Ohlédnutí za nečasem evropské politiky

21. 8. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 17 minut

Když prezident M. Zeman a předseda Evropské komise J. M. Barroso 3. dubna 2013 na Pražském hradě vyvěsili vlajku Evropské unie a ukončili tak alespoň symbolicky Klausovo prezidentské období typické kritikou a otevřeným odporem k Evropské unii, v českém veřejném prostoru se objevila řada kritických hlasů. Bývalý vicekancléř V. Klause Hájek se nechal například slyšet, že vyvěšení vlajky a podpis eurovalu dělají z prezidenta Zemana dalšího Háchu. Strana Svobodných dokonce iniciovala v souvislosti s touto událostí petici za vystoupení Česka z EU. Tehdejší ministr Schwarzenberg se zase pohoršoval nad tím, že ho Hrad k této události nepozval. A kupodivu se s ním nehodlal sejít ani předseda Barroso v rámci svojí návštěvy v Praze.

V Sýrii došlo zřejmě k hromadnému útoku chemickými zbraněmi

21. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Evropská unie požaduje "bezprostřední a podrobné" vyšetření tvrzení, že stovky Syřanů, včetně mnoha žen a dětí, byly usmrceny útokem chemickým zbraněmi. Aspoň to tak vypadá z výše zveřejněných videí na internetu. Odborníci na chemické zbraně uvádějí, že útok musel být velmi profesionální a že ho tedy nemohl provést nikdy jiný než Assadova armáda. Na druhé straně třeba zpravodaj BBC konstatoval, že by bylo podivné, kdyby zrovna Assadova vláda podnikala chemické útoky proti civilnímu obyvatelstvu v době, kdy v Sýrii má zkoumat možné užívání chemických zbraní delegace z OSN a nevyloučil možnost provokačního útoku kýmkoliv. Rusko také odsoudilo tvrzení, že došlo k útoku chemickými zbraněmi krátce po příletu zbrojních inspektorů OSN do Sýrie jako možnou provokaci a žádá "nezávislé vyšetřování".

Expert na zbraně, Dr. Jean Pascal Zanders, výzkumný pracovník v Ústavu Evropské unie pro studium bezpečnosti řekl, že ve srovnání s předchozími údajnými chemickými útoky obsahují tyto nejnovější videozáznamy "přesvědčivější důkazy udušení po otravě".

Dr. Zanders píše: "Je jasné, že se stalo něco strašného. Scény nemohl nikdo režírovat. Nicméně, je velmi zarážející, že by vládní síly zahájily chemický útok právě v okamžiku, kdy do země přiletěli inspektoři OSN, aby prozkoumali některá z dřívějších obvinění. "

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kontroverze ohledně potlačování svobody médií v Británii pokračuje

Rusko obvinilo Británii, že nedodržuje svá prohlášení o lidských právech

21. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

  • Rusko obvinilo Británii, že nedodržuje vlastní prohlášení o lidských právech, vzhledem k tomu, že britská vláda donutila deník Guardian, aby zničil dokumentaci, kterou prozradil whistleblower Edward Snowden. Je to, jako když bulvární britský deník Daily Mail obviňuje Guardian z "agresivního žurnalismu", poznamenal jeden komentátor Guardianu.
  • Časopis Index on Censorship, dlouholetý obhájce tiskové svobody všude na světě, vydal tiskové prohlášení, v němž odsoudil "kumulativní útoky na svobodu médií ve Velké Británii."
  • Britská Islámská komise pro lidská práva vydala prohlášení, které požaduje, aby bylo vyšetřeno zneužívání Sekce 7 Zákona proti terorismu.
  • Lord Falconer, bývalý labouristický kancléř britské vlády, konstatoval, že zatčení Davida Mirandy podle Sekce 7 Zákona proti terorismu bylo zneužitím tohoto zákona. Sekce 7 může být podle něho použita pouze pro zjišťování, zda je někdo terorista.
  • Newyorský Výbor na ochranu novinářů poslal britskému premiéru Davidu Cameronovi dopis, v němž protestuje proti zatčení Davida Mirandy.
  • Britská ministryně vnitra Theresa Mayová opakovala v rozhlase BBC, že Miranda i Guardian vlastnili "vysoce citlivý materiál, který by mohl vést k ohrožení bezpečnosti britských občanů a k ztrátám na životech, kdyby se dostal do rukou teroristů", a proto policie Mirandu podle Zákona proti terorismu oprávněně zatkla a vláda donutila Guardian zničit londýnskou kopii Snowdenovy dokumentace také oprávněně.

Zdroj: ZDE

Slušní proti slušným: souboj kýčů

21. 8. 2013 / Martin Škabraha

čas čtení 20 minut

Před asi dvěma lety mi jeden přítel vyprávěl, jak si při cestě z Prahy přisedl do vlaku, jímž se vraceli účastníci demonstrace proti vládním škrtům v sociální oblasti. Lidé s různými typy zdravotního postižení nebo jejich blízcí se překvapivě začali hádat, kdo z nich je sociálním systémem více zvýhodňován; de facto se obviňovali z parazitismu -- těm, co mohou ještě chodit po svých, vadilo zvýhodňování vozíčkářů, vozíčkáři si zase stěžovali, kolik se platí matkám s postiženými dětmi, matky si stěžovaly, že jim nedá nikdo nic, atd. atp. Absurdní spor se podařilo vyřešit až v okamžiku, kdy někdo prohlásil, že ze všeho nejhorší jsou cikáni. Na tom se účastníci zájezdu shodli.

Opět tvrdě rasistické útoky na Romy na Novinkách.cz

21. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Podstatou rasismu je rozšiřování domnělých či skutečných záporných vlastností jednotlivce na celou etnickou či národnostní skupinu. Vyčleňování některých lidí z lidské společnosti a vytváření z nich nelidské, cizí, nepřátelské a zločinecké "jinakosti".

Správce novinek tyto rasistické výroky nemaže. Za ně tedy přebírá trestní odpovědnost majitel serveru novinky.cz. (JČ)

Jakub Hučík, Nymburk
Středa, 21.srpna 2013, 16:51:24 |
Souhlasím |

+770

Pracujte a chovejte se slušně a nebudou se na vás pořádat pogromy.

O cestách českých politiků do zahraničí

21. 8. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Motto:

Europoslanec Falbr (ČSSD) v interview pro Českou televizi tuto moji obavu potvrdil, když charakterizoval například konkrétní situaci bývalého premiéra P. Nečase při jednáních Evropské rady následně: "Nečas na summitech bloudí a nikdo se s ním nebaví, o čem taky, když tam jen vyhrožuje právem veta." - opravdu skvěle odvedená práce pro občany ČR v EU.

Veronika Sušová-Salminen, Ohlédnutí za nečasem evropské politiky

Už jsme v Britských listech psali o informacích z Úřadu vlády, že když byl českým premiérem Petr Nečas, absolutně ignoroval žádosti zahraničních médií o rozhovory. Vůbec ho to nezajímalo, což je opravdu pozoruhodné, neboť západní politik by se rozhovorem v americké televizi vytahoval před domácími voliči, že ho americká média považují za "mezinárodně vlivnou osobnost". Ne tak Nečas. Za jeho vlády se žádosti o rozhovor od amerických televizí ignorovaly.

Že se nevinní nemají čeho bát? Víme nyní, kam to všechno vede

21. 8. 2013

čas čtení 6 minut

Nechci to, co se dnes děje v Británii, srovnávat s historií, ale rád bych věděl, jak by se chovali ti, kteří dnes řídí špehování všech občanů, za totalitních režimů dvacátého století. Slyšíme totiž dnes tolik výroků, které jsme slýchávali tehdy: "Když jste nevinný, nemáte se čeho bát." "Vaše kritika napomáhá nepříteli." "Nejdůležitější je loajalita."

"Už jste si dost vyhráli, a my teď chceme ten materiál zpátky." S těmito slovy začal britský stát realizovat nejbizarnější akt státní cenzury internetové éry. V suterénu redakce deníku Guardian zírali s uspokojením činitelé ze špionážního střediska GSHQ na hromádku rozbitých hard disků, jako by to byli spalovači knih, které vyslala španělská inkvizice. Bylo jim jedno, že kopie těch hard disků jsou už dávno rozmístěny po celém světě. Požadovali své symbolické autodafé. Kdyby Guardian odmítl tento rituál provést, získali by soudní příkaz prohledání redakce a k zničení těch disků od poslušného britského soudu.

V současnosti proti sobě zuřivě bojují v nerozhodném boji dvě síly. Materiál, který zveřejnil Edward Snowden prostřednictvím deníků Guardian a Washington Post je v úplně jiné kategorii než materiály, které zveřejnil server WikiLeaks. Snowdenův materiál dokazuje nejen, že současný stát shromažďuje, ukládá a zpracovává pro své vlastní cíle elektronické komunikace z celého světa. Daleko závažnější je skutečnost, že tato moc natolik zkorumpovala ty, kteří ji mají, že se jim podařilo vymknout se demokratické kontrole. Snowden neemigroval z Ameriky proto, že by si byl vědom, do jak obrovské míry NSA občany na celém světě špehuje. Emigroval, když byl svědkem toho, jak o tom jeho šéf z NSA dlouhé hodiny v americkém Kongresu lže, napsal v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Deníku Guardian nařídil zničit Snowdenovu dokumentaci tajemník vlády Jeremy Heywood

21. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

I když šéfredaktor deníku Guardian Alan Rusbridger nesdělil, kdo byl "zákulisní figurou", která donutila jeho list zlikvidovat počítače se Snowdenovými materiály, britská média Daily Mail, Independent a BBC zjistila, že to byl tajemník vlády Jeremy Heywood a že jednal na základě příkazu od premiéra Davida Camerona.

Stínová labouristická ministryně vnitra Yvette Cooper požaduje, aby parlamentní inspekční orgán pro výzvědné záležitosti zahájil vyšetřování Cameronovy role v tomto případu.

Deník Independent ve středu píše: Vládní zdroje popírají, že se britský premiér podílel na "zastrašování" šéfredaktora deníku Guardian. Jeden zdroj uvedl: "Nebyl vydán žádný soudní příkaz, nikdo nebyl zatčen. Jen jsme prostě chtěli získat Snowdenovy dokumenty zpět. Vládní zdroje popřely, že by Heywood jednal vůči šéfredaktoru Guardianu výhrůžným způsobem. "Vedli jsme dospělý rozhovor."

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Liberálnědemokratický náměstek britského premiéra schválil rozhodnutí vlády požádat Guardian, ať zlikviduje Snowdenovu dokumentaci

21. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Nick Clegg, liberálnědemokratický náměstek britského premiéra potvrdil, že i on schválil rozhodnutí vlády přimět Guardian, aby zlikvidoval Snowdenovu dokumentaci. Prý proto, že by Británie "čelila vážné hrozbě bezpečnosti státu", kdyby se tato dokumentace dostala do "nesprávných rukou".

Proč si evropské země nevezmou vzor z nezávislého chování Jižní Ameriky?

21. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

S několika málo výjimkami nemají evropské země už sedmdesát let vlastní nezávislou zahraniční politiku, píše v deníku Guardian Mark Weisbrot a dodává: Když jsem nedávno debatoval o britské zahraniční politice s jedním britským poslancem, řekl mi: "Chcete vědět, jaký postoj zaujme britské ministerstvo zahraničí? Musíte se zeptat v Americe."

Britská podřízenost Spojeným státům se v minulých dnech projevila zadržením Davida Mirandy na londýnském letišti i britským vládním vydíráním deníku Guardian, aby zničil počítače, v nichž má dokumentaci o americkém a britském špehování občanů, kterou prozradil Edward Snowden.

Jak donutit strany dělat skutečnou politiku

21. 8. 2013 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Přiveďme politiku zpět do reálného života: prostředky na předvolební kampaň mohou být investovány pouze do neziskového sektoru.

K této utopické myšlence mě přivedl Lubomír Brožek, který na závěr svého zajímavého textu "Čas šamanů" ironicky píše o tom, že peníze na předvolební kampaně by mohly být daleko spíše věnovány nemocným dětem. To je myšlenka velmi zajímavá. V souvislosti s tím, jak se politická scéna odcizuje společnosti, je nutné uvažovat o tom, jak tento trend změnit a jak nastolit opačný kurz. V tom by mohl velmi účinně pomoci -- jistě vysoce regulační -- zákon o vynakládání prostředků na předvolební kampaně.

Vážné nebezpečí, jemuž nyní čelí všichni novináři

20. 8. 2013

čas čtení 9 minut

Asi před dvěma měsíci se se mnou spojil velmi vysoký vládní činitel a tvrdil, že mi sděluje názory pana premiéra Camerona. Následovaly dvě schůzky, během nichž požadoval, aby Guardian vrátil, anebo zničil materiál, na němž pracujeme. Jeho tón byl ocelový, i když srdečný, ale obsahoval hrozbu, že i jiní lidé v britské vládě zastávají názor, že je proti nám zapotřebí drakoničtějšího přístupu.

Atmosféra přitvrdla asi před měsícem, kdy mi kdosi zavolal z ústředí britské vlády a řekl mi: "Tak už jste si pěkně vyhráli, teď chceme ten materiál zpátky!" Následovaly další schůzky s tajnými osobami z centra vlády. Požadavek byl pořád stejný: "vraťte nám Snowdenův materiál, anebo ho zničte". Vysvětlil jsem, že bychom nemohli ten materiál dál analyzovat a publikovat o něm další články, kdybychom tuto žádost splnili. Muž z vlády tomu nerozuměl: "Už jste debatu provedli. Víc už psát nemusíte."

V roce 2010 jsme začali spolupracovat po získání prvního souboru dokumentů z WikiLeaks s americkým deníkem New York Times. Měl jsem totiž velké podezření, že naše schopnost tento materiál analyzovat a vydat by byla v Británii vážně omezena, píše v deníku Guardian jeho šéfredaktor Alan Rusbridger. Ve Spojených státech totiž, navzdory jejich vlastním problémům s mediálními zákony a whistleblowery, mají nicméně svobodu tisku výslovně zakotvenou v psané ústavě. Je také, doufám, nemyslitelné, aby se nějaká americká vláda pokusila předem zcenzurovat nějaký sdělovací prostředek, který plánuje zveřejnit materiál důležitý pro významnou veřejnou debatu, ať je to pro vládu jakkoliv ztrapňující nebo problematické.

David Miranda podniká právní kroky proti britské policii ohledně dat, která mu zkonfiskovali

20. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Právníci zastupující Davida Mirandu, partnera novináře Glenna Greenwalda, který odhalil masové špehování občanů americkými výzvědnými službami, varovali dnes písemně britskou ministryni vnitra Theresu Mayovou a šéfa londýnské Metropolitní policie, že podniknou právní kroky proti tomu, co charakterizují jako "nezákonné" zadržení Davida Mirandy britskou policií na londýnském letišti podle zákonů proti terorismu.

Slavné americké právní poradenské středisko Groklaw ukončilo činnost kvůli hrozbě špehování výzvědnou službou NSA

20. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Pamela Jonesová, správce slavného amerického poradenského právního severu Groklaw, se ho rozhodla zlikvidovat, protože se obává špehování americkými vládními úřady. Server podle ní dál už nelze provozovat, protože neexistují záruky, že si vláda nevynutí přístup k soukromým emailům.

Jonesová citovala jako důvody svého rozhodnutí odhalení, že americká NSA má přístup k libovolným emailům a má možnost skladovat i zašifrované emaily po dobu až pěti let: "Ať už jsou motivy pro toto špehování jakkoliv dobré, já prostě nevím jak fungovat v takové atmosféře. Za těchto podmínek spravovat server Groklaw neumím," napsala.

Organizace Privacy International kritizovala atmosféru, která vedla k rozhodnutí Jonesové zlikvidovat svůj právní poradenský server. "Likvidace serveru Groklaw dokazuje, jak důležité je soukromí pro svobodu projevu. Už jen hrozba špehování vede k tomu, že lidé se začnou sami cenzurovat."

Podrobnosti v angličtině

David Cameron "schválil zničení Snowdenova materiálu v redakci deníku Guardian"

20. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Sídlo britského premiéra v Downing Street uvedlo, že premiér David Cameron sám osobně schválil pokus přimět deník Guardian, aby britské vládě předal Snowdenovy materiály. Zdroje v Downing Street argumentují, že by bylo neodpovědné dovolit Guardianu, aby uchovával tuto dokumentaci ve svých počítačích, kde by se jich mohly hackersky zmocnit nepřátelé či teroristé, Konzervativní poslanec Mark Pritchard řekl toto v poledne v britském rozhlase:

"Otázkou, kterou bych chtěl dát deníku Guardian, je, zda si je tak jistý, že jeho vlastní systémy IT nejsou terčem hackerských útoků organizovaného zločinu, který může předat tento materiál teroristům pro další účely."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Scotland Yard: Zadržení Davida Mirandy "bylo právně v pořádku"

20. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Použít Zákona proti terorismu k zadržení partnera reportéra listu Guardian, který píše o amerických a britských výzvědných službách, bylo "právně v pořádku", konstatoval Scotland Yard uprostřed mediální smrště, která kvůli tomu vznikla v Británii.

Britský hodnotitel zákonů proti terorismu právník David Anderson naopak míní, že délka Mirandova zadržování byla "nezvyklá" a bude o tom s policií jednat.

David Miranda: Británie totálně zneužila zákon

20. 8. 2013

čas čtení 5 minut

David Miranda, partner Glenna Greenwalda, novináře z Guardianu, který publikoval články o rozsáhlém digitálním špehování občanů, které provádí americký National Security Agency, obvinil Británii z "totálního zneužívání moci" za to, že ho podle britského Zákona proti terorismu v neděli vyslýchala na londýnském letišti v Heathrow po dobu téměř devíti hodin.

Miranda uvedl, že se britské úřady podbízely Spojeným státům tím, že se ho snažily zastrašovat a donutily ho, aby jim sdělil heslo k svému počítači a k svému mobilnímu telefonu.

24301

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

čas čtení 13 minut

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDEVšeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty

21. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

PRAŽSKÉ JARO III.

Pithartův Osmašedesátý

21. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Kritičnost tohoto pokusu o porozumění historickým souvislostem "osmašedesátého" bude shledána nejspíše právě jednostranností: aniž bych se předem ospravedlňoval, chci tu říci, že tato kritičnost je také reakcí na dosud zcela nedostatečnou vůli bezpředsudečně se vyrovnat s událostmi před desíti lety, s přežívajícími iluzemi a legendami. Dnes vskutku převládají -- kromě laciného cynismu -- povrchní soudy a nereflektovaná, pomalu už sentimentální "vzpomínka"; snad to někomu pomáhá odreagovávat si mizérii současnosti. Ale i naše současnost bude jednou minulostí a budou se jednou budoucí kritikové opět pokoušet porozumět historickým souvislostem našeho příštího nezdaru? Útěšný, nekritický vztah k minulosti je přece vždycky setbou budoucích selhání.

I. Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

II. Vilém Prečan: Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty KNIHOVNA

21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech

21. 8. 2014

čas čtení 5 minut

Téma demokratizace, Pražského jara a socialismu s lidskou tváří bylo vždy v Britských listech tématem velmi citlivým a traumatizujícím pro řadu autorů i čtenářů. Mnozí z nich věřili. Mnozí z nich věří dodnes a jsou hrdí na to, že mohli pracovat v době kdy lidé věřili svým politikům, věřili ideálům a lidské pospolitosti, která z davu dělala národ. Z generace těch, kteří byli v roce 1989 už dospělí nebo dospívající, neexistuje prakticky nikdo, kdo by ve svém okolí neměl někoho, jehož osud byl spjat s rokem 1968. Dodnes je to vnímáno jako nejvíce traumatizující společenský prožitek od Bílé hory a Bachova absolutismu.

Stačilo ale necelých pětadvacet let, a znalost událostí a kultury Pražského jara u mladé generace je mizivá. Rok 1968 se zařadil někam za Boženu Němcovou či Karla Havlíčka Borovského. Datum. Heslo. Mlha. Tma. His sunt leones. Snažíme se tuto ztracenou dobu objevit i pro ty, kteří ji nezažili. Čtěte. Protože to je jediné, co vám umožní poznání doby, ve které vyrůstali, snili, pracovali a získávali životní zkušenosti vaši rodiče.

21. srpen 1968 jako TÉMA BL

21.srpen 1968

21. 8. 2013

čas čtení 4 minuty

toto datum si budu jistě pamatovat velmi dobře. Byl jsem v té době na vojně u motostřeleckého pluku v Chebu a měl jsem to potěšení nejen být v zákopech s ostře nabitým samopalem v postavení proti vojákům bývalé NDR, ale také sledován jejich ostražitým pohledem jsem docházel jako písař do hlavních kasáren, kde zbyl celkem velmi malý odřad. Díky statečnému veliteli pluku podplukovníku Kolodějovi jsme byli v plné bojové pohotovosti mimo kasárna, včetně všech náležitostí a připraveni na vše, včetně toho, že armáda z plukovního vysílače organizovala vysílání "Radio Cheb", píše Michal Horák.

Teze historického negativizmu: Rok osmašedesátý

21. 8. 2013 / Wenzel Lischka

čas čtení 4 minuty

Pohledy na osmašedesátý rok jsou různé. Každý občan má nárok na ten svůj. Z hlediska vědeckého negativizmu, je rok osmašedesátý typickým příkladem pozitivistické dialektiky vedoucí k neštěstí. Osmašedesátý rok dnešní mládeži nic neříká. Jestli vůbec má nějaký svůj rok, tak je to rok devětaosmdesátý. Zatím o něm ještě neví, ale později se nebude stačit divit.

Rozpouštění Sněmovny r. 2013 ve stínu srpna r. 68

21. 8. 2013 / Vladislav Černík

čas čtení 18 minut

Ve hlavních zprávách v 19 hod 19. 8. vysílala ČT připomínku událostí 21. srpna 1968. Prostřih na autentické záběry a poté upozornění na akce konané k tomuto výročí a končilo to letmou zmínkou o tom, že připomínek výročí se zúčastní i nezávislé iniciativy. Manipulace od nejsledovanějšího media přímo exemplární. Řada občanů, která je nějak postižena letitou krizí, se totiž tím pádem ptá na to, jak historie promlouvá k dnešku. A nezávislé iniciativy, a především SPaS, ve snaze dát v tomto směru odpověď, právě onu demonstraci svolaly s leitmotivem:

včera tanky, dneska banky

Jednadvacetiletý mladík na praxi v americké bance nalezen mrtvý poté, co pracoval tři noci bez odpočinku

21. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Mladý student Moritz Erhardt z Německa, který studoval USA, byl na sedmitýdenní praxi u americké investiční banky Merril Lynch v Londýně. Po třech dnech a nocích nepřetržité práce bez odpočinku byl nalezen mrtvý ve sprše.

Banky často očekávají, aby mladí studenti na praxi pracovali dlouho do noci a ti stážisté, kteří chtějí udělat dobrý dojem na šéfy, se snaží zvlášť výjimečně a aktivně, napsal britský list Daily Mail . Deník Independent k tomu ve středu dodává, že případ vyvolal v Londýně skandál a vážné otázky ohledně bankovní kultury.

Co bude dál?

20. 8. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení < 1 minuta

Sněmovna se rozpustila a začne mediální předvolební/volební masáž: Jaká bude? Zapomene se zase na to, jak pravice vládla, na zodpovědnost konkrétních lidí za konkrétní problémy a pojede se dál? - bude se zase bojovat o demokracii, proti "levicové většině" a její "hrozbě", za principy parlamentní demokracie proti nebezpečnému, autoritativnímu prezidentovi, který ovládá ČSSD a udělá si z ní vládu loutek, za svobodu a další vznešené principy, které tak svědomitě pravice po celých šest let ztělesňovala každým svým coulem? Nebo se snad konečně stane ten zázrak a namísto hraného boje o principy se budeme bavit konečně o tom, co chceme, kam patříme, co se s námi za 20 let stalo, kam bychome chtěli směřovat a jak toho dosáhnout? Nevím. Přála bych si to druhé ale bojím se toho prvního..., píše Veronika Sušová-Salminen.

Mé mladé přítelkyni V

20. 8. 2013 / Jiří Jírovec

čas čtení 21 minut

Přítelkyně moje, slíbil jsem Ti svůj pohled na jednu z nejhorlivěji zapomínanou událost v československé historii, totiž na Pražské jaro. Občas odskakuji směrem k současnosti, protože události uplynulých 45 let stavějí onen úsek československé historie do jiného světla.

Můj oblíbený básník, Jiří Dědeček, vyjádřil svůj názor na rok 1968 v písni Přišli včas mimo jiné takto:

Genocida matek

20. 8. 2013 / Štěpán Cháb

čas čtení 3 minuty

Přirozenou rolí ženy je péče o rodinu. Tvorba tepla domova. Vycházejme z prosté genetické dispozice. Muž kojnou nezastane, žena problémy s prostatou mít nebude. Proč tedy nutit muže do kojení a ženu ke každoročnímu vyšetření prostaty?

Role matky na pracovním trhu by neměla být vynucována uměle vyvolanou finanční bídou ani zákonem. Role matky je rolí zcela rovnocennou s rolí živitele. Ženy si feminismem vybojovaly jeden zcela zbytečný výdobytek, musely začít chodit do práce namísto toho, aby do ní jen mohly chodit. Tuto chybu přílišného nadšení z takzvané rovnoprávnosti si odskákaly následující generace žen, které začaly, s elegancí tohoto systému, potrácet to přirozené, co v nich je. Tedy být ženou a matkou. Žena je květina, kterého vola napadlo posílat květiny do práce.

Firma Google se snaží ignorovat britské zákony o soukromí, varují aktivisté

20. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Aktivisté usilující o dodržování osobního soukromí odsoudili firmu Google. Na jejich kritiku, že Google analyzuje obsah uživatelských emailů na google mail pro marketingové účely, reagovala firma Google, že prý britské zákony pro ni neplatí.

V reakci na právní dokumentaci, kterou vypracovala skupina britských uživatelů, kteří chtějí firmu Google žalovat, konstatovala firma Google, že žaloba prý musí být podána v Kalifornii, kde má Google ústředí, a odmítla přijmout žalobu v Británii. Google plánuje zpochybnit právo britských uživatelů jejích služeb žalovat Google v zemi, kde žijí a kde používají služby firmy Google.

Tesco bylo v Británii pokutováno částkou 300 000 liber za podvod s "poloviční cenou"

20. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Supermarket Tesco byl nucen zaplatit v Británii pokutu 300 000 liber (90 milionů Kč) za to, že lživě předstíral, že cena jahod, které prodával, byla "o padesát procent nižší" než normálně. Supermarket na tomto podvodu vydělal 2,3 milionu liver do té doby, než si na to stěžoval regulačnímu obchodnímu úřadu v Birminghamu jeden zákazník.

Co dělat? Aneb situace je špatná, nikoliv však zoufalá

19. 8. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 20 minut

Pokud skutečně budou předčasné volby na konci října, což prezident ohlásil, je zásadní se podívat na to, v jakém stavu bude zemi přebírat pravděpodobná vláda levice. Pravda, nevíme to samozřejmě s jistotou. Budeme zřejmě vystaveni dvěma měsícům intenzivní propagandy všech médií, včetně tzv. veřejnoprávních, jaké "rudé nebezpečí" nám hrozí. Přeci jen mediální manipulace má své limity a dokonce může být dosti kontraproduktivní, obzvláště nasadí-li se ještě kulturní fronta. ODS, která nemá ani lidi, ani program, se k tomu bezesporu uchýlí. TOP09, která se jako vládní strana podílela na schvalování zákonů v nouzovém legislativním režimu a upírala opozici právo vyjádření, bude zase neochvějně a pevně obhajovat parlamentní demokracii. Strašení Řeckem nahradí strašení Milošem Zemanem. Česká pravice toho kromě strašení mnoho neumí. Nechme ji teď být a podívejme se, jakým problémům bude čelit levice (ať již v jakémkoliv koaličním či jednobarevném složení).

Je novinářská práce Glenna Greenwalda nyní považována za "teroristické" zaměstnání?

19. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Šikanovat rodinné příslušníky těch osob, které rozhněvaly úřady, je nejobscénnější formou státního terorismu. Ignorování statutárního dohledu - který je v případě Británie stejně zoufale nedostatečný - dává západním vládám mnoho charakteristických rysů nepřátelských států, proti který se prý stavějí. Jak si musí radostně Putin mnout ruce.

Že se nevinní nemusejí ničeho bát? Musejí, pokud ztrapnili Ameriku a náhodou vstoupí na britské území. Jedinou zemí svobodných lidí v této věci je dnes Brazílie.

Nedělní zadržení na letišti v Heathrow Brazilce Davida Mirandy je takovým druhem zacházení, jehož západní politikové s radostí vždy "litují", pokud k němu dochází v Putinově Rusku či v Ahmadžinedžádově Íránu, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Jeho "trestným činem" podle britského Zákona proti terorismu z roku 2000 zjevně bylo, že je partnerem novináře Glenna Greenwalda, který napsal pro deník Guardian články o materiálu, který zveřejnil americký whistleblower Edward Snowden. Musíme předpokládat, že Američané požádali britskou vládu, aby Mirandu zavřela, zatřásla jím a odebrala mu osobní věci.

Presumpce neviny na aktuálně.cz

19. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Od dubna vede ÚSTR Pavla Foglová.Odmítá zaměstnancům doložit, že v 90. letech s manželem neprala peníze pro ODS.

Zdroj: ZDE

Pozn. JČ: Zaujal mě opravdu pozoruhodný způsob argumentace. V civilizovaných zemích se prokazuje vina, nikoliv nevina. Taky odmítám doložit, že jsem "neukradl miliony". Vy ne? :)

Normalizace, rok čtyřicátý pátý

19. 8. 2013 / Jaroslav A. Polák

čas čtení 8 minut

"Přinuť je, aby společně budovali věž, a uděláš z nich bratry. Chceš-li však, aby se nenáviděli, předhoď jim zrno." Antoine de Saint-Exupéry, Citadela. s. 37

Tento týden je tomu 45 let a několik hodin navrch co vpadla na území ČSSR "bratrská pomoc" vojsk Varšavské smlouvy, najmě, ale nejen, sovětských. Toto neblahé výročí mne přimělo se zamyslet nad tím, jak to vlastně bylo s oněmi mýtickými čtyřiceti léty komunismu -- protože se mi zdá, že ve skutečnosti není naším problémem čtyřicet let komunismu, nýbrž oněch 45 let po "bratrské pomoci", 45 let "normalizace".

Jediná možná cesta?

19. 8. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 12 minut

Připomínáme-li si události roku 1968, potom většinou až samotný závěr Pražského jara s tragickou tečkou v podobě vpádu "bratrské vojenské pomoci" do země. Ona to ale ještě vlastně tečka nebyla. Ta přišla až později, v roce 1969 -- a možná až 1970. Do té doby trval ještě semknutý občanský vzdor. Byly to dny, na které mohou být hrdy jak Česká televize, tak Český rozhlas. Tehdy se bojovalo za jasně definované hodnoty a vítězily odvaha, profesionalita a hrdost.

Teprve až toto vše bylo zlomeno, můžeme se bavit o porážce s tragickým završením událostí Pražského jara.

Jak chce levice volby vyhrát, pokud nespojí levicové a středové voliče pod nějakou vizi?

19. 8. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Rád bych se na chvíli vrátil, povzbuzen k tomu různými debatami na Facebooku, do nedávné historie ČSSD, a tím i k otázce jejího budoucího směřování a předvolební strategie. ČSSD za posledních cca 15 let představovali zejména její předsedové, totiž Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross nebo Jiří Paroubek (Bohuslav Sobotka není srovnatelný co do výraznosti s žádným z nich, je jakýmsi kompromisem mezi všemi).

PŘÍPAD SNOWDEN A ESTÉBÁCKÉ MANÝRY V BRITÁNII:

Partnera Glenna Greenwalda zadržovali na londýnském letišti devět hodin "podle zákona proti terorismu"

18. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Davida Mirandu, partnera novináře deníku Guardian Glenna Greenwalda, který publikoval řadu analýz o elektronickém špehování občanů americkými úřady, v neděli britské úřady zadržovaly na londýnském letišti Heathrow po dobu devíti hodin.

Miranda, který žije s Glennem Greenwaldem, se vracel přes Londýn z Berlína do Rio de Janeira, když ho britští policisté zatkli v Londýně v neděli v 8.30 ráno a informovali ho, že bude podroben výslechu podle sedmého ddílu Zákona proti terorismu z roku 2000. Tento kontroverzní zákon, který platí pouze na letištích, v přístavech a v pohraničních oblastech, dovoluje bezpečnostním orgánům zatýkat a vyslýchat osoby.

Glenn Greenwald: Británie zneužila svého zákona proti terorismu

18. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Toto je zjevně velmi vážná eskalace jejich útoků na shromažďování jnformací pro novinářské účely a na novinářskou práci. Už dost špatné je to, že stíhají a vězní zdroje. Je ještě horší věznit novináře, kteří informují o pravdě. Ale začínat zadržovat rodinné příslušníky či partnery novinářů to už je čistá despocie. Dokonce i mafie měla etická pravidla, že se nezaměřovala na členy rodiny lidí, jimiž se mafie cítila ohrožena. Ale britské loutky a jejich vlastníci v americkém národním bezpečnostním státě zjevně nemají ani takovéto minimální skrupule.

V komentáři k zatčení svého partnera v Londýně píše Glenn Greenwald v deníku Guardian mimo jiné toto:

Amnesty International: Zadržení Davida Mirandy v Londýně bylo protizákonné

19. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Widney Brown, ředitelka Amnesty International pro mezinárodní právo a strategii, zdůraznila: "Je naprosto nepravděpodobné, že by David Michael Miranda, brazilský občan, který jen procházel tranzitem v Londýně, byl zadržen náhodou, vzhledem k tomu, jakou roli jeho partner hrál při zveřejnění pravdy ohledně protizákonných praktik špehování americkou NSA.

Davidovo zadržení bylo protizákonné a neomluvitelně. Byl zadržen podle zákona, který porušuje všechny zásady férovosti a jeho zadržení dokazuje, jak je možno tohoto zákona zneužívat pro malicherně mstivé účely.

Prostě neexistují žádné důkazy pro přesvědčení, že David Michael Miranda zosobňuje jakoukoliv hrozbu britské vládě. Jediným možným účelem jeho zadržení bylo ho šikanovat a šikanovat jeho partera, novináře z Guardianu Glenna Greenwalda, za jeho roli při analýze dat, která zveřejnil Edward Snowden."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Několik videí o české historii, literatuře a ekonomice v angličtině

16. 8. 2013

čas čtení 1 minuta< Jan Čulík v rozhovoru s Jamiem Smithem o české historii

Natočili jsme tato videa v roce 2010 pro britský projekt Humbox (Humanities Box), akademickou databázi vyučovacích materiálů o různých zemích Evropy. Světově je k dispozici základních informací o České republice v angličtině naprosté minimum, pokusili jsme se tuto situaci svou troškou změnit. Původně měl server YourTube časový limit na umisťování videí 10 minut, takže se tam tato naše videa nedala zveřejnit. V současnosti tomu už tak není, tak jsme je mohli nyní umístit na tomto serveru pro veřejnost.

  • A video interview with Martin Pilař, Ostrava University, on 19th century Czech literature HERE, also available for download from Humbox HERE
  • A video interview with Martin Myant on Czech economics since the fall of communism is HERE, also in HERE
  • A video interview with Jan Čulík on Czech history is HERE, also in Humbox HERE
  • A video interview with Jan Čulík on twentieth-century Czech literature is HERE, also in Humbox HERE

In all, there are more than forty different materials on Czech resources in Humbox, the British academic resource, see HERE

K TOMU: Three short videos about Slavonic Studies at Glasgow University. HERE HERE HERE

Kamera, režie, střih a produkce všech těchto videí Dominika Švecová, jíž za práci mnohokrát děkujeme. (JČ)

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2013

9. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

V červenci 2013 přispělo finančně na Britské listy 774 osob bankovním příkazem celkovou částkou 405 442,98 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2013 částkou 2282,51 Kč. (Finanční příspěvky poukázané Britským listům v červenci prostřednictvím mobilu budou zprostředkovatelskou firmou Airtoy poskytnuty až za dva měsíce, částka za červenec byla 77662.82 Kč.)

Zůstatek byl koncem července 2013 437 922,03 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

83108