Rozhovor Britských listů 104:

Katastrofa jménem brexit

7. 4. 2017

29. března 2017 aktivovala britská premiérka Theresa Mayová článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Velké Británie z Evropské unie. O tom, co to bude znamenat pro Severní Irsko, pro Skotsko a pro Anglii, přičemž si to angličtí politikové často ani neuvědomují, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Nejvyšší evropský rabín požaduje solidaritu s muslimy

9. 4. 2017

Židé a muslimové v Evropě mají společnou kauzu: musejí bojovat proti útokům na menšinová náboženství a hájit náboženskou svobodu, konstatoval nejvyšší evropský rabín. Pinchas Goldschmidt promluvil v předvečer paschy, která začíná v pondělí a varoval, že vzestup ultranacionalistických stran a škoda Evropské unii, způsobená brexitem, ohrožuje bezpečnost židovské i muslimské menšiny.

O Květné neděli vjíždí Kristus do Jeruzaléma

9. 4. 2017 / Boris Cvek

O Květné neděli Kristus vjíždí do Jeruzaléma, vítají ho davy, má za sebou spoustu zázraků a pověst proroka. Náboženský establishment se ho právě proto chce zbavit, ale tváří v tvář té velké lidové podpoře se cítí bezmocný. Začíná Velikonoční týden. Kristus po příjezdu do Jeruzaléma suverénně vyžene finančníky z chrámu. Ale pak… pak přichází to, proč vlastně přijel. Nepřijel, aby se stal vladařem.

Nejméně 36 osob bylo na Květnou neděli usmrceno při atentátech v Egyptě

9. 4. 2017

Jde o atentáty zaměřené proti koptickým křesťanům. V Alexandrii zahynulo při výbuchu před koptickým kostelem sv. Marka 11lidí. Papež Tawadros II, šéf koptické církve, byl v kostele na mši a byl nezraněn.

Při předchozím útoku proti koptickým křesťanům v Tantě zahynulo 25 lidí.

K útokům se přihlásil Islámský stát.

Útočník ze Stockholmu měl být deportován

9. 4. 2017

Při útoku útočníka kamionem na chodce na obchodní pěší zóně ve Stockholmu byl usmrcen Brit, Belgičan a dva Švédové. Uzbeckému útočníku bylo odepřeno právo pobytu ve Švédsku a měl být ze Švédska deportován. Vyhnul se deportaci tím, že policii dal chybnou adresu. Útočník údajně projevoval sympatie pro extremistické organizace jako Islámský stát, ale byl okrajovou postavou. Policie zatkla dalšího muže. Pět osob je podrobováno v souvislosti s útokem vyšetřování.

Začne EU proti Orbánovi konečně podnikat kroky?

9. 4. 2017

Pokud bude pokračovat omezování demokracie v Maďarsku, Evropská unie může začít uvažovat o umístění Budapešti pod proceduru článku 7 Smlouvy o Evropské unii, která umožňuje proti členskému státu zavést sankce, varoval mluvčí Evropské lidové strany

Bannon a Kushner "pohřbili válečnou sekyru"

9. 4. 2017

Trumpovi poradci v Bílém domě Steve Bannon a Jared Kushner se sešli a souhlasili, že po mnoha týdnech zuřivých intrik proti sobě navzájem "pohřbí válečnou sekyru". Jednali spolu na žádost šéfa štábu Bílého domu Reince Priebuse, který jim sdělil, že pokud mají nějaké neshody, měli by je řešit interně v Bílém domě.

Priebus nařídil Bannonovi i Kushnerovi, aby "přestali s palácovými intrikami".

Trumpův Bílý dům byl ohniskem palácových intrik od jeho inaugurace dne 20. ledna. Avšak drama výrazně posílilo, když se Trumpovi nepodařilo v Kongresu prosadit reformu zdravotnictví a soudy zablokovaly jeho exekutivní příkazy zakazující vstup do země občanům z některých převážně muslimských zemí.

Kushner, manžel Trumpovy dcery Ivanky, se snaží dostat prezidenta do mainstreamovějších postojů, zatímco Bannon se snaží udržovat při životě nacionalistický zápal, který vedl k jeho volebnímu vítězství v listopadu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trumpova velvyslankyně u OSN: Asad musí být svržen

9. 4. 2017

Nikki Haley, americká velvyslankyně u OSN se vyjádřila, že považuje změnu režimu v Sýrii za jednu z priorit Trumpovy vlády. Porážka Islámského státu, vytlačení íránského vlivu ze Sýrii a svržení syrského prezidenta Bašara al Asada jsou pro Washington priority, řekla Haleyová v rozhovoru pro televizi CNN, který se bude vysílat v neděli.

"Neexistuje žádná alternativa, že by mohlo dojít k politickému řešení s Asadem v čele režimu," řekla Haleyová a zdůraznila, že porážka Isis je stále ještě hlavním cílem Trumpovy vlády. "Když se podíváte na jeho činy, když se podíváte na situaci, nelze si představit vládu, která by byla mírová a stabilní za Asada."

Podrobnosti v angličtině ZDE

V sobotu letadla znovu vraždila v syrském městě Chán Šejchún

8. 4. 2017

V sobotu znovu zaútočila buď ruská, nebo Asadova letadla na město Chán Šejchún, kde byly minulý týden usmrceny chemickými zbraněmi při leteckém úderu desítky lidí. Tentokrát usmrtila jednu ženu a zranila další osobu.

Krvavým způsobem to připomnělo, že Trumpův raketový úder nic nevyřešil.

Rusko vyslalo k syrskému pobřeží svou válečnou loď.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Polsko věznilo doktoranda půl roku bez jakéhokoliv obvinění a pak ho navzdory soudnímu rozhodnutí deportovalo do Iráku

8. 4. 2017

Irácký doktorand Ameer Alkhawlany (nyní je mu 31) s právem pobytu v Polsku získal stipendium od polského ministerstva školství a pracoval na svém doktorátu v oboru biologických věd na Jagiellonské univerzitě v Krakově. Polské tajné služby ho loni začaly vydírat, aby jim poskytoval informace o muslimské komunitě v Polsku. Student neměl možnost ani přání udávat své spoluobčany, a tak byl na půl roku uvězněn v detenčním středisku v Przemysli a měl být deportován.

5. dubna letošního roku rozhodl polský soud, že nejsou důvody, proč by měl Ameer Alkhawlany být vězněn. Měl tedy být propuštěn. Téhož dne ho však polské tajné služby odvezly na neznámé letiště a deportovaly ho do Iráku. Ani irácké velvyslanectví ve Varšavě, ani Alkhawlanyho právník o tom nebyli informováni.

Svět má problémy pochopit chaotickou linii Donalda Trumpa vůči Sýrii

8. 4. 2017

Spojené státy varovaly Bašara al Asada, že proti němu podniknou další vojenské akce, pokud znovu použije chemických zbraní. Přitom však daly najevo, že nejsou ochotny vstoupit větší měrou do syrského konfliktu.

Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer se odmítl vyjádřit ohledně toho, zda Spojené státy podniknou ve věci Sýrie nějaké další kroky - vojenské či diplomatické - zatímco svět má problémy pochopit, jaká je Trumpova strategie ohledně syrské občanské války.

Čtyřčata přijata ke studiu na prestižních amerických univerzitách

8. 4. 2017

Čtyřčata Aaron, Nick, Nigel, a Zachary Wade z předměstí Cincinnati byla všechna přijata k univerzitnímu studiu na prestižních amerických vysokých školách Yale a Harvard. Nabídky přijetí ke studiu dostala čtyřčata také z četných dalších prestižních amerických univerzit. Mladí muži za svou akademickou přípravu zřejmě vděčí rodičům. Yale přijímá ročně jen cca 2000 z 32 000 uchazečů, Harvard 2000 z 40 000 uchazečů.

Itálie je jedinou zemí, která zachraňuje důstojnost Evropy ohledně uprchlíků přicházejících přes Středozemní moře

7. 4. 2017

Myslím, že Itálie sama zachraňuje po většinu doby ve Středozemí důstojnost Evropy, řekl italský ministr pro Evropu Sandro Gozi. Protože až do roku 2016 byla Itálie jedinou zemí, která ve Středozemí hledala a zachraňovala lidské bytosti. A myslím, že bychom měli dávat přede vším a přede všemi na první místo životy žen, dětí, rodin, které prchají před islamistickými nacisty, jako je Islámský stát. Teď, konečně, se stalo Středozemí otázkou společného zájmu. A to se stalo v důsledku našich akcí.

Teď konečně považujeme Libyi nikoliv za staré dědictví italské historie, ale za společný evropský, mezinárodní problém. A je jasné, že musíme společně udělat víc, jako Evropská unie, a v budoucnosti, doufám že i s Velkou Británií, abychom se začali zabývat kořeny a příčinami proudů migrace. Musíme spolupracovat se zeměmi původu, stabilizovat Libyi, protože je jasné, že centrální trasa přes Středozemní moře je problém pro všechny z nás.

Ve Stockholmu usmrtil kamion čtyři lidi

7. 4. 2017

Aktualizace: Švédská policie potvrdila, že byl zatčen 39 letý muž. Podle informací deníku Aftonbladet z policejních zdrojů je z Uzbekistánu. Měl drobná zranění a rozbité sklo ve svých šatech, které odpovídaly oděvu muže na fotografiích. Údajně po útoku nasedl do vlaku na sever ze Stockholmu a byl zatčen v předměstské čtvrti nedaleko letiště, i když bydlí jinde ve Stockholmu. Zpráva nebyla potvrzena z nezávislých zdrojů.

Policejní zdroje prý také sdělily švédské televizi, že v kamionu byla nalezena taška s výbušninami. Jiná média uvádějí, že policie zatkla i druhého muže, avšak policie se k tomu nevyjádřila.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čtyři lidé byli usmrceni a patnáct zraněno, když kamion najel v rušné obchodní čtvrti v pěší zóně v Drottninggatanu do chodců, uvedla policie. Jeden muž byl zatčen. Dodala, že zachází s incidentem, jako by to byl teroristický útok a premiér Stefan Löfven se vyjádřil, že všechno naznačuje, že to byl teroristický útok.

Policie okamžitě uzavřela centrum Stockholmu. Vytvořila barikády a suspendovala veřejnou dopravu. Varuje obyvatele, aby se vyhýbali centru města. Policie také později evakuovala hlavní nádraží nedaleko místa, kde došlo k útoku.

Z fotografií na sociálních sítích vyplývá, že kamion narazil do rohu nákupního střediska Ahlens a kabina řidiče vzplála.

Kamion byl předtím v pátek ráno ukraden. Do kabiny skočil muž a s kamionem odjel.

Pokud bude potvrzeno, že šlo o teroristický útok, byl by to první teroristický útok ve Švédsku od roku 2010, kdy odpálil Švéd původem z Iráku ve Stockholmu dvě bomby, jedna z nichž ho usmrtila. Nikdo jiný tehdy nebyl zraněn.

K indicentu došlo dva měsíce poté, co americký prezident Donald Trump byl široce zesměšněn, když se zmínil o neexistujícím teroristickém útoku ve Švédsku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Noční útok v Sýrii: Rusové byli varováni, tedy i Asad. Provoz ostřelované základny lze obnovit v řádu týdnů

7. 4. 2017 / Karel Dolejší


Jednorázovému americkému útoku na syrskou leteckou základnu, z níž byl podle USA veden chemický útok na civilisty v Chán Šajchúnu, předcházelo varování ruské straně, která odsud nasazovala bitevní vrtulníky Mi-35 a Ka-52. Varování nepochybně dorazilo také k Asadovi. Videozáběry ruské vojenské televize Zvězda ukazují vesměs prázdné zodolněné hangáry. Ani mnohé tyto stacionární objekty nejeví po útoku známky závažnějšího poškození ZDE.

Trumpovy bomby Sýrii nepomůžou

7. 4. 2017

Není na světě nic nebezpečnějšího než americký prezident, který se dívá na televizi, míní Simon Jenkins. Donald Trump následoval včera Ronalda Reagana z roku 1982 a George Bushe v roce 2001 - i on se proměnil z izolacionisty v intervencionistu na Blízkém východě.

Trump hovořil o své reakci na "pomalou a brutání smrt", na dusící se těla a krásná nemluvňata. Třikrát se zmínil o Bohu. Byl nucen jednat, protože Asadův "útok na děti mě silně ovlivnil".

Jak bude Moskva reagovat na Trumpův raketový úder proti Asadovi?

7. 4. 2017

Vynikající analýza od Marka Galeottiho jako vždycky, poznamenává odborník na Rusko v deníku Guardian Shaun Walker:

Používání chemických zbraní proti civilistům nemůže pokračovat beztrestně, avšak je úder padesáti raketami tou správnou reakcí? ptá se Mark Galeotti. Zdá se mi, že to nebyla zrovna chytrá reakce, ale že za daných okolností nebylo k dispozici nic lepšího. (I když ten úder stál téměř 15 milionů dolarů, takže ta reakce byla dost drahá.)

Zaprvé, takovýto letecký úder není vůbec vojensky rozhodující, i kdyby vážně poškodil Asadovo letectvo. Tento úder byl daleko symboličtější než kinetický. Byl to akt komunikace, který určil, kde je červená čára, a dal najevo, že Spojené státy jsou vážnou silou (a skoncoval s hloupými tvrzeními, že se Rusko stalo na Blízkém východě regionálním hegemonem.)

Kreml: Americké letecké údery proti Asadovi jsou vážnou ranou rusko-americkým vztahům

7. 4. 2017

- Francie byla v noci předem informována o amerických leteckých úderech proti Asadovi, řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Mark Ayrault. Označil americké letecké údery za "varování zločineckému režimu". Francouzský prezident Francois Hollande vydal prohlášení, že o věci hovořil s Angelou Merkelovou:

"Po chemickém masakru dne 4. dubna v městě Chán Šejchún zničily včera v noci americké letecké údery vojenský areál syrského režimu, který byl použit při chemickém bombardování."

Při americkém leteckém úderu zahynulo šest osob a došlo k podstatným hmotným škodám.

- Na syrské letecké základně al-Šajrat byl při nakládání sárínu do syrské stihačky ruský personál, jsou přesvědčeni američtí výzvědní činitelé. Nevědí však, zda Rusové byli informováni o tom, co se děje. Syrské opoziční kruhy tvrdí, že znají totožnost pilota, který 4. dubna bombardoval Chán Šejchún.

- Rusko, které předtím vetovalo rezoluci OSN proti Asadovi, požaduje zasedání Rady bezpečnosti OSN, kde by se mělo jednat o amerických leteckých úderech proti Asadově vojenskému areálu. Rusko také suspendovalo svou dohodu o komunikaci s USA ohledně užívání syrského leteckého prostoru, v jejímž rámci upozornilo předem americké letectvo Rusko, že bude ve čtvrtek bombardovat Asadův vojenský areál.

Čína vydala prohlášení, v němž otevřeně neodsoudila americké letecké údery proti Asadovi, ale vyjádřila se, že je vždycky "proti užívání síly". Mluvčí čínského ministerstva zahraničí také uvedl, že je Čína proti užívání chemických zbraní kýmkoliv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud Trump nařídí útok na Asada, má v kapse "velkou" dohodu s Putinem

7. 4. 2017 / Karel Dolejší


Ve čtvrtek večer se objevily zprávy, podle nichž má americký ministr obrany James Mattis v nejbližších hodinách předložit Trumpovi návrh na údery proti vojenské infrastruktuře Asadova režimu - v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu. Existuje řada racionálních důvodů, proč takové údery neprovést. Dohromady vytvářejí "zátku", která by měla vojenské plánovače zastavit. Pokud ovšem...

USA odpálily střely s plochou dráhou letu na syrskou leteckou základnu

7. 4. 2017

USA odpálily desítky střel s plochou dráhou letu na syrskou leteckou základnu. Učinily tak v reakci na to, co považují za útok syrské vlády s použitím zakázaných chemických zbraní, při němž v úterý zemřelo nejméně sto osob.

Americké ozbrojené síly odpálily z lodí nejméně 50 střel Tomahawk na letiště Aš Šajrat v provincii Homs na západě Sýrie. To je základna, z níž, jak jsou Spojené státy přesvědčeny, nasadila vláda Bašára Asada zakázané zbraně.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Nekompetence některých českých vládních představitelů je neuvěřitelná

7. 4. 2017

Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL odpověděl ze svého mobilu na email Petra Mati, že maďarskou stranu Fidesz z evropského poslaneckého klubu "EPP nevyloučíme, protože Sorosovy aktivity jsou kontroverzní". Po zveřejnění tohoto pozoruhodného emailu požádal Bohumil Kartous Pavla Bělobrádka, aby své tvrzení, čím jsou Sorosovy aktivity "kontroverzní", doložil.

Nejprve Pavel Bělobrádek reagoval slovy "Jak, doložit?" a následně uvedl, že mezi Sorosovy kontroverzní aktivity patří "odsouzení za insider trading a podpora separatistů". Pak napsal:

Necháváme bez komentáře.

Kauza „plameňáci“, bulvár, rasismus a sociální práce

7. 4. 2017 / Radka Janebová, Marek Haltuf

V polovině března otřásla Českem kauza útoku dětí na plameňáky v jihlavské ZOO. Jeden z plameňáků zemřel, druhý se z vážných zranění údajně zotavuje. Když se veřejnost dozvěděla, že pachateli byli tři romští chlapci ve věku pěti, šesti a osmi let, začala se po sociálních sítích šířit jedna z dalších vln etnické nenávisti. Dokonce byl naplánován „pochod za plameňáka“, kterým chtěli obyvatelky a obyvatelé Jihlavy vyjádřit dlouhodobou nespokojenost se situací ve městě a vyjádřit podporu zoologické zahradě. Ten byl však posléze zrušen kvůli obavě z pravicových extrémistů.

Moravané, vy nejste Čechy?

7. 4. 2017 / Miloš Dokulil

Ne že by hned v tom nadpisu vůbec byl nastaven nějaký problém. Raději okamžitě vyjevme, jak by to muselo znít, aby to byla – dokonce zdvojená – provokace. Raději to teď uveďme jako citát: „Moravané, vy nejste Čechami?“

Vraťme se na chvíli ke gramatice základní školy. V nadpisu to poslední slovo je 7. pád množného čísla od „Čech“ (jako příslušník národnosti; jste či nejste kým, čím); není to 1. pád, opět množného čísla, od „Čechy“ (jako země; kupodivu s tím tvarem množného čísla, že?).

Rozhovor Britských listů 103:

Proč se česká společnost chová k lidem s psychickými poruchami tak hnusně?

31. 3. 2017

Jan Čulík hovoří s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou o záporném postoji značné části české veřejnosti vůči lidem s psychickými poruchami. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Facebook bude uživatelům poskytovat návod, jak odhalit fake news

7. 4. 2017

Stamilionům uživatelů Facebooku nabídne tato sociální síť informace o tom, jak odhalit fake news. Zároveň bude Facebook stále více používat systém "signálů" od uživatelů a od kontrolorů faktů, v jejichž důsledku by se měly dezinformace na Facebooku objevovat méně často.

Od pátku 7. dubna se pro uživatele ve 14 zemích světa objeví na Facebooku velký status s informacemi "Je možné odhalit fake news" a s odkazy na deset tipů jak identifikovat dezinformace. Součástí identifikace dezinformací bude i kontrola adres serverů a kritický přístup vůči titulkům, které obsahují šokující tvrzení.

Lucemburský europoslanec zaútočil na Maďarsko kvůli zákazu Středoevropské univerzity

7. 4. 2017

Europoslanec Frank Engel z Lucemburska a člen klubu EPP, požadoval, aby Maďaři z poslaneckého klubu EPP odešli a aby Maďarsko odešlo i z Evropské unie:

"Vykašlete se na své nesmysly. My víme, co se děje a proč. Proč neodejdete jak z poslaneckého klubu EPP z EU. Prakticky už jste stejně vlastně venku. Tak jděte. Prosím, odejděte."

Jak Američané ztratili důvěru v expertízu a proč jde o gigantický problém

7. 4. 2017


V roce 2014 po ruské invazi na Krym publikoval Washington Post výsledky průzkumu, který se ptal Američanů, zda by USA měly vojensky intervenovat na Ukrajině. Jen každý šestý dokázal najít Ukrajinu na mapě; mediánová odpověď se mýlila o zhruba 3 500 km. Ale tento nedostatek vědění nebránil lidem vyjadřovat silné názory, napsal Tom Nichols. Ve skutečnosti respondenti upřednostňovali intervenci přímo úměrně své neznalosti. Jinak řečeno, lidé, kteří si mysleli, že Ukrajina leží v Latinské Americe nebo Austrálii, byli nejnadšenějšími příznivci použití vojenské síly.

 11379

Proč tolik lidí propadlo prokremelské propagandě?

6. 4. 2017 / Daniel Veselý

Ve svých textech na stránkách Britských listů systematicky poukazuji na nešvary západního mediálního mainstreamu. Tato selhání jsou podle mého soudu integrální součástí etablovaných sdělovacích prostředků a jsme s nimi soustavně konfrontováni. Na druhou stranu by bylo naprosto pošetilé šmahem zavrhnout produkci západních médií, neboť v jejich redakcích působí řada výtečných novinářů, kteří odvádějí profesionální práci. Stále se opakující chyby a přešlapy tradičních mediálních domů nahnaly spoustu rozčarovaných nespokojenců do náruče manipulativních webů a prokremelských médií. Je tedy nutné se pídit po důvodech, proč tolik lidí důvěřuje oficiálním ruským zdrojům a opovrhuje mnohdy respektovanými západními médii.     

Udržování bestie na řetězu je úkolem elit

6. 4. 2017 / Bohumil Kartous

V každé společnosti dřímá bestie. Řetězy, které ji drží, jsou psaná a nepsaná pravidla, společenská smlouva, kterou více či méně dodržujeme a tím bestii krotíme. Bestie se utrhne v okamžiku regrese k primitivnímu kmenovému způsobu myšlení, v němž každý, kdo je mimo kmen, je nepřítel, jehož je třeba zlikvidovat. To se stalo v nacistickém Německu, ve Rwandě, v Jugoslávii, v Sýrii. Může se to stát v podstatě v jakékoliv společnosti, záleží na okolnostech. Zároveň je tomu takřka vždy možné zabránit, opět záleží na okolnostech. Vojtěch Polák to interpretuje tak, že není možné manipulovat lidi k něčemu, co sami nechtějí. Ale uvedené příklady napovídají, že i samotné chtění může být součástí manipulace. "Odvážní bojovníci" s islámem v ČR ještě před nedávnem vůbec netušili, že stojí před globálním nepřítelem, dokud jim to čeští rasisté nesdělili. 

Co je pragmatismus a proč je dnes aktuální

6. 4. 2017 / Boris Cvek

Vždy přemýšlej nad praktickými důsledky (pro společnost jako nositele konsensu) toho, co považuješ za pravdu, a podle toho každou pravdu posuzuj.

Už delší dobu se chystám napsat něco o pragmatismu. Tedy, napsal jsem o něm již disertaci, zejména její třetí, závěrečnou část, nicméně v současnosti je třeba nějak stručně a jasně vrátit tento pojem do veřejného prostoru, zejména v novinářském a politickém kontextu. Především: pragmatismus není sobecká bezohlednost, pragmatismus je filozofický směr. U nás k němu bývá řazen Karel Čapek. Pragmatismus vznikl v USA v reakci na občanskou válku a jeho hlavní myšlenka spočívá v tom, že myšlení je nástrojem pro praktický život.

Bodláky Václava Duška

50 odstínů české mafie

6. 4. 2017 / Václav Dušek

Opatrnosti není nazbyt, pravím vám, ovečky nevěřící. Před lety v revolučním zrodu dostal výprask na Sokolovsku básník a žurnalista, když nahlédl, kam neměl, pod prsty revolučním chrochtalům; mafiánské praktiky u nás doma jsou odporné, ale kdo viděl filmy ze Zauralska, potěš nás pánbíček, že žijeme v malém koutku tichého místa. Ano, najdeme místa v líbezných samotách, kde bují sexuální a drogová školení; údajně zlato kočičí, profilová zbohatlická mládež, užívá plnými doušky života – nic není a nemůže být nafoukaným holatům svatého. Rypáky mají zabořeny do nebeských mračen, vykupčená nesmrtelnost ubohosti, vidíš a zapláčeš nad potomky revolučních ploštic; kde nic není, ani čert nebere, ovšem u nás toto říkadlo neplatí. Hledej a najdeš, mysli, vymysli – koryt neubylo.

Politický marketing je hodně nenavoněná zdechlina

Nemrtvá politika

6. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Taky se už těšíte na volby? Prožíváte nějak zásadně politické či ideologické spory a říkáte si, že zájem o věci veřejné je vlastně tak trochu důkazem vyššího vzdělání a společenského statusu? Inu, jen jestli ti Trumpovi a Zemanovi voliči nejsou vlastně chytřejší? Víte proč? Protože oni pochopili, tak trochu intuitivně, že politika je mrtvá. Výběr v příštích volbách bude podobný výběru mezi lahvemi balené vody. Jejichž úspěch nezáleží na kvalitě obsahu, jelikož jsou od sebe pro zákazníka těžko odlišitelné, ale na úspěšnosti marketingu. Z politiky se stala tatáž balená voda, o jejíž kvalitě či závadnosti nejste schopni jako běžní voliči zjistit žádné zásadní informace. Nedivte se proto, že intuitivně uvažující část společnosti dává v sebevražedném zoufalství přednost vitriolu...

Teroristická organizace ISIS provokuje Donalda Trumpa: Jsi idiot

6. 4. 2017

ISIS, zneužívající islám pro svou vražednou vzpouru vůči západu, zveřejnil 37 minut dlouhou zvukovou nahrávku, v níž mluvčí Daeš (arabský název ISIS) Abu Hasan al-Muhadžir mimo jiné říká: "Bankrotujete a známky vašeho úpadku jsou evidentní každému. Není očividnější známky tohoto úpadku, než že vás řídí idiot, který neví, co to znamená Levant, Irák či islám a jenž pokračuje ve svých halucinacích o svém nepřátelství a válce s islámem."

K české povaze národní aneb ten Masaryk byl ale hlupák

Léčba rakoviny virgulí

6. 4. 2017

"Nějak si nevím rady," píše Vojtěch Polák v reakci na článek Bohumila Kartouse Elity trestuhodně přenechávají společenský diskurs extremistům, "s vysvětlením iracionálních postojů části české veřejnosti a tak jsem s nadějí četl o tom, že podle autora není tak těžké najít kořeny tohoto kulturního fenoménu, dokonce se nabízí i řešení. Jestli správně rozumím, vidí autor příčinu v úspěšné manipulaci lidí několika extrémisty prostřednictvím médií. V kombinaci s nedostatečným vzděláním a schopností kritického myšlení veřejnosti. Logicky pak autorovi ve veřejném prostoru schází odmítavá a vysvětlující reakce českých elit. To mi ale jako vysvětlení moc nesedí.

Paradox české mediální historie

6. 4. 2017

"Pamatuju si, když Honza Holoubek s Jirkou Čermákem přišli za tehdejším vedením Centrum Holdings, že chtějí dělat bulvární politické zpravodajství. V tu chvíli se střetl amatérismus novinářský s amatérismem manažerským: Vedení firmy (neomylní chlapci z McKinsey) rozhodlo, že taková věc nikdy nemůže obchodně uspět. A tak se Holoubek trhnul a dneska s Parlamentními listy šlape na paty i Aktuálně. Bohužel za tu cenu, že jeho výtvor je největším mediálním agregátorem sraček od dob Rudého práva," píše Jiří Vojáček na Facebooku.

Macron a Le Penová jako kandidáti druhého kola francouzských prezidentských voleb

6. 4. 2017

Francouzský centristický politický kandidát v prezidentských volbách Emmanuel Macron ztratil po televizní debatě náskok na ultrapravicovou populistku, předsedkyni Národní fronty Marine Le Penovou. Výsledek prvního průzkumu po iniciační televizní debatě je 23,5 % pro oba kandidáty, přičemž oba mírně ztratili, avšak Macron více (obojí v rozmezí statistické chyby). Při předpokládaném druhém kole za účasti těchto dvou kandidátů je odhad vítězství Macrona nad Le Penovou v poměru 62 ku 38 %. Konzervativní kandidát Francois Fillon podle průzkumu zastavil propad preferencí po obviněních z nepotismu a získal by v prvním kole údajně 19 % hlasů. Krajně levicový kandidát Jean-Luc Melenchon si polepšil z odhadovaných 15 na 17 %. Do druhého kola však postupují pouze dva kandidáti. Průzkum provedla agentura Elabe pro BFM TV. Francouzské prezidentské volby mohou velmi významně ovlivnit budoucnost EU, jelikož potenciální favoritka marine Le Penová slibuje vyvolat referendum o setrvání Francie v EU. Případné rozhodnutí o odchodu Francie by pravděpodobně znamenalo konec EU v její současné podobě.

Steve Bannon byl odstraněn z americké Národní bezpečnostní rady

5. 4. 2017

Americké prezidentské memorandum datované 4. dubna 2017 odstranilo Steva Bannona, bývalého ředitele ultrapravicového serveru Breitbart News a hlavního spojení Bílého domu k nacionalistické americké ultrapravici, z Národní bezpečnostnostní rady. Obnovilo také tradiční role předsedy spojených šéfů štáb a ředitele amerických výzvědných služeb v této radě.

Tato personální změna je zřejmě vítězstvím Trumpova druhého národního bezpečnostního poradce, armádního generálplukovníka H.R. McMastera, není jasné, zda bude mít reálný dopad. Paralelní bezpečnostní struktura známá jako Skupina pro strategické iniciativy je vedena Stevem Bannonem a jeho blízkost Trumpovi je hlavním důvodem jeho obrovského vlivu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německo bude pokutovat sociální sítě 50 miliony euro, pokud neodstraní rasistický a nenávistný materiál do 7 dní

5. 4. 2017

Německá vláda schválila návrh zákona, na jehož základě bude pokutovat sociálné sítě částkou až 50 milionů euro, pokud rychle neodstraní fake news a nenávistné statusy, o nichž je budou informovat uživatelé sociálních sítí.

Němečtí politikové se obávají, že vlna lživých zpráv a rasistického materiálu, zejména zaměřeného proti uprchlíkům, by mohla ovlivnit veřejné mínění před zářijovými všeobecnými volbami v Německu

"Kriminální vyvolávání nenávisti na sociálních sítích nemůže být tolerováno, stejně jako ho netolerujeme v ulicích," zdůraznil v prohlášení ministr spravedlnos Heiko Maas. "Svoboda projevu končí tam, kde začíná trestní právo."

Dodal, že prosadí stejné předpisy po celé Evropské unii. Pokud se to Německu podaří, rasistické Parlamentní listy budou mít odzvoněno.

Maas uvedl, že z vládního průzkumu vyplývá, že Facebook odstranil jen 39 procent materiálu, který měl kriminální obsah, a Twitter dokonce jen jediné procento, i když v roce 2015 podepsaly dobrovolný příslib, že nenávistné výroky budou odstraňovat do 24 hodin.

Washington Post: Jak zlikvidovat fake news? V Německu. Prostřednictvím zákona.

Německý prezident zaútočil na "neodpovědné" britské aktivisty za brexit

5. 4. 2017

Je neodpovědné vést lidi k tomu, aby si mysleli, že ve světě, který se stává stále složitějším, jsou odpovědi stále jednodušší.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier argumentoval v Evropském parlamentě, že příslib stoupenců brexitu, že Británie "získá zpět kontrolu" skončí ničím.

Steinmeier opakoval varování nestora britské Konzervativní strany Michaela Heseltine, že brexit bude pro Británii znamenat katastrofální ztrátu suverenity.

"Je podle mého přesvědčení chybné říkat, že v dnešním světě může stát jedna evropská země osamocena a že bez Evropské unie dokáže přimět svět k tomu, aby byl její hlas slyšen a prosadit své hospodářské zájmy. Právě naopak," řekl Steinmeier ve Štrasburku.

Přenést Středoevropskou univerzitu do Prahy není zatím šťastné řešení

5. 4. 2017

Přenést Středoevropskou univerzitu z Budapeši do Prahy nepokládám zatím za šťastné řešení, píše Petr Maťa. Ne že bych tuto univerzitu Praze nepřál, naopak, a jsou i města, která se ozvala dříve. Nicméně Středoevropská univerzita je při vší své mezinárodnosti po těch dvou desetiletích nesmírně prorostlá s maďarským intelektuálním prostředím a infrastrukturou a nelze ji jednoduše a snadno "přesunout" jako vagón. Ti, kdo to navrhují, si myslím neuvědomují kulturní a politické souvislosti. Nevím ani, zda si je pan Babiš vědom, že se v českém vysokoškolském zákoně již nachází stejná klauzule, kterou nyní vláda Viktora Orbána překotně zavedla, aby Středoevropské univerzitě znemožnila další činnost.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Fidesz nevyloučíme, Sorosovy aktivity jsou "kontroverzní"

5. 4. 2017


Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) odpovídá na mail Petra Mati:


From: Bělobrádek Pavel
Sent: Tuesday, April 04, 2017 11:05 PM
To: Petr Maťa
Subject: RE: Podpořte prosím Středoevropskou univerzitu - distancujte se od strany Fidesz

Pěkný den, situaci jsme na summitu EPP v rámci sjezdu řešili. Vyloučení Fideszu není na pořadu dne. Mimo jiné proto, že aktivity pana Sorose jsou velmi kontroverzní. Bělobrádek

Odesláno z mého Windows Phone

Reakce Petra Mati:

Vážený pane předsedo,

děkuji Vám za rychlou odpověď, která je pro mne obrovským zklamáním. Summit, který se odehrál před tím, než byla kontroverzní legislativa přijata, z Vás a Vaší strany v žádném případě nesnímá spoluodpovědnost za politiku Fideszu, Vašeho partnera, která je v přímém rozporu s hodnotami, které deklaruje Vaše strana. Váš odkaz na „velmi kontroverzní aktivity pana Sorose“ pokládám nejen za výmluvu, nýbrž především za obrovskou neúctu ke všem špičkovým odborníkům, kteří na této univerzitě působí pro ideu, k níž se Vaše strana, jak se zdá, pouze hlásí. Jistě víte, že Středoevropská univerzita panu Sorosovi nepatří. Byla jím kdysi založena, ale je na něm nezávislá. Je pod dohledem správní rady, podléhá přísné akademické kontrole a je to nejlepší a nejúspěšnější univerzita v regionu. V uplynulých dnech se za ni postavily nejprestižnější světové instituce. Je to zároveň poslední větší nezávislá instituce v Maďarsku. Váš politický partner v Maďarsku, k němuž se hlásíte, nyní tuto univerzitu skandálním způsobem ničí - a vy k tomu mlčíte a hovoříte o „kontroverzních aktivitách pana Sorose“...

Nebyl jsem voličem Vaší strany, ale mám ve svém okolí mnoho těch, kteří Vaši stranu s důvěrou volili a kteří budou Vaším postojem zarmouceni a šokováni.

S pozdravem

Petr Maťa

Asadův zločin proti lidskosti

5. 4. 2017


Pokud nás dějiny něčemu učí, pak je to tohle: Kde nebráníme hodnoty, tam vítězí nespravedlnost, napsal Julian Reichelt. Mezi správným a špatným, mezi civilizací a barbarstvím stojí jen jednotlivec, který se rozhoduje: Postupovat správně, i když je to nepohodlné nebo nebezpečné. Nebo přihlížet nesprávnému a převzít vinu.

Chemický útok v Sýrii je politickým prohlášením

5. 4. 2017


Všechny důkazy naznačují, že nervově paralytický prostředek na město Chán Šajchún svrhlo syrské nebo ruské letadlo, napsal Kyle W. Orton. Nasazení zbraní hromadného ničení je válečným zločinem. Selže znovu mezinárodní společenství v úkolu připsat pachateli odpovědnost a vyvodit z ní důsledky?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
36432