Trumpův „blízkovýchodní mírový plán“ aneb Iluze století

30. 1. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ačkoli si svět na neortodoxní a vpravdě surreální diplomacii Trumpova kabinetu teprve zvyká, tolik očekávaná „dohoda století“ je už nyní považována za krádež nebo ještě přiléhavěji za podvod století. Stačí jeden pohled na zveřejněnou mapku znázorňující údajně souvislý palestinský stát, aby bylo všem jasné, že jde o lacinou kouzelnickou iluzi, kouřovou clonu, jejímž hlavním cílem je posílit pozice Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahua, pod kterými se nyní kývou židle - v Netanjahuově případě se kýve povážlivě. Americký prezident na domácí půdě čelí probíhajícímu impeachmentu, zatímco Netanjahu byl formálně obviněn z podvodů a braní úplatků. „Blízkovýchodní mírový summit“ bez Palestinců je pro oba zdiskreditované politiky vítaným odvedením pozornosti od jejich vlastních skandálů. S mírem však nemá společného vůbec nic.

Trumpova „Dohoda století“ v celém znění ZDE

30574

No Future

Papáme. Máme plný bříška. Qurrito je život. Mega Pocket. Jak pán. Kdyby v Somálsku měli internet. 53k likes

30. 1. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Svět. Krásný. Nikoliv nový. Jak pro koho. Jeho rozměr je ohraničen letákem fastfoodového řetězce a formátem mp4. Jeho představy a sny nevycházejí z hloubky kolektivního vědomí a nevědomí, ale z billboardů a kontextové reklamy na sociálních sítích. Absolutní ochota nechat se ukájet tou nejprimitivnější formou cukru a kybercukru. Proměna tuposti v karikaturu hrdinství. Nulová rezistence. Nulová schopnost kritického odstupu od vlastní tragikomičnosti. Nulová empatie. Sebedůvěra narcistních dementů. Nulová schopnost vidět byť jen nejbližší sociální kontext vlastního počínání. Princip uspokojení zdegenerovaný do naprosté zvrácenosti. Zábava ucpávající tepny v mozku v reálném čase. Dopamin z očekávání digitálního pamlsku. Společenské uznání destruující jakoukoliv pochybnost o nesmyslnosti vlastního počínání. Sociální realita jsme my, kdo je víc. Tak vypadá oslava obžerství v podání adolescentních vyjevenců, zmítajících se ve svém youtuberském "opus magnum" na háčku s Kentucky Fried Chicken.


Rozhovor Britských listů 257. Česká republika je fungující, stabilní společnost

24. 1. 2020

čas čtení 1 minuta


(For English, scroll below)

Britský deník Guardian má jen v Británii 23 milionů čtenářů měsíčně a je považován za nejdůvěryhodnější médium v zemi. Robert Tait, pražský reportér Guardianu, je jedinečným komunikačním kanálem mezi Českou republikou a světem. Právě prostřednictvím jeho článků se dostávají na globální světovou scénu klíčové informace o České republice. Robert Tait je renomovaným světovým novinářem se zkušenostmi z Washingtonu, z Jeruzaléma, z Teheránu, z Istanbulu a nyní i z Prahy. O jeho novinářské kariéře s ním v tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. ledna 2020.

In this regular weekly Britské listy Interview, Jan Čulík speaks to Robert Tait, the Prague-based reporter of the Guardian/Observer newspaper, about his extensive journalistic experience from Washington, Teheran, Istanbul and Prague. The interview was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 24th January 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

22310

Šance volit vítěze a šance volit levici

30. 1. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Na Aktuálně.cz Petr Pithart realisticky tvrdí, že porazit Babiše nepůjde bez toho, aby se dala šance jeho odpůrcům volit vítěze. Jinými slovy řečeno: je třeba, aby proti Babišovi stála taková politická formace, která ho podle průzkumů preferencí bude schopna porazit. To se mi velmi líbí. 

Brazílie: Probíhá genocida indiánů i kultury

30. 1. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

Amazonský prales? Karneval? Pláž Copacabana? Domorodá indiánská kultura.  Bossa nova? Samba? Ne... Brazilský prezident Jair Bolsonaro zakázal ministerstvu turistiky tyto věci propagovat. Od nynějška bude novou brazilskou ikonou Mickey (ano, ten americký myšák) a vláda bude nabízet turistické prohlídky, jejichž průvodci budou Brazilci oblečení do postav z Disneyho filmů. Ti, kteří znají brazilskou středostavovskou kulturu, rozumějí, proč je toto naprosto absurdní. Jen na ilistraci: Brazílie vstoupila do druhé světové války na straně Spojenců teprve po návštěvě Walta Disneyho a po výměně podpory pro vytvoření brazilské postavičky kresleného filmu (papouška Zé Cariocu, hvězdy některých hollywoodských filmů se zpěvačkou Carmen Mirandou).

Evropský parlament se důstojně rozloučil s Británii zpěvem skotské národní písně Auld Lang Syne

30. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

28 zemí, 23 jazyků. Ultralevice, ultrapravice, křesťanští demokraté, centrističtí otcové, dokonce i Nigel Farage. Nemělo to nikdy fungovat. A přesto to fungovalo. Děkujeme vám, přátelé.

Should auld acquaintance be forgot,
and never brought to mind?
Should auld acquaintance be forgot,
and auld lang syne*?

Měli bychom zapomenout na staré přátelství
a už nikdy na něj nemyslet?
Měli bychom zapomenout na staré přátelství,
tak dávno již?

Robert Burns, skotský romantický básník, 1788


Jak zabránit návratu holokaustu

30. 1. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Tak jsme si zase vyslechli z úst mnoha politiků a různých činovníků, jak byl holokaust hrozný a jak musíme zabránit jeho návratu. Já si ale bohužel stále více dokážu představit situaci, kterou bych ještě před takovými deseti lety považoval za zcela absurdní: politik káže před vyhlazovacím táborem pro muslimy o tom, jak se nesmí nikdy vrátit holokaust, přičemž se bude tvrdit, že vyhlazování muslimů, kteří jsou podle něj fakticky náckové, je ten nejlepší boj proti návratu holokaustu.

Klimatická krize

Vědci varují australskou vládu: Jednejte!

30. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

Osmdesát předních australských vědců v otevřeném dopise vyzvalo svou vládu, aby uznala závažnost klimatické hrozby a snížila emise skleníkových plynů - a aby tak zabránila katastrofě. Výzkumníci uvedli, že k požárům buše vedlo vícero faktorů, nicméně „úloha mimořádného horka a sucha nemůže být ignorována“.

Požáry buše během této roční doby spálily v Austrálii více než 12 milionů hektarů země. Jde zhruba o 1,5 násobek rozlohy Tasmánie. Neobvykle intenzivní požáry nastaly právě v roce 2019, kdy tato země zaznamenala nejteplejší a nejsušší rok v historii měření.

.

Glosa

Paní obchodnice s chudobou

30. 1. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Když zavřete hygienicky nevyhovující ubytovny a nebudete vykrmovat parazitickou mafii přisátou na bídě a nedostatku jiných příležitostí pro lidi ve vyloučených lokalitách, jedině dobře. Jen v jediném případě to dobře není, a to v případě návrhu Maláčové, která bez sociálních bytových kapacit a jiných alternativ a na ně alokovaných zdrojů chce tyto lidi fakticky jen vyhnat na ulici. Nic jiného nenabízí. Taková věc bez špetky snahy to řešit povede ke kriminalitě a přenesení idiocie paní Maláčové na střední třídu.

Jinak jak už jsem tu hodně dávno psal, Maláčová drze vstupuje do kompetencí MŠMT a orgánů sociálně-právní ochrany dětí se svým škromachovsko-zemanovským diletantismem. Jsem proto rád, že se MŠMT ostře proti návrhu Maláčové vymezuje. Je třeba už jen dořešit, kdo zaplatí ty proflákané a neomluvené hodiny paní Maláčové a jejích úředníků, kteří pracují na nesystémovém a krajně nevhodném návrhu zákona, který půjde rovnou do koše, a ještě mají tu drzost se tu potom hádat či budit slušné lidi ze spaní.

 

Korporátní média mají po Trumpovi nový terč: Bernieho Sanderse

30. 1. 2020

čas čtení 2 minuty

Nyní když popularita vermontského senátora Bernieho Sanderse mezi demokratickými voliči stoupá, zvyšuje se také nepřátelství korporátních médií a politického establishmentu vůči tomuto politikovi. Jak na konkrétních příkladech uvádí Julie Hollarová, současná strategie velkých médií stojí na snaze vylíčit Bernieho Sanderse jako „levicového Trumpa“. Avšak toto srovnání kulhá na obě nohy, píše na webu informedcomment politolog John Buell.

Sloupkaři píšící pro list Washington Post tvrdí, že Sandersova opozice vůči obchodní dohodě mezi USA, Kanadou a Mexikem je ekvivalentem Trumpovy nenávisti vůči imigrantům. Tito novináři ale pohodlně opomíjejí, že Sandersův nesouhlas s podobnými dohodami pramení z jejich jednostranné povahy. Tyto smlouvy chrání především zisky korporací a navíc ignorují zaměstnanecké a environmentální normy.

Přečetli jsme

Redaktor Učitelských novin manipuluje proti EU. Uvádíme na pravou míru:

30. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Bouřlivě diskutované články o „islamizaci“ a „plíživé zelené totalitě“ otištěné v Učitelských novinách obsahují kromě oné „snůšky nesmyslů“, kterou již pranýřují jiní, také velmi manipulativní tvrzení redaktora (!) o Evropské unii. Učitelé mají právo udělat si vlastní názor na základě faktů – uvádíme zde proto tyto výroky na pravou míru:

1.     V rozhovoru o údajném riziku „islamizace“ redaktor tvrdí: „To znamená, že setrvávat v EU je pro nás sebezničující.“ FAKT č. 1: Není. Přes 80 % našeho vývozu jde do zemí EU. Odříznutím by rapidně klesla naše životní úroveň i zaměstnanost. O dalších „drobných“ výhodách (mír, propojení ve vědě či medicíně) ani nemluvě.

 

Zdroj ZDE

Zahoďte svůj strach!

30. 1. 2020

čas čtení 1 minuta


Slovenská skupina z Bratislavy přináší dobrou zprávu pro všechny populisty vystrašené voliče.

ROZPOR: DOBRÁ SPRÁVA

Leze to na nervy / Žiť medzi zbabelcami / Vysvetľovať, že ja fakt z tých pičovín nemám strach / Nemám chuť na reči / O "hroznom" nebezpečí / Našou črtou národnou / Je krčenie za pecou

REF: Máme pre vás dobrú správu / Nemusíte sa báť / Gayovia vás nepojebú / Vlci nechcú zožrať / Máme pre vás dobrú radu / Zahoďte váš strach! / Keď vidíte ruku s nožom / Nie je to hneď vrah

Pokroky vo vede / Stopári a medvede / Utečenci z kade-tade / Frívolnosť na západe

Vidia nebezpečie  / Všade kde ja vôbec nie / V prestrašenej krajine / To dobre nedopadne

Zahoďte váš strach!


ROZPOR: POSITIVE MESSAGE

It´s pissing me off / To live among pussies / To explain, that all this shit really doesn´t make me scared / I don´t care about the bullshit / About the "horrendous" danger / The feature of our nation / Is to be a narrow minded homebodies

Choir.: We have a positive message for ya´ll / You don´t have to worry / Queers won´t rape you / Wolves don´t want to eat you / We have good advice for you / Get rid of that fear / When you see a hand holding a knife / It´s not necessarily the murderer you are wondering about

Science and progress / Hitch-hikers and bears / Refugees from all over the place / Frivolity of the West / They see danger / Everywhere I don´t at all / In a country full of fear / It´s not going to end well

Get rid of that fear!

 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zjistěte, jaká osobní data na vás Facebook shromažďuje od mimofacebookových serverů a firem. Je to ohromující

29. 1. 2020

čas čtení 8 minut

Uvědomme si, že všichni žijeme v televizním realitním pořadu, kde jsou kamery zapnuté trvale

Facebook v úterý konečně zprovoznil pro své dvě miliardy uživatelů svou dlouho odkládanou aplikaci "Off-Facebook Activity" (Vaše činnost mimo Facebook). Dokazuje to, jak píše Washington Post, že Facebook vás sleduje, i když ho nepoužíváte.

Sledovací stránky "Off-Facebook Activity" vám ukáží, jaká osobní data o vás Facebook shromáždil za posledních 180 dní od mnoha firem a organizací, s nimiž se proti vám spikl. Tato stránka je pohřbená pod množstvím jiných stránek a nastavení (ZDE je na ni přímý link!) -  je důsledkem příslibu, který Zuckerberg učinil během vyvrcholení skandálu kolem firmy Cambridge Analytica v roce 2018. Stránka nám má umožnit odstranit o nás shromážděná osobní data.

Stránka není tak užitečná jako množost vašeho prohlížeče "Vymazat historii", neumožní vám zlikvidovat všechna data, ale dává vám možnost odstranit z vašeho účtu alespoň nějaké špehování.

Facebook má smlouvy s obrovským množstvím firem a aplikací, které mu posílají o vás informace, co právě děláte. I když je váš mobil  či počítač vypnutý, firmy poskytují Facebooku informace o tom, co jste si kde koupili, na co se díváte a co děláte. Jeden kolega zjistil, že informace o jeho každodenní činnosti přeposílá Facebooku 974 aplikací a serverů.

Facebook se spojuje se servery, aplikacemi a podniky a zaměřuje se na zákazníky už dlouhá léta. A není sám. Množství firem posílá informace o nás reklamním firmám a firmám obchodujícím s daty. Uvědomme si, že všichni žijeme v televizním realitním pořadu, kde jsou kamery zapnuté trvale.

Chcete-li zjistit, jaké informace o vás Facebook shromáždil z jiných aplikací, serverů a podniků, jděte na Settings, pak Your Facebook Information, pak Off-Facebook Activity.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Otázka do pranice: Odkud se jen všichni berou?

29. 1. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

V úterý 28. ledna odpoledne íránské a asadistické síly s podporou ruského letectva obsadily syrské město Ma'arat an-Numán v provincii Idlíb. Ještě před několika dny se jen v tomto jediném městě nacházelo na 200 000 osob. Po včerejšku jsou všechny na útěku směrem k uzavřené hranici s Tureckem. Celkově je v provincii Idlíb nově na útěku před válkou již nejméně 450 000 lidí.

Koronavirus: Britové při evakuaci rozdělují britsko-čínské rodiny

29. 1. 2020

čas čtení 1 minutaBritská rodina, která uvízla v ohnisku nákazy koronavirem, čelí "své nejhorší noční můře": sdělily jí britské úřady, že matka a manželka Sindy Siddle nedostane povolení ke vstupu do evakuačního letadla z Číny, protože má čínský pas.

Siddle cestovala do čínské provincie Hubei se svým manželem Jeffem a devitíletou dcerou Jasmine na oslavy čínského nového roku s příbuznými v tamější vesnici Hongtu.

Invalida v Británii zemřel hladem poté, co mu ministerstvo sociálních věcí zrušilo sociální dávky

29. 1. 2020

čas čtení 2 minutyPoslanci a aktivisté požadují nezávislé vyšetřování, poté, co vyšlo najevo, že invalida s dlouhou historií duševních chorob zemřel hladem poté, co mu pracovníci sociálních služeb zrušili jeho podporu v nezaměstnanosti a jeho státní sociální dotaci na bydlení.

Errol Graham, sedmapadesátiletý dědeček a v mládí nadšený amatérský fotbalista, vážil pouhých 28,5 kilogramů, když nalezli jeho vyzáblé tělo exekutoři, kteří rozbili jeho venkovní dveře s cílem vystěhovat ho z bytu za neplacení činže.

EU a Británie: Začíná válka o přístup rybářů do britských vod

29. 1. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minutaBritská vláda dnes předkládá parlamentu nový zákon, který má zakázat přístup rybářům ze zemí Evropské unie do britských vod. Dosud do nich měli přístup v rámci jednotné evropské rybářské politiky EU.

Aktivisté varují, že zákon dostatečně nechrání zmenšující se množství ryb a obsahuje celou řadu děr.

Ovšem přístup pro evropské rybáře do britských vod bude hlavním požadavkem při vyjednávání mezi Británií a Evropskou unií o nové obchodní dophodě. Ceĺá řada evropských politiků a činitelů dala najevo, podmínkou přístupu britských finančních podniků na lukrativní evropský finanční trh musí být pokračující přístup evropských rybářů do britských vod.

Rybářství je v britském kontextu jen malou součástí britské ekonomiky, i když zuřivost britských rybářů, jimž se nelíbí ekologická opatření Evropské unie na ochranu mizejícího množství ryb v Severním moři, byla součástí  probrexitové kampaně. Potíž ovšem je, že 70 procent ulovených britských ryb prodávali britští rybáři do zemí Evropské unie. Podle nového zákona by měli mít právo si lovit v britských vodách, kolik ryb chtějí, ale už je nebudou moci prodávat do EU.

Vzhledem k tomu však, že finanční sektor v Británii je pro ekonomiku daleko důležitější než nějací rybáři, obecně se usuzuje, že Boris Johnson při vyjednávání s EU britské rybáře hodí přes palubu a podrobí se v zájmu přistupu britského finančnictví na evropské trhy požadavkům EU.

Uvidíme.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Osud rusko-čínské aliance

29. 1. 2020

čas čtení 10 minut

Spolupráce Moskvy s Pekingem již dvakrát způsobila důležité změny ve vojenské rovnováze asijsko-pacifického regionu. Povede třetí případ ke globální transformaci?, ptá se Lyle J. Goldstein.

Datum brexitu se blíží. A sakra!

29. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Kdybychom jen měli kolem sebe skupinu přátel  a sousedů, kteří by byli schopni jednat společně jako unie a navzájem se ochránit před žraloky... 

Businessinsider.de: Trump vyhrožuje novou škodlivou obchodní válkou s Británií. On a jeho spojenci vydali celou řadu obchodních hrozeb ohledně všeho, od Íránu až po Huawei, až po zdanění amerických technologických firem. Zdá se, že Trump využívá nového zranitelného postavení Velké Británie...


Sýrie: Rusko vyvolává nový masový exodus

29. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Neuvěřitelný nový masový exodus vyháněných lidí probíhá před zraky mezinárodního společenství bez jakékoliv reakce. Více než 60 000 lidí s dětmi prchlo za posledních 48 hodin před peklem bombardování. Nezaslouží si žádnou pomoc?


Zapomeňme na pohádky a naučme se trochu skutečné historie

28. 1. 2020

čas čtení 5 minut


Je lehké rozčilovat se nad Vladimírem Putinem. Ten zneužil pětasedmdesátého výročí osvobození Osvětimi k projevu ve stylu sovětské propagandy, kdy si přisvojil lví podíl slávy i utrpení. Čtyřicet procent obětí holocaustu, řekl Putin na ceremonii v Yad Vashem v Izraeli, byli "Sověti" . což je přehnané tvrzení, které ignoruje skutečnost, že charakteristika "sovětský" byla nedobrovolná. Před německým útokem na Sovětský svaz se Stalin zmocnil oblastí s velkým množstvím židovského obyvatelstva, v Polsku a v Litvě, napsal v deníku Times Edward Lucas.

Osvětim: Nesmíme projevovat nezájem! Konečné poselství od bran pekla

28. 1. 2020

čas čtení 4 minuty

Přišli svědčit naposledy, 75 let po osvobození Osvětimi Rudou armádou. Ti, kteří viděli, jak se lidstvo propadlo do pekla, se vrátili, aby o tom promluvili, pokud ještě mohou - a to s novou, dvojnásobnou naléhavostí. Svědčili jako lidé, jimž už nezbývá čas, vědomí si toho, že na ně jejich vlastní smrtelnost doléhá - a znepokojeni, že svět potřebuje slyšet jejich svědectví více než kdy předtím.

Bylo jich na pondělní mezinárodní ceremonii méně než 200, bylo to potvrzení, že jejich řady jsou stále řidší a křehčÍ, píše Jonathan Freedland. 


Součástí všeho bylo prosté vědomí, že toto je téměř určitě jejich poslední vzpomínková ceremonie: pokud nepromluví dnes, už asi nebudou mít jinou příležitost. A součástí toho bylo i přesvědčení, žče se svět změnil, dokonce i jen za posledních pět let, co se naposledy sešli na tomto místě.

Boris Johnson schválil firmu Huawei pro systém 5G pro její "vedlejší prvky"

28. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Britská vláda označila čínskou firmu Huawei za "vysoce riskantního obchodníka", ale dává jí možnost vyrobit "vedlejší prvky" britské sítě 5G. Firma Huawei nebude mít přístup k "jádru" sítě 5G a nebude smět fungovat na citlivých místech, jako jsou jaderná a vojenská zařízaní, a její podíl na trhu bude omezen na 35 procent. Britská vláda ale "nemá v důledku selhání trhu" možnost použít místo Huawei někoho jiného. Zákaz firmy Huawei by zdržel uvedení do provozu sítě 5G o tři roky a ohrozilo by to hospodářský růst. 

KDU-ČSL: Nebojte se, my se k Andrejovi zase vrátíme

28. 1. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Do čela KDU-ČSL se o víkendu vrátil Marian Jurečka, který dříve v tandemu s Pavlem Bělobrádkem jako předsedou strany vrátil lidovce do Sněmovny.

Jurečka byl také ministrem zemědělství v Sobotkově vládě, což mu zřejmě uškodilo při minulé volbě předsedy KDU-ČSL, v níž se delegáti rozhodli vsadit na pravicovějšího a vůči premiérovi Babišovi jasně vyhraněného Marka Výborného. Zeitgeist byl tehdy jasný: plnou parou vpřed proti Babišovi a směrem k ODS.

Tři důležité dokumentární filmy Víta Janečka a Zuzany Piussi jsou k dispozici na netu

28. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

 
Ukradený stát (2019, 79 min., r. Zuzana Piussi)
https://dafilms.cz/film/10812-ukradeny-stat
Když se podíváte, opravdu pochopíte rozsah i podobu toho, co se aktuálně děje na Slovensku.

Obléhání města (2019, 69 min., r. Zuzana Piussi & Vít Janeček)
https://dafilms.cz/film/10883-oblehani-mesta
Sedm let sledování sporu o to, jestli se ve starobylé Kremnici bude znovu těžit zlato - viděno jak ze strany těžařů, tak občanů.

Univerzity a svoboda (2019, 70 min., r. Zuzana Piussi & Vít Janeček)
https://dafilms.cz/film/10811-univerzity-a-svoboda

Univerzita – idea a její životy v době, kdy se vzdělání stává zbožím. Dokumentární tragikomedie.

K tomu:

Lži, které mi vykládal můj učitel

28. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta

Rozhlas BBC záslužně vysílá od tohoto týdne seriál "Lži, které mi vykládal(a) můj učitel/má učitelka". Pořady se zabývají tím, jak politikové zneužívají zkreslování historických událostí pro své cíle.

Další informace a audiozáznam v angličtině je ZDE

Trumpův impeachment: Klíčoví republikáni ochotni připustit svědectví Johna Boltona

28. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Poté, co vyšlo najevo, že  kniha Johna Boltona, bývalého Trumpova poradce pro národní bezpečnost dokazuje Trumpovu vinu, jsou dva čelní republikánští senátoři ochotni hlasováním podpořit Boltonovo svědectví v Senátu


V neděli večer informoval list New York Times, že rukopisná verze Boltonových pamětí Místnost, kde se to dělo, obsahuje tvrzení, že Trump řekl Boltonovi v srpnu 2019, aby dál zadržoval bezpečnostní pomoc Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů, dokud činitelé v Kyjevě nezačnou vyšetřovat Trumpovy politické soupeře.

Trumpovy pokusy přimět Ukrajinu, aby vyšetřovala jeho soupeře, jsou podstatou prvního článku jeho impeachmentu, obviňující ho, že zneužil své moci. Druhý článek Trumpa obviňuje, že blokoval Kongres, který se snažil tuto záležitost vyšetřit.

Brexit: EU má 450 milionů lidí, Británie 60 milionů. Kdo myslíte, že vyhraje?

28. 1. 2020

čas čtení 2 minuty


Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit a irský premiér Leo Varadakr varovali, že jednotná Evropská unie "Team27" bude pro Británii v další fázi vyjednávání o brexitu velmi tvrdým soupeřem.

Oba muži uvedli v pondělí na tiskové konferenci v Dublinu, že solidarita v EU bude dál ochraňovat zájmy členských zemí EU při "velmi náročmných" rozhovorech s Londýnem o obchodní dohodě, které mají podle Johnsonova rozhodnutí skončit v prosinci 2020.

Varování přichází v době, kdy brexitéři v Anglii se připravují na oslavu "brexitu" v pátek 31. ledna.

Hospodaření OSBL za prosinec 2019

6. 1. 2020

čas čtení 2 minuty

V prosinci  2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 77 561.50 Kč, výdaje byly 91 481.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
22885