Vědecká studie: Změna životního stylu by zabránila třetině případů starobní demence

20. 7. 2017


Více než třetina případů demence by nevznikla, kdyby lidé změnili svůj životní styl, včetně kouření,  vzdělávání, pohybu, krevního tlaku a sluchu, dovozuje nová vědecká zpráva.

Odhaduje se, že v roce 2015 žilo na světě asi 45 milionů lidí s demencí a stálo to 818 miliard dolarů.Počty lidí s demencí mají vzrůst: odhaduje se, že v Anglii a ve Walesu bude žít v roce 2040 1,2 milionů lidí s demencí - bude to ve srovnání s rokem 2016 nárůst o 57 procent. Dojde k němu v důsledku prodlužování lidského života.

Avšak nová analýza od Lancet Commission zdůrazňuje, že demence není nutnou součástí procesu stárnutí a že lidé mohou její riziko změnou životního stylu snížit.

Lidé by měli přejít na takové stravování, jaké je běžně v zemích u Středozemního moře, měli by udržovat zdravou váhu a hlídat svůj krevní tlak.

Ze studie vyplývá, že nejméně 35 procentům případů demence by mělo být možné zabránit. 9 procent případů demence je spojeno se ztrátou sluchu ve středních letech, 8 procent se získáním pouze základního vzdělání, 5 procent je spojeno s kouřením v pozdějším životě a 4 procenta s depresí.

Záporný vliv mají také sociální izolace, cukrovka v pozdějším životě, obezita ve středních letech a nedostatek pohybu v pozdějším životě.

7 procentům případů demence by bylo možno zabránit, kdyby byl objeven genetický rizikový faktor v této věci.

V současnosti hrozí, že demence se stane největším zabijákem jednadvacátého století. Někeré faktory, jako nedostatek vzdělání a sociální izolace bude obtížné odstranit. Lehčí je to s kardiovaskulárními faktory, jako je snižování krevního tlaku a potřebou přestat kouřit.

Podrobnosti v angličtině ZDE
0
Vytisknout
6805

Diskuse

Obsah vydání | 24. 7. 2017