Lékaři bez hranic ostře odsoudili katastrofální selhání Evropské unie ve věci uprchlické krize

19. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

V roce 2016 musejí evropské země přijmout odpovědnost za lidské ztráty na životech, které byly důsledkem jejich rozhodnutí a poučit se ze svých chyb.

Ve zprávě, zveřejněné v úterý, důrazně odsoudila organizace Médecins Sans Frontières, Lékaři bez hranic (MSF) katastrofální selhání Evropské unie, která nedokázala v roce 2015 reagovat na uprchlickou krizi.

"Nejenže Evropská unie a evropské vlády kolektivně selhaly a vůbec krizi neřešily, ale nadto jejich pozornost věnovaná politice odstrašení a jejich chaotická reakce na humanitární potřeby prchajících lidí aktivně zhoršily situaci tisíců zranitelných mužů, žen a dětí," konstatoval ředitel operací organizace Lékaři bez hranic Brice de le Vingne.

Kongo: Sedmileté děti těží v dolech kobalt pro vaše chytré telefony

19. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Sedmileté děti pracují v nebezpečných podmínkách v tzv. Demokratické republice Kongo. Dolují tam kobalt pro chytré telefony, počítače a automobily, prodávané po celém světě firmami známých značek, jako je Apple, Microsoft a Vodafone, varuje Amnesty International.

Tato lidskoprávní organizace vystupovala kobalt, který se používá v lithiových bateriích a prodává se 16 multinacionálním formám. Tento kobal se těží v dolech v Kongu, kde děti a dospělí za svou práci dostávají jeden dolar denně, pracují v životně nebezpečných podmínkách a jsou obětí násilí, vydírání a zastrašování.

Více než polovina světového kobaltu pochází z Konga a 20 procent z tohoto množství z dolů na jihu země. R. 2012 uvedl UNICEF, že tam v dolech pracuje 20 000 dětí.

Amnesty International některé pracovníky v těchto dolech interviewovala. Pracují 12 hodin denně bez ochranných oděvů a mnozí z nich v důsledku toho trpí vážnými zdravotními problémy.

Dětší horníci často ve věku pouhých 7 let nosí těžké náklady v intenzivním vedru za jeden nebo dva dolary denně. Nemají masky ani rukavice. Několik děti svědčilo o tom, že je stráže, zaměstnávané důlní společností, bijí a nutí platit "pokuty".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americká politika na Blízkém východě: Jako když pejsek a kočička vařili dort

19. 1. 2016

čas čtení 5 minut

Zrušení sankcí proti Íránu není "triumfem americké diplomacie", je to svědectví americké slabosti a nesystematičnosti, kupodivu zrovna v regionu, kde soustřeďovala svou vojenskou a politickou moc po celá desetiletí. Írán nyní zrušil svůj jaderný program, propustil symbolicky hrstku Američanů a nyní se může vrátit k normální míře svého barbarství, píše v deníku Guardian Paul Mason.

Zaprvé v Íránu existuje normální útlak: vězni. Dvě třetiny z nich, uživatelé drog anebo prodejci drog podle OSN - byli loni popravováni, tři každý den. Je to nejvyšší počet poprav na jednoho obyvatele na celém světě. Zadruhé, existuje tvrdý útlak odborů. V roce do května 2015 zatkl Írán 233 odborových aktivistů. Všechny stávky a jakákoliv odborová činnost jsou považovány za ohrožení národní bezpečnosti Revolučními gardami, fundamentalistickou vojenskou organizací, která doma vynucuje islamistickou disciplínu a v zahraničí provádí vojenské operace. Zatřetí dochází k otevřenému politickému útlaku, takže dva prezidentští kandidáti ze "zeleného" protestu v roce 2009 Mehdi Karroubi a Mir Hossein Mousavi - jsou v domácím vězení a ve věznicích jsou také stovky aktivistů za lidská práva, právníků, novinářů a vědců.

Rozhovor Britských listů 40:

Syrský svědek: Co se dnes děje v Sýrii

15. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaVálka v Sýrii dál zuří, stejně jako protiuprchlická hysterie v České republice. Zajímavé je, že se nikdo neptá Syřanů na názor, co se děje v jejich zemi. Snažíme se to změnit. Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Robinem Maialehem, učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

O řešení příčin a prázdných a plných domech

19. 1. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

V české veřejné debatě se stále častěji objevují hlasy politiků, že západní Evropané dávají konečně za pravdu nám Čechům, kteří jsme odmítali kvóty a kteří jsme chtěli jako prioritu ochranu vnějších hranic EU a „řešení příčin“. Ztrácí se přitom malý detail: ti západní Evropané přijali veliké množství uprchlíků, zatímco my prakticky nikoho.

Je to podobné, jako by dva lidé ubytovávali chudé: jeden by se staral, druhý by odmítal pomoci, jeden by měl plný dům, druhý by měl dům prázdný. A ten s prázdným domem v okamžiku, kdy ten s plným domem začne odmítat nové příchozí s tím, že už má naprosto plno, by začal chodit a všude říkat: vidíte, měl jsem pravdu, nemá to smysl!

Kromě toho ochrana vnějších hranic EU je mnohem obtížněji proveditelná, má-li být účinná, než kvóty, zrychlení azylových řízení, rozšíření statusu „bezpečná země“ na Albánii atd. či repatriace lidí, kteří azyl nedostali. Možná ještě obtížnější než ochrana vnějších hranic EU je ukončení války v Sýrii a zlepšení životních podmínek v dalších zemích, kde se už prakticky nedá žít, zastavení klimatických změn a prostě to česky chytré „řešení příčin“.

Pro naše pohodlné konzumní životy produkujeme obrovské množství skleníkových plynů a spolu s nimi globální změny v klimatu, které vyhánějí a zejména budou vyhánět lidi z jejich domovů. Je to podobné situaci, v níž někdo z důvodu svého pohodlí pouští jedovatý plyn do sousedova domu, a když pak vidí, jak zoufalá rodina z toho domu utíká, odmítá jí pomoci s tím, že nejprve je třeba řešit příčiny.

Martin Luther King jr. byl mnohem radikálnější, než jsme se domnívali

19. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

 (Charismatický bojovník za lidská práva by se 15. ledna dožil 87 let)

Vždy v lednu je Martin Luther King jr. univerzálně oslavován jako národní hrdina, který mírumilovně kázal proti rasové nespravedlnosti. Avšak tento obrázek světce je na hony vzdálený útokům, jimž reverend čelil po dobu svého života. Bývalý ředitel FBI J. Edgar Hoover jej „příznačně“ označil za „nejnebezpečnějšího černocha“ a „nejproslulejšího lháře v zemi“, zatímco FBI pozorně monitorovala jeho aktivity. Postupem času se Kingovy kontroverzní činy uhlazovaly, a byla tak pohřbena jeho radikálnější učení. Zde jsou čtyři z nich:

Stephen Hawking: Většina hrozeb lidstvu pochází od vědy a techniky

19. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Lidstvo čelí jednomu z nejnebezpečnějších století své existence v důsledku pokroku vědy a techniky, varuje britský vědec Stephen Hawking. Pravděpodobnost katastrofy na planetě Zemi v období následujícího jednoho roku až tisíc let stoupne na téměř úplnou jistotu, avšak lidstvu to potrvá ještě nejméně století, než bude schopno vytvářet kolonie ve vesmíru.

"Funkční kolonie ve vesmíru nebudeme schopni vybudovat nejméně ještě sto let, tak musíme v tomto období být velmi opatrní," varoval Hawking. Největší hrozbou lidstvu jsou nyní jaderné technologie a geneticky zkonstruované viry.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dezinformace v českých médiích pokračuje:

Vytvářejí nyní falešný dojem, že Miloš Zeman je na Západě populární

19. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Jeden čtenář nás upozornil, že televize Nova zkoumala reakce na čtenářských fórech britských bulvárních listů a na Facebooku a "zjistila", údajně, že "Británie tleská Zemanovi, s uprchlíky má stoprocentní pravdu".

Je to další pozoruhodný krok, jímž česká komerční média vrhají Českou republiku do nesmyslů a informační izolace. Nikdo přece nemůže brát vážně výroky většinou psychopatických "debatérů" na fórech deníků či na Facebooku. To není seriozně ověřitelný zdroj informací o názorech ve společnosti. Nikdy nevíte, kolik z těchto "debatérů" jsou trollové, tři lidi, kteří používají stovku různých anonymních přízvisk.

Kromě toho, to, co se děje na sociálních sítích, není odrazem toho, co se děje ve společnosti, jak ke své škodě v roce 2009 shledali západní komentátoři, když tehdy podporovali údajně "celostátní" "zelenou" íránskou revoluci, odehrávající se na Facebooku a Twitteru. Ukázalo se, že šlo o vrstvičku středostavovských obyvatel, kteří drtivou většinou po porážce revoluce, protože se k ní nepřidal íránský venkov, skončili v mučírnách režimu a ve vězení.

Když loni projížděl Slovenskem a Čechami americký vojenský konvoj, sociální sítě byly plné antiamerického hněvu. Do ulic však proti konvoji vyšlo protestovat jen pár desítek lidí.

Miloš Zeman vystupuje na veřejnosti se skoro stejně šokujícími, xenofobními, neinformovanými a rasistickými tvrzeními jako americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Zřejmě o hodně reprezentativnější výpovědí o názorech britských občanů je skutečnost, že v Británii podepsalo rekordních 600 000 lidí petici, aby byl kvůli xenofobním antimuslimským názorům Trumpovi zakázán přistup do země a muselo se o tom debatovat v parlamentu. I v západních zemích samozřejmě existují xenofobové a rasisté, kteří se projevují na sociálních sítích a na fórech novin, avšak nikoliv v tak drtivé míře jako v postkomunistické střední Evropě.

KULTURNÍ DIPLOMACIE:

Zemanovy výroky vyvolávají po světě zděšení

19. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Prezident České republiky tvrdí, že integrace muslimů v západní Evropě je "prakticky nemožná", píše na Facebooku Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a nynější šéf europoslaneckého klubu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Pokračuje:

"Zeman ignoruje všechny muslimy, kteří se úspěšně integrovali do naší společnosti a kteří jsou úspěšní, tečka. Máme muslimské hasiče, generální ředitele firem, designery, učitele, sociální pracovníky, policisty, státní úředníky, architekty, majitele restaurací, obchodníky, právníky, a, ano, i muslimy, jako je Hesham Ahmad Mohammad, který v Kolíně nad Rýnem na Silvestra chránil ženy před útočníky.

Zeman se mýlí, protože to, že máme různé kultury anebo různou náboženskou víru nám nebrání v tom, abychom sdíleli stejné hodnoty a budovali jednu společnost.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

KULTURNÍ DIPLOMACIE ČESKÉ REPUBLIKY:

Deník Guardian kontrastuje vstřícný postoj papeže Františka vůči uprchlíkům s xenofobními nesmysly Miloše Zemana

19. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

V neděli přivítal papež František 5000 migrantských věřících na mimořádné mši v bazilice Sv. Petra ve Vatikánu. Oslavil tím světový den migrantů a uprchlíků. V kázání papež naléhal, aby si uprchlíci cenili své kultury a svých hodnot, zatímco začínají nový život, píše list Guardian.

"Milí migranti a uprchlíci, každý z vás v sobě nese příběh, kulturu a cenné hodnoty - ale také, bohužel, často zážitky zoufalství, útlaku a strachu," řekl papež František.

Papež František také v pondělí pronesl projev k vatikánským velvyslancům evropských zemí, v němž naléhal, aby evropské vlády dál přijímaly imigranty, i když přiznal, že je nutno vyřešit bezpečnostní otázky spojené s příchodem vlny lidí z Blízkého východu, Jižní Asie a Afriky.

List Guardian dává tyto informace do kontrastu se známými nedávnými výroky českého prezidenta Miloše Zemana o tom, že "integrace muslimů do Evropy je nemožná", že "příchod imigrantů je invaze, kterou někdo řídí", že "invazi imigrantů řídí Muslimské bratrstvo" a že "mladí zdraví muži z Iráku a ze Sýrie by měli bojovat se zbraní v ruce proti Islámskému státu a neutíkat před ním". Článek sdílelo na Facebooku během pondělka 7000 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zemanovy moudrosti i ve švédských novinách

18. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Švédská média se téměř nikdy nezajímají o to, co se děje v Čechách, ale dnes se česká hlava státu dostala i do našich novin agens Nyheter : http://www.dn.se/nyheter/varlden/tjeckiens-president-omojligt-integrera-muslimer/

Překlad nadpisu: "Český prezident: [Je] nemožné integrovat muslimy"

Zajímalo by mě, kolik Zeman zná muslimů?

Většina čtenářů švédských novin, co integrovaných muslimů potkává denně spousty - ať už mezi kolegy, sousedy, prodavači či doktory - nad majestátní moudrostí knedlovepřového Kocourkova nevěřícně kroutí hlavou.., píše Josef Berger.

KULTURNÍ DIPLOMACIE:

Miloš Zeman a jeho blbosti se stávají nejslavnějším vývozem České republiky

18. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Motto:

V druhé půli dvacátého století otevřely se velké perspektivy integrace. Vývoj lidstva se poprvé spojil v jednotnou světovou historii. Malé celky se spojují do větších. Mezinárodní kulturní úsilí se koncentruje a sjednocuje. Jak se stává veškerý život čím dál víc mezinárodním, působnost jazyků malých národů se čím dál víc omezuje. V těchto okolnostech mohou malé národy bránit svůj jazyk a svou svébytnost jedině kulturním významem svého jazyka, nenahraditelností hodnot, jež vytvořil a jež jsou s ním spjaty.

Plzeňské pivo je ovšem také hodnota. Jenomže všude ho pijí jako Pilsner Urquell. Plzeňské pivo nárok Čechů na vlastní jazyk neospravedlní.

A budoucnost sjednocujícího se světa bude nemilosrdně a zcela oprávněně požadovat účty z ospravedlnění existence, kterou jsme si před 150 lety zvolili, a bude se ptát, proč jsme si ji zvolili.

Celý příběh tohoto národa mezi demokracií, fašistickou porobou, stalinismem a socialismem (násobený ještě zcela jedinečnou problematikou nacionální) obsahuje v sobě všechno podstatné, co dělá dvacáté století dvacátým stoletím.

To nám umožňuje klást možná podstatnější otázky než ti, kteří touto anabází neprošli. Toto větší vědění by se mohlo proměnit v ono osvobozující překročení dosavadních hranic, v překročení hranic dosavadních vědomostí o člověku a jeho údělu a dát tak české kultuře smysl, dospělost a velikost.

Jenže znovu se musím ptát: je si naše národní společenství vědomo těchto šancí? Ví, že to jsou jeho šance? Ví, že historické příležitosti jsou neopakovatelné?

(Milan Kundera na IV. sjezdu československých spisovatelů 27. června 1967)

V červnu 1967 apeloval Milan Kundera na to, aby Češi měli svobodu k tomu, aby uhájili svůj jazyk a svou svébytnost před globalizací nenahraditelností kulturních hodnot, které české společenství vytvoří. Vývoz piva do zahraničí to nebude, argumentoval.

V současnosti nezná nikdo v zahraničí jediného českého autora, dramatika, hudebního skladatele či filmaře. Hodně lidí ale zná Miloše Zemana a jeho xenofobní a neinformované výroky o uprchlících. Zdá se, že západní média, a to i anglosaská, která jinak nevěnují střední Evropě příliš mnoho pozornosti, se už na Zemana naučila. Jeho nejnovější výroky o "neintegrovatelnosti muslimů v Evropě" - které drsně protiřečí faktům, a anglosaští čtenáři to vědí, citoval nejčtenější britský bulvární list Daily Mail a nyní i deník Guardian. Článek z Guardianu zase už sdílelo na Facebooku více než 2000 lidí (předchozí, o šíleném Zemanově vánočním projevu, sdílelo na Facebooku 28 000 lidí). Ze zjištění na Googlu vyplývá, že jakýkoliv blábol nyní Zeman vysloví, okamžitě se to dostane do světových médií, která v článcích vždycky citují i všechny Zemanovy předchozí nesmysly.

Jak silně to prospívá popularitě jinak neznámé České republiky ve světě a jaký to má pro ni bezpečnostní a kulturně diplomatický prospěch, musíte posoudit sami.

Novinky dál poškozují Českou republiku: Znovu publikují manipulativní nesmysly Klause mladšího

18. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Celý článek je neuvěřitelný. Zmiňme jen tři případy Klausovy nehorázné manipulace veřejnosti:

"Poláci jen zvolili po letech vládu, která není eurohujerská. Ba naopak. Navíc vláda dostala silný mandát od Poláků – sestavila se jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost."

Jak na to poukazují četní mezinárodní komentátoři, problémem není, že by nová polská vláda strany Právo a spravedlnost prováděla novou, třeba pravicovou (ona je vlastně levicová, komunistická) politiku. Problém je v tom, že nová polská vláda strany Právo a spravedlnost mění ústavní pořádek. Zlikvidovala nezávislost Ústavního soudu, který byl pojistkou kontroly státní moci, a přímo podřídila média ministru financí. Odebrala také soudům pravomoc rozhodovat o tom, zda a kdy stát smí lézt občanům do soukromí a špehovat je na internetu. Nyní o tom už v Polsku nerozhodují soudy, ale samy si o tom rozhodují státní orgány.

A ohledně toho, jak kdo v nedávných polských volbách hlasoval, a proč a jaké je situace v dnešním Polsku a proč je nebezpečná i pro Václava Klause mladšího, si přečtěte vynikající analýzu globálního odborníka Neala Aschersona. Srovnejte úroveň pana Aschersona s úrovní pana Klause ml., úroveň týdeníku Observer s úrovní Novinek.

"Facebook zrušil stránku Bloku proti Islámu (nebo jak se to přesně jmenuje), která měla asi 170 000 podporovatelů. Neomarxistická levice jásá, ostatní jsou zticha podle principu, že „každý bude řvát, až zablokují jeho, dokud jen likvidují souseda, tak jsem radši potichu“. To není moc svobodomilné a hlavně trvale udržitelné."

Ve všech civilizovaných státech světa je trestným činem vyzývat k násilí proti náboženské, etnické či politické skupině. Je to podle trestního zákoníku České republiky trestným činem i v ČR. Klaus mladší se bude teď zasazovat i o zrušení trestnosti znásilňování malých dětí?

Stejní lidé většinou i podporují norský Barnevernet (to je taky soukromá společnost), co krade české děti, a jedním dechem hystericky vítají statisíce cizokrajných migrantů.

Jedním z nejškodlivějších mýtů, nyní převládajících v České republice, který Klaus ml. prohlubuje, je představa, že lidi jednají jako automaty. Když mají jeden názor, určitě to znamená, aspoň podle Klause mladšího, že automaticky s tím budou zastávat desítky dalších názorů, které s tím prý jdou ruku v ruce. Jenže lidi nejsou roboti.V Čechách se dnes "automaticky se  předpokládá, že se váš názor pojí s batohem dalších, které jsou na něj nalepené," píše Štefan Švec.

Barnevernet dává děti do adoptivních rodin na základě rozhodnutí nezávislých soudů. V Česku naproti tomu úřady odebírají ročně rodičům 2000 dětí a nikdo neví proč. Nikdo to také neřeší, ani Klaus mladší. Pokrytectví. Označovat lidi za "cizokrajné" je rasismus, uprchlíky za "migranty" je sprostota. Když někdo není Čech, on to není podle tebe člověk, Klausi?

Redaktoři Novinek hrubě poškozují poměry v České republice, pokud dávají Klausovi mladšímu možnost, aby publikoval emocionální, manipulativní nesmysly bez korekce. V civilizovaných novinách se provádí před vydáním editace článků a provádí se verifikace faktů.

Kdyby to dělali v Novinkách, zjistili by, že z Klausova textu se nedá publikovat jediné slovo.

ODS jako nostalgická strana minulosti, velmi podobná KSČM

18. 1. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nějakou chvíli jsem váhal, zdali má vůbec smysl komentovat právě skončený sjezd ODS, strany, která byla hlavní budovatelkou českého kapitalismu a která dlouho představovala hlavní pravicovou stranu v soupeření s levicovou ČSSD. Dnes je ODS jedním ze dvou menších pravicových projektů, spolu s TOP09, které marginalizovalo Babišovo hnutí ANO.

Předseda TOP09 Miroslav Kalousek ve svém projevu na sjezdu ODS podle mne velmi dobře vystihl, co obě české pravicové strany spojuje a co rozděluje. Hlavní nepřítel je právě Babiš, tedy zosobnění českého kapitalismu, a hlavní spor je v přístupu k EU. Odpor proti Babišovi je defenzivní a nenabízí nic více než minulost, tedy český kapitalismus.

Jane’s: "Islámský stát" se hlásí k 17 % ozbrojených útoků provedených v Sýrii a Iráku v roce 2015

18. 1. 2016

čas čtení 1 minuta


Centrum společnosti IHS Jane’s pro terorismus a povstání zaznamenalo vloni z otevřených zdrojů 18 987 ozbrojených útoků na celé planetě provedených nestátními aktéry. Značná část se jich odehrála na území Sýrie a Iráku a k 3 317 z nich, tj. k 17 % podílu, se hlásí organizace "islámský stát". Stala se tak největší teroristickou organizací na světě.

Jak taxikář odvezl osamělou stařenku do hospice

18. 1. 2016 / Ivan Sommer

čas čtení 5 minut

Odezva na úvahu „Osamělá smrt kráčí českou krajinou“ byla poměrně rozsáhlá a nezvládl jsem ještě na všechno odpovědět. Pocítil jsem povzbuzení, dostal jsem i nabídku léků ze Švýcarska. Avšak objevily se i stíny. Manželský pár mě přesvědčoval, abych se zbavil myšlenek na pomstu a našel si malou místnost. Nepochopili, že velikost místnosti osamělost nezmění. Pak mi kdosi vyčinil, že jsem paranoik. Byl jsem také označen jako zasranej hajzl, zbytek vulgarit tohoto autora nelze citovat.

Ekonomika uprchlické krize odhalila morální bankrot Evropy

18. 1. 2016

čas čtení 5 minut

Kontinent, jehož soudržnost bude založena na odmítání přijmout zoufalé lidi, zjistí, že je jeho sebevědomí fatálním způsobem poškozeno.

Německo chce zavést celoevropskou daň na uhrazení nákladů uprchlické krize. Dánsko chce schválit zákon, který má umožnit státu zkonfiskovat uprchlíkům veškerou bižuterii dražší než 1000 euro - s výjimkou snubních prstenů. Tak se prý Dánové chovají jako civilizovaní lidé, protože tak zjevně uznávají, že i uprchlíci mají právo na osobní život - než si na nich namastí kapsy.

V Turecku účtují pašeráci lidí uprchlíkům 1000 amerických dolarů za místo v gumovém člunu a 2500 dolarů za místo v dřevěné lodi. Vzhledem k tomu, že jen na jediný řecký ostrov přišlo během roku 2015 350 000 uprchlíků, pašerácké zisky dosahují stamiliony dolarů - a jediné, co dokázala Evropská unie udělat, bylo, že nabídla Turecku další peníze, buď aby zadržovalo uprchlíky na svém území, anebo aby je - proti zákonu a proti duchu všech příslibů, jaké učinily moderní společnosti uprchlíkům, posílalo zpět do války, odkud přišli.

Wall Street Journal:

Evropa se navrací k středověkému hašteření mezi národy

17. 1. 2016

čas čtení 6 minut

Několik desetiletí prosperity a stability, od padesátých let dvacátého století až do roku 2009, kdy začala evropská dluhová krize, způsobovalo, že politické a hospodářské kontury evropského kontinentu vypadaly jednoduché. Po dobu studené války existovaly dva koherentní bloky, které byly po jejím ukončení nahrazeny snem o sjednocené Evropě s jednotnou měnou. Dnes, kdy Evropská unie dostává zevnitř i zvnějšku jednu ránu za druhou, se historie vrací do minulosti, k ochromující středověké složitosti, jako by posledního půlstoletí nebylo ničím jiným než krátkodobou výjimkou z normálního stavu éry strachu a konfliktů.

Podívejme se mapu Evropy od středověku do doby před průmyslovou revolucí. Je to nezvládnutelný chaos - všechna ta impéria, království, konfederace. Obraz drasticky roztříštěného světa. A k tomu se Evropa nyní navrací, míní v deníku Wall Street Journal Robert Kaplan. Pro Spojené státy začíná být vážným problémem jak na to reagovat a jak to zvládnout.

Pevným jádrem moderní Evropy je impérium, které založil v devátém století Karel Veliký. Slabší bratranci této Evropy jsou ve Středozemí a na historicky méně rozvinutém Balkáně, který je dědicem byzantských a osmanských tradic.

Česko, Dánsko, Švýcarsko: Úpěnlivě chudé země, jejichž přežití závisí na kradení cenností od uprchlíků

17. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Na Twitteru vznikly ironické účty @SaveCzechia, @SaveDenmark a @SaveSwitzerland, které poukazují na to, že tyto tři země jsou tak šíleně chudé, že jim k odstranění své chudoby nezbývá nic jiného, než krást uprchlíkům cennosti.

Teď už máme, co jsme chtěli, aneb nežít ve lži

18. 1. 2016 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Soudobá kapitalistická společnost vynakládá velkou energii na potlačení pravdy, říká v rozhovoru z roku 1980 pro veřejnoprávní televizi Südwestfunk Baden Baden psycholog, filosof a prorok Erich Fromm. Uvádí příčiny krizového stavu kapitalismu s naléhavostí, která platí dodnes a nevidí nic, co by na základě znalostí, které již lidstvo o sobě a o přírodě má, vedlo ke změně. Naopak, pravda je potlačována v zájmu honby za profitem, což nemůže skončit jinak, než katastrofou.

V Evropě hledá azyl stále více rodin, čeští dobrovolníci jim pomáhají v Šidu

18. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva sdružení Pomáháme lidem na útěku

Počty lidí na útěku se sice snižují, přesto denně tzv. balkánskou trasou přichází cca 2 tisíce uprchlíků (od začátku roku do Řecka přijelo asi 29 tisíc lidí hledajících azyl v Evropě). Na cestu vyráží daleko více rodin, narostl především počet dětí. “Turecko totiž stále nezprovoznilo slibované hotspoty. Mění se i skladba uprchlíků - podle posledních sčítání UNHCR roste počet rodin - mezi uprchlíky je 34 % dětí, 21 % je žen a 45 % mužů.”, dodává analytik spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimil Petrilák.

Uprchlíci se v Egejském moři topí ve tmě

18. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

V současnosti je to nejobtížnější doba roku pro přeplavbu Středozemního moře. Fouká silný vítr a drasticky klesá teplota. Avšak podle odhadů přišlo na řecké ostrovy a do Itálie za prvních čtrnáct dnů v lednu 24 000 uprchlíků a migrantů. K dramatickým případům záchrany lidí dochází téměř denně. V pátek ráno strávilo pětatřicet uprchlíků pět hodin na rozbouřeném moři, než je z něho záchranáři vytáhli do bezpečí. Ne všichni tito uprchlíci přežili. Jinde byli na znepokojujících záběrech z nočního moře vytaženi do bezpečí tři muži.

(Reportáž)

Zima jim nezabránila v příchodu. Ve tmě je brzo ráno v pátek nalezl jediný světlomet. Tři Syřané plavali v rozbouřených vodách Středozemního moře. Tito lidé měli štěstí. Záchranáři jsou pobřežní hlídka z charitativní organizace Moas, která má základnu na Maltě. Křižují v noci ve vodách Egejského moře.

V této roční době lidi ve vodě rychle trpí podchlazením. Ale lidé stále přicházejí.

Pak záchranáři zaznamenali nafukovací člun, plný lidí. Na palubě jsou děti a ty jsou prioritou. V podpalubí začíná delikátní úkol lidi resuscitovat a poskytnout jim lékařskou pomoc. K zvýšení tělesné teploty lidí používají fény na vlasy. Muž dostává lékařskou péči pro podchlazení.

Byl to příběh jen jediného člunu za jediné lednové noci v obrovském prostoru Středozemního moře.

Oxfam: 62 miliardářů vlastní tolik bohatství jako celá chudší polovina obyvatelstva Zeměkoule

18. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Těsně před výroční schůzí suberbohatých jedinců na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vydala charitativní organizace Oxfam analýzu, z níž vyplývá, že 62 nejbohatších miliardářů vlastní tolik majetku jako celá chudší polovina světového obyvatelstva. Zpráva také poukazuje na sílící trend, že 1 procento lidí vlastní více bohatství než všech 99 procent ostatních.

Oxfam uvádí, že bohatství nejchudších 50 procent lidí vletech 2010-2015 pokleslo o 41 procent, přestože se počet obyvatel světa v těchto letech zvýšil o 400 milionů. V témže období stouplo bohatství nejbohatších 62 jedinců o 500 miliard dolarů na 1, 76 bilionu dolarů.

Generální ředitel britské pobočky humanitární organizace Oxfam Mark Goldring zdůraznil: "Je prostě nepřijatelné, aby chudší polovina světových obyvatel nevlastnila víc než malá skupinka superbohatých, která se vejde do jednoho autobusu. Znepokojení světových politiků ohledně eskalující krize nerovnosti se dosud neproměnilo v žádné konkrétní kroky na zajištění toho, aby lidé dole dostali férový podíl ekonomického růstu. Ve světě, kde každý devátý člověk usílá večer hladový, si nemůžeme dovolit dávat dál nejbohatším stále větší část dortu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francouzský klasik o české politické nevyzrálosti

18. 1. 2016 / Martin Horut

čas čtení 2 minuty

Síla „klasických“ děl, ať už jsou staletí stará, spočívá v jejich umění promlouvat k naší přítomnosti, říci nám o nás samotných a o naší době něco, co bychom bez nich netušili. Při přemítání nad současnou politickou situací v Česku, nad volební politickou apatií na straně jedné a davovou hysterií ohledně migrace na straně druhé, mi často přijde na mysl dílo francouzského myslitele Benjamina Constanta. Constant v roce 1819 pronesl slavnou přednášku o dvou typech svobody.

O pozitivech vyplývajících z uzavření jaderné dohody mezi Íránem a velmocemi

18. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Jestliže vnímám velice kriticky zahraniční politiku Obamovy administrativy, světlou výjimku tvoří jaderná dohoda mezi Spojenými státy, dalšími velmocemi a Teheránem, neboť její uzavření zabránilo možnému vypuknutí vojenské konfrontace, otevírá ostrakizovaný Teherán světu a v neposlední řadě pomáhá samotným Íráncům. Proti neutralizaci napětí mezi velmocemi a Íránem se staví především (ultra)konzervativní kruhy ve Spojených státech, Izraeli i samotném Íránu, jejichž nebezpečné konfrontační postoje jsou samy alespoň prozatím neutralizovány.

Švýcarsko se "nepoučilo ze skandálu nacistického zlata"

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Švýcarsko a Dánsko se stalo terčem mezinárodního odsouzení a posměchu, že se rozhodly krást uprchlíkům cennosti

(Uprchlíci jsou zde vítaní, zejména, pokud mají zlaté zuby, které bychom jim mohli vytrhat, abychom zahránili Švýcarsko před probíhající humanitární katastrofou)

Dánsko diskutuje o možnosti začít odebírat příchozím uprchlíkům jejich cennosti. Švýcarsko to dělá už dávno, upozorňuje list Basler Zeitung a dodává: Evropa zuří.

Protesty jsou obrovské. Když dánská vláda oznámila, že chce uprchlíkům odebírat jejich peníze a cennosti, aby tím uhradili náklady na svou sociální péči, Úřad OSN pro uprchlíky to nazval "zasahováním do sféry soukromí" a "urážkou důstojnosti uprchlíků". Mnoho sdělovacích prostředků to srovnalo se skandálem, kdy úřady během druhé světové války odebíraly židovským uprchlíkům zlato.

Sexuální obtěžování není v arabském světě normální

16. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

"To je vážně už neskutečné, jaké lži šíří média, píše na Facebooku Šádí Shanaáh. Taharrush je arabský termín pro sexuální obtěžování, které může mít i podoby kolektivního obtěžování (taharrush gamea). To, že existuje arabské slovo pro sexuální obtěžování, přeci neznamená, že je to tradiční nebo dokonce islámská praktika! Je to stejně nezákonné a nemorální jak v muslimských zemích, tak u nás. To, že sexuální útoky používají jako nástroj politické represe některé režimy nebo organizace (jako se stalo na Tahríru) pro zastrašení oponentů nebo že to používají skupiny kriminálníků, přeci neznamená, že je to normální!"

Nová populistická aliance Polsko-Maďarsko destabilizuje Evropu

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Je paradoxní, argumentuje komentátorka Natalie Nougayrède v deníku Guardian, že David Cameron se ve svém úsilí "nově vyjednat" britský vztah k Evropské unii musí v těchto dnech ucházet o přízeň Polska a Maďarska, které porušují normy demokratického chování. Je ironické, že Británie pod vedením Davida Camerona vůbec nehájí společné evropské demokratické hodnoty. Britský zahraničně-politický vliv v podstatě neexistuje.

Přitom se v Evropě tento týden objevila trhlina: Polsko se octlo pod dohledem EU, která nyní zkoumá, do jaké míry porušuje nynější polská vláda demokratické principy.

Největším rizikem pro Evropu není jen oslabování zákonnosti v samotném Polsku, ale možnost vážného poškození poválečného usmíření mezi Polskem a Německem. Tak, jak bylo francouzsko-německé usmíření životně důležitým prvkem evropského projektu od padesátých let, německo-polské sblížení bylo za posledních 25 let základem evropské stability. Teď se situace rázem zhoršila.

V Jakartě zaútočili "islamisté" na superúspěšnou muslimskou zemi

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Indonésie je ekonomicky se bouřlivě ekonomicky rozvíjejícím státem čtvrt miliardy lidí, převážně muslimů. To se zjevně nelíbí Islámskému státu, jehož několik nepříliš kompetentních místních stoupenců provedlo v hlavním městě Jakarty teroristický útok.

Policie v Indonésii uvádí, že útok provedli dva už dříve odsouzení extremisté, kteří byli součástí skupiny, která tento týden provedla v Jakartě atentát, při němž usmrtila dva lidi. Zahynulo také pět atentátníků. Tři lidé byli v pátek zatčeni a policie provádí razie po celé zemi. Na Channel Four News o tom informoval z místa jejich asijský korespondent Jonathan Miller:

(Demonstrace občanů)

Jonathan Miller: Toto město se rychle vzpamatovává. Pouhých 24 hodin po útoku je Jakarta jednotná a demonstruje na místě útoku "My se nebojíme". Objevilo se zřejmě nové amaterské video explozí a střelby.

Páteční muslimské modlitby za mír na Národní policejní akademii. Policejní prezident ubezpečil novináře, že je situace znovu bezpečná. Uvedl, že organizátor útoku byl indonéský džihádista z Islámského státu, který bojuje v Sýrii.

Naprostý amatérismus atentátu v Jakartě naznačuje, že atentátníci neměli výcvik ani strategii. To ilustruje všeobecnější skutečnost: Že forma sunnitského islámu, praktikovaná v Indonésii, v nepočetnějších muslimském státě na světě, je v ostrém kontrastu se salafistickým extremismem, který lze nalézt v pouštích Blízkého východu. Indonéským džihádistům, žijícím zde v džungli, se nepodařilo získat podporu od místního obyvatelstva. Indonésanů je čtvrt miliardy. Většina z nich jsou muslimové. Avšak jen 2 Indonésané na milion obyvatelstva se vydali bojovat po boku Islámského státu v Sýrii. V Belgii je ten počet 40 Belgičanů na milion obyvatelstva. Sen Islámského státu vytvořit chalífát v orientu je nerealizovatelný.

Chcete-li přemýšlivý komentář, místo "solidních" českých médií volte raději slovenský tabloid

15. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Jan Petránek v rozhovoru pro DV TV s výmluvným názvem "Útoky na ženy jsou hluboce ve středověké mentalitě migrantů. S námi jsou neslučitelní" ZDE předvedl svůj "klasický" výkon známý také z vln ČRo. Východiskem úvahy je středověce primitivní rasistický předsudek, který Petránek vahou autority doyena české rozhlasové žurnalistiky vyzvedává na piedestal a křepčí kolem něj v kmenovém tanci.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17550