O nepřiměřených reakcích na Milana Štěcha

17. 6. 2017

Blbneme, přátelé, blbneme, napsal Jiří Hlavenka na Facebooku.

Některá slova, která použil předseda senátu Štěch vůči živnostníkům jsou ovšem nepřijatelná a rétorické obraty o "neefektivním využití lidí z národohospodářského hlediska" mu patří s velkou chutí omlátit o hlavu. Sociální sítě a diskuse se tedy zahemžily záplavou většinou jednoslovných odsudků na jeho adresu, kde "vůl" nebo "idiot" patří ještě k těm laskavějším.


Najeli jsme všichni na stejnou notu: člověk, s jehož názorem nesouhlasíme, je idiot. Hnusí se nám po právu Zeman, který označuje svoje názorové odpůrce za idioty, nicméně přejmeme jeho metodu a chováme se v obráceném gardu úplně stejně. To je dost zlé.

Nejsme navíc schopní ve "slovech" najít "myšlenku", smysl sdělení, podstatu, byť je to formulovaného blbě. Podstata je přitom takováto:

1) Nemalá část "živnostníků" žádnými živnostníky není, ale fungují v jakémsi lépe či hůře maskovaném švarcsystému. Tito lidé v realitě bouchají od-do ve fabrice tak jako každý jiný zaměstnanec, ale "de iure" jsou živnostníky pracující i pro 2-3 spřízněné pracovní agentury současně (důvod: kvalitní maskování švarcíku). Toto je regulérní a masívní problém, a Štěch na něj po právu upozornil.

2) U skutečných živnostníků a drobných podnikatelů (malozemědělci, řemeslníci, hospodští, provozovatelé dalších lokálních služeb) pak jde o jejich daňové a odvodové zvýhodnění proti zaměstnancům.
Přitom nikdo - dokonce ani Štěch - nevolá po tom, aby byli v této věci zcela zrovnoprávněni se zaměstnanci. Zvýhodnění živnostníků a podnikatelů je naprosto správné a na místě: požívají totiž podstatně menší ochrany oproti zaměstnancům, přesněji řečeno nepožívají ochrany skoro žádné.
Nejde tedy o zrušení jejich zvýhodnění, ale o debatu, zda daňová a odvodová výhoda přece jen není příliš velká: protože tam kde zaměstnanec odvádí tři koruny, odvádí živnostník jednu kačku. Je nebo není? O tom bychom měli kvalitně, pečlivě, do hloubky diskutovat.

Místo toho celou složitou a důležitou problematiku odbudeme slovy "Štěch je idiot"; Ovčáček likes this. Blbneme, přátelé, a zblblým lidem se snadno vládne.

0
Vytisknout
6492

Diskuse

Obsah vydání | 20. 6. 2017