Proruští vzbouřenci ignorovali lhůtu ukrajinské vlády, do níž se měli vzdát

14. 4. 2014

Ultimátum, které vydal prozatímní ukrajinský prezident proruským aktivistům, kteří okupovali vládní budovy na východě země, aby složili zbraně, jinak dojde k "protiteroristické" operaci, vypršelo, aniž by obě strany učinily jakékoliv kroky.

Lhůta - 9 hodin ráno místního času - minula, poté, co se v New Yorku sešlo mimořádné zasedání OSN a Rusko charakterizovalo hrozbu Ukrajiny, že zmobilizuje armádu, jako "zločinecký rozkaz".

Prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov řekl v pondělí, že operace začne brzo. V neděli večer v televizním projevu k národu přislíbil amnestii pro ty, kdo nestříleli na bezpečnostní jednotky, pokud složí zbraně a opustí okupované vládní budovy.

V neděli proruští aktivisté okupovali další vládní budovy v doněcké oblasti. Kyjev a Washington obviňují Rusko, že podněcuje tyto akce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Důkaz, že dnešní kapitalismus ohrožuje civilizaci

13. 4. 2014

Na konferenci v Institutu pro nové ekonomické myšlení, která se minulý týden konala v Torontu, se zmiňovala nová kniha francouzského ekonomika Thomase Pikettyho Capital in the Twenty-First Century (Kapitál v jednadvacátém století) téměř při každé přednášce, píše v týdeníku Observer ekonom Will Hutton.

Dnešní společnost je silně znepokojena vznikem superbohaté třídy plutokratů a jejich dopadem na ekonomiku a na společnost. Piketty dokázal, že nynější míra astronomického bohatství úzké třídy plutokratů nyní ohrožuje samotnou budoucnost kapitalismu.

Farmaceutická firma GlaxoSmithKline "podplácela lékaře v Polsku"

14. 4. 2014

Farmaceutická firma GlaxoSmithKline čelí žalobě, že podplácela lékaře v Polsku, aby předepisovali její léky. GlaxoSmithKline už předtím čelila obvinění z korupce v Číně a v Iráku.

Bývalý obchodní zástupce firmy GlaxoSmithKline sdělil televizi BBC, že obchodní zástupci firmy GlaxoSmithKline platili úplatky lékařům v Polsku, aby předepisovali její léky. Obvinění se bude vysílat v investigativním pořadu televize BBC Panorama v pondělí večer. Jarek Wisniewski svědčí v pořadu o tom, že v roce 2010 pracoval na marketingovém programu v Polsku, jehož cílem bylo prosazovat lék Seretide proti astmatu.

Rizika východního vektoru

14. 4. 2014 / Ilona Švihlíková

Spolu s rozvířenou debatou o tom, jak a kde má brát EU plyn, se objevila informace o ruské "pomstě" a její větší spolupráci s Čínou v energetické oblasti. Poněkud se zapomíná na to, že jednání v rámci "východního vektoru" probíhají již dlouho a že nedávno dokončený ropovod ESPO (East Siberia Pacific Ocean) je jedním z důkazů měnící se obchodní orientace Ruska. Ještě závažnější jsou plány na rozšíření kapacity ESPO do čínského Daquinu, ze současných 0,3 mb/d na 1,6mb/d.

Diverzifikace u ropy je tedy v podstatně pokročilejší fázi než u zemního plynu. Jedním z důvodů je i to, že ropa je flexibilnější komodita. Může být přepravována jak ropovody tam, kde se očekávají dlouhodobá a stabilní odběrní místa, tak i tankery, aniž by tato přeprava vyžadovala vyšší náklady.

DEBATNÍ KLUB:

Miloslav Soušek a Alexandr Barabanov o Ukrajině

14. 4. 2014Ukrajina je stát, který má, měl a mohl by mít podporu Západu i Ruska. Obě strany od Ukrajiny něco chtějí a v České republice občas jen můžeme hádat co to vlastně je. Pro lepší porozumění problémům je možné zalistovat v historických análech, přečíst si různé analýzy a komentáře. Když máte televizi, můžete si ji pustit a sledovat, poslouchat názory, komentáře a spoustu dalšího, co je prezentováno jako zpravodajství. Nebo se můžeme pokusit hovořit přímo s lidmi, kteří na místě jako je Krym a Ukrajina byli, žijí tam a něco konkrétního vědí a jsou ochotní nám to sdělit. Volíme tedy možnost nesledovat Českou televizi a nečíst iDnes. Zveme do Debatního klubu dvě osobnosti, které jsou ochotné se s námi podělit o své názory.

Miloslav Soušek je starosta Vysokého Mýta a navštívil Krym jako nezávislý pozorovatel v době probíhajícího referenda vyhlášeného krymským parlamentem, v němž obyvatelé ukrajinské Autonomní republiky Krym a města se zvláštním statutem Sevastopol 16. března 2014 hlasovali pro přičlenění Krymu k Ruské federaci. Alexandr Barabanov je podnikatel původem z ukrajinského Kyjeva, žijící dlouhodobě v České republice, který má na události spojené s převratem osobní názor o který je ochoten se s českou veřejností podělit.

Zelení: ODS a ČSSD rozjely nefér kampaň - zablokovaly všechna veřejná prostranství v Praze

14. 4. 2014

Tisková zpráva Strany zelených v Praze

Velká náměstí, okolí stanic metra a velkých obchodních center -- ve všech těchto místech se mají každý den konat po několik týdnů předvolební shromáždění ODS. Ta nahlásila úřadům shromáždění až 500 lidí na každý den nejen pro volby do Evropského parlamentu, ale již i pro komunální volby konané v polovině října. ODS a ČSSD se tak snaží vyšachovat ostatní strany.

Na nahlášených místech se však obvykle žádné akce nekonají. Ve skutečnosti jde totiž o snahu znesnadnit přístup k atraktivním lokalitám politické konkurenci. Zelení proto vyzývají pražské organizace ODS a ČSSD, aby od blokování veřejných prostranství upustily, resp. s nahlášením shromáždění doručili magistrátu generelní souhlas s konáním shromáždění jiných politických subjektů.

"Populismus", "údajný" a "samozvaný" v restauraci U Žolíka

14. 4. 2014 / Cyril Podolský

"Tak a je to tady!" bouchl pan Dostál pěstí vzteky do stolu, až se roztřásly půllitry. V hospodě U Žolíka to po televizních zprávách zrovna vřelo. "Jakoby už tak nebyly fronty u pokladny k nevydržení. Teď tam prostojím půlden, hergot! A všechno kvůli jednomu šmejdovi."

"Nemáš pravdu, Jardo," ohradil se mašinfíra Karel Jiráň. "Já to četl ráno v novinách. Ten Hartl není šmejd, on to přece vůbec neudělal."

"Udělal, Karle, udělal! To's četl špatně. Hartl je zloděj. A měl by sedět! Já tady ty noviny mám." rozčiloval se Jaroslav Dostál, tiskař.

"No to je paráda! Já je tady mám taky, vole!" plácnul ho dobrácky Jiráň po zádech.

Facebook odmítl zrušit další stránku, obsahující hate speech

13. 4. 2014

Upozornil na to na Facebooku Rob Cameron, pracovník Českého rozhlasu a pražský stringer pro BBC:

Informovali jste nás, že stránka Požadujeme veřejnou popravu výkonného ředitele Romea, o.s., Zdeňka Ryšavého obsahuje hate speech nebo nenávistné symboly.

Status: Tato stránka nebyla odstraněna.

Děkujeme vám, že jste našli čas informovat nás o něčem, o čem se domníváte, že to může porušovat naše komunitní normy. Informace od vás jsou důležitou součástí snahy učinit Facebook bezpečným a přívětivým prostředím.

Zkoumali jsme stránku, o níž jste uvedl, že obsahuje hate speech či symboly, a zjistili jsme, že naše komunitní normy neporušuje.

You reported Požadujeme veřejnou popravu výkonného ředitele Romea, o.s., Zdeňka Ryšavého for containing hate speech or symbols.

Status This page wasn't removed

Thank you for taking the time to report something that you feel may violate our Community Standards. Reports like yours are an important part of making Facebook a safe and welcoming environment.

We reviewed the page you reported for containing hate speech or symbols and found it doesn't violate our Community Standards.

Na co zemře západní civilizace

12. 4. 2014 / Boris Cvek

Ve včerejším vydání The Times Literary Supplement recenzuje Edward N. Luttwak knihu Luka Hardinga The Snowden Files (Guardian Books/Faber). V této recenzi najdeme drtivá tvrzení o "fungování" amerických tajných služeb. Myslím, že logika tohoto "fungování", jak bude ukázáno v mnou přeložených citacích, je typická nikoli pouze pro tajné služby, ale pro mnoho velkých institucí, které žijí "svůj život" mimo skutečný veřejný dohled.

"S koncem studené války stoupalo nebezpečí, že ti, kdo byli v parlamentu rozpočtově prozíraví, by mohli prohlédnout situaci (BC: v tajných službách) a vyžadovat masové propouštění. Terorizmus byl tedy vítanou novou příležitostí, zpočátku ne však tak slibnou."

DEBATNÍ KLUB:

Ondřej Chládek a Václav Pecka o řízení státu

14. 4. 2014Ve veřejném prostoru dnes zaznívají hlasy, že stát nelze řídit jako podnik. To je nepochybně pravda. Vůbec to však neznamená, že při řízení státu netřeba respektovat principy a sociálně ekonomické zákonitosti, platící pro řízení podniku. Ačkoli pro nejrůznější lidské počínání jsou dnes vyžadovány kvalifikaci potvrzující certifikáty, školení, zkoušky a přezkoušky, nejméně pro tři nejdůležitější obory to však neplatí: založení rodiny a výchova dětí, výkon povolání správného kapitalisty a volené, dokonce i jmenované politické funkce. Mlčmo předpokládáme, že potřebná kvalifikace je v těchto případech "dána shůry" sama od sebe, netřeba ji získávat ani prověřovat. Autorem textu je Ondřej Chládek, člen představenstva stavebního holdingu Enteria, který přijal pozvání do Debatního klubu stejně jako Václav Pecka, který pracuje v oboru public relations a public affairs již 16 let. Jeho specializací jsou politické a systémové analýzy, sociologické výzkumy a zejména public affairs napříč celým politickým spektrem.

Zbytečný vesmír

13. 4. 2014 / Sandra Wain

Byl snad vesmír stvořen k trápení? Byl snad svět stvořen k tomu, aby v něm jeden tvor trápil druhého? Vždyť samotný akt stvoření je projevem utrpení, tj. napětí, které explodovalo, aby vymizelo. Nějak se to vyhánění utrpení utrpením nepovedlo. Alespoň zatím nikoliv.

Americká velvyslankyně u OSN:

Nepokoje na Ukrajině mají "charakteristické rysy zasahování Moskvy"

13. 4. 2014

Ukrajinské jednotky v neděli bojovaly na život a na smrt na východě země s neznámými ozbrojenci. Čelná americká diplomatka obvinila Moskvu, že provádí další intervenci krymského stylu.

Posléze v neděli vydalo ruské ministerstvo zahraničí na facebooku prohlášení, v němž se praví: "Nyní to zvlášť závisí na Západě, zda bude možno se na Ukrajině vyhnout občanské válce."

Samantha Power, americká velvyslankyně u OSN, se vyjádřila, že nepokoje na Ukrajině mají stejné charakteristické rysy jako nedávné události na Krymu, kde neidentifikované jednotky okupovaly vládní budovy předtím, než poloostrov anektovalo Rusko.

Co jsme opravdu (ne)chtěli

12. 4. 2014 / Marek Řezanka

Sylva Šporková ve svém článku "Lidé kapitalismus chtěli" (BL, 11. 4. 2014) v posledním odstavci píše: "Takže říkat, že Češi v roce 1989 nechtěli kapitalismus, je buď hloupost (kterou u autora nepředpokládám), propaganda nebo nedostatek informací. Nakolik se druhé dva důvody na názoru Jamese Krapfla podílejí, nedokážu opravdu posoudit."

Chtěli jsme tedy v roce 1989 kapitalismus? A pokud ano, jaký? Kapitalismus je totiž systémem, jenž prochází od svého počátku poměrně významnými změnami a taktéž různými stadii. V současnosti mu dominuje neoliberální doktrína v šatech státního kapitalismu, jenž chrání zájmy nadnárodních společností -- ale již méně občanů. Hegemony této fáze kapitalismu se stávají Čína a Rusko. Je to fáze, která vize nějakého volného trhu nechala toliko na papíře. Je to fáze, která likviduje sociální stát, onen welfare-state, který měl být v Evropě zárukou míru a sociálního blahobytu.

XV. seminář České Händelovy společnosti

Dvorní skladatel mocného krále Slunce Ludvíka XIV. - monsieur Jean-Baptiste de Lully

14. 4. 2014

Program:

Dvorní skladatel mocného krále Slunce Ludvíka XIV. - monsieur Jean-Baptiste de Lully

Přednášet bude PhDr. Radek Menoušek, muzikolog, hudební skladatel a barokista.

Pondělí 14. dubna 2014 od 18.00 hodin.

Učebna č. 16 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 - Holešovice, v sousedství stanice metra "Nádraží Holešovice" (trasa "C").

Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Cesta na místo konání: Vzhledem k vlakovému nádraží Praha-Holešovice vystoupíme z podzemí metra na opačném konci. Při výstupu ze stanice metra uvidíme přímo proti sobě žlutou školní budovu. Po značeném přechodu vlevo od zastávek tramvají č. 12 a 24 přejdeme koleje a vydáme se rovně podél zeleného plotu vlevo od školní budovy. Do školního areálu vstoupíme po pravé straně v pořadí druhým vchodem. Po schodech vystoupíme do I. patra, kde přímo naproti schodišti přijdeme k učebně č. 16.

Další podrobnosti ZDE

Ukrajinské jednotky zasahují proti "teroristům" v Slavjansku

13. 4. 2014

Ukrajinské bezpečnostní jednotky zahájily "protiteroristickou" operaci ve snaze osvobodit město Slavjansk na východě země z rukou separatistů, uvedl v neděli ukrajinský ministr vnitra.

Zatímco Washington oznámil, že americký viceprezident Joe Biden pocestuje dne 22. dubna do Kyjeva, aby vyjádřil podporu ukrajinské vládě, ta dala instrukce obyvatelům Slavjanska, aby nevycházeli z domovů, protože se očekávají střety mezi proruskými extremisty, kteří v městě okupovali vládní budovy, a ukrajinskými bezpečnostními jednotkami.

Avakov: Povstání na východě Ukrajiny je "ruská agrese"

12. 4. 2014

Úřadující ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov tvrdí, že probíhající útoky proruských separatistů na východě země jsou ruským "aktem agrese".

Avakov prohlásil na svém facebookovém profilu, že jednotky ministerstev vnitra a obrany "uplatňují plán operační reakce" na útoky protestujících. Ty v podvečer zasáhly policejní stanice a další vládní budovy v několika sídlech na východě Ukrajiny.

Mašínovský mýtus

11. 4. 2014

Představení knihy Josefa Švédy

úterý 15. dubna v 19.00 hodin

Centre francais de recherche en sciences sociales - CEFRES (Štěpánská 35, Praha 1)

účast přislíbili: autor, Muriel Blaive, Kamil Činátl

K situaci na Ukrajině

11. 4. 2014 / Boris Cvek

Občas se zdálo, že svržení prezidenta Janukovyče představovalo boj proto oligarchům, ekonomické kriminalitě a ožebračování lidí ze strany boháčů. Stačilo si přečíst články o obscénním luxusu v Janukovyčově paláci, o neuvěřitelném zbohatnutí jeho syna atd. Nicméně co je reálným výsledkem revoluce? Pomiňme Tymošenkovou, pomiňme nejnadějnějšího kandidáta na příštího prezidenta, oligrachu Porošenka... teď totiž, zdá se, konečně vstoupila na scénu, dostupnou běžnému pozorovateli, Realita. Cituji:

O ukradené československé revoluci z roku 1989

17. 11. 2018 / Jan Čulík

James Krapfl, Revolution with a Human Face. Politics, Culture and Community in Czechoslovakia, 1989-1992. Ithaca a Londýn. Cornell University Press, 2013. xxi, 260 str.

(Tato recenze zde původně vyšla dne 10. dubna 2014. Knihu nyní vydalo česky nakladatelství Rybka Publishers ZDE)

Hlavním problémem většiny studií o demokratické revoluci z roku 1989, upozorňuje historik James Krapfl, je to, že se jí historikové zabývají téměř výlučně z hlediska mocenských elit. To, co si mysleli a jak jednali během revoluce 1989 obyčejní lidé, zatím většinou nikoho nezajímalo. James Krapfl však prostudoval obrovské množství informací, prohlášení, letáků a dalšího materiálu z prvních týdnů revoluce od roku 1989 a objevil celou řadu pozoruhodných, zapomenutých a zřejmě i potlačovaných informací.

Biflování v českých školách přežívá dodnes

11. 4. 2014

V září 2013 jsem zažila Ondřeje Hausenblase na vlastní oči, píše na Facebooku Marta Nachtman Josephson. Spolu s dalšími pedagogy nám na kurzu metodiky výuky češtiny pro dvoj- a vícejazyčné děti ukazovali, jak rozvíjet kritické čtení a psaní. Nebyla to úplná novinka, protože podobné přístupy k jazyku jakožto prostředku sdělování a sdílení myšlenek používali francouzští učitelé na gymnáziu. Kontrast tohoto přístupu se standardní výukou se ukázal v plné síle, když jsme následně navštívili hodinu češtiny v deváté třídě jedné pražské základní školy. Prý to je velmi progresivní škola. Žáci seděli, učitelka četla úryvek z klasika a následně poručila, aby si žáci otevřeli sešity a zapsali si do nich shrnutí díla, které slovo od slova nadiktovala. Takto byl báječný Cervantes dokonale sterilizován a neutralizován.

K tomu: Ondřej Hausenblas: My děti neučíme, jen nesmyslně testujeme ZDE

"Drží mě v železech. Proč? Nejsem zločinec"

11. 4. 2014

"Nejsem svobodný. Drží mě v železech," říká Ramon Mendoza Pascual, 37, který je vězněn v americkém vazebním středisku pro imigranty v městě Tacoma ve státě Washington už od září r. 2013. Americká vláda celkem zadržuje v takových vazebních střediscích 34 000 osob. Mendoza, nezdokumentovaný přistěhovalec z Mexika, se postavil do čela série hladovek stovek dalších imigrantů, které vyvolaly podobné protesty ve vazebním středisku v Texasu a vyvolaly pozornost veřejnosti.

Šéfka MMF Lagardeová varovala světové politiky, že stále hrozí finanční krize

11. 4. 2014

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala světové politiky, že musejí udělat daleko více proti obrovské vládní a bankovní zadluženosti, která podle jejího názoru dále ochromuje hospodářský růst a podrývá stabilitu finančního systému. Lagardová zdůraznila, že politikové musejí spolupracovat na "opravách" veřejného sektoru a bankovních financí, aby se krize z r. 2008 neopakovala.

MMF chce povzbuzovat politiky v Evropě, v USA a v Japonsku, aby silněji zreformovali své trhy práce a odstranili předpisy, které omezují obchod. Volnotržní agenda MMF má otevřít trhy a podpořit růst, což má vytvořit nové pracovní příležitosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ProMoPro: Aneb je "v tom" Úřad vlády?

11. 4. 2014 / Miloš Dokulil

Snad jste o tom také slyšeli. Na Úřad vlády se sesypala pokuta ve výši 551 milionů korun. Je to s jinou číselnou optikou 51 milionů přes půl miliardy. A přitom nejde o žádný konkrétní hřích (či lapálii, anebo průšvih) zrovna této vlády. Mluví se o "kostlivcích ve skříni". Padala včera kolem této aféry dvě jména; bývalého premiéra Topolánka a tehdy jednoho z jeho ministrů, Vondry. Ne že by automaticky oni sami museli něco způsobit. Ale měli zodpovědnost. A byli těmi, kdo měli o celé záležitosti vědět. Vědět o tom. Ale také pak žádoucím způsobem konat. Což se zřejmě nedělo. Alespoň podle nyní zveřejňovaného verdiktu.

Zahraniční diplomaté v Edinburku:

Skotsko velmi pravděpodobně bude hlasovat pro nezávislost

11. 4. 2014

Ze zahraničních diplomatických kruhů v Edinburku se ozývá, že ve Skotsku došlo k podstatné proměně postojů vůči nezávislosti a že Skoti zřejmě v září budou hlasovat pro samostatnost. V Edinburku je téměř 50 zahraničních diplomatických misí a tamější diplomaté konstatují, že se skotské veřejné mínění v posledních měsících ostře staví proti londýnské vládě Davida Camerona. Jeden vysoký diplomat se vyjádřil, že si dříve myslel, že hlasování pro skotskou nezávislost je nepravděpodobné, nyní usuzuje, že "je pravděpodobné, i když to není jisté", že Skotsko bude hlasovat za nezávislost.

Salman Rushdie a další čelní indičtí umělci jsou znepokojeni pravděpodobným sektářským výsledkem všeobecných voleb v Indii

11. 4. 2014

Spisovatel Salman Rushdie, sochař Anish Kapoor a více než deset dalších čelných indických intelektuálů vyjádřili "vážné znepokojení" nad možností, že kontroverzní hinduistický nacionalistický politik Narendra Modi by se po nynějších volbách v Indii mohl stát premiérem. Modiho stoupenci ho vidí jako schopného administrátora, který oživí zpomalující se hospodářský rozvoj Indie. Potíž však je, že Modi má pověst hiduistického fundamentalisty, což by poškodilo sekularistický, pluralitní charakter Indie.

Modi byl ministrem ve státě Gudžarat, když tam vypukl požád ve vlaku s hinduistickými poutníky a usmrtil 59 lidí. Z incidentu byli obviňováni místní muslimové, vyvolalo to silné bouře, v nichž bylo usmrceno více než 1000 muslimů. Modi je obviňován, že proti vraždění muslimů neudělal nic a naopak ho údajně povzbuzoval, i když několik vyšetřování nenašlo proti němu dostatečně silné důkazy. Jeden z Modiho blízkých spolupracovníků však byl odsouzen spolu s příslušníky fundamentalistické hinduistické organizace.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Spojené státy odepřely Angele Merkelové přístup k jejímu svazku u NSA

11. 4. 2014

Americká vláda odmítá poskytnout Angele Merkelové přístup k jejímu svazku, který na ni vypracovala špehovací agentura NSA a odmítá zodpovědět Německem oficiálně předložené otázky ohledně amerického špehování občanů v zahraničí. Před plánovanou cestou německé kancléřky do Washingtonu to vyvolává napětí.

Merkelová se setká s Obamou za tři týdny, bude to její první návštěva v USA od doby, kdy z dokumentů, prozrazených americkým whistleblowerem Edwardem Snowdenem, vyplynulo, že NSA odposlouchávala její telefon.

29187

Tchajwanští studenti po třech týdnech protestů vyklidili okupovaný parlament

11. 4. 2014 / Jan Miessler

Tchajwanské slunečnicové hnutí zaznamenalo dílčí vítězství ve svém tažení proti kontroverzní smlouvě o volném obchodu s Čínou. Prezidentův vnitrostranický rival a předseda parlamentu Wang Ťin-pching odpůrcům paktu slíbil, že jeho projednávání bude odloženo, a obešel tím vládu prezidenta Ma Jing-ťioua, která chce i nadále v projednávání smlouvy pokračovat. Příslušníci slunečnicového hnutí, jehož jádro tvoří převážně studenti univerzit v hlavním městě Tchaj-peji, proto ve čtvrtek večer po třech týdnech opustili budovu tchajwanského parlamentu, který v polovině března obsadili na protest proti způsobu, jakým se vláda prezidenta Ma Jing-ťioua pokoušela smlouvu prosadit.

Vědci: Británie vyhodila 560 milionů liber na léky proti chřipce, jejichž efektivita není prokázána

10. 4. 2014

Británie r. 2005 nakoupila obrovské množství léků proti ptačí chřipce a r. 2009 proti prasečí chřipce, nezávislí vědci poukazují na to, že tyto léky jsou neefektivní.

Britská vláda vyplýtvala více než půl miliardy liber (18 480 miliard Kč) na nákup dvou léků proti chřipce, o nichž nebylo prokázáno, že by dokázaly zastavit šíření infekce či zabránit, aby lidé vážně onemocněli. Tvrdí to tým vědců, kteří analyzovali plná klinická data, získaná po čtyřletém boji.

Britská vláda vydala 424 milionů liber na nákup zásob léku Tamiflu a 136 milionů liber na nákup léku Relenza, pro případ chřipkové pandemie. Během epidemie prasečí chřipky r.2009 doporučila Světová zdravotnická organizace, aby si všechny země opatřily takovéto zásoby.

Zdravotnictví = naše Achillova pata?

10. 4. 2014 / Miloš Dokulil

Pokud nejde přímo o velkou armádu obětavých pracovníků v nemocnicích a v ordinacích, málokdo asi hned pomyslí, kolik to stálo úsilí, než jenom získali potřebnou kvalifikaci ti, kteří se nám možným či zrovna aktuálním pacientům věnují. Patří do zcela jiné kategorie, pokud se nějakými seriály tato činnost (někdy v mezních podmínkách života těch pacientů) popularizuje.

Angličtí absolventi univerzit budou splácet univerzitní školné až do věku 60 let

10. 4. 2014

Většina anglických univerzitních studentů, kteří nyní studují na anglických univerzitách (anglické vysokoškolské studium je nyní pouze tříleté! s minimálním počtem přednášek a seminářů) budou splácet své studentské půjčky až do věku mezi čtyřiceti až šedesáti lety. Tři čtvrtiny z nich nebudou schopni ani za třicet let dluh splatit. Po třiceti letech se nesplacený dluh automaticky anuluje.

Kus hadru mezi Západem a Východem

10. 4. 2014 / Přemysl Janýr

Skutečně, ať již autor stojí na jedné či druhé straně anebo se snaží o nezaujatost, základní přístup je vždy stejný: EU/NATO/Washington versus Moskva. Samotná Ukrajina je kus hadru, o který se Západ s Východem přetahují. Výsledek tomu odpovídá -- přetrhli ho. Jenomže se obávám že přehlédli, že se oběma vývoj vymkl a že další směr nebude určovat ani tak NATO a Putin, ale dynamika samotné Ukrajiny.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35487