Co by musela udělat sociální demokracie, kdyby chtěla být pokládána za sociální demokracii

19. 6. 2017 / Petr Fiala

 

Současný pokles ve volebních preferencích Sociální demokracie by na ni mohl mít i pozitivní dopad, pokud by vedl k její podstatné proměně, ne jen k personálním změnám, jež už byly ohlášeny. Podstatnou proměnou by byla změna její politiky, a to především v oblasti práce a zaměstnanosti, tradičním jádru sociálnědemokratické politiky.
 V centru současné politiky v této oblasti je pojem "lidské zdroje." Jenomže zdroje čeho? Peněz? Energie? Krve? Orgánů?

Pojem se do českého právního řádu dostal pravděpodobně Úmluvou o poradenství pro volbu povolání a odborné výchově pro rozvoj lidských zdrojů (v orig. Human Resources Development Convention), která byla přijata Mezinárodní organizací práce (čti: Mezinárodní organizace pro zotročení) v roce 1975 a do tehdejšího Československa byla přenesena vyhláškou ministra zahraničních věcí č. 141/1980 Sb.
 Sousloví "lidské zdroje" se od té doby objevovalo v českém právním řádu často, nezměnila to ani změna politického režimu, ani žádná z následujících vlád, které se od sebe sice lišily, ne ovšem pokud jde o deficit myšlení. (ODS dokonce měla po jistou dobu heslo "Myslíme jinak", nikdy ovšem neobjasnila, co tím vlastně myslí...)

Strany u moci se střídaly, zotročení zůstalo. Myslím, že tady by Sociální demokracie mohla najít dobrý bod pro nový začátek...
0
Vytisknout
5196

Diskuse

Obsah vydání | 21. 6. 2017