Rozhovor Britských listů 45:

Skončí ČR zase jako kolonie Ruska?

19. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous a Jan Čulík o tom, jak si Česká republika spolu s ostatními středoevropskými zeměmi svým nenávistným postojem vůči vnějšímu světu ohrožuje svou vojenskou i ekonomickou bezpečnost, aniž si to uvědomuje. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Východoněmečtí extremisté jásali nad podpálením ubytovny pro uprchlíky

21. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Dav východoněmeckých extremistů jásal u požáru hotelu v Sasku, který byl proměněn v ubytovnu pro uprchlíky, uvedla německá policie.

K požáru došlo v Budyšíně ve východním Sasku v ranních hodinách v neděli. Policie případ vyšetřuje jako možné žhářství. Nikdo nebyl zraněn. Když budova začala hořet, shromáždění místní lidé jásali, uvedla policie: "Někteří lidé na požár reagovali urážlivými výroky a neskrývanou radostí."

Zatímco většina Němců se staví vůči uprchlíkům velmi vstřícně, hlučná menšina organizuje protesty před ubytovnami pro uprchlíky, a to zejména na území bývalého východního Německa. Za poslední rok došlo k podstatnému zvýšení počtu násilných útoků proti ubytovnám uprchlíků. V Sasku vznikla protiislámská a protiimigrační organizace Pegida.

K požáru došlo jen několik dní poté, co asi stovka demonstrantů křičela "My jsme národ!" a "Vraťte se domů!" a zablokovala cestu autobusu, který vezl uprchlíky do domova v Sasku.

Nová hrozba Česku: Nakupující uprchlíci!!

21. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Já se tedy nerad zmiňuji o práci kolegů, ale dotaz kolegy z TV Prima po dnešních OVM na ministra obrany mě opravdu zaujal: "Na severu Čech se množí případy, kdy uprchlíci z Německa překračují česko-německou hranici, že si k nám chodí nakupovat, lidé mají strach... Policisté, když je chytí, mohou udělit jen dvoutisícovou pokutu... Bylo by toto řešitelné nějak v rámci armády?" Ministr obrany: "Nevím, jestli chcete nasadit armádu na nakupujícího uprchlíka, to se mi zdá nepřiměřené."


(Z Facebooku)

New threat to the Czech Republic: Shopping refugees!

21. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

After the broadcast of the regular TV discussion programme Otázky Václava Moravce (Václav Moravec Questions) on Czech public service TV on Sunday afternoon, a journalist from TV Prima asked the Czech Defence Secretary Stropnický the following question:

"In northern Bohemia, it happens more and more often these days that refugees cross the border from Germany and do their shopping in Czech shops. People are afraid... The police can unfortunately fine them only 2000 crowns (75 euros) when they catch them. Would it be possible to use the army against them?"

Czech Defence Secretary: "Using the army against shopping refugees, that seems to me slightly excessive..."

Source in Czech HERE

Czech musician publishes grossly racist anti-refugee pictures and text in a tabloid newspaper

21. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Czech pop musician František Ringo Čech is publishing a series of grossly racist anti-refugee pictures in the widely read Czech tabloid newspaper Blesk.

The most recent series of his pictures, available here, is entitled "A lesson of German for the refugees". The text describes in sexually explicit terms an alleged rape of well-meaning pro-refugee German women, "fanatical supporters of a new Europe, which is now being born", in a Munich park, by "Eritrean darkies".

Source in Czech HERE

Syrská opozice je ochotna uzavřít příměří, ale Rusko dál bombarduje

21. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Syrská opozice souhlasila s možností dočasného příměří v občanské válce, pokud by byly dány záruky, že Rusko přestane bombardovat, obklíčení měst bude zrušeno a po celé zemi dostanou humanitární organizace svolení rozvážet občanům pomoc.

Moskva avšak dál hodlá bombardovat ty, které označuje za "teroristy", a prezident Asad v sobotu uvedl, že by přijal příměří pouze potud, pokud by nevedlo k zlepšení postavení ozbrojených skupin bojujících proti němu. Příměří by muselo zajistit, že "jiným zemím, zejména Turecku, bude zabráněno vysílat další teroristy a zbraně a logistickou podporu". Podle Asada jsou všichni povstalci bojující proti jeho armádě a jejím spojencům "teroristé".

NATO se obává války mezi Tureckem a Ruskem. Padly výhrůžky jadernými zbraněmi

20. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

NATO se obává možné války mezi Tureckem a Ruskem ZDE. Z Moskvy jsou hlásnými troubami na Západě zprostředkovány výhrůžky, že by mohla proti Turecku použít taktické jaderné zbraně ZDE ZDE.

Už v lednu 2015 upozorňovaly BL, že situace s odebíráním dětí je horší v ČR než v Norsku

20. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Dnes, o  13 měsíců později (!),  to došlo i Lidovým novinám.

Britské listy 22. 1. 2015, Boris Cvek, Neuvěřitelné pokrytectví některých Čechů v případu Michaláková

Britské listy 23. 1. 2015: Jan Čulík, Diskuse o odebrání dětí paní Michalákové by měla vést k revizi poměrů v České republice

Britské listy 23. 1. 2015: V Norsku bylo odebráno rodičům 9000  dětí, v ČR 21 000

Britské listy 18. 1. 2016:  České úřady ročně odeberou rodičům 2000 dětí bez vysvětlení. Češi to neřeší, demonstrují proti Norsku

Lidové noviny 20. 2. 2016: České lži o Barnevernetu. Pravda o hromadném odebírání dětí je zřejmě jiná

Jestli takto pracují česká média a poskytují českým občanům takto dlouhodobě zkreslený obraz o světě, ať jde o děti v Norsku nebo o muslimy či o uprchlíky, můžeme se divit, že česká veřejnost pak drtivou většinou jedná jako blázni?

Francie odložila likvidaci tábora Džungle v Calais kvůli riziku pro děti bez dospělých

21. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Sčítání uprchlíků zjistilo, že v Calais je třikrát více lidí, než co tvrdily oficiální odhady, včetně 445 dětí

Nucená likvidace a vyhnání tisíců uprchlíků z uprchlického tábora "Džungle" u Calais byla suspendována francouzskými soudy poté, co sčítání uprchlíků, které provedla charitativní organizace Help Refugees zjistilo, že v táboře žije daleko více lidí, než si francouzské úřady představovaly.

Charitativní organizace zjistila, že v jižní části Džungle, která má být zlikvidována, žije 3455 osob. Z nich je tam 445 dsětí a 315 dětí je bez rodičů. Nejmladší je desetiletý afghánský chlapec.

V úterý má tábor navštívit francouzský soudce a zhodnotit situaci.

Zásadní důvody, proč by bylo šílené pro Británii opustit EU

20. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Kdyby Británie odešla z EU, varuje britský polní maršálek Lord Bramall, "rozbitá a demoralizovaná Evropa by se stala pro Británii bezpečnostním rizikem".

Důvody se pokusil shrnout oxfordský historik Timothy Garton Ash. Týkají se samozřejmě i České republiky, kde si někteří občané také neuváženě přejí odchod ČR z EU, netušíce, co by to znamenalo.

Kdyby Angličané hlasovali pro odchod z EU, Skoti budou hlasovat pro odchod z Británie a pro setrvání v EU, varuje Ash. Šok odchodu Anglie z EU by mohl znamenat její konec.

ČČK: Humanitární situace v Aleppu

20. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Českého červeného kříže

Zesilující boje v oblasti Aleppa přinesly škody na zdravotnických zařízeních i
personálu, pro civilisty znamenají přerušení dodávek vody a elektřiny, z domů
vyhnaly přes 70.000 lidí.

15.února byly například částečně poškozeny dvě nemocnice a došlo ke ztrátám na
životech civilistů a zdravotníků. Nemocnice přitom poskytovaly tisíce ošetření
měsíčně a jsou nyní vyřazeny z provozu.

Alexis Tsipras: Skutečnou zkouškou pro EU bude, jak se postaví k uprchlické krizi

20. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že skutečnou zkouškou pro Evropy nebylo nynější jednání o britských podmínkách, avšak bude jí to, jak se EU postaví k řešení uprchlické krize. V důsledku své zeměpisné polohy je Řecko nuceno hrát v tomto dramatu hlavní roli.

Angela Merkelová se vyjádřila, že jednání s britským prezidentem Davidem Cameronem vyžadovalo "velkou míru ochoty ke kompromisu". (Jon Snow, moderátor Channel Four News, se opakovaně ptal v jejich pátečním večerním vysílání různých činitelů britské Konzervativní strany, zda jim není trapné, že Evropskou unií otřásá uprchlická krize, a britští konzervativci namísto toho donutili vedení EU, aby se po 30 hodin zabývala naprosto okrajovou otázkou přídavků na děti pro středoevropské zaměstnance v Británii, kdy jde o cca 25 milionů liber ročně. Vyčítal jim také, že z interního hašteření Konzervativní strany udělali celoevropský problém.)

Czech PM Sobotka: If people are trying to escape war, we must help them

20. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

"The Czech Republic has a duty to help people escaping war," said Czech Prime Minister Bohuslav Sobotka in an interview given to the Právo daily on Saturday. "We are dutibound to do this because of international law and also because we are a country with a strong humanist tradition, so that we should be helping. However, Czech immigration policy must be governed by rules and by caps. We must be able to control who is coming to Europe in order to eliminate security risks. We will have to turn away economic migrants. Building fences on countries' borders does not solve the problem. It would be of course possible to continue with the current chaotic policy, but it would not be sensible.

"The Visegrad group says that if migration between Turkey and Greece cannot be stopped there must be an alternative solution of closing the borders in Macedonia and Bulgaria. Even Angela Merkel now supports this.

"We need Turkey to stop the refugees leaving for Europe and we are putting pressure on Greece to fulfil its duties as a member of the Schengen group.

"We will either help Turkey by giving it EU money to take care of more than 2 million Syrian refugees, or these people will continue coming to Europe. It is much better for the EU to help people in Jordan, Lebanon or Turkey rather than having them setting out with their naive and distorted ideas to Europe where their integration is not simple and brings about a number of risks.

"We need positive examples of integration and an active integration policy in the Czech Republic. There are several hundred thousand of people living in the Czech Republic who have not been born there, yet they have integrated successfully. These include many muslims from Bosnia and Herzegovina who came here in the 1990s.

"It is not a problem for the Czech Republic, a country with 10,5 million people to integrate two or three thousand foreigners over several years. Czech society cannot isolate itself from the outside world and we cannot act on the basis of a hostility towards a religion. If we emphasise our nationalism, who can guarantee that in future, hatred will not turn against, say, the Poles or the Ukrainians, in spite of the fact that they are all good catholics? They will suddenly be foreigners, they will be 'unCzech'."

"We need to have an open, free society. A return to simplistic nationalism which ruled in central Europe in the first half of the 20th century is a road to hell. It is a road to stagnation. All social development would stop."

Source in Czech HERE

Francouzské úřady chtějí násilím přestěhovat uprchlíky z tábora Džungle v Calais

20. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Město Calais nařídilo až jednomu tisíci uprchlíků v táboře Džungle, že se musí v nadcházejících třech dnech přestěhovat do vytápěných kontejnerů. Celé uprchlíky vytvořené město, se školami, obchody, čítárnami a kavárnami, které uprchlíci vytvořili, má být srovnáno se zemí.

Osm humanitárních organizací pracujících v táboře v Calais upozorňuje, že sídliště vytápěných kontejnerů není pro uprchlíky vhodné, protože jim neumuňuje společenský kontakt. Jsou to jen zcela neosobní buňky na přespávání. Organizace poslaly v této věci protestní dopis francouzskému ministru vnitra.

Ve čtvrtek tento týden poslali nejznámější britští herci a spisovatelé, včetě Jude Lawa a Benedicta Cumberbatche otevřený dopis Davidu Cameronovi, požadující, aby dovolil dětem bez doprovodu rodičů, uvízlých v táboře v Calais, přijít do Británie, která by se o ně měla postarat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britští euroskeptici odmítli Cameronovu dohodu z Bruselu

20. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Nigel Farage, šéf frany UKIP, napsal:

"Tohle je opravdu ubohá dohoda. Odejděme z EU, převezměme kontrolu nad svými hranicemi, vládněme své vlastní zemi a přestaňme odevzdávat Bruselu 55 milionů liber denně."

Šéf kampaně Leave.EU Richard Tice:

"Cameronovi slíbili půl bochníku, prosil o kůrku a přivezl domů drobky."

Konzervativní poslanec David Hannan:

"Británie mlátila do stolu a agresivně požadovala to, co už existuje. EU, poté, co chvíli falešně předstírala, že to je strašné, souhlasila."

Donald Tusk: EU dospěla k dohodě s Davidem Cameronem

19. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V sobotu dopoledne na zasedání vlády v Downing Street oznámil David Cameron, že jeho referendum o možném odchodu Británie z EU se bude konat 23. června 2016.

Předseda Evropské komise Donald Tusk oznámil, že byla konečně uzavřena dohoda mezi Davidem Cameronem a Evropskou unií. Český premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil, že je to "slušná dohoda". David Cameron to potvrdil:

Evropská unie Cameronovi ustoupila ve všem:

- tzv. "nouzová brzda", kdy Británie může zrušit poskytování sociální podpory zaměstnancům z EU s nízkými platy, pokud bude mít pocit, že je vlnou imigrantů "zahlcena", bude funkční po dobu sedmi let. Jednotlivci může být odebrána sociální podpora po dobu ne delší než čtyři roky a po prvním roce bude "nouzová brzda" zrušena. Avšak aplikovat její principy bude Británie smět po dobu sedmi let.

- Přídavky na děti migrantů z EU, kteří žijí v domovských zemích, budou sníženy tak, aby odpovídaly přídavkům na děti v domovských zemích, pro nové migranty z EU s okamžitou platností. Migranti, kteří už v Británii žijí, budou tímto opatřením postiženi od roku 2020. Východevropské země se neúspěšně pokusily migranty, kteří už v Británii pracují, z omezení vyčlenit. (Pozn. red. Jde o pouhých 25 milionů liber ročně, směšnou částku, pro niž nestálo ani za to se v Bruselu handrkovat. Cameronovi ale nešlo o peníze, nýbrž o předsudky britských euroskeptiků. Omezení přídavků na děti nijak nemůže snížit příchod pracovníků z EU do Británie.)

- Británie se vyvázala z příslibu další integrace do EU.

- Británie bude mít právo použít brzdu proti sporným finančním předpisům a když se jí nebudou líbit, bude si na ně moci stěžovat u Rady Evropy.

Bude velmi zajímavé, zda angličtí euroskeptikové tuto dohodu přijmou, a je velmi pravděpodobné, že nikoliv, protože ti z principu odmítají jakoukoliv dohodu s EU.

Jungle bells: Vánoční svátky v Calais a Dunkirku

19. 2. 2016 / Lukáš Stříteský

čas čtení 26 minutRáno po Štědrém dnu jsem odcestoval do Lipska. Další večer jsme s dodávkou naplněnou oblečením, boty, jídlem, zdravotní sestrou a studentkou ekonomie vyrazili do francouzského Calais.

Vyložili jsme věci ve skladu zvaném L'Auberge. Nachází se 10 minut autem od uprchlického tábora, kterému nikdo neřekne jinak než Džungle. Vzadu za skladem byla hala plná truhlářů, kteří vyrábí polohotové dřevěné stavby, jenž se po dílech odváží dodávkou do tábora, kde se zhotovují.

Zavánělo to tam tvrdou prací, a tak jsem se rozhodl raději jít se podívat mezi uprchlíky. Naše zdravotní sestra zůstala ve skladu se skupinou mediků a křehká ekonomka vzala do ruky vrtačku a začala pracovat s truhláři.

Slavný německý herec: Evropa musí pomoci uprchlíkům, "má povinnost vůči lidstvu"

19. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Jonas Nay, hlavní hrdina nového německého thrilleru Deutschland 83, který zaznamenal obrovskou popularitu zejména v zahraničí, řekl v rozhovoru s Mattem Freiem, reportérem Channel Four News, že Němci a Evropa mají povinnost pomáhat uprchlíkům.

Herec, který se stal v minulých týdnech mezinárodní hvězdou, v rozhovoru zdůraznil, že postoj kancléřky Angely Merkelové je "velmi, velmi dobrý" a že je proto hrdý na to, že je Němec, nejen však kvůli Merkelové.

Jsem velmi hrdý na to, že jsem Němec. Není to kvůli Angele Merkelové nebo naší politice. Máme určitou povinnost vůči lidstvu jako demokratická země." "Moje generace má menší vazbu na tu část nedávné německé historie, která je opravdu temná," řekl pětadvacetiletý herec. "Navzdory tomu - a možná právě proto - máme povinnost lidem pomáhat. Očekává se to především od Němců, očekává se to od všech Evropanů. A já shledávám německý postoj velmi dobrý."

Jonas Ney on refugees

"I am very proud to be German. We have a certain obligation towards humanity as a democratic country."Deutschland 83 star Jonas Nay tells Matt Frei he's proud of Angela Merkel's decision to welcome refugees to Germany.Full interview: https://youtu.be/UFXRyQ4vohY

Posted by Channel 4 News on Thursday, February 18, 2016

"Nezapomínejme, že uprchlická situace, kterou máme v Evropě, je příznakem daleko většího problému, na který se musíme dívat politicky. Země, z nichž lidé utíkají, ať je to Sýrie nebo africké země, jsou strukturně slabé, vykořisťovali jsme je desítky let. Prostě - lidi by o tom měli hovořit. A mělo by se v té věci dělat víc práce. A nezaměřovat se jen na příznak, jímž jsou teď ti uprchlíci."

Reportér: "Takže my jim jsme něco dlužni?"

"Samozřejmě."

Zdroj ZDE

Blíží se EU neodvratně k svému rozkladu?

19. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Nejenže Evropskou unii ohrožuje z východu vzdorný postoj středoevropských zemí, odmítajících se jakkoliv podílet na solidárním řešení uprchlické krize, nyní se k tomu intenzivně přidalo naprosto podružné téma, které svou neobratností vytvořil britský premiér David Cameron, který proměnil posedlost určité části britské Konzervativní strany s touhou opustit Evropskou unii v celostátní britský a nyní celoevropský problém.

Jak na to drsně, ale velmi přesně poukazuje komentátorka listu Guardian Poly Toynbee, Cameron svou politickou neobratností a z čistě vnitrostranických a vnitropolitických problémů vytvořil z euroskeptismu extremistického křídla Konzervativní strany a pravicového bulvárního britského tisku celoevropský problém.

Přislíbil extremistům ve své straně, o nichž je známo, že nikdy neustoupí a nikdy nepřijmou žádné kompromisní řešení, že uspořádá referendum o možném odchodu Británie z Evropské unie poté, co se pokusí vztah Británie vůči EU "zreformovat".

Nejvíc chtějí EU opustit nevzdělaní a staří Angličané

19. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Čím má britský občan vyšší vzdělání, tím více chce zůstat v EU. Také to platí pro Skoty, Velšany a obyvatele Severního Irska. Angličané chtějí spíš z EU odejít.

- 44 procent Britů nad 55 let chce odejít z EU, jen 21 procent Britů pod 55 let chce odejít z EU.

- V EU chce zůstat 52 procent Angličanů, 55 procent Velšanů, 64 procent Skotů a 75 procent občanů Severního Irska.

- Čím víc je britský občan kvalifikovaný, tím častěji chce zůstat v EU.

- 78 procent lidí s univerzitním vzděláním chce zůstat v EU. Jen 35 procent lidí bez jakékoliv kvalifikace chce zůstat v EU.

- Největší podpora pro setrvání v EU je mezi dvaceti až třicetiletými univerzitními absolventy žijícími v Severním Irsku, kteří podporují Stranu zelených.

- Nejvíc chtějí EU opustit lidi starší 55 let bez kvalifikace a žijící v Anglii, kteří hlasují pro stranu UKIP.

V Anglii byl zavražděn muslimský duchovní

19. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vražda muslimského duchovního v severoanglickém městě Rochdale vyvolala od náboženských činitelů apely, aby občané zachovali klid, a varování, že by mešity měly zavést dodatečná bezpečnostní opatření.

Muslimský duchovní Jalal Uddin, 56, z Bangladéše, byl nalezen ve čtvrtek večer na dětském hřišti se smrtelnou ranou na hlavě. Policie zahájila vyšetřování vraždy a zatkla v souvislosti s tímto trestným činem jednatřicetiletého muže.

Rakousko omezilo příliv uprchlíků, a porušuje tak mezinárodní právo

19. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Od září 2015 se každý den utopily dvě děti

Rakousko zavedlo denní limit na počet uprchlíků, přicházejících na jeho území navzdory neobyvkle ostré kritice od Evropské komise, která toto rozhodnutí označila za "jasně v rozporu" s mezinárodním právem.

Rakousko oznámilo, že bude vpouštět do země jen 3200 uprchlíků denně a zavede denní limit 80 žádostí o azyl. Po naplnění těchto kvót budou "hranice uzavřeny", oznámil policejní mluvčí Fritz Grundnig. Dodal, že v důsledku špatného počasu od čtvrtka odpoledne do Rakouska nedorazili žádní uprchlíci.

Rozhovor Britských listů 44:

ČR potřebuje příběh založený na odvaze

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík se Sašou Uhlovou, redaktorkou Deníku Referendum, o běsech, které v současnosti pronásledují českou společnost.   Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Papež František: Kdo chce stavět zdi proti imigrantům, není křesťan

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Pope says Trump is not a Christian; Trump responds

Pope Francis has criticised Donald J. Trump by saying anyone “who thinks only about making walls…is not a Christian”.The Republican presidential hopeful hit back, saying it was “disgraceful” for the Pope to question his faith.

Posted by Channel 4 News on Thursday, February 18, 2016

Při svém návratu letadlem z Mexika do Říma byl papež František dotázán na protiimigrantskou rétoriku amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa.

František reagoval: "Člověk, který myslí jen na stavění zdí a nikoliv na stavění mostů, není křesťanem."

Nejnovější polský vtip o integraci uprchlíků

19. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Dva Arabové se usadili v Polsku a vsadili se o to, kdo z nich dvou se do polské společnosti dokáže integrovat lépe.

Sejdou se za rok.

"Právě jsem snědl vepřovou kotletu s bramborami a s okurkami na kopru, zapil jsem to pivem Żywiec, dívali jsme se na Sky Jumping v televizi a zítra jedu se svými dětmi do muzea Varšavského povstání," říká první.

"Vypadni z Polska, zasranej čmoude, a vrať se. kozomrde, tam odkuds přišel," odpověděl druhý, lépe integrovaný Arab.

( Zaslal Tomasz Oryński)

Jeden prostý fakt o uprchlících

19. 2. 2016

čas čtení 1 minuta


Ke všemu strašení syrskými uprchlíky je třeba dodat jeden zjevný fakt - žádný uprchlík není rád, že se jím stal. Velká většina si jich přeje vrátit se, hlavní překážkou je, že mnozí nemají kam.

29373

Problém není v invazi cizáků, to bychom se nebáli vlastních dětí...

Vnitřní kořen "vnějšího" nebezpečí

18. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Velmi často slyším od vzdělaných lidí, že není dobré nadávat, jací jsou Češi, protože jednak to prostě vyvolává reflexivně antagonismus, jednak pro to, jací Češi jsou, existují objektivní důvody. Nadávat určitě smysl nemá. Kritizovat určité společenské fenomény, kritizovat ve smyslu poukazovat na ně a lokalizovat je z hlediska společenských hodnot, je naopak nutné. Je otázka, kde je hranice mezi nadáváním a kritikou. A kde ji vidí kritik, a kde ji vidí interpret. A nakolik si vůbec interpret připouští pochybnosti jako základní podstatu kritického uvažování.

Přečetli jsme:

Čeští učitelé nejsou připraveni na to, že se setkají se šikanou

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Bulvární pojetí tragického případu učitelky Střední průmyslové školy Třebešín v Praze, kterou terorizovali její studenti, zcel pomíjí podstatu problému systematické, cílené agrese. Prostředí školy je z přirozených důvodů, ať už jde jen o prostou koncentraci lidí, nutnost vyrovnávat se s neúspěchem mezi vrstevníky, ventilace frustrace, případně střet s autoritou, potenciální líhní šikany a nelze ji zcela vykořenit. Je nicméně možné zavádět velmi jednoduché principy, jejichž prostřednictvím je možné řešit patologické jednání - jak ze strany učitelů, tak ze strany žáků - už v počátku a je také možné jeho vznik preventivně omezovat. Problematické je, že tyto postupy nejsou v českém školství osvojeny na úrovni systému a že čeští učitelé nejsou připravováni na to, že se mohou s šikanou setkat či být její obětí. Na téma šikany a školy publikoval před časem komentář v Lidových novinách Bob Kartous.

Je etické z pozice lékařské autority vnucovat pacientkám botulotoxinové injekce?

Je třeba přepsat Hippokratovu přísahu

18. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Čerstvý zážitek pacientky nejmenované dermatoložky: po zákroku dermatoložka jen tak mimochodem položí otázku "Kolik je vám vlastně let?". "Třicet tři," odpovídá pacientka. "Tak to máte nejvyšší čas," říká lékařka. "Nejvyšší čas na co?", ptá se překvapená pacientka. "Na botox," odpoví lékařka s překvapivou samozřejmostí. "Máte spoustu mimických vrásek a s věkem se to bude už jen zhoršovat". Taková přátelská rada od lékaře, který shodou okolností botoxovou "kůru" nabízí. Ze zdravotního pojištění hrazená není...

Vnitřní dialog generace Y

#Sluníčko sluníčko uprchlík

18. 2. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 5 minut

Jakou naši kulturu? Věci se tak rychle mění. My akorát tak máme strach, protože nevíme co přijde dalšího. Ano, asi by se kultura změnila, ale třeba to bude k lepšímu. Naučíme se respektovat a tolerovat odlišnosti. Může to chvíli trvat, ale stojí opravdu zachování naší kultury za utrpení ostatních? Je nutné ji zachovat v podobě jaké je dnes? Okleštěná od hodnot. Proč? Pro budoucí generace?

Kurdská YPG "vyhlásila Turecku válku"

19. 2. 2016

čas čtení 2 minuty


Turecký list Daily Sabah publikoval videozáznam shromáždění kurdské organizace PYD v syrském městě Amude z 10. února. Video podle něj dokazuje, že organizace "vyhlásila válku Turecku".

Facebook, Apple a Twitter se octly v konfliktu s americkou FBI

19. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Americká firma Apple se právně hájí proti FBI, která požaduje přístup k zašifrovaným informacím na IPhonu jednoho z vrahů ze San Bernardina. Federální soudce nařídil firmě Apple, aby vytvořila a digitálně podepsala software, který by ulehčil možnost uhádnout heslo mobilního telefonu iPhone 5c. Tento mobil totiž patřil Syedu Farookovi, jednomu z vrahů při masové střelbě u jedné vládní budovy v Los Angeles v Kalifornii.

Tento nátlak děsí technologické firmy z několika důvodů. Jejich právníci argumentují, že jestliže je vláda bude schopna donutit vytvořit dešifrovací software a natáhnout ho na požadované mobilní telefony, zničí to důvěru, kterou mají zákazníci v bezpečnost svých mobilů. Právníci argumentují, že by mohl vzniknout precedent, a bezpečnostní orgány by tak v budoucnu mohly požadovat přístup do mobilního telefonu každého podezřelého. Firmu Apple nyní podpořily Facebook a Twitter.

K problému se vyjádřili i prezidentští kandidáti Bernie Sanders a Hillary Clinton. Zdůraznili, že by chtěli najít kompromis, a odmítli se postavit na jednu či na druhou stranu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kurdská strana PYD varuje Turecko před válkou s Ruskem

19. 2. 2016

čas čtení 3 minuty


Rusko slíbilo chránit kurdské bojovníky v Sýrii v případě turecké pozemní ofenzívy, takže takový krok by vedl k "velké válce", prohlásil vyslanec strany PYD v Moskvě. Podle téhož zdroje Moskva slíbila Kurdům federalizaci Sýrie.

Inzerujte svou akci, podnik či organizaci v Regionální televizi

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Britské listy nabízejí inzerentům možnost velmi výhodné televizní reklamy za slušných a přijatelných podmínek (levné ceny) na na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, Regionální televize.cz má dosah cca půl milionu diváků měsíčně. Třicetivteřinový reklamní spot se vysílá před Rozhovorem Britských listů, každý pátek od 19 hodin a pak před každou z dvanácti repríz tohoto vysílání během následujícího týdne. Reklamu nabízíme za velmi výhodné ceny. Kdo má zájem, napište nám do redakce tohoto listu: redakce@blisty.cz.

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Více než 60 nemocnic v Sýrii se stalo terčem bombardování

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Více než 60 nemocnic Lékařů bez hranic v Sýrii se stalo terčem leteckého nebo dělostřeleckého bombardování a 81 jejich zaměstnanců bylo usmrceno nebo zbraněno. Organizace Lékaři bez hranic poskytuje lidem v Sýrii od začátku války životně důležitou lékařskou pomoc.

MSF hospitals targeted in Syria

Over 60 MSF hospitals in Syria have been bombed in aerial and shelling attacks, and 81 of their staff have been killed or injured.Doctors Without Borders/ Médecins Sans Frontières (MSF) have provided essential healthcare in Syria since the start of the civil war.

Posted by Channel 4 News on Thursday, February 18, 2016

UŽ TO TU JEDNOU BYLO

Český fašismus se vrací

19. 2. 2016

čas čtení 2 minutyPomnichovské Česko-Slovensko reagovalo velmi zlobně na příchod německých židovských uprchlíků z Hitlerova Německa. Česko-slovenská vláda lobbovala od října 1938 u britských politiků, aby využili svého vlivu v Berlíně a přesvědčili Německo, aby do Česko-Slovenska neposílala "židy, které nechceme", a stěžovala si, že prý britská vláda projevuje sympatie "židům a německým sociálním demokratům na úkor Čechů a Slováků". Česká vlastenecká organizace Sokol vydala 23. října 1938 rezoluci, která naléhala na všechny židy, kteří se usadili v Československu po roce 1914, aby se "vrátili do svých domovů". 20. listopadu 1938 se Praha dohodla s Berlínem, že bude česko-slovenský zákon změněn tak, aby už uprchlíkům z Německa a Rakouska po Anschlussu neposkytoval ochranu. Kurt Weisskopf, německý levicově orientovaný židovský student nevěřil svým očím, když byl svědkem toho, jak byla skupina německých sociálních demokratů, projíždějících Prahou, zatčena na pražském Masarykově nádraží a odeslána do Německa, kde musela skončit v koncentráku. Když si Weisskopf stěžoval u úřadů, český úředník na druhé straně telefonu mu sdělil, že je "smradlavej žid" a "rudá svině" a práskl mu telefonem. V červnu 1939 vydali Češi antisemitský zákon, jehož cílem bylo ochránit počeštěné židy a potlačit práva německých židovských uprchlíků, kteří přišli do Československa od roku 1935.

Podle zákona z 2. března 1939 byli všichni nezaměstnaní muži nad 18 let posíláni do českých táborů nucených prací. Téhož dne Češi založili z vlastní iniciativy koncentrační tábory pro Cikány v Letech a v Hodoníně. Studenti na pražské filozofické fakultě spontánně zničili sochu T. G. Masaryka. Protižidovský rasismus byl v Čechách založen na etnicko-jazykových předsudcích, na Slovensku měl náboženský základ. Na Slovensku vznikl po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava pronacistický, katolický autoritativní stát, jehož xenofobní a nedemokratická politika měla kořeny v pomnichovském Česko-Slovensku. Autoritářské a rasistické praktiky zaváděly pomnichovské Česko-Slovensko, a pak samostatné fašistické Slovensko, zcela z vlastní iniciativy.

Zdroj: ZDE

Britští herci a spisovatelé naléhají na Davida Camerona, aby se postaral o děti v uprchlických táborech ve Francii

19. 2. 2016

čas čtení 4 minutyZnámý britský herec Jude Law shromáždil nejvýznamnější britské spisovatele a herce, kteří apelují na Davida Camerona, aby pomohl rostoucímu počtu dětí bez doprovodu rodičů, kteří žijí v zoufalých podmínkách uprchlických táborů u francouzských měst Calais a Dunkirk. Jude Law uprchlické tábory navštívil a byl šokován tím, co tam viděl.

Herec zdůraznil, že jako rodič byl šokován příběhy dětí a jejich prosbami.

"Jsou zoufalí," řekl. "Jeden chlapeček mě chytil a prosil mě, že Džungle není dobréí místo, že tam nechce být."

Law dodal, že je "zděšen obrovským počtem lidí, kteří žijí za těch nejextremnějších podmínek mezi Dunkirkem a Calais, a množství bídy."

Dopis Robertu Denglerovi, Právo

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Česká média zjistila, že vyvolávání rasistické nenávisti na základě nesmyslů se jim komerčně vyplatí. Takže novináři jedou a neuvědomují si, co tím způsobují, i sami sobě.

Je pozoruhodné, že i údajně "levicové" Právo nyní publikuje otevřeně fašistoidní texty.

Jeden čtenář Britských listů si na to stěžoval editoru Robertu Denglerovi, ten na to reagoval urážlivým emailem. Jan Čulík Denglerovi tedy také odepisuje:

Pane Denglere,

publikováním rasistických nesmyslů přispíváte k destabilizaci bezpečnostní situace České republiky, protože Evropská unie, bude-li to takhle pokračovat dál, vás vykopne.

Myslím, že se vám nebude líbit žít v autoritářském režimu pod vlivem putinovského Ruska.

Neuvědomujete si, co děláte. Zvláštní.

Budujete mezinárodně tu nejhorší pověst České republiky jako nenávistné fašistoidní země. Uznávám, že vašemu listu to jistě přináší zisky.

Ale ono se vám to vymstí.

Určitě byste nakonec nechtěl skončit v nějakém koncentráku, ale kdoví, vzhledem k tomu, co děláte.

Kdo by býval v roce 1936 v Československu tušil, že za šest let budou existovat koncentráky? Vy si jste jist, že tím, co vydáváte, nevytvoříte podobný systém?

Jan Čulík

University of Glasgow

Robert Dengler na to "moudře" odpovídá. Zjevně si vyhrazuje právo fašistoidní texty publikovat v rámci "svobody projevu". Zdá se, že netuší, že v demokracii existují zákony proti vyvolávání rasistické nenávisti:

No to jsem netušil, že vyhrožujete už i koncentrákem, jste dnes už druhý, to bude nějaké nakažlivé.

Děkuji Vám mnohokrát za nevyžádanou radu. A kdybyste snad někdy zakládal Výbor za čistotu médií, dejte vědět, abych to měl z první ruky.

RD

Buzzfeed: České úřady "pořádají hon na čarodějnice proti homosexuálům"

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

České úřady zahájily trestní stíhání třiceti homosexuálů nakažených HIV, kteří jsou obviněni, že údajně praktikovali nechráněný pohlavní styk, informuje Buzzfeed.com. Osoby, nakažené HIV, které mají nechráněný sex, jsou trestně stíhány v mnoha zemích světa, jenže pouze tehdy, pokud se vyskytne oběť, kterou takový člověk nakazil.

Nynější trestní stíhání homosexuálů v ČR je pozoruhodné tím, že nebylo zahájeno na základě trestních oznámení případných nakažených obětí, ale české úřady homosexuály stíhají jen proto, že zjistily, že homosexuálové se nakazili jinými pohlavními nemocemi. Z toho české úřady usuzují, že porušili zákon praktikováním sexu bez kondomu.

"Neexistují vůbec žádné důkazy proti těmto mužům, nejsou žádné obětí," konstatuje Jakub Tomšej, právník zastupující Českou společnost pro pomoc osobám nakaženým AIDS. "Jsme přesvědčeni, že jediným důsledkem tohoto 'honu na čarodějnice' bude, že HIV pozitivní osoby se prostě budou vyhýbat lékařům."

Tomšej informoval, že přímo hovořil s devíti obviněnými muži, a všichni svědčili, že se nakazili pohlavními nemocemi jako syfilis prostřednictvím sexu s ochranou, protože kondomy před syfilis stoprocentně nechrání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bombový útok na turecký vojenský konvoj

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta


Dálkově odpálená bomba zabila sedm tureckých vojáků ve vozidle v jihovýchodním Turecku, oznámily bezpečnostní zdroje.

Výbuch zasáhl obrněné vozidlo na dálnici nedaleko města Diyarbakir, největšího sídla na převážně kurdském jihovýchodě země. Vozidlo bylo součástí vojenského konvoje.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Lídr kurdské PYD odmítl odpovědnost za útok v Ankaře

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta


Lídr syrské kurdské Strany demokratické jednoty (PYD) odmítl tvrzení tureckých úřadů, že vojenské křídlo jeho organizace stojí za včerejším útokem v Ankaře, který zabil 28 lidí a dalších 61 zranil.

"Neneseme odpovědnost za bombový útok v Ankaře," řekl Sálih Muslim mediální síti Rudaw.

Turecký premiér Davutoglu avizoval odvetu za útok v hlavním městě.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Atentáty v Turecku nevyvolávají nenávist vůči uprchlíkům

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Atentáty v Turecku tam nevyvolávají v obyvatelstvu nenávist vůči uprchlíkům, píší tamější svědci na Twitteru. Zajímavé zjištění. Evropo, co ty na to? ptá se na Twitteru Andrew Stroehlein.

OSTUDA STŘEDOEVROPSKÝCH ZEMÍ SE PROHLUBUJE:

Independent: ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko požadují hermetické uzavření hranic

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Prostřednictvím současné středoevropské xenofobie tamější lidé signalizují toto:

"Podívejte se, potřebovalo to genocidu židů a etnické očištění našeho území od Němců, aby vznikla naše monokultura, a nám se ten výsledek velmi líbí," upozorňuje Andrew Stroehlein z Human Rights Watch. Na totéž téma píší Amy Mackinnon a Jan Čulík v časopise Foreign Policy ZDE

Independent: Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko požadují, aby byly hranice Evropy hermeticky uzavřeny a aby byla hlavní cesta pro uprchlíky do Evropy zablokována. Tyto čtyři země jsou známé jako tzv. visegrádská skupina. Ostře se vymezují proti migraci a proti uprchlíkům. Také bojují proti pokusům rozdělit žadatele o azyl mezi evropské země prostřednictvím kvót.

Na pondělní schůzce v Praze se šéfové států těchto zemí dohodli že budou společně usilovat o uzavření balkánské cesty pro uprchlíky do Evropy. Chtějí také, aby byli uprchlíci blokováni na řeckých hranicích s Makedonií a Bulharskem, v případě, že by zablokování balkánské cesty bylo neefektivní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Průzkum zadaný CNN před primárkami v Nevadě ukazuje těsný souboj

Může se Sanders stát demokratickým kandidátem v prezidentských volbách v USA?

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Po vítězství  Bernieho Sanderse, výrazně levicového kandidáta Demokratické strany do prezidentských voleb v USA, které proběhnou na podzim 2016, v primárkách v New Hampshire, se blíží další možné znejistění pozice Hillary Clintonové, která je stále považována za téměř jistou nominantku Demokratů. Podle  průzkumu CNN před blížícími se primárkami v Nevadě se totiž ukazuje, že pozice obou kandidátů je u voličů vysoce vyrovnaná. Clintonovou by volilo 48 % a Sanderse 47% voličů v Nevadě, což je rozdíl v rámci statistické odchylky. Ukazuje se, že voliči jsou podobně rozděleni v řadě dílčích otázek, jako je schopnost řešit ekonomické problémy nebo reprezentace demokratických hodnot.

Kompletní článek v angličtině na Alternet ZDE

Imigrant

18. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaPozoruhodná skulptura sochaře Francese Bruna Catalana, která symbolizuje vakuum, které u člověka vznikne, když je nucen opustit svou zemi, svůj život, své lidi - z jakéhokoliv důvodu.

Hanba Evropy a nás všech:

Na Balkáně zůstávají lidé bez pomoci

18. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Chorvatsko ve středu odmítlo přijmout 200 uprchlíků.

"My jsme lidé! My jsme lidé!" skandovali odmítnutí uprchlíci na chorvatsko srbské hranici. Mezi nimi byli lidé ze Sýrie, z Iráku, z Afghánistánu, z Íránu a z Pákistánu.

Croatia turns back migrants as border controls tighten

"Now we're here without without money, without food, without blankets and my life is really in danger."200 migrants and refugees are turned away from Croatia as Eastern European nations start to impose tougher controls along their borders.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, February 17, 2016

Croatia turns back migrants as border controls tighten

"Now we're here without without money, without food, without blankets and my life is really in danger."200 migrants and refugees are turned away from Croatia as Eastern European nations start to impose tougher controls along their borders.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, February 17, 2016 Žena: "Nechceme jít to jakékoliv země, chceme žít v Chorvatsku. Ale policie nás vyhnala a donutila nás vrátit se k vlaku."

Muž: "Jsme tady teď bez dokumentů, bez peněz. Bez jídla, bez přikrývek. Můj život je teď opravdu v nebezpečí."

Chorvatsko začalo bránit své hranice poté, co to začalo dělat Rakousko. Rumunsko také zadrátovává své hranice se Srbskem. A Makedonie staví na svých hranicích pevnější plot. Někteří východoevropští politikové chtějí přísnější pohraniční kontroly, které by zabránily příchodu uprchlíků. Avšak německá kancléřka Merkelová odmítla představu nových uprchlických kvót.

Merkelová: "Bylo by absurdní, kdyby Evropa takové kvóty schválila, když si ani nezačala rozdělovat oněch 160 000 uprchlíků podle existující dohody. To by znamenalo udělat druhý krok před prvním."

Od září 2015 prošlo Chorvatskem více než 650 000 uprchlíků.

Slogan zbrojního průmyslu: Jedna zbraň, mnoho cílů. Válkou prověřeno. Vaše bitevní pole bude dokonale čisté...

Navštivte americkou firmu, která prodává bomby zabíjející civilisty v Jemenu

18. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Americká firma Textron Systems vyrábí tzv. kazetové bomby (cluster bombs) typu CBU - 105. Jde o zbraň, která je mezinárodní konvencí podepsanou 118 zeměmi světa zakázána. Nicméně ani USA, ani Saúdská Arábie tuto konvenci nepodepsaly. USA tak saúdskoarabské vládě prodává tento typ bomb, které pak armáda této země používá k útokům na civilní cíle v Jemenu. Na zprávu Human Rights Watch upozorňuje internetový deník Alternet.

Bodláky Václava Duška

Roztomilé děti - naše budoucnost

18. 2. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

V Teplicích zavraždil nezletilec nezletilou. Zákon vraha chrání, kdepak uveřejnit foto, drazí občané, anebo dokonce prozradit jméno. Nelze! Máme demokracii - či demokratůru? Jméno syčáka a vraha se beztak dozvíme. I obrázek uzříme, fešáka. U nás v Česku se rozkecá vše během hodiny - viz tajné nejtajnější i nejdražší služby prošly hubami žurnalistů, pivařů, láskařů, mimodějů a... a ty služby, koťouchu, placené z našich daní flagrantě selhaly. Konec vyšetřování však v nedohlednu. Chybami se člověk učí.

Kdo je vinen, když vraždí nebo šikanuje nezletilý?

18. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Bylo mi asi deset nebo jedenáct let, když jsme s kamarádem pojali skvělý nápad: vezmeme lupu a budeme pomocí čočky "smažit" žížaly. Přišlo nám to jako skvělý experiment, zajímavější než jen založit pomocí lupy ohýnek. Shodou okolností šel okolo jeho otec, u něhož se náš experiment nesetkal s ani sebemenším pochopením. Dal nám velmi důrazně najevo, že to, co děláme, je sprosté týrání bezbranného tvora. Aby pojistil výchovný dopad, sdělil to o mému otci, takže se situace opakovala. Možná proto jsem nikdy nikoho nezavraždil...

Bude nám chybět čtrnáctideník Ateliér?

18. 2. 2016 / Jiří Mikeska

čas čtení 15 minutRozhovor s Blankou Jiráčkovou, bývalou šéfredaktorkou časopisu Ateliér

Blanko, ke konci roku 2015 jste pod tlakem okolností ukončila existenci časopisu Ateliér, jehož jste byla od roku 1990 šéfredaktorkou. Technické důvody a vývoj okolností jste popsala v článku nazvaném Nekrolog Ateliéru, v jeho posledním dvojčísle, kde se s ním mohou čtenáři seznámit. Pokusme se tedy v tomto rozhovoru soustředit na jiné skutečnosti, než na měnící se výše daně z přidané hodnoty, změny vyhlášek a podobně, i když víme, že k problémům Ateliéru bezesporu přispěly.

Víte, k rozhodnutí Vás oslovit mě vedlo zhlédnutí pořadu ČT Jasná řeč, který byl vysílán 18. 1. 2016 a převážně se věnoval právě zániku Ateliéru. Nebylo to hezké poslouchání, byla to spíše Vaše poprava. Diskuse byla vedena unisono a jednosměrně. A neváhám ji označit ze strany redaktora za neetickou. Pozvaná teoretička sdělila důvody, proč už tady ten časopis dávno neměl být a druhý diskutující, šéfredaktor konkurenční tiskoviny, se rád přidal a vyzdvihl, proč právě on pro svůj časopis granty dostává a proč není škoda, že je Ateliér nedostal.

Jak vyplynulo z diskuse, oba hosté z grantů ministerstva asi nějakým způsobem profitují. A tady relevantnost jejich přítomnosti ve studiu má trhliny. Celá diskuse se vyvíjela ve smyslu, vyhoďme tu Jiráčkovou z kola ven. O ministerstvu kultury, jeho grantové politice, složení komise a těch, kdo členy komise vybírají a schvalují, a kteří společně přispěli k zániku Ateliéru, nepadla ani zmínka.

Byla jste pozvána do studia nebo oslovena nominovat někoho, kdo by osvětlil situaci Ateliéru?

Na to je krátká odpověď, ne. Pan Chuchma se s námi nespojil, nezeptal se na naši situaci nikdy dříve a ani nyní. Dokonce tam o mně říkal, že jsem neměla energii na další vydávání a zdůrazňoval můj věk. To je však velmi zkreslené, ale je to pouze jeho vlastní názor, na který má nárok, a ten charakterizuje jeho samotného. Bez peněz prostě nelze tak náročný projekt udržet, na finance jsou vázáné mnohé další nutné služby, počet spolupracovníků, nezbytné autorské honoráře... Přesto bych se vrátila k vaší formulaci o diskusi do ČT dvou pozvaných kritiků. Nemyslím si, že oni by měli z grantů MK profit díky ukončení činnosti Ateliéru. Rozhodování stojí především na členech grantové komise a svým způsobem na úřednících MK, na celkové atmosféře v oboru. Mne spíše překvapilo, že oba diskutující veřejně přiznali, že Ateliér nesledují, což vyplynulo také z jejich odpovědí o zaměření Ateliéru, a přitom se nestydí o něm hovořit. Jak mohu mluvit o něčem, co neznám a nesleduji?

Příroda se prostě spletla

Coca Cola je zdravá

18. 2. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 5 minut

Co je příčinou obezity? Cukry rozhodně ne, tvrdí výzkum zaplacený společností Coca Cola. A jak shodit přebytečná kila? Určitě nešlápneme vedle, když založíme dietu na masivním pití dietních limonád, které namísto cukru užívají umělé sladidlo aspartam. Tuto studii si prosadila asociace amerických výrobců nápojů, kde v radě sedí zástupci společností Coca Cola a Pepsi. Co víc, studie dokonce tvrdí, že dietní nápoje, jako Coca Cola light a Pepsi light, jsou zdravější, nežli voda. Příroda se zkrátka spletla a namísto zdravím zářící Coly a Pepsi nám do potoků a jezer nalila vodu.

Souvisí teroristický útok v Ankaře s válkou v Sýrii?

18. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Nedlouho poté, co Turecko a Saúdská Arábie oznámily, že se hodlají přímo angažovat v syrské válce, otřásl tureckou metropolí Ankarou bombový atentát, který podle posledních zpráv připravil o život nejméně 28 osob. Ankara ani Rijád se očividně nemíní spokojit s hrozící porážkou svých proxy sil v Sýrii, jež jsou na ústupu před syrskou armádou, jejími íránskými a libanonskými spojenci - a především neustávajícím masivním ruským bombardováním.

Moskva: "Kouření zabíjí více lidí než Obama"

17. 2. 2016

čas čtení 1 minutaVýše uvedený billboard, který se poprvé objevil na autobusové zastávce v Moskvě na třetí okružní silnici se virálně rozšířil na sociálních sítích, poté, co ho dal na facebook Dmitrij Gudkov, jediný liberální opoziční poslanec v ruském parlamentu.

Text na billboardu zní: "Kouření zabíjí více lidí než Obama, i když ten zabíjí mnoho a mnoho lidí. Nekuřte, nebuďte jako Obama."

Gudkov napsal, že je to "odporné a trapné, že se takový billboard objevil v moskevských ulicích." Jeho status na Facebooku dostal 1300 likeů, reagovaly na něj pozitivně i negativně stovky lidí a široce se jím zabýval ruský tisk.

"Brzo budou děsit děti Obamou namísto Babou Jagou," řekl Gudkov deníku Guardian. Inzerát je anonymní, není známo, kdo je jeho autorem a kdo ho zadal. Městský úřad v Moskvě se nevyjádřil.

Někteří komentátoři dávají inzerát do souvislosti s videem v němž "studenti" z Moskvy protestují, že Obama zabíjí 875 lidí každý týden, zveřejněné v rámci protestu u OSN. Video zhlédlo na YouTube více než půl milionu lidí, avšak jeden z mluvčích tohoto protestu byl identifikován jako šéfredaktor publikace, kterou vydává mládežnické křídlo Putinovy strany Sjednocené Rusko.

Obama uvedl v roce 2013, že už šest let nekouří.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20009