Ruský konvoj "nebude vpuštěn na Ukrajinu"

12. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Ukrajinský mluvčí pro bezpečnost státu uvedl, že humanitární konvoj, který na východní Ukrajinu posílá Rusko, nebude vpuštěn do země. Andrij Lysenko mluvčí ukrajinského Výboru pro bezpečnost a obranu státu, uvedl, že konvoj nedostal certifikát od mezinárodního Červeného kříže. Valerij Čalyj, náměstek personálního šéfa prezidentského úřadu, upřesnil, že konvoj bude na celnici zastaven, odbaven, pomoc přeložena na ukrajinská vozidla a poté dopravena do cílové destinace.

V úterý ráno vyjel směrem na Ukrajinu konvoj 280 ruských nákladních vozidel, den poté, co byla dohodnuta mezinárodní pomocná humanitární mise.

Ukrajina: civilisté na východě země nutně potřebují pomoc

12. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Mezinárodního Červeného kříže

Ženeva/Kyjev/Moskva (ICRC) -- Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) je velmi vážně znepokojen tíživou situací osob na východě Ukrajiny potřebujících v důsledku ozbrojeného konfliktu pomoc a ochranu.

"Je urgentní, aby se dostalo pomoci lidem v Lugansku a dalších oblastech na východě země, kde probíhají po týdny těžké boje," řekl Laurent Corbaz, vedoucí operací MVČK v Evropě a Střední Asii. "Situace je kritická -- udává se, že tisíce lidí nemají přístup k vodě, elektřině ani zdravotní péči."

Humanitární konvoj v podmínkách naprosté ztráty důvěry

12. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Ruští vojáci iniciativně vložili na sociální sítě amatérské video se záběry humanitárního konvoje pro východní Ukrajinu, který dnes vyjel z Naro-Fominska u Moskvy. Všechny automobily KAMAZ, kterých je celkem 280, jsou vojenské, přestříkané bílou barvou, personál je vojenský, v okolí stojí vojenská technika ještě v původní olivové barvě.

Mapa vojenské situace na Ukrajině

12. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

KD│ Nejčerstvější dostupná nepropagandistická mapa situace na východní Ukrajině zachycuje situaci k 10. srpnu. Žlutě ohraničená oblast vyznačuje původní území kontrolované (pro)ruskými separatisty v červnu, fialově vyznačené oblasti označují území, z něhož byla naopak během bojů vytlačena ukrajinská armáda. Nejdůležitější z nich je nepravidelný příhraniční trojúhelník v prostoru Krasnodon-Dolžanskij-Červonij Žovteň, o nějž byl zmenšen "sektor D" obkličovacích kleští. (Na pozdějších oficiálních mapách vydaných ukrajinskými úřady, včetně dnešní, se stále předstírá, že tato oblast je pod kontrolou kyjevských jednotek.) Červeně jsou označena sídla kontrolovaná separatisty, růžovou jejich enklávy jako celek. Modrá jsou města či vesnice pod kontrolou kyjevských úřadů, oranžově jsou vyznačena ta sídla, o něž se bojuje.

Děti v Gaze: Izrael si vytváří novou generaci nepřátel

12. 8. 2014

čas čtení 4 minuty

Najia Warshagha (9) zažila už tři války v Gaze. Nemůže spát a trvale má strach

Zdálo se, že představuje kolektivní utrpení dětí v Gaze: holčička, oči sklopené, slza v oku, krev rozmazanou po tváři, strach na obličeji.

Vyfotografovali ji po bombardování úkrytu, školy v OSN v Džabalii. "Pro svět je to strašná hanba," řekl šokovaný šéf OSN poté, co tam zemřelo 15 lidí a více než 100 jich bylo zraněno.

Příbytky v Gaze jsou neobyvatelné

Desetitisíce domovů byly proměněny ve spoušť

12. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

OSN konstatuje, že rozsah ničení je "bezprecedentní". Jen v Beit Hanounu musí být nalezeny nové příbytky pro 30 000 lidí.

V Gaza City, které má půl milionu obyvatel, bylo zničeno mezi 20 - 25 procenty domů.

V městě Beit Hanoun na severu Gazy je 70 procent domů "neobyvatelných". Starosta města uvádí: "V podstatě se tu vůbec nedá žít. Není tu elektřina, voda, ani komunikace. Chybí tu základní předpoklady pro život.

V Šawkatu, nedaleko města Rafah na jihu Gazy bylo zničeno 300 z tamějších 2000 domů.

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014

čas čtení 1 minutaBritské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Nouri al-Maliki byl donucen opustit funkci iráckého premiéra

12. 8. 2014

čas čtení 3 minuty

Koalice šiitských stran nominovala Haidera al-Abadiho na místo premiéra ve snaze ukončit problémy s vytvářením nové vlády

Ostře kritizovaný dosavadní irácký premiér Nouri al-Maliki zřejmě v pondělí přišel o svou funkci. Irácký prezident totiž pověřil jiného šiitského kandidáta, aby utvořil novou vládu ve snaze konečně vytvořit novou vládu v situaci, kdy sever Iráku ovládají džihádisté.

Maliki se snažil zachovat si funkci za každou cenu, mimo jiné podle pozorovatelů prý i proto, že v premiérské funkci napáchal tolik zločinů, že se po svržení těžko vyhne trestnímu stíhání.

Případ Petry Kvitové

12. 8. 2014 / Jiří Jírovec

čas čtení 5 minut

Většina vyjádření, která se k problému "odklánění" daní objevila v médiích, zůstává na povrchu.

Je vcelku příznačné, že krok Petry Kvitové, která ovšem nedělá nic jihého než čeští srdcaři Berdych a Štěpánek, velmi hloupě posvětil Miloš Zeman. Protože president nemůže vědět všechno, má poradce, kteří by ho měli nasměrovat, aby se zbytečně neztrapňoval.

Případ tenistky nebo tenisty, který přesídlí do Monaka má tři roviny.

Jak publikovat v Britských listech

12. 8. 2014 / Josef Mrázek

čas čtení 3 minuty

Základní možností, která se autorovi nabízí, je připojit se k některé z vln, které v Britských listech s větší či menší mohutností a různou dobou trvání probíhají a surfovat na ní. Nevýhodou je, že máte početnou konkurenci a když nejedete pěkně po povrchu, tak vás to spláchne a nikdo si toho ani nevšimne. Je ovšem možné pokusit se otevřít některé palčivé odlišné téma. To ale má cenu, když přijdete s novými nebo opomíjenými myšlenkami. K tomu sice podle svého záhlaví mají Britské listy sloužit, ale jejich šéfredaktor občas dohlédne na to, aby ta novost nevybočovala z toho, co je zvykem, a případné kacířství nezmátlo čtenáře. Jde-li o něco opravdu nového, je těžké ho přesvědčit citacemi, které jinak právem požaduje.

Nemohu obvinit nevinné

12. 8. 2014 / Petr Andreas

čas čtení 2 minuty

Jan Čulík v článku "O zuřivé nenávisti až za hrob k 'jiným'" vyvozuje z faktu, že Arnošt Lustig, jehož rodina se stala obětí nacistické genocidy, po druhé světové válce nikdy nenavštívil Německo, že spisovatel vnímal Němce optikou kolektivní viny: "[K]dyž vám vyvraždili rodinu, máte zajisté tendenci začít nenávidět příslušníky celého národa, jehož členové vám zabili maminku. Český spisovatel Arnošt Lustig, jemuž němečtí nacisté vyvraždili rodinu v koncentračních táborech, tak nikdy, do konce života před několika lety, už nenavštívil Německo."

Odmítněme zpěv války!

12. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva

Stanovisko vedení Unie českých spisovatelů k probíhajícím válečným agresím ve světě

Čeští spisovatelé s krajním znepokojením sledují, jak jsou cynicky a brutálně potlačována elementární lidská práva, včetně práva na fyzickou existenci. Raketové, letecké, dělostřelecké a jiné útoky na hustě osídlené oblasti, jakými jsou Gaza, největší koncentrační tábor na světě, nebo Doněck či Lugansk, perly Donbasu, obrácené v ruiny s rozesetými dětskými hračkami a mrtvolami narychlo pokrytými plachtami, mezi nimiž v hrůzném zoufalství, jindy už takřka lhostejně, procházejí ti ještě živí. Zápalné, kazetové a fosforové bomby, raketomety grad, smerč či uragán, dokonce i balistické rakety se mají stát a stávají nástrojem masového zabíjení a gigantické devastace. Jako by velký satan destrukce skřehotal vítězné rekviem lidskosti.

Rusko vyšle humanitární konvoj na Ukrajinu navzdory varováním

11. 8. 2014

čas čtení 6 minut

Kreml uvádí, že pomocná karavana bude vyslána pod vlajkou Červeného kříže a se souhlasem kyjevské vlády

Rusko vyšle humanitární konvoj na Ukrajinu ve spolupráci s Červeným křížem, oznámil Kreml. Západní politikové předtím varovali Vladimíra Putina, aby se nepokusil použít humanitární misi jako záminku pro vojenskou intervenci v konfliktu na východní Ukrajině. Avšak Putinův mluvčí Dmitrij Peskov zdůraznil, že v konvoji nebudou žádné ozbrojené osoby ani vojáci.

Několik poznámek k vojenské situaci na Ukrajině

11. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Někteří čtenáři píší, že prý jim chybí zprávy o vojenské situaci na Ukrajině. Moje zkušenost je ovšem spíše opačná. Texty, které popisují situaci, místo aby opakovaly černobílou propagandu preferované válčící-neválčící strany, vyvolávají zpravidla nesouhlasné reakce.

Kdo je hrdinou?

11. 8. 2014 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

V románové kronice Bergersdorf popisuje spisovatelka Herma Kennel scénu, v níž se dostaví místní vedoucí (Ortsleiter) NSDAP, aby oznámil rodině rolníka "hrdinskou smrt" jejich syna, který padl "za Vůdce a vlast" kdesi na počátku polského tažení v září 1939. Matka po zprávě propukne v pláč, pak se podívá do "svatého koutku" sednice, sejme obrázek Vůdce, který visel mezi svatými, praští s ním o zem a ve vzteku po něm dupe, křičíc:

"Der ist schuld, der ist schuld..." Ten za to může!

Jednou jsem hledal text písně Amazing Grace, a našel mezi jinými tuto verzi.

Takové myšlenky a paralely mne napadají, když čtu články jako tento. Žádný oficiální smutek a pomníky nenahradí matkám a otcům jejich děti. Možná by bylo užitečné, kdyby ti, kteří je do války vyslali, museli, tak jako ortslajtr v Bergersdorfu, předstoupit před matku s oznámením o "hrdinské smrti" za Vůdce, za vlast, za demokracii. Možná by si pak více rozmýšleli, kam a zda vůbec vojska své země pošlou. Žoldáky, nežoldáky...

Většina pohřbených na vojenských hřbitovech i pohřešovaných jsou vojáci, kteří do války museli. Neměli na vybranou. Odmítnutí znamenalo vězení nebo smrt před popravčí četou. Odmítnutí z přesvědčení nebo odporu proti režimu zasluhuje úctu větší, než poslušnost, vedoucí k "hrdinské" smrti.

Kdyby všichni chlapi světa..?

https://www.youtube.com/watch?v=RsjiSfAmEeo

Islámský stát se nyní skrývá ve městech

11. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

  • Americké letecké údery v Iráku mohou být kontraproduktivní, protože extremisté z Islámského státu se přesunuli směrem k městu Kirkuk a zakopávají se v městských oblastech, kde bude obtížnější na ně zaútočit. Americké angažmá může také sloužit jako výzva pro zbožné muslimy, aby se přidali k Islámskému státu v boji proti americkému imperialismu. "Za každou kapku krve prolitou Iráčany prolijí Američané řeku krve," napsal jeden stoupenec Islámského státu na Twitteru.
  • USA zkoumají možnosti jak evakuovat ty Iráčany, kteří jsou stále ještě v obklíčení na horském pohoří v severním Iráku.
  • Kurdská regionální vláda požaduje více zbraní i další letecké údery proti Islámskému státu. Kurdské jednotky nepotřebují západní pěchotu.
  • Tři dny amerických leteckých úderů pomohly kurdským jednotkám převzít určité území od Islámského státu.
  • Nejméně 40 000 lidí obklíčených džihádisty na hoře v severním Iráku za posledních 24 hodin uniklo za pomoci kurdských vzbouřenců, kteří přišli ze Sýrie, aby jim pomohli.
  • Extremisté z Islámského státu usmrtili během své ofenzívy na severu nejméně 500 Jazidiů, sdělil irácký ministr pro lidská práva. Tvrdil, že také prý některé ženy a děti pohřbili zaživa. Dodal, že asi 300 žen bylo uneseno jako otroci.
  • Islámský stát vydal nové propagandistické video, v němž tvrdí, že v Iráku vítězí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Krize v Iráku: Je to o ropě

11. 8. 2014

čas čtení 3 minuty

Barack Obama se vyjádřil, píše v deníku Independent Robert Fisk, že "tento problém (tj. Iráku) nebude trvat pouhé týdny, bude to trvat určitý čas". Jak dlouho, ptá se Fisk. Rok, nebo déle? Po válce v Perském zálivu r. 1991 - za posledních pětatřicet let už se tu odehrály tři takové konflikty a čtvrtý se připravuje - Američané a Britové si vynutili nad jižním Irákem a Kurdistánem bezletovou zónu. A bombardovali vojenské "hrozby", které objevili v Saddámově Iráku, po dobu dalších dvanácti let.

Nové důkazy, jak Západ lákal Ukrajinu do své sféry vlivu

11. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Západ démonizuje prezidenta Putina, avšak tuto krizi vyvolalo neodpovědně provokativní rozhodnutí přijmout Ukrajinu do EU.

Jak zvláštní je číst dnes všechny ty články o tom, jak v létě 1914 Evropa náměsíčně vklopýtala do války a o tom, že se toto šílenství nesmí znovu opakovat, v kontextu z nezkreslenějším aktuálním tématem roku 2014 - sílící krizí mezi Ruskem a Západem ohledně Ukrajiny, jak sledujeme vývoj v této velmi ošklivé občanské válce a s 20 000 ruskými vojáky, hromadícími se na hranici, píše v konzervativním deníku Daily Telegraph Christopher Booker.

Památník Rudé armády na Schwarzenbergově ...

11. 8. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

V souvislosti s cynickou a scestnou diskusí navazující na smrt českých profesionálních vojáků v Afghánistánu mi utkvěl zajímavý zážitek z víkendové návštěvy Vídně. Do té doby jsem nevěděl, že na Schwarzenberském náměstí stojí památník připomínající hrdinství 17 tisíc vojáků Rudé armády, kteří padli v roce 1945 během bitvy o Vídeň. Památník, postavený v roce 1945, je udržovaný (na náklady Vídně) a svou impozantností v podstatě nemá v centru Vídně konkurenci.

Shodou historických okolností je umístěn na náměstí nesoucím jméno aristokratického rodu Schwarzenbergů. Kulturní paradox, schizma produkující historickou zmatenost veřejného mínění, který sem tam oživí nějaký přihlouplý český politik (či umělec), jenž se rozhodne "hrdinně" zlikvidovat podobnou památku s odkazem na zcela odlišné historické souvislosti, dojemným způsobem dále rozvíjí difamační a neuvěřitelně blbý článek v Blesku o tom, že "Vídeň patří Schwarzenbergovi".

Fakt, že vedle nepoměrně menší jezdecké sochy předka Karla Schwarzenberga Karla Filipa, vévodí náměstí památník Rudé armády, zcela zamlčuje...

O památníku: ZDE

Obamova pomoc z nebe

11. 8. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Obdobně jako Roberta Fiska mě zaráží skutečnost, že Obamova vláda nejenže nečinně přihlížela vraždě téměř dvou tisíc Palestinců, ale svou efektivní podporou izraelské válečné mašinerie na ní nese přímou spoluvinu, zatímco bombami osvobozuje 40 000 nešťastníků z tenat žízně a postupujících džihádistů z Islámského státu (IS) a ohrožený americký personál. To samozřejmě není jen tak.

Snad veškeré západní "humanitární intervence" byly ospravedlňovány vyšším morálním principem, přičemž šlo přirozeně o ohrožené zájmy západních států, třeba jako v případě Libye před třemi roky.

Některým Jazídům se podařilo uprchnout, desetitisíce zůstávají v katastrofální situaci

11. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Nejméně polovina ze 40 000 lidí, obklíčených džihádisty na vrcholku hory v severním Iráku odtamtud za posledních 24 hodin uprchla za pomoci kurdských vzbouřenců, kteří přišli ze Sýrie je zachránit.

Uprchlíci, členové sekty Jazidi, se uchýlili zpět do iráckého Kurdistánu po nebezpečné cestě kolem extremistů z Islámského státu, kteří je hrozili usmrtit a kteří je předtím obklíičili na hoře Sinjar.

Petra Kvitová za mě nehraje

11. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Rád bych se vrátil ke kauze Petry Kvitové, píše Petr Novák.

Po delší době, kdy vše utichlo a možná je ta správná doba konečně bez emocí popřemýšlet. Pan Poslanec Huml si dovolil mnoho. Dovolil si mnoho.

Upozornit na něco, co je problémem i v Německu, kde spousta sportovců a jejich rodinných příslušníků měla opletačky s finančním úřadem a nakonec i se soudy.

Ne, nemyslím si, že pan poslanec Huml záviděl Petře Kvitové, jak hned vykřikovali její zastánci.

Izraelští vojáci stíháni za "přátelské styky s menšinami" (=Araby)

10. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Izraelští vojáci jsou nyní běžně vyšetřováni kvůli podezření, že se "přátelí s menšinami", tj. Araby, i když žádný takový trestný čin neexistuje, píše deník Haaretz. Minulý měsíc byla zatčena izraelská vojákyně, podezřívaná, že užívala a prodávala zakázaná narkotika. Při výslechu uvedla, je má přátelské styky s jedním Beduínem, civilistou, který prodává drogy.

Policejní zpráva, kterou získal deník Haaretz, uvádí, že vojákyně byla obžalována z těchto trestných činů: prodej, uživání a vlastnictví nebezpečných narkotik, přátelských styků s menšinami a narušení vojenské disciplíny. Trestný čin "přátelení se s menšinami" však v Izraeli neexistuje. Její obhájce poukázal na to, že příslušný Beduín je izraelský občan, takže vojákyně nemůže být obžalována ze styků s představitelem cizí mocnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přelet nad kukaččím hnízdem

10. 8. 2014 / Martin Hekrdla

čas čtení 2 minuty

Právě jsem se dozvěděl, že v Deníku Referendum vyloučili z diskusí pod články Josefa Hellera za - předpokládám - "nedodržování pravidel diskuse". Jeden z největších znalců marxismu u nás a teoretik společenské samosprávy tam totiž postupně - zcela konkrétně a podloženými argumenty - odhalil nejrůznější liberálně levicové tlachání jako plytký odvar vládnoucí ideologie, napsal Martin Hekrdla na Facebooku a Britským listům dal svolení to zveřejnit:

Izrael a Hamas se dohodly na dalším třídenním příměří

10. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Nové příměří má začít o půlnoci a obyvatelé Gazy ho vítají, avšak experti se obávají dlouhé války s občasnými příměřími

Nové příměří je už osmý pokus ukončit válku v Gaze a odborníci se obávají, že příměří nevydrží. Třídenní klid zbraní by měl umožnit rozhovory o trvalejší dohodě.

Izraelští činitelé uvedli, že pocestují do Káhiry, pokud příměří vydrží. Jeden z vyjednavačů z organizace Hamas uvedl, že vyjednávání znovu začne v pondělí v 10 hodin. "Egyptští prostředníci nás informovali, že Izrael bude tento proces brát vážně," řekl.

Hamas odmítal od pátku prodloužit příměří, protože prý Izrael odmítal reagovat na požadavky Hamasu. Od pátku odpaloval znovu rakety do Izraele. Dva Izraelci byli zraněni. Od ukončení minulého příměří bylo izraelskými leteckými údery usmrceno v Gaze nejméně dalších 15 Palestinců.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ukrajina: humanitární situace na východě se zhoršuje

10. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Mezinárodního výboru Červeného kříže 1 No 140/2014

Ženeva/Kyjev/Moskva (ICRC) -- Ozbrojené srážky v Doněcku a Lugansku přinutily tisíce rodin opustit své domovy. Udává se, že stovky tisíc lidí tak nyní přebývá jak na Ukrajině, tak v Rusku. Životní podmínky ostatního obyvatelstva se také velmi zhoršily. Mezinárodní výbor Červeného kříže stupňuje své aktivity ve prospěch populace zasažené zhoršenými humanitárními i bezpečnostními podmínkami.

"Naší prioritou je pomoci utečencům i místnímu obyvatelstvu Donbasu a poskytovat zdravotnické služby zraněným ve všech oblastech", říká Michel Masson, vedoucí operací MVČK na Ukrajině. "Současná situace vyžaduje větší úsilí pomáhat civilnímu obyvatelstvu a my v Mariopolu a Starobilsku rozmisťujeme další týmy."

V Teheránu se zřítilo letadlo v důsledku západních sankcí

10. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Letadlo společnost Sepahan Air, které letělo do Tabasu v severovýchodním Íránu se zřítilo krátce po startu z teheránského Mehrabadského letiště v obytné čtvrti Teheránu. Zahynulo všech 48 cestujících a členů posádky, mezi nimi dvě nemluvňata a dvě děti mladší 12 let.

Důvodem havárie byl výpadek motoru letadla. Íránská letecká doprava trpí častými leteckými haváriemi v důsledku západních sankcí. Íránské letecké společnosti si totiž nesmějí kupovat nová letadla. Stará letadla jsou udržována v provozu prostřednictvím součástek dovezených na černém trhu, přemontovaných z jiných letadel anebo vyrobených v samotném Íránu.

Sbírka britských charitativních organizací na podporu Gazy vynesla za méně než 24 hodin 153 milionů Kč

9. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Za dobu kratší než 24 hodin darovali britští občané sbírce na podporu Gazy, kterou v pátek večer vyhlásila skupina britských charitativních organizací Disasters Emergency Committee a kterou ve videoklipu inzeroval herec Martin Freeman, celkem 4,5 milionu liber, tedy 153 milionů Kč. Úřad britského premiéra zároveň oznámil, že do Gazy posílá tým lékařských expertů britského státního zdravotnictví.

V Londýně se v sobotu odpoledne konala velká demonstrace požadující ukončení vojenských akcí izraelské armády v Gaze. Podle policejních odhadů se jí účastnilo asi 20 000 lidí. Demonstrace začala na Oxford Circus, prošla kolem amerického velvyslanectví na Grosvenor Square a skončila v Hyde Parku. Tam promluvili poslanci Diane Abbott a George Galloway. V čele demonstrace nesli aktivisté transparent s nápisem "Osvoboďte Palestinu" a další transparenty a skandovaná hesla požadovala ukončení izraelské blokády Gazy a zákaz vývozu britských zbraní do Izraele. Sir John Stanley, šéf parlamentního výboru Dolní sněmovny pro vývoz zbraní, požádal písemně britského ministra zahraničí, aby výbor informoval o vývozu britských zbraní do Izraele, které mohly být použity v Gaze. Labouristická strana požaduje suspendování vývozu zbraní do Izraele a stínový labouristický ministr zahraničí Douglas Alexander žádá o zveřejnění výsledků vládního zkoumání existujících vývozních licencí pro vývoz zbraní do Izraele.

Demonstrace se konaly také v Paříži a v britských městech Manchesteru, Edinburku a Dublinu. Velká demonstrace, jíž se účastnilo 50 000 lidí, se konala v Kapském městě v Jihoafrické republice. Demonstranti požadovali mír v Gaze a apelovali na jihoafrického prezidenta Jacoba Zumu, aby zastavil zbrojní dodávky do Izraele.

Konzervativní britská baronka Lady Warsi, která na protest proti postoji britské vlády vůči Gaze rezignovala na vysokou funkci na ministerstvu zahraničí, uvedla v rozhlase BBC, že britská vláda neusiluje o to pohnat obě strany konfliktu rovnou měrou k odpovědnosti. Opakovala svůj požadavek, aby Británie okamžitě zastavila dodávky zbraní Izraeli.

Palestinští mrtví

1922 osob bylo usmrceno, z nich bylo nejméně 1407 civilistů

448 dětí

235 žen

Izraelští mrtví

64 vojáků

3 civilisté

Zdroj: BBC

Francouzští poslanci připravují zákon, který má donutit supermarkety dávat neprodané potraviny charitativním organizacím

9. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Mnoho supermarketů ve Francii už poskytuje neprodané potraviny, které se však ještě dají konzumovat, charitativním organizacím, avšak nyní 63 francouzských poslanců ze všech politických stran připravilo návrh zákona, který chce tuto praxi uzákonit jako povinnost.

Připravili návrh zákona, který učinní povinným pro všechny supermarkety o rozloze minimálních 1000 čtverečních metrů "dávat neprodané, ale stále ještě konzumovatelné potraviny nejméně jedné charitativní organizaci".

Belgie se stala první evropskou zemí, která takovýto zákon zavedla letos v květnu.

Západní vědci zuří, že byli pod falešnou záminkou vylákáni pracovat do České republiky

9. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Britský týdeník věnovaný problematice vysokých škol Times Higher Education informuje o tom, že osmnáct západních akademických výzkumníků, kteří byli vylákáni pracovat do České republiky, zuří, protože přestože už byli vybráni a chystali se zaujmout pracovní pozice v České republice, ve dvanácté hodině byl projekt zrušen "pro nedostatek financí" po příchodu nové vlády k moci.

Zahraniční novináři: Hamas naši práci v Gaze nijak neomezoval, vůbec jej nebylo vidět

9. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

"Netanjahu by si býval přál, aby mezinárodní novináři šířili propagandu izraelské armády a vlády. Přitom mezinárodní novináři v Gaze se nestavěli ani na jednu, ani na druhou stranu konfliktu. Informovali o tom, co se děje, z čistě humanitárního, nepolitického hlediska," řekl jeden západní novinář.

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu vyjádřil na tiskové konferenci frustraci, že mezinárodní novináři v Gaze nepřinesli žádné záběry ani reportáže o tom, jak organizace Hamas odpaluje rakety, nebo jak "používá děti jako lidské štíty". Vyjádřil naději, že nyní, když odešli z Gazy, budou prý západní novináři "schopni psát bez cenzury Hamasu".

Hamas podporuje především izraelská vláda

9. 8. 2014

čas čtení 5 minut

Likvidace projektu dvou států, palestinského a izraelského, a potlačování nenásilných protestů Izraelem přesvědčily Palestince, že Izrael rozumí jedině násilným akcím.

Lidé v Gaze získají určité zmírnění blokády - jako po ukončení poslední války v Gaze - protože Hamas začal do Izraele odpalovat rakety.

Hamas má velkou podporu mezi izraelským obyvatelstvem. Mnoho Židů svými slovy a činy posiluje organizaci, která utlačuje Palestince a snaží se zabíjet Izraelce. Tito lidé působí na nejvyšší úrovni v izraelské vládě a v americkém židovském establishmentu. Jsou to předáci izraelských a amerických Židů, kteří přesvědčili Palestince, že nenásilná argumentace a vzájemné uznání svých etnik a kultur jsou k ničemu. Tito lidé podporují moc Hamasu, která není založená na raketách a tunelech. Moc Hamasu je založená na přesvědčení Palestinců, že Izrael rozumí jedině síle, píše v deníku Haaretz Peter Beinart. |

Vojenské úspěchy Islámského státu jsou důsledkem bezvládí, nikoliv náboženské zuřivosti

9. 8. 2014

čas čtení 3 minuty

Podle Tobyho Dodge, odborníka na Irák v britském Mezinárodním institutu strategických studií, není důvodem pro fenomenální úspěch ISIS středověké náboženské nadšení, ale středověká absence státní moci. Státní struktury Iráku i Sýrie se v podstatě úplně rozložily. Důsledkem je mocenské vakuum typické pro Evropu před sedmi nebo osmi stoletími - a ISIS ho využívá s krutou disciplínou oněch dávných baronských válečných magnátů, kteří se tak proměnili v evropská knížata a krále.

"Islámský stát jsou džihádisté s tituly MBA," upozorňuje Dodge a hovoří o hnutí tak moderním, že má i své vlastní obchody se suvenýry. Poukazuje na kombinaci zuřivé náboženské ideologie, finanční bystrosti a velkých taktických schopností. "Chovají se darwinisticky," dodává Dodge, ale upozorňuje, že klíčová v úspěchu tohoto hnutí není středověká náboženská nenávist, ale rozklad státní moci.

Jak je to vlastně s právem Izraele a další informace

8. 8. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Nedávno na BL vyšel článek, který sumarizoval 11 mýtů o Gaze, Hamásu a válečných zločinech ZDE. Rád bych zhodnotil současnou situaci v "poli" a výše uvedený text doplnil o další celkem zjevné poznatky.

"Periodická jatka" izraelské armády proti izolovaným obyvatelům pásma Gazy trvající jeden měsíc Noam Chomsky označil za "strašná, sadistická, krutá a vražedná" ZDE.

Manuál ČSSD, jak se znemožnit rychle a snadno

8. 8. 2014 / Marek Řezanka

čas čtení 4 minuty

Je s podivem, s jakou pečlivostí a neomylností se umí ČSSD znemožnit vždy v pravý čas před volbami. Není to tak dávno, kdy mohla mít před předčasnými parlamentními volbami všechny trumfy v rukou. Místo toho, aby se zaměřila na svůj sociální program, na kritiku toho, co předchozí vláda vyhrotila a rozložila, ČSSD vytáhla na obranu demokracie -- a jak jinak než s Kalouskem po boku.

ČSSD s TOP 09 a ODS proti odborům a protikorupčním organizacím

8. 8. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Před sněmovními volbami a i nějakou dobu po nich se mi zdálo, že nejhorší zločin člena ČSSD, jaký může být, je to, když učiní nějakou dohodu s TOP09, zejména s Miroslavem Kalouskem. Zdálo se, že nejblíže k tomuto "zločinu" by mohl mít Jiří Dienstbier na základě nějaké "pravdoláskařské platformy". Já osobně jsem středový volič, který je náchylný k politickým kompromisům, nezdá se mi však, že by kompromis ve věci zákona o státní službě, věci tak zásadní pro veřejný zájem, měl být dělán zrovna s exponenty minulé vládní koalice a zrovna proti vůli protikorupčních organizací a odborů. Už ten vládní zákon je špatný (níže cituji výmluvnou ukázku z rozhovoru Martina Veselovského se zástupkyní Rekonstrukce státu).

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Ukrajina | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
39449