Kardinálové zvolili argentinského papeže Jorgeho Maria Bergoglia

13. 3. 2013

čas čtení < 1 minuta

středa 20.15: Kardinálové katolické církve zvolili za papeže Argentince. Má italské rodiče a podle Channel Four News také německé předky. Jorgeho Maria Bergoglia, muže, který se umístil už při poslední volbě papeže, Benedikta, jako druhý. Nový papež přijal jméno František, zřejmě tím chce naznačit skromnost a chudobu a zájem o osud nemajetných.

Několik faktů o novém papeži

13. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

 • Jezdí autobusem.
 • Žil dosud v malém bytě.
 • Více než 5O let žije jen s jednou plící. Druhou mu odoperovali jako mladému muži v důsledku infekce.
 • Je synem italského železničáře.
 • Je to první neevropský papež v moderní éře.
 • Tvrdí, že adopce dětí homosexuály je určitou formou diskriminace dětí, avšak je přesvědčen, že prezervativy se smějí používat proti infekcím, tedy i proti AIDS. Na rozdíl od předchozích papežů, zejména Poláka Jana Pavla II., který zakazováním kondomů v Africe způsobil množství zbytečných úmrtí.
 • V roce 2001 František myl a líbal nohy pacientů nemocných AIDS v hospicu.
 • Hovoří plynně italsky, španělsky a německy.
 • Dosud bydlel v malém bytě a nikoliv v biskupské rezidenci.
 • V roce 2005 byl druhým nejčastěji voleným kandidátem na papeže.
 • Má sice konzervativní postoje vůči církevní doktríně, ale kritizoval kněze, kteří odmítali pokřtít děti narozené svobodným matkám.
 • Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie a Francie vyvíjí tlak na EU, aby zrušila embargo na dodávky zbraní syrským povstalcům

13. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

Británie a Francie v úterý začaly vyvíjet tlak na členské země EU, aby zrušily zákaz dodávat zbraně do Sýrie. Tam protivládní povstalci, jejichž podstatnou část tvoří islámští radikálové, bojují s režimem prezidenta Bašára Asada, který má převahu ve výzbroji.

Británie varovala, že chce embargo zrušit, zatímco Francie prohlásila, že bude chtít k dokumentu připojit dodatek, který by umožňoval dodávky zbraní.

Zrušení embarga by vyžadovalo souhlas šech sedmadvaceti členských zemí EU.

Úvodem k prohlášení MZV Syrské arabské republiky o roli Turecka v syrské krizi

13. 3. 2013 / Petr Schnur

čas čtení 11 minut

Turecko patří spolu s Katarem, Saudskou Arábií, Francií a Velkou Británií k nejaktivnějším podporovatelům ozbrojených skupin, které se všemi prostředky snaží svrhnout vládu Syrské arabské republiky a do dnešního dne odmítají jakýkoliv politický dialog. Syrské ministerstvo zahraničí vypracovalo k aktivitám Turecka dokument, který předalo OSN. Zde je jeho česká verze.

Zároveň uveďme ve stručnosti alespoň několik faktů o situaci v Turecku, které se tak houževnatě zasazuje za demokratizaci Sýrie.

Že by měl Miloš Zeman pravdu?

13. 3. 2013 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Nový prezident Miloš Zeman se octl ve střetu zájmů, když kritizoval nevzdělané a negramotné novináře v některých českých médiích, protože politik, na něhož média mají dohlížet, by média kritizovat neměl. Jenže není ten výrok o nevzdělaných a negramotných novinářích faktem? Pikantní je, že někteří pražští intelektuálové podepsali proti Zemanovu výroku kritizujícímu špatné novináře další petici, že prý ohrožuje svobodu slova. Zvláštní je, že nesepisují petice proti kanálnímu způsobu psaní například Lidových novin (vždycky jsem si vážil Ivana Klímy a Jáchyma Topola a měl jsem dojem, že by jim buranství v tisku mělo vadit - zjevně ne!), anebo proti hrubkám v titulcích článků...

Katolická církev vyplatila v Los Angeles odškodné za zneužívání dětí ve výši 10 milionů dolarů

13. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

V případě dvou dětí z Los Angeles, zneužívaných katolickým knězem, jehož se pokusil ochránit a případ zakamuflovat místní kardinál, zaplatila katolická církev v mimosoudním narovnání odškodné ve výši 10 milionů dolarů.

Církev vyplatí tyto peníze obětem exkomunikovaného kněze Michaela Bakera, který se před třiceti lety přiznal kardinálu Rogeru Mahonymu, že zneužíval děti. K případům zneužívání docházelo v období 26 let, od roku 1974 do roku 2000. Dva z těchto případů se měly řešit příští měsíc u soudu. K mimosoudnímu narovnání došlo tento týden.

Jak politici rozkradli český národní kapitál

13. 3. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Na stránkách Ihned.cz lze najít zajímavý rozhovor Jindřicha Šídla s Janem Stráským, který býval významným politikem ODS v 90. letech (1992 předseda federální vlády, 1993-1995 ministr dopravy a 1995-1998 ministr zdravotnictví, potom odešel do Unie svobody). Velice zajímavá je tato pasáž rozhovoru, která podle mne vysvětluje mentalitu ODS a vůbec českou "pravicovou" politiku:

Jedna z našich jizev

13. 3. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 8 minut

V rámci filmů Jednoho světa v roce 2013 byl do kin mj. uveden i dokument Způsob zabíjení (The Act of Killing). Režie se ujal Joshua Oppenheimer a na dokumentu pracoval několik let od roku 2005. Snímek nás konfrontuje s realitou Indonésie, čtvrté nejlidnatější země světa, která se rozprostírá na více než 6 tisíci ostrovech a kde se mluví 365 jazyky a dialekty.

Po téměř idylickém začátku s přírodními motivy a zpěvy o míru následují scény více méně drastické. Divák je vtažen do období studené války, do let šedesátých, kdy byl svržen Sukarno a k moci se dostal diktátor Suharto, podporovaný tehdejší vládou USA.

AUDIATUR ET ALTERA PARS:

Úvodem k prohlášení MZV Syrské arabské republiky o roli Turecka v syrské krizi

13. 3. 2013 / Petr Schnur

čas čtení 11 minut

Turecko patří spolu s Katarem, Saudskou Arábií, Francií a Velkou Británií k nejaktivnějším podporovatelům ozbrojených skupin, které se všemi prostředky snaží svrhnout vládu Syrské arabské republiky a do dnešního dne odmítají jakýkoliv politický dialog. Syrské ministerstvo zahraničí vypracovalo k aktivitám Turecka dokument, který předalo OSN. Níže je jeho česká verze.

Zároveň uveďme ve stručnosti alespoň několik faktů o situaci v Turecku, které se tak houževnatě zasazuje za demokratizaci Sýrie.

Na severu Čech prý chcípnul pes. Na holandskou nemoc?

13. 3. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Severočeská ČSSD jede na víkendový sjezd s jedním zásadním požadavkem: Chce, aby se uhlí na severu, tedy zrušení platných limitů jeho těžby, stalo hlavním bodem sněmovních voleb. Na severu podle ní "chcípnul pes" a dokud se nebude těžit uhlí, neobživne.

Michael Kroh k tomu na Facebooku napsal: "Kolosální nápad! Už vidím, jak překreslení map na Báňském úřadu přináší okamžitě tisíce pracovních míst. To spíš tam chcípne ještě hodně psů. Trochu více pokory by měli mít ti delegáti na sjezd ČSSD. Měli v končícím finančním období 2007 - 2013 k dispozici miliardy korun z evropských fondů a jak s nimi naložili? Nechali je přesunout ve svorné spolupráci s ODS do kapes kmotra Oulického a jemu podobných. Ve vazbě sedí kvůli tomu i čelný sociální demokrat Kouda a máslo na hlavě má i bývalá hejtmanka Vaňhová a její partner Houska. Uvítal bych proto spíše plán, jak v dalším období zabránit, aby ten pes zase nechcípal."

Je punkrock mrtvý?

13. 3. 2013 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 4 minuty

O reklamě panuje řada mýtů. Někdo ji považuje za umění, někdo si myslí, že je na nic. Není to však ani umění ani věda, ale standardní řemeslo, mající svoje pravidla a zákonitosti. Nic víc, nic míň. To však zjevně nepochopil volební tým Karla Schwarzenberga.

Je překvapující, kolik chyb lze udělat v politickém marketingu i po dvaceti letech existence tohoto oboru v naší společnosti.

Gazdík z TOP09, Benda z ODS a Peake z LIDEM k výslechu!

13. 3. 2013 / František Štván

čas čtení 2 minuty

Proč? No přeci proto, aby vysvětlili, proč neplní svůj poslanecký slib!!! Když údajně poctivý legislativec kritizuje institut majetkových přiznání šířením poplašné zprávy, že není nic lehčího než případná majetková přiznání obejít a když Gazdík z TOP09 dokonce tvrdí, že když jsou lidé schopni obejít i dost přísný zákon o praní špinavých peněz, tak proč by neobešli zákon o přiznání majetku, tak by měli mít imunita ne imunita povinnost na PS ČR říct, jaký daňový delikt konkrétní osoby je vede k takovým tvrzením a podrobně popsat sofistikované obcházení daňové povinnosti, aby jí šlo legislativním protiúderem vyřadit ze hry.

Apartheid začal v autobuse

13. 3. 2013 / Jiří Kalát

čas čtení 7 minut

Svatá země 10. týdne roku 2013: Vypadá to, že se Bibimu podařilo konečně sehnat spojence pro svoji vládu. V Jeruzalémě se opět střetli Palestinci s izraelskou armádou. V Gaze jsou letos bez maratónu a Izraelem se stále více šíří rasismus. No a samozřejmě ještě trochu informací navíc.

Ledaže by ...

13. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

Jako "druhokolový" volič pana prezidenta vyjadřuji ostrý nesouhlas s jeho názory na média a novináře. Myšleno především pravicové novináře. Při soukromých setkáních s řadou z nich totiž zjišťuji, že jde vesměs o docela milé, inteligentní, sociálně cítící a myslící tvory, uznávající demokratické principy, hledající a hlásající pravdu i přísně ctící zásadu Audiatur et altera pars. Proto jsem přesvědčen, že to co z nich nakonec vypadne na stránky novin nebo do éteru oni sami nemyslí vážně a pokud to MZ ještě nepochopil, je to jeho chyba, píše Miroslav Kačor.

Stát pokulhává za neziskovým sektorem

13. 3. 2013

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Sítě mateřských center

32 nových pracovních míst jako "pečující osoby" pro jedny a možnost návratu do zaměstnání pro mnoho dalších rodičů díky podpoře zavádění služeb hlídání dětí. To budou hlavní výsledky právě zahájeného projektu Sítě mateřských center o.s. Nové zaměstnání sobě - možnost zaměstnání tobě" (Sobě i tobě).

Jádro -- kdo bude ručit?

13. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

Ekologické organizace Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla u příležitosti druhého výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima vyzvali předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou, aby se zasadila o nezbytné změny v odpovědnosti za jadernou škodu.

Ministře Kubo: K hlubinnému úložišti férově

13. 3. 2013

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva starostů a občanských sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů

Výzvu "K hlubinnému úložišti férově", kterou na svém setkání 26. února přijali starostové měst a obcí a zástupci občanských sdružení z lokalit, kde stát zvažuje umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, podpořilo do dnešního dne 123 starostů měst a obcí, 27 sdružení a další jednotlivci i subjekty. Výzvu dnes zástupci podepsaných předávají na Ministerstvu průmyslu a obchodu, tak, aby se dostala do rukou ministrovi Martinu Kubovi. Dalším členům vlády a Parlamentu ji odešlou v následujících dnech.

Sémantika propagandistické masáže

12. 3. 2013 / Mojmír Grygar

čas čtení 8 minut

Dovedu si přestavit, jak nepříjemný čas nastává novinářům -- odpůrcům Miloše Zemana, kteří Miloše Zemana během předvolební kampaně až do posledního dechu napadali, a nic, co by ho mohlo diskvalifikovat, jim nebylo cizí. Beru si na mušku Lidové noviny, které se vepsaly do dějin propagandy již celostránkovým plakátem, ve kterém v předvečer prezidentských voleb odpůrce Karla Schwarzenberga nazvaly ztělesněním lži. Volte Karla proti lži! Slogan nevyzývá k přemýšlení -- je to cejch.

Jak "skvěle" se mají čeští důchodci v mezinárodním srovnání?

12. 3. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Čeští důchodci se prý mají lépe, než američtí. Tvrdí to studie francouzské finanční firmy Natixis, o níž včera široce informovala česká média. Zadavatel zkonstruoval složitý index zahrnující kromě výše příjmů např. i naději na dožití, dostupnost sociální a zdravotní péče, kvalitu životního prostředí a další faktory. Česká republika se pak mezi 150 zeměmi umístila na 17. místě před Slovenskem a USA. To se ti čeští důchodci ale mají!

ČR měla do roku 2010 skutečně skoro nejlepší sociální zabezpečení ve východní Evropě

12. 3. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Vyplývá to z analýz, zveřejněných v mezinárodní studii Ipeka Erena Vurala (ed.), Converging Europe Transformation of Social Policy in the Enlarged European Union and in Turkey, Farnham: Ashgate, 2011.

Nejzajímavější je zřejmě studie Noemi Lendvaiové "EU Integration and Post-communist Welfare: Catch-up and Convergence before and after the Economic Crisis". ZDE je stručný powerpoint, v angličtině, shrnující její závěry.

Zaprvé, Lendvaiová upozorňuje na něco, co je Čechům známo, ale lidem na Západě se to musí neustále opakovat: že totiž středovýchodní Evropa není homogenní region a že v jejích jednotlivých zemích panují radikálně rozličné poměry.

Lendvaiová objevuje v oblasti sociálního zabezpečení ve středovýchodní Evropě tři různé tendence, k nimž podle ní aproximují jednotlivé země. Kniha vyšla v roce 2011 a zachycuje situaci v podstatě do roku 2010, nezahrnuje už tedy politováníhodné škrtací experimenty chemika Kalouska v České republice. Nicméně je myslím důležité si uvědomit, v jakém kontextu existovalo do té doby sociální zabezpečení v České republice a že - což ze studie Lendvaiové vyplývá - posun ČR neoliberálnímu modelu přivodí naprostou katastrofu.

25451

ANALÝZA

Sjezd je za dveřmi, sociální demokraté

12. 3. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 25 minut

Blíží se. Opět. Tentokrát už v pořadí 37. sjezd této nejstarší české politické strany. Jistě se bude vzpomínat. Na možnou budoucnost, díky chybám znemožněnou. Možná i na minulost. Na bohatou historii – na slavné kapitoly ze života strany. A bezesporu i na některé jiné kapitoly, které možná nepatří k těm nejsvětlejším. Určitě to bude opět vzpomínání na léta, kdy sociální demokracie byla donucena fúzovat s KSČ a na dlouhých čtyřicet let, kdy její činnost na území našeho státu oficiálně zanikla. Pak na dobu, kdy někteří komunisté fúzovali se sociální demokracií a tvoří její nezanedbatelnou součást. Na Bohumínské usnesení a na to, že se nikdy nedodržovalo, když se chtělo.

Slávku, vzpomínáš?

Miliony Evropanů jsou závislé na potravinové pomoci Červeného kříže

12. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

Rodiny a jednotlivci v obtížné sociální situaci jsou v EU stále závislejší na charitativních organizacích, jako je Červený kříž. Bez jejich pomoci si nedokážou zajistit základní potřeby jako potraviny, vodu a přístřeší. Zatímco Německo je relativně krizí nepostiženo, země jako Španělsko jsou na tom stále hůře.

Příliš veliké srdce

12. 3. 2013 / Slavoj Žižek

čas čtení 5 minut

Slavoj Žižek se zamýšlí nad odkazem nedávno zesnulého venezuelského prezidenta

Musím se přiznat, že se mi daleko častěji nelíbilo, než líbilo, co Hugo Chávez dělal, zejména pak v posledních letech své vlády. Tím nemám na mysli ona absurdní obvinění, která mu vytýkají, že byl "totalitním" diktátorem (těm, kteří tak soudí, bych doporučil tak rok dva pobytu ve skutečné diktatuře stalinského typu!). Pravdou však je, že se dopustil spousty bláhovostí. Co se týče zahraniční politiky, nelze mu odpustit jeho spojenectví s Lukašenkem a Ahmadínažádem; v ekonomické politice řadu improvizovaných a nedomyšlených opatření, která se namísto řešení skutečných problémů omezovala na mohutné finanční injekce, jež měly tyto problémy spíše zamaskovat; špatné nakládání s politickými vězni, které si právem vysloužilo kritiku dokonce i samotného Noama Chomského; a konečně -- v tomto výčtu zdaleka to nejméně závažné provinění -- některé jeho kuriózní zásahy do kulturního života, jako byl zákaz vysílat v televizi animovaný seriál Simpsonovi.

Nedemokraticky laděná diskuze v České televizi v rámci festivalu Jeden svět

12. 3. 2013 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Monopol Člověka v tísni, časopisu Respekt a České televize ve vzájemné součinnosti na prezentaci lidských práv je dle mého soudu nešťastný. V diskusi ZDE k dokumentárnímu snímku Boj o Sýrii, Hamá 82-11 pozvaní hosté včetně moderátora Tomáše Lindnera z Respektu zastávali oficiální stanovisko k současnému dění v Sýrii: revoluce je demokratická a bojuje se proti brutálnímu režimu. My (Západ) stojíme na straně dobra a bojíme se vlivu "extrémistů". Neobstojí tvrzení pořadatelů, že se jim nepodařilo sehnat zastánce odlišné perspektivy; taková diskuse pak není diskusí, ale silně připomíná monolitní přitakání z totalitních dob. Jednoduše nemá ve veřejnoprávním médiu co dělat.

Věrnost topáckým idejím až za hrob

12. 3. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 9 minut

Hledali se, až se našli. Tak bych nějak stručně popsal vzájemnost pochopení idejí, představovaných ultrapravicovou TOP 09. Když se připravovala zdravotnická reforma v čele s Julínkem, nemohl jsem tomuto člověku přijít na jméno. Nyní, když otěže zdravotnictví převzal ministr Heger, je Julínek jen slabý odvar toho, co dokázal a ještě dokazuje v pokračující reformě právě stoupenec, resp. představitel drsné pravicové politiky TOP 09 ministr Heger (ostatní členy snad není nutné jmenovat).

Vaše "likes" na Facebooku o vás prozrazují intimní informace

12. 3. 2013

čas čtení < 1 minuta

Uživatelé Facebooku o sobě nevědomky prozrazují tím, že zakliknou, že se jim něco "líbí", soukromé osobní informace. Zjistili to vědci, kteří studovali veřejné profily padesáti osmi tisíc uživatelů facebooku. Ukázalo se, že se z těchto informací dají přesně zjistit údaje o uživatelově rase, o jeho IQ, o tom, zda užívá drogy a jaké a jakou má osobnost a jaké má politické názory. Studie, která vyšla v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zřejmě vyvolá novou diskusi o ochraně osobních údajů na Facebooku. Nikdo si dosud neuvědomoval, že ze zaškrtávání "likes" na Facebooku je možno předpovědět uživatelovy politické názory i jeho sexuální orientaci. Jeden z autorů studie, Michal Kosinski z Cambridge University, upozornil, že veřejné údaje o sexualitě či náboženských názorech uživatelů Facebooku mohou být pro ně v některých kontextech nebezpečné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Frenštátská tragédie je nejspíše důsledek likvidačních exekucí

11. 3. 2013 / Aleš Uhlíř

čas čtení 7 minut

Pozadí frenštátské tragédie popisované Stanislavem Křečkem v článku Sousedé, aneb jak to vlastně bylo ve Frenštátě se shoduje s informacemi, které se o této věci prostřednictvím internetu šíří a zřejmě pocházejí přímo z Frenštátu pod Radhoštěm. Ve všech se hovoří o tom, že si Antonín Blažek marně stěžoval na hluk v prodejně zřízené pod jeho bytem, kde se prodával alkohol mladistvým, na vlhkost, která mu pronikala do bytu a také je zmiňován dluh 140 000 korun, pro který mu byl prodán byt, z něhož měl být za několik dnů před osudnou explozí domu vystěhován na ulici.

Chávezova éra: socio-ekonomická analýza

11. 3. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 26 minut

K hodnocení Chávezovy éry je potřeba uvést několik faktů. Oficiálně se jedná o období 1999-2012 (Chávez vyhrává volby v roce 1998 a nastupuje 1999). Bolívarská revoluce jako radikálně-socialistický projekt je ovšem produktem pozdějšího období (po puči v roce 2002) a obvykle se datuje k letem 2005-2006.

Shrnuto se ve venezuelské ekonomice nalézají problémy, na které se podrobněji podíváme. Většina z nich je spojena s ropných charakterem země. Největších úspěchů dosáhl Chávez a jeho politika v oblasti sociální, kde se Venezuela velmi často zařadila na přední, či přímo první místo v Latinské Americe. Za nejvážnější problém je považována kriminalita, a to jak analytiky, tak i Venezuelany samotnými.

Výroční zpráva Human Rights Watch za rok 2012: Venezuela

11. 3. 2013

čas čtení 14 minut

V březnu 2011 byl Rubén González, generální tajemník hornické odborové organizace Ferrominera Orinoco Union, odsouzen k sedmi letům vězení za organizaci a účast na stávce 2 000 zaměstnanců Guyany, která protestovala proti porušení kolektivní smlouvy ze strany této státem vlastněné firmy. González byl usvědčen z navádění ke zločinu, omezování svobody práce a porušení zákazu vstupovat do bezpečnostních zón. Nejen že bylo jeho stíhání kritizováno Mezinárodní organizací práce a venezuelskými odbory, ale bylo také odsouzeno provládními odborovými předáky. - Ministr vnitra a spravedlnosti odhaduje, že policie spáchá každý pátý zločin. Podle nejčerstvější oficiální statistiky agenti bezpečnostního aparátu údajně mezi lednem 2000 a třetím čtvrtletím roku 2009 zabili 7 998 osob. - Národní volební komise (CNE), veřejná instituce, má pravomoc organizovat a schvalovat všechny odborové volby - což porušuje mezinárodní standardy, jež zaručují zaměstnancům právo volit si zástupce zcela svobodně, za podmínek, které si vyberou. Existující odbory, jejichž volby nebyly schváleny CNE, se nemohou účastnit kolektivního vyjednávání.

Oslabování venezuelského systému brzd a rovnováh za vlády prezidenta Huga Cháveze přispělo k prekérní situaci v oblasti lidských práv. Bez fungujících justičních brzd vláda systematicky podkopávala právo na svobodu projevu, svobodu sdružování dělníků a schopnost lidskoprávních organizací chránit lidská práva.

Sousedé, aneb jak to vlastně bylo ve Frenštátě?

11. 3. 2013 / Stanislav Křeček

čas čtení 3 minuty

Nedávné události ve Frenštátě, tedy neomluvitelné počínání jednoho z nájemců (?) bytů v obytném domě a následná tragédie vzbudily zájem veřejnosti o problémy, která jinak nejsou často ve středu pozornosti, totiž zájem o vztahy mezi obyvateli obytných domů a bytů, ať již nájemních, družstevních nebo ve vlastnictví jednotlivých osob. Nejen, že se zabývám touto problematikou celá léta, ale učinil jsem v nedávných dnech i aktuální osobní zkušenost, když jsem se na pozvání deníku Blesk účastnil chatu s občany, kteří se na tuto problematiku z hlediska práva, ale i z hlediska obyčejné lidské ohleduplnosti a slušnosti, dotazovali. A věřte mi: zdaleka to není tak jednoduché a přímočaré, jak by se z povrchních komentářů (i frenštátské události) mohlo zdát.

Zánik antibiotik bude pro lidstvo katastrofou

11. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

Bakterie odolné antibiotikům, které jsou schopné vyvolat nevyléčitelné infekce, představují "katastrofickou hrozbu", varovala hlavní lékařská poradkyně anglické vlády Sally Daviesová v oficiální zprávě, v níž požaduje bezodkladné celosvětové kroky k nápravě situace.

Pokud nebudou přijata přísná opatření na omezení používání antibiotik a nová antibiotika nebudou objevena, "octneme se ve zdravotnictví, které se bude podobat začátku devatenáctého století", varovala. Požadovala, aby této věci vlády daly stejnou prioritu jako boji proti terorismu.

Antibiotika selhávají a roste výskyt nových bakteriálních onemocnění, zejména nových varaiant E.coli a Klebsiella, která vyvolává zápal plic.

Češi mají rádi šarlatány

11. 3. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 9 minut

Pro metodu MMS nejenže nesvědčí žádné vědecké důkazy (někteří čtenáři si myslí, že vědecké důkazy jsou to, co oni sami zkombinují ze svých znalostí a co jim dává logiku, jenže skutečné vědecké důkazy musejí projít nezávislým, mezinárodním oponentským řízením na úrovni současných poznatků), nýbrž dokonce existují vědecké důkazy o její škodlivosti a nebezpečnosti, což dosáhlo až té úrovně, že západní veřejné agentury na ochranu zdraví občanů před MMS varují nebo ji přímo zakazují.

Překvapilo mne, kolik a jakých reakcí jsem dostal na svůj článek o šarlatánské "léčbě" pomocí MMS. Myslel jsem si, že stačí odkaz na anglickou Wikipedii a tam uvedené odkazy a vše bude jasné. Někteří čtenáři ale za vším vidí spiknutí farmaceutických firem, kterým údajně vadí levná a efektivní léčba "všech nemocí" (!), jakou MMS údajně nabízí.

Česká televize připravila neseriozní diskuzi o přímé demokracii. HzPD odeslalo otevřený dopis jejímu řediteli

11. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Plzeň, 10. března 2013 - Hnutí za přímou demokracii odeslalo řediteli České televize otevřený dopis, ve kterém uvádí výhrady ke způsobu prezentace přímé demokracie v pořadu Politické spektrum, který byl odvysílán na ČT 24 v sobotu 9.3.2013 od 14.30. Hnutí považuje takový způsob prezentace za zkreslující a neseriozní.

Kdo jinému jámu kope... , aneb ještě jednou o druhém pilíři důchodového spoření

11. 3. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 7 minut

Jak je naší veřejnosti známo, vláda, v rámci svých "perverzních" reforem, v lednu 2013 spustila tzv. druhý pilíř důchodové reformy, tzv. spořící. Že nejde ani tak o dobro občanů, kterým by měl tento typ důchodového spoření přinést skutečně mimořádné výhody, není pochyb. Že ovšem jde o byznys několika vyvolených jedinců, případně spolků, je víc než jasné. Ke vší smůle však protagonisté tohoto "velkolepého byznysu" si počínají jako sloni v porcelánu. Budiž konstatováno, zaplať pánbůh za to. Je však až neuvěřitelné, jak neprofesionálně (za to více neférově) chtějí získat občany pro tento pochybný projekt. O některých aspektech tohoto pilíře jsem se již zmínil v tomto článku.

Arcibiskup canterburský protestuje proti vládním škrtům. Proč neprotestuje Duka?

11. 3. 2013

čas čtení 1 minuta

Základním úkolem církví bylo vždycky stavět se na stranu slabých, chudých a bezmocných členů společnosti. Proč to nedělá katolická církev v České republice? ptá se Jan Čulík.

Justin Welby, nový anglikánský arcibiskup z Canterbury varoval, že škrty sociální podpory, které plánují britští konzervativní ministři, vážně poškodí děti a rodiny, a naléhal, aby vláda poskytla nejzranitelnějším členům společnosti podporu.

Welby je bývalý vysoký manažer ropných firem, který uprostřed kariéry z ropného průmyslu odešel a věnoval se povolání kněze. Během času ho povýšili až na arcibiskupa.

Nová arcibiskup canterburský vydal prohlášení, v němž se praví: "Jako civilizovaná společnost máme povinnost chránit ty osoby mezi námi, které jsou zranitelné a potřebují pomoc. Ve špatných časech musíme tuto povinnost pociťovat intenzivněji. Je nezbytně nutné, abychom měli systém sociálních služeb, který dokáže reagovat na potřeby lidí v tísni a uzná rostoucí ceny potravin, paliva a činží."

Kdy vydá obdobné prohlášení pražský kardinál Duka?

Podrobnosti v angličtině ZDE

Risk ano - ale kde?

11. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

Poučný, opravdu poučný je rozhovor s Bohuslavem Sobotkou na stránkách Aktuálně.cz. Pan předseda, "přítel" Sobotka zde nastiňuje své představy o budoucí vládě této republiky. Pomineme-li, že za půl roku se může ještě ledacos změnit, pan Sobotka bere jako fakt, že oni budou těmi vyvolenými, kteří budou skládat příští vládu. Ano, preference tomu nasvědčují, ale preference ještě nikdy žádné volby nevyhrály, píše Pavel Tučka.

Chávezova Venezuela: Katolická etika a duch socialismu?

11. 3. 2013 / Jan Bím

čas čtení 9 minut

Pan Čulík a jeho novinářská praxe vyzdvihují nutnost kritického odstupu novináře či komentátora ve svém komentáři nějaká politické události nebo politické osobnosti v kontextu konkrétní doby a politického prostředí. Vyzdvihuje práci investigativních a kritických žurnalistů k etablované moci, ať státní nebo ekonomické, poukazem na tradici a nezávislost britské BBC a dalších britských medií. Jak diametrálně odlišně působí v tomto kontextu komentář nad smrtí Huga Cháveze z pera Karla Dolejšího a paní docentky Ilony Švihlíkové! Ani jeden z nich není povoláním novinář, nicméně paní docentka se situuje do role nezávislé ekonomky a universitní pedagožky a ta by měla ve svých vystoupeních být už pro věrohodnost své odborné akademické praxe méně politicky a ideologicky fundamentalistická, než jak převedla ve své poslední, doslova oslavné kantátě na velikost Huga Cháveze.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2012

7. 1. 2013

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2012 přispělo finančně na Britské listy 210 osob bankovním příkazem celkovou částkou 64 984,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2012 částkou 2801,71 Kč.

93 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2012 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 60 421,37 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 31. 12. 2012: byla 258 165.75 Kč, z toho na exekutorský projekt 161 475.59 Kč a na na provoz Britských listů 96 690.16 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

37783