Nenávist vůči novinářům v ČR a na Slovensku výrazně stoupla. Obě země se drasticky propadly v indexu světové novinářské svobody

25. 4. 2018

čas čtení 4 minutyNejsilněji se v indexu novinářské svobody propadla Malta (o 18 míst na 65. místo), Česká republika (o 11 míst na 34. místo), Srbsko (o 10 míst na 76. místo) a Slovensko (o 10 míst na 27. místo). "Propad České republiky a Slovenska je neobyčejně výrazný," upozorňuje mediální ředitel organizace Human Rights Watch v Bruselu Andrew StroehleinIndex světové svobody tisku za rok 2018, který vypracovává globální organizace Reporters without borders (RSF) zaznamenal drastický vzrůst nenávisti vůči novinářům v České republice a na Slovensku. Česká republika se v indexu světové svobody tisku propadla z 11. na 34. místo. Analýza RSF zaznamenává, že se prezident Miloš Zeman dostavil na tiskovou konferenci s maketou samopalu s nápisem "Na novináře". Slovensko se propadlo z 10. na 27. místo. Slovenský premiér Robert FIco nazval novináře "špinavé protislovenské prostitutky" a "idiotské hyeny". V únoru 2018 byl na Slovensku ve svém bytě zastřelen slovenský reportér Ján Kuciak, pouhé čtyři měsíce poté, co byla usmrcena na Maltě investigativní novinářka Daphe Caruana Galizia (Malta se propadla o 18 míst na 65. místo).

Rozhovor Britských listů 161.

Kdy bude mít konečně ČR vládu s mandátem parlamentu?

20. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


Neměl by, podobně jako by tomu bylo ve všech ostatních evropských zemích, být stále ještě premiérem Bohuslav Sobotka? Rozhoduje se v ČR o důležitých otázkách nikoliv podle merita věci, ale podle kmenové loajality? A kdy bude mít konečně ČR vládu s parlamentním mandátem? Jan Čulík hovoří s politologem Jiřím Pehem o stavu politiky v dnešní České republice. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. dubna 2018.

Jak Izrael získal podporu Syřanů

25. 4. 2018

čas čtení 2 minuty

V populární zpravodajské skupině na Facebooku nedávno syrský aktivista sdílel video Ahid Tamimiové, palestinské dívky vězněné za facku izraelskému vojákovi. Po celém světě se Tamimiová stala symbolem palestinského odporu vůči izraelské okupaci. Ale když aktivista sdílel video Amnesty International ohledně izraelské politiky zadržování dětí a zejména Tamimiové, většina členů skupiny - všichni Syřané - reagovali nevraživě, upozorňuje Elizabeth Tsurkovová v levicovém listě Forward.

Prezidentský iluzionismus: Zeman ví lépe než Stropnický, co chce Stropnický

25. 4. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Prezident Miloš Zeman řekl včera televizi Nova, že ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický údajně chce ve vládě skončit a stát se velvyslancem v blíže neurčené zemi. Stropnický následně Zemanovo vyjádření neuznal za hodno komentáře ZDE. Hlava státu tak dosáhla nové jasnovidecké mety: Zatímco až dosud se věnovala zejména výkladu ústavy založenému na poněkud odvážném předpokladu, že základnímu dokumentu rozumí mnohem lépe než jeho autoři, nyní navíc dává na vědomí, že ministru Stropnickému údajně vlezla do hlavy - neboť jedině tak by dokázala zjistit jeho úmysly, aniž s ním osobně hovořila.

Předák německých muslimů: Antisemitismus je hřích

25. 4. 2018

čas čtení 2 minuty

Předseda Centrální rady muslimů v Německu prohlásil, že antisemitismus je hříšný a je třeba se s ním vypořádat. Jeho vyjádření přišlo poté, co kancléřka Merkelová vyjádřila obavu kvůli "novému fenoménu" v podobě protižidovského sentimentu.

ČR zřejmě přijde o dotace z Bruselu: Povede to k posílení touhy Čechů odejít z EU?

24. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

Angela Merkelová a Emmanuel Macron podporují názor, že by finanční dotace z Bruselu měly plynout do těch zemí a regionů, které přijaly velké množství uprchlíků, tedy do Německa a do Švédska.

 
Brusel plánuje přesunout desítky miliard eur dotací, které dosud poskytoval z Fondu soudržnosti středovýchodní Evropě, a odebrat je Polsku, Maďarsku a České republice. Tyto eurodotace napříště poplynou nikoliv do střední Evropy, ale do zemí tvrdě postižených finanční krizí, jako je Španělsko a Řecko.

Tyto reformy mají být kontroverzní součástí návrhu rozpočtu Evropské komise pro léta 2021-27. Představují dramatickou restrukturalizaci "strategie soudržnosti" v hodnotě 350 miliard eur, jejímž cílem je podporovat ekonomicky méně rozvinuté části Evropské unie.

Brusel chce ukončit praxi, v jejímž rámci se dotace soudržnosti rozdělují téměř výlučně na základě HDP na jednoho obyvatele, a nahradit toto kritérium daleko širšími měřítky, obsahujícími všechno, od nezaměstnanosti mladistvých, přes vzdělávání, životní prostředí, až po migraci a inovace.

Libeňský most: Diskutovat, to umíme...

25. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


Britský regulační orgán zkritizoval deník Times pro článek o adopci dívky do muslimské rodiny

25. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

Článek v deníku Times z 28. srpna 2017Rozhodnutí tiskového regulačního orgánu Independent Press Standards Organisation (IPSO) bylo zveřejněno ve středu na titulní straně deníku Times.

Loni v srpnu napsal deník Times, že "bělošské křesťanské dítě" je ztraumatizováno tím, že bylo umístěno pro adopci ve dvou muslimských rodinách v londýnské čtvrti Tower Hamlets. Ukázalo se ale, že je článek zkreslený, protože babička této dívky byla sama muslimka  a nemluvila anglicky.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Mezitím v Absurdistánu 66:

Strana PiS trestá neposlušné soudce; jak se v Polsku asfaltují ulice a "Stačí nekrást", tvrdí Beata Szydło

24. 4. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Jak se v Polsku asfaltují ulice

Pokud byl někdo zvědavý, k jakému účelu byla "reforma soudnictví", kterou provádí strana Právo a spravedlnost, už to začíná být jasné: Soudci musejí vydávat takové verdikty, které budou v souladu s tím, co chce strana Právo a spravedlnost, zákon je podružný. Začínají se objevovat příklady soudců, kteří jsou šikanováni za to, že vydali rozsudky, které neplní očekávání vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Podívejme se na případ Mariusze Kamińského. Ten zastával během předchozí vlády strany Právo a spravedlnost funkci šéfa protikorupčního úřadu a v roce 2015 byl shledán vinným ze zneužívání moci  - použil různé protizákonné provokace proti politickým nepřátelům strany PiS. Prvoinstančním soudem byl odsouzen na tři roky do vězení  a pak ho prezident Duda okamžitě omilostnil - protizákonně, protože prezident nemůže omilostnit někoho, pokud neproběhla veškerá odvolání.

Aktivisté na výraz solidarity s uprchlíky protestovali v Alpách

25. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

Zhruba stovka aktivistů se 22. dubna přidala k migrantům na cestě překračující hranici z Itálie do Francie. Došlo k tomu den poté, co okrajová ultrapravicová skupina ve stejné oblasti zorganizovala protiimigrantský protest. Aktivisté pochodující s migranty tvrdí, že chtěli odsoudit selhání francouzské policie, která nezasáhla proti ultrapravici.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Česká média bagatelizují tragédii, která doprovázela vznik Izraele

24. 4. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Dlouhodobě upozorňuji na mělkost debaty o izraelské okupaci palestinských teritorií (jíž se poněkud eufemisticky říká izraelsko-palestinský konflikt) v české společnosti. Tento prapodivný trend potvrzuje série nedávno publikovaných textů věnovaných oslavám 70. výročí vzniku Izraele, aniž by se jejich autoři adekvátně rozepsali o palestinské tragédii, jež zrod Izraele doprovázela. Navíc tato tragédie, zejména ve světle aktuálních dramatických událostí v Pásmu Gazy, zdaleka neskončila.

Ruská válka proti internetu a její "vedlejší škody"

25. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Přátelé i cizinci mi řekli, že se nemohou podívat do jízdního řádu nebo koupit jízdenky na vlak, upozorňuje Táňa Lokšina. Někteří ztratili přístup ke svým Google diskům a nemohou se dostat k seznamu kontaktů. Hudební playlisty a hry v iPhonech přestaly fungovat. Některé online platby nelze uskutečnit. Některé pojišťovací produkty nelze zakoupit. Některé banky dokonce zažívají problémy s bankomaty. Populární obchody s potravinami nemohou zpracovat platební karty. Děti si stěžují, že nemohou zpracovat domácí úkoly, protože zdroje online zmiňované učiteli jsou nedostupné. Rodiče se nemohou dostat na stránky některých škol a školek.

Celý text v angličtině: ZDE

"Levice" Syřany kolektivně odepsala, ale požaduje podporu extrémistů z SDF/PKK

25. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


  Zatímco americká "levice" Syřany kolektivně odepsala, výzva podepsaná jejich čelnými představiteli včetně Noama Chomského požaduje pokračování americké vojenské podpory pro kurdskou organizací PKK ovládané jednotky SDF. Tito lidé srovnávají útok na kurdskou enklávu Afrin (cca tříměsíční operace syrské opozice a turecké armády v ruské vlivové zóně, řádově stovky zabitých, z toho zlomek civilistů) se zločiny Asadova režimu.

Dopis ukazuje islamofobii čelných představitelů americké "levice" v celé její nahotě, zatímco "sekulární" fanatismus kurdských teroristů je považován přinejmenším za neškodný.

Finský experiment s nepodmíněným příjmem končí. Vláda projekt místo plánovaného rozšíření náhle zastavila a zpřísnila čerpání dávek

25. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Není přitom zřejmé, zdali se program vysloveně neosvědčil, nebo finská vláda jen přijala vyčkávací taktiku. Zástupci agentury Kela, která je obdobou české správy sociálního zabezpečení a která experiment pro finskou vládu zajišťovala, se však do médií vyjadřují skepticky. "Vláda v současnosti činí změny, které náš systém posouvají pryč od základního příjmu," řekl švédskému listu Svenska Dagbladet Miska Simanainen, výzkumník agentury Kela. Finsko například v prosinci loňského roku podmínilo pobírání sociálních dávek tím, že zájemci musí odpracovat alespoň 18 hodin během tří měsíců.

Závěry z celého experimentu budou k dispozici až po oficiálním ukončení programu, finské koketování se systémem automatických "peněz na ruku" však alespoň prozatím končí.

Celý text: ZDE

27112

Přečetli jsme:

Nepodceňujte komunisty. Jako Gottwalda, kterému se za první republiky v parlamentu smáli

25. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Řeknete, že komunisté už dávno ztratili své mocné kouzlo: že Evropa není rozdělena, že komunisté v naší zemi nevládnou, spíš živoří. Ale v podobné situaci byli i v době, kdy Gottwald tak překvapivě upřímně hovořil o kroucení krkem. Časy i slova se prostě mění, ale mění se s nimi i chutě?

 

Celý text: ZDE

Australští domorodci houfně vymírají na zanedbaný virus HLTV-1, neexistuje lék

24. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaDomorodé komunity v centrální Austrálii jsou devastovány virem HLTV-1, který se šíří pohlavním stykem, krevními transfuzemi a kojením. Vyvolává rychlou a smrtící formu leukémie. Někteří lidé umírají několik týdnů po diagnóze.  HLTV-1 také způsobuje zánět míchy, což vede k ochromení tělesných orgánů. V pěti komunitách kolem Alice Springs bylo tímto virem infikováno 45 procent domorodců, což je tisíckrát vyšší míra infikovanosti než u nedomorodých Australanů.

Vědci zjišťují, že virus HLTV-1 je daleko rozšířenější v centrální a ústřední Austrálii, než se myslelo.

Na světě je tímto virem postiženo asi 20 milionů lidí. Patří k nejchudším lidem na této planetě. V Evropě se tento virus nachází v Rumunsku.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Facebook si s námi hraje jako kočka s myší

24. 4. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 11 minut

 
Už zas pomíjíme podstatné věci. Pokud z Facebooku někdo vytáhl informace, které neměl, je to nepěkné, ale dá se to dá napravit. Pokud Facebook sbírá příliš mnoho dat, dá se to napravit taky - bude sbírat méně. A pokud uživatel nemá dnes moc kontrolu nad tím, co se o něm sbírá, tak ji (i třeba díky GDPR) získá.

Jenomže to je jako vyměnit starého generálního tajemníka ÚV KSČ za mladého a zachovat přitom vedoucí úlohu strany. Líp se na to kouká, problém zůstává.

ČR byla v nynějším rozpočtovém období pátým největším příjemcem dotací z EU

24. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

 Evropská unie se připravuje na jednu ze svých největších bitev - bitvu o rozpočet na léta 2021-2027. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger bude prezentovat svůj návrh na tato léta dne 2. května a předpokládá, že rozpočet bude schválen před  volbami do evropského parlamentu r. 2019.

Hlavním problémem je to, že některé země dostávaly z rozpočtu EU více, než do něho vydávaly. V níže uvedeném grafu to jsou země označené modrou barvou

V tomto článku na serveru Politico naleznete další podrobnosti o tom, co dostal v Evropské unii v dosavadním rozpočtovém období kdo.

 

Fašistická Británie: Polákovi, který utekl do Británie před Hitlerem a dlouhá léta sloužil v britské armádě, bylo odmítnuto britské občanství

24. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Nový imigrační skandál? Vynořuje se tolik případů, kdy britské úřady způsobily utrpení lidem, které většina Britů by nepovažovala za "zlovolné cizácké parazity, snažící se zneužít naše sociální dávky"...

Dědečkovi, který uprchl před Hitlerem, žije v Británii 67 let a sloužil v britské armádě, bylo odepřeno britské občanství.

Evropská unie zavede přísnou regulaci proti zneužívání dat počítačovými firmami

24. 4. 2018

čas čtení 1 minutaPokud technologické firmy rychle nezavedou strategie proti šíření fake news a proti zneužívání osobních dat tak, jak to činila firma Cambridge Analytica, Evropská unie proti nim zavede před evropskými volbami v roce 2019 přísnou regulaci, varoval bezpečnostní komisař EU Julian King. Zdůraznil, že na ochranu nadcházejících voleb musejí být zavedena "krátkodobá, konkrétní opatření" proti manipulaci voličů na sociálních sítích. Skandál spojený s firmou Cambridge Analytica ukázal, jak naléhavá je tato otázka.

Firmy, podnikající na sociálních sítích, budou muset podepsat dobrovolný soubor regulačních předpisů, aby nemohly být sociální sítě "zneužívány k šíření falešných informací". Platformy na sociálních sítích musejí být změněny tak, aby uživatelé věděli, zda jim platforma nabízí reklamu nebo informaci. Politická reklama by měla být doplněna informací, kdo za ni zaplatil.

Ve čtvrtek k tomu vydá Evropská unie strategický dokument.

Požaduje v něm mimo jiné o obrovské rozšíření vyučování mediální gramotnosti ve školách a intenzivnější spolupráci mezi organizátory. Avšak bezpečnostní komisař EU požaduje urgentní akce "k posílení transparentnosti, vystopovatelnosti a zodpovědnosti platforem, aniž bychom spadli do pasti cenzury."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Studenti se rozhodli pohnat britské univerzity k soudu

24. 4. 2018

čas čtení 1 minutaVíce než 1000 studentů z institucí jako Oxford, Cambridge, Bristol a Manchester, se rozhodli žalovat britské univerzity za 14 ztracených dní výuky, k nimž došlo v letošním jarním semestru, protože univerzitní profesoři stávkovali v reakci na to, že se jim vedení univerzit pokusilo drasticky omezit jejich soukromé důchodové zabezpečení. Žaloba může znamenat, že univerzity budou muset studentům vyplatit mnohamilionové odškodné.

Studenti v Anglii v současnosti musejí platit za vysokoškolské studium roční školné v horentní výši 9250 liber (270 000 Kč) ročně, postgraduální studenti i ve Skotsku platí za své studium. Zahraniční studenti platí za studium v Británii často ještě mnohokrát víc než angličtí studenti. Čtrnáct dní ztracené výuky letos na jaře pro ně znamená vážné ztráty, argumentují studenti a požadují odškodné.

Jakmile jednou proměníte vysoké školy v mlýnek na peníze a finance dominují všemu, jak britský příklad dokazuje, je to cesta do pekla, poznamenává Jan Čulík. Mimo jiné i proto, že podřídit univerzitní výuku a výzkum ekonomické poptávce znamená podřídit veškerý univerzitní provoz nejnižšímu společnému jmenovateli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V Torontu vjel automobil do chodců: deset mrtvých

24. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace:


Útočník Alex Minassian (25) byl zatčen torontskou policií  poté, co utekl ze scény.

Incident nemá žádné spojitosti s bezpečností státu, konstatoval kanadský ministr. Motivace útoku je nejasná.
 
 

Deset lidí bylo usmrceno a 15 zraněno poté, co dodávka v Torontu projela davem chodců. Incident byl zřejmě úmyslný. Dodávka jezdila mezi vozovkou a chodníkem na vzdálenost téměř tří kilometrů.

Zatčen byl pětadvacetiletý Alex Minassian z nedalekého města Richmond Hill. Je to student, který studoval počítačovou vědu na jedné vysoké škole v Torontě.

Činitelé se odmítli vyjádřit k motivaci útoku, ale konstatovali, že útočník není hrozbou bezpečnosti státu. Na otázku, zda mohla existovat nějaká vazba na terorismus, uvedl mluvčí torontské policie, že "nevylučuje nic" a že vyšetřování bude ještě velmi složité.

Devět lidí bylo usmrceno a nejméně 16 zraněno, někteří z nich vážně, když vjel na severním předměstí Toronta nákladní automobil do chodců na chodníku. Dodávka jela po chodníku a srážela různé chodce. Řidič uprchl, ale pak byl policií zatčen. "Zastřelte mě, mám v kapse zbraň", řekl policii. "Zastřelte mě do hlavy." Muž byl zatčen bez střelby.

Policie oznámila, že půjde o složité vyšetřování. Víc informací o incidentu a jeho motivaci není zatím k dispozici.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Evropská cyklotrasa v délce 3500 km, přes 10 zemí EU

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Bohužel zatím nikoliv přes Česko. Avšak připravuje se v EU 14 dalších dálkových cyklotras přes celou Evropskou unii. Radní na Praze 1 mezitím zakázali ve své městské části jízdu na kole a dávají přednost automobilům. 


Zatímco pražští radní zakazují jízdu na kole v Praze 1 a nechávají obyvatelstvo dusit zplodinami z front automobilů trvale blokujících pražská nábřeží, skotské město Glasgow investuje 6,5 milionu liber do vybudování tříkilometrové cyklotrasy z jižní části města do jeho podnikatelského centra.Zeman na sjezdu KSČ(M):

Časy se mění. Lidé nikoliv

23. 4. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Bývaly doby, kdy se Miloš Zeman prezentoval zásadně jako oběť starého režimu. Dokonce i žena Ivana se pokoušela představit otce, notorického alkoholika a sebevraha, coby statečného bojovníka s komunisty.

To se samozřejmě odehrálo dávno předtím, než Zeman zavítal na komunistický sjezd a umetal osobně cestičku k podpoře vlády trestně stíhaného premiéra hlasy archivních bolševiků.

Státotvornost vyžaduje oběti

23. 4. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nejprve jsme díky různým únikům do médii byli přesvědčováni o tom, jak neodolatelnou nabídku dostali socialisté od ANO. Okořeněnou zvolením kandidáta ANO do čela Stálé komise na kontrolu činnosti GIBS. Hlasování o této nabídce ve vedení ČSSD bylo těsné, ale přece jen otevřelo půdu pro jednání, a to navzdory mnohokrát osvědčené sněmovní koalici ANO-SPD-KSČM.

V Maďarsku se o víkendu opět konaly obří demonstrace proti Orbánovi

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Demonstrace protestovaly proti Orbánově ovládání většiny maďarských médií. Jenže - neměli tito lidé raději proti Orbánovi hlasovat při nedávných volbách?Z evropských zemí je v popředí zájmu ruských dezinformátorů Francie

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

  Největší podíl negativních zpráv ze všech evropských zemí, celkem 17 %, se v ruské televizi týká Francie. Na druhém místě se umisťuje Německo (12 %) a Británie (10 %). Evropa je představována coby rozpadající se, nebezpečné místo zaplavené protesty, terorismem a uprchlíky.

 


Britská vláda věděla po mnoho let, že ničí životy lidem z Karibiku

23. 4. 2018

čas čtení 1 minutaPoslanec David Lammy:
Děsivé. Další dva životy zničené. Desmond neviděl svou dceru 16 let, poté, co se vrátil na Jamajku na pohřeb svého otce. Jeho bratr Trevor skončil jako žebrák na ulici. Jeho poslanec si stěžoval ministrovi, který tuto nespravedlnost ignoroval:
 Z dopisu od náměstka ministryně vnitra z roku 2016 vyplývá, že britská vláda věděla po dlouhé roky o dopadu své politické strategie "nepřátelského prostředí vůči migrantům" na generaci z Karibiku a z Indie, která byla do Británie zvána od čtyřicátých do sedmdesátých let minulého století.

Macron: Před Putinem nesmíte vypadat slabí

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

V předvečer návštěvy v USA francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl interview americké televizi Fox News. V něm kromě jiného hovořil o svém vztahu k ruské politice a prezidentovi.

Skotská vláda řeší problém bezdomovců na ulici rozdáváním peněz v hotovosti

23. 4. 2018

čas čtení 3 minuty


Sociální pracovníci, kteří řeší problém bezdomovců, přespávajících na ulicích ve skotských městech, mají nyní pravomoc jim na místě  v hotovosti vyplácet finanční pomoc ve výši až 200 liber (6000  Kč). Tyto peníze poskytuje skotská vláda pro sociální pracovníky pro řešení těžce řešitelných případů bezdomovců, kteří odmítají reagovat na nabízenou sociální pomoc a odebrat se do útulku.

Sociální pracovníci jim nyní mohou poskytnout na místě peníze v hotovosti, aby si bezdomovci zakoupili šatstvo, opatřili kopie ztracených dokumentů anebo si najali místnost v blízkém hotelu. Účelem je vytvořit důvěru mezi bezdomovci a sociálními službami.

Přečetli jsme:

Konec dubna v zemi zvané Česko

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Ovšem, že prezident cestuje na sjezd KSČ, kde přítomné žertovně osloví prezidentským, nám tak milým, soudruzi a soudružky, je vrcholem morální bídy, v níž jsme se ocitli. Můj národe (odolal jsem pokušení napsat:ty nádore!), je tohle opravdu tvoje volba? Není na čase vyšetřit zdravotní stav lidí, kteří nám mají vládnout a nejsou půl roku schopni pro tuto práci vyprodukovat něco, co přežije? Není to už neschopnost daná úpadkem kognitivních funkcí? Pročpak pan prezident odvolal soudní při, kde by mu nezbylo, než ukázat lékařské zprávy? Kde už je, sakra, nějaký politik, který bude umět artikulovat obavy z toho, kam nás tahle parta žene a též alternativu přijatelnou i pro ty, kteří se teď nechávají vést komunisty a členy SČSP?


Celý text: ZDE

Anton Šechovcov: Fašisté a "antiimperialisté" zakládají "Querfront" ve Vídni

23. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

  Na aktuální vídeňský pokus znovu založit "Querfront" (historický a nověji neonacistický termín pro antidemokratické spojení ultralevice s ultrapravicí) upozorňuje expert na vazby Putinova Ruska se západní ultrapravicí Anton Šechovcov: "Fašisté a antiimperialisté se scházejí, aby z odstupu olizovali Putinovy a Asadovy krví nasáklé boty. A víte co? Už se ani nestydí nazývat se "Querfront"."

 


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ
21391