Babišova Mladá fronta Dnes šíří nepodloženou a nebezpečnou dezinformaci

31. 8. 2016 / Daniel VeselýDeník Mladá fronta Dnes, jenž se dlouhodobě prsí svým údajným celospolečenským renomé, vydal dne 30. srpna otvírák, jehož titulek hlásá: „Imám: Zavádíme v Česku islámský soud“ ZDE. Autor textu Václav Janouš patrně netuší, že článek s tímto titulkem jednoduše nemůže postavit na tvrzení bývalého pražského imáma, které navíc pronesl téměř před šesti lety, jelikož tak do české společnosti, již notně nasáklé chronickou islamofobií, pouští další z mnoha dezinformací o islámu.

Lidé mají tendenci věřit novinových titulkům, aniž by četli celý článek. Jinak řečeno - titulky prostě táhnou a plní kasu. Pokud údajně nejserióznější deník v ČR vydá nepodloženou dezinformaci o tom, že se v České republice, kde žije 10 až 20 tisíc muslimů (0,1 až 0,2 procenta české populace) ZDE, de facto začíná zavádět islámský soud, automaticky se tak řadí ke konspirátorským webům. Připočtěme k tomu všeobecně panující nevoli vůči islámu a muslimům u nás a máme tu věru třaskavou směs.

https://www.pwf.cz/

Autor uvedeného článku Václav Janouš se vedle mnou již zmíněných přešlapů dopouští dalších novinářských faux pas. Reportér na podporu svého tvrzení kupříkladu cituje bývalého muslima Lukáše Lhoťana, který v nedávné minulosti koketoval s českými islamofoby sdruženými v obskurním hnutí Islám v ČR nechceme, a je tudíž jako informační zdroj značně nedůvěryhodný. Lhoťan mimo jiné tvrdí, že bývalý pražský imám Samer Shehadeh schvaloval útoky Londýně v roce 2005. Takové prohlášení se mi nepodařilo dohledat, nicméně jsem narazil na Shehadeho videoposelství, v němž odsuzuje nedávné teroristické útoky v Bruselu ZDE.

Dalším novinářským selháním Václava Janouše je skutečnost, že autor článku nezískal vyjádření samotného Shehadeha, i když se o to pokoušel. Těžko pak ale může svůj text nazvat „Imám: Zavádíme v Česku islámský soud“, čímž čtenářům sugeruje, že s dotyčným imámem hovořil.

Janouš bývalému pražskému imámovi rovněž vyčítá jeho nedávný vzkaz českým muslimům, aby se neúčastnili společné mše s křesťany, která se uskutečnila 10. srpna v Praze. Ano, na to má jistě právo, a Shehadehovo stanovisko je bezesporu problematické, nicméně není natolik skandální, jako celá řada výroků českých islamofobů, počítaje v to jak Martina Konvičku, tak Miloše Zemana.

Jestliže Shehadeh již nějaký čas skutečně nabádá k vytvoření islámských soudů v České republice, což v rozhovoru s Janoušem na jiném místě ve vydání MfD z 30. srpna připouští odborník na extrémismus Miroslav Mareš, zůstává na bezpečnostních orgánech, aby posoudily závažnost těchto aktivit. Ostatně české tajné služby mají Shehadeha a činnost jeho spolupracovníků v hledáčku již delší dobu.

Na třetí straně listu, kde článek pokračuje, jsou hluboko v textu pohřbeny poznatky českých tajných služeb o muslimské komunitě v ČR. Dovídáme se, že muslimská scéna v tuzemsku je prozatím klidná: „Čeští muslimové si nepřejí vyvolávat žádné střety či násilí, respektují zákony a na protimuslimské akce nijak neodpovídají. Sympatie k radikálním postojům byly zaznamenány pouze u několika z nich. Vazby na zahraniční islamistická uskupení ale nikdo z nich neměl.“ To je velice zásadní informace, která však s bombastickým titulkem samotného článku ostře kontrastuje. Poctivý reportér, jímž Janouš očividně není, by takto při psaní textu v žádném případě nepostupoval.

Hrozí-li radikalizace české muslimské komunity, mohu k ní značnou měrou dospět nejen konspirátorské weby či paranoidní výstřelky konvičkovců a dalších islamofobů, ale i práce údajně seriózních periodik, jakým je i Babišova Mladá fronta Dnes.

0
Vytisknout
7403

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 2. 9. 2016