3000 uprchlíků s malými dětmi uvízlo 17 hodin na chorvatsko-slovinské hranici. V dešti, v zimě, v noci, bez přístřeší

19. 10. 2015

V 19 hodin uvedl rozhlas BBC, že chorvatská vláda v zoufalství naplnila jeden (!) vlak uprchlíky a poslala ho na slovinské území.

Naléhavě žádáme o pomoc pro uprchlíky na srbsko-chorvatské hranici

19. 10. 2015

Tisková zpráva

Praha/Brno, 19.10. 2015, dopoledne – Na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Bapska, kam nyní autobusy přivezly několik tisíc uprchlíků, situace graduje a je mimo možnosti českých dobrovolníků v tuto chvíli situaci zvládat. Žádáme proto odpovědné orgány, ale i humanitární organizace, lékaře a média, aby se do řešení této situace zapojily.

Výkvět českého národa vyjadřuje svůj názor na Novinkách

19. 10. 2015

Nedávno byly pokutovány Parlamentní listy za to, že nemazaly hate speech na svých fórech. Dostanou druhou pokutu Novinky.cz? Viz níže... (JČ)

Petr Kmínek, Děčín
Pondělí, 19. října 2015, 10:40:23

Počasí je velmi chladné, i když na sobě máme hodně svršků.. Dětem je taky zima. Není jídlo,“ řekl BBC na srbsko-chorvatské hranici Afghánec Muhammad Samim. // To sis měl, milý Salime, rozmyslet dřív. Kdybys zůstal doma a necpal se do Evropy, kde o tebe stejně nikdo nestojí, nemusel by sis stěžovat na naše počasí...

Milena Rydlová, Domažlice

Pondělí, 19. října 2015, 10:38:08

je jim zima bude hůř hlavně aby ta zima přišla brzy a jak ji nemám ráda může být tuhá.

Dušan Richter, Ostrava

Pondělí, 19. října 2015, 10:37:36

Chce to metr sněhu a -20C°.....

Žil jsem v africké muslimské zemi a poznal jsem řadu skvělých a tolerantních muslimů

19. 10. 2015

Vážený pane Čulíku,

chci Vám napsat, že i já jsem ohromen a bezradný nad projevy nelidskosti od české veřejnosti. Nerozumím tomu, ale nemyslím, že je to pouze strach z neznámého. Mít soucit s cizím neštěstím, pomoci a bojovat s vlastními předsudky je trochu bolestné. Proto je pro část společnosti úlevou, když elity a média ukazují pohodlné sobectví jako společensky zcela přijatelné a dokonce moudré,píše Jaroslav Cerman, lékař, který pracuje v anglickém Manchesteru.

Nyní pracuji v severní Anglii, předtím jsem žil dva roky v africké muslimské zemi a nesouhlasím s názorem, že povahu jednotlivce lze odvodit od příslušnosti k etniku či náboženství.

Delimitace limitů, aneb Vandr do padesátejch

19. 10. 2015 / Karel Dolejší

Vláda dnes rozhodla o prolomení územních limitů pro těžbu hnědého uhlí v Severních Čechách na Dole Bílina - tedy o tom, že se v České republice bude těžit nekvalitní hnědé uhlí příliš drahé na to, aby se dalo prodávat na světových trzích, nejméně po dalších čtyřicet let ZDE.

Pamětni zákonitostí salámové metody můžete ovšem očekávat téměř s jistotou, že limity na dole ČSA padnou časem také, jen co se zapomene na argument premiéra Sobotky, že se kvůli uhlí nemají bourat další obce. A kromě toho už se začínají ozývat hlasy, proč že stát nedotuje těžbu ostravského černého uhlí.

Možná na tom nejsme politicky tak zle, jak se zdá

19. 10. 2015 / Boris Cvek

Už dlouho jsem nepsal nějaký vyloženě vnitropolitický komentář. Možná je to způsobeno jakýmsi stereotypem, do kterého se česká politika po posledních sněmovních volbách uzavřela. Levice se vstupem ČSSD po boku ANO do vlády ztratila de facto naději na to, že by mohla někdy v blízké budoucnosti dominovat. Pravice se zakopala v minulosti a soustřeďuje se přes útoky na Andreje Babiše a jeho hnutí na obhajobu poměrů, díky nimž Andrej Babiš a jeho hnutí mohli ekonomicky i politicky vyrůst.

Bitva o Aleppo hrozí vytvořit novou vlnu uprchlíků, varuje turecký premiér

19. 10. 2015

Bitva o Aleppo, která se zhoršuje v důsledku ruských leteckých úderů proti tomuto městu, hrozí vyvolat novou vlnu uprchlíků ze Sýrie, varoval turecký premiér Ahmet Davutoğlu. Aleppo je terčem útoků od Isis i od jednotek podporujících syrskou vládu, včetně íránských bojovníků a ruského letectva.

Slovinsko v neděli oznámilo, že omezí příliv uprchlíků na své území na 2500 lidí denně, aby se uvolnily slovinské a rakouské hranice. To rozhodnutí vytváří zácpy uprchlíků jižněji od slovinské hranice.

Evropa by se měla radit se svými uprchlíky

19. 10. 2015

Mnoho inkoustu a krve bylo rozlito během nynější uprchlické krize, avšak skoro vůbec se nehovoří o pokusech řešit velké uprchliocké krize v minulosti. Měli bychom si uvědomit, že množství lidí vyhnaných z domovů po druhé světové válce bylo o hodně větší než počty lidí dnes. V Evropě bylo vyhnáno ze svých domovů během války a po ní asi 60 milionů lidí. V jižní Asii přišlo v důsledku rozdělení Indie v roce 1947 o domovy asi 20 milionů lidí a v roce 1948 se stal uprchlíky asi milion Palestinců. Na Dálném východě bylo z domovů vyhnáno až 90 milionů lidí, píše Peter Gatrell, autor knihy The Making of the Modern Refugee, Vznik současného uprchlíka.

Kouřím, piju, holduju vepřovému, nemám rád vegetariány, homosexuály, ženy, které se mi nelíbí a ekologické aktivisty, nenávidím muslimy. Jo a levice má segregovat...

Jakou ČR zastupuje Miloš Zeman?

19. 10. 2015 / Bohumil Kartous

Jsem hrdý na to, odkud pocházím. Pokud jsem v zahraničí, nebo pokud jsem v kontaktu s lidmi odjinud, snažím se reprezentovat Českou republiku co nejlépe. Děje se to v podstatě každý den a jedná se především o Evropany a a Američany. Snažím se o to, reprezentovat lidi v této zemi jako kultivované, dostatečně vzdělané, otevřené, jevící zájem o to, co se děje jinde a schopné zasadit takové dění alespoň do elementárního kontextu se znalostí reálií dané země. Pokud nic nevím, otevřeně to dávám najevo, rád se něco nového dozvím. Mám dobrý pocit z toho, jaký to budí dojem. Otázkou je, koho vlastně reprezentuje Miloš Zeman a jaký dojem budí on. Má přeci jen neporovnatelně větší dosah a vliv.

Rozhovor Britských listů 27:

Kam směřuje český průmysl? A kdo to má v rukou?

16. 10. 2015
Stává se ČR montovnou Evropy?

S Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu o rozvoji českého průmyslu v regionech hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. října 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Bodláky Václava Duška

Člověk doluje uhlí, uhlí doluje člověka

19. 10. 2015 / Václav Dušek

Filozofickou úvahu vyjádřil básník, nespravedlivě opomíjený, milenec života a severního regionu. Uhlí je černé zlato, jak se říkávalo vznosně při parádních setkáních; uniformy nažehleny, řády ošetřeny příslušnou pastou, boty vycíděny, dechovka hrála řízně do kroku i k poslechu a potentáti z tribun oznamovali lidu: rekordy překonány, na těžních věžích většinou zářily hvězdy rudé, úderníci vylámali z útrob země tuny potřebné suroviny. Hlubinné doly hrozily smrtí, výbuchy metanu vybíraly daň - muzika, věnce, vdovy, sirotci... lidé si zatopili a dýchali uhelné jedy! V krajině jizvy po povrchových lomech, mašinky fedrovaly vagonky k přistaveným tatrám k naložení... O jasných nocích přímý přenos z pekla na zemi! Uhlobaroni pozavíráni do vězeňských šered, zlodějnu nepěstujeme a nebudeme podporovat!

David Cameron: Sblížení Británie s Čínou neohrozí naše vztahy s USA

19. 10. 2015

Britský premiér David Cameron se vyjádřil, že nový "zlatý věk" vztahů Británie s Čínou neohrozí těsné vztahy Británie s USA, zatímco se připravuje na obřadné přivítání čínského prezienta Xi Jinpinga, který do Londýna přicestuje v úterý.

Očekává se, že první oficiální návštěva čínského prezidenta v Londýně bude charakterizována protesty aktivistů proti porušování lidských práv v Číně a znepokojením, že Británie ohrožuje bezpečnost svého státu tím, že se rozhodla dovolit čínským státním firmám investovat do britských jaderných elektráren.

Uprchlíci jsou jako my

16. 10. 2015 / Tomasz Oryński

Navzdory tomu, že už několik let se snažíme udržet si přesvědčení, že tragédie v Sýrii je „problém někoho jiného“, dnes ji už ignorovat nemůžeme – oni „jiní“ jsou už tady, oni jsou na našich hranicích, táboří na hranici se Slovenskem nebo se pokoušejí ve vratkých člunech přeplout Středozemní moře. Už nemůžeme strkat hlavu do písku: je teď čas na přemýšlení, jak se s tou krizí vyrovnat.

Proč postihla Českou republiku vlna iracionální, nesmyslné, agresivní nenávisti?

18. 10. 2015 / Jan Čulík

Přestanou se čestní lidé bát a začnou proti této hysterii vystupovat?

Přiznám se, že stojím v naprostém ohromení a v bezradnosti nad vlnou hysterické zášti, kterou zcela iracionálně a nesmyslně projevuje drtivá většina obyvatelstva České republiky vůči ubohým lidem, kteří byli v důsledku plošného bombardování jejich domovů a útlaku a vraždění v jejich vlasti donuceni vydat se hledat útočiště jinde. Nemají vůbec žádný majetek, hladovějí, nemají ošacení a spí v mrazivém podzimním počasí na polích ve středovýchodní Evropě.

Normální lidskou reakcí je spolubližním, kteří se ocitli v zoufalé nouzi, pomoci. Proč drtivé většině Čechů tato reakce chybí? Co je motivací jejich nenávisti vůči ubohým lidem, kteří potřebují pomoc?

Prorektor Olomoucké univerzity vyhlásil prosbu, aby veřejnost finančně přispěla na pomoc uprchlíkům. Neuvěřitelně sprosté a agresivní reakce, jimiž byl zavalen a jimiž jsme zavaleni i my, nelze reprodukovat.

Kdo chce řád od Borata?

Ne trenýrky, použitá plína by slušela Hradu

17. 10. 2015 / Bohumil KartousChápu záměr Ztohoven karikovat stávající způsob reprezentace české státnosti v podání Miloše Zemana červenými trenýrkami. Jde o symbol unikátně postihující jistou stránku českého buranství. Ve světle výroků českého prezidenta, stále stupňujících demagogii, nenávist, nadbíhání davové hysterii a řadu dalších patologických charakteristik, se ale tato symbolika jeví jako neúměrně decentní. Pokud má v současnosti něco viset nad Hradem, aby to bylo dostatečně výstižné, měla by to být po všech stránkách použitá plína. Pro seniory...

Palestinské dny hněvu aneb úsvit třetí intifády

16. 10. 2015 / Daniel Veselý

Na začátku tohoto měsíce vypukla v Izraelem okupovaných palestinských teritoriích, zejména ve východním Jeruzalémě, největší vlna násilí od konce masivní izraelské invaze v Gaze loni v létě, při níž bylo usmrceno přes 2200 Palestinců. Roznětkou těchto nepokojů se stal zvýšený izraelský zájem o třetí nejsvětější místo islámu – mešitu al-Aksá - a zároveň vražda izraelského páru palestinskými militanty. Mezitím se protesty a násilnosti rozšířily po okupovaném Západním břehu a zasáhly i Gazu, kde v pátek izraelští vojáci usmrtili sedm osob. Další útoky, lynčování a kriminální aktivity většinou ze strany izraelských bezpečnostních složek a ilegálních izraelských osadníků v neztenčené míře pokračují.

Reuters: ČR terčem kritiky za "drsné, dlouhodobé věznění uprchlíků"

18. 10. 2015

Tisková agentura Reuters vydala delší analýzu děsivé situace ve vězeňských zařízeních pro uprchlíky v České republice, kde je Chovanec a Haišman nesmyslně zadržují po mnoho týdnů. Článek cituje i svědectví české ochránkyně práv Anny Šabatové z Bělé-Jezové a Martina Rozumka z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Uvádí jako příklad případy dvou Syřanů, které Chovanec a Haišman protiprávně a nesmyslně věznili po dobu 40 dnů.

Anglický článek tiskové kanceláře Reuters je ZDE, české shrnutí na Novinkách je ZDE

Úspěšní žadatelé o azyl se v Británii po 28 dnech stávají bezdomovci

17. 10. 2015

Britské ministerstvo vnitra zavedlo nový předpis, podle něhož musejí úspěšní žadatelé o azyl opustit své státem poskytované ubytování do 28 dnů po udělení azylu. V důsledku liknavosti britských úřadů však úspěšný žadatel o azyl v Británii dostane potřebnou dokumentaci, umožňující mu najít si soukromé ubytování a zaměstnání až za tři měsíce. Proto, varují charitativní organizace, s nadcházející zimou skončí úspěšní žadatelé o azyl jako bezdomovci na ulici.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kdy začnou na obranu uprchlíků vystupovat čeští biskupové?

84 anglikánských biskupů veřejně vystoupilo proti premiéru Cameronovi a jeho nelidskému postoji v uprchlické krizi

17. 10. 2015

Na veřejnosti vypukla pozoruhodná hádka mezi Anglikánskou církví a konzervativním premiérem Davidem Cameronem. 84 biskupů Anglikánské církve obvinilo Davida Camerona, že záměrně ignoruje jejich nabídku poskytnout ubytování, pěstounskou péči a další podporu až 50 000 uprchlíků.

Ve své frustraci nad vzdornou nečinností Downing Street v této věci zveřejnili nyní biskupové v týdeníku Observer svůj soukromý dopis v této věci, který poslali premiéru Cameronovi začátkem září. V něm ho žádali, aby zvýšil počet uprchlíků, které má podle jeho rozhodnutí Británie přijmout, z 20 000 na 50 000 a aby zaangažoval Anglikánskou církev v celonárodním úsilí "mobilizovat národ tak, jako se to dělo v minulosti".

President Zeman attacks the Czech Ombudsman:

"The conditions under which the refugees are held in the Czech Republic are perfectly satisfactory"

17. 10. 2015

In an interview with the controversial, tabloid, highly popular Czech server Parlamentní listy, the Czech President Miloš Zeman sharply criticised the Czech ombudsman Anna Šabatová for pointing out that conditions in the Czech refugee detention centres are worse than in regular prisons and that the children which are being detained there are being seriously traumatised. Having visited the Czech refugee prison in Bělá-Jezová several times, Šabatová provided evidence that the Czech Republic is infringing international covenants, including the European Convention on Human Rights and the Convention on the Rights of the Child. More details about her public statement are here: HERE.

"As far as I know, normal medical assistance is available to the refugee children, they have enough to eat, they are in heated rooms, they are dressed. As usual, Mrs. Šabatová is not very well informed," said Zeman and continued, "The standard of living of the refugees is much better here in comparison to what their lives were like in their home countries and I think it is perfectly sufficient."

A number of visitors to the Czech refugee prisons have in fact testified that the children do not have warm clothing or proper shoes, they often go hungry and there is nowhere for them to play. They are being woken up in the middle of the night regularly by Czech police in riot gear and they must stand at attention while they are being counted. Most of them cry.

In his interview for Parlamentní listy, Zeman also criticised the European Union for blaming Bashar al Assad for the refugee crisis. He said, "Assad's influence is evidently limitless, since the refugees are coming also from Pakistan, Sudan, Senegal, Eritrea, Ethiopia, Libya, Iraq, Afghanistan and other countries." Zeman said that it is illegitimate for the West to demand that Assad should be deposed. "Assad should only go if he is defeated in free elections. Interventions by the West have backfired in Iraq, they have backfired in Libya and I do not see any reason why to continue in this. If someone in the Arab world insisted that President Barack Obama must leave office, surely the Americans would regard this as interference in their internal affairs. Of course, Assad is not a democratic politician, but there are at least several dozen non-democratic politicians throughout the world and I do not understand why the West insists that only Assad must leave."

In connection with the case of a young man who is to be crucified in Saudi Arabia, Zeman criticised the culture of that country, saying that "my criticism can hardly be called inappropriate, even if you label in 'islamophobic'". In this statement, Zeman hit back at the Council of Europe which has recently slammed him for whipping up islamophobia in the Czech Republic.

Zeman also said that he was very pleased that the new Polish president Andrzej Duda is strongly against the re-distribution of the refugees in all the EU countries and against the introduction of refugee quotas. He added, "I understand that Poland is coming back to Visegrad and will pursue policies which will be in accordance with the policies of the Visegrad group."

Source in Czech HERE

Czech President Miloš Zeman: Refugees will stone unfaithful women to death

17. 10. 2015Do you think that if we accept refugees in the Czech Republic, they will respect our laws? Czech President Miloš Zeman was asked during his official visit to Southern Moravia on Friday.

"Of course they will not. Unfaithful women will be stoned, thíeves' hands will be cut off and we will be deprived of the beauty of women because they will have to have their faces covered. I can imagine that in some cases this might be beneficial, though," said Miloš Zeman.

Zeman also made pronouncements about smoking, the environment, diet and the Greek financial crisis.

"I do not agree with the expression 'environmental terrorists' [this is how many people in Central Europe talk about environmental activists], I call them 'green terrorists'. Because environmentalists at least know what the term 'biomass' means."

President Zeman also announced that he will use his presidential veto to block a new law which is intended to ban smoking in public buildings. "Yes, I will veto it because that law is absurd and I myself am a smoker."

While visiting a local butcher's shop in the town of Holešov and tasting various meat products, Zeman said: "The life of vegetarians is depressing and the life of vegans even more so. Doctors are insisting that I should keep to a healthy diet, but sometimes it is better to ignore the doctors."

He also expressed the opinion that Greece should leave the eurozone.

Zeman also said that the Czech defence budget should be increased on condition the Czech army starts guarding the frontiers of the Czech Republic "so that when illegal migrants come here, they will be deported to where they came from." The statement received strong applause from the local citizens.

Zeman added that it would be sensible if the Czech state began to finance voluntary armed units made up of Czech citizens. "I would like very much that if those citizens who want to defend this country should be able to receive military training and be used to defend the borders of this country, as and when it might be necessary."

Source in Czech HERE HERE

Amnesty International:

Spojené státy porušují mezinárodní právo označováním neidentifikovaných osob za "bojovníky", aby ospravedlnily, že je zavraždily

16. 10. 2015

Americký Kongres musí bezodkladně zahájit vyšetřování Obamova používání bezpilotních letadel, požaduje Amnesty International, poté, co byly ve čtvrtek zveřejněny dokumenty obsahující utajované informace o programu vraždění, který dlouhodobě po světě provádí americká vláda.

The Drone Papers, které byly zveřejněny na serveru The Intercept, prozrazují šokující množství obětí leteckých úderů, prováděných americkými bezpilotními letadly i chronické chyby v rozhodovacím procesu při vytváření programu leteckých úderů v mnoha zemích světa.

"Tyto dokumenty vyvolávají vážné znepokojení, zda Spojené státy systematicky porušují mezinárodní právo tím, že označují neidentifikované jedince jako 'bojovníky', aby tím ospravedlnily jejich zabíjení," konstatovala Naureen Shah z organizace Amnesty International v USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Parlamentní listy byly pravomocně odsouzeny k pokutě 150 000 Kč za rasismus na svých fórech

17. 10. 2015

Vrchní soud v Praze potvrdil přelomový verdikt soudu prvního stupně, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení odškodného 150 000 Kč Jaroslavu Suchému za to, že neodstranila rasistickou diskusi pod třemi články. Podle soudkyně JUDr. Mileny Opatrné provozovatel serveru Parlamentní listy "nerespektoval fyzickou ani morální integritu nejen žalobce, ale ani romského etnika obecně" a nehledě na opakované výzvy k odstranění ponechal tři roky v diskuzích pod články xenofobní a rasistické příspěvky, které vyzývaly k násilí a fyzické likvidaci.

Zdroj: ZDE

29331

Nejen že nechce prosazovat veřejný zájem, dokonce se ho snaží diskreditovat

Česká společnost je ne-mocná

15. 10. 2015 / Bohumil Kartous

O prosperující společnosti můžeme mluvit pouze tehdy, je-li možné zachytit a prokázat nějaké náznaky jejího rozvoje. Nikoliv v oblasti ekonomické, ale v oblasti občanské. Ekonomika je nezávislá na občanském zřízení a její výkyvy, kterým je věnována naprosto neadekvátní, směšně úpěnlivá pozornost, znamenají z hlediska sociální prosperity jen málo. K rozvoji občanské společnosti nebyl zdaleka vymyšlen tak důmyslný kontrolní aparát, byť na tomto faktoru závisí budoucnost mnohem více. Můžeme tak usuzovat pouze podle nepřímých indikátorů a reakcí na konkrétní témata. V podstatě ale všechno napovídá, že česká společnost je vážně nemocná.

Uprchlíci přecházejí do Slovinska: Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem

17. 10. 2015

"Uprchlíci riskují své životy a nikdo nedokáže jejich proud zastavit ... pokud by se na ně nezačalo střílet," sdělil chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić reportérům u uprchlického tábora ve vesnici Opatovac ve východním Chorvatsku.

Další ukázkou chaotické reakce Evropské unie na uprchlickou krizi je nejnovější akce Maďarska proti uprchlíkům. Pravicová vláda v Maďarsku hermeticky uzavřela svou hranici s Chorvatskem pomocí kovového plotu a žiletkového drátu. Chorvatsko začalo směřovat uprchlíky do Slovinska. Zatím jich přicestovalo asi 300. Po registraci v Chorvatsku budou pokračovat do Rakouska a Německa.

Head of a Czech conservative party praises Hungary for its actions against the refugees

17. 10. 2015During his visit to the Croatian-Hungarian border, Petr Fiala, the head of the Czech Civic Democratic Party (ODS) has praised Hungary for its actions against the refugees.

"All those who criticise Hungary for its actions against the refugees, should go and have a look on the spot what the Hungarians are forced to grapple with and how well they are managing it. If it were not for their efficiency, the migration crisis would be causing us much bigger problems," said Fiala.

The Civic Democratic Party ruled Czechoslovakia/the Czech Republic in 1990-1998 and 2006-2013. Currently, after its government was brought down in 2013 by scandals associated with the ODS Prime Minister Petr Nečas, ODS is a small right wing opposition party with some 10 per cent of popular support.

PŘEČETLI JSME:

Jiří Přibáň: Nesnesitelné podmínky v českých věznicích pro uprchlíky bude asi zkoumat i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

17. 10. 2015

Citujeme z důležitého komentáře Jiřího Přibáně, právního odborníka z univerzity v Cardiffu. Vyšel v Lidových novinách dne 16.10.2015, avšak zatím není k dispozici na internetu:

Německá vláda nechala na konci září vytisknout arabský překlad prvních dvaceti článků ústavy pro uprchlíky, aby je seznámila s jejich ústavními právy, ale také povinnostmi v zemi, ve které žádají o politický azyl. Kromě samotného práva na azyl z důvodu politické perzekuce se tak azylanti mohou dočíst, že v Německu existuje rovnoprávnost pohlaví a zákaz diskriminace sexuálních menšin nebo svoboda vyznání a projevu, ale také zákaz šíření rasismu a antisemitismu.

Vlak rozsekal na kusy uprchlíka, který se pokusil o přístup k eurotunelu v Calais

16. 10. 2015

Brzo ráno v pátek 16. října roztrhal na kusy nákladní vlak uprchlíka, který kráčel v Calais směrem ke vstupu do eurotunelu ve snaze dostat se do Británie. Záchranáři sdělili sdělovacím prostředkům, že jeho mrtvola byla tak zohavena, že nebylo možné určit, zda je to muž nebo žena. Tělo bylo rozerváno na kusy, které byly rozházeny na vzdálenost 400 metrů. Eurotunel posléze potvrdil, že oběť byla muž.

Univerzita Palackého

Prosíme, přispějte na pomoc uprchlíkům

17. 10. 2015

Vážení přátelé a kolegové,

Univerzita Palackého v posledních týdnech vysílá do oblastí postižených uprchlickou humanitární krizí (Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko…) týmy studentů-dobrovolníků a dopravuje na místo rovněž materiální pomoc sesbíranou prostřednictvím výzvy k darům.

Pro zajištění dopravy a základní logistickou podporu jsou však zapotřebí finanční prostředky. Rozhodli jsme se proto pro spolupráci s Charitou Olomouc. Jejím prostřednictvím je možné podpořit humanitární aktivity UP, a to formou finančního daru poukázaného na účet Charity se speciálním variabilním symbolem (dary spojené s UP).

Prosíme proto o zvážení Vaší případné pomoci. Důležité jsou i malé částky, které dobrovolníkům z řad studentů UP umožňují vycestovat.

Za vedení Univerzity Palackého

Petr Bilík – prorektor pro vnější vztahy

Účet Charity ČR: 1221443811 / 0100

Variabilní symbol (UP): 770

Lékaři bez hranic:

Americký tank vjel násilím do vybombardované afghánské nemocnice

16. 10. 2015

Charitativní organizace Lékaři bez hranic, jejíž nemocnice v severním Afghánistánu v městě Kunduz byla vybombardována, uvedla, že americký tank projel do nemocnice jejími zavřenými vraty, a porušil tak dohodu s charitativní organizací, že její pracovníci budou předem informováni o jakékoliv takové akci.

Uprchl před válkou v Afghánistánu. V Evropě ho zastřelila bulharská policie

16. 10. 2015

Uprchlíka z Afghánistánu, který se snažil překročit bulharskou hranici, postřelila bulharská pohraniční policie. Muž při převozu do nemocnice zemřel.

Poprvé při nynější uprchlické krizi usmrtily oficiální orgány evropského státu nevinného uprchlíka. Muž byl členem skupiny 54 imigrantů, kterých si povšimla pozdě večer ve čtvrtek bulharská hlídka nedaleko města Sredec v jihovýchodním Bulharsku nedaleko turecké hranice, uvedl činitel bulharského ministerstva vnitra Georgij Kostov.

Proč ministr vnitra nepečuje o bezpečnost České republiky?

15. 10. 2015 / Karel Dolejší

Zatímco se v ČR přihlásilo v srpnu o azyl celkem 11 osob ZDE nebo během víkendu přes 700 nasazených policistů zadrželo celkem 7 uprchlíků ZDE, v jiných oblastech spadajících do kompetence ministerstva vnitra existuje opravdu pozoruhodná nečinnost.

Pořad Reportéři ČT ZDE (přibližná stopáž příspěvku 19:03 - 30:21 min) informoval podrobně o aktivitách proruského paramilitárního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze, které cvičí s ostrými zbraněmi a otevřeně vyhrožuje ozbrojeným útokem na vládu a parlament České republiky.

Potřebujeme nový model mediálního stranění "progresívním" imperialistům?

15. 10. 2015 / Karel Dolejší

Syrský režim jen během srpna a jen v provincii Idlíb podnikl nálety na devět nemocnic na povstaleckém území ZDE. Za dva dny po nasazení ruské letouny v Sýrii bombardovaly již tři medicinské instalace ZDE. Český tisk nicméně řeší výhradně americký nálet na nemocnici v afghánském Kunduzu ZDE, o jiných útocích mainstream mlčí - není to pro něj zpráva. Jakkoliv nálet v Kunduzu není nic, co by se dalo hájit, ostatně vina byla přiznána ZDE, současně je velmi zajímavé mlčení k jiným a mnohem četnějším útokům na nemocnice, které jsou např. v případě Asadova režimu vytrvalé a záměrné.

Německá firma odmítla zakázku na výrobu ostnatého drátu pro Maďarsko

Schröder podpořil Merkelovou: Nechceme být moralizující supervelmocí

15. 10. 2015

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se v debatě organizované magazínem Cicero postavil za politiku kancléřky Angely Merkelové: „My to zvládneme“. Uprchlíci mají přednost před černou nulou (před vyrovnaným rozpočtem). Schröder nicméně považuje za velkou "velkou chybu", že dosud není k dispozici žádný přistěhovalecký (imigrační) zákon. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

Bodláky Václava Duška

Privatizační šachovnice zmizely

15. 10. 2015 / Václav Dušek

Důsledky tahů mistrů i velmistrů nevídané. Pěšec v roli královny, rošády k neuvěření zmatečné, ale dle potřeby, koně táhli jako střelci a střelci jako král. Než bys řekl švec, hňupe, mohl jsi zbohatnout díky privatizační kouzelné knížce. Břídilové prodávali šíbrům slibované štěstí za hubičku, peníze chytráky vyvedeny za hranice všedních dnů do daňových rájů; do dnes chytáme do děravých sítí lstivé spoluobčany.

A co daň z doma vypěstované mrkve?

Daň z domácí elektřiny

15. 10. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

Postavme se před zcela absurdní situaci. Máme zahrádku. Zasadili jsme si do ní na přelomu dubna a května mrkev. V září se koná slavnostní sklizeň. Mrkve jako stehna vyškubneme ze země, naskládáme je do přepravky a s hrdostí hledíme na svůj zahrádkářský um a štěstí. Když tu přepravku se sklizní zakryje stín. Pozvedneme oči. Nad námi se klene člověk úředního vzezření, v rukou lejstra a: „Pěkná úrodička,“ vece s mile nastrojeným úsměvem. „Daj to na váhu, bude se danit.“ Pokusíte se bránit: „Ale vždyť to je jenom na polívku, pro děti. Nakrájet do hrnce, povařit, přidat brambor a houby.“ Milý úsměv tuhne - „Nebráněj se liteře zákona, drahej pane, řeklo se danit, tak danit.“

Euroskeptikem snadno a rychle

15. 10. 2015 / Milan Mundier

Ještě před rokem jsem byl nadšeným eurooptimistou a napsal krátký, dnes mohu s úlevou říci, že naštěstí, nezveřejněný článek o tom, jak nám ta Evropská unie hezky funguje, jak se Německo a Francie poučily z minulosti a táhnou za jeden provaz a jak růžová je její budoucnost. Ale co, není ostudou se mýlit, zejména je-li člověk schopen svůj omyl uznat. Netvrdím, že se ze mě stal zapřísáhlý eurofob, možná ani označení „euroskeptik“, které se vyskytuje v názvu tohoto článku, není úplně přesné (že by to správné slovo bylo eurorealista?), ale faktem je, že můj pohled na Evropskou unii doznal během posledních pár měsíců značných změn.

Vysoký činitel OSN:

Protiuprchlická rétorika evropských politiků připomíná rok 1938, který vedl k holocaustu

14. 10. 2015

"Bedlivější zkoumání historie a toho, co se v Evropě dělo v první třetině dvacátého století, by mělo vést lidi k tomu, aby si velmi pečlivě rozmysleli, co říkají. Jde o lidské bytosti: už jen používání slova ´běženci´ jaksi naznačuje, že nemají žádná práva. Oni mají všichni stejná práva, jaká máme my."

"Člověk se diví, co se to stalo Evropě. Proč všichni na všechno zapomněli? Proč se nedokáží Evropané poučit ze své zkušenosti, že už jednou po této cestě šli a že je to velmi nešťastná cesta, pokud po ní půjdou dál?"

Dehumanizující jazyk, který používají evropští politikové v souvislosti s uprchlickou krizí, má ozvěny rétoriky z doby těsně před druhou světovou válkou, kdy se svět obrátil zády vůči německým a rakouským židům a umožnil tak, aby došlo k jejich vyhlazení během holocaustu, varoval nejvyšší činitel OSN odpovědný za lidská práva.

Zeid Ra’ad Al Hussein, Vysoký komisař OSN pro lidská práva, Jordánec, charakterizoval reakci Evropy na uprchlickou krizi jako nepochopitelnou, jako reakci lidí s krátkou pamětí.

Rusko nepotřebuje od Američanů zpravodajské informace o "islámském státu"

15. 10. 2015 / Karel Dolejší

V dobách studené války byli Američané v oblasti zpravodajství využívajícího lidské zdroje (HUMINT) na úrovni lepšího průměru, výrazně zaostávali za špičkovými zpravodajci bývalého SSSR. Tento nepoměr se později ještě výrazně zvětšil, když v USA dostalo naprostou prioritu signální zpravodajství (SIGINT). V současnosti americké zpravodajské služby pracují primárně tak, že vyměňují výsledky v oblasti SIGINT s partnery, kteří jsou špičkoví v oblasti HUMINT.

Je dostatečně známo a bylo už popsáno mnoho stránek o tom, jak kauza Snowden pomohla drasticky vylepšit operační zabezpečení (OPSEC) extrémistických islamistů. Výsledkem je, že nyní při většině svých operací zanechávají minimální elektronickou stopu, nebo dokonce vůbec žádnou.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2015

18. 10. 2015

V září 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 32 329,80 Kč. Příjem z reklamy byl 12 028 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2015 127 271,93 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2015

17. 10. 2015

V srpnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 46 545.55 Kč. Příjem z reklamy byl 18 983 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2015 151 976,96 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
43451