Donald Trump chce rozšířit americký jaderný arzenál

23. 2. 2017

Donald Trump řekl v rozhovoru s tiskovou kanceláří Reuters, že chce rozšířit arzenál jaderných zbraní USA, aby byly Spojené státy "na vrcholu smečky". Je také proti "jednostranné" nové dohodě s Ruskem, která by omezila počet jaderných hlavic.

Reuters: Trump nepodporuje "jednostrannou" novou dohodu START o jaderných hlavicích:

Trump si také stěžoval, že Rusko použilo střelu s plochou dráhou letu a porušilo tím dohodu o kontrole zbrojení a uvedl, že o tom bude při příští schůzce jednat s Vladimírem Putinem.

Trump dodal, že Čína má možnost "velmi lehce vyřešit bezpečnostní problémy se Severní Korepo, kdyby chtěla". Trump prohlásil, že ho nedávný severokorejský test balistické středy "velmi rozčílil" a dodal, že mezi mnoha možnostmi, o nichž se uvažuje, je zrychlení výstavby protiraketové obrany pro americké spojence Japonsko a Jižní Koreu.

Sýrie: Děti jsou na tom nejhůř

23. 2. 2017

Stephen O´Brien, OSN: "Děti, které uvízly v této válce, jsou na tom nejhůř. Jsou zabíjeny a mrzačeny. Přicházejí v násilí o rodiče, trpí fyzickými i psychockými traumaty, jsou nuceny do předčasných manželství a zaostávají za ostatními o mnoho let ve školní docházce. Verbování, často prostřednictvím indoktrinace, únosů, zatýkání a násilí je běžně praktikováno ve všech oblastech. Příští měsíc zaznamenáme děsivé výročí. Šest let války, která zničila jeden národ, jeho lidi i jeho děti. Syřané jsou svědky toho, že jejich země byla proměněna v trosky. Jejich nejbližší jsou zabíjeni nebo mrzačeni. Většina obyvatelstva, asi třináct a půl milionu lidí, zoufale potřebují ochranu a humanitární pomoc. Ve čtyřech obklíčených městech Al-Zabadani, Al-Fu´ah, Kafriya a Madaya, do nichž byl naposledy přístup 28. listopadu, je katastrofální situace. Více než 64 000 civilistů je tam obětí cyklu každodenního násilí a útrap. Lidé tam trpí podvýživou a absencí řádné lékařské péče. Situaci zhoršuje skutečnost, že mezi těmito čtyřmi městy dochází k pravidelné odvetě. To znamená, že přístup humanitárních pracovníků je omezen nutností neuvěřitelně obtížného vyjednávání, která jsou vázána na politické a oportunistické okolnosti a nikoliv na humanitární zásady a povinnosti."

Rozhovor Britských listů 97:

Zpátky na pískoviště. Lze demokracii zachránit dobrým školstvím?

17. 2. 2017

Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s mezinárodním kurátorem Jaroslavem Andělem o jeho globálním projektu nazvaném "Zpět na pískoviště. Umění a radikální pedagogika". Projekt se zabývá problémy demokracie v současném světě a otázkou, zda je dnes demokracie na ústupu. Argumentuje, že jedině dobré vzdělávání dokáže společnost pozitivně změnit. Jaroslav Anděl si vytvořil mezinárodní síť lidí usilujících o pochopení, co je učení a vzdělávání dnes a jak je ho třeba zreformovat. Organizuje stále se proměňující putovní mezinárodní výstavu, která informuje o reformní pedagogice a rozvíjí ji. Česká republika o projekt ovšem neprojevila zájem. Není divu: když se mezinárodně zkoumalo, v kterých zemích chodí děti rády do školy, Česká republika skončila skoro na úplně posledním místě. Česká škola totiž zcela zanedbává kreativitu. - Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Situace ve Švédsku je v rozporu s trumpovskými fantasmagoriemi, které šíří Parlamentní listy

Jak je to vlastně s tím Švédskem?

23. 2. 2017 / Daniel Veselý

Parlamentní listy se rozplývají nad údajnými věšteckými schopnostmi Donalda Trumpa (který si po zhlédnutí zmanipulované reportáže na jeho oblíbené televizní stanici Fox News vymyslel incident s imigranty ve Švédsku), neboť pár dní poté vypukly v jedné ze stockholmských čtvrtí nepokoje mezi imigranty. PL tedy pro svou nepolevující protiuprchlickou a protiimigrační kampaň získaly další kouřící revolver, důkaz údajné naprosté nekompatibility cizorodého elementu v podobě převážně muslimských přistěhovalců s homogenní evropskou kulturou, tentokrát na tolerantním Severu. I když je naprosto přirozené, že každá země řeší řadu specifických a mnohdy spletitých problémů, podle hodnověrných zdrojů švédská společnost čelí poněkud odlišnému riziku, byť s imigrací souvisí.

Ironická "Modlitba za Švédsko"

23. 2. 2017

V Kodani se tento pátek od 17 hodin bude před tamějším švédským velvyslanectvím konat ironická "Modlitba za Švédsko". Mnoho lidí bylo zmateno, když americký prezident nedávno tvrdil, že ve Švédsku došlo k neexistujícímu atentátu. Dánský umělec Artpusher nyní zorganizoval plánovanou ironickou vigilii na počest "obětí" neexistujícího atentátu. Je to protest proti dezinformacím a fake news. Protest je podle umělce "výzvou, aby lidi mysleli samostatně a kriticky a činili svá rozhodnutí na základě faktů." Asi 1200 lidí přislíbilo, že se protestu účastní.

O zaměstnancích a podnikatelích

23. 2. 2017 / Jaroslav Polák

Rád bych se vyjádřil k diskuzi vedené na téma vyvolávání xenofobní nenávisti. Bohužel je třeba si uvědomit realitu a zejména ozřejmit fakta (týkající se platů, chudoby, daní a odlivu kapitálu). V České republice je opravdu zřejmě nejnižší podíl lidí žijících pod hranicí chudoby, ale je třeba si uvědomit, že velká část populace má o pár stovek více než je tento limit. Což ostatně vyplývá i z dalšího faktu, který zmínil Dr. Čulík, a to je malá příjmová nerovnost. Je třeba dodat, že analyzovány jsou jen platy a mzdy – příjmy podnikatelů nikoliv.

Cestování, když je člověk muslim: Prej proč mám vousy?

23. 2. 2017

Channel Four bude od 2. března 2017 vysílat dokumentární seriál s názvem "Extremně britští muslimové". Potíž je, že v České republice se uměle konstruuje strach z muslimů a uprchlíků, avšak muslimové a uprchlíci tam nikdy nedostanou hlas.

V západních zemích je tomu jinak.

Waz a Nav jsou britští muslimové z Birminghamu. Cestují po světě a pomáhají uprchlíkům:

"Samozřejmě, že vás zastaví. Vypadáš jako poslední osoba, co byla ve zprávách - a dělala něco... Samozřejmě, dělají to čistě pro bezpečnost všech, že."

"Rozdáváme tady dárky dětem."

Někdy je cestovat obtížnější, než by se to mohlo zdát:

"Všiml sis, kolik lidí se na nás v tom vlaku dívá? Tobě se to asi děje hodně, mně se to tak často neděje."

"Nemyslím, že by se na mě lidi tolik dívali, brácho. Já se tomu vyhýbám."

"Je to asi stereotyp. Oni si asi myslí, že je pravděpodobnější, že se vyhodíš do povětří ty a ne já."

ČR a Slovensko "patří k nejtoxičtějším zemím v Evropě, jsou na úrovni Ruska"

22. 2. 2017

Organizace Eco Experts vypracovala žebříček 135 zemí světa na základě pěti ekologických faktorů: spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise CO2 ze spalování paliva, znečištění ovzduší, počet úmrtí způsobených znečištěním ovzduší a obnovitelná výroba energie.

Nejtoxičtější na světě jsou podle těchto měřítek Saúdská Arábie a Kuvajt, Česká republika a Slovensko patří k nejtoxičtějším zemím v Evropě, i když totální prim v tomto ohledu vedou Bulharsko, Bosna-Hercegovina a Lucembursko:

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Czech extremists have burned the Quran, in support of a Slovak woman who has been charged for the same act

23. 2. 2017

A Slovak woman (24) has torn up, urinated upon, and set a copy of the Quran on fire and placed a recording of her actions on Facebook. As a result, she has been charged by the Slovak police with the criminal offences of manufacturing extremist materials, and of slandering a nation, a race and a religious belief.

In support of the woman, Czech islamophobes have also organised a burning of the Quran in the Prague park of Stromovka:

Burning books is not a criminal offence in the Czech Republic, so the perpetrators of the burning of the Quran in the Czech Republic will not be prosecuted. Source in Czech HERE

Praotec v říši divů

23. 2. 2017 / Václav Dušek

V těchto časech není svět nedostupně rozsáhlý k širšímu poznávání; víry se nebezpečně protínají, vtíravě zasahují do všedního života rozpolcených bytostí, ideologie uhasínají, ale stále doutnají. Co bývalo neústupně levicové, pravicově dobrodružné, středově rozkomíhané – zkrátka obskurní, hrozí v budoucnu k nežádoucím návratům společensky odsunutých hlasatelů, trubačů a bubeníků, kokrhajících, jak naložit s planetou k údivu mimozemských civilizací.

Pokřikujeme radostně o míru a po zeměkouli umírají lidé; spolky ochrany a pomoci působí směšně, třeba i proto, že jejich vlády dodávají šílencům zbraně a rozhodují jaksi z bezpečného povzdáli, komu zbraně dodat, komu sebrat, koho podpořit za každou cenu a komu upírat právo obrany. Nahlíženo kapitány válečných dravců, padni, komu padni, nám se vyhni.

Oxfordská univerzita se distancovala od Trumpova budoucího velvyslance v Bruselu kvůli jeho lživým tvrzením v životopise

23. 2. 2017

Oxfordská univerzita se distancovala od politologa, který se chce stát Trumpovým velvyslancem u Evropské unie v Bruselu. Obvinila ho, že falešně tvrdil, že je tzv. "fellow" (člen) dvou oxfordských kolejí.

Ted Malloch, který srovnal Evropskou unii s bývalým Sovětským svazem, do loňska vyučoval na Saidově podnikatelské škole v Oxfordu.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

BBC: Robotika zničí pracovní příležitosti. Je nutno vypracovat nový sociální model

20. 2. 2017

Rozhlas BBC v neděli navštívil centrum pro vývoj robotů v anglickém Sheffieldu a jeho reportér tam komunikoval s několika pokusnými roboty. Pak následovala diskuse o tom, co umělá inteligence a robotika způsobí v ekonomice a v zaměstnanosti:

Moderátor: Málokdo, kdo pracuje v oboru robotiky, pochybuje, že umělá inteligence zlikviduje velké množství pracovních příležitostí. Michael Sloss si myslí, že to znamená, že budeme muset věci radikálně přemyslet:

"Roboti skutečně v nadcházejících dvaceti letech převezmou šedesát procent dnes existujících pracovních příležitostí. To by bylo hluboce znepokojující, pokud k tomu účelu nerestrukturalizujeme společnost."

Proč stojí za to uvažovat o nové argumentaci Tonyho Blaira

20. 2. 2017 / Jan Čulík

Je nutno daleko empiričtěji a detailně, místně zkoumat, proč nejrůznější politické frakce přecházejí k ultrapravicovému populismu.

Minulý týden pronesl bývalý britský premiér Tony Blair velmi dobře vyargumentovaný projev, v němž poukazoval na to, že když Angličané hlasovali pro brexit, hlasovali pro něco, co má otevřený konec, a nevědí, kam jdou. Je to, argumentoval už dříve, jako byste prodali svůj dům, aniž byste si zajistili, kam se budete stěhovat. Proto požadoval, aby měli Britové možnost ještě jednou rozhodnout, zda brexit skutečně chtějí, až vyjde najevo, po ukončení vyjednávání s Evropskou unií, co to všechno znamená.

A jaká je role médií?

Proč je kritika Trumpa a brexitu z úst McCaina a Blaira krajně nedůvěryhodná

21. 2. 2017 / Daniel Veselý

Třebaže lži byly vždy pevnou součástí politického establishmentu kdekoliv na světě, s nynějším nájemníkem Bílého domu se lež, často naprosto absurdní, stala posvátnou hodnotou, navíc umocněnou konspiračními teoriemi. Je skutečně groteskní sledovat, jak křečovití přívrženci Donalda Trumpa hájí každý nesmysl, který vypustí z úst. Kupříkladu bývalý ministr vnitra Martin Pecina na Facebooku považuje videozáznam Trumpova projevu z floridského Melbourne za důkaz mediální lži, neboť americký prezident v souvislosti se Švédskem explicitně nehovořil o teroristickém útoku. Nicméně kontext Trumpovy řeči je křišťálově jasný, protože prezident jedním dechem hovoří o tom, co se stalo v Nice, Paříži a Bruselu a zároveň zmíní neexistující incident ve Švédsku. Kritická reflexe tragikomických excesů Bílého domu je potřebná jako příslovečná sůl, avšak přichází-li od zdiskreditovaných politiků, jakým je třeba senátor John McCain, jde spíše o medvědí službu.

Najít indikátory změny k lepšímu je vážně těžké

Ano, bude hůř...

21. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Lidé, které uráží faktické a argumentační nesmysly, na nichž populisté jako Zeman, Babiš či Trump staví svou politickou rétoriku, pravděpodobně chovají naději, že až se prokáže nesmyslnost jejich představ, dojde k obrození. Inu, takovou naději je třeba podepřít konkrétními důvody. Nehledě na to, že je prediktibilita s ohledem na omezenou kapacitu individuálního i kolektivního lidského vědomí vlastně jen takovou sázkou do loterie, těchto důkazů příliš nalézt nelze. Rychlostí vývoje ztracené generace lidí 40 plus, které reálně ovládají systém díky své politické aktivitě, z deziluze nevysvobodí prozření. A generace nastupující jsou letargické, jelikož se narodily do světa, který zajišťuje vše potřebné, aniž by bylo třeba hnout brvou. Dokonce i v jeho proto-totalitních formách vlády...

Švédští policisté interviewovaní v reportáži na Fox News: Ten filmař je šílenec

20. 2. 2017

Poté, co se Donald Trump zmínil v sobotu o neexistujícím atentátu ve Švédsku, se pokusil bránit, že reagoval na reportáž televize Fox News. Tu natočil filmař Ami Horowitz. Avšak švédští policisté, interviewovaní v odvysílané sekvenci, protestují. Jejich výpovědi byly zkreslené. "Je to šílenec."

Oba interviewovaní švédští policisté Anders Göranzon a Jacob Ekström svědčí, že jejich odpovědi pro Horowitzův film byly vytrženy z kontextu. "Nechápeme, proč jsme byli součástí té reportáže. Rozhovor, který jsme poskytli, byl o něčem úplně jiném než o tom, o čem Fox News a Horowitz hovořili."

Rozhovor, který švédští policisté Horowitzovi poskytli, byl o kriminalitě v rizikových oblastech. Vůbec se v něm nehovořilo o migraci ani o imigraci. "Šokovalo nás, to, co odvysílali. On ty odpovědi sestříhal. My jsme v rozhovoru odpovídali na úplně jiné otázky. Tohle je špatná novinářská práce.

Anders Göranzon: "Je to strašné. Otázky, které nám byly ve skutečnosti položeny, měly být odvysílány spolu s našimi odpověďmi. Nevlastníme práva na tento film, ale důsledkem je, že po této zkušenosti už nebudeme novinářům poskytovat rozhovoru. Nemůžeme jim důvěřovat. Ten úryvek, který odvysílali, nevypovídá nic, my jsme odpovídali na úplně jinou otázku. Nesouhlasíme s tím, co Horowitz říká. Je to šílenec."

Švédský deník Dagens Nyheter požádal filmaře Horowitze o reakci.

Zdroj v angličtině ZDE

Evropa drakonicky mučí uprchlíky dlouho před tím, než o tom Trump začal hovořit

22. 2. 2017

Protestuje se, že se Donald Trump chová výjimečně drakonicky ve své protimuslimské rétorice. Ve skutečnosti jeho přístup pomohla legitimizovat svými drakonickými postoji vůči uprchlíkům právě Evropa

Pokud jste uprchlík, který se na proděravělém člunu přibližuje ostrovu Lesbos, zacházení, jehož se vám dostane od Frontexu, pohraniční kontroly Evropské unie, nebude o nic méně nepřátelské, než co zavádí Trump. Z Tunisu přišlo minulý týden video, na němž tuniská pohraniční policie bičuje choulící se uprchlíky, příchozí z jiných částí severní Afriky. Tuto brutalitu sponzoruje Evropská unie. Stejně jako Libye, Maroko, Turecko a Egypt dostává Tunisko výcvik a finanční podporu z Bruselu, prostřednictvím takzvané Evropské sousedské politiky. V rámci této strategie a tohoto programu zajišťují tyto země, sousedící s EU, že jsou uprchlíci zastavováni a vraceni - anebo, jako v Libyi, posíláni do vězení a mučeni.

Britský Nejvyšší soud potvrdil, že britská vláda smí rozdělovat rodiny, pokud dost nevydělávají

22. 2. 2017

Je ohromující, že britský Nejvyšší soud schválil předpis britské vlády, podle něhož nemají britští občané právo přivézt si do Británie svého manžela či manželku ze zemí mimo Evropskou unii, pokud vydělávají méně než 18 600 liber ročně. Příjem cizího manžela či manželky se nezapočítává. Podle odhadů z roku 2015 tento předpis, který zavedla r. 2012 Theresa Mayová, když byla ministryní vnitra, brání 41 procentům britské populace, a 55 procentům britských žen, aby si do Británie přivezli svého manžela či manželku a způsobuje, že zůstávají rozděleny tisíce rodin. Až 15 000 dětí má možnost s jedním ze svých rodičů mluvit pouze po Skypu.

Britský Nejvyšší soud ve středu sice přiznal, že předpis "tvrdě postihuje tisíce rodin", ale rozhodl, že nijak neporušuje článek 8 Evropské konvence o lidských právech o právu na rodinný život a je "legitimní součástí vládní strategie omezit imigraci".

Podrobnosti v angličtině ZDE

O zločinnosti ve Švédsku

21. 2. 2017

Žil jsem v jednom z údajných sociálně postižených ghet ve Švédsku v osmdesátých letech, kdy ještě bylo převážně bělošské a nejblíže k trestným činům jsme se dostali tím, kdy jeden můj kamarád ve své kuchyni vyráběl ilegálně podomácku vodku, píše Andrew Brown. Když jsem se o dvacet let později na totéž místo vrátil, v mém starém bytě bydlela somálská rodina a téměř všechny na děti, které si hrály v otevřených prostorách venku, dohlížely ženy v šátcích. Přijel jsem s rozhlasovým produkčním pracovníkem, který dlouze hovořil v arabštině s iráckým uprchlíkem, který právě po děsivé cestě do Švédska dostal ubytování.

Avšak absolutně tam neexistoval žádný pocit nebezpečí či nepřátelství. Podobně, Rosengård, předměstí města Malmö, které pravicový tisk líčí jako švédské Mogadišu, je daleko otevřenější a pokojnější než, řekněme, drsnější části severního Londýna.

Muslimové sebrali mezi sebou 55 000 dolarů na opravu zvandalizovaného židovského hřbitova

22. 2. 2017

Poté, co antisemité znesvětili a poničili židovský hřbitov v americkém městě St. Louis, zorganizovali američtí muslimové mezi sebou crowdfundingovou sbírku na jeho opravu. Sbírka byla vyhlášena v pondělí a do středy se vybrallo 55 341 dolarů.

Amnesty International: Toxická politická agenda připomínající třicátá léta nyní dehumanizuje celé skupiny obyvatelstva

22. 2. 2017

Celosvětově v roce 2016 porušilo mezinárodní právo 36 zemí. Ty nutily uprchlíky vrátit se do válečných zón anebo do míst, kde byla ohrožena jejich lidská práva.

Výroční zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International varuje, že agresivní politická rétorika vytváří "nepřátelské prostředí pro uprchlíky a migranty". Tato rétorika má ozvěny třicátých let dvacátého století a vyvolává nenávistné verbální projevy po celém světě, včetně Británie a USA. Týden po brexitu vzrostl počet nenávistných trestných činů v Británii o 57 procent.

V Libyi bylo na pobřeží vyplaveno 74 mrtvol uprchlíků

22. 2. 2017

Mrtvoly nejméně 74 uprchlíků byly v pondělí nalezeny na pobřeží u libyjského města Zawiya. Humanitární pracovníci strávili mnoho hodin sbíráním mrtvol. Další mrtvoly se objevily nedaleko. Na místě byl také nalezen roztrhaný gumový člun a je pravděpodobné, že se utopilo více uprchlíků, neboť na takových člunech bývá kolem 120 lidí.

Mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci upozornila, že "pašeráci z člunu odstranili motor a nechali ho bezcílně plout na moři". "Zdá se, že šlo o úmyslnou vraždu uprchlíků".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britskému muslimskému učiteli matematiky bylo zabráněno letět se studenty do USA

22. 2. 2017

Britského učitele matematiky Juhelu Miahovi, který se narodil v Británii a vlastní jenom britský pas, nevpustili v Reykjavíku američtí imigrační úředníci do letadla směřujícího do New Yorku a nikdo nevysvětlil proč. Třída jeho středoškolských studentů z Walesu cestovala na výlet do USA, jejich učitel matematiky se musel po osobní prohlídce, při níž nic nebylo nalezeno, vrátit zpět do Británie. Nikdy nenavštívil žádnou z Trumpem zakázaných zemí. Měl vízum ke vstupu do USA. Držitelé britských pasů nemají být podle amerických úřadů blokováni při cestě do USA.

Americké velvyslanectví v Londýně se k věci odmítlo vyjádřit.

Welšská vláda požaduje bezodkladné vysvětlení tohoto případu od britského ministerstva zahraničí.

Hrozbou londýnské City "ohrožuje brexit evropskou finanční stabilitu"

22. 2. 2017

Londýnská City, hlavní evropské finančnické středisko, varuje, že rozptýlení londýskách bankéřů do měst v EU v důsledku brexitu zřejmě ohrozí britskou finanční stabilitu i stabilitu celé Evropské unie.

Z rozhovorů s vysoce postavenými bankéři a podnikateli v londýnské City vyplývá, že hrozba, že londýnské banky ztratí přístup na jednotný evropský trh, povede k tomu, že během letoška budou nuceny mnohé z nich se přesunout do Evropské unie a zároveň dojde k likvidaci celé řady institucí, které práci finančnictví podporují.

Douglas Flint, předseda správní rady banky HSBC, varoval před vznikem turbulence v celém finančním systému:

"Klíčově důležitý je nynější ekosystém. Ten propojuje manažery investičních fondů s poskytovateli likvidity, s poskytovateli pojišťovacích služeb a s poskytovateli úvěrů. Všechno to funguje, protože jsou přítomny všechny prvky," uvedl Flint.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidé, kteří nejsou schopni vcítit se do druhého, jsou hloupí

22. 2. 2017

Pojďme zkusit rozklíčovat problém nenávisti v České republice, píše Michal Dajč.

Potíž je v tom, že počet rasistů a xenofobů v různých vrstvách společnosti se rovná. Není pravda, že bude mít z nějakého důvodu víc příznivců u lidí s nižším či středním vzděláním než s tím vysokým.

Pracuji v obchodě jako prodavač, kde denně obsloužím desítky zákazníků a potkávám dobré i horší, s názory takovými či onakými, v čem je ale problém, je pravděpodobně prostě a jednoduše hloupost.

Rusifikace Ameriky

22. 2. 2017


Tato Mnichovská bezpečnostní konference byla jiná. Francouz bránil NATO proti americkému prezidentovi. Ruský ministr zahraničí zde byl, ale fantomatický americký nikoliv. Bývalý švédský premiér musel odpovídat na "záležitost z minulé noci ve Švédsku" - incident představující zlé znamení pro skandinávský stát, který se stal terčem uprchlického deliria Donalda Trumpa, napsal Roger Cohen.

Jeremy Corbyn a Donald Trump jsou politici ze stejného materiálu

22. 2. 2017


Řada podobností mezi lídrem britské Labour Party a americkým prezidentem zahrnuje obracení hněvu voličské základny proti statu quo, aby tím sami získali "povstalecké" vítězství. V geopolitických pojmech jsou oba proruští a proti NATO, proti globalizaci a za protekcionismus. Osobně jsou si podobní vrozenou nedůvěrou k médiím, na něž reagují velmi nevlídně, napsal Matthew Norman.

Za nenávistí Čechů je pocit ponížení, pokrytectví elit a diktát "vítězů"

Uprchlíci jsou důležitější než novorozenci dýchající benzopyren v Radvanicích?

21. 2. 2017 / Marek Beneš

Problém našeho vztahu k uprchlíkům je sociální problém. Východní Evropa prostě musí přestat být levnou dílnou západních firem. Jinak není šance na humanismus.

Zaznamenal jsem články na Britských listech o tom, že uprchlický problém je zástupným problémem zakrývající rafinovaně jiné problémy v ČR a dovoluji na to reagovat, protože tento názor považuji za mylný a pokusím se vysvětlit svůj pohled na daný problém. V debatě na Britských listech se ukazují všechny symptomy neschopnosti místních intelektuálů z řad neziskovek a univerzit vůbec pochopit, proč lidé uvažují tak, jak uvažují. Pak to končí meditováním na téma Proč neumí intelektuálové mluvit s lidmi a nebo bizarní výzvou pana Čulíka, ať mu lidi napíší, proč se v ČR bere nenávist. Proč se pan Čulík ptá, je zcela nepochopitelné. Pan Čulík už má ve všech věcech naprosto jasno, jeho myšlenkový svět je hotový, má myšlenkovou flexibilitu Savonaroly. Proč to chce najednou vědět, když vše již ví?

K tomu:

ČR má v EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost ZDE

Od roku 2004 do r. 2015 dostala ČR od EU 522 miliard KčZDE

Dnešní situace v SRN ZDE

ČR má v EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost

21. 2. 2017

Česká republika má rekordně nejnižší úroveň chudoby v celé EU

Podle statistiky Eurostatu je v ČR ohroženo chudobou méně než 10 procent obyvatelstva. Je to nejméně ze všech zemí Evropské unie. Argumentace, že nenávist vůči uprchlíkům pramení z toho, "že jsme chudí a odíraní", je proto poněkud nepřesvědčivá. (JČ)

ČR má také ze všech zemí Evropské unie nejmenší příjmovou nerovnost, jen cca 3,5:

Zdroj ZDE

Od roku 2004 do r. 2015 dostala ČR od EU 522 miliard Kč

21. 2. 2017

V roce 2015 dostala Česká republika od Evropské unie o 550 euro (14 850 Kč) na každého obyvatele více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Od vstupu do EU do roku 2015 obdržela Česká republika z EU celkem o 19,935 miliard  euro (522 miliard Kč) více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Tyto informace se týkají pouze přímých fiskálních transferů a nikoliv dalších nákladů a benefitů spojených s Evropskou unií (administrativní náklady, spolufinancování projektů EU, dopady legislativy EU na domácí české ceny, atd.)

Zdroj v angličtině ZDE

Dnešní situace v SRN

21. 2. 2017

Pan Beneš falešně navádí své čtenáře k představě, že z přílivu výdělku českých výrobních podniků v rukou německých vlastníků z Česka do Německa těží německá společnost. Tomu tak není. Roční čistý vývoz kapitálu z Německa do ciziny daleko převyšuje celkový český hrubý domácí produkt. Jestliže si pan Beneš chce svůj podíl na výdělku znovu osvojit, bude muset odjet do Velké Británie, nebo do Spojených států, kde že se ten jeho kapitál z valné většiny současně nachází a provizorním německým majitelům z vyšších, ale ne zrovna nejvychytralejších, vrstev, protéká prsty. No, koneckonců, dnes i většina německých akciových společnosti není většinově vlastněna nemeckými boháči, ale internacionálními finančními společnostmi, píše František Tůma. Čtenáře předem varujeme, že tohle je poněkud drsný text.

Jinak jednoduše doporučuju zavedení 80% daně na vyplácený zisk. Kapitál by se potom znovu akumuloval v Česku. Chcete to? No, nevypadá to tak, nikdo o tom nemluví. Nevidím, že by takové rozhodnutí někomu v Německu vadilo. Nejméně potom zdejšímu pracujícímu lidu. Prospěch společnosti (té lidské, ne té akciové) ale obvykle v dnešní době neodpovídá prospěchu jednotlivců ve výhodných pozicích.

Vyvolávání xenofobní nenávisti není zrovna tím nejlepším řešením

21. 2. 2017 / Jan Čulík

Trumpovskou manipulaci populistickým využíváním emocionální, iracionálně založené frustrace mi tak trochu připomíná článek Marka Beneše, podle něhož mohou za nenávist mnoha Čechů vůči uprchlíkům "zlé nadnárodní korporace", vykořisťující ubohé Čechy, a především diktátorské Německo. Vyvolávání xenofobie a nenávisti k cizincům je však velmi levný a velmi nebezpečný nástroj. Používali a používají ho vždy velmi efektivně demagogové, od Hitlera, přes Zemana až po Trumpa. Přitom se samozřejmě neztotožňuju ani s poněkud nepřijatelnou argumentací pana Františka Tůmy, který vyjadřuje pohrdání nad těmi Čechy, kteří jsou posedlí xenofobní nenávistí a přitom se sami v zahraničí chovají nevhodně, například kradou.

Když pod okny pochodují fašisté...

21. 2. 2017

Taky jsem přesvědčen, že problémy životní úrovně jsou cestou k fašismu, míní Radek Batelka, který reaguje na článek Marka Beneše.Ten článek mi přijde dost dojmologický. Mnoho lidí, kteří dnes nějak pomáhají uprchlíkům nebo se ohrazují proti nenávisti, se v minulosti věnovali právě tématům sociálně vyloučených, nezaměstnaných, strukturálním problémům kapitalismu, zneužívání moci atd.

Osobně to vnímám tak, že jedno z největších nebezpečí té xenofobní a fašistické hysterie je právě to, že tyhle otázky jsou odsunuty do pozadí. Těžko se řeší složité a citlivé problémy distribuce bohatství, když pod okny pochodují fašisté a chtějí mlít lidi do masokostní moučky.

Proč pořád hledáme viníky za stav české společnosti jinde?

21. 2. 2017

Dovolte mi reagovat na článek, Uprchlíci jsou důležitější než novorozenci dýchající benzopyren v Radvanicích?  píše David Michal.

Článek byl poměrně obsáhlý a je v něm mnoho dobrých postřehů. Já chci ovšem reagovat jen na jeden fenomén. Hledání viníků za stav české společnosti  jinde.

Ano určitě je pravda, že v Česku jsou nízké mzdy, mnoho toho bylo prodáno na západ a tak nyní odchází hodně peněz mimo ČR. (Naopak, ČR je zahlcována obrovskou vlnou peněz z Evropské unie, ZDE, pozn. red.) Na východoevropské trhy je doopravdy dováženo např. méně kvalitní jídlo. Četl jsem, že i auta a jiné výrobky prodávané v ČR jsou horší kvality. To jsou všechno možná i skutečnosti (viz. např. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1699219-v-cesku-jsou-mene-kvalitni-potraviny-nez-na-zapade-lidem-vadi), které mohou podpořit např. protiněmecké nálady. Těžko hledat omluvu pro firmy, které tohle obyvatelům východních zemí evropy provádějí. Také je s podivem, že zákaz dovozu nekvalitních potravin a vysoké pokuty, nejsou v programu nějaké větší politické strany.

Skutečně může česká univerzita zaměstnávat někoho, kdo vyzývá k násilí?

Extremista Martin Konvička opět vyzývá k fyzické likvidaci

21. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Byť jde jen o jeden z mnoha případů, kdy extremisté, jež reprezentuje entomolog Martin Konvička, vyhrožují násilím lidem, kteří odsuzují jejich xenofobní a agresivní rétoriku vůči menšinám, je stále nutné na toto jednání upozorňovat. Znovu opakujeme, že českým právním řádem je vyzývání k násilí proti skupině osob považováno za trestný čin, za který je možné uvalit trest odnětí svobody až na dva roky, pokud je ten trestný čin spáchán v médiích nebo na internetu, tři roky. Jihočeská univerzita, která extremistu zaměstnává, se už dříve oficiálně vyjádřila v tom smyslu, že se sice s aktivitami svého zaměstnance neztotožňuje, nicméně že z právního hlediska nemůže jeho zaměstnaneckou smlouvu ukončit. Pokud by ovšem byl extremista za své jednání odsouzen, za určitých podmínek (pravomocný rozsudek k nepodmíněnému trestu delšímu než jeden rok) by byl důvodem k rozvázání pracovního poměru. Ze strany univerzity je alibistické, že se odmítá k extremistovi Konvičkovi vyjadřovat, jelikož "neporušuje pracovněprávní vztahy".

Má cenu do toho mluvit?

21. 2. 2017 / Jan Sláma

V pořadu Máte slovo, který by se spíše měl jmenovat Mohu do toho mluvit, se na nás valí jedno téma za druhým. Je vidět, že problémů tlačících lidstvo i českou veřejnost je stále dost a paní Jílková je dovede obratně vybírat a předkládat. Debaty bývají docela vášnivé i když často by stačilo zapátrat v minulosti a najít odpovědi. Tak nedávno se vášnivě debatovalo o nedostatku pracovní síly v České republice a o potřebě dovézt ji ze zahraničí. Jak k tomuto problému vlastně došlo? Proč nemáme dost lidí z místních zdrojů když je pořád mnoho lidí nezaměstnaných?

Zdanění robotické práce jako možný zdroj pro občanský příjem

21. 2. 2017

Na základě mnoha velmi kvalifikovaných prognóz je velmi pravděpodobné, že se během následujících let bude velmi rychle měnit pracovní trh. Prognózy se liší rozsahem a předpovědí toho, jakou reakci ve společnosti to vyvolá, nicméně nikoliv v tom, že se tak stane. V reportáži BBC zazněla řada názorů na to, co vyvolá další kolo automatizace ekonomické produkce. Není pochyb, že vzniknou nová pracovní místa, otázkou ale, je zda jich bude dost a zda lidé budou dostatečně adaptabilní, aby se rychlým změnám přizpůsobili. Vedle toho, jak v reportáži poukazuje Colum Chase, autor knihy Economic singularity, je třeba si uvědomit, že zatímco dřívější kola automatizace byla převážně transformací mechanické práce, nyní dochází k masivní kognitivní automatizaci, která zasáhne mnohem větší spektrum činností a pronikne i do profesí doposud nedotčených. je možné, že bude třeba zcela nově promyslet model, v němž prodej práce představuje základní princip pro zajištění ekonomické existence ve společnosti. Jak zaznělo v reportáži, je možné, že někteří lidé budou pouhými konzumenty. Je nicméně velmi pravděpodobné, že pouhé konzumentství (reálná nečinnost a neproduktivita) bude mít dalekosáhlé dopady na lidskou identitu a může způsobit existenciální trauma. A to i v případě, že bude zaveden nepodmíněný příjem. Je pravděpodobné, že bude nutné vynalézt úplně nový model zachování pocitu produktivity a užitečnosti v kombinaci s částečným zaměstnáním. Kromě toho je ale třeba vytvořit funkční model financování života takové společnosti. Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z lidí, kteří v poslední době upozorňují na možnou past rychlého vývoje umělé inteligence. se v níže uvedeném videu domnívá, že robotická práce by mohla být zdaněna stejně, jako je zdaněna práce lidská, právě proto, že s úbytkem lidské práce může dojít na neřešitelný deficit veřejných rozpočtů. K tomu na Facebooku dodává český podnikatel Martin Hausenblas: "Velmi rozumný přístup. V nastupující době, která kdy práci lidí převezmou robotické systémy, může daň z robotické práce a daň z primárních surovinových zdrojů vytvořit potřebný finanční zdroj pro nepodmíněný příjem, který se ukazuje jako možné řešení pro adekvátní distribuci bohatství. Rozdíl v příjmech chudých a bohatých se totiž stále zvyšuje."

Bodláky Václava Duška

Evropské blaho přijde jednoho draho

21. 2. 2017 / Václav Dušek

Evropská unie žalářem národů pro nesvobodné i zkorumpované nabývá nebezpečných rozměrů; houfování skýtá výrazné buntování občanstva. Udrž občana v klidu a můžeš vesele rabovat třeba i státní pokladnu. Národů, ač jsme různých, váháme nastejno; společné máme pochybnosti o potřebách sdružování pod jedním praporem i vedením odstátněných úředníků. Evropanství státy vysiluje, neposiluje, vytváří rozlehlá minová pole, šlechtí myšlenky naprosto cizí současným státnickým zastupitelům a jejich pomahačům. Žalářování probíhá za pomoci nových metod – zabav lidičky pakulturou, kulturnost narušuje pravidelnost pochodu do vyznačených pastvin. Zábava není záhuba, nestrašte intelektuálními výklady o potřebě umění. Umění je přežít, v klidu dožít.

Počet sebevražedných pokusů teenagerů klesl po uzákonění sňatků homosexuálů

21. 2. 2017

Podle studie vypracované na Johns Hopkins University klesl počet sebevražd v těch státech USA, které umožnily - ještě před zavedením federální platnosti - homosexuální svazky. Ačkoliv nebyla dokázána přímá souvislost, ve státech, kde došlo k zavedení, klesl počet pokusů o sebevraždu u teenagerů s homosexuální orientací o 14 %, zatímco u ostatních o 7 %. Ve státech, které podobnou změnu v zákoně neudělaly, ke změně nedošlo. Výzkum byl proveden na robustním vzorku 700 tisíc studentů. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou smrti teenagera v USA. Zprávu přinesla agentura AP.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
14648