Měnící se tvář války v 21. století

19. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Válčení se mění - a nejen těmi nejzřejmějšími a nejviditelnějšími způsoby. Ano, jsou tu nové technologie, nově asertivní protivníci a nové ideologie. Ale abyste plně pochopili jak se válka vyvíjí, musíte prozkoumat širší kontext, v němž bojujeme, napsala Audrey Kurth Croninová z George Mason University pro The Strategist.

Vzniká tektonický zlom, postupně, ale vytrvale, o němž zřídka uvažujeme jako o součásti války. Ale přímo ovlivňuje, čemu ozbrojené síly čelí na bojišti, nyní i v budoucnosti. Zde jsou dvě podceňované dimenze změny.

Za prvé, mobilizace. Došlo k transformaci prostředků a cílů mobilizace - tj. jak se dotýkáme lidové vášně, která je motorem války. Tento pohled není nový: Psala jsem o tom před deseti lety a nazvala to "kybermobilizací".

Došlo k dramatické změně v přístupu k informacím, včetně zlepšení veřejného přístupu, k výraznému snížení nákladů, zvýšení frekvence zpráv a využití obrazu na Internetu. Ve výsledku se ovlivňování lidových vášní zjednodušilo: Řada typů aktérů, státních i nestátních, může předložit mobilizující argument, který manipuluje diasporové komunity a utváří identitu.

Když jsem o tom psala poprvé, nebyla jsem si jista, jestli převládnou pozitivní nebo negativní aspekty dostupnosti informací. Jakkoliv věřím v dlouhodobou moc demokracie, vzorec v krátkodobé perspektivě představuje politická polarizace a nárůst mocného "šedého" světa kriminálních sítí, gangů, teroristických skupin, pašeráků lidí, válečných podnikatelů, povstalců, sektářských zabijáků, státy podporovaných banditů a prostředníků.

To je špatná zpráva pro ty, kdo si cení stability a předvídatelnosti. Aktéři všeho druhu mohou ovlivnit široké populace, zformovat nové identity, zmobilizovat je, aby se připojili k jejich věci, indoktrinovat nebo inspirovat je, aby doma provedli násilné útoky. Autoritativní státy zvyklé manipulovat publikum z toho mohou také těžit. To, čemu říkáme "hybridní válčení", je pouze symptomem tohoto procesu.

Druhá klíčová dimenze změny spočívá v inovaci. Ve 20. století byla vojenskotechnická inovace v plné míře záležitostí států, armád a složitých systémů. Soukromý sektor typicky profitoval z hlavních systémů nejprve vyvinutých pro armádu. Nyní se proces obrátil. Rušivé změny pocházejí z inovací, které nevznikají dokonce ani na dohled od armád - ale výrazně ovlivňují, co armády dělají, včetně toho, jestli zvítězí, nebo ne.

Když ministr obrany Ash Carter vyjadřuje obavu, že Amerika ztrácí svůj technologický náskok, nesouhlasím s ním. Neztrácíme jej: Vzdali jsme se ho už před lety.

Difúze kritických technologií pohánějících tuto proměnu proběhla v důsledku záměrné politiky americké vlády v 90. letech. Základní a aplikovaný výzkum financovaný z veřejných prostředků a pocházející ze 60., 70. a 80. let táhl technologický boom let 90. S podporou federální vlády se z ARPANETu stal Internet. Z peněz daňových poplatníků vznikl systém GPS. Vyhledávač Google vznikl díky grantu National Science Foundation.

Apple nyní vynáší nějakých 40 miliard dolarů ročně, ale málokdo si uvědomuje, že všechny hlavní komponenty iPhonu byly odvozeny z amerických vládních programů, včetně mikročipů, dotykových displejů a Siri - systému aktivovaného hlasem. Existuje mnohem více příkladů.

Americká federální byrokracie byla v 90. letech čistým exportérem informačních technologií. Nyní je čistým importérem.

Proces přešel od konsolidace moci v rukou malého počtu ke sdílení - nebo přesněji prodávání - masám. Dnes jsou nejdůležitějšími změnami 3D tisk, robotika, informační technologie, umělá inteligence a mnohé další vznikající technologie ze soukromého sektoru, které musí americké a spojenecké armády shromáždit (nebo neshromáždit). A není to jen americký soukromý sektor, který útočí na přední pozice: Na základě toho, co jsme před dekádami sdíleli, se někdy nejvýznamnějšími vývojáři stali Číňané, Indové, nebo Evropané.

Obě tyto dimenze změny dohromady znamenají, že příčiny válek jsou hůře předvídatelné a smrtící zbraně přístupnější širšímu okruhu nepřátel. Ovlivňují, kdo bojuje, proč bojuje, kde bojuje a jakými prostředky.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
7036

Diskuse

Obsah vydání | 21. 8. 2015