Trump potlačil oficiální vládní zprávu, z níž vyplývá, že uprchlíci vydělali Americe 63 miliard dolarů

25. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Činitelé Trumpovy vlády potlačili oficiální zprávu amerického ministerstva zdravotnictví a lidských služeb, která zjistila, že uprchlíci přispěli do státní pokladny za posledních deset let částkou o 63 miliard dolarů vyšší,  než kolik stáli.

Trumpovi poradci tvrdí, že uprchlíci jsou pro americký stát příliš "drazí" a "ohrožují zemi terorismem".

Jenže ve skutečnosti jsou uprchlíci velkým zdrojem příjmů a prospěchu pro Spojené státy. Platí daleko více na daních, než kolik peněz dostávají a dělají práci ve službách, kterou Američané dělat nechtějí.

Oficiální studie americké vlády, která byla dokončena loni v červenci, zjistila, že uprchlíci přispěli v letech 2005-2014 částkou 269,1 miliard dolarů do americké státní pokladny a že celkový čistý zisk z uprchlíků, který měl americký stát, byl 63 miliard dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Sonda do duše českého dělníka

25. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Dnešní malá soukromá sonda do duše českého dělníka.

V jedné nejmenované výrobně jsem se dnes při nakládce dal do řeči asi s padesátiletými zaměstnanci.
Dělník č1. "Už si nepřipadám jako Čech v Česku, všecko vlastní cizáci", píše Jaroslav Miko.

Já, "A kde seženete tolik českého kapitálu, aby nahradil všechen ten kapitál zahraniční a tím jste udrželi zaměstnanost a všechny ty odvody do státního rozpočtu a do sociálního systému?"

Dělník č 2." No přece náš stát by to vše vlastnil a zase by bylo všechno nás všech!"

Já, "A Vy opravdu věříte, že stát by uměl nahradit všechny výrobní podniky se zahraničním kapitálem? A jak by stát zajistit konkurenci? A opravdu je stát tím nejlepším hospodářem a bylo by opravdu pak všechno nás všech?
Dělník č 1."Aspoň by nám nediktoval ten Brusel!" 

Já" A jak nám Brusel diktuje? A My sami nejsme součástí EU?"

Dělník č 2." Ne, diktují nám z Bruselu Němci!"

Já" A jak to Ti Němci dělají? Oni mají více europoslanců než zbytek členských států, nebo více komisařů v Evropské komisi či větší zastoupení v Evropské radě? A víte, když už jsme u toho, že v Evropském parlamentu existují různé politické frakce, kdy může klidně německý Socialista hlasovat přesně opačně než německý například Lidovec, tedy že jde o nadnárodní záležitost?"

Dělník č 1 a číslo 2.

"A do toho ještě Ti migranti! Nejlepší udělat zase ty ploty a bylo by po problému!"

No, bude to ještě dřina přátelé. Pohodový den!

Poté, co Trump novináře z Capital Gazette označil za "nepřítele lidu", pět z nich bylo usmrceno v redakci střelbou

28. 6. 2018

čas čtení 2 minuty


1. Trump označuje média za "nepřátele" a "největší hrozbu v zemi".
2. Před 48 hodinami vyzýval ultrapravicový aktivista Milo Yiannopoulos stoupence, aby začali novináře střílet.
3. Ve čtvrtek se to stalo:
V Annapolisu ve státě Maryland bylo v redakci deníku Capital Gazette usmrceno pět osob a další byly zraněny.

Trump obětem opět chabě nabídl "své myšlenky a modlitby":
Trump před čtyřmi dny nazval zaměstnance Capital Gazette "nepřáteli lidu":


Tys to způsobil tím, že jsi požadoval násilí proti novinářům, ty sráči:

"Američané už mají plné zuby tohoto cyklu, Trumpe, a nechtějí myšlenky člověka, který myslí jen na sebe, a modlitby od člověka, který se nemodlí:
Od začátku roku 2018 došlo podle CNN v USA ke 195 masovým vraždám střelnými zbraněmi:
Fox News to zkontrolovaly a TITO novináři neměli být zastřeleni. Zvláštní postoj. Dobré vědět.


USA: Imigrantská batolata jsou předvolávána k soudu bez rodičů

28. 6. 2018

čas čtení 1 minuta


Uprostřed soudního řízení začal tříletý chlapec lézt na stůl

Děti imigrantů, odebrané rodičům, některé jen tříleté, jsou předvolávány bez rodičů k soudům v Texasu, v Kalifornii a ve Washingtonu. Soudy zpracovávají příkazy k jejich deportaci. Informuje o tom server The Texas Tribune.

Touto praxí nyní bude postiženo více než 2000 dětí.

"Zastupovali jsme u soudu tříletého chlapce, který byl nedávno odebrán rodičům. Uprostřed soudního řízení začal chlapec lézt na stůl, "informoval Lindsay Toczylowski, ředitel Immigrant Defenders Law Center v Los Angeles. "Opravdu to poukázalo na absurdnost toho, co s těmito dětmi děláme."

Toczylowski uvedl, že normálně bývali k soudu povoláváni rodiče se svými dětmi a rodiče u soudu vysvětlili, jaké násilné okolnosti je přiměly k imigraci. "Jen rodiče vědí, proč uprchli ze své domovské země. Dítě se nedokáže u soudu hájit," konstatoval Toczylowski.

Další šokující podrobnosti v angličtině ZDE

 

Nenavržený navržený Poche

28. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Tak máme novou vládu. Jde o druhou vládu Andreje Babiše jako premiéra. Jde o menšinovou vládu, složenou z ministrů za ANO a za ČSSD. Jeden z ministrů za ČSSD je ve skutečnosti ministr za prezidenta. A jeden z ministrů za ČSSD chybí, takže předseda této strany řídí hned dvě klíčová ministerstva: vnitra a zahraničí.

Dneska budu sprostý

28. 6. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

 Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Prioritou vlády je boj proti nelegální migraci" - Andrej Babiš.

Pozn. red. Žádná "nelegální migrace" neexistuje. (Viz též ZDE a na mnoha dalších místech.) Lidé mají právo překročit hranice a požádat o azyl. Státy mají podle Ženevských úmluv povinnost zpracovat jejich žádost o azyl a rozhodnout, zda je oprávněná, v kterémžto případě ty lidi musejí integrovat do společnosti, anebo neprávněná, v kterémžto případě je mají právo deportovat.

Pámbu mě zatrať, ale já jsem skoro ochotný mávnout rukou nad Čapím hnízdem. Protože takových hnízd a hnízdeček jsou po zemi stovky; triky s novými firmami na tahání dotačních prachů zde doporučovaly a realizovaly právní a poradenské firmy ve velkém, jako na běžícím pásu. Samozřejmě že člověk, kterého při tomhle triku chytí by neměl premiérovat, ale to bychom asi chtěli po české politice moc.

Trumpova krutost vůči „cizákům“ má v amerických dějinách své reálné předobrazy

28. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Americký prezident dosáhl dalšího vítězství ve své hanebné válce proti imigrantům poté, co Nejvyšší soud potvrdil kontroverzní „muslimský zákaz“, týkající se občanů pěti islámských zemí. Současně probíhá Trumpovo bezprecedentní tažení proti latinskoamerickým imigrantům, jež odsoudil celý svět. Bylo by však možné realizovat tuto nehumánní politiku, kdyby v amerických dějinách neexistovaly její reálné předobrazy?           

           

Rozhovor Britských listů 170:

O České republice švýcarskýma očima

22. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta
Bohumil Kartous hovoří s historikem a teologem Richardem Vlasákem, který žije ve Švýcarsku, o tom, zda by v ČR mohla někdy vzniknout taková politická kultura, jaká existuje ve Švýcarsku. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. června 2018.

Dvě parlamentní analýzy: Británie se po útocích z 11. září intenzivně podílela na mučení zatčených osob

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Britské výzvědné agentury se intenzivně podílely na mučení a na únosech osob podezřívaných z terorismu. Vyplývá to z dvou analýz Dolní sněmovny, zveřejněných ve čtvrtek. Britští špioni se sice sami fyzicky nepodíleli na mučení osob, ale zahraniční rozvěka MI6 a domácí rozvědka MI5 spolupracovali na stovkách případů mučení a na desítkách únosů podezřelých osob do zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Většina bavorských občanů by volila Merkelovou, kdyby mohla

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Většina bavorských občanů považuje CSU za větší problém než uprchlíky. Volila by CDU a Merkelovou, kdyby mohla, jenže v Bavorsku je k dispozici jen CSU a Seehofer. Je zjevné, že Bavorsko není Maďarsko:


Milada byla levičák

28. 6. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty

V dnešní záplavě vzpomínek na dr. Miladu Horákovou zapadá pod nánosem smutné skutečnosti, že vládu sestavuje defraudant s poníženými sociálními demokraty a vydírajícími komunisty, nemilosrdná pravda dějin. Písecká poslankyně národních socialistů, bojovnice za rovnoprávnost žen i velká obdivovatelka našich prvních prezidentů a věřící evangelička by se dnes divila, kdo všechno stojí u jejího pamětního hrobu s kytičkou. Jsou to často lidé, kteří používají její jméno jako obušek na jakoukoliv levicovou ideu; často jsou to lidé, s nimiž by rozhodně nesouhlasila.

Polsko částečně zrušilo svůj kontroverzní zákon o holocaustu

28. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Tábory smrti byly německé. Německá televize, omluvte se! (billboard ve Vratislavi)

Nesmyslný pokus posílat do vězení osoby, které obviní z nacistických zločinů Poláky, byl zrušen


Polský prezident Andrzej Duda podepsal právní dodatek, jehož účelem je dekriminalizovat falešné připisování nacistických zločinů Polsku a Polákům. Polská vláda tak částečně ustoupila od nedávno přijatého kontroverzního zákona.

Ostudné momenty v dějinách imigrační politiky USA

28. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V dějinách americké imigrační politiky došlo přinejmenším šestkrát k obrovským projevům rasismu, který byl namířen proti různým etnikům a náboženským skupinám (náboženství je v představách rasistů úzce spjato s rasou).

Kandidátka do Kongresu podporuje Medicare pro všechny Američany a zrušení imigračního a celního úřadu

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Teprve 28letá demokratická socialistka Alexandria Ocasio-Cortez drtivě zvítězila v demokratických primárkách nad úřadujícím členem Sněmovny reprezentantů Spojených států za stát New York Josephem Crowleyem. Ocasio-Cortez vedla progresivní grassroots kampaň, během níž mimo jiné volala po rozšíření Medicare (státní program zdravotního pojištění) pro všechny Američany, podporovala zrušení imigračního a celního úřadu či spravedlnost pro Portoriko.


Kritikové přirovnávají „muslimský zákaz“ k segregaci a internaci Japonců za 2. světové války

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Americký Nejvyšší soud potvrdil kontroverzní Trumpův „muslimský zákaz“, který platí pro občany Íránu, Libye, Jemenu, Sýrie a Somálska a také pro obyvatele Severní Koreje a některé venezuelské vládní představitele. Kritické hlasy se obávají, že ideologie bělošské nadřazenosti, která byla kdysi na okraji politické scény, nyní ovládla i Nejvyšší soud. Také Americká unie občanských práv (ACLU) rozhodnutí Nejvyššího soudu ostře odsuzuje. Někteří kritikové přirovnávají verdikt Nejvyššího soudu k segregaci a internaci Japonců za 2. světové války.  

Bližší informace v angličtině ZDE a ZDE

Porušuje KLDR smlouvu uzavřenou se Spojenými státy?

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


Jasně, ale ona „modernizace“ zahrnuje lepší (tj. bezpečnější!) chladicí systém pro víceúčelový reaktor a tři kanceláře – a i tato informace pochází od amatérské skupiny, která zkoumá nevojenské satelitní snímky. Nechte si od cesty hyperbolu a vyvolávání strachu, konstatuje odborník na vojenské záležitosti Peter Van Buren.        

Severní Korea pokračuje v modernizaci svého jediného jaderného reaktoru, jak ukazují satelitní snímky, což vrhá pochybnosti na hodnotu smlouvy mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, informuje server Daily Beast.

29766

Bodláky Václava Duška

Krutosti k prodeji

28. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Kolektivní iluze o zlatých časech se rozmáhá, imperiální neduhy a omyly apoštolských hlasatelů sílí, revolucionáři bez náznaku romantismus usilují o moc nad lidskou chátrou. Války sdělovacích prostředků doplňují politická rozhodnutí nerozhodných; vteřiny ukrajují životy běžencům, plesy vydutých naznačují, že chudoba zajímá leda pár bytostí zasažených sociálním virem. Bývalá šťabajzna straší na postu všehomíru, kormidlem dějin točí nebezpečně do zátoky zapomnění. Baba se probrala ze spánku a nyní určuje dějinná rozhodnutí bez bázně a hany. Instituty pochroumaných teorií podporující nenávist jí nahrávají – Evropou se plíží strašidlo neúcty k padlým, umučeným, zavražděným a ve žhavé poušti jsou prý vyhnáni nechtění utečenci, nu, hezké ráno, dobrou chuť, pěkné dny, hodně štěstí a zdraví, spoluobčané evropského domu plného chytráků a zahořklých domovnic!

Pozor, na světě právě probíhá zkušební zavádění fašismu: Jde opravdu do tuhého

27. 6. 2018

čas čtení 5 minutMáme-li si uvědomit, co se právě na světě dnes děje, musíme vnímat dvě věci. Jednou je, že jsme se ocitli v etapě zkušebního zavádění. Druhé je, že to, co se mnozí pokoušejí zavádět,   je fašismus. Žijeme v předfašistické éře, píše v naprosto zásadním, varovném článku, vynikající irský komentátor Fintan O'Toole. Povšimněte si, jak přesně všechno, co analyzuje, platí i pro Českou republiku!

Je lehké se vysmívat Donaldu Trumpovi jako idiotu, protože jím skutečně je. Avšak Trump velmi dobře rozumí jedné věci:  zkušebnímu marketingu. Vytvořil svou celoživotní existenci na stránkách drbů newyorských bulvárních deníků, které vyrábějí celebrity tím, že zkušebně publikují šokující informace, které je pak možno potvrdit, nebo dementovat, podle toho, jaká je na ně reakce veřejnosti. A vytvořil svou existenci prostřednictvím realitní televize, kde je možno pozměňovat "fakta" podle sledovanosti.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Pro stoupence czexitu: Francie, Německo a Španělsko odmítnou Británii vstup na evropský trh bez volného pohybu obyvatelstva

27. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaBritští euroskeptikové neustále fantazírují, že "Evropa potřebuje Británii víc, než Británie potřebuje Evropu" a že bude Británie moci přestat plnit podmínky členství Evropské unie, ale zachová si všechny dosavadní výhody.

Studenou sprchou je úterní varování španělského ministra zahraničí Josepa Borrella, že Francie, Německo a Španělsko nevpustí Británii na evropský trh, pokud Británie odmítne dodržovat princip volného pohybu obyvatelstva.

V minulých dnech otřásla britskou vládou vážná varování ředitelů největších podniků v Británii, že budou muset ze země odejít, nebo přesunout do zahraničí velkou část svých podniků, pokud nebude mít Británie i nadále bezcelní přístup na evropský trh a pokud vzniknou dlouhá zdržení na hranicí mezi Británií a EU.

Vážná varování v tomto smyslu vydaly mezinárodní automobilky, letecká firma Airbus a mnoho dalších.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Erdoganovo Turecko - generálka pro "iliberální" Evropu

27. 6. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Turecko - kdysi vážně usilující o vstup do Evropské unie - se před očima definitivně mění z prozápadně orientované liberálně demokratické země s velmi četnými deficity v obyčejný autoritářský režim. Politická a občanská opozice čelící za naprosto nerovných podmínek "charismatickému" Erdoganovi umožňuje studovat jakoby v laboratorních podmínkách způsoby fatálního selhávání liberálních demokratů zdaleka nejen turecké provenience. A nakonec: Konzervativní, nacionalistická, autoritářská masa obyvatel Anatolie stojící za Erdoganem jako jeden muž upomíná zdaleka nejen na mlčení venkova k íránské "Zelené revoluci", ale také na zástupy "vidláků" hlasujících vždy spolehlivě pro Orbána, Kaczyńského či Zemana.

Polský ultrapravicový novinář vítězí v BBC, ve Štětíně se nevyrábí lodi a protiteroristický policista vypadl z opilosti z okna

27. 6. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Foto: Protipotratové vozidlo, jehož drastické fotografie studenti ve Varšavě obalili fólií z hliníku

Konečně získává Polsko mezinárodní uznání!! A to nejen Polsko, ale i polská nezávislá žurnalistika! Vysmíván ve své vlastní zemi, ignorován mainstreamovými médii, Marcin Rola (jehož si možná čtenáři Britských listů pamatují například z tohoto článku) se náhle stal hvězdou v televizi BBC. A hned v hlavním vysílacím čase! Publicistický pořad Newsnight zkoumal, jak polská radikální pravice infiltruje polskou komunitu v Británii a Rola, který v tom hraje důležitou roli, byl interviewován. Využil své šance k tomu, aby ze sebe udělal naprostého idiota v pouhých dvou minutách:


Uprchlíci: Evropa by se měla poučit z Afriky

27. 6. 2018

čas čtení 3 minuty


Jediným způsobem, jak Evropa reaguje na "hrozbu" uprchlíků, je snahou uzavírat hranice a vracet příchozí uprchlíky do původních zemí. Evropa by se však měla poučit z daleko konstruktivnějšího a vstřícnějšího přístupu afrických zemí.

Afrika, navzdory své chudobě, nyní hostí větší množství uprchlíků než jakýkoliv jiný region světa. A některé země v Africe používají novátorské přístupy, z nichž by se svět mohl poučit, Jak řekl minulý týden Filippo Grandi, vysoký komisař OSN pro uprchlíky: "Ti, kteří vykřikují o uprchlické krizi v Evropě či v Americe, by měli navštívit africké komunity, které poskytují útočiště milionům lidí s malými zdroji," píše Alexander Betts, profesor nucené migrace a mezinárodní politiky na univerzitě v Oxfordu.

Zbraně hromadného ničení v Česku (2)

27. 6. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 6 minut

Jel jsem nedávno autem z Havlíčkova Brodu do Hradce Králové. Málokdy dlouhé trasy jezdím svépomocí, raději mám hromadnou dopravu, ale tady to tak nakonec dopadlo. Kousek za Brodem u poutní Svaté Anny jsem dojel řadu aut. Vepředu jí vévodil modrý kamion. Vlekli jsme se za ním mezi lesíky cca 40 km/h v kopci a 60 po rovině. Až do poměrně vzdáleného Ždírce nad Doubravou. Pro konzervativního šoféra tam moc bezpečných míst k předjíždění není, ale člověk si alespoň po čase prohlédne pěknou krajinu. Nebylo dobře vidět co je kamion v čele karavany zač, ale kýval se ze strany na stranu jako přetížený dromedár - jen uskočit ze stezky směr oáza. Ve Ždírci už se mu to skoro povedlo. Být kruhák na příjezdu trochu víc sklopený – šla možná ta modrá lochneska k zemi a odskákala neznámo kam. Naštěstí pro všechny zúčastněné se to nestalo a dromedár za stálého plížení a kývání odbočil na Hlinsko.

Monitor Jana Paula : Při interrupci usmrcený lidský plod nevypadá lépe než usmrcená slepice

27. 6. 2018 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty


Tak se česká veřejnost opět dozvěděla něco, co se mezi lidmi jen šuškalo. Drastické záběry usmrcených - či korektněji řečeno - uhynulé drůbeže obletěly česká média, a rozvířily hladinu veřejného mínění tak, že tzv. obchodní řetězce jsou rozhodnuty postupně snižovat prodej vajec z klecových chovů do úplného ukončení. Jak je to od nich milé. Šokující záběry provokují k otázkám, kdo je vlastně vinen. Konzument ukazuje na chovatele, a chovatel, onen „výrobce“ vajec zase na ty, kteří investigativně vnikli do drůbežárny, a zprostředkovali veřejnosti pravdivý obraz odstrašujícího chovu.

Erdoganovy pravomoci musí kontrolovat spíše občanská opozice než instituce

27. 6. 2018

čas čtení 4 minuty

Příznivci hlavní opoziční Republikánské lidové strany (CHP) jsou překvapení a naštvaní, píše Barcin Yinancová. "Kde v této zemi žijí lidé jako já a myslící jako já, že jsme byli usvědčeni z tak velkého omylu? Pokud vyhrál s takovým náskokem, v naší zemi je "jiný" svět. Jak to, že jsme o něm věděli tak málo?," ptá se jeden příspěvek na Twitteru.

Strašidlo jménem Marx: polemika s Michaelem Hauserem

27. 6. 2018 / Tomáš Korda

čas čtení 5 minut


Polemika Michaela Hausera s Romanem Jochem dobře vyjadřuje rozpornost Marxova dědictví. Domnívám se, že ani jeden z nich si nakonec tuto rozpornost nepřipouští – naopak ji obcházejí.

Hauser Jochovi vytýká, že ve svém zamyšlení Marxovi upírá lví podíl na takzvaných „evropských hodnotách“, které samozřejmě Joch jako liberální konzervativec hájí. Joch tím pádem prodává západní hodnoty jako hodnoty liberální demokracie, přestože to původně její hodnoty nebyly. Vzpomeňme například, jakou potíž měl J. S. Mill s všeobecným volebním právem. A není to přece ještě tak dávno, co jistý Martin Luther King musel mít sen. Hodnoty západní civilizace si liberální demokracie sice přisvojila, ale ne sama od sebe, nýbrž z donucení. Ať už ji k tomu donutil tlak sociálních hnutí vznikajících od konce devatenáctého století, anebo existence východního bloku jako alternativního společenského uspořádání. Bez umravňujícího tlaku Kinga nebo Marxe by si liberální demokracie žádné hodnoty neosvojila.

Jižní Súdán: Podpis mírové dohody

27. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Jihosúdánský prezident Salva Kiir a lídr povstalců Riek Machar podepsali dohodu o ukončení občanské války. Oba politici se setkali v pondělí v Chartúmu, aby pokračovali v jednáních a překonali všechny překážky stojící v cestě mírové dohodě. Již v úterý dosáhli kompromisu v řadě oblastí.

USA "potřebují trvalou vojenskou základnu v Polsku"

27. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

V rozhovoru pro polský týdeník Wprost prohlásil bývalý americký konzultant specializovaný na téma národní bezpečnosti pro ministerstva obrany, energetiky a zahraničí, že vojenská základna v Polsku by významně vnitřní bezpečnost USA.

New York Times shromáždil přesvědčující důkazy, že k chemickému útoku v Dúmě skutečně došlo

26. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Sledujte toto jedenáctiminutové video. Syrský prezident Asad se v něm ptá: "Kde jsou důkazy o chemickém útoku v Dúmě?" - Tady:  


Britská demokracie je ohrožena a nutnost reformy je urgentní

26. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

 

To konstatovala britská Volební komise, která dohlíží na průběh voleb.

Po celé řadě skandálů, týkajících se firem, jako Cambridge Analytica, požaduje britská Volební komise, aby vláda změnila zákon a zabránila dezinformacím, zneužívání osobních dat a zahraničním zásahům do volebního procesu.

Britská Volební komise požaduje:

- Změnu zákonů v tom smyslu, aby veškerý digitální politický reklamní materiál používaný při volebních kampaních obsahoval stejně jako papírové letáky přesné informace o tom, kdo ho financuje

- Nový zákon zabraňující financování britských voleb a referend ze zahraničí.

- Zvýšení maximální pokuty, která v současnosti dosahuje pouhých 20 000 liber (cca půl milionu Kč).

- Povinnost všech účastníků předvolební kampaně zveřejňovat své výdaje během kampaně a těsně po ní.

- Povinnost podrobně informovat jak aktivisté v předvolební kampani vydávají své peníze na internetu.


Tyto změny britská Volební komise požaduje po skandálech pochybného hlasování pro brexit a pochybného zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE
  

Stačí pár místních blbů a vyděláte!!

26. 6. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

"Ten náš brněnské folklór" (předvolební noviny hnutí tzv. Slušní lidé, credit Martin Freund).

Víte v čem je pointa? V tom, jak strašně snadno a strašně lacino nabral deset procent voličstva Tomio Okamura. Jak málo stačilo - pár úplně primitivních hesel, jaká napíše kdekdo po třech panácích. Hromada billboardů, kde je ksicht, velká česká vlajka a nic. Jak malá investice a jak velký zisk - myslím tím skutečně zisk finanční, protože Okamura svoje procenta pilně přetavuje do peněz. Vůbec není potřeba mít kolem sebe schopné lidi, stačí nabrat pár obecních blbů. (Standardní strany, které pomalu a pracně budují regionální přítomnost, sbírají zastupitele, starosty, senátory, jejichž lidé mají za sebou hromady tvrdé a výborné práce v regionech, jenom nevěřícně zírají).

Okamura inspiruje další politické dobrodruhy a další politické podnikatele (Valenta, který potřebuje "jen pár zákonů pro sebe", a na oplátku podpoří kohokoli v čemkoli). Jak je to snadné: pár miliónů investice, pár set miliónů zisku. Podnikání s marží 99%: to nemá nikdo, jen politický podnikatel.

Pro stoupence czexitu: brexit ohrožuje 860 000 pracovních příležitostí v britském automobilovém průmyslu

26. 6. 2018

čas čtení 1 minutaAutomobilky v Británii varovaly premiérku Theresu Mayovou, že pokud její vláda neustoupí od svých požadavků na brexit, totiž odchod z evropského jednotného trhu a celní unie, ohrozí to 860 000 pracovních příležitostí v automobilovém průmyslu. "Jako minimum" musí Británie zůstat v jednotném evropském trhu. Řekl to Michael Hawes, předseda Společnosti výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

SMMT varovala, že jestli bude nejistota ohledně brexitu trvat dál, automobilky BMW, Honda a Nissan, i další, budou muset přesunout svou výrobu z Británie jinam.

Pohrdání není odpověď

26. 6. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 3 minuty
Britské listy upozornily na facebookový status Jaroslava Miky, v němž autor rozmlouvá dvěma dělníkům jejich zcestné a naivní názory. Ačkoli jsou Mikovy odpovědi racionální, obnažují zásadní problém, který navíc potvrdila diskuse následující pod oním statusem. Pan Miko poučuje, místo aby bral vážně existenciální jádro výpovědi obou dělníků. Ve zmíněné diskusi se pak naplno rozvinulo pohrdání oběma nejmenovanými muži; objevují se v ní dokonce i vulgarismy a poukazy na údajnou intelektuální nedostatečnost těchto dělníků.

Americký Nejvyšší soud potvrdil Trumpův zákaz vstupu do země pro občany z některých muslimských zemí

26. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaÚterní rozhodnutí konzervativně zaměřeného amerického Nejvyššího soudu, v poměru 5 ku 4 soudcům, přijalo Trumpův argument, že zákaz vstupu do USA pro občany některých muslimských zemí je součástí prezidentských pravomocí vytvářet celostátní bezpečnostní politiku USA. Soud potvrdil, že americký prezident "má pravomoc suspendovat vstup do USA pro cizince".

Odpůrci zákazu argumentují, že zákaz neučinil Spojené státy bezpečnějšími, že neférově diskriminuje muslimy a porušuje ústavní ochranu proti diskriminaci na základě náboženského předsvědčení.

Soudce John Roberts Trumpa kritizoval a zdůraznil význam principu nediskriminace lidí podle náboženství.

Trumpův zákaz postihuje cestující ze Sýrie, z Íránu, z Libye, z Jemenu a ze Somálska. Zahrnuje také omezené sankce proti Severní Koreji a Venezuele.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Donald Trump se může zbláznit radostí nad "podporou" od režiséra Davida Lynche

26. 6. 2018

čas čtení 2 minutyV sobotu zveřejnil deník Guardian dlouhý rozhovor s americkým režisérem Davidem Lynchem, režisérem Blue Velvet, Eraserhead a Twin Peaks, v němž režisér hovořil na mnoho témat. Lynch, který v demokratických primárkách r. 2016 hlasoval pro Bernieho Sanderse, řekl v deníku Guardian, že "Trump možná vejde do dějin jako jeden z největších prezidentů v historii, protože věci tolik destabilizuje. Nikdo není schopen proti tomuto člověku inteligentním způsobem bojovat."

Článek dodal, že i když si Lynch myslí, že Trump nevládne dobře, otevírá prostor, v němž by outsideři mohli věci pozitivně změnit. "Naši takzvaní předáci nejsou schopni se zemí pokročit kupředu, nejsou schopni cokoliv dokázat Jsou jako děti. Trump to všechno ukázal."

Další obrovský skandál ohledně brexitu: Finanční spekulanti ho zmanipulovali, aby na něm vydělali stamiliony dolarů

26. 6. 2018

čas čtení 5 minut

 

Finanční server Bloomberg zjistil, že v den, kdy se sečítaly v Británii hlasy po  referendu o brexitu, euroskeptik Nigel Farage řekl ve 22 hodin v televizi, těsně po uzavření volebních místností, že si myslí, že kampaň za brexit prohrála, přestože měl tajné informace, že vyhrála. Znamenalo to, že v tu chvíli v důsledku jeho výroků britská libra výrazně stoupla a Farageovi kamarádi - finanční spekulanti - si za drahou libru mohli koupit množství levných eur či dolarů. Posléze bylo oznámeno, že ve skutečnosti stoupenci brexitu zvítězili, takže libra se proti světovým měnám propadla o dvacet procent, a Farageovi kamarádi - spekulanti tak vydělali stamiliony dolarů.


Ve 22.52 v den referenda o brexitu stoupla libra nad 1.50 dolarů a dosáhla své nejvyšší hodnoty za posledního půl roku. Mnoho finančníků si myslelo, že vyhrají stoupenci EU. Ne ale všichni.


"Panebože. Dnešní ráno má v ústech zlato." Slova finančního spekulanta v den, kdy bylo v Británii oznámeno vítězství stoupenců brexitu v referendu. Tento spekulant věnoval kampani za brexit 900 000 liber a vydělal na výsledku referenda o brexitu 300 milionů dolarů. Dobrá práce, Crispine!

Tento člověk, to video si pusťte, vydělal na brexitu 300 milionů dolarů. Jak se tváří člověk, který právě podvodem získal stamiliony dolarů?


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22120