Kapitalismus končí

18. 7. 2015

Tím, že vytvořil miliony lidí, spojených sítěmi, kteří jsou finančně vykořisťováni, avšak mají na dosah prstů veškerou lidskou inteligenci, informační kapitalismus vytvořil v historii nový katalyzátor změny: vzdělanou a globálně propojenou lidskou bytost.

Aniž bychom si toho povšimli, vstupujeme do postkapitalistické éry. Změny, které nastanou, způsobuje informační technologie, nové způsoby práce a sdílení ekonomiky. Bude trvat dlouho, než staré způsoby zmizí, ale je načase uvažovat utopicky, argumentuje Paul Mason.

Po většinu dvacátého století snila levice o tom, že tržní kapitalismus bude zničen shora. Způsobí to dělnická třída, buď ve volbách, anebo na barikádách. Bude to stát, který zruší kapitalismus. Příležitost k jeho zrušení nastane v důsledku častých epizod hospodářského rozkladu.

Rozhovor Britských listů 14:

Jak Karlovy Vary otevírají Česku okno do světa

17. 7. 2015

"Filmový festival v Karlových Varech je pro Česko důležitou příležitostí ke styku s mezinárodní debatou o aktuálních problémech. Mejdany, celebrity a soutěže jsou tam však podružné"Rozhovor Bohumila Kartouse s Janem Čulíkem o tom, proč je mezinárodní filmový festival v Karlových Varech pro Česko důležitý a že to vůbec není pro to, o čem referují z festivalu česká média. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. července 2015.

Bulvární deník The Sun zveřejnil historické záběry hajlující britské královny

18. 7. 2015

Šéfredaktor Murdochova bulvárního listu The Sun obhajoval rozhodnutí deníku zveřejnit prozrazené filmové záběry, které byly zřejmě natočeny v roce 1933 nebo 1934, na nichž členové britské královské rodiny včetně malé nynější královny Alžběty II. nacisticky zdraví vztyčenou pravicí.

V černobílých záběrech se vyskytuje nynější královna, tehdy ve věku šesti nebo sedmi let, a její tříletá sestra Margaret, které spolu s královnou matkou a jejím strýcem, princem Edwardem, hajlují ve stylu německých nacistů.

Varoufakis: Reformy vnucené Řecku selžou

18. 7. 2015

Bývalý řecký ministr financí tvrdí, že podmínky, vnucené Řecku věřiteli, budou hodnoceny historiky jako "největší katastrofa makroekonomického managementu, jaká se kdy udála". Varoufakis také varoval, že další škrty, vnucené Řecku, posílí podporu extremní pravice, dodal v rozhlase BBC: "Tento program selže, ať se ho snaží realizovat kdokoliv." Zdůraznil také, že se ho Alexis Tsipras "nezbavil": "Alexis Tsipras se v určitou chvíli rozhodl, že jeho vláda, naše vláda, je tvrdě vydírána. Byla nám dána volba buď být popraveni, nebo kapitulovat, a on se rozhodl, že kapitulace je optimální strategie. Já s nim sice možná nesouhlasím, a to jsem deklaroval odstoupením z funkce, ale přesně rozumím jeho obtížnému postavení. Jsme naprosto jednotni v ostré kritice vysoce nedemokratické a ekonomicky iracionální politiky Evropské unie vůči naší vládě."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mladá Palestinka, který se rozplakala v televizním pořadu s Merkelovou, bude smět zůstat v Německu

18. 7. 2015

Palestinská gymnazistka, která se rozplakala v televizním studiu před Angelou Merkelovou, nakonec z Německa nebude deportována. Rozhovor Merkelové s šestnáctiletou dívkou jménem Reem, která mluví německy jako rodilý mluvčí - se virálním způsobem rozšířilo po internetu. Televizní debata Merkelové s gymanzisty se konala v Rostocku v severním Německu.

Jak souvisí pokus o dehumanizaci Lucie Bittalové a IvČRN

18. 7. 2015 / Boris Cvek

Mladá žena, Lucie Bittalová (LB), onemocněla rakovinou děložního čípku a rozjela kampaň, která má ženy na tuto nemoc upozornit a přimět je k návštěvám u jejich gynekologa kvůli prevenci. Propagování různých strategií prevence (včetně preventivních vyšetření u lékaře) je ve světě i u nás zcela běžné i v případě jiných rakovin, jako je rakovina prsu, střev, plic, kůže. Odborně může být zpochybňována účinnost vs. finanční náročnost té či oné metody prevence, ale že je obecně prevence, pokud je účinná, dobrá věc, o tom snad nepochybuje nikdo příčetný.

Triumf bitého

18. 7. 2015 / Daniel Veselý

V těchto dnech si připomínáme osudné 70. „narozeniny“ první úspěšně testované atomové bomby, jež byla o několik týdnů později svržena na dvě bezbranná japonská města. Lidstvo tak vstoupilo do nejnebezpečnější fáze své vlastní existence ve známých dějinách. Shodou okolností byla v těchto dnech uzavřena bezesporu historická dohoda mezi Íránem a šesti velmocemi. Írán se zavázal k tomu, že výměnou za zmírnění západních sankcí zredukuje své zásoby nízko obohaceného uranu o 98 procent a uzavře provoz dvou třetin svých centrifug na obohacování uranu ZDE.

Řecko jako Bến Tre

18. 7. 2015 / Karel Dolejší

7. února 1968 napsal Peter Arnett válečnou reportáž z jihovietnamského města Bến Tre. Objevila se v ní slavná formulace, později překrucovaná a "vylepšená": "'It became necessary to destroy the town to save it', a United States major said today" ("´Stalo se nezbytným město zničit, abychom je zachránili´, řekl dnes major Spojených států").

Tváří v tvář kalkulacím následků působení Janise Varufakise na postu řeckého ministra financí ZDE je třeba napsat, že válka proti "neoliberalismu" je pro některé stejně nemilosrdnou partií, jako kdysi válka proti "komunismu".

Tsipras vyloučil radikály ze svého kabinetu

18. 7. 2015

Alexis Tsipras restrukturalizoval řeckou vládu a odstranil z ní levicové radikály, kteří hlasovali proti dohodě s trojkou. Projevil tím rozhodnost začít prosazovat škrty a reformy, které požaduje trojka. Jeho restrukturalizace vlády znamenala, že se Tsipras rozhodně rozešel s extremisty ve své straně Syriza, kteří hlasovali proti tvrdým opatřením, jež vyžaduje EU a MMF. Očekává se, že se na podzim budou v Řecku konat další všeobecné volby. "Tsipras je rukojmím levicových radikálů na jedné straně a politické opozice, která přislíbila podporu pro program škrtů. Tato situace nemůže trvat dlouho," vyjádřil se jeden řecký pozorovatel listu Guardian.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Výpočet nákladů pro Řecko a Evropu

17. 7. 2015

Když řečtí lídři loni zahajovali změnu politického kurzu ve snaze vymanit se z dozoru zahraničních věřitelů, doufali, že jim to přinese ekonomické i politické zisky. Devět měsíců poté klesající ekonomický výstup a pád cen aktiv vyšponovaly cenu za tento pokus na více jak 60 miliard eur, neboli třetinu státních příjmů, zatímco státy EU a MMF možná budou muset Athénám půjčit třikrát více, než plánovaly.

Donald Tusk: Situace v Evropě "připomíná rok 1968"

17. 7. 2015

"Ideologická infekce způsobuje, že je zpochybňována sama myšlenka Unie, jako by jí někteří byli už znuděni. A myslí si, že je třeba změnit všechno, počínaje smlouvami a tradičními hodnotami konče. Rusko je vážnou, ale nikoliv nejdůležitější hrozbou. Nejdůležitější je, co cítíme my sami. Situace připomíná časy po roce 1968 v Evropě," prohlásil v rozhovoru předseda Evropské rady Donald Tusk.

Tsipras odložil rekonstrukci vlády

17. 7. 2015

Zatímco ministři financí eurozóny včera "v principu" souhlasili se zahájením jednání o třetím záchranném programu pro Řecko, premiér Tsipras odložil očekávanou rekonstrukci vlády, patrně aby získal více času na provedení rozsáhlých změn.

Impérium vrací úder: Německo a řecká krize

17. 7. 2015 / George Friedman

Minulý týden došlo k zoufalému souboji. Postavil proti sobě Německo a Řecko. Oběma zemím šlo o všechno. Soudě podle dosažené dohody Německo donutilo Řecko ke kapitulaci. Není ale zdaleka jisté, jestli může Řecko dopustit, aby byla dosažená dohoda uskutečněna, nebo jestli k tomu má celonárodní politickou vůli. Není také jasné, jaké alternativy má k dispozici zejména vzhledem k tomu, že řecký lid zatlačil Německo do rohu, v němž mu nezbylo než riskovat všechno. Pro Řecko to nebyl dobrý tah. Německo odpovědělo velmi prudkým protiúderem.

Britská konzervativní vláda zahájila útok proti BBC

17. 7. 2015

Konzervativní ministr kultury John Whittingdale se vyjádřil, že společnost BBC vysílá "příliš mnoho zábavných programů". BBC varovala, že restrukturalizace britského veřejnoprávního vysílatele bude znamenat "podstatně zredukovanou, daleko méně populární veřejnou službu".

Ve čtvrtek Whittingale zveřejnil v Dolní sněmovně tzv. green paper, tedy návrh nového zákona o budoucnosti BBC. Vyjádřil se, že rozhlasové, televizní a internetové programy BBC za posledních deset let "vzrostly exponenciálně" a "je načase se ptát, zda tento rozsah programů skutečně nejlépe slouží plátcům koncesionářských poplatků". Whittighale zejména kritizoval množství populární zábavy v televizi BBC, a rozhlasové okruhy Radio 1 (který se věnuje rockové hudbě) a Radio 2 (který vysílání populární hudební mainstream).

Rozhovor Britských listů 13:

Blyštivý obraz kapitalismu se rozpadá, Češi nevědí co s tím

10. 7. 2015

"Čeští biedermeieroví intelektuálové se snaží nevidět problémy"Rozhovor Jana Čulíka s politologem Ondřejem Slačálkem z pražské FF UK o příčinách nynější krize a extremních reakcích české společnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. července 2015.

Ultrapravice v ČR projevuje stále extremnější postoje

15. 7. 2015

Nový článek Jana Čulíka v angličtině o nedávné pražské demonstraci se šibenicemi a jejích dopadech vyšel ve středu na anglickém akademickém serveru The Conversation ZDE.

Předchozí nedávné články Jana Čulíka v angličtině o vlně extremismu v České republice jsou v angličtině na serveru Open Democracy ZDE a na serveru The Conversation ZDE.

V. kongres světové literárněvědné bohemistiky vyzval český stát k podpoře výuky češtiny a české literatury v zahraničí

17. 7. 2015

Tisková zpráva

164 bohemistů z prestižních univerzit v Oxfordu, Bruselu, Torontu, Japonsku, Jižní Koreji, Turecku, Švýcarsku, USA a 17 dalších zemí jednalo o současném stavu výuky češtiny na svých univerzitách a jako výstup svého jednání vydali memorandum.

Podle něho by měl český stát všemi dostupnými cestami posílit stále se zhoršující podmínky studia češtiny. Její výuka má totiž klíčový význam pro dobré kulturní, diplomatické a obchodní vztahy České republiky s ostatními zeměmi. Například v Jižní Koreji se česky učí stovky studentů se zájmem obchodovat s Českou republikou. Přesto však stát tuto výuku nepodporuje.

Zahraniční odborníci na výuku češtiny a české literatury ve své výzvě varují, že podpora ze strany českého státu značně zaostává za podporou, kterou svým národním jazykům a kulturám v zahraničí poskytují srovnatelné evropské země. Řada bohemistických pracovišť byla v posledních letech zrušena a existence dalších je v tuto chvíli v ohrožení. Pro mezinárodní vztahy České republiky jsou přitom lektoři češtiny jako vyslanci české kultury klíčoví.

Jednání se zúčastnila i Ing. Kristina Larischová, ředitelka odboru veřejné diplomacie a zástupkyně náměstkyně Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Celé znění memoranda je uvedeno níže.

Britský generál: "Do obrany neinvestujeme kvůli operacím, ale proto, aby válka nebyla"

17. 7. 2015

Britský generál Nicholas Houghton, náčelník generálního štábu, přednesl 15. července projev na konferenci o vojenském letectvu pořádané thinktankem RUSI. Vyjádřil v něm přesvědčení, že rozhodnutí (nejen) o britských ozbrojených silách 25 let vycházela z mylného předpokladu, podle nějž je smyslem investic do obrany vedení ozbrojených operací. Jenže podle Houghtona jde především o to, aby ozbrojené síly dokázaly svou připraveností válku odvrátit.

Merkelová "hazardně proplýtvala dobrou pověst Německa" kritizuje Habermas

16. 7. 2015

Nejvýznamnější intelektuální osobnost evropské integrace Jürgen Habermas ostře kritizoval Angelu Merkelovou. Svým tvrdým postojem vůči Řecku hazardně zlikvidovala úsilí předchozích generací o zlepšení pověsti Německa

Filozof a sociolog Jürgen Habermas, jedna z nevýznamnějších osobností evropské integrace, ostře kritizoval Merkelovou, že prakticky vykonala "trest" na levicové vládě Alexise Tsiprase.

Brazílie vyšetřuje exprezidenta kvůli podezření z korupce

17. 7. 2015

Brazilští vyšetřovatelé včera oznámili, že zahájili šetření ve věci údajného ovlivňování korupční kauzy stavebního giganta Odebrecht ze strany exprezidenta Luly.

Bývalý prezident je v podezření, že ovlivňoval zahraniční lídry ve prospěch této společnosti.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Co by se stalo, kdybychom si měli znovu ustavit společenskou smlouvu?

Dnešní společnost by zavedla brutálně kastovní systém

16. 7. 2015 / Bohumil Kartous

Představme si, že bychom v současné společnosti udělali drobný experiment: zrušili bychom stát, respektive sociální strukturu, kterou garantuje, financuje a vykonává a nechali bychom současnou společnost, aby vytvořila tuto strukturu nově, na zelené louce. Čím bychom se stali? 

Objednávka v restauraci za 1 500 EUR

Party, prsa a šampaňské: Mladí bohatí cizinci na Mykonosu oslavují krizi

16. 7. 2015

V klubu "Tropicana" na ostrově Mykonos existují ve velkém počtu dvě „věci“: polonazí lidé a alkohol. Že Řecko sténá v krizi, není ale na Mykonosu pociťováno. Boháči z celého světa neznají při oslavách žádnou míru - a řečtí číšníci šetří na lepší budoucnost, píše německý Focus. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

Řečtí poslanci schválili dohodu s věřiteli

16. 7. 2015

Řečtí poslanci schválili tvrdá ekonomická opatření vyžadovaná věřiteli jako podmínku pro zahájení jednání o poskytnutí 86 miliard eur v nových úvěrech. Zákon zahrnuje zvýšení daní a věku pro odchod do důchodu.

Významní poslanci Syrizy se postavili proti premiéru Tsiprasovi

Zoi Konstantopoulou i Yanis Varoufakis volili proti dohodě s troikou

16. 7. 2015

Zatímco v řeckém parlamentu probíhají vášnivé diskuse o dohodě s troikou, v ulicích Atén se střetli zásahové jednotky se skupinami levicových odpůrců navrhované dohody, která znamená řadu dalších škrtů v řeckém státním rozpočtu. Premiér Tsipras oznámil, že pokud nedostane plnou podporu vlastní strany, Syrizy, podá demisi. Možná to tak i dopadne, protože předsedkyně řeckého parlamentu Zoi Konstantopoulou, jeho kolegyně ze Syrizy, označila dohodu za pokus o převrat a velmi jednoznačně naznačila, že bude volit proti. Uvedla dále, že lidé v referendu vyjádřili jasné ne a že tedy politici nemají právo interpretovat "ne" jako "ano" či jako "ne s podmínkami". Před chvílí (okolo půlnoci) promluvil k parlamentu Tsipras a řekl, že "nechce dělat dohodu lepší než ve skutečnosti je, protože přináší řadu tvrdých opatření". Opět prohlásil, že s řadou opatření nesouhlasí, nevěří v jejich účinnost, že z nich řecká ekonomika nebude mít prospěch, ale že musel vybírat mezi dohodou, prodlením a pohrůžkou německého ministra financí Schaubleho tím, že Řecko bude vyloučeno z eurozóny. Lídr strany Nová demokracie Vangelis Meimarakis v následném proslovu krtizoval Tsiprase ze selhání a z nesplněných slibů, nicméně přislíbil mu v hlasování podporu.

Odvolaný ministr financí Yanis Varoufakis podle očekávání prohlásil, že bude volit proti dohodě.

Aktualizované informace k tématu ZDE

Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti

16. 7. 2015

Tisková zpráva

Shromáždění, které se bude konat 18. července ve 14:00 v dolní části Václavského náměstí před budovou New Yorker, má za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany. Datum konání akce bylo vybráno také z důvodu v té době souběžně probíhajícího protestu proti imigraci a islámu (taktéž na Václavském náměstí, od 15:00).

29303

Fotografie z Pluta odhalily ledová pohoří

16. 7. 2015

Vesmírná sonda New Horizon poslal první snímky Pluta, trpasličí planety, k níž ze Země cestovala devět let. Snímky odhalily masivní ledová pohoří rozsáhlosti Alp či Skalistých hor. Vědci odhadují, že pohoří nejsou starší než 100 milionů let, což je vzhledem ke stáří sluneční soustavy, odhadovaného na 4, 56 miliard let, nedávná doba. Někeré ze snímků přinesl deník Guardian.

Bodláky Václava Duška

Bludné kameny

16. 7. 2015 / Václav Dušek

Řeka života plyne opuštěným rájem. Ještě včera – nebo předevčírem ­ sršel člověn nápady, přednášel polomyšlenky i smyšlenky, hájil neobhajitelné, lhal a podváděl, opájel se politickou mocí, cítil se povolán měnit životy za revolučního pochodu, a náhle zmizel v zapomnění.

Dohoda s Íránem znepokojuje arabské spojence USA

16. 7. 2015

Dohoda s Íránem na omezení jeho jaderného programu bude čelit možnému vetu v americkém kongresu. Zásadnější problém pro Obamovu administrativu ale představuje reakce arabských zemí na Blízkém východě, které se obávají výraznější role Íránu v místních konfliktech. Píše o tom deník Washington Post.

MH17: Velitel ruských separatistů je žalován o odškodné 900 milionů dolarů

16. 7. 2015

Igor Girkin, velitel ruských separatistických jednotek byl oficiálně obžalován, že loni v červenci zorganizoval sestřelení malajského dopravního letadla na východní Ukrajině. V žalobě, podané v Chicagu, se tvrdí, že Girgin jednal s požehnáním Kremlu, když jeho jednotky střílely na boeing 777, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Girkina žalují rodiny 18 cestujících, kteří zahynuli, včetně šesti Britů.

Faux pas – jen Václava Moravce?

15. 7. 2015 / Štěpán Steiger

V neděli 12. července si k odpovědím na své „Otázky“ pozval Václav Moravec dva politiky (přesně jednoho velmi známého politika a jednoho už-ne-zcela- politika) v podobě dvou bývalých ministrů financí. Třetí, jenž měl být zřejmě star pořadu – nikdo menší než Andrej Babiš – se omluvil. (Mimochodem, viditelně zklamaný moderátor podrobně popsal ministrovy výmluvy a elegantně jej tak znectil. AB tento postup nepochybně zapíše jako další krok antibabišovské kampaně.)

Proč chce Venezuela anektovat dvě třetiny sousedního státu

15. 7. 2015

Venezuelský prezident Nicolas Maduro čelí ohromujícímu množství problémů. Věci byly již tak dost špatné, než začaly klesat ceny ropy. Když ropa stojí méně než 50 dolarů za barel, Madurova vláda spotřebovala rezervy v cizí měně a upadla do dluhů, ale to nestačilo k tomu, aby udržela zásoby základního zboží. Roční inflace je nejvyšší na světě, na černém trhu se nejvyšší bankovka, stobolívarová, vyměňuje za sedmnáct dolarů.

MMF varuje, že Řecko naléhavě potřebuje osvobodit od dluhů

15. 7. 2015

Prozrazená analýza MMF ohledně udržitelnosti poměrů v Řecku varuje, že v nadcházejících dvou letech se zadluženost Řecka zvýší na 200 procent HDP.

Mezinárodní měnový fond varoval, že Řecko bude potřebovat daleko velkomyslnější osvobození od dluhů, než co jeho věřitelé nyní nabízejí. Z analýzy MMF, kterou získala tisková kancelář Reuters, vyplývá, že státní dluh Řecka dosáhne do dvou let 200 procent HDP a hrozí riziko, že konkrétní situace bude ještě horší.

Jan Švejnar: Přítomnost mafiánských miliardářů v ekonomice zpomaluje hospodářský růst

15. 7. 2015

Jan Švejnar a Sutirtha Bagchi zkoumali hospodářský dopad vlivu přítomnosti miliardářů na ekonomiku. Zjistili, že přítomnost většího množství miliardářů v ekonomice zpomaluje hospodářský růst. Z jejich výzkumu vyplynulo, že státy jsou schopny dosahovat vyššího hospodářského růstu, když méně peněz ovládají superbohatí. Ekonomiky dokáží být efektivnější, když je víc peněz rozděleno mezi lidi, kteří nejsou na vrcholu příjmové pyramidy a pyramidy bohatství.

Britská levice po likvidaci Řecka "musí nyní bojovat za odchod z EU"

15. 7. 2015

Poté, co Evropská unie zruinovala Řecko, musí britská levice převzít kauzu euroskeptismu, argumentuje Owen Jones.

Poté, co Evropská unie zlikvidovala suverenitu Řecka a vnutila jí ještě víc politické strategie, která nedosáhla ničeho než zruinování země, se britská levice rychle staví proti Evropské unii. "Všechno dobré na EU je na ústupu, všechno špatné bylo puštěno z řetězu," píše George Monbiot. "Celý život jsem byla pro EU," zdůrazňuje Caitlin Moran, "ale když vidím, jak Německo zachází s Řeckem, zvedá se mi z toho žaludek." Nick Cohen napsal, že EU je nyní zobrazována, "do určité míry pravdivě, jako krutá, fanatická a stupidní instituce". Vysocí činitelé v Labouristické straně a mezi skotskými nacionalisty nyní také přecházejí k euroskeptismu.

Analyzujeme MMF: Dohoda o Řecku je k ničemu, odchod Řecka z eurozóny pravděpodobností

15. 7. 2015

Řecký parlament schválí dohodu z Bruselu, Syriza pro ni bude hlasovat, informuje Paul Mason z Atén. ALE: Z varování Mezinárodního měnového fondu vyplývá, že nedělní dohoda z Bruselu je k ničemu. Řecko potřebuje masivní odepsání dluhů anebo opakované velké finanční injekce z kapes daňových poplatníků z celé Evropy. Řecko potřebuje odklad splácení dluhů na třicet let.

Odpor vůči arabským diktaturám nelze zaměňovat s nenávistí k muslimům

15. 7. 2015 / Daniel Veselý

Na Facebooku jsem se dostal do křížku s několika náruživými obránci, či spíše obránkyněmi, poměrů v Saúdské Arábii. Bylo mi v podstatě vytčeno, že haním obyčejné muslimy s tím, že v České republice je to vlastně mnohem horší než v Saúdské Arábii. Jistě, i někteří ze zasloužilých aparátčíků v Severní Koreji se mají v tomto obřím zadrátovaném lágru dobře.

Pokud jde o postavení žen, Poláci jsou v Británii konzervativnější než muslimové

15. 7. 2015

Podle nejnovějšího průzkumu provedeného ve Velké Británii nadpoloviční většina mladých muslimů ve věku 16-24 let nesouhlasí s tvrzením, že "žena má povinnost sedět doma a muž pracovat". Výrazně méně odpůrců takového tvrzení je ale mezi Poláky. Podle staršího průzkumu provedeného společností Millward Brown SMG/KRC odmítá tvrzení, že žena má sedět doma, pouze třetina Poláků.

Tsipras se snaží protlačit reformy parlamentem

15. 7. 2015

Premiér Tsipras se včera za zavřenými dveřmi sešel s poslanci své strany Syriza ve snaze přesvědčit je, aby podpořily nový balík úsporných opatření výměnou za nový úvěr od Trojky - Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

Standard & Poor's: Portoriku bezprostředně hrozí bankrot

15. 7. 2015

Ratingová agentura S&P snížila rating Portorika na úroveň CC, neboli "bezprostřední hrozba bankrotu" - s tím, že americké teritorium hodlá platit věřitelům méně, než činí nominální hodnota dluhopisů.

Portorická vláda začala prosazovat, aby držitelé dluhu v objemu asi 73 miliard dolarů zahájili jednání o snížení dluhové zátěže. Podle agentury je nyní téměř jistý bankrot portorické vládní banky GDB, která má podle plánu vlády akumulovat dluh. Ale banka disponuje pouze 778 miliony dolarů likvidity a přitom musí napřesrok vyplatit dluhopisy za 900 milionů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Rada bezpečnosti OSN projedná rezoluci o sestřelení MH17

15. 7. 2015

Malajsie oficiálně předložila RB OSN návrh rezoluce o zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření odpovědnosti za pád letu MH17 Malajsijských aerolinií na Ukrajině.

Návrh rezoluce obdrželi členové delegací členských zemí minulý týden. Ruská strana návrh hodnotí jako "bezperspektivní" a myšlenku vzniku tribunálu označuje za pokus organizovat "grandiózní politickou šou".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2015

17. 7. 2015

V čeervnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 150 564,80 Kč. Příjem z reklamy byl 13 996 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2015 209 875,59 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
50709