Channel Four News: Stovky uprchlíků uvízly na makedonsko-srbské hranici

3. 2. 2016

Migrants stuck at Greece Macedonia border

Hundreds of migrants and refugees are stuck in the cold at the Greece Macedonia border.Border crossings are blocked because of protests by taxi drivers and farmers, but the flow of people across Europe shows no signs of slowing.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, February 3, 2016

Hraniční přechody jsou uzavřené v důsledku protestů taxikářů a zemědělců, ale proud uprchlíků se nezmenšuje.

Většina uprchlíků utíká z války v Sýrii. Makedonští taxikáři blokují silnice a železnici na hranici. Protestují proti tomu, že úřady dopravují uprchlíky autobusy a nenechávají je draze platit za taxíka. Hranici také blokují řečtí farmáři na protest proti důchodové reformě. V lednu se přeplavilo nebezpečnou cestu z Turecka do Řecka více než 62 000 uprchlíků.

Navzdory mírovým rozhovorům v Ženevě provádí Asad a Rusko v Sýrii velkou vojenskou ofenzívu

3. 2. 2016

Syrské vládní jednotky s podporou Ruska zahájily velkou ofenzívu severně od Aleppa

Syria: Major new assault launched on Aleppo

Syrian government forces, backed by Russian airstrikes, have launched a major assault on the area surrounding Aleppo - the country's second city.The offensive is throwing doubt on the first peace talks aimed at ending the Syrian civil war in two years which are taking place in Switzerland.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, February 3, 2016
Vzbouřenci svědčí, že jde o jednu z nejintenzivnějších ofenzív od začátku války. Ofenzívu podporuje ruské letecké bombardování, údajně civilních oblastí. Aktivisté tvrdí, že zahynulo nejméně 45 civilistů. Boje kolem Aleppa ohrožují dodávkové trasy pro vzbouřence na severu země. Vzbouřenci na těchto záběrech bojují jak proti Asadovi, tak proti Isis. Syrská státní média informují o výrazných úspěších Asadovy armády. Mezitím byly zahájeny mírové rozhovory o Sýrii v Ženevě...

Jak vyřešit uprchlickou krizi

3. 2. 2016

Evropské země jsou všechny signatářem Úmluvy OSN o uprchlících z roku 1951 - jednoho z obrovských úspěchů období po ukončení holocaustu - a tak mají povinnost poskytovat uprchlíkům útočiště.

V Londýně bude ve čtvrtek zahájena mezinárodní konference Support Syria - Podpořte Sýrii. Britská vláda usiluje o radikální zvýšení finanční pomoci pro země přijímající uprchlíky, jako je Jordánsko, pokud tyto země dovolí uprchlíkům, aby mohli vstoupit na tamější pracovní trhy. Předpokládá se, že by to znamenalo, že více Syřanů zůstane na Blízkém východě.

Velké finanční pomoci pro uprchlíky je samozřejmě zapotřebí, avšak je naivní se domnívat, že to zmenší vlnu uprchlíků přicházejících do Evropy. Nových pracovních příležitostí totiž bude jen málo a pokud budou vůbec k dispozici, bude to až za mnoho měsíců.

Mezitím je možné, že do Evropy přijde dalších 300 000 uprchlíků. Ve snaze zvládnout uprchlickou krizi je nezbytné, aby mezinárodní společenství podniklo několik dalších kroků, píše list Guardian:

Syrští uprchlíci v Jordánsku: Jestli nám přestanou dávat kupóny od OSN, asi zemřeme

3. 2. 2016

"Jen se podívejte, jak tady žijeme," říká Umm Majd, Syřanka, která uprchla do Jordánska. Žije se svým manželem a dvěma syny v podzemní místnosti o velikosti 2 x 2,5 metru vedle podzemního parkoviště. V Jordánsku je podle odhadů 630 000 - 1,27 milionu syrských uprchlíků. Většina z nich nemá právo na práci - manžel Umm Majdové pracuje ilegálně jako myč automobilů za 100 jordánských dinárů měsíčně - cca 3000 Kč, to je polovina minimální mzdy. Rodina také dostává celkem od OSN kupóny v hodnotě 40 dinárů měsíčně - loni to ještě bylo 80 dinárů. Za činži platí 50 dinárů, takže jim zbývá na měsíc na veškeré další výdaje 90 dinárů.

"Teď se ještě do Evropy nechystáme, říká manžel Umm Majd, "ale jestliže nám přestanou dávat ty kupóny, budeme muset. Bez těch kupónů zřejmě umřeme."

Během čtvrteční londýnské konference o uprchlících doufají britští ministři, že přesvědčí svět, aby dal Jordánsku podstatnou finanční pomoc za nabídku pracovních příležitostí pro uprchlíky. Jenže odborníci v Jordánsku i v Libanonu varují, že tato strategie není žádným kouzelným řešením, bude to značnou dobu trvat, než bude moci být realizována, vznikne zřejmě jen asi 2000 - 30 000 pracovních příležitostí a stále bude nutné, aby Evropa přijala nejméně půl milionu uprchlíků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 42:

Jak řeší španělský kněz český odpor vůči jinakosti

29. 1. 2016V nedávném průzkumu Eurobarometru se Češi umístili jako rekordně nejnesnášenlivější národ v Evropě. Nejenže by většina z nich nesnesla, aby partner jejich dítěte byl muslim nebo Rom, ale rekordně největší počet příslušníků českého národa by netoleroval, kdyby partner jejich dítěte byl křesťan! Katolický kněz, augustinián Juan Provecho žije a pracuje v ČR už osmnáct let. Jak se vyrovnává s takovou nenávistí? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Břemeno Jordánska je mnohem větší než břemeno Západu. Potřebujeme pomoc

3. 2. 2016


Syrský konflikt vstupuje do šestého brutálního roku, s 250 000 mrtvými Syřany a více než polovinou obyvatel vysídlenou. Velká většina hledá bezpečí v sousedních zemích, zejména v Jordánsku, ale rostoucí počty se obracejí k Evropě. Tato zoufalá situace vyvíjí enormní tlak na globální systém. Obavy kolidují s klíčovými sociálními hodnotami a dál komplikují princip "jednoty v různosti" - který není jen mottem EU, ale také základem celosvětového soužití, napsal jordánský král Abdalláh II. v deníku Independent.

Americké politické struktury se tříští

3. 2. 2016

Trumpova porážka v Iowě byla šokující, protože se předpokládalo, že už celé měsíce je favoritem republikánské nominační kampaně, ale je daleko více ohromující, že se vůbec do prezidentského závodu dostal. Těsný výsledek mezi Clintonovou a Sandersem se očekával, protože se předpokládalo, že ve státě Iowa mají už tři týdny velmi podobnou míru volební podpory - přesto je ohromující, že byl jejich výsledek tak těsný.

Republikánské i demokratické výsledky ze státu Iowa mají tři věci společné. Zaprvé, jsou nepopíratelným a jasným políčkem stranickému establishmentu. Cruz, ideologicky posedlý, zbožný texaský senátor, jehož arogantní vystupování v Senátu rozhněvalo jeho kolegy, je nenáviděn šéfy Republikánské strany daleko více než Trump. Přičtěte oněch 52 procent, které dohromady dostali Cruz a Trump k 9 procentům voličů, kteří podpořili Bena Carsona - mozkového chirurga, který tvrdil, že pyramidy se používaly jako sýpky na zrní a nazval Vladimíra Putina "zemí jediného koně" - a zjistíte, že téměř dvě třetiny Iowanů zásadně odmítly jakéhokoliv konsensuálního kandidáta, který by dokázal stranu sjednotit, píše v deníku Guardian Gary Younge.

Britská drogerie Boots ustoupila tlaku veřejnosti a zlevňuje předražené výrobky "pro ženy"

3. 2. 2016

Britský drogistický obchodní řetězec Boots ustoupil tlaku veřejnosti poté, co nedávno deník Times upozornil, že tytéž výrobky "pro ženy", často se od "mužských variant" lišící jen barvou, ale přesto předražené, budou zlevněny. Týká se to žiletek a krému na oči. Řetězec oznámil zlevnění výrobků "pro ženy" poté, co petici, protestující proti "sexistickým cenám" na serveru Change.org, podepsalo 41 790 osob.

Petice poukazovala na to, že oční krém pro ženy stál 9,99 liber, zatímco pro muže 7,29 liber a že žiletky pro ženy stály 2,29 liber a pro muže 1,49 liber.

Ředitel firmy Boots konstatoval, že jeho firma nemá strategii uplatňování diskriminačních sexistických cen, a že byl překvapen zjištěním, že tyto cenové rozdíly existují. Proto budou ceny výrobků "pro ženy" sníženy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Po výbuchu bomby vypadl muž z letadla

3. 2. 2016

A man has fallen thousands of feet to his death from a passenger plane after an explosion on board ripped a hole in the...

Posted by Channel 4 News on Wednesday, February 3, 2016

Z dopravního letadla Airbus A321 byl dekompresí vytažen cestující poté, co v něm došlo krátce po startu v somálském hlavním městě Mogadišo k výbuchu. Pilot přistál.

Jednání o míru v Sýrii selhávají

3. 2. 2016


Doposud největší tlak na skončení syrské války v úterý vedl k čerstvému neúspěchu, když vládní delegace odmítla formální jednání a opozice zrušila schůzku s vyslancem OSN.

Ukrajina: Co udělali s našimi syny?

3. 2. 2016

Lily Hyde píše v dnešním vydání deníku Guardian v rubrice The Long Read o otřesné situaci ukrajinských matek, jejichž synové se jako ukrajinští vojáci ocitli r. 2014 v obležení u Ilovajsku a stali se terčem ostré palby ruských jednotek. Je možné, že mezi stovkami obětí této ruské ofenzívy zahynuli i jejich mladí synové, nebo také nezahynuli. Ukrajinským matkám nikdo nepomůže, nikdo z ukrajinských úřadů nemá informace ani zájem. Vojáci jsou posílání do války bez identifikačních známek. Synové by mohli být někde v zajetí v Doněcké lidové republice, nebo dávno mrtví. Nikdo neví a nikdo se nezajímá.

Zdroj v angličtině ZDE

V lednu zemřelo v Sýrii násilnou smrtí 1 382 civilistů

3. 2. 2016


V lednu 2016 podle v Británii sídlící organizace Syrian Observatory for Human Rights zemřelo v Sýrii násilnou smrtí 1382 civilistů. Z nich 679 usmrtily ruské nálety, 516 vládní jednotky a jejich spojenci, 98 teroristé "islámského státu", 42 povstalci, 3 kurdské milice a 3 místní pobočka al-Káidy (Fronta an-Nusra). Nebylo možno určit, kdo způsobil smrt dalších 41 osob.

Zdroj: ZDE

Česká levice v plném lesku

2. 2. 2016 / Boris Cvek

„Česká levice“ i „česká pravice“ jsou, z hlediska tradičního fungování politiky na Západě, velmi zvláštní politické jevy. Např. ODS má de facto nejblíže k ruskému modelu fungování kapitalismu a její arcinepřítel je západní civilizace, postavená na občanské společnosti a právním státu.

Profi odboráři opět s křížkem po funusu

2. 2. 2016 / František Štván

Aby bylo od počátku jasno. Historický vznik odborů považuji za jeden ze zásadních pilířů držící záda pracujících v civilizovaných zemích ve vzpřímené poloze. To však neznamená, že musím stejně pozitivně vnímat odborovou činnost konkrétních profi odborářů. Dnešní situace na Karvinsku je toho polopatickým důkazem.

Proč například uvolnění horničtí odboráři a samozřejmě nejen oni, neradili horníkům nevyfárat, když Bakala nesplnil závazek, v případě prodeje bytů přednostně oslovit s mimotržní nabídkou ty co v nich bydlí? Proč to samé neradili horníkům, když se rozhodovalo, zda mají přijít o svá "bolševická" důchodová privilegia?

Proč uvolnění odboroví předáci, jejichž povinností je pozorně sledovat hospodaření firmy, například nespustili oprávněný varovný povyk s výstrahou, že si to horníci nedají líbit, když se vlastníci dolů rozhodovali vzít půjčku cca šedesát miliard korun na své dividendy, přičemž za stejný časový úsek měly doly jen poloviční zisk?

I člověk pouze obdařený selským rozumem, natož odborovým, musel vědět, že dluhová služba za miliardový úvěr bude splácena na úkor horníků, kteří ji svoji prací budou muset na úkor zvyšování svých platů zaplatit. Mohu se pouze domnívat, že se uvolnění odboroví horničtí předáci měli u "Bakalů" možná tak dobře, až hůř viděli a slyšeli, což jim zamezilo chovat se jako skuteční zástupci pracujících a ne jako sytí ulamovači hrotů případné hornické nespokojenosti.

Uvolnění odboroví zástupci horníků vždy byli a jsou součástí ryby, která dlouhodobě a nepřehlédnutelně smrdí od hlavy.

Teď si uvědomuji, že možná ztratili i čich. Ani bych se nedivil, že potápějící loď opustí stejně jako námořní kapitáni jako poslední. Na rozdíl od námořních kapitánů to pro ně nebude mít stejně fatální následky, neboť se do záchranných člunů nacpou na úkor těch, kteří by měli mít přednost a kteří jim důvěřovali.

Premiér může vzdorovat prezidentovi jen s pomocí Babiše

2. 2. 2016 / Boris Cvek

Postupně narůstající napětí mezi prezidentem a premiérem lze těžko chápat jinak než jako boj o sociální demokracii. Prezident neútočí na vládu jako takovou a zdá se, že podpora hnutí ANO by mu velmi vyhovovala. Ani u ANO, ani u KDU-ČSL nemá žádnou svou pátou kolonu, což se o ČSSD říci nedá.

Vzkřísit jím podporované zemanovce, jejichž předseda se i po ochuzení názvu strany o prezidentovo příjmení stále jako snad jediný politik systematicky prezidenta zastává, je po posledních sněmovních volbách, kde získali půldruhého procenta hlasů, zřejmě i nad Zemanovy síly.

PŘEČETLI JSME

Štefan Švec: Převlečený iluminát?

2. 2. 2016

Bartoš se chlubí svým okázalým antisemitismem. Na místě vraždy Anežky Hrůzové nechal vyvěsit papír, že židovská otázka dosud nebyla uspokojivě vyřešena. Zveřejnil seznamy Židů v současném veřejném životě. Vydal Protokoly sionských mudrců a spisek, který má zpochybňovat rozsah holocaustu. A přes to všechno se pod záminkou sporu o migrační krizi veřejně staví za prezidenta Zemana a pořádá demonstrace na jeho podporu. Na podporu člověka, který dlouhá léta podporuje stát Izrael a všechny jeho kroky. Tak zákeřný plán na to, jak české židobijce postavit do služeb izraelské tajné služby Mosad, nemohl vzniknout jinde než v komnatách Bilderbergu, píše Štefan Švec.

Podobně dvojznačný je Bartošův postoj k Islámskému státu, jehož hlavní cíle v Evropě jsou destabilizovat EU, rozložit ji a vyvolat krvavý konflikt mezi světem muslimským a křesťanským. Navzdory povrchové antimuslimské rétorice jsou Bartošovy cíle naprosto shodné. Ne. To nemůže být náhoda.

Kompletní článek ZDE

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Pravda a lež, anebo lže výraz "Lügenpresse" (lživý tisk)?

2. 2. 2016 / Uwe Ladwig

Existují slova, která mají potenciál stát se v dalších jazycích pevně zavedenými termíny. Že tomu tak je, mnozí z vás vědí například ze slov „Blitzkrieg“ či z anglicizovaného slova „kindergarden“. Dnes se zdá, že by obdobně mohlo zakořenit slovo „Lügenpresse“, lživý tisk. Pochopil jsem to při člení článku "Ruská propaganda útočí na německá média" od německého novináře Ulriche Wickerta.

Tam byla zajímavá jeho věta „Já osobně nevylučuji, že pojem 'lživý tisk' v Německu rozšířila ruská tajná služba“, právě proto, že Wickert jaksi zapomněl na německou historii „Lügenpresse“.

Termín "lživý tisk", se totiž nachází v německy mluvícím světě už od poloviny 19. století, a i v té době bylo samozřejmě jasné, že jsou to vžycky ti „druzí“, kdo lžou.

Pevnost Evropa - jako Albánie Envera Hodži?

2. 2. 2016 / Karel Dolejší


V krátkodobém výhledu je Evropská unie nejvíce ze všeho ohrožena uprchlickou krizí. Ta vyhranila dosud málo viditelné trhliny v evropském projektu, zviditelnila hodnotové a civilizační rozdíly mezi jednotlivými členskými státy. Současně v evropské politice definitivně ustavila novou zásadní konfliktní linii (cleavage) na ose otevřená společnost - uzavřená společnost ZDE.

Zločin v Polné aneb o obrazu české společnosti tehdy a nyní

1. 2. 2016 / Daniel Veselý

Zhlédl jsem první část televizního filmu Zločin v Polné o údajné rituální vraždě křesťanské dívky Anežky Hrůzové židovským mladíkem Leopoldem Hilsnerem. Česká společnost byla tehdy, tedy v roce 1899, zachvácena iracionálními protižidovskými vášněmi pramenícími ze staré pověry, podle níž Židé potřebují krev křesťanských panen do macesů, které se pečou o svátku Pesach - v době křesťanských Velikonoc.

Jelikož televizní dramaturgie téměř vždy operuje s jakousi uměleckou licencí, doporučuji zájemcům o podrobnější informace o takzvané hilsneriádě zhlédnout tento dokument ZDE, který je výtečnou sondou do tehdejší české společnosti, v níž strohou argumentaci a otevřená fakta s přehledem zahlušily rasisticky motivovaná nenávist, teorie spiknutí a středověké předsudky.

Neoklausismus a strašidlo neomarxismu, čili Transatlantický šunt

1. 2. 2016 / Karel Dolejší


Václav Klaus a jeho věrní z ODS na počátku 90. let do České republiky prahnoucí po novém naprogramování přivezli ideologii sektářského okraje americké pravice. Autoři snící o spontánním tržním řádu v prostředí rostoucí monopolizace, případně dokonce o teologii trhu, stáli od počátku stranou myšlenek blízkých evropské demokratické pravici, pro kterou přiměřená role státu nebyla nikdy tabu.

Evropská imigrační krize: Jak jednat morálně a přitom v souladu s vůlí občanů

31. 1. 2016

Liberální imigrační politiku lze realizovat pouze se souhlasem veřejnosti. Neexistuje žádný pevný zákon, že veřejnost musí být vůči imigraci nepřátelská. Velké části veřejnosti zastávají nepřátelský postoj, protože spojují imigraci s nepřijatelnými změnami. Strach z imigrace je důsledkem širšího pocitu politické bezmoci občanů. Je to tento politický problém, který musí být řešen. Jinak bude příchod migrantů na evropské břehy dále považován za krizi.

Evropa čelí migrační krizi, ale ne té, kterou si představujeme. Čelí tomuto dilematu: Na jedné straně, morální a prakticky realizovatelná imigrační politika nemá v této chvíli demokratický mandát. Na druhé straně politická strategie, která demokratický mandát má, bude pravděpodobně nemorální a prakticky zcela nerealizovatelná, píše v týdeníku Observer Kenan Malik.

Toto dilema existuje nikoliv proto, že by obyvatelstvo Evropy nutně usilovalo o nemorální nebo o prakticky nerealizovatelnou politickou strategii, ale proto, že politikové z celého politického spektra líčí už déle než třicet let imigraci určitým způsobem.

Pentagon navrhuje zvýšení výdajů v Evropě

3. 2. 2016


Obamova administrativa včera oznámila, že navrhne zvýšení výdajů na výcvik jednotek v Evropě na čtyřnásobek, v rámci úsilí o odstrašení ruského útoku. USA mají v současnosti v Evropě dva brigádní bojové týmy (BCT) a žádná jednotka není trvale umístěna na východním křídle NATO.

U tureckého pobřeží bylo vyloveno dalších devět mrtvol uprchlíků

2. 2. 2016

Včetně dvou nemluvňat

U pobřeží západního Turecka vylovily turecké pobřežní hlídky dalších devět mrtvol uprchlíků, včetně dvou nemluvňat, poté, co se částečně převrátil člun vezoucí imigranty do Řecka. Loď se částečně převrátila v úterý ráno v 5.35 místního času nedaleko tureckého pobřeží u Seferihisaru v provincii Izmir, nedaleko řeckého ostrova Samos. Dvě osoby byly zachráněny, když se pokusily připlavat ke břehu.

Pokusy zabránit neregulérnímu přeplouvání Egejského moře ani nepříznivé zimní počasí neodradily desetitisíce lidí, kteří se od začátku roku 2016 pokusily o přeplavbu z Turecka do Řecka.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruský časopis se stal terčem internetového útoku a dostal pokutu po zveřejnění informací o Putinově dceři

2. 2. 2016

Ruský časopis Novoje Vremja dostal státní pokutu a stal se terčem útoků hackerů v den, kdy zveřejnil investigaci poměrů kolem Putinovy dcery. Státní úřad pro dohled nad komunikacemi vydal v pondělí časopisu varování a pokutoval ho. Ve svém lednovém vydání se Novoje Vremja totiž zmínilo o ukrajinské organizaci Pravý sektor, aniž by napsalo, že je v Rusku zakázána. Periodikum může být zrušeno, pokud dostane během roku dvě oficiální varování.

V Iowě zvítězil nad Trumpem Ted Cruz

2. 2. 2016

Podle volebních předpovědí tiskové kanceláře Associated Press zvítězil v pondělí kontroverzní, ostře konzervativní texaský republikánský kandidát Ted Cruz dramatickým způsobem nad Donaldem Trumpem ve státě Iowa.

Po odevzdání 98 procent hlasů získal Cruz 27,7 procent, Trump 24,3 procenta a Marko Rubio 23,1 procent.

V demokratickém táboře byla podpora Hillary Clintonové a vermontského socialisty Bernieho Sanderse po odevzdání 97 procent hlasů téměř vyrovnána.

Jak ve špinavém uprchlickém táboře v Dunkirku žijí britští občané

2. 2. 2016

Rawand Aziz žije se svou rodinou ve stanu v uprchlickém táboře v severní Francii u města Dunkirk. Před stanem v příkopě leží mrtvá krysa. Aziz má ve stanu svého jednoročního syna. V noci bývá v táboře pod nulou, takže jeho syn Oscar, stejně jako dalších 1500 lidí žijících na tomto poli, je trvale nemocný.

Aziz by však mohl odjet do Británie, kdykoliv by chtěl. V tašce má svůj dokonalý britský pas. "Jsem Brit," říká Aziz, se severoanglickým přízvukem s odstínem jeho kurdského původu. "Stal jsem se Britem. Znám britskou kulturu, zemi, zákony, všechno o Británii."

Pětatřicetiletý Aziz se z Británie přestěhoval do uprchlického tábora v Dunkirku, aby mohl žít společně se svou manželkou, Hataw, a synem Oscarem, jimž britské úřady odepřely britský pas a nechtějí je pustit do Británie.

Norsko vypsalo soutěž na vzdělávací aplikaci pro syrské děti

1. 2. 2016


Norsko vypsalo veřejnou soutěž na vzdělávací aplikaci pro mobilní telefony. Měla by pomoci 2,8 milionu syrských dětí, které nemohou navštěvovat školu kvůli válce. Aplikace je zamýšlena jako pomůcka, která naučí děti základům psaní v arabštině. Iniciativa vzešla z ministerstva zahraničí.

Superhrdinové české politické scény asi bojují v nějakých vážnějších bitvách...

Zůstane Bohuslav Sobotka sám?

1. 2. 2016 / Bohumil Kartous

Kdekdo o současném premiérovi míní, že není dostatečně silný a odvážný, že je to takový ten typický "přizdisráč", který se otáčí jako příslovečná korouhvička podle aktuálních povětrnostních podmínek.  Ve skutečnosti je Sobotka dnes jediným českým vrcholným politikem, který si troufne otevřeně poukázat na demagogii šířenou Milošem Zemanem, která zneužívá atmosféry strachu vyvolané hysterickou reakcí na imaginární hrozbu. Zemanovy prokazatelné lži o tom, že většina uprchlíků jsou "mladí muži s iphony, organizovaní Muslimským bratrstvem, aby invazí dobyli a podrobili Evropu" jsou velkou částí populace sdíleny jako fakt a kromě Sobotky zatím všichni zarytě mlčí, protože se bojí, že přijdou o hlasy. Přizdisráčů je v české politice evidentně hodně, ale Sobotka to není.

Ruská propaganda ve věci berlínského "znásilnění" pokračuje i po vyšetření případu

1. 2. 2016


Případ údajného znásilnění třináctileté školačky ruskoněmeckého původu v Berlíně policie uzavřela. Data z mobilního telefonu ukázala, že dívka se po dobu zmizení nacházela v domě devatenáctiletého známého. Z domu odešla kvůli problémům ve škole. Znásilnění vyšetřovatelé vyloučili. Avšak Rusko dál propagandisticky pracuje s verzí o znásilnění a obviňuje Německo ze zatajování zločinu.

"Stovky" maskovaných mužů bily ve Stockholmu uprchlické děti

31. 1. 2016

Rozdávaly letáky, vyhrožující, že "potrestají uprchlické děti ve stockholmských ulicích tak, jak si to zaslouží".

Stovky maskovaných mužů prošly v pátek večer hlavním nádražím ve Stockholmu a bily uprchlíky a každého, kdo nevypadal jako etnický Švéd. Všichni měli černé čepice, zakrývající obličej a pásky na rukou. "Shromáždili se za účelem útoků na uprchlické děti," řekl mluvčí stockholmské policie Towe Hagg.

"Viděl jsem asi tři lidi, kteří byli biti. Nebyla to nějaká fotbalová hádka. Zaměřovali se na imigranty. Opravdu jsem se bál a utekl jsem," řekl svědek listu Aftonbladet.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co sděluje poslední Snowdenovo odhalení o izraelsko-ruských vztazích?

1. 2. 2016


Jednoho dne, možná za desítky let, kdy vyjde najevo plná pravda o úsilí USA a dalších států zjistit, zda a na kdy Izrael plánuje útok proti íránskému jadernému programu, a pokud to bude nutné, předejít mu, řada reputací vážně utrpí. Avšak než tento příběh bude odvyprávěn, musíme vyjít s jeho útržky. Jedním z nich je odhalení pocházející ze záznamů služby NSA ukradených jejím bývalým zaměstnancem Edwardem Snowdenem, napsal v levicovém izraelském listu Harec Anšel Pfeffer.

Two men violently attacked a muslim in Prague

31. 1. 2016

A 41-year-old muslim male, originally from Russia, was attacked with a knife by two skinheads in Prague on Saturday morning when he went for a run. He was taken to hospital with a knife wound in his stomach and was later released into home care. The attackers insulted the man's religion before the attack. The Czech police are looking for the attackers. The victim's girlfriend is convinced that her partner had been attacked because the couple are both well-known pro-refugee helpers and activists. "We have received many death threats," says the girlfriend, adding that someone had painted a swastika on her partner's car. Two other men had apparently tried to find the victim in one of the Prague's muslim prayer rooms. "Most muslims in Prague are trying to keep a low profile, they are afraid of provoking the anger of the majority population by their presence," said the girlfriend.

Most Czech citizens have assumed a hostile attitude to the muslim community since the beginning of the refugee crisis. 60 per cent of Czechs are against receiving any refugees in their country.

Officially, some 1500 muslims live in the Czech Republic. According to unofficial estimates, there may be some 15 000 of them.

Sources in Czech HERE HERE

Německá populistická politička: Německá policie by měla uprchlíky střílet

31. 1. 2016

Pokud by to bylo nutné, německá policie by měla střílet na uprchlíky, kteří se pokoušejí vstoupit na území Německa, doporučila Frauke Petry, předsedkyně euroskeptické strany Alternative fuer Deutschland. Její výroky odsoudily německé levicové strany a odborový svaz německé policie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Třináctiletá dívka v Německu se přiznala, že si sexuální útok "od severoafrických mužů" vymyslela

31. 1. 2016

Třináctiletá rusko-německá dívka se přiznala, že si vymyslela historku, že ji unesli a znásilnili uprchlíci. Její případ vyvolal v Německu zuřivé reakce a krátce vyvolal konflikt mezi Kremlem a německou policií.

Rodiče třináctileté dívky, známé jen jako Lisa, informovali policii dne 11. ledna, že se dívka pohřešuje, když nedorazila do školy v berlínské čtvrti Marzahn. Objevila se o třicet hodin později se zraněními na tváři a řekla rodičům, že na ni zaútočili muži blízkovýchodního nebo severoafrického vzhledu. Zpráva o incidentu se rozšířila na sociálních sítích a vyvolala zuřivou reakci v rusko-německé komunitě, žijící v Berlíně.

EVROPA NEHNE PRSTEM

Nejméně 10 000 uprchlických dětí zmizelo v Evropě. Staly se obětí evropských kriminálních gangů obchodujících se sexuálním vykořisťováním dětí

30. 1. 2016

Dětský uprchlík na makedonsko-srbské hranici

Nejméně 10 000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů zmizelo, poté, co se dostaly do Evropy. Europol se obává, že upadly do rukou organizovaných evropských syndikátů, kteří obchodují s bílým masem a prodávají nezletilé děti k sexuálnímu vykořisťování.

Vysoký činitel Europolu sdělil britskému týdeníku Observer, že tisíce zranitelných dětí zmizely poté, co se registrovaly u státních úřadů. Brian Donald konstatoval, že jen v Itálii zmizelo 5000 dětí, 1000 dalších se pohřešuje ve Švédsku. Varoval, že sofistikovaná celoevropská "kriminální infrastruktura" se nyní zaměřuje na uprchlíky. "Hledáme více než 10 000 dětí. Ne všechny se nutně staly obětí kriminálního vykořisťování. Některé mohly být předány rodinným příslušníkům. Nevíme ale, kde jsou, co dělají a u koho jsou."

Dalších 16 lidí zemřelo hladem v obklíčeném syrském městě Madaja

30. 1. 2016

Informaci zveřejnila organizace Lékaři bez hranic. Uvedla, že dalších 33 lidí je v důsledku hladomoru těsně před smrtí. Brice de la Vingne, ředitel operací organizace Lékaři bez hranic, zdůraznil, že situace je "naprosto nepřijatelná", protože lidé měli být z města evakuováni už před několika týdny."

Lékaři bez hranic předtím informovali, že koncem minulého roku zemřelo v Madaji hladem 30 lidí. Letos v lednu se podařilo doručit do města Madaja dva potravinové konvoje. V městě žije 40 000 lidí za strašlivých podmínek, uvádí BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Maskovaní muži ve Stockholmu vyhrožují, že budou "trestat" uprchlické děti

30. 1. 2016

Proti čtyřem osobám bylo zahájeno trestní stíhání, když stovka mužů v pátek začala rozdávat po usmrcení sociální pracovnice v uprchlickém středisku pro teenagery letáky s nápisem "Už to stačilo".

Gang maskovaných mužů uvěznila ve Stockholmu policie, poté co vyhrožovali, že potrestají "severoafrické uprchlické děti, které se nacházejí v ulicích Stockholmu". Jeden muž byl obžalován z útoku na policistu a ostatní byli obžalováni za nosení masky na veřejnosti, což je ve Švédsku trestný čin. Policejní mluvčí uvedl, že se muži shromáždili v centru Stockholmu s cílem "útočit na uprchlické děti". Šlo o muže spojované se švédskými fotbalovými chuligánskými gangy.

Usmrcení sociální pracovnice Alexandry Mezher, 22, vedlo ke kritickým otázkám ohledně přeplněných uprchlických středisek, kde není dostatečné množství dospělých a zaměstnanci se tam starají o děti, mnohé z nichž jsou těžce ztraumatizovány válkou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V lednu dramaticky vzrostl počet uprchlíků, přicházejících do Evropy

30. 1. 2016

Za první čtyři týdny měsíce ledna 2016 přišlo přes východní Středozemí do Evropy více než 52 000 uprchlíků. To je pětatřicetkrát více, než kolik jich přišlo v lednu 2015. Denní průměr počtu příchozích do Evropy je téměř tak velký jako počet příchozích za celý loňský leden, informuje Mezinárodní organizace pro migraci.

Letos v lednu při pokusech přeplout Středozemní moře zahynulo více než 250 lidí. V sobotu ráno se v Egejském moři utopilo nejméně 39 osob.

Na řecké ostrovy letos v lednu připlulo 52 055 migrantů a uprchlíků, konstatovala Mezinárodní organizace pro migraci. "Je to počet, který je blízký rekordnímu počtu, zaznamenanému v červenci 2015, kdy teplé a klidné počasí dovolilo 54 899 lidem, aby se přeplavili do Řecka."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23134