Jak by se politická opozice vůči Babišovi mohla definitivně odrovnat

29. 12. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Uznávaný znalec českého politického zákulisí Petr Nováček v pořadu Den podle Barbory Tachecí na Českém rozhlase Plus prozradil, že někteří čeští boháči se obávají vítězství Andreje Babiše ve sněmovních volbách natolik, že nabízejí podporu politickým stranám za slib, že nepůjdou po volbách s Babišem do koalice. Říkal jsem si: čím by asi taky mohli Babišovi více pomoci než tímto?

Jak asi budou vypadat politické strany, které budou takto drženy v šachu miliardáři? Jak asi bude vypadat případná duhová koalice ČSSD, ODS, KSČM a dalších stran, které se dostanou do Sněmovny? Bez komunistů, pokud jim Babiš nevezme dost voličů, by těžko mohla vzniknout nějaká protibabišovská vláda… ale zase pokud voliči KSČM přejdou výrazně k Babišovi, může mít ANO ve Sněmovně pravděpodobně 101 i více mandátů. Strategie podpory politických stran za to, že nepůjdou s ANO do koalice, je neuvěřitelně stupidní.

Záhy nato se na Novinkách objevila zpráva o tom, že miliardář Sehnal chce obnovit stranu Občanská demokratická aliance (ODA), která existovala v letech 1990-2007. Pokud by se mu to povedlo, těžko vezme voliče Babišovi, naopak tím poškodí už zavedené pravicové strany, zejména proevropskou TOP 09 (ODA byla oproti ODS proevropskou stranou). Těžko se člověk ubrání dojmu, že jde de facto o podporu Andreje Babiše. Možná by ještě nějaký miliardář mohl zkusit obnovit Unii svobody nebo rovnou prvorepublikové Agrárníky. Neexistující elektorát není překážkou.

Jestliže někdo chce, aby Babiše nebyl premiérem příští vlády, musí ho porazit. Musí ho porazit zejména důvěryhodností. Zákulisní podpora boháčů, kteří sledují své zájmy, bude pro jakoukoli stranu polibek smrti. Babiš bude moci tvrdit, že všichni jsou loutky nějakých nekalých her, zatímco on jediný hraje s otevřenými kartami.

0
Vytisknout
4957

Diskuse

Obsah vydání | 30. 12. 2016