Jak francouzské výzvědné služby před pařížskými útoky selhaly

20. 11. 2015

Francouzské úřady znaly nejméně tři z pařížských útočníků, ale nejednaly - a ignorovaly varování před útokem

Francouzská výzvědná služba a policie mají jen asi 500 - 600 zaměstnanců, jejichž úkolem je sledovat lidi. Avšak francouzské bezpečnostní orgány mají seznam asi 11 000 lidí, kteří jsou potenciální hrozbou bezpečnosti státu, píše v deníku Guardian Ewen MacAskill, odborník na výzvědné služby.

Ke sledování jedné osoby po dobu 24 hodin je zapotřebí asi 30-40 lidí. Takže musí francouzská rozvědka činit složitá rozhodnutí o tom, koho prioritně sledovat.

Často jsou ta rozhodnutí správní a daří se jim překazit mnoho útoků. Avšak když se jim to nepodaří, jako letos dvakrát, ocitají se pod obrovským tlakem.

https://www.pwf.cz/

Selhání francouzských tajných služeb bude bezpochyby předmětem vyšetřování. Avšak francouzská vláda už navrhla nové zákony obsahující přísnější bezpečnostní opatření.

Vysocí členové amerických výzvědných služeb, jimž vadí, že letos v létě ztratili v USA právo na hromadné shromažďování údajů o telefonních hovorech obyvatelstva, využívají útoků v Paříži k argumentům, aby byl dohled nad občany obnoven.

Argumentuje se, že když mají výzvědné služby přístup k všem digitálním informacím, je lehčí zabezpečit bezpečí lidí. Při útocích, k jakým došlo v Paříži, uvádějí výzvědné agentury, že potřebují rychle prohledat databáze dat, aby zjistili, s kým která podezřelá osoba komunikovala.

Problémem je, stejně jako s téměř každým teroristickým incidentem od 11. září, že francouzské výzvědné služby znaly nejméně tři z útočníků.

Abelhamid Abaaoud byl znám jako společník dvou džihádistů usmrcených v Belgii letos v lednu. Polici měla policejní složku na Omara Ismaïla Mostefaie ještě před tím, než v roce 2013 cestoval do Sýrie a Sami Amimour byl zatčen r. 2012 kvůli podezření, že má vazby na teroristy.

Jinými slovy, selháním amerických výzvědných služeb není, že neměly dost dat - ale že nejednaly na základě informací, které měly.

Tito tři muži, známí výzvědným službám, měli být sledováni.

Jedním z hlavním selhání nebyl nedostatek možností pro francouzské výzvědné služby sledovat digitální komunikace, ale chronická absence spolupráce mezi evropskými výzvědnými agenturami - a neochota sdílet informace, v důsledku obav, že dojde k jejich prozrazení. I když evropské výzvědné služby spolupracují, proces je pomalý - často jen kvůli překladu!

Irácká vláda poslala francouzské výzvědné službě varování ohledně potenciálního útoku, která byla ignorována. Výzvědné organizace totiž nedokáží určit, která z varování zosobňují opravdovou hrozbu.

Vážnějším selháním bylo, že Francie nereagovala na varování turecké vlády, která ji upozornila na své znepokojení ohledně Mostefaie. Přidejme k tomu absenci spolupráce mezi Francií a Belgií, kde měli někteří útočníci základnu.

Francouzské a americké výzvědné služby by měly odstranit tato selhání namísto toho, aby se snažily zneužívat této tragédie k rozšíření masového sledování občanů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3793

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 20. 11. 2015