Wall Street Journal:

Evropa se navrací k středověkému hašteření mezi národy

17. 1. 2016

čas čtení 6 minut

Několik desetiletí prosperity a stability, od padesátých let dvacátého století až do roku 2009, kdy začala evropská dluhová krize, způsobovalo, že politické a hospodářské kontury evropského kontinentu vypadaly jednoduché. Po dobu studené války existovaly dva koherentní bloky, které byly po jejím ukončení nahrazeny snem o sjednocené Evropě s jednotnou měnou. Dnes, kdy Evropská unie dostává zevnitř i zvnějšku jednu ránu za druhou, se historie vrací do minulosti, k ochromující středověké složitosti, jako by posledního půlstoletí nebylo ničím jiným než krátkodobou výjimkou z normálního stavu éry strachu a konfliktů.

Podívejme se mapu Evropy od středověku do doby před průmyslovou revolucí. Je to nezvládnutelný chaos - všechna ta impéria, království, konfederace. Obraz drasticky roztříštěného světa. A k tomu se Evropa nyní navrací, míní v deníku Wall Street Journal Robert Kaplan. Pro Spojené státy začíná být vážným problémem jak na to reagovat a jak to zvládnout.

Pevným jádrem moderní Evropy je impérium, které založil v devátém století Karel Veliký. Slabší bratranci této Evropy jsou ve Středozemí a na historicky méně rozvinutém Balkáně, který je dědicem byzantských a osmanských tradic.

Rozhovor Britských listů 40:

Syrský svědek: Co se dnes děje v Sýrii

15. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaVálka v Sýrii dál zuří, stejně jako protiuprchlická hysterie v České republice. Zajímavé je, že se nikdo neptá Syřanů na názor, co se děje v jejich zemi. Snažíme se to změnit. Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Robinem Maialehem, učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Útok na demokracii v Polsku je nebezpečný pro Poláky i pro celou Evropu

17. 1. 2016

čas čtení 5 minut

Pokud bude vláda strany Právo a spravedlnost takto pokračovat, přivede nejen Polsko do bodu varu. Ochromí bezpečnost celé Evropy.

Vzestup Polska po roce 1989 byl ohňostroj. Hlučný, energický, v některých ohledech brilantně úspěšný, v jiných znepokojující. Avšak polská ekonomika rostla s energií divokého koně. Přísná kontrola nad polskými bankami znamenala, že Polsko nebylo postiženo v roce 2008 globální finanční krizí. Politika a média byly energické, občas špinavé, ale svobodné. Nyní je ale demokracie v Polsku ohrožena, varuje v týdeníku Observer slavný britský odborník na středovýchodní Evropy a autor knih o Polsku Neal Ascherson.

Nynější polský ministr obrany zastává názor, že Protokoly sionských mudrců (starý antisemitský padělek) jsou pravděpodobně autentické. Ministr, který je odpovědný za bezpečnost, byl jmenován do funkce v době, kdy byl podmíněně odsouzen za zneužívání pravomocí a za pomluvy. Ministr zahraničí si myslí, že letecká katastrofa ve Smolensku r. 2010 byla vražda, kterou naplánoval prezident Putin.

O problémech integrace uprchlíků v Německu

16. 1. 2016

čas čtení 5 minut

"Chceme-li, aby Němci přijali Araby, i Arabové se musejí naučit akceptovat Němce"

Magdi Gohary vede ve velkém uprchlickém táboře na předměstí Mnichova zrychlený kurs pro uprchlíky s názvem Naučte se rozumět Německu. Mnozí z těch, kteří se vydali do Německa ze své rodné země, totiž netušili, co je tam čeká, vysvětluje tento čtyřiasedmdesátiletý egyptský chemik v důchodu, který žije v Německu už přes půl století.

"Hovoříme o homosexualitě, kterou samozřejmě mnoho frekventantů mého kurzu považuje za trestný čin. Vysvětluju jim, že Němci to tak nevidí a že to budou muset přijmout, pokud tady chtějí žít," říká. Gohary uprchlíky také varuje, že jejich děti budou v Německu nezávislejší, než jak by tomu bývalo bylo v arabském světě.

"Arabové jsou často šokováni, když vidí, jak se lidé v Bavorsku chodí koupat nazí v řece Isar. Ale já jim říkám, že jestliže chtějí, aby Němci přijali, že Arabky budou nosit šátky, oni sami musejí přijmout, že se Němci opalují nazí ve veřejných parcích a plavou nazí v řekách."

Česko, Dánsko, Švýcarsko: Úpěnlivě chudé země, jejichž přežití závisí na kradení cenností od uprchlíků

17. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Na Twitteru vznikly ironické účty @SaveCzechia, @SaveDenmark a @SaveSwitzerland, které poukazují na to, že tyto tři země jsou tak šíleně chudé, že jim k odstranění své chudoby nezbývá nic jiného, než krást uprchlíkům cennosti.

Vy, uprchlíci, herec Alan Rickman a želva

16. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

"Než zemřel britský herec Alan Rickman, namluvil komentář k tomuto videu se želvou, co jí jahodu. Cílem bylo, aby ho sdílelo co nejvíce lidí a peníze šly na uprchlíky. Internet v kostce. Akorát to Rickman s tím virálním náporem trochu přehnal," píše na Facebooku filmový kritik Kamil Fila. (Video zaznamenalo milion přístupů.)

"Snažíme se natočit virální video na pomoc uprchlíkům," říká v komentáři k tomuto klipu se želvou právě zemřelý britský herec Alan Rickman. "Pomalu by se měla dávat dohromady zhlédnutí, zatímco ta želva žere tu jahodu. Funguje to takhle: Čím více zhlédnutí to video zaznamená, tím více příjmu z reklamy nám You Tube dá. My ty peníze předáme charitativním organizacím Save the Children a Refugee Council. Jediné, co musíte udělat vy, je, se na to video podívat a sdílet ho. Společně vy a tato želva dokážete věci změnit."

Írán oslavuje zrušení sankcí, nasnadě je opatrnost

17. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

Mezinárodní úřad pro atomovou energii je spokojen s konkrétními kroky Teheránu, avšak naděje na pokrok v dalších oblastech zůstávají nesplněny

Trvalo to déle než 13 let, než si Írán vybudoval svůj rozsáhlý a světu nebezpečný jaderný program. Za méně než tři měsíce byl rozebrán. Mezinárodní úřad pro atomovou energii (IAEA) potvrdil, že Írán splnil své povinnosti podle loňské jaderné dohody s USA - rozmontoval 14 000 odstředivek - dvě třetinu své kompletní kapacity - a uložil je ve skladišti pod pečetí IAEA. Odvezl ze země anebo rozpustil 98 procent svých zásob nízko obohaceného uranu, které byly největším zdrojem znepokojení pro mezinárodní společenství.

V posledních několika dnech technici vytáhli jádro z reaktoru na těžkou vodu v Araku, který byl potenciálním zdrojem plutonia, a naplnili ho betonem, aby už nemohl být použit.

Velké vítězství nad Velkým Satanem

17. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Brigádní generál íránských Revolučních gard Salámí sdělil včera agentuře Fars, že zajatí američtí námořníci "plakali", když padli do rukou jeho mužů ZDE. Na dnešek tiskový mluvčí ministerstva školství Sakafí oznámil "spontánní" oslavy vítězství na Spojenými státy v íránských školách ZDE. Takto podle appeaserů vypadá vítězství diplomacie.

Czech President Zeman: "Barnevernet, the Child Welfare Service of Norway, are gangsters who kidnap children"

17. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

"Barnevernet, the Child Welfare Service of Norway, are gangsters who essentially kidnap children," said Czech President Miloš Zeman in his interview for the Czech tabloid newspaper Blesk. Zeman regards the help which the Czech government offers to the parents whose children have been placed into care in Norway, as insufficient. He wants the Czech government to recall the Czech ambassador to Norway for consultations. "Barnevernet is a state within a state," said Zeman. "Any organisation which is not supervised from above, does just what it wants and it degenerates," said Zeman. In his view, Barnevernet's decision to place children into care "are disgusting deeds by gangsters".

Czech media and some activists have been running a campaign against Barnevernet for placing into care the two children of Eva Michaláková in May 2011. The mother of the children was suspected of neglecting and sexually abusing them. The suspicion was not confirmed by the Norwegian police, but a Norwegian court decided that the two boys, who are now aged 6 and 11, were under threat from their mother and ordered that they should remain in care. The boys do not want to return to their mother or even to meet her. Eva Michaláková has been bitterly complaining about the case to the Czech media which have been running a major campaign against Barnevernet in her support. The subtext of the campaign is "evil foreigners are taking away our, Czech, children, and making them foreign". There are implicit links in the campaign to the practice of Germanisation of some fair-haired Czech children by the Nazis during the Second World War.

Early in January 2016, the xenophobic atmosphere intensified in the Czech Republic when it became known that Barnevernet has now taken a nine-month old girl from her Czech mother and Norwegian father. The reason for this is allegedly an insufficiently developed relationship between the parents and the child. The girl is suffering from a serious kidney disease and is undergoing treatment in Norway. Her parents had said that if the treatment is too demanding and the baby cannot cope with it, they want the treatment to stop and let the baby die. The Norwegian social welfare authorities seem to regard this as unacceptable.

On Saturday 16th January, 2016, hundreds of people demonstrated in Prague against Barnevernet. In their criticism of Norway and its social services, the activists are given support by Tomáš Zdechovský, a EuroMP for the Czech People's Party, and Petr Mach, a EuroMP for the extreme right wing "Party of the Free".

The Czech anti-Norwegian protests happen to coincide with a campaign led by Russia against Norway against the so called "juvenile justice". Anti-Norwegian Russian activists have been conducting a campaign against “evil Western authorities”, especially in Norway, which “steal children from families”. Hundreds of children are placed into care annually by the Czech authorities in the Czech Republic, as are often children of Czech and Slovak parents in the United Kingdom, but no one in the Czech Republic seems to be protesting against this.

Sources in Czech HERE HERE

Írán: Mají pravdu američtí republikáni, že dohoda s Íránem je "nebezpečná"?

17. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Je známo, že americký Kongres, jemuž dominují Republikáni, se ostře staví proti Obamově dohodě o zastavení jaderného programu s Íránem. Dohodu po její sobotní realizaci řada amerických republikánů opět ostře odsoudila. Donald Trump se v sobotu hlasitě dotazoval, jaký vůbec mají Spojené státy prospěch z dohody o výměně vězňů, vzhledem k tomu, že Írán propustil čtyři osoby s dvojím občanstvím a Spojené státy sedm Íránců, vězněných za údajné porušování sankcí. "Oni dostávají sedm lidí, takže v podstatě dostanou 150 miliard dolarů a více, a my dostáváme čtyři," řekl Trump. "Jsem rád, že se vracejí, ale říkám vám, je to zcela ostudné, že byli vězněni tak dlouho."

Nová populistická aliance Polsko-Maďarsko destabilizuje Evropu

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Je paradoxní, argumentuje komentátorka Natalie Nougayrède v deníku Guardian, že David Cameron se ve svém úsilí "nově vyjednat" britský vztah k Evropské unii musí v těchto dnech ucházet o přízeň Polska a Maďarska, které porušují normy demokratického chování. Je ironické, že Británie pod vedením Davida Camerona vůbec nehájí společné evropské demokratické hodnoty. Britský zahraničně-politický vliv v podstatě neexistuje.

Přitom se v Evropě tento týden objevila trhlina: Polsko se octlo pod dohledem EU, která nyní zkoumá, do jaké míry porušuje nynější polská vláda demokratické principy.

Největším rizikem pro Evropu není jen oslabování zákonnosti v samotném Polsku, ale možnost vážného poškození poválečného usmíření mezi Polskem a Německem. Tak, jak bylo francouzsko-německé usmíření životně důležitým prvkem evropského projektu od padesátých let, německo-polské sblížení bylo za posledních 25 let základem evropské stability. Teď se situace rázem zhoršila.

Sexuální obtěžování není v arabském světě normální

16. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

"To je vážně už neskutečné, jaké lži šíří média, píše na Facebooku Šádí Shanaáh. Taharrush je arabský termín pro sexuální obtěžování, které může mít i podoby kolektivního obtěžování (taharrush gamea). To, že existuje arabské slovo pro sexuální obtěžování, přeci neznamená, že je to tradiční nebo dokonce islámská praktika! Je to stejně nezákonné a nemorální jak v muslimských zemích, tak u nás. To, že sexuální útoky používají jako nástroj politické represe některé režimy nebo organizace (jako se stalo na Tahríru) pro zastrašení oponentů nebo že to používají skupiny kriminálníků, přeci neznamená, že je to normální!"

Chcete-li přemýšlivý komentář, místo "solidních" českých médií volte raději slovenský tabloid

15. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Jan Petránek v rozhovoru pro DV TV s výmluvným názvem "Útoky na ženy jsou hluboce ve středověké mentalitě migrantů. S námi jsou neslučitelní" ZDE předvedl svůj "klasický" výkon známý také z vln ČRo. Východiskem úvahy je středověce primitivní rasistický předsudek, který Petránek vahou autority doyena české rozhlasové žurnalistiky vyzvedává na piedestal a křepčí kolem něj v kmenovém tanci.

Teroristé usmrtili 27 lidí v Burkině Faso

16. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Nejméně 27 osob osmnácti různých národností bylo usmrceno v luxusním mezinárodním hotelu v Burkině Faso extremisty spojenými s al Kajdou. Usmrceni také byli čtyři džihádisté, včetně Araba a dvou černošských Afričanů. Prezident Roch Marc Christian Kabore informoval, že dva z útočníků byly ženy. Pátý útočník uprchl. Bezpečnostní jednotky z hotelu v městě Ouagadougou osvobodily 150 rukojmích, avšak 33 z nich bylo zraněno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Jakartě zaútočili "islamisté" na superúspěšnou muslimskou zemi

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Indonésie je ekonomicky se bouřlivě ekonomicky rozvíjejícím státem čtvrt miliardy lidí, převážně muslimů. To se zjevně nelíbí Islámskému státu, jehož několik nepříliš kompetentních místních stoupenců provedlo v hlavním městě Jakarty teroristický útok.

Policie v Indonésii uvádí, že útok provedli dva už dříve odsouzení extremisté, kteří byli součástí skupiny, která tento týden provedla v Jakartě atentát, při němž usmrtila dva lidi. Zahynulo také pět atentátníků. Tři lidé byli v pátek zatčeni a policie provádí razie po celé zemi. Na Channel Four News o tom informoval z místa jejich asijský korespondent Jonathan Miller:

(Demonstrace občanů)

Jonathan Miller: Toto město se rychle vzpamatovává. Pouhých 24 hodin po útoku je Jakarta jednotná a demonstruje na místě útoku "My se nebojíme". Objevilo se zřejmě nové amaterské video explozí a střelby.

Páteční muslimské modlitby za mír na Národní policejní akademii. Policejní prezident ubezpečil novináře, že je situace znovu bezpečná. Uvedl, že organizátor útoku byl indonéský džihádista z Islámského státu, který bojuje v Sýrii.

Naprostý amatérismus atentátu v Jakartě naznačuje, že atentátníci neměli výcvik ani strategii. To ilustruje všeobecnější skutečnost: Že forma sunnitského islámu, praktikovaná v Indonésii, v nepočetnějších muslimském státě na světě, je v ostrém kontrastu se salafistickým extremismem, který lze nalézt v pouštích Blízkého východu. Indonéským džihádistům, žijícím zde v džungli, se nepodařilo získat podporu od místního obyvatelstva. Indonésanů je čtvrt miliardy. Většina z nich jsou muslimové. Avšak jen 2 Indonésané na milion obyvatelstva se vydali bojovat po boku Islámského státu v Sýrii. V Belgii je ten počet 40 Belgičanů na milion obyvatelstva. Sen Islámského státu vytvořit chalífát v orientu je nerealizovatelný.

ÚAEA: Írán splnil jaderné podmínky, sankce proti němu byly zrušeny

16. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Americký ministr zahraničí John Kerry nařídil, aby hospodářské sankce proti Íránu, uvalené na něj kvůli jeho jadernému programu, byly zrušeny. Došlo k tomu poté, co konečná zpráva Mezinárodního úřadu pro atomovou energii (ÚAEA) verifikovala, že Teherán splnil své povinnosti podle loni uzavřené jaderné dohody.

Kerry uvedl v prohlášení, že zrušení sankcí podle historické dohody s Íránem nyní vešlo v platnost. Předtím Írán propustil čtyři vězně s dvojím občanstvím v rámci výměny vězňů, dohodnuté se Spojenými státy (v USA bylo vězněno sedm Iránců údajně za porušování sankcí) a nadto i jednoho mladého studenta. Načasování vězeňské výměny naznačuje, že se o ní jednalo na okraji jaderných rozhovorů, přestože to obě strany popíraly.

Odstranění sankcí proti Íránu bude mít obrovský dopad uvnitř země i mezinárodně. Íránské banky budou nyní moci znovunavázat kontakty s evropským bankovním systémem a soukromé fitmy budou moci podnikat na Západě. asi 30 miliard dolarů ze zmrazeného kapitálu 100 miliard dolarů bude Íránu uvolněno. Írán začne také mezinárodně okamžitě prodávat ropu, což povede k dalšímu poklesu její ceny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Írán propustil z vězení novináře z listu Washington Post

16. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Před sobotní realizací historické dohody o jaderných zbraních propustil Írán z vězení novináře deníku Washington Post Jasona Rezaiana a tři další vězně s dvojím občanstvím. Jde o výměnu vězňů mezi USA a Íránem.

Devětatřicetiletý novinář s americkým a íránským občanstvím byl zatčen spolu se svou manželkou, také novinářkou, a se dvěma příteli, íránsko-americkou dvojicí, v Teheránu v červenci 2014. Přátelé byli brzo poté propuštěni, Rezaianova manželka byla propuštěna na kauci v říjnu a čelí samostatnému trestnímu stíhání.

Rezaian byl vězněn v izolaci déle než sedm měsíců, aniž by byly specifikovány trestné činy, jichž se měl dopustit. V květnu 2015 s ním byl zahájen proces za zavřenými dveřmi. Byl obviněn ze špionáže, sbírání důvěrných informací a šíření propagandy proti islámské republice.

Tři ostatní propuštění vězni jsou prý bývalý námořník Amir Hekmati, pastor Saeed Abedini an podnikatel Siamak Namazi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zrušení sankcí proti Íránu "je dobrý den pro svět", tvrdí íránský ministr zahraničí

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Zrušení sankcí proti Íránu kvůli jeho jadernému programu bude "dobrým dnem pro svět", řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif, zatímco začali přijíždět do Vídně v sobotu vedoucí představitelé k dokončení americko-íránské dohody.

"Je to dobrý den pro lid Íránu, a také dobrý den pro celý region. Dokazuje to, že umíme vyřešit důležité problémy prostřednictví diplomacie, nikoliv hrozeb a nátlaku, a tak je dnes opravdu důležitý den," řekl Zarif, který stál v čele íránského vyjednávání s USA, Británií, Čínou, Francií, Ruskem a Německem ohledně svého jaderného programu. Zdůraznil, že dohoda z Blízkého východu "odstranila stín zbytečných konfrontací".

Washington Post: Uvolnění vztahů mezi USA a Íránem "přispělo k rychlému propuštění amerických námořníků"

16. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

Írán ve středu rychle propustil 10 amerických námořníků ze dvou malých člunů americké armády, o nichž Teherán tvrdí, že omylem vstoupily do íránských vod. Námořníci byli zadrženi přes noc, avšak Washington poprvé po dlouhé době měl možnost vstoupit do přímého vyjednávání s íránskou vládou, které vedlo k jejich rychlému propuštění.

Ministr zahraničí John Kerry v prohlášení vyjádřil svou "vděčnost íránským úřadům za jejich spolupráci při rychlém vyřešení této záležitosti. Že byla tato otázka vyřešena mírovou cestou a velmi efektivně je svědectvím, jak klíčovou roli hraje diplomacie v úsilí udržet naši zemi bezpečnou a silnou."

Jak píše americký list Washington Post, tento incident se stal zkouškou efektivity nových kontaktů na vysoké úrovni mezi oběma státy. Od roku 1980 neměly Spojené státy s Íránem diplomatické styky. Tentokrát však probíhalo jednání přímo mezi Íránem a Washingtonem a nikoliv přes další prostřednické státy, jak tomu bývalo po dlouhá desetiletí. Americký ministr zahraničí Kerry měl možnost přímo komunikovat s íránským ministrem zahraničí Javadem Zarifem.

John Kerry v zájmu šéfa lže o mezinárodním právu a Spojené státy přicházejí o poslední zbytek respektu na Blízkém východě

16. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Poté, co ozbrojená provokace válkychtivých íránských Revolučních gard (Pasdaránů) proti dvěma americkým hlídkovým plavidlům skončila ponižujícím zacházením se zajatci, včetně nasazení hidžábu jediné ženě na palubě, americký ministr zahraničí Kerry si pospíšil s prohlášením, že Ženevské úmluvy o zacházení se zajatci se prý na námořníky nevztahují. Podle této objevné interpretace se mezinárodněprávní ochrana sice vztahuje třeba i na teroristy zajaté v boji, ale na příslušníky U.S. Navy nikoliv. Můžeme tedy jen hádat, jaké překvapení si Pasdaráni připraví příště. Únos amerických námořníků přímo ze základny? Potopení amerického plavidla v mezinárodních vodách? - Cokoliv udělají, všechno jim projde, protože Barack Obama touží prosadit nefunkční jadernou smlouvu s Íránem za libovolnou cenu.

An extraordinary anti-refugee rant by the Czech Deputy Prime Minister

Andrej Babiš: Czech Republic will not accept any refugees

16. 1. 2016

čas čtení 3 minuty

The impact of the migration crisis has changed so much that accepting refugees from the Middle East in the Czech Republic is out of the question, says the oligarch, Czech Deputy Prime Minister and Czech Finance Secretary Andrej Babiš (himself an immigrant from Slovakia).

"Just as Slovakia has demanded, the European Union should organise an extraordinary summit to deal with the refugee attacks in Cologne and other cities. Such a summit should be in session, permanently, for 24 hours a day, until the EU politicians finally act," said Babiš in an interview for the Právo daily on Saturday 16th January. He continued:

"The flow of the refugees must be firmly stopped in Turkey before the European border. It must be stopped completely. The internal Schengen borders must be sealed. We also must fight the people smugglers - it is not permissible that the police in Izmir should oversee the continuing illegal business with rubber boats after Turkey has been given 3 billion euros by the European Union. Merkel has just invited these people to come, prior to that they were waiting for peace in the camps in Turkey, Lebanon and Jordan. If some countries still want to accept refugees, they should fly them into their own countries. Europe must send a message that it is full and no more people should be coming."

"We are not dutibound to accept anyone and we are not even now able to do so. Our primary responsibility is to make sure that our own citizens are safe. The Czech Republic has enough of its own problems, people living on the breadline, single mothers. The West European politicians keep repeating that it is our duty to comply with what the immigrants want because of their human rights. But what about the human rights of the Germans or the Hungarians? Why should the British accept that the wealth which has been created by many generations of their ancestors, should be consumed by people without any relationship to that country and its culture? People who are a security risk and whose desire it is not to integrate but to destroy European culture?

The public service media in some countries have been brainwashing people. They have been avoiding problems with the immigrants. Politicians have also been lying to their citizens. This has only increased tension between the indigenous population and the immigrants. It is not acceptable that Europeans should have fewer rights than immigrants. 

It is unthinkable that the indigenous European population should adapt themselves to the refugees. We must do away with such nonsensical political correctness. The refugees should behave like guests, that is they should be polite, and they certainly do not have the right to choose what they want to eat. Europe and Germany in particular are undergoing an identity crisis. There is a deep chasm between what people think and what the media tell them. We will learn what the real views of the citizens are in the next elections. You will see to what extent people approve of Mrs. Merkel's policies.

Many of the Middle Eastern refugees are unusable in industry. Many of them are also basically illiterate and they only know two German politicians - Merkel and Hitler.

Source in Czech HERE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Řecká policie obžalovala dobrovolníky z "pašování lidí"

16. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Dva dánští dobrovolníci z organizace Team Humanity a tři španělské pobřežní hlídky z organizace PROEM AID byly včera zatčeni řeckou policií a obžalováni z pašování lidí. Je to součást rostoucího počtu incidentů, kdy policie zasahuje proti dobrovolníkům v Řecku. K nim patří i bizarní zatčení několika dobrovolníků na Lesbosu za to, že prý "kradli záchranné vesty" (když jich na tom ostrově leží opuštěných statisíce). I činnost těch nejprofesionálnějších nevládních organizací, jako jsou plně certifikoané pobřežní hlídky ze španělské organizace Pro Activa, které zachraňují životy, je nyní radikálně omezována. Dnes dopoledne jim policie sdělila, že nesmějí vyplout ve svém záchranném člunu a řecká policie je také donutila, aby přestali používat vyhlídkový bod, odkud obhlíželi moře, jestli se netopí nějaký člun s uprchlíky.

Řecká policie má právo vynucovat si dodržování řeckých zákonů a trvat na profesionalitě - je důležité, aby lidé, kteří dělají nebezpečnou práci, jako je zachraňování lidí na volném moři, měli řádný výcvik a certifikaci. Avšak práce dobrovolníků na řeckých ostrovech je životně důležitá a zachraňuje životy. Vyplňuje nesmírně důležitým způsobem kapacitní mezeru - tito lidé zachraňují uprchlíky na moři, poskytují jim lékařskou pomoc a poradenství a odstraňují ekologický dopad uprchlické krize na řeckých ostrovech uklízením pláží. Tyto životně důležité činnosti, které provádějí dobrovolníci, byl měly být řeckou vládou podporovány, neměla by jim bránit, píše Peter N. Bouckaert z organizace Human Rights Watch ve Švýcarsku.

Švýcarsko se "nepoučilo ze skandálu nacistického zlata"

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Švýcarsko a Dánsko se stalo terčem mezinárodního odsouzení a posměchu, že se rozhodly krást uprchlíkům cennosti

(Uprchlíci jsou zde vítaní, zejména, pokud mají zlaté zuby, které bychom jim mohli vytrhat, abychom zahránili Švýcarsko před probíhající humanitární katastrofou)

Dánsko diskutuje o možnosti začít odebírat příchozím uprchlíkům jejich cennosti. Švýcarsko to dělá už dávno, upozorňuje list Basler Zeitung a dodává: Evropa zuří.

Protesty jsou obrovské. Když dánská vláda oznámila, že chce uprchlíkům odebírat jejich peníze a cennosti, aby tím uhradili náklady na svou sociální péči, Úřad OSN pro uprchlíky to nazval "zasahováním do sféry soukromí" a "urážkou důstojnosti uprchlíků". Mnoho sdělovacích prostředků to srovnalo se skandálem, kdy úřady během druhé světové války odebíraly židovským uprchlíkům zlato.

Turecko zatklo akademiky, kteří podepsali petici na obranu Kurdů

16. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Turecké úřady uvěznily v pátek čtrnáct univerzitních učitelů. Obvinily je z šíření "teroristické propagandy" a z urážky státu poté, co akademici podepsali petici odsuzující válku, kterou turecká vláda vede v jihovýchodním Turecku proti Kurdům. Zároveň zahájila provládní turecká média, jak informovala BBC, krvelačnou propagandistickou kampaň proti těmto akademikům-

Během ranních razií v domovech univerzitních učitelů bylo zatčeno 12 vědců z Kocaeli University v severozápadním Turecku. Zatykače byly vydány na dalších devět akademiků z téže univerzity a do odpoledne byli dva z nich také zatčeni.

Imigranti v USA snižují kriminalitu

15. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Rozsáhlý statistický výzkum akademiků v USA zjistil, že imigranti výrazně snižují kriminalitu. Dodržují totiž zákony daleko více než původní domácí populace, píše list New York Times. Výzkumnící z univerzity v Kalifornii a na George Washington University zjistili analýzou statistických dat ze sčítání lidu a od FBI, že v letech 1990 - 2013, když se podíl cizinců (osob nenarozený v USA) ve Spojených státech téměř zdvojnásobil a počet neregulérních imigrantů se téměř ztrojnásobil, násilné zločiny poklesly o 48 procent a majetkové zločiny o 41 procent.

Ze studie také vyplývá, že procento domácích Američanů v amerických věznicích je daleko vyšší než procento imigrantů.

Výzkumníci poukazují na to, že tato zjištění nejsou nová. Vědecké studie znovu a znovu potvrzují tyto skutečnosti už sto let. "Drtivá většina imigrantů nejsou 'zločinci'," konstatovali výzkumníci. "Imigranti sem nepřijíždějí, aby páchali trestné činy a žili ze sociálních dávek. Pracují tu daleko usilkovněji než lidi, kteří se v USA narodili."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kterak diplomacie válcuje volání do zbraně

15. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Roztržka mezi Spojenými státy a Íránem, jež měla vpravdě jepičí život, se odehrála poté, co byla posádka desíti amerických námořníků na dvou lodích zadržena Íránci ve vodách Perského zálivu. Tento incident, ke kterému došlo ve výsostných íránských vodách, přišel jen několik hodin před poslední Obamovou řečí k národu a pouze pár dní předtím, než vejde v platnost klíčová dohoda velmocí s Íránem o jeho jaderném programu.

Bývalý britský voják nebyl odsouzen za pokus propašovat čtyřletou holčičku z Calais do Británie

15. 1. 2016

čas čtení 5 minut

Rob Lawrie se zapřísahal, že bude dále bojovat za uprchlíky

Bývalý britský voják, který se pokusil přivézt do Británie z uprchlického tábora v Calais čtyřletou afghánskou holčičku, se zapřísahal, že bude dál bojovat za "učitele, lékaře, právníky budoucnosti" poté, co ho soud ve Francii odmítl odsoudit za pašování lidí.

Rob Lawrie byl obviněn z trestného činu "protizákonného převozu cizince" a ve čtvrtek byl postaven před soud ve francouzském městě Boulogne-sur-Mer, čtyři měsíce poté, co byl zatčen, když vezl ve své dodávce skrytou čtyřletou holčičku směrem k přívozu do Británie.

Devětačtyřicetiletý Brit se seznámil s Bahar Ahmadiovou jednoho večera v říjnu, během své návštěvy v uprchlickém táboře známém pod přízviskem Džungle nedaleko přívozů do Anglie. Řekl u soudu, že učinil "iracionální a pošetilé rozhodnutí" odvést ji do Británie, poté, co mu usnula na klíně.

Bohaté Švýcarsko se stejně jako Dánsko rozhodlo konfiskovat cennosti od uprchlíků

15. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Uprchlíci, kteří přicházejí do Švýcarska, musejí odevzdat státu veškeré peníze a cennosti nad 1000 švýcarských franků. Tím mají přispět na uhrazení jejich pobytu ve Švýcarsku, informovala ve čtvrtek televize SRF. Švýcarsko se tak připojuje k dánské praxi, který vyvolala ostrou mezinárodní kritiku.

Kromě toho budou muset uprchlíci, kteří dostanou právo na pobyt a pracovní povolení ve Švýcarsku, odevzdávat po dobu deseti let Švýcarsku 10 procent svých příjmů, než uhradí náklady na jejich pobyt ve výši 15 000 švýcarských franků.

Dánsko, které se octlo pod palbou ostré kritiky OSN, se nyní rozhodlo zvýšit částku, kterou si uprchlíci budou moci nechat. Několik organizací, včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a další organizace ostře kritizovaly Dánsko za rozhodnutí konfiskovat uprchlíkům cennosti a ztížit pro ně možnost získávání práva na pobyt a na sjednocování rodin.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 39:

Směřuje ČR k oligarchizaci médií?

8. 1. 2016

čas čtení < 1 minutaV roce 1989 si mnoho lidí naivně představovalo, jak svobodná kritická média budou neohroženě sledovat činnost politiků a podnikatelů a hájit občana a veřejný zájem. O více než čtvrt století pozdějí má Česká republika sdělovací prostředky, které drtivou většinou jen prosazují podnikatelské a politické zájmy svých majitelů. Proč se to tak zkazilo? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Tomášem Trampotou z Mediálního institutu FSV UK. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Varování ministerstva zdravotnictví: Pocit méněcennosti vede k vyvolávání mimořádných summitů EU

Středoevropští populisté by se měli modlit Alláhu Akbar

14. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Těsně po revoluci v roce 1989 se otevřely hranice a Češi se konečně mohli v masovém měřítku podívat, jak vlastně funguje ten kapitalismus. Takřka všichni už tušili, že unavená propaganda selhávajícího socialismu je jen zoufalstvím ze setrvačnosti. Úplně nejvíc si to asi uvědomovali ti, kdo propagandu ztělesňovali a díky lepšímu přístupu ke statkům věděli, jaká je to lež. A jak méněcennými vlastně jsme. Když se pak otevřely hranice a "zdivočelá" masa vyjela do Rakouska, Německa, Itálie, Francie a dalších zemí západu, pocítili tuto méněcennost všichni. Vesměs neutíkali, nebyla válka. Stejně ale kradli, protože chtěli to, co pro ně bylo nedosažitelné, a ponižovali se tak před očima lidí ze západu i sami před sebou. Brali jako standard, že lidem v levných šusťákovkách není umožněn přístup do obchodů s luxusním zbožím ze strachu, aby ti "ubožáci" něco nezcizili.  Přijali za svou identitu méněcenných. V okamžiku, kdy se na obzoru objeví větší ubožáci, dáme jim to s chutí sežrat...

Jak prospívá dítě s Downovým syndromem v běžné škole

14. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 18 minut

„Kdybychom jezdili do nejbližší speciální školy, která je 20 km vzdálená, trávili bychom mnoho času na cestách, místní děti by Martina neznaly a pravděpodobně by se mu z ostražitosti vyhýbaly nebo se mu posmívaly.“ Kateřina Polišenská, matka dítěte s Downovým syndromem, svědčí o tom, co mnoho lidí v této společnosti stále nedokáže pochopit: že začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžného vzdělávacího proudu jim dává to, co jim žádná speciální škola dát nemůže. A že také učí okolí o tom, jaká společnost skutečně je.

Rozsáhlý zásah proti levicovým autonomům v Berlíně

15. 1. 2016

čas čtení 1 minuta


Stovky policistů zasahovaly proti levicovým autonomům na Rižské ulici v berlínské čtvrti Friedrichshain, poté co v lokalitě došlo k napadení jednoho z policistů. Akci naplánoval zemský ministr vnitra Frank Henkel z CDU a měla podporu koaliční SPD. "Nebudu tolerovat bezpečná útočiště pro pachatele násilí," prohlásil Henkel.

Katalánsko podpořilo kauzu vlámského separatismu. Může zahájit rozpad EU

15. 1. 2016

čas čtení 1 minuta


Vlámští nacionalisté mohou obětovat kauze katalánské nezávislosti belgickou koaliční vládu. Pokud Katalánsko vyhlásí odtržení od Španělska, nacionalisté žádají, aby Brusel nový stát uznal, s čímž jejich partneři budou sotva souhlasit. A belgický případ není sám: Katalánský precedent může být impulsem k dalším separatistickým náladám v mnoha evropských zemích.

Venezuela na hraně občanské války

15. 1. 2016

čas čtení 2 minuty


Naděje na pokojné předání moci po vítězství opozice ve volbách rychle vybledly. Navzdory slibu prezidenta Madura, že bude respektovat výsledky voleb, jeho vláda a její příznivci vedou odhodlaný boj za podkopání opozičního vítězství. Výsledkem je politicky bezvýchodný stav, který se snadno může proměnit v násilí, nebo ještě něco horšího.

Dánsko plánuje konfiskovat uprchlíkům peníze a cennosti

13. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Dánští poslanci debatují o kontroverzním návrhu odebírat příchozím uprchlíkům jejich peníze a cennosti. Návrhy odsoudila Organizace spojených národů a další organizace, hájící práva. Poukazují, že návrh porušuje mezinárodní předpisy týkající se uprchlíků.

Dánský premiér Lars Lokke Rasmussen tento plán charakterizoval jako "nejvíce nepochopený návrh zákona v dánské historii". Dánští poslanci mají o něm hlasovat koncem měsíce.

Dánská vláda si v úterý zajistila parlamentní většinu pro schválení zákona, který by uprchlíkům konfiskoval jejich majetek nad částku 10 000 dánských korun (1340 euro). Svatební prsteny a osobní cennosti by se uprchlíkům nekradly.

Německý ministr zahraničí mluvil o Plastic People a o lidských právech

14. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Není to každý den, co Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničí, pronáší řeč o rockové skupině The Plastic People of the Universe z bývalého Československa, píše Hugh Williamson, ředitel organizace Human Rights Watch pro Evropu a Asii. Ve svém projevu před stovkami diplomatů ve "Světovém sále" německého ministerstva zahraničí hovořil Steinmeier o tom, že členové Plastic People of the Universe byli v únoru r. 1976 uvězněni komunistickým režimem až na 18 měsíců prostě za to, že hráli hudbu, která se režimu nelíbila.

Steimeier hovořil při příležitosti zahájení letošního německého předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE). Připomněl uvěznění Plastiků, protože "vedlo k vlně rozhořčení" mezi umělci, intelektuály i dělníky v Československu i jinde.

Ti, kdo protestovali, připomínal Steinmeier, citovali soubor mezinárodních zásad lidských práv, který Československo předchozího roku přijalo, jako argument, proč by měli Plastici mít právo na svobodné vyjádřování.

Tyto zásady jsou však stále v mnoha státech světa ohrožovány. Německo zdůrazňuje, že zlepšování lidských práv v 57 členských zemích OSCE je pro období jeho předsednictví této organizace prioritou.

Další informace v angličtině ZDE

Steinmeierův projev o Plastic People v němčině ZDE

Magazín Charlie Hebdo šokoval svět "rasistickým" kresleným vtipem

14. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Kreslený komentář ve francouzském satirickém časopise Charlie Hebdo šokoval svět tím, že argumentoval, že kdyby utopený chlapec Ajlan Kurdi vyrostl do dospělosti, stal by se sexuálním predátorem tak, jako ti muži, kteří údajně o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem páchali sexuální útoky.

Putin je třída, Kim je boss...

Jak by vypadaly USA, pokud se Trump stane prezidentem

14. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Až budu prezidentem, prostě vyhostím 11 milionů Hispánců z USA. Když se vrátí, vyhostím je znovu. Na hranicích s Mexikem postavíme krásnou velkou zeď, přes kterou se nikdo nedostane. Muslimy do USA pouštět nebudeme, ty stávající budeme tvrdě stíhat. Rodiny lidí, kteří se dopustí terorismu, nesou odpovědnost, musely přece vědět, co se chystá. Kdysi bychom takové zrádce, jako Bowe Bergdahl (americký voják, který opustil svou pozici v Afghánistánu a byl zajat Talibanem) prostě popravili. Kdo zabije policistu, musí dostat trest smrti. Mučení je výborný prostředek v boji s terorismem, funguje to dobře, byli bychom sami proti sobě, kdybychom se takových prostředků vzdali. Vladimir Putin (jenž oficiálně podpořil Trumpovu kandidaturu) by určitě nenechal zavraždit novináře. A podívejte se na Kim Čong-una, v jeho věku to je přece povedený kousek, vládnout všem těm generálům, je to skutečný boss a zasluhuje respekt. Série výroků Donalda Trumpa na adresu imigrantů, boje s terorismem, mezinárodní politiky USA či vztahu k současným despotickým vládcům vedla komentátorku Heather Digby Partonovou k tomu předestřít veskrze orwellovský obraz Ameriky pod vládou v současnosti vůdčí postavy republikánských primárek. Je velmi zajímavé, že Donald Trump používá v otázce imigrace zcela totožné bludy, jako Miloš Zeman. Rozdíl je v tom, že zatímco Trump ještě neprošel ani primárkami, Zeman už prezidentem je...

Více na serveru Alternet v angličtině ZDE

Popapulismus, čili Z bruselské lavice za hranice levice

14. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Populismus je dosti přesně definovaný přístup k politice. Reprezentuje podbízení se voličům bez sebemenšího ohledu na normy. Že je populismus problém, se ví přinejmenším od doby, kdy jistý Schicklgruber vyhrál v Německu volby a sloučil funkce spolkového kancléře a prezidenta. Není třeba předstírat, že nevíme, co populismus znamená a čím je nebezpečný.

Privatizací jsme se stali rozpadající se montovnou

Tak nám zabili budoucnost, paní Müllerová

14. 1. 2016 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 10 minut

Benešovské mlékárny byly v době privatizace postoupeny firmě Danone. Firma Danone sídlí ve Francii. Minimální mzda ve Francii je přes 40 000,- Kč. Pražské pivovary vyhrála v privatizaci společnost Baas z Velké Británie. Minimální mzda ve Velké Británii je přes 38 000,- Kč. Sklo Union Teplice si vylosovala belgická společnost Glaverbel. Minimální mzda v Belgii je okolo 42 000,- Kč. Středočeské tukové závody Nelahozeves si v hazardní hře jménem privatizace vysoustružilo Nizozemsko a jeho firma Unilever. Minimální mzda v Nizozemí je okolo 42 000,- Kč. Takto bychom mohli pokračovat možná i tisíckrát až do krátkého seznamu posledních firem patřících ještě českému státu. Co podnik, to prodej do zahraničí. Ve výpisu kupců se to hýří Německem, Velkou Británií, Francií, Norskem, Švédskem, USA nebo i Austrálií. Minimální mzda v České republice, po loňském boji a velkém odporu, je nyní 9 900,- Kč. A politici si po této částce připadají jako hrdinové lidu, kteří se umí starat o svěřené ovečky.

Bodláky Václava Duška

S kým přijde zákon

14. 1. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Pokud zákonem nařídí, že budeš platit za jakous takous státní veletelevizi, která jede reklamy na přilepšenou, aby náhodou neskončila v soukromých prackách, můžeš vyrazit do ulic s heslem - Dost bylo televize - z krkavčích hor. Zpravodajství, zastaralé zapšklé. Ve světě se dějí každou minutu, vteřinu, převratné záležitosti - my nic, u nás doma kolorovaná pohoda. Pupkem planety jsem my a kdo je víc.

Brusel zahájil bezprecedentní vyšetřování stavu nezákonnosti v Polsku

13. 1. 2016

čas čtení 1 minuta

Evropská komise je znepokojena ochromením polského Ústavního soudu a veřejnoprávních médií

Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise, vyšetřování oznámil a konstatoval, že činitelé v Bruselu mají povinnostr zajistit, aby v Evropské unii fungovalo právo a zákonnost. Dodal, že je Evropská komise znepokojena, že nefunguje nejvyšší polský soudní dvůr.

"Závazné předpisy Ústavního soudu v Polsku nejsou v současnosti respektovány, což je vážná věc v každém státě, založeném na zákonnosti.

I když pětačtyřicetiminutové debatě o Polsku dominovalo jednání o změnách ve fungování polského Ústavního soudu, Timmermans také hovořil o znepokojení ohledně "svobody a plurality médií".

Minulý týden polská vláda propustila ředitele a členy kontrolních Rad pro rozhlasové a teleevizní vysílání a schválila zákon, podle něhož nové šéfy rozhlasu a televize přímo jmenuje a odvolává polský ministr financí. Rada Evropy, organizace mimo Evropskou unii, která podporuje lidská práva, charakterizovala tyto změny jako "nepřijatelné ve skutečné demokracii".

I když se hovoří o tom, že by osmatřicetimilionové Polsko, šestá největší země v EU, mohlo být zbaveno hlasovacího práva v Evropské unii, je pravděpodobné, že zůstane zřejmě pouze u verbálního pokrčení ramen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Alergická reakce na demagogy

Trump filtr

14. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump dříve prohlásil, že pokud by měl tu moc, zakázal by internet. Nyní vznikla aplikace, která umožňuje při použití vyhledávače Chrome filtrovat stránky, které Trumpovo jméno zmiňují. Tvůrci aplikace Robu Specterovi přitom nejde jen o to eliminovat Trumpa, ale umožnit zaměřit pozornost na další kandidáty a témata primárek v Republikánské straně. Zároveň jde o reakci na jeden z mnoha Trumpových neuvěřitelných výroků svědčících o jeho schopnosti chápat svobodu ve veřejném prostoru. Lídr republikánských primárek prohlásil, že mít tu moc, zakáže internet, případně některé jeho součásti, neboť slouží k rekrutaci extremistů. Jak píše v diskusi na Alternet jeden ze čtenářů: "Jaká to ironie. Blokováním stránek zmiňujících Trumpa vlastně dochází k tomu, co si Trump přeje, tedy k omezení internetu."

Zmínka v angličtině ZDE

Pomatení mezi českými "liberály" je dokonalé

Kouření není svoboda, ale závislost

14. 1. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Sem tam si někdo, ať už v prvním plánu, nebo ve vedlejší roli, vezme kouření jako příklad omezování osobních svobod. Moc nerozumím tomu, jak Češi vlastně osobní svobodu vnímají a co za ni považují. ČR je jednou z posledních zemí, kde se smí v restauracích kouřit. Kouření je prokazatelná závislost, způsobující vážné zdravotní problémy. Zabije neporovnatelně více lidí než veškerý terorismus světa. Drtivá většina občansky rozvinutějších zemí než je ČR hledá velmi přísná, restriktivní řešení, jak kouření omezit. V ČR dokonce i rozumně uvažující lidé tvrdí, že to je zásah do jakési podivně definované svobody. OK, pojďme se osvobodit od jha zbytečných regulací, zrušme pravidla silničního provozu. Nechápu, proč mám být pokutován za to, že nejsem připoután bezpečnostním pásem. Proboha, vždyť to je moje vlastní svobodná volba, jestli chci nebo nechci riskovat. Navíc tím přímo neohrožuju ostatní, kromě nejbližších. Pojďme úplně zrušit jakési prapodivné zákony na ochranu zaměstnanců, je to přece proti lidské svobodě uměle chránit určitou skupinu svéprávných a rozumně uvažujících lidí.  A pojďme určitě zrušit nesmyslné zákony omezující naši svobodu vyjádření, Proč bychom nemohli posílat muslimy nebo cikány do plynu? Vždyť to prokazatelně omezuje naši svobodu vyjadřování? A komu se to nelíbí, nemusí se s námi přece bavit? Stejně jako nemusí chodit do hospody, ve které se kouří.

Neschopnost pochopit, že civilizace na základě určitého poznání určité jednání či chování omezuje, protože je prokazatelně škodlivé, je svízelná. Zvlášť tehdy, když existuje řada zahraničních příkladů, které dokazují, že regulace nikoho negativně nepostihuje. Jako v případě kouření...

Finančníci varují: Blíží se nová velká finanční krize

13. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

Nejvýznamnější finanční stratég v londýnské City varuje, že svět směřuje k finanční krizi, která bude tak vážná jako krize let 2008-2009 a že možná způsobí rozklad eurozóny.

Albert Edwards, stratég banky Société Générale, varoval, že Západ zasáhne vlna deflace z trhů v třetím světě a že ústřední banky si neuvědomují, jaká katastrofa je zasáhne. Ve stejnou dobu naléhají analytikové Royal Bank of Scotland, aby investoři před rychle se blížícím burzovním krachem "prodali všechny akcie".

Na sklonku kubánské krize. Jenže v Evropě.

13. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut


Spojené státy vloni kvůli obavám spojenců z Ruska rozmístily ve východní Evropě těžké vojenské vybavení zhruba pro jednu divizi ZDE. Rusko zformovalo v západním vojenském okruhu novou tankovou armádu a vloni zde vzniklo i zhruba 30 různých nižších útvarů. Nyní ministr obrany Sergej Šojgu oznámil vytvoření tří nových divizí v letošním roce, včetně nové infrastruktury. Mají představovat síly nové 20. armády se základnou ve Voroněži, zhruba 150 km od ukrajinské hranice ZDE.

Neštěpit společnost: O čtverém lidu

13. 1. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut


Mnozí si dávno všimli, že česká kotlina je v protikladu k národní mytologii v moderních časech pravidelně tím místem regionu, kde se všechny dobové boje odehrávají až úplně naposled. Vlna pádů demokratických režimů sem přišla až s 2. republikou. Osmašedesátý byl pokusem o reformu komunistické diktatury opožděným za sousedy o 12 - 15 let. A sametový kompromis u nás nastal ve chvíli, kdy  kolem již sovětské satelitní režimy padly.

Ano, naučí se Češi spolu znovu mluvit, navzdory vzniklým kmenovým bariérám?

13. 1. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Jinak velmi rozumnému článku Karla Dolejšího o nynější politické situaci v České republice musím vytknout jednoho "slaměného panáka", tedy jev, který si autor uměle vytvořil a pak ho kritizuje. Neznám nikoho, kdo by se v ČR rozčiloval, že "partneři v diskusi migrační vlnu nadšeně nevítají". Samozřejmě, vyskytly se argumenty, které jsou do značné míry nosné, že příchod uprchlíků bude znamenat pro Evropu ekonomické i demografické oživení. Avšak ideologicky vyžadovaná "povinnost nadšeného vítání" uprchlíků přece nebyla v českém prostředí nikdy skutečností.

Vždycky šlo o to, že státy, včetně České republiky, mají podle Ženevských dohod právní POVINNOST poskytnout uprchlíkům prchajícím před válkou a pronásledováním útočiště. To je naprosto bez diskuse. Obscénní v českém prostředí je neustálé obsesivní zkoumání, "jaký z toho budeme mít my osobně prospěch" a "proč bychom měli nějakým cizákům pomáhat". A ano, důvodem toho hysterického nepřátelství vůči lidem s tmavší pletí je v ČR hluboce zakořeněný rasismus. Až druhotným důvodem je, zdá se mi, strach z neznámého a obava z možné destabilizace. Tu západní společnosti nepociťují, protože s lidmi ze třetího světa, včetně muslimů, žijí víceméně bez problémů desítky let.

Nenávist je vždy slepá

13. 1. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Zdá se, že česká společnost se už naplno vytasila s neskrývanou nenávistí vůči uprchlíkům a migrantům pocházejícím z Blízkého východu, kterou jistě prohloubí aktuální atentát v Istanbulu, při němž přišlo o život deset osob, převážně Němců. Tento zločin podle posledních zpráv spáchal stoupenec Daeše/„Islámského státu“ původem ze Sýrie.

Jistě opět povolí stavidla běsnivosti mající kořeny v české neschopnosti chápat události v okolním světě, komplexní povahu islámu a odlišnost jiných kultur. Mám za to, že Češi by měli více cestovat, ne však jen po turistických ghettech kdesi v Egyptě, Tunisku či Turecku, pokud se nechtějí naplno ponořit do nikam nevedoucí nenávisti a iracionality. Ze své, byť nikterak zevrubné zkušenosti, mohu prohlásit, že jsem se jak na Západě, tak v islámských zemích setkal pouze s otevřenými, pohostinnými a vřelými lidmi, již vyznávají Alláhovu víru, nikoliv se sexuálně posedlými hrdlořezy bažícími po naší křesťansky nevinné krvi.  

Jeden z facebookových účtů IVČRN emigroval do Ruska

13. 1. 2016

čas čtení < 1 minuta


Poté, co sociální síť Facebook kvůli porušování pravidel komunity zrušila účet islamofobní organizaci IVČRN, objevil se záhy nový účet na ruské sociální síti VKontakte. Zřizovatel podepsaný jako Tomáš Lieskovan doplnil tento krok textem: "Založil jsem si VK jen kvůli této stránce, protože si tak nějak myslím, že tady ta stránka zrušená nebude."

Diskutéři ale upozorňují, že v Rusku žije "15 procent muslimů", takže není asi velmi pravděpodobné, že tam bude tolerována nenávist vůči nim. 

Jiné facebookové účty IVČRN zůstávají bohužel stále funkční. 

Podrobnosti: ZDE

Samořídící auta firmy Google: 272 selhání a 13 možných srážek

13. 1. 2016

čas čtení 1 minuta


Samořídící auta firmy Google se ještě s ničím nesrazila, ale není to proto, že by se nesnažila, píše list Guardian. Podle zveřejněných dat od září 2014 do listopadu 2015 tzv. autonomní (samořídící) vozidla firmy Google v Kalifornii zaznamenala 272 selhání a nejméně třináckrát by se bývala s něčím srazila, kdyby řízení na poslední chvíli nepřevzal lidský řidič. Stát Kalifornie povolil testování samořídících automobilů pouze pod podmínkou, že budou zveřejněny všechny případy, kdy lidský řidič z bezpečnostních důvodů musel sám převzít řízení.
 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
50055