30051

Popem za lepší stav věcí veřejných? Proč ne, ale tudy cesta v žádném případě nevede...

Většina hrdinů je na dovolené

2. 8. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Tak jsem se do toho opřel!," píše hudebník Xavier Baumaxa na Facebooku.  "
Včera jsem zamezil ve vstupu na můj koncert 16i lidem, kteří (nebo jejichž rodinní příslušníci) pracují pro firmy spojené s holdingem Agrofert. Dále jsem po důkladné lustraci nevpustil na koncert 37 lidí, kteří přiznali, že kupují a konzumují kostelecké uzeniny. Byl jsem také nucen zamezit ve vstupu 52ma lidem, kteří nebyli schopni prokázat původ svých peněz, kterými se chystali zaplatit vstupné. Se zbytkem zaměstnanců jsme potom prožili krásný, plnohodnotný a pravdivý večer. Děkuji!" Baumaxa reaguje na to, že se několik postav českého popu rozhodlo k bojkotu akcí podporovaných z prostředků Andreje Babiše a jím vlastněných médií. Pokračuje v dalším postu...

Rozhovor Britských listů 175.

Je politováníhodné účastnit se festivalu, který sponzoruje Agrofert?

27. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


Bohumil Kartous se na pozvání účastnil na festivalu Colours of Ostrava několika diskusí, některé debaty moderoval. Avšak festival sponzoruje Babišův Agrofert a ocelářská firma Arceol Mittal, který v ostravském regionu poškozuje životní prostředí. Přesto se festivalu účastnil nejen Andrej Babiš, ale i celá řada dalších českých politiků a aktivistů. Vadí to? O tom a o významu tohoto festivalu hovoří s Bohumilem Kartousem Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. července 2018.

Polemika s Janem Čulíkem na téma závažnosti kulturního střetu s muslimy v ČR

Proč mě děsí vymyšlené hrozby

2. 8. 2018 / Pavel Urban

čas čtení 20 minut

Proč mě děsí vymyšlené hrozby? Protože se občas stávají realitou. Zatímco v jiných případech došlo ke katastrofám, které naopak nikdo normální nevymyslel. Začněme tou pravděpodobností. Na přelomu první a druhé dekády dvacátého století existovalo mnoho lidí, kteří strašili Evropany možností konfliktů mezi tehdejšími evropskými velmocemi. Někteří na tomto strašení docela slušně vydělávali. Vedle nich ovšem existovali i lidé racionální, kteří poukazovali na to, že taková válka je nesmysl. Protože by byla nesmírně krvavá, drahá a vyčerpávající, takže i vítězové by byli spíše poraženými. Jak se později ukázalo, rozumní lidé měli téměř ve všem pravdu. Mýlili se jen v jedné věci. Že k té válce nedojde.


K tomu: Andrew Stroehlein, Choďte víc ven. Přečtěte si knihu

Problém je, že žádný kulturní střet s muslimy neexistuje. Lidi na Západě spoluobčany nedělí podle rasy či náboženství

2. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Lidi v západních společnostech prostě spoluobčany nedělí podle rasy, náboženství ani pohlaví. A platí to samozřejmě i obráceně, tedy i o příslušnících minorit. (Výjimkou jsou kriminálníci v každé etnické skupině, tedy i ultrapravičáci mezi "bělochy".) Lidé vědí, že bez ohledu na jejich kulturní zázemí, je každý "jiný" taky člověk jako oni. A tak tomu také skutečně je.

Mně někdy opravdu přijde, že v Čechách je skutečně něco ve vodě, kvůli čemuž lidi blázní. Pan Urban si nedá pokoj a prostě je posedlý představou děsivé muslimské invaze. V tom smyslu je zřejmě reprezentativním představitelem většiny českých a slovenských občanů, zblblých propagandou českých médií.

Potíž je, jak pozná každý, kdo vystrčil paty z České republiky, že ve světě prostě neexistuje dělící čára mezi muslimy a nemuslimy - mezi muslimy i nemuslimy jsou slušní lidé i zločinci, jako konec konců v každé společnosti.

29710

Ztratili jsme soudnost?

2. 8. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Předpokládejme, že míra strachu z jakékoliv hrozby je založena na domnělé pravděpodobnosti jejího naplnění. Budu-li stát neozbrojen před člověkem, který na mě míří zbraní a jeví veškeré znaky toho, že je ochoten zmáčknout spoušť, pravděpodobnost je z racionálního hlediska vysoká. Budu-li věřit urbánním legendám o černých sanitkách (nebo no go zónách, do nichž mohu zajet na dovolenou, stejně jako můžete jet na dovolenou do severních Čech?), mohu samozřejmě pociťovat vysokou míru strachu, jako pociťuje Pavel Urban v případě hrozby muslimské ne-integrace, případně kulturní války (omlouvám se, pokud jsem se v nuancích nestrefil). Ale kde pak zůstalo rácio? Je rozprostřeno ve volně aplikovaných historických souvislostech? Jak se vyrovnává rácio "strachu z vymyšlených hrozeb" s tím, že celá - česká - diskuse na toto téma je stižena vysokou mírou hrubé politické a mediální manipulace? Jak se vyrovnává s tím, že tato idiotská konfigurace zatemňuje diskurs v české společnosti natolik, že chce vláda Ano a ČSSD, podporovaná KSČM, jako prioritu budouvat bezpečnost? V 7. nejbezpečnější zemi světa? Jsem schopen pochopit, že inteligentní lidé podléhají různým fóbiím, ale tohle pominutí smyslů je pro mě krajně nepochopitelné. 

Czech police: "Selling cups and T-shirts with a portrait of Adolf Hitler is not promotion of Nazism"

2. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Photo: A t-shirt with a portrait of Adolf Hitler, which is sold by the Czech publishing house Naše vojsko

"To sell objects with images of Adolf Hitler is not illegal in the Czech Republic," said the Czech police. "We have been unable to prove that the production of objects with portraits of controversial figures such as Hitler or Stalin is motivated by a desire to promote their beliefs. We have found that the only motif for producing such objects is profit. The Czech Legal Code does not ban the public depiction of any symbols or persons." 

T-shirts and cups with Adolf Hitler´s face are being sold by the Czech publishing house Naše vojsko. The Czech Federation of Jewish Associations has protested against this, but to no avail. 

Source in Czech HERE  

Češi si myslí, že v ČR žije víc než 10% cizinců ze zemí mimo EU, ve skutečnosti to nejsou ani 3%

2. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Evropští občané mají falešné představy o tom, že v jejich zemi žije obrovské množství cizinců z oblastí mimo Evropskou unii. Skutečnost je naprosto odlišná. Ve většině případů přehánějí množství cizinců ve své zemi na dvojnásobek, v některých připadek až na desetinásobek:


Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

30008

Otevřený dopis premiérovi ČR

Chce se mi zvracet: Andrej Babiš a jeho "kulturní identita" postavená na vědomých lžích

2. 8. 2018

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vážit si Vás nemohu a můj premiér jste jen proti mě vůli, tak tedy musí stačit pane Babiš. Velmi často mi běhá mráz po zádech, vidím li Vaše činění. Leč po Vašem vystoupení v Událostech se mi už chtělo opravdu zvracet. Už delší dobu se stydím býti Čechem, což by mě za Husáka nikdy nenapadlo.

Já opravdu nevím, jestli jste takový rasista a xenofob, nebo jste pouhý populista, který ví, co chce volič slyšet, píše Kamil Schwarz v dopise premiéru Andreji Babišovi.

30052

Intelektuální zoufalství nad extenzí politické tuposti v mediálních radách

Vítězství Kňourka nad duchem si nemůžeme dovolit

2. 8. 2018

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Teprve teď jsem si přečetla toho radního Kňourka - to je teda něco: "Alan Hollinghurst je podle mě homosexuální aktivista převlečený za spisovatele. Uvedené oplzlosti svědčí o úrovni společenského života Velké Británie, země, která je dobrovolně zaplavována tou nejodpudivější formou islámu, kdy do některých městských čtvrtí domorodci raději nechodí, ‚lidé‘ se asi z dlouhé chvíle polévají kyselinou a bodají nožem. Fakt, že je zde za slavného spisovatele vydáván chlípník, nelegitimuje Český rozhlas, aby takové prasečiny poslouchaly naše děti."

WTF, co se k tomu do prdele dá říct relevantního a odkdy jsme se ocitli v éře homosexuálního lobby, o které teď všude slýchám? Co to je za bizár!, píše na Facebooku dokumentaristka a publicistka Apolena Rychlíková.

Jde o extempore bigotního nevzdělance Tomáše Kňourka, které - jak jinak - šíří Parlamentní listy (obvyklá Kňourkova tribuna). Tomáš Kňourek je přitom členem Rady Českého rozhlasu a proto jeho upřímné pobouření nad dekadencí ohrožující mravní vývoj našich dětí otravuje nad rámec úsudku pomatence. Následuje diskuse k tématu mezi dokumentaristou Ivem Bystřičanem a publicistou Bobem Kartousem o neřešitelnosti stavu, v němž podobná individua mají vliv prostřednictvím pozic, které naprosto nepochopitelně zastávají.

29541

Sledujte napětí v obličejích lidí, kteří musejí asistovat Trumpovým veřejným projevům

Trump o F-35: Nemůžete bojovat se stíhačkou, kterou nevidíte

2. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Krátké recesistické video, které se šíří po sociálních sítích, je sestříháno z okamžiků, kdy Donald Trump popisuje zázrační schopnosti bitevní stíhačky F-35, kterou vyrábí americká firma Lockheed Martin. Trump opakovaně prohlašoval během veřejných vystoupení, že USA investovaly do vývoje a výroby stíhačky miliardy dolarů, neboť nepřítel s takovou stíhačkou může jen těžko bojovat, jelikož ji není možné vidět. Ze způsobu, jakým Trump hovoří, není poznat, zda si to skutečně myslí, nebo zda se jedná o nepřiměřené zjednodušení, amplifikaci (pro Trumpa vysoce charakteristický způsob manipulace), jež mají umocnit dojem z toho, co mluvčí říká. Je pravda, že stíhačka je konstruována tak, aby byla hůře detekovatelná radary (stealth capability). Nicméně Trump mluví doslova o tom, že F-35 "není vidět", s čímž si roztomile ironickým způsobem hrají tvůrci videa.
Nejzajímavější, a to obecně na Trumpových vystoupeních, je ale viditelné napětí lidí, kteří jsou Trumpovu řečnění přítomni. Ať už jde v tomto případě o generální ředitelku Lokheed Martin, nebo o americké vojáky, tvořící stafáž Trumpovu majestátu...

29766

Bodláky Václava Duška

Časy se mění

2. 8. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Rozcapený komediant prý urazil hrdé bytosti, které mají hlouběji do kapes, takže je pobuřuje snobská drahota v restauračních provozech při veselém festivalu filmovníků, jak filmařům říkal profesor Zdeněk Nejedlý. Nic proti názoru velikána celuloidového cirku, ale má kušovat, poněvadž peníze získal s jeho týmem údajně i z rozpočtu státních drancovaných pokladů. Drby o hrabivosti, nenažranosti a namyšlenosti prezidenta velikánů plátna berme s rezervou, ale nechť si nechá za kloboukem mrzké rozumy, že kdo málo pracuje, nemusí do restaurantu určenému jako závodka pro hvězdovité vyvolené chodit. Škoda, že umělec větší, než samotný Rin Tin Tin trošilinku fyzicky nepracoval, třeba volil by smířlivější slovník.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Asad má připraven program likvidace tří milionů syrských občanů

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta 
Vláda syrského prezidenta Asada má připraven program likvidace tří milionů syrských občanů, kteří v současnosti jsou v Sýrii i v zahraničí, kteří se proti jeho režimu vzbouřili. Součástí seznamu je 150 000 "zrádných" syrských podnikatelů, kteří financovali proti Asadovi revoluci. 

Generálmajor Jameel al Hasan, šéf syrské letecké rozvědky, konstatoval na schůzi 33 důstojníků tajných služeb dne 27. července 2018:

"Budeme s nimi zacházet jako s ovcemi, zlikvidujeme je a ponecháme jen ty dobré, a ti, které hledáme, budou obviněni z podpory terorismu, a Sýrie po 8 letech války nepřijme rakovinové buňky na svém území." 

Po ovládnutí východní Ghúty a města Daraa s intenzivní podporou Ruska začaly syrské výzvědné agentury zveřejňovat informace o tom, že osoby, zatčené režimem byly popraveny.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Co kdyby Babiš uvízl čtyři měsíce na letišti. Jak by se cítil?

1. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

"Pomalu se vzdávám. Cítím, že se blíží okamžik, kdy už to nevydržím.

Od roku 2011 čelíme odmítání. Nikdo nás nechce. Je to nový druh rasismu. Žádají nás, abychom se propašovali, nebo abychom se utopili ve Středozemním moři, anebo abychom procházeli po dlouhé měsíce horami. A když to všechno přežijeme, pak možná dostaneme možnost požádat o azyl. 

Zacházejí s námi jako s imigranty, což nejsme, jsme uprchlíci. Existuje platná konvence OSN z roku 1951 o uprchlících. Oni to dobře vědí, protože oni jsou ti, kdo napsali to mezinárodní právo. Rozhodli se jej ale ignorovat."Hassan al Kontar nemá možnost opustit letiště v Kuala Lumpur. Tento syrský uprchlík tam uvízl už déle než čtyři měsíce. Přicestoval do Malajska poté, co mu syrské velvyslanectví ve Spojených arabských emirátech odmítlo vydat nový cestovní pas. 

"Zdejší letecké společnosti mi poskytují tři jídla denně. Ale je to totéž jídlo třikrát denně. Po dobu prvních 50 dnů jsem spal na zemi, nebo na židli. Pak mi nějací dobrovolníci přinesli matraci. Nemůžu pořádně spát, protože se tu pořád svítí, pořád jsou tu lidi a neustále probíhají hlášení o odletech a příletech. Lidi si jsou vědomi mé situace. Chodí sem za mnou na letiště a jsou velmi laskaví. Normální lidé tady mi poskytují základní zásoby. Aby se moje situace trochu ulehčila. Já bych prostě ale chtěl, aby tohle skončilo. Zasloužím si žít. Zasloužím si svá minimální lidská práva jako lidská bytost. 

Od roku 2011 čelíme odmítání. Nikdo nás nechce. Je to nový druh rasismu. Žádají nás, abychom se propašovali, nebo abychom se utopili ve Středozemním moři, anebo abychom procházeli po dlouhé měsíce horami. A když to všechno přežijeme, pak možná dostaneme možnost požádat o azyl. 

Zacházejí s námi jako s imigranty, což nejsme, jsme uprchlíci. Existuje platná konvence OSN z roku 1951 o uprchlících. Oni to dobře vědí, protože oni jsou ti, kdo napsali to mezinárodní právo. Rozhodli se jej ale ignorovat. 

Platíme za to dál obrovskou cenu. Že jiní válčí v naší zemi."

Dobrovolná organizace Canada Caring otevřela petici požadující, aby Hassan dostal azyl v Kanadě. 

"Kanada je má jediná naděje. Obnovil jsem svou víru v lidstvo. Právě kvůli této organizaci. Každý den se probouzím a myslím, možná dnes bude ten den. Takže první, co dělám, kontroluji své zprávy na mobilu. Pak, když vím, že není nic, vracím se k svému zdejšímu normálnímu životu. Do své reality."  

Britský ultrapravičák Tommy Robinson bude souzen znovu

1. 8. 2018

čas čtení 2 minutyBritský ultrapravičák a zakladatel extremistické organizace English Defence League (EDL) bude muset být znovu souzen, zřejmě v září. Ve středu byl propuštěn z vězení na kauci, protože odvolací soud rozhodl, že jeho druhé odsouzení za pohrdání soudem, odsouzení k nepodmíněnému trestu třinácti měsíců letos v květnu, bylo provedeno příliš rychle a soud musí proběhnout znovu.

Brexit: Britské komunální úřady se připravují na sociální nepokoje

1. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Televize Sky News získala na základě žádostí o přístup k informacím studie několika desítek komunálních úřadů v Británii týkající se brexitu. Komunální úřady si nevědí rady a v mnoha případech se připravují na sociální nepokoje:


Stovky syrských rodin byly informovány Asadovým režimem, že jejich zatčení příbuzní jsou mrtví

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta80 000 Syřanů zatčených Asadovým režimem je nezvěstných

Rozhlas BBC interviewoval ve středu ráno sestru jednoho syrského mladíka, který na začátku syrské demokratické revoluce před pěti lety na demonstracích za demokracii dával režimním vojákům květiny. Byl zatčen a pět let o něm rodina nevěděla. Nyní byla informována, že byl popraven.

Během posledních několika týdnů začal Asadův režim informovat pozůstalé, že jejich rodinní příslušníci, které režim zatkl během prodemokratických demonstrací před pěti lety, byli oficiálně registrováni jako mrtví. Režim pozůstalým nesdělil, za jakých okolností zatčení Syřané zemřeli.

Asadův režim má pocit, že válku v Sýrii vyhrál, a tak se informacemi o tom, že původní prodemokratičtí aktivisté byli usmrceni, snaží co nejvíce ponížit rodiny pozůstalých.

Zatčených aktivistů, kteří zůstávají nezvěstní, je  80 000. 

"Když někoho zatknete, omezí to jeho možnost jednat, avšak pokud způsobíte jeho zmizení, ochromí to celou rodinu. Rodina věnuje veškerou svou energii úsilí zmizelého příbuzného najít. Jako nástroj ovládání není žádná metoda lepší." 


V Detroitu si rodina objednala pizzu a dostala k tomu koncert

1. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta;

Rodina Varchettiů v Detroitu si objednala pizzu. Přivezl jim ji osmnáctiletý Bruce Dudal, který si povšiml jejich klavíru, v rodině nepoužívaného. "Smím zahrát?" zeptal se a zahrál jim  neuvěřitelným způsobem  Beethovenovu Měsíční sonátu, píše Washington Post.

Dudal je samouk, naučil se hrát Beethovenovu Měsíční sonátu sám, když mu bylo asi šest nebo sedm let. Pak se sám naučil hrát další skladby klasické hudby. Kolem 12 let našel učitelku hudby na klavír, která ho byla schopna učit to, co potřeboval. Naučila ho číst noty a zlepšila mu techniku. Cvičí denně mnoho hodin, i když v poslední době se víc věnuje sportu.

Videozáznam jeho Měsíční sonáty zhlédlo na Facebooku kolem půl milionu lidí. Brzo se ho chytly i americké televize.

Putin vytvořil politické křídlo ruské armády

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Vladimir Putin vytvořil v ruské armádě nový direktorát s úkolem propagovat patriotismus, což připomíná sovětskou praxi, kdy vojáky političtí komisaři vyučovali marxismus-leninismus, upozorňuje Andrew Osborn.

Francie: Zákaz smartphonů ve školách

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Francouzské děti od září budou muset nechávat své smartphony, tablety a podobná zařízení doma, nebo je ve škole budou muset vypínat, informuje Rory Smith. Zákaz se vztahuje na děti ve věku 3-15 let a parlament jej schválil v pondělí. Francouzská lycea dostanou na výběr, zda žákům předloží podobný zákaz.

Proč nedokázalo české školství za třicet let naučit Čechy anglicky?

31. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Před rokem  1918 bylo v českých zemích zvykem posílat devíti-desetileté děti "na handl", na rok do německy mluvící rodiny, zatímco ta poslala své německy mluvící děti zase do rodiny české. Důsledkem bylo, že pak mladí lidé byli bilingvní, mluvili jak česky, tak německy jako rodilí mluvčí. Taková byla například moje babička, narozená v roce 1900, poznamenává Jan Čulík.

Je neuvěřitelné, že za třicet let postkomunismu se nezmohlo české školství na to, aby si domluvilo např. s německými nebo britskými školami, aby se tam posílaly české děti na rok dva. Kdyby strávilo patnáctileté dítě rok v německé nebo anglické škole, naučilo by se anglicky či německy jako rodilý mluvčí a pak by se nemohlo stávat, jako například za dob pana ministra vnitra za ČSSD Chovance, že seděl vždycky při zasedáních v Bruselu v koutku a nikdo s ním nemluvil, protože se nedomluvil anglicky.

O užitečnosti obscénnosti a triumfu moderní beletrie

31. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 13 minut

Tak jsem neodolal křídové tabuli před dveřmi antikvariátu na Univerzitní ulici v Olomouci a před pár týdny jsem si tam koupil Joyceova Odyssea. Vydání z roku 1976 (Odeon). Tohle vydání jsem se pokoušel číst někdy před dvaceti lety, měl jsem ho půjčené z knihovny, ale uvázl jsem v labyrintu scény z nevěstince (ta je někde „uprostřed“ knihy). Pak jsem si koupil vydání z Arga (rok 1993), které jsem přečetl celé. Jenže toto vydání jsem někomu půjčil a už ho nemám.

Pro příznivce czexitu: Žádná z britských automobilek není připravena na brexit, varují zástupci odvětví

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Britské firmy jsou "stále více znepokojeny" vyhlídkami na brexit bez dohody s EU, tvrdí Mike Hawes z vedení Society of Motor manufacturers and Traders (SMMT). Podle něj členové jeho sdružení jsou "stále více znepokojeni" vyhlídkami na to, že Británie opustí EU za podmínek předepsaných Světovou obchodní organizací (WTO), upozorňuje Sean O'Grady .

České centrum v Londýně uspořádalo výstavu kreslených komentářů z roku 1968

1. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Povšiml si ji server LondonLive, ovšem výrok britského komentátora, že protiokupační tisk "musel jít do podzemí", je samozřejmě nesmysl. Protiokupační tisk vycházel naprosto veřejně a široce, byl to mainstream, podporovaný celou zemí.

(Kromě toho některé kreslené komentáře v této výstavě vyšly dávno před invazí v srpnu 1968.)

K tomu:

Jan Čulík, Jaké to bylo v roce 1968 - osobní svědectví

Jan Čulík, A Personal Testimony: What was going on during the 1968 Prague Spring?

Podcast:

Cold War Conversations: Jan Čulík o Pražském jaru anglicky

O neslučitelnosti Ruska a Číny se Západem

31. 7. 2018 / Václav Hořejší

čas čtení 3 minuty

 

 

Boris Cvek považuje současné rozdíly mezi společensko-politickými systémy Západem na jedné straně a Ruskem a Čínou na straně druhé za fatální a hovoří o jejich neslučitelnosti (především pokud jde o veřejnou kontrolu státní moci).

Myslím, že je to příliš pesimistický pohled.

Předně – politický systém současného Ruska je velmi odlišný od toho čínského.

Jak pěstuje Glasgow University polní kvítí

31. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Hodně se  v poslední době hovoří o tom, že sekání trávy elektrickými či benzínovými sekačkami ničí životní prostředí a likviduje faunu a flóru.

University of Glasgow záměrně pěstuje v současnosti na mnoha místech na svém kampusu luční louky, namísto sekání trávy sekačkami, anebo vysévá směsici zahradního a lučního kvítí:

Monitor Jana Paula: Demolice Transgasu jako projev kulturní arogance

30. 7. 2018 / Jan Paul

čas čtení 4 minuty


A také neúcty a pohrdáním architektonické hodnoty budovy, která vznikla v době tzv. socialistické éry jako projev skvělé brutalistní architektury v někdejším Československu. Demolice bude projevem nekompetence a selhání těch, kteří měli možnost tuto unikátní stavbu zachránit, a především Národního památkového ústavu, ministra kultury Sobotkovy vlády a bývalého katolického kněze Daniela Hermana, jehož argumentace, zdůvodňující stanovisko nedat budově Transgasu statut památky, je mělká a nic neříkající.

Španělsko popírá "masovou" migraci. Evropa podle něj potřebuje "novou krev"

1. 8. 2018

čas čtení 1 minuta


Španělský ministr zahraničí Josep Borrell v pondělí popřel, že by jeho země zakoušela "masové" přistěhovalectví. Prohlásil také, že Evropa potřebuje "novou krev", aby kompenzovala nízkou porodnost. 


Přečetli jsme:

V Česku chybí odvaha postavit se populistickým náladám. Přijmout pár uprchlíků by zemi prospělo, říká Telička

1. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Česku chybí odvaha postavit se populistickým náladám, říká místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Ve vztahu k EU se proto prosazuje destruktivní "okopávací" taktika. Přijmout pár desítek uprchlíků by nám přitom podle Teličky prospělo nejen v očích Evropy, ale i české společnosti jako takové.

Celý text: ZDE

Babiš si vymýšlí, že v Belgii bude žít v roce 2030 víc než 50 procent muslimů. Ve skutečnosti 10 procent.

31. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


Jak Rusko pronásleduje své disidenty zneužíváním amerických soudů

31. 7. 2018

čas čtení 2 minutyAsi před šesti lety cestoval Saša (pravé jméno z legálních důvodů utajeno) na schůzi prodemokratické strany Jabloko v malé ruské Kalmycké republice, když ho po cestě zastavili a zatkli dva tajní policisté. Byl vyšetřován tři dny o činnosti této strany a dali ho do vězení. Po sedmi měsících vězení Saša policii přiznal, že je vinen, nevěděl však čím. U soudu se dověděl, že byl falešně obviněn z únosu druhé osoby. Prý ji při jejím zadržování mlátil kladivem. Saša vůbec nevěděl, kdo ta druhá osoba měla být, dokumentace jeho obvinění neobsahovala ani její fotografii. (Kalmycká republika je nechvalně známá jako místo, kde je policie a soudnictví systematicky zneužíváno k pronásledování politických odpůrců Kremlu.)  Saša byl odsouzen k vězeňskému trestu a poté, co si ho odseděl, utekl do USA na základě turistického víza a koncem roku 2013 tam požádal o azyl. 

V říjnu 2017 ho zatkli činitelé amerického imigračního úřadu ICE. Sdělili Sašovi, že Rusko ho hledá prostřednictvím Interpolu, že porušl podmínky svého propuštění. 

Rusko vydává prostřednictvím Interpolu urgentní žádosti (Red Notices) o vydání oponentů Kremlu. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti je v současnosti stále častěji plní. 

Saša azyl v Americe nedostal, protože "tam byl odsouzen za mimořádně vážný trestný čin". Nepomohlo, že jeho právník u amerického soudu argumentoval, že obvinění bylo vymyšlené, ani že imigrační soudce potvrdil, že Saša "vypovídal důvěryhodně" o svých obavách z politického pronásledování v Rusku. Americký soud nařídil, aby byl Saša deportován zpět do Ruska letos v červnu. Saša je stále ještě v americké vazbě a jeho právnička, Danielle Claffey, se snaží toto rozhodnutí zvrátit. 

Takových případů jsou stovky.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Czech Republic: Immigrants are a danger, says PM of country that no immigrants want to go to

28. 7. 2018

čas čtení 2 minuty"After my discussion with the Bavarian PM, I have come to the conclusion that we must fight illegal immigration at all costs," said the Czech Prime Minister, the controversial oligarch Andrej Babiš, who is being investigated for an alleged financial fraud and who used to be a communist secret police agent, in an interview with the Právo newspaper.

(Editor's Note: Regarding Babiš's expression "illegal immigration".  According to the Geneva Conventions, which has been signed even by the Czech government, refugees have the right to cross any borders and to have their application for protection from war and persecution fairly assessed by the authorities of the country which they have entered.)


Babiš continued:

Úroveň britských ministrů: ministr zahraničí si spletl národnost své manželky

31. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jak je brexit motivován americkými velkokorporátními zájmy

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Američtí cowboyové ženou dobytek


 

Organizace Greenpeace zjistila a zdokumentovala, že britský "Institut pro hospodářské záležitosti" (IEA), pravicová organizace registrovaná v Británii jako dobročinná instituce, nabízela americkým velkopodnikatelům za peníze přístup k fundamentalistickým stoupencům brexitu v britské konzervativní vládě s cílem přesvědčit britské ministry, aby po brexitu zrušili hygienické a environmentální předpisy Evropské unie, a umožnili tak americkým velkofarmářským firmám přístup na britský trh s jejich chlórovanými kuřaty a hovězím masem obsahujícím hormonální injekce. 

Organizace Greenpeace natočila tajně ředitele IEA Marka Littlewooda, jak slibuje přístup k britským fundamentalisticky probrexitovým ministrům. IEA také zařídila za platbu 35 000 liber (něco přes milion Kč) soukromou schůzku amerických investorů s konzervativním ministrem pro brexit Stevem Bakerem. 

Americké velkokorporátní zájmy si mnou ruce, že po brexitu donutí Británii zrušit ekologické a zdravotní předpisy EU a budou mít volné pole pro prodej svých nekvalitních výrobků a pro privatizaci britského státního zdravotnictví.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Ultrapravicové organizace v Německu sestavují "seznamy nepřátel"

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 
 Right-wing extremist groups in Germany have gathered more than 25,000 people's contact details in "enemy lists," with names, phone numbers and addresses. https://t.co/CTFv77bVdA pic.twitter.com/o9N2IqR1M1Desetitisíce lidí byly na seznamech ultrapravicových extremistických organizací v Německu. Seznamy byly nalezeny během policejních razií, zatčení a vyšetřování významných atentátů páchaných ultrapravičáky.

Ultrapravicové organizace sestavily seznamy osobních údajů více než 25 000 osob. Tyto informace byly zveřejněny v důsledku parlamentní interpelace v Bundestagu Martiny Rennerové, poslankyně z levicové strany Die Linke. 

Rennerová vyjádřila názor, že je "naprosto absurdní", že o tom německá policie neinformovala postižené osoby. 

Z nedávné analýzy německého ministerstva vnitra vyplývá, že zatímco počet násilných činů spáchaných ultrapravicovými organizacemi v roce 2017 ve srovnání s předchozími lety poklesl, stoupá počet osob vstupujících do ultrapravicových organizací. 

Viktor Orbán kritizuje "nedemokratický" Západ

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta


'Na Západě vládne liberalismus, žádná demokracie tam není," tvrdil Orbán. V západní Evropě je podle něho "běžná cenzura" a je tam "omezená svoboda projevu". Zejména Orbán zaútočil na Evropskou komisi jako na "symbol selhání".

"Evropská komise odchází, my přicházíme," řekl Orbán a stejně jako Andrej Babiš vyjádřil přesvědčení, že volbám do Evropského parlamentu příští rok v květnu bude dominovat jediné téma - imigrace. Orbán zuřil, že politická "elita" Evropské unie nechrání Evropu před "muslimskou imigrací".

Dodal, že "křesťanská demokracie" odmítá multikulturalismus a imigraci a je antikomunistická a zastává "křesťanské hodnoty". 

Trump: Bratři Kochové jsou "naprosto trapní"

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 Trump calls Koch brothers 'total joke,' 'overrated' https://t.co/3ybQKXzOl2 pic.twitter.com/PvMQfl5J56
Donald Trump se vyjádřil, že mocní američtí miliardáři, silně ovlivňující americký politický diskurs, bratři Kochové a jejich vlivná dárcovská sít, která dosud podporovala Republikánskou stranu, jsou "globalisté" a jsou "naprosto trapní". Trump sršel hněvem proti této konzervativní organizaci, poté, co vyšly najevo informace, že se bratři Kochové a jejich síť stoupenců a dárců od Trumpa distancuje - nesouhlasí s jeho ničením mezinárodního obchodu a s jeho vyvoláváním strachu před imigranty. 

"Globalističtí bratři Kochové, kteří jsou v republikánských kruzích považováni za naprosté trapáky, bojují proti silným hranicím a mocnému obchodu," napsal Trump. "Nikdy jsem neusiloval o jejich podporu, protože nepotřebuju jejich peníze ani jejich blbé nápady," konstatoval Trump na Twitteru. "Jejich síť je vysoce přeceňována. Vždycky jsem nad nimi zvítězil." 

Charles a David Koch jsou významnou silou v americké politice už desítky let. Podporovali konzervativní kauzy miliardy dolarů. Avšak tito miliardáři v roce 2016 nepodpořili kampaň Donalda Trumpa. 

V neděli varoval Charles Koch, že Trumpova "obchodní" politika, včetně dovozních cel, vyvolá vážnou hospodářskou krizi. Síť bratří Kochů také uvedla, že nepodpoří republikánského vyzyvatele demokratické senátorky Heiode Heitkampové, která čelí znovuzvolení.  

Italská opozice varovala vládu, že nese spoluvinu na rasistických útocích

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta
Italská středolevicová opozice v pondělí varovala, že vláda začíná "nést spoluvinu"  na "vlně rasismu", když tvrdí, že není žádný problém, poté, co se stala terčem rasistického útoku černošská italská sportovkyně.

Bezpečnostní obavy, které Evropanům nedají spát

30. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

Bezpečnost Evropské unie je zpochybňována víc než kdykoliv předtím. Ústřední články mezinárodního systému, který Evropané pomáhali budovat, jeden po druhém erodují nebo se dokonce rozkládají. Evropské bezpečnostní prostředí stále více ovlivňuje soupeření velmocí, zatímco další bezpečnostní hrozby také sílí, od terorismu a kyberútoků až po klimatickou změnu, uvádí analýza Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR).

Průzkum: Britská veřejnost se ostře obrátila proti brexitu

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Theresa Mayová tvrdí, že bez ohledu na názory občanů žádné druhé referendum se konat nebude:


Britové nyní požadují druhé referendum o brexitu. Vyplývá  to z nového průzkumu Sky Data televize Sky News.

- 78 procent Britů nyní zastává názor, že britská vláda vyjednává brexit špatně

- 74 procent Britů je nespokojeno s prací Theresy Mayové jako premiérky

- 42 procent Britů usuzuje, že je brexit osobně postihne

- 52 procent Britů nyní zastává názor, že brexit aktivně poškodí ekonomiku Británie 51 procent, že zemi poškodí celkově

Překladatelka Alana Hollinghursta protestuje proti blábolům radního Kňourka

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

(Připomeňme, že Kňourkovy nesmysly o no go zónách a "nebezpečí  islámu" v Británii jsou nepravdivé. Legrační je mimochodem to, jak primitiv Kňourek smatlá všechno dohromady. Podle jeho názoru je vlastně Británie ovládaná homosexuálním fundamentalistickým islámem. Taková věc existuje? pozn. JČ. )


 12978

Czech state prosecutor: "To shoot the fucker" is a vague statement, it cannot be prosecuted

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Social networks in the Czech Republic, as well as many "alternative" websites are full of death threats, but Czech prosecutors refuse to prosecute these. These death threats are usually hurled at politicians and journalists. Ondřej Kundra, a reporter for the Czech Respekt news magazine, has been the subject of many death threats which have been  sent to him by concrete individuals. When the editors of Respekt reported these death threats to the Czech police, the police refused to act, saying that the editors "must respect a different opinion".

"Many people told us that we should report the death threats to the State Prosecutor's Office, surely State Prosecutors are much more professional than the police," says Eric Tabery in a Respekt editorial, just published.

Britská vláda požaduje, aby firmy utajily své přípravy pro brexit bez dohody s EU

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Britská láda žádá podniky, aby podepsaly přísliby, že nezveřejní informace o svých krizových přípravách na odchod Británie z EU bez dohody. "Oni si opravdu myslí, že si nevšimneme vojáků v ulicích, hlídajících supermarkety bez potravin?" ptá se lord Adonis.


Zdrcující zpráva britského parlamentního výboru: Facebook selhal

30. 7. 2018

čas čtení 7 minut

Parlamentní výbor britské Dolní sněmovny publikoval zdrcující zprávu o tom, do jak obrovské míry jsou voliči všude v současnosti manipulováni před volbami prostřednictvím Facebooku a dalších sociálních sítí a jak silně těchto digitálních prostředků zneužívá k destabilizaci zemí Rusko. Zpráva by měla vyvolat znepokojení a účinná protiopatření i v České republice:Parlamentní výbor Dolní sněmovny pro digitální záležitosti, média a sport (DCMS) vypracoval za posledních osmnáct měsíců analýzu fake news a zneužívání dat a "temných reklam" při volbách, která je rozsáhlou, informovanou a systematickou kritikou, vypracovanou s plnou autoritou parlamentu. Verdikt zprávy je zatracující: Facebook selhal. "Zamlžoval", odmítal vyšetřovat, jak jeho platformu zneužívala ruská vláda, dokud jej k tomu nedonutily výbory amerického Senátu, a jak na to poukazuje nejkritičtější oddíl parlamentní analýzy, Facebook napomáhal a prohluboval vyvolávání rasové nenávisti v Barmě. Dokonce i technický ředitel Facebooku, Mike Schroepfer, charakterizoval tento dopad jako "strašlivý".

Doporučení britského parlamentního výboru:

Polsko zasáhne vlna veder a bouřek

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Větší část polského území může očekávat silné bouřky. Meteorologická varování byla vydána pro tucet provincií s ohledem na vedra a bouřky, které zasáhnou zemi v pondělí a úterý.

Přečetli jsme:

Seníky se vyprazdňují, není čím krmit. Zemědělci zvažují, že kvůli suchu začnou porážet dojnice

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Sucho působí problémy zemědělcům, někteří již nemají dostatek krmiva pro dobytek. Nejvíce postižené oblasti jsou Mostecko a Teplicko. Článek Podle ředitelky Okresní agrární komory Most Ludmily Holadové spadlo v oblasti za poslední dva měsíce jen několik desítek milimetrů srážek. „Pastviny, to je teď hnědá zem, neroste tam nic. Vozí se krmení, ale jde o krmení z první seče, což měla být zásoba na příští rok. Když se zkrmí, tak bude konec,” uvedla Holadová.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21093