Američtí aktivisté z Occupy Wall Street osvobodili stovky lidí od osobních dluhů

13. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Skupina aktivistů z hnutí Occupy Wall Street odkoupila během loňského roku téměř 15 milionů dolarů osobních dluhů amerických občanů a pak je "zrušila".

Aktivisté zakoupili osobní dluhy Američanů v celkové hodnotě 14,734,569.87 dolarů za drasticky sníženou cenu. Šlo většinou o dluhy za lékařské ošetření. Dluhy se jim podařilo zlikvidovat za pouhých 400 000 dolarů.

Skupině se podařilo odkoupit dluhy tak levně v důsledku sekundárního trhu s osobní zadlužeností. Jestli Američané systematicky neplatí půjčky, dluhy na úvěrových kartách či poplatky za zdravotní péči, banka nebo věřitel nakonec prodá dluh třetí straně. Dluhy se třetí straně prodávají za zlomek jejich původní hodnoty - typicky za pět centů za dolar - a firmy, které dluhy skupují, se pak pokoušejí vymoci dluhy od dlužníků a vydělat na tom.

Aktivisté se soustředili na odkoupení dluhů za lékařské ošetření, které vznily 2693 občanům.

"Nikdo by neměl být nucen dostat se do zadluženosti anebo udělat bankrot jen proto, že onemocní," řekla organizátorka skupiny Laura Hanna. Dodala, že 62 procent osobních bankrotů je alespoň částečně způsobeno dluhem za lékařskou péči.

Hlavní účel projektu vidí aktivisté jako vzdělávací. "Málokdo ví, za jak malou cenou jsou odkupovány dluhy občanů. Když to zadlužená osoba ví, změní to jejích psychický postoj k dluhu. Takže když vás zkontaktuje váš vymahač dluhů a chce po vás, abyste zaplatili celý dluh, víte nyní, že vymahač dluhů ten dluh zakoupil nesmírně levně. Tak levně, jak jsme ho koupili my. A to vám dává morální právo vést s vymahačem dluhů úplně jiný rozhovor."

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
9934

Diskuse

Obsah vydání | 15. 11. 2013