Průzkum: Dvě třetiny Brazilců odmítají Bolsonarovu zahraniční politiku

31. 12. 2018

Průzkum veřejného mínění pro list Folha de S. Paulo odhalil, že dvě třetiny Brazilců odmítají plány prezidenta Bolsonara na preferenční režim ve vztahu k USA - a to bez ohledu na věk, pohlaví, příjem nebo bydliště, upozorňuje Luciana Coelhová.

Většina respondentů nesouhlasí s upřednostněním vztahů s USA, ukázal průzkum Datafolha. Přizpůsobení se USA a Trumpově administrativě představuje hlavní diplomatický pokyn nově zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara a jeho ministra zahraničí Ernesta Araúja.

Vzorek zahrnul 2 077 osob ze 130 měst ve dnech 18.-19. prosince a 66 % dotázaných nesouhlasilo s upřednostňováním Spojených států na úkor ostatních zemí. Směrodatná odchylka činí 2 %.

Mezi 29 % dotázaných, kteří s prezidentem souhlasí, jich 15 % souhlasí zcela a 14 % částečně. Procento není pro ani proti a 4 % nemá na téma názor.

Odmítání Bolsonarova plánu je silnější mezi ženami (69 % oproti 62 % mezi muži) a lidí s vysokoškolským vzděláním (77 %). Osoby s příjmem ve výši pětinásobku minimální mzdy a vyšším odmítají plán častěji (72 %) než lidé s nižším příjmem.

Opozice vůči plánu je o něco nižší ve věkové skupině 16 - 24 let (58 %), mezi lidmi staršími 60 let a těmi, kdo dokončili jen středoškolské vzdělání.

USA jsou druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Brazílie po Číně, nebo třetí, pokud EU je počítána jako jediný blok. Kupují 12 % brazilského exportu a zodpovídají za 15,6 % importů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3881

Diskuse

Obsah vydání | 2. 1. 2019