ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24.2.2017
Rozhovor Britských listů 98:
Jak lidé nenáviděli židy

Jan Čulík hovoří s Jiřím Holým, profesorem na Karlově univerzitě a ředitelem Centra pro studium holocaustu o pozoruhodné nové knize "Cizí a blízcí", kterou profesor Holý s kolegy vydal o židovské kultuře v českých zemí a o postojích české většinové společnosti vůči židům. Ohromující je iracionální nenávist, kterou mnozí Češi pociťovali vůči židům skoro po celé devatenácté století a antisemitismus se otevřeně projevoval i v dílech mnoha uznávaných českých klasických spisovatelů. Šlo o úplně stejně iracionální mechanismy nenávisti, jaké nyní vznikly v ČR vůči uprchlíkům a muslimům. - Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

24.2.2017

Novinářům z deníku New York Times, z BBC a z dalších médií zakázal Bílý dům přístup na páteční brífink tiskového mluvčího Donalda Trumpa.

Reportérům z New York Times, Guardianu, BuzzFeed News, CNN, BBC, Los Angeles Times a Politico byl zakázán vstup do kanceláře tiskového mluvčího v západním křídle Bílého domu. Spicerovi pomocníci do místnosti vpustili jen několik novinářů z předem Bílým domem vybraných konzervativních či ultrakonzervativních médií. Mezi nimi byly Breitbart News, One America News Network a Washington Times. Do místnosti byli také vpuštěni novináři z ABC, CBS, Wall Street Journal, Bloombergu a Fox News.

John Snow: Trumpův útok na svobodná média neskončí dobře. Zákaz New York Times a dalších bude mít strašlivé následky:

Reportéři z časopisu Time a z tiskové kanceláře Associated Press, kteří měli být vpuštěni, se rozhodli z protestu na tiskovou konferenci nejít.

"Nic takovéhoto se dosud nikdy v Bílém domě nestalo během naší dlouhé historie informování o množství vlád nejrůznějších politických stran," konstatoval Dean Baquet, výkonný ředitel deníku New York Times, ve svém prohlášení. "Ostře protestujeme proti vyloučení listu New York Times a dalších tiskových organizací. Přístup svobodných médií k transparentní vládě je zjevně v klíčovém národním zájmu."

Asociace korespondentů v Bílém domě, která reprezentuje sdělovací prostředky, rychle čin Bílého domu odsoudila.

"Asociace ostře protestuje proti tomu, jak Bílý dům dnes zacházel s novináři," uvedl předseda asociace Jeff Mason ve svém prohlášení. "Doporučujeme organizacím, které byly do místnosti vpuštěny, aby se rozdělili o materiál, který jiní novináři nedostali. Rada Asociace to bude projednávat se zaměstnanci Bílého domu."

Bílý dům zablokoval přístup výše zmíněným médiím na tiskovou konferenci poté, co Trump znovu zuřivě zaútočil na média ve svém projevu na konferenci Konzervativní politické akce (CPAC). Trump odsoudil sdělovací prostředky jako "nepoctivé" šiřitele "fake news" a posmíval se novinářům, že si osobují právo na svobodu projevu.

Zástupci zakázaných médií se vyjádřili, že považují rozhodnutí Bílého domu blokovat jejich novinářům přístup za trestnou akci.

"Zjevně, tohle je, jak se chtějí mstít, když informujete o faktech, které se jim nelíbí," konstatovala televize CNN ve svém prohlášení.

Ben Smith, šéfredaktor serveru Buzzfeed, to charakterizoval jako "zjevný pokus Bílého domu potrestat ta média, jejichž informace se mu nelíbí."

BBC: "Chápeme, že mohou nastat okolnosti, kdy, kvůli omezenému prostoru nebo situaci limituje Bílý dům tiskové akce na etablovaný tým novinářů. Avšak to, co se stalo dnes, bylo jiné. Tentokrát bylo dovoleno vybraným médiím účastnit se tiskového brífingu a jiná vybraná média, včetně BBC, měla zákaz. BBC má zástupce na všech každodenních brífinzích Bílého domu, takže nám není jasné, proč nám byl dnes zakázán přístup. Požadujeme vysvětlení od týmu v Bílém domě. Bez ohledu na to budou informace BBC o Bílém domě i nadále férové a nestranné."

25.2.2017
Trumpův bezprecedentní útok na svobodu tisku nesmí zůstat bez odvety

Deník Guardian apeluje na Republikány v Kongresu, aby začali jednat

Ti, kdo říkali, že prezidentský úřad Donalda Trumpa změní, měli pravdu. Změnil ho k horšímu. Zákazem vstupu na tiskový brífink v Bílém domě pro čelná média, jakou jsou New York Times a CNN, vyhlásil Trump válku proti prvnímu dodatku americké ústavy. Zaútočil na základní kámen demokratické samosprávy.

Tato eskalace byla rychlá, nikoliv však neplánovaná. Prvním útokem bylo to, když Trumpův hlavní stratég Steve Bannon  označil tisk za opozici a řekl mu, "ať drží hubu". Pak začal Trump tisk pomlouvat jako "nepřátele lidu". A teď zakázal nejuznávanějším mediálním organizacím vstup do Bílého domu.

Je nutno toto jednání označit za to, čím je: násilnou taktikou autoritáře. Je charakteristickým rysem autoritářských vládců, že proměňují opozici v nepřítele. Opozice má být přesvědčována a vláda s ní má být v interakci. Nepřítel musí být izolován a rozdrcen.

Proměnění opozice v nepřítele je často předehrou ke konečnému kroku upevnění autoritářské moci: proměny nepřátel ve zločince. Opravdu si myslíme, že Bannon, ničitel systému, to neudělá? A musíme se snad ptát, kdo je skutečným nepřítelem naší ústavní demokracie?

Tento radikální útok nemůže zůstat bez odvety. A odveta musí přijít ze všech stran - především od Republikánů v Kongresu.

Poslanci amerického Kongresu přísahali, že budou hájit ústavu a tato přísaha veřejné služby vyžaduje obranu naší demokracie před touto neuvěřitelnou hrozbou.

Zdroj v angličtině ZDE

25.2.2017
Spicer: "Některá média tu nejsou: budeme se agresivně bránit proti šíření lživých článků"

Reportérka: CNN a New York Times tu teď nejsou, protože se vám nelíbí, co píší? Proč tu nejsou?

Sean Spicer: Protože jsme měli skupinu reportérů, a tu jsme rozšířili a některé lidi jsme přidali.

Reportérka: Ale tady je dost místa.

Spicer: Bylo mým rozhodnutím rozšířit tu skupinu. Budeme se agresivně bránit. Nebudeme prostě jen pasivně sedět a nechávat šířit, víte, lživé narativy, lživé články, nepřesná fakta.

25.2.2017
V Kansasu střílel muž na dva Indy. Zařval na ně: "Vypadněte z mojí země." Jeden z nich zemřel

Oba Indové, Srinivas Kuchibhotla, který zemřel a Alok Madasani, byli inženýři z americké technologické firmy Garmin. Třetí postřelený muž, Ian Grillot, 24, se pokusil Purintonovi zabránit ve střelbě.

"Apeluji na všechny rodiče v Indii, aby za těchto okolností neposílali své děti do USA"

Tři muži byli zraněni při přestřelce v přeplněném baru v Olathe v Kansasu. Dvě oběti, jedna z nichž zemřela byli Indové. Střílel na ně Adam Purinton, 51, poté, co na ně nejprve zařval: "Vypadněte z mojí země."

Madasaniho otec Jaganmohan Reddy sdělil listu Hidustan Times, že se svého syna v posledních měsících snažil přesvědčit, aby se vrátil do Indie, protože měl obavy, že v důsledku nárůstu rasismu není pro něho pobyt v USA už bezpečný. "Situace vypadá hodně špatně poté, co se stal Trump prezidentem. Apeluji na všechny rodiče v Indii, aby za těchto okolností neposílali své děti do USA," řekl Reddy.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

24.2.2017

Sociolog Stanislav Biler poukazuje na to, že v důsledku víceméně rozumného a spravedlivého návrhu sociálních demokratů více zdanit bohatší lidi v ČR a ulevit tedy drtivě většině národa, která je "chudá", si Češi uvědomili, že jsou vlastně chudí všichni, a že ani oni "bohatci" s hrubým příjmem nad 50 000 Kč měsíčně, což je jen cca 36 000 Kč čistého, s ním vlastně nevyjdou, co tedy pak oněch 91 procent národa?

Biler má samozřejmě pravdu, když poukazuje na to, na co poukazujeme v Britských listech už léta: Je tomu tak v ČR, protože si Češi na sobě nechají dříví štípat. V Německu nebo ve Francii by žebrácké mzdy politikům a firmám neprošly. Proč se nikdy v ČR nikdo nevydá do ulic protestovat?

Je lehké vyvolávat xenofobii proti "zlým cizáckým firmám", které "nás ožebračují", jenže těžko předpokládat, že podnikatel nevyužije možností k obohacení, které se mu naskytnou - je přece úkolem politiků a odborářů, aby hájili zájmy a práva občanů a zaměstnanců - a pokud to nečiní, je třeba je odvolit.

Proč nikdo nikdy za dlouhá léta nepožadoval, aby politikové vytvořili v ČR takové podmínky, které by povzbuzovaly vznik mezinárodně inovativních českých firem. Proč za více než čtvrt století od pádu komunismu nevznikla jediná nadnárodní firma se sídlem a s majiteli v Česku, firma, která by vyráběla něco, co jen Češi vynikajícím způsobem umějí dělat? Proč občané a politikové dopustili, aby se ČR stala levnou montovnou západních zemí?

Přitom je však v rámci férovosti nutno dodat: Češi závistivě pohlížejí na Západ, ale tam se často chudým lidem vede daleko hůře než chudým lidem v ČR a je jich hlavně také daleko víc. Daleko větší množství chudých lidí je nejen v Řecku, ale i ve většině jihoevropských zemí, v Itálii, ve Španělsku a v Portugalsku, ale i v Británii nebo ve Francii. V Británii je pod hranicí chudoby cca 20 procent obyvatelstva, v ČR jen 9,5 procent.

Neznám v ČR lidi, kteří by tam opravdu hladověli a byli závislí na food banks, rozdávání potravin zadarmo charitativními organizacemi. V Británii jsou  nuceny chodit  potraviny rozdávané zadarmo charitativními organizacemi statisíce lidí. Za rok tam rozdá jen charitativní organizace Trussel Trust více než milion pomocných balíků potravin lidem, kteří by jinak hladověli.

Nemluvě o situaci v zemích, jako je Chorvatsko, kde je obrovská nezaměstnanost - Chorvati se závistí pohlížejí na Českou republiku jako na fešácký kapitalismus, nebo nedej Bože Bosna a Hercegovina, Srbsko či Rumunsko.

Pokud mají Češi pocit, že jsou chudí, musejí se zvednout od televizorů a něco proti tomu dělat. Donutit třeba politiky, aby prosadili tzv. "living wage", slušnou mzdu, za kterou se dá žít. Zároveň je však nutno si být vědom, já vím, že je to nepopulární - že podle oficiálních statistik Eurostatu má ČR v Evropské unii nejmenší procento lidí pod hranicí chudoby a nejmenší rozdíl v příjmech obyvatelstva.

25.2.2017
Necháme si kálet na hlavu

Máte naprostou pravdu, necháme si kálet na hlavu. Z ČR se de facto stala kolonie, protože podstatnou část zisku v podobě dividend odváží zahraniční firmy pryč ze země. Logické by bylo zvýšit jim daně, čemuž ale vehementně brání nejen Babiš, ale i lidovci, a pravicová média dělají z lidí pitomce, což se jim bohužel do značné míry daří, píše Jaroslav Obermajer.

Jinak zde hraje roli také strach. Všichni mladí mají hypotéky a tak v práci raději drží hubu, protože kdyby přišli o práci, nemohli by splácet úvěr na bydlení a mohli by také skončit jako bezdomovci (těch je podle sčítání MPSV asi 67 000). Strach zbohatlíkům pomáhá opravdu vydatně. Cílem médií, která z devadesáti procent fandí pravici, je nadělat z nás hlupáky. Ona ta moderní propaganda je opravdu vědecky propracovaná, a tím pádem i účinná. Těm žvástům nevěří jen asi 20 % obyvatelstva a na ty politici prostě kašlou, protože jich je právě jen těch zanedbatelných 20 %.

Jinak protestovat by bylo proti čemu. Členy politických stran jsou jen asi 3 % obyvatel této země a jen ti (přesněji řečena jen ta polovina z nich, která vyhraje volby) se může dostat na důležitá místa na ministerstvech a podobně. Těch zbývajících 10 milionů občanů jako by tady ani nebylo. A přitom je mezi nimi mnoho velice kompetentních a morálních lidí. U nás si ale ani neškrtnou. A volit není vlastně ani koho. Pokud tedy ČSSD neustoupí od daňové reformy budu volit ji, ale jinak nevím. Ony ani ty sociálně demokratické kandidátky za moc nestojí.

25.2.2017
Babiš a ostatní: trumpovské figurky, objevující se ve střední Evropě...

Deník New York Times upozorňuje, že vzestup Donalda Trumpa v USA povzbudil nejrůznější populistické trumpovské figurky ve střední Evropě. Na prvním místě z nich jmenuje Andreje Babiše, který "proměnil agropodnikatelský konglomerát v diverzifikovaný korporátní behemot, jehož součástí jsou i významná média. Je pravděpodobné, že se stane příštím premiérem ČR. Odmítá srovnávání své osoby s Trumpem, kterého označil za špatného byznysmena. Dodal ale, že s Trumpem sdílí odpor vůči imigraci a tendenci říkat politicky nekorektní věci."

List dále zveřejnil stručné portréty Borise Kollára ze Slovenska, zakladatele strany "Sme rodina", která má devět dětí od devíti různých žen. Jeho strana má ve slovenském parlamentu 11 poslanců. Jeho heslem je "Věřte mi, nejsem politik". Dále list profiluje Bogoljuba Kariće ze Srbska, Aivarse Lembergse z Litvy, Zbigniewa Stonogu z Polska a Ivana Pernara z Chorvatska.

25.2.2017

Londýnský labouristický primátor Sadiq Khan se vyjádřil, že hnutí za nezávislost Skotska v Evropské unii je stejné jako brexit a Trump. Není prý rozdílu mezi nacionalisty, kteří se snaží "rozdělit skotský a anglický lid a těmi, kdo se nás snaží rozdělit na základě našeho kulturního zázemí, rasy či náboženství."

V předvolební kampani před volbami londýnského primátora se Sadiq Khan stal terčem islamofobních pomluv od konzervativního protikandidáta Zaqa Goldsmithe i tehdejšího konzervativního premiéra Davida Camerona. Khan se nyní vyjádřil, že nové referendum o nezávislosti Skotska by bylo tak destabilizující, jako hlasování pro brexit a Trump.

Mluvčí skotských nacionalistů na to reagoval: "Sadiq Khan má naprostou pravdu, když upozorňuje na nebezpečí předsudků. Avšak spektakulárně se mýlí, když srovnává stoupence skotské nezávislosti s Trumpem nebo brexiťáky a je to urážka pro mnoho nynějších i bývalých voličů Labouristické strany. Jedině Skotská nacionální strana je nyní zásadovou a silnou opozicí proti posledlosti toryů s brexitem, zatímco Labouristická strana vyvěsila bílou vlajku a dovolila, aby jí konzervativci převálcovali brexitovou kampaní a svou pravicovou agendou."

Aktivisté za nezávislost Skotska zdůrazňují, že jejich občanský nacionalismus je inkluzivní a nesektářský. Jeho součástí jsou i prominentní angličtí aktivisté, stejně jako asijští a východoevropští aktivisté. Zdůrazňují, že nezávislé Skotsko by dál těsně spolupracovalo s Británií.

Khanovy výroky ohrožují alianci, kterou Khan uzavřel s šéfkou skotských nacionalistů Nicolou Sturgeovou pro boj proti odchodu Británie z EU. Stejně jako Severní Irsko, Londýn i Skotsko hlasovaly silně pro setrvání Británie v EU.

Khan tvrdí, že někteří skotští nacionalisté považují Londýn za "nepřítele", což není pravda. Londýn podle něho není "centrem konzervatismu" a Londýn a Skotsko mají "mnoho společného". "Londýn a Skotsko vždycky měly velmi speciální vzájemný vztah. Jak Londýn, tak Skotsko jsou majákem pokrokových hodnot a naděje. Oslavujeme svou rozrůzněnost a jsme hrdi na svou snášenlivost. Bojujeme za rovnost a za zvyšování příležitostí. A bojujeme tvrdě za férovost a za inkluzivitu."

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová k tomu napsala na Twitteru:

"Jsem velkou obdivovatelkou Sadiqa Khana, ale jeho dnešní výroky jsou spektakulárně nemoudré. Je to urážka všech těch Skotů, kteří podporují nezávislost, protože podporují inkluzivitu a sociální spravedlnost - to je přesný opak toho, co Khan říká. A je to známkou čirého zoufalství a morálního bankrotu, které přiměly tolik lidí, aby opustili skotské labouristy. Velké zklamání.

Labouristé jsou dneska v díře. A soudě podle některých jejich výroků na Twitteru, které mi posílají, jsou rozhodnuti kopat ještě hlouběji. Měli bychom to všichni nechat být.

ZDE

25.2.2017
Americká imigrace brutálně vyšetřovala australskou autorku, zakázala vstup syrskému filmaři nominovanému na Oskara

Americké imigrační úřady také zakázaly vstup do USA jednadvacetiletému syrskému filmaři, jehož děsivý film Bílé helmy o syrské občanské válce byl nominován na Oscara. Khaled Khatib měl v sobotu přiletět do Los Angeles z Turecka, avšak přestože měl vízum, mu byl zakázán vstup do USA poté, co ho vyslýchali v Turecku. Není známo, proč byl v Turecku vyslýchán.

Bílé helmy je čtyřicetiminutový dokumentární film, nominovaný v kategorii nejlepšího dokumentárního krátkého filmu. Soustřeďuje se na práci záchranných humanitárních pracovníků, kteří zachraňovali civilisty postižené Asadovým a ruským bombardováním. Mnoho z nich bylo usmrceno. Bílé helmy byly loni také nominovány na Nobelovu cenu míru. Ve filmu lidé kopají v troskách zničených domů a hledají v nich příbuzné, jsou terčem trvalého rizika dvojích úderů, kdy se bombardování vrací po prvním úderu, aby usmrtilo i záchranáře.

Americké imigrační úřady brutálně vyšetřovaly dvě hodiny známou sedmdesátiletou australskou spisovatelku Mem Fox, autorku bestsellerových knih pro děti Ten Little Fingers, Ten Little Toes a Possum Magic. Cestovala na konferenci v Milwaukee a byla po příletu do Los Angeles dvě hodiny agresivně vyslýchána v místnosti plné lidí. Autorka výslech připisuje zbytečné agresivitě amerických imigračních úředníků, kteří k tomu byli povzbuzeni Donaldem Trumpem. Byla vyslýchána ohledně svého víza, přestože předtím navštívila USA 116krát bez jakéhokoliv incidentu. Po příchodu do svého hotelu spisovatelka "brečela jak nemluvně, přestože je mi sedmdesát." Autorka se zapřísáhla, že do USA už nevkročí. Stěžovala si americkým úřadům prostřednictvím australského velvyslanectví a ty se posléze omluvily.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

25.2.2017

Na konzervativní konferenci CPAC v pátek Trump znovu ostře zaútočil na média a znovu šířil už mnohokrát vyvrácené lži:

- Trump kritizoval média, že prý falešně informovala: "Nevysvětlila, že jsem nazval nepřátelem lidu fake news, ne média. Vyškrtli slovo 'fake'.

Lež. 17. února napsal Trump na Twitteru "Média šířící FAKE NEWS (krachující @nytimes, @NBCNews, @ABC, @CBS, @CNN) nejsou mým nepřítelem, jsou nepřítelem amerického lidu!" Všechny sdělovací prostředky citovaly buď celý tento výrok, anebo seznam médií, která Trump nazval "falešnými".

- Trump se posmíval předvolebním průzkumům, že se prý spletly.

Zavádějící. Trump zvítězil ve volebním kolegiu, nikoliv však v lidovém hlasování. Předvolební průzkumy to zohlednily.

- Trump řekl, že získal mnoho voličů Bernieho Sanderse.

Nedokazatelné.

- Trump tvrdil, že Spojené státy mají otevřené hranice.

Lež. V roce 2016 Spojené státy zadržely 415 816 osob při vstupu do USA.

- Trump tvrdil, že války na Blízkém východě stály 6 bilionů dolarů.

Je zapotřebí kontextu. 6 bilionů dolarů je nejvyšší odhad veškerých nákladů válek v Afghánistánu a v Iráku a stabilizace těchto zemí po válce, i výdajů na péči o veterány a invalidy. Normální odhady nákladů těchto válek jsou od 1,6 bilionu dolarů až po 3,6 bilionů dolarů.

- Trump tvrdil, že Obamova zdravotnická reforma lidem odebrala zdravotní péči.

Lež. V důsledku zavedení Obamovy zdravotnické reformy získalo přístup ke zdravotní péči asi 20 milionů lidí.

- Trump vyslovil politování nad strašným stavem předpisy svázané ekonomiky

Ve skutečnosti je americká ekonomika v relativně dobrém stavu.

- Trump tvrdil, že americká armáda byla oslabena

Lež. Velikost armády a počet námořních lodí v posledních letech poklesly, avšak velikost není projevem síly.

- Trump se znovu zmínil o Švédsku jako o odstrašujícím příkladu imigrace

Lež. Trump hovořil o neexistujícím teroristickém útoku. Nepravdou je i jeho tvrzení, že se ve Švédsku zhoršila s příchodem uprchlíků kriminalita.

- Trump tvrdil, že zločinnost a teroristické útoky poškodily turistiku v Paříži.

Zavádějící. Po teroristických útocích v roce 2015 poklesl v roce 2016 počet turistů o 1,1 procenta. To je méně než pokles roku 2014, který byl 1,3 procent. V letech 2010-2013 počet turistů, kteří navštívili Paříž, stoupl, ale to se stalo po jejich poklesu o 4,4 procenta v roce 2009 během globální finanční krize.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017

Bílý dům potvrdil, že jeho šéf štábu hovořil s činiteli z FBI o jejím vyšetřování vazeb mezi společníky Donalda Trumpa a Ruskem. Tento rozhovor porušil předpisy amerického ministerstva spravedlnosti chránící nezávislost policejního vyšetřování.

Trumpova vláda se pokusila protestovat proti zprávám televize CNN a tiskové kanceláře Associated Press, že Reince Priebus, šéf štábu v Bílém domě požádal dva vysoké činitele FBI, aby popřeli informace v médiích o vazbách Trumpových spojenců na Rusko.

Při tom však Bílý dům v pátek přiznal, že Priebus, ředitel FBI James Comey a náměstek ředitele FBI Andrew McCabe jednali o tom, co ví FBI o ruských vazbách na Trumpovu prezidentskou kampaň.

"Zdá se, že Bílý dům porušil přijaté protokoly a procedury," konstatoval bývalý agent FBI Ali Soufan. "Jako agenti FBI dobře víme, že nesmí vzniknout dojem, že dochází k jakémukoliv politickému ovlivňování probíhajícího vyšetřování. Pokud to bude vypadat, že došlo k politickému ovlivňování, je to proti existujícím protokolům a procedurám."

Jiný bývalý agent FBI Michael German poukázal na to, že vedení FBI potenciálně ohrozilo vyšetřování:

"Je protizákonné, aby pracovník FBI bral informace z probíhajícího vyšetřování a sdílel je s potenciálním svědkem či objektem takového vyšetřování. Je jasné, že pokud by posléze ministerstvo spravedlnosti iniciovalo trestní stíhání v této věci, takový rozhovor by možnost stíhání vyloučil.

Jestliže se vedoucí činitelé FBI domnívají, že nějaké současné probíhající vyšetřování FBI je nesmyslné, měli by ho ukončit a nikoliv prozrazovat své názory někomu mimo to vyšetřování."

Rozhovory mezi Priebusem a činiteli FBI se týkají článku zveřejněného v deníku New York Times dne 14. února, podle něhož záznamy telefonických rozhovorů, které odposlouchávaly americké výzvědné služby, dokazují vzorec komunikací mezi Trumpovou kampaní a ruskými výzvědnými důstojníky.

McCabe sdělil Priebusovi, že článek v New York Times je "blbost". Priebus se ho zeptal "Co můžeme v té věci udělat?" a stěžoval si mu, že Bílý dům je "ničen" intenzitou Trumpových vazeb na Rusko, jak se o nich píše v New York Times. Priebusovi se pak ozval i šéf FBI James Comey a sdělil mu totéž jako McCabe, mj. opakoval, že FBI neučiní v této věci žádné veřejné prohlášení.

Rozhovory mezi Priebusem, McCabem a Comeyem porušují dlouhodobé předpisy ministerstva spravedlnosti, jejichž účelem je ochránit FBI od politického ovlivňování.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017

Bílý dům hodlá podstatně rozšířit pravomoci ministerstva vnitřní bezpečnosti, aby mohl zvýšit počet agentů pohraniční stráže o 15 tisíc mužů a deportovat milióny imigrantů bez dokumentů. Podle nových pravidel by tak mohla být téměř každá osoba bez platných dokumentů zadržena a vyhoštěna, a to i v případě, že nespáchá žádný zločin. Ačkoli se Donald Trump nikdy netajil tím, že míní deportovat milióny „ilegálů“, méně známá je skutečnost, že již prezident Barack Obama během doby, kdy úřadoval v Oválné pracovně, nechal vyhostit rekordních 2,7 miliónu osob a svému nástupci přenechal rozsáhlý „deportační aparát“.

Bylo by ke škodě věci vnímat současný chaos v Bílém domě jako izolovanou událost, která postrádá své kořeny. Pokud odhlédneme od vyhrocené rétoriky Donalda Trumpa a jeho do nebe volajícího amatérismu, který může uvrhnout Spojené státy a svět do propasti, stávající prezident v řadě ohledů kráčí ve stopách svých předchůdců.

Třebaže mnoho pozorovatelů vnímá současné dění na americké politické scéně jako mocenský zápas mezi establishmentem (deep state) a „novátorským“ prezidentem, jen stěží lze konstatovat, že by byl Donald Trump a jeho věrní s establishmentem na kordy. Ba právě naopak – Trumpův tým v rámci „deep state“ nebezpečně posiluje šovinistické a xenofobní tendence, čímž zároveň akceleruje rozklad globálního establishmentu, a to represí na domácí půdě a agresivními postoji ve světě, jak ve své brilantní analýze argumentuje novinář Nafeez Mosaddeq Ahmed. Klíčový je přitom rozbor fenoménu Trump, neboť, jak míní Ahmed, ani jedna z frakcí „deep state“ nepochopila, že cesta z krize nevede přes neoliberální paradigma.

Vrátíme-li se k deportační mašinerii ve Spojených státech, která má být nyní rozšířena, jde o společné dílo republikánů a demokratů. I když primární iniciativa přišla od prezidenta George W. Bushe, jeho nástupce Barack Obama nechal vyhostit více osob než jakýkoliv jiný americký prezident. Donald Trump tedy zdědil deportační aparát, který míní agresivně posílit s tím, že v ohrožení se ocitne takřka každý „ilegál“ pobývající v USA. Jinak řečeno – Obamova administrativa v rámci deportačního mechanismu nastavila specifická pravidla, podle nichž nebyli perzekuováni lidé, kteří nespáchali žádný zločin, zatímco Trumpův kabinet tyto regule hodlá rozbít.

Nová opatření Bílého domu zahrnující detenci osob bez platných dokladů na delší dobu s nadšením přivítaly korporace GEO Group a CoreCivic, které spravují soukromé věznice, a na své si mají přijít i soukromí kontraktoři. Jak je vidno, Trumpův kabinet není ani v otázce kontroverzních deportací na kordy s privátním sektorem, který tvoří páteř onoho „deep state“.

Přitom existuje schůdná a humánní cesta, jak problém s téměř 11 milióny imigranty bez dokumentů vyřešit, aniž by američtí daňoví poplatníci museli sáhnout hlouběji do kapes. Americká vláda by měla těmto lidem umožnit získat americké občanství, neboť značná část z nich vykonává zaměstnání, o něž nemají rodilí Američané zájem. Spojené státy navíc v porovnání s 80. a 90. léty nečelí dramatické přistěhovalecké vlně, jež by mohla ohrozit jejich svébytnost. Není od věci zmínit, že lidé opouštějící země středoamerického regionu zamířili na sever často kvůli nestabilní situaci v jejich domovině, na které se podepsala drastická politika amerických vlád.

24.2.2017
KDU-ČSL: Volební sliby a realita

Daniel Prokop na Twitteru linkuje program KDU-ČSL a to nevěříte, co našel..., píše na Facebooku Josef Šlerka:

A ty tři daňová pásma bych si taky s dovolením zvýraznil...

A tady je k vidění, jak KDU skutečně hlasovala.

24.2.2017
Riziko předčasného úmrtí výrazně snižuje konzumace deseti porcí ovoce a zeleniny denně

Ze studie londýnské Imperial College vyplývá, že konzumace deseti porcí ovoce a zeleniny denně by zabránila celosvětově předčasnému úmrtí 7,8 milionů lidí ročně.

Tým výzkumníků také identifikoval specifické druhy ovoce a zeleniny, které snižují riziko rakoviny a srdečních chorob. Z analýzy vyplývá, že jen malé množství konzumace ovoce a zeleniny má pozitivní zdravotní dopady, ale čím jíte ovoce a zeleniny víc, tím pro vás lépe.

Za jednu porci se považuje 80 gramů - malý banán, jedna hruška či tři vrchovaté lžičky špenátu či hrášku.

Riziko výskytu rakoviny snižuje konzumace zelené zeleniny, např. špenátu, žluté zeleniny, např. papriky, a brukvovitá zelenina, např. květák.

Riziko výskytu srdečních chorob a infarktů snižují jablka, hrušky, citrusové ovoce, saláty a brukvovitá zelenina.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017
Labouristé tvrdě prohráli v jedněch doplňovacích volbách, v druhých vyhráli

Obrovským ponížením pro Labouristickou stranu Jeremyho Corbyna byla prohra labouristů v doplňovacích volbách v severoanglickém volebním okrsku Copeland, kde měli až dosud labouristé obrovskou volební většinu, a to od roku 1924. Poslanecké křeslo tam od nich vyhrála vládnoucí Konzervativní strana. Je to rekord: Poprvé za posledních 35 let se nyní v Británii stalo, aby od opozice převzala poslanecké křeslo vládnoucí strana.

Naproti tomu v doplňovacích volbách v nedalekém Stoke se labouristům podařilo porazit kandidujího nového šéfa euroskeptické strany UKIP Paula Nuttalla, jehož kandidatura byla v posledních dnech před volbami postižena různými lžemi a skandály.

V obou doplňovacích volbách však posílili vládnoucí konzervativci.

Podpora euroskeptické strany UKIP poklesla v obou doplňovacích volbách a v obou z nich posílila vládnoucí Konzervativní strana. Odborník na volební problematiku profesor John Curtice poukazuje na to, že pokud se mají labouristé vůbec zachovat v Británii jakoukoliv relevanci, musejí se zaměřit na podporu oněch 48 procent voličů, kteří hlasovali pro setrvání Británie v Evropské unii, které kromě menších stran skotských nacionalistů a liberálních demokratů v Británii dnes nikdo nezastupuje. Liberální demokraté posílili svou volební podporu v obou volebních okrscích.

Curtice poukazuje na to, že tutéž chybu jako labouristé dělají stoupenci protievropské strany UKIP, kteří se snaží na severu Anglie přetáhnout k sobě hlasy labouristických voličů, ale to se jim nemůže podařit, protože drtivá většina labouristických voličů tam hlasovala pro setrvání Británie v Evropské unii.

Pro Theresu Mayovou budou oba volební výsledky potvrzením, že její politika, prosazující tvrdý brexit, je populární a správná.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017
Britští konzervativci zavedou drahé, dvouleté rychlokvašné univerzitní kursy

Konzervativní strana zavede v Anglii zavedou dvouleté univerzitní vzdělání. V Anglii v současnosti trvá na vysokých školých pregraduální studium pouhé tři roky, (ve Skotsku zůstává stejně jako na evropském kontinentě čtyřleté). Britská konzervativní vláda chce nyní zavést dvouleté univerzitní vzdělání pro lidi, kteří "nemají čas" být dlouho na vysoké škole a chtějí se "rychle vrátit do pracovního procesu". V Anglii musejí studenti v současnosti platit univerzitní školné v maximální výši 9000 liber (270 000 Kč) ročně. Nové dvouleté univerzitní kurzy budou zdraženy tak, že budou stát tolik jako nynější tříleté kurzy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017
BBC Reality Check: Je Švédské město Malmö "hlavním městem znásilňování v Evropě"?

Britský ultrapravicový aktivista Nigel Farage tvrdil, že v důsledku toho, že Švédsko přijalo uprchlíky, je nyní město Malmö "hlavním městem znásilňování v Evropě". Společnost BBC toto tvrzení uvádí na pravou míru.

Je pravda, že švédské město Malmö a další švédská města mají velmi vysoké procento nahlášených znásilnění ve srovnání s ostatními zeměmi EU, v důsledku toho, že Švédsko má nesmírně přísnou kriminální definici znásilnění. Počty znásilnění v Malmö však v posledních letech dramaticky nerostou a od jejich maxima v roce 2010 jejich počet poklesl, a to i v době po příchodu uprchlíků. Není možné vytvořit spojnici mezi etnicitou pachatelů a znásilněními, protože tato data se nepublikují.

Ve Švédsku jsou nesmirně přísně definovány všechny sexuální trestné činy.

Během roku 2015, kdy Švédsko přijalo 162 000 uprchlíků, počet sexuálních trestných činů a znásilnění poklesl o 11 a o 12 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017


Trend integrace globálních trhů se změkčil a může se dokonce brzy obrátit, což národní státy přinutí, aby znova promyslely své obchodní strategie, napsal Sebastian Dullien.


Británie si zvolila opuštění Evropské unie v klíčovém okamžiku pro světovou ekonomiku a světový obchodní systém. Indikátory naznačují, že soustavný nárůst integrace globálních trhů zboží a služeb, stejně jako přeshraničních dodavatelských řetězců, končí. Navíc globální trend vyjednávání o stále hlubších a dalekosáhlejších dohodách o volném obchodu také zřejmě narazil.

Mezinárodní trh se zbožím a službami od 2. světové války rostl výrazně rychleji než globální produkce. Ve výsledku se ekonomika většiny zemí stávala stále otevřenější. Globální obchod v roce 2015 byl takřka čtyřicetkrát vyšší než v roce 1950, zatímco globální výroba vzrostla pouze desetkrát.

Tento trend slábne a může se brzy obrátit. Čína, nyní největší obchodující stát, přeorientovala svůj růstový model z většinou exportem taženého na model spoléhající ve větší míře na domácí poptávku. Ve výsledku podíl exportu na HDP Číny klesá a její otevřenost se snížila na úroveň z počátku tisíciletí.

Britské rozhodnutí opustit jednotný trh EU představuje první ránu přesvědčení, že obchodní deregulace je trvalá. Rychle může dojít na další fázi: Jak už si mnozí uvědomují, USA mohou opustit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s Mexikem a Kanadou ještě mnohem snadněji a rychleji než Británie může opustit EU. (Po rozhodnutí prezidenta mohou opustit NAFTA během šesti měsíců.)

Kromě toho existuje reálná možnost, že některé návrhy Donalda Trumpa, jako trestání dovozu aut z Mexika daňovou sazbou (mnohá z těchto aut jsou vyráběna společnostmi s německými vlastníky) nebo reforma korporátních daní z ustanoveními, které diskriminují import, mohou vést k plnohodnotné transatlantické obchodní válce.

V důsledku toho lze očekávat, že společnosti přehodnotí své působení v cizích zemích a přeshraniční dodavatelské řetězce. To by znamenalo menší přeshraniční investice do outsourcování částí produkčního procesu a nižší obchod s komponenty (což by opravdu zle zasáhlo současnou strukturu české ekonomiky - KD) - i pro země, které svou obchodní politiku nemění.

Jinak řečeno, obchodní dohody ztratily cenu a v budoucnu nezajistí bezpečné obchodní prostředí, jemuž firmy začaly důvěřovat. I když Británie vyjedná nové obchodní dohody, jejich cena se sníží a obchodní sektor si uvědomuje zranitelnost takových ustanovení.

Druhým trendem je změna typu obchodních dohod, které jsou vyjednávány a jimiž byl liberalizován mezinárodní obchod. Do začátku 90. let tato liberalizace byla vesměs tažena pokrokem jednání v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Když se tento pokrok zpomalil, pozornost se obrátila k dohodám o volném obchodě a nedávno k relativně hlubokým dohodám mezi velkou skupinou ekonomik (tak zvanými "megaregionály").

V příštích letech lze jak z WTO, tak ze strany megaregionálů očekávat jen velmi málo deregulace. Proces v rámci WTO se téměř zastavil ještě před zvolením Donalda Trumpa. Nyní nelze očekávat, že by se USA postavily za další významná obchodní jednání v rámci WTO. (Trump dokonce hrozil odchodem z WTO, pokud by organizace představovala překážku pro některé z jeho plánů.)

Současně s tím USA opustily plánované Transpacifické partnerství (TPP) s velkým počtem asijských a pacifických zemí a EU nedokáže mobilizovat veřejnou podporu pro Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Je těžké si představit, že by se v blízké době objevili noví významní megaregionálové - zejména když Donald Trump prohlásil, že je odpůrcem vícestranných obchodních dohod a preferuje dvoustranné.

Pro Británii to znamená, že se také musí zaměřit na dvoustranné dohody o volném obchodě. Stinnou stránkou tohoto přístupu je, že takové dohody sotva poskytnou podobný stupeň "hluboké" integrace, který by byl dosažen skutečným pokrokem jednání v rámci WTO nebo megaregionály.

Hlavním problémem bilaterálních dohod o volném obchodě je, že vytvářejí soustavu různých regulací, které zejména malým a středním firmám ztěžují jejich fungování. Jedním z klíčových problémů budou pravidla o původu, která určí, jaký podíl hodnoty musí být přidán ke zboží v partnerské zemi, aby bylo povoleno obchodovat produkt bez tarifů. Tato pravidla se obyčejně případ od případu liší. Místo exportování a importování podle jedné sady pravidel s velkým počtem obchodních partnerů firmy budou muset používat různé regulace v závislosti na lokaci jejich zákazníků nebo dodavatelů.

To neznamená, že se Británie už ve změněném prostředí nemůže rozvíjet - ale bude to vyžadovat nový přístup k tomu, jak působit na globálním trhu. Pokud jde o obchod, staré strategie už se opotřebovaly a nefungují.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.2.2017

Steve Bannon vyhlásil na konzervativní konferenci, že Donald Trump odebere Spojené státy "korporatistickým globalistickým médiím", která se stavějí proti jeho hospodářskému nacionalismu. Bílý dům bude podle Bannona "každodenně bojovat" proti médiím, která se stala "opoziční stranou".,

"Mainstreamová média budou muset něco pochopit: všechny ty volební přísliby budou realizovány," řekl Bannon ve čtvrtek na konferenci konzervativsu nedaleko Washingtonu. "Tato korporatistická, globalistická média jsou ostře proti hospodářské nacionalistické agendě, kterou prosazuje Donald Trump," řekl Bannon. "Trump bude dál prosazovat svou agendu a jak se hospodářské podmínky budou zlepšovat, jak bude stále více pracovních příležitostí, média budou dál proti tomu bojovat. Jestli myslíte, že vám vrátí vaši zemi bez boje, tak to se pletete," řekl Bannon.

"Každý den bude bojem. To je příslibem Donalda Trumpa. Každý den nám říká v Bílém domě: 'Toto jsem slíbil americkému lidu a to také splním.'"

"Když se podíváte, jak média líčila předvolební kampaň, jak líčila převzetí moci, jak líčí tuto vládu, vždycky bylo a je pro ně všechno špatně."

Podle Bannona má Trumpova vláda tři "vertikály" "bezpečnost a suverenitu státu", "hospodářský nacionalismus" a "dekonstrukci administrativního státu".

"Nejklíčovější chvílí moderní americké historie byl okamžitý odchod z dohody TransPacific Partnership."

Bannon je trvale přítomen na všech tiskových konferencích Donalda Trumpa a vždy je přítomen v Oválné pracovně. "Zdá se, že do značné míry opakuje Trump Bannonovy myšlenky," upozorňují politologové. Bannon také určuje, na jaká média se Trump má dívat a co má určovat a ovlivňovat jeho názory. Proud informací přichází z Breitbart News a z Fox News a nikoliv prostřednictvím státních bezpečnostních institucí. Vliv na Trumpa má Bannon a nikoliv instituce státu.

Na shromáždění konzervativců CPAC má v pátek dopoledne promluvit i Trump. Nicméně establishmentoví republikánští senátoři, kongresmani a guvernéři tam nejsou přítomni ve velkém počtu.

Silně viditelná je však přítomnost Breitbart News. Jejich tón je triumfální a agresivní. Podporují práva majitelů střelných zbraní a tvrdou policejní praxi, kritizují liberály a vysmívají se jim.

Avšak zjevné je napětí, vzhledem k tomu, že Dan Schneider, šéf Americké konzervativní unie, na shromáždění odsoudil ultrapravici, která je obviňována z rasismu, islamofobie a neonacismu. Prominentní bělošský nacionalista a supremacista byl donucen z konference odejít.

Obrovské rozpory v současných Spojených státech odhalil ohromující článek Rumany Ahmedové, který vyšel v časopise The Atlantic pod názvem "Byla jsem muslimkou v Trumpově Bílém domě". Ahmedová byla jedinou muslimkou, nosící hidžáb v Bílém domě a v Obamově administrativě byla vždycky vítána.

Když ale dál pracovala v oddělení bezpečnosti státu pod Trumpem, noví zaměstnanci na ní pohlíželi se "studeným překvapením". Mnohokulturní Bílý dům, v němž jsem pracovala, se stal jednobarevnou, čistě mužskou baštou. Dny, které jsem trávila v Trumpově Bílém domě byly podivné, děsivé a znepokojující. Tohle není typické republikánské ani třeba jen podnikatelské vedení. Je to chaotický pokus o autoritářský režim - právně pochybné exekutivní příkazy, obviňování tisku, že "lže", šíření bezpočetných lží jako "alternativní fakta" a zdůrazňování lokajů Bílého domu, že autorita Donalda Trumpa v otázkách bezpečnosti státu 'nebude zpochybňována'."

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.2.2017
Další univerzitní centrum středo- a východoevropských studií zlikvidováno - tentokráte v belgické Lovani

Navzdory destabilizující se situaci ve středovýchodní Evropě se rozhodla univerzita v belgické Lovani (Leuvenu)  zlikvidovat tamější obor středo- a východoevropských studií. Bez konzultace s kýmkoliv byl tento bakalářský a magisterský studijní obor zrušen v prosinci 2016. Kdo by se zajímal o nějakou střední či východní Evropu a o to, co se tam děje, že? Petice, kterou můžete podepsat, vyzývá univerzitu, aby své rozhodnutí změnila a studium středovýchodní Evropy obnovila:

https://www.change.org/p/ontdek-jezelf-begin-bij-west-europa-save-ku-leuven-s-slavonic-eastern-european-studies

Save KU Leuven's Slavonic and Eastern European Studies

In December 2016, the Faculty of Arts at KU Leuven decided to freeze, or in other words, suspend, the bachelor and masters degrees in Slavonic and Eastern European Studies because of "faculty recovery measures".

This is a choice that seems difficult to understand in the light of the societal relevance of the discipline in the current geopolitical situation. The same applies to the other small and not so small disciplines being subjected to budgetary cuts as well..

Moreover, the budgetary measures were implemented without consulting any of the parties involved. Given the exemplary role university is to play in society, we were dissapointed by KU Leuven’s undemocratic and non-transparent position during and after this decision-making process. .

We should consider how we could safeguard the further existence of disciplines that do not prove efficient from a market logic perspective, but do nonetheless produce valuable knowledge and expertise. .

With this petition, we would like to advocate for reconsidering the suspension of Slavonic and Eastern European Studies at KU Leuven and encourage a democratic and transparent discussion on the topic, during which justifications and financial figures would be made available for open discussion. In this way, an attempt could be made to reach a more widely supported alternative.

24.2.2017
Přečetli jsme:
Digitální zrady vzdělanců


Nastává doba digitálního barbarství, kdy krutost moderní civilizace stupňují nebývalé technologické možnosti jak kontrolovat společnost. Tento stav kdysi popisoval Anthony Burgess v románu Mechanický pomeranč: původní násilí, nesmyslné a bezúčelné jako sama lidská existence nebo civilizace, je vyvráceno a podmaněno „vyšším principem“ lékařské vědy ve službách státní moci.

Postpravda je jiný název pro barbarství skrývající se v civilizaci. Jeho růst ruku v ruce s technickou vyspělostí zachytil i James Graham Ballard v experimentálním románu Výstava krutosti vydaném v roce 1970, v němž masmediální realita postupně ničí zdravý rozum. Ballardovy dystopické obrazy osamění a rozkladu lidské mysli, společnosti i životního prostředí pak inspirovaly celou generaci spisovatelů, filmových i divadelních režisérů, výtvarníků či muzikantů, jako byl například Ian Curtis – zpěvák a textař skupiny Joy Division, jejíž rockové skladby z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let už předjímaly novou digitální podobu tohoto barbarství, do níž se však stále promítají odvěké stavy existenciálního utrpení a marnosti.

Postpravdivá společnost znamená nástup stále vybičovanějších vášní, které nelze krotit. Exces vládne nad uvážlivostí, lehkost ironické soudnosti drtí tíha demagogie a proti literární i politické otevřenosti se srocují davy uzavřené do sebe a vyhrožující všem, kdo se od nich jakkoli liší.

Celý text: ZDE

9.11.2016
Vzniká přízračná éra
JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

24.2.2017
Švédsko zaútočilo na Trumpa a hájí svou otevřenou prouprchlickou politiku

Ve čtvrtek Švédsko zaútočilo na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Postavilo se energicky na obranu své otevřené imigrační politiky a zdůraznilo, že diverzita, vznikající v důsledku příchodu tisíců žadatelů o azyl posílí švédskou společnost.

"Doufám, že až se bude příště americký prezident chystat mluvit o Švédsku, bude lépe informován o tom, jaká je tady ve skutečnosti situace," řekl Morgan Johansson, švédský ministr spravedlnosti a migrace. Švédská nezaměstnanost dál klesá a veřejné finance jsou v perfektním pořádku, navzdory rekordnímu počtu imigrantů, zdůraznil Johansson.

Naopak ultrapravicová strana Švédských demokratů tvrdí, že situace ve Švédsku je ještě horší, než jak ji vykreslil Trump.

Její tvrzení odmítla Stina Holmbergová ze Švédské rady pro prevenci zločinnosti. "Vyskytlo se jen opravdu velmi málo případů, kdy by žadatelé o azyl spáchali trestné činy," řekl Johansonnová. "Když si uvědomíte, že jsme od roku 2011 poskytli ochranu 143 000 syrským uprchlíkům, ve statistikách zločinnosti se skoro vůbec nevyskytují."

Nezaměstnanost je však mezi novými příchozími třikrát větší než mezi občany, kteří se ve Švédsku narodili. Johanssonová přiznala, že je nutno pro imigranty toho dělat víc, ale dodala: "My jako Evropané se svou historií dobře víme, kde můžeme skončit, pokud budeme záměrně vyvolávat konflikty mezi různými náboženskými nebo etnickými skupinami. To nikdy nekončí dobře."

24.2.2017


Organizace UK Trade Policy Observatory (UKTPO) tvrdí, že i nová dohoda o clech nevyhnutelně povede k vážnému narušení ve srovnání s nynějším bezproblémovým přeshraničním obchodem s EU. Brexitem téměř jistě vzniknou nákladné fronty na celní hranici.


UKTPO na akci v Londýně ve středu prohlásila, že ačkoliv může být právně schůdné dosáhnout nových celních dohod, takové dohody neodstraní potřebu, aby firmy předložily celním úředníkům různé doklady a projít kontrolami, které v současnosti absolvovat nemusejí. A to nevyhnutelně povede k vážnému narušení současného provozu. Dodatečné náklady pro spediční firmy se mohou pohybovat v rozsahu 1 - 10 %.

Ale dokonce i výjimka z podobných kontrol by neznamenala bezproblémový pohyb zboží, protože po odchodu z celní unie se téměř jistě budou tvořit fronty kamionů na hranicích.

Například Turecko má vlastní celní unii s EU - která eliminuje tarify a standardní kontroly zboží importovaného do EU - ale kamiony musejí na turecko-bulharské hranici stát ve frontě více než 14 hodin.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.2.2017


Když se volič v Iowě zeptal, zda senátor Charles E. Grassley podporuje vyšetřování daňových poměrů prezidenta Trumpa, Republikánský senátor odpověděl rozhodným "ano". Ve Virginii člen Sněmovny reprezentantů David A. Brat dotázaný na ruské vměšování do prezidentských voleb prohlásil, že vyšetřovatel by měl "sledovat vládu zákona, ať vede kamkoliv". A v Arkansasu senátor Tom Cotton sdělil 1 400 lidí namačkaným jako sardinky v auditoriu střední školy, že zákon o všeobecné zdravotní péči "pomohl Arkansasanům".


Kongresová shromáždění na radnicích tento týden opakovaně zjišťovala, že Republikáni přezkoumávají svou podporu pro agendu nového prezidenta - a v mnoha případech protiřečí svým vlastním vyjádřením z minulosti. Nepřátelské otázky vedly ke kritice některých z bojů, do nichž se Trump pustil, nebo k vyjádření podpory politice jako populárnější prvky Obamacare. A voliči si reakce nahráli se slibem, že pokud jejich zákonodárci začnou lavírovat, půjdou po nich.

"Mezi Republikány teď existuje větší shoda, že je třeba být opatrnější ohledně toho, co uděláte," prohlásil Grassley po shromáždění v Iowě na adresu všeobecné zdravotní péče. "To pro mě v listopadu a prosinci příliš neznamenalo. Ale teď to znamená dost."

Od prosince rostoucí počet progresívních organizací a aktivistů sdílí strategie získání veřejných odpovědí od kongresmanů. Byla založena více než tisícovka místních skupin zorganizovaných kolem manuálu Indivisible Guide vzniklého v aparátu Demokratické strany. Mnoho tisíc lidí se objevilo na radnicích. Aktivisté sledovali návod z manuálu a rozptýlili se po sále, aby nevypadali jako klika. V rukou měli transparenty s jednoduchým sdělením, jako "Nesouhlasím" a synchronizovali svůj pokřik.

Efektivita protestů vedla některé z jejich terčů, včetně Trumpa, k otázkám ohledně jejich legitimity.

"Takzvané naštvané davy ve volebních obvodech některých Republikánů jsou ve skutečnosti, v mnoha případech, plánovány liberálními aktivisty," tweetoval Trump v úterý.

Ale jiní Republikáni, kteří pořádali tento týden veřejná shromáždění, odporují Trumpově charakterizaci protestů a jeho útokům na média jakožto "nepřátele" Američanů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.2.2017


Marine Le Pen si přeje opustit euro, pokud bude zvolena prezidentkou. Ale byl by to katastrofální krok, tvrdí nová studie. Lídryně Národní fronty ji označila za "delirantní".


Opuštění eurozóny a návrat k národní měně by byl nákladný krok, tvrdí francouzský think tank Institut Montaigne.

Studie zjistila, že změna by zemi stála na HDP přes 180 miliard a v dlouhodobém výhledu by kvůli ní mohlo zaniknout až půl milionu pracovních míst.

"Počet pracovních míst zničených tímto opatřením může být v prvním roce v desítkách tisíc a v dlouhodobém výhledu může snadno dosáhnout 500 000," napsali autoři studie.

"V dlouhodobém výhledu by náklady takového opatření dosáhly kolem 7 000 eur na jednoho zaměstnaného obyvatele Francie."

Studie předpovídá škody na HDP v rozsahu 0,6 - 3,2 % v prvním roce.

Optimistická predikce v dlouhodobém výhledu předvídá 4 % pokles HDP, ačkoliv může dosáhnout až 13 % - za nepříznivých okolností. Dlouhodobý pokles HDP by podle autorů dosáhl 9 %.

Le Pen označila v televizi studii za "delirantní" a zpochybnila nezávislost Institutu Montaigne. Tvrdí, že je údajně spojen se dvěma jejími protivníky, kandidáty Francoisem Fillonem a Emmanuelem Macronem.

Problémem ale je, že institut není sám, kdo předpovídá katastrofální dopady francouzského opuštění eura.

Podle Deutsche Bank by mohla ve Francii odchodem od eura vzniknout krize horší než po pádu banky Lehman Brothers ve Spojených státech.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.2.2017


Minimálně deset procent konverzí k islámu v Rusku probíhá ve vězení nebo v trestných táborech, napsal Bachťar Aripov. Tito lidé, kteří často patří k nejradikálnějším, jsou pak dále radikalizováni aliancí státu s organizovaným zločinem. Upozornila na to nedávná kauza násilného střetu mezi gangy a islamisty v ruské věznici Tuvin.


Jako se zločinci snaží vynutit svá pravidla na místech, kde státní zákony nefungují, také salafisté usilují o totéž. Ti ovšem takto neprosazují islám jako víru, ale coby nástroj politické mobilizace. V tomto směru velmi připomínají černé muslimy Louise Farrakhana v USA.

Italský fotograf Valerio Bispuri, který získal řadu ocenění za snímky z věznic po celém světě, tvrdí, že vězení je zrcadlem odrážejícím skutečnou situaci země. Cokoliv se tam stane je indikátorem toho, co se děje v celé společnosti.

Skutečnost že ruský režim prokazatelně uzavřel alianci s organizovaným zločinem ve věznicích a používá jej jako spojence v boji s islamisty je toho jasným příkladem.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

23.2.2017
Donald Trump chce rozšířit americký jaderný arzenál

Donald Trump řekl v rozhovoru s tiskovou kanceláří Reuters, že chce rozšířit arzenál jaderných zbraní USA, aby byly Spojené státy "na vrcholu smečky". Je také proti "jednostranné" nové dohodě s Ruskem, která by omezila počet jaderných hlavic.

Reuters: Trump nepodporuje "jednostrannou" novou dohodu START o jaderných hlavicích:

Trump si také stěžoval, že Rusko použilo střelu s plochou dráhou letu a porušilo tím dohodu o kontrole zbrojení a uvedl, že o tom bude při příští schůzce jednat s Vladimírem Putinem.

Trump dodal, že Čína má možnost "velmi lehce vyřešit bezpečnostní problémy se Severní Korepo, kdyby chtěla". Trump prohlásil, že ho nedávný severokorejský test balistické středy "velmi rozčílil" a dodal, že mezi mnoha možnostmi, o nichž se uvažuje, je zrychlení výstavby protiraketové obrany pro americké spojence Japonsko a Jižní Koreu.

23.2.2017

Rád bych se vyjádřil k diskuzi vedené na téma vyvolávání xenofobní nenávisti. Bohužel je třeba si uvědomit realitu a zejména ozřejmit fakta (týkající se platů, chudoby, daní a odlivu kapitálu). V České republice je opravdu zřejmě nejnižší podíl lidí žijících pod hranicí chudoby, ale je třeba si uvědomit, že velká část populace má o pár stovek více než je tento limit. Což ostatně vyplývá i z dalšího faktu, který zmínil Dr. Čulík, a to je malá příjmová nerovnost. Je třeba dodat, že analyzovány jsou jen platy a mzdy – příjmy podnikatelů nikoliv.

Chápavý čtenář pochopí, proč (asi?) třeba Český statistický úřad nesleduje příjmy podnikatelů a OSVČ z faktu obrovského nepoměru mezi výnosem z daní z příjmu závislých osob (zaměstnanců) ve srovnání s příjmy podnikatelů. Od podnikatelů se vybralo:  Daň z příjmů FO – podnikatelé v r. 2015 (v mil. Kč): 2498 a od zaměstnanců - Daň z příjmů FO - ze závislé činnosti (v mil. Kč): 136125. Je třeba dodat, že zaměstnanců jsou cca 4 miliony, podnikatelů a OSVČ necelý milion. Obrovský rozdíl je snad jasně patrný, zvláště když zmíním, že v roce 2005 bylo inkaso od podnikatelů 26583.

No rozhodně tenkrát nebylo podnikatelů a OSVČ 10x více – bylo jich maximálně o 30 procent více než dnes, a zaznamenal jsem inflaci, byť nízkou. Jak je možný takový rozdíl a jak je možné, že inkaso daní od podnikatelů stále rychle klesá?? Jedním z možných vysvětlení jsou daňové podvody. Mně by to bylo vcelku jedno. Ať si kradou, ale bohužel na výši příjmů je navázáno zdravotní pojištění. Každý si vcelku snadno může vypočítat, kolikrát méně podnikatelé přispěli na zdravotní pojištění. Bohudík je alespoň zavedena minimální sazba. Jinak by neplatili prakticky vůbec nic. Dalším faktem je, že z celkového HDP České republiky jde na platy a mzdy procentuálně nejnižší částka. Na tento fakt dokonce upozorňuje i finančník Marek.

Ano, v té tabulce jsme na tom nejhůře. Další nedorozumění či neznalost faktů se objevuje v diskuzi nad odlivem kapitálu z České republiky a naopak o jeho přílivu do NSR. Fakta jsou uvedena v následujícím odkazu. Zase je odliv jeden z nejsilnějších v EU. Ty peníze, které odtečou, logicky chybí na výplatních páskách, což je evidentní. Naopak mám informaci pro pana Tůmu. Do NSR kapitál evidentně přitéká, a to netvrdím, že jen z Čech. Naproti tomu jsou naši neustále si stěžující OSVČ a podnikatelé hýčkáni asi nejvyššími odečitatelnými paušály na světě.

Rád se nechám poučit, že je tomu někde jinak – resp. ještě lépe. Moc prostoru ale není – 80procentní sazba pro zemědělce, ale i pro instalatéry, truhláře a další už opravdu moc prostoru nedává. Vedlejším efektem je zase propad na příjmech zdravotního pojištění. To v České republice téměř žádného politika nezajímá. Vedou se jen plačtivé litanie, jakou chybou bylo zrušit poplatky za hospitalizaci. Dokonce se v této debatě “angažoval“ i pan prezident. Skutečně po odečtení 3000 Kč od mediánu důchodu (= cca 11000 Kč) si bude žít důchodce jako lord. Ví ten člověk na Hradě vůbec, kolik činí hranice příjmové chudoby? V roce 2015 bylo 9900 Kč.

Bera v potaz výše uvedená fakta, dost mě pobouřil zase návrh pana premiéra zavést progresivní zdanění. To bude zase platit jen pro zaměstnance. Klidně ať se to takto zavede, ale za předpokladu, že budou vypláceny platy a mzdy dle produktivity práce a parity kupní síly v České republice ve srovnání s EU. Dalším nutným předpokladem je nastolení spravedlnosti v placení daní – viz výše uvedený nepoměr v daňovém inkasu mezi zaměstnanci a podnikateli, či bizarních 80 procent odečitatelných paušálů. To v žádném případě není - a opakuji, není splněno. Inu, u nás se ještě pořád omílá pohádka o Romech jezdících si pro dávky v mercedesech. No a tito pohádkáři kupodivu nechtějí vidět podnikatele léta na minimálním příjmu a zároveň si vesele drandící v ještě lepších vozech než výše uvedení (smyšlení) Romové.

Oprava od Jaroslava Poláka: Opravil jsem, co jsem napsal výše. Na Novinkách to bylo nedostatečně vysvětleno. Oni ten plat budou danit po částech, tj. např v případě hrubého platu 42000,- zdaní 12% 1 - 30000, 15% 30000 - 40000 a 25% těch zbývajících 2000. Takto pochopeno to považuji za docela dobrý návrh.

Pozn. JČ: Ano, přesně tak to funguje např ve Velké Británii. Zdanění tam funguje takto:

Roční příjem 0-11 000 liber - nulová daň
Roční příjem 11 000 - 32 000 liber - daň 20 procent
Roční příjem 32 000 - 150 000 liber - daň 40 procent
Roční příjem 150 000 liber a výše - daň 45 procent

Danou částkou se zdaňuje vždy jen ten segment.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

23.2.2017

V těchto časech není svět nedostupně rozsáhlý k širšímu poznávání; víry se nebezpečně protínají, vtíravě zasahují do všedního života rozpolcených bytostí, ideologie uhasínají, ale stále doutnají. Co bývalo neústupně levicové, pravicově dobrodružné, středově rozkomíhané – zkrátka obskurní, hrozí v budoucnu k nežádoucím návratům společensky odsunutých hlasatelů, trubačů a bubeníků, kokrhajících, jak naložit s planetou k údivu mimozemských civilizací.

Pokřikujeme radostně o míru a po zeměkouli umírají lidé; spolky ochrany a pomoci působí směšně, třeba i proto, že jejich vlády dodávají šílencům zbraně a rozhodují jaksi z bezpečného povzdáli, komu zbraně dodat, komu sebrat, koho podpořit za každou cenu a komu upírat právo obrany. Nahlíženo kapitány válečných dravců, padni, komu padni, nám se vyhni.

O smrti druhých se v salonech slovních průjmů žvaní zlehka, přátelé válečných pohrobků si neberou servítky, statistika obětí vystoupala do závratných výšin – přitom tetka smrtka vyhlíží z posedu Konečná se smíchem i vás, nikdo neuteče, na všechny se dostane, buďte v klidu, generálská chaso, politická melaso, filozofická a věroučná koso. Pobavit se můžete do bezvědomí, ples upírů sice v měřítku planetárním připomíná vesnickou tancovačku, ale domácká zábava neurazí.

Spolupráce se rozšiřuje i přes nesouhlas zastydlých válečných dobrodruhů. V krajinách blízkých se utkávají, tak jako u nás doma, šíbři s pochodněmi zažehnutými v minulosti a plápolavé světlo probleskuje mezi vystavěnými zdmi nenávisti, pohrdání, podezírání, a lehké mozkové dysfunkce. A u nás žádní kmotři, kdeže – pouze kmocháčci. V severním hejtmanství přemnoženo rybáři lovícími moc i dotace, zlodějny rozkrývají revoluční podvody, omyly, zlatou společnost, ovšem ze zlata kočičího. Revolucionářská šlechta hospodařila se svěřenými prostředky – i zákon šaría pro mizery málo. Připíjet si krabicovým vínem s posilujícími vypěstěnými miliony se vyplácí; divy v říšské pohádce k neučtení, k nezfilmování – snad nás zachrání producentská elita a zříme muzikál Zlodějská romance.

Lovci potvrzených vytáček, spravedlivými za humny, vypínají hrudníky, hle, postihla mě sláva; my zapomínáme, rádi zapomínáme. Holocaust zapomínají bědné duše mrzkých chlapáků a sadistických mrzáků – Die Fahne hoch, že, neochvějné pluky mstitelů a mytických popletů hledají údajně prsten Nibelungů, Kriemhilda ho vhodila do Rýnu, šosáci, jako by vás tušila, zpocení neromantičtí pěnězožrouti.

Černou duši mají i demokratičtí strejci, zastánci samojediných pravd a ideologických kliček. I tetinky hudrují, kvokají, aby si zasloužily politického zrna. Flinkové ducha obracejí historii naruby. Lid jásá, hudba vyhrává, hroby přibývají, nenávist bobtná – ba ne, nemít nepřítele jest nepřípustné. Doby vyžadují k pokroku zásadní odpůrce – býváme tak krásně a uboze zlí… I spravedlivý může konat zlo.

V Indii umíraly před mnoha lety hladem lidé, sečteno a podtrženo tři miliony, a super demokratický politik s balonem plynů a střevního odpadu se tomu údajně smál. Demokratické pohledy se lehce zvrtnou a blafající všeznalý selhává v konečném pohledu – zbaven rozhledu. Nu, máme pošramocenou morálku! Cejch vypálený v minulosti se nezhojil, mokvá, nutí nás drbat se, i když nás právě nesvědí. Spokojenost jest podezřelou k uzoufání, neplodná doba politického vede k myšlenkám nízkým. Stamilionová armáda hladových vzbuzuje soucit neschopných a udržuje v napětí bohatou kolonii úspěšných, někdy za každou cenu. Kde se dříve rachotilo zbraněmi, vojenskými pochody, zpěvnými odrhovačkami, tam se prý kšeftuje – a naopak. Země vesmírná z prdu koulička se nám prostě otáčí v rytmu secvičených častušek.

Politické špičky bez špiček denně předvádějí tragikomická divadla pro oddané voliče. Sliby napěchované velkosklady; Svobodná úvaha vede k pocitu, že lidská poznání pro budoucí život není dostatečná.

Pokud chcete být silní, pak se musíte naučit bojovat sami, autorova svatá slova. Spoléháme se stále na ty druhé, třetí, čtvrté, uvažujeme s rozmyslem nevěřícího Tomáše. V ochotě vyhnout se zodpovědnosti máme zářné příklady absurdních politických Kašparů, kteří v minulosti zklamali i milardově a ze státní kasy povolili odčerpat štěnicím a infikovaným klíšťatům povedené zisky, ale zodpovědnost si nepřipouští, ve slepé víře, že našinec nemá paměť.

Praotec Čech na Řípu prý hlasitě hořekuje. Omyl, dávno nás odepsal.

23.2.2017
Sýrie: Děti jsou na tom nejhůř

Stephen O´Brien, OSN: "Děti, které uvízly v této válce, jsou na tom nejhůř. Jsou zabíjeny a mrzačeny. Přicházejí v násilí o rodiče, trpí fyzickými i psychockými traumaty, jsou nuceny do předčasných manželství a zaostávají za ostatními o mnoho let ve školní docházce. Verbování, často prostřednictvím indoktrinace, únosů, zatýkání a násilí je běžně praktikováno ve všech oblastech. Příští měsíc zaznamenáme děsivé výročí. Šest let války, která zničila jeden národ, jeho lidi i jeho děti. Syřané jsou svědky toho, že jejich země byla proměněna v trosky. Jejich nejbližší jsou zabíjeni nebo mrzačeni. Většina obyvatelstva, asi třináct a půl milionu lidí, zoufale potřebují ochranu a humanitární pomoc. Ve čtyřech obklíčených městech Al-Zabadani, Al-Fu´ah, Kafriya a Madaya, do nichž byl naposledy přístup 28. listopadu, je katastrofální situace. Více než 64 000 civilistů je tam obětí cyklu každodenního násilí a útrap. Lidé tam trpí podvýživou a absencí řádné lékařské péče. Situaci zhoršuje skutečnost, že mezi těmito čtyřmi městy dochází k pravidelné odvetě. To znamená, že přístup humanitárních pracovníků je omezen nutností neuvěřitelně obtížného vyjednávání, která jsou vázána na politické a oportunistické okolnosti a nikoliv na humanitární zásady a povinnosti."

23.2.2017
Situace ve Švédsku je v rozporu s trumpovskými fantasmagoriemi, které šíří Parlamentní listy

Parlamentní listy se rozplývají nad údajnými věšteckými schopnostmi Donalda Trumpa (který si po zhlédnutí zmanipulované reportáže na jeho oblíbené televizní stanici Fox News vymyslel incident s imigranty ve Švédsku), neboť pár dní poté vypukly v jedné ze stockholmských čtvrtí nepokoje mezi imigranty. PL tedy pro svou nepolevující protiuprchlickou a protiimigrační kampaň získaly další kouřící revolver, důkaz údajné naprosté nekompatibility cizorodého elementu v podobě převážně muslimských přistěhovalců s homogenní evropskou kulturou, tentokrát na tolerantním Severu. I když je naprosto přirozené, že každá země řeší řadu specifických a mnohdy spletitých problémů, podle hodnověrných zdrojů švédská společnost čelí poněkud odlišnému riziku, byť s imigrací souvisí.

Není žádným velkým tajemstvím, že PL v souvislosti se svou úzkoprse šovinistickou agendou namířenou proti přistěhovalectví běžně vycházejí z obskurních (ultra)pravicových zdrojů, jakými jsou think-tank Gatestone Institute, konspirační web Breitbart News či bulvární deníky The Sun, Bild apod. Nicméně v souvislosti s vypuknutím nepokojů ve stockholmské čtvrti Rinkeby redaktoři PL citují list The Washington Post, aby podpořili svou smyšlenku o „protržené hrázi“ přistěhovalectví ve Švédsku. Nechť se laskavý čtenář sám přesvědčí, jak se s touto výzvou poprali.

Třebaže autor článku Max Bearak na stránkách The Washington Post popisuje, kterak výtržníci v Rinkeby zapálili asi šest vozidel, rozbili výlohy několika obchodů a házeli kameny po policistech, cituje také policejního mluvčího Larse Bystroma, který uvedl, že k podobným incidentům nedochází tak často, a pokud k nim dojde, jde vždy o politováníhodnou událost. Bearak dále píše: „V roce 2015, kdy příchod migrantů z Afriky, Blízkého východu a Asie do Evropy vrcholil, Švédsko přijalo nejvíce uprchlíků a migrantů na hlavu. Nicméně integrace těchto osob do švédské společnosti byla až na občasné incidenty celkově úspěšná (Bearak se mimo jiné zmiňuje o nepokojích v Rinkeby, k nimž došlo v letech 2010 a 2013).“ Dále se z Bearakova článku dozvídáme, že jeden z největších švédských deníků Dagens Nyheter provedl analýzu kriminality ve Švédsku v období od října 2015 do ledna 2016 a dospěl k závěru, že imigranti spáchali pouze 1 procento všech trestných činů.

Jak je vidno, z textu zveřejněného v listu The Washington Post, na který odkazují PL, v žádném případě nic nekoresponduje s manipulativním titulkem, jenž evokuje Trumpovy výmysly: „Švédsko, kdo by to řekl? Švédsko. Hráz praskla a velká média otočila“.

Bylo by vskutku podivné, kdyby velká média neinformovala o nepokojích v jedné ze stockholmských čtvrtí, zvláště v době, kdy se zraky světové veřejnosti na Švédsko upírají, avšak západní mediální mainstream, ač lze mít vůči stylu jeho práce tisíce výhrad, automaticky negeneruje poplašné zprávy o bortících se hrázích přistěhovalectví na základě občasných incidentů. Ostatně manipulativní weby s gustem mesiášů suplují činnost velkých mediálních domů v bláhovém domnění, že zachycují komplikovanou realitu pravdivěji. Nikoliv, naopak se snaží pulírovat nekonečnou kulometnou palbu lží a polopravd, jež přichází z Bílého domu. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že četné přešlapy establishmentových médií, včetně ignorace řady palčivých problémů, hrají manipulativním webům do karet.

Nad slovy amerického prezidenta o kriminalitě imigrantů ve Švédsku nevěřícně kroutí hlavou nejeden odborník, znalý situace ve Švédsku, kupříkladu politolog Henrik Selinna stránkách The New York Times. Ten nedávno vypracoval studii analyzující negativní mediální pokrytí švédské přistěhovalecké politiky. Selin dospěl k zjištění, že weby, jako jsou Breitbart News, z nichž čerpají i PL, publikují řadu překroucených a zveličených zvěstí, třeba o tom, jak se ve Švédsku šíří právo šaría. Báchorky o vlně zločinů páchaných imigranty navíc odporují oficiálním statistikám, dodává Selin. Vzhledem k tomu, že v postfaktické době se příliš nevěří oficiálním statistikám na rozdíl od kusých, alarmistických domněnek, list The New York Times cituje také představitelku švédské opozice Annu Kinberg Batrovou, která Trumpovy fantazie o zákeřných imigrantech zpochybňuje. Totéž tvrdí i novinář z deníku Dagens Nyheter Martin Gelin, podle nějž americký prezident a jeho stoupenci visí na rtech pravicových médií, která dlouhodobě zveřejňují mýty o blížícím se kolapsu Švédska.

Pokud mnozí lidé zlomili hůl nad sdělovacími prostředky středního proudu, aby se plnými doušky oddávali konspiračním opiátům, v nichž podle jejich mínění bytuje pravdivá reflexe dění okolo nás, není jim pravděpodobně pomoci. Nicméně drtivá většina progresivních médií nepropadla zhysterizovanému antiuprchlickému a antiimigračnímu tažení, jak například demonstrují zpravodajské weby Democracy Now!, Truthdig, Truthout, Znet či Alternet. Když pomineme oficiální vyjádření předních švédských politiků a velkých médií týkající se Trumpových výroků o Švédsku, dozvídáme se, že se v podobném, ba ostřejším duchu vyjadřují také osobnosti, jež se netají kritickým pohledem na dění na švédské politické scéně.

Profesor srovnávací religionistiky na Univerzitě v Uppsale Mattias Gardell v relaci Democracy Now! říká, že má obavy kvůli vzestupu militantních protimuslimských skupin ve Švédsku, včetně fašistických a neonacistických seskupení, jejichž činnost sílí s nástupem pravicových populistů na obou stranách Atlantiku. Gardell připomíná 92 útoků namířených proti žadatelům o azyl, k nimž ve Švédsku došlo v loňském roce a za nimiž pravděpodobně stojí lidé, kteří podporují Donalda Trumpa. Jestliže americký prezident hovořil o neexistujícím incidentu, který měl dokázat přímou úměru mezi vysokým počtem imigrantů a kriminalitou ve Švédsku, ve skutečnosti došlo ke žhářskému útoku na objekt spravovaný jednou islámskou nadací. V lednu tohoto roku tři neonacisté z Nordického hnutí odporu zaútočili na azylové centrum v Göteborgu s podomácku vyrobenou bombou, přičemž jedna osoba utrpěla vážné zranění. Gardell označil zvěsti o kriminalitě imigrantů ve Švédsku za „alternativní fakta“ a uvedl, že násilná trestná činnost v posledních nejméně deseti letech klesá. Religionista odmítá tvrzení o politice „otevřených dveří“, již má provádět švédská vláda, protože Švédsko zavřelo hranice osobám hledajícím azyl před nosem a výsledkem je vyšší počet utopených ve Středozemním moři (Realita je taková, že Švédsko za rok 2016 udělilo výběrově asi 29 000 azylů, což je obrovský pokles oproti roku 2015, kdy požádalo o azyl zhruba 163 000 běženců).

Gardell se znepokojením vnímá skutečnost, že se do švédského parlamentu dostala protofašistická strana, která je podle aktuálních průzkumů veřejného mínění druhou nejsilnější politickou platformou v zemi, a kriticky reflektuje vzestup populistických ultranacionalistických lídrů v Evropě, jako jsou Putin, Orbán a Zeman.

Podle religionisty Švédové na vlastní kůži zažívají 25 let trvající neoliberální experiment, který podkopal základy švédského sociálního státu, což přispělo ke značné polarizaci ve společnosti. Navzdory obavám mnoha Švédů o budoucnost jejich rodin a nástupu fašistických a neonacistických tendencí, přistěhovalectví přispělo k hospodářskému růstu, domnívá se Gardell. Svody fašismu podle jeho soudu navíc spočívají v šíření kontrafaktuálních zpráv, za nimiž zpravidla stojí ti, kdo věří iluzi, že zemi vybudovali pouze oni, a proto je třeba ostatním zavřít dveře před nosem.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

17.2.2017
Rozhovor Britských listů 97:
Zpátky na pískoviště. Lze demokracii zachránit dobrým školstvím?

Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s mezinárodním kurátorem Jaroslavem Andělem o jeho globálním projektu nazvaném "Zpět na pískoviště. Umění a radikální pedagogika". Projekt se zabývá problémy demokracie v současném světě a otázkou, zda je dnes demokracie na ústupu. Argumentuje, že jedině dobré vzdělávání dokáže společnost pozitivně změnit. Jaroslav Anděl si vytvořil mezinárodní síť lidí usilujících o pochopení, co je učení a vzdělávání dnes a jak je ho třeba zreformovat. Organizuje stále se proměňující putovní mezinárodní výstavu, která informuje o reformní pedagogice a rozvíjí ji. Česká republika o projekt ovšem neprojevila zájem. Není divu: když se mezinárodně zkoumalo, v kterých zemích chodí děti rády do školy, Česká republika skončila skoro na úplně posledním místě. Česká škola totiž zcela zanedbává kreativitu. - Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

23.2.2017
Ironická "Modlitba za Švédsko"

V Kodani se tento pátek od 17 hodin bude před tamějším švédským velvyslanectvím konat ironická "Modlitba za Švédsko". Mnoho lidí bylo zmateno, když americký prezident nedávno tvrdil, že ve Švédsku došlo k neexistujícímu atentátu. Dánský umělec Artpusher nyní zorganizoval plánovanou ironickou vigilii na počest "obětí" neexistujícího atentátu. Je to protest proti dezinformacím a fake news. Protest je podle umělce "výzvou, aby lidi mysleli samostatně a kriticky a činili svá rozhodnutí na základě faktů." Asi 1200 lidí přislíbilo, že se protestu účastní.

23.2.2017

Oxfordská univerzita se distancovala od politologa, který se chce stát Trumpovým velvyslancem u Evropské unie v Bruselu. Obvinila ho, že falešně tvrdil, že je tzv. "fellow" (člen) dvou oxfordských kolejí.

Ted Malloch, který srovnal Evropskou unii s bývalým Sovětským svazem, do loňska vyučoval na Saidově podnikatelské škole v Oxfordu.

Britský list Financial Times tento týden identifikoval celou řadu lživých tvrzení v Mallochově autobiografii. V tomto svém životopise Malloch tvrdí, že ho britská královna "povýšila do suverénního řádu Svatého Jana" a že ho Margaret Thatcherová označila jako "génia". Malloch se vyjádřil, že proti němu Financial Times páchají "politický atentát".

List Financial Times zjistil i další důkazy, že Malloch - mezi jehož specializací, kterou vyučuje, je i etika podnikání - přehání své akademické a diplomatické zásluhy.

Oxfordská univerzita odmítla Mallochovo tvrzení, že je "senior fellow" na Wolfson College. "Malloch byl po dobu dvou let hostujícím profesorem, avšak do koleje chodil jen velmi málokdy a nerealizoval žádné své výzkumné plány," konstatovala univerzita, která normálně nekritizuje své bývalé zaměstnance.

Malloch také píše ve svém životopise na internetu, že byl členem a ředitelem mezinárodní letní školy na oxfordské Pembroke College. Pembroke College sdělila listu Financial Times, že to není pravda. Maloch uvedl, že má "stvrzenky o platbách", dokazující, že to pravda je.

Ve svém životopise Malloch také uvádí, že často a hojně píše pro New York Times, Washington Post a týdeník Economist. V těchto publikacích však nelze najít žádné jeho články. Na dotaz, aby je zpřístupnil deníku Financial Times, Malloch tak neučinil. Řekl však, že "zorganizoval celou řadu konferencí, na nichž se psaly přednášky pro týdeník Economist."

List Financial Times o Mallochovi objevil ještě celou řadu dalších nesrovnalostí. Zjistil, že většina jeho jmenování poněkud neslavně skončila většinou po dvou letech.

23.2.2017

Channel Four bude od 2. března 2017 vysílat dokumentární seriál s názvem "Extremně britští muslimové". Potíž je, že v České republice se uměle konstruuje strach z muslimů a uprchlíků, avšak muslimové a uprchlíci tam nikdy nedostanou hlas.

V západních zemích je tomu jinak.

Waz a Nav jsou britští muslimové z Birminghamu. Cestují po světě a pomáhají uprchlíkům:

"Samozřejmě, že vás zastaví. Vypadáš jako poslední osoba, co byla ve zprávách - a dělala něco... Samozřejmě, dělají to čistě pro bezpečnost všech, že."

"Rozdáváme tady dárky dětem."

Někdy je cestovat obtížnější, než by se to mohlo zdát:

"Všiml sis, kolik lidí se na nás v tom vlaku dívá? Tobě se to asi děje hodně, mně se to tak často neděje."

"Nemyslím, že by se na mě lidi tolik dívali, brácho. Já se tomu vyhýbám."

"Je to asi stereotyp. Oni si asi myslí, že je pravděpodobnější, že se vyhodíš do povětří ty a ne já."

Na letištích je to taky obtížné.

"Co se stalo?"

"No, zastavili mě."

"Já už jsem na to zvyklý. Děje se to na všech letištích."

Na řeckém ostrově Kos:

"Na člunu je tam rodina a je vidět, že je tam i dítě."

Po návratu do Británie jsou zase zastaveni:

"Ptá se nás na nejrůznější věci. Prej proč mám vousy?"

"Když se cokoliv stane na světě, hned se svět rozdělí na 'My' a 'Oni'. A my jsme považováni za 'Oni'. Rozumíte?"

23.2.2017
Jihoevropané jsou nespokojeni s demokracií

Míra občanské spokojenosti s demokracií je zcela zjevně ovlivňována hospodářskými poměry.

22.2.2017
Během posledních 33 dnů vyřkl Trump každý den někdy více než 7 lží či zkreslených informací

22.2.2017


Řada podobností mezi lídrem britské Labour Party a americkým prezidentem zahrnuje obracení hněvu voličské základny proti statu quo, aby tím sami získali "povstalecké" vítězství. V geopolitických pojmech jsou oba proruští a proti NATO, proti globalizaci a za protekcionismus. Osobně jsou si podobní vrozenou nedůvěrou k médiím, na něž reagují velmi nevlídně, napsal Matthew Norman.


Jsou tu ovšem i rozdíly. Washingtonský masožravec se těší na odpalování jaderné hlavice, zatímco vegetarián z Islingtonu by to nikdy neudělal. Pokud jde o nepolitické věci, těžko by ti dva mohli být odlišnější. Ale diametrálně opačné charaktery mohou být oba stranami téže politické mince - a nedávné události daly zkrystalizovat podobnosti, která může vysvětlit, proč jsou oba odsouzeni k selhání.

Nejde o obvinění z tolerování antisemitismu nebo amatérského vedení strany do mlhy chaosu. Ani o Trumpovu neschopnost zaměstnat či udržet klíčový personál připomínající dění v Corbynově stínové vládě.

A nejde o to, že oba jsou mimořádně izolovaní. Oba jsou namísto podpory klíčových členů drženi v pozici nepočetnou klikou aparátčíků - a bráněni rozhněvanou základnou, která netoleruje nesouhlas.

Nejvýznamnější vazbou mezi Corbynem a Trumpem je že oba víc než kterýkoliv jiný západní lídr na kterého si vzpomenete jsou politiky "největších hitů". Protože jim chybí vůle, imaginace a energie k vytvoření nového materiálu, vše co dělají je, že pouze hrají na nálady svých fanoušků.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

23.2.2017
Czech extremists have burned the Quran, in support of a Slovak woman who has been charged for the same act

A Slovak woman (24) has torn up, urinated upon, and set a copy of the Quran on fire and placed a recording of her actions on Facebook. As a result, she has been charged by the Slovak police with the criminal offences of manufacturing extremist materials, and of slandering a nation, a race and a religious belief.

In support of the woman, Czech islamophobes have also organised a burning of the Quran in the Prague park of Stromovka:

Burning books is not a criminal offence in the Czech Republic, so the perpetrators of the burning of the Quran in the Czech Republic will not be prosecuted. Source in Czech HERE

22.2.2017


Martin Schultz z SPD chce zrušit reformy pracovního trhu, které jsou oceňovány za napravení německé ekonomiky, ve snaze uzavřít mír s odbory.


Na jednom z prvních kampaňových shromáždění od nominace na kancléřského kandidáta sociálních demokratů Schulz slíbil napravit špatné vztahy mezi odborovým hnutím a levicovou SPD. "Zůstává pravda, že můžeme tuto zemi učinit lepší jen společně s odbory," řekl Schulz příznivcům v Bielefeldu na severovýchodě Německa.

Jeho návrh zrušit některé reformy pracovního trhu zavedené více než před deseti lety posledním kancléřem SPD Gerhardem Schröderem nabízí první vhled do toho, jak bývalý šéf Evropského parlamentu povede kampaň do podzimních voleb. Jeho rozhodnutí obrátit se na staré příznivce strany z řad průmyslového dělnictva je odvážné i riskantní.

Takzvaná Agenda 2010, která zahrnuje snižování důchodů a podpory v nezaměstnanosti je široce považována za opatření, které zajistilo oživení německé ekonomiky v poslední dekádě. Když se Německo po sjednocení zbavilo reputace "nemocného muže Evropy", stalo se nepochybným ekonomickým lídrem a vyučovalo země s menším sklonem ke škrtání, jako jsou Řecko a Itálie.

Kancléřka Angela Merkel na uzavřeném zasedání počátkem února prohlásila, že vládní CDU musí navrhnout "lepší program" než Schulz, aniž by poskytla podrobnosti. Očekává se, že svou čtvrtou kandidaturu postaví na potřebě uchovat ekonomickou sílu země. Schulzův postoj nabízí voličům potenciální ostrý kontrast, přinejmenším v oblasti ekonomické politiky.

SPD v čele s Schulzem tři týdny po nominaci zaznamenává nárůst popularity a některé průzkumy ji umístily před CDU.

Schulzovy návrhy zahrnují omezení pracovních smluv na dobu určitou, vyšší důchody a jednorázový "volnočasový rozpočet", který by získal každý zaměstnanec na počátku kariéry k využití podle vlastní úvahy.

Schulz dal jasně najevo, že bude stát na straně průměrného občana, ale odmítl obvinění ministra financí, že přehrává z listu vypůjčeného od Donalda Trumpa.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

22.2.2017
ČR a Slovensko "patří k nejtoxičtějším zemím v Evropě, jsou na úrovni Ruska"

Organizace Eco Experts vypracovala žebříček 135 zemí světa na základě pěti ekologických faktorů: spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise CO2 ze spalování paliva, znečištění ovzduší, počet úmrtí způsobených znečištěním ovzduší a obnovitelná výroba energie.

Nejtoxičtější na světě jsou podle těchto měřítek Saúdská Arábie a Kuvajt, Česká republika a Slovensko patří k nejtoxičtějším zemím v Evropě, i když totální prim v tomto ohledu vedou Bulharsko, Bosna-Hercegovina a Lucembursko:

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

22.2.2017
Muslimové sebrali mezi sebou 55 000 dolarů na opravu zvandalizovaného židovského hřbitova

Poté, co antisemité znesvětili a poničili židovský hřbitov v americkém městě St. Louis, zorganizovali američtí muslimové mezi sebou crowdfundingovou sbírku na jeho opravu. Sbírka byla vyhlášena v pondělí a do středy se vybrallo 55 341 dolarů.

22.2.2017
Britský Nejvyšší soud potvrdil, že britská vláda smí rozdělovat rodiny, pokud dost nevydělávají

Je ohromující, že britský Nejvyšší soud schválil předpis britské vlády, podle něhož nemají britští občané právo přivézt si do Británie svého manžela či manželku ze zemí mimo Evropskou unii, pokud vydělávají méně než 18 600 liber ročně. Příjem cizího manžela či manželky se nezapočítává. Podle odhadů z roku 2015 tento předpis, který zavedla r. 2012 Theresa Mayová, když byla ministryní vnitra, brání 41 procentům britské populace, a 55 procentům britských žen, aby si do Británie přivezli svého manžela či manželku a způsobuje, že zůstávají rozděleny tisíce rodin. Až 15 000 dětí má možnost s jedním ze svých rodičů mluvit pouze po Skypu.

Britský Nejvyšší soud ve středu sice přiznal, že předpis "tvrdě postihuje tisíce rodin", ale rozhodl, že nijak neporušuje článek 8 Evropské konvence o lidských právech o právu na rodinný život a je "legitimní součástí vládní strategie omezit imigraci".

Podrobnosti v angličtině ZDE

22.2.2017
Hrozbou londýnské City "ohrožuje brexit evropskou finanční stabilitu"

Londýnská City, hlavní evropské finančnické středisko, varuje, že rozptýlení londýskách bankéřů do měst v EU v důsledku brexitu zřejmě ohrozí britskou finanční stabilitu i stabilitu celé Evropské unie.

Z rozhovorů s vysoce postavenými bankéři a podnikateli v londýnské City vyplývá, že hrozba, že londýnské banky ztratí přístup na jednotný evropský trh, povede k tomu, že během letoška budou nuceny mnohé z nich se přesunout do Evropské unie a zároveň dojde k likvidaci celé řady institucí, které práci finančnictví podporují.

Douglas Flint, předseda správní rady banky HSBC, varoval před vznikem turbulence v celém finančním systému:

"Klíčově důležitý je nynější ekosystém. Ten propojuje manažery investičních fondů s poskytovateli likvidity, s poskytovateli pojišťovacích služeb a s poskytovateli úvěrů. Všechno to funguje, protože jsou přítomny všechny prvky," uvedl Flint.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22.2.2017
Daňovou progresi má v EU 21 zemí. Těch civilizovanějších

22.2.2017
Mzdová realita: 91 % lidí má v naší zemi mzdu do 50 tisíc

21.2.2017
Od roku 2004 do r. 2015 dostala ČR od EU 522 miliard Kč

V roce 2015 dostala Česká republika od Evropské unie o 550 euro (14 850 Kč) na každého obyvatele více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Od vstupu do EU do roku 2015 obdržela Česká republika z EU celkem o 19,935 miliard  euro (522 miliard Kč) více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Tyto informace se týkají pouze přímých fiskálních transferů a nikoliv dalších nákladů a benefitů spojených s Evropskou unií (administrativní náklady, spolufinancování projektů EU, dopady legislativy EU na domácí české ceny, atd.)

Zdroj v angličtině ZDE

21.2.2017
ČR má v EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost

Česká republika má rekordně nejnižší úroveň chudoby v celé EU

Podle statistiky Eurostatu je v ČR ohroženo chudobou méně než 10 procent obyvatelstva. Je to nejméně ze všech zemí Evropské unie. Argumentace, že nenávist vůči uprchlíkům pramení z toho, "že jsme chudí a odíraní", je proto poněkud nepřesvědčivá. (JČ)

ČR má také ze všech zemí Evropské unie nejmenší příjmovou nerovnost, jen cca 3,5:

Zdroj ZDE

22.2.2017
Britskému muslimskému učiteli matematiky bylo zabráněno letět se studenty do USA

Britského učitele matematiky Juhelu Miahovi, který se narodil v Británii a vlastní jenom britský pas, nevpustili v Reykjavíku američtí imigrační úředníci do letadla směřujícího do New Yorku a nikdo nevysvětlil proč. Třída jeho středoškolských studentů z Walesu cestovala na výlet do USA, jejich učitel matematiky se musel po osobní prohlídce, při níž nic nebylo nalezeno, vrátit zpět do Británie. Nikdy nenavštívil žádnou z Trumpem zakázaných zemí. Měl vízum ke vstupu do USA. Držitelé britských pasů nemají být podle amerických úřadů blokováni při cestě do USA.

Americké velvyslanectví v Londýně se k věci odmítlo vyjádřit.

Welšská vláda požaduje bezodkladné vysvětlení tohoto případu od britského ministerstva zahraničí.

22.2.2017

Celosvětově v roce 2016 porušilo mezinárodní právo 36 zemí. Ty nutily uprchlíky vrátit se do válečných zón anebo do míst, kde byla ohrožena jejich lidská práva.

Výroční zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International varuje, že agresivní politická rétorika vytváří "nepřátelské prostředí pro uprchlíky a migranty". Tato rétorika má ozvěny třicátých let dvacátého století a vyvolává nenávistné verbální projevy po celém světě, včetně Británie a USA. Týden po brexitu vzrostl počet nenávistných trestných činů v Británii o 57 procent.

Amnesty International obvinila britskou vládu, že vytvořila "nepřátelské prostředí pro uprchlíky" a vyhnula se své odpovědnosti za ně, zejména za uprchlické děti bez doprovodu rodičů.

Avšak mnoho světových politiků šíří od roku 2016 "nebezpečnou myšlenku, že někteří lidé jsou méně lidští než jiní". Týká se to především násilí, které vyvolává Donald trump, maďarský pravicový premiér Viktor Orbán, který uspořádal kontroverzní protiuprchlické referendum, a filipínský politik Rodrigo Duterte, který nechal usmrtit tisíce nelegálních prodavačů narkotik.

Takoví politikové vyvolali jedovaté prostředí, které pronásleduje a dehumanizuje celé skupiny obyvatelstva. To ohrožuje nejen lidské životy, ale i hodnotový systém, zakotvený po druhé světové válce v mezinárodním právu, varuje Amnesty International.

"Cožpak jsme zapomněli, že ochrana lidských práv vznikla po masových zvěrstvech druhé světové války a měla zajistit, aby 'už nikdy znovu' skutečně znamenalo 'už nikdy znovu'?"

Rok 2016 byl rokem naplněným pohrdáním pro ideály ochrany lidských práv. Zcela běžně se bombardovaly nemocnice v Sýrii a v Jemenu, násilně byl potlačován disent a docházelo k útokům na uprchlíky.

Celosvětově porušilo mezinárodní právo 36 zemí. Ty nutily uprchlíky vrátit se do válečných zón anebo do míst, kde byla ohrožena jejich lidská práva.

Zpráva Amnesty International zvlášť ostře kritizuje skutečnost, že svět nebyl schopen zastavit brutální bombardování vzbouřeneckých částí Aleppa v poslední fázi Ruskem vedené války, kdy byly proti civilistům používány chemické zbraně a bomby pro proniknutí do opevněných podzemních bunkrů. Nečinnost mezinárodního společenství připomněla obdobnou nečinnost při vraždění ve Rwandě a v Srebrenici v letech 1994 a 1995. Je zatracujícím odsouzením hlavních světových mocností i OSN.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22.2.2017

Protestuje se, že se Donald Trump chová výjimečně drakonicky ve své protimuslimské rétorice. Ve skutečnosti jeho přístup pomohla legitimizovat svými drakonickými postoji vůči uprchlíkům právě Evropa

Pokud jste uprchlík, který se na proděravělém člunu přibližuje ostrovu Lesbos, zacházení, jehož se vám dostane od Frontexu, pohraniční kontroly Evropské unie, nebude o nic méně nepřátelské, než co zavádí Trump. Z Tunisu přišlo minulý týden video, na němž tuniská pohraniční policie bičuje choulící se uprchlíky, příchozí z jiných částí severní Afriky. Tuto brutalitu sponzoruje Evropská unie. Stejně jako Libye, Maroko, Turecko a Egypt dostává Tunisko výcvik a finanční podporu z Bruselu, prostřednictvím takzvané Evropské sousedské politiky. V rámci této strategie a tohoto programu zajišťují tyto země, sousedící s EU, že jsou uprchlíci zastavováni a vraceni - anebo, jako v Libyi, posíláni do vězení a mučeni.

Podle dohody EU s Tureckem, kterou odsoudily humanitární organizace, jsou uprchlíci, kteří přijdou do Řecka, bez ohledu na to, odkud, posíláni zpět do Turecka. Turecko má nyní největší počet uprchlíků na světě, asi 3 miliony osob.

Tento měsíc zrušila Británie svůj příslib přijmout 3000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů. Rakousko se obává balkánské uprchlické cesty, a tak zmobilizovalo země, usilující o vstup do EU, včetně Makedonie, Srbska a Kosova, aby se začaly účastnit na projektu balkánské pohraniční obrany a aby opevnily hranice na "balkánském koridoru". Loni použila makedonská policie slzného plynu, granátů a ochromujících pistolí proti Iráčanům a Syřanům, kteří se pokusili proniknout přes žiletkový plot do Makedonie.

Francie zrušila uprchlický tábor v Calais a donutila tak uprchlíky, že nyní přespávají v lesích. Minulý týden umístila francouzská policie balvany pod železniční most, pod nímž přespávali uprchlíci.

Evropská unie má dokonce ultrapravicové "dobrovolníky", kteří "chrání její hranice", jako je Bulhar Dinko Valev, který byl nafilmován, jak svazuje syrské uprchlíky - včetně tří žen a dětí - a tvrdí, že přicházejí do Bulharska "aby nás usmrtili jako psy".

Trump tvrdí, že chce dávat přednost křesťanským uprchlíkům před muslimy - Evropská unie to praktikuje. Přijala do schengenského prostoru Gruzii, křesťanskou zemi, nikoliv však Kosovo, kde žijí převážně muslimové.

Trump ospravedlňuje své postoje tím, že líčí obraz Evropy, likvidované muslimskými uprchlíky, kteří údajně znásilňují bělošské ženy a páchají terorismus. Avšak jako první začala muslimy démonizovat Evropa. Minulý týden se Bild, největší německý deník, musel omluvit za lživé zprávy, že uprchlíci znásilňovali ženy ve Frankfurtu. Britský pravicový tisk vyvolává nenávist vůči uprchlíkům svou antimuslimskou rétorikou každodenně.

Je to dlouhodobý drakonický postoj Evropy proti uprchlíkům a muslimům, který legitimizovat Trumpův přístup.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22.2.2017


Tato Mnichovská bezpečnostní konference byla jiná. Francouz bránil NATO proti americkému prezidentovi. Ruský ministr zahraničí zde byl, ale fantomatický americký nikoliv. Bývalý švédský premiér musel odpovídat na "záležitost z minulé noci ve Švédsku" - incident představující zlé znamení pro skandinávský stát, který se stal terčem uprchlického deliria Donalda Trumpa, napsal Roger Cohen.


Slovo "surreálný" se sotva blíží průběhu tohoto každoročního setkání, Davosu zahraniční politiky. To je, co se stane, když jsou Spojené státy zcela mimo. Spojenci začínají být nervózní; nevědí, čemu mají věřit. "Trumpova nekontrolovaná komunikace svět znepokojuje," řekl mi Republikánský guvernér Ohia John Kasich. To je podcenění. Trumpovou doktrínou je chaos.

Viceprezident Mike Pence přijel, komunikoval a odjel bez vyslechnutí otázek. Řekl, že Spojené státy budou trvat na svých závazcích vůči NATO, jehož slávu pochválil. (Ani jednou nezmínil Evropskou unii, jejíž fragmentaci Trump podporuje.)

Kdyby byly připuštěny otázky, jedna by mohla znít: "Pane Penci, vy bráníte NATO, ale váš šéf říká, že je zastaralé. Tak jak to je?"

Odpověď by klidně mohla znít: "Tohle je administrativa, které říká všechno a opak všeho. Radím vám, abyste si zvykli - a platili."

Ale zvyknout si na amerického prezidenta, který odpovídá na Twitteru poslednímu hochu v místnosti nebo na to, co právě viděl v televizi, to nemá v evropské historii žádný precedent. Změnilo to americké slovo v odpad a není to snadné. Evropané tápou.

Pro mě osobně bylo nejvíce znepokojující zjištění, že si nejsem jist, kdo byl důvěryhodnější - Pene nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusifikace Ameriky za Trumpa pokračuje mílovými kroky. Mačistické autoritářství Vladimira Putina, neúcta k tisku a znevažování pravdy byly instalovány na Potomacu.

Putin je jen posledním exponentem toho, co John le Carré označil za "klasickou, věčnou, všeruskou, nezakrytou, drzou lež" a co Joseph Conrad před ním nazval "takřka sublimní neúctou k pravdě" na straně ruských činovníků.

Ruský systém za Putina je falešná demokracie založená na Potěmkinově vesnici politických stran, médií, soudnictví, jež tvoří fíkový list zakrývající represi nebo eliminaci oponentů. Jde o centrálu "alternativních faktů". Ale co se stane, když Spojené státy začnou být infikovány ruskou nemocí?

Jsem skeptický k tomu, že by Trump někdy vedl disciplinovanou administrativu. Jeho pocity vůči Evropě jsou již jsné a nezmění se. Evropská unie musí vstoupit do morální prázdnoty tím, že se jednohlasně postaví za hodnoty, které musejí definovat Západ: Pravda, fakta, rozum, věda, tolerance, svoboda, demokracie a právní stát. V tuto chvíli je nejasné, zda Trumpova administrativa je v tomto boji přítel nebo nepřítel.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22.2.2017

Pojďme zkusit rozklíčovat problém nenávisti v České republice, píše Michal Dajč.

Potíž je v tom, že počet rasistů a xenofobů v různých vrstvách společnosti se rovná. Není pravda, že bude mít z nějakého důvodu víc příznivců u lidí s nižším či středním vzděláním než s tím vysokým.

Pracuji v obchodě jako prodavač, kde denně obsloužím desítky zákazníků a potkávám dobré i horší, s názory takovými či onakými, v čem je ale problém, je pravděpodobně prostě a jednoduše hloupost.

Nezlobte se na mě, že to říkám tak otevřeně, ale věřte mi, že lidé od dvacetiletých po šedesátileté neumějí často spočítat rovnici a x b, např. aby si propočítali počet metrů čtverečních v místnosti, což je sice učivo prvního stupně základní školy, ale to na faktu bohužel nic neubírá.

Na druhou stranu mám dost známých mezi vysokoškoláky, kde se ale strašák xenofobie a absurdity objevuje také, a to opět jak u mladých ročníků pod třicet let, tak i u starších nad padesát.

Je zde tedy hloupost i u vysokoškoláků, ale je to hloupost jiného druhu.

Člověk s vyšším vzděláním v oboru sociálním nebo humanitním pravděpodobně uprchlickou hysterii sdílet nebude, ale u ostatních tomu tak rozhodně být nemusí, protože od čísel či od rýsovacích prken v kancelářích bývá k nějaké empatii dost daleko.

Aby zde náhodou nebylo něco pochopeno špatně, tak nesmysly typu "kdo je chudší, bude i hloupější", jsou opravdu jen nesmysly, a podotýkám, že vysoká škola bohužel není známkou inteligence, rozhodně ne v dnešní době a s pocitem trapnosti říkám, že rozhodně ne v České republice.

O co mi jde: máme tu dvě skupiny - lidi s nižším a lidi s vyšším vzděláním - a u obou se projevuje ten samý příznak: neempatie, a to buďto naprostá neschopnost empatie, nebo necitlivost, citová plochost, bezcitnost.

A lidé, kteří nejsou schopni vcítit se do druhého, jsou hloupí. Jsou špatně vychovaní, špatně vedení a špatně vzdělaní. A hloupí lidé zase budou poslouchat jiné hloupé lidi.

Precedens na vzdělávání neexistuje, ale buď to je tedy tak, že celosvětově je vzdělávací systém napříč státy nefunkční a plodí hloupé lidi, protože nevěnuje dostatek času hlavně dějepisu a morálním dopadům historie (přece k otázkám např. 2. světové války, hrůzám holokaustu atd. nemůže nikdo "normální" zůstat chladný) a humanitním a společenským vědám, a nebo to je tak, že lidí jsou prostě (!!!!) hloupí, ale tím si nejsem úplně jist.

Kdo normální s běžným všeobecným přehledem bude vyřvávat, že patří uprchlíci do plynu, po tom, co se dělo v 2. světové válce?

Kdo normální bude odmítat pomoci lidem prchajícím před válkou? Kdo normální bude vytvářet negativní politické klima, vytvářet obstrukce a bránit přijímání uprchlíků a tím ještě prohlubovat jejich trápení?

Kdo normální se na začátku 21. století chce vrátit do doby kamenné?

Může mi na to někdo odpovědět?

A pokud je to tak, že mladí lidé jen několik málo let po vychození základní školy, ještě míň po absolvování střední školy a zařizující si poprvé byt, se mne v práci ptají jak mají vypočítat plochu, když mají místnost 4 x 5 metrů, protože neví, kolik si mají koupit metrů a neumí to spočítat, tak hádám, že ten samý plytký systém vzdělávání, který je takto připravil do života, je stejným způsobem vzdělal i v oblasti dějepisu a základních humanitních věd, a samozřejmě ten samý systém stejným stylem tedy vzdělal i minulé, nynější a budoucí absolventy vysokých škol.

Neexistuje něco jako lůza, to je jen slovo.

Tito lidé, o kterých píšu, si odhlasovali brexit, tito lidé si zvolili Trumpa, jen v jiném státě.

Už jste slyšeli, že revoluce požírá své děti? Možná i ta sametová....

22.2.2017
V Libyi bylo na pobřeží vyplaveno 74 mrtvol uprchlíků

Mrtvoly nejméně 74 uprchlíků byly v pondělí nalezeny na pobřeží u libyjského města Zawiya. Humanitární pracovníci strávili mnoho hodin sbíráním mrtvol. Další mrtvoly se objevily nedaleko. Na místě byl také nalezen roztrhaný gumový člun a je pravděpodobné, že se utopilo více uprchlíků, neboť na takových člunech bývá kolem 120 lidí.

Mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci upozornila, že "pašeráci z člunu odstranili motor a nechali ho bezcílně plout na moři". "Zdá se, že šlo o úmyslnou vraždu uprchlíků".

Podrobnosti v angličtině ZDE

22.2.2017


Americká muslimská nevládní organizace nabízí odměnu 5 000 dolarů za informaci vedoucí k odhalení a zatčení pachatele falešných bombových útoků na židovská centra.


Rada pro americko-islámské vztahy (CAIR) v pondělí nabídla odměnu několik hodin poté, co bylo nahlášeno 11 falešných bombových útoků na židovská centra po celé zemi. Většina těchto center byla evakuována, zatímco policie a FBI hledaly výbušniny.

Šlo o čtvrtou vlnu výhrůžek bombovými útoky během pěti týdnů, která se týkala center v Birminghamu, Clevelandu, Chicagu, St. Paul, Tampě, Albuquerque, Houstonu, Milwaukee, Nashvillu a Buffalu.

"Je povinností amerických muslimů nabídnout podporu židovské komunitě a jakékoliv menšinové skupině, která se stala terčem nedávného celostátního nárůstu nenávistných zločinů," oznámil v prohlášení výkonný ředitel CAIR Nihad Awad. "Doufáme, že tato odměna pomůže rychlému dopadení a potrestání pachatelů."

Awad připomněl "obrovskou úroveň podpory" nabízenou americkým muslimům židovskou komunitou, kdykoliv se muslimové stali terčem nenávisti.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

22.2.2017


Marine Le Pen získává náskok před svými rivaly v dubnových prezidentských volbách, když těží z obav voličů o bezpečnost, zatímco ostatní kandidáti se zaměřují na nezávislého Emmanuela Macrona.


Pondělní průzkum OpinionWay ukázal, že podpora v prvním kole voleb pro kandidátku ultrapravicové Národní fronty vzrostla o procentní bod na 27 %, zatímco Macron a republikán Francois Fillon se oba drží na 20 %. Ačkoliv žádný z průzkumů zatím nenaznačil, že by Le Pen měla šanci vyhrát v druhém kole v květnu, rychle se na své rivaly dotahuje. Podle OpinionWay by ji Macron porazil v poměru 58:42 %. Jeho náskok se za dva týdny snížil o polovinu.

Protikandidátka těží z nespokojenosti voličů poté, co více jak 200 lidí zemřelo při teroristických útocích, a tyto nálady byly opět podpořeny, když voják v Louvru vypálil pět ran na útočníka ozbrojeného mačetou křičícího "Alláhu akbar".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

22.2.2017


Křesťanské organizace v Norsku plánují společnou kampaň za zaměstnání přistěhovalců bez dokumentů, navzdory hrozbě pokut a vězení.


Bývalý biskup z Sør-Hålogaland v severním Norsku Tor Berger Jørgensen spustil minulý týden kampaň a tvrdí, že porušení zákona tímto způsobem není otázka úspory peněz, ale poskytnutí živobytí lidem "v beznadějné situaci".

Jednasedmdesátiletý kněz rozeslal dopisy křesťanským organizacím po celém Norsku a požádal je, aby poskytly práci těm, kdo se nemohou vrátit do domovských zemí, ani získat povolení k pobytu v Norsku. Je prý "optimistický", protože již obdržel několik pozitivních odpovědí.

Jørgensen přišel s výzvou po medializaci zprávy, podle níž evangelická církev ve Stavangeru zaměstnala eritrejskou ženu, která žila v Norsku bez povolení k pobytu od roku 2011.

Ministryně přistěhovalectví Sylvi Listhaug odsoudila iniciativu jako "nezodpovědnou".

"Ve skutečnosti vytváří falešné naděje pro lidi, kteří se musejí vrátit do svých domovských zemí," prohlásila. "Jedinci kteří dostali konečné zamítnutí azylové žádosti jsou povinni se vrátit domů."

Podle norského zákona zaměstnavatelé zahraničních dělníků bez povolení k pobytu riskují pokuty nebo vězení.

Berger Jørgensen je v církevních kruzích známý jako liberál, který prosazoval sňatky gayů a homosexuální kněze. V roce 2009 vysvětil na farářku ženu, která žije nesezdána s druhem, otcem jejího dítěte.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

3.2.2017
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za leden 2017

Zůstatek k dispozici Britským listům k 31. 12.  2016 :..............183 560.80 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 64 488.51  Kč   


Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................268.00 Kč
připojení k internetu: .....................................................2695.00 Kč
honorář (KD) ...............................................................19 500.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................10 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................10 500.00 Kč
programování a správa serveru (MP) ........................8 000.00 Kč
výroba Rozhovorů Britských listů  (AK) ....................6 000.00 Kč
Rapid SSL (systém internetových plateb) .................4586.00 Kč

Zůstatek k 31.1. 2017: 186 000.31

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Zapomenutí - a co dál? Jan  Sláma
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
3. 11. 2016 My, nudní Češi Bohumil  Kartous
27. 10. 2016 O odkazu Václava Havla Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Cenzura ve jménu Václava Havla? Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Censorship in the name of Václav Havel? Pieter De Buysser
20. 10. 2016 Postotalitní bigoterie v naší kulturní DNA Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Kdyby nebylo Václava Havla, museli bychom si jej vymyslet Daniel  Veselý
6. 10. 2016 Srovnávat Havla, Klause a Zemana nedává smysl Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Havlovský patos v digitálu   
5. 10. 2016 Je opravdu nutné proměnit všechno v ČR v ideologický stereotyp a mediální kýč? Jan  Čulík
23. 12. 2015 O lidskoprávním „nihilismu“

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce