18 dalších uprchlíků se utopilo u řeckého ostrova Samos

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Může za to evropská politika, která odmítá uprchlíkům poskytnout bezpečnou cestu do útočiště

Nejméně 18 osob zemřelo a neznámý počet lidí se pohřešuje poté, co se potopil další uprchlický člun, tentokrát u řeckého ostrova Samos. Mezi mrtvými jsou děti: pět chlapců a čtyři dívky, osm mužů a jedna žena.

Pobřežní stráže uvedly, že pět zachráněných lidí bylo nalezeno, jak se drží kusu dřeva plovoucího ve vodě, což vedlo úřady k úsudku, že byli v dřevěném člunu, který se potopil. Osoby, které přežily, jsou v šoku a nejsou schopny jasně svědit o tom, co se stalo ani kolik lidí bylo na palubě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

David Aaronovich: Odmítněme už projednou pokrytectví Evropy. Uprchlíci by se měli střílet!

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Komentátor britského deníku The Times David Aaronovich (komentář je za placeným přístupem, zde uvádíme odkaz na jeho vydání v jednom australském listě) parafrázoval v dnešním vydání ostře ironický pamflet Jonathana Swifta, který navrhl, aby britská vláda vyřešila neřešený irský hladomor tím, že by zabíjela irské děti a prodávala jejich maso v konzervách. Aaronovich obdobně doporučuje, ať Evropa přestane se svým pokrytectvím, že je ochotna uprchlíkům poskytovat útočiště, a začne je v jejich člunech v Středozemním moři střílet.

Svéráz národního lovu: Požární lidová myslivecká stráž (PoLiMySt), aneb Agent chodec neprojde

28. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Ministr vnitra Chovanec de facto obnovuje Pomocnou stráž VB z minulého režimu ZDE ZDE ZDE. Obce mohou žádat dotace na "bezpečnostní dobrovolníky", kteří by měli hlídat např. přechody pro chodce, pátrat nebo nahlašovat protiprávní jednání. Hateman Hašek zase s podporou prezidenta plánuje zapojit do obrany hranic hasiče ZDE.

Slavný čínský umělec Ai Weiwei předčasně uzavřel svou výstavu v Kodani na protest proti zákonu o konfiskaci cenností od uprchlíků

28. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Chtějí jen základní lidskou důstojnost, bez bomb, bez strachu, zdůrazňuje čínský umělec, který se rozhodl zrušit svou výstavu v Kodani poté, co dánská vláda schválila zákon umožňující státní krádež uprchlických cenností

Čínský disidentský umělec Ai Weiwei je v současnosti na řeckém ostrově Lesbos, kde zblízka zkoumá evropskou uprchlickou krizi. Konstatoval: "Moje chvíle strávené s uprchlíky v posledních měsících byly intenzivní. Vidím denně, jak jich přicházejí tisíce, děti, nemluvňata, těhotné matky, staré ženy, malý jednoruký chlapec. Přicházejí bez ničeho, bosí, v takové zimě, musejí přelézat přes skalnatou pláž. A pak se dovídáte, že jim budou v Dánsku odebírat cennosti: vyvolává to ve mně obrovský hněv.

Sofie Gråbøl: Chci se cítit hrdá na Dánsko, ale není to lehké

28. 1. 2016

čas čtení 3 minutyProč mlčí čeští herci a nepostaví se na obranu uprchlíků?

Slavná dánská herečka Sofie Gråbøl, která proslula svým zosobněním detektivky ve věhlasném dánském krimi seriálu Forbrydelsen (Zločin) je šokována rozhodnutím dánské vlády okrádat příchozí uprchlíky o cennosti. Při cestě do Londýna si uvědomila, jak strašlivě toto rozhodnutí poškodilo mezinárodní obraz Dánska - což si prý Dánové, kteří nevyjeli do zahraničí, neuvědomují. Totéž si zjevně neuvědomují Češi, poté, co se v posledních měsících v uprchlické krizi Česká republika mezinárodně "proslavuje" šokujícími výroky Miloše Zemana či Milana Chovance i neslaně nemastnými či přímo nepřátelskými prohlášeními premiéra Bohuslava Sobotky.

Skoro vůbec nyní už svou zemi nepoznávám, píše Sofie Gråbøl. Chci se cítit hrdá na Dánsko, ale není to lehké. Rozhodnutí dánské vlády konfiskovat cennosti uprchlíků hrubě poškodilo obraz naší země v zahraničí. Vidím to teď během návštěvy v Londýně. Doma si neuvědomujeme, jak na nás lidé pohlížejí ze zahraničí. Budeme muset natočit hodně televizních seriálů, abychom svou špatnou pověst zase zlepšili, že?

Kam jsme se to poděli, když libertarián obhajuje "regulátory" polské demokracie

Kde končí demokracie

28. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Snahy nové polské vlády omezit roli ústavního soudu a zdebilizovat veřejnoprávní média podle not národoveckého hnutí je nepochybně důsledkem demokratických voleb. Stejně jako nástup nacismu v předválečném Německu. Přesto se různí demokraté shodují, že tlak na Polsko v tomto směru je nelegitimní a že nikdo nemá právo strkat nos do toho, co se v Polsku děje. Těmto lidem nerozumím. Nerozumím tomu, že nechápou, že právě intervence na základě příslušnosti ke stejné Evropské unii, evidentně brání tomu, aby středoevropské země s posttotalitní zátěží neupadly do izolace, o kterou se jejich vlády často velmi urputně snaží.

Rozhovor Britských listů 41:

Proč se Češi nedokážou dohodnout, co by školy měly dělat

22. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaBylo by šokující, kdyby zdravotnictví v České republice ignorovalo vědecký pokrok a odmítalo nové léčebné postupy, a trvalo na lékařské metodologii a praxi z doby před třiceti lety. Proč se tedy takovým způsobem chová Česká republika v oblasti školství? Proč se Češi nedokážou dohodnout, co by školy měly dělat? O tom hovoří s Břetislavem Svozilem, ředitelem základní školy v Deblíně a ředitelem projektu Open School Space v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Czech President Miloš Zeman has decorated a policewoman who wrote numbers on refugees' arms

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

On Wednesday, during his visit to South Moravia, a region of the Czech Republic that borders in Austria and which experienced the arrival of several hundred refugees last year, Czech Prezident Miloš Zeman decorated ten members of the Czech immigration police who, as the Czech website Novinky.cz says, "protected the Czech border during the onslaught of immigrants last year". Zeman also decorated a policewoman who wrote numbers on the refugee's arms with a felt tip, which provoked international criticism at the time.


Source in Czech HERE

Prezidentské volby v USA 2016, volby o budoucnosti světa...

Ted Cruz nebezpečnější Donalda Trumpa?

28. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Přestože se republikánský uchazeč o úřad amerického prezidenta Donald Trump nejnověji blýskl tím, že jeho elektorát by se nezmenšil, i kdyby někoho zastřelil ZDE (Nepřipomíná vám Trumpův „humor“ jednoho nejmenovaného středoevropského prezidenta?), objevil se názor, že další favorizovaný republikánský zájemce o Bílý dům Ted Cruz může být ještě větším nebezpečím než on.

Proč se Moskva snaží svrhnout Angelu Merkelovou

28. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Vztahy mezi Berlínem a Moskvou se prudce zhoršují, když ruské orgány začaly masivně propagandisticky využívat případ údajného znásilnění třináctileté dívky rusko-německého původu ZDE. Jak informuje Boris Reitschuster ZDE, v Německu samotném se kromě krajní pravice do protestů okamžitě zapojilo na 10 000 Němců ruského původu, jejichž akce vykazují známky jednotné organizace ze zahraničí.

Sjednocení České republiky a Slovenska

28. 1. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 8 minut

SRN. Zpravidla si název onoho svazu malých republik zkracujeme na Německo. Ale název zní Spolková republika Německo. Spolková republika Německo je složena ze 16 malých spolkových zemí. Přičemž ani jedna ze spolkových zemí není rozlohou větší nežli Česká republika. A pouze dvě ze spolkových zemí jsou počtem obyvatel větší, nežli Česká republika (12 a 17 milionů obyvatel).

Vnitřní dialog generace Y

Prostě jen taková ta krize, kdy se zastavíš a zeptáš se, zda máš smysl

28. 1. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 5 minut

Měl jsem předdefinovanou dráhu, jistotu. Jdeš na střední, na vejšku.. Vyjdu z nich chytrej, ale bez toho aniž bych něco prakticky uměl. Třeba být na škole více prakticky zaměřené, tak jsem mohl tahat elektřinu, ale to, co jsem dělal, bylo natolik povrchní a rozptýlené do takové šíře, že vlastně nemůžu dělat nic. Naučí mě všechno a nic. Teda spíše nic, co si budeme povídat. Ve 30 letech skončím. Přestanou mě bavit ty hardcore věci. Už nebude co zkoušet. Nebudu mít rodinu, nebudu mít práci. Žádná jistota.

Bodláky Václava Duška

Kupředu, partajníci

28. 1. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Ovšem, svět nespal. Pohnul se - k lepšímu, horšímu? Mrkněte do krasohledu, nebo do křivohledu? Partaj fialkovitých si honí tričko, vidět je nádobíčko. Sociálně laděná partička, samá honička, stíhá odrážet zelenýho strýčka, bacha, piráti se nám množí, Ano, ach ano, ano, ano, Top a Ťop, pořád ťipťop, strany pro lid, červená, černá, změny zásadní, ve skutečnosti žádné...

Skandál v Británii:

David Cameron nazval uprchlíky v Calais "bandou migrantů"

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Při příležitosti přípomínky dnešního Dne holocaustu bagatelizoval britský premiér uprchlíky v Calais jako "bandu migrantů (a bunch of migrants)". Šokované reakce:

Výroční zpráva HRW: Světu vévodí strach

27. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

"Nemůžete mít dlouhodobou bezpečnost bez respektu pro základní práva a svobody," varuje Andrew Stroehlein. "Právě porušování těchto základních práv vyvolává bezpečnostní problémy."

Rostoucí strach států i veřejnosti ve věku terorismu, konflikty a masová migrace způsobují, že se zhoršuje dodržování lidských práv v mnoha částech světa, varuje organizace Human Rights Watch ve své dnes vydané nejnovější výroční zprávě.

"Obavy z teroristických útoků a hromadného příchodu uprchlíků vedou mnoho západních vlád k omezování ochrany lidských práv, zdůrazňuje výkonný ředitel organizace Human Rights Watch v její výroční zprávě World Report 2016.

"Ohlédneme-li se zpět na rok 2015, hlavní trend, který vidíme, je to, čemu říkáme ´politika strachu´", konstatuje evropský mediální ředitel HRW Andrew Stroehlein. "Je to strach, který vyhání uprchlíky z válkou zničených zemí, jako jsou Sýrie, Irák a Afghánistán a také z utlačitelských zemí jako Eritrea, a žene lidi do míst, kde se jich bojí jiní a politikové po celé Evropě pak toho strachu zneužívají."

Nadto zneužívají autoritářské vlády záminky údajného boje proti terorismu a extremismu k potlačování pokojného disentu ve svých zemích. Podle HRW dochází k "nejintenzivnějšímu útlaku nezávislých organizací v poslední době".

Bylo mu 15. Británie mu odmítla dovolit přijet za sestrou. Umřel.

27. 1. 2016

čas čtení 3 minutyDěti by neměly umírat, když se snaží dostat se za svými příbuznými.

Moderátorka: Bylo mu teprve 15 a měl legální právo na vstup do Británie, kde žije jeho sestra s britským občanstvím. Britské ministerstvo vnitra však odmítlo se vůbec zabývat jeho žádostí o azyl, a tak se Masud Naveed pokusil dostat do Británie v uzavřeném kamionu. Udusil se.

Až po jeho smrti rozhodl britský soud, že stovky uprchlických dětí, které se nacházejí v děsivém táboře v Calais a mají příbuzné v Británii, mají právo na to, aby byly s nimi sjednoceny. Pro mrtvého Masuda je to však už pozdě. Je to chabá útěcha pro jeho sestru a jejího manžela.

Svět Miloše Zemana opět nepochopil

27. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Na svém politologickém semináři v Tišnově předestřel prezident Miloš Zeman v podstatě dvě možnosti, jak se lze v parlamentním demokratickém modelu zbavit premiéra. Lze tak učinit cestou demokraticky přípustnou, tedy ve volbách. Miloš Zeman vidí i nedemokratickou možnost, jak by bylo možné se premiéra zbavit. Překvapivě jedinou. Možná proto vznikla všeobecná mediální hysterie. Pražská kavárna opět jednou nepochopila vtip, natož důvtip, s nímž se hlava státu vyjadřuje. Odsudky, které jsou znakem unáhlenosti, případně naprosté idiocie, neberou v potaz hlubokou zkušenost, kterou Miloš Zeman při odstraňování premiéra Sobotky zažil. A samozřejmě neberou v potaz onen hluboký vzkaz, který Miloš Zeman vyslal svým chráněncům: Chytrému napověz, hloupého popraví AK-47.

Šílený svět Donalda Trumpa

27. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 5 minutBritský Channel Four vysílal v úterý večer hodinový dokumentární film slavného britsko-německého novináře, nyní moderátora Channel Four News Matta Freie s názvem "The Mad World of Donald Trump" (Šílený svět Donalda Trumpa). Frei, který, možná nezvykle na anglosaské novináře, mluví jak anglicky, tak francouzsky a německy jako rodilý mluvčí, pracoval dlouhá léta ve Washingtonu jako moderátor televizní stanice BBC America. Spojené státy tedy velmi dobře poznal, jak dokázal ve své velmi zajímavé knize Only in America (Jedině v Americe), v níž pozoruhodně, a pro Evropana užitečně rozbírá americké politické a kulturní zvyklosti, které se často velmi odlišují od evropské praxe. Před časem byl také autorem několikadílného, vynikajícího dokumentárního seriálu o Německu, v němž podobným způsobem přiblížil Britům německou kulturu a zvyklosti. Škoda, že ten film neodvysílala Česká televize...

Dánský parlament schválil konfiskaci cenností od uprchlíků

26. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

Uprchlíci v Dánsku se rozplakali, když se dověděli, že zákon o krádeži jejich cenností dánským státem byl schválen.

Český a slovenský premiér odsoudili neschopnost Řecka zabrátit statisícům uprchlíků v přesunu do severní Evropy. Požadují hermetické uzavření hranic, případně vyloučení Řecka ze schengenského prostoru.Tento návrh rozzuřil řeckou vládu, která bude zřejmě v situaci vysoké nezaměstnanosti a hospodářské krize ponechána osamocena se statisíci uprchlíky.

Nikos Xydakis, řecky alternující ministr pro záležitosti EU, charakterizoval české a slovenské návrhy jako "hysterické" a varoval, že to povede k rozpadu Evropské unie. "Pokud všechny země postaví ploty, vracíme se do studené války a k železné oponě. Tohle není evropská integrace, ale evropská fragmentace. Jestli chce Evropa vyvolat v Řecku hlubokou humanitární krizi, tak ať to udělá," dodal. "V Řecku zažíváme už šestý rok hospodářské krize a máme pětadvacetiprocentní nezaměstnanost. Ale jestli si naši kolegové v EU myslí, že musíme nechat lidi, aby se utopili, anebo že máme jejich lodě potápět, tak to my dělat nebudeme. Mnoho lidí bude trpět, ale my to vydržíme."

Evropské státy reagují rekordně drastickým způsobem na největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Dánsko schválilo zákon, který dovoluje policii, aby uprchlíky okrádala o cennosti.

Obdobná praxe existuje ve Švýcarsku a v jižním Německu. Středoevropští politikové zesilují své apely požadující hermetické uzavření hranic na Balkáně, což by vedlo k uvěznění statisíců uprchlíků v Řecku, které absolutně nemá infrastrukturu ani možnost je zvládnout.

37 per cent of Czechs like Vladimir Putin, 24 per cent of Czechs like Angela Merkel

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

The Czech STEM polling agency has asked the Czech population what they think about various international politicians. 37 Czechs like Russian President Vladimir Putin, 55 per cent of Czechs like US president Barack Obama. Only 24 per cent of Czechs like Angela Merkel. In 2013, Merkel´s popularity in the Czech Republic was 72 per cent. 67 per cent of Czechs like the Slovak Prime Minister Robert Fico. Pope Francis is the most popular international personality - he is liked by 74 per cent Czechs.

Source in Czech HERE

Velký ohlas kursů němčiny

27. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Spolková agentura práce (BA) nabízí přechodně dodatečné kursy němčiny, které zaznamenaly velký ohlas. Přihlásilo se 220 000 uchazečů o azyl – více než dvojnásobek, než bylo očekáváno. Tento velký zájem ukazuje výslovnou motivaci mezi uprchlíky, řekl Peter Clever, místopředseda správní rady BA. Důležité jsou žádosti ještě během azylového řízení. Rovněž uchazeči o azyl, jejichž žádost nebyla uznána, ale mají dobrou šanci zůstat, se mohou kursů BA zúčastnit a také se mohou podílet na kursech Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky, jichž se mohli do podzimu roku 2015 zúčastnit jen uznaní uprchlíci. Dodatečnými kursy se stát snaží zlepšit šance uprchlíků na získání zaměstnání.. 73 procent účastníků kursů pochází ze Sýrie, převážná část jsou muži. Podle sdělení BA se budou náklady na kursy pohybovat asi kolem 320 až 400 milionů Euro a budou hrazeny z příspěvků na pojištění v nezaměstnanosti.

Zdroj: Infromační dopis VDE – Spolku pro německý jazyk na 3. týden roku 2016 a spiegel.de. Informaci připravil František Řezáč.

Francouzská ministryně spravedlnosti odstoupila na protest rozhodnutí francouzské vlády odebírat odsouzeným teroristům občanství

27. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Jako pozorovatel vývoje západních společností shledávám pozoruhodným, že tyto společnosti postupně přebírají charakteristické zvyklosti někdejších autoritářských komunistických zemí středovýchodní Evropy, poznamenává Jan Čulík.

Bylo typickým rysem husákovského režimu za normalizace, že měl ve zvyku vyhostit ze země disidenty poté, co jim odebral československé občanství. V západních demokraciích se však donedávna považovalo za šokující, že by člověk odsouzený za nějaký trestný čin mohl v důsledku toho přijít o občanství. Už ne.

Francouzská minsitryně spravedlnosti Christiane Taubira právě odstoupila z protestu nad plány vlády prezidenta Hollandea odebírat Francouzům, odsouzeným za teroristické činy, jejich francouzské občanství, pokud mají občanství dvojí. Taubirová to považuje za vážné ohrožení ctihodného institutu francouzského občanství a vytvoření občanů první a druhé kategorie. Hollande plánuje tyto změny vtělit do francouzské ústavy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britské ústředí supermarketu Tesco záměrně zdržovalo platby dodavatelům až 18 měsíců

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

S cílem zvýšit své zisky zdržoval britský supermarket Tesco platby dodavatelům svého zboží až 18 měsíců, zjistil britský inspekční orgán. Někteří dodavatelé museli na platby ve výši mnoha milionů liber čekat až dva roky. Státní inspektorka Christine Tacon však nemůže Tesco za to pokutovat, protože její pravomoci vybírat pokuty jsou funkční teprve až od loňského dubna.

Některé své dodavatele záměrným odkládáním plateb jejich faktur přivedla firma Tesco až na hranici bankrotu. Dodnes se většina jejích subdodavatelů obává o této zkušenosti mluvit s médii, aby o svůj kontrakt s Tescem nepřišla.

V důsledku této praxe firmu Tesco také vyšetřuje britský Serious Fraud Office, Státní úřad pro vyšetřování vážných podvodů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Vysoce inteligentní vrazi

27. 1. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

Pomáhají a chrání - k smíchu. Protimluv, lež! Policajti jsou chráněni vládními poskoky, soudními mršinami; i proto tolik generálů ve funkcích a generálové skuteční se obracejí v hrobě. Nu, všimné za hemeroidné. Kde být mají, tam nejsou. Projíždějí se za naše peníze - nejdou na krok pěšky, odvezou se k obědu, večeři - dobře jim na světě, ploutví choroba se jich zmocnila dokonale. Jistě, nejsou všichni bídáci, ale na druhou stranu není málo nehodných ke službě u policie.

Lékaři bez hranic ostře odsoudili katastrofální selhání Evropské unie ve věci uprchlické krize

19. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

V roce 2016 musejí evropské země přijmout odpovědnost za lidské ztráty na životech, které byly důsledkem jejich rozhodnutí a poučit se ze svých chyb.

Ve zprávě, zveřejněné v úterý, důrazně odsoudila organizace Médecins Sans Frontières, Lékaři bez hranic (MSF) katastrofální selhání Evropské unie, která nedokázala v roce 2015 reagovat na uprchlickou krizi.

"Nejenže Evropská unie a evropské vlády kolektivně selhaly a vůbec krizi neřešily, ale nadto jejich pozornost věnovaná politice odstrašení a jejich chaotická reakce na humanitární potřeby prchajících lidí aktivně zhoršily situaci tisíců zranitelných mužů, žen a dětí," konstatoval ředitel operací organizace Lékaři bez hranic Brice de le Vingne.

Lékaři bez hranic: Pět informací, které změní váš pohled na migranty a uprchlíky

26. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

„Utekli jsme do Evropy kvůli bezpečí našich dětí. Aby jim nic nehrozilo a měly přístup ke vzdělání. Protože v Sýrii už nic není. Celé mé město bylo zničeno. Kdybych ale věděl, jak těžké je dostat se do Evropy, nikdy bych je na cestu nevyslal. Raději bych umřel v Sýrii, než procházel tímhle. Myslel jsem si, že se k nám budou lidé chovat dobře. Kvůli všem těm těžkostem po cestě to někteří z nás vzdali a vrátili se do Sýrie. Teď jsou mrtví. Já jsem byl 33krát zatčen. Byl jsem ve vězení v Řecku, Makedonii, Srbsku i Maďarsku. Proč? Nerozumím tomu. Nic jsem neudělal. Nic jsem neukradl, nikoho jsem nezabil. Utíkám před smrtí, ale nacházím jen smrt. Moje budoucnost je budoucnost mých dětí. Kdybych jen věděl, kde jsou…

Syřan, jenž žil sám v lese, poté co se mu někde ztratila žena a čtyři děti. Srbsko, zima 2014


Lékaři bez hranic pomáhají uprchlíkům v zemích Evropské unie posledních patnáct let. Loni musela organizace dramaticky rozšířit svou pomoc. Ještě nikdy v historii neměli Lékaři bez hranic v Evropě tolik zdravotnických a humanitárních projektů a pracovníků. Nikdy dříve nemuseli mobilizovat na moři pátrací a záchranné lodě.

Nyní vydali zprávu nazvanou „Překážky na cestě do Evropy“. Dokument v pěti bodech podrobně popisuje osobní zkušenost pracovníků Lékařů bez hranic, zaznamenává výpovědi ošetřovaných lidí, opírá se přitom o zdravotnická data. Ukazuje realitu, která se často výrazně liší od způsobu, jakým ji prezentují evropští lídři.

Další informace ZDE

Herec Donutil na „stráži proti rasismu“ - a hle - Čech se zlobí

26. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Český národ miluje své hrdiny – ať již hovoříme o Janu Husovi, Janu Amosovi Komenském, TGM či Václavu Havlovi, nebo jen o hercích či novodobých „celebritách“. Před nedávnem se spustila ohromná mela kvůli „Pravdivému příběhu o Sněhurce“ ZDE, který v cyklu „Pohádky pana Donutila“ odvysílala Česká televize. Nasupené reakce diváků, především „zodpovědných“ rodičů běloskvoucí barvy pleti, překypovaly rasistickými výlevy a tradičními předsudky. Nicméně, alespoň podle mého mínění, samotná pohádka obsahuje několik rasistických stereotypů.

Do Evropy přišlo loni 26 000 dětí bez rodičů. Proč ČR některým z nich nenabídne útočiště?

25. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

V britské Dolní sněmovně čelil v pondělí premiér David Cameron nátlaku i od některých konzervativních poslanců, aby Británie přijala více uprchlických dětí, které jsou v Evropě bez doprovodu rodičů.

Eric Pickles, bývalý ministr pro místní komunity, v britském parlamentě zdůraznil, že existují jasné paralely s Kindertransporty (dětské transporty) - s britskou iniciativou, která na začátku druhé světové války zachránila před smrtí téměř 10 000 židovských dětí.

"Musíme si uvědomit, jak obrovský prospěch přinesly tyto Kindertransporty naší zemi: zachránily vynikající lékaře, slavné chirurgy, poslance Dolní i Horní sněmovny," řekl Pickles.

Bude střední Evropa v důsledku svého defenzivního národovectví dál upadat?

25. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

"Bylo by jen opakováním truismů dokazovat, jaký význam má překladová literatura pro duševní růst národa. Naše planeta se zmenšuje, národní svéráz si v nádheře nedotčení mohou uchovat jen lokální primitivismy. Intelekt světa spěje k přiblížení a prolnutí, izolovaný národní intelekt chtě nechtě klesá mezi lokální primitivismy, jakkoliv nádherná byla jeho minulost. Původní literatura bez prolnutí literaturou přeloženou sdílí tenhle osud.“ (Josef Škvorecký, IV. sjezd Svazu čs. spisovatelů, 1967)

Je to logické: znovu a znovu přicházejí další a další důkazy o tom, že pro stimulaci originality a nových myšlenek je zapotřebí interakce mezi nejrůznějšími kulturními postoji a zkušenostmi. Je to stejné jako v genetice: když budete mít děti se svým bratrancem či sestřenicí, zdegenerujete. Naopak nejnadanější děti se rodí partnerům, jejichž genetická výbava je nejodlišnější. Mezinárodní měnový fond upozorňuje, že příchod imigrantů povede k stimulaci ekonomiky. Psychologové a sociologové upozorňují, že společensky i ekonomicky jsou nejúspěšnější ti jedinci, kteří pohlížejí na danou kulturu na základě své zkušenosti z jiné kultury odlišným úhlem pohledu a všímají si věcí, jichž si domácí lidé nevšímají.

Jen v mezinárodním kadlubu kultur, jako jsou Spojené státy, nebo Londýn, kde žijí vedle sebe lidé z více než 100 zemí světa, vznikají nové, nosné myšlenky.

Bohužel, národovecký projekt středoevropských kultur, založený na defenzivním nacionalismu a ohrazování se vůči vnějším vlivům, vede k degeneraci. Češi neustále a důsledně mluví jen mezi sebou. V poslední době k tomu přistoupila až hysterická nenávist vůči jakékoliv jinakosti, často silně motivovaná iracionálním rasismem.

Viceprezident Evropské komise:

60 procent migrantů do Evropy nejsou uprchlíci

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise, se vyjádřil, že 60 procent lidí přicházejících do Evropy neprchá před válkou ani útlakem. Jsou to většinou Tunisané nebo Marokánci, kteří se přidali k uprchlíkům v Turecku. Timmermans dodal, že ti musejí být deportováni, pokud má evropská veřejnost přijmout skutečné uprchlíky, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph. Cituje také slovenského premiéra Roberta Fica, podle něhož Evropa páchá "rituální sebevraždu". Dodává, že Fico odsoudil návrh na sdílení uprchlíků po celé Evropě prostřednictvím kvót za "nesmysl" a "kompletní fiasko". Deník připomíná že se středoevropské země ostře stavějí proti uprchlickým kvótám. Fico, stejně jako Zeman, odmítá integraci "lidí s úplně jinými zvyky a náboženstvími".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ve Švédsku roste násilí proti imigrantům i mezi nimi

26. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

V pondělí ve Švédsku ubodal patnáctiletý chlapec v centru pro nezletilé uprchlické děti bez doprovodu rodičů dvaadvacetiletou pracovnici tohoto centra. Ke zločinu došlo v Molndal, nedaleko Goteborgu, na západním pobřeží Švédska. Policie neuvedla národnost násilníka. Motiv není jasný. Policejní mluvčí Thomas Fuxborg uvedl, že "tyto incidenty jsou stále častější - v mnoha recepčních střediscích pro imigranty dochází k nepokojům. Před půl rokem se to nedělo." Policie proto žádá o posily. Podle Švédského úřadu pro migraci se od roku 2014 do roku 2015 zdvojnásobil počet hrozeb a násilných incidentů ze 148 v roce 2014 na 322 z v roce 2015.

Vzrostl také počet žhářských útoků od místních lidí proti uprchlickým ubytovnám. Zcela vypáleno nebo poškozeno požárem bylo ve Švédsku v roce 2015 asi pětadvacet ubytoven.

"Mnoho problémů je důsledkem toho, že švédská policie byla léta podfinancovaná a trpěla nedostatkem pracovníků," uvedla šéfka policejních odborů Lena Nitz.

Oběť útoku patnáctiletého mladíka v Molndal byla dvaadvacetiletá sociální pracovnice Alexandra Mezher, původem z Libanonu. Její otec přišel do Švédska roku 1989 a její matka o tři roky později. Policie uvedla, že 11 jiných uprchlíků v centru přemohlo útočníka, než dorazila policie. "Byl to velmi dobrý zásah," řekl policejní mluvčí Peter Adlersson. "Pokud plánoval útočník zranit další lidi, zabránili tomu. Je velmi lehké dojít sám ke zranění, když člověk takto zasáhne. Jsme nesmírně vděčni těm, kdo to udělali."

Spolupracovnice Alexandry Mezher Lejla Filipovic, 22, svědčila o tom, jak silně měla Alexandra ráda svou práci. Dodala, že se někdy obávala, že se její přítelkyně vystavuje riziku, když pracuje z potenciálně ztraumatizovanými uprchlickými teenagery."

Staffan Alexandersson, správce domova pro uprchlíky uvedl, že toto pobodání bylo prvním takovým incidentem za půldruhého roku, co centrum existuje. "Byli jsme překvapeni, absolutně šokováni. Většina příchozích do táborů jsou nesmírně přátelští. Někdy se teenageři hašteří, ale to je všechno. Nikdy jsme nezaznamenali žádné násilí proti personálu."

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Návštěva Rúháního v Římě: Sochy zakryty, z menu staženo víno

27. 1. 2016

čas čtení 2 minuty


Kvůli respektu k muslimským tradicím byly před návštěvou íránského prezidenta Hasana Rúháního v Římě zakryty nahé sochy v Kapitolském muzeu. Prezidentova návštěva slavných uměleckých a architektonických muzeí, k níž se připojil premiér Matteo Renzi, se koná po uzavření obchodů s evropskými firmami v hodnotě 18 miliard dolarů, k němuž došlo po zrušení protiíránských sankcí.

Politika a fyzická likvidace

26. 1. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Prezident Zeman na dotaz z publika, jak se lze zbavit premiéra Sobotky, odpověděl svým typickým způsobem, tedy nepovedeným bonmotem: demokraticky volbami, nedemokraticky kalašnikovem. Není divu, že tento bonmot je kritizován jako výzva k násilí vůči premiérovi této země. Jeden děsivý aspekt se však pomíjí.

Zemanův vtip o zastřelení premiéra Sobotky se dostal do světa

26. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Zde o něm informují na Channel News Asia:

V neděli, mimochodem, rozčílil Miloš Zeman anglické euroskeptiky, když navrhl, aby Británie vyslala vojáky na obranu externích hranic Evropské unie. Konzervativní euroskeptický deník tuto zprávu přinesl jako hlavní téma na titulní straně. Nelení totiž a zveřejňuje co největší množství zpráv, které dokazují, jak je ta Evropská unie vlastně strašná. V pondělí v Channel Four News na to reagovala z Dolní sněmovny rozhořčeně jedna konzervativní poslankyně: "To jsme si nevyjednali, když jsme vstupovali v sedmdesátých letech do společného evropského hospodářského prostoru, že se po nás bude chtít, abychom vysílali expediční vojska pro nějaký adventurismus v Evropě." Zemana nejmenovala, ale bylo jasné, k čemu se odkazuje.

Zeman má zjevně schopnost naštvat kdekoho a vzhledem k tomu, že si už novináři zvykli, že je stejně jako Donald Trump zdrojem užitečných šokujících bonmotů, citují ho celosvětově. Česká republika má konečně slavný vývozní artikl.

Death threats have been received by the Czech publishers of UNHCR educational material about refugees

26. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

"We are receiving death threats. People even telephone us. It is massive," says Zuzana Vodňanská, the head of the "Hello, Czech Republic" project in Prague. Over the past few days, she has received about 50 emails containing hate speech. Ms Vodňanská works for the Prague-based META organisation which has produced a Czech version of an UNHCR education project for schools. The project consists of comics and films. The material traces the journeys of a Kurdish and an Afghani teenagers who are trying to escape war in their countries and to get to Europe. It also tells a story of a nuclear catastrophe in the Czech Republic which forces its inhabitants to leave their country for a country in Asia, where they experience cultural difficulties. The Czech Education Ministry has refused to distribute the material to Czech schools because "they would be unnecessarily frightened by this and there is no need for children to participate in a serious adult conversation". The UNHCR project has also been publicly condemned by Czech President Miloš Zeman as "idiotic and dangerous propaganda".

The META organisation is gathering together the death threats and the hate mail and will forward them to the UNHCR office in the Czech Republic. UNHCR will then apparently contact the Czech police.

The UNHCR office in the Czech Republic has refused to comment.

Source in Czech HERE

Zprávu Europolu čtěme v souvislostech

26. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut


Zpráva Europolu "Changes in modus operandi of Islamic State terrorist attacks" ZDE (pdf) hovoří o existenci výcvikových táborů "islámského státu" na evropském území a riziku dalších útoků v pařížském stylu. List The Telegraph dodává ZDE, že agentura odmítla sdělit, kde konkrétně se zmíněné tábory nacházejí, nicméně je známo, že taková teroristická infrastruktura již nějakou dobu existuje v Bosně.

Počet osob stěhujících se z Německa do Turecka je už deset let vyšší než počet osob migrujících opačným směrem

26. 1. 2016 / Marek Pavka

čas čtení 3 minuty


Ti, kdo upozorňují na hrozbu islamizace Evropy, většinou operují s nezvládnutelným nárůstem počtu muslimů v Evropě, ať už kvůli jejich migraci nebo kvůli jejich vysoké porodnosti. Jejich argumentace přitom obsahuje jistý vnitřní rozpor. Jak je možné, že po pěti desetiletích, kdy o imigrační politice v Evropě takřka neomezeně rozhodovali „sluníčkáři“ – a to navíc za situace evropského demografického vakua po druhé světové válce a v době, kdy evropské muslimky měly vyšší porodnost než nyní (v roce 1970 v průměru 4,4 dětí na tureckou rodinu v Německu, v roce 2010 2,2 dětí) – se podíl osob muslimského vyznání na obyvatelstvu EU vyšplhal na pouhá 3,8 %? Kolik staletí tedy bude trvat, než „muslimové“ Evropu demograficky ovládnou?

Putin ostře zkritizoval V.I. Lenina: Umístil pod Rusko "časovanou bombu"

26. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Vladimír Putin ostře odsoudil Lenina a jeho bolševickou vládu za brutální represi obyvatelstva a obvinil ho, že umístil "časovanou bombu" pod ruský stát

Kritizovat Lenina, jehož stále ještě obdivují v Rusku komunisté i mnozí jiní, je pro ruského prezidenta velmi neobvyklé. Ten v minulosti vždycky pečlivě vážil slova o ruské historii, aby si proti sobě nepostavil některé voliče. Zároveň však Putin dodal, že jeho vláda nemá plány zrušit Leninovo mauzoleum, a varoval proti jakýmkoliv krokům, které by "vedly k rozhádání společnosti".

Putinovo hodnocení Leninovy role v ruské historii během jeho pondělní schůzku s prokremelskými aktivisty v Stavropolu na jihu Ruska bylo výrazně zápornější než v minulosti. Putin odsoudil Lenina a jeho vládu za to, že brutálně popravili posledního ruského cara s celou jeho rodinou a služebnictvem, usmrtili tisíce kněží a umístili časovanou bombu pod ruský stát tím, že nakreslili administrativní hranice podél etnických linií.

Krize Evropské unie sílí: Schengen je po amsterodamských rozhovorech před zrušením

25. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

V reakci na uprchlickou krizi zpochybnily vlády Evropské unie budoucnost schengenské zóny volného pohybu a připravily se k znovuzavedení pasových kontrol.

Vlády Evropské unie jsou obětí zvyšující se paniky. Zoufale se snaží zpomalit počet příchozích uprchlíků, zatímco je zjevné, že se jejich počet bude naopak zvyšovat. Od začátku roku 2016 přišlo z Turecka do Řecka 35 000 lidí, dvacetinásobek počtu uprchlíků, kteří přišli za stejné období v loňském roce.

Klaas Dijkhoff, holandský ministr pro migraci, uvedl, že vlády mají požádat Evropskou komisi o svolení provozovat pohraniční kontroly déle než jen do letošního května, protože počet uprchlíků přicházejících do Evropy se nesnižuje.

Právě hrozí smrt utopením pětačtyřiceti lidem...

25. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Lékaři bez hranic apelují na Evropskou unii, aby se konečně probudila. Od 1. ledna 2016 se ve Středozemním moři utopilo 113 lidí.

Někde mezi Tureckem a Řeckem...

"Evropa se už musí probudit. Tohle nepřestane."

hrozí utopení 45 afghánským uprchlíkům. Do jejich člunu natéká voda. Záchranný tým z Lékařů bez hranic a Greenpeace dorazil doslova na poslední chvíli.

"Ne, ne, ne... Klid, klid..."

Kim Klausen, Šéf záchranného týmu Lékařů bez hranic: "Nemělo by nás tady být zapotřebí. Tohle by mělo být odpovědností evropských zemí. Ty musejí zajistit, aby lidé mohli přicházet bezpečným způsobem. Protože ono to nepřestane."

Tito uprchlíci měli štěstí, že byli zachráněni. Od 1. ledna 2016 se už utopilo 113 lídí. Letošní leden je od začátku uprchlické krize nejvražednější měsíc.

Lékaři bez hranic proto naléhají na Evropu, aby pomohla uprchlíkům najít bezpečnější cestu.

Kim Klausen, Šéf záchranného týmu Lékařů bez hranic: "Musíme toto učinit co nejbezpečnějším. Dá se to udělat zajištěním bezpečného přichodu uprchlíků do Evropy. Existují hranice zemí, dá se to učinit bezpečným způsobem. Namísto nelidského způsobu, který lidem teď vnucujeme.

SDÍLEJTE TOTO VIDEO

Sociální sítě jsou past

25. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

Většina lidí nepoužívá sociální média k tomu, aby se sjednotili, k rozšiřování svých horizontů, ale naopak k tomu, aby se odřízli od světa a vytvořili si zónu pohody, kde slyší jen ozvěnu vlastního hlasu a vidí jen odraz své vlastní tváře. Sociální sítě jsou past.

V současnosti zažíváme krizi demokracii, rozklad důvěry. Lidi dospěli k názoru, že naši politikové nejsou jen zkorumpovaní nebo blbí, ale prostě neschopní. Akce vyžaduje moc, schopnost věci dokázat, a my potřebujeme politiku, která dokáže rozhodovat o tom, co je zapotřebí udělat. Avšak vazba mezi mocí a politikou v rukou národního státu skončila. Moc je nyní globalizována, avšak politika zůstává lokální jako dříve. Politice usekli ruce. Lidé už nevěří v demokratický systém, protože nedodržuje své sliby. Vidíme to na uprchlické krizi: je to globální fenomén, ale my stále jednáme jen lokálně. Naše demokratické instituce nebyly zkonstruovány tak, aby dokázaly řešit situace mezinárodní provázanosti. Současná krize demokracie je krizí demokratických institucí, řekl slavný sociolog Zygmunt Bauman v rozhovoru pro španělský list El País.

Je nezbytné se informovat, co vyvolává násilí u mladých mužů

26. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Ve snaze porozumět šokujícím sexuálním útokům v Kolíně nad Rýnem budou někteří odsuzovat údajně cizáckou muslimskou kulturu, kterou křesťané naivně pozvali do svých zemí. Avšak takové odsudky nevysvětlují nic, píše redakční komentář deníku Guardian. Ignorují nevinnost drtivé většiny uprchlíků a selektivně se soustřeďují na ty aspekty zákonů šaria, které jsou nejvíce v rozporu s feminismem.

Avšak teologické vysvětlení zločinů jsou v každém případě daleko méně důležitá než sociální podmínky a předpoklad beztrestnosti. Takže daleko konstruktivnější než zkoumat tuto slepou uličku je prostudovat vědecký výzkum, který zkoumá podmínky, které pobízejí mladé muže, aby se chovali odporně v nejrůznějších kulturách a kontextech. Ten výzkum, například, který dokazuje, že existuje vazba mezi riskantním a brutálním mužským chováním a genderovou nerovnováhou způsobovanou selektivními potraty v Indii a v Číně, nerovnováhou méně extremní než v mnoha uprchlických táborech. A studie, které objasňují vazby, tradičně známé z fotbalových stadionů, mezi násilím a davem.

Dánský parlament hlasuje o kradení cenností uprchlíkům

26. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jak v úterý ráno informoval rozhlas BBC, OSN a další mezinárodní organizace jsou zcela šokovány. "Konfiskace cenností uprchlíkům jim zcela určitě pomůže lépe se integrovat do života v ožebračeném Dánsku," poznamenává Andrew Stroehlein.

Azylová politika Norska se v důsledku Ruska octla v chaosu

25. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

"Je překvapující, že vláda jedná tak brutálně," řekl Atle Sommerfeld, biskup z Borge, norské televizi NRK. Olav Øygard, biskup z Nord-Hålogalandu, konstatoval: "Lidská důstojnost je znásilňována. Cena člověka je nekonečná, bez ohledu na to, odkud pochází."

Církev a lidskoprávní organizace ostře zaútočily na rozhodnutí norské vlády deportovat uprchlíky zpět do Ruska.

Člověk by si myslel, že lidi, kteří mají takovou výdrž a takové odhodlání, že se pěšky dostanou až za polární kruh a jedou v mrazu na kole z Ruska do Norska, by každá rozumná země vítala a považovala za obrovský přínos, poznamenává Andrew Stroehlein. 

Pokusy norské pravicové vlády deportovat stovky uprchlíků do Ruska se octly v chaosu poté, co Moskva deportace odmítla a norští politikové se octli kvůli deportacím uprchlíků pod ostrou palbou kritiky od církve a od lidskoprávních organizací.

Během celého minulého týdne docházelo k zmateným scénám v detenčním uprchlickém táboře v norském městě Kirkenes nedaleko ruské hranice, kde byly plánované deportace uprchlíků zpět do Ruska opakovaně odkládány a uprchlíci byli krátce zatčeni a pak zase propuštěni poté, co norští opoziční politikové ostře zkritizovali vládní politiku deportací.

Nicméně v úterý večer bylo do ruského Murmansku deportováno z Norska 13 žadatelů o azyl. Mezi nimi byl uprchlík z Jemenu, jehož případ vyvolal v Norsku další silné pochybnosti o tom, že by Rusko bylo pro uprchlíky bezpečnou zemí. Norsko neposílá jemenské uprchlíky zpět do Jemenu, protože se to považuje pro ně za příliš nebezpečné.

Egypt pět let po demokratické revoluci:

Útlak je nejintenzivnější za mnoho desetiletí

25. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Útlak v Egyptě je nyní nejhorší za mnoho desetiletí, konstatuje Hossam Baahgat, jeden z nejznámějších egyptských novinářů a aktivistů za lidská práva. V pondělí je tomu pět let, co v Egyptě začala demokratická revoluce. Před výročím dochází k bezprecedentnímu útlaku opozice a disentu. Média jsou tvrdě omezena cenzurou, obrovsky vzrostl počet politických vězňů, nucených zmizení a vraždění islamistů státem.

"Míra útlaku je dnes o hodně vyšší než za Mubaraka a lidé ze starších generací říkají, že je to horší než za nejhorších období vláky prezidenta Násira v padesátých a šedesátých letech."

Příměří s násilím: Camus v Alžírsku

25. 1. 2016

čas čtení 10 minut


Před šedesáti lety přednesl Albert Camus projev svého života. Byla to řeč, která jej ve skutečnosti takřka stála život, a také nedosáhla cíle v podobě záchrany životů nesčetných civilistů, Arabů i Francouzů, uvězněných v sevření terorismu uplatňovaného oběma stranami alžírské války za nezávislost. Zdůvodnění jeho proslovu, stejně jako důvody, proč jel pronesl, důležitým způsobem osvětlují "válku proti terorismu", kterou nyní Západ vede, napsal Robert Zaretsky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22887