ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27.11.2015
Rozhovor Britských listů 33:
Jsou Syřané a Kurdové "negramoti s holou prdelí"?


S kurdsko-syrským podnikatelem Rachidem Khalilem o životě v Sýrii, o syrské demokratické revoluci, o Syřanech v České republice, a o postoji lidí k syrským uprchlíkům hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici na kabelu a na internetu, od pátku 27. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

29.11.2015

Letos v létě byl Daniel Wunsch, učitel ve škole v malebném německém městě Baden-Baden, telefonicky požádán, aby pomohl uprchlickému chlapci v jeho třídě, který se pokusil spáchat sebevraždu. "Ahmed" (jeho jméno bylo změněno), pracovitý mladý muž, který se chce stát zdravotníkem, trpěl po mnoho týdnů nespavostí a neměl nikoho než školu, kdo by mu pomohl.

Wunsch vzal chlapce do nemocnice a ubytoval ho u sebe doma, aby mu pomohl se uzdravit. "On strašně dlouho nespal," říká Wunsch. "Měl strach a bál se, že ho zatkne policie. Je to milý chlapec, který dělá své domácí úkoly a dobře pracuje v týmu, ale když nemůže spát, nemůže se ve třídě soustředit, takže mám o něho starosti."

Jeho škola letos přijala šedesát uprchlických dětí. Německo se letos připravuje na přijetí 1,5 milionu uprchlíků a ministerstvo školství předpokládá, žebude potřeba nejméně 325 000 míst pro uprchlické děti ve školách.

Přechod pro uprchlické děti do Německa ale není bez problémů. "Moji žáci jsou hodní a inteligentní," říká Wunsch, "ale mnoho z nich nemá nikoho, protože jejich rodiče jsou mrtví. Někteří jsou nemocní. Příliš mnoho jich bydlí s mnoha dalšími lidmi v jediné místnosti. Mají strach, takže nemohou spát, a pak jim jde učení špatně."

Mnoho uprchlicích dětí trpí duševními problémy. Každé páté uprchlické dítě trpí post-traumatickým stresem a polovina uprchlických dětí utrpěla psychické trauma. "Některé děti jsou tak ztraumatizované, že se nedokáží soustředit na to, co říkám," vysvětluje Nana Keck ze školy v Karlsruhe.

Když se to stane, Keck je pošle na procházku, anebo jim říká, ať se dívají z okna. Nemá kvalifikaci psychologa, aby dokázala dělat víc. "Jeden žák v její třídě byl tak ztraumatizován, že seděl se svým ruksakem na zádech a odmítal si vyndat tužku a papír. Byl plný strachu a pořád se chystal odejít. Po pár hodinách prostě odešel. Volala jsem na něho, ale nereagoval."

Situaci nenapomáhá to, že uprchlické děti musejí čekat v recepčních střediscích na registraci až půl roku. Mezitím nemají přístup ke vzdělání a jsou ohroženy násilím či zneužíváním. Sedí tam s učebnicemi němčiny, ale prostředí není pro ně nejvhodnější. Čekání v přijímacích střediscích může u dětí vyvolat další duševní problémy.

Je nesmírně důležité uprchlíkům poskytnout vzdělání a integrovat je, říká Rudi Tarneden z organizace UNICEF. "Vzdělání není jen učení. Je to také příchod. Pro mladé lidi není tak těžké naučit se nový jazyk, takže tohle je pro ně důležitá doba. Jak to zvládneme bude mít na Německo obrovský dopad. Tyhle děti jsou budoucností a jejich životy budou tady."

UNICEF požaduje zlepšení situace v přijímacích střediscích a politickou a finanční podporu pro učitele, aby mohli děti integrovat. Zprávy o rostoucím ultrapravicovém radikalismu situaci zhoršují. Přesto je nutno školám poskytnout příslušné zdroje, říká Tarneden.

Ahmed už zase chodí do školy a dostal léky, které mu mají pomoci spát. Učitelé říkají, že je zase v pořádku. Wunsch je rozhodnut, že Německo musí těmto mladým lidem pomáhat. "Tohle je nynější situace a musíme se z ní poučit a naučit se, jak věci změnit. Uprchlíci jsou lidé s problémy a mladí lidé, kteří potřebují pomoc. Žádný učitel se k nim nemůže obrátit zády a nechat je trpět."

Podrobnosti v angličtině ZDE

29.11.2015
Tisíce aktivistů demonstrovalo v Londýně proti plánovanému britskému bombardování Sýrie

Musíme se sjednotit s muslimy v naší komunitě a nepodporovat rozbroje, argumentuje dvaadvacetiletá účastnice londýnské demonstrace proti bombardování Sýrie. Text na transparentu zní: "Nebojte se. To znamená "Mír a lásku!"

Asi 4000 demonstrantů zablokovalo v sobotu dočasně ulice v centru Londýna u Downing Street. Protestovali proti plánům britského premiéra Camerona přidat se k bombardování cílů v Sýrii. Protest organizovala koalice Stop the War. K demonstraci promluvili hudebníci Brian Eno, herec Marc Rylance a stínová labouristická ministryně pro mezinárodní rozvoj Diane Abbott.

V Británii z tohoto tématu vznikl v médiích poněkud obsesivní skandál. Labouristická strana má totiž velký problém: Šéfa labouristů Jeremyho Corbyna zvolily statisíce řadových aktivistů Labouristické strany, kteří jsou však daleko "levicovější" než většinové britské obyvatelstvo a zvolení poslanci Labouristické strany, kteří jsou víceméně pravostředového přesvědčení.

V Británii tedy zuří debata o tom, zda má "levicový" Corbyn mít právo odmítat bombardování Sýrie navzdory probombardovacím názorům svých poslanců v parlamentě. Bohužel se vůbec nehovoří o meritu věci, totiž že bombardování jednotek Isis, rozptýlených jako jednotlivci mezi civilní obyvatelstvo v Sýrii, je neefektivní a jen poslouží jako verbovací nástroj pro další teroristy. Efektivní opatření proti Isis by byla hermetické uzavření hranic s Tureckem, aby nebylo možno Isis posílat zbraně, přesvědčení států jako Saúdská Arábie, aby Isis nedodávali zbraně, blokace možnosti toho, aby Isis vydělávala miliony dolarů prodejem ropy a usilovná snaha na urovnání konfliktu v Sýrii, jehož součástí musí být zrovnoprávnění syrských sunnitů.

Tyto argumenty velmi přesvědčivě a věcně shrnul Jeremy Corbyn v televizním rozhovoru v neděli dopoledne.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29.11.2015
Hlavně abychom se v západní kultuře chránili před "nekulturností islámu"...

BLACK FRIDAY FIGHTS 2015 - GRAPHIC VIDEO & AUDIO

BLACK FRIDAY FIGHTS 2015 - GRAPHIC VIDEO & AUDIOLike Mitchell Wiggs for new videos every day, and follow me on Twitter, Instagram, and Snapchat!Snapchat: MitchellWiggshttp://Instagram.com/MitchellWiggshttp://Twitter.com/MitchellWiggshttp://YouTube.com/MitchellWiggs

Posted by Mitchell Wiggs on Friday, November 27, 2015
Boje v amerických obchodech v den slev během tzv. "černého pátku" dne 27.11.2015...

28.11.2015

Před třemi dny zahájil britský deník Guardian finanční sbírku pro uprchlíky. Za tři dny se pro ně sebralo 100 000 liber, tedy 3,8 milionu Kč. Jenže pomůže to zoufalým lidem na smetištích v Dunkirku a v Calais? O nich píše v reportáži Susannah Moore:

"Nenarodil jsem se, abych tady žil takhle," říká Ali. "Mluvím třemi jazyky, ale opravdu se chci naučit japonsky. Mám strašně rád japonské filmy." Ali je z Íránu. Říká, že není sám, ale zdá se být naprosto sám. Jsme v uprchlickém táboře v Grande-Synthe, na předměstí Dunkirku, sedíme pod voskovaným plátnem ve frontě lidí na lékaře.

Avšak charakterizovat to jako tábor by byla chyba. Je to bažina. Není tady žádná, ani základní infrastruktura. Vůbec žádná. Je to pole bláta a roztrhaných stanů. Jsem obklopena lidmi, čekajícími na lékaře, s lístečky v rukou, kteří na sebe navzájem pohlížejí s podezřením. Je to ale lepší než tam, kde jsem právě byla, kde jsem nalezla Afghánce, jak spí v příkopě.

Jsem opravdu znepokojena osudem dětí, některým je jen 10 nebo 11 let, jsou bez rodičů a dospělých a mají svrab.

Ali mi vykládá, jak je vlastně v pořádku. Ale nikdo tady není v pořádku. V červnu tu přespávalo asi 150 lidí. Teď je jich tady až desetkrát víc, většinou jsou to Kurdové. Rodiny přijíždějí pořád. Průměrný uprchlík je mladý muž, to je pravda, ale přijíždí stále více žen a dětí. Sedmiletý chlapec nám ukáže svou cennou hračku - miniaturní hasičský vůz.

Ženy sedí ve stanech a smaží brambory. Usmívají se a povídají si, ale všem je zima. Všechno je mokré. Všichni mají příběhy, jak se sem dostali. Někteří mi ukazují na svých mobilech fotografie, jak vystupují z vratkých gumových člunů - ty fotky jsou svědky jejich traumatu. Jak cestovali ze Sýrie nebo Eritreje, prchali před Islámským státem, před mučením, před neuvěřitelnou temnotou, ty telefony jsou jejich záchrana. Spojují je s místem, odkud pocházejí,a se světem, z něhož jsou nyní vyloučeni.

Jsou v limbu. Toto slovo znamená kraj, okraj pekla, a je to co nejblíže pekla, co jsem kdy byla.

Politická rétorka úspěšně dehumanizovala tyto lidi jako problém někoho jiného. Britové je nechtějí, Francouzi je nechtějí. Peníze se vydávají na budování stále vyšších plotů, které trhají lidskou kůži a maso. Tak ti lidé tady hnijí. Lidské odpadky.

Z lékařského stanu vychází mladý muž, ruku má v obvaze. Zlomil si rameno. "Nemůžu spát." Doma byl lékárníkem.

Mnoho zranění je přímým důsledkem pokusů dostat se do Británie. Ale lidi podléhají nemocem i v důsledku toho, kde jsou nuceni žít. Všude lidi trpí dýchacími a střevními infekcemi, všude jsou krysy, myši, svrab.

Podmínky v těchto "táborech" neodpovídají ani těm nejzákladnějším humanitárním normám OSN. Všechno je tu nebezpečné. Vznikají požáry, protože lidem padají svíčky. Zoufalí lidi jsou v pasti a dělají zoufalé věci. Zima a strach se jim dostávají do kostí.

Říká mi lékař: "Ti uprchlíci jsou stále slabší. Je tu podvýživa. Jejich imunitní systém selhává. Nevím, jak to říct anglicky: Jsou zlomeni."

Někteří hovoří o svém traumatu a o své depresii, mnozí nemohou. Mladý lékař, dr. Mohammed Bakir, mi říká, že k němu v táboře lidi přicházejí a říkají: "Bolí mě srdce." "Už nic necítím." Prohlédnu je, ale problémy se srdcem nemají.

Lou Einhorn, psycholožka, mi ukazuje obrázky, které nakreslili její uprchličtí pacienti. Někteří kreslí násilí, jemuž unikli, jiní cestu přes moře. Mnoho obrázků znázorňuje policejní brutalitu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015
Nikoho to už dneska nezajímá - nicméně se právě ve Středozemním moři utopilo šest dětí

Turecká média informovala, že se na vratkých člunech cestujících z Turecka do Řecka utopilo šest dětí, když se ve dvou incidentech tyto čluny potopily. Dřevěný člun s asi 20 lidmi na palubě, kteří se snažili přeplout na ostrov Kos, se v pátek ráno překotil ve špatném počasí nedaleko egejského letoviska Bordum. Média uvádějí, že většině uprchlíků se podařilo dostat se ke břehu, ale dvě sestry ve věku čtyř a jednoho roku se utopily.

Druhá loď s pětapadesáti uprchlíky ze Sýrie a z Afghánistánu se o několik hodin později utopila v moři nedaleko města Ayvacik. Utopily se čtyři afghánské děti. Ayvacik je hlavním odrazovým můstkem pro lidi, kteří se snaží dostat na ostrov Lesbos.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29.11.2015

Imigranti na řecko-makedonské hranici zaútočili na makedonskou policii kamením. Zuří, že makedonská armáda začala budovat pohraniční plot. K potyčkám došlo, když byl vážně popálen elektrickým proudem na střeše železničního vozu čtyřiadvacetiletý Maročan.

Makedonská policie použila proti imigrantům ochromující granáty a projektily z umělé hmoty. Makedonské ministeerstvo vnitra uvedlo, že bylo zraněno 18 makedonských policistů. Neuvedlo, kolik imigrantů bylo raněno. Lékaři z Červeného kříže a dalších nevládních organizaci ošetřili rány na hlavě 20 lidem. Někteří z nich nemohli dýchat.

Asi 800 imigrantů z Alžírska, z Tuniska, z Libanonu, z Jemenu, z Íránu, z Pákistánu, z Bangladéše, ze Somália a z Konga uvízlo na řecko-makedonské hranici poté, co v polovině listopadu rozhodly Makedonie, Chorvatsko, Srbsko a Slovinsko, že budou vpouštět na své území pouze uprchlíky ze zemí, kde zuří válka, totiž z Afghánistánu, Iráku a ze Sýrie.

Řecká policie imigrantům nijak nebránila, v jedné chvíli utvořila ale kordon chránící makedonské policisty, protože věděla že uprchlíci nezaútočí na řeckou policii.

Fatmeh, 41, z Ahwazu v Íránu, která odmítla uvést celé své jméno, protože se obává perzekuce, uvedla: "Jsem tady už 10 dní se svými dvěma syny. Vrátíme se do Atén a uvidíme, co dělat. Návrat do Íránu je pro nás vyloučen, protože nás tam čeká jen vězení. Chápeme, že v Sýrii, v Afghánistánu a Iráku je válka, ale my také máme velký politický problém. V naší zemi není svoboda."

Humanitární organizace ostře kritizovaly balkánské země za to, že blokují přístup na své území uprchlíkům podle národnosti. Podle mezinárodního práva mají uprchlíci právo na to, aby jejich žádost o azyl byla posuzována individuálně. Nemůže být odmítána pouze na základě jejich národnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28.11.2015
Minute cake #64


Minute cake je projekt který zkoumá život filmu v rámci internetové kultury a sociálních sítí. Jedna minuta se vyložené hodí pro krátkou pozornost, pomíjivý, prchavý filmový zážitek. Každých pár dnů se objeví nový klip. Osobní, demokratické video, s touhou zaznamenávat krásu a smysl.
24.11.2015
Upozorňujeme čtenáře, že Britské listy jsou plně závislé na čtenářských příspěvcích

Jsme přesvědčeni, že v nynější iracionální protiuprchlické hysterii, kdy se velká část české společnosti děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu nebo . Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29.11.2015
Czech extreme right wing pop group scores a major success in a nationwide TV competitionThe Czech extreme right wing pop group Ortel (Verdict) was voted by the public as the second most popular music band in the Czech Republic during the well known TV contest The Czech Nightingale 2015. Ortel became notorious in 2013 due to its anti-islamic song Mešita (The Mosque), which insinuates that all muslims are terrorists and murderers (see the YouTube video above). In a nation of 10,5 million, the Mešita song has been viewed by almost three million people.

The lead singer of the Ortel music band Tomáš Ortel is well known for his activity in the Czech Neo-Nazi group Conflict 88, where he sang a song with the following text: "You the warriors of white Europe, force the Jewish dogs to go down on their knees at last!"

The exceptional popularity of the Ortel band in the Czech Republic now is being ascribed to the strong wave of xenophobia and islamophobia which has seized the Czech Republic.

Accolades were given to the Ortel Rock group during the gala "Czech Nightingale 2015" evening on Saturday night in the Prague Opera as though nothing had happened and the hate speech content of its songs were perfectly acceptable.

The event is sponsored by the Czech mineral water company "Mattoni".

Some commentators have reacted thus:

Source in Czech HERE

27.11.2015

Od pařížských útoků kráčí západní politikové s otevřenýma očima do pasti, kterou jim nastražili teroristé - stejně jako po 11. září. Západní politikové reagují bombardováním, i když bombardování je hlavním důvodem, proč čelí Západ terorismu - protože bomby drtivou většinou zabíjejí nevinné lidi, a tak pomáhají vytvářet nové stoupence pro kauzu terorismu, píše Jürgen Todenhöfer.

Jak jsem se dověděl z pohovorů s příslušníky Islámského státu v Sýrii a v severním Iráku, Bushova "válka proti terorismu" fungovala jako klasický reklamní a verbovací program pro teroristy. V roce 2001 existovaly asi dvě stovky teroristů v pohoří Hindúkuš. Dnes, poté, co si válka v Iráku vyžádala milion životů, je teroristů asi 100 000. Isis vznikl půl roku po začátku invaze do Iráku - je to Bushovo dítě.

Jak je možné, že se politikové po čtrnácti letech vůbec nepoučili z kontraproduktivních protiteroristických válek? Jak je možné, že stále věří, že nejlepším způsobem, jak se zbavit invaze vos je mlátit do hnízd bucharem?

Syrské město Rakka, kde nyní žije jen asi 200 000 osob, se stalo oblíbeným cílem útoků francouzského prezidenta Hollanda. Bombardují ho všichni, přestože z 20 000 bojovníků ISIS, kteří bývali v tomto městě, jich tam zůstávají jen asi dva tisíce. Většina z nich dávno utekla do Mosulu v Iráku anebo do Deir Ezzoru, také v Sýrii.

Francie nyní bombarduje všechno, co vypadá jako kasárna či tábory: malé továrny, komunitní budovy, nemocnice. Většina arabského světa viděla fotografie mrtvých dětí z Rakky - Isis je velmi intenzivně rozšiřuje. Za každé zavražděné dítě vzniknou další teroristé. Válka je bumerang a zasáhne nás formou terorismu.

Samozřejmě, Hollande musí reagovat. Ale mohl by reagovat trochu inteligentně. Jako šéf státu by měl vědět, že bojovníci ve městě nepochodují v těsných útvarech ani nejezdí v konvojích. Neshromažďují se ve větších skupinách a skrývají se v místním civilním obyvatelstvu, pokud možno v obytných budovách, kde žijí rodiny. To je kapitola 1 v Průvodci terorismem pro idioty.

Podívejte se na Mosul - to je město s 1,5 miliony obyvatel. Je tam asi 15 000 teroristů z Isis. K zničení Isis by bylo nutno vyhladit celé město.

V říjnu 2014 jsem byl prvním západním novinářem, který strávil určitou dobu s ISIS a bezpečně se vrátil. Během mého tamějšího pobytu se na nás opakovaně zaměřovaly americké stíhačky a drony. Pokaždé se bojovníci Isis neuvěřitelně rychle rozptýlili mezi místní civilní obyvatelstvo.

Bombardovací strategie Francie - k níž se teď chce přidat i Británie - postihne především civilní obyvatelstvo. Z toho bude mít Isis šílenou radost. Hollande by je učinil šťastnějšími, jen kdyby vyslal pozemní vojska. To je jejich naprostý sen. Chtějí konečně bojovat ve své imaginární válce proti USA, Francii a Británii - pozemní válku. Taky ji zřejmě vyhrají. Jsou vynikajícím způsobem vycvičeni a milují smrt. Západní vojáci milují život. Západ nemůže Isis porazit vojensky.

Ale jsou způsoby, jak může Západ Isis porazit. Zaprvé musí Amerika zabránit státům v Perském zálivu, aby dodávaly teroristům v Sýrii a v Iráku zbraně.

Zadruhé musí Západ pomoci Turecku hermeticky uzavřít své hranice s "Islámským státem" a zastavit proud nových bojovníků, kteří se přidávají k Isis.

Zatřetí, Isis může existovat jen proto, že se jí podařilo spojit se s utlačovaným sunnitským obyvatelstvem v Iráku a v Sýrii. To je ta voda, která nese projekt Isis. Kdyby se Západu podařilo vyjednat v Iráku a v Sýrii národní smíření a integrovat sunnity do politického života, Isis by skončil, jako ryba na suchu.

Je tak obtížné pochopit, že pokusy porazit terorismus válkami selhaly? Že musíme konečně začít zacházet s muslimy jako se skutečnými partnery, ne jako s levnou pumpou na benzín, kterou můžeme využívat, kdykoliv se nám toho zachce? Bombardování civilistů vytvoří nové teroristy. To se bude dít znovu a znovu.

Kompletní článek v angličtině ZDE

27.11.2015
Jak Západ leze Isis do pasti

Americká koalice začala bombardovat Islámský stát v srpnu 2014. Je to velmi intenzivní válka, která se skoro vůbec nedostává do médií. Bylo podniknuto 57 000 letů a 8300 leteckých úderů v Iráku a v Sýrii proti 16 075 různým cílům. Drtivou většinu těchto útoků podnikla americká letdla. Pentagon odhaduje, že bylo usmrcenop 20 000 stoupenců Isis. Jordánsko, Bahrain, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se přestaly na bombardování podílet, takže je to nyní v podstatě jen západní válka.

Dalo se očekávat, že tak intenzivní válka srazí Isis na kolena. Jenže Pentagon také odhaduje, že počet aktivních bojovníků Isis zůstal stejný jako v roce 2014, tedy 20 000 - 30 000, a americká rozvědka odhaduje, že se k Isis přidalo 30 000 lidí ze 100 zemí světa. Letecká válka, krátce řečeno, k porážce Isis nevede.,

Kromě toho došlo k podstatné změně v taktice Isis. Organizuje nyní útoky v zahraničí. Plán Isis má tři cíle:

- demonstrovat sílu a schopnosti a nahradit to, co zbývá z al Kajdy

- vyvolat pokud možno co nejsilnější nenávist vůči muslimům v Evropě, zejména v Británii a ve Francii

- vyvolat intenzivnější válku se Západem, ideálně za pomoci západních pozemních vojsk

Je ohromující, že Západ činí znovu úplně tytéž chyby jako po roce 2001 a že západní politikové padají do stejné pasti. Nejsou schopni uznat, že Isis chce vyvolal rozšířenou válku a že se mu tohoto dostane a že vedení Isis je velmi spokojeno s tím, čeho docílilo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28.11.2015
Minute cake #65Minute cake je projekt který zkoumá život filmu v rámci internetové kultury a sociálních sítí. Jedna minuta se vyložené hodí pro krátkou pozornost, pomíjivý, prchavý filmový zážitek. Každých pár dnů se objeví nový klip. Osobní, demokratické video, s touhou zaznamenávat krásu a smysl.

27.11.2015
V roce 2015 přišlo do Evropy přes moře do Řecka 726 949 osob

41 procent z nich byly ženy a děti

Nesmysly v českých médiích o uprchlících lehce vyvrátí autoritativní statistika na stránkách Úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Do Evropy na vratkých člunech v zoufalém pokusu se zachránit přišlo během roku 2015 726 949 osob. Z nich 92 procent pochází z 10 zemí světa, které produkují největší množství uprchlíků, 41 procent příchozích byly ženy a děti, 59 procent byli muži. 60 procent uprchlíků přichází ze Sýrie, 24 procent z Afghánistánu, 8 procent z Iráku, 3 procenta z Pákistánu, 1 procento ze Somálska, 5 procent z ostatních zemí.

Podrobnosti ZDE

Podle celkového regionálního přehledu UNHCR přišlo do Evropy všemi cestami přes Středozemní moře v roce 2015 874 646 lidí. V důsledku toho, že Evropa stále neumožňuje uprchlíkům, aby přišli do Evropy legálním a bezpečným způsobem, poté, co by byly jejich žádosti o azyl férově zhodnoceny, zahynulo při této cestě 3510 lidí. Za tato úmrtí nesou přímou odpovědnost činitelé Evropské unie.

Pozoruhodné je, že úmrtí tři a půl tisíce lidských bytostí v Evropě nikoho nevzrušuje. Je to bezprecedentní situace. Takové postoje jsme v Evropě nikdy dosud nezaznamenávali. Holt mrtví nebyli běloši.

Poměr příchozích je 48 procent žen a dětí a 62 procent mužů. Mužů je podle odborníků více, protože se snaží nejprve zakotvit v Evropě po nebezpečné cestě, a teprve pak povolat své rodiny. (JČ)

28.11.2015
Britský konzervativní ministr byl donucen k rezignaci kvůli neřešenému šikanování aktivistů ve své straně

Grant Shapps, konzervativní ministr pro mezinárodní rozvoj, byl v sobotu donucen odstoupit ze své funkce, protože jako nedávný předseda Konzervativní strany ignoroval stížnosti na šikanování konzervativních politiků, které nakonec vedlo k sebevraždě.

V září 2015 spáchal sebevraždu konzervativní aktivista Elliot Johnson poté, co se stal terčem vyhrožování a šikanování od Marka Clarkea, organizátora mládežnického křídla Konzervativní strany.

Na Clarkea si Shappsovi stěžovala letos v lednu poslankyně Horní sněmovny Sayeeda Warsi, že se stala kvůli svým názorům, hájícím kauzu Palestinců, od něho na Twitteru terčem útoků. Clarke se snažil na Twitteru vytvořit dojem, že je baronka Warsi antisemita. Napsala Shappsovi: "Očekávám, že mi sdělíte, jaké kroky proti panu Clarkeovi podniknete." Nepřišla žádná reakce. O osm měsíců později spáchal v důsledku šikanování od Clarkea sebevraždu mladý konzervativní aktivista Elliot Johnson. V dopise, napsaném před svou sebevraždou Elliot Johnson jmenoval Clarkea jako násilníka, který mu vyhrožoval, že mu zničí kariéru. Clarke byl minulý týden doživotně vyloučen z Konzervativní strany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28.11.2015
Popularita Donalda Trumpa poklesla o 12 procent

Podpora prezidentského kandidáta Donalda Trumpa mezi stoupenci Republikánské strany poklesla za méně než týden o 12 procent. Trump sice stále zůstával podle průzkumu z 27. listopadu mezi Republikány nejpopulárnějším kandidátem na amerického prezidenta, s podporou 31 procent Republikánů, avšak před pěti dny, 22. listopadu, byla jeho podpora 43 procent.

Trumpova popularita poklesla poté, co po pařížských útocích z 13. listopadu navrhl registrovat ve speciální databázi všechny muslimy žijící v USA, což kritikové přirovnali k povinné registraci židů v nacistickém Německu.

Trump byl také kritizován za to, že se na veřejnosti posmíval invalidnímu reportéru listu New York Times a zesměšňoval jeho invaliditu.

Tvrdil také nesmysl, že během útoků z 11. září 2001 "tisíce lidí v New Jersey se radovalo" z pádu věžáků WTC.

Poklesla také popularita Bena Carsona, neurochirurga v důchodu, který mj. tvrdí, že homosexualita je jen zlozvyk, který se dá odnaučit. Pro Carsona by 27. listopadu hlasovalo jen 15 procent Republikánů.

Floridský senátor Marco Rubio a texaský senátor Ted Cruz mají podporu 8 procent Republikánů a floridský guvernér Jeb Bush 7 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28.11.2015
Turecko varovalo své občany, aby necestovali do Ruska

Turecké ministerstvo zahraničí upozornilo občany, aby odložili všechny "nenaléhavé" cesty do Ruska, až do doby, "kdy se situace vyjasní".

Rusko omezilo turistiku, brání vjezdu tureckých kamionů na své území, zkonfiskovalo velké množství dovážených tureckých potravin a začalo připravovat řadu širších hospodářských sankcí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20.11.2015
Rozhovor Britských listů 32:
Jak Česko ohrožuje své strategické postavení a bezpečnost


Ve čtvrtek 19. listopadu zrušila Federica Mogherini svou návštěvu ČR, protože tamější islamofobní a protiuprchlická atmosféra "nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice". Ohrozí svými iracionálními extremistickými názory. které v ČR nyní převažují ve veřejné debatě, svou marginalizací svou ekonomickou i strategickou bezpečnost? O tom hovořil Bohumil Kartous s Janem Čulíkem v tomto rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionální televizi, přístupné na kabelu a na internetu, od pátku 20. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

28.11.2015
Prague gallery bans an exhibition of pictures of Czech politicians for being "anti-state"


On 17th November, the day of 26th anniversary of the democratic revolution in Czechoslovakia which brought about the fall of the authoritarian communist regime in that country, a Prague gallery banned an exhibition of "anti-state" caricatures of Czech politicians.

Caricatures of Czech politicians by the graphic artist Petr Jedlička were taken down from the walls of the "Literary Café" in Týnská Street in Prague for being subversive. The caricatures made fun of the vanity of the former Czech prezident Václav Klaus, depicted the oligarch Andrej Babiš who holds the post of Finance Secretary and Deputy PM, as a scarecrow and criticised the nationalism of Czech President Miloš Zeman, pointing out his financial connections to the Russian oil company Lukoil. The Literary Café in Týnská Street is operated by the municipal institution Galerie hlavního města Prahy (Prague Galleries). The manager of The Literary Café Zdeněk Cibulka says that the decision to take down the pictures from the walls of the Literary Café was "correct".

Sources in Czech HERE HERE

27.11.2015
Rusko v ČR?
"Státní organizace" nemůže vystavovat "protistátní obrazy"Tak mi zakázali výstavu v Týnské, respektive po týdnu ji sundali s tím, že nemůžou jako "stání organizace" vystavovat "protistátní" obrazy. (Pobavil pan Cibulka z Týnské... Poslal jsem GHMP dotaz, zda to skutečně myslí vážně... K výročí 17. listopadu to je opravdu symbolické, píše Petr Jedlička ZDE

Tyto obrazy Literární kavárna v Týnské jako "státní institce" "nemůže vystavovat".

27.11.2015Lidé, přicházející do Evropy začínají být stále více nemocní. Jejich zdraví se zhoršuje. Časté jsou epidemie noroviru a svrabu. Humanitární pracovníci v Srbsku hovoří o tom, že se matky po čtrnácti dnech cesty za strašlivých podmínek nejsou schopny starat o své děti. Jestliže EU nebude rychle reagovat, bude čelit ještě horší humanitární krizi.

Většina teenagerů se musí starat jen o akné, domácí úkoly a problémy se vztahy. Kasra, sedmnáctiletý chlapec z Afghánistánu, má daleko složitější problémy, píše britský týdeník Economist. Během své cesty z Afghánistánu do Evropy přes íránské pohoří, "viděl mnohokrát smrt", a také znásilňování. Ani v tranzitním táboře v Chorvatsku se necítí bezpečný a neví, jak by s ním ostatní uprchlíci zacházeli, kdyby věděli, že je homosexuál. "Vy máte takové štěstí, že žijete v Evropě," říká. Chce se dostat do Německa stát se tam maskérem.

S příchodem zimy počet migrantů, kteří podnikají nebezpečnou cestu přes Středozemní moře normálně klesá. Letos ale ne. V říjnu 2014 přišlo do Evropy přes Středozemní moře 23 000 lidí, letos v říjnu jich bylo více než 220 000. Bylo to více než celkový počet za celý loňský rok. I když počet příchozích začátkem listopadu poklesl, pořád jich přichází asi desetkrát tolik než v roce 2014. Avšak jak teploty klesají a vlny přistěhovalců se netenčí, reakce Evropy zůstává zoufale nedostatečná. A po teroristických útocích z 13. listopadu to může být ještě horší.

Nárůst počtu příchozích uprchlíků je důsledkem eskalace krize v Sýrii, říká Itayi Viriri z Mezinárodní organizace pro migraci. Asi 60 procent lidí, kteří letos přešli přes Středozemní moře, jsou Syřané. Ale zvyšují se i počty příchozích z Iráku, z Afghánistánu, ze Somálska a z Pákistániu. Většinou přicházejí přes Turecko.

Některé země na Balkáně začaly odmítat příchozí, částečně proto, že nezvládají obrovské počty, ale také v důsledku zvýšených obav po pařížských útocích. 19. listopadu oznámilo Srbsko, že dovolí příchod jen Syřanům, Iráčanům a Afgháncům. Makedonie a Chorvatsko rychle přijaly totéž opatření. To vedlo k chaotickým scénám, na hranicích. V Řecku zústalo tisíc imigrantů z Íránu, Bangladéše a Pákistánu na hranici po čtyři dny. Jedna skupina zahájila hladovku, více než deset lidí si na protest zašilo ústa. Asi 150 lidí bylo deportováno zpět do Řecka.

Pomoc po cestě je velmi nedostatečná. Na řeckých ostrovech, jako je Lesbos, pomáhají uprchlíkům v podstatě jen nadšení, ale nezkušení dobrovolníci. Navzdory tomu, že uprchlíci přicházejí už dlouhé měsíce, infrastruktura pro uprchlíky, přístřeší a zdravotní péče jsou stále nedostatečné. Ve Slavonském brodu, v tranzitním táboře v Chorvatsku, jsou k dispozici řady vytápěných stanů s palandami, na nichž si příchozí mohou na pár hodin odpočinout, než půjdou dál. Situace je ale dezorganizovaná. Uprchlíci nevědí, kde jsou, ani jak dlouho tam budou, proces rozdávání teplého šatstva byl náhodný. Někteří uprchlíci jdou ve vietnamkách anebo v letních botách.

To znamená, že lidé, přicházející do Evropy, začínají být stále více nemocní. Jejich zdraví se zhoršuje. Časté jsou epidemie norovirusu a svrabu. Humanitární pracovníci v Srbsku hovoří o tom, že se matky po čtrnácti dnech cesty za strašlivých podmínek nejsou schopny starat o své děti. Jestliže EU nebude rychle reagovat, bude čelit ještě horší humanitární krizi.

Evropská unie se ale daleko více nyní zajímá o tom jak snížit počet příchozích uprchlíků, než jak zajistit bezpečí pro ty, kteří už v Evropě jsou. 29. listopadu se má konat summit v Bruselu, kdy má Turecko dostat 3 miliardy euro finanční pomoci pro uprchlíky a další pobídky, včetně obnovení přijímacího procesu vstupu Turecka do EU a bezvízového přístupu pro Turky do Evropy. Za to se očekává, že Turecko bude přesvědčovat uprchlíky, aby zůstali na jeho území. Má dát Syřanům povolení pracovat a umožnit jim přístup k zdravotnictví a dětem uprchlíků do škol.

Avšak nikdo, kdo s uprchlíky pracuje v Turecku, si nemyslí, že země bude schopna rychle vlnu uprchlíků zastavit. Nechat uprchlíky po cestě trpět a dovolit, aby na imigrační trase převládl chaos, to není řešení, uzavírá Economist.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015
Zastřelte nás, nebo nám pomozte

Stovky uprchlíků, kteří uvízli v zemi nikoho na řecko-makedonské hranici stojí u tohoto zoufalého nápisu naškrabaného na kusu lepenky, píší reportéři CNN.

Na turecké hranici se Sýrií zmlátili pohraniční stráže muže, který prchal před nesnesitelným násilím ve své vlasti. Byl donucen se vrátit zpět mezi mučitele.

Ve Švédsku pláče náměstkyně ministerského předsedy: Její země si už s vlnou uprchlíků nedokáže poradit a uzavírá své dveře většině z nich.

To jsou tři momentky života uprchlíků, kteří se snaží najít nový život na kontinentu, zděšeném teroristickými útoky a neschopném pomoci lidskému utrpení, způsobené válkou v Sýrii.

Nejextremnějším případem protestu je deset Íránců, kteří si na řecko-makedonské hranici jehlou a nití sešili své try. Sedí tam před pořádkovou policií už několik dní - drží tak hladovku. Patří k asi 1300 uprchlíkům, kteří uvízli v zemi nikoho mezi Řeckem a Makedonií poté, co Makedonie a několik dalších zemí na západním Balkánu začaly bránit občanům některých zemí ve vstupu na jejich území.

Turecko tento týden začalo bránit Syřanům ve vstupu na turecké území. Turecké pohraniční stráže bijí uprchlíky a nutí je, aby se vrátili do Sýrie, nebo je tam deportuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015


Mnozí z 1,1 milionu syrských uprchlíků v Libanonu mají problém najít obživu a dostávají jen minimální pomoc, takže sotva přežívají. Odhaduje se, že až 90 % z nich je zadlužených a téměř každý musí něco obětovat, napsala Samíja Kalabová.


Asi 603 000 uprchlíků v Libanonu dostává každý měsíc od Světového potravinového programu elektronickou poukázku v hodnotě 21 dolarů (přibližně 550 Kč). Nárok na tuto dávku má nejvýše pět členů rodiny - a od července do srpna se dávka kvůli nedostatku financí snížila z 30 na pouhých 13,50 dolaru (přibližně 350 Kč).

Další organizace poskytují omezenou finanční pomoc. UNHCR poskytuje 17 561 "nejhůře zranitelným uprchlíkům" 175 dolarů měsíčně (asi 4 500 Kč). Palestinští uprchlíci ze Sýrie také získávají určitou pomoc od UNRWA. Různé další skupiny poskytují jinou pomoc, ale je jí velmi málo.

Další pomoc Světového potravinového programu v příštím roce není nic jistého, podle současných kalkulací zbývají peníze asi na dva měsíce.

Zde jsou ilustrativní příklady šesti rodin a jejich rozpočtů.

Abdal Hámid
Pochází z Idlíbu
Žije v Ansaríji, okres Týr, Libanon
Počet členů rodiny 11
Měsíční výše pomoci 105 dolarů
Měsíční příjem v "dobrém" měsíci 350 dolarů
Měsíční výdaje 650 dolarů

"V mé rodině jsou tři muži, takže máme štěstí. Ale kvůli mému stavu mého srdce nemohu pracovat, a můj zeť... si zlomil nohu, takže nemůže pracovat. Zůstala jediná osoba, která rodinu podporuje. Syn pracuje na stavbě za 30 - 35 dolarů denně. Ale práce není pravidelná a nejvýše smí pracovat deset dnů měsíčně. Očekáváme, že v zimě vydělá méně, protože e příliš nestaví. Neexistuje opravdu způsob, jak pokrýt naše náklady. Nemáme jinou možnost, než se zadlužovat. Mám velkou rodinu; je mnoho hladových krků. Jen náš měsíční rozpočet na stravu činí 100 - 150 dolarů. Takže máme v obchodě dluhy. Žena nakupuje obilniny, protože vydrží, a zeleninu, protože je levná a říká, že je zdravá. Používá lilek a brambory do jídel, která normálně obsahují maso. Neochutnal jsem maso po léta. Ale řezník, příjemný člověk, nám dává zdarma kosti. Takže žena udělá výborné ragú s rajčaty, které nám vydrží nejméně čtyři dny."

Samira
Pochází z Idlíbu
Žije v Ansaríji, okres Týr, Libanon
Počet členů rodiny 7
Měsíční pomoc 105 dolarů
Příjem rodiny 250 dolarů
Výdaje 500 dolarů

"Všichni v rodině trpíme vysokým krevním tlakem a stále potřebujeme léky. Ty ale nehradí OSN a snažila jsem se najít organizaci, která nám může pomoci, ale nevím, kam se obrátit. Mám u lékárníka dluh 3 000 dolarů. Je to hrozný pocit: Pocit, že dlužím někomu za něco tak důležitého pro přežití. Sestra Akram je invalidní, ale nemůžeme si dovolit koupit jí vozík, takže musí chodit po rukou. Není těžké rozhodovat o penězích, děláme těžké oběti... Nemůžu říci, jestli najdeme způsob, jak vyjít. Jsme zadlužení jako všichni. Libanon je drahý. Když jsme přišli, měli jsme trochu úspor."

Matar
Pochází z Aleppa
Žije v Bisaríji, okres Sidon, Libanon
Počet členů rodiny 5
Měsíční pomoc 105 dolarů
Měsíční příjem rodiny 250 dolarů
Výdaje 300 dolarů

"Trik je v tom, aby věci vydržely. Kupujeme spousty zeleniny a obilovin. Žena dělá výborný zeleninový bulgur. Je chutný. Jíme ho takřka každodenně. Vydrží skoro týden. Každý týden sepisujeme seznam věcí k nákupu: Zelenina, lilek, brambory, rýže, bulgur, luštěniny, koření zátar, olej, česnek a cibule. Měsíčně nás to stojí kolem 150 dolarů. Kromě toho platíme měsíční nájem 50 dolarů. Náš domácí souhlasil, aby nám na rok s nájmem pomáhala charitativní organizace, ale ale příští rok budeme muset platit 300 dolarů měsíčně, a nevím, jak to uděláme. Vidíte, že pořád myslím na peníze. Počítám vejce, přemýšlím, kolik nás stála. Než koupím krabičku cigaret, musím to promyslet. Díkybohu nikdo v rodině není nemocný. Bojím se zimy, protože náš pokoj je tak studený a koupit kamna je tak drahé. Nevím. Nevím, jak to uděláme."

Bajan
Pochází z Homsu
Žije v Bisaríji, okres Sidon, Libanon
Počet členů rodiny 3
Měsíční pomoc 63 dolary
Příjem rodiny 0
Výdaje 200 dolarů

"Manžel zmizel v Sýrii před třemi lety. Odešel a už se nevrátil. Takže když jsem utekla z domu, šla jsem s Abú Šádím, švagrem, a jeho rodinou. Starají se o mě a mé dvě malé děti, a o všechny naše výdaje. Muži v rodině pracují na stavbě. A já pomáhám, kde mohu. Kupujeme hlavně zeleninu. Tuhle jsem našla růst pod stromem. Je to divoká rostlina, kterou můžeme použít k vaření. To nejlepší na tom je, že je zdarma."

Fózíja
Pochází z Hamy
Žije v Bisaríji, okres Sidon, Libanon
Počet členů rodiny 5
Měsíční pomoc 105 dolarů
Měsíční příjem 300 dolarů
Výdaje 500 dolarů

"Musím kupovat pleny pro osmiletou dceru. Je postižená. Myslím, že doktor říkal, že je to meningitidou. Nemůžeme si dovolit léky nebo léčbu. Má záchvaty a vždycky si přeje, abych byla s ní... Když sestavíme rozpočet, musím připočíst pleny. Dostanu jich 15 za 13 dolarů. Kromě nájemného a stravy je to jeden z našich největších výdajů."

Nadžva
Pochází z Jarmúku
Žije v uprchlickém táboře Šatíla na předměstí Bejrútu v Libanonu
Počet členů rodiny 5
Měsíční pomoc 130 dolarů
Příjem rodiny 500 dolarů
Výdaje 600 dolarů

"Každý měsíc plánujeme. Plán je velmi důležitý. Mám o dost větší štěstí než většina Palestinců ze Sýrie v tomto táboře, mám se lépe, protože mám práci a mohu se starat o mé tři dcery. Takže prvního zaplatím 300 dolarů nájemného a pak 35 dolarů za služby. To už je polovina peněz pryč. Pak musím zaplatit 200 dolarů za půjčky. Podívejte, manžel je v Německu. Našli jsme Libanonce, který nám dal půjčku 5 000 dolarů, a zatímco čekáme na vyřízení žádosti o azyl, každý měsíc přijde pro splátky, které musím zaplatit. Pořád potřebuji pomoc od UNRWA, i když pracuji. Cokoliv zbude, utratím za potraviny. Pokud by dcera onemocněla, byla by to katastrofa. Zdravotnictví je tu tak drahé. Nikdy nekupujeme oblečení. Naposledy jsem koupila dcerám oblečení před dvěma lety, ale nikdy si nestěžují. Mé děti jsou úžasné. Jsou nejlepší na světě... A mé cigarety, musím si koupit cigarety."

Podrobnosti v angličtině: ZDE

27.11.2015

V prvních opojných týdnech Arabského jara hovořili komentátoři o významné roli sociálních sítí. Podobně jako v Československu v šedesátých letech však byla daleko významnější exploze populární kultury ve veřejném prostoru. Syřané vyjadřovali svou naději v lidskou důstojnost a lidská práva hesly, nápisy na zdech, kreslenými vtipy, tancem a písněmi, píše syrský autor Robin Yassin-Kassab, spoluautor připravované knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War (Hořící země: Syřané v revoluci a ve válce) (Pluto, leden 2016)

Jakmile na demokratickou revoluci zareagoval Asadův režim krutým útlakem a masakrováním pokojných aktivistů, občanští revolucionáři se snažili adaptovat. Založili nezávislé tiskové kanceláře, desítky rozhlasových stanic a více než 60 nezávislých novin a časopisů. Vznikala anonymní kulturní družstva, jako například Mladé syrské objektivy. Na rozdíl od elitářské, autoritářské kultury Asadova režimu, šířené shora, nová revoluční kultura po roce 2011 vznikala zdola a debatovalo se o ní na ulicích.

V osvobozeném městě Rakka se konal první hiphopový koncert, než město ovládli transnacionální džihádisté z Islámského státu. Vznikla heavymetalová scéna.

Spisovatel Khaled Khalifa, jehož dvě knihy "Ve chvále nenávisti" a "Žádné nože v kuchyních tohoto města" se dostaly do předvýběru na Mezinárodní cenu arabské prózy, žije dál ve válkou postiženém Damašku. Asadovi násilníci mu zlomili ruku.

Zpěvák Ibrahim Qashoush, který zpíval davům v městě Hama "Vypadni, Bašare!" byl brzo poté nalezen v řece Orontes s vyřezanými hlasivkami. Když mezinárodně uznávaný karikaturista Ali Ferzat nakreslil Asada, jak prchá do exilu spolu s Muammarem Gadáfím, tajná policie mu zlámala prsty, aby nemohl kreslit. Dnes žije v Kuvajtu. Jiný karikaturista, Akram Raslan byl r. 2012 umučen k smrti.

Asadovy barelové bomby a do menší míry i masakry Isis vyhnaly z domovů asi 12 milionů Syřanů.

Uprchlíci si s sebou přinesli svou kreativitu. Jedním z nejnaléhavějších kulturních úkolů je jak vzdělávat ztracenou generaci syrských dětí. V Evropě se Syřané organizují politicky i kulturně. Palestinsko-syrská hudební skupina Refugees of Rap, která uprchla z Damašku, když bylo jejich studio zničeno a když jim bylo vyhrožováno smrtí, nyní má základnu v Paříži. 20 silných písní z jejich alba z r. 2014 The Age of Silence vypráví o životě pod padajícími bombami.

Syrskou zkušenost z exilu také zaznamenávají pozoruhodné dokumentární filmy. Film Our Terrible Country (Naše strašná země) zkoumá vztah mezi mladým fotografgem Ziadem Homsim - kterého mučil Asad a který nakonec upadl do zajetí Islámského státu - a levicového myslitele a bývalého politického vězně Yassina al-Haj Saleha.

Ve filmu On the Bride Side, pět syrských a palestinsko-syrských uprchlíků se propašují z Itálie do Švédska v převlečení za svatebčany. Film je tragikomickým komentářem k evropským postojům k uprchlické krizi i k utrpení Syřanů.

Syřané jsou právem rozzuřeni, že se na ně svět vykašlal. Avšak už se jim podařilo změnit obraz uprchlíků v Evropě - dosud přicházejí tajně imigranti přes hranice mlčky, ve tmě. Dnes - díky jejich revoluční zkušenosti - Syřané pochodují za denního světla, po tisících, a požadují lidskou důstojnost.

Kompletní článek v angličtině ZDE

27.11.2015

Americký republikánský kandidát na amerického prezidenta Ben Carson srovnal syrské uprchlíky k vzteklým psům. Donald Trump by je poslal zpět.

Nicholas Kristof, komentátor deníku New York Times, se rozhodl Carsonovi i Trumpovi představit Hebu, zděšenou, zoufalou dvacetiletou dívku, která sní o tom, že bude malířkou, a právě se jí podařilo nebezpečným způsobem uprchnout z území ovládaného Islámským státem v severní Sýrii.

Před dvěma měsíci ji uvěznili, protože její tříměsíční sestra měla prý příliš krátkou sukni. Policie ji také kritizovala, že ona sama má příliš těsně šaty a že je v nich vidět její ženský tvar. Byla pro to vězněna po řadu hodin, až ji příbuzní vysvobodili zaplacením pokuty.

Heba měla štěstí, ženy jsou běžně bičovány za porušování předpisů v oblékání. Její sestra viděla, jak ukamenovali ženu, obviněnou z cizoložství.

"Kdybych měla na sobě tohle," ukazuje Heba na své těsné džínsy, "usekli by mi hlavu".

S matkou a sourozenci se jí podařilo nebezpečným způsobem přeplout na řecký ostrov. Vzal jsem ji na večeři do pizzerie a cestou mi ukazovala, za co všechno by lidé na území Islámského státu byli popraveni - za nevhodný oděv nebo za rozhovor s příslušníkem druhého pohlaví, nebo za jiné další "zločiny".

"Je to rozdíl milion procent," řekla mi o životě na Západě. "Jakmile se z té oblasti dostanete, celé vaše tělo se uvolní."

Syřané jsou všeobecně daleko vzdělanější a daleko víc středostavovští než občané jiných zemí v tomto regionu a ženy jsou daleko emancipovanější.

V osobním kontaktu jsou syrští uprchlíci plní strachu. Heba mi nedovolila použít její příjmení ani zveřejnit její fotografii, protože se obává, že by se Islámský stát pomstil jejím příbuzným.

Zamýšlí Donald Trump opravdu poslal tyto lidi zpět do Sýrie na smrt?

Heba má plné zuby násilí a extremismu - jenže na Západě se nyní setkává s novým druhem politického extremismu, který se zaměřuje právě na uprchlíky.

"My nejsme teroristi," sdělila mi, nechápajíc, jak by se jí mohl někdo bát. "My před tím právě utíkáme."

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015
Jak dochází k islamistické radikalizaci mladých lidí:

"Už jsem málem odjela do Sýrie. Ve svých představách už jsem tam byla, v Islámském státě," svěřuje se osmnáctiletá dívka z Bruselu.

Dívka, kterou reportér Jason Burke nazývá jménem Maysa, byla jako mnoho jiných dalších teenagerů - její prarodiče se přistěhovali do Belgie z Maroka před padesáti lety a její rodiče byli víceméně úspěšní při vybudování své kariéry a domova pro své děti. Maya mluví dvěma místními jazyky - vlámsky a francouzsky - a také arabsky a anglicky, což se naučila ze školy a z hudby. Její rodiče jsou muslimové, ale víru neberou příliš striktně. Maysa se ve škole učila dobře a měla spoustu přátel.

"Má učitelka mi říkala sluneční paprsek," říká Maysa.

Před rokem ten sluneční paprsek přestal svítit. Nejprve začala Maysa nosit džilbáb, volný hábit, který nosí zbožné muslimské ženy. Přestala chodit tancovat a zpívat a přestala kouřit cigarety. Přestala chodit do hospody s přáteli, kteří pili alkohol.

"Bylo to jak černá díra," vzpomíná na to dnes.

První kontakt přišel prostřednictvím sociálních sítí. Původně začala nosit džilbáb, aby skryla to, že "trochu ztloustla", říká. Jakmile zveřejnila svou selfie v džilbábu na sociálních sítích, kontaktovala ji jiná dívka pod dvacet. Hovořily o jejím "novém vystupování" a začaly spolu chodit nakupovat. Maysa se tak seznámila se skupinou mladých dívek z obdobného prostředí, jak byla ona. Všechny byly imigrantského původu a pocházely z chudších, i když nikoliv nejchudších bruselských čtvrtí.

Hovořilo se o islámu a o tom, jak tolik muslimů vlastně selhává a "nedodržuje víru". Pak se hovořilo o politice a o "celosvětovém pronásledování muslimů". A nakonec o ISIS, o životě v novém chalífátu a jak je to tam bezvadné. "Říkali mi, že tam není žádná zločinnost a nikdo se tam nediskriminuje. Hovořili o vztazích mezi muži a ženami a že bych si měla nalézt dobrého manžela, i když bych byla jednou z několika jeho žen. Hovořili o bojích proti nevěřícím a heretikům, ale nezmiňovali se o násilí ani o popravách."

Maysa dostala nový levný mobil s předplacenou sim kartou a bylo jí řečeno, aby ho utajovala. Na tento telefon dostávala textové zprávy o tom, kde bude další schůzka.

"Uvědomuju si, že jsem je vůbec neznala. Jen jejich křestní jména. Ale nepřišlo mi to tehdy divné," říká Maysa.

Je zjevné, že Belgie měla už před pařížskými útoky vážný problém s islamistickými extremisty. Za posledních 18 měsíců byla z Belgie zosnována celá řada atentátů v zahraničí. Belgičtí extremisté vysílali bojovníky do Afghánistánu a do Iráku. Do Sýrie odešlo z Belgie bojovat až 500 Belgičanů. Asi 50 z nich byly ženy.

Některé ženy přitahuje extremismus v důsledku jejich patologického zázemí a marginalizovaného života. Jednou takovou byla šestadvacetiletá Hasna Aït Boulahcen z rozvrácené rodiny, která donedávna kouřila, pila vodku a chodila na mejdany. Půl roku před tím, než zahynula při policejní razii, tato dívka shodila sluneční brýle, džínsky a kovbojské boty a přešla na přísný islamistický způsob života. Chtěla jet do Sýrie. Její matka sdělila médiím, že její dceři extremisté proprali mozek.

"Rodiny to nezaznamenávají." Antropolog Johan Leman poukazuje na to, že verbíři z Islámského státu často přesvědčují mladé lidi, že jejich rodiče "neznají pravý islám". "Dávají typické rebelii teenagerů islamistický rozměr," konstatuje Leman.

Maysu pak nutili, aby jela do Sýrie. "Je to mimo politiku a mimo náboženství. Je to lidech, kteří se dávají dohromady, protože je vzrušuje, že jsou součástí 'něčeho velkého'. Je to subkultura mladých lidí a obrovskou roli v tom hrají skupiny mladých lidí téhož věku," vysvětluje profesor Rik Collsaet, bruselský expert na islamistický extremismus.

Na poslední chvíli začala Maysa váhat. Nemohla také najít svůj pas, její rodiče něco tušili a schovali jí ho. Požádala extremistickou skupinu o čas, ale byla odmítnuta. A skupina jí začala vyhrožovat. Před sedmi měsíci rozbila svůj tajný telefon a přerušila všechny styky s extremistickou skupinou.

Teď znovu chodí v džínech, v tričkách, maluje si nehty a kouří jako předtím.

"Byla jsem totálně zradikalizovaná. Nemyslela jsem své vlastní myšlenky. Nebylo to to, čím já jsem," vysvětluje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015

I jestli má Turecko pravdu, že vstoupila ruská stihačka do jeho vzdušného prostoru, letadlo bylo nad tureckým územím jen po dobu 17 vteřin - a nečinilo žádné nepřátelské kroky vůči Turecku, píše newyorský rusista profesor Mark Galeotti. K narušování výsostného leteckého prostoru, obyčejně v méně napjaté politické situaci, dochází pořád. Běžně by se očekávalo, že budou vystřeleny varovné výstřely a pak dojde k pokusům vetřelce donutit k odletu či k přistání.

Že Turecko ruskou stihačku sestřelilo, a to během 17 vteřin, přičemž turecký prezident Erdoğan zdůrazňuje, že rozkaz dal on sám, naznačuje velmi silně, že Turecko čekalo, až se ruské letadlo přiblíží anebo naruší turecký vzdušný prostor a chystalo se pak vyslat poněkud pyrotechnický signál.

V té souvislosti je pochopitelné, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nazval útok provokací a pastí.

Moskva se chovala pošetile, když dovolila, aby její letadla létala tak blízko turecké hranice, a dvakrát tolik, pokud její piloti vstoupili do tureckého vzdušného prostoru. Avšak reakce Turecka nebyla běžnou praxí.

V roce 2012, když Sýrie sestřelila turecké letadlo, které vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, Erdoğan zuřivě prohlásil, že "krátkodobé narušení hranice nemůže nikdy být záminkou pro útok".

Tehdejší generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se vyjádřil, že jde "o další příklad toho, jak syrské úřady nedodržují mezinárodní normy". Když totéž nyní udělala Ankara, NATO ji nekritizovalo.

Avšak nikdo nechce, aby tento konflikt escaloval, a v tom smyslu pracují jak Ankara, tak Moskva. NATO si je vědomo, že Turecko je spojenec, ale nezvyšuje napětí. Rusko ví, že i když má v tomto incidentu určitou morální autoritu, pokud vznikne vojenský nátlak, NATO musí podpořit svého nespolehlivého spojence.

Mezi Erdoğanovým Tureckem a Putinovým Ruskem jsou ohromující podobnosti. Zatímco rozhodnutí Ruska vojensky začít zasahovat v Sýrii má zřejmě cynické pozadí, Turecko prosazuje své národní zájmy v Sýrii stejně krutě.

Ankara se často proviňuje tím, že neútoči proti ISIS, ale útočí proti Kurdům (kteří jsou v mnoha ohledech nejefektivnější armádou proti džihádistům), pašuje do Sýrie v tzv. humanitárních konvojích zbraně (totéž dělalo Rusko na Ukrajině) a podporuje organizace, které jsou samy džihádistické.

Turecká vojenská rozvědka MIT je stejně tak cynicky oportunistická jako ruská vojenská rozvědka GRU a Erdoğan je přesně tak chaotický, brutální a ambicíózní jako Putin.

Jak argumentují analytici Fiona Hill and Kemal Kirişci, "osobnosti a politický styl prezidentů Erdoğana a Putina se doplňují, možná jsou dokonce svými zrcadlovými obrazy."

Obě země mají obrovské, tajnůstkářské a brutální výzvědné služby i historii spolupráce s gangstery a s teroristy. Konflikt mezi nimi bude zřejmě nyní přenesen do skryté oblasti.

V Sýrii začnou zřejmě Rusové intenzivněji útočit proti těm organizacím, které chrání Turecko. Letecký úder proti tureckému humanitárnímu konvoji je zřejmě prvním projevem této politiky. Mezitím Turecko bude zřejmě vyzbrojovat a povzbuzovat ty organizace, které jsou nejvíce schopné Rusko zasáhnout bolestně.

Moskva se zřejmě nyní bude snažit omezovat regionální vliv Turecka, především v Ázerbajdžánu, a podporovat problematické protistátní elementy v Turecku, od Kurdů až po zločince.

Je to konflikt, který vyvolala Ankara, a i když je zvládán, aby nepřerostl v něco většího, ten konflikt hned tak nezmizí. Očekávejme v nadcházejících měsících trpké akce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27.11.2015
Czech Finance Secretary and Deputy PM Babiš wants to sue the EU because of the refugee quotas

The Czech Republic should join Slovakia, which has decided to sue the European Union for the imposition of compulsory refugee quotas, said the Czech Finance Secretary and Deputy PM Andrej Babiš on Friday. The Social Democratic PM Bohuslav Sobotka has characterised this is "yet another Babiš U-turn".

According to Babiš, the compulsory refugee quotas are nonsense. "The Polish government also says that it is nonsense. Everyone knows this," added Babiš.

Czech right of centre party ODS (Civic Democrats), which is now in opposition, says that they have wanted to sue the EU in connection with the refugee quotas "all along".

Source in Czech HERE

27.11.2015
Slovak PM: There are links between refugees and terrorism, we are changing our constitution

On Friday, the Slovak government has decided to change the country´s constitution. It will increase the powers of the security services, increase punishment for organising terrorist attacks and will introduce extended detention of suspects without the need to provide any reasons for this. "Hundreds of thousands of people have come to Europe without proper control and identification. Hence it is possible that a large number of Islamic State fighters capable of committing terrorist attacks are now in Europe. Only blind and stupid people can say that there is no link between migration and terrorism," said the Social Democratic Slovak PM Robert Fico. He added that the Slovak government will under no circumstances accept refugee quotas because "it has turne dout that the quotas are nonsensical and have ended up as a fiasco." "We welcome the statements by those politicians who have finally started speaking about the need to seal the Schengen external borders and about the need to divide the incomers into economic migrants, who will be deported, and those who genuinely need help."

Source in Czech HERE

27.11.2015


Koncem minulého týdne, který měl být věnován zvyšování povědomí o rezistenci vůči antibiotikům, přišla z Číny alarmující zpráva, uvedla v blogu na National Geografic Maryn McKenna.


Ve čtvrtek výzkumníci z několika čínských, britských a amerických univerzit oznámili v časopise Lancet Infectious Diseases, že identifikovali novou formu rezistence vůči poslednímu přípravku colistinu. A ta je přítomná jak u jatečních zvířat, tak u lidí. Pravděpodobně tato rezistence pochází z využití zmíněného antibiotika v zemědělství, může být snadno předávána mezi baktériemi navzájem a možná se již šíří.

Colistin je starý přípravek poprvé použitý v roce 1959. Dlouho se používal velmi málo, protože může mít toxické účinky na ledviny. A právěproto, že nebyl příliš používán, nevyvinuly baktérie velkou rezistenci a zůstal účinný.

Toto opomenutí se před pár lety ukázalo jako velmi šťastné, když se po světě začalo šířit několik různých rezistenčních faktorů - NMD, OXA a KPC. Všechny způsobují neúčinnost skupiny antibiotik zvané carbapenemy, která byla považována za poslední obrannou linii. Šlo o poslední přípravek v běžném používání a dokázal si poradit s komplexními infekcemi v nemocnicích vyvolaných baktériemi E. coli, Klebsiella, Acinetobacter a podobnými střevními bakteriemi. Jakmile baktérie získaly rezistenci vůči carbapenemům, zbyl pouze colistin - a jeho použití se začalo šířit.

Protože colistin je starý přípravek, je také levný. A právě proto jej lze používat jako aditivum v kmivech, aby jateční zvířata rychleji přibírala a netrpěla tolik podmínkami intenzivních chovů.

Právě tímto způsobem byl colistin zřejmě využíván v Číně.

Zjištění publikovaná minulý týden vznikla díky výzkumu, v němž čínští autoři pátrali po rezistenci baktérie E. coli. První známky rezistence vůči colistinu objevili v roce 2013 u prasat z farmy v Šanghaji a poté sledovali její nárůst. Zkoumali vzorky ze zvířat, prodávaného masa v supermarketech a z pouličního prodeje, a testovali také vzorky od pacientů ze dvou nemocnic. Všechny vzorky byly odebrány mezi lety 2011-2014.

Gen zvaný MCR-1 odpovědný za rezistenci vůči colistinu se vyskytoval v 15 % vzorků syrového vepřového a kuřecího, 21 % vzorků vepřového z jatek a v 1 % vzorků od pacientů nemocnic.

Poslední údaj je důležitý. Tyto baktérie již způsobují pacientům infekce.

Gen MCR-1 zodpovědný za rezistenci je obsažen v plazmidu, malé porci DNA, která není součástí bakteriálního chromozomu. Plazmidy si mohou bakterie navzájem "vyměňovat" a v minulosti takto přenášely rezistenci z jednoho druhu baktérie na druhý, což zajistilo rychlé šíření po celém světě. Autoři předpovídají, že gen MCR-1 je přesně toho schopen, což znamená, že se i rezistence vůči colistinu rapidně rozšíří..

Nebudeme mít pak žádné účinné antibiotikum. Infekce budou neléčitelné jakýmkoliv známým přípravkem.

Je vhodné poznamenat, že ne všechny podobné předpovědi se v minulosti vyplnily. Počátkem století se lékaři obávali rezistence vůči vancomycinu, která měla být rozšířena z enterokoka na baktérii Staphylococcus aureus. Nakonec v následujících 15 letech bylo v USA zaznamenáno jen 14 případů takové infekce.

Nicméně vancomycin není tak široce využíván v zemědělství, jako colistin. A to velmi nahrává šíření rezistence vůči druhému přípravku. Až miliony zvířat dostávají colistin, což exponenciálně zvyšuje šance šíření rezistence. A výzkumy jako zmíněný čínský jsou zřídkavé - takže rezistence vůči colistinu se již může šířit, aniž jsme si toho všimli.

Jak poznamenávají autoři, Evropská laboratoř pro molekulární biologii již obdržel pět vzorků, které zřejmě obsahují rezistenci vůči colistinu - a pocházejí z Malajsie.

Co se stane dál? Naneštěstí musíme čekat a doufat, že vzniknou systémy schopné sledovat vznik rezistence. A rozmyslet si, zda zemědělské využití antibiotik je opravdu tím, co si můžeme dovolit.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

27.11.2015


Bomby proměnily v prach pekárnu. Další mířily v noci na velitelství místních povstaleckých jednotek v budově univerzity. Dva nálety na Ataríb, zemědělské město v provincii Aleppo, shrnují ruské válečné cíle v Sýrii. Těm, kdo se i nadále staví na odpor jejich chráněnci Asadovi, Moskva připomněla, že za odvahu se platí vysoká cena.


Intervence zahájená koncem září pod záminkou boje proti Islámskému státu (IS) se stále více podobá kriminální činnosti samotného Asada. Governorát Aleppo, jedno z center povstání, patří logicky mezi trestané oblasti.

Statistiky aleppské nevládní organizace Syrský institut pro spravedlnost a odpovědnost sídlící v exilu v jižním Turecku hovoří samy za sebe. V říjnu ruské Suchoje provedly 110 útoků proti obytným oblastem, téměř stejný počet, jako proti vojenským cílům (128). 16 továren, 6 nemocnic, 3 školy a 3 mešity se také staly terčem útoků. Počet obětí během tohoto měsíce dosáhl 180 civilistů a 20 kombatantů.

Podrobnosti ve francouzštině: ZDE

27.11.2015


Ukrajina a Turecko posílí spolupráci na společných obranných projektech s cílem zvýšit bezpečnost v oblasti Černého moře, informovala ukrajinská státní zbrojařská firma Ukroboronprom. Odvolává se na prohlášení zástupce generálního ředitele pro zahraniční ekonomické aktivity Denise Huraka učiněné na mezinárodní výstavě Turkey Defense Week 2015.


Hurak informoval, že Ukrajina a Turecko budou společně rozvíjet námořní průmysl, aby posílily bezpečnost v regionu, a půjde o jeden z klíčových aspektů mezistátní spolupráce. Jeho společnost se soustředí na získání zahraničních investic s cílem rozvinout domácí průmysl na úroveň mezinárodních standardů.

Kyjev a Ankara v dubnu podepsaly smlouvu o společných projektech kosmickém průmyslu, leteckém průmyslu a ve výrobě obrněných vozidel.

Koncern Ukroboronprom zahrnuje více než stovku ukrajinských podniků.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

27.11.2015


Italský premiér Matteo Renzi po setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem v Paříži prohlásil, že konflikt v Libyi je hlavní prioritou jeho země.


Podle Renziho by se Libye mohla stát další oblastí, odkud hrozí nebezpečí.

Hollande inicioval schůzku s cílem probrat, jak může Itálie podpořit Francii v tažení proti ISIS. V pondělí italská média spekulovala, že Renzi bude požádán o vyslání vojáků do Libye.

Avšak není stále jasné, jakou roli Itálie v tažení proti islamistům sehraje. Italský premiér opět zdůraznil, že teroristy nelze porazit jen palebnou silou, ale musí existovat také "kulturní" reakce.

Italský ministr obrany Paolo Gentiloni ve středu řekl, že jeho země je připravena reagovat na francouzskou žádost o podporu.

Islamisté mají v Libyi silné pozice, zejména kolem přístavu Syrta.

Premiér Renzi přednesl projev na pařížské Sorbonně, kde studovala jediná italská oběť pařížských útoků, osmadvacetiletá Valeria Solesinová.

Podrobnosti v italštině: ZDE

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v angličtině: ZDE

26.11.2015

Češi jsou povětšinou zbabělci. Proto je pro společnost nesmírně ozdravné, že psychopat, fašista a lhář Martin Konvička (drtivá většina nenávistných komentářů zveřejňovaných na stránkách IVČRN jsou hoaxy, jejichž cílem je vyvolávat nenávist vůči muslimům, a neštítí se přitom jakékoliv manipulace a zkreslování faktů; činím tímto za tyto lži šéfa IVČRN přímo odpovědného!) se stal konečně terčem trestního stíhání.

Doufám, že to poslouží i jako vážné varování všem ostatním nenávistníkům, mnozí z nichž paradoxně na fórech českých médií a na sociálních sítích v reakci na zahájení trestního stíhání proti Konvičkovi páchají dál stejně trestné činy, z nichž je nyní obviňován jejich vzor. Měli by si asi uvědomit, že je to pro ně osobně nebezpečné, neboť nenávistné výroky na Facebooku, Twitteru a na fórech deníků zůstávají - a jsou dohledatelné. Máte skutečně jistotu, nenávistníci, že Policie ČR a státní prokuratury nezačnou jednoho dne opravdu systematicky stíhat tyto trestné činy, jak jim ukládá zákon? Co si pak počnete? Jsou dohledatelné a vy jste identifikovatelní.

Jenže Češi jsou většinou zbabělci a k nim se zřejmě přičítá i nynější český prezident. Po zahájení trestního stíhání proti šéfu IVČRN nám sdělil nejprve Zemanův mluvčí Ovčáček, a pak - zřejmě ve strachu - i Zeman sám, že "on vůbec Konvičku nezná". "Ani neznám jeho křestní jméno," dodal.

Je to skutečně přesvědčivé?

Je realistické předpokládat, že člověka, který stál dne 17. listopadu na pódiu na Albertově vedle Zemana a zpíval s ním českou hymnu, Zeman opravdu neznal?

To se český prezident skutečně dává každý druhý den na pódiu do zpěvu státní hymny s úplně neznámým člověkem?

A pokud tomu tak je, nejsou na vině bezpečnostní struktury Prezidentské kanceláře?

On opravdu v Prezidentské kanceláři nikdo netušil, že Zeman zpívá hymnu s člověkem, který požaduje vybudování koncentračních táborů pro muslimy a jejich rozemletí na kostní moučku? On to opravdu netušil například jeho inteligentní poradce - pravděpodobně jediný člověk s podstatnou mírou inteligence na dnešním Pražském hradě - Hynek Kmoníček? Neměl Zemanovi říct: "Prosím tě, neblbni, Miloši?"

V červnu se o Martinu Konvičkovi Miloš Zeman zmiňoval v rozhovoru pro Parlamentní listy, nazvaném "Já také nechci islám v ČR, pane Konvičko!" (sic!!):

Jak IVČRN, tak doc. Konvička jsou v posledních měsících terčem silné kritiky některých kruhů. A jak hodnotíte činnost Martina Konvičky v oblasti boje proti islámu nebo islamismu?

Já uznávám právo pana docenta Konvičky jako svobodného občana ČR vyjadřovat svůj názor. (...). V tomto případě s ním souhlasím, Já také nechci islám v České republice.

Je realistické věřit dnešnímu Zemanovu tvrzení, že "ani nevěděl, že se Konvička jmenuje Martin"?

Svým způsobem je pozitivní, že před žalobou, založenou na naprosto přesvědčivých, zdrcujících důkazech, Zeman nyní couvá a tvrdí, že s Konvičkou nemá nic společného. Konec konců, je to pro něho typické - on se vždycky co nejrychleji distancuje od loserů.

Jenže cožpak nebyla tato fakta k dispozici už dávno? Zeman je buď blbec, že o tom "nevěděl", jak nám nyní tvrdí - což by bylo opravdu znepokojující u prezidenta ČR - anebo nám prostě lže.

26.11.2015
Czech President Zeman: I did not know Konvička, nor did I know his controversial statements

In an interview given to a Czech newspaper, the Czech President Miloš Zeman said that he did not know Martin Konvička, the chairperson of the hate speech organisation The Anti-Islamic Bloc and he did not know of his controversial statements. "At Albertov, I saw him for the first time in my life. I did not even know his first name was Martin," said Zeman.

Zeman has been widely criticised for appearing in public on stage in the company of Martin Konvička during the commemorations of the 26th anniversary of the fall of communism in the Prague University quarter of Albertov on 17th November, 2015, and singing the Czech national anthem with him. Shortly after this event, Konvička was charged by a Czech prosecutor with the crime of whipping up hatred against a group of citizens by disseminating hate speech of Facebook. Konvička is well known for demanding, on Facebook, that concentration camps and gas chambers be set up for muslims. He has also demanded that the democratic rights and freedoms of those Czech citizens who sympathise with muslims should be curtailed.

President Zeman now says that he was not aware of Konvička's hate speech and that he did not know Konvička before meeting him at Albertov.

However, in June 2015, in an interview with the controversial Czech website Parlamentní listy, Zeman expressed sympathy for Konvička, so his current assertion that he did not know him is somewhat doubtful. The June interview with Zeman has the title "I also do not want islam in the Czech republic, Mr. Konvička".

In the interview, Zeman says: "I fully recognise the right of Mr Konvička as a free citizen of the Czech Republic to express his views. In this instance I agree with his views. I also do not want islam in the Czech Republic."

25.11.2015
Czech President Zeman is beginning to dissociate himself from the Anti-Islamic Bloc

After Martin Konvička, the head of the Anti-Islamic Bloc, has been charged with "inciting hatred against a group of citizens", Czech President Miloš Zeman has been displaying signs of dissociating himself from him and his organisation. On 17th November 2015, on the day of the 26th anniversary of the fall of communism, Zeman attended an Anti-Islamic Bloc rally at Prague's Albertov university quarter and he and Konvička sang the Czech national anthem on stage together.

Now, Jiří Ovčáček, the presidential spokesman, says that "Mr President absolutely does not share Mr. Konvička's views", adding that Zeman is not planning to make a public appearance with the activists of the Anti-Islamic Bloc ever again. "Let the matter be investigated independently and without any political or media influence," said Ovčáček, pointing out that Konvička is being prosecuted for his earlier statements, made on Facebook, not for what he said at Albertov.

Source in Czech HERE

26.11.2015


Ruský protiletadlový a protiraketový systém velkého dosahu S-400 byl dnes rozmístěn v Sýrii, oznámilo odpoledne ministerstvo obrany ZDE. Systém se nachází na letecké základně Hmejmim ZDE. Z té, jak vidno z přiložené mapky, ovládá celý vzdušný prostor nad Kyprem a Libanonem, podstatnou část izraelského a jordánského vzdušného prostoru a velkou část prostoru nad jihovýchodním Tureckem. A samozřejmě je naprosto jasné, že "islámský stát" nedisponuje žádným letectvem.


V dosahu tohoto trvale rozmístěného systému - a tedy jím ohroženy - jsou nyní mj. následující letecké základny: Britská Akrotiri na Kypru ZDE, americký Incirlik v Turecku ZDE, izraelská Ramat David ZDE nebo jordánská Muvafaka Solty ZDE.

Když se na počátku ruské intervence v Sýrii izraelský premiér Netanjahu vydal do Moskvy ZDE, jeho cílem bylo dosáhnout dohody o vzájemné koordinaci aktivit letectva a získat záruku, že Moskva nerozmístí v Sýrii pozemní systémy PVO, které by zasahovaly do izraelského vzdušného prostoru. Druhý bod byl zajištěn tím, že PVO zabezpečovaly ruské námořní systémy S-300F/FM rozmístěné u severovýchodního pobřeží Sýrie. Ty izraelský vzdušný prostor neohrožovaly. To ale nyní již neplatí.

Ruská základna na tureckých hranicích zřízená bez předchozích konzultací byla velkým problémem již před rozmístěním výkonného systému S-400 ZDE. Nyní se tento problém stal akutním. Týká se mnoha hráčů v regionu a nepřímo i řady jiných, včetně NATO.

Místo aby Rusko přestalo s bombardováním civilních cílů alespoň v severní Sýrii u hranic s Tureckem, zničilo turecký humanitární konvoj ZDE a kazetovými bombami zlikvidovalo vesnici, odkud měli pocházet povstalci, kteří zastřelili ruského pilota.

Mezitím Turecko zvažuje další kroky a přisouvá k hranici obrněnou techniku ZDE.

Tzv. "islámský stát" byl vytvořen bývalými zpravodajskými důstojníky Saddáma Husajna ZDE. Irácký režim se postupně posouval od sekularismu k islamismu během války s Íránem. Vojenskými mozky IS jsou Saddámovi důstojníci, z nichž velká část vystudovala v Moskvě ZDE.

Syrský režim strany BAAS proti kolegům z irácké BAAS, kteří vytvořili IS, bojuje jen zřídka, naopak běžně s nimi obchoduje ZDE. Následující video zachycuje konvoj, který islamisté ve středu vypravili z Rakky do Damašku. V tomto týdnu byly vypraveny nejméně tři takové konvoje.

Je zjevné, že politika syrského režimu, stejně jako jeho ruského patrona, nesměřuje ani v nejmenším primárně k porážce "islámského státu". Hlavní protivníci jsou jinde, a Rusko se nyní snaží plošnými útoky na civilní infrastrukturu na povstaleckých územích zničit protiasadovskou opozici, která nemá s IS nic společného. Ovšem vojenská přítomnost Rusů v Sýrii má řadu dalších a důležitějších cílů, než záchranu Asada.

Rozmístění protivzdušné "bubliny" se středem na základně Hmejmim vytváří destabilizující výzvu, se kterou se budou muset všechny ohrožené země v regionu dříve či později vypořádat.

26.11.2015


Technologie Li-Fi dokáže odesílat data až rychlostí 1 gigabytů za sekundu. Je tedy až stokrát rychlejší, než stávající technologie Wi-Fi. Můžete si s ní z internetu stáhnout film ve vysokém rozlišení za několik sekund.


Projekt realizuje estonský strat-up Velmenni, technologie byla zkoušena v kancelářích a průmyslovém prostředí v Tallinu.

Li-Fi využívá světelného paprsku k přenosu informací vzduchem. Světlo se již používá k přenosu informací optickými kabely, tam se však spoléhá na vnitřní odrazivost speciálního skla a nedochází ke ztrátám. Přenos vzduchem je složitější.

Technologie Li-Fi vznikla v roce 2011 díky profesorovi Haraldu Haasovi z University of Edinburgh, který prokázal, že s pomocí světla generovaného jedinou LED diodou může přenést větší objem informací, než kolik jich odvysílá věž přenášející signál mobilního telefonu.

Technologii zkouší aerolinky, které mají zájem o lepší konektivitu, a zpravodajské agentury, které si od ní slibují lepší zabezpečený přenos dat.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

26.11.2015
Apatie české společnosti vůči tak dráždivým podnětům, jako je otevřený fašismus, je nebezpečný symptom

Nebýt pár očekávatelných komentářů v médiích a demonstrace studentů na Albertově týden poté, kdy tam Miloš Zeman - údajně zcela nevědomky - zpíval českou hymnu bok po boku s fašistou, jakoby v české společnosti neexistovala dostatečná míra protilátek v okamžiku, kdy se tu rozmáhá velmi silná infekce. Už několikrát se za posledních 25 let sešly desítky tisíc lidí na Václavském náměstí, např. v rámci politické kampaně Děkujeme, odejděte!, nebo při tzv. televizní stávce. Obojí se pravda odehrálo už dávno, před patnácti lety. Společnost pravděpodobně byla zjitřená a ochotná jít postát chvíli v zimě a trochu zahalekat. Míra apatie od té doby narostla do neuvěřitelných rozměrů a tam, kde se lidé byli ochotni brát za politické zájmy jiných, dnes nejsou ochotni brát se za podstatu demokracie. Něco je špatně...

Kryštof Kozák mi napsal, že ti lidé (myšleno tu část české společnosti, která nechce pomoci uprchlíkům) se prostě něčeho bojí a že bychom měli vědět, co to je. Ano, má jen malý smysl spílat lidem, že dělají chybu, když jim nikdo pořádně nevysvětlil, jakou chybu že to vlastně dělají. To je mimochodem zcela prokazatelný zločin českého školství, že místo aby učil děti s chybou pracovat, trestá je za ni. Z těch dětí pak vyrostou lidé s tak omezeným sebevědomím, že než aby se do něčeho pustili a třeba jen řekli, co si skutečně myslí, jdou s davem. Nebo - a to je nejčastější řešení - mlčí. 

Málokdo v této společnosti umí pracovat s vlastní chybou, málokdo si ji umí dostatečně přiznat (škola naučila, že to je trestné), málokdo uvažuje s tím, že chybu udělá a že to prostě je nutná součást lidského jednání.

Dalším zločinem české školy je, že učí děti podléhat umělým, neskutečným autoritám. Učitel, který uvalí na děti kolektivní trest, není oprávněná autorita. Je to někdo, kdo evidentně selhal. Česká škola ale naučila tyto lidi respektovat bez ohledu na to, co dělají. 

Více než polovina této společnosti nyní respektuje prezidenta, který opakovaně selhal, stejně jako tomu dělali ve škole. Řada z nich dokonce hledá naprosto bizarní argumenty, aby si svou patologickou závislost na despocii odůvodnili. 

Považte, Miloš Zeman prý nevěděl, kdo to vedle něj stojí, když zpíval hymnu 17. listopadu na Albertově. Připomíná to postoje negramotných mužiků v Rusku, kteří také dobře věděli, že báťuška car (případně soudruh Stalin) by se nikdy ničeho špatného nedopustili. Vždy to byli pouze ti zlí a neschopní lidé okolo těchto géniů dobra. 

Čeho se tedy ti lidé tak bojí, že jsou ochotni chválit fašisty za podněcování k nového holocaustu a bez nejmenšího studu řeknou, že by uprchlíci před válkou mohli po cestě umrznout? Nevím, nedokážu na to úplně odpovědět. Mám dojem, že to už přesahuje hranice pochopitelného strachu, že jde o čirou nenávist, těžko omluvitelnou tím, že se bojím o ztrátu čehosi cenného, niterného či pro život nepostradatelného.

Vedl jsem před dvěma dny zajímavý rozhovor s lidmi, o nichž soudím, že jsou vzdělaní, patří k elitě této společnosti. Jeden je právník, druhý psychiatr, oba velmi zkušení. I oni mají dojem, že se lidé bojí, bojí se podle nich o svou kulturní identitu, přesně řečeno identitu "národního státu", o její často velmi jemné nuance, jako je třeba hospodský humor. Pokud se ale ti lidé skutečně bojí o svou identitu, pravděpodobně si vůbec nejsou jisti tím, zda jsou schopni svou identitu ubránit. Notabene v situaci, kdy jim nikdo reálně nehrozí nějakou násilnou asimilací. 

Ptal jsem se, pokud tedy tato společnost skutečně ta lpí na své jedinečné identitě, proč se ji nesnaží viditelně reprodukovat? Jestli tato společnost něco zoufale postrádá, pak to jsou spontánní hnutí, která by měla potřebu něco z té jedinečné české identity nacházet, redefinovat pro současnost, uchovávat pro budoucnost. To aby člověk skutečně pohledal...

Obávám se, že ti vzdělaní lidé mají částečně pravdu. Je to problém české identity. Je to ale spíše problém její reálné absence, neschopnost definovat silným a přesvědčivým způsobem, že tato kultura je dostatečně vitální, aby přešila byť jen hypotetický a marginální nápor odjinud.

A je to taky problém naprosto formálního pojetí demokracie, které tato společnost uchovává spíše ze setrvačnosti než proto, že by se na tom vážně a explicitně shodovala. 

Podívejme se na ústavu a listinu lidských práv. Sebere někdo tu odvahu a položí v průzkumu veřejného mínění jednotlivá práva k posouzení této společnosti, přeformulovaná tak, aby nebylo jasné, že jde o ústavu? Sebere někdo odvahu zjistit, jak velká část této společnosti vlastně souzní s fašistou, kterou chce muslimy mlít do masokostní moučky a zbavovat práv ty, kdo s ním nesouhlasí? Sebere někdo odvahu zjistit, jak velké části společnosti vadí, že prezident zpívá českou hymnu bok po boku s fašistou?

Je velmi důležité něco takového udělat. Podle všeho je tato společnost ve stádiu naprosté apatie, z níž ji vybudí jedině animální strach o dobré bydlo, převlékaný za kulturu nebo identitu. Jinak by se na Václavském náměstí musely sejít desetitisíce lidí, kteří budou hlasitě protestovat proti tomu, že se nejvyšší ústavní představitel této země hrdě staví za to, co na adresu řešení sociálních krizí blábolí poblouzněný entomolog Konvička. Až na akademickou demonstraci nikde nikdo, žádné davy lidí obávajících se o to, co reálně hrozí, tedy o ztrátu demokracie a svobody v této zemi. To podle mě není strach, to je infekční apatie a nemohoucnost.

Prý se v evropských politických kruzích říká České republice "light Hungary". Všechno tu je podobné, jen prý trochu mírnější. Může být, že za dalších deset let dospějeme k "plnotučné" verzi moderní despocie. Zatím tomu jdeme směle vstříc...

26.11.2015

Kdyby s nimi přišli do styku, zjistili by, že jsou to lidé jako oni

Zdá se mi, že ani nemá valného významu kritizovat spoluobčany, že se bojí vnějšího světa. Je to prostě fóbie, kterou mnozí Češi mají, a s tím nic nenaděláme. Je to fakt. Je velmi pravděpodobné, že ji vyvolala zcela neodpovědná a záměrně nenávist vůči vnějšímu světu z komerčních důvodů vyvolávající zlovolná média, jako jsou zejména Parlamentní listy, avšak důležité je, že tyto bulvární, manipulující sdělovací prostředky odhalily v české veřejnosti velký xenofobní potenciál - uvědomily si, že většina Čechů je si nejistá ve své totožnosti, a tak bude komerčně nesmírně výhodné je děsit údajným zahraničním nebezpečím a vyvolávat v nich iracionální fóbie, na nichž lze vydělávat.

Myslím, že pacienta asi nemá cenu z toho obviňovat nebo ho za to kritizovat. Česká veřejnost reaguje asi tak, jako kdybyste zašli v krásný červnový den do garsoniéry ke kamarádovi, a vyzvali ho, že je krásně, ať jde ven, třeba se opalovat do parku, nebo si vyjede na kole. A on by vám s děsem v očích sdělil, že v žádném případě nemůže překročit práh svého bytu, neboť venku jsou zlí, cizí lidí, kteří mu usilují o život. A naprosto by odmítal jakokoliv racionální argumentaci, věcně mu dokazující, že jeho obavy jsou naprosto nesmyslné.

Vnější svět je, milí Čechové, daleko méně nepřátelštější a děsivější, než si v nynější situaci představujete a než vám to oktrojují manipulativní prodejná česká média.

Zaujala mě dnešní poznámka na Facebooku od Petry Jamesové, odbornice na česká studia na univerzitě v Bruselu. Petra Jamesová napsala, že se v Bruselu cítí naprosto jako v Čechách, protože na žádost belgické policie, aby Belgičané nezveřejňovali na sociálních sítích informace o bezpečnostních protiteroristických opatřeních, reagovala celá belgická populace houfně tím, že začala na Facebooku a Twitteru zveřejňovat fotografie koček. Přesně tak by přece reagovali i Češi, píše Petra James. Cítím se tu zcela jako doma.

I ze vzdáleného Skotska mohu svědčit, milí čtenáři, že skotský humor má tak blízko k české hospodské ironii a la Bohumil Hrabal, že je od ní v podstatě nerozeznatelný.

Jak Belgie tak Británie, či případně Skotsko, jsou multikulturní a mnohonárodností společnosti. Všichni jsme tady na to opravdu hrdí, že žijeme ve směsici kultur. Nikdo nás tím neohrožuje.

Všechny ty neuvěřitelné kydy od českých rádoby autorit, které - bez faktů a bez důkazů - tvrdí že Neevropané, muslimové, do Evropy nepatří (jak si to vůbec mohou DOVOLIT? Kde se bere ta jejich arogance?) jsou šokujícím příkladem komické ignorance a neuvěřitelného zápecnictví.

Co je nutno udělat, aby to pochopili i Češi? Je potřeba zaměstnant psychologa, který by dokázat přesvědčit Čecha, šílícího, že v krásný červnový letní den v žádném případě nemůže jít ven, protože "tam jsou divný neznámý lidI" - aby tuto fóbii zrušil?

Mě by opravdu zajímalo, jakého psychologa by bylo zapotřebí, aby tu nenávistnou, nepodloženou, iracionální hysterii, vládnoucí v Čechách, rozbil.

26.11.2015

Kolumbijská univerzita sídlící v New Yorku ve spolupráci s Institutem pro studium lidských práv vydala analýzu ZDE, jež obsahuje sedm znepokojivých obvinění turecké vlády týkající se její podpory Islámského státu/Daeš. Ankara je klíčovým spojencem Západu a dlouhodobě usiluje o vstup do Evropské unie, proto je nutné tato obvinění brát vážně.

Ve světle nedávného sestřelu ruského bitevníku Suchoj tureckou stíhačkou se obvinění, jež předložili výzkumníci z Kolumbijské univerzity a Institutu pro studium lidských práv stává závažnější. Ankara se pravděpodobně pokusila o narušení bližší spolupráce Západu a Ruska při společném postupu proti Daeš, ba dokonce se snažila vyvolat velice nebezpečnou vojenskou konfrontaci mezi nimi. Taktéž turecké tažení proti Kurdům majícím schopnost vojenskou silou čelit právě džihádistům z Daeš vyvolává řadu otázek, nicméně nikoliv zásadní pobouření ve Washingtonu nebo Paříži, jak by se dalo očekávat. Není také žádným tajemstvím, že Erdoganova vláda společně s dalšími západními spojenci Saúdskou Arábií a Katarem léta podporuje džihádisty z Fronty an-Nusrá a Ahrar al-Šam, kteří v Sýrii bojují s režimem Bašára Asada, jehož podporuje Rusko a Íráb. To je záhodno mít na zřeteli.

Badatelé ze Spojených států, Evropy a Turecka vypracovali analýzu na základě studia tureckých a mezinárodních sdělovacích prostředků, jako jsou New York Times, Washington Post, Guardian, BBC, CNN Turk apod., a dospěli k závěru, že existuje sedm zásadních obvinění z toho, že Ankara přímo podporuje Daeš. Nicméně Ankara tato obvinění ostře odmítla.

1. Turecko poskytuje Daeš vojenské vybavení

2. Turecko umožňovalo dopravu a logistickou pomoc pro bojovníky Islámského státu

3. Turecko poskytovalo trénink bojovníkům Islámského státu

4. Turecko nabízí zdravotnickou pomoc bojovníkům Islámského státu

5. Turecko podporuje Daeš finančně prostřednictvím nákupu ropy

6. Turecko poskytuje pomoc při rekrutu militantů pro Daeš

7. Turecko pomohlo Islámskému státu během bitvy o Kobani.

26.11.2015
Ruský nálet zničil konvoj s humanitární pomocí


Humanitární konvoj určený pro uprchlíky byl včera zničen ruským náletem u města Azaz severně od Aleppa. Shořelo 20 nákladních aut, 7 osob zemřelo a 10 bylo zraněno.

Podle místních zdrojů bylo zasaženo odstavné parkoviště v oblasti kontrolované syrskou opozicí. Zemřelo 7 řidičů.

Podrobnosti v turečtině: ZDE

26.11.2015
Častěji než útok islamistického teroristy způsobí v USA smrt nejen autonehody, ale třeba plavání nebo setkání s krávou
Všechny generace mají iracionální strach z uprchlíků

Americká administrativa přijala ještě přísnější opatření pro přijímání uprchlíků ze Sýrie. Už nyní ovšem každý, kdo chce v USA požádat o azyl, musí projít takřka neuvěřitelným procesem zkoumání identity, zdraví či postojů pod dohledem tří na sobě nezávislých federálních bezpečnostních agentur. Republikánští kandidáti v primárkách pro prezidentské volby se předhánějí v návrzích absurdních restriktivních opatření nebo stojí úplně proti přijímání uprchlíků. Každá generace v USA projevovala tentýž strach z uprchlíků, ať už to byli Židé, Japonci, Vietnamci či kdokoliv jiný. Přitom z mnoha set tisíc přijatých uprchlíků v posledních letech byli pouze tři obviněni z podílu na teroristických útocích. To je pravděpodobně snesitelné riziko, protože mnohem větší představuje jízda autem, ale i plavání nebo setkání s krávou. John Oliver ve svém brilantně sarkastickém, vysoce sledovaném pořadu velmi ostře a pregnantně poukazuje na iracionalitu postojů americké veřejnosti vůči uprchlíkům (41 států USA by údajně odmítlo uprchlíky přijmout, byť je k tomu právní systém USA neopravňuje). V situaci, kdy prezident Francie Hollande otevřeně říká, že Francie uprchlíky nadále vítá. Na Oliverův pořad upozornil server Alternet. Mimochodem, jak poznamenává Oliver, jediný okamžik, kdy se strach z toho, že uprchlíci vyhladí původní obyvatele, skutečně naplnil, Američané v současnosti slaví v rámci Dne díkuvzdání...

26.11.2015
Otevřený dopis ministru dopravy

Vážený pane ministře dopravy, 

obracím se na Vás jako zaměstnanec z projektu dálničtroků (dálniční otrok) a tlumočím Vám informace o plánu na realizaci investic do silniční sítě pro rok 2015 - 2016. Návrh je na konci, nicméně věnujte pozornost celému textu, protože Vás s ním zatím nikdo nejspíš neseznámil. Sedíte na postu teprve chvíli, takže dobíhaly předchozí projekty a nebyl důvod Vás s tím seznamovat a také nejspíš ani nikdo nevěděl, jak Vás seznámit se situací.

Abych vás uvedl do situace, na nejnižší úrovni ve vašem resortu, v oblasti stavby dálnic, vznikl ke konci předchozí vlády pilotní projekt, o kterém se nemluví, protože umožňuje nejen čerpat peníze z evropských fondů, ale také řeší jednou provždy nezaměstnanost. Je to státní obchodní tajemství a konkurenční výhoda a … prostě to bylo nařízeno z Bruselu.

Jedná se o projekt na stavbě dálnic, kde místo normálních dálničárů je na tajné stavbě dálnice D35 zaměstnáno 500 000 dálničtroků. Projekt vznikl jako jeden z pokusných programů, kde z Bruselu prostě nepobrali vysokou cenu za stavbu dálnic v České republice, a také proč má země pouze jednou páteřní dálnici, která je permanentně přecpaná a rozbitá, a tak přišli s řešením vrátit se o pár prověřených tisíciletí zpátky a nařídit stavět ústřední silnice v této zemi ověřenou metodou tzv. “holýma rukama” jako ve starověkém Římě, na příkladu 120 km úseku dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí.

Jak je to finančně řešeno. Standardní náklady na tříproudovou dálnici s šířkou padesát metrů, délkou kilometr, jsou obvykle cca 500 miliónů za kilometr, to dává 10 000,- Kč na metr čtvereční dálnice a to tak akorát vychází na teoretického dálničtroka, který má k dipozici 12 metrů čtverečních k práci na rok a cena za něj je 120 000,- Kč.

Když se to notně přežene a v průměru se hloubí 10 metrů do hloubky, tak jeden dálničtrok zpracuje za ten rok 120 metrů krychlových, neboli 120 tun materiálu, zprůměrujeme-li hlínu, vodu, kámen atd. na 1kg / litr.

Průměrný rok má 2 000 pracovních hodin (250 pracovních dnů x 8), takže nakonec dálničtrok zpracuje 1 kg materiálu za minutu (120 000 kg / 2 000 pracovních hodin / 60 minut), neboli zpracování 1 kg materiálu stojí jednu korunu. Dálničtroci pracují i v nepříznivých podmínkách +5 stupňů Celsia globální-evro-teplo-zimy, ale nestěžují si, neboť to stále mají jednodušší než ve školce na pískovišti, kde je přeci jen standard zpracovat minimálně 2 - 3 kila písku za minutu (pouze za stravu a odpolední spánek), jinak by se hrad z písku stavěl věky.

Každopádně projekt funguje na výbornou, protože nezaměstnanost se díky tomuto projektu drží stále na stejných číslech, nové nezaměstnané se podařilo transformovat na dálničtroky, jinak by po předchozí vládě byla nezaměstnanost dvojnásobná.

Navíc se podařilo nenápadně přesměrovat finance zpět k lidem. Navenek jsou finance rozdělovány skrze podobnojmenné stavební společnosti (například Skunka, Nedostav), aby se zahraniční kapitál nepolekal a staví se stejným tempem jako dosud, aby se zatím příliš nenabourávaly standardní korporátní praktiky, ale ve skutečnosti jdou peníze přímo na lidi. Výsledek je, že za proinvestovaných pokusných 60 miliard na 500 000 dálničtroků za rok je rukama vybudováno 120 km dálnice D35.

Tolik oficiální report a původní plán. Jeden problém je v tom, že nikdo vyšší místa neinformoval o tomto novém přístupu v roce 2014 a na rok 2015-2016 jste se rozhodli proinvestovat 233 miliard, to je cca 120 miliard za rok. Při plánovaném původním přístupu by to snad ještě šlo, na úřadu práce máme ještě dalších 500 000 lidí, to znamená že kdyby se stavělo jen rukama jako dosud, tak těch 120 miliard dokážeme prostavět - ale bude nulová nezaměstnanost a to by se určitě nelíbilo nadnárodnímu kapitálu. Ale je zde ožehavější problém. Popravdě se nám situace kapku vymkla kontrole a...

...oni se nám dálničtroci nespokojili pouze s transformováním svých svěřených 12 metrů čtverečních, oni prostě po prvním týdnu přehazování lopatou, dusání kladivy a nabírání betonu špachtlí řekli NE. Oni totiž všichni přišli z různých profesí, a tak začali přemýšlet, využili své zkušenosti a začali se organizovat.

Protože stavební společnosti vlastně již neměly co dělat se stroji, protože se opět stavělo rukama, stroje ležely ladem a tak cena jejich pronájmu klesla.

Dálničtroci-právnící si první měsíc vyjednali pár dotací z Bruselu navíc a pronajali zlevněné stroje, přepravní pásy, míchačky, nákladní auta, pořádné nástroje, počítače z domu, programy z Pirate Bay atd., a měsíc se s tím učili zacházet.

Nejen že v tom půl milionu dálničtroků byl dostatek řidičů, stavebníků, odborníků, takže místo nicnedělání na úřadu práce za mnohem nižší státní příspěvek rádi pustili do těch pár složitějších úseků jako jsou mosty a tunely, ale ona i normální technologie postoupila od 80 let a tak i amatéři s pomocí mobilů a různých pokročilých aplikací, které má dnes každý k dispozici skoro zadarmo, se dokázali zorientovat, naplánovat, proměřit, zorganizovat.

První měsíc prostě odmítli sedět na svých 12 metrech a zvládli studium a přípravnou fázi všeho. Druhý měsíc si s dodanými stroji a zajištěným materiálem (poslední státní cementárna a asfaltárna jim byla přidělena jako pokus, stejně tak 3 nevyužívané lomy a jedna stará hliníkárna) vyrobili všechno potřebné a třetí měsíc postavili celou dálnici, přeci jen půl milionu lidí - to množství pracovní síly je sakra znát.

Mosty sice dokončili až po 12 měsících, protože beton schne déle, tunel nahradili údolím, protože jim Betrostav nechtěl půjčit rypadla, když už finance netekly přes něj, sem tam se akčně změnil plán a dálnice se protáhla přes nevykoupené pole - majitelé obvykle neprotestovali, když nenásilně jejich usedlost obklopilo několik tisíc dálničtroků na cestě z práce do stanového tábora a sborově jim zazpívali nějakou lidovou písničku o spolupráci.

Kolem a kolem, něco se neřešilo standardně, ale to nejde vždy a po roce je tady hotová dálnice a půl milionu profesionálních dálničtroků - silničárů, kteří se tak nějak sami rekvalifikovali.

A před čím teď stojíme. Dálničtroci se koukli na internet a seznali, že v Číně v roce 1988 začali budovat dálniční systém znovu a do roku 2014 postavili 104 500 km dálnic za celkovou cenu 4 800 miliard Kč, přepočteno méně než 50 miliónů Kč za kilometr (Expressways of China. In: Wikipedia, The Free Encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation, last modified on 11. 10. 2014 [cit. 2014-10-19]). Současný dálničtrok světa znalý také zjistil, že mzda dálničtroka v Číně roste stabilně 10 procent ročně již 20 let. Dálničtrok neporovnává, zda se má lépe na základě směnného kurzu a co si může koupit evropský dálničtrok v Číně, ale zda dálnice jsou hotové tady a teď a zda jeho osobní situace zde se zlepšila o těch 10 procent ročně, jako to jde jinde. Vidí, že před 20 lety dálničtroci v Číně neměli ani kolo a dnes si kupují byty a vyrábí mobily.

Návrh rozpočtu dálničtroků:

Investice 240 miliard do silniční sítě ČR

2015 – 120 miliard

60 miliard - plat zkušených 500 000 dálničtroků á 120 000,- Kč / rok

6 miliard - zvýšení platu dálničtroka o 10 procent

snížení pracovní doby na 20 hodin týdně (přece jen za 11 000,- Kč třeba v Rakousku nebo Německu cca hodinu cesty z většiny území ČR ani kuře nehrabe)

30 miliard - z úřadu práce se vezme 250.000 nových dálničtroků á 120 000,- Kč / rok

10 miliard - z Číny zapůjčíme levné stroje a všechen další materiál, který tam je 5 x levnější než v Evropě, stačí na to několik kontejnerových lodí, v Číně se dálnice v roce 2015 stejně nestaví (právě si splnili 20 letku), takže rok bude trvat než vymyslí další)

3 miliardy - 2 x Emma Maersk Čína - ČR a zpět (2x 15500 kontejnerů)

7 miliard - půjčka 10000 náklaďáků, 2000 válců, 2000 jeřábů, 2000 bagrů

14 miliard - nákup extra asfaltu, stavba nových cementáren, otevření nových lomů, atd.

za rok postavíme 1200 km dálnic, navazujíce i v Rakousku, Polsku, Německu, protože dálnice, které nenavazují jsou na dvě věci (1200 km x 1000 m x 50 šířka = 60 mil. metrů čtverečních / 750 000 dálničtroků = 80 metrů čtverečních na dálničtroka za rok)

dostaneme na 100 miliónů Kč za 1 km dálnice, což je cena hodná České republiky

mimo jiné snížíme nezaměstnanost o 3 procenta

mimo jiné dostavíme všechny potřebné dálnice

2016 - 120 miliard

dálnice budou již hotové, tak tedy 3600 km nových normálních silnic

Předpokládám, že buď Vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě (byl-li jste dosazen lobby, která věřila, že si něco ukousne z koláče), nebo Vám vstávají vlasy hrůzou z toho, že dálnice je možno dokončit v dohledné době a alespoň 10 let nebude v tomto oboru co dělat.

Každopádně by Vám měly vstávat vlasy hrůzou z jiného důvodu, a to proto, že jakmile se dálničtroci doslechli o dvojnásobné investici na příští rok, tak nám přišli poděkovat na ŘSD a přinesli výše uvedený plán - no je jich tady teď před okny půl milionu, a zatím mají radost co se týká očekávání lepších zítřků. Kdo ví, co by se stalo, kdyby radost mít přestali.

S pozdravem Váš věrný zaměstnanec,

Emil Havran

26.11.2015
Human Rights Watch:
Zeman tvrdí, že Konvičku neznal. Jenže znal...

26.11.2015
Rozhovor s Petrem Šafaříkem, novým předsedou Rady Českého rozhlasu

O podivných vztazích předchozího ředitele ČRo Duhana, o nepotismu ve veřejnoprávních médiích vůbec, o vyváženosti vysílání s ohledem na názory i ideologie, kontrolních mechanismech před šířením nepodložených informací i budoucím - kýženém směřování ČRo. O tom je rozhovor s Petrem Šafaříkem, který byl ve středu 25. 11. 2015 zvolen předsedou Rady Českého rozhlasu.

Byl jste zvolen předsedou Rady ČRo, gratuluji.

Děkuji.

Proč předchozí předseda Stehlík odstoupil? Souvisí to nějak s případem nedávno odstoupivšího ředitele Duhana?

Na začátku včerejší veřejné schůze rady odstoupilo celé předsednictvo, já také - byl jsem v něm jedním ze dvou místopředsedů. Část radních dala najevo, že by bylo dobré „říct si znovu o důvěru“. Souvislost s odstoupením P. Duhana tu byla, ale ne úplně těsná.

Ještě k tomu bývalému řediteli, odešel oficiálně ze zdravotních důvodů, nicméně prosáklo, že si dělal z ČRo rodinnou firmu, zaměstnával svého syna... Těch problémů bylo více, např. podivné smlouvy za údajné "marketingové poradenství" pro bývalé radní Ratiborského a Jaklovou, kteří pana Duhana volili. To je sice do nebe volající nepotismus a korupce, ale mně připadá, že jde o stav ve veřejnoprávních médiích dobře zažitý. Natož aby to někomu podrazilo nohy... Nebo je to zkreslené tvrzení?

U Dany Jaklové se nejednalo o marketingové poradenství. Podle její smlouvy s ČRo se mělo jednat o poradenství v programu. Jak Peter Duhan, tak Dana Jaklová pro média mluvili o tom, že šlo o poradenství „s legislativním procesem“. Tento rozpor oproti smlouvě iritoval, asi ještě více to byl ale fakt, že k té práci nebyly předloženy žádné doklady, neboť prý vše proběhlo ústní formou. Nicméně u Dany Jaklové byla dodržena dvouletá lhůta po skončení jejího mandátu. Ta lhůta se vztahuje i na takzvané osoby blízké. U Tomáše Ratiborského jednak nebyla ta dvouletá lhůta dodržena, jednak byl v ČRo krátce zaměstnán i jeho syn, ten dokonce část z toho i během doby, kdy ještě běžel Ratiborského mandát. To ale rada prostřednictvím své dozorčí komise zjistila až velmi nedávno a Peter Duhan „předběhl“ konsekvence svou rezignací.

K nepotismu a „podražení nohou“ - berme jako dobrou zprávu, že v daném případě to k „podražení nohou“ vedlo. A bylo to jasně a veřejně pojmenováno jako pochybení.

A znamená to omezení nepotismu v ČRo?

K tomu nemám žádné informace, vlastně nemám ani představu o rozsahu toho, co jste před chvílí nazval stavem ve veřejnoprávních médiích dobře zažitým. Snad ten případ Petera Duhana zafunguje k odstrašení...

Netýká se to jen personálních záležitostí, rada má k dispozici stížnosti na nevyváženost či zaujatost některých pořadů a vysílání. Hodně se probírá třeba neomezený přístup katolické církve do vysílání. Kardinál Duka, který slouží mše pro prezidenta podporujícího fašisty, je častým hostem...

Slova o „neomezeném přístupu“ jsou nadsazená. Rada se v minulosti zajímala o to, jestli je v dané sféře dodržován Kodex Českého rozhlasu - přispělo to k tomu, že si ČRo nechal udělat odborný posudek a následně přišel s novou koncepcí náboženského vysílání. Vysílání pořadu Glosa Dominika Duky skončilo na konci roku 2014.

Otázkou je i vyváženost názorová. Existují nějaké statistiky např. o citovaných českých a zahraničních médiích? Opět možná subjektivní dojem, nicméně citovanost médií patřících oligarchům, případně novinářů pro oligarchy pracujících je v ČRo standard. Jde vesměs o média pravicově orientovaná. Levicová a zároveň nezávislá média jako Deník Referendum, Britské listy nebo A2 jsou podle mého dojmu zastoupena méně. Nebo se pletu?

Předně: i ohledně plurality v relacích „četba z tisku“ byla rada aktivní. Zhruba na přelomu roku jsme konkrétně doložili pochybení, Český rozhlas nedostatky částečně uznal a nastavil nová pravidla. Stálo by za analýzu, jestli ČRo cituje srovnatelně z menších médií. Možná si takovou analýzu rada někdy zadá, každopádně bych byl rád, kdyby se tomu i bez toho věnovali na katedrách mediálních studií a žurnalistiky a na dalších relevantních školách a výzkumných pracovištích. Podobných silných témat k výzkumu je u ČRo více.

Stranou bych teď nechal to s tiskovými magnáty - rozhlas sotva může opomíjet velké deníky atd., ať už patří komukoliv. Když pomyslím na svou vlastní posluchačskou zkušenost např. s relacemi „četba z domácího tisku“ na stanici ČRo Plus, pak musím s vaší tezí týkající se malých či alternativních médií souhlasit. Něco se oproti minulosti v „četbách z tisku“ v ČRo zlepšilo, ale některá malá média jsou tam zcela nebo téměř zcela opomíjena, přestože existují výrazně déle než tituly, které ČRo zařadil do přehledů tisku ihned po jejich založení. Takže co do otevřenosti, nepředpojatosti a plurality je v ČRo hodně co zlepšovat.

Necháte jako předseda rady takovou analýzu zadat?

Je to jedna z možností, co mohu navhrnout. Zajímavých témat a problémů je více. Sám to ale samozřejmě nezadám, záleží na celé radě a také na součinnosti Českého rozhlasu – rada sama totiž nemá právní subjektivitu.

Možná by bylo dobré akademickou sféru přímo oslovit, oni asi tak trochu hybernují…

Snad takhle zafunguje i tento rozhovor. Jinak takovým oslovením bylo i to, že došlo k vypsání výběrového řízení na analýzy pro potřeby Rady Českého rozhlasu.

Některé stanice ČRo jsou z hlediska orientace velmi vyhraněné, jako třeba Plus. Zrovna pro tuto stanici se hledá nový šéfredaktor. Kdo by to měl podle vás být a k čemu by měl názorovou stanici ČRo vést?

To se řekne jednoduše - měl by to být člověk, který zajistí, že ta stanice bude splňovat Kodex Českého rozhlasu. Ten dokument je celkem dobře napsán, velmi doporučuji jeho četbu a poměřování toho či onoho z produkce ČRo tím Kodexem. Nový šéfredaktor by měl mít alespoň „evropský rámec“, to jest i odstup od provinčnosti části zdejší mainsteamové žurnalistiky se všemi jejími ideologematy, konformitou, předpojatostmi a „bojováním starých bitev“. Žijeme ve stále složitějším světě a stanice mluveného slova jako je ČRo Plus musí být schopna identifikovat opravdu závažná témata, sledovat je do hloubky a dlouhodobě. A zpracovávat je pluralitně.

Co Wave? Nadějný projekt s reálným potenciálem oslovit mladé skončil na VKV a bez reálného dosahu. Nejde s tím něco dělat? Copak se ČRo nechce podílet na kultivaci mladé generace a nechává ji napospas otupujícímu mainstreamu?

Český rozhlas by to určitě chtěl, ale hodně ho svazuje zákonný rámec. Nedávno se ČRo Wave na VKV vrátilo, a sice hodinovým pořadem „On Air Radia Wave“ v čase někdejší „Čajovny“ na stanici Vltava. Zajímavé je, že část publika Vltavy to nese těžce. Rada v této věci rozhlas podpořila s tím, že by to „hodinové okénko“ Wave na Vltavě snad mohlo zároveň mladší publikum seznámit s Vltavou - tedy že část mladých posluchačů neodladí hned po skončení toho „svého bloku“. Jestli jde dělat něco víc: někdo by musel úspěšně oslovit politiky, aby změnou zákona Českému rozhlasu dali, respektive umožnili získávat analogové frekvence pro jeho stanici pro mladé. Protitlak komerčních rozhlasových stanic by byl jistě obrovský, bylo to znát už u novely, která nakonec vedla k nedávnému rozšíření stanice ČRo Plus na VKV frekvence - ale jen na ty, které si ČRo skládá optimalizací své stávající sítě.

Mám dojem, že svoboda slova má své hranice tam, kde začíná demagogie a blud. Jan Petránek se nechal na vlnách ČRo slyšet, že uprchlická vlna je geniálně zosnovaný trojský kůň, něhož prostřednictvím kdosi útočí na Evropu. Chápu, že je pan Petránek považován za nestora ČRo, nicméně to mu snad nedovoluje podporovat ničím nepodložené konspirace, notabene prostřednictvím veřejnoprávního média? Je ČRo imunní vůči tomu, aby k takovým excesům nedocházelo systematicky?

Těžko říct. Obecně má Český rozhlas všechny hmotné, institucionální a různé další rámcové předpoklady k tomu, aby dělal velmi kvalitní novinařinu: je finančně dobře zajistěn, je chráněn proti „poryvům trhu“, má zajistěnu nezávislost atd. atd. Měli by tam tedy být redaktoři, editoři atp., kteří svou práci dobře umějí, to znamená měli by umět i posoudit, co je nepodložené či jinak problematické.

Tedy je pouze na editorech ČRo, jestli nechají někoho bezmezně plácat, či nikoliv?

Český rozhlas má své redakční procesy a měl by být schopen se s tím náležitě vyrovnat a zpracovat i případnou kritiku zvnějšku.

A teď samozřejmě otázka na budoucího ředitele, kterého bude rada volit. Je šance, že to bude někdo, kdo rozumí důležitosti a roli ČRo v mediálním prostoru a kdo se pouze nebude přizpůsobovat zájmovým skupinám uvnitř a vně ČRo? Je něco takového vůbec možné?

Věřím, že ano. Obecně by mohlo pomoci, kdyby přibylo mediální žurnalistiky - profesionální i té občanské a aktivistické - „watchdogové“. Kdyby se i o ČRo více psalo - tím by zesílila jeho veřejná kontrola a zpětná vazba k jeho práci. Pro jistotu zdůrazňuju, že myslím i kladnou zpětnou vazbu, nejen tu, která upozorňuje na nedostatky.

26.11.2015
V Severnom mori sú dostupné záchranárské kapacity

Európske moria sú a budú v tomto a budúcich rokoch konfrontované s dvoma súčastne prebiehajúcimi, charakterom rozdielnymi krízami. Česká a slovenská verejnosť sú do určitej miery oboznámené s humanitárnou krízou, odohrávajúcou sa v Stredozemnom mori. V našich končinách nemáme žiadne zásadnejšie dôvody zaujímať sa o regionálnu hospodársku krízu, ktorou trpí ťažebný sektor v mori severnom. Existuje však jeden spoločný menovateľ, ktorý obe krízy na európskej úrovni spája, resp. spájať by môhol, ak by k tomu existovala politická vôľa. Tým sú dostupné záchranárské kapacity krajín EU a Nórska. Velmi zajímavou analýzu pro Britské listy napsal čtenář Miloš Bielčik, aktivní námořník a absolvent Námořní univerzity v polském Štětíně.

Humanitárna kríza v Stredozemnom mori

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prišlo vo vodách Stredozemného mora o život (a je pohrešovaných) od 1. januára tohto roku 3 548 ľudí (údaj k 24. novembru, ZDE). Počet úmrtí by bolo možné znížiť, ak by k tomu existovali (boli zmobilizované) dostatočné prostriedky. Od medzinárodnej neziskovej organizácie Lekári bez hraníc / Médecins Sans Frontières (ďalej MSF) prichádzajú opakované vyhlásenia, apelujúce na vlády EU-28 o navýšenie záchranárskych kapacít. MSF majú k dispozícií dve lode ( Bourbon Argos a Dignity 1 ) a utečencov a migrantov zachraňujú z mora a z nestabilných plavidiel v spolupráci s talianskou pobrežnou strážou. Výnimkou nie sú operácie, kedy počet osôb potrebujúcich pomoc presahuje kapacity dostupných lodí v oblasti. Ďalším problémom je schopnosť lodí pokrývať dostatočnú rozlohu mora.

Dnes uvádzaná kapacita Bourbon Argos je 500 zachránených osôb. Pôvodne sa počítalo len s kapacitou 300 až 350 osôb. V septembri nalodil Bourbon Argos jednorázovo 1001 ľudí a v oblasti sa pritom nachádazli ďalšie nestabilné plavidlá. Loď MSF však pre ne už kapacitne a z ohľadu na bezpečnosť nestačila (ZDE, ZDE). Skutočnou tragédiou bola 5. augusta smrť stoviek ľudí, ktorá nasledovala po prevrátení pašeráckeho plavidla. Alarmujúcimi sú (resp. mali by byť!) udalosti, ktoré tragédií predchádzali. Plavidlo s približne 600 ľudmi na palube bolo talianskou pobrežnou strážou spozorované niekoľko hodín pred tým, ako došlo k jeho prevráteniu. Loď MSF Dignity I bola okamžite nasmerovaná k jeho pozícií, avšak pred dosiahnutím pôvodného cieľu bola pobrežnou strážou – v snahe o racionalizáciu nedostatkových kapacít - presmerovaná k ďalšiemu plavidlu s 94 ľudmi na palube. Dignity I sa vydala k primárnej pozícií po ukonečení záchrannej operácie v pozícií sekundárnej. Udalosti sa však v priebehu hodín vyvinuli tak, že pre približne 300 ľudí bol príchod Dignity I a ďalších záchranarskych lodí už príliš neskorým (ZDE). Evidentná potreba hustejšieho pokrytia niektorých oblastí Stredozemného mora záchranárskymi loďami stavia do nového svetla nadbytočné kapacity v Severnom mori.

Hospodárska kríza v Severnom mori

Súbežne s humanitárnou krízou v Sredozemnom mori prebieha v Severnom mori hospodárska kríza v ťažebnom priemysle na kontinentálnom šelfe (offshore oil and gas industry). Keďže náklady na ťažbu ropy v Severnom mori patria k tým vyšším, sektor je nízkymi cenami suroviny tvrdo zasiahnutý (ZDE). Prevádzkovatelia ropných plošín sa snažia šetriť na prevádzkových nákladoch, odkladajúc všetku nie akútnu údžbu na neurcito. To spolu s nízkymi investíciami do nových plošín postihuje trh tzv. Offshore Supply Vessels (špecializované lode určené na logistickú, technickú a záchranársku podporu ropných plošín, ďalej OSV.)

V európskych prístavoch Severného mora sa podľa údajov zo začiatku októbra nachádzalo nevyužitých viac ako 60 OSV lodí. Na základe vyhlásení krízou postihnutých firiem, predpokladá sa nárast počtu OSV zakonzervovaných v prístavoch do konca roku minimálne o ďalších 25 (ZDE, ZDE). V rámci toho stojí za špeciálnu zmienku 7 odstavených kusov ERRV (Emergency Response and Rescue Vessel, “Zachranárske plavidlo rýchlej reakcie”). Okrem konštrukčných riešení spoločných pre všetky OSV (viď. nižšie), úzko špecializovaná ERRV je vybavená tiež posádkou trénovanou prednostne na záchranné operácie, paramedikom, krytou palubou so sedačkami (bežné OSV bez úpravy môžu poskytnúť na prepravu trosečníkov len menej komfortnú otvorenú nákladnú palubu) lôžkami a rozsiahlejším zdravotníckym vybavením. Má dostatok sanitárnych kapacít pre väčší počet ľudí na palube a všetky potrebné podmienky na rehydratáciu, liečbu hypotermie, šoku, menej závažných úrazov.

I menej špecializované OSV majú však spoločných niekoľko technických parametrov, veľmi dobre využiteľných pri záchranárskych operáciach presne toho druhu, aké dnes prebiehajú v Stredozemnom mori: schopnosť dlhodobejšieho zotrvania na otvorenom mori a prekonávania väčších vzdialeností, veľmi dobrá manévrovateľnosť (potrebná pre bezpečnú a efektívnu spoluprácu s dcérskym plavidlom a pre pohotové vykonávanie „vyhľadávacieho manévru“, tzv. search pattern), ďalej prítomnosť tzv. rescue zone (miesto na trupe s menšou vzdialenosťou medzi hladinou a palubou) pre prechod trosecníkov z člnu na materskú loď a predovšetkým dostatočné priestory a nosnoť pre bezpečný transport niekoľkých stoviek pasažierov – trosečníkov.

Nie je náhodou, že obä lode MSF, vykonávajúce záchranársku misiu v Sredozemnom mori, sú konštruované ako OSV a svoju kariéru začali práve v tažebnom priemysle.

Technické prostriedky využiteľné v Stredozemnom mori sa v krajinách EU nachádzajú. Skutočne nedostatkovou sa zdá byť vôľa. Nedostatkovou a zároveň preťaženou tam, kde ju ľudia u seba nájdu. Dobrovolníci na Dignity I a Bourbon Argos sú ľudia motivovaní snahou pomôcť a zachraňovať. Žiaden z nich pravdepodobne nie je osobou psychickej konštalácie, ktorá nesie bez problémov pohľad na početné mŕtve telá. Avšak ak chcú pomáhať živým, zatiaľ na výber nemajú. Aj to je dôsledok nedostatocnej mobilizácie prostriedkov.

MSF si samozrejme plne uvedomujú, že námorné záchranárské operácie nie sú trvalo udržateľným a najlepším riešením. Primárny apel MSF smeruje na vytvorenie bezepečných, kontrolovaných, oficiálnych trás pre žiadateľov o azyl (ZDE). Na rozdiel od určitej časti (stredo)európskej verejnosti a politikov však nepoužívajú argument „udržateľného riešenia problémov tam kde vznikli“ ako alibistickú výhovorku v snahe vyhnúť sa akémukoľvek skutočnému príspevku k akejkoľvek pomoci a riešeniam. Naopak MSF, jednajú v súhre ľudskosti a zdravého, praktického rozumu: Pokiaľ sa neprijme lepšie riešenie, ľudia na Stredozemnom mori budú potrebovať pomoc a tá sa nezaobíde bez dostatočných prostriedkov. Slovami kapitána Bourbon Argos:

„This job must be done, at sea there must be no sinking!”

Pozn. redakce: Názory a postoje vyjádřené v článku jsou osobními názory a postoji autora.

26.11.2015
Bodláky Václava Duška

Ekologická demonstrace, v počátku listopadu 89 v Teplicích, přivedla do ulic tisíce nespokojených lázeňských obyvatel; mocenské kádry zíraly, nemohly pochopit, že lavina nesouhlasu s rabováním země, věčnými jedovatými plyny dusícími pracující lid se strhla v nečekanou dobu. Vůdčí neomezená oplzlost zahýbala kádry, které po skončené erupci připraveným tunelem poodešly budovat kapitalistický řád. Elity kádrováků umně odpravily vybrané občany v připravených pastích - vrtochy kverulantů zažehnány smyšlenými kauzami. Z pukavců se líhlo - ne, že ne! V moderní době umíme vytvořit dojem spasitelnosti všech, co pochodují v poklidu s karavanami světlé budoucnosti vyprahlou pouští kolem vyschlých filosofických oáz. Ochmýřené bytosti vedou národy k pokrokovému vnímání matky země - pozor, děti jsou zrcadlem smrti, pryč od nich!

Od ekologické demostrace k úspěchům dravého průmyslu. Většina mlčí, menšina řídí. Nic nového pod sluncem blahobytu. Bodří krkavci spoléhají na děravou paměť člověnů - kdopak bude sledovat smogovou deku v okolí? Koho trestat za pokrokovou průmyslovou činnost? K čemu zastavit nechutné rabování země živitelky? Máme páky, jak nechat zapomenout na životní prostředí, které má dokonce ministerstvo, pravda, částečného strachu.

Vytáhneme do boje za pomoci mediálních fašírek – hle, divte se, samá kniha, křest a chřest – zbohatlické přešité odrostlé panenky přifouknuté doktory umělci, módní trendy paní Mandy, prezidentské kšandy a bojovný mluvčí – chce stát v řadách, kde se střílí, tož, umožněte silákovi poznat linie smrti.

V rozpuku poznání býváme náchylní ke krásným omylům, neopakovatelným lžím a filozofickému zmaru. Kulturní kolchozy rozšiřují řady - semknuti do šiku, bráníme republiku a za zády máme vyschlá řečiště i studny, nemocné stromy, zatím jehličnaté, vyhynulé druhy nepotřebných živých zbytečností...

Šuškanda se nám prý velmi rozmohla. V úvozech položeny základy k přežití ekonomických dutohlávků zběsilých! Kdesi v pozadí politických a uměleckých výbojů dříme časovaná bomba - ekologická neposlušnost. Podsouvají nám světová témata - neřeší domácké úlety. Kasají se, jak spoluřídí svět – kam, však neřeknou. Je tam prý tma, ale teplo. Následujte bez váhání, kdo nepospíší, zůstane sám, jak kůl v plotě - kůlů již nepočítaně.

Zeleným údolím táhnou mračna spadů, kyselé deštíky pokropí deštníky - k čemu se čílit nad přírodou, příroda jsme my, krucinál! Ze zelených věštíren máme legraci. Konečně, štěkejte, pište, křičte, ale pamatujte, že demokracii neumlčíte - má vlastní cesty, po kterých nemůže kočírovat každý zběsilý ekologický mravenec, jak ho napadne. My máme zodpovědnost! My tu zodpovědnost vydržíme, my se nelekneme, nedáme se zastrašit houfem ztroskotanců, jakýchsi soptících neurvalých socek.

Hele, můžete i demonstrovat. My nikoho práva sdružování nezbavujeme - jasné?! Nesouhlasíte? Nu, třeba ještě dostanete rozum - přece nebudete bránit formy nižších druhů proti lidstvu, blázni.

Demonstrace - menstruace, frustrace! Kolo dějin se točí, až přecházejí oči.

Snílci, nežádaný druh ve vlasti milené!

26.11.2015
Hillary Clintonová přislíbila, že už nepoužije výrazu "ilegální imigrant"

Kandidátka Demokratické strany na funkci amerického prezidenta odsoudila "neodpovědné a pobuřující" užívání jazyka ohledně uprchlíků

Hillary Clintonová se v úterý omluvila, že její použití výrazu "ilegální imigranti" bylo "špatnou volbou slov". Přislíbila, že toho výrazu už nebude používat. Reagovala tak na kritiku od aktivistů, zastávajících se uprchlíků.

Během faacebookového rozhovoru, organizovaného institucí Telemundo, kritizoval kvůli tomuto výrazu Clintonovou José Antonio Vargas, filmař a novinář, jehož organizace Define American, zdůraznila, že výraz "ilegální imigranti" je urážlivý, a apelovala na všechny americké prezidentské kandidáty, aby ho nepoužívali.

Clintonová požaduje, aby byl rozšířen imigrační program prezidenta Baracka Obamy v oblsti imigrace, jehož cílem je legalizovat občany, kteří žijí v USA "ilegálně".

Její postoje jsou v ostrém kontrastu s postoji republikánských kandidátů, kteří chtějí omezit legalizaci přistěhovalců.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25.11.2015


Aktivisté objevili na sociálních sítích propagační video natočené v kabině ruského stíhacího bombardéru Su-24 - tedy toho typu, jaký byl včera sestřelen u syrsko-turecké hranice. Na některých záběrech je dobře vidět komerční navigace GPS improvizovaně instalovaná v rovině očí. Pokud zrovna takto vybavený letoun zabloudí kousek za hranici cizího státu, nemusí to být vždy nutně záměr.


Ovšem v oblasti obývané syrskými Turkmeny, kde se nevyskytují žádná bojová postavení "islámského státu", nešťastný letoun tak jako tak neměl co dělat. Rusko, obdobně jako Turecko, svůj boj s islamisty z největší části pouze předstírá, a Turkmeny, mezi nimiž má relativně silnou základnu "neexistující" umírněná Syrská svobodná armáda, napadá také kvůli tomu, aby napomohlo Asadově úsilí je ze Sýrie etnicky vyčistit. Jistě, zabití pilotů v rozporu s Ženevskými úmluvami to neomlouvá. Právo na obranu tureckého vzdušného prostoru poté, co byla Moskva v pátek po předvolání velvyslance opakovaně a důrazně varována, že každé další narušení bude považováno za důvod k odvetě ZDE, však může zpochybňovat jen ten, kdo je opravdu velmi zaujat ve prospěch Moskvy.

Kritikové americké hegemonie velmi dlouho snili o světě, který by měl více mocenských center než jen jedno. Když v něm díky ústupnosti Baracka Obamy konečně žijí a kolem nich se rozvíjí svět, v němž ne jeden či dva, ale desítky hráčů na mezinárodní scéně spřádají a srovnatelným způsobem realizují své záměry, přičemž narážejí na sebe a střetávají se v klasických hrách typických pro 19. století, tito lidé znervózní a jejich inverzní unipolarismus je prozradí. Vyzvedávají náhle jediného aktéra a dožadují se toho, aby konkurenti byli voláni k odpovědnosti ve stylu proxy wars 70. a 80. let - jako by Turecko bylo klientem USA ve srovnatelném smyslu, v jakém je ohlodaný zbytek Asadovy Sýrie ve vztahu k Íránu a Rusku. Jenže tak tomu není a dokonce nikdy nebylo. USA nemají na Ankaru vliv podobný tomu, jaký si u svých klientů vynucuje Moskva. Nikdy ho neměly a za Erdogana to už vůbec nepřipadá v úvahu. Dnešní Turecko má ambice samostatné regionální mocnosti a velice srozumitelně se necítí dobře na břehu Černého moře proměněného v ruské jezero, jestliže se mu Rusové navíc vylodí i v zádech. A tohle je naprosto nezávislé na takovém drobném detailu, jakou má právě vládnoucí ideologii. Sekulární vláda by to nemohla vnímat jinak.

Když už se po multipolaritě tak toužilo, měla by se ctít. Rusko v ní nikdy nebude jediným hráčem. Také Turecko, Saúdská Arábie, Katar, Francie, Británie nebo Izrael jsou samostatnými hráči, nikoliv něčími klienty, které lze na povel stavět do latě.

Zkusme myslet přesněji. Nenechme se navigovat současným světem na podobně mizerné úrovni, na jaké je po obloze navigován ruský stíhací bombardér.

25.11.2015


Sestřelení ruského letounu Su-24 tureckou stíhačkou F-16 považuji za vysoce nebezpečný krok ze strany administrativy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, pro nějž neexistuje žádná omluva. Jestliže kriticky nahlížíme na ruské nálety, které generují civilní oběti, musíme tvrdě odsoudit i tureckou roli v syrském konfliktu: Ankara podporuje džihádisty z Fronty an-Nusrá a Ahrar al-Šam ZDE a podle některých zdrojů tajně podporuje i Islámský stát/Daeš ZDE, minimálně tím, že vytváří podmínky pro účinný transfer jeho bojovníků do Sýrie, a oslabuje moc tureckých, potažmo syrských Kurdů, kteří s úspěchy bojují právě proti Daeš.


Erdoganova politická platforma Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyhrála nedávné volby v Turecku díky šíření strachu, jenž byl posílen bombovými útoky v Ankaře, které tak efektivně zabránily opozici v pořádání veřejných manifestací a volební kampaně. Není žádným tajemstvím, že turecký prezident usiluje o nastolení prezidentského systému ve své zemi a o eliminaci legitimních nároků tamních Kurdů na sebeurčení. Erdogan se dále zaměřuje na důslednější potírání disentu mezi novináři, intelektuály, spisovateli atd. To samo o sobě představuje znepokojující trend, ačkoliv turecké angažmá v syrském konfliktu považuji za mnohem nebezpečnější záležitost.

Jestliže Turecko dlouhá léta vědomě přispívalo k vytváření chaosu v sousední Sýrii přímou vojenskou a finanční podporou pro káidisty, nyní předstírá boj proti Daeš, přičemž jeho primárním cílem jsou turečtí Kurdové (nejen postmarxistická Strana kurdských pracujících (PKK), ale především liberální Lidová demokratické strana (HDP) mající zhruba desetiprocentní zastoupení v tureckém parlamentu).

Turecko, stejně jako Západ, nelibě nese ruské vojenské angažmá v syrském konfliktu, a to z prostého důvodu. Asadův režim, který se Ankara s pomocí arabských monarchií v čele se Saúdskou Arábií snažila vykrvácet pomocí džihádistů, byl totiž u konce s dechem. Nyní se mu s asistencí Moskvy, Teheránu a libanonského Hizballáhu podařilo nabýt na síle a takříkajíc se vrátit do hry. Sestřel ruského letounu Tureckem se na první pohled může zdát jako akt šílenství, nicméně na pohled druhý může představovat vysoce riskantní gesto, jak vyprovokovat Rusko k přímé konfrontaci se Západem v čele se Spojenými státy. To se Erdoganovi snad nepodaří – i přesto, že slibná jednání o ukončení syrského konfliktu zahájená ve Vídni, kam byl poprvé pozván vlivný regionální hráč – Írán, opět narazila na Obamovu mantru o tom, že Asad musí jít z kola ven.

V případě Turecka nehovoříme o Putinovi, Asadovi, Castrovi či Lukašenkovi, na jejichž politiku máme jako Západ pramalý vliv, ale o klíčovém spojenci Západu a dlouholetém členovi NATO usilujícím o vstup do Evropské unie. Proto je naší povinnosti k němu přistupovat kritičtěji než k našim oficiálním nepřátelům – již jen proto, že máme k dispozici páky, jak destruktivní počiny Ankary regulovat.

25.11.2015


Když Turecko v úterý sestřelilo ruský letoun, NATO čelilo své nejhorší obavě: Přímé konfrontaci s ruskou armádou. Problém jižní hranice NATO je ale mnohem větší, než tento incident. Nová ruská základna hned vedle Turecka představuje pro alianci větší strategickou výzvu, která tím, že byla ignorována, vedla ke střetu, napsal Josh Rogin.


Před několika dny Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO a nejvyšší vojenský poradce generálního tajemníka, varoval před dlouhodobými implikacemi nové ruské letecké základny v syrské Latakíji. Český generál nevěděl, že ruská přítomnost v Sýrii vyvolá tak rychle mezinárodní krizi. Ale již mu bylo známo, že NATO musí připravit důslednou politiku, jak na existenci základny reagovat.

Pavel prohlásil, že základna není zamýšlena jen jako podpora režimu prezidenta Bašára Asada. "Samozřejmě, to je jeden z cílů ruských aktivit na Blízkém východě, nejen podporovat Asadův režim, ale také umístit své síly v oblasti, být zde přítomen a skrze přítomnost vyvíjet určitý vliv," řekl mi Pavel na Halifax International Security Forum.

Základna v Latakíji je podle něj součástí širší ruské politiky navyšovat trvalou vojenskou přítomnost na několika hranicích NATO současně. Tato instalace slouží ruské agendě v Sýrii a současně usiluje o to zabránit NATO v přístupu do této oblasti [zejména ve vzduchu a na moři; Rusko se např. v posledních dnech pokusilo velmi nezdvořilým způsobem nařídit Libanonu a Kypru uzavření jejich vzdušného prostoru; na Kypru se nachází britská letecká základna Akrotiri - KD].

"Existují různé způsoby, jak může NATO reagovat," dodal Pavel. Tváří v tvář ruskému pokusu rozmístit poblíž Turecka kapacity kategorie A2/AD, "nejbrutálnější způsob, jak věc vyřešit... je potlačit je."

Avšak použít vojenské prostředky k potlačení nové ruské chráněné zóny kolem základny by znamenalo vynaložit značné zdroje - a nese to sebou riziko další konfrontace, varoval. Pavel by raději, aby NATO použilo méně "brutálních" nástrojů.

"Můžeme použít různé typy nátlaku počínaje politickým, diplomatickým, ekonomickým a také vojenským v jiných oblastech, místo abychom se snažili prorazit zeď," řekl Pavel.

Pavel předpověděl, že se NATO bude muset kvůli ruské základně v Latakíji brzy sejít. Měl pravdu. Střet mezi Ruskem a Tureckem je destabilizující, ale skutečně destabilizujícím tahem bylo Putinovo rozhodnutí umístit novou základnu, sloužící pro nasazení sil a zabránění v přístupu do prostoru, jen několik kilometrů od země NATO - bez jakékoliv konzultace. NATO se rozhodlo celé měsíce s touto nebezpečnou situací nic nedělat. Teď nemá jinou možnost, než ji řešit.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

25.11.2015


Turkmeni jsou syrští občané turkického původu. Pocházejí ze skupin, které se vydaly ze Střední Asie do dnešní Sýrie v 10. století. Osmanská říše po nich žádala, aby zakládali města, která by chránila cesty, a aby vyvažovali vliv arabských kmenů.


Nyní žijí v některých částech Sýrie, Íránu a Iráku, s populací někde mezi 1,5 - 3,5 milionu. Nicméně jejich počet v Sýrii se odhaduje na pouhých 200 000, což je asi 1 % počtu, který zde žil před válkou.

V Sýrii jich většina žije na západě, v governorátech Latakíja, Aleppo, Homs a Idlíb - tam, kde Rusko zaměřilo své nálety podporující prezidenta Asada.

Turkmenské oddíly bojující v Sýrii mají dohromady něco mezi 2 000 - 10 000 bojovníky. Tvoří je většinou umírnění sunnité, vycvičilo je Turecko a v oblasti, kde došlo k pádu ruského letounu, patří k nejsilnějším opozičním uskupením.

Turkmeni nejsou příznivci Asada ani arabského nacionalismu. Za vlády strany BAAS byl jejich jazyk (turečtina) zakázán, nesměli v něm psát, vyučovat nebo publikovat. Tvrdí, že majetek jim byl zabaven a města i ulice dostaly arabská jména.

Turkmenské skupiny spolupracují se syrskou opozicí, včetně Svobodné syrské armády (FSA), Katarem podporované skupiny Ahrár aš-Šám, ale i s Frontou an-Nusrá napojenou na al-Kájdu. Jejich hlavním protivníkem jsou vládní síly a "islámský stát", který je považuje za odpadlíky a dopustil se na nich vloni masového zabíjení.

Turkmeni jsou podporováni z Turecka, které je považuje za protiváhu kurdských povstalců.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

25.11.2015


Prezident Barack Obama po několik let vycházel ze sady předpokladů ohledně Blízkého východu: Za prvé, je vyloučen návrat pozemních jednotek v podstatném počtu do regionu; za druhé, což podtrhuje předchozí předpoklad, USA nemají v regionu zájmy dost silné na to, aby takový závazek ospravedlnily. Krize na Blízkém východě mohou být lokalizovány. Může dojít ke krveprolití a násilí, dokonce i k masovému zabíjení v Sýrii a Libyi a kdekoliv, a k určité nestabilitě v Iráku, ale boje a jejich důsledky lze udržet pod kontrolou. Hlavní prvky světového řádu tím nebudou ovlivněny a americké zájmy nebudou přímo ohroženy, pokud dobré zpravodajství a dobře zaměřené bezpilotní nálety zabrání teroristickým útokům na půdě Spojených států. I Islámský stát může být časem "degradován" a "zadržován", napsal Robert Kagan.


Tyto předpoklady mohly být správné - jiné konflikty na Blíkém východě zůstaly lokalizovány - ale ukázalo se, že neplatí. Kombinované krize v Sýrii, Iráku a Islámském státě se nepodařilo udržet pod kontrolou. Islámský stát prokázal vytrvalost a schopnosti, jak ukázaly útoky v Paříži. Syrský konflikt s exodem uprchlíků destabilizuje Libanon a Jordánsko a vyvolal dodatečný tlak na již tak otřesenou demokracii v Turecku. Vystupňoval akutní konflikt mezi sunnity a šíity v celém regionu.

Mnohostranná válka na Blízkém východě nyní přestala být čistě blízkovýchodním problémem. Stala se také problémem evropským. Příliv uprchlíků před násilím v Sýrii a represemi režimu syrského prezidenta Bašára Asada zasáhly kontinent a zahltily jeho instituce. Strašlivé útoky v Paříži, pravděpodobně organizované a řízené Islámským státem ze základny v Sýrii, a vyhlídky na další takové útoky, ohrožují soudržnost Evropy, a s ní i soudržnost transatlantického společenství, nebo toho, čemu se říkávalo Západ. Stručně řečeno, krize na periferii se rozšířila do jádra.

Před uprchlickou krizí a teroristickými útoky nebyla Evropa v dobrém stavu. Pokračující krize eurozóny erodovala legitimitu evropských politických institucí a centristických stran, které je řídí, přičemž také oslabila ekonomiky klíčových evropských mocností. Stará Trojka - Británie, Francie a Německo - která zajišťovala vedení na kontinentě a se kterou USA nejúžeji spolupracovaly při tvorbě globální agendy, už neexistuje. Británie je bledým stínem sebe samé. Kdysi byla nezbytným partnerem USA, vlivným jak ve Washingtonu, tak v Bruselu, mediátorem mezi Amerikou a Evropou, ale nyní je nezakotvená a oběma se vzdaluje. Labour Party, kdysi vedená Tony Blairem, má teď v čele protiamerického pacifistu, zatímco konzervativní vláda posiluje své "velmi zvláštní vztahy" s Čínou.

Rozšíření blízkovýchodní krize do takto oslabené Evropy hrozí podkopat soudržnost kontinentu a oslabit sílu transatlantických vazeb. Uprchlická krize dál oslabila centristické strany a posílila pravici ve Francii i jinde; nyní teroristické útoky, které tyto strany neprávem spojují s uprchlickou krizí, tyto subjekty dále posílily. Perspektiva Marine Le Penové, lídryně pravicové Národní fronty, jakožto příští francouzské prezidentky, už není nepředstavitelná.

Existuje také ruské hledisko. Mnohé z těchto stran, a dokonce některá mainstreamová politická hnutí na kontinentě, jsou placeny Ruskem a netají se afinitou k Moskvě. Maďarský premiér Viktor Orbán vychvaluje "neliberálnost" a připojil se ke společnému ideologickému projektu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Německu celá skupina obchodníků, politiků a představitelů současné nebo minulé vlády vedená bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem soustavně prosazuje normalizaci vztahů s Moskvou. Občas to v Německu i v Evropě vypadá, jako by jedinou osobou překážející plnému spojenectví s Ruskem byla německá kancléřka Angela Merkelová.

Nyní syrská krize dál posílila ruskou pozici. Ačkoliv Evropané obecně sdílejí nechuť Washingtonu k ruské podpoře Asada a k ruskému bombardování umírněných syrských povstalců, po pařížských útocích jakýkoliv partner v boji s Islámským státem vypadá přijatelně. Ve Francii je bývalý prezident Nicolas Sarkozy již dlouho zastáncem Ruska, ale teď jeho výzvy našly odezvu u prezidenta Francoise Hollanda, který usiluje o "velkou koalici" s Ruskem.

Jak do toho všeho zapadají USA? Evropané už netuší o nic více, než američtí spojenci na Blízkém východě. Většina Evropanů má dosud v oblibě Obamu. Po prezidentu George W. Bushovi a válce v Iráku dostali Evropané amerického prezidenta, jakého si přáli. Ale v současné krizi zdrženlivější a silně opatrná postirácká Amerika může nabídnout méně, než stará supervelmoc, se vší arogancí a bojovností.

Odvrácenou stranou evropského potěšení z nově nalezené venušanské Ameriky je po celém světě široce sdílený dojem, že USA je upadající supervelmocí a že i kdyby objektivně nebyly slabší než kdysi, ochota jejich lídrů použít sílu kvůli prosazení zájmů a ve prospěch Západu se velmi zmenšila. Jak to vyjádřil bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer, USA "velmi zřetelně nejsou ochotny - nebo schopny - hrát svou starou roli."

Fischer měl konkrétně na mysli roli Ameriky jakožto dominantní mocnosti na Blízkém východě, ale od té doby, co přišly uprchlická krize a útoky v Paříži, americká neochota hrát tuto roli má své ozvěny a důsledky daleko za hranicemi tohoto regionu. To co USA udělají nebo neudělají v Sýrii ovlivní budoucí stabilitu v Evropě, sílu transatlantických vazeb a tedy i liberální světový řád.

To je nepochybně poslední věc, kterou chce Obama slyšet, a zřejmě jí nechce ani věřit. Jistě by nepopřel, že sázky se zvedly, když přišla uprchlická krize a zejména po Paříži. Přinejmenším Islámský stát prokázal touhu a schopnost provést masivní koordinované útoky ve velkém evropském městě. Není nemyslitelné, že by dokázali provést podobné útoky v americkém městě. To je novinka.

Kromě zvýšené hrozby Americe je tu také hrozba fundamentální stabilitě v Evropě, nevolá to po přehodnocení politiky, která byla zatím zkoušena v Sýrii a Iráku? Tato politika byla částečně založena na analýze nákladů a výnosů: Jak velké riziko převzít a jak vysokou cenu zaplatit s ohledem na zájmy a výši sázek? Nyní jsou zájmy a sázky vyšší, než se původně předpokládalo: Blízkovýchodní krize metastázovaly a přesunuly se z něčeho, co chladná, realistická analýza vedená zájmy mohla označit za okrajové části těla, k životně důležitým orgánům. Nedosáhly snad události na Blízkém východě a nyní v Evropě bodu, kdy jsou ve hře významné zájmy, které tedy vyžadují podstatnější reakci?

Francouzi již tento přepočet provedli, přinejmenším teoreticky. Hollande prohlásil, že Francie je "ve válce" s Islámským státem. Ale s jakými kapacitami - a také s jakou vůlí - mohou Francie a Evropa tuto válku vést? Po takřka dvě dekády Evropané, a zejména Západoevropané, volili možnost nevyzbrojovat se dostatečně na to, aby mohli vést "válku", nejen proto, že si přáli utratit peníze jinde, ale šlo o věc filosofického přesvědčení odvozeného z hořké zkušenosti 20. století. Evropané věřili, že oni sami - a nakonec celý svět - musejí překonat sílu. Tvrdá síla musí ustoupit měkké moci, zákon džungle vládě zákona. To byla velká filosofická roztržka mezi Evropou a USA a nikdy nebyla zřejmější, než během války v Iráku.

V roce 2002 britský státník a učenec vyslovil tiché varování: "Výzvou postmodernímu světu," tvrdil diplomat Robert Cooper, je fakt, že i když Evropané mohou uvnitř vlastních hranic operovat tak, jako by na síle již nezáleželo, ve světě mimo Evropu musejí být připraveni použít sílu stejně, jako v dobách dřívějších. "Mezi sebou navzájem dodržujeme zákon, ale když operujeme v džungli, musíme také použít zákony džungle," napsal. Evropané si jeho varování k srdci nevzali, nebo přinejmenším ne dostatečně. Nevyzbrojili se do džungle, materiálně ani spirituálně, a nyní když džungle pronikla do evropské zahrady, prohrávají.

Když použití síly je sotva myslitelné, navzdory Hollandovým slibům, Evropané patrně dospějí k pocitu, že jejich jedinou možností je stavět ploty, jak uvnitř Evropy, tak kolem její periferie - i kdyby přitom zničili samotnou podstatu evropského projektu. Je to tento sentiment, díky němuž všechny Le Penové Evropy šplhají v žebříčcích volebních preferencí.

Jedinou alternativou k tomu je věnovat se krizi v Sýrii a Iráku, a spolu s tím i teroristické hrozbě představované Islámským státem. Ale stejně jako v 90. letech Evropané mohli řešit krizi na Balkáně, jen když USA sehrály dominantní vojenskou roli, i nyní by musela Amerika vést, poskytnout vojáky, dodat většinu letectva a shromáždit ty, kdo jsou ochotni a schopni se na věci podílet.

Jak by takové úsilí vypadalo? Za prvé, vyžadovalo by zřízení bezpečné zóny v Sýrii, poskytnutí bezpečného útočiště miliónům potenciálních uprchlíků a statisícům těch, kdo odešli do Evropy, místa k návratu. Ke zřízení takové zóny by podle oficiálního odhadu americké armády bylo třeba nejen letectva, ale také pozemních jednotek v síle až 30 000 mužů. Jakmile by tato zóna byla zřízena, mnoho vojáků by bylo nahrazeno silami z Evropy, Turecka, Saúdské Arábie a dalších arabských států, ale počáteční síly by musely být z větší části americké.

(Mnoho kritiků tohoto plánu, který nyní podporuje prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, poukazuje na trvající nepopularitu Američanů v regionu, nacionalistickou, kmenovou nebo náboženskou orientaci syrských opozičních uskupení nepřátelských k vnějšímu zasahování, a na nerealistický předpoklad, že by např. Saúdská Arábie a její spojenci zaměstnaní v Jemenu mohli poskytnout podstatnější kontingenty. I takovému plánu stále chybí realistický politický cíl, jemuž by sloužil - propracovaný návrh na solidní vnitřní uspořádání v Sýrii a Iráku zohledňující také přítomnost a zájmy Ruska a Íránu. Tato část textu, která již neanalyzuje, ale propaguje konkrétní blízkovýchodní politiku uchazečky o post šéfky Bílého domu, je opravdu mimořádně slabá - KD.)

Navíc by bylo třeba dalších 10 000 - 20 000 amerických vojáků k vykořenění Islámského státu z útočišť, která si vybudoval v Sýrii, a k pomoci místním silám dosáhnout téhož v Iráku. Mnozí z těchto vojáků by pak mohli být nahrazeni NATO a dalšími mezinárodními silami, které by držely toto území a poskytly bezpečnou zónu pro znovuvybudování oblastí postižených vládou Islámského státu.

Současně s tím by měl s Sýrii proběhnout mezinárodně vyjednaný a schválený proces předání moci...

Je tento plán tak nemyslitelný? V posledních letech samotná zmínka o pozemních jednotkách stačila k zastavení rozpravy. Američané zůstávají traumatizováni Irákem a všechny kalkulace toho, co lze v Sýrii podniknout, byly taženy tímto traumatem. Obamovi poradci se zdráhali předložit návrhy, které zahrnovaly byť jen malé pozemní síly, protože předpokládali, že je odmítne. A Obama zase odmítal méně ambiciózní návrhy s rozumným odůvodněním, že by patrně nestačily.

Prezident je v tomto směru stejně jako většina Američanů fascinován obrazem rozhodující bitvy následované vítězným návratem domů. Ale tento šťastný obrázek je mýtus.

Uchování liberálního světového řádu a mezinárodní bezpečnosti spočívá v umisťování pokliček na regiony ve varu. Američané však zůstávají paralyzováni Irákem, Republikáni stejně, jako většina Demokratů, a Obama z toho politicky profitoval, ale současně se stal živoucím symbolem této paralýzy. Je otázka, zda má touhu a kapacitu přizpůsobit se měnícím okolnostem. Jiní prezidenti tak učinili - od Woodrowa Wilsona přes Franklina Roosevelta až k Billu Clintonovi. Každý z nich musel zvážit, co by pro americké zájmy znamenala ztráta nebo roztříštění Evropy. V Obamově případě je ovšem takové pozdní přehodnocení méně pravděpodobné. Je možná prvním prezidentem od konce II. světové války, který se prostě nestará o to, co se s Evropou stane.

Pokud je tomu tak, je to pro Evropu velkou ironií, a možná ironií tragickou.

Celý text v angličtině: ZDE

25.11.2015

Švédsko potřebuje "úlevu" od desetitisíců uprchlíků, přicházejících do jejich země, uvedla švédská vláda a oznámila zavedení zrušení politiky otevřených dveří vůči lidem prchajícím před válkou a pronásledováním.

Velkomyslný švédský azylový systém bude omezen pouze na "minimum EU", uvedl v úterý švédský premiér Stefan Löfven. Většina uprchlíků bude od dubna dostávat jen dočasná povolení k pobytu.

Ve všech druzích dopravy budou zavedeny kontroly a právo přivézt si rodiny do Švédska bude vážně omezeno.

"Dočasně pozměňujeme švédské zákony, aby více lidí hledalo azyl v jiných zemích. Potřebujeme oddech, řekl Stefan Löfven a kritizoval EU, že nerozděluje uprchlíky rovnoměrněji po všech zemích bloku."

"Je pro mě bolestné, že Švédsko už není schopno přijímat takto vysoké počty uprchlíků. Už to prostě dál nezvládáme."

Švédsko má něco pod 10 milionů obyvatel a odhaduje se, že do země přijde letos celkem 190 000 uprchlíků.

Změny, oznámené v úterý, jsou zvlášť těžké pro koaličního partnera vládnoucích sociálních demokratů, Stranu zelených, která se ve Švědsku staví nejpřátelštěji k uprchlíkům.

Činitel OSN ve Stockholmu poznamenal: "Poslední bašta humanitárního postoje padla."

Nový švédský azylový režim bude platit tři roky. Všichni přicházející uprchlíci dostanou jen dočasné povolení k pobytu, s výjimkou těch uprchlíků, které do Švédska rozdělí Evropská unie a s výjimkou rodin a dětí bez doprovodu dospělých, kteří už přijeli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25.11.2015

Představa, že stíháním a potrestáním někoho za jeho veřejně projevované názory z něho uděláme mučedníka a zvýšíme odhodlání jeho přívrženců za ty názory bojovat, je realistická v okamžiku, kdy tyto názory vyjadřují nějaký zásadní zájem důležité společenské síly.

Jestliže ale jde o naprosto rozbitou scénu různých vychytralých populistů, kteří se nedokáží ani spojit a naprosto cynicky balancují na okraji zákona, aby se dostali k veřejným penězům za úspěch ve volbách (na způsob Úsvitu), je ten pravý čas, vynucovat zákonnost.

Pokud si někdo myslí, že nenávist vůči muslimům jakožto muslimům v této republice sdílí významná část společnosti, je to nesmysl, a ti, kdo s ní koketují, budou zájmem policie o nenávistné výroky pana Konvičky snadno zastrašeni. Funguje to tak běžně na západ od našich hranic.

Ani paní Le Penová, obecně považovaná za krajní pravici, nezaútočila ve svém projevu po teroristických útocích v Paříži na všechny muslimy. Asi dobře věděla, že by musela čelit trestnímu stíhání. Omezila se na výzvu k boji s radikálním islámem. Naopak u nás se prezident staví na pódium s člověkem, který hlásá zcela otevřeně náboženskou nenávist, kolektivní vinu na způsob nacistického postoje k židům a zrušení náboženské svobody.

O možné společenské podpoře Konvičkových nenávistných postojů svědčí pokus jeho ideového souputníka Petra Hampla ovládnout bizarní pravicovou stranu Svobodných. Svobodní se kvůli své nacionalistické potrhlosti a protievropskému zaměření zdáli jako snadný cíl. Nicméně za předsedu si nakonec zvolili 65,7 procenty hlasů Petra Macha a Hampl obdržel jen 13,1 procent, což ho vedlo k tomu, že Svobodné opustí. Přitom Svobodní sami jsou nacionalistickou ministranou, která představuje krajní spektrum společnosti.

To samé platí o demonstraci na Albertově, kde Konvička stál vedle Zemana a Veleby. Veleba je šéf strany SPO, která získala v posledních sněmovních volbách 1,5%, i když měla tehdy na své straně prezidenta, který jmenoval některé její lidi do Rusnokovy vlády jako ministry. Prezident se na zmíněné demonstraci tvářil, že mu jde o národ, ale ve skutečnosti se postavil na stranu extrémisty, kterého politické proudy, reprezentující drtivou většinu národa, svorně odmítají.

Právě v takové situaci, kdy všichni Tomášové Vandasové, Miroslavové Sládkové (Miroslav Sládek byl na Zemanovu akci na Albertově samozřejmě vpuštěn), Martinové Konvičkové, Adamové Bartošové, Milošové Zemanové, Janové Velebové, Václavové Klausové, Tomiové Okamurové cítí příležitost udělat z rasismu a xenofobie něco normálního a využít to ke svým cílům, je nejvyšší čas, aby orgány činné v trestním řízení hájily zákonnost a veřejný zájem. Situaci to může výrazně uklidnit.

A zároveň to může vést k celospolečenskému návratu ke kořenům novověké demokracie, jejímž základním principem je odmítnutí paušální náboženské nenávisti.

Předsedou Strany svobodných je znovu Petr Mach, protikandidát Hampl stranu opustí ZDE

Miroslav Sládek vpuštěn na akci na Albertově, kde prezident Zeman stál vedle pana Konvičky: ZDE

25.11.2015


USA a Francie musejí "islámský stát" zničit společně, prohlásil Barack Obama na tiskové konferenci během návštěvy francouzského prezidenta Francoise Hollandeho. Lídři se shodli na posílení náletů v Iráku a Sýrii. Hollande vyloučil možnost pozemní intervence.


"Francie nebude vojensky intervenovat na zemi. To musejí udělat lokální síly," řekl Hollande reportérům na společné tiskové konferenci v Bílém domě.

Nicméně Francie zesílí nálety a zaměří se na řídící centra IS a "centra měst" držených teroristickým uskupením, prohlásil francouzský prezident. Kromě toho se bude Paříž snažit odříznout teroristy od financování.

Rusko je "vítáno" v koalici, pokud zaměří své nálety proti bojovníkům IS.

"Vyzvu prezidenta Putina, jako jsem to udělal dříve, aby nálety byly směřovány proti IS, proti terorismu a těm, kdo nás ohrožují," řekl Hollande.

"Ohrožují Rusy stejně, jako nás v Evropě," dodal.

Obama prohlásil, že ruská pomoc při ukončení syrské války by byla "mimořádnou pomocí". V boji proti IS je však podle něj Moskva "solitérem".

Oba lídři se také vyjádřili k sestřelení ruského letounu. Obama hájit právo Turecka na obranu vzdušného prostoru a vyzval obě země k jednání o deeskalaci. Hollande také vyzval ke klidu a označil eskalaci za "extrémně škodlivou".

Zároveň francouzský prezident vyzval k odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada "tak rychle, jak to jen půjde".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

25.11.2015
Putin: Druhý ruský pilot je naživu

Druhý ruský pilot z letadla, sestřeleného Tureckem, je naživu, byl zachráněn a nachází se na základně syrské armády. Řekl to v televizi Vladimír Putin ve středu poté, co ministr obrany Sergej Šojgu sdělil tiskovým kancelářím, že byl muž během dvanáctihodinové operace zachráněn a je nyní "v bezpečí" na základně syrské armády.

Podrobnosti v angličtině ZDE

4.11.2015
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za říjen 2015

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30. 9. 2015 :..............127 271,33 Kč

Příjmy:

Od sponzorů .......................................................... 78 828,31 Kč
úrok........................................................................1,32 Kč
reklama ...................................................................10 360 KčVýdaje:

bankovní poplatky..........................................................1405,25 Kč
připojení k internetu: ...........................................................2190,50 Kč
honorář (KD) ..........................................................................29 000 Kč
honorář (DV) ..............................................................................8000 Kč
honorář (BK) ...............................................................................15 000 Kč
 


Zůstatek k 31. 10. 2015: 160 865,21 Kč

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2014

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014
17. listopad       Historie >
23. 11. 2015 Rozeštvat, rozdělit, zbavit smyslu Karel  Dolejší
18. 11. 2015 Kritický okamžik pro českou společnost nastal Bohumil  Kartous
18. 11. 2015 Studentům vstup zakázán, Miloš Zeman má dostaveníčko s lůzou...   
18. 11. 2015 Kde je ten správný duch 17. listopadu? Kryštof  Kozák
18. 11. 2015 Není možné   
17. 11. 2015 "Síla skupiny", aneb Proč podléháme zlu Karel  Dolejší
16. 12. 2014 Svět obyčejného člověka a Vánoce Josef  Mrázek
27. 11. 2014 Dají se spontánně přes noc vyrobit unifikované červené kartičky? Jan  Lipšanský
22. 11. 2014 Sovětské rady z Washingtonu   
21. 11. 2014 Hlavní témata 17. listopadu 2014

Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
12. 1. 2015 Foreign Policy: Why Washington Needs to Get Over Vaclav Havel Jan  Čulík
13. 12. 2014 Vaklav Hejvl a výprodej české devótnosti Karel  Dolejší
11. 12. 2014 Respekt zasahuje: Jak smíme mluvit o Havlovi Bohumil  Kartous
20. 11. 2014 Názor dne Oldřich  Průša
20. 12. 2013 Václav Havel -- padouch, nebo hrdina ? Štěpán  Forgáč
4. 1. 2013 Něco málo navíc k mladé až mladičké přítelkyni Luděk  Prokop
6. 2. 2012 Odcházení: Havel se postavil k svému celoživotnímu dílu s obrovskou svobodou Miroslav  Tejkl
6. 2. 2012 Omlouvá nás sebekritičnost? Alex  Koenigsmark
1. 2. 2012 Otevřený dopis vládě České republiky Petr  Kellner
23. 1. 2012 O preferencích a omezené universálnosti

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce