SATIRA Z NĚMECKA:

Rychlý průzkum mínění ohledně uprchlické krize: SPOLEČNĚ TO DOKÁŽEME!!!

20. 8. 2015

Slovensko souhlasilo, že přijme nejméně 200 uprchlíků, ovšem jen křesťany.

Konečně se mezinárodní společenství dalo dohromady a jedná! Povzbuzeny příkladem Slovenska, i ostatní státy začaly projevovat solidaritu a odpovědnost.

Velká Británie je ochotna dodatečně vpustit do země jedenáct Afričanů, ovšem pouze prvotřídně vypracované fotbalisty, kteří neohrožují nervy diváků při trestném kopu.

Finsko a Litva odstraní veškerá omezení imigrace blonďáků s modrýma očima z Eritreji.

Česká republika nemá vůbec žádných námitek proti uprchlíkům, pokud vypadají a zpívají jako tento muž:


Polsko učinilo daleko větší humanitární krok. Vládní mluvčí: "Rozsah této humanitární katastrofy nás také nenechává chladnými. Proto od nynějška budeme přijímat všechny afghánské zemědělce, kteří mluví plynně naším jazykem."

Pomáhají i země mimo EU!! Ministerstvo zahraničí Kataru: "Pokud u nás zase spadnou z přepracování z lešení mrtví nepálští pracovní otroci, uvolněná místa samozřejmě budou dána k dispozici Súdáncům, to slibujeme."

Austrálie je ochotna eventuelně v Sydney poskytnout příchozím syrským uprchlíkům člun, jímž lehce docestují do Bangladéše.

Spojené státy a Saúdská Arábie se starají osvědčeným způsobem o přísun utečenců.

Podrobnosti v němčině ZDE

Makedonie vyhlásila mimořádný stav kvůli uprchlické krizi

20. 8. 2015

Úřady používají pořádkovou policii se slzným plynem a ozbrojenými transportéry

Makedonie vyhlásila mimořádný stav ve snaze zabránit imigrantům v přechodu své jižní hrnice s Řeckem. Použila pořádkové policie v obrněných transportérech a armády. Úřady uvedly, že oficiální hraniční přechody zůstávají otevřené, ale že "ilegální" přechod hranic bude omezen na minimum.

Tisková kancelář Reuters informuje z oblasti u pohraničního města Gevgelija, že kolona pořádkové policie ozbrojená slzným plynem a v obrněných transportérech zabránila vstupu do země několika tisícům osob, které nyní setrvávají v zemi nikoho. "Do Makedonie už ne," řekl jeden policista anglicky jednomu Syřanovi, který se dožadoval vstupu do země.

Neexistují zázračná řešení: Al Káida, ISIS a mýty o terorismu

20. 8. 2015

Panika po útocích z 11. 9. 2001 vedla západní svět k vytváření dezinterpretací o tom, co je to Al-Káida. Útoky, které proběhly dříve a měly nějakou souvislost s islámem, byly zpětně připisovány této údajně globální teroristické síti. Tato síť údajně disponovala oddanými operativci a spícími buňkami na každém kontinentu. Místo na ideologické kořeny se poukazovalo na údajnou klíčovou roli vůdců, jako byl Usáma bin Ládin a převládal dojem, že když se je podaří odstranit, problém bude vyřešen. Po 14 letech hrozí, že zcela stejným způsobem nepochopíme problém  Islámského státu, píše ve své právě vycházející knize Jason Burke, asijský korespondent deníku Guardian.

Rozhovor Britských listů 18:

Proč se Češi bojí

14. 8. 2015Rozhovor Jana Čulíka s publicistou Danielem Veselým o iracionální hrůze z uprchlíků a jiných nesmyslných procesech "vnímání" probíhajících nyní v české veřejnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2015.

KDY NAVŠTÍVÍ ČEŠTÍ POLITIKOVÉ VAZEBNÍ STŘEDISKA, KDE JSOU NEZÁKONNĚ VĚZNĚNI UPRCHLÍCI?

Rakouská vláda navštívila přeplněný uprchlický tábor v Traiskirchenu

20. 8. 2015

"Aby si osobně udělali obrázek", navštívili rakouský kancléř Werner Faymann, jeho náměstek Reinhold Metterleher, ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner a rakouský prezident Heinz Fischer ve středu přeplněné přijímací středisko pro uprchlíky v Traiskirchenu. Návštěva se konala z iniciativy rakouského prezidenta. Prezident Fischer pociťoval potřebu poděkovat "těm mnoha lidem v Rakousku dnes, kteří vnímají problém ze správné strany jako problém lidské důstojnosti". V nadcházejících týdnech a měsících lidé budou muset usilovně pracovat. Rakouský prezident považuje nový zákon o přijímání uprchlíků za důležitý. Je "nejvyšší čas", že vstoupí v platnost 1. října, i když dřívější datum by bylo ještě lepší.

Minuta ticha pro imigranty pronikla do Top Ten v rakouském žebříčku pop music na iTunes

20. 8. 2015

Žádná melodie, žádná píseň: 60 sekund ticha se dostalo na rakouském Top Ten žebříčku pop music společnosti iTunes na deváté místo. Je to "Minuta ticha pro uprchlický tábor Traiskirchen", s níž přišel umělec Raoul Haspel. Na iTunes si můžete tuto minutu ticha koupit za 99 eurocentů, na Amazonu za 1,29 euro. Peníze jdou ve prospěch uprchlíků, Haspel obvinil rakouskou vládu, že její politika pomoci uprchlíkům "selhala".

Podrobnosti v němčině ZDE

BBC: Německo letos bude řešit žádosti 800 000 uprchlíků, Slovensko odmítlo přijmout muslimy

19. 8. 2015

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere uvedl, že podle odhadů bude řešit Německo do konce roku 2015 800 000 žádostí o azyl od uprchlíků. Dodal: "Je to pro nás výzva, ale Německo tím nebude zahlceno." Do Německa přicházejí imigranti z Blízkého východu, z Balkánu a z Afriky.

Donedávna Německo předpovídalo, že počet letos přijatých uprchlíků dosáhne 450 000. V úterý byl tento odhad zvýšen na 750 000 a ve středu na 800 000. Loni přišlo do všech 28 členských zemí EU 626 000 imigrantů.

Kancléřka Angela Merkelová o víkendu varovala, že otázka azylu pro uprchlíky se může stát závažnějším problémem pro EU než řecká krize a požadovala od Bruselu koordinovanou reakci. De Maiziere uvedl, že letos Německo přijme 40 procent všech uprchlíků v EU, a dodal, že by velmi pomohlo, kdyby ostatní členské země EU začaly přijímat uprchlíky rovným dílem.

Slovensko, jak ve středu celé odpoledne uvádělo zahraniční vysílání BBC v angličtině jako druhou zprávu dne, varovalo, že přijme pouze křesťanské uprchlíky, a to jen 200.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Zákopníci, čili Obrácení českého národního mýtu

20. 8. 2015 / Karel Dolejší

Český národní mýtus v podobě, v jaké byl kodifikován nejpozději za tatíčka Masaryka, vykládá místní tahanice v české kotlině coby realizaci zásady "Mysli globálně, jednej lokálně" - a ještě specifičtěji řečeno, Češi podle něj jsou národem avantgardistů, jenž vždy bojuje za velké světodějné myšlenky dříve, než nastal jejich čas. Tato pověst rezonovala ještě i v převládajících výkladech osmašedesátého - to, co Češi chtěli, tvrdilo se, přišlo příliš brzy (pouhých patnáct let po potlačení nepokojů v NDR, chtělo by se dodat).

Nebát se a nekrást

20. 8. 2015 / Boris Cvek

Fascinuje mne, jak se v poslední době všude začíná brát strach z uprchlíků jako něco normálního, přirozeného, legitimního. Proč nás tedy Masaryk nabádal k tomu, nebát se a nekrást? Proč se nebál vystoupit proti národním protižidovským pověrám, a riskovat tak všeobecnou nenávist?

Jak si může český páteřní dopravce dovolit tak nemorální jednání, když poskytuje služby z "pravěku"?

ČD: Nejezděte vlakem!

20. 8. 2015 / Bohumil Kartous

Vlaky se jeví být budoucností globální dopravy. Jsou relativně ekologické, relativně bezpečné a dokáží být mnohem rychlejší než auto. A když k času strávenému v letadle přičtete i čas nutný k odbavení a potřebnou rezervu, na kratší vzdálenosti umí být některé mašinky rychlejší ocelových ptáků. Když se řekne "globální", člověk si vybaví motto udržitelného rozvoje: mysli globálně, jednej lokálně. Zdá se, že České dráhy znají jen druhou půlku tohoto hesla a dělají hodně pro to, aby se vlaky řešením budoucnosti dopravy minimálně v ČR nestaly.

Putin se znepokojivě vrací k nacionalistickým postojům diktátorů ze začátku dvacátého století

20. 8. 2015

Ruský prezident Vladimír Putin se nechal fotografovat a filmovat na Krymu v miniponorce, jak se potápí pod hladinu moře a zkoumá na dně Černého moře starověký vrak. Jonathan Jones v deníku Guardian varovně upozorňuje, že tu Putin kolonizuje samu historii. Potápěním k podmořské archeologické pamětihodnosti Putin "zkoumá obchodní cesty rané Rusi". Vrak byzantské lodi je důkazem raných hospodářských vazeb prvního ruského státu ve středověku, a tedy, údajně, hlubinně ruské totožnosti Krymu.

Eston Kohver, aneb Čas jednat

20. 8. 2015 / Karel Dolejší

Důstojník estonské vnitřní zpravodajské služby Eston Kohver byl před rokem při přeshraničním nájezdu, který potvrzuje společný protokol estonských a ruských pohraničníků, unesen do Ruska ZDE. Včera byl v soudním řízení naprosto nesplňujícím mezinárodní standardy řádného procesu odsouzen k patnácti letům vězení a pokutě za "pašování zbraní" a "špionáž" ZDE.

Spolupracujme

20. 8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

Začněme dokonale naivní myšlenkou spolupráce. Začněme utopií. Kdyby polovina obyvatel České republiky dala denně do společné kasy jednu korunu, jednou měsíčně by se kasa nafoukla o 150 miliónů korun. Co se 150 milióny? Začít postupně vykupovat lidi z exekuce? Bylo by to milé, ekonomice státu by to rozhodně pomohlo, pomalu by se ztráceli nešťastní lidé. Že by toho někdo začal zneužívat? Dobrá. Co takhle vystavět dětem hřiště? A třeba i deset? Dvacet? Padesát? Proč ne, bylo by to milé. A šlo by to, peněz by bylo dost. A co takhle v létě uspořádat ten největší hudební festival na světě? Myslíte, že by to prošlo? Ale jistě.

Bodláky Václava Duška

Nahota nejen ducha

20. 8. 2015 / Václav Dušek

Sexuální století rozpaluje společnosti a společenská seskupení doběla. Dočítáme se, jak svatouškové z církve svaté mají choutky podobné ovečkám, které jako pastýři vedou k pramenu poznání, lásky  a pravdy.  Odpůrci katolické církve volají, že nechtějí podporovat masturbáty. Pedofilní sluhové Boží i sloužící politici jsou odhalováni jako hanbáři zneužívající dětskou nevinnost. Na internetu obscénnosti, dětské poronografie, odpornosti k zvracení. Nu ale pozor. Pokrok nezastavíš. 

„Migrant“ v nás

20. 8. 2015 / Hana Svobodová

Zaujala mě nedávná úvaha P. Robejška na téma Migranti a stabilita západní společnosti končící apelem, že „Evropané tedy mohou volit mezi oslabením demokracie a oslabením přílivu běženců. Ach ano, existuje ještě třetí možnost. Zůstat stejně pasivní jako doposud a vzdát se.“ V prvé řadě musím podotknout, že nepatřím k fanatickým odpůrcům běženců, stejně jako v tento čas nepodporuji volání do zbraně na našich hranicích. Přesto v žádném případě nepodceňuji bezpečnost vnější ani vnitřní. Sotva ale nemohu nevnímat bičované xenofobní nálady nejen u nás, stejně jako jejich zneužívání a v tomto kontextu často lavírujících zástupců některých domácích i zahraničních elit.

PŘEČETLI JSME:

Německý profesor: "Němci se bojí imigrantů, protože pamatují na invazi Slovanů v 5.-7. století..."

20. 8. 2015

"Všechny migrační vlny se v doslovném slova smyslu rovnaly revoluci," píše v německém hospodářském deníku Handelsblatt profesor Michael Wolffsohn a pokračuje: "Jen pomyslete na obě indoevropské imigrační vlny kolem roku 2000 a 1200 před Kristem. Imigranti vyhnali nebo zničili místní obyvatelstvo. Málokdy se mísili přátelsky s místním obyvatelstvem. (...) Totéž proběhlo při slovanském stěhování národů od 5. do 7. století."

Zdroj: ZDE

Čtenáři i ministryně paní Marksová-Tominová pomohli panu Jiřímu Lofovi - případ však stále není vyřešen

19. 8. 2015

Na apel nemocného Jiřího Lofa reagovali čtenáři podstatnou finanční pomocí - celkem mu od zveřejnění našeho apelu poskytli čtenáři finanční částku 32 700 Kč - a také mu pomohli v dalších věcech. Obrátili jsme se v jeho věci na ministryni sociálních věcí paní Marksovou-Tominovou, která pověřila své úředníky, aby záležitost vyšetřili. V důsledku tohoto šetření dostal pan Lof konečně 8.8. 2015 první platbu invalidního důchodu, který mu byl přiznán už v lednu 2015.

Jeho situace však stále není vyřešená. Zveřejňujeme jeho nejnovější dopis úředníkům, paní ministryni i Britským listům. Na dotaz, zda ho máme zveřejnit, pan Lof odpověděl:

"Upřímně pane Čulíku já nevím, sedím tady čumím do blba, jen mi tečou slzy, prostě nevím, musím přestat jíst ten neurol pořad bulím jak malá holka a nejsem schopen myslet, ale lidi mi pořád píšou tak snad ano jestli tedy nebudou proti třeba úředníci nebo vy? Co myslíte vy?"

Jak ještě více rozšířit válku dronů

19. 8. 2015 / Daniel Veselý

Spojené státy se od roku 2002 angažují v takzvané bezpilotní kampani, v jejímž rámci bylo při 620 náletech v Pákistánu, Jemenu, Somálsku a Afghánistánu dosud usmrceno až 5460 osob, včetně nejméně 1106 civilistů ZDE. Z dobře informovaných zdrojů se můžeme dozvědět, že členové Al-Kájdy tvoří méně než 4 procenta z těchto obětí ZDE; jinými slovy, že ke ztrátám na životech civilistů při těchto útocích může docházet mnohem častěji, neboť i podle žargonu Pentagonu může být každý rolník s motykou zjednodušeně řečeno kombatant. Pentagon nyní přichází s novinkou, jak počet leteckých úderů na dálku řízených dronů do roku 2019 zvýšit až o 50 procent.

Ukrajina: Putin eskaluje, Obama váhá

19. 8. 2015

Ruské nepravidelné jednotky na okupované východní Ukrajině přes víkend a v pondělí ostřelovaly ukrajinské vládní pozice. (Zesílené ostřelování trvá bez větší pozornosti západních médií a za nulové pozornosti politiků již čtyři týdny - KD.) Dělostřelecký přepad zabil dva civilisty a zranil několik dalších na mariupolském předměstí Sartana, jež leží na břehu Azovského moře. Jde o jednu z velkých eskalací konfliktu od zimního příměří. Obamova administrativa mezitím dál blokuje již schválenou dodávku kontrabaterijních radarů a další pomoci určené Kyjevu, která by mu pomohla se před takovými útoky bránit.

O BUDOUCNOSTI SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE:

Jeremy Corbyn nemůže vyhrát příští britské volby, ale ostatní tři kandidáti taky ne

19. 8. 2015

V jedné věci souhlasím s odpůrci Jeremyho Corbyna: nemůže vyhrát britské volby v roce 2020, píše. Jenže ostatní tři kandidáti na šéfa Labouristické strany taky ne, píše George Monbiot. Buď musejí labouristé získat zpět parlamentní křesla, která mívali ve Skotsku (což je nemožné bez obratu strany doleva), anebo musí zvítězit nad konzervativci v Anglii o 12 procentních bodů. Znamená to, že by musela získat zpět 106 parlamentních křesel. To je naprosto nemožné.

Tanky v Koreji, radary na Ukrajině a mrkev v zimě

19. 8. 2015 / Karel Dolejší

25. června 1950 překročila severokorejská armáda 38. rovnoběžku. Dohromady měla ve výzbroji přibližně 400 tanků, 400 bojových letounů a 200 děl. Jihokorejští obránci čítali asi polovinu vojáků, vesměs pouze s lehkou výzbrojí, několik desítek cvičných a spojovacích letadel a 0 tanků. Speciálně o tanky Jihokorejci ve Washingtonu před válkou několikrát žádali, ovšem marně. Dozvěděli se, že se prý do tamního terénu nehodí, a také že by mohly působit provokativně.

Severokorejské tanky dojely do Soulu již 28. června.

Měnící se tvář války v 21. století

19. 8. 2015

Válčení se mění - a nejen těmi nejzřejmějšími a nejviditelnějšími způsoby. Ano, jsou tu nové technologie, nově asertivní protivníci a nové ideologie. Ale abyste plně pochopili jak se válka vyvíjí, musíte prozkoumat širší kontext, v němž bojujeme, napsala Audrey Kurth Croninová z George Mason University pro The Strategist.

Vzniká tektonický zlom, postupně, ale vytrvale, o němž zřídka uvažujeme jako o součásti války. Ale přímo ovlivňuje, čemu ozbrojené síly čelí na bojišti, nyní i v budoucnosti. Zde jsou dvě podceňované dimenze změny.

"Ty zas.aný Východoevropani!"

18. 8. 2015

Možná si někteří čtenáři v České republice neuvědomují, že obdobně nenávistné rasistické postoje, jaké oni zaujímají vůči uprchlíkům ze Sýrie, Eritreje a dalších zemí postižených pronásledováním a válkou, zaujímají mnozí Angličané vůči Čechům, Polákům a Ukrajincům v Británii - "všechno je to pro ně jedna verbež".

Na obranu imigrantů ze středovýchodní Evropy napsal Uilleam Blacker s Olesjou Chromejčukem satirický muzikál "Ty zas.aný Východoevropani". Pojednává o životě středo a východoevropských přistěhovalců do Británie. Obsahuje komedii, tragedii, sovětské písně, ukrajinské lidové balady a disko hity ze sedmdesátých let. Hra vysvětluje, co je to vlastně za lidi, ty "Východoevropané", co chtějí, a jak vyslovovat jejich podivná jména. V reakci na toxickou atmosféru v Anglii týkající se otázky imigrace, se hra "Ty zas.aný Východoevropani" snaží rozbít stereotypy a dát slovo obětem protiimigrantské rétoriky.

Představení hraje divadelní skupina Molodyj Teatr a většina herců jsou Ukrajinci. V Londýně se inscenace setkala s velkým úspěchem. Představení v Glasgow je ve 13 hodin v pondělí 24. srpna 2015 a koná se v Milk Café, což je sociální iniciativa pro uprchlíky a žadatele o azyl. Vstupenky jsou zdarma a jsou k dispozici ZDE.

V Edinburku na festivalové Fringe se hraje tato hrave v Quakers' House od úterý 25. do soboty 29.8, vstupné 6 liber. Vstupenky jsou k dispozici ZDE

https://molodyiteatr.wordpress.com

Důvodem hysterické vlny nenávisti k uprchlíkům v ČR nemůže být sociální nerovnost

18. 8. 2015 / Jan ČulíkMapa sociální nerovnosti v Evropské unii. Modrá barva=malá sociální nerovnost. Červená barva=velká sociální nerovnost. Zdroj ZDE

Plně souhlasím s argumentací Karla Dolejšího, že vlnu hysterické nenávisti vůči (v ČR neexistujícím) uprchlíkům cíleně vyvolávají česká média a politikové. Našli v tom nesmírně mocný nástroj, jak zvýšit svou tržbu a svou volební popularitu. Nenávist vůči neexistujícím uprchlíkům je velmi efektivní manipulativní nástroj na odvádění pozornosti od skutečných problémů České republiky. Déle než dvacet let fungoval efektivně v české společnosti jako nástroj na odvádění pozornosti od skutečných problémů antikomunismus. Zpočátku, v devadesátých letech, se nic v novém kapitalismu nesmělo kritizovat, protože kdo kritizoval "náš krásný nový režim, byl komunista", takže se nic neřešilo. Po roce 2000 se už dalo kritika jen těžko obviňovat jako "komunistu, který chce zvrátit náš krásný režim", jenže přesto se každá věcná kritika problémů České republiky zahlcovala antikomunismem v médiích.

Vědci proti strachu a lhostejnosti

17. 8. 2015

Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi, jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum.

Jsme vědci a vědkyně, akademici a akademičky, výzkumní pracovníci, studenti a studentky vědeckých oborů, lidé, jejichž základní schopností i hodnotou by mělo být kritické myšlení, schopnost nazírat problémy nezaujatě, pracovat s informacemi, rozeznat fakta od hypotéz a nedopouštět se manipulací. Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí. Toto téma musí být předmětem diskuze, ta však musí být vedena s chladnou hlavou a na základě faktů.

Výzva proti strachu a lhostejnosti, aneb Hlas volajícího na poušti

18. 8. 2015 / Karel Dolejší

Tvrzení, že česká fobie z uprchlíků má snad nějaké "racionální" odůvodnění, nelze hájit, protože se evropská uprchlická krize ČR dotýká minimálně a nejsou ani žádné vyhlídky na to, že by se věci měly výrazně měnit. Fobie je cíleně rozdmýchávána za účelem využití v pochybných podnikatelských záměrech (média) a politických kampaních za vlastní (znovu)zvolení. Nicméně zahraniční zkušenosti upozorňují na fakt, že výzvy k rozumnosti a opatrnosti vůči předsudkům se mohou míjet se svým cílem, pokud se společnost vyvíjí směrem ke stavu, který podkopává sociální kohezi a podporuje (nikoliv produkuje) nenávist vůči menšinám.

Skupina českých vědců iniciovala výzvu adresovanou politikům, médiím a veřejnosti s cílem vyvolat racionální debatu o fobii z uprchlíků ZDE. Dovolávají se odpovědnosti a kritického rozumu. Ale nežijeme nakonec ve společnosti, která xenofobní předsudky svým fungováním přímo hýčká a podporuje?

Kritické ověřování není povyšování se

19. 8. 2015 / Boris Cvek

Kdysi se mezi lidmi věřilo, že židé v rámci svých náboženských obřadů konají rituální vraždy. Pokud by někdo přišel a naléhal na společnost, aby tuto samozřejmou pravdu nejprve podrobila kritickému zkoumání, než jí bude používat při čtení každodenní reality, dalo by se o něm právem říci, že rozděluje společnost nebo kope příkop mezi lidmi a tzv. elitami?

Události ve světě se dají zkoumat, prověřovat a vidět v širším kontextu. Není to úplně snadné, protože tak místo jednoduchých vysvětlení vznikají složité otázky. Nicméně co se tím dá určitě získat, to je právě odstranění pověr. Pověry existují a jsou škodlivé. Lidé díky nim upínají svou duševní energii na nesmysly. A zejména takové pověry jsou nebezpečné, které démonizují nějakou minoritu a do společnosti vnášejí náboženskou a rasovou nenávist.

Otevřený rasismus prezidentského mluvčího

18. 8. 2015 / Jan Čulík

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana odmítl výzvu vědců a akademiků, apelujících na veřejnost, aby se nechovala fanaticky a nešířila iracionální nenávist. Řekl při tom jednu neuvěřitelně rasistickou větu:

"Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení," prohlásil Ovčáček. Myslí si, že je to "parafráze petice". To však není pravda

Znamená to, Ovčáčku, že lidem, kteří nežijí v Evropě, by nemělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení? Proč, prosím?

Víte, Ovčáčku, že Česká republika jako signatář Ženevských dohod o uprchlících z roku 1951 a Evropského zákona o lidských právech má POVINNOST poskytnout ochranu lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním?

Je neuvěřitelné, že v krizové situaci, kdy by lidé měli slyšet jasný hlas politiků, varujících před šířícím se fanatismem a nenávistí, se k němu čeští oficiální činitelé přidávají.

ZDE jsou znovu POVINNOSTI České republiky vůči uprchlíkům, jak je definuje zákon:

Poláci v Londýně: Budeme stávkovat na protest proti antiimigrační rétorice

18. 8. 2015

Zatímco se rasisté v ČR bouří proti "uprchlické verbeži", Poláci v Británii jdou do stávky, protože je - a Čechy - angličtí rasisté označují za "východoevropskou verbež"

Tento čtvrtek 20. srpna se budou polští zaměstnanci v Londýně účastnit jednodenní varovné protestní stávky. Budou protestovat proti tomu, že Angličané neoceňují jejich obrovský příspěvek k ekonomice Anglie. Chceme ukázat, píše v listě Guardian John Zylinski, že bez práce a pracovní etiky polské komunity by se Británie, nebo aspoň Londýn, zadřely a zastavily během tří hodin. Budeme také stávkovat na protest proti nárůstu protipolské rétoriky v médiích za posledních několik let, zejména, jak ji šíří šéf strany UKIP Nigel Farage a političtí kolaboranti s davem, kteří napodobují jeho postoje. K nim především počítám premiéra Davida Camerona, píše autor.

PŘEČETLI JSME:

"Nerozumím, proč nás Česká republika vězní"

18. 8. 2015

"Nerozumím, proč nás tu Česká republika drží. Zůstat tu nechci. Nikdy jsem nespáchal žádný trestný čin. Za šest měsíců útěku z Pákistánu jsem projel mnoha zeměmi, ale jen v Česku jsem byl zavřen do vězení. Po propuštění chci jet do Německa. Jsem moc vděčný Organizaci pro pomoc uprchlíkům, ale v České republice žádat o azyl nechci a navíc se bojím, že by tu se mnou nebylo dobře zacházeno, když už teď tu jsem ve vězení.

Jsme tu v obrovském stresu, nikdo moc nechápe, proč jsme tady v České republice drženi. Někdy jsou problémy s výdejem jídla, není ho dost a lidé se o něj hádají, protože mají hlad."

Zdroj: ZDE

Zaměstnankyni Putinovy "továrny trollů" udělil ruský soud symbolické odškodné jednoho rublu

18. 8. 2015

Soud v Rusku nařídil tajné Putinové "továrně na propagandu", aby vyplatila jeho bývalé zaměstnankyni Ljudmile Savčukové symbolické odškodné jednoho rublu. Tzv. Agentura pro internetová studia, která najímá lidi na psaní prokremelské propagandy z utajované petrohradské adresy, se stala terčem žaloby bývalé zaměstnankyně Ljudmily Savčukové za to, že údajně nevyplácená řádně mzdy a neposkytla zaměstnancům řádné pracovní smlouvy. Savčuková je novinářkou na volné noze a tvrdí, že se záměrně nechala zaměstnat jako vládní internetový troll, aby instituci odhalila.

Poté, co se obě strany dohodly na tom, že Savčuková dostane odškodné ve výši jednoho měsíčního platu, rozhodl soudce, že k tomu obdrží ještě symbolický jeden rubl odškodného. Zaměstnanci "Institutu pro internetová studia" bombardují fóra nejrůznějších serverů chválou Vladimíra Putina. Ruská vláda tvrdí, že s "Institutem" nemá nic společného.

Podrobnosti v angličtině ZDE

„Včera tanky, dneska banky“

18. 8. 2015

Pozvánka na veřejné shromáždění dne 21. 8. 2015

Místo: Klárov

Heslo: „ Včera tanky, dneska banky“

Ztráta suverenity cizím zásahem zvenčí:

Řecko 2015 a paralela se ztrátou suverenity ČSSR ze srpna roku 1968, kdy byl zardoušen demokratizační proces: tenkrát pod pásy tanků, nyní pod kanonádou bank a finančního sektoru EU.

47. výročí sovětské invaze považujeme za inspiraci k nutnému omezení dnešní moci bank

18. 8. 2015

Stanovisko „Doleva!ČSSD“ k výročí invaze a ke ztrátě suverenity zásahem zvenčí

tisková zpráva

V těchto dnech vzpomínáme na srpnové dny před 47 lety, kdy vojska Varšavského paktu přepadla Československo a násilím ukončila tehdy zcela ojedinělý pokus prosadit tzv. socialismus s lidskou tváří. Tehdejší reformní vedení KSČ prosazovalo demokratizaci společnosti, ne demokracii, proklamovalo loajalitu k Sovětskému svazu, ne neutralitu a občanům nabídlo více svobody, zrušení cenzury i politických represí a respektování lidských práv, ale ne multistranickou parlamentní demokracii. Přesto tehdejší vládci Kremlu vnímali Pražské jaro 1968 jako smrtelnou hrozbu pro celý totalitní systém sovětského bloku. Obávali se, že se takto mohou „nakazit“ i další satelitní státy tábora, a proto vyslali půlmiliónovou armádu, která okupovala Československo 22 let a novou realitou se staly tzv.normalizace a omezená suverenita.

Vykořisťování imigrantů se stalo základem naší ekonomiky

17. 8. 2015

Britská pravice předstírá, že je tvrdá na imigranty, ale prosazuje podnikatelský model, který na nich závisí

Když hovořil britský ministr zahraničí Philip Hammond o hrozbě "nájezdnických imigrantů" v Calais, rozhodla jsem se napsal o příbězích stovek zahraničních dělníků, s nimiž jsem se setkala za více než desetiletí, co píšu o jejich životech v Británii, konstatuje Felicity Lawrence, o lidech, kteří pracují pro mainstreamovou ekonomiku, i když jsou skryti ve vedlejších kontraktech. Pracují v potravinářství, ve stavebnictví, v péči o staré a nemocné lidi, pracují jako uklízeči a v restauračním sektoru.

29312

Mnozí mladí Češi nemají šanci naučit se demokracii: rodiče jim to nedovolí

Jak se reprodukuje xenofobie

17. 8. 2015 / Bohumil Kartous

Blahobytně vyhlížející česká rodina u hotelové snídaně v rakouském Bad Gasteinu. Matka a otec okolo pětačtyřiceti, dvě dcery na prahu dospělosti, syn v předškolním věku. Na obrazovce v místnosti běží Euronews a právě vysílají záběry z řeckého ostrova Kos, kde se tísní tisíce uprchlíků ze zemí postižených válkou či terorem. Na záběrech jsou matky s malými dětmi, které čekají na příděl potravin a vody. V jejich očích se odráží strádání a zoufalství. Jedna z dcer očividně empaticky pronesla "to je hrozné".

Nato její poněkud obézní matka, nad plným talířem jídla v alpském středisku, prohodila cosi o tom, jak "zneužívají ty děti" a pak pohrdlivě dodala, že se "to všechno chce dostat do Británie". Splnila tak svou výchovnou roli: "vysvětlila" svým dětem fenomén současné imigrace a jednoznačně jim zkalibrovala jejich hodnotová měřítka. Zatímco její dítě projevilo empatii s lidským utrpením, ona sama okamžitě jakýkoliv soucit popřela a vystavila jej opovržení. Podobně jako mnoho dalších českých rodičů tak zajistí, aby se z jejich dětí vyvinuli stejní ignoranti, jako jsou oni sami. Reprodukce xenofobie v přímém přenosu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20135