fondu pro zelené klima.

Fond je důležitou součástí pařížské dohody z roku 2015. Je financován bohatými zeměmi a pomáhá rozvojovým zemím, aby mohly zavést opatření proti globálnímu oteplování. USA přislíbily, že do fondu poskytnou tři miliardy dolarů.

Očekává se, že zbývající platbu 2 miliard dolarů Donald Trump zruší. Více než 100 organizací a téměř 100 000 lidí požadovalo, aby Obama převedl do tohoto fondu před odchodem z funkce celou zbývající částku. To neučinil, převedl pouze 500 milionů dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18.1.2017

Court proceedings in Prague during which a student is suing a school in the Czech Republic for infringing her human rights by expelling her for wearing a hijab in class were transformed into an orgy of hate by a large group of extreme right wing activists who had filled the courtroom.

Matěj Stropnický, chairperson of the Czech Green Party and a councillor in the Prague municipality, published the following testimony on Facebook:

"I went to court on Wednesday to follow the case of a girl who was barred from studying at a secondary school for nurses because she wears a muslim scarf on her head. The court proceedings took place in the largest courtroom with 120 seats, and people were standing also in the corridor. It was obvious that they were organised, that they knew each other and that they knew the head teacher who had excluded the student from her school and that they were very supportive of the head teacher.

After more than about an hour a man sitting in the third row from the front with a motorcycle helmet on his head stood up. There was a sign on the helmet 'I want freedom to wear helmets, this is my religious conviction!'. A policeman asked him to take the helmet off, the man refused and started shouting. He called on those present: 'Those who support the headmistress should raise both hands, those who support hijab should raise one hand!' The police took him out of the courtroom. In response to this, the whole courtroom started to sing the Czech national anthem. The judge cleared the room."

After being excluded from the courtroom, the man called those present to join him for a "patriotic beer".

The extreme right wingers verbally attacked a small group of students who came in support of the expelled, hijab wearing girl. "There are Czech children living in this country, we need to protect them from female circumcision," shouted on of the supporters of the school towards the students. "You think you are living in some kind of Cloud Cockoo Land! You are allowing paedophiles to abuse our children!"

The secondary school for nurses vigorously defended the right to expell the student for wearing a hijab, saying that it has the right to determine how its students must be dressed. Czech Human Rights Obudsman Anna Šabatová has expressed support for the hijab wearing student pointing out that according to Czech law, the student has the right to be protected from religious discrimination. In the view of the Ombudsman, the rules of the school regarding student attire are in contradiction with the Constitution of the Czech Republic. The case continues.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

19.1.2017

Reportér Channel Four News: "Za pětadvacet let své novinářské práce jsem nikdy neviděl lidi žijící za takovýchto podmínek v Evropě"

"Kdybyste vy v Británii udržovali v těchto podmínkách domácí či hospodářské zvíře, byli byste uvězněni, a to zcela právem."

Moderátor: Více než tisíc migrantů bude dnes večer spát bez řádného přístřeší, za nesmírně tvrdých podmínek v Bělehradě. Mnoho z nich se snaží spát v opuštěném skladišti. V oficiálních táborech je místo, ale mnozí se obávají, že budou deportováni, pokud se obrátí na úřady o pomoc. Humanitární pracovníci nyní varují, že hrozí, že na tom místě umrznou děti, vzhledem k tomu, že teplota klesá až na minus 16 stupňů Celsia. Náš hlavní korespondent Alex Thomson je v Bělehradě:

Alex Thomson: Ano, dobrý večer ze Srbska. Je to jen jedna země v obrovském pásu tisíců čtverečních kilometrů, od Srbska na severu až dolů na řecké ostrovy, kde jsou desetitisíce lidí postiženi těmito zdrcujícími zimními podmínkami. Evropská unie naléhavě jedná. Je obviňována, že dlouho nic nedělala. Rozhoduje, co podniknout.

Existuje mnoho důvodů a jsou složité, proč vznikla v Bělehradě situace, jíž jsme tu dnes svědky. Je ale nutno říci, ať jsou důvody jakékoliv, kdybyste vy v Británii udržovali v těchto podmínkách domácí či hospodářské zvíře, byli byste uvězněni, a to zcela právem.

Tady je, co jsme viděli:

https://www.channel4.com/news/migrants-sleeping-rough-in-belgrade-in-freezing-temperatures

Toto je denní DOBA, kdy jsou nuceni jít ven. Nejméně tisíc, většinou afghánských a pákistánských, mužů a chlapců. Protože ve 13 hodin, jen jednou denně, přichází jídlo. Je nula stupňů. Tepleji už dnes nebude.

Muži se shromažďují kolem pálených železničních pražců, jen aby přežili - pokud tohle je život.

Existuje tu jen jediný zdroj pitné vody.

Říkají, že prchají z Afghánistánu nejen kvůli Talibanu, ale prchají také před Islámským státem. Aziz říká, že ti jsou horší než Taliban. Ti vám useknou hlavu.

Avšak pojďte s námi dovnitř. Jestli si myslíte, že je to špatné venku, tam, kde žijí, je to nepředstavitelné.

Tato neupožívaná skladiště jsou vizí pekla v srdci Evropy v jednadvacátém století.

Z ohňů pro přežití jde těžký, palčivý kouř. Jakmile vám přivyknou oči, uvědomíte si, že tady spí lidé. Všude.

Bruno, dobrovolník: "Cítíte ten kouř? Oni nepálí dřevo, pálí pražce plné chemikálii a je to všechno ve vzduchu. Nemůžete v tom zůstat dlouho."

Ale oni v tom zůstávají dlouho. Dlouhé měsíce. Některé z nich léčí nevládní organizace na otravu kouřem. A ano, jsou tady děti, některé bez doprovodu rodičů, některým ani není devět.

Když vejdete z venku, kde je sněhová bouře, do této situace, kde je palčivý kouř, je to tu doslova nepředstavitelné. Lidi leží ve špíně.

Musím říct, že za pětadvacet let své novinářské práce po celém světě jsem nikdy neviděl lidi žijící za takovýchto podmínek v Evropě.

Ahmad nám ukazuje ránu po kulce. Říká, že ho střelil Taliban.

"Doufali jsme, že Evropané pro nás něco udělají. Když pro nás nic neudělají, asi tady zemřeme."

Ale proč existovat v takovéto situaci, když jsou v Srbsku tábory?

"Většina lidí se bojí, že kdyby šla do táborů, je to jako vězení. Že se už nedostanou ven."

Lidé se bojí, že z táborů budou deportováni. Kdežto tady se mohou snažit najít pašeráky lidí a dostat se do Maďarska a dál. Srbsko ale popírá, že by chtělo kohokoliv deportovat.

Náhle spousta aktivity. Lidi kloužou, utíkají, spěchají. Ukazuje se, že přijela dodávka dobrovolníků s balíčky s jídlem. Od lidí v jižním Srbsku. Malý, ale životně důležitý příspěvek.

Zítra budeme zkoušet neochotu těchto migrantů a uprchlíků jít do táborů. Pokusíme se do jednoho dostat a podíváme se, jaké to tam je. Zatím z Bělehradu nashledanou. Předáváme slovo Jonu Snowovi ve Washingtonu.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18.1.2017
Snowdenovo povolení k pobytu v Rusku bylo prodlouženo o dva roky

Bývalý spolupracovník americké rozvědky Edward Snowden, který odhalil, do jak velké míry americká NSA špehuje občany, dostane od ruského ministerstva zahraničí povolení setrvat v Rusku další dva roky setrvat v Rusku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18.1.2017
Mezitím v Absurdistánu 13

Zatímco lidé z celého světa si užívají sluníčka na plážích v Santo Subito, v hlavním městě státu San Escobar, zemi, kterou si vymyslel polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, Polsko samotné je skryto pod zimní přikrývkou sněhu, ale také smogu. V důsledku dlouhých desítek let vládní podpory pro nevýdělečné doly, uhlí je stále nejlevnějším způsobem jak vytápět soukromé příbytky. Neexistují přísnější předpisy ohledně toho, jaké uhlí se smí spalovat, tak mnoho lidí používá jako palivo místní podřadné zbytkové uhlí. A pokud máte kamna, v nichž lze spálit v podstatě všechno, proč v nich v podstatě všechno nespalovat? A tak se spalují odpadky, i průmyslové, starý nábytek a někdy i pneumatiky. V důsledku toho je Polsko jednou z nejznečištěnějších zemí v Evropě.

Polské vládě to ale nevadí. Konstanty Radziwiłł, ministr zdravotnictví, se vyjádřil v rozhovoru, že by chtěl raději hovořit o "méně teoretických problémech". Pro něho je smog a znečištění vzduchu jen teoretický problém, protože lidé žijí stejně nezdravě - mnoho z nich například kouří. Když byl dotazován Jan Szyszko, ministr životního prostředí, na to, při jaké intenzitě smogu se ohlašuje poplach - v Polsku jsou ty limity desetkrát vyšší než je požadavek Světové zdravotnické organizace, jsou druhé nejvyšší v Evropě (po Slovensku), odmítl je snížit, protože "kdyby byly sníženy, poplach by se musel vyhlašovat příliš často".

Jestliže je něco, proti čemu je strana Právo a spravedlnost rozhodnuta bojovat do poslední kapky krve, je to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tato charitativní organizace, kterou založil charismatický rozhlasový novinář Jurek Owsiak, je nyní největší sévho druhu v Polsku a její práce vrcholí grandiozním finále vždy v druhé polovině ledna. Od svého založení v roce 1993 vybral WOŚP více než půl miliardy zlotých a ty peníze většinou financovaly nákup zdravotnické technologie pro polské nemocnice. Z jakéhosi neznámého důvodu se stal Jurek Owsiak pro pravicové Polsko veřejným nepřítelem číslo jedna - někteří mají podezření, že je to proto, že WOŚP soutěží o sbírku peněz s katolickou církví. Média spojená se stranou Právo a spravedlnost neustále systematicky lžou o jeho údajných podvodech, navzdory tomu, že několikrát už prohrála u soudu a WOŚP je často dáván za příklad jako vzor, co se týče jeho finančních zpráv. Vzhledem k tomu, že tato taktika selhala, (loni WOŚP sebral rekordních 72,6 milionů zlotých), pozměnili pravičáci svůj narativ. Kromě naprosto absurdního obvinění od katolického publicisty Tomasze Terlikowského, který obvinil WOŚP, že podporuje potraty a eutanázii, novým úhlem útoku je, že grand finale podporují místní úřady a organizace, včetně armády a veřejnoprávní televize, takže náklady této podpory jsou prý stejně tak vysoké jako vybrané peníze. Na důkaz tohoto argumentu zakázala vláda strany Právo a spravedlnost, aby letos jakákoliv veřejná organizace WOŚP podpořila, a rozhodla se začít organizovat vlastní akce pro peněžní sbírky. Jenže ono se to nepovedlo: církevní charitativní organizace Caritas odvážně vyjádřila svou podporu pro organizaci Jurka Owsiaka poté, co její vojenská pobočka byla použita Antonim Macierewiczem k založení konkurenční charitativní akce - vojenských pikniků. Poté, co se na akci odmítla podílet polská veřejná televize TVP, televizní přenos se uskutečnil na soukromé televizní stanici, a zatímco polská pošta poprvé po mnoha lůetech odmítla vydat známku na oslavu pětadvacátého finále WOŚP, takovou známku vydala pošta v Belgii.

Poláci, pro něž je WOŚP jednou z nejdůvěryhodnějších polských institucí a její grand finale je jedním z nejdůležitějších dní v kalendáři, udělali gesto: mnoho lidí vyjádřilo svou podporu pro WOŚP možná ještě důrazněji než jindy, prostě jen, aby naštvali stranu Právo a spravedlnost, a tak se zdá, že letošní finále shromáždí senzační rekordní částku peněz (v neděli už byla vyšší než částka z minulého roku o 15 milionů zlotých). Veřejnoprávní televize, pod kontrolou strany Právo a spravedlnost, se tak zoufale snažila předstírat, že se žádné grand finale WOŚP nekoná, že se dokonce rozhodla elektronicky odstranit odznak s rudým srdcem WOŚP, který dostanou všichni, kdo darovali peníze, ze saka interviewovaného opozičního poslance, a vysílala dokumentární film o "puči", jak strana Právo a spravedlnost nazývá nedávný opoziční protest v Sejmu (o tom více ZDE. Marzena Paczuska, propagandistka pracující pro státem ovládanou televizi TVP, se vytahovala na twitteru, že tento dokument prý sledovalo víc lidí, než kolik se dívalo na grand finale WOŚP v soukromé televizi TVN, jenže je obtížné říci, kolik lidí se na ten dokument dívalo z legrace nebo ze zvědavosti, jak daleko může až propaganda TVP zajít.

Předpokládám, že mnoho diváků dokumentárního filmu "Puč" bylo zklamáno. Řekněme si upřímně: nebyla to propaganda kvality Leni Riefenstahlové, ať se na to díváme z jakéhokoliv úhlu pohledu, bylo to blbé. Krize v parlamentu skončila velmi nejednoznačným způsobem: dobře, strana Právo a spravedlnost významněji neustoupila, avšak na druhé straně je to opravdu úspěch pro stranu, která má většinu v obou komorách parlamentu i má prezidenta, že dokáže schválit nejdůležitější dokument roku - státní rozpočet - protizákonně (protože opozičním poslancům bylo zabráněno v hlasování poté, co bylo zasedání přesunuto do jiné místnosti a mnoho poslanců ze strany Právo a psravedlnost také nebylo přítomno - jejich místa byla obsazena asistenty a náhodnými lidmi, kteří předstírali, že jsou poslanci. Dokonce i šéfové strany Právo a spravedlnost byli přistiženi, jak podepisují prezenční listiny dodatečně.)

Nidko nečekal, že státní televize TVP, který se stala propagandistickým kanálem pro stranu Právo a spravedlnost, odvysílá férovou verzi události, ale aspoň se ta televize mohla pokusit zakamuflovat vládní přečiny. Kromě toho ten dokumentární film režírovala asistentka režie široce vysmívaného nesmyslu "Smoleńsk" - o údajném atentátu na prezidentské letadlo, a byl jen chaotickou změtí náhodných záběrů, v nichž poslanci ze strany Právo a spravedlnost byli ukázáni ve stejně špatném světle jako poslanci z opozice (i když, upřímně řečeno, zatímco je velmi lehké zesměšňovat opozici, která neví, kam směřuje, bylo by opravdu obtížné ukázat stranu Právo a spravedlnost v dobrém světle).

Ovšem bylo by obtížné očekávat kvalitu, když byli televizní profesionálové, stejně jako profesionálové ve všech ostatních státem ovládaných firmách a institucích (nedávná zpráva týdeníku Puls Biznes poukazuje na to, že za jediný rok vlády strany Právo a spravedlnost je míra protekce větší než po osmi letech předchozí vlády) nahrazeni naprostými amatéry, jejichž jedinou kvalifikací je, že jsou ochotni sloužit straně Právo a spravedlnost. Krátký klip, v němž reportér televize TVP radí divákům, jak si připravit automobil k jízdě v zimě, zhlédly na internetu statisíce lidí, protože se ukázalo, že mladý muž v záběru nemá tušení, o čem mluví, když doporučuje, od minuty 1.30, aby lidé auto startovali "na dvojku", protože "kdyby startovali na jedničku, vybilo by to baterii".

Kromě toho, život v Absurdistánu pokračuje jako obvykle. Projev premiérky se musel vysílat podruhé, protože právě ve chvíli, kdy začala mluvit v živém vysílání, ve velké části Polska přestal jít televizní signál, což pravděpodobně není náhoda protože systém spravuje americká firma. Zkušení generálové odcházejí z armády jako krysy opouštějící potápějící se loď, zatímco ministr Antoni Macierewicz se zabývá tím, že degraduje ty vojáky, kteří dávno z armády odešli, a degraduje dokonce i mrtvé, pokud jejich politické názory nebyly slučitelné s jeho. Matka stále ještě bojuje jménem svého syna, protože rozsudek soudu, podle něhož má syn dostat od otce dědictví, jeho rodina sabotuje. Bude zavedena nová daň z dešťové vody, ale budovy, které vlastní náboženské instituce, ji platit nebudou muset (na kostely zjevně nikdy neprší).

Opoziční hnutí Výbor na obranu demokracie KOD má také své problémy: jeho předák Mateusz Kijowski byl přistižen, jak rozkrádá jeho finance tím, že vydával falešné faktury za své služby v oblasti IT jménem firmy své ženy, aby nemusel platit alimenty svým dětem z předchozích manželství. Navzdory tomu, požadavek od organizace polských emigrantů v USA Polonia, aby byl KOD prohlášen za teroristickou organizaci se zdá být poněkud přehnané. Mezitím slušní Poláci, kteří se bojí vycházet kvůli smogu na ulici, relaxují na internetu a sprostě tam nadávají Arabům a muslimům, protože muž z katolického Cape Verde má na fotografii trochu tmavší odstín kůže. Ne, logiku v tom taky nedokážu rozeznat.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

19.1.2017
Bodláky Václava Duška

Třese se, třese malinkatý svět před námi podřipskými velikány, vtipálky, snílky, posměváčky, kterým není ničeho svatého i málokdo po chuti. V počátcích striptýzu v 68 se měnily časy, puritán napsal křídou vzkaz zvědavcům: Kráva bez závoje. Plynuly roky a dnes striptýz nezajímá ani páťáky, osvěta nám v tomto ohledu přitvrdila. Hvězdy odhalují vypadlá prsa z těsných svěračů, můžeš juknout modelce pod sukni – a že toho uvidíš! Prostě bez čumendy se neobejdeme a ochotných modelů přehršel.

Zda se z nás svět třese smíchy, či hrůzou, dosud nezjištěno.

V jámě lvové pobýváme zhusta. Pamatuješ z hodin dějepisu, jak západní demokracie z krajin demokracii na hony vzdálených; koloniální giganti, samožrouti, darebáci, předhodili naše osůbky v zájmu zachování míru do tlamy knírkatému nacionálnímu kyklopovi; v hodinách se ovšem neučilo, žel, že východní brácha veden nesmlouvavým Kobou neměl v úmyslu strkat krvavý čenich do sršního hnízda... kvůli malebné zemičce, nenada, ďaďa.

Onkel Dolfi se uměl zlobit a neposlušnost nezapomínal. V dnešní době vzpomínáme oběti a kdesi nedaleko pochodují hrdinské šiky vymóděné do dobových uniforem poraženeckých vrahounů – zkrátka fašismu bližší komunismu! Pár demokratů u nás koketuje s návratem tuhého nacionálního pořádku. Rasová čistota! Kdo vše ji nevyžaduje, že? Krev ti zředí na osminku, na decinku – volské nápady nevymírají, co bylo, prý zase bude, co nebylo, už nebude – planeta se vypaří do prostoru nebeského klidu. V novém prostoru, nový krtinec Říp.

Uplynula doba válečných hrůz a západ se zavřenými ústy přenechal podřipáky a podtatráky v zájmové oblasti Iljů Muromců a Čurilů Plenkovičů. Trestalo se přísně. Kdo nejde s námi, jde proti nám! A kdo to určuje? Přece my, lid, pracující, prostý, obyčejný, veden nejlepšími syny národa; a za hranicemi ticho po pěšině. I tam v dáli strážci zákona jaksi vyřizovali odložené účty s těmi, kdo se provinili, i s těmi, co se neprovinili, ale byli označeni odpornými bídáky, co se ještě předevčírem krčili před panstvem.

Běda, bratři, běda! V náruči obříků sladce se zaspí. Západ zrada, východ zrada – na severu ledově fičí, jih chudobný, kam se obrátit, ptáme se ministerstva zahraničí a jejich neomylných mluvčích; ministerstvo připomíná těsné příhraničí.

Zakládáme zvesela partaje i spolky, neděláme okolky. Potřebuje-li našinec postrčit k cestě blahobytného zrodu, pak může vyslechnout partajní elegány, vstoupit do strany hrdě a bez nebezpečí. Žel, znám dosti zoufalých, co do stran vstupují z přesvědčení a vystupují z nich lehko, opět z přesvědčení – to je demokracie.

Partaje zestárly. Netáhnou. Lokálky bez páry, vůdci postrádají charisma i nové myšlení. Před svým věrným houfem mávají zteřilými prapory. Kariéra ve straně vrtkavá. Dnes jsi sexymozek, zítra bezmozek. Spojit se ze zahraničím, halasit z tribuny a prát špinavé prádlo v cizích neckách nemá budoucnost; bijci za pravdu neochvějně volají – posílit zdravotnictví, přidat platy, zvednout penze staříčkům, školám výrazně přihodit miliardy, silovým složkám bez váhání přisypat na výplatní pásky, nezapomenout na prodavačky, řidiče, ladiče, pekaře, řezníky, zelináře, herce a muzikanty, ani věda nemá dost financí. Úkol trvalý, pro ministra financí. Ošpláchneme si ho podle nálady – dostal se k miliardám všelijako, úhlavní nepřátelé držkují, sami ničeho neumějí, šponují se veřejně, kdo poslouchá opravdu poctivě, musí se chechtat.

Politické odkvetlé vlčí máky, ženské bojovnice, si neberou servítků, odmaturovaly i ztěžka, avšak řídit stát, hračka, nu a hoši s pleší i umně sčesanými vlasy do přehazovaček hudrují, kalí se jim zrak – voličské hříbě číhej, koho jsi zvolil. Paráda. Lehni na záda!

Pouštíme se do sebe bez bázně i hany, nalezneme nepřítele a vzhůru do bezpečné slovní válečné vřavy – kolem nás se smíchy potrhají, jak vyvádíme v senátu i parlamentu, však nalézt a potrestat tuneláře a lháře nedokážeme. Zákony záhadně otupily.

Demokracie pro všechny, všici jsme děcka z minulých režimů. V přikrádání si stojíme světově. Učíme se rychle a neomylně. Kožený dojič a jemu podobní ovádi se vyvalují v blahobytu, trocha strachu jim nevadí. Parlamentní štváči a senátorští ospalci vytrubují žalmy o spravedlnosti, oprašují paragrafy, leští zašlé ozdoby práva – a ničivé povodně lží nás zvou k utonutí. Vůdci nepotřebují charisma. K čemu? Posloucháš velikány a připadáš si jako v hospodě, kdy máš desáté bahno a pivní společnost neochvějně halasí, jak a s kým zatočit, aby bylo konečně dobře. Od úst se přemoudřelým práší, přehazovačky přilepeny, obarvené peří vzbuzuje podiv; prostý lid mlčí, zadlužení podvazuje odvahu, otrocká práce za pár šupů u zbohatlických mizerů vyčerpává, předražené bydlení k neuplacení, kalná vlna za vlnou pohlcuje štědrost i ochotu trpět. Trpíme skutečně nedostatkem, stojíme na pokraji propasti Závist – kam kráčíš, bratře, nevím, stále hledám zemi vlídnou a nenalézám a nenalézám...

Světem vládnou hladomory, my s nacpanými pupíky o tom víme svoje. Podáš prst a utrhnou ti ruku. Vsají se ti do domoviny lstí, vydírají přesvědčivě, nestačíš se divit. Otevřeš ústa a hle - stane se z tebe odporný rasista. Necháš vejít do domova ublížené, ti neumějí děkovat, ne – cos udělal je tvoje povinnost a nesnaž se rozplést bič pohněvaného boha, pse! Rozvaleni s nataženýma rukama, nadržení, chtiví uchmátnout krapet z bohatství, vypínáme se k oblakům. Brali jste nám kdysi, my si bereme teď. Perpetum debile spolehlivě funguje.

Strach, nenávist, pomsta, pohrdání. Drobty k rozdávání.

Vysmátí vyslanci chrochtají u naplněných žlabů milionářskými vizionáři, dnes sypeme, ty sloužíš, dosloužíš, pak uvidíme, kam s tebou, číčo. Budeš-li dodržovat daná přikázání zazobaných strejců a tetiček, nezahyneš. Sinekury čekají, nepokaž si kariéru sociálními úlety. Chudobným se vyhni. Lačnost většiny zabila mnohé štědré dárce. Zařaď se do kolony vyšlé z bídné pasti pouště do zelených krajů, bohatých nejen úrodnými lány, ale údajně i myšlenkami.

Celý svět se směje, možná k pláči spěje.

18.1.2017
Lživý narativ v britských médiích

Jak Británii vidí brexiťáci a jak ji vidí ostatní svět, poznamenává skotský ministr dopravy Humza Yousaf:

Daily Mail: Ve významný den zdůraznila Theresa Mayová, že Británie ODEJDE z jednotného evropského trhu, zostudila Cameronovo ubohé vyjednávání ultimatem daným Bruselu: Špatnou dohodu odmítneme - a EU donutíme, aby za to zaplatila!

OCEL NOVÉ ŽELEZNÉ LADY!

Die Welt: Malá Británie...

19.1.2017
Bodláky Václava Duška

Mečem i ohněm bývala roznášena Boží sláva planetou od nepaměti; pohané se škvířili v plamenech pekelných, fanatičtí věrouci a žoldáci přísně trestali nepokorné. Obraceli se k Pánu a konali spravedlnost určovanou údajně sluhy, kteří měli k Pánu nejblíže. Církev majetkem bobtnala. Ovečky pracovité, pokorné, štědré – i poplašené, neboť trestající ruce dokázaly z jalové krávy vymámit tele.

Do víry se pletla vždy světská potřeba ovládat větší kus záhumenku, zamezit rozpínavosti jinověrců i nevěřících bytostí. Sluhové boží prokládali a podestýlali svou neomezenou moc mnoha slovy, zákazy, příkazy, rozžhavenými hranicemi; historie vznešené milostivé víry pošlapána nedůtklivými a fanatickými přívrženci toho či onoho učení.

Udržovat moc jakýmikoli prostředky využíváno i nadužíváno. Války se zavinuly do praporců božích bojovníků na obou stranách válečného pole – světily se zbraně, lidská bytost neměla valné ceny. Potoky krve vyšplíchány pravidelně – lidský život nemá pro fanatiky pražádnou cenu. Největší hrdlořezové nemají potuchy o lítosti, odpuštění a pochopení.

Mše za zabité, umučené, zbytečná slova, věnce, slzy, zem napitá krví vojáků i nevinných civilistů – zvony kostelů, kostelíků, kapliček v lánech polí, vyzváněly od kuropění teskné umíráčky; smrt nebezpečně nablízku. Zabíjejí slova, pohledy, doteky – koukej se zařadit mezi stádo, nevyčnívej, neprovokuj, sehni hlavu, padni na kolena a vykřikuj: mea culpa, mea maxima culpa! Kyrie eleison...

V současném přetechnizovaném, údajně moderním světě býváme svědky středověkých metod věřících zlotřilých božích vojáků.

Vraždění v našem regionu neustává. Věrchuška nemá odvahu přijmout přísnější pravidla k získání azylu; jakmile se ozvou odpůrci imigrantů s poukazem na zahrávání si s ohněm, nastoupí jednotky nových pořádků – musíš občane myslet nadnárodně, ke všemu se vyskytne nanynka, která zcela vážně řekne, husa, že si ženy prostě musejí zvyknout na nové samce... Milostpaní Vyšinutá, přejeme vám mnoho samců v ložnici, ale než otevřete svou chlebárnu, myslete. Ovšem máte-li čím.

Kde berou bezohlední bojovníci zbraně, munici, finanční podporu, přesnou logistiku potřebných a překvapivých úderů? Otázky mají být náležitě zodpovězeny. K čemu jinak našinec platí napapané politické panáky, vyfintěné armádní fešáky, tvrdé policejní honáky.

Tajné služby vědí svoje, no, škoda že zůstávají o krok pozadu. Šmírovat pokojné občany lehké pořízení, blaho, ale proniknout do komunity alláhových dítek se jaksi stále nedaří. Slýcháme, že si musíme zvyknout evropskému přerodu, tíživému porodu proměn.

Děkujeme pěkně, rozmilí panáci! Šíbujte prachy do bezpečí v zahraničních peněžních ústavech, semotamo pohovoříte spatra k obecnému lidu – ale mějte na mysli, že terorista se nepáře s nikým. Teror světí prostředky. Bude dobře, až se budete méně mýlit v odhadech, kdy a kde spustí vrazi kolotoče smrti. Pohněte se, probuďte se, konejte proboha svatýho, dokud je čas.

Zatím v evropském domě nemáme jatka pro nepohodlné, to boží řezníci podřezávají odsouzence jako podsvinčata. Krev proudí do kanálku, voda smyje stopy – podříznutí lze provést zlehka, k tomu si šeptat, jak onen Velký schvaluje popravy s úsměvem laskavého tatíka.

Kazatelé pravdy, dobra a lásky, nám předkládají nevhodné plány k uskutečnění přerodu společnosti. Evropská kultura hyne – za oceánem jest kultura imperiální, dokáže vytvořit umělce z průměru, nešetří penězi, reklamy vám vtlučou do makovice, že Hudlinka Onaká posouvá kulturnost k hranici možného... a nechme bratry amerikány na pokoji, i u nás se nepostačíte divit, koho vám mediální kuchaři předkládají k samosežrání. Ve chvílích na pováženou předhodí tuční politikáři šálivé hry a domnívají se, že my všichni poddaní padneme na pozadí údivem a nepřestaneme se divit až k nevyhnutelnému konci.

Falešní proroci nevyhynuli, ne, nikdy ne!  Kazatelny otevřeny k políčkování bytostí, které nechtějí pochopit, že globalizace s sebou nese nové pohledy do nejisté budoucnosti; staré historické pravdy zatuhly, nikoho příliš nezajímají, žijeme prý rychle a nebezpečně – připomínáme stádo pakoňů u brodu, ženoucí se k bohatým pastvinám.

S úžasem posloucháte, že nemáme právo bazírovat na historická kulturní, filozofická a politická fakta. Prima, necháme se zválcovat přílivem potřebných, zapomeneme, čeho jsme dosáhli v zájmu ukojení nadržených samopravdou, těch skutečných vlastizrádců!

Pokud nechám do domu vstoupit poutníka, vyhnance, bědného běžence, musím mu vysvětlit, že máme doma zavedené zvyklosti, pojídáme vepře, pijeme alkohol, milujeme psy, nebičujeme ženy, nekamenujeme, nepodřezáváme, většinou býváme vlažnými křesťany a katolické vedoucí činitele pomíjíme, modlitby odkládáme – ale máme v sobě zakódováno, že bližnímu se pomáhá – a pomáháme, tak jako jsme vždy i v minulosti nezůstávali chladní k potřebným.

Náboženský fanatismus, odpornost. Jenže svůdnost odsudku islámského náboženství z neznalosti k ničemu nevede, navíc lze uvěřit vrahům, že v cosi nadpozemského vůbec věří? Alláhu akbar, ano, terorističtí zbabělci vykřikují – že Alláh je největší, nenapadne je, že možná o vřelé projevy vrahů nestojí.

Nesoudnost zakládá do budoucna nebezpečí globálního konce. Vlády mají povinnost s okamžitou platností zakázat vývoz zbraní a munice, aby skončily hromadné vraždy civilistů. A zasadit se konečně, aby tajné nezůstalo pohřbeno v utajení a nekonání!

Alláh je opravdu největší - potom však musí ukončit řádění nízkých pobudů. Alláh akbar – prosíme už zítra, přátelsky zdravíme z vymazleného žaláře národů EU.

18.1.2017


Donald Trump byl žalován ženou, která ho viní ze sexuálního útoku. Její právní zástupkyně Gloria Allred sdělila novinářům, že klientka podala v úterý oficiální žalobu.


Nového amerického prezidenta obvinilo ze sexuálních útoků nejméně dvanáct žen a on ve všech případech tvrzení důrazně popírá. Zatím pouze jedna podala žalobu, ale případ brzy skončil, protože utajila svou identitu na tiskové konferenci.

Vlna obvinění se objevila po zveřejnění nahrávky z roku 2005, kde Trump vypráví moderátorovi o tom, jak ženám sahá na přirození a projde mu to, protože je "hvězda".

Allred zastupuje řadu žen tvrdících, že je budoucí prezident obtěžoval, včetně Summer Zervos z televizní soutěže Apprentice, pornoherečky Jessiky Drake a bývalé Miss USA Temple Taggart.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

18.1.2017
Obama dal milost Chelsey Manningové

Americký prezident Barack Obama dal milost Chelsey Manningové, odsouzené za prozrazení amerických vládních dokumentů serveru Wikileaks v roce 2010. Manningová byla odsouzena na pětatřicet let do vězení. Bude propuštěna 17. května a nikoliv až v roce 2045.

18.1.2017
Míra sebeklamu v Anglii je neuvěřitelná

Britský tisk: "Z Evropy budou jen kousíčky, pokud nás potrestá"

"Dejte nám to, co chceme, nebo budete rozdrceni"

3.1.2017
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30. 11.  2016 :..............160 724.29 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 107 830.73  Kč
Reklama .....................................................................19 207.00 Kč

úrok ........................................................................................1.58 Kč


Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................468.30 Kč
připojení k internetu: .....................................................1691.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................19 500.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................10 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................10 500.00 Kč
programování a správa serveru (MP) .....................10 000.00 Kč

výroba Rozhovorů Britských listů  (AK) ..................10 000.00 Kč

pronájem filmové techniky ............................................1543.00 Kč

právní výlohy ...............................................................40 000.00 Kč

Zůstatek k 31.12. 2016 : 183 560.80

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Zapomenutí - a co dál? Jan  Sláma
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
3. 11. 2016 My, nudní Češi Bohumil  Kartous
27. 10. 2016 O odkazu Václava Havla Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Cenzura ve jménu Václava Havla? Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Censorship in the name of Václav Havel? Pieter De Buysser
20. 10. 2016 Postotalitní bigoterie v naší kulturní DNA Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Kdyby nebylo Václava Havla, museli bychom si jej vymyslet Daniel  Veselý
6. 10. 2016 Srovnávat Havla, Klause a Zemana nedává smysl Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Havlovský patos v digitálu   
5. 10. 2016 Je opravdu nutné proměnit všechno v ČR v ideologický stereotyp a mediální kýč? Jan  Čulík
23. 12. 2015 O lidskoprávním „nihilismu“

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce