Rozhovory o pomoci Řecku ztroskotaly

17. 10. 2012

Zástupci "trojky" včera večer opustili jednání s Řeckem ohledně splátky ve výši 31,5 miliardy eur. Stalo se tak proto, že řecká strana odmítla požadavky na další rozpočtové škrty.

https://www.pwf.cz/

Neočekávané zhroucení rozhovorů před čtvrtečním summitem EU následovalo poté, co křehká vládní koalice premiéra Antonise Samarase odmítla další deregulaci pracovního trhu a snižování mezd - kroky, které podle jejích představitelů jsou po více jak dvou letech utahování opasků politicky neprůchodné.

Napětí vzrostlo, když EU a Mezinárodní měnový fond - které spolu s Evropskou centrální bankou tvoří "trojku" - předložily další požadavky na úspory, jež řecká strana považuje za neodůvodněné a předložené na poslední chvíli.

Podle řecké strany tyto podmínky nebyly součástí písemné dohody o půjčce v hodnotě 130 miliard eur podepsané v březnu. Mnozí odmítají požadovanou reformu pracovního trhu jako návrat ke "středověkým" podmínkám a poukazují na to, že by dalším oslabením poptávky pouze prohloubily recesi řecké ekonomiky.

Řecká státní pokladna nicméně bude za měsíc prázdná a vláda dohodu o další splátcce nutně potřebuje.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4126

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 17. 10. 2012