Statistická analýza: Voliči ČSSD podpořili Zemana místo Dienstbiera, voliči ODS utekli ke Schwarzenbergovi

14. 1. 2013

čas čtení 2 minuty
tisková zpráva KohoVolit.eu

Miloš Zeman získal v prvním kole prezidentské volby více voličů ČSSD než oficiální kandidát této strany Jiří Dienstbier. Voliči ODS zase dali přednost Karlu Schwarzenbergovi před stranickým kandidátem Přemyslem Sobotkou. Vyplývá to ze statistické analýzy volebních výsledků od sdružení KohoVolit.eu.

"Voliči ČSSD ze sněmovních voleb v roce 2010 se v prvním kole prezidentské volby rozdělili na dvě části, přičemž ta větší podpořila Miloše Zemana. Na příznivce Miloše Zemana a Jiřího Dienstbiera se rozpadl i elektorát KSČM. Miloš Zeman mohl navíc počítat s téměř úplnou podporou voličů strany SPOZ," komentuje výsledky Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu.

"Velká většina voličů ODS z roku 2010 dala letos svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi. Jan Fischer a dokonce i Miloš Zeman měli mezi voliči ODS podobnou podporu jako Přemysl Sobotka. Jan Fischer, který byl dlouho favoritem voleb, měl velmi pestrý elektorát. Vypadá to ale, že se zejména voliči pravicových stran ODS a TOP 09 přiklonili ke Karlu Schwarzenbergovi," dodává Kamil Gregor.

Vladimír Franz získal podporu především voličů malých stran a lidí, kteří před dvěma lety nepřišli k volbám do Poslanecké sněmovny. Zuzanu Roithovou a Janu Bobošíkovou podpořili hlavně voliči jejich domovských stran -- KDU-ČSL a Suverenity. Taťána Fischerová získala ve větší míře hlasy příznivců Strany zelených," uzavírá Kamil Gregor.

Zdrojový soubor XLS s grafy GoogleARCHIV BL

Metodika

Voličské přesuny byly vypočteny statistickou metodou zvanou ekologická inference. Metoda využívá varianci počtu hlasů pro jednotlivé politické strany a prezidentské kandidáty v obcích a městských částech České republiky a základě této informace určuje nejpravděpodobnější strukturu voličských přesunů. Při hodnocení přesnosti se neuvádí statistická chyba jako u dotazníkového šetření, ale podíl všech voličů, u nichž metoda správně stanovila politickou stranu a kandidáta v obou volbách. V tomto konkrétním případě je přesnost modelu 80 - 90 %.

Více o metodě (str. 224) ZDE

Formální popis použitého statistického modelu ZDE

0
Vytisknout
6271

Diskuse

Obsah vydání | 15. 1. 2013