EVROPA NEHNE PRSTEM

Nejméně 10 000 uprchlických dětí zmizelo v Evropě. Staly se obětí evropských kriminálních gangů obchodujících se sexuálním vykořisťováním dětí

30. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Dětský uprchlík na makedonsko-srbské hranici

Nejméně 10 000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů zmizelo, poté, co se dostaly do Evropy. Europol se obává, že upadly do rukou organizovaných evropských syndikátů, kteří obchodují s bílým masem a prodávají nezletilé děti k sexuálnímu vykořisťování.

Vysoký činitel Europolu sdělil britskému týdeníku Observer, že tisíce zranitelných dětí zmizely poté, co se registrovaly u státních úřadů. Brian Donald konstatoval, že jen v Itálii zmizelo 5000 dětí, 1000 dalších se pohřešuje ve Švédsku. Varoval, že sofistikovaná celoevropská "kriminální infrastruktura" se nyní zaměřuje na uprchlíky. "Hledáme více než 10 000 dětí. Ne všechny se nutně staly obětí kriminálního vykořisťování. Některé mohly být předány rodinným příslušníkům. Nevíme ale, kde jsou, co dělají a u koho jsou."

Německá populistická politička: Německá policie by měla uprchlíky střílet

31. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Pokud by to bylo nutné, německá policie by měla střílet na uprchlíky, kteří se pokoušejí vstoupit na území Německa, doporučila Frauke Petry, předsedkyně euroskeptické strany Alternative fuer Deutschland. Její výroky odsoudily německé levicové strany a odborový svaz německé policie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropská imigrační krize: Jak jednat morálně a přitom v souladu s vůlí občanů

31. 1. 2016

čas čtení 7 minut

Liberální imigrační politiku lze realizovat pouze se souhlasem veřejnosti. Neexistuje žádný pevný zákon, že veřejnost musí být vůči imigraci nepřátelská. Velké části veřejnosti zastávají nepřátelský postoj, protože spojují imigraci s nepřijatelnými změnami. Strach z imigrace je důsledkem širšího pocitu politické bezmoci občanů. Je to tento politický problém, který musí být řešen. Jinak bude příchod migrantů na evropské břehy dále považován za krizi.

Evropa čelí migrační krizi, ale ne té, kterou si představujeme. Čelí tomuto dilematu: Na jedné straně, morální a prakticky realizovatelná imigrační politika nemá v této chvíli demokratický mandát. Na druhé straně politická strategie, která demokratický mandát má, bude pravděpodobně nemorální a prakticky zcela nerealizovatelná, píše v týdeníku Observer Kenan Malik.

Toto dilema existuje nikoliv proto, že by obyvatelstvo Evropy nutně usilovalo o nemorální nebo o prakticky nerealizovatelnou politickou strategii, ale proto, že politikové z celého politického spektra líčí už déle než třicet let imigraci určitým způsobem.

Rozhovor Britských listů 42:

Jak řeší španělský kněz český odpor vůči jinakosti

29. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaV nedávném průzkumu Eurobarometru se Češi umístili jako rekordně nejnesnášenlivější národ v Evropě. Nejenže by většina z nich nesnesla, aby partner jejich dítěte byl muslim nebo Rom, ale rekordně největší počet příslušníků českého národa by netoleroval, kdyby partner jejich dítěte byl křesťan! Katolický kněz, augustinián Juan Provecho žije a pracuje v ČR už osmnáct let. Jak se vyrovnává s takovou nenávistí? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Třináctiletá dívka v Německu se přiznala, že si sexuální útok "od severoafrických mužů" vymyslela

31. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Třináctiletá rusko-německá dívka se přiznala, že si vymyslela historku, že ji unesli a znásilnili uprchlíci. Její případ vyvolal v Německu zuřivé reakce a krátce vyvolal konflikt mezi Kremlem a německou policií.

Rodiče třináctileté dívky, známé jen jako Lisa, informovali policii dne 11. ledna, že se dívka pohřešuje, když nedorazila do školy v berlínské čtvrti Marzahn. Objevila se o třicet hodin později se zraněními na tváři a řekla rodičům, že na ni zaútočili muži blízkovýchodního nebo severoafrického vzhledu. Zpráva o incidentu se rozšířila na sociálních sítích a vyvolala zuřivou reakci v rusko-německé komunitě, žijící v Berlíně.

Two men violently attacked a muslim in Prague

31. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

A 41-year-old muslim male, originally from Russia, was attacked with a knife by two skinheads in Prague on Saturday morning when he went for a run. He was taken to hospital with a knife wound in his stomach and was later released into home care. The attackers insulted the man's religion before the attack. The Czech police are looking for the attackers. The victim's girlfriend is convinced that her partner had been attacked because the couple are both well-known pro-refugee helpers and activists. "We have received many death threats," says the girlfriend, adding that someone had painted a swastika on her partner's car. Two other men had apparently tried to find the victim in one of the Prague's muslim prayer rooms. "Most muslims in Prague are trying to keep a low profile, they are afraid of provoking the anger of the majority population by their presence," said the girlfriend.

Most Czech citizens have assumed a hostile attitude to the muslim community since the beginning of the refugee crisis. 60 per cent of Czechs are against receiving any refugees in their country.

Officially, some 1500 muslims live in the Czech Republic. According to unofficial estimates, there may be some 15 000 of them.

Sources in Czech HERE HERE

"Stovky" maskovaných mužů bily ve Stockholmu uprchlické děti

31. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Rozdávaly letáky, vyhrožující, že "potrestají uprchlické děti ve stockholmských ulicích tak, jak si to zaslouží".

Stovky maskovaných mužů prošly v pátek večer hlavním nádražím ve Stockholmu a bily uprchlíky a každého, kdo nevypadal jako etnický Švéd. Všichni měli černé čepice, zakrývající obličej a pásky na rukou. "Shromáždili se za účelem útoků na uprchlické děti," řekl mluvčí stockholmské policie Towe Hagg.

"Viděl jsem asi tři lidi, kteří byli biti. Nebyla to nějaká fotbalová hádka. Zaměřovali se na imigranty. Opravdu jsem se bál a utekl jsem," řekl svědek listu Aftonbladet.

Podrobnosti v angličtině ZDE

EVROPA NEHNE PRSTEM:

V Egejském moři se utopilo dalších 40 lidí

30. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

"Místní lidé se probudili za zvuku křičících uprchlíků a od úsvitu lidi zachraňujeme. Máme tu osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží přímo proti ostrovu Lesbos, které je velmi obtížné kontrolovat."

Nejméně pět mrtvých byly děti.

Téměř 40 lidí se utopilo a 75 bylo zachráněno poté, so se potopila loď s uprchlíky, která plula ze západního pobřeží Turecka do Řecka, uvádí tisková kancelář Reuters.

Turecká pobřežní stráž dál hledá mrtvé a pozůstalé na místě, kde se potopil nedaleko ayvacikského pobřeží v Turecku, naproti řeckému ostrovu Lesbos, sedmnáctimetrový člun, v němž bylo nejméně 120 lidí.

Obávám se, že počty mrtvých stoupnou, vzhledem k tomu, že místo prohledávají potápěči, řekl Mehmet Unal Sahin, starosta Ayvaciku.

"Místní lidé se probudili za zvuku křičících uprchlíků a od úsvitu lidi zachraňujeme. Máme tu osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží přímo proti ostrovu Lesbos, které je velmi obtížné kontrolovat."

Nejméně pět mrtvých byly děti. Zachránění uprchlíci byli odvezeni do nemocnic, protože utrpěli vážné podchlazení. Uprchlíci byli ze Sýrie, Afghánistánu a Myanmaru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dalších 16 lidí zemřelo hladem v obklíčeném syrském městě Madaja

30. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Informaci zveřejnila organizace Lékaři bez hranic. Uvedla, že dalších 33 lidí je v důsledku hladomoru těsně před smrtí. Brice de la Vingne, ředitel operací organizace Lékaři bez hranic, zdůraznil, že situace je "naprosto nepřijatelná", protože lidé měli být z města evakuováni už před několika týdny."

Lékaři bez hranic předtím informovali, že koncem minulého roku zemřelo v Madaji hladem 30 lidí. Letos v lednu se podařilo doručit do města Madaja dva potravinové konvoje. V městě žije 40 000 lidí za strašlivých podmínek, uvádí BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V lednu dramaticky vzrostl počet uprchlíků, přicházejících do Evropy

30. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Za první čtyři týdny měsíce ledna 2016 přišlo přes východní Středozemí do Evropy více než 52 000 uprchlíků. To je pětatřicetkrát více, než kolik jich přišlo v lednu 2015. Denní průměr počtu příchozích do Evropy je téměř tak velký jako počet příchozích za celý loňský leden, informuje Mezinárodní organizace pro migraci.

Letos v lednu při pokusech přeplout Středozemní moře zahynulo více než 250 lidí. V sobotu ráno se v Egejském moři utopilo nejméně 39 osob.

Na řecké ostrovy letos v lednu připlulo 52 055 migrantů a uprchlíků, konstatovala Mezinárodní organizace pro migraci. "Je to počet, který je blízký rekordnímu počtu, zaznamenanému v červenci 2015, kdy teplé a klidné počasí dovolilo 54 899 lidem, aby se přeplavili do Řecka."

Maskovaní muži ve Stockholmu vyhrožují, že budou "trestat" uprchlické děti

30. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Proti čtyřem osobám bylo zahájeno trestní stíhání, když stovka mužů v pátek začala rozdávat po usmrcení sociální pracovnice v uprchlickém středisku pro teenagery letáky s nápisem "Už to stačilo".

Gang maskovaných mužů uvěznila ve Stockholmu policie, poté co vyhrožovali, že potrestají "severoafrické uprchlické děti, které se nacházejí v ulicích Stockholmu". Jeden muž byl obžalován z útoku na policistu a ostatní byli obžalováni za nosení masky na veřejnosti, což je ve Švédsku trestný čin. Policejní mluvčí uvedl, že se muži shromáždili v centru Stockholmu s cílem "útočit na uprchlické děti". Šlo o muže spojované se švédskými fotbalovými chuligánskými gangy.

Usmrcení sociální pracovnice Alexandry Mezher, 22, vedlo ke kritickým otázkám ohledně přeplněných uprchlických středisek, kde není dostatečné množství dospělých a zaměstnanci se tam starají o děti, mnohé z nichž jsou těžce ztraumatizovány válkou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Miloslav Ransdorf očima kantora, kolegů a šéfa

Trochu jiné vzpomínky

30. 1. 2016

čas čtení 10 minut

Je mi velmi líto nečekaného úmrtí Miloslava Ransdorfa, píše Michal Macháček. Osobně si ho pamatuji jako vstřícného a otevřeného člověka, se kterým mne spojovalo několik setkání a společná alma mater, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Byl to výjimečný člověk, který mohl ještě vykonat mnoho dobrého. O to s větší nelibostí vnímám nevkusné, ba nenávistné reakce a komentáře k jeho osobě. V kontrastu s předcházející praxí mne překvapily vcelku korektní ohlasy naší politické reprezentace i většiny novinářů, a to bez ohledu na jejich ideovou příslušnost – snad za tím může být i vědomí určité spoluodpovědnosti za jeho předčasný odchod.

Vyhnáni z domova

29. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

Úryvek ze zprávy Human Rights Watch o Sýrii

Vysoký úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR) odhadl, že v roce 2015 bylo 7,6 milionu Syřanů nuceno opustit své domovy a že 12,2 milionu potřebuje humanitární pomoc.

Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky (UNHCR) dostalo od států pouhých 45 procent finančních prostředků, které nutně potřebuje pro humanitární pomoc pro uprchlíky na Blízkém východě, a má proto díru v rozpočtu o velikosti více než 2,5 miliard amerických dolarů. Proto OSN byla nucena omezit pomoc pro uprchlíky v rámci svého Světového potravinového programu. Byla nucena omezit poskytování základních potravin a zdravotnické pomoci.

Sýrie: Barelové bomby vraždí obyvatelstvo:

Sýrie: Masové vraždění a mučení ve věznicích:

V roce 2015 bylo nesmírně obtížné pro humanitární instituce poskytovat pomoc vyhnanému civilnímu obyvatelstvu a dalším lidem, těžce postiženým konflikty v důsledku celé řady obležení, které provádí jak vládní vojska, tak nevládní ozbrojené skupiny, v důsledku toho, že vláda brání příchodu humanitární pomoci přes syrské hranice a v důsledku toho, že není zajištěno bezpečí pro humanitární pracovníky.

V říjnu 2015 odhadovala OSN, že 393 700 lidí žije v Sýrii v obležení. V únoru 2015 jmenoval generální tajemník OSN 11 obklíčených oblastí v Sýrii. Syrská Americká lékařská společnost identifikovala dalších 38 komunit v obležení, čímž se zvýšil počet osob žijících v obklíčení na 640 000. Tyto obklíčené oblasti trpí trvalým bombardováním, odepřením adekvátní pomoci formou potravin a čisté vody a jejich obyvatelé nemají řádnou lékařskou péči.

Marshallovy ostrovy budou žalovat Británii, Indii a Pákistán za jaderné zbraně

30. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Soustroví, kde se konaly nechvalně známé jaderné zkoušky na atolu Bikini, si stěžuje mezinárodnímu soudu, že jaderné mocnosti nesplnily své povinnosti ohledně odzbrojení.

Marshallovy ostrovy budou požadovat u nejvyššího soudu OSN, aby žaloval Indii, Pákistán a Británii. Tyto země obviňují, že nezastavily závody ve zbrojení.

Mezinárodní soudní dvůr, který byl založen r. 1945 pro spory mezi státy, oznámil, že se v této věci budou konat tři samostatná slyšení mezi 7. a 16. březnem.

V roce 2014 obvinily Marshallovy ostrovy, souostroví v Tichém oceánu, kde žije 55 000 lidí, devět zemí, že "nesplnily své povinnosti ohledně zastavení jaderného zbrojení". Obvinění se týká Číny, Británie, Francie, Indie, Izraele, Severní Koreje, Pákistánu, Ruska a USA.

V letech 1946 - 1958 konaly na Marshallových ostrovech Spojené státy opakované jaderné zkoušky. Obyvatelé atolu Bikini žijí od roku 1945 v exilu. V sedmdesátých letech se někteří z nich vrátili, poté, co američtí vědci prohlásili, že je atol bezpečný, ale v roce 1978 byli znovu donuceni se odstěhovat, poté, co konzumovali potraviny s vysokou mírou radiace, vypěstované na místech dřívějších jaderných zkoušek.

Tribunál pro odškodné v souvislosti s jadernými zkouškami rozhodl, že má být vyplaceno odškodné ve výši více než 2 miliard amerických dolarů, ale platby se zastvaily poté, co byl vyčerpán americký fond pro odškodné ve výši 150 milionů dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Amnesty International hledá výzkumníka pro středovýchodní Evropu

30. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Uzávěrka konkursu je 7. února 2016. Plat je 43 200 liber ročně. Pracovní místo je v Londýně. Pracovní náplní je zkoumat situaci v oblasti lidských práv zejména v Polsku, v Maďarsku, v Rumunsku, v České republice a na Slovensku. Žadatel musí mít regionální a tematické odborné znalosti, výbornou schopnost provádět výzkum a inteligentní politický úsudek.

Další podrobnosti ZDE

Syrská rodina: Jak cestovali z Damašku do Dánska

29. 1. 2016

čas čtení 3 minuty


Než se rodina Fattalových dostala z Turecka do dánského Aarhusu, spaní na holé zemi ve větru bylo ještě tím nejmenším problémem. Zatímco děti ležely na břiše, aby neprostydly, dvaatřicetiletý Muhammad Fattal a sedmadvacetiletá Dima Karbašová bděli vleže kvůli strachu, že budou chyceni pašeráky lidí, jimž před několika hodinami utekli.

Afghánský chlapec: Takhle tady spíme v mrazu už tři dny

29. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

A little Afghan boy explains how he has been sleeping outside in freezing weather for 3 days at a gas station on Greek border.

Posted by Peter N. Bouckaert on Thursday, January 28, 2016

Jak dlouho tady jste? Kolik dní?

Tři dny.

Tři dny? A vy tady spíte každý den?

Všem je tady zima. Nemluvňata.

Aha. A ta spí v autobuse?

A odkud jsi?

Z Afghánistánu.

A kam se chcete dostat?

Do Německa.

A vy spíte tady venku?

Ano, ano.

A co jídlo?

Nemáme.

Nemáte nic k jídlu.

A jak se jmenuješ?

Mohammed.

A kolik ti je let?

Jedenáct.

Rád jsem se s tebou poznal, Mohammede.

Kritika, z níž by nám měl běhat mráz po zádech

29. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

„Jestliže se Donald Trump stane příštím americkým prezidentem, bude to naprostá katastrofa,“ tvrdí v časopise Newsweek spisovatelka Eva Schlossová, která přežila koncentrační tábor v Osvětimi ZDE. Schlossová, jež je zároveň nevlastní sestrou Anny Frankové, dále uvedla, že svět se tváří v tvář uprchlické krizi chová jako netečný divák.

Schlossová na stránkách Newsweeku píše, že něco podobného, co nyní na vlastní kůži zažívají syrští uprchlíci, si spolu s Annou Frankovou a dalšími obětmi holocaustu sama prožila. „Z ničeho jsme se nepoučili – jsem stávající situací deprimovaná“, podotýká k uprchlické krizi 86-letá žena, jež byla v roce 1942 donucena se před nacisty ukrýt. „Bylo mi 11 let, když moje rodina utekla před Hitlerem do Belgie z Rakouska, které v roce 1938 nacistický vůdce anektoval. Chovali se k nám, jako kdybychom spadli z Měsíce. Připadalo mi, že nás tu nechtějí – jako kdybychom se něčím odlišovali. V současnosti to mají syrští uprchlíci mnohem těžší, protože pocházejí z jiného kulturního okruhu. Jsem naprosto pobouřena tím, že dnes tolik zemí uzavírá své hranice. Kdyby svět před 2. světovou válkou přijal více židovských uprchlíků, tak by během holocaustu zemřelo daleko méně lidí,“ píše Schlossová.

Německo zpřísňuje azylovou politiku, Finsko a Švédsko začínají s deportacemi

29. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

Německo uzavře hranice pro Alžířany, Tunisany a Marokánce a zabrání uprchlíkům ve sjednocování rodin na dobu dvou let. Tvrdá opatření byla oznámena v době, kdy přišla zpráva, že ve Středozemním moři zahynulo utopením dalších 31 lidí, včetně 10 dětí. 25 mrtvol nalezli řečtí záchranáři u ostrova Samos, italské námořnictvo nalezlo šest mrtvol v potápějícím se člunu u pobřeží Libye a v Bulharsku nedaleko hranice se Srbskem umrzli dva muži.

Německý sociálnědemokratický vicekancléř Sigmar Gabriel oznámil, že umisťuje Alžírsko, Maroko a Tunisko na seznam "bezpečných zemí", což znamená, že je velmi nepravděpodobné, že by imigranti z těchto zemí kdy získali azyl. Lidskoprávní organizace opakovaně poukazují na to, že vytváření "seznamů bezpečných zemí" je proti mezinárodnímu právu, neboť každý migrant má právo na to, aby jeho žádost o azyl byla zhodnocena individuálně. Lidskoprávní organizace doporučují, aby si státy vytvářely seznamy nebezpečných zemí.

Některým migrantům bude také znemožněno po dobu dvou let, aby přivezli své rodiny do Německa. Bude se to týkat osob, jimž byl v Německu odepřen azyl a dostaly jen tzv. "vedlejší ochranu". Jsou to osoby, které sice nedostaly azyl, ale nemohou být deportovány, protože by ve své zemi byly mučeny či usmrceny.

Čím Angela Merkelová fascinuje a co jí chybí

29. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Markus Feldenkirchen a René Pfister napsali pro Spiegel asi nejlyričtější článek o Angele Merkelové, jaký byl dosud napsán ZDE ZDE. Text uvozený historkou s citátem Václava Havla se snaží citlivě a snad až příliš vyznavačsky ohledat motivace, které vedou německou kancléřku k tomu, aby přes rostoucí izolaci, odpor a rýsující se hrozbu konce kariéry trvala na své uprchlické politice.

Rozhovor Britských listů 41:

Proč se Češi nedokážou dohodnout, co by školy měly dělat

22. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaBylo by šokující, kdyby zdravotnictví v České republice ignorovalo vědecký pokrok a odmítalo nové léčebné postupy, a trvalo na lékařské metodologii a praxi z doby před třiceti lety. Proč se tedy takovým způsobem chová Česká republika v oblasti školství? Proč se Češi nedokážou dohodnout, co by školy měly dělat? O tom hovoří s Břetislavem Svozilem, ředitelem základní školy v Deblíně a ředitelem projektu Open School Space v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Svéráz národního lovu: Požární lidová myslivecká stráž (PoLiMySt), aneb Agent chodec neprojde

28. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Ministr vnitra Chovanec de facto obnovuje Pomocnou stráž VB z minulého režimu ZDE ZDE ZDE. Obce mohou žádat dotace na "bezpečnostní dobrovolníky", kteří by měli hlídat např. přechody pro chodce, pátrat nebo nahlašovat protiprávní jednání. Hateman Hašek zase s podporou prezidenta plánuje zapojit do obrany hranic hasiče ZDE.

Snowden: Británie a USA špehovaly elektronickou komunikaci izraelských bojových stihaček

29. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Společný britsko-americký výzvědný program sledoval elektronickou komunikaci - včetně videozáznamů z izraelských vojenských dronů a bojových stihaček už od roku 1998. Jde o potenciálně ztrapňující informaci pro Izrael, který se normálně honosí svými technickými schopnostmi. Z materiálu, který zveřejnil Edward Snowden,vyplývá, že britské a americké výzvědné instituce pravidelně sledují videozáběry z kamer umístěných v pilotních kabinách izraelských stihaček i uprostřed operací v Gaze a v Libanonu.

Znovu to dokazuje, jak intenzivně je Izrael terčem špehování i od zemí, které jsou vůči němu údajně přátelské.

Minulý měsíc informoval Wall Street Journal, že Spojené státy dál špehují izraelského premiéra Binyamina Netanyahua a další vysoké izraelské činitele navzdory příslibu po Snowdenových odhaleních, že Amerika přestane monitorovat elektronické komunikace šéfů spřátelených států.

Schopnost USA a Británie proniknout do zašifrované izraelské vojenské komunikace dokazuje, že tato komunikace je silně zranitelná a není jisté, kdo další se do ní byl schopen nabourat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kam jsme se to poděli, když libertarián obhajuje "regulátory" polské demokracie

Kde končí demokracie

28. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Snahy nové polské vlády omezit roli ústavního soudu a zdebilizovat veřejnoprávní média podle not národoveckého hnutí je nepochybně důsledkem demokratických voleb. Stejně jako nástup nacismu v předválečném Německu. Přesto se různí demokraté shodují, že tlak na Polsko v tomto směru je nelegitimní a že nikdo nemá právo strkat nos do toho, co se v Polsku děje. Těmto lidem nerozumím. Nerozumím tomu, že nechápou, že právě intervence na základě příslušnosti ke stejné Evropské unii, evidentně brání tomu, aby středoevropské země s posttotalitní zátěží neupadly do izolace, o kterou se jejich vlády často velmi urputně snaží.

Prezidentské volby v USA 2016, volby o budoucnosti světa...

Ted Cruz nebezpečnější Donalda Trumpa?

28. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Přestože se republikánský uchazeč o úřad amerického prezidenta Donald Trump nejnověji blýskl tím, že jeho elektorát by se nezmenšil, i kdyby někoho zastřelil ZDE (Nepřipomíná vám Trumpův „humor“ jednoho nejmenovaného středoevropského prezidenta?), objevil se názor, že další favorizovaný republikánský zájemce o Bílý dům Ted Cruz může být ještě větším nebezpečím než on.

Svět Miloše Zemana opět nepochopil

27. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Na svém politologickém semináři v Tišnově předestřel prezident Miloš Zeman v podstatě dvě možnosti, jak se lze v parlamentním demokratickém modelu zbavit premiéra. Lze tak učinit cestou demokraticky přípustnou, tedy ve volbách. Miloš Zeman vidí i nedemokratickou možnost, jak by bylo možné se premiéra zbavit. Překvapivě jedinou. Možná proto vznikla všeobecná mediální hysterie. Pražská kavárna opět jednou nepochopila vtip, natož důvtip, s nímž se hlava státu vyjadřuje. Odsudky, které jsou znakem unáhlenosti, případně naprosté idiocie, neberou v potaz hlubokou zkušenost, kterou Miloš Zeman při odstraňování premiéra Sobotky zažil. A samozřejmě neberou v potaz onen hluboký vzkaz, který Miloš Zeman vyslal svým chráněncům: Chytrému napověz, hloupého popraví AK-47.

Šílený svět Donalda Trumpa

27. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 5 minutBritský Channel Four vysílal v úterý večer hodinový dokumentární film slavného britsko-německého novináře, nyní moderátora Channel Four News Matta Freie s názvem "The Mad World of Donald Trump" (Šílený svět Donalda Trumpa). Frei, který, možná nezvykle na anglosaské novináře, mluví jak anglicky, tak francouzsky a německy jako rodilý mluvčí, pracoval dlouhá léta ve Washingtonu jako moderátor televizní stanice BBC America. Spojené státy tedy velmi dobře poznal, jak dokázal ve své velmi zajímavé knize Only in America (Jedině v Americe), v níž pozoruhodně, a pro Evropana užitečně rozbírá americké politické a kulturní zvyklosti, které se často velmi odlišují od evropské praxe. Před časem byl také autorem několikadílného, vynikajícího dokumentárního seriálu o Německu, v němž podobným způsobem přiblížil Britům německou kulturu a zvyklosti. Škoda, že ten film neodvysílala Česká televize...

Kdo by mohl nahradit Angelu Merkelovou?

29. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Hovořit o odchodu kancléřky Angely Merkelové je poněkud předčasné - i ten nejhorší myslitelný scénář by k tomu mohl vést nejdříve za dva měsíce. Lidová tradice má jasno v tom, co znamená předčasné oznámení konce, a není důvod pranostiku nevztahovat i na politiky.

Nicméně o následnictví se již hovoří - a není vyloučeno, že otázka bude i za relativně optimálních okolností řešena koncem tohoto nebo začátkem následujícího roku. Podívejme se tedy, kdo by mohl zaujmout místo historicky první německé spolkové kancléřky.

Syrská opozice se nezúčastní mírových jednání v Ženevě

29. 1. 2016

čas čtení 2 minuty


Syrská opozice prohlásila, že se nezúčastní mírových jednání, která dnes začínají v Ženevě. Rada, která se sešla v saúdském Rijádu, tvrdí, že delegace se "rozhodně" nebude účastnit, protože neobdržela přesvědčivé odpovědi na požadavky ohledně ukončení náletů a blokád.

David Aaronovich: Odmítněme už projednou pokrytectví Evropy. Uprchlíci by se měli střílet!

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Komentátor britského deníku The Times David Aaronovich (komentář je za placeným přístupem, zde uvádíme odkaz na jeho vydání v jednom australském listě) parafrázoval v dnešním vydání ostře ironický pamflet Jonathana Swifta, který navrhl, aby britská vláda vyřešila neřešený irský hladomor tím, že by zabíjela irské děti a prodávala jejich maso v konzervách. Aaronovich obdobně doporučuje, ať Evropa přestane se svým pokrytectvím, že je ochotna uprchlíkům poskytovat útočiště, a začne je v jejich člunech v Středozemním moři střílet.

18 dalších uprchlíků se utopilo u řeckého ostrova Samos

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Může za to evropská politika, která odmítá uprchlíkům poskytnout bezpečnou cestu do útočiště

Nejméně 18 osob zemřelo a neznámý počet lidí se pohřešuje poté, co se potopil další uprchlický člun, tentokrát u řeckého ostrova Samos. Mezi mrtvými jsou děti: pět chlapců a čtyři dívky, osm mužů a jedna žena.

Pobřežní stráže uvedly, že pět zachráněných lidí bylo nalezeno, jak se drží kusu dřeva plovoucího ve vodě, což vedlo úřady k úsudku, že byli v dřevěném člunu, který se potopil. Osoby, které přežily, jsou v šoku a nejsou schopny jasně svědit o tom, co se stalo ani kolik lidí bylo na palubě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech President Miloš Zeman has decorated a policewoman who wrote numbers on refugees' arms

28. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

On Wednesday, during his visit to South Moravia, a region of the Czech Republic that borders in Austria and which experienced the arrival of several hundred refugees last year, Czech Prezident Miloš Zeman decorated ten members of the Czech immigration police who, as the Czech website Novinky.cz says, "protected the Czech border during the onslaught of immigrants last year". Zeman also decorated a policewoman who wrote numbers on the refugee's arms with a felt tip, which provoked international criticism at the time.


Source in Czech HERE

Sofie Gråbøl: Chci se cítit hrdá na Dánsko, ale není to lehké

28. 1. 2016

čas čtení 3 minutyProč mlčí čeští herci a nepostaví se na obranu uprchlíků?

Slavná dánská herečka Sofie Gråbøl, která proslula svým zosobněním detektivky ve věhlasném dánském krimi seriálu Forbrydelsen (Zločin) je šokována rozhodnutím dánské vlády okrádat příchozí uprchlíky o cennosti. Při cestě do Londýna si uvědomila, jak strašlivě toto rozhodnutí poškodilo mezinárodní obraz Dánska - což si prý Dánové, kteří nevyjeli do zahraničí, neuvědomují. Totéž si zjevně neuvědomují Češi, poté, co se v posledních měsících v uprchlické krizi Česká republika mezinárodně "proslavuje" šokujícími výroky Miloše Zemana či Milana Chovance i neslaně nemastnými či přímo nepřátelskými prohlášeními premiéra Bohuslava Sobotky.

Skoro vůbec nyní už svou zemi nepoznávám, píše Sofie Gråbøl. Chci se cítit hrdá na Dánsko, ale není to lehké. Rozhodnutí dánské vlády konfiskovat cennosti uprchlíků hrubě poškodilo obraz naší země v zahraničí. Vidím to teď během návštěvy v Londýně. Doma si neuvědomujeme, jak na nás lidé pohlížejí ze zahraničí. Budeme muset natočit hodně televizních seriálů, abychom svou špatnou pověst zase zlepšili, že?

Slavný čínský umělec Ai Weiwei předčasně uzavřel svou výstavu v Kodani na protest proti zákonu o konfiskaci cenností od uprchlíků

28. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Chtějí jen základní lidskou důstojnost, bez bomb, bez strachu, zdůrazňuje čínský umělec, který se rozhodl zrušit svou výstavu v Kodani poté, co dánská vláda schválila zákon umožňující státní krádež uprchlických cenností

Čínský disidentský umělec Ai Weiwei je v současnosti na řeckém ostrově Lesbos, kde zblízka zkoumá evropskou uprchlickou krizi. Konstatoval: "Moje chvíle strávené s uprchlíky v posledních měsících byly intenzivní. Vidím denně, jak jich přicházejí tisíce, děti, nemluvňata, těhotné matky, staré ženy, malý jednoruký chlapec. Přicházejí bez ničeho, bosí, v takové zimě, musejí přelézat přes skalnatou pláž. A pak se dovídáte, že jim budou v Dánsku odebírat cennosti: vyvolává to ve mně obrovský hněv.

Proč se Moskva snaží svrhnout Angelu Merkelovou

28. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Vztahy mezi Berlínem a Moskvou se prudce zhoršují, když ruské orgány začaly masivně propagandisticky využívat případ údajného znásilnění třináctileté dívky rusko-německého původu ZDE. Jak informuje Boris Reitschuster ZDE, v Německu samotném se kromě krajní pravice do protestů okamžitě zapojilo na 10 000 Němců ruského původu, jejichž akce vykazují známky jednotné organizace ze zahraničí.

Vnitřní dialog generace Y

Prostě jen taková ta krize, kdy se zastavíš a zeptáš se, zda máš smysl

28. 1. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 5 minut

Měl jsem předdefinovanou dráhu, jistotu. Jdeš na střední, na vejšku.. Vyjdu z nich chytrej, ale bez toho aniž bych něco prakticky uměl. Třeba být na škole více prakticky zaměřené, tak jsem mohl tahat elektřinu, ale to, co jsem dělal, bylo natolik povrchní a rozptýlené do takové šíře, že vlastně nemůžu dělat nic. Naučí mě všechno a nic. Teda spíše nic, co si budeme povídat. Ve 30 letech skončím. Přestanou mě bavit ty hardcore věci. Už nebude co zkoušet. Nebudu mít rodinu, nebudu mít práci. Žádná jistota.

Bodláky Václava Duška

Kupředu, partajníci

28. 1. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Ovšem, svět nespal. Pohnul se - k lepšímu, horšímu? Mrkněte do krasohledu, nebo do křivohledu? Partaj fialkovitých si honí tričko, vidět je nádobíčko. Sociálně laděná partička, samá honička, stíhá odrážet zelenýho strýčka, bacha, piráti se nám množí, Ano, ach ano, ano, ano, Top a Ťop, pořád ťipťop, strany pro lid, červená, černá, změny zásadní, ve skutečnosti žádné...

Sjednocení České republiky a Slovenska

28. 1. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 8 minut

SRN. Zpravidla si název onoho svazu malých republik zkracujeme na Německo. Ale název zní Spolková republika Německo. Spolková republika Německo je složena ze 16 malých spolkových zemí. Přičemž ani jedna ze spolkových zemí není rozlohou větší nežli Česká republika. A pouze dvě ze spolkových zemí jsou počtem obyvatel větší, nežli Česká republika (12 a 17 milionů obyvatel).

Skandál v Británii:

David Cameron nazval uprchlíky v Calais "bandou migrantů"

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Při příležitosti přípomínky dnešního Dne holocaustu bagatelizoval britský premiér uprchlíky v Calais jako "bandu migrantů (a bunch of migrants)". Šokované reakce:

37 per cent of Czechs like Vladimir Putin, 24 per cent of Czechs like Angela Merkel

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

The Czech STEM polling agency has asked the Czech population what they think about various international politicians. 37 Czechs like Russian President Vladimir Putin, 55 per cent of Czechs like US president Barack Obama. Only 24 per cent of Czechs like Angela Merkel. In 2013, Merkel´s popularity in the Czech Republic was 72 per cent. 67 per cent of Czechs like the Slovak Prime Minister Robert Fico. Pope Francis is the most popular international personality - he is liked by 74 per cent Czechs.

Source in Czech HERE

Výroční zpráva HRW: Světu vévodí strach

27. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

"Nemůžete mít dlouhodobou bezpečnost bez respektu pro základní práva a svobody," varuje Andrew Stroehlein. "Právě porušování těchto základních práv vyvolává bezpečnostní problémy."

Rostoucí strach států i veřejnosti ve věku terorismu, konflikty a masová migrace způsobují, že se zhoršuje dodržování lidských práv v mnoha částech světa, varuje organizace Human Rights Watch ve své dnes vydané nejnovější výroční zprávě.

"Obavy z teroristických útoků a hromadného příchodu uprchlíků vedou mnoho západních vlád k omezování ochrany lidských práv, zdůrazňuje výkonný ředitel organizace Human Rights Watch v její výroční zprávě World Report 2016.

"Ohlédneme-li se zpět na rok 2015, hlavní trend, který vidíme, je to, čemu říkáme ´politika strachu´", konstatuje evropský mediální ředitel HRW Andrew Stroehlein. "Je to strach, který vyhání uprchlíky z válkou zničených zemí, jako jsou Sýrie, Irák a Afghánistán a také z utlačitelských zemí jako Eritrea, a žene lidi do míst, kde se jich bojí jiní a politikové po celé Evropě pak toho strachu zneužívají."

Nadto zneužívají autoritářské vlády záminky údajného boje proti terorismu a extremismu k potlačování pokojného disentu ve svých zemích. Podle HRW dochází k "nejintenzivnějšímu útlaku nezávislých organizací v poslední době".

Bodláky Václava Duška

Vysoce inteligentní vrazi

27. 1. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

Pomáhají a chrání - k smíchu. Protimluv, lež! Policajti jsou chráněni vládními poskoky, soudními mršinami; i proto tolik generálů ve funkcích a generálové skuteční se obracejí v hrobě. Nu, všimné za hemeroidné. Kde být mají, tam nejsou. Projíždějí se za naše peníze - nejdou na krok pěšky, odvezou se k obědu, večeři - dobře jim na světě, ploutví choroba se jich zmocnila dokonale. Jistě, nejsou všichni bídáci, ale na druhou stranu není málo nehodných ke službě u policie.

Francouzská ministryně spravedlnosti odstoupila na protest rozhodnutí francouzské vlády odebírat odsouzeným teroristům občanství

27. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Jako pozorovatel vývoje západních společností shledávám pozoruhodným, že tyto společnosti postupně přebírají charakteristické zvyklosti někdejších autoritářských komunistických zemí středovýchodní Evropy, poznamenává Jan Čulík.

Bylo typickým rysem husákovského režimu za normalizace, že měl ve zvyku vyhostit ze země disidenty poté, co jim odebral československé občanství. V západních demokraciích se však donedávna považovalo za šokující, že by člověk odsouzený za nějaký trestný čin mohl v důsledku toho přijít o občanství. Už ne.

Francouzská minsitryně spravedlnosti Christiane Taubira právě odstoupila z protestu nad plány vlády prezidenta Hollandea odebírat Francouzům, odsouzeným za teroristické činy, jejich francouzské občanství, pokud mají občanství dvojí. Taubirová to považuje za vážné ohrožení ctihodného institutu francouzského občanství a vytvoření občanů první a druhé kategorie. Hollande plánuje tyto změny vtělit do francouzské ústavy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Návštěva Rúháního v Římě: Sochy zakryty, z menu staženo víno

27. 1. 2016

čas čtení 2 minuty


Kvůli respektu k muslimským tradicím byly před návštěvou íránského prezidenta Hasana Rúháního v Římě zakryty nahé sochy v Kapitolském muzeu. Prezidentova návštěva slavných uměleckých a architektonických muzeí, k níž se připojil premiér Matteo Renzi, se koná po uzavření obchodů s evropskými firmami v hodnotě 18 miliard dolarů, k němuž došlo po zrušení protiíránských sankcí.

Britské ústředí supermarketu Tesco záměrně zdržovalo platby dodavatelům až 18 měsíců

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

S cílem zvýšit své zisky zdržoval britský supermarket Tesco platby dodavatelům svého zboží až 18 měsíců, zjistil britský inspekční orgán. Někteří dodavatelé museli na platby ve výši mnoha milionů liber čekat až dva roky. Státní inspektorka Christine Tacon však nemůže Tesco za to pokutovat, protože její pravomoci vybírat pokuty jsou funkční teprve až od loňského dubna.

Některé své dodavatele záměrným odkládáním plateb jejich faktur přivedla firma Tesco až na hranici bankrotu. Dodnes se většina jejích subdodavatelů obává o této zkušenosti mluvit s médii, aby o svůj kontrakt s Tescem nepřišla.

V důsledku této praxe firmu Tesco také vyšetřuje britský Serious Fraud Office, Státní úřad pro vyšetřování vážných podvodů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Švédsko může být během několika let ve válce"

27. 1. 2016

čas čtení 1 minuta


Švédsko může být během několika málo let ve válce, tvrdí generálmajor Anders Brännström v interním dokumentu rozeslaném vojákům a personálu generálního štábu. Ten je součástí brožury určené účastníkům armádní konference v Bodenu, která se koná příští týden.

Bylo mu 15. Británie mu odmítla dovolit přijet za sestrou. Umřel.

27. 1. 2016

čas čtení 3 minutyDěti by neměly umírat, když se snaží dostat se za svými příbuznými.

Moderátorka: Bylo mu teprve 15 a měl legální právo na vstup do Británie, kde žije jeho sestra s britským občanstvím. Britské ministerstvo vnitra však odmítlo se vůbec zabývat jeho žádostí o azyl, a tak se Masud Naveed pokusil dostat do Británie v uzavřeném kamionu. Udusil se.

Až po jeho smrti rozhodl britský soud, že stovky uprchlických dětí, které se nacházejí v děsivém táboře v Calais a mají příbuzné v Británii, mají právo na to, aby byly s nimi sjednoceny. Pro mrtvého Masuda je to však už pozdě. Je to chabá útěcha pro jeho sestru a jejího manžela.

Dánský parlament schválil konfiskaci cenností od uprchlíků

26. 1. 2016

čas čtení 4 minuty

Uprchlíci v Dánsku se rozplakali, když se dověděli, že zákon o krádeži jejich cenností dánským státem byl schválen.

Český a slovenský premiér odsoudili neschopnost Řecka zabrátit statisícům uprchlíků v přesunu do severní Evropy. Požadují hermetické uzavření hranic, případně vyloučení Řecka ze schengenského prostoru.Tento návrh rozzuřil řeckou vládu, která bude zřejmě v situaci vysoké nezaměstnanosti a hospodářské krize ponechána osamocena se statisíci uprchlíky.

Nikos Xydakis, řecky alternující ministr pro záležitosti EU, charakterizoval české a slovenské návrhy jako "hysterické" a varoval, že to povede k rozpadu Evropské unie. "Pokud všechny země postaví ploty, vracíme se do studené války a k železné oponě. Tohle není evropská integrace, ale evropská fragmentace. Jestli chce Evropa vyvolat v Řecku hlubokou humanitární krizi, tak ať to udělá," dodal. "V Řecku zažíváme už šestý rok hospodářské krize a máme pětadvacetiprocentní nezaměstnanost. Ale jestli si naši kolegové v EU myslí, že musíme nechat lidi, aby se utopili, anebo že máme jejich lodě potápět, tak to my dělat nebudeme. Mnoho lidí bude trpět, ale my to vydržíme."

Evropské státy reagují rekordně drastickým způsobem na největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Dánsko schválilo zákon, který dovoluje policii, aby uprchlíky okrádala o cennosti.

Obdobná praxe existuje ve Švýcarsku a v jižním Německu. Středoevropští politikové zesilují své apely požadující hermetické uzavření hranic na Balkáně, což by vedlo k uvěznění statisíců uprchlíků v Řecku, které absolutně nemá infrastrukturu ani možnost je zvládnout.

Viceprezident Evropské komise:

60 procent migrantů do Evropy nejsou uprchlíci

27. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise, se vyjádřil, že 60 procent lidí přicházejících do Evropy neprchá před válkou ani útlakem. Jsou to většinou Tunisané nebo Marokánci, kteří se přidali k uprchlíkům v Turecku. Timmermans dodal, že ti musejí být deportováni, pokud má evropská veřejnost přijmout skutečné uprchlíky, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph. Cituje také slovenského premiéra Roberta Fica, podle něhož Evropa páchá "rituální sebevraždu". Dodává, že Fico odsoudil návrh na sdílení uprchlíků po celé Evropě prostřednictvím kvót za "nesmysl" a "kompletní fiasko". Deník připomíná že se středoevropské země ostře stavějí proti uprchlickým kvótám. Fico, stejně jako Zeman, odmítá integraci "lidí s úplně jinými zvyky a náboženstvími".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Velký ohlas kursů němčiny

27. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Spolková agentura práce (BA) nabízí přechodně dodatečné kursy němčiny, které zaznamenaly velký ohlas. Přihlásilo se 220 000 uchazečů o azyl – více než dvojnásobek, než bylo očekáváno. Tento velký zájem ukazuje výslovnou motivaci mezi uprchlíky, řekl Peter Clever, místopředseda správní rady BA. Důležité jsou žádosti ještě během azylového řízení. Rovněž uchazeči o azyl, jejichž žádost nebyla uznána, ale mají dobrou šanci zůstat, se mohou kursů BA zúčastnit a také se mohou podílet na kursech Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky, jichž se mohli do podzimu roku 2015 zúčastnit jen uznaní uprchlíci. Dodatečnými kursy se stát snaží zlepšit šance uprchlíků na získání zaměstnání.. 73 procent účastníků kursů pochází ze Sýrie, převážná část jsou muži. Podle sdělení BA se budou náklady na kursy pohybovat asi kolem 320 až 400 milionů Euro a budou hrazeny z příspěvků na pojištění v nezaměstnanosti.

Zdroj: Infromační dopis VDE – Spolku pro německý jazyk na 3. týden roku 2016 a spiegel.de. Informaci připravil František Řezáč.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21750