Saúdská Arábie bombardovala nemocnici v Jemenu

16. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Usmrtila nejméně šest osob a třináct zranila

Jemenská televize ukázala zkázu. Podle mezinárodního práva je zakázáno útočit na nemocnice. Avšak v Jemenu a v Sýrii jsou bombardovány pořád. Svědek v této nemocnici uvedl, že bylo nemožné evakuovat raněné, protože se obávali dalšího útoku od bombardovacích letadel, zjevně ze Saúdské Arábie, která kroužila nad hlavou.

V sobotu zasáhl podobný nálet školu. Usmrceno bylo nejméně deset dětí a jednadvacet jich bylo zraněno. Všechny děti byly mladší patnácti let.

Nejde jen o to, že takové útoky jsou kruté, ale také to vytváří nepřátelé z lidí, kteří by se jinak nepřidali na ani jednu válčící stranu.

Otec: "Tohle je zločin. Můj syn je mrtvý. Je nyní u Pánaboha. Teď pojedeme na frontu a pomstíme se za syna."

Jak děsivá je rychlá cesta do nemocnice, aniž by ranění věděli, jestli tam nebudou znovu bombardováni. Škola, zasažená v sobotu, i nemocnice, zasažená v pondělí, jsou podporovány organizací Lékaři bez hranic. Pro charitativní organizace je stále obtížnější poskytovat za takových podmínek pomoc.

Jamie McGoldrick, humanitární koordinátor OSN: Bohužel to není poprvé, co se civilní obyvatelstvo stalo terčem útoku. Tyto instituce jsou výslovně chráněny podle mezinárodního humanitárního práva.

Bojovníci, loajální svržené jemenské vládě, bojují na zemi. Podporují je saúdské letecké údery. Bojují proti vzbouřencům známým jako Hutsi. Dva a půl milionu Jemenců bylo vyhnáno ze svých domovů. Mnozí žijí v uprchlických táborech.

Proč jsou nesmysly vydávané v českých médiích tak efektivní: Manipulují lidi iracionálním strachem

15. 8. 2016

čas čtení 4 minutyScott Adams

Velmi zajímavě hovořil v pořadu The World this Weekend rozhlasu BBC Scott Adams, tvůrce mezinárodně známého komiksu Dilbert. Upozornil, že v současnosti existuje už velmi rozvinutá věda o přesvědčování lidí a ta učí, že nejefektivně lidi přesvědčíte, když je zahltíte iracionálním strachem. Scott Adams o tom hovořil v souvislosti s americkou prezidentskou kampaní, avšak jeho myšlenky jsou nesmírně relevantní i pro českou politickou scénu. Chcete-li přesvědčovat, je zbytečné předkládat lidem fakta a racionální argumenty. Jsou pro ně nudné, protože jim nerozumějí. Chcete-li přesvědčovat, musíte v nich vyvolávat nesmyslný, iracionální strach. To dělají velmi úspěšně Miloš Zeman a zejména Parlamentní listy. (V ČR se při vyvolávání strachu ještě také velmi efektivně a velmi úspěšně využívá hluboce zakořeněného rasismu a xenofobie v české společnosti. Že je to všechno nesmysl, to nevadí.) Scott Adams:

Rozhovor Britských listů 70:

"Češi jsou kulturně nadřazeni nad hloupými Američany"

12. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

S Josefem Švédou, analytikem českých kulturních mýtů, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík o rozdílech v životě a práci západních a českých univerzit a o jeho nové knize o tom, jak si Češi od devatenáctého století až do současnosti představovali a představují Spojené státy. Knihu Josefa Švédy, o níž je řeč, Země zaslíbená, země zlořečená, najdete na serveru Kosmas.cz ZDE. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12 srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Turecko: Dejte nám bezvízový styk s EU, nebo vám pošleme uprchlíky

15. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Pokud Evropská unie neumožní do října tureckým občanům bezvízové cestování na své území, dohoda EU-Turecko o bránění uprchlíků v cestě do Evropy bude zrušena, řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v německém bulvárním deníku Bild.

"Nechci hovořit o nejhorším možném scénáři, rozhovory s EU pokračují, ale je jasné, že buď budeme plnit všechny smlouvy, anebo všechny plnit přestaneme."

Evropská unie protestuje proti nedemokratickému tureckému "protiteroristickému" zákonu a proti drsnému potlačování velké části obyvatelstva po nedávném pokusu o puč.

Turecko chce zavést trest smrti, prý si to "přejí velké počty obyvatelstva". To by znamenalo, že by veškeré vyjednávání o možném členství Turecka v EU rázem skončilo.

Cavusoglu popřel, že se Turecko chystá odejít z NATO. "Je ale jasné, že musíme spolupracovat i s jinými partnery při koupi a prodeji zbrojních systémů, protože některé členské země NATO nám nechtějí povolit například prodávat systémy protiletecké obrany anebo vyměňovat si s námi informace."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Za vzestupem radikálního islamismu stojí západní politika

15. 8. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minutPhoto Credit: torbakhopper via Compfight cc

Mnohokrát se v našich končinách setkáváme s názorem, že teroristické útoky páchané muslimy vycházejí ze samotného islámu. Nechceme přijímat uprchlíky a bráníme se migraci, neboť my zde v Evropě prý máme čisté svědomí: Nikomu jsme nic neudělali, nepodíleli jsme se na rozvratu blízkovýchodních států, za vše mohou Spojené státy, a tudíž jsme z obliga. Nepříliš zevrubný historický exkurz ale ukazuje, že jde o účelovou lež, jež má obhájit maně tutlaný rasismus těch, z nichž se jako mávnutím kouzelného proutku stali neústupní obránci „západních hodnot“.

Dětští uprchlíci v Calais jsou dál bez pomoci v důsledku ostudných odkladů britského ministerstva vnitra

15. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Stovky dětských uprchlíků dále zůstávají bez pomoci v táborech v Calais, v důsledku odkladů britského ministerstva vnitra, navzdory tomu, že mají právní nárok na to být sjednoceny se svými příbuznými žijícími v Británii, napsala labouristická poslankyně Yvette Cooper nové konzervativní ministryni vnitra Amber Rudd.

Pouhých 40 uprchlických dětí dostalo zatím povolení přijet do Británie k svým příbuzným podle dublinského předpisu EU, přestože charitativní organizace identifikovaly více než 200 dětí čekajících v táborech.

Britské ministerstvo vnitra dostalo minulý měsíc informace o 110 dětech, které jsou stále ještě v Calais, které mají podle dublinského předpisu právo na vstup do Británie. Britské ministerstvo vnitra nehnulo prstem.

K odchodu Británie z EU zřejmě nedojde až do roku 2019 - Británie na to nemá experty

15. 8. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

"Nevědí ani, na co se mají ptát a o čem vyjednávat"

Británie zřejmě oddálí aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z Evropské unie až na druhou polovinu roku 2017, protože britská vláda naprosto není připravena na vyjednávání o brexitu a nemá na to ani experty. Britská vláda netuší ani, na co se má evropských partnerů ptát a o čem vyjednávat. Bude muset najmout 1200 právních odborníků na přípravu brexitu. Míra naivity stoupenců brexitu se projevila v minulých dnech například tvrzením jednoho z nových tří ministrů pro brexit, Davida Davise, že Británie bude moci vyjednat jednotlivé obchodní smlouvy s jednotlivými členskými zeměmi EU. Jiný z trojice nově jmenovaných výtečníků ministry, korupcí proslulý Liam Fox, zase tvrdil, že před vyjednáním nových smluv bude moci Británie obchodovat s členskými zeměmi EU na základě podmínek Světové obchodní organizace. Netušil, že by to znamenalo tarify 10 až 20 procent. Kromě toho netušil ani, že Británie není členem Světové obchodní organizace a musela by nejprve vyjednat svůj vstup do ní.

Muslimové v Americe protestují po vraždách v New Yorku proti Trumpově islamofobii

14. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

"Žijeme v éře, kdy lidé, kteří kandidují na nejvyšší úřad v zemi, šíří nenávist vůči muslimům."

Muslimští předáci v USA zaútočili po vraždě dvou muslimů v New Yorku na Donalda Trumpa a jeho rétoriku.

"Pro ty osoby ve vedení jako pan Trump a pan Giuliani, a další členové institucí, které kreslí islám a muslimy jako nepřátele, toto je důsledek jejich zlovolnosti."

Islámští představitelé v USA obvinili Donalda Trumpa ze smrti dvou muslimů, zavražděných v sobotu v New Yorku. Duchovní Maulama Akonjee a Thara Uddin byli zastřeleni za bílého dne, poté, co skončili své odpolední modlitby.

Někteří muslimové obvinili Trumpovu "protimuslimskou rétoriku" z těchto vražd a z vzrůstu islamofobie.

"Žijeme v éře, kdy lidé, kteří kandidují do nejvyššího úřadu v této zemi a kteří se potenciálně mohou stát nejmocnějšími lidmi na světě šíří nenávist vůči muslimům dokonce i ve své vlastní zemi. I proti občanům své vlastní země."

"Prezidentští kandidáti užívají protimuslimské rétoriky pro své vlastní politické cíle."

Policie uvádí, že dosud nebyl zjištěn žádný motiv.

Syřané nadšeně oslavovali vyhnání Islámského státu z města Menbidž

14. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Muži si oholili vousy, ženy pálily burky a muži a ženy otevřeně kouřili na ulicích. To byly scény v syrském městě Manbidž, odkud byl po dvou letech brutální vlády vyhnán Islámský stát. Město Menbidž dobyli kurdští a arabští bojovníci, podporovaní Spojenými státy, a zároveň osvobodili dva tisíce místních civilistů, které Islámský stát zajal jako lidské štíty.

Zajímavost: Videoreportáže zpravodajství britské kulturní komerční televize Channel Four News, které zde občas zveřejňujeme, zhlédne v současnosti na Facebooku 200 milionů individuálních uživatelů každý měsíc. Připojte se k tomuto celosvětově sdílenému diskursu...

Televizní verze reportáže:

Jiná verze této reportáže pro mobilní telefony, kterou od soboty zhlédl už téměř milion lidí:

Nikáb neskrývá nadšení a úlevu na tváři této ženy. Objímá jednoho ze svých záchranců, kurdského bojovníka. Po mnoha týdnech, kdy ona a mnoho dalších byli zadržováni Islámským státem jako rukojmí, jsou nyní svobodní.

Jásali na ulicích, protože už nebyli lidskými štíty. Američany podporované syrské demokratické jednotky uvádějí, že nyní dobyli celé město Menbidž na severu Sýrie. A jasný důkaz, že útlak skončil, byl v tom, že si lidé na ulici veřejně odstraňovali povinné vousy. A tato žena, která na ulici pálila svou černou burku.

Multikulturalismus a právo

14. 8. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Sečtělému liberálnímu křesťanovi může být kulturně mnohem bližší sečtělý liberální muslim než negramotný křesťanský fundamentalista.

Zase jsem si jednou všiml debaty o tzv. multikulturalismu, tentokrát se týkala právních norem: je existence jednotného práva, platného pro všechny, v rozporu s představou existence mnoha kultur uvnitř tohoto práva? Problém je pro mne už se slovem „kultura“?

Mám jakožto rodilý Čech stejnou kulturu jako všichni rodilí Češi? Má právo sjednocovat kulturní zvyklosti, tedy to zda slavíme Vánoce, nebo slunovrat, zda posloucháme Beethovena, nebo metal, zda jsme ve skautu, nebo v motorkářském gangu, zda nosíme tepláky, nebo oblek? V moderním právním státě máme možnost si zvolit různé životní styly, různě kulturní vzorce, různá náboženství, a všechno je to promíchané.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

V New Yorku byl zastřelen muslimský duchovní

14. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Muslimský duchovní Maulama Akonje a druhý muž byli zastřeleni v sobotu v newyorské čtvrti Queens, když kráčeli domů z odpoledních modliteb v mešitě. Oba muži byli zastřeleni zblízkosti do hlavy poté, co vyšli z mešity ve čtvrti Ozone Park. Oba na sobě měli náboženské hábity.

Motiv obou vražd není znám.

Z videozáznamu vyplývá, že k oběma mužům se zezadu přiblížil muž v tričku a krátkých kalhotách, zastřelil je a uprchl se zbraní stále ještě v ruce.

I sedmileté děti jsou terčem sexuálních útoků v oficiálních řeckých táborech pro uprchlíky

13. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Děti ve věku pouhých sedmi let jsou obětí sexuálního znásilňování v oficiálních evropských táborech pro uprchlíky. Některé tábory jsou tak nebezpečné, že se děti po setmění neodváží vyjít ze stanu.

Charitativní organizace a organizace hájící lidská práva upozorňují, že děti, které uvízly v údajně bezpečných táborech v Řecku, vybudovaných pro řešení evropské migrační krize, a mnohé z nichž mají například právo na azyl v Británii, jsou sexuálně zneužívány.

V jednom táboře na okraji Soluně je riziko znásilnění tak velké, že se ženy nedováží samotné v noci jít na záchod.

Evropská komise tyto tábory finance částkou 71 milionů liber humanitární pomoci pro 57 000 uprchlíků, kteří uvízli v Řecku.

Nejobtížnější situace je situace dětí bez doprovodu dospělých.

Rodiny jsou tak demoralizované, že se snaží vrátit se do bombardované země, odkud uprchly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Megastruktura cizí civilizace ve vesmíru?

12. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Hvězda KIC 8462852, známá také jako Tabbyho hvězda, vzdálená od planety Země téměř 13 000 bilionů kilometrů, projevuje chování, které astronomové nedokáží vysvětlit. Pohasíná totiž a pak znovu nabývá světelné zářivosti. Někteří se domnívají, že jde o obří umělou konstrukci vybudovanou cizí civilizací.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francie: Lidskoprávní organizace se obrátí na soudy, chtějí zvrátit zákaz burkin na plážích v Cannes

12. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Francouzská lidskoprávní organizace a organizace muslimů se vyjádřily, že budou žalovat primátora Cannes za to, že zakázal nošení burkin, tedy "celoplošných" plaveckých oděvů na plážích v tomto francouzském letovisku.

Primátor David Lisnard vydal nařízení, podle něhož "oděv na plážích, který ostentativně projevuje náboženskou příslušnost v době, kdy Francie a kostely jsou nyní terčem teroristických útoků, riskuje, že povede k narušení veřejného pořádku (davy, střety atd.) a tomu je nutno zabránit."

Ženy, které vyjdou na pláž oblečené do burkiny, budou pokutovány částkou 38 euro.

Právníci, lidskoprávní organizace a asociace muslimů odmítly předpis jako protizákonný a absurdní.

V prohlášení uvedl Hervé Lavisse z místní pobočky Francouzské ligy pro lidská práva: "Toto je zneužití zákona a my se obrátíme na soud." Pravicoví politikové musejí zkrotit "své diskriminační nadšení a bránit ducha republiky," dodal.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pirátská strana zřejmě utvoří novou vládu na Islandu

12. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Většina analytiků je přesvědčena, že islandská Pirátská strana, která chce legalizovat drogy a nabídnout azyl Edwardu Snowdenovi, v říjnových předčasných volbách získá 18-20 poslanců.

Volby se budou v říjnu konat na Islandu poté, co v dubnu odstoupil premiér Sigmundur David Gunnlaugsson poté, co se ukázalo prostřednictvím skandálu s Panama Papers, že má v zahraničí investovány miliony.

Volby se zřejmě budou konat 29. října.

Zdrojem podpory Pirátské strany, která vznikla před čtyřmi lety, je odpor islandského obyvatelstva proti zakořeněné protekci v islandské politice a proti beztrestnosti skupinky bohatců.

Koncem června měla Pirátská strana na Islandu podporu 28,3 procent voličů, o čtyři procenta více než její nejbližší soupeř, Gunnlaugssonova konzervativní Strana nezávislosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Děsní muži - v Rusku nikdo nesportuje a všichni kouří

12. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Natalia Radulova na svém blogu srovnala fotografie ruských a amerických mužských celebrit stejného věku. Poukazuje na to, že ruští muži se neobtěžují sportovat, a vypadají hrozně. Ženy v Rusku by měly prý raději být lesbičky, protože v Rusku jsou nejkrásnější ženy na světě, ale nejhnusnější chlapi. (Že by to v Čechách bylo jinak?)

Vyhodil Putin šéfa svého úřadu Ivanova, protože ten zosnoval provokaci na Krymu?

12. 8. 2016

čas čtení 2 minuty


Sergej Borisovič Ivanov

Ruský prezident Putin neočekávaně propustil šéfa prezidentského úřadu Sergeje Ivanova. Ivanov byl jedním z nejbližších Putinových spojenců. Putin v pátek oznámil, že Ivanov odchází "na vlastní žádost". Prohlášení nepřesvědčuje.

Toto k věci řekl v pátek v poledne v britském rozhlase Igor Suťagin z Royal United Services Institute v Británii:

"Sergej Ivanov byl nejbližším spolupracovníkem Vladimíra Putina nesmírně dlouhou dobu. Pracoval s Vladimírem Putinem v tomtéž oddělení leningradské KGB od roku 1975. To je 41 let přátelství a spolupráce. Zadruhé, Sergej Ivanov je generálplukovníkem ruských bezpečnostních služeb a je velmi důležitý z oficiálních důvodů. Byl po Putinovi tajemníkem Rady bezpečnosti Ruské federace. Byl ministrem obrany. Byl prvním náměstkem ruské vlády, když byl Putin prezidentem. A pak i když byl Putin premiérem. A pak po dobu téměř pěti let byl vedoucí silou úřadu prezidenta. Což je defakto vláda Ruské federace.

Odvolání Sergeje Ivanova je velmi vážným překvapením. Pokud nevnímáme určité náznaky z historie. Protože to, co se teď děje, je velmi podobné předchozím vztahům se sousedem Ruska. V současnosti dochází také k provokacím na Krymu. Ty provokace už byly označeny za casus belli Ruska proti Ukrajině. A pokud tyto provokace zorganizoval de facto šéf ruských bezpečnostních služeb Sergej Borisovič Ivanov, šéf Putinova prezidentského úřadu, pokud to zorganizoval on v době, kdy se Putin snaží najít nějaké sblížení se Západem ve snaze vyřešit své problémy, to by bylo zásadní zradou politické linie prezidenta Putina. Putin nenávidí, když se ho kdokoliv snaží donutit, aby udělal nějaké rozhodnutí. O Putinovi se ví, že naprosto nenávidí, když je nucen jednat pod tlakem. Pokud se Ivanov pokusil nátlakem přimět Putina, aby se vydal určitým směrem, to je velmi zásadní administrativní zločin proti Putinovi. Nové Ivanovovo zaměstnání je "mimořádný velvyslanec pro ekologii a dopravu". Víte, když jste řídil všechny bezpečnostní služby a ruskou armádu, a teď řešíte ekologii, v ruské byrokratické kultuře je to naprosté ponížení.

Zdroj v angličtině (od minuty 40) ZDE

Putinův poslední krymský gambit

12. 8. 2016

čas čtení 6 minut


10. srpna ruský prezident Vladimir Putin vstoupil do éteru, aby odsoudil "teroristickou taktiku". Tvrdil, že údajné zabití vojáka a operativce zpravodajské služby FSB "nenecháme jen tak", naznačil ruskou vojenskou reakci a vyzval Spojené státy a Evropskou unii, aby Kyjev přiměly k ústupkům, napsal Adrian Karatnicky.

OSN ostře zkritizovala Bulharsko za kriminalizaci uprchlíků

12. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Zeid Ra'ad al-Hussein, komisař OSN pro lidská práva, obvinil ve čtvrtek Bulharsko, že systematicky porušuje lidská práva kriminalizací uprchlíků.

Oficiální strategie bulharské vlády "vyvolává vážné znepokojení ohledně toho, že Bulharsko nedodržuje mezinárodní právo", varoval Zeid Ra'ad al-Hussein v prohlášení.

Upozornil, že "je zvlášť znepokojující být svědkem toho, jak důležité a vlivné veřejné osobnosti vyjadřují veřejně podporu pro kriminální ozbrojené bojůvky, které drze pořádají hony na uprchlíky na hranici mezi Bulharskem a Tureckem".

Neoliberalismus s válečným apetitem, nebo úsvit fašismu?

12. 8. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Při pohledu na dva kandidáty na úřad amerického prezidenta se soudný člověk téměř neubrání pocitům frustrace a bezmoci nad bědným stavem americké politické scény. Dalo by se říct, že jeden uchazeč o křeslo v Oválné pracovně je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Establishment a jemu konvenující sdělovací prostředky však mají jasno: Donald Trump je jednoduše nevolitelný, zatímco Hillary Clintonová většinu představ o hlavě nejmocnější země světa de facto splňuje.

Volba Donalda Trumpa, který si od některých progresivních komentátorů vysloužil cejch fašisty ZDE, a nutno dodat, že celkem po právu, by pravděpodobně představovala nemilý „upgrade“ stávajícího politického nepořádku ve Spojených státech směrem ještě více doprava. Hon na čarodějnice a hledání obětních beránků mezi lidmi vyznávajícími jistou náboženskou víru a příslušníky neprivilegovaných etnik v kombinaci s protiestablishmentovou rétorikou, mající za cíl uchlácholit nemajetné a dezorientované masy – tak, jak to předvádí Donald Trump - je přece jen úkrok od žádoucího směru.

Británie na námluvách u Putina

12. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Jak dlouho po brexitu zůstane Británie západní mocností? ptá se Anne Applebaum. Bude se muset přátelit s autokratickými režimy, aby přežila:

Boris Johnson: Británie musí normalizovat vztahy s Ruskem

Británie musí po letech nepřátelství normalizovat vztahy s Ruskem, řekl Boris Johnson, nyní britský ministr zahraničí (!) ve čtvrtek telefonicky ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. (Lavrov Johnsona sežere k snídani, pozn. JČ.) "Obě strany vyjádřily naději na normalizaci rusko-britských vztahů a podtrhly touhu zintenzivnit politický dialog," oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Méně známá historie "olympijské války" v roce 2008

12. 8. 2016

čas čtení 2 minuty


20. dubna 2008 ruský letoun MiG-29 sestřelil neozbrojený gruzínský bezpilotní letoun nad Abcházií. Zřejmým cílem této operace bylo zabránit pozorování ruských vojenských příprav na území Abcházie. Jen několik dnů nato Moskva zvýšila počet příslušníků "mírových sil Společenství nezávislých států" v konfliktní zóně z 2 000 na 3 000 - bez povolení Tbilisi, které následně protestovalo, ale bez jakéhokoliv úspěchu.

Jak Donald zničil svou volební kampaň

12. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Když prezidentský kandidát Donald Trump prohlásil, že Barack Obama založil "islámský stát" ZDE - organizaci vzniklou dva roky předtím, než se stal Obama prezidentem - zřejmě zarazil poslední hřebíček do rakve své prezidentské kandidatury. I velká část těch kdo jej dosud podporovali si začíná uvědomovat, že tento člověk nekontrolovaně blábolí a nedokáže se ovládat, takže by nikdy neměl mít možnost řídit Spojené státy.

To je strašný, ty imigrantský paraziti!!!

12. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Britští středoškoláci dostali v těchto dnech - písemně - domů poštou od nezávislých zkušebních komisí výsledky svých maturitních zkoušek:

To je strašný, ty imigranti, voni si sem příjdou a hned dostanou jedničky z 6 maturitních předmětů, asi se chtějí se stát doktorama, ty paraziti, to vám řikám, píše na Twitteru skotský ministr dopravy Humza Yousaf:

Imigrantský student v Glasgow dostal jedničky z ŠESTI maturitních předmětů, přestože angličtina je až jeho třetí jazyk: A tahle jich dostala sedm, těch jedniček! Ještě horší!

Útoky chemickými zbraněmi v Sýrii hrozí normalizovat válečné zločiny, varují experti

11. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Dvě děti a žena byly usmrceny zřejmým útokem válečným plynem - chlórem v Aleppu. V Sýrii došlo už k desítkám takových útoků. Použití smrtících plynů je válečný zločin, ale tyto válečné zločiny v Sýrii nikdo netrestá

Dvě děti a jedna žena byly usmrceny a desítky lidí byly zraněny při zjevném útoku chlórem na civilisty v Aleppu. Experti varují, že časté používání chemických zbraní v Sýrii hrozí normalizovat válečné zločiny.

V Sýrii došlo k desítkám útoků chlórem od doby, kdy Sýrie oficiálně souhlasila, že se vzdá svých zásob jedovatých plynů poté, co došlo v Damašku v roce 2013 k útoku sarinem.

Pokud k útoku chlórem došlo, je to válečný zločin a jako takový by ho okamžitě měly všechny strany vyšetřovat," uvedl velvyslanec OSN v Sýrii Staffan de Mistura.

Amnesty International a lékaři varují, že útoky chlórem proti civilistům jsou zřejmě používány jako pomsta za to, že vzbouřenci ovládli vládní území.

V posledních desetiletích bylo používání chemických zbraní ve válkách téměř úplně nepřijatelné, avšak jejich používání ve válce v Sýrii je znovu normalizuje a legitimizuje.

Syrsko-americká lékařská společnost uvádí, že chemickými útoky bylo v Sýrii usmrceno od prosince 2012 do října 2015 téměř 1500 civilistů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrští vzbouřenci: Civilisté v Aleppu byli zasaženi chlórem

11. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Varování: někteří čtenáři mohou shledat následující záběry znepokojujícími. Jde o ověřené záběry, upozorňuje společnost BBC. Jsou na nich důsledky útoku chlórovou bombou na vzbouřeneckou oblast v syrském městě Aleppo. Mnoho zraněných osob, ošetřovaných po útoku v nemocnici byly děti. Oběti však byly ze všech věkových kategorií.

Lékaři z Aleppa žádají americký zásah proti bombardování nemocnic

11. 8. 2016

čas čtení 2 minutyZdravotnici z obleženého Aleppa poslali dopis americkému prezidentu, že Ruskem podporované Asadovo letectvo útočí na nemocnice každých 17 hodin

15 z posledních 35 lékařů, pracujících ve vzbouřenci ovládaném východním Aleppu poslalo dopis americkému prezidentu Baracku Obamovi s naléhavou prosbou, aby USA zasáhly proti bombardování nemocnic Asadovým letectvem za ruské podpory.

"Nepotřebujeme slzy, sympatie ani modlitby: zoufale potřebujeme zónu bez bombardování východního Aleppa a mezinárodní akci, která by zajistila, aby Aleppo se už nikdy znovu nedostalo do obklíčení," píší lékaři. Někteří lékaři dopis podepsat odmítli, protože už nechtějí posílat žádné prosby Západu.

Putin nám zřejmě brzy ukáže, kdo je tady šéfem

11. 8. 2016

čas čtení 4 minuty

Krymská krize vznikla z ničeho, avšak ruský prezident má ve zvyku provádět invaze v době olympijských her

Okupovat Krym se v roce 2014 zdálo být dobrým nápadem a bylo to provedeno pozoruhodně lehce. Jak ale napsal ruský autor Leonid Kaganov, bylo to tak trochu jako ukrást drahý telefon bez nabíječky.

Nová ruská invaze by přinesla Moskvě velký politický prospěch. Jasně by totiž poukázala na slabost a neschopnost Západu.

Situace na Krymu vypadá nebezpečně. Ruská výzvědná služba FSB konstatovala ve středu, že na Krymu neutralizovala řadu útoků ozbrojených Ukrajinců. O několik minut poté obvinil Vladimír Putin kyjevskou prozápadní vládu, že si zvolila namísto míru teror. Rusko tajně přesunuje už delší dobu vojenská vozidla na Krym, který Putin anektoval na jaře roku 2014.

Další ruská vojenská ofenzíva vypadá pravděpodobně. Krymský "parlament" už vyhlásil, že Ukrajina zahájila nevyhlášenou válku. Ukrajina tvrdí, že údajné spiknutí je čirým výmyslem FSB.

Všechno to vede k podezření, vyjádřenému Carlem Bildtem, bývalým švédským premiérem, a dalšími politiky, že se Rusko připravuje k nové invazi.

Uprchlická krize stále zuří, stále více lidí umírá, ale mimo pozornost Evropy

11. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Podle Mezinárodní organizace pro migraci do konce července přišlo letos do Evropy 258 186 lidí. Loni to bylo za stejné období 219 854. Do 7. srpna zemřelo 3176 osob. Loni zemřelo za prvních osm měsíců roku 2754 osob.

Evropská uprchlická krize je alespoň číselně horší, než byla loni. Více lidí přichází a více jich umírá. Avšak na rozdíl od loňska je to letos mimo pozornost sdělovacích prostředků, píše Reuters.

Ukrajinské úřady démonizují novináře, kteří se snaží dělat nezávislou práci

11. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Ukrajinští novináři, kteří se snaží informovat o válce na východě země, jsou terčem útoků ultranacionalistických ukrajinských organizací, které mají explicitní podporu některých činitelů ukrajinské vlády, informuje ve své analýze Human Rights Watch.

Proč se olympijské a paralympijské hry nekonají současně?

11. 8. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Olympijské hry měly ideu pospolitosti: není přece důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Pro sportovce už to sice dávno neplatí, zato to ale berou vážně různí jiní reprezentanti, třeba ti vládní nebo českotelevizní. Nevím přesně, kolik jich nutně potřebovalo odjet do Ria za povinnostmi a jaké povinnosti to jsou, ale bude jich tam asi hodně. Miliardový tanec okolo olympijských her a pozdvihování mrtvého pocitu národní hrdosti, který už dnes slouží pouze korporacím v jejich snaze o lepší vniknutí do identity jinak už dost otrlého konzumního človíčka, tak postrádá cokoliv z původního smyslu. Lidem, kteří z olympijských her vytvořili největší sportovní business planety, to ale nevadí a konzumentovi jde stejně jen o to hačat hezky u televize, papat chipsy, popíjet pivo a zároveň "sportovat". Česká spořitelna, aby posílila tento pocit "sounáležitosti", v rámci reklamních spotů ukazuje, který kraj byl ten den nejvíc loajální a "držel palečky u televize". O skutečnou pospolitost a sounáležitost ovšem nejde. Nechápu, proč se olympijské hry, které přitahují pozornost stovek milionů lidí, odehrávají separovaně od paralypijských her, na kterých soutěží sportovci s handicapem? Co je to za nesmysl? Proč se soutěže handicapovaných nemohou prolínat s ostatními soutěžemi v rámci olympijských her jako jednoho společného sportovního podniku? Proč nevyužít toho, že na stadionech i na dálku sleduje olympiádu spousta lidí, kteří se na paralympijské hry dívat nebudou? Kdyby se chtěl ještě někdo vrátit k původním myšlenkám olympijských her a upgradovat je na současnost, nabízí se tato jednoduchá myšlenka jako smysluplný podnět.

Sarajevo, Atlanta, Peking, Atény

Jak vypadají opuštěné olympijské stavby dnes

11. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Nedávno zveřejnil časopis Business Insider bohatou galerii chátrajících staveb v několika někdejších olympijských městech. Řada z nich zůstala po několikatýdenní akci nevyužita, a to i když měly po ukončení her najít své civilní využití, jako třeba olympijská vesnice v Aténách, která se měla proměnit v bytové domy. Zdá se, že žádné české médium tyto obrázky během olympijských her zveřejňovat nechce...

Vraždění žen v Itálii donutilo italskou vládu vyhlásit krizi ohledně násilí vůči ženám

11. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Do rasistických českých médií se to nedostane, neboť toto násilí vůči ženám nepáchají uprchlíci, ale Evropané.

Brutální vraždy tří žen v Itálii, k nimž došlo během jediného týdne - jedna žena byla upálena - donutily italskou vládu, aby zahájila krizové rozhovory o tom, jak v Itálii zabránit násilí vůči ženám.

Vláda nyní poskytla 12 milionů euro pro plán na boj proti násilí vůči ženám. Dalších 13 milionů euro bude použito na boj proti obchodu s bílým masem.

Příští měsíc se bude konat mimořádné zasedání italské vlády, na němž se bude jednat o tom, jak přesně budou tyto peníze použity.

Anthropoid: Nudné zpracování pozoruhodné zápletky

11. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Na letošním karlovarském filmovém festivalu se dostalo obrovské publicity novému anglickojazyčnému filmu Anthropoid o pražském atentátu na Heydricha. V den zahájení festivalu se film promítal v hlavním sále hotelu Thermal jako úvodní film a také hned asi ve třech dalších sálech najednou.

Jak jsem napsal během festivalu, film je zřejmě věrný historickým událostem, avšak k známému příběhu nepřidává absolutně nic nového. Možná jen úvahu o tom, zda bylo skutečně rozumné Reinharda Heydricha usmrtit, neboť na jeho smrt reagovali v Čechách němečtí nacisté s neuvěřitelnou brutalitou. Ale i toto bylo v minulosti diskutováno už mnohokrát.

Film Anthropoid je zřejmě první česko-britskou koprodukcí, snímkem natočeným v Praze, i s několika českými herci (včetně Anny Geislerové) s dialogy v angličtině. Jeho producenti v Karlových Varech si libovali, že takto se dostane zapomenutý příběh českého hrdinství znovu do světového povědomí.

Možná. Reakce na Západě zdaleka není tak nadšená jako od tvůrců v Karlových Varech. Posuďte pár citací z recenze v deníku Guardian, píše Jan Čulík:

Československý plán zavraždit Heydricha během druhé světové války by měl být napínavou podívanou, ale drama je ploché

(...)

Takže Jozef, Jan a jejich relativně slušné přízvuky směřují do konspiračního bytu, kde se chovají tak trochu jako špioni. Než stačíte říct 'Tomuhle filmu něco chybí', se objeví dvě dívky a milostná tematika, což je snahou vdechnout život jinak mechanické sérii špionážních scén. (Antropid se zdaleka nevyrovná filmu The Day of the Jackal, a nedokáže konkurovat jen příběhem o špionážní misi). Scény, které vedou k atentátu, jsou naprosto nudné - což vyžadovalo velké množství talentu, vzhledem k tomu, že filmaři měli k dispozici tak nádherná místa, jako je Pražský hrad a Karlův most. Ve filmu je jen jedná jiskřička originality (namočení žárovky do červené barvy, aby vznikla temná komora), která jediná nepůsobí, jako že byla převzata přímo ze stojedna lepších filmů.

Vítejte ve světě virtuální reality

Zapomeňte na problémy světa vezdejšího, infantilní ráj otevírá náruč

11. 8. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Hra Pokemon GO se stala pravděpodobně nejrychleji se šířící technologickou aplikací historie. Hra postavená na velmi jednoduchém principu, hledání digitálních postaviček v reálném světě, během několika dní od svého spuštění překonala počtem stažení počet denních uživatelů Twitteru a řadu dalších globálně rozšířených aplikací WhatsApp, Instagramu atp. Tento neuvěřitelně rychlý nástup zvýšil cenu akcií společnosti Nintendo, která se věnuje produkci her a herních zařízení, o desítky procent. Co je ovšem naprosto nejzábavnější: naprostou většinu hráčů (více než 3/4) relativně primitivní hry Pokemon GO, která se odehrává v prostředí tzv. augmented reality (reality rozšířené o digitální prvky) jsou dospělí lidé. Obraz budoucnosti, která se bude stále více odehrávat ve virtuálnu. A to jsme ještě ani neotřeli nožku o rohožku...

"Pokud peníze, ušetřené z EU, nebudou investovány do britského zdravotnictví, tak se zblázním"

10. 8. 2016

čas čtení 4 minuty

Faisal Islam, známý britský televizní reportér, natočil dokument ze severoanglického Sunderlandu, 61 procent jehož občanů hlasovalo pro brexit, přestože oblast závisí na finanční pomoci z Evropské unie. Dokument se vysílá na Sky TV dnes večer. O svých zkušenostech také napsal pro deník Guardian. Vyplývá z něho, že lidé v severní Angli hlasovali pro brexit na základě směsice hlouposti, neinformovanosti, frustrace z jiných věcí než z EU a zbožných přání vrátit se do minulosti. Článek je tragický. No, posuďte sami:

Rybáři v severoanglickém Sunderlandu opravdu nenávidí vládní kontroly toho, co ulovili, aby nedošlo k vylovení všeho živého v pobřežních vodách. Obviňují z těchto kontrol Evropskou unii. "Teď konečně budeme mít budoucnost," řekl jeden z nich.

Stiglitz: Základním problémem Evropy je euro

10. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Pokud nebude euro zásadním způsobem restrukturováno, Evropa je odsouzena k desetiletím krizí a stagnace, argumentuje ekonom Joseph Stiglitz ve své nové knize. V právě zveřejněné ukázce z ní ostře kritizuje tržní fundamentalismus, nerozbírá však, jaké by mělo být jiné řešení.

Evropa, zdroj osvícenství a moderní vědy, zaznamenává dlouhé období stagnace. Od roku 2009 je evropská nezaměstnanost vyšší než 10 procent. Více než 20 procent mladých Evropanů je nezaměstnaných, v nejpostiženějších zemích je to až 50 procent mladých lidí. Rodiny jsou rozdělovány, protože jsou mladí lidé nuceni emigrovat za prací do zahraničí.

Tato ekonomická fakta mají hrozivé politické dopady. Základy poválečné Evropy byly otřeseny. Vliv získávají ultrapravicové a ultralevicové strany, a mnozí požadují rozbití národních států. Jako by se Evropa chtěla vrátit před vytvoření národních států v 19. století. Po brexitu je zpochybněna i budoucnost Evropské unie.

Austrálie tvrdě terorizuje žadatele o azyl

10. 8. 2016

čas čtení 2 minuty

Z prozrazených 2000 dokumentů o tom, jak to chodí v australském vazebním středisku pro uprchlíky na vzdáleném tichomořském ostrově Nauru vyplývá, že australské úřady podrobují žadatele o azyl nevýslovné krutosti. Prozrazené dokumenty z ostrova Nauru jsou záznamy z více než 2000 incidentů ve vazebním středisku. Dochází k fyzickým útokům na žadatele o azyl, k jejich sexuálnímu zneužívání, k pokusům o sebepoškozování a k týrání dětí. Vazební středisko je nefunkční a jeho běžný provoz je založen na krutosti.

Z analýzy dokumentů z ostrova Nauru vyplývá, že terčem útoků od australských úřadů jsou mezi uprchlíky především děti. Více než polovina zpráv o incidentech ve vazebním středisku - 1086, tedy 51,3 procent - se týká dětí, přestože v době, z níž tyto zprávy pocházejí, od května 2013 do října 2015, bylo ze zadržených v tomto vazebním středisku jen asi 18 procent dětí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

16718