FBI: Nově objevené emaily Hillary Clintonové nejsou trestné

6. 11. 2016

Ředitel FBI James Comey písemně oznámil poslancům amerického Kongresu, že FBI dokončila analýzu nedávno objevených nových emailů Hillary Clintonové a neshledala na nich nic závadného.

Emaily byly údajně nalezeny na laptopu Anthonyho Weinera, manžela blízké poradkyně Clintonové.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 82:

Štvalo nás, že nikdo nepomáhá

4. 11. 2016

Navzdory převládajícímu mediálnímu diskursu v ČR, který se nenávistně vymezuje vůči uprchlíkům, existují v zemi desetitisíce lidí, kteří uprchlíkům aktivně pomáhají, finančně i osobně. O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Marií Heřmanovou z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Fatální chyba Bohuslava Sobotky

5. 11. 2016 / Boris Cvek

Bohuslav Sobotka měl vynikající příležitost ukázat, že sociální demokracie dokáže aspoň v tom nejviditelnějším případě, tedy když její ministr veřejně slíbí rezignaci v případě porážky v druhém kole senátních voleb, brát voliče vážně a upřednostnit svůj veřejný obraz před vnitrostranickými vazbami. Neudělal to. Nechal ministra Mládka bez jasného důvodu ve funkci. A dnes, pár týdnů na to pod vlivem průzkumů veřejného mínění, ohlašuje rekonstrukci vlády. To je dokonalý výraz neschopnosti a strachu.

Trumpa odvedli z pódia poté, co republikánský aktivista proti němu pozvedl transparent

6. 11. 2016

Třiatřicetiletý Austyn Crites z města Reno přinesl na Trumpovo shromáždění transparent s nápisem "Republikáni proti Trumpovi". Stal se terčem drsných fyzických útoků, musela ho bránit policie a Trump byl rychle odveden z pódia poté, co někdo v davu vykřikl "zbraň!".

Crites uvedl Trumpův postoj vůči Mexikanům, muslimům a ženám jako důvod svého protestu, charakterizoval Trumpa jako "učebnicovou verzi diktátora a fašisty". Dodal, že má pocit, že Trumpovi stoupenci to myslí dobře, ale jsou prostě zmanipulováni Trumpovou demagogií. "Takoví politikové proměňují lidi ve zvířata".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Farage varuje, že blokace brexitu povede k "pouličním demonstracím"

6. 11. 2016

Nigel Farage, který způsobil, že na základě lživých argumentů Angličané hlasovali pro brexit, varoval v neděli v televizi, že pokud bude brexit parlamentem blokován, vyvolá to "obrovský hněv" občanů a "pouliční demonstrace".

Podnikatelka a filantropka Gina Miller, která úspěšně u britského Vysokého soudu žalovala vládu, že musí dát parlamentu právo rozhodovat o brexitu, se stala terčem neuvěřitelně zlovolných útoků. Lidé vyhrožují, že ji mnohonásobně znásilní či že ji useknou hlavu. Millerová o útocích informovala policii. V televizi v neděli ráno mj. řekla: "Premiérka nemůže k odchodu z EU použít královské moci, protože nežijeme v diktatuře třetího světa. Žijeme v zemi, která má suverénní parlament. Máme tady zákonnost a britští soudci u britského soudu rozhodli, jak z EU odejdeme. Proč se premiérka bojí této parlamentní debaty? Celé to zdůraznilo neuvěřitelnou stránku společnosti. Zcela zjevně se tvoří temné mraky. Útočí všemi ismy: Sexismus, rasismus, homofobie..." Ale já jsem si byla vědoma, že se to stane. Protože cokoliv má něco společného s brexitem, lidi ztratí hlavu."

Pokud Trump zvítězí, nastane doba temna

5. 11. 2016

Spojené státy za Trumpa přestanou bránit střední Evropu před Ruskem!

Stojíme na pokraji propasti, píše Jonathan Freedland. Pokud by v amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump, změní to životy lidí daleko mimo Spojené státy. Trump zastává názor, že globální oteplování je hoax, který si vymysleli Číňani. Osoby podezřelé z terorismu by podle něho měly být mučeny a jejich rodinní příslušníci vyvražděni. Trump je přesvědčen, že Saúdská Arábie by měla mít jaderné zbraně. Je fascinován "ničivou silou jaderných zbraní" a opakovaně vznášel otázku, proč Spojené státy jaderných zbraní ve válkách nepoužívají. Trump je člověk, který říká "Miluju válku". Trump obdivuje Vladimíra Putina a pohrdá Severoatlantickým společenstvím. Zavázal se, že pokud by se nějaká členská země NATO stala terčem vojenského útoku, Spojené státy by jí nepřišly vojensky na pomoc. Takové výroky jsou otevřenou výzvou Putinovi, aby okupoval pobaltské země. Příchod Donalda Trumpa do Bílého domu by byl novou dobou temna. To, že nežijeme v USA, by nás nezachránilo.

Německé úřady zahájily vyšetřování Marka Zuckerberga kvůli nenávistným projevům na Facebooku

4. 11. 2016

K tomu: Britské listy 9.6. 2015: Podejte trestní oznámení na Marka Zuckerberga ZDE

Němečtí prokurátoři zahájili vyšetřování Marka Zuckerberga a čelných manažerů Facebooku kvůli vyvolávání nenávisti na této sociální síti. Prokuratura v Mnichově zahájila předběžné vyšetřování v reakci na trestní oznámení od Chan-jo Juna, německého prvníka, který dlouhodobě vede kampaň proti nenávistným výrokům na Facebooku.

Podle německého zákona jsou povinovány sociální sítě odstranit výroky, vyzývající k násilí, jakmile jsou o nich zpraveny. Právník Jun však poukazuje na to, že Facebook neodstranil desítky rasistických výroků, přestože na jejich existenci byl upozorněn. Cituje například výrok Kariny S. která napsala o rodině syrských uprchlíků: "Polejte je benzínem a podpalte je!"

Test tolerance české společnosti aneb Komu vadí hidžáb?

4. 11. 2016 / Daniel Veselý

Když jsem před několika dny psal o zápecnické povaze tuzemských kauz, netušil jsem, že další už je na obzoru. Pravda, případ bývalé studentky střední zdravotnické školy Ahmednuur Ayan Jamaalové původem ze Somálska, které ředitelka ústavu zakázala nosit do školy šátek, už žije nějaký ten pátek svým životem, nicméně celá pře nyní skončila před soudem. Žalující strana, která od školy požaduje omluvu a odškodnění ve výši 60 tisíc korun, se stala terčem zastrašování a projevů nenávisti, a tento fakt sám o sobě by soudné lidi měl zvednout ze židlí. Jsme navíc svědky jen další z nekonečné řady bouří ve sklenici vody, protože český právní řád v tomto případě hovoří zcela jasnou řečí.   

Britská premiérka je terčem kritiky, že se rázně nepostavila proti zuřivým mediálním útokům na soudce

4. 11. 2016

Bývalý konzervativní generální prokurátor: "Začínám mít dojem, že žiju v Mugabeho Zimbabwe a ne v Británii. Hrozí nebezpečí, že vznikne davová psychóza - a zralé demokracie by měly proti tomu podniknout rozumné kroky."

Vláda Theresy Mayové se stala terčem ostré kritiky z mnoha stran, že se nepostavila proti zuřivé reakci na rozhodnutí britského Vysokého soudu ohledně aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Soud ve čtvrtek rozhodl, že pravomoc aktivovat článek 50 může mít jedině parlament, nikoliv sama vláda.

Tlak na premiérku Mayovou vzrostl i tím, že v pátek rezignoval na svou funkci konzervativní poslanec Stephen Phillips právě kvůli tomu, že vláda ohledně aktivace článku 50 odmítla konzultovat parlament.

Rudy Giuliani potvrdil, že Trumpova kampaň dostala od FBI předem informace o novém vyšetřování emailů Clintonové

4. 11. 2016

V rozhovoru na Fox TV, přiznal bývalý primátor New Yorku Rudy Giuliani a stoupenec Donalda Trumpa, že FBI předem informovala Trumpovu kampaň o tom, že bude oznámeno, že se začnou zkoumat nově objevené emaily na počítači Anthonyho Weinera. Guiliani uvedl, že má kontakty ve FBI, které zuřily, když se v létě šéf FBI rozhodl nežalovat Clintonovou za používání soukromého emailového serveru během jejího funkčního období jako americké ministryně zahraničí. Zdroj v angličtině ZDE

Televize BBC "urazila Konzervativní stranu i britskou královnu"

4. 11. 2016

Uprostřed probrexitové hysterie se ozvali někteří konzervativci, že by BBC měla každý den na závěr svého vysílání hrát anglickou hymnu "God Save the Queen", aby tím oslavila odchod Británie z Evropské unie.

Na to reagoval publicistický pořad televizní stanice BBC 2 "Newsnight" ve čtvrtek 3.11. ve svém závěru takto:

Moderátorka Kirsty Wark: "Než skončíme, možná jste četli požadavek konzervativního poslance Andrewa Rosindelea, že by BBC 1 měla hrát God Save the Queen každý den na závěr svého vysílání, aby tím oslavila odchod Británie z EU. Nejsme sice BBC 1 a ještě není konec denního vysílání, ale velice rádi tuto žádost plníme. Dobrou noc."

Následovala píseň God Save the Queen od skupiny Sex Pistols:

"Bůh ochraňuj královnu/fašistický režim/který z vás udělal blba/a potenciální atomovou bombu.//Bůh ochraňuj královnu/není to člověk/Není žádná budoucnost/v tom, aby Anglie jen snila/Nenechte si říkat, co máte chtít/Nenechte si říkat, co potřebujete//Neexistuje budoucnost..."


God save the Queen
the fascist regime,
they made you a moron
a potential H-bomb.

God save the Queen
she ain't no human being.
There is no future
in England's dreaming

Don't be told what you want
Don't be told what you need.
There's no future
there's no future
there's no future for you

God save the Queen
we mean it man
we love our queen
God saves

God save the Queen
'cos tourists are money
(...)

Žirinovskij: Ať žije Donald Trump!

4. 11. 2016

Šéf ultrapravicové Liberálnědemokratické strany Vladmir Žirinovskij: "Milá Hillary, vy se nestanete prezidentkou Spojených států. To je touhou celého světa humanity, Evropy, Ruska, Afriky, Asie a většiny amerických občanů. Nebuďte prezidentkou Spojených států amerických. Ať žije Donald Trump! Ten bude prezidentem Spojených států amerických. Protože vy, Hillary Clintonová, jste slabá, jste zlovolná, nemáte touhu po míru na Blízkém východě, po míru s Ruskem, po míru a prosperitě v Evropě. Je to pro celé lidsto teď na začátku 21. století nemožné. Jedině Donald Trump je velmi dobrý pro Spojené státy americké především, a pak i pro Evropu, pro Blízký východ a možná i trochu pro Rusko."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Libye: Ozbrojení pašeráci nahnali uprchlíky na vratké čluny pod hrozbou zastřelením

4. 11. 2016

Uprchlíci svědčí o strašlivé situaci, kdy se někteří z nich museli těsně držet mrtvol poté, co jeden muž byl zastřelen a desítky lidí se utopily.

Uprchlíci svědčili o tom, jak byli pod hrozbou zastřelním nahnáni ozbrojenými pašeráky v Libyi do vratkých člunů. Jednoho muže pašeráci pro výstrahu zastřelili.

Jen 31 lidí bylo zachráněno poté, co se ve středu převrátily dva čluny s téměř 270 uprchlíky. Ti, kteří přežili, svědčili v Lampeduse o děsivé situaci, kdy byli donuceni vyplout z Libye pašeráky pod hrozbou zastřelením za špatného počasí.

Evropa zůstává v nečinnosti.

Známá fotbalová brankářka z Gambie utonula ve Středozemním moři ve snaze "hrát v Evropě"

4. 11. 2016

Fatim Jawara, 19, se utopila ve snaze dostat se do italské Lampedusy, když člun, v němž se plavila zasáhla bouře

Známá brankářka gambijského národního týmu fotbalistek Fatim Jawara, která se utopila při pokusu přeplavit se přes Středozemní moře, řekla svým rodičům krátce předtím, než zemřela, že chce "jít za svým osudem" a hrát ve významném evropském fotbalovém klubu.

V jednom ze svých posledních telefonních rozhovorů s rodiči Fatim odmítla jejich zoufalé prosby, aby se vrátila domů do Gambie.

V Británii rezignoval konzervativní poslanec na protest proti Therese Mayové

4. 11. 2016

Konzervativní poslanec Stephen Phillips zkritizoval způsob, jímž Theresa Mayová přistupuje k brexitu, a sdělil svým přátelům, že britští konzervativci nyní napodobují ultrapravicovou stranu UKIP. Rozhodl se rezignovat na svou poslaneckou funkci. Philips letos v červnu hlasoval pro brexit.

Podle jeho přátel Phillips ostře kritizuje britskou vládu za to, že nesplnila své sliby, že přijme dětské uprchlíky z Francie a že "zdecimovala mezinárodní pomoc nejchudším a nejzranitelnějším lidem na světě." "Součástí toho je i brexit, protože vláda si myslí, že si zatraceně může dělat, co chce, aniž by usilovala o souhlas parlamentu.

Phillips dodal, že pro něho bylo ctí sloužit v parlamentě po dobu šesti let, avšak dodal: "Za posledních několik měsíců pro mě začalo být jasné, že mé rostoucí a velmi významné názorové rozdíly se současnou vládou znamenají, že nemohu řádně zastupovat lidi, kteří mě zvolili.

Phillips nedávno sdělil deníku Guardian, že je rozhněván nad tím, jak vláda přistupuje k brexitu. Obvinil ji, že chce vyjednávat "bez Dolní sněmovny" způsobem, který je "hluboce nedemokratický, neústavní a tvrdě porušuje práva a výsady tohoto legislativního orgánu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dementi a omluva

4. 11. 2016

Na tomto místě jsme publikovali poznámku Štefana Švece, kritizující Miloše Zemana za údajný nepřijatelný výrok ohledně Hillary Clintonové, o němž zveřejnil článek server echo24.cz. ZDE. Posléze bylo zjištěno, že informace serveru echo.cz je novinářská kachna a Štefan Švec nás požádal, abychom jeho kritickou glosu stáhli, což samozřejmě s omluvou čtenářům činíme. Redakce Britských listů.

Correction

4. 11. 2016

Earlier today, we published a brief note here about an unacceptable comment which was allegedly made by the Czech President Miloš Zeman about the US presidential candidate Hillary Clinton. Subsequently, it has transpired that the Czech source of the article was fabricated and that Zeman did not make the controversial statement. Hence we hereby publish a correction, with an apology to readers.

Ruská propaganda a európske hodnoty

4. 11. 2016

Ruská propaganda býva často označovaná za jednu z najväčších hrozieb pre naše európske hodnoty, ktoré sú touto propagandou deštruované polopravdami a klamstvom. Je to pravda, ruská propaganda pôsobí aj na Slovensku a ovplyvňuje naše myslenie. Je preto potrebné a nutné o nej hovoriť a usilovať sa eliminovať jej dopady. Jednou z najlepších ciest ako neumožniť pôsobenie ruskej propagandy je mať dôveru obyvateľstva v naše vlastné tvrdenia a postoje. V tomto smere ale máme veľké medzery a európske hodnoty si možno podkopávame viac sami, ako to dokážu rôzni trollovia, píše Roman Laml.

Pokud je Západ slabý, Putinovo Rusko je mnohem větší hrozbou

4. 11. 2016


Lenin kdysi prohlásil: "Kapitalisté nám prodají provaz, na němž je oběsíme," napsala Natalie Nougayrède. Vladimir Putin není Lenin, ani nelze jeho režim označit za protikapitalistický. Avšak v nové konfrontaci Ruska se Západem je strategií Kremlu využít západních slabin a zmatku.

Americká média se nedokážou bránit cizí propagandě

4. 11. 2016


Média aktivně napomáhají pokusu autoritářské a imperialistické cizí mocnosti zmanipulovat americké prezidentské volby ve prospěch jejího favorizovaného kandidáta, Trumpa, a sankcionují útok na individuální i občanská práva všech amerických občanů, napsal Eric Chenoweth.

Vzpomínka na Michaela Marčáka

4. 11. 2016

Našemu vynikajícímu, zemřelému karikaturistovi Michaelu Marčákovi by bylo v sobotu 5. listopadu 69 let...


Stručný videorozhovor s Michaelem Marčákem v souvislosti s výstavou jeho karikatur v červenci 2014 v Praze 5 ZDE

Britské soudní rozhodnutí, že parlament musí schválit brexit, aktivizuje poslance Dolní sněmovny

3. 11. 2016

Rozhodnutí tři nejváženějších soudců britského Vysokého soudu, že britská vláda nemá pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU bez souhlasu britského parlamentu, nepovede podle deníku Guardian bezprostředně k blokaci tohoto předpisu Dolní sněmovnou, přestože až sedmdesát procent britských poslanců hlasovalo pro setrvání Británie v EU. Poslanci se totiž až na výjimky prý neodváží hlasovat proti vůli 52 procent občanů, kteří hlasovali v červnovém referendu pro brexit. Kdyby tak učinili, vedlo by to zřejmě k předčasným volbám, které by velmi pravděpodobně vzhledem k rozloženému stavu britské opoziční Labouristické strany v Anglii drtivou většinou vyhrála konzervativní vláda a interpretovala by to jako mandát pro brexit.

ZUŘIVOST TISKOVÝCH OLIGARCHŮ:

Reakce pátečního britského tisku na soudní rozhodnutí, že o brexitu musí rozhodnout Sněmovna

4. 11. 2016

Reakce britského bulvárního a pravicového tisku vyvolala hodně pozdvižená obočí u čelných britských soudců. List Daily Mail, který soudce označil za NEPŘÁTELE LIDU, svou rétorikou připomíná tisk stalinských padesátých let ve východní Evropě, poznamenává Jan Čulík. Četní komentátoři na Twitteru poznamenávají, že takovýmito titulními stranami bojuje britský pravicový tisk přímo proti zákonnosti ve Velké Británii. Výběr reakcí britských soudců na twitteru na tyto titulní strany britských novin a další podrobnosti v angličtině ZDE

Daily Mail: "Zuřivost ohledně tří izolovaných soudců, kteří se postavili proti vůli 17,4 milionů lidí hlasujících pro brexit a mohli by vyvolat ústavní krizi: NEPŘÁTELÉ LIDU!!"

Daily Express: " Tři soudci včera zablokovali brexit. Národ vás teď opravdu potřebuje. MUSÍME ODEJÍT Z EVROPSKÉ UNIE!!" Daily Telegraph: "Soudci proti lidu" Independent: Mayová: "Já se budu odvolávat všude, všude, až po Evropský soud!!"

Brexit: Britská vláda prohrála u soudu:

Parlament musí mít právo schválit aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy

3. 11. 2016

Tři vysocí soudci rozhodli, že britská premiérka nemá právo aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž má být zahájen odchod Británie z EU, bez souhlasu britského parlamentu.

Britská vláda se proti tomuto rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu soudu a v poslední instanci by o záležitosti měl zřejmě rozhodovat Evropský soudní dvůr, jehož prerogativu pro Británii chce britská vláda nyní zrušit.

Více než 70 procent poslanců britského parlamentu bylo proti brexitu, jenže více než 70 procent anglických volebních okrsků hlasovalo pro brexit. Otázkou je, zda se poslanci odváží postavit se v této věci proti voličům.

V reakci na toto soudní rozhodnutí okamžitě stoupla britská libra:

Nigel Farage: Obávám se, že se blíží zrada:

Aktivistka z euroskeptické strany UKIP: "Jak si tito aktivističtí soudci dovolují pokoušet se svrhnout naši vůli? Je to pokus o puč, ochromuje to demokracii. Je načase, abychom měli právo je vyhodit!" Premiérka Mayová se vyjádřila, že nedopustí, aby soudy odchod Británie z EU zdržely a že navzdory soudnímu rozhodnutí bude aktivovat článek 50 koncem března 2017.

Slavoj Žižek se konečně zbláznil. Volil by Donalda Trumpa

4. 11. 2016

"Donald Trump mě děsí. Ale myslím si, že opravdovým nebezpečím je Hillary Clintonová. Proč? Vytvořila nemožnou koalici, která je inkluzivní vůči všem. Jedná věc, kdy jsem plně souhlasil s Trumpem, byla, pamatujete, kdy Bernie Sanders podpořil Clintonovou? Trump řekl, že to není pravda. Řekl, že je to, jako kdyby někdo z Occupy Wall Street podpořil Lehman Brothers. V každé společnosti je celá síť nepsaných pravidel, jak funguje politika a jak se vytváří konsensus. Trump to rozvoral. A jestliže zvítězí Trump, obě velké strany, republikáni i demokraté, se budou muset vrátit do základů, restrukturalizovat se a možná se pak něco může stát. To je moje zoufalá, velmi zoufalá naděje, že jestliže Trump vyhraje, poslouchejte, Amerika není diktátorský stát, on nezavede fašismus. Ale bude to obrovské probuzení. Dají se do pohybu nové politické procesy. Jsem si jist, že věci jsou velmi nebezpečné, nejen ty organizace bělošských supremacistů, ale, poslouchejte, Trump řekl otevřeně, a existuje zpráva, že to pravděpodobně udělá, víte jak důležité ve Spojených státech je Nejvyšší soud? Už uvedl, že bude nominovat pravičáky. Takže nebezpečí existují, jenže já se jen bojím, že Hillary představuje naprostou nehybnost, to je nesmírně nebezpečné. Protože ona je studená válečnice a tak dále. Je spojená s bankami a předstírá, že je sociálně progresivní.

Dokola se opakující repríza kulturní nemohoucnosti na pozadí iluze "boje o všechno"

My, nudní Češi

3. 11. 2016 / Bohumil Kartous

Když se člověk pohybuje uvnitř české společnosti, může být svědkem zdánlivě vyostřené společenské atmosféry, v níž jde o hodně. Hodně se mluví o demokracii, o tom, že ti nebo oni ji porušují, o tom, kdo je devótní ke které velmoci, o tom, kdo více krade a kdo chce usurpovat více moci, aby ji mohl osedlat. Stačí se prostřednictvím digitálního teleportu pomyslně vznést nad malý časoprostor ve Střední Evropě, v němž se děje tento zdánlivě důležitý politický střet, a najednou to všechno vypadá poněkud jinak. Pár dogmatiků velí partičkám ideologických souputníků rozdělených rámcově do dvou táborů v podivném boji o kuličku české identity, uzavřené v překvapivě hermetickém kulturním prostoru, v němž se tento svár odehrává už po staletí. Je to nudná, nespočetná repríza téhož, v mírně upravené konstelaci a s mírně obměněným obsazením. Pinožení se za vítězstvím v takové válce je stejně marné jako vytí na Měsíc. Je to ale pro většinu evidentně zábavnější způsob prožívání své vlastní identity než snaha hrát o něco podstatného. Nebo se alespoň o něco podstatného zajímat. A propos, všimli jste si, jak rychle česká společnost vyřešila tu strašnou hrozbu uprchlické vlny?

An English version of this article is in CLICK HERE

My, nudní Češi: Zkoumejme, co chování Čechů znamená. Jaký význam má ten narativ?

3. 11. 2016 / Jan Čulík

Plně souhlasím s argumentací Bohumila Kartouse, že přehnaně monolitní, autoritářské, až hysterické chování jak stoupenců Miloše Zemana, tak jeho odpůrců, se zdá být pozorovateli zvnějšku naprosto absurdní a nepochopitelné. Myslím si ale, že asi nemá valného významu ani jednu z obou stran kritizovat, protože jsou obě tak zaťaté v úpornosti obou postojů, že druhou stranu - a nikoho mimo jejich kmen - nebudou poslouchat.

Spíš se domnívám, že by bylo plodnější snažit se s oběma stranami hovořit a porozumět, co je vlastně motivací pro jejich hystericky vypjaté postoje. Před několika lety zemřelý americký psycholog Marshall Rosenberg byl proponentem tzv. "nenásilné komunikace" a několika otázkami dokázal neutralizovat i nejagresivnější jedince v nejsložitějších konfliktech. Politikové ho používali k řešení problémů mezi Palestinci a Izraelci. Byl povolán, aby odstranil nenávist mezi skupinou izraelských a skupinou palestinských rodičů, jimž druhá strana zavraždila děti. Odstranil nenávist mezi nimi během dvaceti minut, protože se jich začal ptát: "Co potřebujete?" "Co vám chybí?" "Co chcete?" Ukázalo se, že obě skupiny rodičů nutně potřebují pro sebe a své rodiny především bezpečnost. Na tom se Palestinci i Izraelci shodli.

Myslím si, že namísto hysterických demonstrací by bylo záhodno, aby se někdo začal ptát na hlubinné příčiny postojů obou znesvářených stran. Přehnaná idolizace Václava Havla (kterou by on sám nikdy nedopustil) i Miloše Zemana musí mít hlubinné psychické příčiny. Měli bychom se snažit je odhalit, pokud má česká společnost pokročit od nynějšího nesmyslného, nenávistného diskursu k debatě o skutečných, reálných problémech.

Důležitým, souvisejícím problémem je také otázka, co způsobuje, že se tak lehce a jednoduše  drtivá většina české společnosti nechá svést manipulativními nesmysly, které vévodí českým médiím, případně na ně reaguje zlobně, takže záměrně (syndrom Rudého práva za komunismu) začne zastávat opačné názory, než jaké se dočte v mainstreamových médiích. Češi většinou nevyhledávají důležité a nové informace, ale nechají se prostě jen manipulovat hospodskými nesmysly. Zuří nad uměle vytvářenou realitou, zatímco život je jindé a důležitá řešení jim unikají. To také signalizuje určitý vnitřní psychologický problém. Zkusme mu přijít na kloub.

Bodláky Václava Duška

Rozptylové loučky šašourů

3. 11. 2016 / Václav Dušek

Mýtina elit s ochrnutými kohoutky skomírá. Kázání neduživých nedojímá; přední linie obsazeny dravci. Ke všemu sekty stále k mání, přihlas se a zapomeneš. V houfu nefičí. A křesťanský kanibalismus nepotrestán - oběť se k ochutnávkám nabídla sama. S noblesou pojídají tělo, pijí krev; i já pojedl, nezapírám. Hledání nové víry vyžaduje mládí; lidé bohatí, šťastní, svobodní, kde se nalézají? Mein Glück ist dahin. Pravda, staří ještěři přidržují se vesel v lodích bouřemi poškozených; klesají ke dnu politického netěsnícího papiňáku. Byly doby bohaté na moudré šašky. Padla slova: Však myslím si tak v předtuchách, že vždy bude dost po Čechách kořisti, chutě štvané. Karel čtvrtý dával šaškům za odměnu fiktivní panství: Narrenberg, Afftenberg. Současní šašci nerozesmějí, nedojímají, ale rozpláčí. Odměna tudíž v nedohlednu.

Přední čeští xenofobové šli předvádět svou odvahu

Jak vypadá hrdinství aneb totalitní reminiscence

3. 11. 2016 / Bohumil Kartous

Představte si, že jdete po ulici, zastaví vás žena ve středním věku a velmi sugestivně vás bude vyzývat k tomu, abyste si něco svlékli, protože ji to provokuje. Kdyby byla moc neodbytná a neoblomě vás obtěžovala svým hloupým požadavkem, mohli byste zavolat policii. V podstatě totéž se děje na videu z předsálí soudního procesu, v němž žákyně žaluje střední školu, která jí zakázala nosit hidžáb. Jakási žena tam - s neuvěřitelným pocitem ospravedlnění - žádá dívku, aby si sundala z hlavy svůj šátek, další hysterici na ni řvou, že je to uráží. Pánové Klaus a Stárek, dále paní Černochová, shodou okolností (?) všichni reprezentanti ODS, zástupce ombudsmanky (!) a sociální demokrat (!!) Křeček a další čeští xenofobové přišli demonstrovat svou otevřenou příslušnost k totalitnímu myšlení. Obklopeni suitou stejně intelektuálně vybavených "hrdinů" přišli demonstrovat své ryzí vlastnosti: totalitní myšlení a násilné prosazování svých zmatených závěrů, k nimž dospívají. Archetypální představitelé malosti, kterou Zeman a spol. v této společnosti postavili na úroveň nezadatelného nároku. Pro srovnání doporučuji tuto "výchovnou", propagandistickou reportáž tehdejší normalizační Československé televize, která se snaží ukázat, kterak chorobné a cizorodé je naší kultuře, když nosí muži dlouhé vlasy. Odborníci, psychiatři, sochy starořeckých jinochů, dekadentní kultura západu, to všechno přece svědčí, že tady něco takového nechceme. K tomu jeden přímo "převychovaný" zbloudilec. Takhle nějak si to představujete, vážení? Mně také vadí lidská idiocie a přitom nemohu lidem, kteří šli řvát na dívku s hidžábem, vnucovat, aby se začali chovat kultivovaně a začali uvažovat. I tupost má své nezadatelné právo na existenci. Natož vyznání.

Rozhovor Britských listů 81:

Etnicky se nepovažuju za Čecha

28. 10. 2016

K 28. říjnu hovoří Jan Čulík s obráncem lidských práv Petrem Uhlem o jeho názorech a jeho internacionalistické motivaci i o obrovském vlivu, jaký na něho měl jeho otec. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. října 2016.

Recenze v rozhovoru zmiňované knihy Petra Uhla Dělal jsem, co jsem považoval za správné a ukázky z ní jsou zde:

16. 12. 2013 Milan Daniel: Dělal a dělá to, co pokládá nejen za správné, ale i spravedlivé ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: O zločinech a chybách minulosti se v ČR musí tradičně mlčet ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: O "českých tradicích" v české vládě a o xenofobii úředníků ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta ZDE
23. 12. 2013 Petr Uhl: Češi pořád proti něčemu bojují ZDE
I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Boris Johnson: Brexit bude úspěch jako Titanic

4. 11. 2016

Poněkud zvláštně se vyjádřil britský ministr zahraničí Boris Johnson, že britská vláda učiní z brexitu "opravdu titanický úspěch". Byla to poněkud nešťastná formulace, vzhledem k tomu, že jak známo, Titanic skončil námořní katastrofou. Na to reaguje páteční titulní strana skotského deníku The National: Nový film - Titanický úspěch brexitu. V hlavních rolích Boris Johnson a Theresa May:

Analýza DNA odhalila zdrcující dopad kouření na lidskou genetiku

4. 11. 2016

U lidí, kteří po dobu jednoho roku kouří jeden balíček cigaret denně, vznikne v průměru 150 mutací v každé buňce v jejich plících a téměř 100 mimořádných mutací v každé buňce jejich hlasivek, zjistil vědecký výzkum. K ještě dalšímu počtu mutací dochází v ústech, v močovém měchýři, v játrech a v dalších orgánech.

Zatímco je dávno známo, že chemikálie, obsažené v cigaretovém kouři způsobují riziko nejméně 17 forem rakoviny, přesné molekulární mechanismy, jak dochází k mutacím DNA a jak vznikají nádory, dosud nebyly jasné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

FBI je "tvrdě zaujatá proti Clintonové"

4. 11. 2016

V americké FBI existují hluboké antipatie vůči Hillary Clintonové, potvrdily listu Guardian četné zdroje mezi zaměstnanci této americké policie. Právě zuřivá nenávist pracovníků FBI vůči Clintonové byla zdrojem série prozrazených "informací", poškozujících pověst Clintonové těsně před americkými prezidentskými volbami.

Současní i bývalí pracovníci americké FBI potvrdili. že v policii existuje chaotická interní atmosféra, která vznikla v důsledku zuřivé reakce na skutečnost, že šéf FBI v červenci oficiálně oznámil rozhodnutí Clintonovou nestíhat za to, že používala soukromého emailového serveru pro svou tajnou korespondenci.

"FBI je Trumpova země," řekl jeden agent. Jiný současný agent FBI se vyjádřil, že Clintonová je "pro velkou část zaměstnanců FBI zosobněným Antikristem" a že důvodem, proč médiím předávají informace proti ní, je "že jsou pro Trumpa".

"Mnoho lidí v FBI si myslí, že Trump je nekompetentní, ale že Clintonová je zkorumpovaná," konstatoval jiný agent FBI. "Hovoří se o tom, že je to špatná volba, mezi nekompetentním politikem a zkorumpovanou kandidátkou."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mezitím v Absurdistánu 8: Orgie pravice

2. 11. 2016 / Tomasz Oryński

Minulý týden v Polsku byl překvapivě klidný. Po dobu několika dní vláda neučinila nic trapného. Zdá se, že usiluje o nový rekord!

Avšak stav mysli strany Právo a spravedlnost funguje i na nižších úrovních. Zejména kolem Poznaně se to projevuje zvlášť mimořádně. Před časem tam místní radní ze strany Právo a spravedlnost požadovala oddělení oslů a oslic v místní zoologické zahradě, protože na veřejnosti měli pohlavní styk, což uráželo pocity slušných lidí a kazilo to mládež. Nyní tam místní politik ze strany Právo a spravedlnost usiluje o zákaz injekcí HPV pro mladé dívky, které jsou prevencí pro rakovinu děložního čípku. Podle jeho názoru ty injekce připravují dívky na kariéru prostitutek. A co se týče té rakoviny samotné, politik tvrdí, že je to nemoc způsobená přílišným bohatstvím a životním stylem, který šíří liberální levice.

Jak moc je FBI "zaujata" proti Clintonové, a proč?

4. 11. 2016 / Karel Dolejší


Americká FBI je "zaujata" proti Hillary Clintonové ZDE především proto, že tlaky z ministerstva spravedlnosti a Bílého domu znemožnily řádné vyšetření aféry Emailgate. Jinak řečeno, práce FBI byla na nátlak Demokratické strany zpolitizována. Což představuje obrovský problém přesahující perspektivu jedněch prezidentských voleb.

Není ovšem pravda, že FBI "fandí Trumpovi" a také jsou nesmyslné další "argumenty" vypouštěné Demokraty typu "v FBI slouží bílí muži středního věku (kteří nemají rádi ženy)". Prakticky všechny zpravodajské a bezpečnostní služby v USA v současnosti nepochybují o napojení Trumpa na Kreml a také o faktu, že Trump je mnohem větším bezpečnostním rizikem než Clintonová.

Za poslední události nemůže "zaujatá" FBI, jejíž současná "zaujatost" je teprve výsledkem nevybíravých politických tlaků na ni, ale především Demokratická strana samotná. Strana, která dlouho velmi dobře věděla o slabinách potenciální prezidentské kandidátky - a přesto se rozhodla právě ji nominovat, se všemi riziky, které to nese.

Co vyvolalo nástup populismu na Západě?

2. 11. 2016


Populismus v Asii z velké části chybí, i v rozvinuté Jižní Koreji a Japonsku. V Latinské Americe, kde levicoví populisté v Argentině, Bolívii a Venezuele v minulé dekádě dovedli své země na buben, je fakticky na ústupu. Nicméně v Evropě dochází k trvalému a silnému vzestupu populismu takřka všude, ale má hlubší kořeny, než si možná představujete, napsal Fareed Zakaria.

Přečetli jsme:

Proč mají Poláci svou vládu rádi mnohem víc, než je liberálům milo

4. 11. 2016


Když však posloucháte liberální narativ o současném Polsku, získáte dojem, že to, co se stalo v roce 2015, lze chápat jen jedním způsobem: populistický převrat byl výbuchem iracionálního odporu, který není slučitelný s hodnotami demokratických společností a který přiživovaly záměrné manipulace malé skupiny politických vyvrhelů lačných po moci. Role hlavního padoucha pak připadla Jarosławu Kaczyńskému.

Tato „diagnóza“ se stala základem strategie, z níž vychází opozice, totiž označit vše, co se děje, za iracionální hněv a odhalovat iracionalitu nového režimu a porušování minimálních norem demokratického státu. Zdá se, že tento názor je pro jeho zastánce naprosto zjevný, ale pro jeho oponenty pak naprosto lživý, což je důvodem, proč strategie, která je na něm založena, selhává – jejím jediným výsledkem je pak vzájemná konsolidace. Podobně jako v případě důkazů o existenci Boha: pro již přesvědčené jsou naprosto přesvědčivé, zatímco pro nevěřící jsou jen dalším projevem pomýlené propagandy.

Celý článek: ZDE

Lék proti Alzheimerově chorobě je "na dosah"

2. 11. 2016

Tableta, která dokáže vypnout tvorbu toxických amyloidních bílkovin, by se měla brzo objevit v lékárnách, pokud se prokáže, že také dokáže zastavit pokrok demence

V malém klinickém testu bylo zjištěno, že nová tableta firmy Merck dokáže zablokovat tvorbu toxických amyloidních bílkovin, které v mozku starších lidí vytvářejí lepkavé chuchvalce blokující komunikační cesty. Pokud se v dalším klinickém testu příští rok dokáže, že tableta dokáže zpomalit i duševní degeneraci, stane se zřejmě prvním významnějším lékem proti Alzheimerově chorobě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Politolog, esejista a vojevůdce

Klaus ml. opět zasahuje

3. 11. 2016 / Jaroslav Polák

Uprchlická krize mediálně opadá, čeští populisté si tedy vybírají z plejády jiných zástupných témat. Václav Klaus mladší, který je kupodivu nejviditelnějším politikem ODS, velmi přičinlivě uprchlické krize využíval ve svých komentářích servilních k davové hysterii. Nyní sahá opět k osvědčeným tématům, takovým evergreenům místního šovinismu: co sudeťák, to nacista. 

Vyšší vzdělání omezuje dogmatismus

3. 11. 2016

Moše Gafni, ortodoxní izraelský politik a předseda rozpočtového výboru Knesetu, prohlásil, že podpora účasti ultraortodoxních mladých Židů na vyšším vzdělávání je snahou o jejich sekularizaci. Gafni dobře vystihuje smýšlení některých evropských populistů, kteří vidí ve vyšším vzdělání "nebezpečí" omezení dogmatismu. Vidí správně...

Americké prezidentské volby 2016

Má nyní Donald Trump šanci zvítězit v amerických prezidentských volbách?

3. 11. 2016 / Daniel Veselý

Třebaže byl Donald Trump zvláště po poslední prezidentské debatě v podstatě odepsán, podle aktuálního průzkumu televize ABC a listu The Washington Post má kontroverzní magnát před Hillary Clintonovou náskok o jeden procentní bod, a to v poměru 46 ku 45 procentům. Bývalé ministryni zahraničí bezpochyby uškodilo zveřejnění její e-mailové korespondence a s tím související vyšetřování FBI, nicméně na povrch pravděpodobně nevypluje nic tak skandálního, co by Clintonové mohlo zlomit vaz. V každém případě nás za necelý týden čeká nervy drásající souboj, kde ještě před několika dny byla vítězka známa.    

Znečištění ovzduší: Řidiči aut na naftu zřejmě budou v Británii muset platit za vjezd do měst

3. 11. 2016

Britská vláda ve středu přijala rozhodnutí vysokého soudu, že její plány na odstraňování znečištění vzduchu v Británii jsou tak chabé, že porušují zákon. Je to už druhá soudní porážka britské vlády v této věci za posledního půldruhého roku. Vláda se octla na pranýři za to, že neřeší problém, v jehož důsledku v Británii předčasně umírá 50 000 lidí ročně. Znečištění ovzduší způsobuje množství smrtelných chorob, včetně rakoviny a infarktů.

Největším problémem jsou vozidla na naftu, která silně znečišťují vzduch kysličníky dusíku NOx. Koncentrace dusíku je na 90 procent území Velké Británie od roku 2010 vyšší než jsou legální normy, a porušuje tak zákon. Zdá se, že vláda nyní rychle vyřeší problém uvalením vysokých poplatků na vjezd naftových vozidel do britských měst. Původně vláda zavedení těchto poplatků odložila, protože se obávala, že to bude volebně nepopulární. Jiným rychlým řešením, jak uvedl jeden odborník v britském rozhlase, by mělo být rychlé vyřazení starších autobusů a nákladních vozů na naftu z veřejné dopravy. Tato vozidla prý tvoří jen 10 procent současného vozového parku a jejich eliminací by se snížilo znečištění ovzduší o 50 procent.

Navzdory vysokému znečištění ovzduší v britských městech je pozoruhodné, že po každém příletu do Prahy z Británie především v podzimních, zimních a jarních měsících, udeří člověka do nosu už v Praze-Ruzyni daleko silněji znečištěný vzduch, poznamenává Jan Čulík.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
40962