11553

Přestože ve středu zveřejní Mayová svůj vládní program, se severoirskými fundamentalisty nedosáhla dohody

21. 6. 2017Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová zveřejní ve středu v rámci tzv. "Královnina projevu" program své vlády na nadcházející parlamentní období (vládní program tradičně čte královna). Programu bude dominovat brexit, dosud nikdo z britských politiků nemá odvahu vystoupit a rozumně říci, že brexit je nesmysl, přestože se program odchodu Británie z Evropské unie stává každým dalším dnem šílenějším a nerealističtějším.
 6418

Generální tajemník NATO varoval Rusko

21. 6. 2017

Šéf NATO Jens Stoltenberg sdělil Deutsche Welle, že cvičení aliance v Pobaltí má vyslat silný odstrašující signál Moskvě. Tisíce vojáků zde nacvičují, co dělat v případě invaze.

Rozhovor Britských listů 114:

V Československu byla tma

16. 6. 2017Jan Čulík hovoří s Peterem Larssonem, švédským aktivistou, který od sedmdesátých let prosazoval ve Švédsku věc československé svobody, s Jiřím Pallasem tam založil Nadaci Charty 77 a v nakladatelství Šafrán vydával desky českých folkových zpěváků. Peter Larsson také řídil cestovní kancelář, která přivezla do ČR během let půl milionu Švédů. Dodnes ve Švédsku šíří povědomí o České republice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. června 2017.
  

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 11629

Londýnský starosta vyhlásil nouzový stav znečištění vzduchu kvůli vedru - co Praha?

21. 6. 2017


Londýnský primátor Sadiq Khan aktivoval nouzový režim znečištění vzduchu kvůli vedru v britském hlavním městě. Ve středu má dosáhnout v Londýně teplota 34 stupňů Celsia. Při příletu do Prahy každý člověk okamžitě cítí, že míra znečištění vzduchu v českém hlavním městě je daleko horší než v Británii - kdy tam bude vyhlášeno varování?

Mluvčí londýnského primátora konstatoval: "V důsledku pokračujícího horka se na středu předpovídá vysoká míra znečištění vzduchu, zejména vedle rušných ulic. Proto Londýn vyhlašuje nouzový stav."

V Bruselu zastřelila policie osobu, která se pokusila o atentát

21. 6. 2017Na hlavním nádraží v Bruselu se kdosi pokusil odpálit sebevražedný pás s výbušninami a došlo k malé explozi, nikdo nebyl zraněn. Policie ho zastřelila.  K incidentu došlo mezi 20. a 21. hodinou v úterý večer. Nádraží bylo evakuováno.Podrobnosti v angličtině ZDE

Muž který věděl příliš mnoho

21. 6. 2017

Jeho jaderné výzkumy pomohly soudcům zjistit, že bývalý ruský špion Alexandr Litviněnko byl zabit - pravděpodobně na Putinův příkaz. Několik měsíců po vynesení rozsudku byl vědec sám nalezen ubodaný dvěma noži. Policie to považovala za sebevraždu, ale představitelé amerických zpravodajských služeb mají podezření, že šlo o vraždu.
 11628

Třetí nejčastější příčinou dětské úmrtnosti v USA je střelba

21. 6. 2017

Máloco dokáže tak zlomit srdce jako příběhy dětí, které byly zraněny nebo zabity střelbou. Není těžké je najít: Jen v červnu v Jižní Karolíně šestiletý syn nešťastnou náhodou zastřelil čtyřletého, v Indianě otec náhodou zastřelil devítiletou dceru a osmiletý chlapec z Mississippi byl nešťastnou náhodou střelen do hrudi. Jeho prarodiče ho odvezli do nemocnice, ale o 45 později zemřel. Naneštěstí seznam zastřelených dětí pokračuje.
 11627

Jak firma Google prohlubuje v ČR islamofobii

20. 6. 2017 / Jan Čulík
Zadejte si do Googlu pro vyhledávání obrázků český výraz "muslimové". Objeví se vám série nepřátelsky, nenávistně a cize vyhlížejících lidí. Google šokujícím způsobem dokonce najde i na stránkách islamofobního serveru IVČRN fotografii asi stovky mrtvol, které uhořely při katastrofě tankeru vezoucího benzín v Nigérii r. 2012, kdy se lidi po jeho havárii snažili nabírat do krajiny rozlitý benzín, a ten pak explodoval. IVČRN připisuje tuto katastrofu iracionálně muslimům.

Google nic nekoriguje - nechává islamofobní nesmysly fungovat.

Zadejte si do Googlu pro vyhledávání obrázků anglický výraz "muslims". Soubor fotografií, který se vám objeví, je daleko normálnější. Procento islamofobních obrázků, vyjadřujících nenávist je daleko menší. Objeví se vám množství fotografií, zdůrazňujících vstřícnost a přátelskost muslimů a islámské komunity.

Mezinárodně šíří tlak, aby velké digitální firmy jako Google konečně začaly zasahovat proti šíření nenávisti na svých sítích. Kdy to začne dělat Google v České republice a kdy vyloučí ze svého vyhledavače například IVČRN?

K tomu: Na Západě probíhá ostrá debata, v jejímž rámci jsou internetové firmy jako Google, Facebook a Twitter ostře kritizovány, že nezasahují proti nenávistným, lživým a rasistickým materiálům na svých sítích. Připravují se zákonná opatření, která donutí digitální firmy, aby nenávistný obsah odstraňovaly. Nejdále jsou tato opatření v Německu a v Británii.

 11626

Facebook a Twitter jsou zneužívány k rozsáhlé politické manipulaci občanů

20. 6. 2017Studie ze sedmi zemí zjistila, že jednotlivci i vlády systematicky zneužívají sociálních sítí k šíření lží, dezinformací a propagandy


V Rusku je 45 procent vysoce aktivních účtů na Twitteru automatických, provozují je roboti. Na Tchajwanu vedly tisíce zkoordinovaných, i když nikoliv plně zautomatizovaných účtů šířících propagandu z komunistické Číny kampaň proti tchajwanské prezidentce Tsai Ing-wen. Sociální sítě jsou mezinárodním bojištěm pro špinavou politiku, zjistil soubor studií z Oxfordské univerzity.
 11490

Radujme se již z (po)volebních perspektiv?

20. 6. 2017 / Miloš Dokulil

 


Agentura STEM podle svých posledních výsledků (jak mnozí z nás buďto vědí, anebo tuší) přiřkla hnutí ANO již takové procento příznivců, že by to již v počtu poslanců do Parlamentu ČR vydalo skoro na jejich polovičku; tj. 92 mandátů z 200 (a 32,8 %). Pro ČSSD – až na třetím místě – jenom těch procent je nyní pouze 11,4 %! Pouhá třetina voličů vůči novému pretendentu na příští vládní trůn; o zakřiknutém postavení v poslanecké sněmovně taky (ne)mluvě. Je za takových okolností vůbec ještě nějaký záchranný pás pro ČSSD jako teoreticky potenciálního pretendenta na vládní trůn? (Ne že by byla čáka na možné vítězství pro ČSSD v těch volbách na blízký a viditelný dohled!)

 11625

Irák: civilisté uvěznění boji v Mosulu musí být odsunuti a ošetřeni

20. 6. 2017

tisková zpráva


Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) je silně znepokojen situací desetitisíců civilistů „uvězněných“ boji Mosulu, neboť vojenské operace zesílily právě v hustě osídleném starém městě.

Civilistům musí být především umožněno oblast opustit a vyhledat zdravotní péči. Podle Kathariny Ritz, vedoucí Delegace MVČK v Iráku, „je zcela zásadní, aby civilisté ranění v oblastech bojů byli bez prodlení odsunuti do nejbližšího zdravotnického zařízení.“

Teroristu zachránil hrdinný imám

20. 6. 2017

 

Teroristu, na něhož se vrhli rozzuření přítomní, poté, co do nich najel v noci na neděli na pondělí v londýnské čtvrti Finsbury Park, zachránil "hrdinný imám", jak píše britský deník Metro. Přesvědčil lidi, aby na teroristu neútočili a aby byl předán policii.
Bulvární pravicový The Sun: Imám zachránil maniaka útočícího na mešitu:

Daily Mirror: Hrdina z mešity:
Útočník byl sedmačtyřicetiletý Darren Osborne z velšského Cardiffu. Policie zaznamenala nárůst pravicového extremismu:

V pátek večer se konala ve Finsbury Park obrovská vigilie, kterou navštívili občané všech ras a vyznání:

Britská vláda konstatovala, že nebude tolerovat hate speech a islamofobii. Mnoho lidí na sociálních sítích poukazuje na to, že nenávist a islamofobii systematicky šíří protibritské ultrapravicové listy Daily Express a Daily Mail, vlastněné oligarchy, žijícími v daňových rájích:
Ministr britské konzervativní vlády Sajid Javid, sám muslim, zdůraznil, že vláda nebude tolerovat vyjadřování nenávisti vůči muslimům. Začněte zásahem proti ultrapravicovému tisku, apelují na něho občané:


 10025

Šokující stanoviska automaticky negenerují politicky motivované násilí

20. 6. 2017 / Daniel Veselý

Silně nesouhlasím s tvrzeními Karla Dolejšího, která předestírá v článku Je načase hovořit také o levičácké radikalizaci a terorismu. Je krajně pošetilé dávat do souvislosti střelbu na republikánské právníky, již má na svědomí stoupenec Bernieho Sanderse James Hodgkinson, s radikálními výroky Noama Chomského, jak naznačuje autor textu. Pes je totiž opět zakopán někde jinde, jak ostatně ukázala debata, kterou ozbrojený útok ve Spojených státech vyvolal.      

 11627

Průzkum veřejného mínění: Nejvstřícnější jsou Evropané vůči muslimům v Británii a ve Španělsku

20. 6. 2017


Dvě třetiny Evropanů zastávají názor, že Evropská unie by měla vůči Británii zaujmout ohledně brexitu tvrdý postoj. 65 procent dotazovaných osob v Belgii, v Německu, v Řecku, ve Španělsku, ve Francii, v Itálii, v Rakousku a v Polsku vyjádřilo názor, že zatímco by EU měla udržovat s Británii dobrý vztah, neměla by slevit ze svých základních principů.

Zvolení proevropského centristy Emmanuela Macrona ve Francii vedlo k podstatnému nárůstu popularity Evropské unie. Ekonomika eurozóny nyní také roste rychleji než ekonomika Británie či USA.
 11623

Sýrie: Ze země uprchlo pět milionů lidí a polovina z nich jsou děti

20. 6. 2017

Úterý je Světový den uprchlíků
 

Syrská uprchlická krize je snad největší humanitární krizí od ukončení druhé světové války. Ze Sýrii uprchlo více než 5 milionů lidí a více než 2,4 miliony z nich jsou děti. Dalších mnoho milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů v Sýrii, ale setrvávají na území své země.

V prvním čtvrtletí roku 2017 se registrovalo jako uprchlíci dalších 250 000 Syřanů. Celkový počet syrských uprchlíků v zahraničí dosáhl 5,1 milionu lidí, uvádí Úřad OSN pro uprchlíky UNHCR.

Největší počet syrských uprchlíků, tři miliony, je v Turecku. Od února 2017 jejich počet vzrostl o dalších 47 000.
Uprchlíci jsou podle oficiální definice osoby, které byly nuceny uprchnout z domova a ze své země, protože je ohrožen jejich život a jejich svoboda.

Proud syrských uprchlíků vznil po začátku občanské války v Sýrii r. 2011. Arabské jaro v Tunisku, v Egyptě a v dalších arabských zemích vyvolalo v Sýrii protesty, které začala krutě potlačovat syrská armáda. V Sýrii vznikla občanská vláda a země propadla složité válce mezi vládou, vzbouřeneckými skupinami a zahraničními mocnostmi.

Největší počty uprchlíků přijaly Turecko, Libanon, Jordánsko, Irák a Egypt. Další státy v Perském zálivu, včetně Saúdské Arábie, Ománu, Sjednocených arabských emirátů, Kuvajtu, Bahrainu a Kataru, také přijaly statisíce uprchlíků, avšak neuznávají uprchlický status, protože nepodepsaly konvenci o poskytování azylu uprchlíkům.

Jsou všichni syrští uprchlíci v Evropě? ZDALEKA NE!


Více než 65 milionů lidí bylo nuceně vyhnáno v roce 2016 ze svých domovů. Je to největší počet, jaký kdy byl zaznamenánm:


 11624

Neposílejte mi časopis Naše Praha

20. 6. 2017


Již delší dobu dostávám jako jistě i spousta dalších Pražanů do schránky vydání občasníku Naše Praha, který v rámci sítě Český domov vydává společnost Strategic Consulting s.r.o., která se mimo vydavatelské činnosti zabývá například i lobbyingem, či PR. Obvykle již pohled na titulní stranu časopisu, vyznačující se mnohdy až urážlivým citátem (záměrně?) vytrženým z kontextu rozhovoru s kdovíjakou celebritou uvnitř listu, mě odradí abych ho vůbec otevřel, píše Svatopluk Nevrkla.
 11616

Zapomenuté syrské ženy a děti na řeckém ostrově Chios jsou obětí násilí od policie i místní lidí

19. 6. 2017

Šestnáctiletý dětský uprchlík Erez, kterého místní lidé pobodali

Syrské dívky kolem dvaceti a pod dvacet v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Chios jsou systematicky zastrašovány. Jedna z nich byla nedávna unesena a znásilněna.

Patnáctiletá Amira patří k desítkám dětí bez doprovodu rodičů v táboře na ostrově Chios, které mají právo žádat o azyl v Británii podle tzv. zákonného Dubsova dodatku, který Cameronova vláda schválila pod tlakem lorda Dubse, jehož Británie přijala v roce 1938 jako dítě prchající ze střední Evropy před nacistickým vražděním. Podle tohoto zákonného dodatku se Británie zavázala, že přijme 3000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů, avšak konzervativní ministerstvo vnitra projekt přijímání těchto dětí náhle zastavilo poté, co pomohlo jen 480. Do Británie nebyl převezen jediný nezletilý uprchlík podle Dubsova zákonného dodatku.
 11613

Nebezpečný nacionalismus evropské levice

19. 6. 2017

Spíše než vyzdvihovat euroskeptiky populistické pravice by evropští levičáci měli podpořit politiku středolevicového francouzského prezidenta Macrona s cílem vytvořit silnější eurozónu. Alternativou je rozdělená levice a silnější pravice, píše v listu Spiegel Michael Sauga.
 11622

Chovanec ani Zaorálek nezosobňují žádný úspěch ČSSD

19. 6. 2017 / Boris Cvek

Hlavní problém sociální demokracie je po mém soudu v tom, že to, co tak hekticky v posledních měsících dělá, dělá ze strachu, z paniky nad klesajícími preferencemi. To není strategie silné strany s pevnými hodnotovými kořeny. A jaké by ty kořeny vlastně měly být? Opoziční smlouva a étos velkého předsedy, dnes prezidenta, který se přetavil v 1,5% voličské podpory ve sněmovních volbách 2013?

Populismus Paroubkův a zkrachovalý projekt strany LEV21, která byla – stejně jako SPOZ – vytvořena zejména proto, aby z trucu vzala ČSSD co nejvíce voličů (naštěstí Paroubek i Zeman přesvědčivě ukázali, že sami žádnou silnou stranu na zelené louce nepostaví)?

 11614

Je načase hovořit také o levičácké radikalizaci a terorismu

19. 6. 2017 / Karel Dolejší

Po útoku ozbrojeného příznivce bývalého prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse na zákonodárce Republikánské strany Steva Scaliseho se v USA začalo více psát o problému politického násilí ZDE. Na zastrašování a výhrůžky si zdaleka nestěžují pouze příznivci opozičních Demokratů, ale terčem jsou zrovna tak vládnoucí Republikáni. Jestliže v souvislosti s islamistickým terorismem Západ naléhavě řeší otázku radikalizace extrémistů, kteří takovéto činy páchají, naprosto obdobně je třeba se věnovat i radikalizaci domácí - na pravé, ale také levé straně politického spektra.
 11553

Mayová: Budeme intenzivně bojovat proti extremismu, islamofobii a nenávisti

19. 6. 2017Z prohlášení britské premiérky po pondělním atentátu proti muslimům ve Finsbury Park:


"Dnes ráno se naše země probudila ke zprávám o dalším teroristickém útoku na ulicích našeho hlavního města, stejně odporném jako byly ty předchozí.

Byl to útok, který se znovu zaměřil na obyčejné a nevinné lidi, žijící svůj každodenní život - tentokrát na britské muslimy, kteří odcházeli z mešity poté, co přerušili svůj půst a společně se modlili v tuto posvátnou roční dobu.

Dnes se znovu sjednocujeme - jako i předtím - v odsouzení tohoto činu a k zdůraznění, že nenávist a zlo tohoto druhu nebudou nikdy úspěšné.

Už byly vyslány mimořádné policejní zdroje, aby ujistily komunity o jejich bezpečí. Policie bude nadále hodnotit bezpečnostní potřeby mešit a poskytne všechny mimořádné zdroje, jichž bude zapotřebí.
 11621

V Londýně zaútočil terorista na dav muslimů

19. 6. 2017
- Dodávka vjela v noci z neděle na pondělí do skupiny muslimů, kteří odcházeli z mešity v severním Londýně. Usmrtila jednoho muže a zranila osm dalších. Policie to považuje za "vážný incident".

- Zločin vyšetřuje britská protiteroristická jednotka. Došlo k němu na ulici plné muslimských věřících, kteří odcházeli z modliteb, konajících se v rámci ramadánu.

- Premiérka Theresa Mayová oznámila, že policie řeší incident ve Finsbury Parku jako "potenciální teroristický útok".
- Jeremy Corbyn, v jehož volebním okrsku se Finsbury Park nachází, vyjádřil, "absolutní šok".

- Londýnský primátor Sadiq Khan incident odsoudil jako "strašlivý teroristický útok" proti "nevinným Londýňanům" a uvedl, že policie byla posílena, aby ujistila komunity, zejména ty, dodržující ramadán.

- Řidič dodávky, osmačtyřicetiletý muž, byl na scéně zatčen poté, co ho zadrželi chodci.  Byl odvezen do nemocnice a podrobí se psychologickým zkouškám.

- Bílá dodávka narazila  do lidí před Muslim Welfare House na Seven Sisters Road. Svědek uvedl, že řidič vykřikl: "Chci zabíjet muslimy."

- Muslimská rada Británie uvedla, že útok byl "motivován islamofobií". Muslim Welfare House vyzval lidi ke klidu.

- Konzervativní ministryně vnitra Amber Rudd uvedla, že jsou k dispozici fondy na ochranu bezpečí mešit.

Z prohlášení Muslim Welfare House:

"Všichni z nás v Muslim Welfare House posíláme své myšlenky a modlitby obětem a zraněným při vážném incidentu ve Finsbury Park. Muslimská komunita v této oblasti je zděšena tímto incidentem a je znepokojena a šokována těmito událostmi.

Po mnoho desetiletí pracujeme velmi usilovně s cílem budovat pokojnou a tolerantní komunitu zde ve Finsbury Parku a naprosto odsuzujeme veškeré činyu nenávisti, jejichž cílem je vyvolat v naší nádherné komunitě konflikty. Apelujeme v tuto chvíli na klid. Není nápomocné spekulovat o tomto incidentu. Veškeré naše úsilí musí být zaměřeno pro získání spravedlnosti pro oběti a na cíl zajistit, aby naše komunita zůstala tak rozrůzněnou, tolerantní a vstřícnou, jak ji známe. Apelujeme na všechny, včetně médií, aby se v tuto chvíli chovali odpovědně."


Finsbury Park je typická multikulturní londýnská čtvrť. Žijí tam desítky nejrůznějších národností. Je sídlem fotbalového klubu Arsenal. Místním poslancem je Jeremy Corbyn, který tu v nedávných volbách získal obrovskou většinu 33 000 hlasů. V tzv. "malém Alžírsku" tu žije i množství Alžířanů:

Předtím tu sídlili imigranti z Irska, kteří tady zanechali irské hospody a irské lidové písně. Ve zdejším bývalém Rainbow Theatre hráli The Who, Pink Floyd, David Bowie a Bob Marley.

Jak to vypadá po požáru v obytném věžáku

19. 6. 2017

Londýnská policie zveřejnila záběry z vypáleného obytného věžáku Grenfell Tower:


Konstatuje, že počet mrtvých bude vyšší než oznámených 58. Některé mrtvé nebude prý nikdy možné identifikovat.

(Na sociálních sítích se šíří neověřená informace od jednoho hasiče, že prý hasiči nalezli v jedné místnosti 42 mrtvol, od dětí až po staré lidi.)
 11586

Co by musela udělat sociální demokracie, kdyby chtěla být pokládána za sociální demokracii

19. 6. 2017 / Petr Fiala

 

Současný pokles ve volebních preferencích Sociální demokracie by na ni mohl mít i pozitivní dopad, pokud by vedl k její podstatné proměně, ne jen k personálním změnám, jež už byly ohlášeny. Podstatnou proměnou by byla změna její politiky, a to především v oblasti práce a zaměstnanosti, tradičním jádru sociálnědemokratické politiky.
 11449

Problém české politiky

19. 6. 2017 / Petr Fiala


Myslím, že hlavní problém české politiky spočívá v tom, že tu nejsou standardní politické strany. Toto tvrzení se může zdát poněkud překvapivé, zvláště proto, že pouhým nahlédnutím do Parlamentu se lze přesvědčit o existenci několika velkých politických stran. Potíž je v tom, že věci bývají jinak než vypadají a myslím, že to je i tento případ.
 11620

Přestavba nádraží v Plzni. Vot perestrójka staljétia!

19. 6. 2017 / František Řezáč

Plzeňské Hlavní nádraží je v současnosti velkoryse přestavováno, ale nikoho naštěstí nenapadlo ho přemisťovat. Až budou hotova kolejiště a mosty, dojde i na secesní budovu z roku 1905, která přežila i noční nálet 17. dubna 1945. Z dosud hotových prací je zřejmé, že projektatnti zachovávají citlivě dobový ráz staveb této důležité železniční stanice. Staronové sloupoví i podhledy ze dřeva u přístřešků na hotových nástupištích jsou jako z doby císaře pána, taktéž i nádražní kantýna s výtečnou kuchyní.
 11609

Doprava, doleva nebo cikcak?

19. 6. 2017 / Beno Trávníček

Doprava je velké téma. Hýbe společností, poškozováním ovzduší a klimatu, investiční činností - zaměstnaností a spoustou dalších důležitých věcí. Je to tedy výrazné politikum. Jak výrazné je vidět i na kontinuálních škatulatech ve funkci ministra dopravy.

Na to, jakým fenoménem doprava je, se ale o ní příliš málo diskutuje ve slámu-nemlátícím tónu. V tónu, který je důležitý pro obyčejné lidi nikoli pro pány (jak tituloval honoraci napříč režimy můj dědeček). Pokud už se někdo dnes o dopravě baví, většinou kňučí nad pomalou výstavbou dálnic či okruhu pro Pražáky, chorobným výběrovým řízením na mýtné nebo pomalou přípravou rychlovlaků. Při vší úctě k těmto tématům a jejich nositelům, obyčejné lidi v naší zemi zajímají v prvním plánu úplně jiné věci!

 11619

Řecko zabránilo Evropské unii, aby zkritizovala porušování lidských práv v Číně

19. 6. 2017Řecko vetovalo pokus EU kritizovat v OSN čínské porušování lidských práv. Rozzuřilo tak diplomaty a organizace hájící lidská práva. Ti poukazují, že to ochromuje pověst EU jako obránce lidských práv.

Řecké ministerstvo zahraničí se vyjádřilo, že mezi "EU a Čínou vzniká o lidských právech dialog a my se domníváme, že to je efektivnější a konstruktivnější způsob jak dosáhnout lepších výsledků."
 11618

Většinu teroristických útoků v Británii připravují irští teroristé

19. 6. 2017


V roce 2016 registrovala britská policie  v Británii 76 teroristických útoků nebo pokusů o teroristický útok v Británii.  Všech  76 pokusů o teroristické útoky v Británii v roce 2016, ať úspěšných anebo policií překažených, zorganizovali irští republikánští teroristé. (Statistika nezaznamenává tři útoky v Londýně a v Manchesteru, k nimž došlo v roce 2017.)

O dalších 66 teroristických útoků se pokusili pachatelé ve všech ostatních zemích Evropské unie dohromady. Celkem bylo úspěšných v Evropě i v Británii celkem  47 útoků, při nichž zahynulo celkem 142 osob, informuje odborný britský policejní věstník Police Professional.

Přečetli jsme:

Schopnost ČSSD likvidovat samu sebe je obdivuhodná

19. 6. 2017

Zákulisní informace, že předsedu senátu Milana Štěcha podplatili komunisté, aby před volbami napadl živnostníky, jsou čirou pomluvou. Sociální demokraté zvládají útok na své předvolební preference sami, aniž by bylo třeba kohokoli podplácet. Jakoby některé z nich k tomu vedla rovnostářská idea, že by nikdo neměl mít více procent v průzkumech než ti nejslabší.
  

V tomto týdnu předvedla sociální demokracie hned několik triků, kterak již dost slabé postavení strany ještě zhoršit. Vezměme to heslovitě, jejich předvolební čarování je dostatečně známo.

Celý článek: ZDE

 3308

Vlastenectví se vůbec nevylučuje s láskou k cizímu

19. 6. 2017O českém národním obrození - zpětný pohled v době globalizace


Daniel Soukup na Facebooku:

Obrozencům leckdo předhazuje, že prosazovali češtinu z nějaké xenofobie, sentimentu nebo kaprice. Takový názor má tu velkou výhodu, že je jaksepatří průrazný; a tu drobnou nevýhodu, že se naprosto míjí s realitou.

Zaprvé, obrozenci si moderní český národ nevymysleli, ale navazovali na bohatou tradici barokního vlastenectví. Zadruhé, byli dětmi onoho mohutného kulturního obratu, kterým Evropa prošla kolem roku 1800. Obratu od představy přísně ohraničené vysoké kultury (křesťanské, antické, nanejvýš ještě tak francouzské, italské, anglické), mimo niž jsou víceméně jen věci barbarské a každopádně nesignifikantní, k představě svébytné hodnoty každé národní kultury – ne v jalově sentimentální vzpomínce (i když mystiky prapočátků v tom bylo taky dost), ale tady, teď, živoucně, pro každého z nás.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2017

4. 6. 2017

V květnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 213.44(včetně poplatků za přístup k diskusnímu fóru ve výši 26 769,44 Kč).  Výdaje na provoz Britských listů byly 66 360.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem května 2017 147 226.37 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17277