Neviditelné děti ve Španělsku: 200 rumunských dětí žije bez dokumentů

11. 3. 2019

Holčička trpí těžkým postižením, avšak nedosáhne na finanční pomoc. Její sedmapadesátiletá adoptivní matka Justi Carreterová se dozvěděla, že "v systému neexistuje", když požádala o pomoc. Dítě se narodilo ve Španělsku, ale její biologičtí rodiče z Rumunska je neregistrovali na konzulátě, informuje María Sosa Troyová.

Španělské úřady převzaly právní dozor nad holčičkou a byla svěřena do péče rodiny Carreterových, kde žije čtyři roky. Oficiálně není ani Rumunkou, ani Španělkou. Nemá žádné dokumenty týkající se národnosti - vše co existuje je rodný list.

Ve státní péči je ve Španělsku více než 200 dětí rumunského původu, ať už v dětských domovech, nebo u náhradních rodin. Nemají patřičné dokumenty, uvádějí zdroje na ministerstvu zdravotnictví. V některých případech se narodily ve Španělsku, ale nejsou registrovány na konzulátu, proto nemají národnost, a v jiných dorazily do Španělska s dokumenty, ale nebyla prodloužena jejich platnost. Tyto děti nemohou cestovat, přihlásit se do sportovních týmů nebo dostávat jakýkoliv typ sociální dávky.

Ve Španělsku v roce 2017 žilo ve státní péči v dětských domovech přes 17 000 dětí. Dalších 19 000, z nichž 1 800 představují cizinci, žije v náhradních rodinách.

Zatímco nezletilí z různých zemí jsou také bez dokumentů, u rumunských dětí jde o horší problém, uvedl zdroj na ministerstvu. V úterý se zástupci rezortu v Bukurešti sešli s rumunskými úřady ve snaze problém vyřešit. Pokud Rumunsko nenavrhne řešení, bude s ním muset přijít Španělsko: "Cílem je, aby tyto děti měly přístup ke zdrojům ze systému sociálního zabezpečení," uvedly zdroje na ministerstvu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4356

Diskuse

Obsah vydání | 13. 3. 2019