Rozhovor Britských listů 102:

Proč je Brno tak úspěšné?

24. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Bohuslavem Binkou, vedoucím katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě v Brně o několika faktorech, které v posledních letech učinily Brno dynamickým, originálním a pozoruhodně zajímavým a příjemným místem k životu. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Hranice mezi ideologickými atentáty a útoky bláznů se zamlžuje

26. 3. 2017

čas čtení 4 minuty

Útoky inspirované výzvami Islámského státu používají stále primitivnějších metod, nožů a automobilů, píše Kenan Malik. Začíná být velmi obtížné odlišit ideologické násilí od hněvu sociopatů. Loni v srpnu zaútočil Zakaria Bulhan, devatenáctiletý Nor somálského původu na londýnském náměstí Russell Square nožem na kolemjdoucí. Pobodal šest osob, z nichž jeden zemřel. Původně se to považovalo za teroristický incident. Pak se ukázalo, že Bulhan trpí paranoidní schizofrenií. Minulý měsíc britský soud nařídil, aby byl Bulhan trvale držen v silně střežené nemocnici v Broadmooru.

Novinky si zase vymýšlejí, že v Británii existují muslimská ghetta

26. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Je nesmírně zajímavé, jak obrovskou roli hraje v ČR iracionální islamofobie, živená cíleně sdělovacími prostředky, které straší z komerčních důvodů veřejnost, která většinou v životě žádného muslima nepotkala. Hlubinný rasismus, který existoval desetiletí v české společnosti proti Romům, se nyní překlopil a soustředil na nového iracionálního strašáka, muslimy. Novinky si zase vymyslely, že v Británii existují muslimská ghetta.

Řada Čechů žijících v Británii píše na Facebooku to, co já tady, totiž že britská společnost nepropadla po středečním útoku ve Westminsteru hysterii, že většina lidí neobviňuje z útoku žádné náboženství ani žádnou sociální skupinu, že společnost ví, že jde o individuální psychopatické případy a policie se snaží zjišťovat, jaké faktory vedou k tomu, že se individuální maniak promění ve vraha.

Muslimové neustále odsuzují terorismus. Dokazuje to 712 stránkový dokument na Google.doc

26. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Heraa Hashmi, devatenáctiletá americká muslimka studující na University of Colorado, reagovala na útok spolužáka, že "všichni teroristé jsou muslimové" a že muslimové proti terorismu neprotestují, vypracovala na Google.doc 712 stránkový seznam muslimských protestů proti teroristickým útokům, se zdroji:

Posléze vznikla stránka Muslimové odsuzují.

Projekt Hashmiové dokazuje, nejen, že muslimové neustále odsuzují terorismus, ale zároveň že je absurdní, že se od muslimů neustále očekává, aby odsuzovali terorismus. "Od muslimů se neustále vyžaduje jiný standard: od 1,6 miliardy lidí se pořád chce, aby se omlouvali a odsuzovali terorismus dvaceti třiceti šílenců. Nedává to žádný smysl. Konec konců, já přece nepovažuju Ku Klux Klan či další ultrapravicové křesťanské organizace za autentická vyjádření křesťanství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Navzdory varování Moskvy, Putinův kritik Alexej Navalnyj zorganizoval v Moskvě nepovolenou protikorupční demonstraci

26. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Policie zatkla více než 100 osob v Moskvě a desítky v dalších ruských městech během velkých protestů, které se po řadě let v neděli konaly po celém Rusku. Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který bojuje proti korupci v ruské vládě a který demonstrace svolal, byl v Moskvě zatčen. Nacpali ho do policejního autobusu, který po několik minut nemohl odjet, protože na něj zaútočily davy a pokusily se Navalného osvobodit. Došlo také k izolovaným potyčkám s policií. Lidé skandovali "Hanba" a "Rusko bude svobodné!"

Protestů se účastnily statisíce lidí ve většině velkých ruských měst, od Vladivostoku až po evropská města. Policie v Moskvě odhadla, že se demonstrace účastnilo asi 7000 lidí, avšak počty byly zřejmě daleko vyšší. Jen v Moskvě bylo zatčeno asi 130 osob.

Videozáznam z potyček kolem zatčení Navalného (Demonstranti skandují "Pozor!", tedy "Hanba!":

Takto se na demonstraci v neděli dopoledne připravoval Putinův režim. Ne, není to zacyklené video:

Alexander Gorovoj, vysoký činitel ruské policie, v pátek varoval, že úřady "neponesou žádnou odpovědnost za možné záporné důsledky" pro lidi, kteří se demonstrace účastní.

Navalnyj vyvolává nevoli putinovských vládních kruhů tím, že opakovaně upozorňuje na to, že vysocí kremelští funkcionáři shromáždili každý obrovské bohatství. Nedávno vydal Navalnyj zprávu a padesátiminutové video, že premiér Dmitrij Medveděv investoval více než 1 miliardu dolarů, získaných na úplatcích do vinic, luxusních jacht a rezidencí.

Útočník z Westminsteru jednal sám a jeho motiv se zřejmě nikdy nezjistí, uvádí policie

26. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Rozsáhlé vyšetřování nezjistilo žádný motiv pro útoky, které ve Westminsteru spáchal Khalid Masood, a další útoky nejsou plánovány

Po čtyřech dnech intenzivního vyšetřování nezjistila londýnská Metropolitní policie dosud žádné důvody pro útok ve Westminsteru. Policie dál zkoumá, zda Masood mohl být ovlivněn internetovou propagandou Islámského státu, anebo zda měl nějaký jiný pocit křivdy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak vzniká extremistický atentátník?

26. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Motiv Khalida Masooda, 52, atentátníka, který napadl minulý týden Westminster, se zřejmě nikdy nepodaří zjistit, uvedla londýnská policie.

Kolem loňských Vánoc se Khalid Masood, jeho partnerka a dvě děti vystěhovali z jejich malého, ale pohodlného bytu ve Winson Green v Birminghamu. Přestěhovali se do miniaturní garsoniéry nad restaurací na rušné ulici.

Toto je jeden z detailů, který bude policie podrobně zkoumat. Hlavně chce zjistit, jak byl zradikalizován. Jenže i tento koncept je problematický. Mnoho expertů zpochybňuje samotný pojem radikalizace. FBI zdůrazňuje, že cesta každého jedince k extremistickému vraždění je jedinečná. Zuří debaty o roli ideologie, sociálních okolností, individuálních charakterových rysů a duševní choroby. Analytikové dávají přednost výrazu "rizikové faktury" a nikoliv výrazu "hlubinné příčiny".

Nový druh levičáckého aktivisty

26. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

V posledních týdnech jsem zpozoroval na českých socsítích výskyt nového druhu levičáckého aktivisty. Vyznačuje se tím, že kategorizuje události ve stylu politického prvoka, jak to kdysi nazval Záviš Kalandra, píše Karel Dolejší. Takže Trump je "fašista", ale vlastně na tom nesejde, protože Hillary Clinton, to je taky "fašismus". Není zásadního rozdílu mezi "fašistickým" Babišem a a "fašistickým" Kalouskem. - A teď vidím, že "antifašisté" prý bojují v Sýrii za neostalinistickou YPG. Sice si ve svatém zápalu spletli ideologii, kontinent i tisíciletí, ale to nevadí; důležitý je přece emocionální apel, nic jiného.

Desetitisíce lidí demonstrovaly v sobotu v Londýně proti brexitu

25. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Demonstraci zorganizovala organizace Unite for Europe (Sjednoťme se pro Evropu). K demonstraci došlo jen několik dní, než ve středu 29.3. Theresa Mayová chce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU.

Demonstrantka: "Myslím, že demonstrace nebude mít žádný dopad. Stejně skončíme odchodem z EU. Avšak historie tohoto procesu se bude psát, až to všechno dopadne strašně špatně. Bude známo, že lidé protestovali. Jako když protestovali proti válce v Iráku. Tehdy vyšel do ulic milion lidí a politikové to taky ignorovali."

Policie odhaduje, že se demonstrace za EU účastnilo asi 50 000 lidí. Mezi nimi bylo mnoho občanů EU.

"Já jsem občanka EU. Jsem Francouzka a mám opravdu velké obavy ze své budoucnosti. Je opravdu nejistá. Nevíme, jestli budeme mít možnost po brexitu zachovat si svá práva. Proto demonstrujeme."

"Je naprosto nesprávné, že by referendum, založené na právně nezávazné dohodě, referendum mělo jen sílu poradního hlasu pro parlament, mělo právo odebrat mi mé občanství Evropské unie. Já jsem se s ním narodil."

V Bělorusku bylo při sobotních protestech zatčeno až 1000 lidí

25. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Dvě evropská města, Londýn a Minsk tuto sobotu:

Režim, který zatýká penzisty, není zrovna sebejistý

Ulice v Minsku zablokovala proti demonstrantům policie:

Irák po masakru civilistů zastavil ofenzívu v Mosulu

25. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Iráčtí vojenští představitelé zastavili ofenzívu v západním Mosulu proti Islámskému státu poté, co vznikla vlna mezinárodního rozhořčení nad sérií leteckých úderů, které usmrtily v jediné čtvrti nejméně 150 civilistů.

Americké ústřední velení armády Centcom potvrdilo, že koaliční letadla provedla letecké údery dne 17. března "na žádost iráckých bezpečnostních jednotek" a přislíbila, že incident bude oficiálně vyšetřován. V Mosulu dále setrvává asi 400 000 civilistů.

Pracovníci civilní obrany uvedli, že z trosek tří budov vyhrabali více než 140 mrtvol. Jsou přesvědčeni, že pod troskami zůstávají ještě další desítky mrtvých.

Děti v Mosulu křičely pod troskami. Nikdo nepřišel

25. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Bombardování letadly západní koalice pohřbilo více než 100 lidí v troskách tří domů a vyvolalo nové otázky o americkém způsobu válčení

Když konečně dorazili záchranáři, nebyl už nikdo naživu. Téměř týden se zoufalí sousedé snažili odstraňovat trosky a hledat pod nimi více než 130 lidí, kteří byli v troskách pohřbeni poté, co tři obytné domy na předměstí iráckého Mosulu byly zničeny koaličními leteckými údery.

YouTube přišla o miliony dolarů z reklamy, kontroverze ohledně Googlu totiž dostihla USA

25. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Čelné americké firmy včetně podniků Verizon a Walmart zrušily svou reklamu na YouTube, protože se objevovala u videí, podporujících extremistické názory či hate speech. Minulý týden byl pro podnik Google z tohoto důvodu katastrofou.

V ČR naopak zadávají politikové a státní instituce nenávistným serverům, jakou jsou Parlamentní listy, které profitují z šíření rasismu a hate speech, otevřeně reklamu a prostituují se poskytováním rozhovorů pro tyto rasistické servery. Veřejnost by jim to měla spočítat.

Po investigaci britského deníku The Times, který zjistil, že se reklamy na YouTube objevují u extremistického a nenávistného materiálu, zrušilo reklamu na YouTube nejprve množství evropských podniků. Kontroverze se nyní rozšířila do USA, kde reklamu z YouTube nyní stáhly telekomunikační firmy AT&T a Verizon, farmaceutická společnost GSK, podniky Pepsi, Walmart, Johnson & Johnson a půjčovna automobilů Enterprise.

Firma Google se veřejně omluvila a přislíbila, že poskytne firmám větší množství kontroly nad tím, kde se jejich inzerce objevuje.

Kontroverze poukazuje na nepříjemnou skutečnost, že většina firem, zadávající reklamu na digitálních sítích neví, vedle jakého materiálu se jejich reklama objevuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tisíce lidí demonstrují v Londýně za Evropskou unii

25. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Zítra se hodiny vrací o hodinu zpět. Ve středu (kdy Mayová aktivuje brexit) se vracíme zpět o čtyřicet let:

Destabilizují Trumpovy škrty v americkém příspěvku pro OSN dnešní svět?

25. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

V předvolební kampani hrozil Donald Trump, že zruší 40 procent amerického příspěvku pro Organizaci spojených národů. Nyní oznámilo americké ministerstvo zahraničí, že příspěvek sníží o 10,1 miliardy dolarů, tedy o 28 procent. Spojené státy dosud přispívaly do OSN čtvrtinou rozpočtu a ještě více pro 16 mírových misí OSN. Je možné, že americký Kongres Trumpovy škrty neschválí. V každém případě je však práce OSN do značné míry ohrožena, varuje The Economist:

Monitor Jana Paula:

Dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, je promarněná příležitost

25. 3. 2017 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Proč? Nejen proto, že je nevyvážený. Ve filmu dokumentaristky Dany Smržové, který podle synopse distributora otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a údajně nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením, totiž nevystupuje ani jedna žena, pouze tři různě postižení mladíci. Jakoby sexualita byla záležitostí jen mužů, budiž, to se ještě dá přehlédnout, mnohem horší je, že film selhává eticky, neboť v podstatě redukuje sexualitu jen na potřebu pohlavního styku, či jiným způsobem ukojení nejjednodušší lidské potřeby.

Prosíme pomozte bezruké Kamile - pojišťovny nepomáhají

25. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

17 letá Kamila se narodila bez části pravé ruky, píše Ivo Mareš. Jako první pacientka v České republice měla možnost vyzkoušet novou generaci pokročilých bionických protéz Touch Bionics a pocítit, jaký je život se dvěma rukama. Najednou mohla provádět úplně nové aktivity (dokázala hřebelcovat koně, jezdit na kole či zvládat domácí práce). Bohužel si tuto protézu, která by jí mohla pomoci, nemůže dovolit z důvodů vysoké pořizovací ceny a testovací ruka se musí vrátit do zahraničí. Zdravotní pojišťovny ji podle regulí mohou zaplatit jen lidem, kteří nemají zdravou ani jednu končetinu, což není Kamilin případ. Její příběh se objevil v médiích a vyvolal velkou vlnu solidarity. Na jejím základě byla vytvořena pro Kamilu veřejná sbírka. Budeme velmi vděční pokud se také připojíte.

Transparentní účet 2901190621/2010. Pro platby ze zahraničí použijte prosím IBAN: CZ93 2010 0000 0029 0119 0621 a SWIFT: FIOBCZP

Video s Kamilou - http://video.idnes.cz/?idvideo=V170321_153736_ostrava_jda

Stránka - http://www.rukaprokamilu.cz/

Transparentní účet - https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2901190621

Zde je video z YouTube -  https://youtu.be/IJpbGzCOcD8 a transparentní účet je z důvodu nezletilosti Kamily veden na jméno jejího otce. Veškeré vybrané prostředky budou použity na úhradu bionické ruky Touch Bionics i-limb quantum, protetického lůžka, ochranné rukavice a speciální prodloužené záruky a podpory. Pokud se nevybere dostatek peněz, bude pořízena bionická protéza nižší třídy. Sbírka není časově omezena.

Papež František: Evropa se nesmí uzavřít do falešného bezpečí

24. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Papež František ve Vatikánu varoval 27 šéfů států Evropské unie, že Evropa zapomněla na tragedii svých konfliktů v minulosti

František naléhal na vedoucí evropské politiky, aby odmítli "falešné formy bezpečnosti", které jim slibují ti, kteří chtějí stavět zdi. Dodal, že Evropané zapomněli na poučení konfliktů z minulosti.

František se také vyjádřil, že jestliže Evropská unie nebude schopna nabídnout vizi pro budoucnost, mohla by se rozpadnout. František hovořil v předvečer římského summitu EU, uspořádaného k šedesátému výročí založení evropské organizace.

Trump neprosadil svůj zákon likvidující Obamovu reformu zdravotnictví

24. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Donald Trump nařídil předsedovi Sněmovny reprezentantů, aby stáhl návrh zákona nařizující zrušení Obamacare, Obamovy zdravotní péče pro Američany, protože se mu nepodařilo získat pro něj minimum 215 hlasů. Proti návrhu zákona byli jak republikánští extremisté, tak umírnění poslanci.

Mnoho umírněných kongresmanů odmítlo podpořit zákon, jehož součástí byly zásadní škrty programu Medicaid a ohledně jehož dopadů varoval nadstranický kongresový rozpočtový úřad, že do 10 let přijde 24 milionů Američanů o zdravotní pojištění.

Konzervativci naproti tomu protestovali, že zákon zachoval určité části Obamovy reformy. I když vedení Republikánské strany se ve čtvrtek pokusilo učinit jim ústupky a odstranit federální mandát, podle něhož zdravotní pojištění obsahuje pomoc pro základní péči, jako je péče v těhotenství a léčba duševních chorob, ústupky nestačily.

Šéf senátního poslaneckého klubu Chuck Schumer vydal toto prohlášení: "Trumpův zákon nakonec selhal v důsledku dvou charakteristických rysů, které trápí Trumpův prezidentský úřad od doby, kdy ho Trump převzal: neschopnost a nesplněné sliby. Za celý život jsem neviděl tak nekompetentní vládu, jakou je ta, která je dnes v Bílém domě. Oni nejsou schopni napsat politickou strategii, která dává smysl, nejsou schopni realizovat strategii, kterou se jim podaří napsat, nedokážou o své práci hovořit bez zmatků a dnes se dovídáme, že nejsou ani schopni uzavřít dohodu a neumějí počítat hlasy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump obvinil z porážky demokraty:

Jde o první Trumpovu spektakulární porážku v parlamentě.

Republikánský mluvčí Sněmovny reprezentantů Paul Ryan přiznal: "S Obamovou reformou zdravotnictví budeme dál žít v dohledné budoucnosti." Nepředpokládá se, že by byl Trumpův zdravotnický zákon sněmovně znovu předložen. Porážka zákona by však během času mohla vést ke spolupráci republikánů a demokratů na reformě Obamacare. Všichni poslanci amerického parlamentu, demokrati i republikáni, se shodují, že zákon potřebuje rozumnou reformu.

Jsem opravdu uražený, když se někdo ptá, "Odsuzujete to? Cožpak nejsem lidská bytost?"

24. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

"Lidi, kteří podnikají útoky, protože si myslí, že to dělají jménem islámu, a lidi, kteří si myslí, že vědí, co je islám zač, tito dvojí lidé, kteří tvrdí, že se navzájem nenávidí, mají ve skutečnosti stejnou mentalitu. Protože obojí tito lidé si myslí, že tohle je islám, a přitom tomu tak není."

"Nějaký dítě možná šlo spát bez otce. Nějaká manželka se probudila bez svého muže. A o to přece jde, rozumíte? Ale najednou je to ´My chceme vědět, co si o tom či onom myslí muslimové.´ Pro nás je to... podívejte se, co se stalo, je to strašně smutná věc."

"Já jsem opravdu uražený, když se mě někdo ptá, jestli to odsuzuju. Cožpak nejsem lidská bytost?" "Je to urážlivé."

"Je to pro nás urážlivé."

"Je to urážka."

"Samozřejmě, copak tomu nerozumíte?

"Samozřejmě."

"Mělo by to být úplně přirozené, ať už se přidržujete nějakého náboženství nebo ne. Někdo nevinný přišel o život. Někdo přišel o otce nebo o matku. Mělo by to bolet všechny, celou komunitu. Vždyť jsme konec konců lidi. Je načase, abychom se taky jako lidi chovali."

Ve Středozemním moři utonuly další stovky lidí

24. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Více než 250 uprchlíků se utopilo ve Středozemním moři poté, co nalezla záchranná loď u libyjského pobřeží dva částečně potopené gumové čluny.

Laura Lanuza, mluvčí španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, uvedla, že její loď Golfo Azzuro vylovila z moře ve čtvrtek nedaleko gumových člunů pět mrtvol. Bylo to asi 30 km od libyjského pobřeží. Uvedla, že na gumových člunech se normálně přepravuje kolem 120-140 lidí.

Mrtví byli afričtí muži ve věku od 16 do 25 let. Utopili se během předchozích 24 hodin.

Více uprchlíků se utopilo ve Středozemním moři v prvních 9 týdnech roku 2017 než za stejné období loni, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Od 1.1. 2017 do 9.3. letošního roku přišlo ve Středozemním moři utopením o život nejméně 521 osob, loni to bylo 471.

Během roku 2016 se ve Středozemním moři utopilo 5000 osob.

Miliony zaměstnanců budou nahrazeny roboty, varuje studie finanční firmy Price Waterhouse Cooper

24. 3. 2017

čas čtení 4 minuty

Vysokou hodnotu bude mít tvůrčí a kritické myšlení a emocionální inteligence

Nejohroženější jsou zaměstnanci ve velkoobchodě a v maloobchodě

Do patnácti let bude nahrazeno roboty více než 10 milionů zaměstnanců v britských podnicích, zjistila studie firmy Price Waterhouse Cooper. 30 procent pracovních příležitostí v Británii je potenciálně ohroženo umělou inteligencí. V některých hospodářských sektorech bude zlikvidováno až padesát procent pracovních míst.

Londýnským atentátníkem byl drobný kriminálník z Kentu

24. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Khalid Masood se původně jmenoval Adrian Elms a narodil se na londýnském předměstí Dartford.

Pokus o atentát na britský parlament provedl podle londýnské policie dvaapadesátiletý Khalid Masood (předtím známý pod jménem Adrian Elms) narozený v Kentu, který nyní žil v oblasti West Midlands. Byl znám pod řadou kriminálních přezdívek.

Drtivá většina atentátníků jsou místní lidé

24. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Nikdo by neměl být překvapen, že útočník na britský parlament byl rodilý Brit.

Drtivá většina pachatelů násilných atentátů za posledních 16 let, od 11. září 2001, byli místní lidé, píše odborník na terorismus Jason Burke. Platí to jak o muslimském světě, kde je páchána většina atentátů, tak o útocích v Evropě. V roce 2010 s překvapením zjistili výzvědní činitelé v Afghánistánu, že většina atentátníků z Talibanu útočila do vzdálenosti 25 km od domova. Při atentátech v Madridu v roce 2004 žili atentátníci ani ne dva kilometry od nádraží, kde zahynulo 200 lidí. Vrazi vojáka Lee Rigbyho v roce 2013 žili nedaleko od místa vraždy. Totéž platí o bratrech, kteří v lednu 2015 zaútočili na redakci pařížského časopisu Charlie Hebdo. Útočník z Nice žil v tamějším přístavu.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Spojené státy za Trumpa postupně opouštějí Evropu

24. 3. 2017

čas čtení 3 minuty


Diplomacie je subtilní umění, proto je její význam často přeceňován. Pondělní zprávy, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson v dubnu navštíví Rusko, ale nezúčastní se jednání ministrů zahraničí NATO počátkem měsíce, byly spojeny dohromady jako znamení, že Trumpova administrativa nadbíhá Rusku a odmítá evropské spojence, napsal Uri Friedman.

Ztracení muži v irácké Saklavíji: Bosna na Blízkém východě?

24. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta


V iráckém městě Saklavíja je již déle jak čtyři měsíce pohřešováno 643 místních mužů a chlapců. Podle obyvatel je zajaly proíránské šíitské milice, které město obsadily po vyhnání militantů "islámského státu", a odvedly je do pouště.

Sledujte reportáž Ramity Navai.

Rozhovor Britských listů 101:

Byl jsem v cizině, abych se mohl věnovat českým věcem

17. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

V třetím a posledním rozhovoru Jana Čulíka s publicistou a filmovým kritikem Antonínem J. Liehmem (92) je řeč o jeho vydavatelské činnosti v emigraci po sovětské invazi z roku 1968. A. J. Liehm vydával exilové Listy, jejich každoroční objemnou literární přílohu Čtení na léto a výběr nejzajímavějších mezinárodních politologických článků v časopise 150 000 slov. Tato práce by neměla být zapomenuta. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

V Kyjevě byl zavražděn bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov

24. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Pětačtyřicetiletý ruský poslanec Denis Voroněnkov byl ve čtvrtek zabit před hotelem Palace v Kyjevě. Oběť byla zastřelena zhruba v půl dvanácté místního času na rušné ulici. Ukrajinský prezident Petro Porošenko útok odsoudil jako "akt státního terorismu" spáchaný proti kritikovi režimu Vladimira Putina.

Německá firma Rheinmetall nezískala povolení pro prodej zbraní Turecku

24. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta


Německo zakázalo firmě Rheinmetall dodávat některé produkty Turecku na pozadí sporů o kampaň tureckých politiků v německých městech. Turecko se snaží získat hlasy občanů žijících v Německu v rámci referenda, které má rozhodnout o změně ústavního systému z parlamentního na silný prezidentský.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát

23. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Londýnský primátor Sadiq Khan, muslim, zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále."

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se setkalo ve čtvrtek v Londýně s policisty ze Scotland Yardu k debatě o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru:

"Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Muslimská rada Británie, která ve středu atentát odsoudila a modlila se ve středu za jeho oběti, vydala ve čtvrtek další prohlášení, které chválilo londýnskou policii, premiérku a londýnského primátora.

Ultrapravicoví politikové žádají po londýnském atentátu uzavření hranic, přestože se atentátník narodil v Británii

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Francouzská ultrapravicová politička Marine Le Penová a další protiimigrantští politikové se vyjádřili, že londýnský atentát dokazuje, že je potřeba zastavit imigraci a uzavřít hranice, a to přesto, že londýnský atentátník se narodil v Británii.

Stejný názor vyjádřila polská premiérka Beata Szydło. Ta také spojila londýnský atentát s prouprchlickou politickou strategií Evropské unie. Tvrdila, že londýnský atentát dokazuje, že polské rozhodnutí odmítnout přijetí uprchlíků podle evropských kvót je správné.

Stejný názor vyjádřil v Británii miliardář Aaron Banks, který financoval euroskeptickou stranu UKIP, a Nigel Farage se v USA ve čtvrtek dvakrát vyjádřil v televizi, že londýnský atentát prý dokazuje, že protiimigrační a protimuslimská politika Donalda Trumpa je správná.

Obdobné názory se šíří na ultrapravicových serverech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Londýnská policie jmenovala útočníka z Westminsteru

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Mužem, který je považován za odpovědného za středeční útok ve Westminsteru, byl podle londýnské Metropolitní policie dvaapadesátiletý Chalid Masood. Narodil se v hrabství Kentu, ale žil v okrese West Midlands.

Při útoku kromě Masooda zahynuli také britský policista Keith Palmer, španělská učitelka Aysha Frade a Američan Kurt Cochran.

Policie neměla předem žádné informace o Masoodově úmyslu provést útok.

Masood však byl známý policii. Byl už předtím odsouzen za násilné útoky, za vlastnictví zbraní a za porušování veřejného pořádku.

Poprvé byl odsouzen v listopadu 1983 za trestný čin poškozování cizího majetku. Naposledy byl odsouzen v prosinci 2003 za vlastnictví nože.

Nebyl odsouzen za žádné trestné činy spojené s terorismem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Skotské reakce na westminsterský atentát

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka: "Srdcervoucí zpráva. Upřímnou soustrast rodinám, které přišly o své blízké. Myslím také na zraněné a projevuju solidaritu s lidmi v Londýně."

Skotský parlament pokračoval ve středu v debatě o vyhlášení nového referenda o nezávislosti Skotska, v souvislosti s tvrdě prosazovaným brexitem Theresy Mayové. K hlasování v této věci však nedošlo a debata nebyla ukončena, ze solidarity s londýnskou Dolní sněmovnou a s obyvateli Londýna.

Ve čtvrtek bylo oznámeno, že skotský parlament bude hlasovat o druhém referendu o nezávislosti Skotska v úterý 28. března, den předtím, než premiérka Mayová aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU.

Teroristický útok v Londýně: Co je zatím známo

23. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

- Premiérka Mayová ve čtvrtek v parlamentě: Útočník byl známý rozvědce MI5. Byl to rodilý Brit. Byl před několika lety vyšetřován v souvislosti s extremistickým terorismem. Byl ale "okrajovou figurkou". 

- Vyšetřovatelé  znají totožnost útočníka. Říkají, že  zřejmě jednal sám, ale "byl inspirován mezinárodním terorismem". Vyšetřují jeho možné společníky.

- Londýnský muslimský primátor Sadiq Khan se zapřísahal, že "Londýňané se nikdy nedají zastrašit terorismem".

- Teroristický útok v Británii nevyvolal antimuslimskou hysterii. Nikdo útok nespojuje s muslimy, ale s extremisty. Británie má dlouholeté zkušenosti s teroristickými útoky, od sedmdesátých a osmdesátých let, kdy bylo vraždění páchané Irskou republikánskou armádou na denním pořádku. Tehdy byla intenzita teroristických útoků daleko větší než dnes.

- Zemřeli čtyři lidé, včetně policisty a útočníka.

- Dalších 29 lidí bylo ošetřeno v nemocnici. 7 z nich je v kritickém stavu.

- Útočník najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě. Usmrtil tam dva lidi. Pak naboural do zábradlí před parlamentem a pokusil se vstoupit do budovy, ozbrojen nožem.

- Útočník pobodal neozbrojeného policistu, který později na svá zranění zemřel. Útočníka ozbrojená policie zastřelila. Policista byl identifikován jako 48-letý Keith Palmer, který pracoval 15 let v rámci parlamentní a diplomatické ochranky. Byl to manžel a otec.

Další důkaz o nevyspělosti, a tedy zranitelnosti české společnosti

Boj o vládu v digitálním světě je bojem o přežití demokracie

23. 3. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Britská vláda se začala detailně zajímat o to, jak digitální giganti, jako třeba Google, spravují digitální prostor, jenž spoluvytvářejí. S překvapením zjišťuje, že vlastně nijak zvlášť. To, co je ve fyzickém světě zákonem výslovně zakázáno, tedy podpora extremistických hnutí, rasismu, násilí vůči jiným, je v digitálním světě v podstatě nepostiženo. Nová dimenze lidské existence tak stojí v naprostém rozporu s tím, co předpokládá dosavadní společenská smlouva. Ukazuje se, že společnosti, jako je Google, Facebook, Twitter a řada dalších, které spoluovládají tuto dimenzi, nejsou z podstaty věci pouze plátci daní. Jsou to reální ovlivňovatelé věcí veřejných, jak ukazují globální události posledních let. Z toho titulu musejí na sebe brát mnohem větší odpovědnost než pouhé ekonomické subjekty.

O polozapomenutých výročích aneb Selhání tradičních médií

23. 3. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

V březnu si připomínáme, respektive někteří z nás si připomínají, tři tragické události, jež do značné míry formovaly svět, tak jak jej známe dnes. Jsou jimi: intervence NATO v Kosovu (1999), invaze do Iráku (2003) a zásah NATO V Libyi (2011).  Západní a české sdělovací prostředky těmto výročím nevěnují takovou pozornost, jakou by si bezesporu zasloužily, neboť právě v těchto třech případech nedokázaly veřejnosti poskytnout ucelené a objektivní zpravodajství. Nejde o ojedinělá selhání tradičních mediálních domů, jichž je samozřejmě vícero. Tato a další pochybení médií středního proudu neopomenutelnou měrou přispěla k rozkvětu falešného zpravodajství, a není tudíž divu, že některé horké hlavy usilující o veřejnou funkci dnes považují Parlamentní listy za etalon české žurnalistiky.                 

Způsob jak omezit terorismus je omezit jeho dopad

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Richard Barrett, Global Strategy Network: Správná reakce, jak řekla dnes večer premiérka, i londýnský primátor, je, že se musíme dál chovat normálně, jako by se nic nestalo. Takovýmto útokům se nedá stoprocentně zabránit. Budou se dít. A hlavním způsobem jak omezit terorismus je omezit dopad terorismu. Kdyby neměly dopad, kdyby se o teroristických útocích nikdo nedozvěděl, tak by k nim nedocházelo.

Erdoğanovská propaganda se všemi prvky nacistického narativu o velkém národu a říši

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Na začátku temný nepřítel lidu, který se chce pokusit svrhnout slávu velkého Turecka, tedy spustit obří prapor vlající na vědomí jeho velikosti a věčnosti. Zřejmá aluze na nedávný údajný pokus o puč, o němž nikdo dodnes neví, jestli nešlo o vládou zinscenovanou konspiraci. Ovšem lid Turecka si něco takového nenechá líbit. Vůdce vyzývá, a tak doslova každý, kdo má ruce a nohy, se okamžitě vrhá střemhlav na obranu říše, zemře radostně mučednickou smrtí ve vlnách či ve spodních patrech groteskní lidské pyramidy, jen aby prapor opět vlál. Ve jménu Turecka, ve jménu jeho vůdce. Nezdolný národ, neporazitelné Turecko...

Save the Flag aneb nová hra pro Playstation

Na západě pravděpodobně Erdoğan docela pobaví

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Tvůrci propagandistického videa pro tureckého autoritářského vládce Erdoğana pracují s námětem lidské hory, který před lety použila společnost Sony k propagaci druhé generace herní konzole Playstation...

BBC se rozhodla podpořit terorismus

23. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Simon Jenkins: BBC dnes učinila dobrou volbu. Rozhodla se, mohu-li to tak říci, podpořit terorismus.

Moderátor: Ale ignorovat se to nedá.

Simon Jenkins: Nikdo netvrdí, že byste to měli ignorovat. To vy říkáte vždycky, když někdo jako já protestuje proti tomu, kolik prostoru dáváte takovýmto incidentům. Máte možnost určit, jak velký prostor té věci dáte. A tak velký prostor, který jste tomu nyní dali, otevřeně napomáhá terorismu.

Londýn světu: Vy, lidé, kteří jste se tu nenarodili, jste tu vítáni

23. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Milý světe,

zažili jsme teď v Londýně docela pozoruhodný týden. Ale právě teď bychom chtěli objasnit jednu důležitou věc: lidé, kteří se v tomto městě nenarodili, jsou tu vítáni. Nejenom Evropané, ale všichni - bez ohledu na národnost, rasu, víru, barvu kůže či velikost bot.

Zeptejte se většiny Londýňanů, co milujeme na tomto městě, a řekneme jedinou věc - jeho rozrůzněnost.

V tomto městě není místo pro nikoho, kdo by chtěl někoho jiného učinit zde nevítaným. Pokud máte problém s lidmi, kteří vypadají nebo znějí jinak než vy, tak to nejste skutečný Londýňan.

Naše město se nezměnilo. Zůstává místem, které miluje lidské bytosti všech národností a etnického původu. Takže, vy lidé z Evropy i lidé ze světa, děkujeme vám, že jste učinili naše město svým domovem. Ne, řekněme to jinak: Děkujeme, že jste učinili SVÉ město svým domovem.

Váš časopis, jako vždycky

Time Out

(Časopis Time Out přináší informace o aktuálních kulturních akcích v dnešním Londýně)

LONDÝN:

Útočník usmrtil nožem policistu u Dolní sněmovny, parlament je uzavřen

22. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Zavražděný londýnský policista:

Muž v černém se pobodal policistu před londýnskou Dolní sněmovnou. Policista zemřel. Útočníka jiní policisté zastřelili. Útočník se dostal do vzdálenosti asi deseti metrů od poslanců, kteří se připravovali k hlasování. Premiérku Mayovou odvezli autem z parlamentu za živé střelby. Vůz se nejprve pokusil jet směrem k Horní sněmovně, pak se rychle obrátil a odjel do Downing Street. Poslanci Dolní sněmovny byli evakuováni do Westminsterského opatství. Tři francouzští školáci z Bretaně byli zraněni.

Na jiném místě nedaleko Dolní sněmovny vjel automobil do lidí na chodníku na Westminsterském mostě. Mezi nimi byli francouzští školáci z Bretaně. Tři z nich byli zraněni. Zřejmě i na mostě byli lidé pobodáni. Více než deset lidí bylo zraněno, jedna žena je mrtvá. Jinou, zraněnou ženu, vylovili z Temže. Není jasné, zda tam skočila anebo spadla. Budova parlamentu byla uzavřena a poslanci požádáni, aby zůstali ve svých kancelářích.

Londýnský přístav potvrdil, že z řeky Temže byla vytažena vážně zraněná žena.

Velitel Metropolitní policie BJ Harrington:

"I když si zachováváme otevřenou mysl ohledně možného motivu, už probíhá kompletní protiteroristické vyšetřování. V této chvili potvrdím, co se stalo, ale nebudu spekulovat. Obdrželi jsme celou řadu nejrůznějších zpráv, mimo jiné i o osobě v řece, o automobilu, který najel do chodců a o muži ozbrojeném nožem. V oblasti už byla řada policistů v rámci běžné každodenní operace, ale okamžitě byli na scénu vysláni další policisté včetně ozbrojenců. Spolupracujeme těsně s londýnskou záchannou službou a s londýnskými hasiči.

Víme, že řada lidí byla zraněna, včetně policistů, avšak v této chvíli nejsme schopni potvrdit počty ani druh těchto zranění.:

- Londýnská záchranná služba potvrdila, že bylo zraněno na Westminsterském mostě nejméně deset osob.

Londýnská policie žádá veřejnost o záběry z incidentů ve Westminsteru. Dodává: Prosíme, zachovejte rozum a umírněnost a nešiřte záběry lidí, kteří byli při incidentu zraněni.

Jedna žena zemřela, další mají "katastrofální" zranění, řekla reportérům lékařka Coleen Anderson z nemocnice sv. Tomáše. Uvedla, že jeden chodec, žena, zemřela. Nemocnice také ošetřila jednoho policistu kolem třiceti, který měl zranění hlavy. Ženu, která zahynula, přejel autobus.

Poslanci uzavření v Dolní sněmovně:

Útok ve Westminsteru není "ohrožením demokracie"

23. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Dosud nevíme nic o motivech útočníka z Westminsteru, upozorňuje Simon Jenkins. Jediné, co lze říct, je, že se útočníkovi nepodařilo proniknout do samotného parlamentu. Kolemjdoucí byli zraněni a usmrceni, ale obrovský bezpečnostní aparát nutný pro takovou instituci, byl naprosto efektivní při ochraně jejích poslanců a zaměstnanců. V rušném moderním městě nelze nikdy zajistit absolutní bezpečnost, avšak policie může říct, že systém byl prozkoušen a že funguje. Pokud nechceme pořádat zasedání parlamentu v bunkru, existují hranice toho, co více lze nebo by se mělo rozumně dělat.

Lze předpokládat, že útočník očekával, že jeho činu - a tedy jeho poslání - se dostane obrovské publicity. Možná opravdu chtěl šířit strach, podrobit demokracii zatěžkávací zkoušce a, pokud by to bylo možné, změnit její chování.

Středeční atentát na Dolní sněmovnu proměnil nenáviděné politiky v lidi

22. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Jsou určitá místa, která se stala metaforou pro nenáviděný politický establishment či pro lidem vzdálenou, všemocnou vládu. V Americe je to "Washington". Pro euroskeptiky je to "Brusel". A v Británii je tou nenáviděnou citadelou "Westminster".

Avšak dnes, po teroristickém útoku na Dolní sněmovnu v Londýně, ten výraz "Westminster" přišel o své uvozovky. A jak míjelo odpoledne, Westminster přestal být onou nenáviděnou baštou politických vládců a stal se skutečným místem, kde jsou úředníci, turisté, pracovníci ochranky a skupiny navštěvujících školních dětí, píše Johathan Freedland.

Tradiční čínská medicína a nosorožec ve Dvoře Králové

22. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Včera jsem na ČRo Plus slyšel zajímavou debatu (pořad „Pro a proti“) o zavádění tradiční čínské medicíny v České republice. Oba diskutující byli lékaři a v zásadě bylo jasné, že tradiční čínská medicína je inspirující oblast pro výzkum, pokud se ji podaří převést na moderní medicínské (de facto chemické) poznatky.

Příkladem může být nedávná Nobelova cena za fyziologii a medicínu pro čínskou vědkyni Tchu Jou-jou, která z rostliny, používané v tradiční čínské medicíně, izolovala účinnou látku proti malárii. Ale to už je západní farmakoterapie. S tím nemůže mít nikdo žádný problém.

Pokud někde civilizace udělala nejmenší pokrok, pak je to výchova

Trestat by bylo třeba rodiče, ačkoli i oni jsou často oběti vlastní nevědomosti

23. 3. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Když kope malé dítě rodiče do holeně, vyjadřuje tím nedostatek respektu. To, že ho nemá, je výchovná chyba, ať už k tomu došlo na základě úplné apatie při výchově, následkem nějakého modní pedagogické uniformy nebo prostě jen kvůli opakování též chyby, kterou rodič zažil jako dítě. Trestat děti za to, že nemají respekt k rodičům, jiným lidem nebo jiným tvorům, o čemž polemizuje Václav Dušek, je násilí na nevinných obětech. Trest nebuduje respekt, ale strach, což jsou dva naprosto odlišné charakterové stavy. Mimochodem, na rozdíl od respektu plodí strach další násilí. Za každou nakopnutou holeň by si měl rodič přidat jednu facku. Za usmrceného plameňáka či týranou učitelku by na exekuci většinou nestačila svépomoc...

Je "nespokojenost" politickým argumentem?

22. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Model populistické argumentace v politice vypadá následovně: "Lidé jsou nespokojení," zahřímá populista - "a proto" je absolutně nezbytné zavřít hranice, obnovit trest smrti, zakázat stavbu mešit.

Jenže patří vůbec nespokojenost do politiky - a kdy a jak se jí politici mají zabývat?

Světové burzy klesají z obavy, že Trump nebude schopen splnit své ekonomické sliby

22. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Vzhledem k tomu, jaký chaos v současnosti v USA panuje v oblasti pokusů Trumpovy vlády zreformovat zdravotnictví, mezinárodní burzy nyní začaly pohlížet velmi skepticky na to, zda bude vůbec Trump schopen snížit daně a investovat do infrastruktury, jak to sliboval před svým zvolením. Murdochovy pravicové noviny Wall Street Journal nyní napsaly, že "jestliže Trump nezačne projevovat více respektu pro pravdu", pak "většina Američanů usoudí, že je to 'fake president', 'falešný prezident'."

Propadají se i evropské burzy:

- FTSE 100: -1% na úrovni 7,306

- německý DAX: -0.8% na úrovni 11,871

- francouzský CAC: -0.8% na úrovni 4,963

- italský MIB: -1.1% na úrovni 19,706

- španělský IBEX: -0.9% na úrovni 10,126

- evropský STOXX 600: -0.8% na úrovni 373

Profesor Nouriel Roubini, který předpověděl finanční krizi z r. 2008, varuje že trhy si začínají uvědomovat, že Trump je podvodník:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16896