V Praze umírají stovky lidí každý rok vinou prachem znečištěného ovzduší

20. 7. 2017

čas čtení 6 minut


Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví ze dne 20. července 2017

Praha, 20. července 2017 – Více než 500 předčasných úmrtí obyvatel Prahy lze každý rok přičíst důsledkům znečištění ovzduší prachem. K takovému závěru došlo hodnocení zdravotních rizik, které dnes zveřejnilo Centrum pro životní prostředí a zdraví.

Rozhovor Britských listů 118. Karlovy Vary vzdorně ruší nesmysly šířící se v České republice

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Dokumentaristka Dominika Švecová hovoří s Janem Čulíkem o nejzajímavějších filmech na letošním festivalu v Karlových Varech. Tématy jsou: hrůzy války, bigotnost nenávisti zaměřené proti jinakosti a postavení žen. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Polsko zřejmě přijde o hlasovací právo v Evropské unii

19. 7. 2017

čas čtení 2 minuty
"Reformy" soudnictví, které v Polsku připravuje ultrapravicová vláda, zřejmě vyvolají poprvé v historii aktivaci článku 7


Evropská unie se připravuje na možnost odebrání hlasovacích práv Polsku v Bruselu v reakci na přípravy jeho ultrapravicové vlády zlikvidovat nezávislost polského soudnictví.

Frans Timmermans, první viceprezident Evropské komise, obvinil Varšavu, že se snaží podřídit polské soudce plné politické kontrole. Varoval, že Evropská unie je "velmi blízko" aktivaci článku 7, který dosud nikdy nebyl použit a který umožňuje suspendování hlasovacího práva v radě ministrů pro určitou zemi.

Lesk a bída Kalkaty

19. 7. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 8 minut


Nedávno jsem se spolu se dvěma spolucestovatelkami vrátila z měsíčního pobytu v Západním Bengálsku. Naše pouť začala v jeho hlavním městě a také bývalém hlavním městě Britské Indie Kalkatě.

Kalkata bývá často synonymem extremní bídy a také Mekkou indických intelektuálů a umělců. Je jistě obojím, ale i vším dalším, co si jen dokážete představit.

Future Czech leader: I do not want a single refugee in the Czech Republic

20. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


Worryingly, Andrej Babiš, the powerful Czech oligarch and leader of the ANO political party, which is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017, has given an interview to Parlamentní listy, a Breitbart-like racist, islamophobic and anti-refugee website which has been, systematically and deliberately,  spreading unsubstantiated alarmist "news" in the Czech Republic.  The mere fact that future Czech Prime Minister has no qualms to give an interview to a highly questionable website should ring alarm bells about the future direction of the Czech Republic. But also consider Babiš's remarkable argumentation:


"I would like Donald Trump and Vladimir Putin to cooperate closely," says Babiš in the interview. He continues:

Britská strana: Jako školáci, kteří se nepřipravili na zkoušku

20. 7. 2017

čas čtení 1 minutaDojem z vyjednávání o brexitu: Barnier zní, jako že se skutečně účastnil na procesu vyjednávání. David Davis  (britský vyjednavač) jako že čte z papíru a jako školák, který se nepřipravil na zkoušku:Znečištění umělými hmotami hrozí téměř trvalou kontaminací životního prostředí

20. 7. 2017

čas čtení 1 minutaZ první globální analýzy masové vyráběných umělých hmot vyplývá, že od padesátých let lidstvo vyrobilo 8,3 miliard tun plastů. Většina z nich končí na skládkách nebo v oceánech. Vahou se to rovná jedné miliardě slonů. Plasty v životním prostředí budou existovat stovky, možná tisíce let. Vzniká tak vážná krize, srovnatelná s globálním oteplováním.

"Dusíme ekosystémy umělou hmotou a jsem velmi znepokojen, že to může mít mnoho nezamýšlených, záporných důsledků, o nichž se dovíme teprve, až bude příliš pozdě," řekjl Roland Geyer z University of California and Santa Barbara.

Šéf Trumpovy předvolební kampaně Manafort dlužil miliony ruským oligarchům

20. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

 

Z daňových přiznání, podaných na Kypru vyplývá, že Paul Manafort, šéf Trumpovy předvolební kampaně v roce 2016, dlužil ruským oligarchům až 17 milionů dolarů, než začal v březnu 2016 pracovat pro Donalda Trumpa.


Tyto dluhy udělaly Manafortovy firmy, spojené s jeho podnikáním na Ukrajině, kde Manafort pracoval jako konzultant pro proruskou Stranu regionů.

Údaje z Manafortova daňového přiznání obsahující podrobnosti nejrůznějších půjček, byly certifikovány jako přesné jednou účetní firmou v prosinci 2015 a byly podány u kyperských úřadů v roce 2016. Souhlasí to i se soudní pří, kterou zahájil v  roce 2015 ve Virginii ruský oligarcha Oleg Deripaska, který tvrdil, že Manafort a jeho partneři mu dluží 19 milionů dolarů v souvislosti s investicemi do kabelové televize na Ukrajině, které selhaly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie vyhrožuje, že vrátí do Evropy vyhořelý jaderný materiál

19. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Sellafield v Cumbrii, jaderná instalace, která zpracovává vyhořelý materiál z jaderných elektráren

Britská vláda hrozí, že vrátí do evropských zemí 126 tun vyhořelého jaderného materiálu, které byly do země dopraveny pro zpracování z Německa, Itálie a ze  Švédska, pokud nedojde v rámci vyjednávání o brexitu k dohodě o další jaderné spolupráci.

Trump se v Hamburku podruhé setkal s Putinem - soukromě, na hodinu

19. 7. 2017

čas čtení 1 minutaBěhem nedávného summitu v Hamburku se při závěrečné večeři vedoucích politiků ze zemí skupiny G20 v areálu Elbphilharmonie Donald Trump náhle sebral ze svého místa a oslovil soukromě Vladimíra Putina, který seděl vedle první dámy Melanie Trumpové. Tento druhý, neoficiální rozhovor Trumpa s Putinem trval hodinu. Přítomen byl pouze ruský tlumočník z Kremlu. Americké úřady nemají žádný záznam ohledně toho, o čem se hovořilo. Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer tvrdil, že šlo jen o výměnu vzájemných zdvořilostí.

Západní politikové důvěrný rozhovor Trumpa s Putinem sledovali nevěřícně:

James McGill Buchanan: Vize proroka totalitního kapitalismu se realizuje

19. 7. 2017

čas čtení 5 minutGeorge Monbiot upozorňuje na novou knihu profesorky Nancy MacLeanové, "Democracy in Chains: The Deep History of the Radical Right's Stealth Plan for America (Demokracie v řetězech: Hluboká historie tajného plánu radikální pravice pro Ameriku)":
V roce 2013 objevila MacLeanová v opuštěném domě na kampusu George Mason University ve Virginii neroztříděné archivy muže, který toho roku zemřel, ale jehož jméno vám zřejmě nic neřekne: Jamese McGilla Buchanana. Jako první našla hromádku důvěrných dopisů ohledně milionů dolarů, které univerzitě poskytl miliardář Charles Koch.

Guardian: Střední Evropa míří špatným směrem

19. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


"Nedovolte Sorosovi, aby se  smál naposledy!"Polsko je "na cestě k autokracii", varoval koncem minulého roku  odcházející předseda nejvyššího polského ústavního soudu. Od té doby Polsko ušlo znepokojující vzdálenost: tisíce Poláků o víkendu protestovaly proti zákonným změnám, které ochromí vládu zákona tím, že dají politikům moc rozhodovat o tom, kdo bude soudcem a co bude smět dělat. Reakcí vládnoucí strany Právo a spravedlnost bylo šlápnout na plyn - její návrhy zrušit jmenování všech soudců u Nejvyššího soudu, pokud jim vláda nedovolí zůstat, mohou být schváleny během několika dní, nebo možná i jen hodin.

Když lidé svobodně chtějí nesvobodu

19. 7. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Argumentace Karla Dolejšího, že Maďaři a Poláci bojovali mnohem aktivněji za svobodu proti komunistickým režimům ve svých zemích než Češi, a proto se se ztrátou svobody lépe poperou, mi zní až moc příjemně. Je tam všechno, co mám rád: komunismus jako zlo, pak svoboda jako dobro a antikomunistický postoj jako cesta ke svobodě. Jenže to vyvolává spoustu otázek.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Přečetli jsme:

Rusko musí zaplatit Nizozemsku přes 140 milionů korun za zabavení lodi Greenpeace v roce 2013

19. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta


Rusko musí vyplatit Nizozemsku 5,5 milionu eur (asi 143 milionů korun) jako náhradu škody za zabavení lodi organizace Greenpeace Arctic Sunrise v roce 2013, která plula pod nizozemskou vlajkou. Rozhodl o tom v úterý mezinárodní rozhodčí soud. Pětičlenný panel, který sídlí ve Vídni, rozhodl už v roce 2015, že Rusko podléhá Úmluvě OSN o mořském právu. Má proto nahradit škody na lodi a zaplatit za neoprávněné zatčení 30členné posádky. Rusko se odmítlo na řízení podílet.

Celá zpráva: ZDE

Soudce: "Dělba moci v Polsku je podkopána"

19. 7. 2017

čas čtení 3 minuty

Nové reformy polské justice ji podřídí politickým vlivům. Waldemar Żurek, mluvčí polského Národní justiční rady, sdělil serveru Deutsche Welle, že princip vlády zákona je ohrožen.

Polsko demonstruje proti likvidaci dělby moci. Češi se jí už nemohou dočkat

19. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

 
Likvidace nezávislosti soudů v Polsku vyvolala vlnu protestů veřejnosti i zaměstnanců justice ZDE. Naproti tomu Češi se chystají v podzimních volbách zvolit vládu v čele s Andrejem Babišem, která povede k bezprecedentnímu nahromadění ekonomické, mediální a politické moci a nezávislost soudů také vážně ohrozí, přinejmenším ve svých důsledcích ZDE.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Novorusko, Malorusko. Navždyrusko - a nikdy jinak.

18. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

(Pro)ruští "separatisté" definitivně rozbíjejí Ukrajinu ZDE. Poté co uložili k ledu projekt zvaný Novorusko, vytáhli za pár měsíců nový jménem Malorusko. Jejich pohlavár Zacharčenko vyhrožoval zrušením Ukrajiny již počátkem roku v ruské státní televizi, z čehož je zřejmé, že Kreml jeho záměry musel předem schválit.

Rusko systematicky potlačuje svobodu projevu i na internetu

18. 7. 2017

čas čtení 1 minuta
Rusko zavedlo podstatná omezení svobody projevu na internetu. Invazivním způsobem dohlíží nyní na chování svých občanů i na internetu a stíhá je pod záminkou boje proti extremismu, uvádí organizace Human Rights Watch v dnes zveřejněné 83-stránkové analýze.

Od roku 2012 stíhají ruské úřady neospravedlnitelně desítky občanů za trestné činy na základě výroků a videí zveřejněných na sociálních sítích či na základě článků a rozhovorů publikovaných na internetu. Ruské úřady také zlikvidovaly stovky internetových serverů. Ruský parlament schválil sérii utlačitelských zákonů regulujících právo zveřejňovat materiál na internetu a strukturu internetu. Tyto zákony umožňují ruské vládě omezovat přístup k informacím, provádět nekontrolovatelný dohled nad občany a cenzurovat informace, které vláda označí za "extremistické", protiřečící "tradičním hodnotám" anebo jinak škodlivé veřejnosti.

Ruské úřady vedou ostrý útok proti svobodě projevu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Kriminální server, který měl být pro porušování zákona dávno zakázán, inzerují nyní tzv. "mainstreamová" média v ČR

18. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ukazuje to, jaký póvl jsou nejen Parlamentní listy a kam směřuje nezadržitelně český veřejný diskurs... Už ten typ reklamy, znevažující ženy...

Jinak je ta reklama hrubá lež, protože Parlamentní listy čtenářům neposkytují možnost mít vlastní názor - manipulují je falešnými a poplašnými zprávami k iracionální nenávisti a strachu. (JČ)

Mezitím v Absurdistánu 33:

Likvidace polského soudnictví, útok na novináře, přejmenovávání ulic a idiocie polských studentů

18. 7. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

"17. září 1939, když Sověti vstoupili do Polska, okupanti začali vytvářet utlačitelský soudní systém," zahájil svůj dramatický projev Michał Rachoń, bývalý mluvčí strany Právo a spravedlnost a nyní jeden z hlavních propagandistů PiS v polské státní televizi TVP. "Jmenováni a ovládáni Sověty, soudci jen v letech 1944-1945 odsoudili k smrti 8000 lidí. Komunistické soudy a politická policie zavraždily desetitisíce polských hrdinů bojujících proti okupantům (...) Na příkaz Jaruzelského a Kiszczaka odsuzovali přislušníky nezávislého odborového hnutí Solidarita. A přesně tito lidé si po roce 1989 začali náhle říkat "nezávislí soudci". (...) U všech soudů, u krajských soudůl až po Nejvyšší soud a Ústavní soud, pracovali kolaboranti tajné policie a lidé s krví polských hrdinů na rukou. (...) Bude červen 2017 dobou, kdy poprvé od sovětské invaze do Polska získají Poláci demokratickou kontrolu nad soudnictvím?"

29718

Letmé postřehy z Bosny a Hercegoviny

Bosenské kostely a mešity

18. 7. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Navštívil jsem na skok Bosnu a Hercegovinu, zemi divokých hor a nespoutaných řek a současně zemi s pohnutou minulostí. Vrátil jsem se po mnoha letech do míst, jež mi kdysi učarovaly svou nespoutaností a zároveň až kýčovitou mírumilovností. Třebaže krvavý konflikt, který provázel rozpad jugoslávské federace, skončil před více než dvaceti lety, válečné šrámy jsou zde patrné na první pohled dodnes.

 K tomu o děsivém traumatu války v bývalé Jugoslávii: 

Rozhovor Britských listů 118. Karlovy Vary vzdorně ruší nesmysly šířící se v České republice

Největší hrozbou Západu nejsou muslimové, ale vývoj v zemích, jako je Polsko

18. 7. 2017

čas čtení 4 minuty

Nedělní protesty v Polsku proti útoku vlády proti nezávislému soudnictví

Uplynul sotva týden od té doby, co prezident Trump nabídl ve Varšavě velmi zvláštní obranu západní civilizace, píše v deníku Washington Post Anne Applebaum. Pochválil Polsko za jeho dávný boj proti nacismu a sovětskému komunismu, i když neřekl nic o úspěších země od roku 1989. Mluvil o věcech, které způsobují soudržnost Západu, včetně klasické hudby a Boha, ale skoro se nezmínil o demokracii. Také hovořil o hrozbách Západu z "jihu nebo z východu" a také od "utlačitelské ideologie" radikálního islámu, který "usiluje o vývoz terorismu a extremismu po celém světě".

Ty to víš a já to taky vím

Národní domobrana Čechům: neopouštějte mrazáky, braňte je

18. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Od dvacátých let je tu plán. Někdo - všichni víme - nás chce vyhnat z naší vlasti, kterou nemáme právo opustit, naopak máme povinnost ji bránit. Nejlépe v řadách Národní domobrany. Oba protagonisté se honosí vysokoškolským vzděláním, jeden z nich je lékař...

O pohádkových dracích kapitalismu

18. 7. 2017 / Pavel Janíčko

čas čtení 8 minut

Nedávná ekonomická krize v tzv. vyspělém světě ukázala, že právě neregulované mechanismy maximalizace soukromých zisků mohou přivést společnost do velmi závažných problémů a spoléhat se na to, že spolu s růstem příjmů boháčů porostou i příjmy všech ostatních, je také v situaci, kdy se podíl příjmů z rent a soukromých zisků stále posiluje na úkor příjmů zaměstnanců a pracujících obecně, dost nerealistické. Stačí se podívat na prohlubující se rozměr sociálních problémů v zemích, jako jsou USA. K čemu tedy pan Urban vztahuje své přesvědčení, že omezovat příjmy majetkových elit kapitalismu je cestou „do pekel“ a že je vlastně kontraproduktivní, neboť situaci těch chudých neřeší a naopak ji ještě zhoršuje, neboť omezuje produkční schopnosti ekonomiky? 

Je v "reformovaném" Rusku pravděpodobnější demokracie, nebo ochlokracie?

Scestné představy o putinovském Rusku a zázraku znovuzrození

18. 7. 2017 / Anna Skladchiková

čas čtení 10 minut

Je patrné velmi silné přesvědčení, že pan Putin je kořenem všeho zla a že pokud by někdo měl kouzelnou hůlku a učinil prezidentem někoho jiného (nebo kdyby demokracie v Rusku začala zázrakem najednou fungovat), v tom momentu by se všechno změnilo v perfektní stav - žádná agresivní zahraniční politika, žádná ekonomická krize, žádné propastné rozdíly mezi bohatými a chudými. Ptáčci zpívají a květy voní vůkol. Žel, taková představa navozuje několik problémů...

Bodláky Václava Duška

Zdraví lidstva vážně ohrožuje planetu

18. 7. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Namakaní starci pilně cvičili v posilovnách, běhali dlouhé vysilující kilometry, šlapali do pedálů vylehčených kol, hlavou jim pulsovala píseň z mladých let: svolává nás trubka k čtvrthodince ranní… budem jako skály, budem jako řípy, to je přece správná věc. Zdravím kypící občanstvo prý mívá však často v konečné fázi vypnuty mozky. Masakr na svatého Valentýna, sladká pohádka oproti strmě rostoucí stárnoucí populaci – miliardy k neuživení v brzké budoucnosti přiživují černé myšlenky kamenných srdcí, že musíme totiž neprodleně ustat s ozdravováním monster neschopných postarat se sami o sebe; krutost odmítáme, a přitom se držíme kluzké paluby z posledních sil ztroskotanců. (...) Doporučení vědoucích: s okamžitou platností zastavit výrobu vitamínů, léková impéria zrušit, krev výrazně pošetřit, stenty zničit, klouby vyrušit, plastiky zakázat, operační dny zkrátit na minimum – ústavy pro přestárlou populaci uzavřít. Přemnožení hrozí zánikem planety.

Bodláky Václava Duška

Frňákovníky podřipské prosperují

18. 7. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

V líbezné krajině podřipské, oplývající bohatstvím nesmírným, čistou láskou i pravdou, přátelé, žije se nad světově zavedené poměry, jak nám připomínají kazatelé úspěchu; paseme se nasyceni, v relativním bezpečí, demokracii můžeme uvážlivě vyvážet. Ameriku máme již na dohmat, stačí vytrvat a za velkou louží budou užasle civět, jak nás mohli mocensky přehlížet; není malých národů, to si pamatujte, obři na hliněných nohou! EU zvolna tichounce řídíme vojensky, i policejně, staráme se o nebezpečnou bezpečnost; výklady k dosažení vítězství můžeme přednášet s čistým srdcem i ve West Pointu. Máme širokou generalitu, brzy předstihne počtem řadové vojáky. Bojiště očekávají nové mladé maso, vonnou čerstvou krev, k dodávce ihned. Věřte nevěřte, ale i zelený mozek se mnohdy a mnohým hodí.

Kaufland a marginalizace hodnoty člověka

Kterak super "krabice" zničily mikroekonomiku maloměsta

18. 7. 2017 / Lucie Součková

čas čtení 6 minut

V našem maloměstě bylo 18 obchodů se smíšeným zbožím. Samoobsluhy s potravinami. Oni vysmívaní hokynáři. Pak tu postavili první „super“ krabici, pak druhou. Nyní jich je šest. Za tu dobu, asi 14 let, jeden po druhém, hokynáři zavírali. Nyní tu jsou jen „super“ krabice. A i to je útok na českou ekonomiku. A nehledejme v tom konspirace. Prostě právo silnějšího. Silná ekonomika západu pozřela po pádu komunismu ekonomiku východu a ovládla tak téměř všechny zdroje. Právo silnějšího.

29717

Kolik mrtvých padne každý den u digitálního Slavkova?

Nevzdělaní a frustrovaní: Kořisti digitálního světa a největší bezpečnostní hrozba

18. 7. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Spousta lidí, rodičů a prarodičů, je znepokojena tím, kolik času tráví děti v digitálním prostředí a jaký dopad to na ně má. Obávají se zcela oprávněně: sami totiž nejsou schopni bránit se vlivu digitálního světa a podléhají mu, aniž by si často vůbec uvědomovali, že se tak děje. Zatímco děti jsou vesměs uzavřeny v omezeném rozhraní her, dospělí, kteří hrami okázale opovrhují, se často stávají protagonisty "role playing games" připravených v rozhraní simulujícím reálný svět, jen s poněkud pozměněnými parametry. Stejně jako děti vede nedostatek jiných podnětů, neschopnost domyslet důsledky svého jednání a frustrace k tomu uzavírat se do virtuálního světa, i dospělí si v něm vytvářejí své komfortní zóny, v nichž si připadají lépe, nebo alespoň najdou katalyzátor pro svou nespokojenost a zmatenost. Problém je, že digitální svět stále více pohlcuje realitu jako takovou. Volatilita světa je vysoká a předvídatelnost dění se nebezpečně snižuje. Poplatní chybám minulosti ale řešíme minulé války, aniž bychom si všimli, že jsme se ocitli v úplně jiné.

Brexit: Jsou Britové opravdu totálně nepřipraveni?

17. 7. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

V pondělí pokračovalo v Bruselu jednání britského konzervativního ministra pro brexit Davida Davise a vyjednavače pro brexit z EU Michela Barniera. Z fotografií vyplývá podezření informací, které systematicky vyplouvají z britské státní služby, že britská strana je naprosto nepřipravena a britští státní úředníci nemají  tušení kam dřív skočit.

Zdá se, že to potvrzují fotografie z pondělního jednání, na nichž sedí Barnier a jeho kolegyně (ano, ženy!) u rozměrných složek dokumentace. Naproti sedící David Davis a jeho kolegové (jen muži) žádnou dokumentaci nemají...

Mezitím se v Londýně tvrdě hašteří členové britské konzervativní vlády. Brexitoví fundamentalisté Boris Johnson a Michael Gove a další maniaci se snaží veřejně znemožnit ministra financí Phillipa Hammonda, který požaduje, aby vyjednávání o brexitu vzalo v úvahu aspoň minimální měrou hospodářskou situaci Británie, brexit totiž hrozí absolutním rozvalem britské ekonomiky.

Mimo jiné byla právě zveřejněna studie dokazující, že brexit bude znamenat vážné zvýšení cen potravin v Británii a ohrozí potravinovou bezpečnost země.

Fundamentalističtí maniaci v Konzervativní straně však o ekonomiku nemají zájem - prosazují svou fundamentalistickou ideologii navzdory všemu.

Ultrapravicoví extremisté si najali loď s cílem zvýšit počet mrtvých ve Středomoří

17. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta
a počet případů zásilnění a mučení v Libyi:

Ultrapravicová organizace tzv. "identitářů" si najala loď s cílem bránit ve Středomoří přílivu uprchlíků do Evropy. Skupina funguje pod heslem "Obrana Evropy" a financování dali dohromady prostřednictvím crowd fundingu. Sebrali 100 000 amerických dolarů. 

Jak Západ živí beznaděj a terorismus na Blízkém východě

17. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Ideologové posedlí sypáním popela na vlastní hlavu za každých okolností "vědí", že vše špatné ve světě zavinilo "západní vměšování". V případě současné situace na Blízkém východě by bylo chybou sledovat jejich pochybenou logiku - protože na to, co se v regionu děje, nemá už Západ vůbec rozhodující vliv. Nicméně absence strategické koncepce a posedlost krátkodobými taktickými cíli vede k tomu, že západní angažmá - v té míře, v jaké ještě věci vůbec ovlivňuje - stále přispívá spíše k destabilizaci než ke stabilizaci Blízkého východu.

Poláci protestují proti znásilnění Ústavního soudu vládnoucí stranou PiS

17. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaVe Varšavě, v Krakově a v dalších městech


Přečetli jsme:

Sněmovní volby by na konci června vyhrálo hnutí ANO

17. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta
Dle reprezentativního výzkumu veřejného mínění na dospělé populaci České republiky, který agentura FOCUS provedla na přelomu června a července 2017, by sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO, za kterým s velkým odstupem následuje ČSSD. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Focus.

Podrobnosti: ZDE

Syrští uprchlíci pojmenovali své nově narozené dítě z vděčnosti po kanadském premiérovi

17. 7. 2017

čas čtení 1 minuta


Kanadský premiér Justin Trudeau se setkal s rodinou syrských uprchlíků, kteří po něm pojmenovali své nově narozené dítě - Justin Trudeau Adam Bilan. Rodiče tím, že ho pojmenovali po kanadském premiérovi, chtěli vyjádřit svou vděčnost, Kanadě, že je přijala.  

Otevřená imigrační politika premiéra Trudeaua je důležitou součástí jeho úřadu.

Trumpova pračka ruských peněz

17. 7. 2017

čas čtení 3 minuty

V roce 1984 se ruský emigrant David Bogatin vydal nakupovat byty v New York City. Osmatřicetiletý Rus dorazil do Ameriky o sedm let dříve, s pouhými třemi dolary v kapse. Ale na bývalého pilota Sovětské armády se zařídil velice dobře, napsal Craig Unger.

Čečenský prezident Kadyrov o homosexuálech: Jsou to ďáblové. Nejsou to lidi

16. 7. 2017

čas čtení 1 minuta
V Čečensku neexistují žádní homosexuálové a pokud ano, jsou to ďáblové, kteří by měli okamžitě utéci do Kanady. Reportér David Scott z televize HBO se ho zeptal, proč Čečensko vězní a zabíjí homosexuály a bisexuály. Kadyrov v reakci na otázky zuřil: "Proč sem jezdí? Co je smyslem těchto otázek?"

Kadyrov nakonec odpověděl: "Takové lidi tady nemáme. Pokud tady jsou, odvezte si je do Kanady. Abychom očistili svou krev, odvezte si je."

Ústavní soud ČR potvrdil, že si smíte sednout

16. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaPředstavte si, že musíte mít soudní rozhodnutí, abyste si mohli sednout. Rasisické místní předpisy jsou pro ČR systematicky ztrapňující:


Ústavní soud zrušil části vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než lavičkách. Návrh podala ombudsmanka Anna Šabatová. Sezení podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek. Sice může být takzvaným předpolím pro páchání přestupku, ale není to výlučná činnost, čímž se ztrácí míra společenské škodlivosti, která by mohla legitimizovat povýšení přípravného jednání na dokonaný přestupek, uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Zdroj ZDE


Duong Nguyen Jirásková: Můj žlutobílý život v pražském MHD

15. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


Maminka mi dala krásné jméno Duong, což znamená ve vietnamštině slunečnice, píše na svých stránkách Duong Nguyem Jirásková, známá česko-vietnamská spisovatelka a bloggerka.  Její stránky jsou ZDE. Duong je v sedmém měsíci těhotenství. Na Facebooku napsala o svém aktuálním zážitku z pražské tramvaje:Vypadám jak velryba, co za chvilku vyflusne dvojčata. Chlápek okolo 30 na mě čumí, sedí dál. Po chvilce ten kravaťák se smíchem povídá svýmu kámošovi vedle: "No co, stejně se jich tu množí jak krysy, kurvy šikmooký."

Tvl, ještě že sem tak zen! Sandra, za kolik že máš ty individuální hodiny kickboxu?!?!  
 

Kaufland jako koncentrák?

14. 7. 2017 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

 Většina manažerů Kauflandu ČR jsou Češi nebo Slováci, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Srovnání osobních čísel zaměstnanců s čísly vytetovanými na ruku v koncentráku je násilné a urážlivé. Policajti a železničáři mají čísla taky. Možná jde o povinnou ochranu osobních dat. Ta pokladní si možná nepřeje, aby její jméno vyřvával místní rozhlas v obchodě. Ptát se přímo té pokladní nebo nějaké vedoucí je směšné, ty o tom nerozhodují.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2017

18. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

V červnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 142,18.  Příjem z reklamy byl 24 452 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 58 933,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem června 2017 172 887.05 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17136