Slovenský ministr zahraničí: Podpořím jakékoliv opatření na zastavení brexitu

30. 6. 2016

Slovensko předsedá od 1. července Evropské unii. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák doufá, že Británie zůstane členem EU. Americký ministr zahraničí John Kerry se také vyjádřil v tomto smyslu.

Lajčák řekl na tiskové konferenci v Bratislavě: "Podpořil bych jakékoliv opatření, které by změnilo postavení britského lidu, které musím respektovat, ale jehož také lituji. Hluboce ho lituji - Evropská unie se Spojeným královstvím je lepší Evropská unie - ale je to v rukou britského lidu a politiků."

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski také vyjádřil naději, že se najde způsob, jak udržet Británii v EU, avšak vyhlídky na to jsou zřejmě nepravděpodobné vzhledem k politické situaci v Británii a kolektivním prohlášením vedoucích představitelů EU.

Boris Johnson vyloučil svou kandidaturu na šéfa Konzervativní strany a britského premiéra

30. 6. 2016

Boris Johnson: "Toto je naše šance myslet znovu globálně. Pozvednou své oči na horizont, přinést naše jedinečné britské hodnoty, silné, lidské, pokrokové, na velká globální fóra, aniž bychom byli odstrkováni stranou nějakou supranacionální organizací. Namísto toho, abychom z toho byli nervózní, musíme se chopit své šance a učinit toto naším okamžikem, kdy se na světě postavíme zpříma. To je úkol pro příštího premiéra této země.

No, musím vám říci, přátelé, vy, kteří tu věrně čekáte na závěrečnou myšlenku této řeči. Že poté, co jsem se poradil s kolegy a vzhledem k okolnostem v parlamentě jsem dospěl k závěru, že tou osobou nemohu být já. Mojí roli bude stoprocentně podporovat příští konzervativní vládu, zajistit, abychom řádně splnili mandát lidu, který přineslo referendum, a podporovat agendu, v kterou věřím. Chci se zastávat zapomenutých lidí v této zemi.

A jestliže to budeme dělat, jestliže budeme investovat do svých dětí a zlepšíme jejich životní šance, jestliže budeme roztáčet motory sociální mobility, jestliže budeme stavět na velkém reformním dědictví Davida Camerona, jestliže budeme investovat do své infrastruktury a budeme realizovat rozumný inkluzivní konzervativní přístup, který zároveň bude snižovat daně a podporovat podnikatele, pak jsem přesvědčen, že tato země může zvítězit a být lepší, senzačnější, a ano, významnější než kdy předtím. Chci vám všem poděkovat, že jste dnes dopoledne přišli. Chci zejména poděkovat svým kolegům v parlamentě, kteří přišli, mému týmu a všem po celé zemi, kteří podporují naši vizi Británie. Děkuji vám."

Patrik Harvie, poslanec skotského parlamentu za Stranu zelených:

"Borisův postoj, stručně shrnuto: Sice jsem pomohl vytvořit tenhle chaos, ale v žádném případě za to nepřevezmu odpovědnost. Užijte si další vývoj krize."

Michael Gove se ve čtvrtek večer rozhodl, že už nemůže podporovat Borise Johnsona v kandidatuře na funkci šéfa Konzervativní strany. Usoudil, že soutěž bude mezi ministryní vnitra Theresou Mayovou a Borisem, a když nepodporuje Borise, nechce, aby zvítězila Mayová, tak se rozhodl kandidovat sám. Gove se obával, že Johnson se chová příliš chaoticky na to, aby se stal premiérem. Vyskytly se spekulace, že Gove opustil Johnsona, protože se bál, že Johnson přestane podporovat brexit. Zdroje tuto spekulaci odmítají: problémy, které měl Gove s Johnsonem jsou organizační a manažerské, nikoliv ideologické.

- Deník Guardian upozorňuje na nejmíň pět případů, kdy o sobě Gove tvrdil, že na funkci britského premiéra nemá.

- Mezitím, šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn při křestu zprávy o antisemitismu srovnal Izraael s Isis:

Řekl: "Naši židovští přátelé nenesou o nic větší odpovědnost za činy Izraele než naši muslimští přátelé za údajný Islámský stát.":

V Bruselu se jedná o přechodných opatřeních na podporu Skotska

30. 6. 2016

V Bruselu byla zahájena jednání o přechodných opatřeních, která by měla umožnit Skotsku zůstat po odchodu Spojeného království v Evropské unii. Uvedla to bývalá vysoká poradkyně Evropské Komise Kirsty Hughesová.

Ta informovala poslance skotského parlamentu, že se v Bruselu jedná o tom, že by se Skotsko po Brexitu mělo umístit do "dočasného prozatímního postavení", aby nedošlo k absurdní situaci, že by se octlo mimo EU a pak muselo žádat znovu o vstup.

Hughesová naléhala na poslance skotského parlamentu, aby uspořádali druhé referendum o skotské nezávislosti nejpozději v létě 2017, aby to umožnilo Evropské unii začít pracovat na těchto dočasných opatřeních.

Varovala ale, že Evropská unie nechce mít ze Skotska "novou mini Británii" a uvedla, že je velmi nepravděpodobné, že by si Skotsko zachovalo britské výjimky v oblasti eura, spravedlnosti a vnitra či britský rozpočtový rabat, vyjednaný kdysi Margaret Thatcherovou.

Hughesová sdělila parlamentnímu výboru skotského parlamentu pro evropské a zahraniční vztahy:

"Hovořím s lidmi v Bruselu, neformálně, a ti mluví o tom, že by Skotsko mělo být umístěno do jakési dočasné ohrady. Dostalo by křeslo v radě ministrů teprve až po ratifikaci smluv, ale nemuselo by procházet absurdním procesem odchodu a návratu do EU. Upozorňuju na to teď, protože jde o důležitou otázku načasování. Pokud by Skotsko čekalo až skoro na konec toho dvouletého období, a až po odchodu Británie z EU uvedlo, že "teď uspořádáme referendum o nezávislosti", nebude mít zřejmě čas na vyjednávání se Spojeným královstvím o rozpuštění britské unie, než Británie odejde z EU.

Takže jde o věc politického úsudku, zda a kdy uspořádat referendum o nezávislosti. Z hlediska logiky byste ho měli uspořádat co nejdříve. Pokud ho uspořádáte řekněme napřesrok v létě, budete mít čas vyjednat s Británii své podmínky předtím, než odejde z EU. To by Evropské unii ulehčilo možnost umístit vás dočasně do jakési prozatímní ohrady."

Podrobnosti v angličtině ZDE (13.56)

Mohou být voliči za opakování referenda o EU nakonec vděčni

30. 6. 2016 / Boris Cvek

Setkávám se s názorem, že kdyby v Británii došlo k vypsání nového referenda o setrvání v EU, bylo by to takové popření demokracie a zrada na voličích, že by to veřejnost britským politikům neprominula a k EU by se stavěla ještě mnohem negativněji.

Jako příklad takové nehorázné šaškárny se uvádějí irská referenda o Lisabonské smlouvě, kterážto smlouva podle mnohých odpůrců EU proměnila EU z ekonomického společenství v základ jednotného státního útvaru.

Myslí si jeho manželka, že je Michael Gove idiot?

30. 6. 2016

Sarah Vine, reportérka v deníku Daily Mail a manželka britského ministra spravedlnosti Michaela Govea, který byl spolu s Borisem Johnsonem čelnou postavou kampaně za Brexit, omylem odeslala na veřejnost email, jímž Govea varovala před Borisem Johnsonem. Naznačila, že Borise nenávidí oliarch Rupert Murdoch i šéfredaktor deníku Daily Mail Paul Dacre (zjevně protože Boris publikuje v konkurenčním Daily Telegraphu) a varovala ho, aby Johnsona nepodporoval, pokud mu Johnson předem nenabídne konkrétní funkci.

V omylem odeslaném emailu Sarah Vine napsala: " Je velmi důležité abychom se soustředili na jednotlivé překážky a stoprocentně je překonali, než přejdeme k další. Opravdu myslím, že Michael musí mít s sebou někoho, kdo by na něho dohlédl, během dnešních klíčových dopoledních jednání.

Jedna jednoduchá věc: MUSÍŠ MÍT OD BORISE SPECIFICKÝ PŘÍSLIB, JINAK mu nemůžeš zaručit svou podporu. Podrobnosti lze dojednat později, ale bez konkrétního příslibu nebudeš mít žádné páky.

Rozhovor Britských listů 63:

Žáci by měli mít právo rozhodovat, o čem se ve školách učí

24. 6. 2016Se zástupci České středoškolské unie, Filipem Jelínkem a Štěpánem Kmentem, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o situaci na českých středních školách Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. června 2016..

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Teror v Istanbulu, aneb Erdoğan může mít velký problém

30. 6. 2016 / Daniel Veselý

Istanbul se v úterý večer stal terčem dalšího teroristického útoku, při kterém podle posledních zpráv přišlo o život nejméně 41 osob a dalších 239 bylo zraněno. Za sebevražednými atentáty a útoky palnými zbraněmi na Atatürkově letišti stojí podle slov tureckého premiéra Yildirima Daeš. Pokud by tomu skutečně tak bylo, může mít turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan doopravdy vážný problém, a to na základě celkem logických souvislostí.

Turecký prezident Erdoğan ve svém prohlášení k této tragédii tak trochu svět varoval, že před bombami, které zabíjely na Atatürkově letišti, si nemůže být nikdo jistý, a vyzval světové lídry, aby se semkli v boji proti zhoubě terorismu ZDE. Přestože se navzdory tvrzení pozorovatelů, kteří mají tendenci vnímat světové dění výhradně skrze konspirátorské brýle, Ankara skutečně angažuje v boji proti teroristickému kultu Daeš v Sýrii (podle tureckých novin Yeni Safak turecká armáda v loňském roce usmrtila 2000 džihádistů z Daeše ZDE), tento boj obestírají mnohá „ale“.

Neblahý vliv internetových robotů a "tradičních hodnot" na hlasování o brexitu

30. 6. 2016

"Analýza nerozhodných voličů naznačuje, že 30 procent nerozhodných britských voličů se bude rozhodovat jak hlasovat v týdnu před volbami a polovina z nich se rozhodne až v den hlasování. Masivní používání internetových robotů na sociálních sítích zvyšuje riziko obrovských kaskád dezinformací v době, kdy budou voliči zvažovat své rozhodnutí a obracet se na sociální sítě pro zjišťování názorů svých přátel a příbuzných."

Stoupencům brexitu jde méně o ekonomiku a daleko více o "hodnoty":

"Z níže uvedeného grafu, týkajícího se jen reakcí bělošských britských respondentů, vyplývá, že téměř neexistuje významnější statistický rozdíl mezi tím, jak v referendu o brexitu hodlají hlasovat britští bohatí a chudí. Naproti tomu jen 20 procent občanů, kteří se nejostřeji stavějí proti trestu smrti, chce hlasovat pro brexit, zatímco ze stoupenců znovuzavedení trestu smrti jich pro brexit chce hlasovat 70 procent. Bohatí Britové, kteří podporují trest smrti, hlasují pro brexit. Chudí, kteří jsou proti trestu smrti, hlasují pro setrvání Británie v EU."

 10976

Zemřel futurolog Alvin Toffler

30. 6. 2016


Americký autor a vizionář Alvin Toffler, který se proslavil několika bestsellery včetně "Šoku z budoucnosti" a "Třetí vlny" zemřel ve svém domě v Los Angeles ve věku 87 let.

Ztratí Británie vliv v OSN?

30. 6. 2016


Když Spojené království vypadá méně spojeně než kdykoliv předtím, otřesená Británie může ztratit vliv v OSN a čelit rostoucímu tlaku, aby se vzdala postu v Radě bezpečnosti.

Firmy přehodnocující působení v Británii

30. 6. 2016


Firma Vodafone uvažuje o přestěhování londýnské centrály na kontinent. Rozhodnutí záleží na výsledcích jednání o obchodních vztazích s Evropskou unií. Banka Goldman Sachs zvažuje přesun části nebo všech z 6 500 míst z Británie. Banka Lloyds očekává pokles příjmů až o 10 % a přehodnocuje obchodní model. Siemens zastavuje energetické aktivity v Severním moři. Americká banka Morgan Stanley přemýšlí o přestěhování 2 000 pracovních míst do Frankfurtu nad Mohanem a Dublinu.

Aerolinky Virgin vytvořily v Británii 3 000 pracovních míst, ale nyní varují, že čínský partner ztratil zájem o Británii a místa jsou ohrožena. Banka JP Morgan může přestěhovat z Británie 1 000 - 4 000 pracovních míst. Aerolinky Easyjet uvažují o přestěhování sídla z Lutonu u Londýna. Ryanair nebude zřizovat žádné další linky do Británie a soustředí se výlučně na expanzi v EU. Visa nebude moci v Británii nadále skladovat osobní data, protože to neumožňují unijní předpisy, a musí přestěhovat svou datovou centrálu. Ford přehodnocuje investiční plán pro Británii, podobně jako Airbus.

Podrobnosti v němčině: ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rusko spotřebovává rezervní fond

30. 6. 2016


Deficit rozpočtu, který je mnohem vyšší než prezidentem přiznávaná 3 %, bude stále složitější pokrývat z rezervního fondu. Ten může být spotřebován již v polovině roku 2017, když ho vláda utrácí tempem více než 2 bilionů rublů ročně. Ale v lednu 2017 ve fondu zbude všeho všudy 0,9 bilionů rublů. Naděje vlády na výnosy z privatizace se neplní, stejně jako očekávání ohledně dividend státních podniků.

Investoři sotva budou chtít masivně nakupovat ruská aktiva, která budou nabízena v privatizaci, předpovídají experti Standard&Poor’s. Vláda bude mít problém splnit cíl v podobě plánovaného snížení deficitu. Spíše lze očekávat jeho další zvýšení.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Sturgeonová v Bruselu: Nalezla jsem ochotu naslouchat

29. 6. 2016

Během diskusí, které jsem dnes vedla, slyšela jsem znovu, jak jistě očekáváte, hluboké znepokojení ohledně dopadu referenda. Nejen na Skotsko nebo na Velkou Británii, ale také na lidi ve všech zemích a v celé Evropské unii samotné. Co se týče mne, já jsem zdůraznila, že Skotsko hlasovalo pro setrvání v Evropské unii a že mám povinnosti jako premiérka Skotska na to reagovat a snažit se najít způsob, jak realizovat demokratickou vůli Skotska. Takže jestliže existuje způsob, jak by Skotsko mohlo zůstat v EU, jsem rozhodnuta se snažit ten způsob nalézt. Jsme nyní v nezmapovaných vodách. Nic z toho není lehké, ale mým úkolem je aplikovat určité principy, vytvořit určitou strategii, situaci vyjasnit a usilovat o to, abych hovořila za lidi, kteří mě zvolili, lidi Skotska. Jsme ve velmi rané fázi tohoto procesu, od referenda neuplynul ani týden, ano byl to dlouhý týden pro všechny z nás. Cílem tohoto mého projevu je zajistit, že jakmile začne vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, aby na stole byly všechny možnosti. Jak říkám, nepodceňuji problémy. Povzbudilo mě však dnes, že jsem nalezla ochotu naslouchat.

Sturgeonová setkala v Bruselu se sympatiemi, avšak pomoc Skotsku nabídnuta nebyla

29. 6. 2016

Hlavním problémem je španělský pravicový premiér Mariano Rajoy, který se obává, že by nezávislost Skotska vedla k nezávislosti Katalánska na Španělsku. Vyjádřil se: "Pokud Británie odejde, odejde i Skotsko."

Jean-Claude Juncker, prezident Evropské komise, přislíbil, že vyslechne, co mu Sturgeonová řekne, ale ani prezident Evropské rady Donald Tusk, ani sám Juncker "nemají v úmyslu zasahovat do vnitřního britského procesu."

Mariano Rajoy zdůraznil, že Skotsku "nemá kompetence k tomu, aby vyjednávalo s Evropskou unií. Španělsko se postaví proti jakémukoliv vyjednávání s kýmkoliv jiným než s vládou Spojeného království. Já jsem extremně proti tomu, smlouvy jsou extremně proti tomu a jsem přesvědčen, že všichni jsou extremně proti tomu," dodal.

"Není to o tom, odkud jste, ale jaký jste"

29. 6. 2016

Ema Čulík a Jan Čulík se ve čtvrtek dopoledne účastnili rozhlasové debaty o dopadu brexitu na Skotsko, která se vysílala od 9 do 12 hodin z polského Klubu generála Sikorského v Glasgow na stanici BBC Radio Scotland.

Audio v angličtině ZDE, (Ema Čulík od 1.19.40, Jan Čulík od 2.33.01), na serveru Britských listů je ZDE ZDE

Když už se to smí...

29. 6. 2016 / František Řezáč

 Vážený laskavý čtenáři Britských listů, najdi rozdíl mezi soudem se Ztohoven a ostatními třemi případy. Mně připadají aktivity této skupiny jako "ilegalita" KSČ na začátku třicátých let minulého století. David Hons alias Roman Týc je jako dogmatik Julda Fulda, který utekl před "represí" první republiky do Sajúzu. Prý tam utíkal před Gustou, se říkávalo. V každém případě byla tenkrát KSČ pro legraci. Mimochodem, Hons Týc je dogmatickým zastáncem volného trhu umění  ve veřejním prostoru, což hlásal na  konferenci v Holešovicích. Prý by to jedno procento a veřejné soutěže omezovaly svobodu umělců. http://www.advojka.cz/archiv/2016/9/umeni-mezi-nami  No, umělců? Inu, já bych Honse Týce a jeho  partu omezil počtem, který si sami stanovili. Kolik ještě s...ek v červených trenýrkách to po Praze bude? A kam Hons Týc uteče? F. Ř.

P.S. Autor není ovčáček a veřejně nazývá hlavu státu  -autocenzurováno- Aby bylo jasno..!

Snaha odvrátit katastrofu může vést k naprostému převratu na britské politické scéně

Tlačit Velkou Británii k rychlému rozhodnutí je chyba

29. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Jestli má Boris Johnson v něčem pravdu, pak je to jeho snaha posunout okamžik jednání s EU o vystoupení Velké Británie co nejdál. Totéž požaduje odcházející premiér David Cameron, který míní složit funkci v říjnu. Je velmi rozumné ty čtyři měsíce Velké Británii poskytnout, protože není vůbec jasné, k čemu vlastně referendum povede. Je velmi pravděpodobné, že snaha neutralizovat jeho výsledky bude úspěšná. Zájem elit je jasný, snaha odvrátit rozpad Velké Británie s hrozícím odchodem Skotska a separatistickými tendencemi v Severním Irsku je obrovskou motivací. V každém případě ale Velká Británie těžce prohrála. Buď bude referendum ratifikováno a Velká Británie se rozvrátí jako unie, nebo elity demokratické rozhodnutí "deklasovaných" prostřednictvím parlamentních institucí zvrátí a dojde k vnitřnímu společenskému rozvratu. 

28 mrtvých a přes 60 zraněných po teroristickém útoku na letišti v Istanbulu

28. 6. 2016

(Aktualizováno) Podle svědků a tureckých médií došlo na Atatürkově letišti v Istanbulu k několika výbuchům způsobených sebevražednými atentátníky a ke střelbě. Lokální televize vysílala záběry ozbrojených vojáků, kteří vstupovali na letiště. Podle CNN a Reuters byli zranění z letiště převáženi taxíky. V Turecku došlo za poslední měsíce k několika bombovým útokům, z nichž oficiální místa vinila buď kurdské povstalce, nebo Daeš.

Více na NY Times ZDE

A teacher in a Czech school welcomed students dressed in an Arab garb. He has been forced to leave his teaching post

29. 6. 2016

Antonín Kolář, a teacher of Czech and History at a secondary school in Pilsen, a city in West Bohemia, welcomed his first year students dressed in an Arab garb. He spoke to them about the need to show humanity and tolerance to people from other cultures. The school management was displeased and Mr. Kolář has now offered his resignation.

The school management told him that he has damaged the good name of the school and that some parents are complaining that an islamist is teaching in the school.

The headmistress Olga Matějková is particularly displeased that a video featuring Mr. Kolář's class where he speaks about the need to be tolerant to people from other cultures is available on YouTube. She has complained that "students have been featured in the video without permission", but only the backs of their heads are visible, the video is of Mr. Kolář's lecture.

Source in Czech: ZDE

 10974

Pokud se mladí lidé nevzpamatují, demokracie může být rychle minulostí

Milí "dospělí", rozmazlování končí, nastupuje #exit

29. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Britská společnost je ve stavu silného rozkladu. Mladí lidé se cítí být zrazeni starými, kteří uvěřili populistickým lžím a s bláhovou vírou v návrat světa, kterému rozuměli a který byl "jejich" nastoupili cestu, kterou nebudou muset moc dlouho sledovat. Zato jejich děti a další generace ano, jakkoliv se situace po referendu ve Velké Británii vyvine. Žel, místo aby šli mladí lidé volit proti hlouposti, měli na práci něco důležitějšího. Řada z nich pravděpodobně hrála nějakou infantilní videohru, případně si šli koupit tento měsíc už druhé nové boty, či seděli s přáteli v baru. Vůbec je nenapadlo, že se ráno probudí do světa, v němž žít nechtějí. Brexit je obrovské memento, varování západní společnosti, že pokud nezačne své děti vést k odpovědnému občanství, demokracie skončí.

Kocovina: Důsledky brexitu pro Evropu

29. 6. 2016 / Karel Dolejší


Pokud se ústavními a politickými mechanismy nepodaří zvrátit britské referendum o vystoupení z EU, Británie, která čelí nevlídnému postoji Bruselu, z unie skutečně vystoupí - a to spustí proces rozpadu, během nějž svazek formálně unitárního státu opustí Skotsko a Severní Irsko. Ve druhé ze jmenovaných zemí podobný vývoj může obnovit občanskou válku, protože unionisté se s připojením k Irské republice nesmíří. Pojďme se však podívat z vybraných hledisek na brexit "neostrovníma" očima, z pohledu celé unie i kontinentu.

Rozpoložení většiny mladší populace ve Velké Británii

Sotva se dokážu na své rodiče podívat

29. 6. 2016

Jamie, 28, vyrostl v obecním bytě s matkou samoživitelkou, která musela těžce pracovat, aby pro své děti vydobyla lepší život. "Vždy jsem na ni byl tak hrdý za to, jak se pro nás obětovala. Je láskyplná, hodná, velkorysá a ještě navíc veselá. Je tak empatická, že se rozpláče, když je někdo v rodině nemocný. A taky nenávidí imigranty."

Výsledek referenda o vystoupení UK z EU uvrhlo tisíce lidí, zvláště mladých dospělých, do hořkého konfliktu s jejich vlastními rodinami. Jde o ránu, která se jen tak rychle nezhojí...

Nicola Sturgeon je v Bruselu na jednání s Junckerem, Verhofstadtem a Schulzem

29. 6. 2016

- Tiskový magnát Rupert Murdoch přivítal brexit, bylo to "senzační", jako "útěk z vězení". Pokud prý Boris nesplní, co voliči za brexit chtějí, dojde k další "krvavé revoltě":

- Skotská nacionální strana požádá o status oficiální opozice v Dolní sněmovně, protože po rebelii proti Corbynovi mají skotští nacionalisté v londýnském parlamentě vlastně o 14 víc poslanců než labouristé.

- Irsko požádalo, aby Britové počkali s žádostmi o irské občanství z obav, že bude zahlcen tamější systém pro vydávání cestovních pasů. Britové, kteří mají irského dědečka či babičku, mají právo na irské, a tedy evropské občanství. ZDE

- Vedoucí představitelé britských církví a náboženských komunit, anglikánský arcibiskup canterburský, katolický arcibiskup z Westminsteru, hlavní rabín a vysocí imámové odsoudili rostoucí xenofobní a rasistické útoky po hlasování za brexit. Zeid Ra’ad al-Hussein, komisař OSN pro lidská práva, požaduje aby britské úřady začaly trestně stíhat pachatele těchto útoků. Policie zaznamenala sedmapadesátiprocentní nárůst rasistických a xenofobních útoků. ZDE

- Angela Merkelová "Musí existovat jasný rozdíl mezi těmi zeměmi, které chtějí být členy evropské rodiny a těmi, které nechtějí. Pokud chcete mít přístup do jednotného trhu, musíte přijmout základní evropská práva i povinnosti. To platí jak pro Velkou Británii, tak pro kohokoliv jiného."

- Britský ministr financí George Osborne: "Nebylo povinností těch, kteří chtěli zůstat v EU, vysvětlovat, jaký plán bude realizován, pokud Británie bude hlasovat pro odchod z EU."

- David Cameron řekl v úterý v Bruselu: "Myslím, že Britové uznali význam ekonomické argumentace pro setrvání v EU, ale vládlo velké znepokojení ohledně pohybu lidí a imigrace, a myslím, že je to spojeno s obavami ohledně suverenity. Myslím, že Evropa o tom bude muset uvažovat. To bude jednou z hlavních zkoušek pro příštího premiéra."

5. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

26. 6. 2016Sdílejte na Facebooku!

Naposledy se dnes vracíme k tématům evropského setkání mladých lidí, které se konalo v polovině května ve Štrasburku. Upozornilo na celou řadu aktuálních témat, která učinila o to naléhavější nynější britská krize ohledně brexitu. Je symptomatické, že se mnohde šíří vlny nepřátelství vůči Evropské unii, málokdo si však všímá toho, co Evropská unie skutečně dělá. Proto přinášíme sérii těchto diskusních témat. Dnes se věnujeme poslednímu, pátému tématu, věnovanému udržitelnému rozvoji.

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z předchozích týdnů:

Téma 1. Apatie, nebo účast? Agenda pro dynamickou demokracii ZDE

Téma 2. Válka a mír: Perspektivy pro mírovou planetu ZDE

Téma 3. Vyloučení nebo přístup: jak zasáhnout proti nezaměstnanosti mladých lidí ZDE

Téma 4. Stagnace či inovace: Budoucí svět práce ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Dominika Švecová k tomu dodává: Čtenáři našich článků se nás ptají na vznik a význam této iniciativy. Je to otevřená diskuse pro všechny. Zajímají nás názory lidí, kteří nejsou normálně slyšet. A tímto jim dáváme prostor. Děláme to proto, aby se v Čechách na tato témata otevřela diskuse. Každý kdo tu žije, tak má právo se vyjádřit k dění v ČR a v EU. Nevěříme, že nikdo nikoho neposlouchá. Věříme, že jen společně můžeme najít odpovědi na otázky, které se nás týkají.

Pokud o těchto tématech nebudeme mluvit, a budeme dělat, že neexistují, tak budou jiní rozhodovat za nás. Aby ti, co neustále křičí, měli možnost vidět, co si lidi opravdu myslí. Když si tyto věci budeme sdělovat pouze osobně už nikdo jiný si je nepřečte nedozví se o nich. Důležité je zapojit se, jakkoliv. Jen otevřenou diskusí si můžeme tříbit názory a na něčem se shodnout, protože věc / téma uvidíme z různých úhlů pohledu. A opravdu nemáme na mysli mít diskuzi pro diskuzi! "have a discussion for the sake of having discussion"! Tak snad touto iniciatiou rozmluvíme lidi, kteří se k těmto tématům normálně nevyjadřují. A přineseme čerstvý vítr do plachet lidem, kteří se nemohou dohodnout, a nabídneme jim diversitu - názory od lidí, se kterými se normálně nesetkávají.

Proč je Corbynovo vedení Labouristické strany úspěchem a zároveň solí v očích mnoha jeho spolustraníků?

29. 6. 2016 / Daniel Veselý

V souvislosti s napjatou až vyhrocenou situací po britském referendu, kdy se většina hlasujících Britů vyslovila pro vystoupení z Evropské unie, se stala levicová frakce labouristů v čele se šéfem strany Jeremy Corbynem terčem systematických útoků ze strany jejich spolustraníků. Samotná Labouristická strana se nyní nachází ve stavu, který by se dal nazvat občanskou válkou - tisíce Corbynových příznivců se shromáždily v Londýně ZDE, aby mu v této pohnuté době vyjádřily podporu coby „válečný šik“ řadových labouristických kmánů proti cynickým a zahořklým „pučistům“.

Jeremy Corbyn prohrál hlasování o důvěře, odmítá odstoupit

28. 6. 2016

Šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn prohrál hlasování o důvěře v poměru 172 labouristických poslanců proti 40. Corbyn tvrdí, že hlasování nemá ústavní platnost. Byl zvolen do funkce 60 procenty členské základny Labouristické strany a neodstoupí. Komentátoři poukazují na to, že pokud Corbyna podpoří odbory, asi krizi ustojí. Další členové labouristického stínového kabinetu odstupují ZDE

- Skotská vláda zahájila rozhovory s Gibraltarem o radikálním plánu jak udržet části Velké Británie v Evropské unii. Rozhovorů se zřejmě bude účastnit i Severní Irsko. ZDE

- Donald Tusk se odmítl ve středu setkat v Bruselu s Nicolou Sturgeonovou. Uvedl, že "teď není čas na jednání o situaci Skotska". Sturgeonová se v Bruselu setká s Martinem Schulzem, předsedou Evropského parlamentu. ZDE

- Labouristická poslankyně Pat Glas, která zastupuje volební okrsek Severovýchodní Durham a byla do pondělí stínovou ministryní pro Evropu, kdy byla povýšena na stínovou ministryni školství, obdržela výhrůžky zavražděním. ZDE

- Lord Turnbull, bývalý šéf britské státní služby argumentoval, že vyjednávání o odchodu Británie z EU by nemělo začít dříve než v roce 2017. Británie by neměla aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, dokud nebudou britská vláda a britská diplomacie vědět, co vlastně chtějí. ZDE

- Nový šéf Konzervativní strany bude vyhlášen 9. září. ZDE

- Čtvrtina voličů Labouristické strany zřejmě pro ni už po referendu o brexitu hlasovat nebude. Vyplývá to z interního stranického průzkumu labouristů ZDE

 10973

Prevence před rasistickými útoky

Britský občan raději ukazoval na ulici pas

29. 6. 2016

Aby zabránil možným útokům na svou osobu, šel britský občan Nalin Dissanayake po ulici s vytaženým pasem. Po výsledku čtvrtečního referenda se ve Velké Británii objevila velká míra útoků na imigranty, ať už z jiných evropských zemí, nebo z jiných kontinentů. Rasistické útoky jsou většinou orientovány podle vzezření, řada lidí, na které rasisté útočí, přitom jsou britskými občany. "Několik reakcí na video vznášelo otázky typu, kde jsem ten pas ukradl, nebo jestli jsem se oženil s nějakým devítiletým dítětem". Muslimská rada ve Velké Británii vydala zprávu, že od pátku došlo ke stovce útoků s podezřením na nenávistné trestné činy. O řadě verbálních útoků, dokonce na děti, svědčí řada příspěvků na sociálních sítích.

Kompletní text v The Independent ZDE

Bodláky Václava Duška

Kam se valej, už jsou starej

29. 6. 2016 / Václav Dušek

Vracet se do míst dětství a divokého mládí se nemusí vyplatit. Ocitnete se nečekaně v chladné cizině - i když se proletářský Karlín změnil k nepoznání, ano, k lepšímu, přesto vám zatrne, řeknete si smutně: Kde domov můj! Ještě že řeka teče stejným korytem, i když dřevěný slavný zimní stadion nevidíte, jez pod Hlávkovým mostem zmizel, depo v nenávratnu, jako domy z likusových panelů od starého ramene řeky, zmizelého pod uspěchanou výstavbou. Třesky plesky, dědku, pokrok nesnese odkladu!

Miliardář Branson požaduje snížení věku volebního práva na 16 let

29. 6. 2016

Richard Branson, britský miliardář a zakladatel technologické společnosti Virgin, veřejně apeloval, aby byl snížení věk, když občané ve Velké Británii získávají volební právo, na 16 let. Reagoval tak na výsledky referenda o vystoupení země z EU, v němž se ukázal výrazný rozdíl mezi preferencemi mladších a starších voličů. Samotný Branson je velkým odpůrcem vystoupení a zapojil se do kampaně na straně těch, kteří požadovali setrvání v EU. V pondělí po referendu vyzval britské poslance, aby zvážili konečné rozhodnutí o vystoupení s ohledem na petici požadující opakování referenda (ta je ovšem ovlivňována ze zahraničí, pozn. redakce). Branson ve svém blogu zdůraznil, že ačkoliv je demokracie založena na lidovém hlasování, neměli bychom přestat brát ohledy na ty, kteří s většinovým názorem nesouhlasí, v tomto případě zejména na mladé lidi, kterých se rozhodnutí týká nejvíce. Branson zpochybnil převládající úzus, že mladí lidé nejsou dostatečně vyspělí, aby hlasovali v politických záležitostech. Podle něj naopak historie potvrzuje, že mladí lidé často stáli na té správné straně. Podle Bransona jsou mladí lidé díky sociálním sítím více informovaní, orientovaní a motivovaní než kdykoliv dříve. Branson údajně kvůli propadu akcií a libry na trhu přišel o třetinu hodnoty svých firem (Guardian).

Kompletní článek v angličtině na portálu The Independent ZDE

Sanders varuje, že k "Brexitu" může dojít i v USA

29. 6. 2016

Soupeř Hillary Rodham Clintonové o demokratickou kandidaturu na amerického prezidenta Bernie Sanders veřejně varoval před tím, že že stejné společenské síly, které dopustily Brexit, mohou v USA pomoci Donaldu Trumpovi, aby se stal prezidentem. "Představa, že stejné síly, které pomohly příznivcům Brexitu ve Velké Británii, mohou pomoci i Donaldu Trumpovi, by měla být pro Demokratickou stranu v USA alarmující."

V angličtině ZDE

Jeden z možných kandidátů na předsedu konzervativců a premiéra

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt připustil další referendum

29. 6. 2016

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, který podle veřejných vyjádření vážně zvažuje kandidovat proti Borisi Johnsonovi v boji o nového vůdce konzervativců, uvedl, že vyhlášení dalšího referenda o setrvání země v EU je jednou z možností, jak posílit demokratický status takového rozhodnutí. Je to podle něj jedna z možných cest, jak zjistit, zda lidé ve Velké Británii skutečně chtějí za daných podmínek opustit EU. "Nemyslím, že by nutně muselo dojít k dalšímu referendu, ale myslím, že potřebujeme demokratické posvěcení. "Během našeho spojení s EU proběhlo devět parlamentních voleb, podmínky, za kterých máme EU opustit, by měly být také dány lidem k posouzení," prohlásil Hunt. Na otázku, zda by dokázal splnit slib politických podporovatelů odchodu, že do britského zdravotnictví nalijí 350 milionů liber týdně ušetřených na odvodech do EU, Hunt odpověděl, že byl k tomuto číslu vždy skeptický a že mnohem důležitější je stav britské ekonomiky. "Naši ekonomiku čekají bouřlivé časy, nedomnívám se, že bychom mohli tyto peníze využít."

Proti Johnsonovi již oznámila kandidaturu Theresa May, ministryně vnitra v Cameronově vládě. Johnson je zatím považován za favorita, on a jeho společník Michael Gove, ministr spravedlnosti a vedle Johnsona v řadách konzervativců nejhlasitější podporovatel Brexitu, mají údajně podle stranických průzkumů největší podporu stranické základny. Nicméně jejich pozice není jednoznačná a nemohou počítat s většinovou podporou politických špiček vlastní strany.

Více v angličtině na stránkách Independentu ZDE a Guardianu ZDE

Nicola Sturgeon: Skotsko vítá příchozí z jiných zemí. Rasismus tu tolerovat nebudeme nikdy

28. 6. 2016

Nicola Sturgeon: "Nejprve chci ujistit všechny občany z jiných zemí, kteří se rozhodli učinit Skotsko svým domovem, že jsem jim učinila příslib dopoledne v ten den, kdy byly vyhlášeny výsledky referenda, a chci ho dnes zopakovat: Jste ve Skotsku vítáni, toto je váš domov a my si ceníme toho, čím přispíváte."

(Potlesk)

"Tento příslib je o to důležitější ve světle informací o rasistických útocích, k nimž dochází po vyhlášení výsledků z minulého týdne. Sjednoťme se dnes jako parlament, abychom dali jasně najevo, že Skotsko je otevřená země, která vítá přichozí z jiných zemí, a že předsudky, nenávist a rasismus nebudou tolerovány ani nyní, ani nikdy jindy."

Šokující rasistická scéna v tramvaji v Manchesteru. Policie zatkla pachatele

28. 6. 2016

Manchesterská policie zatkla všechny tři pachatele:

Poté, co vydala veřejný apel, aby je občané identifikovali:

Američanka uprostřed verbálního útoku v manchesterské tramvaji: Byl to surreálný okamžik, ale přežila jsem to.

(Channel Four News videozáznam rasistického útoku v manchesterské tramvaji z facebooku v úterý v podvečer odstranily, poté, co ho zhlédlo více než 5 milionů diváků. Zde je překlad:)

- Nech se deportovat. Jsi blb. Okamžitě vypadni z tramvaje.

- Kolik že ti je let? Kolik je ti let?

- Vypadni okamžitě z tramvaje. Brácho, já tě zabiju. Zabiju kohokoliv.

- Neodmlouvej, ty hovno, když ani nejsi z Anglie, ty zasranej imigrante.

- Kolik je ti let?

- Ty zasranej malej imigrante.

- Co? Co?

- Kolik je ti? 18? 19?

- Vypadni okamžitě z týhle zasraný tramvaje.

- Já tady žiju dýl než ty.

- Ty špinavej zasranej imigrante.

- Vrať se do Afriky

- Poslouchej, ty blbe.

- Mně, ty sráči, neodmlouvej.

- Seš blbej jak tágo. Nejsi moc chytrej, víš to?

- Okamžitě vypadni z týhle tramvaje!

- Okamžitě vypadni z týhle tramvaje!

- Hele, vypadni z tý tramvaje, nebo tě sejmu.

- Kolik je ti? 16? Kolik je ti? 16?

- Vypadni z tramvaje. Okamžitě vypadni.

- Ty sráči!

(Žena křičí)

- Je tady malý dítě. Tohle se nesmí dělat. Absolutně se tohle nedá dělat!

- Prosím, přestaňte.

- Kolik je ti? 16?

- Tady vypadni!

- Vypadni s flaškou piva. Tady vypadni.

- To je ostudné.

- Sedm let v armádě, já bych...

- Nestojí to za to. Nestojí to za to.

- Hnus! Hnus!

- Imigranti jsou deportováni!

- Jsi hnus. Absolutní hnus!

- Jsi absolutní ostuda Anglie!

- Prosím vás, přestaňte.

- Může tady zůstat. Může tady zůstat.

ŽENA, KTERÁ TOHLE NATOČILA, NÁM SDĚLILA, ŽE SE STRAŠNĚ BÁLA.

MUŽ, KTERÝ SE STAL TERČEM RASISTICKÝCH ÚTOKŮ, ŽÁDAL TY MUŽE, ABY MU PŘESTALI NADÁVAT.

"JE TO ODPORNÝ RASISTICKÝ ÚTOK, KTERÝ NEMÁ MÍSTO V NAŠÍ SPOLEČNOSTI. APELUJEME DŮRAZNĚ NA VEŘEJNOST, ABY POKUD TY MUŽE ZNÁ, UČINILA TRESTNÍ OZNÁMENÍ. " - MANCHESTERSKÁ POLICIE

Skotský europoslanec odměněn ovacemi ve stoje: Nenechte nás na holičkách!

28. 6. 2016

Skotský europoslanec Alyn Smith byl v Evropském parlamentu poctěn ovacemi ve stoje, když vášnivě hájil členství Skotska v EU:

"Chci, aby moje země byla internacionalistická, kooperativní, ekologická, férová, evropská. A lidé Skotska, spolu s lidem Severního Irska a občany Londýna a množstvím lidí z Walesu a z Anglie také hlasovali pro setrvání v naší rodině národů. Požaduji, aby tento status a tento evropský duch byl respektován.

Kolegové, existuje množství věci, které je nutno vyjednat. Budeme potřebovat chladnou hlavu a vřelé srdce. A prosím, pamatujte: Skotsko vás nenechalo na holičkách. Prosím, zapřísahám vás, nenechejte na holičkách Skotsko!"

- Matteo Renzi a Angela Merkel: Británie si nemůže z EU vybrat jen to, co se jí hodí:

- Farage řekl poslancům Evropského parlamentu, že "v životě nedělali žádnou pořádnou práci".

- Pokračují rezignace z Corbynova stínového kabinetu.

- Londýnský primátor Sadiq Khan požaduje uvolnění statusu Londýna v Británii. Zdůrazňuje, že bude požadovat od konzervativních poslanců, aby hlasovali pro setrvání Británie v jednotném evropském trhu.

- Juncker požaduje, aby se Británie vyjádřila co nejrychleji:

Británie hlasovala pro odchod, proč jste tady? ptá se Juncker Farageho na plenárním shromáždění evropského parlamentu:

UKIP jsou největší lháři. Styďte se, řekl šéf poslaneckého klubu EPP Manfred Weber a zmínil se o lži, že 350 milionů liber týdně poplyne místo do EU do britského zdravotnictví. Potlesk v parlamentě

EU vyjadřuje sympatie pro Skotsko, ale muselo by prý znovu do EU vstoupit a zapotřebí by byl souhlas všech 27 zemí:

Španělsko by kvůli Katalánsku Skotsko neblokovalo:

- Čínští investoři odcházejí po brexitu z Británie, varoval miliardář Sir Richard Branson. Prosazuje druhé referendum.

- Royal Bank of Scotland varovala zaměstnance, že brexit vytvořil klima nejistoty a nestability.

- Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt vážně uvažuje o kandidatuře na předsedu Konzervativní strany.

- The National Grid, britská národní energetická síť varuje, že stoupne cena elektřiny, pokud si Británie při vyjednávání o brexitu nezachová přístup na vnitřní evropský energetický trh.

- Ministr financí George Osborne nebude kandidovat na předsedu Konzervativní strany. Varoval v rozhlase, že Británie bude po brexitu chudší. Odmítl kritiku, že Cameron a Osborne měli mít plán pro případ brexitu.

Německý hospodářský list Handelsblatt předpovídá úprk britských finančníků do Evropy:

- Po dvou dnech absolutního propadu londýnská burza mírně stoupla.

Může za všechno referendum?

28. 6. 2016 / Boris Cvek

Nikdy jsem nebyl přítel přímé demokracie, nicméně nemohu souhlasit s názorem, že za brexit může přímá demokracie, že chyba je v referendu jako takovém. Premiér Cameron jistě neměl použít referendum o brexitu k řešení dlouholetých sporů uvnitř Konzervativní strany, které se ostatně referendem nakonec spíše prohloubily, než vyřešily. Referendum v tomto případě bylo velmi špatně použito, ale za to nemůže referendum.

See No Evil, Hear No Evil

27. 6. 2016 / Peter Kollega

Nevidím zlo, nepočujem zlo

Absurdna reality show skončila a s ňou aj jedna etapa ľudskej histórie. Definitívne. Šialenci čo nechcú vidieť britské problémy, porazili šialencov, ktorí predstierajú, že ich riešia. Krajina, ktorá si roky pestovala mýtus kolísky zdravého rozumu vyhlásila jeho dobrovoľný bankrot v priamom prenose. Nezainteresovaným priniesla nové pohľady na Britániu, Európu, svet a tvrdo odhalilo pár skutočností, ktoré sa spoločnosť snaží ukryť do rozprávok o rovnosti, spravodlivosti a iného byrokratického blábolu.

Oficiálne zrodenie 4. triedy

Britský kastovnícky systém sa hlasovaním rozrástol o ďalšiu kategóriu. Krajina dala jasný signál, že cudzie mäso smrdí. Je jasné, že malé i veľké prekážky s ktorými sa cudzinci musia vysporiadať nie sú náhodné. Veľa firiem to zneužíva a cudzincov sofistikovane ponižuje. Ešte väčšou tragédiou je, že keď oslovíte kontrolné organy, vyšetrovanie často objektívne nie je.

Úvěrový rating Británie se propadá

28. 6. 2016

- Třetí ratingová agentura, Fitch, snížila rating Velké Británie z AA+ na AA. Předtím snížila rating Británie agentura Standard and Poor's a Moody. Znamená to, že za vládní dluhy bude muset Británie platit vyšší úroky.

- Boris Johnson v pondělí ráno, zatímco se propadala libra:

- EU nezahájí neformální vyjednávání s Británii o brexitu. Vyjednávání začne teprve, až Británie oficiálně aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy:

- Vysocí činitelé ve skotské Labouristické straně zkoumají návrhy, zda by Skotsko a Severní Irsko mohlo mít samostatné, federalizované členství Evropské unie. Bývalý labouristický kancléř a ministr spravedlnosti Charlie Falconer se radí s ústavními právníky, zda by bylo možné vytvořit nové federalizované členství obou zemí v EU. Labouristická iniciativa zkoumá, zda by také součástí nové federální reorganizace Británie mohla být anglická metropolitní centra, která také hlasovala pro setrvání v EU. Labouristická strana ve Skotsku uznává, že pokud se toto nepodaří, bude muset podpořit referendum o skotské nezávislosti. ZDE

- Boris se má stát premiérem do 9 týdnů:

- Kelvin Mackenzie, bývalý šéfredaktor bulvárního deníku The Sun, komentátor tohoto listu a aktivní stoupenec brexitu, nyní přiznal, že bylo chybou hlasovat pro brexit a že se obává budoucnosti. ZDE

Guardian: Vedení Konzervativní strany po referendu. (Ty spodky nošené navrch šatů jsou pro Steve Bella charakteristickým rysem britských konzervativních premiérů, byl to znak Johna Majora v jeho karikaturách:)

- David Cameron v parlamentě v pondělí odsoudil "odporný" nárůst xenofobie v Británii po čtvrtečním referendu. Došlo k zvýšení rasistických incidentů o 57 procent. ZDE

- Nigel Farage kritizoval v souvislosti s britským referendem o odchodu Británie z EU amerického prezidenta Obamu: "Putin se choval při tomto referendu státničtěji než Obama":

- V Londýně se konalo shromáždění na podporu šéfa Labouristické strany, ale přišli asi především extremní levičáci:

- Parlamentní klub Labouristické strany plánuje vyjádřit Corbynovi nedůvěru. Není vyloučeno, že se budou konat v Británii předčasné všeobecné volby.

- V důsledku referenda o odchodu Británie z EU došlo k zvýšení rasistických útoků. Údaje z pondělka naznačují nárůst verbálního teroru a hate speech o 57 procent:

- Je ironické, že muslimský primátor Londýna se veřejně zastává polských imigrantů v Británii ze země, která odmítá muslimské imigranty:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2016

1. 6. 2016

V květnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 339 Kč.   Příjem z reklamy byl 16 913 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2016 130 685,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19759