O každodenním vykořisťování obyčejných lidí

13. 4. 2015

Nikdy od regularizace zaměstnaneckého zákona ve čtyřicátých letech devatenáctého století nebyla mocenská nerovnováha mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem tak extremní jako dnes.

Britští politikové se rádi promenují nyní před volbami před kamerami v pracovních helmách a v pracovních pláštích dělníků. Protože práce je pro politiky nová obsese. Všichni politikové před volbami hovoří o "tvrdě pracujících rodinách".

Je ale zvláštní, že o tom, za jakých podmínek lidi dnes pracují, politikové nehovoří.

Novodobí nevolníci

13. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Autentická zkušenost "zaměstnance", z dneška a přímo ze života. Studentka, které vedu studijní práci, vykládá o tom, jak těžké je najít zaměstnání. Když už nějaké najde, buď se ji snaží zaměstnavatel zneužít ještě před tím, než vůbec nastoupí, nebo přichází na pohovor na práci, ze které se vyklube něco úplně jiného, samozřejmě horší činnost za horší platové podmínky. Nebo může pracovat za potupných podmínek, pod dohledem vševidoucího velkého bratra. Co je nejhorší, říká "takhle je to ale všude". Naprostá rezignace na to, že vydírání, psychický nátlak hraničící s terorem a nuzné pracovní podmínky jsou něco nepřípustného. Je to prostě všude...

Auto kontra člověk

13. 4. 2015 / Jan Sláma

Kritizovat něco co je téměř modlou velké části lidstva není jednoduché. Jedná se totiž o auta. Lidé je obdivují, ukazují se s nimi, fotografují se s nimi, autosalony je předvádějí s krásnými dívkami. Muži na ně lákají děvčata jednak tím, že v nich vypadají mužně, alespoň si to myslí, a jednak tím, že jimi prezentují svou naditou peněženku.

 10384

Zemřel Günter Grass, magický realista a černé svědomí SPD

13. 4. 2015 / Karel Dolejší

Nejslavnější poválečný německý spisovatel Günter Wilhelm Grass, který dnes zemřel ve věku 87 let, kombinoval magický realismus v literatuře s reálným politickým aktivismem. Souběžně s tím, jak nasvěcoval nežádané a skrývané detaily německé minulosti, pokoušel se kdysi přinést Německu také lepší budoucnost. Přímočará podpora SPD v 60. a 70. letech ovšem nakonec uvolnila prostor příkré distanci vůči znovusjednocení Německa - již mnozí kolem vnímali div ne jako vykoupení a konec dějin - když se Grass se svou v podstatě ještě dětskou zkušeností z SS začal obávat starých německých běsů. V závěru života se stal velmi kontroverzní postavou, když napadl nekriticky proizraelskou politiku německé vlády a spolupráci na budování izraelských jaderných kapacit.

Saúdská Arábie může už o pozemní invazi do Jemenu jen snít

13. 4. 2015 / Karel Dolejší

Pákistánský parlament jednomyslně odmítl žádost saúdskoarabského spojence o vyslání vojáků do intervence v Jemenu ZDE. Bez těchto vojáků (nebo bez Egypťanů, kteří si však dobře pamatují, jak v Jemenu dopadli za Násira) se však Saúdové pravděpodobně vůbec neodváží nějaké rozsáhlé pozemní operace v sousední zemi. Vše co jejich malá nezkušená armáda zvládne jsou tak nanejvýš rozsahem malé a časově omezené příhraniční nájezdy. Masivní pozemní invaze s účastí 150 000 vojáků, kterou původně Rijád oznámil, se ukazuje jako propagandistická bublina, která splaskla.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Asociace ředitelů gymnázií ministrovi: Jste filiálka Svazu průmyslu a Hospodářské komory

13. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Nebývale tvrdou reakci na tzv. dlouhodobý záměr vzdělávání (2015 - 2020) zveřejnila Asociace ředitelů gymnázií. Ministerstvo školství se prý chová jako filiálka lobbyistických organizací zaměstnavatelů. Záměr obsahuje pro české vzdělávání řadu pozitivních návrhů, ve srovnání se zeměmi jako Dánsko či Finsko však máme zhruba 25 let zpoždění. Ministr školství Chládek však posílil své postavení v ČSSD, kde je nyní v předsednictvu, což lze vnímat jako zelenou pro jeho svérázné pojetí rozvoje vzdělávání. První průzkum svého druhu v ČR ukázal, jak velký vliv má školní docházka na budoucí sociální a ekonomickou uplatnitelnost Romů. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin.

Demokratická nominace je pravděpodobná, republikánská zcela nejasná

Hillary R. Clintonová potvrdila kandidaturu na prezidentku USA

12. 4. 2015

V e-mailu donorům a dalším podporovatelům potvrdil John Podesta, hlavní manažer politické kampaně Hillary Rodham Clintonové, že manželka bývalého prezidenta Billa Clintona a předchozí ministryně zahraničí v Obamově vládě se bude ucházet o demokratickou nominaci na kandidaturu v dalších prezidentských volbách. Zprávu první přinesly NY Times.

Věříte Babišovi, nebo Kalouskovi? Já věřím oběma...

11. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Jen sporadicky věřím tomu, co říká Miroslav Kalousek. Stejně tak je pro mě neobvyklé věřit slovům Andreje Babiše. Zdá se tedy být takřka vyloučeno, abych dal za pravdu oběma naráz, pokud jsou navíc ve sporu. Tento vzácný okamžik však nastal, když se oba politici navzájem obvinili ze střetu zájmů, neoprávněného obohacování a dalších morálních, politických i soudně stíhatelných zločinů. Pevně doufám, že budou ve své otevřenosti pokračovat. Nadto věřím, že si i ostatní političtí reprezentanti vezmou příklad, odhodí falešnou kultivovanost, kterou stejně většinou neumějí dostatečně důvěryhodně předstírat, a naplno nám, voličům, objasní podstatné markanty současného politického dění. Není lepšího prostředku jak přesvědčit veřejnost, že zastupitelský politický systém ve společnosti, kde zastupitelé postrádají elementární důvěru, postrádá smysl.

 10383

Afroameričané v USA v nezáviděníhodné situaci

12. 4. 2015

"Ne, synu. Nebudeme ti dnes vysvětlovat, jak přicházejí děti na svět. Chceme, aby ses vrátil domů živý. My víme, že jsi ještě dítě, ale někteří lidé tě považují za dospělého. Za dospělého člověka, který je nebezpečný a vinný z něčeho, i když si nic špatného neudělal. Takže, jestliže tě z nějakého důvodu zastaví policista, udělej všechno, co ti řekne. Jestliže nerozumíš, co říká, nepřibližuj ze k němu, aby ses ho zeptal. Nevyndavej z kapsy svůj mobil ve snaze nám zatelefonovat. I když na tebe bude řvát a vytáhne na tebe pistoli, neutíkej. Jen zvedni ruce nad hlavu. Samozřejmě, není to správné, ale nemáme možnost luxusu, abychom se mohli chovat správně. Chceme, abys přišel domů živý."

Sever BBC zveřejnil pět nejčastěji se šířících zpráv a obrazů na Twitteru poté, co policista v Jižní Karolině zastřelil Afroameričana Waltera Scotta. Toto je jedna z nich. Zdroj: ZDE

Americká policie zabila loni víc černochů, než kolik jich bylo usmrceno při útocích z 11. září 2001

12. 4. 2015 / Daniel Veselý

Zabití Afroameričana Waltera Scotta bělošským policistou Michaelem Slagerem, který jej zezadu usmrtil osmi ranami z pistole, v Severní Karolíně znovu ve Státech rozproudilo mírně dohasínající debatu o policejním násilí a teroru, nikoliv však, jak se ostatně dalo čekat, v našich sdělovacích prostředcích. Není divu, když dnes vycházejí tak nesoudně oslavné texty na osvícenou americkou demokracii a společnost, jako je příkladně tento z pera Jiřího Peňáse ZDE. Svatý obrázek musí zůstat neposkvrněn zvláště nyní, kdy se rozdělený český národ obrazně přimyká ke dvěma mocenským dubiskům.

Jak Rusko nahrazuje fyzickou válku válkou psychologickou

10. 4. 2015

Nejjednodušeji se dalo Margo Gontarové řešit problém mrtvých dětí. Byly na všech jejích počítačových obrazovkách - na zpravodajských serverech a na sociálních médiích pod palcovými titulky, které tvrdily, že děti byly zavražděny ukrajinskými fašistickými gangy, vycvičenými Severoatlantickým společenstvím. Bylo to začátkem roku 2014, Krym zrovna okupovali vojáci, kteří se zdáli být ruští, ale neměli ruské výložky a Vladimír Putin světu řekl s úsměškem, že to Rusové vůbec nejsou.

O válkách v "psychosféře"

11. 4. 2015 / Karel Dolejší

Peter Pomerantsev publikoval v Guardianu rozsáhlý esej věnovaný probíhající ruské propagandistické a psychologické válce ZDE, shrnutí v češtině ZDE. To je přesně ten typ aktivit, který se nyní primárně týká českého prostoru - a opatření jako znovuzavedení povinných odvodů do armády ZDE v žádném ohledu nepředstavují adekvátní reakci na podobné hrozby. Naopak, mohou dokonce spadat do rámce předem zamýšlené "reflexivní kontroly" chování protistrany.

Marine Le Penová vyzvala svého otce, aby odešel z politiky

10. 4. 2015

Ve Francii probíhá psychodrama v rodině Le Penových. V pátek apelovala v televizi Marine Le Penov, nynější šéfka ultrapravicové strany Front National na svého šestaosmdesátiletého otce, zakladatele strany, Jeana-Marie Le Pena, aby odešel z politiky, poté, co bagatelizoval holocaust a oslavoval francouzský kolaborantský vichystický režim z druhé světové války. Její otec, který je čestným prezidentem strany, však odejít z politiky odmítl.

Severské země rozšíří tváří v tvář ruské agresi vzájemnou vojenskou spolupráci

10. 4. 2015

Společná deklarace Norska, Švédska, Dánska, Finska a Islandu charakterizuje chování Ruska jako "největší výzvu evropské bezpečnosti"

Severské země přislíbily vzájemnou vojenskou spolupráci tváří v tvář zvýšené ruské agresi, kterou charakterizovaly jako "největší výzvu evropské bezpečnosti".

Ministři obrany Norska, Švédska, Dánska a Finska a ministr zahraničí Islandu podepsali společnou deklaraci, která vyšla v norském deníku Aftenposten. V deklaraci se praví, že blok "musí být připraven čelit možným krizím a incidentům".

Válka s Íránem by mohla zabít tisíce amerických vojáků

10. 4. 2015

V příspěvku pro Washington Post 13. března zahraničněpolitický analytik Joshua Muravchik sdělil Americe, že jedinou realistickou volbou jak zabránit Íránu v získání jaderných zbraní by bylo bombardovat Írán. 26. března bývalý velvyslanec při OSN John Bolton zopakoval tento argument pro New York Times pod přímočarým titulkem "Abychom zastavili Írán, bombardujme, bombardujme Írán", píše bývalý zpravodajský důstojník Michael Cummings.

Situace na Literární akademii

10. 4. 2015

Tisková zpráva

Národní reprezentace studentů se tvrdě postavila za akademická práva na Literární akademii, kde již několik týdnů trvá stávková pohotovost.

Tu vyhlásili studující na základě nelegálního odvolání rektora, za kterým stojí jednatel akademie MUDr. Doležal.

V reakci na tuto skutečnost položili své funkce všichni prorektoři, tudíž škola nemá své akademické vedení.

Údiv byl znát ve tvářích všech studentských delegátů z celé České republiky, kteří se dnes zúčastnili zasedání Studentské komory Rady vysokých škol, ve chvíli kdy zástupci Literární akademie představili situaci, ve které poslední týdny studují. Jednou z nich byla Jana Fleglová, členka akademického senátu Literární akademie a zástupkyně stávkové výboru.

Cílek u hnědého brodu, aneb O sebenaplňujících se očekáváních

10. 4. 2015

Vědec a publicista Václav Cílek se v jinak v řadě ohledů pozoruhodném článku „Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika“ jal brodit řeku u poněkud nahnědlého brodu. Ani jeho v pravdě renesanční záběr jej neuchránil před vodou, která je hlubší a prudší než mohl nebohý přírodovědec snad tušit a na nepřehledném dně předsudků a stereotypů uklouzl. Snad je to problém přírodovědců angažovaných ve společenskovědních disciplínách, píše čtenář, který se podepsal jako Mikuláš Hudlický. Některé Cílkovy premisy stojí na samotném pomezí politické korektnosti. O to cennější je upozornit na úskalí Cílkových vývodů v této polemice a zejm. s argumenty, které by se jiní báli veřejně formulovat, ale o to silněji žijí neveřejným životem. Problém Cílkova rozboru není chyba v analýze, ale spíše nezodpovědnost závěrů, které z ní vyvozuje. To už ale není věda, ale politika a to politika strašení, politika neporozumění a uzavřenosti, politika nezodpovědná, protože neposkytuje žádné východisko. Není nic špatného na tom se připravovat na černé scénáře, je ale nezodpovědné strašit v citlivých společenských tématech způsobem, který problém do velké míry sám vytváří.

Úsměvná, radostná a potřebná výstava českých karikaturistů

10. 4. 2015 / Milan Dubský

K 25.jubileu založení České unie karikaturistů uspořádalo její vedení zdařilou výstavu prací svých členů. Je k vidění na Novoměstské radnici v Praze 2. Potrvá do 26.dubna 2015. Unie karikaturistů je vrcholnou organizací tvůrců kresleného humoru, satiry a parodie. Sdružuje ve svých řadách zkušené, veřejně známé matadory tohoto kumštu, ale i mladší umělce tohoto žánru. Toho času ji tvoří kolem 80 členů. A po pravdě řečeno nejsme vůbec chudou zemí a národem co se týká srovnání se světem.

Roztěkaný pohled na jeden námět sto roků vzad (Einstein)?

10. 4. 2015 / Miloš Dokulil

Rok 1905 byl mnohem později pokřtěn, a tehdy ještě latinsky, aby to bylo skutečně noblesní, jako „annus mirabilis“ Alberta Einsteina. (Překlad: „podivuhodný rok“.) Těch pět statí, které ve zvláštním přetlaku onoho roku Einstein napsal a publikoval, předznamenávalo až příliš naléhavě teprve příští čas světové fyziky. (V 21. století je zřejmě zbytečné ty články zde vypočítávat.

Chameneí: "Většina toho, co říkají Američané o dohodě z Lausanne, odporuje tomu, co bylo dohodnuto"

Írán "nepodepíše dohodu o jaderném programu", pokud nedojde k okamžitému zrušení mezinárodních sankcí

9. 4. 2015

Íránský nejvyšší duchovní vůdce Mohammad Alí Chameneí, který bude mít poslední slovo při schvalování případné dohody o jaderném programu, dnes prohlásil, že Írán nepodepíše žádnou dohodu o jaderném programu, pokud nedojde k okamžitému zrušení mezinárodních sankcí. Zopakoval tak stanovisko, které předtím přednesl umírněný prezident Rúhání. Zároveň Chameneí řekl, že většina toho, co Bílý dům o dohodě tvrdí, údajně odporuje tomu, co bylo dohodnuto.

Obamův rekordní prodej zbraní na Blízký východ vyostřuje tamní konflikty

9. 4. 2015 / Daniel Veselý

Zatímco Saúdská Arábie už dva týdny vede koalici arabských států bombardující Jemen, objevily se informace o tom, že Obamova vláda stojí za rekordním prodejem zbraní na Blízký východ ZDE. Seznamu importérů amerických zbraní vévodí Saúdská Arábie, a to se zakázkami ve výši 46 miliard dolarů (jde o stíhací letouny, bitevní helikoptéry Apač, bomby, palné zbraně atd.), nehledě na skutečnost, že jde o jeden z nejrepresivnějších režimů na světě. Podle Williama Hartunga z Center for International Policy, který se zabývá činností amerických zbrojařských korporací, Obamova administrativa schválila větší prodej zbraní než jakákoliv předchozí vláda od konce 2. světové války.

Saúdská Arábie se rekordně vyzbrojuje, neboť je obklíčena klientskými útvary nepřátelského Íránu a její ropné oblasti jsou obývány šíitskou menšinou

Saúdové čelí tomu, co vnímají jako selhání systému regionální bezpečnosti sponzorovaného USA

9. 4. 2015 / Karel Dolejší

Pokud rozumíte, co znamená vojenská rovnováha v nějakém regionu a co znamená revizionistická mocnost, nemůžete se ani vteřinu divit, že Saúdská Arábie, ale i další sunnitské státy v oblasti Perského zálivu, již několik let kvůli Íránu rekordně nakupují výzbroj, přesně řečeno jsou jejími největšími světovými kupci. Nepořizují ostatně zbraně ani zdaleka jen v USA, dlouhodobě si udržují politiku promyšlené nezávislosti na jediném dodavateli. Například saúdské strategické rakety pocházejí z Číny.

Rusko věří, že po zrušení embarga OSN prodá Íránu špičkové zbraně v ceně až 13 miliard dolarů

9. 4. 2015

Plná vojensko-technická spolupráce mezi Moskvou a Teheránem bude obnovena, pokud OSN po dosažení dohody o jaderném programu podle předpokladů zruší také embargo na Írán. V takovém případě ruský vojenský expert Igor Koročenko očekává prodej ruských zbraní za deblokované prostředky v hodnotě až 13 miliard dolarů. To odpovídá loňskému celoročnímu obratu celého odvětví ruského obranného průmyslu.

Lék na rakovinu selhal, účinkuje ale na Alzheimerovu chorobu

9. 4. 2015 / Boris Cvek

Lék Saracitinib byl designován tak, aby zasáhl tzv. src kinázy, které jsou zapojeny v šíření rakoviny v těle. Výsledky klinických testů však nebyly přesvědčivé a saracitinib by zůstal nevyužit v šuplíku, nebýt překvapivého objevu týmu z Yale University, podle něhož by mohl pomoci v léčbě Alzheimerovy nemoci.

Neučme studenty řešit problémy, ale úkoly

Píšem, píšem písaničku, napíšem ich šestnásť, ....

9. 4. 2015

Tak sme recitovali v detstve riekanku pri písaní paličiek, ktorých nakoniec bolo vždy šestnásť. V škole sme písali sloh, ktorý mal už pevnú štruktúru: úvod, jadro a záver.  V deviatej triede triedna učiteľka ohodnotila naše písmo ako škrabopis a zaviedla opäť hodinu krasopisu. Na písacom stroji som sa učil písať sám. Spisovateľom sa ale nestal," píše v reakci na debatu o kvalitě diplomových prací a na to, že české studenty neučí školy psát Vladimír Choluj z Národohospodářské fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě a pokračuje: "Na 24 rokov ma zaujal výskum a dodnešných 23 rokov pôsobím na univerzite. Teraz sa dozvedám, že českých študentov nikto neučí písať. Písať, teda rozmýšľať."

Politici bez životní zkušenosti nemohou získat empatii

Proč je v politice důležitá „škola života“?

9. 4. 2015 / Milan Mundier

Jedním z největších neduhů naší politiky je skutečnost, že v ní na vysokých postech působí lidé, kteří jsou sice „papírově“ vzdělaní, ale neabsolvovali to, čemu se běžně říká škola života. Tento trend u nás přetrvává již řadu let a je s podivem, že někteří voliči k jeho udržení ochotně přispívají (viz třeba volby na brněnskou radnici).

Kdo je odpovědný za negativní obraz Polska ve světě?

8. 4. 2015 / Tomasz Oryński

Vždycky, když jedu skotským městem Helensburgh, vidím na hranicích města nápisy "Vítejte v Helensburghu - rodišti Johna Logieho Bairda, vynálezce televize". Uvažuji nad tím, čímpak to asi je, že svět sleduje anglo-americkou interpretaci událostí. Ano, Británie kdysi vládla polovině světa a britská verze historie se tam všude vyučovala ve školách, ale to přece nemůže být jediný důvod. Takže zatímco se Britové vytahují ohledně toho, že byli průkopníky skoro ve všem, nikdo si nic nepamatuje o průkopnících z naší části světa?

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Neuvědomujeme si dostatečně, že žijeme v době digitálního pionýrství

7. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Svaz průmyslu a dopravy (SPČR) odpovídá na otevřený dopis jeho prezidentovi Hanákovi, v němž byl žádán, aby vysvětlil své požadavky vůči vzdělávacímu systému. Z odpovědi vyplývá, že SPČR nepožaduje zvýšení počtu učňů, jak z některých předchozích vyjádření vyplývalo, a že jeho prioritou je zlepšení kvality vzdělávání na učilištích, což doposud nebylo úplně zřejmé. Středoškolští češtináři se přou o to, jak by měla vypadat maturita z mateřského jazyka. Přijímací zkoušky na SŠ budou povinné, ale zda budou také jednotné lze nyní těžko zjistit. Zdá se, že ani na ministerstvu školství to nevědí. Málokdo si uvědomuje, že jsme první generací učitelů a rodičů, která se musí umět vyrovnat s masivním nástupem digitalizace. Á propos, ministerští úředníci propadli v pokusném testování z maturitní matematiky. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném spolkem EDUin.

Soudní proces o korupčním jednání Davida Ratha a spol.

Spravedlnost podáváme pouze v úředních hodinách

7. 4. 2015 / Bohumil Kartous

"V boji s advokáty obžalovaných jsem zvítězil," sdělil státní zástupce Petr Jirát médiím poté, co padly zatím nepravomocné rozsudky v soudním procesu údajného korupčního jednání lidí v okruhu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Chápu radost státního zástupce z toho, že mu dal soud za pravdu. Jeho výrok ale vyvolává otázku, o co mu v soudním procesu vlastně šlo, zda o spravedlnost, nebo o potřebu uspokojit vlastní ambice. I to je ale v celé kauze spíše druhořadé. V ČR se totiž spravedlnost zjevně přiděluje pouze za příznivé konstelace. Otázka je, zda se pak ještě jedná o spravedlnost.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22732